CConstaterende datIJsselstein
Koppel je AI →
Document · PDF

Regenboog Monitor 2023 COC Midden Nederland

Commissie Samenleving 14 januari 2026, gemeente IJsselsteinBij agendapunt: 20:40 uur Debataanvraag GroenLinks en PvdA - Inclusief IJsselstein en Regenboog Stembusakkoord5.842 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

REGENBOOG MONITOR 2023

Publicatie: 17 april 2024

Voortgangsrapportage naar aanleiding van Regenboog Stembusakkoorden 2022 COC MIDDEN-NEDERLAND

0

DISCLAIMER De Regenboogmonitor 2023 van COC Midden-Nederland is met zorg samengesteld. Aangezien wij enkel gebruik kunnen maken van openbare bronnen en/of informatie die ons is toegezonden, kan het voorkomen dat informatie onvolledig, onjuist of niet meer actueel wordt weergegeven. Aan de inhoud van dit document kunnen geen rechten ontleend worden. Het gebruiken van de informatie uit de Regenboogmonitor 2023 is enkel toegestaan met bronvermelding.

1

VOORWOORD Met trots presenteert het bestuur van COC Midden-Nederland u vandaag de eindevaluatie van de Regenboogmonitor 2022-2023. In deze editie blikken we gedetailleerd terug op wat de gemeenten en provincie voor de LHBTIQ+ gemeenschap hebben gedaan in de afgelopen twee jaar, de eerste twee jaar na de gemeenteraadsverkiezingen van 2022. In aanloop naar deze verkiezingen heeft COC Midden-Nederland alle 35 gemeenten in haar werkgebied bezocht voor de ondertekening van het Regenboog Stembusakkoord 2022. In 34 gemeenten is deze ondertekend, in één gemeente niet: gemeente Bunschoten-Spakenburg. In deze monitor worden alle gemeenten beoordeeld, ook gemeente Bunschoten-Spakenburg. We hebben ons best gedaan een zo compleet mogelijk beeld te schetsen van de huidige situatie per gemeente voor wat betreft de uitrol en de acties naar aanleiding van de akkoorden uit 2022. Hebben de ondertekenaars zich gehouden aan de afspraken uit het akkoord en zijn zij ermee aan de slag gegaan? Waar zullen gemeente de komende jaren een tandje bij moeten zetten? Was de eindevaluatie over 2018-2021 een reden voor meer actie of juist niet? Wat heeft het Regenboog Stembusakkoord 2022 tot op heden opgeleverd? Het valt ons op dat veel gemeenten zijn gaan werken met genderneutrale formulieren op hun websites.

Ook zien we een toename van steun aan en/of de zichtbaarheid van onze prachtige regenboogfamilie via de sociale media van veel gemeenten. Naast deze zichtbare uitingen zien we dat het bewustzijn meer en meer landt op diverse plekken binnen de gemeenten. Er zijn gemeenten aan de slag gegaan met een actief regenboog- en/of inclusiebeleid. Het doet ons ontzettend goed om te zien dat het Regenboog Stembusakkoord ertoe doet en effect heeft. Er is echter nog wel een hoop werk (samen) te verrichten. De eerste stappen zijn gezet, waar wij heel trots op terugkijken, maar het wordt nu wel tijd om door te pakken. Wij roepen alle gemeenten hier dan ook liefdevol toe op: laat zien dat echt elke inwoner er voor u toe doet. In de afgelopen twee jaar zijn we in aantal gemeenten uitgenodigd om hen te adviseren en actief betrokken om te ondersteunen bij de uitrol van de akkoorden en/of onderdelen daarvan. Ook in de andere gemeenten zouden we dit graag doen en staan wij altijd klaar om u verder te helpen en samen met u te werken aan een inclusief beleid waarin ook de LHBTIQ+ inwoner telt! NB: Deze helpende hand geldt natuurlijk ook voor partijen/gemeenten die niet getekend hebben. U kunt ons bereiken via bestuur@cocmiddennederland.nl. We wensen u veel leesplezier! Met vriendelijke groet namens het bestuur,

Laura van Nieuwenhuijze Voorzitter COC Midden-Nederland

2

WERKWIJZE COC Midden-Nederland heeft net als voorgaande jaren een beoordeling per gemeente uitgevoerd om te komen tot de Regenboog Monitor 2023. In deze monitor wordt beoordeeld in welke mate gemeenten in 2022 tot en met 2023 bijdragen aan de acceptatie, emancipatie en kansengelijkheid van LBHTIQ+ mensen. De verschillende onderdelen waarop gemeenten beoordeeld zijn worden afzonderlijk in kaart gebracht. Dit betreft de volgende onderdelen:  de in het coalitie-/collegeprogramma beschreven plannen voor de LBHTIQ+;  de doeltreffendheid van ambtelijke uitvoering in het belang van de LHBTIQ+;  de wijze waarop verantwoording hieromtrent wordt afgelegd en uitvoer wordt gemonitord;  de mate waarin het belang van de LHBTIQ+ actueel is/geagendeerd staat; en  de mate waarin het belang van de LHBTIQ+ blijkt uit uitingen/via verschillende media. Deze vijf onderdelen worden afzonderlijk beoordeeld. De totaalscore per gemeente wordt gebaseerd op de score per onderdeel. Hierbij wegen de onderdelen ambtelijke uitvoer, actualiteit en uitingen zwaarder dan de andere twee onderdelen, omdat dit verder gaat dan uitgesproken intenties dan wel jaarlijkse monitoring en daadwerkelijke acties/(be)handelingen betreft.

