11. RMN - Kennisgeving ontwerpbegroting RMN 2022
Tekst van het document
From:
Linda Ouwerling <l.ouwerling@rmn.nl>
To:
Linda Ouwerling <l.ouwerling@rmn.nl>
Subject:
brief RMN aan college en raad deelnemende gemeenten: ontwerpbegroting RMN 2022
Date:
19.02.2021 06:06:29 (+0000)
Attachments:
U21-018B Colleges en raden deelnemende gemeenten ontwerpbegroting 2022.pdf (8 pages), Ontwerpbegroting RMN 2022 def.pdf (64 pages)
Dit emailbericht is verstuurd aan de email postadressen van de gemeenten, aan de bij RMN betrokken beleidsmedewerkers/adviseurs en financiële contactpersonen, L.S., Bijgaand bieden wij u de ontwerpbegroting RMN 2022 aan. Wij willen u, namens het dagelijks bestuur van RMN, vragen bijgaande brief plus bijlage door te geleiden aan uw college en vervolgens aan uw raad. Wij verzoeken u ons uw zienswijze m.b.t. de ontwerpbegroting RMN 2022 vóór 17 mei 2021 te doen toekomen op het emailadres post@rmn.nl. Met vriendelijke groet, Linda Ouwerling
Linda Ouwerling Bestuursadviseur Reinigingsbedrijf Midden Nederland (RMN) KvK nummer: 56972563 Postbus 203 3760 AE SOEST Email: l.ouwerling@rmn.nl Telefoon: 035 - 60 39 222 Mobiel: 06 - 86 877 532 Dit e-mailbericht geldt niet als officieel besluit, maar is informatief van aard. Alleen aan schriftelijke correspondentie, uitgaande en ondertekend door de daartoe bevoegde personen van RMN, kunnen rechten worden ontleend. Denk aan het milieu voordat u deze e-mail afdrukt.
College van burgemeester en wethouders en gemeenteraad Deelnemende gemeenten
Ons kenmerk: Betreft: Bijlage: Datum:
U21-018/LO ontwerpbegroting RMN 2022 1 (ontwerpbegroting RMN 2022) 18 februari 2021
Geacht college en leden van de gemeenteraad,
In de vergadering van het dagelijks bestuur van RMN van 17 februari jl. is de ontwerpbegroting RMN 2022 behandeld. Langs deze weg bieden wij u deze ontwerpbegroting RMN 2022 aan. Met het oog op gewenste papierreductie zenden wij u deze stukken digitaal. Mocht u deze alsnog via de reguliere post wensen te ontvangen, dan horen wij dat graag. Algemeen Deze ontwerpbegroting 2022 wordt, conform de gemaakte afspraken, dit jaar ruim 1,5 maand eerder aan de gemeenten aangeboden. Eerder besloot het bestuur met ingang van het begrotingsjaar 2022 in plaats van een kadernota reeds in december een kaderbrief uit te brengen waarin de te hanteren kaders aan de gemeenten kenbaar worden gemaakt (conform artikel 25 GR RMN). Deze wijziging in de P&C cyclus maakt het mogelijk de ontwerpbegroting eerder aan te bieden en de gemeenten langer de gelegenheid te geven op deze begroting te reageren c.q. de zienswijze van de raad te formuleren. Tegelijk met deze ontwerpbegroting wordt de begrotingswijziging 2021.1 uitgebracht (U21-017). Vanwege het feit dat deze wijziging procedureel nog niet is goedgekeurd zijn de bijgevoegde cijfermatige bijlagen nog gebaseerd op de primaire begroting 2021. Om niet in herhaling te vallen met verklaringen beperken we ons in deze aanbiedingsbrief tot wijzigingen ten opzichte van begrotingswijziging 2021.1.
Aan het einde van deze brief treft u een tabel aan met de gevolgen voor de deelnemende gemeenten, gesplitst in gevolgen begrotingswijziging 2021.1 en ontwerpbegroting 2022. Kaderbrief 2022 De in de kaderbrief 2022 aangegeven indexaties zijn toegepast op de begroting 2022. AVU ontwerpbegroting 2022 De tarieven van de AVU ontwerpbegroting 2022 zijn doorgevoerd in de begroting. Het gemengde tarief voor brandbaar afval is gesplitst in een afzonderlijk tarief voor grof huishoudelijk afval van € 248,09 per ton en voor fijn huishoudelijk afval van € 136,74 per ton. Deze wijziging vertaalt zich het duidelijkst in lastenverzwaring van de recyclingstations, waar de grootste hoeveelheid grof restafval wordt aangeboden. In ons schrijven aan het college d.d. 24 november 2020 hebben we aangekondigd met voorstellen te komen om de hoeveelheid grof restafval op de recyclingstations te verminderen Pagina 1
door een groot deel hiervan om te buigen naar grondstofstromen. Deze voorstellen worden, in samenwerking met de gemeentelijke beleidsadviseurs, dit jaar uitgewerkt. Nedvang vergoeding voor PMD De vergoeding is aangepast van € 245 per bruto ingezameld ton PMD naar € 231. Gemeenteadviseur RMN Bij RMN ligt de nadruk op uitvoeringstaken. Er is onvoldoende capaciteit voor advisering aan gemeenten, het volgen van nieuwe ontwikkelingen en het vertalen daarvan in maatregelen. Gemeenten verwachten dit wel van RMN. Beleidsmedewerkers van de deelnemende gemeenten doen geregeld een beroep op RMN voor expertise of praktische verzoeken. Het gaat om kennis, advies en een link tussen de directie en de uitvoering en de gemeenten. Deze tactische rol kan RMN en de gemeenten helpen om met voortvarendheid uitvoering te geven aan o.a. de maatregelen uit de grondstoffenvisie en daarmee de kosten te beheersen. Dit sluit aan bij de aanbeveling van de Rekenkamercommissies over implementatiekracht. “In de komende jaren zullen nog veel (ingrijpende en complexe) maatregelen moeten worden genomen om de doelstellingen op het gebied van (voornamelijk) afval te halen. Om die reden is het aan te bevelen om als gemeente(n) te investeren in implementatiekracht.
