3076 Bijlage 3 Ontwerpbegroting Avalex 2024 voor zienswijze raden
Tekst van het document
versie voor zienswijze raden
22
De bijdrage van de gemeenten vertoont een stijging voor de komende jaren. Dit wordt voornamelijk verklaard door reguliere kostenindexaties en een verwachting van de stijging in verwerkingskosten en de daling van de opbrengsten grondstoffen. De overige opbrengststromen blijven naar verwachting redelijk constant.
Bijdrage per gemeente Begroting Avalex De begroting is opgesteld door Avalex op basis van de uitgangspunten zoals in de kaderbrief staan toegelicht (zie bijlage 1). Deze begroting bevat alle kosten en opbrengsten en dienen als uitgangspunt voor het berekenen van de tarieven per dienst. Deze tarieven worden gebruikt voor het bepalen van de hoogte van de DVO.
Afname diensten De gemeenten bepalen in samenspraak met Avalex welke basis- en aanvullende diensten worden afgenomen. Per dienst worden ook de bijbehorende frequenties en andere volumes bepaald. Conform de berekende tarieven in de begroting wordt de afname van diensten vertaald naar een DVO bijdrage. Dit proces zal in de loop van 2023 plaatsvinden voor de afname per gemeente van 2024.
Opbouw kostprijsmodel In onderstaande tabel wordt per proces aangegeven uit welke middelen het is opgebouwd en welke onderliggende kostencomponenten en rekeneenheden er zijn. Processen
Middelen
Kostencomponenten
Rekeneenheid
Directe personeelskosten Mobiliteitskosten Kosten inzamelvoorziening
Route Route Aantal containers
Inzamelen afval en grondstoffen
Personeel Voertuigen Inzamelvoorziening
Inname afval en grondstoffen
Milieustraat
Ondersteunende kosten
Aantal bezoekers
Overslag afval en grondstoffen
Overlaadstation
Ondersteunende kosten
Tonnen restafval
Verwerken afval en grondstoffen
Tonnen inzameling en inname
Ondersteunende kosten
Tonnen algemeen
Ondersteuning/overhead
Personeel Huisvesting ICT
Opslag bedrijfsvoering
Opslagpercentage
Tabel 3.4: Opbouw kostprijsmodel
Bijdrage per gemeente Aangezien de keuze per gemeente voor 2024 nog niet is gemaakt, wordt de bijdrage per gemeente in deze begroting verdeeld naar rato op basis van de getekende DVO’s 2023. De daadwerkelijke vaststelling van de DVO 2024 vindt in de loop van 2023 plaats. Begroting 2024
MJB 2025
MJB 2026
MJB 2027
Delft
13.337
14.043
14.746
15.904
Leidschendam-Voorburg
9.820
10.340
10.858
11.710
Rijsw ijk
8.243
8.679
9.113
9.829
Pijnacker-Nootdorp
7.168
7.548
7.926
8.548
Wassenaar
4.138
4.357
4.575
4.935
Midden-Delfland
2.135
2.248
2.361
2.546
Totaal
44.841
47.214
49.579
53.472
Gem eenten
Tabel 3.5: Bijdrage gemeenten (x €1.000)
versie voor zienswijze raden
23
In onderstaande tabel is de bijdrage per gemeente gesplitst weergegeven naar opbrengsten en kosten. Hierbij is zoveel mogelijk direct toegewezen aan de gemeentes. De nog te alloceren kosten en opbrengsten zijn voor dit overzicht naar rato van de getekende DVO’s 2023 verdeeld naar de gemeenten. Bijdrage gem eenten
Opbrengsten
Kosten
nog te pinopbrengst grondstoffen alloceren MS opbrengsten
Opbrengsten totaal
verw erkings kosten
overlaad station
nog te alloceren kosten
milieu straten
Kosten Totaal
Delft
13.337
662
151
292
1.105
3.705
189
68
10.479
14.442
Leidschendam-Voorburg
9.820
541
97
230
868
2.957
137
44
7.551
10.688
Midden-Delfland
2.135
205
26
50
282
659
25
12
1.721
2.417
Pijnacker-Nootdorp
7.168
529
136
165
830
1.981
85
61
5.871
7.998
Rijsw ijk
8.243
313
106
183
601
2.288
118
48
6.391
8.844
Wassenaar
4.138
121
97
95
313
1.325
60
44
3.022
4.451
Totaal
44.841
2.371
612
1.015
3.998
12.914
615
276
35.035
48.839
Tabel 3.6: Bijdrage gemeenten gedetailleerd (x €1.000)
Investeringen Deze begroting bevat alle investeringen die gepland staan voor 2024 en meerjarig. De feitelijke ten uitvoering brenging van investeringen wordt, daar waar het geen reguliere vervangen betreft, voorgelegd aan het bestuur. In 2024 worden naar verwachting de volgende type investeringen uitgevoerd. De uitloop van de renovatie van het pand in Den Haag. Onder de overige materiële vaste activa vallen hoofdzakelijk de reguliere investeringen ten behoeve van het vervangen van inzamelmiddelen.
