CConstaterende datLeidschendam-Voorburg
Koppel je AI →
Document · PDF

3905 Boekwerk Jaarstukken 2024

Gecombineerde Commissie 25 juni 2025, gemeente Leidschendam-VoorburgBij agendapunt: Raadsvoorstel vaststellen jaarstukken 202436.563 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 5 van 5

•

Huisvesting buitendienst € 600.000 De nieuwbouw van Stadsbeheer aan de Veurse Achterweg 14 is uitgesteld en er is een gebiedsvisie Veurse Achterweg van start gegaan. In de begroting was voor het verplaatsen van de werkplekken van de Veurse Achterweg naar de Einddorpstraat en het terug verhuizen in 2024 budget opgenomen. Deze werkzaamheden hebben nog niet plaats gevonden en moeten mee schuiven in de planning van de nieuwbouw.

•

Jeugd Hervormingsagenda regionaal € 70.000

92

Voor 2025 is er een regionaal projectplan opgesteld om de acties uit de Hervormingsagenda die in gezamenlijkheid opgepakt moeten worden, uit te voeren. Ook de coördinator samenwerking huisartsen en POH (praktijkondersteuner huisartsen) is een regionale maatregel, waar nu lokaal uitvoering aan wordt gegeven. Overige afwijkingen Het totaal van de overige kleine afwijkingen is € 183.000 nadelig.

Relevante documenten

• • • • • • • • • • • • •

Wet financiering decentrale overheden Financiële Verordening Leidschendam-Voorburg Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) Treasurystatuut Leidschendam-Voorburg Controleverordening 2023 van de gemeente Leidschendam-Voorburg’ (Controleverordening 2023). | Lokale wet- en regelgeving Verordening Afvalstoffenheffing 2024 Legesverordening 2024 Omgevingswet Verordening Lijkbezorgingsrechten 2024 Verordening Marktgeld 2024 Verordening OZB 2024 Verordening Riool- en Waterzorgheffing 2024 Verordening Toeristenbelasting 2024 Verordening kwijtschelding gemeentelijke belastingen

93

3 Paragrafen

94

Lokale heffingen Algemeen Deze paragraaf geeft informatie over het beleid en de ontwikkeling van de tarieven van de lokale heffingen en over het kwijtscheldingsbeleid. Ook wordt in deze paragraaf ingegaan op de kostendekkendheid van de belangrijkste gemeentelijke heffingen: de afvalstoffenheffing, de riool- en waterzorgheffing, de lijkbezorgingsrechten, de marktgelden en de leges.

Beleidsuitgangspunten De uitgangspunten van het beleid voor de heffing van gemeentelijke belastingen en tarieven zijn vastgelegd in de Paragraaf Lokale heffingen. De uitgangspunten zijn: • Lastendruk per belastingtarief onder het gemiddelde tarief van andere gemeenten in de regio Haaglanden met uitzondering van de toeristenbelasting; • Streven naar kostendekkende heffingen en leges. Het uitgangspunt voor de heffing van gemeentelijke belastingen en tarieven is een indexatie van 8,23% op basis van de informatie uit de Centraal Economische Plan (MEV 2023) zoals opgenomen in de kadernota 2024. Daarnaast geldt dat de kostendekkendheid van de afvalstoffenheffing, riool- en waterzorgheffing, marktgelden, begraafrechten en leges maximaal 100% mag zijn conform de Gemeentewet.

Gemeentelijk belastinggebied De gemeentelijke belastingen omvatten in 2024 de onroerendezaakbelastingen, reclamebelasting en toeristenbelasting. De tarieven van de onroerendezaakbelastingen en de toeristenbelasting zijn ten opzichte van 2023 geïndexeerd met de CEP-indexatie van 8,23%.

Gemeentelijke heffingen De gemeentelijke heffingen betreffen de afvalstoffenheffing, de riool- en waterzorgheffing, de begraafrechten, de marktgelden en de leges. Dit zijn inkomsten voor door de gemeente geleverde diensten en producten. De tarieven van de gemeentelijke heffingen zijn vastgesteld in de raad van 8 november 2023, middels het "Tarievenvoorstel en belastingverordeningen 2024" (ibabs 3234). Overzicht opbrengsten Belastingen, heffingen en leges

Belastingsoort

Realisatie

Begroting na

Realisatie

2023 wijziging 2024

2024

Afvalstoffenheffing

12.964

14.262

14.017

Onroerende zaakbelasting

15.385

16.639

17.134

Rioolheffing

8.195

8.264

8.420

Leges (inclusief bouwleges)

