CConstaterende datKaag en Braassem
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 7 - Stikstofdepositieberekening

Gemeenteraad 17 juni 2024, gemeente Kaag en BraassemBij agendapunt: Bestemmingsplan ‘Jachthaven Meerzicht, Rijnsaterwoude’.5.254 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Jachthaven Rijnsaterwoude Onderzoek stikstofdepositie

Status Versie Rapport Datum

definitief 003 M.2023.0601.00.R001 28 november 2023

Jachthaven Rijnsaterwoude

Colofon Condor Project Development

Contactpersoon opdrachtgever

Mevrouw S. Göçmen E: 3124@mulderblauw.nl

Project Betreft Uw kenmerk

Jachthaven Herenweg Rijnsaterwoude Onderzoek stikstofdepositie -

Rapport Datum Versie Status

M.2023.0601.00.R001 28 november 2023 003 definitief

Uitgevoerd door

DGMR Industrie, Verkeer en Milieu B.V. Weerdjesstraat 70 6811 JE Arnhem Postbus 153 6800 AD Arnhem

Contactpersoon

H.D. (Herman) Jager MSc 088 346 78 21 hja@dgmr.nl

Auteur

H.D. (Herman) Jager MSc 088 346 78 21 hja@dgmr.nl

Projectadviseur

ing. D.A.S.M. (Doede) Wessels 088 346 78 20 dwe@dgmr.nl

2e lezer/secr.

RBO|MBR

2

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

Opdrachtgever

Jachthaven Rijnsaterwoude

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

Inhoud 1. Inleiding

4

2. Situatie 2.1 Omgeving 2.2 Plan jachthaven

5 5 5

3. Beoordelingskader 3.1 Wet natuurbescherming 3.2 Beoordeling stikstofdepositie

7 7 7

4. Uitgangspunten 4.1 Gebruiksfase 4.2 Aanlegfase 4.3 Invoergegevens 4.4 Rekenmethode

8 8 9 10 11

5. Resultaten en conclusie

12

Bijlagen Bijlage 1: Uitgangspunten Bijlage 2: AERIUS-berekening gebruiksfase Bijlage 3: AERIUS-berekening aanlegfase

3

Jachthaven Rijnsaterwoude

1. Inleiding Condor Project Development ontwikkelt een jachthaven met diverse functies langs de Herenweg in Rijnsaterwoude. Het planinitiatief bestaat uit de herontwikkeling van een jachthaven, verblijfsrecreatie, horeca, woningen en bijbehorende voorzieningen. Mogelijk veroorzaken de gebruiks- of bouwactiviteiten stikstofdepositie op de Natura 2000-gebieden in de omgeving. Om het plan te kunnen realiseren, moet de stikstofdepositie inzichtelijk gemaakt worden. DGMR onderzoekt daarom wat het effect is van het plan op deze natuurgebieden. Voor het ontwikkelen van het complex is een aanpassing of wijziging van het bestemmingsplan nodig. Dit onderzoek wordt daarom uitgevoerd in het kader van een planologische procedure. In dit onderzoek is beoordeeld of het plan een significant negatief effect heeft op de stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden in de omgeving. De stikstofdepositie is berekend voor zowel de aanlegfase als de gebruiksfase. De berekeningen zijn gemaakt met AERIUS.

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

4

Jachthaven Rijnsaterwoude

2. Situatie

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

2.1 Omgeving Het plan ligt aan de noordzijde van Rijnsaterwoude. Langs de oostzijde van het plan ligt de Herenweg. Het dichtstbijzijnde stikstofgevoelige Natura 2000-gebied is Nieuwkoopse Plassen en De Haeck. Dit Natura 2000-gebied ligt op ongeveer 10 kilometer afstand ten zuidoosten van het plangebied. Op onderstaande kaart zijn de ligging van de planlocatie (1) en de Natura 2000-gebieden in de omgeving weergegeven. De paarse vlakken zijn de voor stikstof gevoelige delen van een natuurgebied.

figuur 1: ligging planlocatie en Natura 2000-gebieden (Bron: AERIUS Calculator)

