CConstaterende datKapelle
Koppel je AI →
Document · PDF

A.52a Rapportage Voortijdig Schoolverlaters 2022-2023

Raadsvergadering 24 september 2024, gemeente KapelleBij agendapunt: Vaststellen Lijst Ingekomen Stukken (LIS) 24 september 20241.107 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Rapportage Voortijdig Schoolverlaters Inleiding Als contactgemeente van de Doorstroompunt-regio is het RBL wettelijk verplicht volgens de huidige Regionale aanpak voortijdig schoolverlaters 2020 - 2024 jaarlijks een VSV-rapportage op te stellen. Evenals vorig jaar ontvangt u de rapportage in het voorjaar omdat de DUO-gegevens ten behoeve van de VSV-rapportage in het voorjaar beschikbaar zijn gekomen. Toelichting cijfers De rapportage is per convenantjaar, waarbij de landelijke teldatum van 1 oktober wordt aangehouden. Ten opzichte van het voorgaande jaar is het aantal nieuwe VSV-ers1 gedaald. Deze daling is voor het grootste deel toe te schrijven aan de afname van het aantal nieuwe VSV-ers onder de 18-jarigen. De overige leeftijdscategorieën laten, met uitzonderingen van de 19-jarigen, een lichte stijging zien. Evenals voorgaande jaren zijn er bijeenkomsten georganiseerd, dit jaar met de focus op het thema jeugdcriminaliteit en op jongeren met ernstige gedragsproblemen. Hiervoor zijn onze netwerkpartners uitgenodigd om zo op lokaal niveau kennis en ervaring uit te wisselen. Ook in schooljaar 2022-2023 is door (toen nog) RMC in het voorjaar een KICK-training georganiseerd. Een initiatief om jongeren beter te bereiken en ondersteuning te geven. Het is een groepsprogramma met een gevarieerd, actief programma voor risicojongeren die uitvallen in het onderwijs.

Gedurende de training maakt de jongere een plan richting (terugkeer naar) school of werk. Een onderdeel van het programma is de afname van een beroepskeuzetest. Nieuwe naam RMC: Doorstroompunt Sinds 01 januari 2024 is de nieuwe naam voor het RMC van kracht: Doorstroompunt. Deze nieuwe naam is bedacht vanuit Ingrado (de brancheorganisatie voor leerplicht en voortijdig schoolverlaten), samen met jongeren. Het Doorstroompunt is de plek voor jongeren die ‘even vastzitten’ of wat anders willen. De naamswijziging brengt met zich mee dat we vanaf 01 januari 2024 ook spreken over doorstroomcoaches, Doorstroompunt-regio en Doorstroompunt-wetgeving. Wetsvoorstel ‘Van school naar duurzaam werk’ Deze nieuwe wet, die naar verwachting in de loop van 2025 in werking treedt, heeft als doel jongeren tot 27 jaar met een afstand tot de arbeidsmarkt de juiste begeleiding en ondersteuning te geven richting economische zelfstandigheid.

Dit gebeurt met vier samenhangende maatregelen: - aanvullende loopbaanbegeleiding tot een jaar na diplomering of het verlaten van de school in het beroepsonderwijs; - de maximumleeftijd van de doelgroep van de Doorstroompunt-functie wordt verhoogd van 23 naar 27 jaar; - gemeenten krijgen in de Participatiewet een meer preventieve rol bij het ondersteunen van jongeren naar werk; - het wetsvoorstel stimuleert samenwerking tussen onderwijs, Doorstroompunten en gemeenten op casusniveau en bij een regionaal programma. Daarnaast zal de VSV-definitie worden herijkt. 1

Een voortijdig schoolverlater (vsv'er) is iemand die jonger is dan 23 jaar en die het onderwijs verlaat zonder het behalen van een startkwalificatie. Een startkwalificatie is een havo- of vwo-diploma of een diploma op mbo-2 niveau of hoger. In de startpopulatie worden meegeteld inschrijvingen op 1 oktober van enig jaar in het vo, vavo en mbo, uitgezonderd o.a.: - jongeren die zijn ingeschreven aan een niet-bekostigde instelling, praktijkonderwijs of voortgezet speciaal onderwijs, - jongeren ouder dan 22 jaar - jongeren zonder vaste woonplaats of wonend in het buitenland Het ministerie van OCW werkt voor het bepalen van het aantal voortijdig schoolverlaters met een teldatum van 1 oktober. Jaarlijks wordt de ‘stand’ op die datum zogezegd op ‘nul’ gezet.