Meerjarig investeringsprogramma Realisatie Begroting MJB 2025 MJB 2026 MJB 2027 2022 2024 Grond en terreinen Gebouwen 89 2.051 8.052 54 55 Vervoermiddelen 15 150 154 158 162 Machines, apparaten en installaties 439 100 403 413 424 Overige materiële vaste activa 2.960 3.749 3.979 4.082 4.187 Totaal 3.503 6.050 12.588 4.706 4.828 Tabel 3.7: Investeringen meerjarig gecomprimeerd (bedragen x € 1.000) Type investering
versie voor zienswijze raden
24
4. Verwerkingskosten Avalex verzorgt de inzameling en inname van diverse afval- en grondstofstromen voor de inwoners van haar gemeenten. Vervolgens worden de tonnen afgegeven bij de verwerkers. De kosten op opbrengsten per afval- en grondstofstroom zijn afhankelijk van de wereldprijzen van grondstoffen. Hoewel deze stromen en afrekeningen via Avalex lopen, heeft Avalex hier zelf weinig tot geen invloed op. In onderstaande tabel staan de huidige prognoses van de tarieven van de verwerkingskosten.
Stroom Asbest Autobanden personen Bouw en Sloop Dakafval Drukhouders Snoei afval Gips Kunststof Hout A/B Hout C Kadavers KCA Veegzand Schoon puin GFT Restafval Grofvuil hah Grofvuil milieustraten Grof Huishoudelijk Afval Vlakglas Matrassen nat Matrassen droog Matrassen Piepschuim Tapijt Wit-en bruingoed Metalen Textiel Glas Wit Glas Bont Papier Plastic / Metaal / Drankkarton
Realisatie Realisatie Begroting Begroting Begroting Begroting MJB 2025 MJB 2026 MJB 2027 2021 2022 tarief 2021 tarief 2022 2023 2024 115 120 110 120 125 192 197 202 207 211 63 235 242 249 0 0 0 0 124 119 129 125 150 148 153 158 163 225 235 228 235 275 296 301 306 311 3127 2750 2652 2652 3127 2.750 2.750 2.750 2.750 34 34 37 38 39 42 43 44 45 103 103 106 110 125 133 138 143 148 137 115 199 211 140 126 129 132 135 47 34 56 66 65 35 35 35 35 82 76 81 85 90 80 80 80 80 400 360 400 400 400 360 360 360 360 193 287 189 195 200 300 310 320 330 64 68 69 72 70 84 87 89 92 7 17 7 8 8 9 10 10 11 58 81 54 68 74 93 99 106 112 77 95 76 95 97 107 114 121 129 169 165 150 171 182 194 207 207 217 150 208 222 236 251 145 175 150 179 182 193 206 219 0 0 0 0 0 0 0 0 0 450 330 294 550 179 136 136 136 136 295 169 500 550 315 171 182 194 207 370 290 550 245 153 158 163 169 0 0 0 0 0 0 0 0 0 137 137 150 153 156 159 -93 -93 -94 -98 -93 -93 -93 -93 -93 -254 -275 -130 -120 -100 -100 -100 -100 -100 -46 -199 -300 -150 -50 -50 -50 -50 -50 -28 -27 -27 -20 -20 -25 -25 -25 -25 -12 -11 -12 -5 -10 -10 -10 -10 -10 -132 -141 -25 -15 -70 -55 -55 -55 -55 0 0 0 0 -200 -220 -220 -220 -220
Tabel 4.1: Tarieven afvalstromen (bedragen in € per ton)
versie voor zienswijze raden
25
5. Meerjarenraming 2024-2027 Om schrijving
7.3 Afval
Bijdrage gemeente Bijdrage Projecten Opbrengst grondstoffen Overige opbrengsten Totaal opbrengsten
7.3 Afval
Totaal bem iddeling afval en grondstoffen gem eenten Door te berekenen aan gemeenten 11.547 Aan gemeenten af te dragen opbrengst grondstoffen 669 Verw erkingskosten -10.200 Afvalstoffenbelasting -2.016 Totaal opbrengsten en kosten afval & grondstoffen
7.3 Afval
Begrotings Begroting w ijziging 2024 2023 40.499 44.146 44.841 749 803 824 656 2.502 2.371 686 799 803 42.590 48.250 48.839
Realisatie Begroting 2022 2022
Taakveld
41.073 582 669 1.495 43.819
MJB 2025
