CConstaterende datIJsselstein
Koppel je AI →
Document · PDF

8.1 Jaarrekening 2022 SGL

Commissie Ruimte 10 oktober 2023, gemeente IJsselsteinBij agendapunt: Overige ingekomen stukken17.500 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

3.3.1

Risicobeheer

Binnen de Wet FIDO zijn twee normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. Het doel van deze normen is het voorkomen dat bij herfinanciering van de leningen bij (aanzienlijk) hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet betalen. De normen beperken daardoor de budgettaire risico's.

3.3.2

Kasgeldlimiet

De gemiddelde vlottende schuld, over drie maanden gezien, is voor een gemeenschappelijke regeling gelimiteerd op 8,2% van het begrotingstotaal. Voor SGL is dat (gecombineerd voor A en B) € 550.200 Omdat in 2022 geen kortlopende leningen zijn aangetrokken is de kasgeldlimiet in 2022 niet overschreden.

3.3.3

Renterisiconorm

Over de langlopende schuld mogen de jaarlijkse aflossingen en renteherzieningen niet meer bedragen dan 20% van het begrotingstotaal. In onderstaande tabel is de ontwikkeling van deze renterisiconorm in 2022 weergegeven: Omschrijving Begrotingstotaal (primitief) Wettelijk percentage Renterisiconorm* Bedrag waarover renterisico wordt gelopen (aflossingen) Ruimte onder renterisiconorm

2021

2022

7.009.062 20% 2.500.000 240.000 2.260.000

5.849.000 20% 2.500.000 240.000 2.260.000

* De renterisiconorm bedraagt over 2022 € 2.500.000 (het minimum bedrag op grond van artikel 2 lid 3 van de Uitvoeringsregeling Financiering decentrale overheden).

Het bedrag aan langlopende leningen, waarover een renterisico liep, blijft ruimschoots binnen de wettelijke norm (volgens de wet FIDO), zoals blijkt uit de tabel.

3.4

Bedrijfsvoering

Het onderhoud en beheer, de ontwikkeling, de bedrijfsvoering en handhaving en toezicht van het recreatieschap wordt uitgevoerd door de gemeenschappelijke regeling (GR) Recreatie MiddenNederland (RMN). Naast het uitvoeren van taken door RMN in eigen beheer worden veel externe partijen ingeschakeld voor de uit te voeren opdrachten als (groot) onderhoud en het realiseren van ontwikkelingen. Het recreatieschap Stichtse Groenlanden (SGL) en het Plassenschap Loosdrecht e.o. zijn deelnemer in RMN. De exploitatiebaten en lasten van RMN worden volledig doorberekend aan de

Pagina 24 van 59

betalende deelnemers. In 2022 had het Recreatieschap Stichtse Groenlanden een belang van 71,7% in de bedrijfsvoering organisatie RMN.

3.5

Verbonden partijen

Het recreatieschap is deelnemer aan de bedrijfsvoering organisatie RMN, de uitvoeringsorganisatie voor twee recreatieschappen. Prog. 1

Recreatie Midden Nederland (RMN)

Vestigingsplaats

Utrecht

Rechtsvorm

Gemeenschappelijke regeling – bedrijfsvoeringsorganisatie (BVO)

Doelstelling/Publiek belang

Het bieden van een op de behoefte van de recreatieschappen afgestemd uitvoeringsapparaat en het vervullen van de daarmee samenhangende rol van werkgever, alsmede het bevorderen van de onderlinge afstemming tussen de recreatieschappen van de uit te voeren werkzaamheden

Zeggenschap / bestuurlijk belang

Het bestuur van RMN bestaat uit 3 leden en een secretaris. Namens SGL heeft dhr. VJ.H. Molkenboer zitting in het bestuur van RMN.

Samenwerkingspartners

RMN kent drie deelnemers: Recreatieschap Stichtse Groenlanden, Plassenschap Loosdrecht en provincie Utrecht.

Financieel belang

Deelnemers financieren via een deelnemersbijdrage de kosten van RMN en zijn gezamenlijk aansprakelijk voor eventuele tekorten.

Risico's / weerstandsvermogen

Er zijn geen materiële risico’s die effect hebben op de jaarrekening van SGL. Alle kosten van RMN worden doorbelast aan de deelnemende schappen.

Kerncijfers

Overige informatie / website

31-12-2021

31-12-2022

Vreemd Vermogen

1.845.428

2.939.417

Resultaat

0

0

Eigen vermogen

0

0

https://www.recreatiemiddennederland.nl

Pagina 25 van 59

JAARREKENING

4 Balans per 31 december 2022 Activa (bedragen in €) 31-12-2022

31-12-2021

Immateriële vaste activa Kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief Bijdragen aan activa in eigendom van derden Subtotaal immateriële vaste activa Materiële vaste activa Investeringen met een economisch nut Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut Subtotaal materiële vaste activa Financiële vaste activa Overige uitzettingen Subtotaal financiële vaste activa Totaal vaste activa Voorraden Gereed product en handelsgoederen Subtotaal voorraden Uitzettingen rentetypische looptijd < 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist Rekening-courantverhouding met het Rijk Rekening-courantverhoudingen met niet-financiële instellingen Uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier Overige vorderingen Subtotaal uitzettingen rentetypische looptijd < 1 jaar Liquide middelen Kas- en banksaldi Overlopende activa De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen van: - Overige Nederlandse overheidslichamen Overige overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen Subtotaal overlopende activa

Totaal activa

€

133.096 73.285 206.381

€

168.549 168.549

2.339.138

2.541.110

-

-

4.512.138 6.851.276

4.054.704 6.595.814

101.239 101.239

94.312 94.312

7.158.896

6.858.675

-

205.999 205.999

1.834.102 2.543.156 -

1.391.912 2.337.068 -

81.947 4.459.205

55.001 3.783.981

350.433

268.994

-

-

113.102 113.102

86.193 86.193

4.922.740

4.345.165

12.081.635

11.203.841 Pagina 26 van 59

Passiva (bedragen in €) 31-12-2022

31-12-2021

Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserves Gerealiseerd resultaat Subtotaal eigen vermogen

5 3.441.906 434.291 3.876.202

588.124 2.434.974 521.758 3.544.856

Voorzieningen Kosten die in een volgend begrotingsjaar zullen worden gemaakt (egalisatievoorziening) Subtotaal voorzieningen

1.654.500 1.654.500

1.711.505 1.711.505

2.796.150 5.012

3.036.150 4.262

52.813 2.853.975

17.273 3.057.685

Totaal vaste passiva

8.384.677

8.314.046

Netto vlottende schulden Overige schulden Subtotaal netto vlottende schulden

2.089.885 2.089.885

1.036.223 1.036.223

268.472

343.561

Subtotaal overlopende passiva

1.335.386 3.216 1.607.074

1.458.796 51.215 1.853.572

Totaal vlottende passiva

3.696.960

2.889.795

Totaal passiva

12.081.636

11.203.841

Vaste schulden Onderhandse leningen van: - binnenlandse banken en overige financiële instellingen Waarborgsommen Vooruitontvangen bedragen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Subtotaal vaste schulden

Overlopende passiva Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren; - Het Rijk - Overige Nederlandse overheidslichamen Overige vooruitontvangen bedragen

Pagina 27 van 59

5 Overzicht van baten en lasten

Programma

Begroting 2022 na wijziging

Realisatie 2022

Afwijking begroting realisatie

3.942.388 1.740.900 1.680.000

2.690.421

-1.010.421

525.498

36.502

Realisatie 2021

Begroting 2022

Lasten Programma 1 Beheer en onderhoud Programma 2 Toezicht en handhaving Programma 3 Ontwikkeling

349.030

562.000

562.000

49.153

24.400

24.000

32.268

-8.268

Programma 4 Exploitatie

1.129.943 2.034.700 2.114.000

1.143.567

970.433

Programma 5 Algemene dekkingsmiddelen en overhead, te onderscheiden in:

