Ontwerpbegroting 2027 Hecht
Tekst van het document
In de praktijk blijkt dat er de afgelopen jaren vrijwel alleen tussentijds wijzigingen nodig waren vanwege autonome ontwikkelingen.
4.2. Risico’s op de realisatie van de begroting •
• • • •
•
In tegenstelling tot de meeste gemeenten begroot Hecht de loonkosten van medewerkers niet op eindschaal maar op werkelijk verwachte kosten. Hierdoor kunnen jaarlijkse tredenverhogingen tot een knelpunt leiden in de personeelslasten. Hecht gaat er voor 2027 vanuit dat dit risico binnen de begroting wordt opgelost. De vaste omvang van vakantie uren worden cf. BBV niet gekapitaliseerd op de balans; bij uittreden van personeel kan dit leiden tot een extra last in het boekjaar. Politieke ontwikkelingen kunnen ook lopende het begrotingsjaar invloed hebben op de taken en de financiering hiervan. De ontwikkeling van de toestroom van vluchtelingen, de opdracht aan Hecht hierin en de wijze waarop dit gefinancierd wordt. Mogelijk heeft de financiële druk op de begroting van de gemeenten ook invloed op de afname van de aanvullende diensten (schil 3 taken). De eventuele impact is bij het opstellen van deze begroting niet bekend en is dan ook nog niet meegenomen in deze begroting. Om de taakstelling van 6% te realiseren zullen in het boekjaar 2027 mogelijk nog wat frictiekosten gemaakt worden. Deze frictiekosten bestaan onder andere uit het aanbieden van werk naar werk trajecten, trainingen maar ook mogelijk WW-verplichtingen die ontstaan door het opzeggen van contracten. Deze frictiekosten zijn niet voorzien in de begroting van 2027.
Hecht zal deze kosten conform afspraak over de taakstelling onderbouwd aandragen bij het Algemeen Bestuur. Uitgangspunt is dat deze incidentele frictiekosten na instemming van het Algemeen Bestuur worden verrekend met gemeenten.
26
4.3. Autonome stijgingen In de begroting wordt ook rekening gehouden met een aantal autonome stijgingen waar Hecht geen directe invloed op heeft. Deze autonome stijgingen zijn hieronder opgenomen. Colleges in de regio Hollands Midden hebben, met het instellen van de FKGR, de afspraak dat gemeenschappelijke regelingen mogen rekenen op een waardevaste begroting. Hiermee wordt voorkomen dat door autonome ontwikkeling de taakuitvoering van Hecht onder druk komt te staan, door een impliciete taakstelling. Indien het Algemeen Bestuur een correctie van de kostenontwikkeling wenselijk acht, dan is een aanpassing van de taakopdracht de aangewezen route. 4.3.1.
Wijziging aantal inwoners en kinderen
Een van deze autonome ontwikkelingen betreft de verandering van het aantal inwoners en kinderen 04 jaar in de regio. Het aantal inwoners neemt naar verwachting toe, het aantal kinderen neem licht af. Deze cijfers zijn afkomstig van het CBS. • •
2026: Het aantal inwoners: 848.223. Aantal kinderen: 34.241. 2027: Het geschat Aantal inwoners: 854.353. Aantal kinderen: 33.721.
Het effect op de gemeentebijdrage bij de tarieven van 2026 (BPI € 52,72 (na de begroting wijziging in 2026 van + € 0,56) ; BPK € 442,38) is € 93k:
4.3.2.
Indexering 2027
Hecht is voor het jaar 2027 uitgegaan van een gewogen indexeringspercentage van 5,56%. Dit is een afwijking van het advies FKGR. Het AB heeft dit in de kaderbrief 2027 besloten. Voor de personele lasten is een indexering van 6,3% gebruikt (zie ook advies FKGR d.d. 31 oktober 2025). Met betrekking tot de materiele kosten wordt er geadviseerd voor het jaar 2027 een indexering van 2,6% aan te houden. In onderstaande tabel wordt zichtbaar hoe deze percentages zijn opgebouwd.