3.673

1.952

4.825

Lijkbezorgingsrechten

807

940

892

Marktgelden

55

60

60

Reclamebelasting

151

166

153

95

Toeristenbelasting Totaal

497

561

878

41.727

42.844

46.379

Bedragen x € 1.000

Toelichting De relevante financiële afwijkingen worden toegelicht: Afvalstoffenheffing In 2024 is er minder afvalstoffenheffing opgehaald dan begroot, omdat er minder nieuwbouwwoningen zijn opgeleverd dan vooraf was voorzien (€245.000 nadelig). Onroerendezaakbelasting De marktontwikkeling van niet-woningen is hoger uitgepakt dan voorzien. Om die reden is meer inkomsten binnengehaald voor de OZB niet-woningen (€516.000 voordelig). Rioolheffing Door een bredere invulling van de gemeentelijke watertaken is in 2023 de naam rioolheffing gewijzigd in riool- en waterzorgheffing. Hierdoor worden ook percelen belast zonder directe aansluiting op de gemeentelijke riolering. Dit is geregeld in de Verordening Riool- en waterzorgheffing. In 2024 zijn voor het eerst aanslagen verstuurd voor zowel 2023 als 2024, wat heeft geleid tot een hogere opbrengst dan begroot (€157.000 voordelig). Leges Als gevolg van het verlengen van de geldigheid van paspoorten en rijbewijzen van 5 naar 10 jaar ontstaat er een golfbeweging in de legesopbrengsten. Dit leidt tot hogere opbrengsten voor paspoorten (€ 244.000 voordelig) in 2024. Bouwleges In 2024 is minder aan bouwleges opgelegd dan begroot. De gemeente prognosticeert de vergunningaanvragen op basis van toekomstige ruimtelijke initiatieven en projecten, maar de gemeente heeft geen invloed op welk moment een ontwikkelaar een aanvraag gaat indienen.

Zo zijn de projecten Schakenbosch, Vlietweg en Vlietvoorde (nog) niet vergund (€476.000 nadelig). Toeristenbelasting De opbrengsten voor toeristenbelasting zijn in 2024 hoger uitgevallen dan begroot door onder andere een verhoging van het tarief en meer overnachtingen veroorzaakt door een stijging in het aantal Airbnb's in de gemeente. Daarnaast is een deel van de opbrengsten uit 2023 in 2024 verwerkt.

Overzicht van de kostendekkendheid van de opbrengsten leges Onderstaand zijn de overzichten van de kostendekkendheid van afvalstoffenheffing, rioolheffing, lijkbezorgingsrechten, marktgelden en leges weergegeven. Kostendekkendheid afvalstoffenheffing Omschrijving

Kosten taakveld T73 Afval

Realisatie 2023

Primitieve Begroting Realisatie begroting na wijziging 2024 2024 2024

10.435

10.406

11.136

11.063

Kosten taakveld T21 Verkeer en Vervoer

389

473

506

485

Kosten taakveld T63 Inkomensregelingen

725

860

860

697

96

Inkomsten taakveld T73 Afval

-7

0

-645

-684

-170

-175

-175

-151

11.372

11.564

11.682

11.410

393

405

405

405

BTW

2.147

2.142

2.296

2.278

Totale kosten

13.912

14.111

14.383

14.093

Opbrengst afvalstoffen heffingen

12.965

14.263

14.262

14.018

Kostendekkendheid

93,2%

101,1%

99,2%

99,5%

0

152

152

0

946

0

0

75

100,0%

100,0%

98,1%

100,0%

Inkomsten Garantieprovisie HVC Netto kosten taakveld Toe te rekenen kosten: Overhead

Storting in de voorziening Afval Onttrekking aan de voorziening Afval Dekkingspercentage ná mutatie voorziening Bedragen x € 1.000

Toelichting kostendekkendheid afvalstoffenheffing Toelichting kostendekkendheid afvalstoffenheffing De kosten voor het inzamelen van huishoudelijk afval worden bekostigd vanuit de opbrengsten van de gemeentelijke afvalstoffenheffing. Bij de bepaling van de hoogte van de afvalstoffenheffing zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: • Het tarief is maximaal 100% kostendekkend. • De direct te relateren uitgaven geraamd op Taakveld T73 Afval (bijdrage gemeenschappelijke regeling Avalex en kwijtschelding) worden voor 100% meegenomen in het tarief. • De direct te relateren uitgaven geraamd op Taakveld T21 Verkeer en Vervoer (onderdelen straatreiniging, legen afvalbakken en onderhoud veegmachines) worden voor 35% meegenomen in het tarief. • De direct te relateren inkomsten op Taakveld T73 Afval (Nedvang vergoeding verpakkingsmaterialen) worden voor 100% meegenomen. • Op de toe te rekenen directe ambtelijke uren aan Taakveld T73 Afval en aan Taakveld T21 Verkeer en Vervoer (onderdelen straatreiniging, legen afvalbakken en onderhoud van de veegmachines) wordt een overheadopslag meegenomen. • De BTW op de directe kosten wordt meegenomen in de afvalstoffenheffing. Kostendekkendheid rioolheffing Omschrijving