2.559.383 2.347.800 3.859.000

3.538.257

320.743

- Overhead - Bedrag onvoorzien - Transitie RMN Totaal lasten

- 2.340.800

-

3.259.725 -

-

7.000

-

PM

PM

PM

8.029.897 6.709.800 8.239.000

7.930.012

308.988

2.725.651 1.408.300 1.408.000

1.443.849

35.849

Baten Programma 1 Beheer en onderhoud Programma 2 Toezicht en handhaving

241.309

454.700

455.000

128.640

-326.360

Programma 3 Ontwikkeling

33.983

19.000

19.000

11.241

-7.759

Programma 4 Exploitatie

2.181.075 2.975.500 3.082.000

2.792.645

-289.355

Programma 5 Algemene dekkingsmiddelen en overhead

1.782.281 1.894.700 2.123.000

3.884.982

1.761.982

- Overhead

-

-

-

-

-

- Bedrag onvoorzien

-

-

-

-

-

Totaal baten

6.964.299 6.752.200 7.087.000

8.261.356

1.174.356

Saldo van baten en lasten

-1.065.598

42.400 -1.152.000

331.345

1.483.345

Toevoegingen aan reserves

558.273

352.400 1.331.000

1.355.168

-24.168

Onttrekkingen aan reserves

2.145.629

554.300

611.000

1.458.114

847.114

Totaal mutaties reserves

-1.587.356

-201.900

720.000

-102.946

822.946

Gerealiseerd resultaat

521.758

244.300 -1.872.000

434.291

2.306.291

Mutaties reserves

Pagina 28 van 59

6 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling 6.1

Inleiding

De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van de voorschriften zoals opgenomen in het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV).

6.2

Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening

De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden en overlopende verlofaanspraken. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar.

Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld door reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden.

6.3

Vaste activa

6.3.1

Immateriële vaste activa

De immateriële vaste activa zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs verminderd met de afschrijvingen en waardeverminderingen die naar verwachting duurzaam zijn. De kosten van onderzoek en ontwikkeling worden in 5 jaar afgeschreven. Bijdrage van activa in eigendom derden worden conform de afschrijvingstermijn van de eigenaar van de activa afgeschreven.

6.3.2

Materiële vaste activa

6.3.2.1 Algemeen Activa worden gewaardeerd op basis van de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs en de bijkomende kosten. De vervaardigingsprijs omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte grond- en hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend. In de vervaardigingsprijs kunnen voorts worden opgenomen een redelijk deel van de indirecte kosten en de rente over het tijdvak die aan de vervaardiging van het actief worden toegerekend; in dat geval vermeldt de toelichting dat deze kosten worden geactiveerd.

Pagina 29 van 59

6.3.2.2 Investeringen met economisch en maatschappelijk nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. De volgende afschrijvingspercentages worden gehanteerd: ACTIEF Grond en water Bouwkundige werken Beschoeiing Bedrijfsgebouwen Machines, apparaten en installaties Woonruimtes Vervoermiddelen Overige vaste activa Routes

6.3.3

PERCENTAGE 0% 2,5% - 20% 2,5% - 4% 4% - 20% 5% - 20% 6,67% - 20% 8,33% - 20% 4% - 20% 10%

Financiële vaste activa

De financiële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs.

6.4

Vlottende activa

6.4.1

Voorraden

Conform de notitie materiële vaste activa van de commissie BBV dienen activa waarvan het voornemen bestaat deze te verkopen verantwoord te worden onder de voorraden. Deze activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs of lagere marktwaarde.

6.4.2

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid wordt een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningskansen.

6.4.3

Liquide middelen en overlopende activa

De liquide middelen en overlopende activa worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.

6.5

Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer

De vaste schulden worden tegen nominale waarde gewaardeerd.

6.6

Vlottende passiva

De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.

Pagina 30 van 59

7 Toelichting op de balans per 31 december 2022 7.1

Vaste activa

7.1.1

Immateriële vaste activa

De immateriële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen: Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en het saldo van agio en disagio Kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief

-

-

133.096

168.549

Bijdragen aan activa in eigendom van derden

73.285

-

Totaal

206.381

168.549

Onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de immateriële vaste activa weer: Boekwaarde per 31-12-2021

Investeringen

Desinvesteringen

Afschrijvingen

Bijdragen van derden

Duurzame waardeverminderingen

Boekwaarde per 31-12-2022

Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en het saldo van agio en disagio

-

-

-

-

-

-

-

Kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief

168.549

98.113

2.930

15.448

115.187

-

133.096

Bijdragen aan activa in eigendom van derden

-

73.285

-

-

-

-

73.285

168.549

171.398

2.930

15.448

115.187

-

206.381

Totaal

De belangrijkste investeringen in de immateriële vaste activa betreffen: Omschrijving

Investering 2022

Advies Engineering Pilot NVO Noordplas

71.961

Leges omgevingsvergunning

10.680

Pilot aanleg paaiplaats zuidplaats

15.472

Bijdrage in aanleg Pumptrackbaan Noorderpark Totaal

73.285 171.398

Pagina 31 van 59

7.1.2

Materiële vaste activa

De materiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen: Boekwaarde per Boekwaarde per 31-12-2022 31-12-2021 2.339.138 2.541.110 -

Investeringen met een economisch nut Waarvan in erfpacht uitgegeven Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven

-

-

Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut

4.512.137

4.054.704

Totaal

6.851.275

6.595.814

Onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met economisch nut weer: Boekwaarde per 31-12-2021 Gronden en terreinen Waarvan in erfpacht uitgegeven Woonruimten Bedrijfsgebouwen Grond-, weg- en waterbouwkundige werken Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa Totaal

Investeringen

Des-investeringen

Afschrijvingen

Bijdragen van derden

Duurzame waardeverminderingen

Boekwaard e per 31-12-2022

531.789

-

-

-

-

-

531.789

-

-

-

-

-

-

-

384.846

-

-

21.694

-

-

363.151

700.420

-

-

63.488

-

-

636.932

12.194

-

-

1.112

-

-

11.082

536.152

-

-

47.822

-

-

488.330

375.709

10.000

-

76.355

1.500

-

307.854

2.541.110

10.000

-

210.471

1.500

-

2.339.138

De belangrijkste investeringen in 2022 zijn: Omschrijving

Investering 2022

Airtrampoline Strandbad

10.000

Totaal

10.000

Pagina 32 van 59

Onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met maatschappelijk nut weer:

Boekwaar- Investering de per en 31-12-2021 Gronden en terreinen Waarvan in erfpacht uitgegeven Woonruimten Bedrijfsgebouwen Grond-, weg- en waterbouwkundige werken Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa Totaal

Desinvesteringen

Afschrijvingen

Bijdragen van derden

Duurzame waardeverminderingen

Boekwaarde per 31-12-2022

1.377.430

-

-

-

-

-

1.377.430

-

-

-

-

-

-

-

24.243

-

-

12.122

-

-

12.121

2.438.683

895.252

179.680

221.748

-

2.932.507

-

-

-

-

-

-

-

2.840

1.299

-

947

-

-

3.192

211.507

8.450

-

33.070

-

-

186.887

4.054.704

905.001

-

225.819

221.748

-

4.512.137

De belangrijkste investeringen met maatschappelijk nut in 2022 zijn: Omschrijving Ontwikkeling Salmsteke

Investering 2022 660.342

Vervangen beschoeiingen

181.272

Aanmeervoorziening Geerkade

30.884

Aanleg fietspad Meerlopad

22.754

Duikobject De Havik

8.450

2x Motorzaag Stihl

1.299

Totaal

905.001

Pagina 33 van 59

7.1.3

Financiële vaste activa

De financiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen: Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Overige uitzettingen

101.239

94.312

Totaal

101.239

94.312

Het verloop van de financiële vaste activa gedurende het boekjaar was als volgt: Boekwaarde per 31-12-2021

Toename

Aflossing/ afname

Overige uitzettingen

94.312

26.044

19.118

-

101.239

Totaal

94.312

26.044

19.118

-

101.239

7.2

Vlottende activa

7.2.1

Voorraden

Duurzame Boekwaarde waardeper verminderingen 31-12-2022

De voorraden bestaan per 31 december 2022 uit de volgende posten: Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Grond- en hulpstoffen

-

-

Onderhanden werk, waaronder bouwgronden in exploitatie

-

-

Gereed product en handelsgoederen Vooruitbetalingen

-

205.999 -

Totaal

-

205.999

De voorraad gereed product bestonden uit de voor verkoop beschikbare activa Oortjespad. Per 31 december 2022 zijn de activa Oortjespad verkocht.