2025 2026 2027 Totaal
P-kosten 1,4% -0,8% 5,7% 6,3%
Overige lasten 0,2% 0,2% 2,2% 2,6%
T ABEL 4: OPBOUW INDEXERINGSADVIES 2027
De weging van personele lasten en overige lasten resulteert in een gewogen index voor 2027 van 5,56%. De stijging van de totale gemeentelijke bijdrage als gevolg van deze indexering in 2027 bedraagt € 3.339k. Verhouding
Index
Totaal
Personeelslasten
80%
6,30%
5,04%
Overige lasten
20%
2,60%
0,52%
Lasten
100%
5,56%
T ABEL 5: OPBOUW GEWOGEN INDEXERING HECHT VOOR 2027
27
4.4
Gemeentebijdrage: bijdrage per inwoner en bijdrage per kind
Gemeentebijdrage 2027 (mutaties ten opzichte van 2026) Uit het oogpunt van continuïteit van beleid wordt de gemeentelijke bijdrage van het jaar voorafgaand aan het begrotingsjaar als uitgangspunt genomen. Vervolgens worden hierop wijzigingen aangebracht. Ten opzichte van 2026 zijn voor 2027 naast autonome wijzigingen een aantal aanpassingen in de taken met eigen financiering opgenomen. Deze aanpassingen zijn vastgesteld in de kaderbrief 2027 en worden daar kort toegelicht. In onderstaande tabel zijn alle aanpassingen van bijdragen gemeenten opgenomen. Start bijdrage BPI/BPK 2026
€
59.862
VIP-LFI
€
70
Nu niet zwanger
€
248
TBC
€
100
Seksuele en Reproductieve Gezondheid
€
85
IKO
€
50
Khonraad
€
180
Taakstelling 2027 (0,7%)
€
-419
Toename bewoners en kinderen (0-4 jaar)
€
93
Indexering 2027 ( + 5,56%)
€
3.351
€
63.619
+ Mutatie in de financiering
+
€
+ Autonome stijgingen
313
+ €
= Bijdrage BPI/BPK 2027
3.444 =
€
3.757
T ABEL 6: OVERZICHT WIJZIGINGEN BEGROTING 2027
28
4.4.1.
Mutaties per gemeente
Hieronder is de onderverdeling naar gemeenten weergegeven:
x € 1.000,=
Inwoners
Kinderen 0-4 jaar
Totaal
Toename Taakstelling kinderen 2027 (0,7%)
VIP-LFI
Nu niet zwanger
-€0,37
€0,08
€0,29
€52,72
Tarief BPI Tarief BPK Alphen aan den Rijn Bodegraven-Reeuwijk Gouda Hillegom Kaag en Braassem Katwijk Krimpenerwaard Leiden Leiderdorp Lisse Nieuwkoop Noordwijk Oegstgeest Teylingen Voorschoten Waddinxveen Zoeterwoude Zuidplas
Toename inwoners
117.293 37.293 77.823 23.083 29.467 67.156 57.899 130.347 27.958 23.842 29.730 46.455 26.093 38.744 25.976 35.542 10.357 49.295 854.353
4.800 1.666 3.259 923 1.272 2.828 2.467 3.589 1.089 838 1.167 1.669 990 1.496 862 2.111 437 2.258 33.721
80 4 69 15 8 3 5 -16 11 14 11 28 2 18 4 27 11 30 323
€442,38
-€3,10
18 -41 8 0 -17 -25 -29 -49 -1 -14 -4 21 -26 -11 -10 -19 6 -37 -230
-57 -19 -38 -11 -15 -34 -29 -60 -14 -11 -15 -22 -13 -19 -12 -20 -5 -25 -419
Seksuele en TBC Reproductieve Gezondheid €0,12
€0,10
Jeugd en volwassen monitor
Khonraad
IKO
€0,00
€0,21
€0,06
€0,00 10 3 6 2 2 6 5 11 2 2 2 4 2 3 2 3 1 4 70
34 11 23 7 9 19 17 38 8 7 9 13 8 11 8 10 3 14 248
14 4 9 3 3 8 7 15 3 3 3 5 3 5 3 4 1 6 100
12 4 8 2 3 7 6 13 3 2 3 5 3 4 3 4 1 5 85
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
25 8 16 5 6 14 12 27 6 5 6 10 5 8 5 7 2 10 180
7 2 5 1 2 4 3 8 2 1 2 3 2 2 2 2 1 3 50
Mutaties
Subtotaal
2027
2027
2027
Index 5,56%
BPI
BPK
BPI/BPK
€56,16 €463,70
€463,70
2.226 773 1.511 428 590 1.311 1.144 1.664 505 389 541 774 459 694 400 979 203 1.047 15.637
8.813 2.867 5.882 1.724 2.245 5.083 4.396 8.985 2.075 1.728 2.211 3.383 1.925 2.870 1.859 2.975 784 3.816 63.619
€0,49
€53,20
€2,96
-€3,10
€439,28
€24,42
141 -24 105 23 1 2 -3 -12 20 9 18 66 -15 21 4 19 21 10 407
8.350 2.716 5.573 1.634 2.126 4.815 4.164 8.511 1.966 1.637 2.094 3.205 1.823 2.719 1.761 2.818 743 3.615 60.269
464 151 310 91 118 268 232 473 109 91 116 178 101 151 98 157 41 201 3.351
6.587 2.094 4.371 1.296 1.655 3.772 3.252 7.321 1.570 1.339 1.670 2.609 1.465 2.176 1.459 1.996 582 2.769 47.982
€56,16
T ABEL 7: M UTATIES PER GEMEENTE
29
4.4.2. Totaal verdeling middelen naar RVE