2.2 Plan jachthaven Het plan bestaat uit de realisatie van 61 recreatiewoningen, 2 vrijstaande woningen, 450 m2 BVO horeca en 91 ligplaatsen voor pleziervaartuigen. Op het dak van het boothuis wordt een parkeerplaats voor bezoekers van de horeca en bewoners van de recreatiewoningen gerealiseerd. De bezoekers van de jachthaven parkeren op een parkeerterrein aan de overzijde van de Herenweg. De woningen krijgen beide twee aparte parkeerplaatsen. Voor het boothuis wordt een aantal Kiss & Ride plaatsen aangelegd, waar bezoekers van de jachthaven voor korte tijd kunnen parkeren. De jachthaven wordt voorzien van een boothelling en elektrische kraan, waarmee boten in en uit het water kunnen worden gehaald. De voertuigen rijden van en naar het plan via een aansluiting op de Herenweg. Op onderstaande afbeelding staat het (voorlopige) ontwerp van het plan weergegeven.

5

Jachthaven Rijnsaterwoude

6

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

figuur 2: plattegrond plan jachthaven (bron: opdrachtgever)

Jachthaven Rijnsaterwoude

3. Beoordelingskader

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

3.1 Wet natuurbescherming De bescherming van Natura 2000-gebieden is verankerd in de Wet natuurbescherming (Wnb). Voor de Natura 2000-gebieden zijn aanwijzingsbesluiten opgesteld. In deze aanwijzingsbesluiten staat de exacte begrenzing van het gebied weergegeven, voor welke soorten en habitattypen het betreffende gebied is aangewezen en welke instandhoudingsdoelstellingen er gelden. Voor plannen (binnen en buiten Natura 2000-gebieden) waarvan niet op voorhand zeker is dat ze geen gevaar voor de instandhoudingsdoelstellingen vormen, geldt mogelijk een vergunningplicht. 3.2 Beoordeling stikstofdepositie Om toestemming voor een plan te kunnen verkrijgen, moet worden aangetoond dat geen significant negatief effect op een stikstofgevoelig Natura 2000-gebied ontstaat, als gevolg van de beoogde activiteiten. Op de volgende manieren kan worden aangetoond dat een project geen significant negatief effect op een Natura 2000-gebied veroorzaakt: • De stikstofdepositie in de toekomstige situatie inzichtelijk maken met een AERIUS-berekening. Als de stikstofdepositie voldoet aan de afgeronde grenswaarde van 0,00 mol/ha/jaar, dan kunnen significante negatieve effecten op het Natura 2000-gebied op voorhand worden uitgesloten. • Door interne of externe saldering aantonen dat er geen sprake is van een significante toename van de stikstofdepositie ten opzichte van de referentiesituatie.

• Stikstofruimte wordt verkregen via een stikstofbank. • Uitvoeren van een aanvullende ecologische onderbouwing, passende beoordeling of ADC-toets, waarmee wordt aangetoond dat geen nadelige gevolgen voor de instandhoudingsdoelen van het Natura 2000-gebied ontstaat. Dit aanvullende onderzoek moet uitgevoerd worden als geen andere opties mogelijk zijn.

7

Jachthaven Rijnsaterwoude

4. Uitgangspunten In dit hoofdstuk staan de uitgangspunten voor het onderzoek beschreven. In bijlage 1 is een volledige uitwerking van de gegevens opgenomen. Voor dit onderzoek hebben wij een berekening gemaakt van de gebruiksfase en de aanlegfase. Het plan wordt in gebruik genomen na afronding van de werkzaamheden, waardoor geen combinatie van aanleg- en gebruiksactiviteiten ontstaat. 4.1 Gebruiksfase Het plan bestaat uit de realisatie van 61 recreatiewoningen, 2 vrijstaande woningen, 450 m2 BVO horeca en 91 ligplaatsen voor pleziervaartuigen. Alle gebouwen worden voorzien van elektrische verwarming (aardgasvrij). De installaties van het plan veroorzaken daarom geen emissie van stikstof. Voor de personenwagens is de verkeersgeneratie overgenomen uit het verkeersonderzoek dat adviesbureau Goudappel heeft opgesteld voor het bestemmingsplan1. In aanvulling op de verkeersgeneratie uit dit onderzoek, gaan wij ervan uit dat een aantal grotere voertuigen naar het plan komt om boten en goederen aan en af te voeren. Omdat in het onderzoek van Goudappel geen bedrijfsmatige voertuigen zijn opgenomen, hebben wij deze als extra verkeer beschouwd. Op een gemiddelde dag komen 3 bestelwagens naar het plan voor het aan- en afvoeren van goederen voor de horeca. Verder halen 3 zware motorvoertuigen per week het afval op en voeren 50 zware motorvoertuigen per jaar diverse goederen en boten aan.

