4718 - Bijlage 4 bij TAM-Omgevingsplan Overgoo - Verkeersonderzoek Fleetpark
Tekst van het document
Opdrachtgever
Impact Ontwikkeling IV B.V.
Datum
10 augustus 2025
Auteur
Danny van Beusekom
Kenmerk
017484.20240824.N2.03
Pagina
1/14
Verkeersonderzoek Fleetpark Leidschendam 1.
Inleiding
Het te ontwikkelen gebied Fleetpark ligt in de gemeente Leidschendam-Voorburg. Het gebied wordt omsloten door de A4, de Noordelijke verbindingsweg en de Vlietweg (zie figuur 1.1). Momenteel is dit een verouderd kantoorgebied. Er staan een 8-tal kantoren welke beschikken over circa 700 parkeerplaatsen. Ongeveer de helft van de kantoren staat leeg. Het totale gebied zal een metamorfose ondergaan van een monofunctioneel kantorengebied naar een mixed-use woon- en werkomgeving.
Figuur 1.1: Plangebied
Goudappel BV werkt vanuit Amsterdam, Den Haag, Deventer, Eindhoven en Leeuwarden en via onze partners in het buitenland
Snipperlingsdijk 4
Postbus 161
+31(0) 570 666 222
BTW NL 0072 11 879 B01
7417 BJ Deventer
7400 AD Deventer
info@goudappel.nl
KVK
Nederland
Nederland
www.goudappel.nl
IBAN NL09 INGB 0001 2746 32
3801 7479
De concept verkeerssituatie is als volgt (zie figuur 1.2): •
een in- en uitrit op de Vlietweg;
•
een inrit op de Noordelijke verbindingsweg voor de ontsluiting van de parkeerhub (geen doorgaande weg) en eventueel een uitrit alleen rechtsaf als dat noodzakelijk is (anders vervalt deze mogelijkheid).
Figuur 1.2: Beoogde verkeersontsluiting Fleetpark (ondergrond: Openstreetmap)
Impact Ontwikkeling IV B.V. heeft Goudappel B.V. opdracht gegeven het volgende te onderzoeken: •
Kijkend naar het beoogd geprojecteerd programma in de herontwikkeling van dit gebied, zijn de voorzieningen (in- en uitgangen) voldoende om de verkeersbewegingen op basis van het nieuwe plan/programma het gebied in en uit te laten functioneren? -
Zo niet, wat is er extra nodig aan infrastructuur?
-
Zo ja, is er ruimte voor meer verkeersbewegingen (programma)? Wat is de restcapaciteit?
2
•
Op welke wijze moeten we deze vormgeven (bijvoorbeeld twee uitrijstroken naar links en rechts, kan dit zonder verkeerslichten? Wat is slim en handig vanuit de verkeersontsluitingsproblematiek en waar moeten we rekening mee houden?
2.
Programma
Het ontwikkelkader voor Fleetpark gaat uit van een programma dat bestaat uit woningbouw- en commercieel programma. Invulling van het programma is als volgt: •
woonprogramma: 109.185 m²;
•
commercieel programma: 11.900 m².
Een indicatieve onderverdeling van dit programma is uitgewerkt in tabel 2.1.
3
Programma Aantal woningen Werken Kleinschalige kantoorruimte Bestaande kantoren (overgoo 13/15) Bedrijfsverzamelgebouw Nieuw kantoor Kantoorruimte aan huis
5.250 1.250 0 0
Kleinschalige bedrijfsruimte Ateliers bij woningen kleinschalige bedrijfsruimte Bedrijfjes in bedrijfsverzamelgebouw
600 0 0
Zorg Gezondheidscentrum Kinderdagverblijf
2.000 500
Commercieel Buurtsupermarkt Sportschool Koffiezaak / lunchzaak / restaurant Commerciele dienstverlening
750 750 300 500 Subtotaal
11.900
Wonen Sociaal - appartementen 55 m2 GBO Midden huur - appartementen 65 m2 GBO Midden koop - appartementen 65 m2 GBO Vrije sector - appartementen 72 m2 GBO Vrije sector - appartementen 92 m2 GBO Vrije sector - EGW 120 m2 GBO
huur huur koop koop koop koop
26.180 10.400 10.400 22.837 34.855 4.513 Subtotaal
Totaal
357 120 120 238 284 32
109.185 121.085
Tabel 2.1: Programma
3.