MJB 2026
MJB 2027
47.214 846 2.509 821 51.390
49.579 868 2.641 840 53.927
53.472 890 2.766 858 57.987
10.901
10.622
10.543
11.046
12.070
14.857
656 -9.803 -1.754
2.502 -11.214 -1.910
2.371 -11.084 -1.830
2.509 -11.771 -1.784
2.641 -12.973 -1.739
2.766 -15.929 -1.695
-
-
-
-
-
-
Inzamelvoorziening Directe personeelskosten Milieustraten Overlaad Mobiliteit Verw erking en Belastingen Totaal directe kosten
5.720 12.118 354 507 4.336 12.216 35.250
5.761 12.127 342 553 4.603 11.557 34.944
6.811 13.845 429 682 4.878 13.124 39.769
6.518 14.487 276 615 4.899 12.914 39.708
7.021 14.892 280 935 5.267 13.555 41.950
7.473 15.309 282 949 5.484 14.711 44.208
7.756 15.737 297 960 5.633 17.623 48.006
Bedrijfsvoering
5.539
6.602
7.354
7.836
8.111
8.355
8.580
Totaal overhead kosten
5.539
6.602
7.354
7.836
8.111
8.355
8.580
0.4 Overhead
7.3 Afval
Taakveld 0.9 VPB
Projecten
966
1.044
1.128
1.295
1.329
1.365
1.401
Totale kosten
41.755
42.590
48.250
48.839
51.390
53.927
57.987
Resultaat voor belasting
2.064
-
-
-
-
-
-
Vennootschapsbelasting
3
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Resultaat na belasting
2.061
0 -
Tabel 5.1: Meerjarenraming 2024 – 2027 (bedragen x € 1.000)
versie voor zienswijze raden
26
ACTIVA
31-12-2022 31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027
Vaste activa Materiële vaste activa ‐
Investeringen met een economisch nut
42.734
54.495
56.888
65.370
65.760
66.234
Financiële vaste activa ‐
Kapitaalverstrekkingen aan: Deelnemingen
38
38
38
38
38
38
Totaal vaste activa
42.772
54.533
56.926
65.408
65.798
66.272
Vlottende activa Uitzettingen m et een rentetypische looptijd korter dan één jaar ‐ Vorderingen op openbare lichamen ‐ Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar ‐ Overige vorderingen
793
900
1.001
1.051
1.133
1.133
8.945
2.527
2.106
221
52
466
20
209
198
209
220
231
-
-
-
-
-
-
1.002
2.946
1.002
1.002
1.002
1.002
618
67
67
68
70
72
Totaal vlottende activa
11.378
6.648
4.374
2.552
2.476
2.903
Totaal activa
54.150
61.181
61.300
67.960
68.275
69.175
‐
Overige uitzettingen
Liquide m iddelen ‐
Banksaldi
Overlopende activa ‐ Overige nog te ontvangen bedragen, en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
PASSIVA
31-12-2022 31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027
Vaste passiva Eigen verm ogen ‐
Algemene reserve
4.643
4.643
4.643
4.643
4.643
4.643
‐
Bestemmingsreserves
1.103
2.449
2.389
2.329
2.269
2.209
‐
Gerealiseerde resultaat
2.061
-
-
-
-
-
Voorzieningen ‐
Voorzieningen ter egalisering van kosten
‐
Voorzieningen verlof sparen
-
-0
0
-0
0
32
25
25
25
25
25
Vaste schulden m et een rentetypische looptijd van één jaar of langer ‐ Onderhandse leningen van: a.) Binnenlandse banken en overige f inanciële instellingen
38.768
48.170
49.168
56.262
55.500
54.774
Totaal vaste passiva
46.607
55.287
56.225
63.260
62.437
61.651
-
-
-
-
-
-
Vlottende passiva Netto-vlottende schulden m et een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar ‐ Kasgeldleningen aangegaan bij openbare lichamen ‐ Banksaldi
-
-
-
-
-
-
3.954
5.169
2.556
2.698
2.857
3.156
Overlopende passiva - Overige vooruitontvangen bedragendien ten bate van volgende begrotingsjaren komen
3.589
725
2.519
2.002
2.980
4.367
