Brief RMN aan college en raad deelnemende gemeenten ontwerpbegroting RMN 2022
Tekst van het document
Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Het seizoen begint eerder en loopt langer door. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren inzet geraamd.
19
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
945.000 2.914.000 401.000 17.000 13.000 192.000 1.000 -114.000 44.000 1.138.000 423.000 5.974.000
958.000 2.907.000 273.000 33.000 12.000 121.000 1.000 114.000 44.000 1.050.000 426.000 5.939.000
738.500 2.026.200 106.000 16.000 11.000 50.700 24.400 238.900 22.900 739.800 192.000 4.166.400
Basis-taken (vervolg) Gemeente Nieuwegein Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling kunststof verpakkingen Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Totaal gemeente Nieuwegein
Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. De hoeveelheid in te zamelen Gft is met 200 ton verlaagd van 4400 naar 4200 ton. Door efficiëntie in de uitvoering van de Gft inzameling worden 494 uren bespaard. In de begroting is uitgegaan van de invoering van na-scheiden. Hierdoor is het tonnage PMD toegevoegd aan het restafval. Het tonnage restafval stijgt daardoor van 12.700 naar 13.200 ton. De kosten van grof afval nemen onder andere toe doordat 416 uren zijn toegevoegd voor het ophalen van illegaal gedumpt grof afval naast de ondergrondse containers en bij overige hotspots. De hoeveelheid grof afval is met 100 ton naar boven bijgesteld naar 800 ton. Door uitbreiding van de uren, het hogere tarief voor grof huishoudelijk afval en de bijstelling van de tonnage nemen de kosten toe met circa € 128.000,-.
Hiermee vervalt een groot deel van de, buiten de begroting, gegeven extra opdrachten om grof afval exra in te zamelen. In verband met minder aanbod van snoeihout zijn de uren van de routes voor het inzamelen van snoeihout naar beneden bijgesteld. De kosten voor het inzamelen van oud papier nemen toe door stijging van het aantal uren en vanwege verlaging van de vergoeding voor oud papier van € 62,70 naar € 45 per ton. De uren van PMD zijn komen te vervallen vanwege de overgang naar na-scheiden. De vergoeding voor het PMD uit na-scheiding is geraamd op 13.500 ton (inclusief restafval van het recyclingstation) tegen € 8,90 per ton. De kosten van het recyclingstation nemen per saldo met circa € 41.000 toe als gevolg van verlaging van het tonnage grof afval met 200 ton en een stijging van het tarief voor grof afval met
20
€ 94,31 per ton. Daarnaast stijgen de kosten met € 47.000 door uitbreiding van de transporturen en indexatie van de lonen en verwerkingskosten. In de overige kosten van afvalinzameling zijn de exploitatiekosten verwerkt van de vervanging van 150 ondergrondse containers. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
1.197.000 1.185.000 52.000 12.000 5.000 -47.000 200.000 -16.000 75.000 141.000 985.000 118.000 147.000 630.000 780.000 108.000 240.000 26.000 5.000 5.843.000
1.146.000 1.386.000 48.000 11.000 13.000 -91.000 192.000 -37.000 75.000 136.000 698.000 111.000 136.000 432.000 721.000 105.000 235.000 24.000 4.000 5.345.000
714.100 936.300 36.900 11.000 11.000 39.800 302.600 82.700 127.900 528.100 101.100 104.000 360.400 684.000 4.000 97.000 205.200 9.000 500 4.355.600
Basis-taken (vervolg) Gemeente Soest Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling papier huis-aan-huis Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation de Schans Transport afvalstoffen Recyclingstation Zandbergenlaan Overige kosten afvalinzameling Straatreinigen Weekmarkten reinigen Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Soest
In het kader van de invoering van de VANG maatregelen zijn in de begroting de volgende uitgangspunten verwerkt. De maatregelen voor de laagbouw d.w.z. de invoering van een vierde minicontainer in combinatie met ondergrondse containers voor kleine percelen zijn voor 100% verwerkt. In de begroting 2021 was reeds een halfjaar opgenomen van de genoemde maatregelen bij laagbouw. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. Het tonnage Gft is met 300 ton naar boven bijgesteld als gevolg van de invoering van de voorzieningen voor inzamelen van GFT bij hoogbouw. De logistieke gevolgen alsmede de kapitaallasten die hiermede gemoeid zijn waren al eerder in de begroting verwerkt. Het tonnage
21
restafval is met 500 ton naar beneden bijgesteld waarvan 300 ton als gevolg van de invoering van de Gft voorzieningen bij hoogbouw. De kosten van restafval nemen per saldo met € 190.000,af wegens verlaging van het tonnage en doorvoeren van het nieuwe verwerkingstarief. De stijging van de kosten van inzamelen van grof afval als gevolg van het nieuwe verwerkingstarief voor grof huishoudelijk afval wordt deels gecompenseerd door bijstelling naar beneden van het aantal geraamde uren. De kosten van het ophalen van snoeihout zijn in aangepast aan het verminderde aanbod. De kosten voor het inzamelen van oud papier nemen toe door verlaging van de vergoeding voor oud papier van € 62,70 naar € 45,- per ton. De kosten voor het inzamelen van de overige fracties is aangepast op de volgende onderdelen. De uren voor het inzamelen van glas zijn verlaagd, de uren inzamelen van PMD zijn verhoogd. De vergoeding voor het glas is verhoogd, de vergoeding voor PMD is verlaagd van € 261 per ton naar € 231,-. De hoeveelheid PMD is verhoogd met 300 ton tot 1.500 ton. De kosten van het recyclingstation nemen als gevolg van de tariefstijging van het grof afval en verhoging van de hoeveelheid grof afval met 100 ton toe met € 111.000,-. De overige verwerkingskosten stijgen met € 16.000,-. De personele kosten stijgen met circa € 11.000,- als gevolg van uitbreiding van het aantal uren en indexatie.
Tenslotte is in deze post de huuraanpassing verwerkt als gevolg van het vernieuwde huurcontract met de gemeente Soest. De overige kosten van afvalinzameling bestaan onder andere uit de exploitatielasten van de ondergrondse containers. Deze zijn toegenomen als gevolg van vervanging van 118 ondergrondse containers uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. Dit resulteert in een verhoging van € 107.000 De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers met inbegrip van de 144 te plaatsen (semi) ondergrondse Gft containers. Dit leidt tot een aanpassing van het budget met € 68.000,-. In de post overige kosten van afvalinzameling zijn verder begrepen de distributie van minicontainers, de controleronde in verband met het opschonen van het CMS bestand, de kosten van de luierinzameling en het budget voor de afvalkalender en specifieke voorlichting in de plaatselijke huis aan huis krant. De geraamde uren van de containerdistributie en CMS ronde zijn naar beneden bijgesteld. Tenslotte is aan deze post de nieuwe taak van de marktmeester toegevoegd. Hierdoor stijgen de kosten met € 36.000.-. Aan de kosten van straatreinigen zijn uren toegevoegd voor het afhandelen van meldingen.
De planning van de werkzaamheden is zodanig strak dat het afhandelen van meldingen niet in de begrote uren uitgevoerd kan worden. In verband hiermede is het budget met € 14.000.- euro opgehoogd. Daarnaast zijn de uren van de onkruidbestrijding aangepast. Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Het seizoen begint eerder en loopt langer door. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren geraamd. De gladheidbestrijding van Baarn en Soest wordt gecoördineerd vanuit Soest uitgevoerd. De uitruklocatie in Soest wordt gezamenlijk gebruikt. De kosten worden naar rato omgeslagen over de beide gemeenten.