7.2.2

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

De uitzettingen met een rentetypische looptijd < 1 jaar zijn als volgt onderverdeeld:

Pagina 34 van 59

Vorderingen op openbare lichamen Verstrekte kasgeldleningen aan openbare lichamen Overige verstrekte kasgeldleningen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist Rekeningcourantverhouding met het Rijk Rekeningcourantverhoudingen met niet-financiële instellingen Uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier Overige vorderingen

Uitzetting per 31-12-2022

Voorziening Boekwaarde oninbaarheid per 31-12-2022

Uitzetting per 31-12-2021

Voorziening Boekwaarde oninbaarheid per 31-12-2021

1.834.103

-

1.834.103

1.391.912

-

1.391.912

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2.543.156

-

2.543.156

2.337.068

-

2.337.068

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

82.595

648

81.947

56.254

1.253

55.001

4.459.854

648

4.459.206

3.785.234

1.253

3.783.981

Overige uitzettingen Totaal

7.2.2.1 Vorderingen op openbare lichamen De vorderingen op openbare lichamen bestaan uit openstaande debiteuren betreffende diverse gemeenten en de provincie Utrecht. Gelet op de aard van de vorderingen wordt het niet noodzakelijk geacht een voorziening voor oninbaarheid te vormen. 7.2.2.2 Uitzettingen in ‘s Rijks schatkist Op balansdatum had SGL overtollige middelen boven de drempel in van het schatkistbankieren in het kader van de Wet Houdbare Overheidsfinanciën (wet HOF). De middelen boven de drempel dienen in de schatkist van het Rijk worden aangehouden. In principe dienen alle overtollige middelen in de schatkist te worden aangehouden. Er is echter een aantal uitzonderingen, zoals het drempelbedrag. Dit is een minimumbedrag afhankelijk van de omvang van de organisatie dat gemiddeld per kwartaal buiten de schatkist mag worden gehouden. Voor SGL was dat voor 2022 € 1.000.000. Voor organisaties met een begrotingstotaal kleiner dan €500 mln. bedraagt de drempel € 1.000.000. SGL heeft met de BNG de afspraak gemaakt dat het saldo boven de € 1.000.000 op de reguliere betaalrekening automatisch dagelijks wordt afgeroomd naar het schatkistbankieren.

Pagina 35 van 59

In onderstaande tabel is te zien wat de benutting van het drempelbedrag schatkistbankieren gedurende de vier kwartalen 2022 is geweest: Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) Verslagjaar (1) Drempelbedrag 1000 Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4 (2) Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist 424 320 255 178 aangehouden middelen (3a) = (1) > (2) Ruimte onder het 576 680 745 822 drempelbedrag (3b) = (2) > (1) Overschrijding van het drempelbedrag (1) Berekening drempelbedrag Verslagjaar (4a) Begrotingstotaal 2.872 verslagjaar (4b) Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of 2.872 gelijk is aan € 500 miljoen (4c) Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat (1) = (4b)*0,02 + (4c)*0,002 Drempelbedrag 1.000 met een minimum van €1.000.000 als het begrotingstotaal kleiner of gelijk is aan 500 mln. En als begrotingstotaal groter dan € 500 miljoen is is het drempelbedrag gelijk aan € 10 miljoen, vermeerderd met 0,2% van het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat.

(2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4 (5a) Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden 38.160 29.120 23.460 16.376 middelen (negatieve bedragen tellen als nihil) (5b) Dagen in het 90 91 92 92 kwartaal (2) - (5a) / (5b) Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist 424 320 255 178 aangehouden middelen

Uit de tabel blijkt dat geen sprake is van een overschrijding van het drempelbedrag gedurende 2022. Pagina 36 van 59

7.2.2.3 Rekening courant verhoudingen met niet-financiële instellingen SGL heeft een rekening courant met de schappen waarvoor zij werkzaam is. Het saldo van deze rekening courant bedroeg per 31 december 2022 € 348 credit. Dit bedrag is opgenomen onder de overige schulden. Omdat sprake is van een rekening courant voor lopende transacties is geen sprake van financiering. Om die reden wordt geen rente in rekening gebracht. 7.2.2.4 Overige vorderingen De overige vorderingen betreffen debiteuren voor een bedrag € 82.595. In 2022 is er voor een bedrag ad. € 648 een voorziening dubieuze debiteuren getroffen. Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren

82.595 648

56.254 1.253

Totaal

81.947

55.001

7.2.3

Liquide middelen

Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. Boekwaarde per 31-12-2022

Boekwaarde per 31-12-2021

Banksaldi Kassaldi

347.758 2.675

266.057 2.937

Totaal

350.433

268.994

7.2.4

Overlopende activa

De overlopende activa bestaan uit de volgende onderdelen: Boekwaarde per 31-12-2022 De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen van: - Europese overheidslichamen - Het Rijk

Boekwaarde per 31-12-2021

- Overige Nederlandse overheidslichamen Nog te ontvangen bedragen Vooruitbetaalde bedragen

-

-

111.418 1.684

79.713 6.480

Totaal

113.102

86.193

Pagina 37 van 59

7.2.4.1 Nog te ontvangen bedragen Nog te ontvangen bedragen zijn opbrengsten die betrekking hebben op 2022, maar pas in een volgend jaar daadwerkelijk tot een ontvangst leiden. De nog te ontvangen bedragen bestaan ultimo boekjaar voornamelijk uit: Omschrijving

Bedrag

Verondiepen Honswijkerplas - zandopbrengst 2022 Door te belasten kosten Oortjespad Nog te ontvangen RC rente 4e kwartaal 2022 Bijdrage BDU kunstwerk Overige posten < € 5.000

64.343 27.469 11.940 5.000 2.666

Totaal

111.418

7.2.4.2 Vooruitbetaalde bedragen Vooruitbetaalde bedragen zijn bedragen die voor 31 december 2022 betaalbaar zijn gesteld, maar waarvan de lasten betrekking hebben op latere jaren. De vooruitbetaalde bedragen bestaan ultimo boekjaar voornamelijk uit: Omschrijving Overige posten < € 5.000 Totaal

Bedrag 1.684 1.684

Pagina 38 van 59

7.3

Eigen vermogen

Het eigen vermogen van SGL wordt gevormd door de reserves en het rekeningresultaat. Het eigen vermogen bestaat uit de volgende onderdelen: Reserve

Algemene reserve (programma A) Algemene reserve (programma B) Subtotaal algemene reserve Reserve natuurontwikkeling fietspaden Reserve inrichting 't Waal / Honswijkerplas Herplantfonds Nedereindseplas Reserve vrijwillige bijdrage Oortjespad Reserve MVP rioolpomp Reserve fietspad Nieuw Wulven Calamiteiten fonds Reserve speeleiland Reserve ontwikkelplan Oortjespad Reserve ontwikkelplan Maarsseveense Plassen Reserve ontwikkelplan komende jaren Reserve boomveiligheid Reserve Heemstede Noord Strategische keuzes reserve Bestemmingsreserve inspecties Bestemmingsreserve transitiekosten Subtotaal bestemmingsreserves programma A Duiken Reserve Legakkers beschoeiingen Reserve uitvoeringsprogramma VVP Reserve Entrees gebied Reserve gevolgen verkoop legakkers Bestemmingsreserve inspecties Bestemmingsreserve transitiekosten Subtotaal bestemmingsreserves programma B Subtotaal bestemmingsreserves (programma A + programma B) Gerealiseerd resultaat Totaal