€1.000 Salarissen en sociale lasten Tijdelijk personeel Overige personeelslasten Subtotaal personeelslasten
Directie
CS
COD
GT
GBO
JGZ
ZVH
RAV
Hecht
-748
-4.287
-7.095
-9.159
-4.968
-24.684
-17.039
-35.214
-103.194
-
-95
-301
-851
-5
-195
-212
-2.114
-3.774
-324
-177
-1.198
-303
-148
-582
-591
-2.074
-5.397
-1.072
-4.559
-8.595
-10.313
-5.121
-25.461
-17.842
-39.402
-112.365
Kapitaallasten
-
-
-1.602
-22
-
-100
0
-2.445
-4.169
Huisvesting
-
-104
-2.637
-
-2
-66
-
-1.319
-4.128
-333
-519
-6.008
-2.037
-926
-372
-961
-3.412
-14.568
-
-
-16
-1.151
-12
-140
-
-1.206
-2.525
-26
-6
-59
94
-41
-296
-101
-276
-709
Kosten meldkamer
-
-
-
-
-
-
-
0
0
Onvoorzien
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Lasten vorig boekjaar
-
-
-
-
-
-
-
-
-28.185
Organisatiekosten Materialen Voorzieningen
Doorbelasting overhead
-
-21
-164
-4.785
-2.432
-10.039
-7.488
-3.256
-359
-650
-10.486
-7.901
-3.414
-11.012
-8.549
-11.913
-54.284
Lasten
-1.431
-5.209
-19.081
-18.215
-8.535
-36.473
-26.391
-51.315
-166.649
Gemeenten BPI/BPK
Subtotaal overige lasten
1.857
66
2.004
7.296
3.372
29.575
19.449
-
63.619
Gemeenten overig
-
-
1.576
2.173
3.673
2.247
3.953
-
13.623
Derden
-
-
255
4.741
686
1.381
819
1.426
9.308
Zorgverzekeraars
-
-
-
-
-
-
-
46.448
46.449
Rijk
-
-
-
2.623
-
608
79
1.995
5.305
Baten vorig boekjaar
-
-
-
-
-
-
-
1.445
1.445
Dekking overhead
859
5.143
15.246
1.382
804
2.662
2.090
-
28.185
Baten
2.716
5.209
19.081
18.215
8.534
36.473
26.391
51.315
167.934
Gerealiseerde saldo van baten en lasten
1.285
-0
0
0
-0
-0
-0
-0
1.285
Storting reserves
-1.285
-
-
-
-
-
-
-
-1.285
Onttrekking reserves
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Gerealiseerde resultaat (a)
0
-0
0
0
-0
-0
-0
-0
0
T ABEL 8: TOTALE BEGROTING H ECHT 2027
30
4.4.3. Overzicht primair en overhead
€1.000 Salarissen en sociale lasten
Totaal Totaal primair Overhead -84.028 -19.165
Totaal Hecht -103.194
Tijdelijk personeel
-2.754
-1.020
-3.774
Overige personeelslasten
-3.199
-2.198
-5.397
Subtotaal personeelslasten
-89.982
-22.383
-112.365
Kapitaallasten
-1.905
-2.264
-4.169
Huisvesting
-1.304
-2.824
-4.128
Organisatiekosten
-7.928
-6.640
-14.568
Materialen
-2.589
64
-2.525
-516
-193
-709
Kosten meldkamer
0
-
0
Onvoorzien
-
-
-
Voorzieningen
Lasten vorig boekjaar
1
-
1
-26.196
-1.989
-28.185
Subtotaal overige lasten
-40.439
-13.845
-54.284
Lasten
-130.420
-36.229
-166.649
Doorbelasting overhead
Gemeenten BPI/BPK
63.619
-
63.619
Gemeenten overig
12.229
1.394
13.624
Derden
8.989
319
9.308
Zorgverzekeraars
46.449
-
46.449
Rijk
5.305
-
5.304
Baten vorig boekjaar
1.445
-
1.445
Dekking overhead
130
28.055
28.185
138.167
29.769
167.934
Gerealiseerde saldo van baten en lasten
7.747
-6.460
1.285
Storting reserves
-1.285
-
-1.285
Baten
Onttrekking reserves Gerealiseerde resultaat
-
-
-
6.460
-6.460
0
T ABEL 9: OVERZICHT PRIMAIR EN OVERHEAD
31
4.4.4. Mutaties die verband houden met boekjaar 2026 en 2027 De volgende tabel bevat een specificatie van het verwachte verloop van het eigen vermogen in 2026 en 2027. €1.000
Stand 1-1- Overdracht 2025 VR
Algemene reserve GGD
-2.889
Algemene reserve ZVH
684
Algemene reserve GHOR
430
Storting Onttrekking
31-12-2026
Storting Onttrekking
31-12-2027
-
-1.604
1.285
-
-319
1.285
966
-
-
684
-
-
684
-
684
-
-
-
-
-
-
-
-
430
1.285
770 770
-
1.163 243
1.285
-
1.163 1.528
1.285
1.163 2.813
100 100
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2.612
2.612
-
-
2.612
-
2.612
-
-
-
842
842
-
-
842
-
842
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
41 3.495
41 3.495
-
-
41 3.495
-
41 3.495
1.285 1.285 1.285
770 770 770
3.495 2.612 842 41 3.495
3.738
1.285 1.285 1.285
-
5.023
1.285 1.285 1.285