Een pleziervaartuig met een vaste ligplaats wordt gemiddeld 15 dagen per jaar gebruikt (30 vaarbewegingen). Vanwege de passantenplekken en de boten die in- en uit het water worden gehaald, ontstaan tweemaal zoveel vaarbewegingen, in vergelijking met een vaste ligplaats. In totaal krijgt de jachthaven 8 passantenplaatsen en 83 vaste ligplaatsen. Op een dag worden maximaal 6 boten via de helling of met de kraan in- of uit het water gehaald (180 per jaar). In onderstaande tabel staat een overzicht van de uitgangspunten voor de gebruiksfase van het onderzoek. tabel 1: jaargemiddelde bedrijfssituatie plan* Onderdeel Lichte motorvoertuigen plan Lichte motorvoertuigen horeca Zware motorvoertuigen Lichte motorvoertuigen boothelling en kraan

Aantal per etmaal 188 3 0,6 0,5

Aantal per jaar Varen boten overdekte boothuis Varen boten overige deel jachthaven Varen boten boothelling en kraan

405 1.065 180

Aantal vervoersbewegingen per etmaal 375 6 1,1 1,0

Aantal vervoersbewegingen per jaar 810 2.160 360

* In de tabel staan afgeronde aantallen. In het onderzoek wordt voor zover als mogelijk met niet afgeronde aantallen gerekend. 1

8

Goudappel (2023), Verkeersonderzoek vakantiepark Rijnsaterwoude.

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

Boten kunnen in- en uit het water geladen worden met een licht motorvoertuig via de boothelling of met een elektrische kraan. Verder worden op het terrein geen werktuigen gebruikt die emissie kunnen veroorzaken.

Jachthaven Rijnsaterwoude

4.2 Aanlegfase Voor de aanlegfase is in overleg met de opdrachtgever een reële en aannemelijke prognose van het bouwmaterieel gemaakt, dat nodig is om het plan te kunnen realiseren. De aanlegfase bestaat voor dit plan uit de volgende werkzaamheden: • Slopen huidige bebouwing • Bouwrijp maken plangebied • Realisatie fundering • Realisatie woningen en centrale gebouw • Aanpassen kaden en beschoeiing • Plaatsen recreatiearken Om het effect van de activiteiten in de aanlegfase te kunnen berekenen, is een planning van de werkzaamheden opgesteld. De werkzaamheden worden in 2 jaar uitgevoerd. Het is mogelijk dat de planning nog verandert, als gevolg van omstandigheden die op dit moment nog niet bekend zijn.

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

De stikstofdepositie moet voor de aanlegfase worden berekend op basis van de 12 maatgevende maanden waarin de hoogste depositie ontstaat. In dit onderzoek hebben wij de stikstofdepositie voor de totale aanlegfase berekend. Het uitgangspunt voor deze beoordelingsmethode is, dat als in de gehele bouwperiode geen negatieve significante effecten op een Natura 2000-gebied ontstaan, significante effecten ook voor de maatgevende 12 maanden van de aanlegfase op voorhand uit te sluiten zijn. Materieel In onderstaande tabel staat de prognose van de dieselaangedreven werktuigen voor de aanlegfase. Daarbij hebben wij het motorvermogen en de ureninzet voor de totale aanlegfase van het materieel voor het project aangegeven. tabel 2: materieelinzet werktuigen Materieel Mobiele kraan Trekker Boor-/Heistelling Betonmixer Betonpomp Shovel Graafmachine Kraan sloop Graafmachine kabels en leidingen Pomp bemaling

Motorvermogen (kW) 300 150 300 300 300 150 200 200 80 10

Aantal uur 185 120 56 42 38 40 280 165 55 384

Schepen In onderstaande tabel staat een prognose van de schepen die nodig zijn om het plan te kunnen realiseren. Hierbij is het type schip aangegeven en de maximale tijd waarbij een vaartuig met draaiende motor bij het plan ligt. tabel 3: Schepen aanlegfase Omschrijving Aan- en afvoer arken Aan- en afvoer overig materieel