Kosten taakveld T72 Riolering

Realisatie Primitieve Begroting Realisatie 2023 begroting na wijziging 2024 2024 2024 4.867

5.225

5.306

5.195

Kosten taakveld T63 Inkomensregelingen

344

684

555

524

Kosten taakveld T21 Verkeer en Vervoer Inkomsten taakveld T72 Riolering, excl. Heffingen Kosten taakveld T57 Openbaar groen en (openlucht) recreatie

514

518

518

412

-16 413

0 308

-472 724

-130 483

6.122

6.735

6.631

6.484

Netto kosten taakveld

97

Toe te rekenen kosten: Overhead

918

704

905

905

BTW

947

998

1.107

1.037

Totale kosten

7.987

8.437

8.643

8.426

Opbrengst heffingen

8.195

8.694

8.264

8.422

Kostendekkendheid

102,6%

103,0%

95,6%

100,0%

Storting in voorziening riolering

307

259

259

0

Onttrekking voorziening riolering

100

0

0

5

100,0%

100,0%

92,6%

100,0%

Dekkingspercentage ná mutatie voorziening Bedragen x € 1.000

Toelichting Kostendekkendheid rioolheffing Toelichting kostendekkendheid rioolheffing Bij de bepaling van de hoogte van de rioolheffing zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: • Het tarief is maximaal 100% kostendekkend. • Eerste aanleg van riolering wordt gedekt vanuit de betreffende grondexploitatie. • De direct te relateren uitgaven geraamd op Taakveld T72 Riolering worden voor 100% meegenomen in het tarief. • De direct te relateren uitgaven geraamd op Taakveld T21 Verkeer en Vervoer (onderdelen straatreiniging, legen afvalbakken en onderhoud veegmachines) worden voor 35% meegenomen in het tarief. • De direct te relateren uitgaven geraamd op Taakveld T57 Openbaar groen en (openlucht) recreatie (onderdelen Doorstromen watergangen (baggeren & duikers) wordt voor 75% meegenomen in het tarief en Onderhoud beschoeiingen / oeverbeschoeiingen / watergangen / sloten) wordt voor 50% meegenomen in het tarief. • De direct te relateren uitgaven op Taakveld T57 Openbaar groen en (openlucht) recreatie (onderdeel Grondwaterstanden) worden voor 100% meegenomen in het tarief. • Op de toe te rekenen directe ambtelijke uren aan Taakveld T72 Riolering en Taakveld T21 Verkeer en Vervoer (onderdelen straatreiniging, legen afvalbakken en onderhoud van de veegmachines) wordt een overheadopslag meegenomen. • De BTW op de kostenelementen worden meegenomen in de rioolheffing.

Kostendekkendheid leges Omschrijving

Realisatie Primitieve Begroting Realisatie 2023 begroting na wijziging 2024 2024 2024

Kosten legesverordening

3.003

4.153

4.153

4.206

Netto kosten taakveld

3.003

4.153

4.153

4.206

Overhead, incl. (omslag)rente

1.080

1.609

1.609

1.599

Totale kosten

4.083

5.762

5.762

5.805

Opbrengst heffingen

3.472

5.118

5.118

4.825

Dekkingspercentage

85,0%

88,8%

88,8%

83,1%

Toe te rekenen kosten:

Bedragen x € 1.000

98

Toelichting Kostendekkendheid leges Bij de bepaling van de hoogte van de legestarieven zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: • Het tarief is maximaal 100% kostendekkend. • De direct te relateren uitgaven geraamd op Taakveld 02, 063, 12, 21, 22 en 83 worden voor 100% meegenomen in het tarief. • Voor de toe te rekenen directe ambtelijke uren is gebruik gemaakt van de personeelsbegroting van de desbetreffende afdeling(en). Daarnaast is gebruik gemaakt van de ureninschatting op basis van het aantal aanvragen en de gemiddelde behandeltijd per aanvraag. • Op de toe te rekenen directe ambtelijke uren wordt een overheadopslag meegenomen. • Voor een aantal producten zoals paspoorten, ID-kaarten en rijbewijzen gelden maximale tarieven die door het rijk worden vastgesteld. Leges uit de legestabel mogen maximaal 100% kostendekkend zijn. Dit geldt echter op totaalniveau over alle leges. Het kan dus voorkomen dat individuele hoofdstukken uit de tabel, of titels meer dan 100% kostendekkend zijn. Het totaal van de tabel is nooit meer dan 100% kostendekkend. In het overzicht kostendekkendheid leges 2024 zijn alleen de hoofdstukken weergegeven waar een realisatie heeft plaatsgevonden. Precariobelasting Het heffen van Precariobelasting op kabels en leidingen van nutsbedrijven is per 1-1-2022 niet meer mogelijk.