1.933 158
Reserve project OvDG Bestemmingsreserves
100 100
Onverdeeld resultaat GGD Onverdeeld resultaat ZVH Onverdeel resultaat GHOR Onverdeeld resultaat RAV Onverdeeld resultaat Eigen vermogen GGD ZVH GHOR RAV Eigen vermogen
31-12-2025
1.285 430
Reserve aanvaardbare kosten RAV Algemene reserve
Storting Onttrekking Resultaat
258 -2.889 684 530 1.933 258
530
530 530
1.008 1.526 1.204 3.738
2.293 1.526 1.204 5.023
-
6.308 3.578 1.526 1.204 6.308
Tabel 10: Verwacht eigen vermogen
De bovenstaande mutaties (storting van € 1.285k) zijn beschreven in de notitie ‘Herstelplan Eigen vermogen’, vastgesteld door het Algemeen Bestuur d.d. 2 april 2025. Deze notitie ziet op het versterken van het Eigen Vermogen door in 2025, 2026 en 2027 een bedrag van € 1.285k uit de exploitatie te doteren aan het Eigen Vermogen. Deze exploitatieruimte is ontstaan door de correctie van de indexatie in 2024 cf. het advies FKGR. In bovenstaand overzicht is het GHOR bureau per 1-1-2025 uit het eigen vermogen gehaald in verband met de overgang naar de Veiligheidsregio. Financiële positie De financiële positie, ook wel balans genoemd, is hieronder weergegeven. De investeringen en afschrijvingen zijn opgenomen volgens de meer jaren investeringsbegroting. Het eigen vermogen is opgesteld op basis van de begrote resultaten en mutaties van de reserves. De langlopende schulden en voorzieningen zijn opgenomen op basis van de verwachte ontwikkeling van deze posten. De vlottende activa (kortlopende vorderingen) en overige vlottende passiva (kortlopende schulden) blijven gelijk over de verschillende jaren. Het banksaldo vormt de sluitpost van de balans.
Activa
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
MVA aanschafwaarde
57.149
58.446
61.594
63.149
64.354
MVA afschrijvingen
31.511
35.418
39.439
43.413
47.149
Materiële vaste activa
25.638
23.028
22.155
19.736
17.205
Vaste activa
25.638
23.028
22.155
19.736
17.205
Banksaldi
5.872
10.011
11.128
13.791
16.566
Overige vlottende activa
26.008
26.008
26.008
26.008
26.008
Vlottende activa
31.880
36.019
37.136
39.799
42.574
Totaal activa
57.518
59.047
59.291
59.535
59.779
Financiële vaste activa
32
Passiva
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
Eigen vermogen
5.023
6.308
6.308
6.308
6.308
Voorzieningen
2.408
3.117
3.826
4.535
5.244
Langlopende schulden
17.033
16.568
16.103
15.638
15.173
Vaste passiva
24.464
25.993
26.237
26.481
26.725
Overige vlottende passiva
33.054
33.054
33.054
33.054
33.054
Vlottende passiva
33.054
33.054
33.054
33.054
33.054
Totaal Passiva
57.518
59.047
59.291
59.535
59.779
Banksaldi
T ABEL 11: A CTIVA EN PASSIVA
4.5
Meerjarenperspectief
Overzicht van baten en lasten Hieronder is het meerjarenoverzicht van de baten en lasten van Hecht opgenomen, onderverdeeld naar economische categorieën. Met ingang van 2028 vervalt de storting van € 1.285k aan het Eigen Vermogen. Dit budget valt terug naar de organisatiekosten als buffer voor investeringen. €1.000 Salarissen en sociale lasten Tijdelijk personeel Overige personeelslasten
2027
2028
2029
2030
-103.194
-103.195
-103.195
-103.195
-3.774
-3.774
-3.774
-3.774
-5.397
-5.397
-5.397
-5.397
-112.365
-112.366
-112.366
-112.366
Kapitaallasten
-4.169
-4.369
-4.169
-4.169
Huisvesting
-4.128
-4.128
-4.128
-4.128
Organisatiekosten
-14.568
-15.652
-15.852
-16.015
Materialen
-2.525
-2.525
-2.525
-2.362
Subtotaal personeelslasten
Voorzieningen
-709
-709
-709
-709
Kosten meldkamer
0
0
0
0
Onvoorzien
-
-
-
-
Lasten vorig boekjaar
-
-
-
-
Doorbelasting overhead
-28.185
-28.185
-28.185
-28.185
Subtotaal overige lasten
-54.284
-55.568
-55.568
-55.568
Lasten
-166.649
-167.934
-167.934
-167.934
Gemeenten BPI/BPK
63.619
63.619