22
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
1.274.000 2.029.000 442.000 21.000 5.000 280.000 202.000 53.000 160.000 1.258.000 605.000 889.000 326.000 38.000 40.000 8.000 8.000 160.000 240.000 24.000 8.062.000
1.223.000 2.308.000 204.000 14.000 10.000 198.000 141.000 51.000 152.000 1.159.000 538.000 745.000 293.000 37.000 38.000 8.000 8.000 107.000 234.000 45.000 7.513.000
922.600 1.847.100 170.000 13.000 4.200 87.800 342.600 49.800 140.700 1.037.300 517.700 705.600 278.600 34.000 35.000 6.000 7.000 100.000 233.800 33.700 6.566.500
Basis-taken (vervolg) Gemeente Zeist Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Zeist Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Zaterdag vegen Vegen Oranjemarkt Reinigen goten Slotlaan Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Zeist
In het kader van de invoering van de VANG maatregelen zijn in de begroting de volgende uitgangspunten verwerkt. De maatregelen voor de laagbouw d.w.z. de invoering van een vierde minicontainer in combinatie met ondergrondse containers voor kleine percelen zijn voor 100% verwerkt. In de begroting 2021 was reeds een halfjaar opgenomen van de genoemde maatregelen bij laagbouw. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. De tonnage Gft is naar boven bijgesteld met 600 ton tot een totaal van 7.200 ton. De uren zijn door verdere efficiëntie met 180 uur verminderd. De tonnage restafval is naar beneden bijgesteld met 400 ton, de uren zijn nog eens met 671 uur verminderd als gevolg van verdere implementatie van de VANG maatregelen.
In combinatie met de tariefsverlaging resulteert dit in een verlaging van de post inzamelen restafval van € 279.000,-. De invoering van VANG in Zeist levert een besparing op aan verwerkingskosten c.q. inzamelvergoedingen. Daar tegenover staan hogere logistieke kosten en kosten van inzamelmiddelen voor PMD, deze worden weer gecompenseerd door de frequentieverlaging voor
23
restafvalinzameling. Als de gemeente Zeist niet was overgegaan op het omgekeerd inzamelen en de aparte inzameling van PMD was de begroting voor 2022 met de huidige tarieven per saldo € 832.000,-- hoger uitgevallen. Daarnaast levert het VANG traject een milieuwinst van 54 kg restafval per inwoner per jaar op. De kosten van grof afval inzamelen zijn opgehoogd in verband met het toevoegen van een extra route op afroep. Daarnaast zijn afspraken gemaakt over extra inzet voor het weghalen van grof afval bij zogenaamde hotspots. Door deze uren in de begroting op te nemen komen de meerwerkopdrachten en de losse facturen voor deze inzet te vervallen en resulteert per saldo een besparing op de inzamelkosten. Tenslotte nemen de kosten met € 72.000,- toe als gevolg van toename van het grof afval met 100 ton en het hogere tarief van € 248,09 per ton voor grof huishoudelijk afval. De kosten van het inzamelen van papier zijn in lijn gebracht met de lagere vergoeding uit de AVU begroting voor oud papier. Het tarief is bijgesteld van € 62,70 per ton naar € 45 per ton. Daarnaast zijn meer uren geraamd voor het ledigen van de ondergrondse containers van papier in verband met de toegenomen aantallen ondergrondse containers voor papier. Als gevolg van de verdere implementatie van de VANG maatregelen zijn de uren voor het inzamelen van PMD met 1.638 uur gestegen.
De hoeveelheid in te zamelen PMD is met 400 ton hoger geraamd. De vergoeding voor PMD is verlaagd van € 261,- naar € 231,- per ton. De verwerkingskosten van het recyclingstation zijn met € 104.000,- toegenomen als gevolg van het hogere tarief van € 248,09 per ton voor grof huishoudelijk afval en aanpassing van de tonnages van de matrassen en bouw- en sloopafval. De dotatie aan de voorziening groot onderhoud is verlaagd van € 18.000,- naar € 5.000,-. De uren van containerdistributie en de controleronde zijn naar beneden bijgesteld als gevolg van efficiëntie in de uitvoering. De exploitatielasten van de ondergrondse containers zijn omgezet naar een vast tarief per container. In de begroting is uitgegaan van een totaal van 374 ondergrondse containers. De lasten van de VANG maatregelen zijn voor een volledig jaar opgenomen. In de begroting 2021 waren de lasten voor een half jaar opgenomen. Tenslotte zijn de exploitatielasten van de ondergrondse containers aangepast aan de vervangingen uit het investeringsplan. Bovengenoemde oorzaken resulteren in een verhoging van de kosten van overige afvalinzameling met € 67.000,-. De warme zomers van de afgelopen jaren hebben direct invloed op de bomen. Een lange periode van droogte / hoge temperaturen geeft vroegtijdig bladval, vruchtval. Dat vraagt meer inzet van medewerkers met bladblazers en veegmachines.
In verband hiermee zijn de uren van machinaal vegen naar boven bijgesteld. Daarnaast zijn de uren voor het ledigen van de prullenbakken aangepast. Bij een laatste telling werden 850 prullenbakken geteld. De uren zijn in het verleden gebaseerd op ruim 600 prullenbakken. De kosten van onkruidbestrijding zijn aangepast. De laatste jaren hebben wij te maken met veranderingen in het klimaat. De winterperiode zijn korter, de temperatuur is hoger. De invloed van het klimaat heeft (in)direct effect op het beheer van ongewenste kruiden op en langs de bestrating. Het seizoen om de ongewenste kruiden te bestrijden begint eerder maar loopt ook langer door tot eind oktober, begin november. De uren voor het bestrijden van ongedierte is naar beneden bijgesteld in verband met het afschaffen van de bestrijding van muizen.
24
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
76.000 4.000 21.000 6.000 4.000 9.000 86.000 37.000 10.000 253.000
73.000 4.000 20.000 6.000 4.000 9.000 83.000 13.000 26.000 238.000
48.800 5.500 40.600 16.000 1.000 19.300 54.100 16.300 18.200 219.800
ADDITIONELE TAKEN Gemeente Bunnik Algemeen beheer openbare ruimte Onderhoud speeltoestellen Onderhoud verkeersborden en belijning Verplaatsen smiley borden Onderhoud bruggen Onderhoud straatmeubilair Onderhoud openbaar groen Riolering, pompen en gemalen Hand- en spandiensten Overige activiteiten Totaal gemeente Bunnik
De bijdrage van de gemeente Bunnik voor de additionele taken stijgt voornamelijk door indexatie van salarissen en materieel. Het budget voor riolering is omgezet naar een budget voor het inzetten van hand- en spandiensten op afroep. Aan het budget van de hand- en spandiensten zijn ook uren toegevoegd voor het afvoeren van weesfietsen en het oplossen van meldingen.
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
635.000 772.000 471.000 148.000 146.000 117.000 242.000 133.000 27.000 19.000 7.000 189.000 72.000 21.000 82.000 20.000 3.101.000
624.000 760.000 464.000 146.000 144.000 116.000 160.000 131.000 27.000 19.000 7.000 187.000 70.000 21.000 81.000 20.000 2.977.000
1.874.900 109.400 122.900 116.500 210.900 77.000 6.900 8.200 9.100 112.700 84.500 49.000 81.200 2.863.200
Additionele-taken (vervolg) Gemeente IJsselstein Groen openbare ruimte Bomen Beplanting Gras Sportvelden en sportparken Speelvoorzieningen Werf Begraafplaats Bruggen Riolering Verkeersregelinstrumenten Openbaar water Verhardingen Verkeersmeubilair Straatmeubilair Evenementen Overige algemene taken Civiele kunstwerken Totaal gemeente IJsselstein
Het budget van de begraafplaats is in verband met de veiligheid bij het delven van de graven opgehoogd met de uren van een tweede medewerker. Aan de begroting is toegevoegd een nieuwe taak, het onderhoud van brandkranen. Deze post is verdeeld tezamen met de post algemene taken over de budgetten bomen, gras en beplanting.