Type schip M2 M2

Aantal 25 20

Aantal uur ligtijd 1 1

9

Jachthaven Rijnsaterwoude

Voertuigen In onderstaande tabel staat een prognose van de wegvoertuigen die nodig zijn om het plan te kunnen realiseren. Hierbij is onderscheid gemaakt tussen het aantal zware motorvoertuigen (vrachtwagens) en lichte motorvoertuigen (bestelwagens en personenwagens). Wij gaan ervan uit dat de vrachtwagens gemiddeld 10 minuten stationair draaien op de bouwplaats. tabel 4: aantal voertuigen aanlegfase Materieel Lichte motorvoertuigen Zware motorvoertuigen

Aantal voertuigen 1.160 145

4.3 Invoergegevens Bij de berekening van de depositiebijdrage maakt AERIUS gebruik van standaard gegevens die centraal zijn vastgesteld, voor onder andere de meteorologische condities, de terreinruwheid en emissiekenmerken van onder andere wegverkeer en schepen.

Bij het berekenen van het effect van de voertuigen is ook rekening gehouden met de verkeersaantrekkende werking. De verkeersaantrekkende werking is gemodelleerd tot het punt dat de wegvoertuigen van het plan zijn opgenomen in het heersende verkeersbeeld. De verkeersaantrekkende werking is voor zowel de aanlegfase als gebruiksfase ingevoerd tot de eerste kruisende weg, met een significante verkeersintensiteit in verhouding tot de verkeersgeneratie van het plan. Voor de berekening van de verkeersaantrekkende werking gaan wij er voor de gebruiksfase vanuit dat het verkeer evenredig verdeeld over de noordelijke en zuidelijke richting van de Herenweg komt en vertrekt, omdat via deze routes alle relevante reisdoelen in de omgeving te bereiken zijn. Voor de aanlegfase is de noordelijke route aangehouden, omdat het niet wenselijk is dat het bouwverkeer door de bebouwde kom rijdt en dit de kortste afstand is naar de Provinciale weg. De rijroutes zijn voor de noordelijke richting ingevoerd tot de kruising met de Vriezenweg. De zuidelijke route is gemodelleerd tot de kruising van de Herenweg met de Kerkweg. Boten De emissie van de pleziervaartuigen is berekend op basis van de Richtlijn 2013/53/EU (betreffende pleziervaartuigen en waterscooters en tot intrekking van Richtlijn 94/25/EG)2.

In het onderzoek gaan wij uit van de maximale emissie-eis die voor pleziervaartuigen in de richtlijn is opgenomen. Dit is de emissie-eis van 15 gram NOx/kWh voor viertakt motoren.

2

Richtlijn 2013/53/EU

10

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

Wegverkeer De rijbewegingen van de personenwagens en vrachtwagens zijn als wegverkeer in AERIUS ingevoerd. In AERIUS wordt hiermee de emissie berekend op basis van de route en het aantal vervoersbewegingen. Voor de voertuigbewegingen binnen de plangrens is in de berekening uitgegaan van stagnerend verkeer. Dit is het wegtype waarbij de hoogste emissie vanwege binnenstedelijk verkeer ontstaat. Het is aannemelijk dat de voertuigen met beperkte snelheid over dit traject rijden en regelmatig stoppen. De voertuigbewegingen zijn buiten de plangrens ingevoerd als doorstromend verkeer binnen de bebouwde kom of als buitenweg, afhankelijk van de ligging van het wegdeel. Het is niet aannemelijk dat buiten de plangrens enige vorm van congestie ontstaat.

Jachthaven Rijnsaterwoude

De emissie van de vaartuigen is berekend op basis van de vaarroute binnen de plangrens en de afstand van de verkeersaantrekkende werking. De verkeersaantrekkende werking is gemodelleerd tot het punt dat de vaartuigen van het plan zijn opgenomen in het heersende verkeersbeeld. De boten varen direct het open water op, waardoor ze na 50 meter niet meer te onderscheiden zijn van andere vaartuigen die op het meer varen. De vaarbewegingen zijn daarom ingevoerd tot 50 meter na het verlaten van de haven of de vaarroute voor het boothuis. De emissie die ontstaat vanwege de vaarbewegingen is ingevoerd met een lijnbron onder de categorie ‘anders’. Voor de kenmerken waar geen specifieke informatie over beschikbaar is, zijn wij uitgegaan van representatieve default waarden die in AERIUS zijn opgenomen, waarbij de hoogste stikstofdepositie ontstaat.