63.619
63.619
Gemeenten overig
13.623
13.623
13.623
13.623
Derden
9.309
9.308
9.308
9.308
Zorgverzekeraars
46.448
46.448
46.448
46.448
Rijk
5.305
5.305
5.305
5.305
Baten vorig boekjaar
1.445
1.445
1.445
1.445
Dekking overhead
28.185
28.185
28.185
28.185
Baten
167.934
167.934
167.934
167.934
Gerealiseerde saldo van baten en lasten
1.285
-0
0
0
Storting reserves
-1.285
-
-
-
Onttrekking reserves
-
-
-
-
Gerealiseerde resultaat
0
-0
0
0
Tabel 12: Overzicht baten en lasten
33
Incidenteel en structureel resultaat In onderstaande tabel is het incidenteel en structureel resultaat weergegeven, behorend bij het voorgaande meerjarenoverzicht. (€ 1.000,-)
2027
2028
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Structurele baten en lasten -166.648 Incidentele baten en lasten Gerealiseerde saldo van de baten en lasten -166.648
167.933 167.933
1.285 1.285
-167.933 -167.933
167.933 167.933
0 0
Structurele mutaties van de reserves Incidentele mutaties van de reserves Subtotaal mutaties reserves
-1.285 -1.285
-
-1.285 -1.285
-
-
-
Gerealiseerde structurele resultaat
-166.648
167.933
1.285
-167.933
167.933
0
-1.285
-
-1.285
-
-
-
-167.933
167.933
-0
-167.933
167.933
-0
Gerealiseerde incidentele resultaat Gerealiseerde resultaat (€ 1.000,-)
2030
2029 Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
-167.933 -167.933
167.933 167.933
0 0
-167.933 -167.933
167.933 167.933
0 0
-
-
-
-
-
-
Gerealiseerde structurele resultaat
-167.933
167.933
0
-167.933
167.933
0
Gerealiseerde incidentele resultaat
-
-
-
-
-
-
-167.933
167.933
-0
-167.933
167.933
0
Structurele baten en lasten Incidentele baten en lasten Gerealiseerde saldo van de baten en lasten Structurele mutaties van de reserves Incidentele mutaties van de reserves Subtotaal mutaties reserves
Gerealiseerde resultaat
34
5. Kengetallen en indicatoren conform BBV 5.1. Beleidsindicatoren 2027 In onderstaande tabel zijn voor 2027 de beleidsindicatoren vermeld, die worden voorgeschreven in het BBV. Omschrijving
Eenheid
Inwoners aantal € 1.000,Apparaatskosten Apparaatkosten per inwoner € Bezetting (inclusief inhuur) fte Bezetting per 1.000 inwoners fte Formatie fte Formatie per 1.000 inwoners fte € 1.000,Kosten tijdelijk personeel € 1.000,Loonsom (excl. overige personeelslasten) Externe inhuur in % van loonsom % € 1.000,Overhead € 1.000,Totale lasten Overhead in % van totale lasten % € 1.000,Personele lasten excl. overhead Overhead in % van salarislasten %
Directie
GGD
ZVH
RAV
Hecht
Hecht excl. RAV
1.556 1,85 176,90 0,21 169,30 0,20 212 17.039 1,2% 1.556 25.859 6%
6.055 7,19 309,10 0,37 306,00 0,36 2.114 35.214 6,0% 6.055 51.315 12%
842.299 34.240 39,54 1.053 1,24 1.016 1,20 3.774 103.194 23,8% 34.240 165.501 21%
842.299 28.185 33,46 744 0,88 710 0,84 1.660 67.980 2,4% 28.185 114.186 25%
24.880 17.251 8% 9%
37.328 16%
106.968 32%
69.640 40%
CS
COD
JGZ
938 1,11 8,9 0,01 6,5 0,01 0 748 0,0% 938 1.431 66%
5.109 6,07 39,4 0,05 37,43 0,04 95 4.287 2,2% 5.109 5.209 98%
16.934 20,10 79,9 0,09 73 0,09 301 7.095 4,2% 16.934 19.081 89%
1.726 2,05 142,9 0,17 134,7 0,16 856 14.127 9,3% 1.726 26.699 17%
1.921 2,28 295,8 0,35 289,5 0,34 195 24.684 0,8% 1.921 35.907 5%
748 0%
4.382 0%
7.396 0%
14.983 23%
Tabel 14: Beleidsindicatoren per programma
Financiële kengetallen De kengetallen geven een indicatie van de financiële gezondheid van de organisatie. In onderstaande tabellen zijn de voorgeschreven kengetallen gepresenteerd en vervolgens verder toegelicht. Solvabiliteitsratio 2 De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin de organisatie in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Als signaalwaarde voor de solvabiliteitsratio geldt een percentage van 20%.