RBL Oosterschelde regio – Rapportage Voortijdig Schoolverlaters mei 2024 De cijfers zijn met de grootst mogelijke zorg samengesteld met de kennis en mogelijkheden die op dit moment voorhanden zijn.

Er is een gespecialiseerd, extern bureau ingeschakeld om een (Zeeuwse) regioanalyse uit te voeren. Deze wordt vervolgens voorzien van adviezen. Naar aanleiding van dit onderzoek wordt het nieuwe, meerjarige VSV-programma opgesteld. Het betreft een samenwerking tussen de RBL’s Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen en Oosterschelderegio, Scalda (contactschool) en de Arbeidsmarktregio. 1. Aantal nieuwe VSV-ers op 1 oktober 2023 in de leeftijd 18 tot en met 22 jaar. In de periode van 1-10-2022 tot 1-10-2023 zijn er in totaal 259 jongeren woonachtig in een van de gemeenten binnen de Oosterschelderegio voortijdig van school gegaan. Landelijk ligt dit percentage op 2,38%, en is dit voor RBL Oosterschelderegio 2,05%, in deze telling worden ook de jongeren vanaf 16 en 17 jaar meegerekend die voortijdig hun schoolloopbaan beëindigen.

Aantal nieuwe VSV-ers per 01 oktober 18 tm 22 jaar 140 121 120

Aantal

100

98 86

92

80

01 oktober 2023 N=229 55 57 57

60

01 oktober 2022 N=253

52 42 38

40

31

01 oktober 2021 N=212 23

20

26 23

20

15 19

14 11

01 oktober 2020 N=191 5

0 18

19

20

21

22

Leeftijd

2. Aantal nieuwe VSV-ers op 1 oktober 2023 in de leeftijd 18 tot en met 22 jaar per gemeente

Aantal

Overzicht nieuwe VSV-ers per gemeente per 01 oktober 18 t/m 22 jaar 80 70 60 50 40 30 20 10 0

69 6062 51 272723 15

5355

201920 14

11 8 7 6

3636 25 15

43 37

4341 35 27 01 oktober 2023 N=229 01 oktober 2022 N=253 01 oktober 2021 N=212 01 oktober 2020 N=191

Gemeente

RBL Oosterschelde regio – Rapportage Voortijdig Schoolverlaters mei 2024 De cijfers zijn met de grootst mogelijke zorg samengesteld met de kennis en mogelijkheden die op dit moment voorhanden zijn.

3. Niveau bij uitstroom Niveau bij uitstroom Havo vwo bovenbouw MBO niveau 1 MBO niveau 2 MBO niveau 3 MBO niveau 4 VMBO bovenbouw VO onderbouw Totaal

Aantal nieuwe VSV-ers 14 24 66 33 81 10 01 229

4. Aantal ‘curatief oude’ VSV-ers 18 tot en met 22 jaar op 1 oktober per gemeente

Aantal 'oude curatief' VSV-ers 18 t/m 22 jaar op 01 oktober per gemeente 250 195

200

157

149 142

150 100

191 132 114 113 114 111 88 76

129 122 113 100

103 92 7567 44 39 2529

50

1-10-2023 N=769 1-10-2022 N=571

33272932

1-10-2021 N=574 1-10-2020 N=727

0

5. Aantal door RBL begeleide jongeren in de leeftijd van 18 tot en met 22 jaar per gemeente

Door RBL begeleide jongeren 18 t/m 22 jaar 380

400

339 322

350 300

268 229

250 200 150 100 50

155161 140 125

282 246 230 216

182 164 102 78 91 63

216 205 202 176

121 53 51 52

39

0

RBL Oosterschelde regio – Rapportage Voortijdig Schoolverlaters mei 2024 De cijfers zijn met de grootst mogelijke zorg samengesteld met de kennis en mogelijkheden die op dit moment voorhanden zijn.

15-5-2024 N=1203 2022-2023 N=1266 2021-2022 N=1411 2020-2021 N=1008

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14496562/1