Totaal vlottende passiva
7.543
5.894
5.075
4.700
5.837
7.524
54.150
61.181
61.300
67.960
68.275
69.175
‐
Overige schulden
Totaal passiva
Tabel 5.3: Meerjarige balans 2024 – 2027 (bedragen x € 1.000)
versie voor zienswijze raden
27
Bijlage 1: Interne kaderbrief Avalex 2024 Uitgangspunten voor de begroting Avalex
Inleiding Voor de programmabegroting 2024 is een interne kaderbrief vanuit Avalex opgesteld waarin de uitgangspunten voor de begroting zijn opgesteld. Deze interne kaderbrief is gebaseerd op de Kaderbrief begroting 2024 gemeenschappelijke regelingen van de gemeenten in de regio Haaglanden. De uitwerking van deze uitgangspunten is in dit document opgenomen. Deze uitgangspunten zijn ook onderdeel van onze meerjarenbegroting 2025-2027. De uitgangspunten zijn verdeeld naar de onderdelen: algemeen, directie, bedrijfsvoering en uitvoering. Per bedrijfsonderdeel is een tabel opgenomen met de uitgangspunten en deze bevat de volgende elementen: • Naam : korte beschrijving; • Omschrijving : uitgebreidere beschrijving van het betreffende onderdeel; • Indicatoren : financiële- en niet financiële kengetallen/indicatoren die in de begroting zijn opgenomen.
versie voor zienswijze raden
28
Uitgangspunten algemeen Nr
Naam
Omschrijving
Indicatoren
1.
Kaderbrief 2024 gemeenschappelijke regelingen
In de kaderbrief 2024 gemeenschappelijke regelingen is een inflatiecorrectie opgenomen voor de loonkosten (6,7%) en kosten van materialen (12,2%). Weerstandsvermogen maximaal 1,0.
2.
Afvalstoffenbelasting
2021 € 33,15 2022 € 33,58 2023 € 35,70 2024 € 36,63 (tarief 2023 met indexatie van 2,6%)
• Kaderbrief begroting GR 2024 • Loon (2,8%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Materiaal (2,6%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Weerstandvermogen max. 1,0 • Laatst bekende update VNG over CAO 2023• Kaderbrief begroting GR 2024 • Site Belastingdienst tarief 2023 • Materiaal (2,6%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Kaderbrief begroting GR 2024 • Materiaal (2,6%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Aantal = inschatting Q4 2022 op gemeenteniveau
3.
Investeringen
4.
Opbrengsten en kosten verwerking
NB: het tarief voor de afvalstoffenbelasting kan hoger uitvallen vanuit overheidsoverwegingen. Voor de investeringen wordt uitgegaan van een prijsindex afkomstig uit de kaderbrief 2024 (2,6%). Dit betreft vooral investeringen in diverse typen inzamelmiddelen. Voor de aantallen te investeren inzamelmiddelen is eind 2022 een inventarisatie gedaan op wijk en gemeenteniveau omtrent beoogde locaties en te investeren containers voor de jaren 2023 en 2024. Daarnaast is in 2024 versterking van ICT-capaciteit nodig voor de herziening van het basissysteem voor de dienstverlening in de uitvoering. Onderdeel hiervan is de informatiebeveiliging. De afname volumes in de DVO 2023 (6x) omtrent de routes is de basis voor de PB 2024. De realisatie van de bezoekersaantallen van de milieustraten van 2022 is het vertrekpunt voor de PB 2024. Tevens zullen de geprognosticeerde aantallen worden meegenomen vanuit beleidswijzing betalen voor halen voor de desbetreffende gemeenten.
5.
Aantal inwoners/ huishoudens
6.
Fte’s
7.
Ziekteverzuim
8.
Opleidingen
9.