Prognose van de verkeersgeneratie
Voor het bepalen van de verkeersgeneratie is aangesloten bij landelijke parkeer- en verkeersgeneratiekencijfers van kennisinstituut CROW uit publicatie 381 ‘Toekomstbestendig parkeren’. In de berekening is de verkeersgeneratie voor de werkdag bepaald. Conform CROW moet een factor 1,11 toegepast worden voor woningen om te komen van een weekdag1 naar een werkdag. Voor commerciële dienstverlening en kantoren moet een factor 1,33 worden aangehouden. 1
Weekdag = gemiddelde van maandag tot en met zondag. Werkdag = gemiddelde van maandag tot en met vrijdag.
4
De verkeersgeneratiekencijfers zijn weergegeven in tabel 3.1. Deze zijn gebaseerd op de hoogte van de gehanteerde parkeernorm. weekdag
werkdag
per
appartement 55 m² GBO (sociale huur)
1,8
2
woning
appartement 65 m² GBO (huur)
1,8
2
woning
appartement 65 m² GBO (koop)
3,7
4,1
woning
appartement 72 m² GBO (koop)
5,4
6
woning
appartement 92 m² GBO (koop)
5,4
6
woning
EGW 120 m² GBO (koop)
5,4
6
woning
bedrijfsverzamelgebouw
4
5,3
100 m² bvo
kantoren (nieuw en bestaand)
5,6
7,4
100 m² bvo
buurtsupermarkt
26,5
26,5
100 m² bvo
sportschool
15,2
15,2
100 m² bvo
koffie/lunchzaak
39
39
100 m² bvo
gezondheidscentrum
10,2
10,2
behandelkamer
kinderdagverblijf
21,6
21,6
100 m² bvo
Tabel 3.1: Verkeersgeneratiekencijfers (motorvoertuigbewegingen per eenheid per weekdag- en werkdagetmaal)
De verkeersgeneratiekencijfers worden weergegeven per week-/werkdagetmaal. De vertaling naar de drukste spitsuren is weergegeven in tabel 3.2.
5
drukste ochtendspitsuur
drukste avondspitsuur
% van motorvoertuigbewegingen van de etmaalperiode
aankomst
vertrek
% van motorvoertuigbewegingen van de etmaalperiode
aankomst
vertrek
7%
10%
90%
9%
65%
35%
7%
10%
90%
9%
65%
35%
7%
10%
90%
9%
65%
35%
7%
10%
90%
9%
65%
35%
7%
10%
90%
9%
65%
35%
7%
10%
90%
9%
65%
35%
bedrijfsverzamelgebouw
9%
90%
10%
9%
10%
90%
kantoren (nieuw en bestaand)
9%
90%
10%
9%
10%
90%
buurtsupermarkt
7%
50%
50%
9%
50%
50%
sportschool
7%
80%
20%
9%
50%
50%
koffie/lunchzaak
3%
80%
20%
18%
50%
50%
gezondheidscentrum
9%
80%
20%
9%
20%
80%
kinderdagverblijf
50%
50%
50%
25%
50%
50%
appartement 55 m² GBO (sociale huur) appartement 65 m² GBO (huur) appartement 65 m² GBO (koop) appartement 72 m² GBO (koop) appartement 92 m² GBO (koop) EGW 120 m² GBO (koop)
Tabel 3.2: Spitspercentages
De verkeersgeneratiekencijfers zijn weergegeven in tabel 3.3 (weekdag) en tabel 3.4 (werkdag). Voor de drukste spitsuren zijn de verkeersintensiteiten weergegeven in tabel 3.5 (werkdag).