Daarnaast wordt bij de beoordeling rekening gehouden met de uitgesproken intenties door en afgesproken samenwerking tussen politieke partijen voor het belang van de LHBTIQ+ bij de ondertekening van de Regenboog Stembusakkoorden. In deze monitor betreft dit de in 2022 al dan niet getekende akkoorden. Logischerwijs wordt van gemeenten met een relatief groot aantal raadsleden dat getekend heeft meer verwacht en van gemeenten waar het aantal raadsleden dat getekend heeft relatief klein is minder. In Bijlage 01 onder de Bijlagen is een nadere toelichting op de verschillende beoordeelde onderdelen gegeven en zijn de verschillende mogelijke scores uiteengezet. En in Bijlage 02 onder de Bijlagen is een totaaloverzicht van de uitgevoerde beoordeling opgenomen. Voor de volledigheid van deze monitor is opnieuw onder de Bijlagen in Bijlage 05 en Bijlage 06 de reeds in de Regenboogmonitor 2021 inzichtelijk gemaakte resultaten van de Stembusakkoorden ronde in 2022 opgenomen. Voor de beoordeling zijn gemeentelijke websites, vergaderstukken en –agenda’s, (regionale en) sociale media, tips en aanwijzingen van inwoners en kennis en ervaringen van COC Midden-Nederland met de verschillende gemeenten gebruikt. NB: Het werkgebied van COC Midden-Nederland is in de afgelopen jaren aan verandering onderhevig geweest.

Zo is gemeente Barneveld sinds 2022 toegevoegd aan het werkgebied en is de gemeente Weesp (als gevolg van herindeling) in 2021 overgegaan naar het werkgebied van een andere lid-vereniging onder COC Nederland.

3

R E S U LTAT E N Regenboogmonitor 2023 Het totale werkgebied van COC Midden-Nederland wordt in de Regenboogmonitor 2023 beoordeeld met een voldoende. Deze totaalscore is gelijk aan die in de Regenboogmonitor 2021 (waarin de gemeenten over de jaren 2018 tot en met 2021 werden beoordeeld).

De beoordelingssystematiek om te komen tot deze score is conform die van de vorige monitor. Dit maakt dat de score in deze monitor goed vergelijkbaar is met die van de vorige monitor. Hieronder is op het niveau van het totale werkgebied de totaalscore per beschreven onderdeel conform de nieuwe systematiek weergegeven. INWONERAANTAL GEMEENTEN

COALITIE-/COLLEGE PROGRAMMA

AMBTELIJKE UITVOERING

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

BEOORDELING

VORIGE BEOORDELING

Totaal werkgebied

beperkt

gemiddeld

beperkt

jaarlijks

inclusief/meer uitingen

voldoende

voldoende

De 35 beoordeelde gemeenten verschillen in veel opzichten van elkaar. Daarom is niet altijd de ene gemeente met de andere gemeente te vergelijken. In deze monitor zijn de gemeenten op basis van inwoneraantallen wel in drie categorieën verdeeld, te weten gemeenten met meer dan 100.000 inwoners (grote gemeenten), gemeenten met een inwoneraantal tussen de 50.000 en 100.000 (middelgrote gemeenten) en gemeenten met minder dan 50.000 inwoners (kleine gemeenten). Ten opzichte van de vorige monitor heeft geen verschuiving van gemeenten van de ene naar een andere categorie plaatsgevonden. Hieronder zijn de scores per onderkende categorie weergegeven. INWONERAANTAL GEMEENTEN

COALITIE-/COLLEGE PROGRAMMA

Meer dan 100.000 50.000 tot 100.000 Tot 50.000

AMBTELIJKE UITV OERING

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

ambitieus

intensief

uitvoerig

meer dan jaarlijks

inclusief/meer uitingen

goed

goed

beperkt

gemiddeld

beperkt

jaarlijks

inclusief/meer uitingen

voldoende

matig

niet

beperkt

niet

enkele keer

neutraal/enkele uiting

matig

matig

BEOORDELING

VORIGE BEOORDELING

De totaalscores per categorie zijn onveranderd gebleven. Op het onderdeel Uitingen is de totaalscore voor de middelgrote en kleine gemeenten verbeterd. Verdere zaken voor afzonderlijke gemeenten die opvallen:  In twee gemeenten, Bunnik en Wijdemeren, heeft 100% van de Raad het Regenboog Stembusakkoord 2022 ondertekend. Echter laat Bunnik een verbeterde score zien en laat Wijdemeren een verslechterde score zien. Voor beide gemeenten geldt dat de totaalscore lager is dan op basis van het ondertekenen van het akkoord verwacht mocht worden;  In tien gemeenten heeft 100% van de coalitiepartijen het Regenboog Stembusakkoord 2022 getekend. Dit betreffende de gemeenten Utrecht, Gooise Meren, Nieuwegein, Baarn, Bunnik, De Bilt, De Ronde Venen, Huizen, Nijkerk en Wijdemeren. Het valt tegen dat de scores ten opzichte van de Regenboogmonitor 2021 voor de gemeenten Utrecht, De Bilt en Huizen zijn verslechterd. De gemeenten Nieuwegein, Baarn en De Ronde Venen daarentegen laten een verbeterde score zien. Bij de gemeenten Gooise Meren en Nijkerk zijn verbeteringen zichtbaar, maar deze vertalen zich nog niet in een verbeterde totaalscore;  In gemeente Bunschoten heeft geen enkele partij in de Raad een handtekening onder het Regenboog Stembusakkoord 2022 gezet.