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

Schepen aanlegfase De schepen die in de aanlegfase van en naar het plan varen, zijn gemodelleerd als scheepvaart in AERIUS. Hierbij is de scheepsklasse toegepast die representatief is voor de schepen die tijdens de bouw worden gebruikt. Op de vaarwegen in de omgeving zijn schepen met maximaal CEMT-II klasse mogelijk. In het onderzoek gaan wij daarom uit van de grootste binnenvaartschepen (M2), die gebruik kunnen maken van deze vaarwegen. Wij gaan ervan uit dat ook de gebruikte sleepboten voor het aanvoeren van de arken, voldoen aan de emissieklasse voor scheepstype M2. Voor de ligtijd van de schepen is 1 uur aangehouden, omdat dit de kortst mogelijke tijd is die in AERIUS kan worden ingevoerd. Waarschijnlijk liggen de schepen in de praktijk voor kortere duur binnen het plangebied, om te laden en te lossen. De emissie van de vaartuigen is berekend op basis van de vaarroute binnen de plangrens en de afstand van de verkeersaantrekkende werking. De verkeersaantrekkende werking is gemodelleerd tot het punt dat de vaartuigen zijn opgenomen in het heersende verkeersbeeld. De vaarbewegingen zijn daarom ingevoerd tot de aansluiting op de doorgaande vaarroute route voor binnenvaartschepen. Deze route ligt aan de westzijde van het Braassemermeer.

Werktuigen De emissie van de werktuigen is voor de aanlegfase berekend op basis van de AUB-methodiek van TNO3 die als standaard is opgenomen in de AERIUS Calculator. De werktuigen zijn ingevoerd als één oppervlaktebron binnen het plangebied. De hoogte, spreiding en temporele variatie van de bron is aangepast, zodat de verspreiding exact hetzelfde is, als wanneer het brandstofverbruik en het aantal draaiuren met de default methode onder de categorie ‘mobiele werktuigen’ in AERIUS zou zijn ingevoerd. 4.4 Rekenmethode Voor het berekenen van de stikstofdepositie op de omliggende Natura 2000-gebieden hebben wij gebruikgemaakt van AERIUS Calculator (versie 2023). AERIUS berekent de stikstofdepositie in mol per hectare per jaar op de stikstofgevoelige natuurgebieden in de omgeving. De stikstofdepositie is voor de aanleg- en gebruiksfase berekend op basis van rekenjaar 2023. Dit is het verwachte jaar van besluitvorming.

3

AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen, TNO 2021 R12305 van 10 december 2021 11

Jachthaven Rijnsaterwoude

5. Resultaten en conclusie Condor Project Development ontwikkelt een jachthaven met diverse functies langs de Herenweg in Rijnsaterwoude. Mogelijk veroorzaakt het plan stikstofdepositie op de Natura 2000-gebieden in de omgeving. In dit onderzoek is daarom beoordeeld of in de gebruiks- of aanlegfase een significant effect optreedt op de stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden in de omgeving. In bijlage 2 (gebruiksfase) en bijlage 3 (aanlegfase) zijn de AERIUS-berekeningen toegevoegd. Uit de berekeningen volgt dat het plan geen significant negatief effect veroorzaakt op de stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden in de omgeving. De berekende stikstofdepositie voldoet voor de gebruiks- en aanlegfase aan de grenswaarde van afgerond 0,00 mol/ha/jaar. Op basis van de resultaten kunnen daarom vanwege de ontwikkeling die het plan mogelijk maakt, significante negatieve effecten op voorhand worden uitgesloten.

ing. D.A.S.M. (Doede) Wessels DGMR Industrie, Verkeer en Milieu B.V.

k:\doc\m\2023\060100\m2023060100r001v3 onderzoek stikstofdepositie jachthaven rijnsaterwoude.docx 28-11-2023

12

Jachthaven Rijnsaterwoude

Bijlage 1 Titel

Uitgangspunten

M.2023.0601.00.R001 Onderzoek stikstofdepositie jachthaven Rijnsaterwoude Bijlage 1 Uitgangspunten

Gebruiksfase Verkeer Verkeersgeneratie Gebiedstype Locatie

Situatie Niet stedelijk Buitengebied

Onderdeel

Vrijstaande woningen Recreatiewoning Jachthaven Horeca

Onderdeel

Aantal per etmaal

Lichte motorvoertuigen horeca Zware motorvoertuigen afval, boten en goederen Lichte motorvoertuigen boothelling Lichte motorvoertuigen plan