Saldo per 31-12-2021

Resultaatbestemming

Saldo per 1-1-2022

Toevoegingen

346.849

433.156

780.005

-

241.275

88.602

329.877

588.124

521.758

45.378

Onttrekking in verband met afschrijving op activa

Saldo per 31-122022

780.000

-

5

-

329.877

-

-

1.109.881

-

1.109.877

-

5

-

45.378

-

-

-

45.378

954.238

-

954.239

64.343

49.082

-

969.500

14.386

-

14.386

-

-

-

14.386

38.666

-

38.666

-

38.666

-

-

1.770 40.721 48.900 5.990

-

1.770 40.721 48.900 5.990

-

-

885 5.817 5.990

885 34.904 48.900 -

10.000

-

10.000

0

10.000

-

-

542.269

-

542.269

-

-

23.420

518.848

209.356

-

209.356

-

-

-

209.356

16.000 21.857 7.600 82.085

-

16.000 21.857 7.600 82.085

62.992 105.560

-

3.100 -

16.000 84.849 4.500 187.645

-

-

-

780.000

129.011

-

650.989

2.039.216

-

2.039.216

1.012.895

226.759

39.212

2.786.140

36.508

-

36.508

-

-

12.534

23.974

93.153

-

93.153

-

-

10.350

82.803

64.385

-

64.385

-

-

-

64.385

160.223

-

160.223

-

-

-

160.223

35.517

-

35.517

-

2.270

-

33.247

5.973

-

5.973

12.397

-

-

18.370

-

-

-

329.877

57.112

-

272.765

395.758

-

395.758

342.274

59.382

22.884

655.766

2.434.974

-

2.434.974

1.355.169

286.142

62.096

3.441.906

521.758 3.544.856

521.758 -

3.544.856

1.355.169

1.396.018

62.096

434.291 3.876.202

-

Onttrekkingen

Pagina 39 van 59

7.3.1.1 Reserve natuurontwikkeling fietspaden Betreft een reserve t.b.v. ontwikkeling van natuur langs fiets- en wandelpaden in het Noorderpark. Dit bedrag zal worden aangewend bij nadere inrichting van dit gebied. In 2022 zijn er geen mutaties geweest. 7.3.1.2 Reserve inrichting ’t Waal / Honswijkerplas Ten behoeve van het inrichtingsplan ’t Waal is een contract gesloten met een ontzander. Hierin is bepaald, dat de ontzander het gebied recreatief inricht. Tevens betaalt hij, ter dekking van in het verleden door het recreatieschap gedane investeringen en in het kader van afkoop van een 20-jarige beheer- en onderhoudsverplichting in totaal ruim € 944.100. In 2022 is aan onderhoud besteed € 49.082. In 2022 zijn de opbrengsten ad € 64.343 van de verkoop van zand dat beschikbaar komt bij het verondiepen van de Honswijkerplas toegevoegd aan de reserve. 7.3.1.3 Herplantfonds Nedereindse Plas Dit bedrag is een aantal jaren geleden ontvangen, nadat op de Nedereindse Plas schade aan de beplantingen is aangericht. Van deze reserve vindt, na voltooiing van de sanering, herplanting bij de plas plaats. In 2022 zijn er geen mutaties geweest. 7.3.1.4 Reserve vrijwillige bijdrage Oortjespad Donaties in de bus van het Oortjespad t.b.v. financiering nieuwe aansprekende objecten op de kinderboerderij Oortjespad. In de afgelopen jaren zijn een uitkijktoren en speeltoestellen hieruit gefinancierd.

Vrij te besteden per eind 2021 is € 38.666. In 2022 is deze reserve volledig aangewend ter dekking van de kosten afwikkeling overdracht kinderboerderij Oortjespad. 7.3.1.5 Reserve MVP rioolpomp Voor de ontvangen vergoeding voor schade aan een vervangen pomp in 2013 is een reserve gevormd. Reserve dekt de kapitaalslasten van de nieuwe pomp. 7.3.1.6 Reserve fietspad Nieuw Wulven Door het bestuur is uit het opgebouwde bedrag voor nieuw beleid in 2009 € 116.300 beschikbaar gesteld voor volledige ontsluiting van het fietspad Nieuw Wulven. Aan dit bedrag wordt jaarlijks € 5.817 onttrokken ter egalisatie van de afschrijvingslasten van het fietspad. 7.3.1.7 Calamiteiten fonds Een van de uitganspunten van de 2e budgetfinancieringscyclus was opbouw van een calamiteitenreserve. Daarbij werd afgesproken, dat een jaarlijks bedrag van € 25.000 als ‘Onvoorzien’ in de begroting werd opgevoerd t.b.v. opvang calamiteiten. Het maximum van de reserve is gesteld op € 100.000 eventueel verhoogd met de jaarlijkse prijsindex (voor 2015 t/m 2018 is de nullijn gehanteerd). Uitgaven ten laste van deze post wordt gedaan op basis van besluiten van het dagelijks bestuur. In 2022 is de reserve niet aangesproken. 7.3.1.8 Reserve speeleiland Beschikbare reserve ten bate van innovatie waterspeeleiland. Het bedrag valt evenredig vrij met de afschrijving op investeringen, voor 2022 € 5.990.

7.3.1.9 Ontwikkelplannen Uitrollen van diverse ontwikkelplannen goedgekeurd door het bestuur in 2015. Saldo beschikbaar voor aanwending is € 728.204. Voor zover bedragen aangewend zijn, staan deze genoemd onder de diverse ontwikkelplannen en vallen vrij gelijktijdig met de uit investeringen gegenereerde afschrijvingen. De reserve ontwikkelplan Oortjespad is volledig aangewend ter dekking van de kosten afwikkeling overdracht kinderboerderij Oortjespad. 7.3.1.10 Reserve boomveiligheid Reserve gevormd in 2017 in verband met uit te voeren onderzoek naar boomveiligheid. In 2022 waren er geen mutaties op deze reserve. Pagina 40 van 59

7.3.1.11 Reserve Heemstede Noord In 2021 heeft de provincie Utrecht, in het kader van RodS, percelen in Heemstede Noord/ Laagraven overgedragen aan het recreatieschap. Bij die overdracht hoort een verplichting om deze percelen te ontwikkelen voor regionale recreatie. Delen van de betreffende percelen mochten worden doorgeleverd aan de gemeente Houten, voor de realisatie van een fietsstraat bij de Heemsteedseweg en aan Hoogheemraadschap Stichtse Rijnlanden voor de verbreding van watergangen in het gebied. Het recreatieschap moest de bijbehorende opbrengsten dan wel reserveren voor de recreatieve ontwikkeling van dezelfde percelen. De recreatieve ontwikkeling is uitgesteld vanwege de verwachte doorlooptijd en de transitie van RMN; deze reserve is en blijft de komende jaren beschikbaar. In 2022 is de verkoopopbrengst van een stuk grond ten bedrage van € 62.992 toegevoegd aan de reserve. 7.3.1.12 Reserve strategische keuzes Reserve gevormd in 2017 in verband met een nader onderzoek strategische keuzes. In 2022 bedroeg de vermindering in verband met afschrijvingen op activa op deze reserve € 3.100. 7.3.1.13 Bestemmingsreserve inspecties A + B In 2021 is het MJOP vastgesteld. Deze is gebaseerd op uitgevoerde inspecties naar de technische staat van het bezit van het recreatieschap.

Om het MJOP actueel te houden blijft het belangrijk om periodiek inspecties uit te voeren om vast te stellen dat feitelijke technische staat niet afwijkt van hetgeen in het MJOP vanuit is gegaan. Om deze inspecties uit te kunnen voeren heeft het AB besloten tot het instellen van bestemmingsreserve inspecties. De dotatie 2022 van € 117.957 is overeenkomstig het goedgekeurde MJOP. 7.3.1.14 Transitiekosten A + B In 2022 heeft het bestuur besloten om een bestemmingsresereve transitiekosten van € 1.100.000 te vormen om de kosten van de overgang van het beheer van de terreinen naar Staatsbosbeheer te financieren. Deze reserve is gevormd vanuit de algemene reserves van programma A en programma B. In 2022 is er € 186.123 onttrokken aan de reserve voor gemaakte transitiekosten in 2022 7.3.1.15 Duiken De jaarlijkse dotatie aan de reserve duiken is met ingang van 2013 gestaakt. Ten laste van de reserve komen de afschrijvingslasten van tot nog toe uitgevoerde investeringen in de duikzone. De omvang van de reserve is voldoende om de investeringen te dekken. 7.3.1.16 Reserve vervanging beschoeiingen In de jaren 2009 en 2010 is een bestek herstel legakkers uitgevoerd. Voor een deel gesubsidieerd door de provincie Utrecht (60%). De bijdrage van het schap bedraagt € 207.000.