Het is dan ook in de lijn der verwachting dat de totaalscore onverbeterd slecht is gebleven;  De gemeenten Barneveld, Blaricum, Bunschoten, Eemnes, Lopik, Renswoude en Scherpenzeel kennen coalities, waarin geen van de coalitiepartijen het akkoord heeft ondertekend. Ook hiervoor geldt dat de slecht totaalscore in lijn met de verwachting is. Ten opzichte van de beoordeling in de Regenboogmonitor 2022 laten de gemeenten Blaricum en Eemnes helaas een verslechtering zien;  Gemeente Montfoort, waarin toch door bijna driekwart van de Raad en tweederde van de coalitiepartijen voor het Regenboog Stembusakkoord 2022 is getekend, verslechterde de score het sterkst van voldoende naar slecht;

4

 Met name qua Uitingen is een duidelijke verbetering zichtbaar ten opzichte van twee jaar geleden. In achttien gemeenten wordt zichtbaar meer, uitgebreider en/of inclusievere invulling gegeven aan uitingen ter ondersteuning van de LHBTIQ+ gemeenschap. Op dit onderdeel verbeterd de totale score voor het gehele werkgebied van COC Midden-Nederland;  Gemeente Amersfoort is de enige gemeente die in deze Regenboogmonitor 2023 een goed scoort;  Van de middelgrote gemeenten, waarin een meerderheid van de Raad en de Coalitie het akkoord getekend heeft, laat gemeente Houten een verbeterde totaalscore zien. De gemeenten Stichtse Vecht en Zeist laten op onderdelen verbetering zien, maar dit vertaalt zich niet in een verbeterde totaalscore. Voor gemeente Hilversum geldt ook dat de totaalscore gelijk blijft, echter laten zij op onderdelen verslechtering zien;  Van de kleine gemeenten, anders dan al genoemd, hebben in Oudewater en Wijk bij Duurstede grote meerderheden het akkoord getekend, maar ook daar zijn nauwelijks verbeteringen zichtbaar;  In gemeente Woudenberg is het Regenboog Stembusakkoord 2022 in minderheid getekend door de Raad en de coalitiepartijen.

Ondanks dat de totaalscore niet verbeterd is, is aldaar op onderdelen zichtbaar (meer) aandacht besteed aan de belangen van de LHBTIQ+ gemeenschap;  Nog geen van de gemeenten heeft KPI’s gedefinieerd of iets dergelijks ingesteld om te sturen op de emancipatie/acceptatie/kansengelijkheid van de LHBTIQ+ gemeenschap en/of de doeltreffendheid van hun beleid/acties te monitoren; en  Slechts in een drietal gemeenten wordt op geen enkele manier dan wel nauwelijks steun of blijk van acceptatie van de LHBTIQ+ vanuit de gemeente geuit: Bunschoten, Lopik en Scherpenzeel. De gedetailleerde beoordeling per gemeente op de verschillende onderdelen is opgenomen onder de Bijlagen, Bijlage 02. Daarnaast is onder de Bijlagen in Bijlage 03 per gemeente en per onderdeel inzichtelijk gemaakt welke scores zijn verbeterd dan wel verslechterd. In onderstaande kaartdiagram zijn de scores per gemeente geduid in kleuren. Hierbij zijn gemeenten met de score goed groen, voldoende geel, matig oranje en slecht rood ingekleurd.

Tevens zijn kaartdiagrammen opgenomen onder de Bijlagen, Bijlage 04, waarin a) het percentage ondertekenaars van het Regenboog Stembusakkoord 2022 in de Raad; en b) het percentage ondertekenaars van het Regenboog Stembusakkoord 2022 in de Coalitie inzichtelijk is gemaakt. Hierbij is de kleur bepaald op basis van de hoogte het percentage: 100,0% is aangeduid met donkergroen, 0,0% is aangeduid met donkerrood en de percentages ertussen van hoog naar laag variëren van lichtgroen tot geel tot oranje tot lichtrood.

5

Provincie Utrecht In deze monitor wordt ook provincie Utrecht als overheidsorgaan beoordeeld. Na de verkiezingen in 2019 hadden de ondertekenaars 45% van de zetels en in de toenmalige coalitie had 65% het stembusakkoord getekend. In 2023 hebben verkiezingen voor de Provinciale Staten plaatsgevonden. In de aanloop naar die verkiezingen is COC Midden-Nederland langsgegaan met het Stembusakkoord 2023. Het aantal partijen dat dit akkoord tekende nam per saldo toe met twee, doordat drie partijen (VVD, VOLT en BBB) in tegenstelling tot vier jaar geleden het akkoord mede ondertekenden en één partij (50PLUS) in tegenstelling tot vier jaar geleden het akkoord niet ondertekende. Hieronder zijn de ondertekenaars per verkiezingsjaar op een rij gezet. NAAM PROVINCIE

JAAR PARTIJEN ZETELS

Utrecht Amersfoort

2019 2023

6 8

GETEKEND DOOR PARTIJEN: D66 D66

44,9% 63,3%

GL GL

PvdA PvdA

50PLUS

PvdD PvdD

SP SP

VVD

VOLT

BBB

Hieronder is ook voor provincie Utrecht de beoordeling op onderdelen over de periode 2022 tot en met 2023 weergegeven. NAAM PROVINCIE Utrecht

COALITIEPROGRAMMA beperkt

AMBTELIJKE UITV OERING gemiddeld

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

BEOORDELING

VORIGE BEOORDELING

uitvoerig

meer dan jaarlijks

neutraal/enkele uiting

voldoende

slecht

Afgezet tegen de beoordeling in de Regenboogmonitor 2021 hebben de volgende ontwikkelingen in de scores plaatsgevonden. GETEKEND STEMBUSAKKOORD NAAM PROVINCIE Utrecht

AANTAL INWONERS 6.319

0,0%

STATEN

COALITIE

18,4%

18,6%

COALITIE-/COLLEGE PROGRAMMA

AMBTELIJKE UITVOERING

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

BEOORDELING

Vanuit de provincie wordt (ook zichtbaar) meer aandacht besteed aan de belangen van de LHBTIQ+. De afspraken met de gemeenten Utrecht en Amersfoort in 2022 zijn hiervan een mooi voorbeeld. De provincie verbetert haar totaalscore daarmee van slecht in 2021 naar voldoende in 2023.