Route Route 1 naar boothuis Route 2 in boothuis Route 3 Kiss & Ride Route 4 Parkeerterein overzijde VAW per route

Aantal/oppervlakte BVO (m2)

Kengetal

2 61 83 450

8,2 2,2 26,6 6.0 per parkeerplaats Totaal

3

Aantal bewegingen per etmaal 6

0,56 0,5 187,6

1,13 0,99 375,2

Vervoersbewegingen (etmaal) 16,4 134,2 22,1 202,5 375,2

Aantal bewegingen per route Lichte motorvoertuigen Middelzware Zware motorvoertuigen motorvoertuigen 353,1 --176,6 18,0 --11,0 191,1 -0,6

Pleziervaartuigen Onderdeel

Aantal ligplaatsen

Vaste ligplaatsen Passantenplaats

Activiteit

Aantal bewegingen per jaar 2490,0 480,0 2970,0

Vaarfstand per beweging (meter) 340 240 240

Gemiddelde snelheid (km/uur) 10,0 10,0 10,0

Aantal bewegingen 810 2160 360

Totale vaarduur schepen (uur) 27,54 51,84 8,64

Vermogen (kW)

Bouwjaar

Stage-klasse

SCR / AdBlue

TNO categorie*

Gemiddelde motorbelasting (%) (tabel 5 TNO AUB methodiek)

Draaiuren totaal (uren/jaar)

Brandstof-verbruik (liter/jaar)

AdBlue verbruik (liter/jaar)

NOx vracht (kg/jaar)

NH3 vracht (kg/jaar)

300 150 300 300 300 150 200 200 80 10

2020

met SCR met SCR met SCR met SCR met SCR met SCR met SCR met SCR met SCR met SCR

D D D D D D D D D A

36,7% hydrauliek - dynamische belast. (bv wielladers/graafmachines) 29,9% transmissie - dynamische belasting (bv landbouwtrekkers) 36,7% hydrauliek - dynamische belast. (bv wielladers/graafmachines) 37,0% transmissie - constante belasting (bv landbouwtrekkers) 37,0% transmissie - constante belasting (bv landbouwtrekkers) 45,6% hydrauliek - constante belast. (bv wielladers/graafmachines) 45,6% hydrauliek - constante belast. (bv wielladers/graafmachines) 45,6% hydrauliek - constante belast. (bv wielladers/graafmachines) 45,6% hydrauliek - constante belast. (bv wielladers/graafmachines) 47,3% vaste as - constante belasting (bv liften)

185

2015

Stage-IV Stage-IV Stage-IV Stage-IV Stage-IV Stage-IV Stage-IV Stage-IV Stage-IV Stage-IV

5.373 1.468 1.865 1.304 1.180 739 6.717 3.958 545 762

322 0 0 0 0 44 403 237 32 0 Totaal

30,1 49,0 61,8 43,2 39,1 4,3 37,7 22,4 3,5 17,2 308,5

1,3 0,4 0,4 0,3 0,3 0,2 1,6 0,9 0,1 0,0 5,6

Type schip M2 M2

Aantal 25 20

Aantal uur ligtijd 1 1

Draaiuren (minuten/voertuig) 10

Draaiuren (uren/jaar) 24

Gemiddelde vermogen (kW)

Overdekte boothuis Overige deel haven Boothelling en kraan Route Boten boothuis Boten haven 1 Boten haven 2 Boten kraan en boothelling

Aantal bewegingen per jaar 30 60 Totaal

83 8

50 50 50

NOx (kg/jaar) 20,7 8,3 30,5

NH3 (kg/jaar) 0,04 0,02 0,06

6,5

0,012

Emissiefactor (g/Nox/kWh) 15 15 15

NOx vracht (kg/jaar) 20,66 38,88 6,48

NH3 vracht (kg/jaar) 0,04 0,07 0,01

Aanlegfase (slopen en bouwen) Mobiele werktuigen Mobiel werktuig Mobiele kraan Trekker Boor-/Heistelling Betonmixer Betonpomp Shovel Graafmachine Kraan sloop Graafmachine kabels en leidingen Pomp bemaling

2020 2006 2014 2014 2018 2020 2020 2020

120 56 42 38 40 280 165 55 384

Schepen Omschrijving Aan- en afvoer arken Aan- en afvoer overig materieel Verkeer Voertuigen