6
aantal
motorvoertuigbewegingen per weekdagetmaal
appartement 55 m² GBO (sociale huur)
357
643
appartement 65 m² GBO (huur)
120
264
appartement 65 m² GBO (koop)
120
444
appartement 72 m² GBO (koop)
238
1.285
appartement 92 m² GBO (koop)
284
1.534
EGW 120 m² GBO (koop)
32
173
bedrijfsverzamelgebouw
1.850 m²
74
kantoren (nieuw en bestaand)
5.250 m²
294
commerciële dienstverlening
500 m²
26
buurtsupermarkt
750 m²
199
sportschool
750 m²
114
300 m²
117
24 behandelkamers
245
koffie/lunchzaak gezondheidscentrum kinderdagverblijf
500 m²
totaal
108 5.520
Tabel 3.3: Motorvoertuigbewegingen per weekdagetmaal (plansituatie)
aantal
motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal
appartement 55 m² GBO (sociale huur)
357
713
appartement 65 m² GBO (huur)
120
293
appartement 65 m² GBO (koop)
120
493
appartement 72 m² GBO (koop)
238
1.426
appartement 92 m² GBO (koop)
284
1.703
EGW 120 m² GBO (koop)
32
192
bedrijfsverzamelgebouw
1.850 m²
99
kantoren (nieuw en bestaand)
5.250 m²
391
commerciële dienstverlening
500 m²
26
buurtsupermarkt
750 m²
199
sportschool
750 m²
114
300 m²
117
24 behandelkamers
245
koffie/lunchzaak gezondheidscentrum kinderdagverblijf
500 m²
108
totaal
6.119
huidige situatie
4.050
Tabel 3.4: Motorvoertuigbewegingen per werkdagetmaal (plansituatie)
7
ochtendspits
avondspits
van etmaal
aankomst
vertrek
van etmaal
aankomst
vertrek
appartement 55 m² GBO (sociale huur)
50
5
45
64
42
22
appartement 65 m² GBO (huur)
21
2
18
26
17
9
appartement 65 m² GBO (koop)
34
3
31
44
29
16
appartement 72 m² GBO (koop)
100
10
90
128
83
45
appartement 92 m² GBO (koop)
119
12
107
153
100
54
EGW 120 m² GBO (koop)
13
1
12
17
11
6
bedrijfsverzamelgebouw
9
8
1
9
1
8
kantoren (nieuw en bestaand)
35
32
4
35
4
32
commerciële dienstverlening
2
2
0
2
0
2
buurtsupermarkt
14
7
7
18
9
9
sportschool
8
6
2
10
5
5
koffie/lunchzaak
4
3
1
21
11
11
gezondheidscentrum
22
18
4
22
4
18
kinderdagverblijf
54
27
27
27
14
14
totaal plansituatie
485
136
349
576
330
251
huidige situatie
387
231
156
450
128
322
Tabel 3.5: Motorvoertuigbewegingen per drukste spitsuur (werkdag, plansituatie)
Tijdens de twee drukste spitsuren (in de ochtend en avond) zijn er 1.061 motorvoertuigbewegingen het gebied in en uit. In de overige 22 uur van de werkdag is de verkeersgeneratie daarmee: 6.119 – 1.061 = 5.058 motorvoertuigbewegingen.
4.
Verkeersdruk op het omliggende wegennet
De verkeersdruk op het omliggende wegennet is bepaald aan de hand van het verkeersmodel van de Metropoolregio Rotterdam Den Haag (versie 3.02 – prognosejaar 2040 WLO Hoog). Het aandeel vrachtverkeer is 5,5%. Bovenop de informatie uit het verkeersmodel is in de referentievariant ook het plan van de Vlietweg 3 meegenomen (zie voor de verkeersgeneratie de notitie ‘Verkeersstudie Vlietweg 3’ met kenmerk 015843.20230903.N1.05 d.d. 29 september 2023).