Dit bedrag is onttrokken aan de reserve vervangingsinvesteringen/nieuw beleid en valt gelijktijdig met de afschrijving op de investering m.i.v. 2011, in 20 jaar vrij. 7.3.1.17 Reserve Uitvoeringsprogramma VVP Deze bestemmingsreserve wordt ingezet voor de realisatie van het programma Vinkeveense Plassen 2019-2024. In 2022 zijn er geen mutaties geweest. 7.3.1.18 Reserve entrees gebied Deze reserve is in 2019 gevormd vanuit de reserve winkelpolder en is bedoeld voor het verbeteren van de twee entrees naar dit gebied. (Winkelpolder en Zandeiland 4). Deze uitgaven worden gezien als investering waarover 10 jaar wordt afgeschreven. Deze bestemmingsreserve valt ook in 10 jaar vrij. 7.3.1.19 Reserve gevolgen verkoop legakkers Deze reserve is gevormd voor nog te verwachten uitgaven als gevolg van de verkoop van de legakkers. De reserve is in 2022 aangesproken. Er is juridisch advies ingewonnen om de nieuwe eigenaren te houden aan de contractueel afgesproken beschoeiingsplicht. Pagina 41 van 59

7.4

Voorzieningen

De voorzieningen zijn als volgt te specificeren:

Onderhoudsvoorziening programma A onderhoudsvoorziening programma B Totaal egalisatievoorzieningen

Saldo per Toevoegin Ten gunste van Aanwendingen Saldo per 31-12-2021 gen 31-12-2022 de rekening van baten en lasten vrijgevallen bedragen 1.181.984 192.601 166.927 1.207.658 529.521 14.356 97.034 446.843 1.711.505 206.957 263.962 1.654.500

Totaal

1.711.505

Voorziening

7.4.1

206.957

-

263.962

1.654.500

Voorziening egalisatie onderhoud

Zie ook de toelichting bij Bestemmingsreserve onderhoud. In 2021 is naar aanleiding van het vastgestelde MJOP opnieuw een voorziening groot onderhoud ingesteld. Deze voorziening heeft tot doel om schommelingen in de kosten van groot onderhoud van de kapitaalgoederen te egaliseren. Dit gebeurt door jaarlijks een gelijkblijvend bedrag in de voorziening te storten en vervolgens werkelijke lasten van het betreffende jaar te onttrekken.

Pagina 42 van 59

7.5

Vaste schulden

De vaste schulden zijn als volgt te specificeren: Boekwaarde per 31-12-2022 Obligatieleningen Onderhandse leningen van: - binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen - binnenlandse banken en overige financiële instellingen - binnenlandse bedrijven - openbare lichamen - overige binnenlandse sectoren - buitenlandse instellingen, fondsen, banken, bedrijven en overige sectoren

Boekwaarde per 31-12-2021 -

-

2.796.150 -

3.036.150 -

-

-

5.012

4.262

52.813

17.273

2.853.975

3.057.685

Door derden belegde gelden: Waarborgsommen Vooruitontvangen bedragen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Totaal

-

Het verloop van de vaste schulden gedurende het jaar was als volgt: Boekwaarde per 1-1-2022 Obligatieleningen Onderhandse leningen van: - binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen - binnenlandse banken en overige financiële instellingen - binnenlandse bedrijven - openbare lichamen - overige binnenlandse sectoren - buitenlandse instellingen, fondsen, banken, bedrijven en overige sectoren Door derden belegde gelden: - Waarborgsommen - Vooruitontvangen bedragen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Totaal

Vermeerderingen

Boekwaard e per 31-12-2022

Aflossingen

Rentelast 2022

-

-

-

-

-

3.036.150

-

240.000

2.796.150

55.041

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4.262

25.750

25.000

5.012

-

17.273

36.428

888

52.813

-

3.057.685

62.178

265.888

2.853.975

55.041

Pagina 43 van 59

7.5.1.1

Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar Boekwaarde per 31-12-2022

Kasgeldleningen aangegaan bij openbare lichamen

Boekwaarde per 31-12-2021 -

-

Overige kasgeldleningen Banksaldi Overige schulden

2.089.885

1.036.223

Totaal

2.089.885

1.036.223

De overige schulden bestonden volledig uit het crediteurensaldo.

7.5.2

Overlopende passiva

De overlopende passiva bestaan uit de volgende onderdelen: Boekwaarde per 31-12-2022 Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen

Boekwaarde per 31-12-2021

268.472

343.561

- Europese overheidslichamen - Het Rijk - Overige Nederlandse overheidslichamen Overige vooruitontvangen bedragen

1.335.386 3.216

1.458.796 51.215

Totaal

1.607.074

1.853.572

Van Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel

7.5.2.1

Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen

Verplichtingen zijn posten die ten laste van het jaar 2022 zijn gebracht, maar waarvan de facturen in de loop van 2023 zijn of worden ontvangen. De verplichtingen bestaan ultimo 2022 voornamelijk uit: Omschrijving

Bedrag

Onderhoud Oortjespad ivm verkoop Transitiekosten Staatsbosbeheer 2022 Overlopende rente BNG Nog te betalen bijdrage HUS SSB/UL Kosten pontje stichting de Overkant Terug te betalentransparantie btw deelnemers Waterschapslasten Overige bedragen < 5000

90.500 86.425 37.118 12.381 10.500 10.053 5.000 16.495

Totaal

268.472

Pagina 44 van 59

7.5.2.2

De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren

De in de balans opgenomen van EU, Rijk en provincies ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren kunnen als volgt worden gespecificeerd: Regeling

Saldo 31-12-2021

Ontvangen bedragen

Vrijgevallen bedragen of terugbetalingen

Saldo per 31-12-2022

Overige Nederlandse overheidslichamen Provincie Utrecht - Wandelroutenetwerk C

25.086

Provincie Utrecht TOP Laagraven

1.500

Provincie Utrecht Meerlopad

10.000

Provincie Utrecht - Rods Noorderpark

20.365

-

20.365

-

Gemeente De Ronde Venen - beschoeiing VVP

207.063

-

116.330

90.733

Gemeente Amsterdam - beschoeiing VVP Provincie Utrecht - beschoeiing VVP

131.921 1.062.860

230.000

74.115 106.014

57.806 1.186.847

Totaal

1.458.796

230.000

353.410

1.335.386

-

25.086

-

1.500

-

10.000

7.5.2.3 Overig vooruit ontvangen bedragen Onder de post overige vooruitontvangen bedragen zijn bedragen opgenomen die in 2022 al zijn ontvangen maar betrekking hebben op latere jaren. De overige vooruitontvangen bedragen bestaan ultimo 2022 voornamelijk uit: Omschrijving