Verkeerscategorie

Licht verkeer Zwaar vrachtverkeer

Aantal voertuigen (totaal project) 1.160 145

Aantal bewegingen (totaal project)

Personenwagens en bestelbussen Vrachtwagens

Activiteit

Verkeerscategorie

Jaartal

Aantal voertuigen

Vrachtwagens laden/lossen

Zwaar wegverkeer

2023

145

2.320 290

Stationaire voertuigen Nox emissie* (g/uur) 79,0392

Nox vracht (kg/jaar) 1,91

NH3 emissie* (g/uur) 0,9072

NH3 vracht (kg/jaar) 0,02

Jachthaven Rijnsaterwoude

Bijlage 2 Titel

AERIUS-berekening gebruiksfase

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

, Rijnsaterwoude Jachthaven Rijnsaterwoude Gebruiksfase

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RsRFPqLkvUYy 22 november 2023, 06:50 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Gebruiksfase - Beoogd Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RsRFPqLkvUYy (22 november 2023)

2023 -

2,1 kg/j

99,3 kg/j

2/6

Projectberekening

Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Anders... | Anders... | Boten haven 1 4 Anders... | Anders... | Boten boothuis 5 Anders... | Anders... | Boten haven 2 10 Anders... | Anders... | Boten kraan en boothelling  Verkeersnetwerk

20,0 g/j 40,0 g/j 60,0 g/j 12,0 g/j 1,9 kg/j

8,3 kg/j 20,7 kg/j 30,5 kg/j 6,5 kg/j 33,3 kg/j

3

RsRFPqLkvUYy (22 november 2023)

3/6

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RsRFPqLkvUYy (22 november 2023)

4/6

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RsRFPqLkvUYy (22 november 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

-

-

5/6

Projectberekening

Gebruiksfase, Rekenjaar 2023

Er zijn meer dan 10 wegverkeer emissiebronnen in deze situatie en deze worden niet in de PDF getoond. Laad de PDF in Calculator in om alle bronnen in te zien (tot een maximum van 5000 bronnen). 3 Anders... | Anders... Naam Boten haven 1 Uittreedhoogte Locatie X:105761,77 Warmteinhoud Y:468525,7 Lengte 223,14 m Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 4

Anders... | Anders...

Naam Boten boothuis Uittreedhoogte Locatie X:105720,49 Warmteinhoud Y:468696,65 Lengte 336,64 m Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 5

Anders... | Anders...

Naam Boten haven 2 Uittreedhoogte Locatie X:105766,94 Warmteinhoud Y:468528,36 Lengte 236,39 m Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie 10

Anders... | Anders...

Naam Boten kraan en Uittreedhoogte boothelling Warmteinhoud Locatie X:105768,08 Y:468529,19 Lengte 240,69 m Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Continue Emissie

1,0 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

8,3 kg/j 20,0 g/j

1,0 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

20,7 kg/j 40,0 g/j

1,0 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

30,5 kg/j 60,0 g/j

1,0 m 0,000 MW

NOₓ NH₃

6,5 kg/j 12,0 g/j

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.0.1_20231106_3125d8b3c1 Database versie 2023.0.1_3125d8b3c1_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/ RsRFPqLkvUYy (22 november 2023)

6/6

Jachthaven Rijnsaterwoude

Bijlage 3 Titel

AERIUS-berekening aanlegfase

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

, Rijnsaterwoude Jachthaven Rijnsaterwoude Aanlegfase

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RqxN1TnhiL7n 22 november 2023, 06:50 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Aanlegfase - Beoogd Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RqxN1TnhiL7n (22 november 2023)

2023 -

5,7 kg/j

328,6 kg/j

2/7

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 3 4 5 6 7 

Anders... | Anders... | Werktuigen bouw Anders... | Anders... | Stationair draaien vrachtwagens Scheepvaart | Binnenvaart: Aanlegplaats | Aanvoer arken Scheepvaart | Binnenvaart: Aanlegplaats | Anvoer diverse materialen Scheepvaart | Binnenvaart: Vaarroute | Aanvoer arken Scheepvaart | Binnenvaart: Vaarroute | Aanvoer diverse materialen Verkeersnetwerk

RqxN1TnhiL7n (22 november 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

5,6 kg/j 308,5 kg/j 20,0 g/j 1,9 kg/j 2,4 kg/j 1,9 kg/j 7,0 kg/j 5,8 kg/j 51,3 g/j 1,2 kg/j

3/7

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RqxN1TnhiL7n (22 november 2023)

4/7

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RqxN1TnhiL7n (22 november 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste afname gekarteerd) (mol N/ha/jr)

-

-

5/7

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2023 1

Anders... | Anders...