25
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
190.000 190.000
176.000 176.000
334.500 334.500
Incidentele Baten en Lasten Werken voor deelnemende gemeenten
De begrotingssystematiek van RMN is zodanig dat de lasten geraamd worden op basis van een normale bedrijfseconomisch gezonde voortzetting van het bedrijf. Hierbij wordt uitgegaan van voortzetting van de normale bedrijfsactiviteiten, als going concern en worden geen posten geraamd die incidenteel van aard zijn. In de risicoparagraaf worden onzekerheden genoemd die kunnen leiden tot onverwachte tegenvallers. Als incidentele baten worden gezien boekwinst bij verkoop van activa en aanvullend uitgevoerde opdrachten van de gemeenten.
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
43.000 -5.000 38.000
40.000 -4.000 36.000
42.200 -3.500 38.700
Financiële baten en lasten Betaalde en ontvangen rente Aandeel additionele taken
Over het gemiddeld geïnvesteerd vermogen wordt 1,25% rekenrente berekend. De werkelijk te betalen gemiddelde rente op het geïnvesteerde vermogen ligt lager wat resulteert in een voordelig financieringsresultaat.
26
4. Taakvelden
Baten Taakvelden in euro's 200 Verkeer, vervoer en waterstaat 210 Verkeer en vervoer Verkeersborden VRI Wegen Bruggen Gladheid Straatreinigen Evenementen
BAARN
BUNNIK
IJSSELSTEIN
27.000
101.000
4.000 65.000
383.000
542.000
484.000
638.000
500 Sport, cultuur en recreatie 520 Sportaccommodaties
SOEST
72.000 19.000 189.000 133.000 122.000 896.000 82.000 1.513.000
0
ZEIST
TOTAAL
240.000
240.000
780.000
1.301.000
1.020.000
1.541.000
148.000
570 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Openbaar water Speelvoorzieningen Overige algemene taken 0 700 Volksgezondheid en milieu 720 Riolering Kolken Pompen en gemalen
NIEUWEGEIN
77.000
4.000 10.000 14.000
5.196.000 148.000
2.036.000 7.000 146.000 2.189.000
0
0
0
108.000
168.000
2.203.000
103.000
77.000
50.000 0 50.000
103.000
0
108.000
168.000
506.000
561.000 659.000 7.000 101.000 89.000 21.000 921.000 328.000 2.687.000
312.000 536.000 54.000 85.000 76.000 15.000 590.000 105.000 1.773.000
577.000 1.040.000 169.000 191.000 108.000 28.000 1.063.000 725.000 3.901.000
945.000 2.914.000 431.000 192.000 -113.000 44.000 1.138.000 423.000 5.974.000
1.197.000 1.185.000 69.000 153.000 -16.000 141.000 1.250.000 710.000 4.689.000
1.274.000 2.029.000 468.000 280.000 202.000 160.000 1.258.000 658.000 6.329.000
25.353.000
15.000
2.000
20.000
26.000
24.000
87.000
3.263.000
2.477.000
8.116.000
5.843.000
8.062.000
33.735.000
730 Afval GFT inzamelen Restafval inzamelen Grof afval inzamelen Papier inzamelen Overige fracties inzamelen KCA inzamelen Recyclingstation Overige inzamelkosten 740 Milieubeheer Ongediertebestrijding 750 Begraafplaatsen en crematoria Begraafplaatsen en crematoria
242.000
242.000 5.974.000
27
Lasten Taakvelden in euro's 200 Verkeer, vervoer en waterstaat 210 Verkeer en vervoer Verkeersborden VRI Wegen Bruggen Gladheid Straatreinigen Evenementen directe kosten overhead
BAARN
BUNNIK
IJSSELSTEIN
22.000
62.000 16.000 155.000 117.000 108.000
93.000
3.000 58.000
314.000
477.000 407.000 77.000 484.000
SOEST
771.000 66.000 560.000 78.000 638.000
500 Sport, cultuur en recreatie 520 Sportaccommodaties
1.295.000 218.000 1.513.000
0
1.973.000 364.000 2.337.000
ZEIST
220.000
221.000
643.000
1.059.000
TOTAAL
0
863.000 157.000 1.020.000
1.280.000 261.000 1.541.000
0
0
0
0
0
0
5.196.000
129.000
570 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Openbaar water Speelvoorzieningen Overige algemene taken directe kosten overhead
1.705.000 6.000 133.000
3.000 8.000 11.000 3.000 14.000
0 700 Volksgezondheid en milieu 720 Riolering Kolken Pompen en gemalen
NIEUWEGEIN
62.000
44.000
97.000
730 Afval GFT inzamelen Restafval inzamelen Grof afval inzamelen Papier inzamelen Overige fracties inzamelen KCA inzamelen Recyclingstation Overige inzamelkosten
498.000 602.000 6.000 69.000 26.000 20.000 801.000 304.000
287.000 495.000 47.000 75.000 42.000 14.000 523.000 97.000
511.000 943.000 144.000 144.000 28.000 27.000 919.000 681.000
740 Milieubeheer Ongediertebestrijding
12.000
2.000
16.000
750 Begraafplaatsen en crematoria
820.000 2.636.000 378.000 127.000 -126.000 42.000 979.000 392.000
87.000
135.000
1.059.000 1.085.000 59.000 104.000 -109.000 119.000 1.129.000 662.000
1.123.000 1.843.000 400.000 208.000 71.000 136.000 1.121.000 621.000
21.000
20.000
2.351.000
204.000
directe kosten overhead
2.400.000 379.000 2.779.000
1.626.000 199.000 1.825.000
3.714.000 552.000 4.266.000
5.248.000 726.000 5.974.000
4.216.000 607.000 4.823.000
5.678.000 843.000 6.521.000 26.188.000
Totaal
3.263.000
2.477.000
8.116.000
5.974.000
5.843.000
8.062.000 33.735.000
De rentelasten bedragen € 166.000,- en zijn aan de taakvelden doorbelast op basis van een rekenrente van 1,25% over het geïnvesteerde vermogen door middel van het uurtarief van de voertuigen of rechtstreeks aan de taak.
28
5. Speerpunten RMN Innovatie Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN) hecht veel waarde aan duurzaamheid en het milieu en heeft dit vastgelegd in de milieubeleidsverklaring van 23-01-2018. Een van de voorwaarden uit de milieubeleidsverklaring is het streven naar het continue verbeteren van de eigen milieuprestatie. Om die reden is het Energie Efficiency Plan (EEP) opgesteld. In het EEP is vastgelegd welke energiebesparende maatregelen RMN de komende jaren gaat uitvoeren en daarmee wil bijdragen aan een schoner milieu. Het gebruik van fossiele energie is één van de grootste milieuproblemen waar we op dit moment mee te maken hebben en de oplossing voor het verminderen hiervan ligt in het; - gebruik fossiele energie vervangen door duurzame energie. - het reduceren van energieverbruik. - het optimaliseren van bedrijfsprocessen In de praktijk worden bij vervangingsinvesteringen voor verlichting uitsluitend nog overgegaan op LED verlichting en bij apparatuur etc tellen de duurzaamheidscriteria zwaarder mee. Er vinden geen vroegtijdige vervangingen plaats. Milieudoelstelling Als milieudoelstelling is opgenomen dat het wagenpark van RMN in 2025 minimaal voor 50% op alternatieve brandstof zoals groengas, elektra of waterstof, daarnaast zal minimaal 50% van het energieverbruik op de RMN locaties afkomstig zijn van eigen opwekking, de rest wordt groen ingekocht.