Meerjarenbegroting
• DVO 2023 (6x) • Aantal bezoeken milieustraten 2022 + verwachting beleidswijzingen betalen voor halen • Tonnen restafval conform opgaaf gemeenten • Targets is reductie van het restafval en stijging opbrengststromen huis aan huis
Voor de tonnen van 2024 is rekening gehouden met de opgaves van de gemeenten zelf als zijnde reductie restafval voor het bepalen van de verwerkingskosten/opbrengst grondstoffen. Hierbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de VANG-norm van 100kg restafval. In PB 2024 wordt ervanuit gegaan dat het aantal inwoners en/of • huishoudens in het werkgebied van Avalex gaat stijgen. De procentuele stijging van het CBS is toegepast op de realisatiecijfers van 2022. Voor de fte’s zijn voor directie, bedrijfsvoering en uitvoering ei• gen uitgangspunten opgenomen conform het organisatie- en for- • matieplan 2023. De uitgangspunten hierbij worden per bedrijfs• onderdeel verder in dit document uitgewerkt. De kaderbrief 2024 wordt gehanteerd voor het verhogen van de salarissen van 2024 • en meerjarig 2025 t/m 2027. De vervanging voor het ziekteverzuim is voor de bedrijfsonderdelen afzonderlijk bepaald en is bij de betreffende bedrijfsonderdelen verder toegelicht. Gemiddeld wordt per medewerker € 750 opgenomen als opleidingsbudget. Onderdeel van de PB is het opstellen van een meerjarenbegroting 2024 t/m 2027. Voor deze begroting worden dezelfde uitgangspunten gehanteerd. De verwerkingstarieven zijn reeds
Procentuele stijging CBS
Organisatie- en Formatieplan 2023 Kaderbrief begroting GR 2024 Loon (2,8%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Percentage per bedrijfsonderdeel.
• Opleidingsplan • Kaderbrief begroting GR 2024
versie voor zienswijze raden
29
Nr
Naam
10.
Huisvestingsplan
11.
Meerjarenonderhoudsplan (MJOP) Samenwerking Voorschoten
12.
13.
14.
Aantal containers/inzamelmiddelen Projectbudget Innovatie Avalex breed
Omschrijving
Indicatoren
meerjarig geprognosticeerd en waar nodig aangepast. De financiële impact wordt in een aparte paragraaf nader uitgewerkt.
• Loon (2,8%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Materiaal (2,6%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Tonnen restafval conform opgaaf gemeenten • Inschatting tarieven • Investeringsbegroting
Er is een principeakkoord op de nieuwbouw van de hal en annexen in Delft in 2023. Vanwege externe omstandigheden wordt de voorbereidingen in 2024 gedaan en wordt de nieuwbouw zelf doorgeschoven naar 2025 Een extern bureau heeft de financieringsbehoefte destijds in kaart gebracht. De benodigde investeringen zijn opgenomen in de investeringsbegroting. Het bedrag is vanwege de huidige prijsontwikkelingen opgehoogd van € 6 miljoen naar € 8 miljoen Het huidige MJOP 2022-2033 wordt gebruikt voor het bepalen van de opbouw en samenstelling van de voorziening danwel bestemmingsreserve groot onderhoud van PB 2024. De tonnen en de bezoekersaantallen worden ingeschat en gewaardeerd conform PDC/DVO inzake de zes gemeenten. Er vindt achteraf een afrekening plaats. Aantal containers peildatum 1/1/23 inclusief de aantallen containers conform inschatting resterende wijkplannen HNI In de PB 2024 is een projectbudget opgenomen voor Avalex brede innovaties. Het is van belang dat er geïnvesteerd blijft worden in de vele innovaties die in de branche spelen. De interne projecten zijn vooral gericht op het (verder) optimaliseren van de bedrijfsvoering van Avalex. De externe projecten zijn primair op verzoek van de gemeenten en komen voort uit aanvullende wensen uit de PDC/DVO besprekingen.
• MJOP 2022-2033 • Harmoniseren PDC/DVO
• Realisatie containers peildatum 1/1/23 • Innovatiebudget 1% van de omzet van Avalex
Uitgangspunten Directie & Bedrijfsvoering Nr
Naam
Omschrijving
1.
Fte’s
Voor de fte’s voor Directie en Bedrijfsvoering is het uitgangspunt • geen groei. De formatie blijft gelijk ook als de dienstverlening • van Avalex zich uitbreidt. De kaderbrief 2024 wordt gehanteerd • voor het verhogen van de salarissen van 2024 en meerjarig. •
Indicatoren
2.
Ziekteverzuim
3.
Overhead
Bij Directie en Bedrijfsvoering wordt niet gewerkt met een budget voor vervanging ziekteverzuim omdat het ziekteverzuim laag is. Het uitgangspunt is dat kort ziekteverzuim wordt opgevangen op de betreffende afdeling. Bij langdurige ziekte wordt per geval bekeken of tijdelijke vervanging noodzakelijk is. Activiteiten van Directie en Bedrijfsvoering zijn alle ondersteunde werkzaamheden voor het primair proces; ze zijn hiermee indirect en vormen de overhead. De kosten van de overhead zullen niet meer stijgen dan met de CAO-stijging voor de salarissen en de voorgeschreven indexering voor materiaal.