6

AA N B E V E L I N G E N Het gestegen aantal ondertekenaars van het Regenboog Stembusakkoord 2022 en de stijging van het aantal raadszetels van de ondertekenaars beloofden mooie ontwikkelingen in het belang van de LHBTIQ+ binnen de gemeenten. In de formatieperiode zijn de ondertekende intenties beperkt vertaald in concrete ambities in de coalitie-/collegeprogramma’s, waarmee de ambtenarij onder aanvoering van de collegeleden en onder toeziend oog van de Raad met de bijbehorende budgetten aan de slag hadden kunnen gaan. Voorafgaand aan het tekenmoment met het stembusakkoord voor 2022 zijn concrete suggesties voor de uitvoering meegestuurd.

Daarnaast raden wij aan om de belangen van de LHBTIQ+ blijvend belangrijk te houden door  doelen concreet te maken en/of te actualiseren in een Regenboogagenda/Actieplan LHBTIQ+;  op alle verschillende beleidsterreinen de belangen van de LHBTIQ+ mee te wegen en te beschrijven;  onderzoek te doen en gesprekken met inwoners te hebben hieromtrent om zo goed mogelijk in te spelen op de lokale behoefte en situatie;  de belangen van de LHBTIQ+ en het realiseren van doelstellingen vast onderdeel van de jaarlijkse verantwoording te maken en (door bijvoorbeeld KPI’s te definiëren) de Raad zo goed mogelijk van stuurinformatie te voorzien;  frequent deze thematiek en/of onderliggende onderwerpen te agenderen en inhoudelijk te bespreken;  in uitingen van de gemeente (website, formulieren, sociale media, speeches, maar ook bijvoorbeeld het hijsen van de regenboogvlag) zo divers en inclusief mogelijk te zijn, specifieke informatie te bieden, het belang te onderkennen en/of ontmoeting en evenementen te faciliteren/ondersteunen;  partners van de gemeenten, zoals zorg- en welzijnsorganisaties, sport- en cultuurverenigingen, scholen en het bedrijfsleven hierin te betrekken en te stimuleren specifiek aandacht te hebben voor de belangen van de LHBTIQ+; en  lokale initiatieven vanuit de samenleving hieromtrent te stimuleren, te ondersteunen en te promoten.

COC Midden-Nederland denkt graag mee in de totstandkoming en/of doorontwikkeling en uitvoer van beleid. Van harte deelt COC Midden-Nederland kennis, netwerk en ervaring hierin. Als vrijwilligersorganisatie kan COC Midden-Nederland daarnaast bijvoorbeeld voorlichting, (safe spaces/activiteiten binnen) op de specifieke doelgroepen gerichte werkgroepen en in samenwerking met Art.1 Midden-Nederland een meldplatform voor, informatie over en nazorg bij gevallen van discriminatie-incidenten bieden. Uiteraard gaat COC MiddenNederland graag in gesprek hierover.

7

B I J LAG E N 01 – Toelichting en scores per beoordeeld onderdeel ONDERDEEL

TOELICHTING

Collegeprogramma

Hoe ambitieuzer de plannen in het collegeprogramma en/of in hoe meer beleidsterreinen plannen in

SCORES ambitieus

uitgebreid

beperkt

niet

intensief

gemiddeld

beperkt

niet

zeer uitvoerig

uitvoerig

beperkt

niet

Hoe vaker en/of inhoudelijker belangen van LHBTIQ+ op de agenda staan/besproken worden, hoe

meer dan

jaarlijks

enkele keer

niet

hoger de score op dit onderdeel. Hierbij is rekening gehouden met zowel het aantal ondertekenaars

jaarlijks

het belang van de LHBTIQ+ opgenomen zijn, hoe hoger de score op dit onderdeel. Hierbij is rekening gehouden met het aantal ondertekenaars van het stembusakkoord dat deel uitmaakt van de coalitie. Ambtelijke

Hoe meer de belangen van de LHBTIQ+ in beleid zijn opgetekend, separaat en/of in verschillende

uitvoering

beleidsnotities op onderdelen, en/of concrete acties zijn uitgevoerd, hoe hoger de score op dit onderdeel. Hierbij is rekening gehouden met het aantal ondertekenaars van het stembusakkoord dat deel uitmaakt van de coalitie.

Verantwoording

Hoe uitvoeriger verantwoording wordt afgelegd op het gebied van de LHBTIQ+ belangen en hoe beter de Raad in staat is te sturen op basis van die informatie (bijvoorbeeld door KPI's), hoe hoger de score op dit onderdeel. Hierbij is rekening gehouden met zowel het aantal ondertekenaars van het stembusakkoord in de Raad als dat deel uitmaakt van de coalitie.

Actualiteit

van het stembusakkoord in de Raad als dat deel uitmaakt van de coalitie. Uitingen

Hoe neutraler of inclusiever de website, gemeentelijke formulieren, speeches etc. en hoe meer bewuste uitingen van steun (zoals een regenboogvlag), hoe hoger de score op dit onderdeel. Hierbij

inclusief/

neutraal/

neutraal/

aanstoot-

meer uitingen

enkele uiting

geen uiting

gevend

≥ 80%

50% tot 80%

20% tot 50%

< 20%

goed

voldoende

matig

slecht

is rekening gehouden met de omvang van de gemeente en het aantal ondertekenaars van het stembusakkoord dat deel uitmaakt van de coalitie. Verwachting

Hoe meer raadsleden verhoudinggewijs het Regenboog Stembusakkoord getekend hebben, hoe meer het belang van LHBTIQ+ onderkend wordt en dus hoe meer verwacht wordt en mag worden in de opvolging van het stembusakkoord.

Totaalscore

Afhankelijk en op basis van de scores op de bovenstaande vijf onderdelen, al dan niet vermeerderd of verminderd met een factor op basis van de verwachting, wordt de totaalscore voor een gemeente bepaald.