8
De verkeersdruk voor de ochtendspits (1 uur) en avondspits (1 uur) is weergegeven in figuur 4.1 en 4.2. Hierin is ook de verkeersgeneratie van de bestaande/toekomstige bebouwing opgenomen.
Figuur 4.1: Ochtendspitsintensiteiten (1 uur, pae, 2040) met links het huidige programma en rechts het toekomstige programma (ondergrond: Openstreetmap)
Figuur 4.2: Avondspitsintensiteiten (1 uur, pae, 2040) met links het huidige programma en rechts het toekomstige programma (ondergrond: Openstreetmap)
5.
Kruispuntanalyse Overgoo – Vlietweg
Met het programma Kruispuntwijzer is een kruispuntberekening uitgevoerd voor zowel de referentie- als plansituatie in 2040 voor de drukste spitsuren. De referentiesituatie is de variant met de huidige bebouwing van het Fleetpark in 2040. Het uitgangspunt voor de plansituatie is dat al het vertrekkende en aankomende verkeer van het plangebied gebruik maakt van het kruispunt Overgoo – Vlietweg (‘worst case’ situatie).
9
Het resultaat van Kruispuntwijzer is een kwalificatie van A t/m F, deze corresponderen met de gemiddelde wachttijd van het verkeer (weergegeven in tabel 5.1). In tabel 5.2 zijn de resultaten weergegeven voor het kruispunt Overgoo – Vlietweg. Deze resultaten zijn dus berekend op de worst-case-scenario met alleen een in- en uitrit aan de Vlietweg. De inrit de parkeerhub aan de Noordelijke Verbindingsweg is niet meegenomen in deze berekening. kwalificatie
gemiddelde wachttijd
reservecapaciteit
A
zeer goed
< 10 sec/voertuig
> 400 voertuigen/uur
B
goed
10-15 sec/voertuig
300-400 voertuigen/uur
C
redelijk
15-25 sec/voertuig
200-300 voertuigen/uur
D
volbelast
25-45 sec/voertuig
100-200 voertuigen/uur
E
overbelast
> 45 sec/voertuig
0-100 voertuigen/uur
F
zwaar overbelast
---
< 0 voertuigen/uur
Tabel 5.1: Mogelijke uitkomsten Kruispuntwijzer
2040 referentie ochtendspits
2040 plan ochtendspits
2040 referentie avondspits
2040 plan avondspits
5s
4s
3s
4s
Vlietweg noordzijde gem. wachttijd reservecapaciteit kwalificatie
1.295
1.336
1.468
1.378
A (zeer goed)
A (zeer goed)
A (zeer goed)
A (zeer goed)
4s
4s
4s
5s
Overgoo rechtsaf gem. wachttijd reservecapaciteit
950
971
851
872
A (zeer goed)
A (zeer goed)
A (zeer goed)
A (zeer goed)
gem. wachttijd
6s
8s
6s
7s
reservecapaciteit
666
572
682
613
A (zeer goed)
A (zeer goed)
A (zeer goed)
A (zeer goed)
kwalificatie Overgoo linksaf
kwalificatie Vlietweg zuidzijde gem. wachttijd
3s
3s
4s
4s
reservecapaciteit
1.513
1.590
1.376
1.263
A (zeer goed)
A (zeer goed)
A (zeer goed)
A (zeer goed)
kwalificatie
Tabel 5.2: Resultaten doorrekening Kruispuntwijzer referentie- en planvarianten
De berekening is uitgevoerd conform de huidige vormgeving (zie figuur 5.1):
10
•
1 ingaande rijstrook op de Overgoo;
•
2 uitgaande rijstrook op de Overgoo (1x linksaf en 1x rechtsaf).
Het uitgangspunt in de berekening is dat al het verkeer gebruik maakt van het kruispunt Overgoo – Vlietweg. Uit tabel 5.2 blijkt over het algemeen dat er sprake is van een zeer goede doostroming.
Figuur 5.1: Vormgeving kruispunt (bron: Google)
6.