Solvabiliteitsratio
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
8,7%
10,7%
10,6%
10,6%
10,6%
Tabel 15: Solvabiliteit
De solvabiliteit van Hecht ligt rond de 9%. Door het positieve resultaat in 2025 en de storting in het Eigen vermogen is de solvabiliteitsratio weer aan het stijgen, maar bereikt nog niet de signaalwaarde. Netto schuldquote Investeringen worden niet betaald met reserves maar met geld. Als dat niet op de bank staat, dan moet dat worden geleend. Daarmee stijgt de schuld. Als signaalwaarde voor de netto schuldquote geldt: als de netto schuld groter is dan 130% van de inkomsten, is er sprake van een erg hoge schuld. Het licht staat dan op rood. Maar al bij een netto schuld die 100% van de inkomsten te boven gaat, springt het licht op oranje. De netto schuldquote van Hecht ligt rond de 13%. Dat is ruim toereikend om aan de schuldverplichtingen te voldoen. 31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
Netto schuldquote
12,9%
9,8%
8,8%
6,5%
4,1%
structurele lasten
156.355
166.648
167.933
167.933
167.933
Tabel 16: Netto schuldquote
35
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen De netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen geeft aan in hoeverre sprake is van doorlenen. Zo wordt zichtbaar wat het aandeel van de verstrekte leningen is en wat dit betekent voor de schuldenlast. Omdat Hecht, behoudens een lening aan de personeelsstichting Hecht van €12k per 31 december 2025, geen leningen verstrekt heeft, is de uitkomst gelijk aan de netto schuldquote.
Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte lening
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
31-12-2030
12,9%
9,8%
8,8%
6,5%
4,1%
Tabel 17: Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte lening
Structurele exploitatieruimte De structurele exploitatieruimte geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte binnen de jaarrekening is, afgezet tegen de inkomsten. Een begroting waarvan de structurele baten hoger zijn dan de structurele lasten is meer flexibel dan een begroting waarbij structurele baten en lasten in evenwicht zijn.
(€ 1.000,-)
Structurele resultaat
Dir
Structurele Structurele exploitatierui baten mte
1.285
2.716
CCS
0
5.209
COD
0
19.081
GBO
0
8.534
GTG
0
18.215
JGZ
0
36.473
ZVH
0
26.391
RAV
0
51.315
1.285
167.933
Hecht
0,77%
Tabel 18: Structurele exploitatieruimte
5.2. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Weerstandscapaciteit Het weerstandsvermogen van Hecht wordt bepaald door de omvang van de reserves. Hierdoor kunnen niet begrote uitgaven worden opgevangen. De deelnemende gemeenten zijn op grond van artikel 27, lid 6 van de Gemeenschappelijke Regeling Hecht verplicht ervoor te zorgen dat Hecht beschikt over voldoende middelen om aan al zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Alle risico’s zijn gebaseerd op mitigerende maatregelen. Het risicoprofiel is € 4.050k. De begrote omvang van de reserves bedraagt eind 2027 € 6.308k. De weerstandsratio is de beschikbare weerstandscapaciteit ten opzichte van de benodigde weerstandscapaciteit. De benodigde weerstandscapaciteit, die is gebaseerd op het risicomanagementsysteem, is voor 2025 bepaald op € 4.050k. De weerstandsratio is € 6.308k/€4.050k = 1,5 Risicomatrix De laatste actualisatie van de risico-inventarisatie heeft in februari 2026 plaatsgevonden. De uitkomsten zijn opgenomen in het jaarverslag 2025. De benodigde weerstandscapaciteit is bepaald op € 4.050 (was € 5.850k).
36
5.3. Financiering Algemeen Het treasurystatuut regelt de verantwoordelijkheden en randvoorwaarden voor het aangaan, garanderen en verstrekken van geldleningen. Het treasurystatuut verbiedt het gebruik van financiële derivaten. Hecht beschikt over reserves om schommelingen in de exploitatie te kunnen opvangen. Financiering Hecht wordt voor het basispakket gefinancierd door de deelnemende gemeenten naar rato van hun inwonertal. De aanvullende diensten zijn gefinancierd op basis van door het Algemeen Bestuur vastgestelde tarieven of op basis van met deze afnemers gesloten overeenkomsten. Geplande investeringen worden gefinancierd uit de beschikbare liquide middelen. De kosten van de RVE RAV worden vergoed door de zorgverzekeraars op basis van contractafspraken. De financiering van de geplande investeringen voor de nieuwe huisvesting in Leiden en Gouda van de RAV is geschied door het aantrekken van drie 50-jarige leningen. Overige geplande investeringen zijn gefinancierd door een kredietfaciliteit bij de huisbankier van de RAV. Hecht heeft zes langlopende leningen opgenomen bij de BNG Bank. Het rentepercentage van de lening voor het gebouw aan de Parmentierweg 49 te Leiden staat gedurende de gehele looptijd vast. De rentepercentages van de drie leningen voor de RAV staan tot 2 januari 2062 vast.