Bedrag

Overige posten < € 5.000

3.216

Totaal

3.216

7.5.3

Niet uit de balans blijkende verplichtingen

7.5.3.1 Noorderpark (Ruigenhoek) Van Staatsbosbeheer is in het gebied Noorderpark (Ruigenhoek) een perceel in erfpacht verkregen van in totaal bijna 68,5 ha. Het erfpachtcontract heeft een looptijd tot 31-12-2070. Het recreatieschap betaalt geen canon, maar heeft de verplichting om te zorgen voor een goede staat van onderhoud. 7.5.3.2 Fietspaden Van Staatbosbeheer zijn in het bos Nieuw Wulven te Houten en in het Gagelbos te Utrecht gronden in erfpacht verkregen voor de realisatie van recreatieve fietspaden. Dezelfde situatie doet zich voor in het Parkbos en in het Wielrevelt te Haarzuilens, waar van Natuurmonumenten eveneens gronden in erfpacht zijn verkregen voor het realiseren van recreatieve fietspaden. Conform de erfpachtovereenkomsten, waarvoor geen erfpacht is verschuldigd, is het recreatieschap verplicht deze fietspaden in goede staat van onderhoud te houden. 7.5.3.3 De Leijen Het recreatieschap heeft sinds 1999 een huurovereenkomst met het Utrechts Landschap voor het recreatieterrein de Leijen. Deze huurovereenkomst is aangegaan voor onbepaalde tijd. Jaarlijkse huur ca. € 2.000. Van een particulier wordt in ieder geval tot 1 januari 2029 de toegangsweg naar de Leijen Pagina 45 van 59

gehuurd voor € 125,00 per jaar. Dit contract wordt, behoudens opzegging, per keer voor 10 jaar verlengd. 7.5.3.4 Huurovereenkomst Er is een huurovereenkomst afgesloten voor de Loswal. Het contract loopt van 2023-2024 en heeft een contractwaarde van € 27.000. 7.5.3.5 Publieke bijdrage Oortjespad Het recreatieschap is in 2020 een overeenkomst aangegaan met een commerciële partij inzake het beheer van Oortjespad. Ten behoeve van het uitvoer van dit beheer is overeengekomen dat het recreatieschap 5 jaar een publieke bijdrage betaalt van € 150.000. De restantverplichting bedraagt € 300.000 per ultimo 2022.

7.5.3.6 Beeldbestekken onderhoud Voor onderhoud van de terreinen Heulse Waard, ’t Waal, Strijkviertel, Ruigenhoek, Honswijkerplas, Grutto, Maarseveense plassen en Nedereindse plas zijn meerjarige beeldbestekken afgesloten. De contractwaarde voor 2021-2025 bedraagt € 987.955. Ultimo 2022 bedraagt de restantverplichting € 421.946. Voor onderhoud van de fietspaden is een drie jarig beeldbestek afgesloten voor de periode 2021-2023. De contractwaarde bedraagt € 259.889. De restantverplichting bedraagt € 45.538.

Pagina 46 van 59

8 Toelichting op het overzicht van baten en lasten 8.1

Toelichting per programma

Voor de toelichting op de baten en lasten verwijzen wij naar paragraaf 12.

8.2

Begrotingsrechtmatigheid

In de jaarrekening wordt verantwoording afgelegd over het gevoerde beleid en de financiën. Daarbij wordt tevens getoetst of de uitgaven in de jaarrekening binnen de door het bestuur vastgestelde begroting (inclusief begrotingswijzigingen) passen. Zo niet, dan kan sprake zijn van een zogenaamde begrotingsonrechtmatigheid. De commissie BBV heeft hiervoor in de kadernota rechtmatigheid een afwegingskader gesteld. Programma

Overschrijding Afweging in het kader van begrotingslasten rechtmatigheid

Programma 1 Beheer en onderhoud

Programma 3 Ontwikkeling

8.3

Conclusie in het kader van begrotingsrechtmatigheid

De jaarrekening 2022 is de tweede die is opgesteld volgens de programmaindeling. In de realisatie is met name bij posten als kapitaallasten en transitiekosten een verdere specificering plaatsgevonden van de toerekening aan de programma’s op basis van werkelijk gebruik. Hierdoor zijn ten opzichte van Onrechtmatig, maar telt de begroting enkele verschuivingen niet mee in het oordeel van de accountant. 8.268 opgetreden. Per saldo zijn deze verschuivingen ongeveer neutraal en is sprake van een onderschrijding van de lasten van €674.924 (veroorzaakt door transitiekosten die in 2022 begroot waren, maar deels in 2023 gerealiseerd worden. Deze overschrijding past daarmee binnen het bestaande beleid.

1.010.421

Overzicht van incidentele baten en lasten

Onderstaand is het overzicht van incidentele baten en lasten opgenomen. Per item is in cursieve tekst tevens een motivatie opgenomen van waarom sprake is van een incidenteel karakter. Omschrijving en toelichting Programma incidentele last / baat Verkoop groenstrook Maarssen en Heemstede Noord Incidentele verkoop grond, aangemerkt als incidenteel Transitiekosten inzake overgang naar Staatsbosbeheer Incidentele kosten aangemerkt als incidenteel Extra bijdrage deelnemers inzake overgang naar Staatsbosbeheer Incidentele bijdrage, aangemerkt als incidenteel

4

4

5

Lasten

Baten

-

76.042

186.123

-

658.594

Toevoeging Onttrekking aan reserve aan reserve

Saldo

-

-

76.042

-

186.123

0

-

-

658.694

Pagina 47 van 59

Vorming reserve transitiekosten Staatsbosbeheer Incidentele mutatie reserve aangemerkt als incidenteel Totaal

5

186.123

734.636

1.109.876

1.109.876

0

1.109.876

1.295.999

734.636

Pagina 48 van 59

Presentatie van het structureel rekeningsaldo

Realisatie 2021

Begroting 2022

Begroting 2022 na wijziging

Realisatie 2022

Saldo baten en lasten

(1.065.598)

43.100

(1.152.165)

331.345

Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves

1.587.355

201.900

(720.000)

102.946

Gerealiseerd resultaat

521.757

245.000

(1.872.165)

434.291

Waarvan incidentele baten en lasten (saldo)

380.112

-

-

734.736

Structureel begrotingssaldo

141.645

245.000

(1.872.165)

(300.445)

9 Overzicht van de gerealiseerde baten en lasten per taakveld Taakveld

Baten

Lasten

Saldo

0.1 Bestuur

62.500

-62.500

0.4 Overhead

3.377.898

-3.377.898

49.063

-41.246

0.5 Treasury 0.8 Overige baten en lasten

7.816 198

1.2 Openbare orde en veiligheid 3.4 Economische promotie

198 372.486

-372.486

284

-284

5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie

8.261.158

4.075.598

4.185.561

Saldo van baten en lasten

8.269.173

7.937.828

331.345

0.10 Mutaties reserves

1.458.114

1.355.168

102.946

Gerealiseerd resultaat

9.727.287

9.292.996

434.291

Pagina 49 van 59

10 Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector Per 1 januari 2013 is de Wet Normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) ingegaan. Deze verantwoording is opgesteld op basis van de volgende op RMN van toepassing zijnde regelgeving: Wet gemeenschappelijke regelingen. Het bezoldigingsmaximum in 2022 voor RMN is € 216.000 inclusief onkosten en pensioenbijdrage. Dit geldt naar rato van de duur en/of omvang van het dienstverband. Voor topfunctionarissen zonder dienstbetrekking geldt met ingang van 1 januari 2017 voor de eerste 12 kalendermaanden een afwijkende normering, zowel voor de duur van de opdracht als voor het uurtarief.

10.1 Bezoldiging topfunctionarissen Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt Gegevens 2022 bedragen x € 1

J. Brand

Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2022

Directeur 01/01 t/m 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1,0

Dienstbetrekking?

nee

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

213.360

Beloningen betaalbaar op termijn

0

Subtotaal

213.360

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum1

216.000

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag

N.v.t.

Bezoldiging

213.360

Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling Gegevens 2021

N.v.t

N.v.t N.v.t.

bedragen x € 1

J. Brand

Functiegegevens

Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2021

01/01 t/m 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1,0

Dienstbetrekking? Bezoldiging

nee

Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn

223.800 0

Subtotaal

223.800

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

292.200

Bezoldiging

223.800

Pagina 50 van 59

10.2 Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2022 een bezoldiging boven het individuele WNT-maximum hebben ontvangen.

10.3 Leden en secretaris van het bestuur RMN Het hoogste uitvoeringsorgaan van het RMN is het bestuur. Het bestuur bestaat uit de voorzitters van de deelnemende schappen en een bestuurder van de provincie. Het individueel WNT maximum van de voorzitter bedraagt € 32.400, voor de overige leden bedraagt dit maximum € 21.600. Er is geen dienstverband tussen de leden en RMN. De onderstaand genoemde personen zijn in 2022 lid van het bestuur geweest. Aan deze lijst is toegevoegd de secretaris van het bestuur. De bestuursleden hebben geen bezoldiging ontvangen.