In 2021 wordt het gebruik van HVO100 als alternatief voor het dieselverbruik geïntroduceerd. Dit is een nieuwe brandstof voor dieselmotoren, die zonder technische aanpassingen kan worden gebruikt. Het is puur plantaardig en wordt als duurzaam aangemerkt met een CO2-reductie van 89%. Het heeft een hogere verbrandingswaarde dan synthetische diesel, zodat er een betere en schonere verbranding plaatsvindt met onder meer 33 procent minder uitstoot van fijnstof en roet. Regionaal grondstofbeleid Het algemeen bestuur van RMN biedt de gemeenten begin 2021 een nieuwe bestuurlijke visie op regionaal grondstoffeninzameling aan. Aanleiding voor een nieuwe visie Sterk stijgende kosten, doelstellingen op het gebied van afvalscheiding en de uitkomsten van het rekenkameronderzoek noodzaken een nieuwe regionale visie voor grondstoffeninzameling. Door (grotendeels autonome) ontwikkelingen is afvalscheiding een bittere noodzaak geworden. Er zijn gezamenlijke handvatten nodig om duurzamer en effectiever met de regio en RMN op te treden. Met deze aanleidingen heeft men onderzoek gedaan naar voorkomende en passende systemen en maatregelen die afval scheiding, preventie en hergebruik stimuleren. Voor, door en met gemeenten De beleidsadviseurs van de 6 gemeenten zijn samen met RMN aan de slag gegaan met het ontwikkelen van een nieuwe visie.
Samen met een afvaardiging van raadsrapporteurs en de wethouders is de eerste versie van deze voor de zomervakantie besproken. Onder bezielende leiding van een gespreksvoorziter is met elkaar gesproken over de diverse pijlers per gemeente, de benodigde ingrediënten en waar de visie zich op moet richten. Op basis van deze bijeenkomst zijn de beleidsadviseurs verder aan de slag gegaan met een regionale uitwerking.
29
Besluitvorming Het visiedocument dat voor ligt beschrijft de visie en strategie, de toe te passen inzamelsystemen en beleidskeuzes en maakt kosten, schaalvoordelen en milieubijdragen inzichtelijk; individueel en collectief. Het geeft elke gemeente een basis om nu keuzes te maken, of later op een beter passend moment. Wanneer keuzes worden gemaakt, zullen deze verder in detail uitgewerkt worden in een uitvoeringsplan. Het algemeen bestuur van RMN heeft deze visie op 18 december 2020 vastgesteld. Elke gemeente wordt verzocht deze visie door haar gemeenteraad te laten vaststellen of de gemeenteraad met de visie te laten instemmen, uiterlijk in het 2e kwartaal van 2021. Arbeidsparticipatie RMN wil graag een springplank zijn door mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt op te leiden, ervaring op te laten doen om vervolgens betaald werk te vinden middels een zgn. werkleertraject. In Zeist is gestart met een traject arbeidsparticipatie, waarbij RMN mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt begeleid, in samenwerking met de gemeentelijke sociale dienst, bij het opdoen van werkervaring. Dit betreft, naast langdurig werklozen, ook nieuwe inwoners en mensen met de indicatie baanafspraken. De kosten van begeleiding van dit traject zijn in de begroting verwerkt. De kosten van de werkervaringsplekken zelf komen niet voor rekening van RMN.
Dit heeft al geleid tot een succesvolle plaatsing van 9 mensen in regulier betaald werk. Er zijn inmiddels concrete arbeidsparticipatieplannen bij werkgevers-servicepunten en uitvoeringsorganisaties neergelegd. RMN streeft erna om in eerste aanleg 10 tot 15 mensen per jaar naar betaald werk te krijgen.
30
6. Staat van personeel 2022
Omschrijving
Directie en algemeen beheer (Assistent) teamleiders Medewerkers buitendienst Medewerkers werkplaats Medewerkers additionele taken Totaal RMN Formatie-ontwikkeling Begroting 2022 Begroting 2021
Fte
Personen
Loonkosten
35,3 7,7 103,3 3,6 24,9
44 8 105 4 25
2.598.000 606.000 5.921.000 236.000 1.514.000 10.875.000
174,8 167,6
De toename van het aantal fte is bijna in zijn geheel toe te rekenen aan uitbreiding van de formatie in de buitendienst. Het aantal fte in de buitendienst is met 5,3 fte gestegen van 98 fte in 2021 naar 103,3 fte in 2022. Dit is voor een groot deel het gevolg van aanpassing van de norm van de productie uren per medewerker van 1450 naar 1402 uur. Daarnaast nemen de in te zetten uren toe door uitbreiding van taken, uitbreiding van het areaal en als gevolg van klimaatverandering.
31
7. Staat van investeringen 2022 Aanschafwaarde
Boekwaarde
Omschrijving
31-12-2021 Investering mutatie
Gebouwen Inventaris Tractie Terreininventaris Inzamelmiddelen
4.162.000 2.055.000 21.742.000 2.459.000 6.572.000 36.990.000
50.000 62.000 942.000 133.000 2.954.000 4.141.000
31-12-2022 31-12-2021 Afschr.
-20.000 4.232.000 426.000 1.691.000 3.353.000 19.331.000 698.000 1.894.000 2.239.000 7.287.000 6.696.000 34.435.000
2.475.000 292.000 8.285.000 1.200.000 4.167.000 16.419.000
140.000 90.000 1.825.000 235.000 1.010.000 3.300.000
Mutatie 50.000 62.000 942.000 133.000 2.954.000 4.141.000
31-12-2022 Rente
Totale lasten
2.385.000 264.000 7.402.000 1.098.000 6.111.000 17.260.000
170.000 93.000 1.923.000 249.000 1.074.000 3.509.000
30.000 3.000 98.000 14.000 64.000 209.000
Zie pagina 50 en verder voor een overzicht van het investeringsplan voor de jaren 2022-2025. De mutatie op de investeringen betreffen aanpassingen in verband met te hoog (uitgestelde) of te laag geraamde investeringen uit het verleden.
32
8. Paragrafen Besluit Begroting en Verantwoording Op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten dienen overheidsorganen in de begroting en de jaarstukken een aantal verplichte paragrafen op te nemen. Voor RMN betreft dit: 1. Weerstandsvermogen en risicobeheersing 2. Onderhoud kapitaalgoederen 3. Financiering 4. Bedrijfsvoering 5. Verbonden partijen. 8.1. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen is gedefinieerd als het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Reinigingsbedrijf Midden Nederland om niet structurele financiële risico’s op te kunnen vangen teneinde haar taken te kunnen voortzetten. Het weerstandsvermogen wordt bepaald door de verhouding tussen weerstandscapaciteit en ongedekte risico’s en is van belang voor het bepalen van de gezondheid van de financiële positie van RMN voor het begrotingsjaar maar ook voor de meerjarenraming. 8.1.1.Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit wordt berekend uit de posten: algemene reserve, bestemmingsreserve en de stille reserves en bedraagt ultimo 2019 op basis van de werkelijke cijfers over 2019 € 613.300,-. Voor de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit verwijzen wij u naar de in een bijlage opgenomen “Overzicht ramingen en voorzieningen”.
Het bestuur van RMN heeft bepaald dat de verrekensystematiek zodanig wordt vormgegeven dat de werkelijke kosten worden afgerekend en er geen bedrijfsresultaat achter blijft. De deelnemende gemeenten hebben naar rato van de ingebrachte omzet exclusief de verwerkingskosten recht op een aandeel in de algemene reserve. Stille reserves zijn de meerwaarde van activa die lager dan tegen verkoopprijs of tegen nul zijn gewaardeerd doch direct verkoopbaar zijn indien men dat zou willen. De stille reserves worden op nihil gewaardeerd. Onderstaande risico’s zijn grotendeels afgedekt door het onderbrengen ervan bij solide verzekeraars en door het voeren van een gericht beleid om de risico’s te beperken. De opstallen aan de Zandbergenlaan zijn in de huidige markt niet meer te verzekeren tegen brandschade. Er zijn geen verzekeraars te vinden die willen tekenen voor dekking tegen brandschade van recyclingstations en aanpalende gebouwen. De weerstandscapaciteit wordt van voldoende omvang geacht om de continuïteit van de onderneming niet in gevaar te laten komen. Door proactief verzuimbeleid te voeren en de medewerkerstevredenheid te bevorderen wordt gestreefd de productiviteit per medewerker te bevorderen. Daarmee kunnen de kosten van het personeel worden verlaagd. In de begroting wordt voorzichtigheidshalve uitgegaan van een productiviteit per medewerker van 1.402 uur.