Organisatie- en Formatieplan 2023 Kaderbrief begroting GR 2024 Loon (2,8%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Budget voor opvanging ziekteverzuim is 0
• Kaderbrief begroting GR 2024 • Materiaal (2,6%) o.b.v. begrotingswijziging 2023
Uitgangspunten Uitvoering Nr
Naam
Omschrijving
Indicatoren
1.
Fte’s
Voor Uitvoering wordt de totale personeelsplanning vooral bepaald door de Productie Uren Begroting. In het O&F rapport 2023 is de beoogde vaste formatie voor uitvoering opgenomen. Om de totale productie uit te voeren wordt gebruik gemaakt van
• Organisatie- en Formatieplan 2023 • Maximaal 30% flexibele schil
versie voor zienswijze raden
30
Nr
Naam
2
Ziekteverzuim
3.
Productie/routes begroting
Omschrijving
Indicatoren
een flexibele schil (maximaal 30% vanuit inzameling en 20% vanuit de milieustraten). De kaderbrief 2024 wordt gehanteerd voor het verhogen van de salarissen van 2024 en meerjarig.
• Kaderbrief begroting GR 2024 • Loon (2,8%) o.b.v. begrotingswijziging 2023 • Budget voor ziektevervanging is 5%
Omdat het ziekteverzuim bij de Uitvoering hoger ligt, wordt in de begroting 2024 gewerkt met een ziektevervangingspercentage en niet inzetbare uren wat direct invloed heeft op planning en bijbehorende kosten van de flexibele schil. In verband met ziekteverzuim is er een vervangingspercentage opgenomen in de begroting van 5%. De Productie/routes Begroting voor PB 2024 bevat de meest recente inzichten in routes, manuren en mobiliteit. Met het opstellen van de DVO 2024 zal een update volgen inzake de verwachte productie urenplanning.
• Productie/routes begroting van de PB 2024 is gebaseerd op de meest recente inzichten.
versie voor zienswijze raden
31
Bijlage 2: Scenario’s In deze bijlage zijn een aantal scenario’s uitgewerkt waaruit blijkt wat de theoretische kostenbesparing in een aantal varianten zou kunnen zijn. Het gaat hier om een indicatie van de financiële impact. De besparing is berekend op basis van de huidige cijfers en situatie; de ontwikkelingen naar de toekomst van bijvoorbeeld verwerkingskosten en opbrengsten kunnen hier uiteraard nog sterk op van invloed zijn. Het is ook mogelijk dat er (vanuit de gemeenten) eerst nog investeringen noodzakelijk zijn om de verdere reductie te bewerkstelligen, bijvoorbeeld op het gebied van communicatie of inzamelmiddelen. Ook deze zijn niet in de overzichten meegenomen. A. Reductie restafval op 100 kg per inwoner In onderstaande tabel is het aantal kg restafval per inwoner van de gemeenten dat is opgenomen in de begroting. Daaronder staat wat de kosten per gemeenten zouden zijn als we op de VANG-norm van 100 kg per inwoner zouden zitten. Op totaalniveau zou dit een besparing opleveren van € 3.150.000. Het is daarom van belang om de komende jaren veel te investeren in het structureel terugbrengen van het restafval. Gem eenten Ontw erpbegroting 2024 (1)
% reductie fijn restafval
Delft
Leidschendam Voorburg
Rijsw ijk
PijnackerNootdorp
Wassenaar
MiddenDelfland
Totaal
10%
12%
10%
10%
8%
10%
10%
kg fijn restafval per inw
167
171
194
145
215
123
170
(2)
kg restafval per inw (vang-norm)
192
205
220
162
233
147
195
€ verw erking (afgerond naar €10.000,-)
€ 2.980.000
€ 1.930.000
€ 1.420.000
€ 1.180.000
€ 440.000
€ 10.320.000
€
2.370.000
Scenario 100kg fijn restafval (1) % reductie fijn restafval
46%
49%
53%
38%
57%
27%
47%
kg fijn restafval per inw
100
100
100
100
100
100
100
(2) kg restafval per inw (vang-norm)
124
134
127
117
119
124
€ 1.180.000
€ 1.080.000
€
910.000
€ 380.000
€
7.170.000
€
€
€
270.000
€
€
3.150.000
€ verw erking (afgerond naar €10.000,-)
€ 2.010.000
€
1.610.000
€
€
760.000
125
Scenario t.o.v. ontw erpbegroting 2024 € verw erking (afgerond naar €1000,-)