Kruispuntanalyse Noordelijke Verbindingsweg – Vlietweg
Met het programma OMNI-X is een kruispuntberekening uitgevoerd voor zowel de referentie- als plansituatie in 2040. Het uitgangspunt voor de plansituatie is dat al het vertrekkende en aankomende verkeer van het plangebied gebruik maakt van het kruispunt Overgoo – Vlietweg (‘worst case’ situatie).
11
Het resultaat van OMNI-X is de cyclustijd van de verkeerslichtenregeling. Tot 90 seconden is er sprake van een acceptabele doorstroming. De resultaten zijn weergegeven in tabel 6.1.
referentie
plan
ochtendspitsuur
43 seconden
49 seconden
avondspitsuur
34 seconden
39 seconden
Tabel 6.1: Cyclustijden
Uit tabel 6.1 blijkt dat in zowel de referentie- als planvariant er sprake is van een acceptabele doorstroming. Op basis van deze uitkomst is er geen aanleiding om wijzigingen aan te brengen aan dit kruispunt. De bestaande verkeerssituatie kan de plansituatie in 2040 goed aan.
Figuur 6.1: Vormgeving kruispunt (bron: Google)
12
7.
Kruispuntanalyse Noordelijke Verbindingsweg – Fleetpark
Met het programma Kruispuntwijzer is een kruispuntberekening voor de aansluiting van Fleetpark op de Noordelijke Verbindingsweg uitgevoerd voor de plansituatie in 2040 voor de drukste spitsuren. Het betreft hier de planvariant met additionele aansluiting van Fleetpark op de Noordelijke Verbindingsweg (zie figuur 7.1).
Figuur 7.1: Vormgeving aansluiting
Uitgaand verkeer bij de Noordelijke Verbindingsweg is niet gewenst, aangezien dit verkeer dan bij de Vlietweg moet omkeren om richting de A4 te rijden. Dit leidt tot verkeersonveilige manoeuvres. De voorkeur gaat dus uit naar uitsluitend inrijdend verkeer richting Fleetpark komende uit zuidelijke richting. In tabel 7.1 zijn de resultaten weergegeven voor Fleetpark.
13
2040 plan ochtendspits
2040 plan avondspits
Noordelijke Verbindingsweg zuidzijde (rechtdoor/rechtsaf) gem. wachttijd
4s
4s
reservecapaciteit
1.005
790
A (zeer goed)
A (zeer goed)
kwalificatie
Tabel 7.1: Resultaten doorrekening Kruispuntwijzer planvariant
De berekening is uitgevoerd conform de volgende vormgeving: •
1 ingaande rijstrook op de Noordelijke Verbindingsweg zuidzijde (rechtdoor/rechtsaf).
Uit tabel 7.1 blijkt over het algemeen dat er sprake is van een zeer goede doorstroming op de Noordelijke Verbindingsweg en een redelijke doorstroming op het Fleetpark.
8.
Conclusie
Uit deze verkeersstudie blijkt dat het verkeer op een acceptabele wijze verwerkt kan worden via een tweezijdige ontsluiting: •
volledige aansluiting op de Vlietweg;
•
uitsluitend een inrit op de Noordelijke Verbindingsweg (eventueel een additionele rechtsafstrook/uitrit richting de Vlietweg).
Uitgaand verkeer vanuit Fleetpark rechtsaf de Noordelijke Verbindingsweg op is niet gewenst, aangezien dit verkeer dan bij de Vlietweg moet omkeren om richting de A4 te rijden. Dit leidt tot verkeersonveilige manoeuvres. Daardoor zal het uitgaande verkeer vanuit Fleetpark via de Vlietweg verlopen. Uit de studie blijft dat dit op een acceptabele wijze verwerkt kan worden. Verkeer het gebied in vanaf de vlietweg verloopt zeer goed, maar kan gespreid worden door het toevoegen van de ontsluiting vanaf de Noordelijke Verbindingsweg.
14