33
Risico Productieve uren man Het aantal productieve uren van de buitendienst is gesteld op 1.402 uur per fte en is gebaseerd op een verzuimpercentage van 7,2%. Elk procent meer verzuim resulteert in een extra nadeel van circa € 70.000,-.
Kans
Impact
gemiddeld
€
70.000 Actief verzuimbeleid, bevorderen brede inzetbaarheid, interne mobiliteit stimuleren.
€
100.000 Tijdig overgaan tot vervanging van voertuigen, technisch goede afgeschreven voertuigen in reserve houden.
Productieve uren tractie Door het in bedrijf houden van afgeschreven gemiddeld materieel en de verduurzaming van het wagenpark ontstaat een groter risico op uitval en meer kosten van inhuur en onderhoud.
DVO contracten Indien gemeenten taken of delen van taken gemiddeld weghalen kan overcapaciteit aan productiemiddelen en boventalligheid van personeel ontstaan en onderdekking van de algemene kosten.
Europese aanbesteding De complexiteit van europese hoog aanbestedingen zorgt voor een groot tijdbeslag op de inkopers en vergt een hoge mate van deskundigheid van de inkopers. Dit brengt risico mee van te lange doorlooptijden en geen optimale vertaling van de behoefte naar het programma van eisen en onrechtmatige inkopen.
IT Het concept van waste insight waarbij meerdere leveranciers onderdelen van de geautomatiseerde processen leveren zorgt voor een complex IT systeem om te onderhouden waarbij leveranciers efficiënt dienen samen te werken om een goede werking van de systemen te garanderen.
hoog
Beheersmaatregel
niet te kwantificeren
In de desintegratieregeling is opgenomen dat RMN door de veroorzakende gemeente wordt gecompenseerd voor deze effecten.
€
80.000 Inhuur externe begeleiding en verhogen deskundigheid van de budgethouders. Samenwerken met inkoopbureau Midden Nederland en werken met een verplichte inkooptool.
€
60.000 Strategische samenwerking tussen IT partners bevorderen, opleiden key users, best practices toepassen en aan laten sluiten van IT op de business. Marktonderzoek doen en overstappen naar een meer geïntegreerd systeem.
34
Risico Kans VANG De implementatie van de voorgestelde gemiddeld VANG maatregelen zijn gebaseerd op ervaringscijfers uit de lande c.q. proefwijken in de gemeente die bij individuele (gedeeltelijke) invoering kunnen afwijken ten opzichte van de realiteit. Het managen (en de kosten) van een onvangrijke operatie als de invoering van VANG maatregelen wordt daarnaast sterk beïnvloed door goede en tijdige besluitvorming en koershouden (politieke wil) met betrekking tot het bijbehorende ingezette beleid.
Flexibele schil De huidige krapte op de arbeidsmarkt leidt tot moeilijk in te huren gekwalificeerde uitzendkrachten waardoor de planning van de buitendienst onder druk komt te staan.
Beheersmaatregel
€
120.000 Bevorderen adequate besluitvorming. Aanbieden complete scenario's voor de invoering van nieuw beleid. Projectbegeleiding optimaal inzetten. Aanbodgedrag van inwoners beïnvloeden door voorlichting en inzetten recyclingcoaches.
€
25.000 De administratie zodanig inrichten zodat de lasten en baten van de doelgroep goed geregistreerd kunnen worden alsmede afspraken maken over het financieren van de meerkosten.
hoog
€
150.000 Financiële middelen vrij maken voor begeleiding van medewerkers en actief inzetten op loopbaanontwikkeling. Inzetten ontwikkelteam en verbeteracties doorvoeren.
hoog
Een stijging Sturen op verlof, geven van van het werkgarantie aan uitzendkrachten. uurtarief met 1 Verhouding vast en flex personeel euro leidt tot aanpassen aan de een nadeel van marktomstandigheden, binden van circa € 50.000,- gekwalificeerd personeel.
Participatiewet Inzet van deze doelgroep vraagt om gemiddeld bijzondere begeleiding en aandacht. Er is een hoog risico op uitval. Het risico bestaat dat de begeleiding en ondersteuning ten koste gaat van de productiviteit van de medewerkers of een groot beslag legt op de staffuncties.
Herinrichting organisatie De herinrichting van de organisatie vraagt om doorontwikkeling van medewerkers. Hierbij spelen vragen van interne mobiliteit, leerbaarheid en motivatie een rol. Assessment en ontwikkeling van medewerkers zal deels uit de opleidingsbudgetten worden gefinancierd.
Impact
Uitbesteden onderhoud De eigen werkplaats wordt in afgeslankte hoog vorm voortgezet, het reguliere onderhoud wordt aanbesteed. Het succes van de gekozen strategie hangt sterk af van een goede contractuele uitwerking en monitoring van de beheersafpraken met de contractpartijen.
€
100.000 Het genoemde risicobedrag wordt verwerkt in een nader uit te brengen voorstel waarbij dit bedrag na het eerste jaar van aanbesteden zal worden terugverdiend.
35
Risico Kans Verwerkingskosten Na afloop van de contractsduur kunnen door hoog gewijzigde marktomstandigheden de tarieven van de verwerkingsstromen aanzienlijk stijgen. Daarnaast kan overheidsbeleid leiden tot het opleggen van hogere heffingen op bepaalde afvalstromen.
Brandverzekering recyclingstations De risico's van brandschade op de recyclingstations kunnen niet meer ondergebracht worden bij verzekeraars.
laag
Ontwikkelingstraject BOR Onzekerheid over de mate waarin de huidige laag bezetting in staat is de nieuwe werkwijze in de praktijk te brengen en onzekerheid m.b.t. de toepasbaarheid van de normen op de plaatselijke situatie.
Langdurig ziekteverzuim Landurige uitval leidt tot extra kosten van inhuur.
gemiddeld
Projectfinanciering Risico dat projecten gefinancierd worden uit laag de lopende begroting. Wet- en regelgeving Risico dat wet- en regelgeving niet wordt gemiddeld nageleefd. Met name op gebieden van KAM en Europese aanbestedingen.
Klimaatverandering Het veranderen van het klimaat heeft tot gevolg dat onkruid langer groeit gedurende het jaar.
gemiddeld
Impact
Beheersmaatregel
€
240.000 Aanbesteden en contracten met een langere looptijd aangaan. Doorberekenen van de tarieven aan de deelnemers.
€
30.000 Extra aandacht schenken aan preventie en veiligheid op en rondom het recyclingstation.
€
30.000 Ontwikkelen van de medewerkers, trainen, begeleiden en monitoren van de prestaties en kwaliteit. Inzet van instrumenten om efficiënt te plannen en te sturen op resultaat.
€
200.000 Ziekteverzuimbeleid, PMO, reintegratie, passend werk. Seniorenbeleid.
€
70.000 Projectfinanciering opnemen in de opdracht. Monitoren projectkosten.
€
40.000 Certificeren volgens de nieuwe ISO normering. Werken met Management of Change procedures. Optimaal samenwerken met inkoopbureau IBMN.
€
200.000 Aanpassen in de DVO en doorvertalen naar de begroting.
8.2. Onderhoud kapitaalgoederen RMN zet veel kapitaalgoederen in, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens, veegmachines en on-gekentekend werkmaterieel. De kwaliteit van de kapitaalgoederen is mede bepalend voor de prestaties in het verzorgingsgebied. De kwaliteit wordt gewaarborgd door tijdig en vakkundig uitgevoerd onderhoud.