970.000
(1)
% reductie fijn restafval ten aanzien van de realisatie van 2022
(2)
vang-norm is fijn restafval + grof huishoudelijk afval + bouw en sloop
750.000
340.000
60.000
B. Reductie 25% minder restafval De komende jaren al op de VANG-norm komen, is waarschijnlijk niet haalbaar. Echter als we uitgaan van een besparing van 25% ten opzichte van de realisatie 2022, zien we al dat de besparing per gemeente groot is. Zie hieronder. Gem eenten Ontw erpbegroting 2024 (1)
% reductie f ijn restaf val
Delft
Leidschendam Voorburg
Rijsw ijk
PijnackerNootdorp
Wassenaar
MiddenDelfland
Totaal
10%
12%
10%
10%
8%
10%
10%
kg fijn restaf val per inw
167
171
194
145
215
123
170
(2)
kg restaf val per inw (vang-norm)
192
205
220
162
233
147
195
€ verw erking (af gerond naar €10.000,-)
€ 2.980.000
€ 1.930.000
€ 1.420.000
€ 1.180.000
€ 440.000
€ 10.320.000
€
2.370.000
Scenario reductie 25% m inder restafval (1)
25%
25%
25%
25%
25%
25%
25%
kg fijn restaf val per inw
% reductie f ijn restaf val
139
146
161
121
175
103
142
(2)
kg restaf val per inw (vang-norm)
163
180
188
138
194
127
€ verw erking (af gerond naar €1000,-)
€ 2.570.000
€
2.100.000
€ 1.670.000
€ 1.240.000
€ 1.090.000
€ 390.000
€
9.060.000
€
€
270.000
€
€
€
€
€
1.260.000
167
Scenario t.o.v. ontw erpbegroting 2024 € verw erking (af gerond naar €1000,-)
410.000
(1)
% reductie fijn restafval ten aanzien van de realisatie van 2022
(2)
vang-norm is fijn restafval + grof huishoudelijk afval + bouw en sloop
260.000
180.000
90.000
50.000
versie voor zienswijze raden
32
C. Reductie grofvuil ophalen Door (tijdelijk) minder grofvuil op te halen worden inwoners gestuurd om actiever naar de milieustraten te komen en dit betekent een kostenreductie voor de gemeenten. Bijvoorbeeld in de zomerweken zes weken geen grofvuil ophalen, kan een besparing opleveren van € 172.200. Er zijn gemeenten in Nederland (niet Avalex-gemeenten) die deze besparing al hebben doorgevoerd. Hiermee komt ook de vakantieplanning in de uitvoering minder onder druk te staan. Deze keuze kan per gemeente gemaakt worden en zal dan ook een gespreksonderwerp voor de komende DVObesprekingen zijn. . Gemeenten Productcode Productnaam rekeneenheid DL LV RW WS PN MD Totaal 1.7.1
Inzameling grof huishoudelijk afval op afroep
# routes
270
392
140
13
52
72
939
1.7.2
Inzamelen grofvuil matrassen
# routes
62
78
52
3,25
6,5
26
228
1.8.1
Inzamelen grof snoeiafval op afroep
# routes
26
78
26
0
16,25
13
159
1.9.1
Inzamelen metalen en wit- en bruingoed op afroep
# routes
78
140
140
13
52
72
495
Totaal aantal routes
1.821
Tarief per route
€ 818,54
Totale kosten
€ 1.490.570
gem aantal routes per week kosten per week
35 € 28.700
# weken bouwvak
6
Besparing # routes
210
Besparing bouwvak in €
€ 172.200
versie voor zienswijze raden
33
Bijlage 3: Tarievenblad Prijs 2024 (excl. opslag)
Prijs 2024 (incl. Opslag)
Prijs 2023 (excl. opslag)
Prijs 2023 (incl. Opslag)
Prijs 2022 (excl. opslag)
Prijs 2022 (incl. Opslag)
1.650
2.110
1.440
1.823
1.420
1.804
890
1.138
790
1.000
790
1.003
Route verzamelcontainer
1.650
2.110
1.440
1.823
1.420
1.804
Route zijbelading
1.330
1.701
1.170
1.481
1.160
1.473
640
819
560
709
560
711
3,3
4,2
3,5
4,4
3,1
4,0
12,5
16,0
12,3
15,6
13,8
17,5
onderlossende container
1.139
1.457
1.133
1.435
1.072
1.362
Intake milieustraat
13,2
16,9
14,8
18,8
14,3
18,1
Ton restafval overlaad
18,3
23,4
19,5
24,7
14,7
18,6
Tarievenlijst Route minicontainer Route onderlossende container
Route overige diensten
Inzamelvoorziening: minicontainer Inzamelvoorziening: verzamelcontainer Inzamelvoorziening:
NB: De opslag voor bedrijfsvoeringskosten is 27,9%. Tevens worden de afgenomen hoeveelheden in de DVO vastgelegd.