In 2021 zijn deze leningen opnieuw vastgesteld tegen een lager rentepercentage voor 41 jaar. In 2024 is een lening afgesloten voor 40 jaar voor de financiering van de Ambulancepost Alrijne. In 2025 is een lening afgesloten voor de financiering van de nieuwe ambulances.
€ 1.000 Lening ambulances, RAV Alrijne Ziekenhuis in Leiderdorp, RAV Lening Parmentierweg, Leiden Lening nieuwbouw Leiden en Gouda, RAV Lening nieuwbouw Leiden en Gouda, RAV Lening nieuwbouw Leiden en Gouda, RAV
Nummer Hoofdsom 40.118.259 2.300 40.117.114 3.650 40.115.999 7.000 40.114.484 3.280 40.114.485 1.640 40.114.486 1.148
Start 2025 2024 2023 2021 2021 2021
Looptijd 5 jaar 40 jaar 15 jaar 41 jaar 41 jaar 41 jaar
Rente 2,63% 3,49% 3,28% 3,60% 3,79% 2,64%
Tabel 19: Lopende leningen
Hecht heeft op haar rekening-courant rekeningen bij de BNG Bank en ING Bank een limiet van samen € 9,0m, waarvan € 4,0m bij de ING Bank en € 5,0m bij de BNG Bank. Kasgeldlimiet De toegestane kasgeldlimiet, 8,2% van het totaal van de lasten van € 166.639k, is €13.664k. Renterisico Het renterisico is nihil. De renterisiconorm wordt niet overschreden. Er zijn geen gelden uitgezet voor langer dan een jaar. Het pand aan de Parmentierweg te Leiden is in 2023 gefinancierd met een 15-jarige lineaire lening van de BNG Bank. De rentevaste periode voor de financiering is gelijk aan de aflossingsperiode. Ter financiering van de ambulancepost in Leiderdorp is een 40-jarige lineaire lening bij de BNG Bank afgesloten. De rentevaste periode voor de financiering is 20 jaar. In 2011 zijn twee 50-jarige leningen afgesloten voor de financiering van de nieuwbouw van de RAV in Leiden en Gouda. De rentevaste periode en de looptijd van de geldleningen bedraagt nu vanaf 2021 41 jaar. De eerste aflossing van beide leningen was in januari 2013.
37
5.4. Onderhoud kapitaalgoederen Huisvesting Sinds 2003 is het pand aan de Parmentierweg 49 in het bezit van het en haar voorgangers. Het pand heeft pas een uitgebreide renovatie ondergaan, op korte termijn zal er een meerjarig onderhoudsplan opgesteld te worden. Wagenpark De RAV beschikt over een wagenpark van ambulancevoertuigen en piketvoertuigen. Materieel wordt centraal ingekocht. Ten behoeve van het onderhouden van de ambulances is een meerjarige overeenkomst met een leverancier afgesloten waar al het onderhoud is ondergebracht.
5.5. Bedrijfsvoering Investeringsbeleid In de begroting is de vervanging van de ambulances opgenomen. Gezien de verwachte levertijden is het nog onzeker wanneer de uiteindelijke investering plaats zal vinden. Er worden plannen ontwikkeld om de ambulancepost in Gouda en Alphen aan de Rijn te vernieuwen. Informatisering en automatisering In 2026 en 2027 wordt er geïnvesteerd in efficiënter werken. Hiervoor wordt onder andere gebruik gemaakt van verdere digitalisering, automatisering en de ontwikkelingen rond AI. Personeelsbeleid In 2025 is het personeelsbestand al geslonken door scherp te sturen op kosten en het afbouwen van de flexibele schil. Dit werd grotendeels veroorzaakt door het besluit om te bezuinigingen. Het totale personeelsbestand is toen met ca. 20 fte geslonken. In 2026 wordt het niveau iets bijgesteld omdat er nu te veel problemen zijn ontstaan bij onder andere de jeugdgezondheidszorg. In 2027 verwacht Hecht een stabiel niveau aan medewerkers te hebben, binnen de gestelde kaders van het bestuur.
5.6. Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector De beloning van de directie is lager dan de algemene maximale bezoldigingsnorm. De leden van het Algemeen Bestuur en het Dagelijks Bestuur ontvangen geen beloning voor hun bestuurslidmaatschap. De accountant controleert ieder jaar of de wet correct wordt toegepast en rapporteert daarover aan het Algemeen Bestuur.