36
RMN streeft ernaar het onderhoud van het materieel op een kwalitatief hoog peil te houden. Het onderhoud wordt hoofdzakelijk uitgevoerd door de eigen werkplaats. Investeren in onderhoud is van belang voor de continuïteit van de bedrijfsvoering, het voorkomt onnodige stilstand en de in het verzorgingsgebied behaalde prestaties zijn kwalitatief en kwantitatief van een hoger (constant) niveau. Daarnaast zijn de voertuigen samen met de buitendienstmedewerkers gezichtsbepalend voor RMN. Een goed verzorgd wagenpark draagt bij aan de veiligheid en vermindert de belasting van het milieu. Met het oog hierop wordt door RMN veel geïnvesteerd in het opleiden van het personeel om zuinig, veilig en verantwoord om te gaan met de aan hen toevertrouwde middelen. Het beleid van RMN is er opgericht om een optimale verhouding te vinden tussen enerzijds de hoogte van de kosten van onderhoud en anderzijds de kapitaallasten als gevolg van aanschaf van nieuwe voertuigen. Voor het begrotingsjaar 2022 bedragen de hiermede gemoeide investeringen in nieuwe voertuigen € 1.075.000,-. De in de begroting opgenomen kapitaallasten van de voertuigen bedragen € 1.775.000,-. 8.3. Financiering De treasury-functie ondersteunt de uitvoering van de programma’s. De treasury-functie omvat de financiering van beleid en het uitzetten van geldmiddelen die niet direct nodig zijn.
De uitvoering ervan vereist snelle beslissingen in een complexer geworden geld- en kapitaalmarkt. Er zijn aan de uitvoering van de treasury-functie budgettaire gevolgen verbonden, onder meer afhankelijk van het risicoprofiel. Het beleid van RMN voor de financieringsfunctie is vastgelegd in de financiële verordening welke in 2010 opnieuw is vastgesteld. In de loop van 2021 wordt de financiële verordening geactualiseerd. 8.3.1.Rentebeleid RMN volgt de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt op de voet en zal indien de rentetarieven daartoe aanleiding geven haar financieringsbeleid daarop aanpassen. De kaders hiervan zijn opgenomen in een rendementsdocument die door het algemeen bestuur van RMN is vastgesteld. Op grond hiervan is gekozen om in de financieringsbehoefte voor maximaal 30% te voorzien met kort lopende kredieten (krediet in rekening-courant en daggeldleningen) E.e.a. met in acht name van de wettelijke normen van kasgeldlimiet en renterisiconorm. Gelet op de lage rentestand voor langlopende financieringen wordt overwogen om een deel van kort lopend vermogen om te zetten in langlopend vermogen. 8.3.2.Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het maximum bedrag waarvoor financiële middelen mogen worden aangetrokken op de geldmarkt. De kortlopende middelen worden aangetrokken in de vorm van daggeld, kasgeldleningen en kredietlimiet op de rekening courant.
De financiële middelen worden aangetrokken bij de huisbankier van RMN, de NV Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). De grootte van de kasgeldlimiet is afhankelijk van het begrotingstotaal aan het begin van het jaar. Voor 2022 bedraagt de kasgeldlimiet € 2.784.000,-. Op basis van het verloop van de opgestelde liquiditeitsprognose kan worden geconcludeerd dat de liquiditeitspositie gedurende het begrotingsjaar voldoet aan de kasgeldlimiet. 8.3.3.Renterisiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het jaar. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten van de organisatie. De
37
norm stelt dat per jaar maximaal 20% van de vaste schuld in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening.
Renterisiconorm Renterisico (aflossingen en renteherzieningen) Het bij ministriele regeling vastgestelde percentage Renterisiconorm (begrotingstotaal x 20%)
2022 700 20% 6.793
2021 840 20% 6.363
Ruimte onder renterisiconorm
6.093
5.523
Uit de tabel blijkt dat het renterisico op de vaste schuld in de periode 2021 en 2022 binnen de wettelijke gestelde normen blijft. 8.3.4.Financieringsbehoefte en leningenportefeuille De investeringen van € 4.029.000,- in (ondergrondse) containers en groot materieel worden gefinancierd door het afsluiten van langlopende geldleningen. Daarnaast worden de investeringen gefinancierd uit de afschrijvingen en het eigen vermogen. Tenslotte wordt gebruik gemaakt van het kredietarrangement met de Bank Nederlandse Gemeenten. Daarbij is een kredietlimiet vastgesteld van € 800.000,- met een intra-dag limiet van € 2.200.000,-. De rente is gebaseerd op het 1-maands Euribor tarief vermeerderd met een spread van 15 basispunten. De excedentenrente bedraagt 2 % voor overschrijdingen tussen de kredietlimiet en de intra-dag limiet en 5% voor overschrijdingen boven de intra-dag limiet. In aanvulling op het "krediet in rekeningcourant" wordt in onderling overleg daggeld of kasgeld verstrekt.
99.996 1.200.004 1.300.000 3.000.000 3.000.000 4.200.000
Totaal
14.340.000
13.500.000
12.800.000 12.100.000
jaarlijkse aflossing
stand per 31-12-2023
133.330 1.266.670 1.300.000 3.000.000 3.000.000 4.800.000
Aflossing
stand per 31-12-2022
166.664 1.333.336 140.000 1.300.000 3.000.000 3.000.000 5.400.000
Rente %
stand per 31-12-2021
2011-2026 2011-2041 2012-2022 2015-2023 2018-2028 2019-2029 2020-2030
stand per 31-12-2024
Looptijd
Overzicht langlopende leningen in euro's
66.662 3,290% lineair 33.334 1.133.338 3,970% lineair 66.666 - 1,990% lineair 140.000 1.300.000 0,990% einddatum 3.000.000 1,250% einddatum 3.000.000 0,060% einddatum 3.600.000 -0,039% lineair 600.000 840.000
Door de wijze van bevoorschotting door de deelnemende gemeenten, vooraf per kwartaal, is de financieringsbehoefte het grootst aan het einde van elk kwartaal. De onderstaande tabel geeft de financieringsbehoefte per ultimo van het jaar aan.
38
Tabel financieringsbehoefte (bedragen in miljoenen euro’s). 2022
2021
Investeringen Boekwaarde investeringen
17.260
16.419
Financieringsmiddelen Vaste leningen Interne financiering (reserve en voorzieningen)
13.500 622
14.340 674
Te financieren
3.138
1.405
In de financieringsbehoefte wordt voorzien door het aantrekken van lang vreemd vermogen en door bevoorschotting door de deelnemende gemeenten en door middel van opnemen van krediet in rekening courant en kasgeld bij de huisbankier. 8.3.5.Relatiebeheer In het begrotingsjaar worden geen veranderingen voorzien in de relatie met de huisbankier. 8.3.6.Kasbeheer Jaarlijks wordt een eindafrekening opgesteld van de kosten voor de overeengekomen diensten met de deelnemende gemeenten. Het verschil tussen het totaal van de voorschotnota’s en het totaal af te rekenen bedrag wordt met de betreffende gemeente verrekend. 8.3.7.Organisatie In 2016 is de regeling gewijzigd en zijn het dienstverleningshandvest en kostenallocatie model vastgesteld. In de door het bestuur vastgestelde financiële verordening zijn de uitgangspunten voor het financiële beleid, het financieel beheer en de inrichting van de financiële organisatie van de gemeenschappelijke regeling nader uitgewerkt. Het dienstverleningshandvest is geactualiseerd. Het kostenallocatie model wordt tezamen met de financiële verordening geactualiseerd. Het ontwikkelteam heeft de volgende acties in 2020 ingezet. Een aantal acties wordt in een vervolgtraject de komende jaren doorontwikkeld.