10.3.1 Dagelijks bestuur Bestuurder

Functie

Periode

Dhr. J. van Everdingen

Voorzitter DB

Tot juli 2022

Dhr. S. Bos

Lid DB

Tot juli 2022

Mw. A. Brommersma

Lid DB

Heel 2022

Mw. A. Schuurs-Jensema

Lid DB

Heel 2022

Dhr. J. van Engelen

Lid DB

Heel 2022

Mw. A ’t Hart

Lid DB

Vanaf juli 2022

Dhr. A. Wisseborn

Lid DB

Heel 2022

Mw. L. van Hooijdonk

Lid DB

Tot juli 2022

Dhr. V.J.H. Molkenboer

Lid DB, voorzitter

Heel 2022, voorzitter vanaf juli 2022

Dhr. C. Geldof

Lid DB

Tot juli 2022

Dhr. A. Schaddelee

Lid DB

Tot oktober 2022

Dhr. R. van Muilekom

Lid DB

Vanaf oktober 2022

Mw. L. Voortman

Lid DB

Vanaf juli 2022

Dhr. L. de Graaf

Lid DB

Vanaf juli 2022

Dhr. E. Tas

Lid DB

Vanaf juli 2022

Dhr. M. Divendal

Lid DB

Vanaf juli 2022

Mw. A. Brommersma

Lid DB

Tot juli 2022

Mw. J. Brand

Secretaris

Heel 2022

Pagina 51 van 59

10.3.2 Algemeen bestuur Bestuurder

Functie

Periode

Dhr. J. van Everdingen

Voorzitter

Tot juli 2022

Dhr. S. Bos

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. De Jong Schouwenburg

Lid AB

Tot juli 2022

Mw. A. Schuurs-Jensema

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. M. Divendal

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. L.J. de Graaf

Lid AB

Heel 2022

Dhr. J. van Engelen

Lid AB

Heel 2022

Dhr. A. Gemke

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. M. van Dijk

Lid AB

Tot juli 2022

Mw. L. van Hooijdonk

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. K. Diepeveen

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. V.J.H. Molkenboer

Voorzitter vanaf juli

Heel 2022

Dhr. C. Geldof

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. J. Pel

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. R. Pelleboer

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. H. Adriani

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. A. de Regt

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. A. Noorthoek

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. A. Schaddelee

Lid AB

Tot oktober 2022

Dhr. R. van Muilekom

Lid AB

Vanaf oktober 2022

Mw. J. van Gilse

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. G. Spelt

Lid AB

Tot juli 2022

Mw. A. Brommersma

Lid AB

Tot juli 2022

Dhr. K. Hagedoorn

Lid AB

Vanaf juli 2022

Dhr. M. van der Greft

Lid AB

Vanaf juli 2022

Dhr. C. van Uden

Lid AB

Vanaf juli 2022

Dhr. W. van den Berg

Lid AB

Vanaf juli 2022

Dhr. R. Pelleboer

Lid AB

Vanaf juli 2022

Dhr. A. Wisseborn

Lid AB

Vanaf juli 2022

Mw. A. ‘t Hart

Lid AB

Vanaf juli 2022

Pagina 52 van 59

Bestuurder

Functie

Periode

Mw. L. Voortman

Lid AB

Vanaf juli 2022

Mw. C. Koehorts

Lid AB

Vanaf juli 2022

Mw. S. Schilderman

Lid AB

Vanaf juli 2022

Dhr. R. Koehorst

Lid AB

Vanaf juli 2022

Mw. R. Streefland

Lid AB

Vanaf juli 2022

Dhr. Ch. Portengen

Lid AB

Vanaf juli 2022

Mw. J. Brand

Secretaris

Tot juli 2022

Pagina 53 van 59

BIJLAGEN

11 Staat van langlopende geldleningen Leningnummer

Geldgever

Datum sluiten lening

Oorspronkelijk bedrag

Looptijd in jaren

Rentepercentage

Type

Restantbedrag van de lening per 31-12-2021

Nieuw opgenomen leningen 2022

Restantbedrag van de lening per 31-12-2022

Aflossing 2022

Rentelast 2022

94307 BNG

18-2-2002

720.000

20

5,24%

Lineair

36.000

-

36.000

-

246

98612 BNG

19-12-2003

1.000.000

20

4,54%

Lineair

100.000

-

50.000

50.000

4.471

40108181 BNG

15-2-2013

1.000.000

20

3,35%

Lineair

680.000

-

40.000

640.000

21.608

40111028 BNG

24-1-2017

1.000.000

20

1,30%

Lineair

800.000

-

50.000

750.000

9.794

40111999 BNG

2-7-2018

1.600.000

25

1,38%

Lineair

1.408.000

-

64.000

1.344.000

18.922

3.024.000

-

240.000

2.784.000

55.041

12.150

-

-

12.150

-

3.036.150

-

240.000

2.796.150

55.041

Subtotaal n.v.t. Totaal

Garantstelling

54

12 Programmarekening ‘oude stijl’ 12.1 Programmarekening ingedeeld naar voormalige begrotingsposten Omwille van de vergelijkbaarheid hebben we onderstaand de programmarekening ‘oude’ stijl opgenomen.

12.1.1 Programma A Begrotingspost

Realisatie 2021

Begroting 2022

Begroting 2022 na wijzigingen

Realisatie 2022

Afwijk ing begroting realisatie (71.634)

Doorbelaste personeelskosten Doorbelaste apparaatskosten Inhuur personeel derden Rente en afschrijvingen Huur en pachten Bestuurs- en apparaatskosten Transitiebudget 2022 Belastingen en verzekeringen Energie- en waterkosten Onderhoud en vuilafvoer Voorzieningen Publiciteits- en overige kosten Nagekomen lasten onvoorzien Totaal lasten

1.731.540 665.936 163.279 477.294 30.730 73.819 51.599 36.394 1.229.900 1.198.909 238.091 7.645 -

1.618.500 740.500 313.400 619.100 28.400 67.100 48.500 42.500 1.352.200 105.500 4.900

1.268.700 1.767.500 312.000 512.000 32.000 67.100 319.198 52.000 76.000 1.302.700 149.700 185.500 4.900

1.340.334 1.756.615 261.941 396.362 26.801 69.438 129.011 27.979 56.777 1.367.861 192.601 188.179 328 -

5.905.136

4.940.600

6.049.298

5.814.228

235.070

Opbrengsten van eigendommen Rechten Rente Overige baten Nagekomen baten Dekkingsmiddelen Totaal baten

883.261 6.913 322.434 29.071 4.108.578

934.600 269.800 3.715.000

1.014.000 7.000 269.800 4.048.760

1.371.742 6.790 283.294 216.101 4.413.031

357.742 (210) 13.494 216.101 364.271

5.350.257

4.919.400

5.339.560

6.290.958

951.398

Saldo van baten en lasten

(554.879)

(21.200)

(709.738)

476.730

1.186.468

Toevoegingen aan reserves Onttrekkingen aan reserves

196.977

277.400

944.050

1.042.895

(98.845)

1.185.012

450.900

419.500

1.075.971

656.471

433.156

152.300

(1.234.288)

509.807

1.744.095

Gerealiseerd resultaat

10.885 50.059 115.638 5.199 (2.338) 190.187 24.021 19.223 (65.161) (42.901) (2.679) (328) 4.900

Toelichting afwijkingen per begrotingspost programma A Onderstaand is een toelichting opgenomen per begrotingspost op de belangrijke over- en onderschrijdingen (>€10.000): Doorbelaste personeelskosten Als gevolg van de transitie zijn diverse collega’s vertrokken. De beschikbare ruimte is ingevuld via tijdelijke inhuur. Doorbelaste apparaatskosten Door het vertrek van medewerkers als gevolg van de transitie naar Staatsbosbeheer is er sprake geweest van meer tijdelijke inhuur om de werkzaamheden door te kunnen laten gaan. 55