Kostendekkendheid lijkbezorgingsrechten Toelichting Kostendekkendheid lijkbezorgingsrechten Omschrijving

Realisatie Primitieve Begroting na Realisatie 2023 begroting wijziging 2024 2024 2024

Kosten taakveld T75 Begraafplaatsen en crematoria

946

1.138

1.152

1.008

Inkomsten taakveld T75 Begraafplaatsen en crematoria

-97

-164

-164

-176

Netto kosten taakveld

849

974

988

832

225

354

354

354

1.074

1.328

1.342

1.186

Opbrengst heffingen

764

952

952

909

Dekkingspercentage

71,1%

71,7%

70,9%

76,6%

Toe te rekenen kosten: Overhead Totale kosten

Bedragen x € 1.000

De kosten voor begraafplaatsen en crematoria worden bekostigd vanuit de opbrengsten van de gemeentelijke begraaftarieven. Bij de bepaling van de hoogte van de begraaftarieven zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: • Het tarief is maximaal 100% kostendekkend. • De direct te relateren uitgaven geraamd op Taakveld T75 Begraafplaatsen en crematoria worden voor 100% meegenomen in het tarief.

99

• • •

De direct te relateren inkomsten op Taakveld T75 (onttrekking uit de voorziening afkoopsommen grafonderhoud) worden voor 100% meegenomen in het tarief. De BTW op de directe kosten (excl. kapitaallasten) wordt meegenomen in de begraaftarieven. Op de toe te rekenen directe ambtelijke uren aan Taakveld T75 Begraafplaatsen en crematoria wordt een overheadopslag meegenomen.

Overzicht Kostendekkendheid leges per hoofdstuk Overzicht Kostendekkendheid leges per hoofdstuk Titel Hoofdstuk

Netto Overhead kosten incl. (taakveld) omslagrente

Totale kosten

Opbrengst heffingen

Dekking

T1-1 Burgerlijke stand

100.234

98.362

198.596

162.922

82,04%

T1-2 Reisdocumenten

989.254

337.180

1.326.434

1.076.209

81,14%

T1-3 Rijbewijzen

216.530

125.794

342.324

268.898

78,55%

T1-4 Verstrekkingen BRP

77.158

37.450

114.608

61.888

54,00%

T1-5 Huisvestingswet 2014

8.660

8.722

17.382

1.686

9,70%

528

532

1.060

1.143

107,83%

257.531

234.433

491.964

285.666

58,07%

T1-6 Leegstandswet T1-7 Verkeer en vervoer T1-8 Diversen Subtotaal titel 1 Initiatieffase / T2-2 Haalbaarheidsfase Aanvraag T2-3 omgevingsvergunning

49.436

39.261

88.697

57.201

64,49%

1.699.330

881.734

2.581.064

1.915.613

74,22%

75.118

62.424

137.542

137.552

100,01%

1.796.832

0

0,00%

1.796.832

T2-4 Bouwactiviteit

500.054

460.429

960.483

2.392.469

249,09%

Omgevingsplanactiviteit bestaande uit een T2-5 bouwactiviteit

61.667

53.197

114.864

114.400

99,60%

6.538

5.860

12.398

12.464

100,53%

124

114

238

240

100,84%

882

859

1.741

1.750

100,52%

14.554

13.396

27.950

28.081

100,47%

Omgevingsplanactiviteit met betrekking tot een gemeentelijk, provinciaal en/of rijksmonument en/of een T2-7 rijksmonumentenactiviteit Omgevingsplanactiviteit en/of sloopactiviteit met betrekking tot het slopen in een rijksbeschermd , provinciaal beschermd en/of gemeentelijk beschermd stafs- of T2-11 dorpsgezicht Omgevingsplanactiviteit voor het maken, veranderen of veranderen van het gebruik van een T2-18 uitweg/uitrit Omgevingsplanactiviteit voor het kappen / vellen T2-20 van een houtopstand

100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=Leidschendam&id=e91655dc-2b13-42f1-a301-c41a920ffab1