Plan van Aanpak: Basis op Orde Strategisch Structuur Cultuur Mensen Middelen Resultaat
Strategisch Communicatieplan Vertaalslag Functiehandboek Gedragscode Opleidingsplan Medewerkers tevredenheid DVO - KPI's - Monitoring - dashboard Basisbedrijfsprocessen (op orde) Besturingssysteem KPI's
39
8.3.8.Informatievoorziening Er wordt continu gewerkt aan het verbeteren van de geautomatiseerde processen. Met het oog hierop wordt onderzocht welke oplossingen op de markt zijn ter vervanging van het huidige ERP systeem. 8.4. Bedrijfsvoering 8.4.1.Maatschappelijke verantwoordelijkheid De maatschappelijke verantwoordelijkheid van RMN als overheidsbedrijf maakt dat RMN vakkennis aanwendt om beleidsmatige koersen uit te zetten. Nauwgezette communicatie met beleidsverantwoordelijken binnen de gemeenten is noodzakelijk om niet langs elkaar heen te werken. 8.4.2.Samenwerking/regionale gebondenheid Maatschappelijke verantwoordelijkheid komt tot uiting in de samenwerking van RMN met andere partijen, waaronder: − − − −
Partijen die betrokken zijn bij het beheer van de openbare ruimten, zoals groenaannemers, handhaving, openbare werken, waterschap, kringloopcentra in de deelnemende gemeenten en sociale werkvoorzieningen. Partijen die betrokken zijn bij de participatiewetgeving door het aanbieden van participatie werkplaatsen Afvalvrije scholen Buurtverenigingen/wijkbureaus
Met deze partijen wordt samengewerkt of samenwerking gezocht bij het o.a. blad- en zwerfafval opruimen, inzamelen oud papier en participatie bij het verbeteren van de kwaliteit van de openbare ruimte. Door deze samenwerking ontstaat een gebondenheid met de samenleving in de regio. RMN verzorgt voorlichting aan scholieren. Bij gemeentelijke evenementen/activiteiten kan RMN zorg dragen voor een goede afvalvoorziening en na afloop de locatie weer schoon opleveren. 8.4.3.Milieu RMN heeft een gecertificeerd ISO-14001 milieuzorgsysteem. Het wagenpark en materieel voldoen aan de strengste milieueisen. RMN is in het bezit van de vereiste milieuvergunningen voor de door haar beheerde Recyclingstations en zorgt middels interne audit voor waarborging van het naleven van de gestelde eisen. Naast CO2 reductie op de eigen bedrijfsvoering draagt RMN een belangrijke bijdrage aan CO2 reductie als gevolg van het gescheiden inzamelen van afval. Door actieve advisering aan de deelnemende gemeenten geeft RMN invulling aan de medeverantwoordelijkheid van duurzaam afvalbeheer. 8.4.4.Personeel Het werk van RMN is afhankelijk van de factor mens, RMN hecht grote waarde aan goed werkgeverschap. RNM heeft een actieve OR die nauw wordt betrokken bij de bedrijfsvoering en beleidsvorming van RMN. RMN heeft een evenementen commissie die is opgericht door enthousiaste medewerkers.
Regelmatig verzorgen zij afwisselende activiteiten voor het personeel. Twee maal per jaar organiseert RMN een personeelsbijeenkomst. Alle RMN
40
medewerkers van de verschillende vestigingen komen hier bij elkaar om geïnformeerd te worden over de gang van zaken binnen de organisatie. 8.4.5.Duurzaam werken RMN volgt de ontwikkelingen op de markt van afval en reiniging nauwgezet op de voet en past nieuwe technieken of werkmethoden die een verbeterd resultaat opleveren op financieel- en/of milieugebied zo spoedig mogelijk in haar bedrijfsvoering toe. Ook geeft RMN invulling aan veranderd beleid/wetgeving zoals de verplichting voor inzameling van plastic verpakkingsafval. Enkele gekozen richtingen: − Investeren in zonnepanelen − Werken op beeldbestek voor onkruid en zwerfafval − Onkruidbestrijding middels de duurzame “WAVE-methode” (heet water techniek) − Inzamelen in stedelijk gebied met zijladers − Inzamelen afval van hoogbouw met ondergrondse containers − Invoering van het Container Management Systeem (CMS), ook wel containerregistratie genoemd. De beleidsadvisering van RMN aan de gemeenten is gebaseerd op: ‘Een goede service aan de burger voor de best mogelijke prijs’. RMN heeft als doelstelling om de maximaal mogelijke efficiëntie uit haar bedrijfsvoering te benutten. 8.4.6.Duurzaam inkopen Duurzaam inkopen is het rekening houden met milieu- en sociale aspecten in alle fasen van het inkoopproces.
Bij milieuaspecten gaat het om het effect van een product, dienst of werk op het milieu, bijvoorbeeld door energie of materiaalgebruik. Bij sociale aspecten valt te denken aan thema’s als kinderarbeid of mensenrechten. RMN houdt bij het inkopen uitdrukkelijk rekening met duurzaamheid als onderdeel van de inkoopeisen. 8.5.Verbonden Partijen RMN is een strategische samenwerking aangegaan met de stichting Inkoopbureau Midden Nederland ter borging van de inkoopfunctie. Hiermede wordt beoogd inkoopvoordeel te realiseren. Daarnaast is de ondersteuning bedoeld ter borging van het tijdig doen van rechtmatige inkopen met name bij grote contracten die aanbesteed moeten worden. .
41
Meerjarenramingen 2022 - 2025
42
9. Meerjarenraming 2022 – 2025
De meerjarenraming is nader uitgesplitst per gemeente. Aan deze meerjarenraming kunnen geen rechten worden ontleend. De gemeentelijke bijdragen zijn aangepast voor inflatie met een correctie van gemiddeld 2%. De invoering van de VANG maatregelen in IJsselstein en Zeist worden verwacht te zijn afgerond in de loop van 2022. In de prognose is rekening gehouden met de exploitatiekosten die voortvloeien uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. BASISTAKEN
Baarn
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Afvalbrengstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding
561.000 659.000 1.000 6.000 101.000 99.000 -10.000 21.000 921.000 328.000 235.000 148.000 77.000 101.000 15.000
572.200 672.200 1.000 6.100 103.000 101.000 -10.200 21.400 939.400 334.600 239.700 151.000 78.500 103.000 15.300
583.600 685.600 1.000 6.200 105.100 103.000 -10.400 21.800 958.200 348.300 244.500 154.000 80.100 105.100 15.600
595.300 699.300 1.000 6.300 107.200 105.100 -10.600 22.200 977.400 355.300 249.400 157.100 81.700 107.200 15.900
3.263.000
3.328.200
3.401.700
3.469.800
43
Gemeente Bunnik
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen
312.000 536.000 46.000 5.000 3.000 85.000 63.000 13.000 15.000 590.000 103.000 192.000 142.000 50.000 65.000 2.000 2.000
318.200 546.700 46.900 5.100 3.100 86.700 64.300 13.300 15.300 601.800 105.100 195.800 144.800 51.000 66.300 2.000 2.000
324.600 557.600 47.800 5.200 3.200 88.400 65.600 13.600 15.600 613.800 107.200 199.700 147.700 52.000 67.600 2.000 2.000
331.100 568.800 48.800 5.300 3.300 90.200 66.900 13.900 15.900 626.100 114.300 203.700 150.700 53.000 69.000 2.000 2.000
2.224.000
2.268.400
2.313.600
2.365.000
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
577.000 1.040.000 158.000 11.000 191.000 108.000 28.000 1.063.000 723.000 555.000 341.000 76.000 122.000 20.000 2.000 5.015.000
588.500 1.060.800 161.200 11.200 194.800 110.200 28.600 1.084.300 748.500 566.100 347.800 77.500 124.400 20.400 2.000 5.126.300