Rente en afschrijvingen In de begroting was rekening gehouden met meer investeringen. Doordat deze niet zijn gerealiseerd in 2022 is de afschrijving lager dan begroot. Huren en Pachten Een aantal pachtcontracten zijn conform einde looptijdverlengd c.q. nieuw aangegaan. Transitiekosten De daadwerkelijke uitvoering van het transitietraject (deel A) is later op gang gekomen dan waar rekening mee was gehouden in de begroting. Hierdoor zijn er door Staatsbosbeheer minder kosten gemaakt. Belastingen en verzekeringen Deze post valt in 2022 lager uit doordat een groot deel van de stelpost die was opgenomen voor de nog te verwachte kosten inzake waterschapslasten en onroerendgoedbelasting van voorgaande jaren is vrijgevallen in de kosten. De achterstanden zijn grotendeels ingelopen. Energie- en waterkosten De verwachte prijsstijging van de energiekosten bij de 2e begrotingswijziging is achteraf meegevallen. Onderhoud en vuilafvoer De prijzen voor de onderhoudswerkzaamheden zijn gestegen wat terug te zien is in de nieuw afgesloten onderhoud groen bestekken en in het onderhoud van de fietspaden. Opbrengsten van eigendommen De evenementen hebben in 2022 weer plaatsgevonden en de hoge bezoekersaantallen bij het strandbad Maarsseveen hebben extra opbrengsten opgeleverd.

Nagekomen baten Het positieve resultaat in de nagekomen baten is vooral te danken aan de compensatie van de coronagerelateerde effecten op het resultaat van 2021 welke SGL van de deelnemers heeft ontvangen. Dekkingsmiddelen In 2022 heeft SGL van de deelnemers een extra bijdrage ontvangen van € 350.695. Daarnaast is er een afname in de doorbelasting van de transparantie BTW.

12.1.2 Deelnemersbijdragen van programma A

Deelnemersbijdragen

Inwoneraantal per 1-1-2017 (Bron: CBS). toegepast 2020

Tarief

Begroting 2022

Begroting na wijziging

Extra bijdrage nav 2e wijziging*

Realisatie 2022

Gem. Utrecht

34,10%

1.099.974

1.099.974

154.958

1.254.932

Provincie Utrecht

30,80%

993.834

993.834

140.006

1.133.840

Inwonerbijdrage Gem. Nieuwegein

61.868

8,3

265.369

265.369

37.607

302.976

Gem. Stichtse Vecht

40.986

5,5

175.800

175.800

24.920

200.720

56

Gem. Woerden

51.513

6,9

220.954

220.954

31.263

252.217

Gem. Houten

49.300

6,6

211.462

211.462

29.904

241.366

Gem. IJsselstein

34.208

4,6

146.729

146.729

20.842

167.571

Gem. Lopik

14.208

1,9

60.943

60.943

8.609

69.552

Gem. De Bilt

9.612

1,3

41.228

41.228

5.890

47.118

3.216.293

3.216.293

454.000

3.670.292

498.689

832.449

0

742.739

3.714.982

4.048.742

454.000

4.413.031

Deelnemersbijdrage doorschuif BTW

Totalen

* Dit betreft de aanvullende deelnemersbijdrage naar aanleiding van de 2e begrotingswijziging 2022. De gemeente Utrecht betaalt haar deel van extra bijdrage in 3 termijnen van een jaar. Van het begrootte bedrag van € 454.000 is derhalve nog € 103.305 te ontvangen.

57

12.1.3 Programma B Begrotingspost

Begroting 2022

Begroting 2022 na 2e begr wijziging

809.335 343.945 111.524 12.782 51.569 24.395 20.843 203.399 529.521 10.502 6.946 -

852.700 387.100 42.600 151.000 15.600 20.400 23.300 16.600 244.200 14.000 1.800

672.000 917.500 1.000 131.000 13.300 20.400 164.802 25.000 30.000 198.565 14.000 1.800

716.540 907.263 6.963 96.622 12.991 14.850 57.112 23.108 27.827 231.432 14.356 6.719 -

(44.540) 10.237 (5.963) 34.378 309 5.550 107.690 1.892 2.173 (32.867) (14.356) 7.281 1.800

2.124.761

1.769.300

2.189.367

2.115.784

73.583

Opbrengsten van eigendommen Rechten Rente Overige baten Nagekomen baten Dekkingsmiddelen Totaal baten

32.413 100.045 24.057 1.457.527

26.100 98.900 1.708.600

24.100 100.900 20.000 1.601.940

18.973 90.645 20.181 631 1.839.969

(5.127) (10.255) 181 631 238.029

1.614.043

1.833.600

1.746.940

1.970.399

223.459

Saldo van baten en lasten

(510.718)

64.300

(442.427)

(145.385)

297.042

Toevoegingen aan reserves Onttrekkingen aan reserves

12.397

75.000

386.950

342.273

44.677

611.717

103.400

191.500

412.143

220.643

Gerealiseerd resultaat

88.602

92.700

(637.877)

(75.516)

562.361

Doorbelaste personeelskosten Doorbelaste apparaatskosten Inhuur personeel derden Rente en afschrijvingen Huur en pachten Bestuurs- en apparaatskosten Transitiebudget 2022 Belastingen en verzekeringen Energie- en waterkosten Onderhoud en vuilafvoer Voorzieningen Publiciteits- en overige kosten Nagekomen lasten onvoorzien Totaal lasten

Realisatie 2021

Realisatie 2022

Afwijk ing begroting realisatie

12.1.4 Toelichting afwijkingen per begrotingspost programma B Onderstaand is een toelichting opgenomen per begrotingspost op de belangrijke over- en onderschrijdingen (>€10.000): Doorbelaste personeelskosten Als gevolg van de transitie zijn diverse collega’s vertrokken. De beschikbare ruimte is ingevuld via tijdelijke inhuur Doorbelaste apparaatskosten Door het vertrek van medewerkers als gevolg van de transitie naar Staatsbosbeheer is er sprake geweest van meer tijdelijke inhuur om de werkzaamheden door te kunnnen laten gaan. Rente en afschrijvingen In de begroting was rekening gehouden met meer investeringen. Doordat deze niet zijn gerealiseerd in 2022 is de afschrijving lager dan begroot. 58

Transitiekosten De daadwerkelijke uitvoering van het transitietraject (deel A) is later op gang gekomen dan waar rekening mee was gehouden in de begroting. Hierdoor zijn er door Staatsbosbeheer minder kosten gemaakt. Onderhoud en vuilafvoer De stijging ten opzichte van de begroting heeft te maken met prijsstijgingen en incidenten die niet of onvoldoende begroot zijn: zandsuppletie i.v.m ontstaan gevaarlijke situatie, herstel spoelgaten eilanden en vandalisme. Rechten De rechten laten een afname zien die te maken hebben met een afname van deomzet duikzone en waterskiën Dekkingsmiddelen In 2022 heeft SGL van de deelnemers een extra bijdrage ontvangen van € 308.000. Daarnaast is er een afname in de doorbelasting van de transparantie BTW.

12.1.5 Deelnemersbijdragen van programma B Deelnemersbijdragen

Begroting 2022

Begroting 2022 na wijziging

Deelnemersbijdrage incl. BTW

1.708.576

1.601.940

1.531.989

Deelnemersbijdrage excl. transparantie BTW

1.429.989

1.200.000

1.199.989

277.828

401.940

331980

Provincie Utrecht

702.279

472.290

472.279

Gemeente de Ronde Venen

495.110

495.110

495.110

Gemeente Amsterdam

232.600

232.600

232.600

Transparantie BTW

Extra bijdrage nav 2e wijziging*

Realisatie 2022

Reguliere bijdrage

Extra bijdrage transitie Provincie Utrecht

180.645

180.645

Gemeente de Ronde Venen

127.355

127.355

-

-

Gemeente Amsterdam Transparantie BTW Provincie Utrecht

136.371

196.951

162.670

Gemeente de Ronde Venen

96.142

138.669

114.533

Gemeente Amsterdam

46.074

66.320

54.777

1.708.576

1.601.940

Totalen

308.000

1.839.969

* Dit betreft de aanvullende deelnemersbijdrage naar aanleiding van de 2e begrotingswijziging 2022. 59

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13213011/2