8

02 – Beoordeling per onderdeel per gemeente/provincie GETEKEND STEMBUSAKKOORD NAAM GEMEENTE

AANTAL INWONERS

Amersfoort Utrecht

157.462 359.370 516.832

Barneveld Gooise Meren Hilversum Houten Nieuwegein Stichtse Vecht Veenendaal Vijfheerenlanden Woerden Zeist

59.992 58.524 91.235 50.223 63.866 65.108 66.912 57.829 52.694 65.043 631.426

Baarn Blaricum Bunnik Bunschoten De Bilt De Ronde Venen Eemnes Huizen IJsselstein Laren Leusden Lopik Montfoort Nijkerk Oudewater Renswoude Rhenen Scherpenzeel Soest Utrechtse Heuvelrug Wijdemeren Wijk bij Duurstede Woudenberg

24.792 11.952 15.341 22.019 43.384 44.720 9.362 41.090 33.819 11.400 30.544 14.456 13.896 43.600 10.138 5.556 20.203 10.128 46.906 49.946 24.463 23.925 13.639 565.279

RAAD

COALITIE-/COLLEGE PROGRAMMA

AMBTELIJKE UITVOERING

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

BEOORDELING

VORIGE BEOORDELING

3 2 3

ambitieus uitgebreid ambitieus

intensief gemiddeld intensief

uitvoerig beperkt uitvoerig

meer dan jaarlijks meer dan jaarlijks zeer uitvoerig

inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen

goed voldoende goed

goed goed goed

0 0 0 1 2 1 0 0 0 1 1

niet niet niet beperkt uitgebreid beperkt niet niet niet beperkt beperkt

beperkt gemiddeld gemiddeld gemiddeld gemiddeld beperkt beperkt beperkt gemiddeld intensief gemiddeld

niet beperkt beperkt beperkt beperkt niet niet niet niet beperkt beperkt

niet enkele keer jaarlijks enkele keer enkele keer enkele keer meer dan jaarlijks niet meer dan jaarlijks meer dan jaarlijks uitvoerig

neutraal/geen uiting inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen neutraal/enkele uiting inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen inclusief/meer uitingen

slecht matig voldoende voldoende voldoende matig matig matig voldoende voldoende voldoende

geen matig voldoende matig matig matig voldoende matig voldoende voldoende matig

beperkt niet niet niet niet beperkt niet beperkt niet niet niet niet niet beperkt niet niet niet niet beperkt niet niet niet niet niet

beperkt niet beperkt niet niet gemiddeld niet beperkt niet niet beperkt niet niet niet niet niet niet niet beperkt gemiddeld beperkt beperkt beperkt beperkt

beperkt niet niet niet niet beperkt niet beperkt niet niet beperkt niet niet niet niet niet niet niet niet beperkt niet niet niet niet

niet niet niet niet enkele keer enkele keer niet enkele keer enkele keer enkele keer niet niet niet niet niet enkele keer jaarlijks enkele keer enkele keer jaarlijks enkele keer jaarlijks jaarlijks beperkt

neutraal/enkele uiting neutraal/geen uiting inclusief/meer uitingen neutraal/geen uiting neutraal/enkele uiting inclusief/meer uitingen neutraal/enkele uiting inclusief/meer uitingen neutraal/geen uiting neutraal/enkele uiting inclusief/meer uitingen neutraal/geen uiting neutraal/geen uiting neutraal/geen uiting neutraal/enkele uiting neutraal/geen uiting neutraal/enkele uiting neutraal/geen uiting neutraal/enkele uiting neutraal/enkele uiting neutraal/enkele uiting neutraal/enkele uiting inclusief/meer uitingen neutraal/enkele uiting

matig slecht matig slecht slecht voldoende slecht matig matig matig matig slecht slecht slecht slecht slecht matig slecht matig matig matig matig matig matig

slecht matig slecht slecht matig matig matig voldoende slecht slecht matig slecht voldoende slecht slecht slecht slecht slecht matig matig voldoende matig matig matig

beperkt

gemiddeld

beperkt

uitvoerig

inclusief/meer uitingen

voldoende

voldoende

COALITIEPROGRAMMA

AMBTELIJKE UITVOERING

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

BEOORDELING

VORIGE BEOORDELING

beperkt

gemiddeld

uitvoerig

meer dan jaarlijks

neutraal/enkele uiting

voldoende

slecht

COALITIE

9,2%

74,4%

82,6%

21,0%

86,7%

100,0%

30,2%

81,0%

91,5%

3,5%

15,2%

0,0%

3,4%

96,8%

100,0%

5,3%

78,4%

75,0%

2,9%

93,5%

88,2%

3,7%

90,9%

100,0%

3,8%

69,7%

78,9%

3,9%

39,4%

13,0%

3,4%

38,7%

42,1%

3,1%

74,2%

55,6%

3,8%

75,8%

90,5%

36,8%

67,2%

70,3%

1,4%

89,5%

100,0%

0,7%

20,0%

0,0%

0,9%

100,0%

100,0%

1,3%

0,0%

0,0%

2,5%

70,4%

100,0%

2,6%

88,9%

100,0%

0,5%

7,7%

0,0%

2,4%

70,4%

100,0%

2,0%

56,5%

43,8%

0,7%

26,7%

40,0%

1,8%

47,8%

33,3%

0,8%

6,7%

0,0%

0,8%

73,3%

66,7%

2,5%

59,3%

100,0%

0,6%

73,3%

77,8%

0,3%

18,2%

0,0%

1,2%

42,1%

27,3%

2,9%

69,0%

52,9%

1,4%

100,0%

100,0%

1,4%

73,7%

83,3%

0,8%

46,7%

25,0%

33,0%

56,1%

59,0%

1 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0

1.713.537 100,0%

62,7%

66,1%

1

0,6%

6,7%

0,0%

2,7%

55,2%

58,8%

GETEKEND STEMBUSAKKOORD NAAM PROVINCIE Utrecht

AANTAL INWONERS 1.361.153

100,0%

STATEN

COALITIE

63,3%

84,0%

1

9

03 – Mutatie score per onderdeel per gemeente ten opzichte van vorige monitor GETEKEND STEMBUSAKKOORD NAAM GEMEENTE

AANTAL INWONERS

Amersfoort Utrecht Meer dan 100.000 inw.