600.300 1.082.000 164.400 11.400 198.700 112.400 29.200 1.106.000 763.500 577.400 354.800 79.100 126.900 20.800 2.000 5.228.900
612.300 1.103.600 167.700 11.600 202.700 114.600 29.800 1.128.100 783.800 588.900 361.900 80.700 129.400 21.200 2.000 5.338.300
IJsselstein Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Afvalbrengstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreinigen Gladheidbestrijding Plaagdieren Huisontruimingen
44
Nieuwegein
Raming
Raming
Raming
Raming
2022
2023
2024
2025
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling PMD Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige afvalinzameling
945.000 2.914.000 401.000 17.000 13.000 192.000 1.000 -114.000 44.000 1.138.000 423.000 5.974.000
963.900 2.972.300 409.000 17.300 13.300 195.800 1.000 -116.300 44.900 1.160.800 431.500 6.093.500
983.200 3.031.700 417.200 17.600 13.600 199.700 1.000 -118.600 45.800 1.184.000 451.100 6.226.300
1.002.900 3.092.300 425.500 18.000 13.900 203.700 1.000 -121.000 46.700 1.207.700 467.100 6.357.800
Soest
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
1.197.000 1.185.000 52.000 12.000 5.000 -47.000 200.000 -16.000 75.000 141.000 985.000 118.000 147.000 630.000 780.000 108.000 240.000 26.000 5.000 5.843.000
1.220.900 1.208.700 53.000 12.200 5.100 -47.900 204.000 -16.300 76.500 143.800 1.004.700 120.400 149.900 642.600 795.600 110.200 244.800 26.500 5.100 5.959.800
1.245.300 1.232.900 54.100 12.400 5.200 -48.900 208.100 -16.600 78.000 146.700 1.024.800 122.800 152.900 655.500 811.500 112.400 249.700 27.000 5.200 6.079.000
1.270.200 1.257.600 55.200 12.600 5.300 -49.900 212.300 -16.900 79.600 149.600 1.045.300 125.300 156.000 668.600 827.700 114.600 254.700 27.500 5.300 6.200.600
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling papier huis-aan-huis Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Inzameling klein chemisch afval Afvalbrengstation de Schans Transport afvalstoffen Afvalbrengstation Zandbergenlaan Overige kosten afvalinzameling Straatreinigen Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen
45
Zeist Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Zeist Inzameling klein chemisch afval Afvalbrengstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken reinigen Zaterdagvegen Vegen Oranjemarkt Reinigen goten Slotlaan Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
1.274.000 2.029.000 442.000 21.000 5.000 280.000 202.000 53.000 160.000 1.258.000 605.000 889.000 326.000 38.000 40.000 8.000 8.000 160.000 240.000 24.000 8.062.000
1.299.500 2.069.600 450.800 21.400 5.100 285.600 206.000 54.100 163.200 1.283.200 679.100 906.800 332.500 38.800 40.800 8.200 8.200 163.200 244.800 24.500 8.285.400
1.325.500 2.111.000 459.800 21.800 5.200 291.300 210.100 55.200 166.500 1.308.900 707.700 924.900 339.200 39.600 41.600 8.400 8.400 166.500 249.700 25.000 8.466.300
1.352.000 2.153.200 469.000 22.200 5.300 297.100 214.300 56.300 169.800 1.335.100 769.900 943.400 346.000 40.400 42.400 8.600 8.600 169.800 254.700 25.500 8.683.600
46
ADDITIONELE TAKEN
Bunnik
Raming
Raming
Raming
Raming
2022
2023
2024
2025
76.000 4.000 21.000 6.000 4.000 9.000 86.000 0 37.000 10.000
77.500 4.100 21.400 6.100 4.100 9.200 87.700 0 37.700 10.200
79.100 4.200 21.800 6.200 4.200 9.400 89.500 0 38.500 10.400
80.700 4.300 22.200 6.300 4.300 9.600 91.300 0 39.300 10.600
253.000
258.000
263.300
268.600
IJsselstein
Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
Bomen Beplanting Gras Sportvelden en sportparken Speelvoorzieningen Werf Begraafplaats Bruggen Riolering Verkeersregelinstrumenten Openbaar water Verhardingen Straatmeubilair Verkeersmeubilair Evenementen Civiele kunstwerken
635.000 772.000 471.000 148.000 146.000 117.000 242.000 133.000 27.000 19.000 7.000 189.000 21.000 72.000 82.000 20.000
647.700 787.400 480.400 151.000 148.900 119.300 246.800 135.700 27.500 19.400 7.100 192.800 21.400 73.400 83.600 20.400
660.700 803.100 490.000 154.000 151.900 121.700 251.700 138.400 28.100 19.800 7.200 196.700 21.800 74.900 85.300 20.800
673.900 819.200 499.800 157.100 154.900 124.100 256.700 141.200 28.700 20.200 7.300 200.600 22.200 76.400 87.000 21.200
3.101.000
3.162.800
3.226.100
3.290.500
Algemeen beheer openbare ruimte Onderhoud speeltoestellen Onderhoud verkeersborden en belijning Verplaatsen smiley borden Onderhoud bruggen Onderhoud straatmeubilair Onderhoud openbaar groen Riolering, pompen en gemalen Hand- en spandiensten Overige activiteiten
47
BATEN Omschrijving Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein
Omzet derden Werken voor derden
Financiële baten en lasten Financiële baten en lasten
Totaal baten
alle bedragen in euro's Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
3.263.000 2.224.000 5.015.000 5.974.000 5.843.000 8.062.000 30.381.000
3.328.200 2.268.400 5.126.300 6.093.500 5.959.800 8.285.400 31.061.600
3.401.700 2.313.600 5.228.900 6.226.300 6.079.000 8.466.300 31.715.800
3.469.800 2.365.000 5.338.300 6.357.800 6.200.600 8.683.600 32.415.100
253.000 3.101.000 3.354.000
258.000 3.162.800 3.420.800
263.300 3.226.100 3.489.400
268.600 3.290.500 3.559.100
190.000 190.000
194.000 194.000
198.100 198.100
202.000 202.000
38.000
38.800
39.600
40.400
33.963.000
34.715.200
35.442.900
36.216.600
48
LASTEN Omschrijving
alle bedragen in euro's Raming 2022
Raming 2023
Raming 2024
Raming 2025
2.823.000 914.000 3.737.000
2.879.500 932.300 3.811.800
2.937.100 950.900 3.888.000
2.995.800 969.900 3.965.700
612.000 612.000
624.200 624.200
636.700 636.700
649.400 649.400
8.232.000 4.688.000 2.597.000 15.517.000
8.396.500 4.781.800 2.721.900 15.900.200
8.564.900 4.877.400 2.809.300 16.251.600
8.736.100 4.974.900 2.930.500 16.641.500
9.509.000 1.234.000 10.743.000
9.699.200 1.258.700 10.957.900
9.893.200 1.283.900 11.177.100
10.091.100 1.309.600 11.400.700
Additionele kosten
3.354.000
3.421.100
3.489.500
3.559.300
Totaal lasten
33.963.000
34.715.200
35.442.900
36.216.600
Totaal van saldo van baten en lasten
-
-
-
-
Mutaties reserves
-
-
-
-
Gerealiseerde resultaat
-
-
-
-
Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Afvalbrengstation en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten
49
10. Geprognosticeerde balans 2021-2024 ACTIVA Vaste activa Materiële vaste activa (investeringen met economisch nut) Gebouwen Inventaris Materieel Terreininrichting Inzamelmiddelen Vlottende activa Voorraden Gereed product en handelsgoederen Vorderingen Debiteuren Vooruitbetaalde kosten Nog te ontvangen bedragen
Liquide middelen TOTAAL ACTIVA PASSIVA Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve
Voorzieningen
Geraamd 31-12-2021
Geraamd 31-12-2022
Geraamd 31-12-2023
Geraamd 31-12-2024
2.475.000 2.385.000 2.245.000 2.105.000 292.000 264.000 269.000 274.000 8.285.000 7.402.000 7.550.000 7.701.000 1.200.000 1.098.000 1.120.000 1.142.000 4.167.000 6.111.000 6.233.000 6.358.000 16.419.000 17.260.000 17.417.000 17.580.000