5.7. Openbaarheidsparagraaf Op grond van artikel 3.5 van de Wet open overheid (Woo) dient een openbaarheidsparagraaf te worden opgenomen in de begroting. In deze paragraaf licht Hecht toe welke middelen zijn ingezet om in het kader van Open op Orde de informatiehuishouding op orde te brengen om te kunnen voldoen aan de eisen van een transparante organisatie zoals bepaald in de Wet open overheid. Belangrijke speerpunten zijn daarbij de actieve en passieve openbaarmaking van documenten en het verder op orde brengen van de informatiehuishouding. Actieve openbaarmaking Artikel 3.3, lid 1 en lid 2, van de Woo, dat de actief openbaar te maken categorieën van documenten regelt, zal gefaseerd in werking treden. Het merendeel van deze documenten, voor zover op Hecht als
38
Gemeenschappelijke Regeling van toepassing, werd en wordt al door Hecht uit eigen beweging geopenbaard. Voor een aantal categorieën is dit nog niet het geval, maar daarmee heeft Hecht sinds 2022, vooruitlopend op de inwerkingtreding, een begin gemaakt. Zo worden inmiddels de agenda’s en besluitenlijsten van vergaderingen van het Dagelijks Bestuur op onze website geplaatst. Ook de categorie Woo-verzoeken, -besluiten en daarbij verstrekte informatie worden grotendeels op onze website geopenbaard. Passieve openbaarmaking Het afgelopen jaar ontving Hecht meerdere verzoeken, die allen op ordentelijke wijze zijn afgehandeld. Om burgers, wetenschappers en journalisten tijdig van informatie te kunnen voorzien ingeval zij een Woo- of informatieverzoek indienen, heeft Hecht stappen gezet om het afhandelingsproces van de Woo-verzoeken efficiënt in te richten. Hiertoe is onder meer onderzocht of een anonimiseringstool het proces minder arbeidsintensief kan maken. Verder zoekt Hecht waar mogelijk de samenwerking met gemeenten of landelijk via de branchevereniging om zo het proces te versnellen en de gevraagde informatie te leveren. Woo-index Hecht is aangesloten bij de Woo-index. De Woo-index is een door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties ontwikkelde centrale plek waar per overheidsorganisatie de internetlocaties van gepubliceerde Woo-documenten worden getoond.
De Woo-index is onderdeel van het Register van Overheidsorganisaties en terug te vinden op Overheid.nl.
39
Bijlagen Bijlage I BPI per taak
27,49 1,22 24,97 1,88 0,60 56,16
39.128 1.040 21.330 1.607 514 63.619
29730 1167 1.358 36 742 56 18 2.210
46455 1669 2.051 57 1.160 87 28 3.383
26093 990 1.177 32 652 49 16 1.925
38744 1496 1.759 47 967 73 23 2.870
25976 862 1.114 32 649 49 16 1.859
35542 2111 1.956 43 887 67 21 2.975
10357 437 487 13 259 19 6 784
To taa l
Gemeente
Totaal
p or rd e se id Le Lis 27958 23842 1089 838 1.274 1.044 34 29 698 595 53 45 17 14 2.075 1.728
W ad din xv ee n Zo et er wo ud e Zu id pla s
7.0 Volksgezondheid 1.2 Openbare orde en veiligheid 6.22 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen 6.822 Jeugdreclassering 1.1 Crisisbeheersing en brandweer
39.128 1.040 21.330 1.607 514 63.619
d ar wa r ne pe en m i id Kr Le 57899 130347 2467 3589 2.737 5.248 70 159 1.445 3.255 109 245 35 78 4.396 8.984
Vo or sc ho te n
RVE
27,49 1,22 24,97 1,88 0,60 56,16
m go lle i H 23083 923 1.063 28 576 43 14 1.724
m sse aa r nB ijk ge a tw a a K K 29467 67156 1272 2828 1.400 3.158 36 82 736 1.677 55 126 18 40 2.245 5.083
Te yli ng en
BPI BPK Totaal taakveld Totaal taakveld Totaal taakveld Totaal taakveld Totaal taakveld Totaal taakvelden
7.0 Volksgezondheid 1.2 Openbare orde en veiligheid 6.22 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen 6.822 Jeugdreclassering 1.1 Crisisbeheersing en brandweer
Taakveld
Gemeente
Totaal
Oe gs tg ee st
Bedragen x € 1000
RVE
No or dw ijk
BPI BPK Totaal taakveld Totaal taakveld Totaal taakveld Totaal taakveld Totaal taakveld Totaal taakvelden
Taakveld
Ni eu wk oo p
Bedragen x € 1000
ijk ijn uw R e n e -R de en an v a a a gr en ud de ph l o A B Go 117293 37293 77823 4800 1666 3259 5.450 1.798 3.651 143 45 95 2.929 931 1.943 221 70 146 71 22 47 8.813 2.867 5.882
49295 854353 2258 33721 2.404 39.128 60 1.040 1.230 21.330 93 1.607 30 514 3.816 63.619
40