186 -0,3% 1.773 -0,5% 1.959 -0,8%

-2,6% -2,2% -2,4%

1,7% 8,3% 4,8%

Barneveld Gooise Meren Hilversum Houten Nieuwegein Stichtse Vecht Veenendaal Vijfheerenlanden Woerden Zeist 50.000 tot 100.000 inw.

59.992 469 404 77 404 177 419 1.018 395 138 63.493

3,5% -0,1% -0,1% -0,1% -0,1% -0,1% -0,1% 0,0% -0,1% -0,1% 2,7%

15,2% 48,4% 35,1% 35,5% 48,5% -9,1% 3,0% -16,1% 35,5% -12,1% 12,9%

0,0% 40,0% 25,0% 1,6% 38,9% -21,1% -10,8% -37,9% 39,8% 1,0% 9,0%

Baarn Blaricum Bunnik Bunschoten De Bilt De Ronde Venen Eemnes Huizen IJsselstein Laren Leusden Lopik Montfoort Nijkerk Oudewater Renswoude Rhenen Scherpenzeel Soest Utrechtse Heuvelrug Weesp Wijdemeren Wijk bij Duurstede Woudenberg Tot 50.000 inw.

-76 0,0% 412 0,0% 150 0,0% 153 0,0% 247 -0,1% 264 -0,1% 115 0,0% -183 -0,1% -290 -0,1% 120 0,0% 143 0,0% -11 0,0% -21 0,0% 429 0,0% -92 0,0% 112 0,0% 84 0,0% 248 0,0% 300 -0,1% 366 -0,1% -19.738 -1,2% 105 0,0% 11 0,0% 277 0,0% -16.875 -2,0%

57,9% 0,0% 100,0% 0,0% 22,2% 7,4% 7,7% 48,1% 30,4% 13,3% 21,7% -6,7% 46,7% 44,4% 60,0% 18,2% 6,8% 6,7% 34,5% 6,9% 0,0% 100,0% 31,6% 46,7% 31,6%

72,7% -12,5% 100,0% 0,0% 50,0% 0,0% 0,0% 81,3% 43,8% 40,0% 2,6% 0,0% 29,2% 100,0% 52,8% 0,0% -22,7% 0,0% 40,1% -15,5% 0,0% 100,0% 13,3% 25,0% 33,0%

Totaal werkgebied

48.577

22,0%

22,1%

0,0%

RAAD

COALITIE

COALITIE-/COLLEGE PROGRAMMA

AMBTELIJKE UITVOERING

VERANTWOORDING

ACTUALITEIT

UITINGEN

BEOORDELING

10

04a – Percentage Stembusakkoord ondertekenaars in de Raad

04b – Percentage Stembusakkoord ondertekenaars in de Coalitie

11

05 – Stembusakkoorden 2022 (uit Regenboogmonitor 2021) Regenboog stembusakkoorden 2022 Zowel het aantal partijen dat het Regenboog Stembusakkoord heeft getekend als het aantal zetels van de tekenende partijen in de gemeenteraad is in 2022 toegenomen ten opzichte van 2018! Dit geldt ook als de gemeenten waar COC Midden-Nederland niet is langsgegaan in 2018 buiten beschouwing gelaten worden. Hieronder zijn de totalen voor de grote gemeenten, middelgrote gemeenten en kleine gemeenten en het totaal van het werkgebied van COC Midden-Nederland op een rij gezet. INWONERAANTAL

JAAR

AANTAL

ZETELS

Meer dan 100.000

2018

17

83,3%

Amersfoort

2022

21

84,5%

50.000 tot 100.000

2018

50

54,3%

Baarn

2022

67

67,5%

Tot 50.000

2018

45

24,5%

Barneveld

2022

87

57,2%

Totalen

2018

112

40,7%

2022

175

63,8%

Bovenstaande resultaten zijn een prachtige ontwikkeling. In meerderheid wordt de intentie uitgesproken en ondertekend om zich in te spannen voor de belangen van de LHBTIQ+ in de omgeving. De verwachting is dan ook dat in de komende vier jaar veel mooie ontwikkelingen binnen gemeenteland te zien zullen zijn. Onder de Bijlagen zijn de resultaten per gemeente van de Regenboog Stembusakkoorden 2022, afgezet tegen de resultaten van 2018, opgenomen (Bijlage 06). De volgende zaken vallen op:  In de gemeenten Bunnik en Wijdemeren heeft de voltallige gemeenteraad (100%) het Stembusakkoord ondertekent. In de gemeenten Baarn, Gooise Meren, Hilversum, Houten, Leusden en Montfoort is het aantal tekenende partijen met (meer dan) 100% toegenomen, in gemeente Huizen is dit zelfs 200%;  Het totale aantal ondertekenaars is gestegen van 112 in 2018 naar 175 in 2022. Van deze stijging van 63 betreffen er 42 op gemeenteniveau actieve landelijke partijen en dus 21 lokale partijen.