Naam Werktuigen bouw Uittreedhoogte Locatie X:105812,05 Warmteinhoud Y:468625,61 Spreiding Oppervlakte 2,40 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Standaard Profiel Industrie 2

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

VAW Voertuigen bouw X:105932,83 Y:468620,81 1.401,63 m Buitenweg Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Anders... | Anders...

Naam Locatie Lengte

NOₓ NH₃

Beschrijving

Type

Naam Locatie Lengte

Beschrijving

Aanvoer diverse materialen RqxN1TnhiL7n (22 november 2023)

Type

Motorvrachtschip - M2 (Kempenaar)

-

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

NOₓ NH₃

1,9 kg/j 20,0 g/j

NOₓ

2,4 kg/j

3,0 m 0,000 MW 3m

Beladen Bezoeken Verblijftijd Walstroom Stof Emissie

Scheepvaart | Binnenvaart: Aanlegplaats Anvoer diverse materialen X:105784,33 Y:468588,43 23,81 m

-

1,0 kg/j 0,3 kg/j 48,4 g/j

1.160,0 /jaar 0,0 /jaar 145,0 /jaar 0,0 /jaar

Vervoer arken Motorvrachtschip - M2 (Kempenaar) 100,0 % 25 /jaar 1u 5

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

Aantal voertuigbewegingen

Scheepvaart | Binnenvaart: Aanlegplaats Aanvoer arken X:105738,62 Y:468652,79 25,66 m

308,5 kg/j 5,6 kg/j

Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Max. snelheid

Naam Stationair draaien Uittreedhoogte vrachtwagens Warmteinhoud Locatie X:105905,93 Spreiding Y:468630,91 Oppervlakte 0,14 ha Wijze van ventilatie Niet geforceerd Temporele variatie Zwaar Verkeer 4

2,5 m 0,035 MW 1m

0,0 %

NOₓ 2,4 kg/j NH₃ 0,0 kg/j

NOₓ

1,9 kg/j

Beladen Bezoeken Verblijftijd Walstroom Stof Emissie

100,0 20 /jaar 1u %

0,0 %

NOₓ NH₃

1,9 kg/j 0,0 kg/j 6/7

Projectberekening

6

Naam Locatie Lengte

Scheepvaart | Binnenvaart: Vaarroute

Beschrijving

Aanvoer arken X:105139,66 Y:468590,6 1.217,94 m

Vaarwater Van A naar B

Type

CEMT_IV Irrelevant

Naam Locatie Lengte

Scheepvaart | Binnenvaart: Vaarroute

Beschrijving

Aanvoer diverse Vaarwater materialen Van A naar B X:105157,51 Y:468551,18 1.264,62 m

Aanvoer diverse materialen 8

Type

Motorvrachtschip - M2 (Kempenaar)

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

0%

NOₓ 7,0 kg/j NH₃ 0,0 kg/j

NOₓ

5,8 kg/j

Van A naar Beladen Van B naar Beladen Stof Emissie B A

20 /jaar 100 % 20 /jaar 0 %

Voertuigen bouw binnen plangebied X:105900,83 Y:468644,32 100,87 m Binnen bebouwde kom (stagnerend) Beide richtingen 1 Normaal 0m Max. snelheid

100 % 25 /jaar

CEMT_IV Irrelevant

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte t.o.v. maaiveld Verkeer

7,0 kg/j

Van A naar B Beladen Van B naar A Beladen Stof Emissie

Aanvoer arken Motorvrachtschip - M2 (Kempenaar) 25 /jaar 7

NOₓ

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

NOₓ NH₃

5,8 kg/j 0,0 kg/j

Links Rechts NOₓ 0,2 kg/j Type scherm - - NO₂ 32,6 g/j Hoogte - - NH₃ 2,9 g/j Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

1.160,0 /jaar 0,0 /jaar 145,0 /jaar 0,0 /jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2023.0.1_20231106_3125d8b3c1 Database versie 2023.0.1_3125d8b3c1_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/ RqxN1TnhiL7n (22 november 2023)

7/7

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api1.ibabs.eu/publicdownload.aspx?site=KaagenBraassem&id=8b89b563-be89-47a0-b64c-0c8c7a324dca