versie voor zienswijze raden
34
Bijlage 4: EMU-saldo Binnen de EMU (Economische en Monetaire Unie) coördineren lidstaten hun begrotingsbeleid. Dat moet ervoor zorgen dat schulden houdbaar blijven en dat lidstaten in goede tijden buffers opbouwen die ze kunnen inzetten in slechte tijden.
Omschrijving 1
Realisatie 2022
Begrotings wijziging 2023
Begroting MJB 2025 MJB 2026 MJB 2027 2024
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q.
onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) 2
Afschrijvingen ten laste van de exploitatie
3.177
3.861
3.658
4.105
4.316
4.354
3
Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie minus de vrijval van de voorzieningen ten bate van de exploitatie
-1.130
280
287
294
302
310
Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd
-
10.981
6.050
12.588
4.706
4.828
2.047
-6.840
-2.106
-8.189
-88
-164
4
Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de 5 exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4 Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële 6 vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, 7 woonrijp maken e.d. (alleen transacties met
derden die niet op de exploitatie staan) 8
Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord
9
Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen
Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves 10 (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten 11 Verkoop van effecten: a
Gaat u effecten verkopen? (ja/nee)
b
Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie?
Berekend EMU-saldo
versie voor zienswijze raden
35
Bijlage 5: IV-3 tabel IV-3 (Informatie voor derden) is een informatiesysteem. Hierin staat welke financiële informatie verstrekt moet worden aan het CBS en op welke manier. Realisatie Begroting
Taakvelden
2022
Volksgezondheid en Milieu
2023
Saldo
Saldo
Begroting
MJB
MJB
MJB
2024
2025
2026
2027
3.6
Huren
7.3
Afval
81
77
81
83
85
87
3.8
Overige goederen en diensten 7.3
Afval
1.382
3.224
3.093
3.247
3.395
3.537
4.3.2
Inkomensoverdrachten gemeenten
Afval
42.344
44.949
45.666
48.060
50.446
54.362
43.807
48.250
48.839
51.390
53.927
57.987
7.3
Totaal opbrengsten
1.1
Salarissen en sociale lasten
0.4
Overhead
-2.089
-2.636
-2.645
-2.719
-2.796
-2.874
1.1
Salarissen en sociale lasten
7.3
Afval
-9.797
-10.811
-12.191
-12.532
-12.883
-13.243
2.1
Belastingen
0.4
VpB
-
-
-
-
-
-
3.5.1
Ingeleend personeel
0.4
Overhead
-356
-214
-220
-226
-232
-239
3.5.1
Ingeleend personeel
7.3
Afval
-2.608
-3.419
-2.557
-2.628
-2.702
-2.777
3.8
Overige goederen & diensten
0.4
Overhead
-2.872
-2.695
-3.303
-3.415
-3.504
-3.595
3.8
Overige goederen & diensten
7.3
Afval
-21.748
-23.914
-23.563
-24.858
-26.550
-29.930
5.1
Rente
0.5
Treasury
-239
-419
-416
-613
-642
-664
7.1
Mutatie reserve
0.10 Mutatie reserve
-
-
-
-
-
-
7.2
Mutatie voorzieningen
0.4
Overhead
-
-
-
-
-
-
7.2
Mutatie voorzieningen
7.3
Afval
1.130
-280
-287
-294
-302
-310
7.3
Afschrijven
0.4
Overhead
-197
-286
-244
-252
-264
-277
7.3
Afschrijven
7.3
Afval
-2.980
-3.575
-3.414
-3.853
-4.052
-4.078
-41.755
-48.250
-48.839
-51.390
-53.927
-57.987
Afval
-
-
-
-
-
-
Totaal kosten
3.5.1
Ingeleend personeel
3.8
Overige goederen en diensten 0.4
Overhead
-
-
-
-
-
-
3.8
Overige goederen en diensten 7.3
Afval
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
7.3
Totaal incidentele kosten
3.8
Overige goederen en diensten 7.3
Totaal incidentele opbrengsten
Totaal Resultaat
Afval
2.052
0
0
0
0
versie voor zienswijze raden
0
36