De stijging van het aantal tekenende lokale afdelingen van landelijke partijen per partij is de volgende:  CDA tekende in 2018 in 10 gemeenten en in 2022 in 25 gemeenten, wat een stijging van 15 is;  Het aantal lokale VVD-afdelingen dat tekende steeg van 12 in 2018 met 14 naar 26 in 2022;  ChristenUnie tekende in 2022 mee in 6 gemeenten, wat een stijging van 5 is ten opzichte van 2018 (1);  Ten opzichte van 20 gemeenten in 2018 tekende D66 in 4 gemeenten meer mee in 2022 (24); en  De volgende partijen hebben aandeel in het overige deel van de stijging: Partij voor de Dieren +2; Partij van de Arbeid/GroenLinks/lijstverbinding PvdA-GL +1; BIJ1 +1; VOLT +1 en PVV -1. BIJ1 en VOLT tekenen voor het eerst mee en de PVV tekende in 2018 wel maar in 2022 niet mee;  In gemeente Laren nam het aantal tekenende partijen af, maar steeg het aantal zetels van de tekende partijen;  In gemeente Bunschoten werd zowel in 2018 als in 2022 door geen enkele partij meegetekend; en  In de gemeenten Stichtse Vecht, Vijfheerenlanden en Zeist nam zowel het aantal partijen dat het stembusakkoord tekende als het aantal zetels in de Raad van de tekenende partijen af.

Wanneer de gemeenten die nieuw in of niet langer in het werkgebied van COC Midden-Nederland zijn en de gemeenten waar COC Midden-Nederland in 2018 niet langs geweest is voor de ondertekening van het Regenboog Stembusakkoord gefilterd worden, ontstaat het volgende beeld:

12

INWONERAANTAL

JAAR

AANTAL

ZETELS

Meer dan 100.000

2018

17

83,3%

Amersfoort

2022

21

84,5%

50.000 tot 100.000

2018

50

54,3%

Baarn

2022

65

73,0%

Tot 50.000

2018

45

33,3%

2022

71

61,4%

2018

112

47,7%

2022

157

68,8%

Totalen

Hieruit blijkt dat het akkoord niet alleen door meer partijen wordt ondertekend, maar dat de ondertekenaars op totaalniveau in zetelaantal gestegen zijn. Al in 2022 (en nog voor coalities formeel gevormd zijn) wordt initiatief genomen vanuit partijen in gemeenten richting COC Midden-Nederland in voorbereiding op de coalitie-onderhandelingen, maar ook in voorbereiding op de komende raadsperiode. Daarnaast zijn begin 2022 afspraken tussen de gemeenten Utrecht en Amersfoort en provincie Utrecht ondertekend, welke zich verenigd zullen gaan richten op (de jongeren in) het onderwijs. En, gezien de resultaten van de stembusakkoorden in 2022, zal dit nog maar het begin zijn van een veel grotere ontwikkeling in het belang van de LHBTIQ+!

13

06 – Ondertekening stembusakkoorden per gemeente 2018 en 2022 PARTIJEN ZETELS

NAAM GEMEENTE

JAAR

Amersfoort

2018

7

76,9%

GETEKEND DOOR PARTIJEN: A14

CDA

D66

GL

Amersfoort

2022

8

76,9%

A14

CDA

D66

GL

Baarn

2018

3

31,6%

Baarn

2022

6

89,5%

Barneveld**

2018

0

0,0%

Barneveld

2022

2

Blaricum

2018

Blaricum

2022

Bunnik*

2018

0

0,0%

Bunnik

2022

4

100,0%

Bunschoten*

2018

0

0,0%

Bunschoten

2022

0

0,0%

De Bilt

2018

5

48,1%

De Bilt

2022

6

70,4%

De Ronde Venen

2018

6

81,5%

CDA

D66

De Ronde Venen

2022

7

96,3%

CDA

D66

Eemnes*

2018

0

0,0%

Eemnes

2022

1

7,7%

Gooise Meren

2018

3

48,4%

Gooise Meren

2022

8

96,8%

Hilversum

2018

4

43,2%

Hilversum

2022

8

75,7%

CDA

Houten

2018

5

58,1%

CDA

Houten

2022

9

93,5%

CDA

CU

Huizen

2018

2

22,2%

Huizen

2022

6

70,4%

CDA

D66

IJsselstein

2018

3

26,1%

IJsselstein

2022

5

56,5%

CDA

Laren

2018

3

13,3%

CDA

Laren

2022

1

26,7%

Leusden

2018

2

26,1%

Leusden

2022

5

52,2%

CDA

Lopik

2018

1

13,3%

PvdA

Lopik

2022

1

6,7%

PvdA

Montfoort

2018

2

26,7%

Montfoort

2022

5

73,3%

CDA

Nieuwegein

2018

5

42,4%

Nieuwegein

2022

9

93,9%

Nijkerk

2018

1

14,8%

Nijkerk

2022

3

59,3%

Oudewater

2018

1

13,3%

Oudewater

2022

3

73,3%

Renswoude*

2018

0

0,0%

Renswoude

2022

1

18,2%

Rhenen

2018

3

35,3%

Rhenen

2022

5

47,1%

Scherpenzeel*

2018

0

0,0%

Scherpenzeel

2022

1

7,7%

Soest

2018

4

20,7%

Soest

2022

5

55,2%

CDA

D66

Stichtse Vecht

2018

9

78,8%

CDA

GL

Stichtse Vecht

2022

7

69,7%

CDA

GL

Utrecht

2018

10

88,9%

Utrecht

2022

13

91,1%

PvdA LNS

PvdA

VB

VVD

D66

GL

PvdA

CDA

D66

GL

PvdA

18,2%

PRO98

VVD

2

20,0%

CDA

D66

2

20,0%

DBP

PAGL

P21

VVD

D66

GL

D66

GL

LDB

L8K

PAGL

CDA

D66

BDB CDA

IC

SP PvdD

PvdA

SP

PvdA

SP

PAGL

RVB

HvBNM

VVD VVD

SrP

VVD

SrP

VVD

PvdA

VVD

PvdA

VVD

D66 D66 CDA

CU

D66

GDP

GL GL

HvH

D66

DH

GL

HvH

HLB

SP

D66

GL

PvdA

VVD

D66

GL

HA!

IIH

NH

PvdA

VVD

GL

LH

PvdA

D66

GL

PvdA

D66

GL

PvdA

D66

GL

SP

VSP

VVD

SSV

SB PVV

CU CU

GL

SP

PvdA VVD

VVD

VVD PAGL

SP

D66

PAGL

SP

VVD

D66

PAK

D66

PAK

LM

VVD

CDA

D66

GL

CDA

D66

GL

IB

PRO21

VVD

LVN

PvdA

LVN

PvdA

PCR

PvdA

DLPN CDA DO CDA

DO

VVD

VVD D66 CDA

CU

D66

D66

DSN

PRGL

PvdA

PROS

HVV

CDA

GL

LL

LP

LTR VVD M2000

LL

CDA BIJ1

GL GGS

CU

PvdA PvdA

SVB

D66

GL

PvdD

PP

PvdA

D66

GL

PvdD

PP

PvdA

VVD VVD

SU

SP

S&S

SP

S&S

VVD VOLT

VVD

14

PARTIJEN ZETELS

NAAM GEMEENTE

JAAR

Utrechtse Heuvelrug

2018

3

62,1%

GETEKEND DOOR PARTIJEN:

Utrechtse Heuvelrug

2022

5

69,0%

Veenendaal

2018

6

36,4%

Veenendaal

2022

7

39,4%

CDA

Vijfheerenlanden

2018

5

54,8%

Vijfheerenlanden

2022

4

38,7%

Wijdemeren*

2018

0

0,0%

Wijdemeren

2022

7

100,0%

Wijk bij Duurstede

2018

4

42,1%

Wijk bij Duurstede

2022

5

73,7%

Woerden

2018

5

38,7%

Woerden

2022

8

74,2%

Woudenberg*

2018

0

0,0%

Woudenberg

2022

3

Zeist

2018

Zeist

2022

D66

OPEN

D66

OPEN

PvdD

VVD

D66

GL

LVD

PvdA

SP

VVD

D66

GL

LVD

PvdA

SP

VVD

CDA

D66

GL

PvdA

VVD

CDA

D66

GL

PvdA

CDA

CU

D66

DB

PAGL

VVD

D66

GL

VVD

WNU

BB

CDA

CDA

VVD

DLPW

D66

D66

SWW PW

CDA

D66

IBW

46,7%

GBW

PAGL

VVD

8

87,9%

CDA

D66

GL

5

75,8%

CDA

D66

GL

SP

PW

NDZ

VVD

PvdA

SW

VVD

SPL

SW

VVD

SNU

SP

SNU

W&D

VVD VVD

* Betreffen gemeenten waar COC Midden-Nederland in 2018 niet langsgeweest voor ondertekening van het Regenboog Stembusakkoord 2018. ** Betreft een gemeente die sinds 2022 nieuw is in het werkgebied van COC Midden-Nederland.

Partijnaam bij gehanteerde afkorting: A14

Amersfoort 2014

LVN

Lokale Vernieuwing

BB

BurgerBelangen

M2000

Maarssen2000

BDB

Beter De Bilt

NDZ

Nieuw Democratisch Zeist

BIJ1

BIJ1

NH

Natuurlijk Houten

CDA

Christen Democratisch Appèl

OPEN

Progressief Heuvelrug/GroenLinks/PvdA

CU

ChristenUnie

P21

Perspectief 21

D66

Democraten 1966

PAGL

PvdA/GroenLinks

DB

DorpsBelangen

PAK

Progressief Akkoord

DBP

De Blaricumse Partij

PCR

Progressieve Combinatie Rhenen

DH

Democraten Hilversum

PP

PiratenPartij

DLPN

De Lokale Partij Nijkerk

PRGL

Progressief Rhenen/GroenLinks

DLPW

De Lokale Partij Wijdemeren

PRO21

Progressief21

DO

De Onafhankelijken

PRO98

PRO Barneveld/PvdA/D66

DSN

Democraten Soest Natuurlijk

PROS

Progressief Scherpenzeel

GBW

Gemeente Belangen Woudenberg

PvdA

Partij van de Arbeid

GDP

Goois Democratisch Platform

PvdD

Partij voor de Dieren

GGS

Gemeentebelangen Groen Soest

PVV

Partij Voor de Vrijheid

GL

GroenLinks

PW

Progressief Woerden

HA!

Houten Anders!

RVB

Ronde Venen Belang

HLB

Hilversums Lokaal Belang

S&S

Student & Starter

HvBNM Hart voor Bussum, Naarden, Muiden en Muiderberg

SB

Streekbelangen

HvH

Hart voor Hilversum

SNU

Seyst.Nu

HVV

Het Vechtse Verbond

SP

Socialistische Partij

IB

Ieders Belang

SPL

Splinter

IBW

InwonersBelangen Woerden

SrP

Seniorenpartij

IC

Inwonerscollectief

SSV

Samen Stichtse Vecht

IIH

Inwonerspartij Inwoners Houten

SU

Socialisten Utrecht

L8K

Lijst 8 Kernen

SVB

Stichtse Vecht Beweegt

LDB

Lokaal De Bilt

SW

Sterk Woerden

LH

Leefbaar Huizen

SWW

SamenWerkt Wijk bij Duurstede

LL

Lokaal Liberaal

VB

Voor Baarn

LM

Lokaal Montfoort

VOLT

VOLT

LNS

Lijst Noëlle Sanders

VSP

Verenigde Senioren Partij

LP

Libertaire Partij

VVD

Volkspartij voor Vrijheid en Democratie

LTR

Lijst Tjerk Reijinga

W&D

Woerden & Democratie

LVD

Lokaal Veenendaal

WNU

WijkNU

15

COC Midden-Nederland Postbus 117 3500 AC Utrecht info@cocmiddennederland.nl www.cocmiddennederland.nl KvK Utrecht: 30166655 IBAN: NL38INGB0000578523 COC Midden-Nederland is lid van de Federatie COC Nederland.

16

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16410341/1