In plaats van een beetje meer capaciteit voor iedere gemeente ligt het meer voor de hand centraal (bij RMN) capaciteit te realiseren, zodat kennis en expertise kan worden opgebouwd. Vergelijkbare organisaties, zoals ROVA en CirculusBerkel, hebben deze capaciteit ook”. De taakomschrijving en hoe deze functie zich verhoudt tot andere rollen wordt nader uitgewerkt. In deze ontwerpbegroting 2022 is rekening gehouden met de uitbreiding van formatie bij RMN per 1 januari 2022 met één adviseur gemeenten (kosten voor 1 fte, schaal 10, jaarlijks 85.000 euro). De kosten zijn verwerkt in de overhead. De toegevoegde waarde van deze uitbreiding wordt na één jaar door het bestuur geëvalueerd. Gemeente specifiek In het overzicht per gemeente is het bedrag voor de inzameling, het saldo van de logistieke kosten plus de verwerkingskosten minus de opbrengsten. Gemeente Baarn Bij de invoering van het VANG traject zijn de inzameluren voor de gemeente Baarn al aanzienlijk verlaagd. Nu de laagbouw van Baarn helemaal VANG klaar is hebben we de wijken opnieuw onder de loep genomen. Na de verlaging van uren voor het recyclingstation en de glasinzameling (begrotingswijziging 2021.1) heeft deze fine-tuning er toe geleid dat we nog een efficiencyslag voor Baarn kunnen inboeken van meer dan 1200 manuren, met de tarieven voor 2022 betekent dit een extra besparing van rond de € 65.000,--.
Gemeente Soest Zolang meldingen vanuit de gemeente en/of inwoners binnen de reguliere tijden en/of in combinatie met de uitgevoerde werkzaamheden kunnen worden opgelost, ziet de gemeente daar geen factuur i.c. kosten van. De planning van werkzaamheden voor de gemeente Soest staat behoorlijk strak. Als gevolg hiervan komt het steeds vaker voor dat een deel van deze meldingen niet meer binnen de reguliere werktijden kan worden opgelost. Om die meldingen toch te kunnen oplossen is 223 uur geraamd. De gemeente Soest heeft besloten RMN marktconforme huur in rekening te gaan brengen voor de huur van het terrein aan de Schans te Soest. Deze huurverhoging gaat per 1 januari 2022 in. Hierdoor stijgen de RMN huisvestingkosten met € 147.000,--. De stijging heeft alleen gevolgen voor de DVO kosten Soest. Gemeenten IJsselstein en Zeist In IJsselstein en Zeist zijn de VANG maatregelen volledig verwerkt. Hetgeen betekent dat in Zeist de laagbouw is omgezet naar omgekeerd inzamelen en volledige invoering 4e container voor PMD. In IJsselstein is de bronscheiding voor zowel laag-als hoogbouw volledig ingevoerd, de kapitaallasten voor hoogbouw IJsselstein zijn voor 75% opgenomen. Voor beide gemeenten geldt dat, evenals in Pagina 2
Baarn is gebeurd, de nieuwe wijken, na volledige invoering VANG, nog eens nadrukkelijk op efficiency worden beoordeeld. De resultaten hiervan komen dan in de begroting 2023 terug. Financiële consequenties De genoemde aanpassingen resulteren in de volgende (omzet) bijdrage per gemeente: Baarn Bunnik IJsselstein Nieuwegein Soest Zeist IJsselstein additioneel
Begroting 2021 € 3.133.000 € 2.235.000 € 4.459.000 € 5.939.000 € 5.345.000 € 7.513.000 € 2.977.000
Wijziging 2021 € 3.302.000 € 2.384.000 € 4.791.000 € 6.036.000 € 5.491.000 € 7.955.000 € 3.030.000
Begroting 2022 € 3.263.000 € 2.477.000 € 5.015.000 € 5.974.000 € 5.843.000 € 8.062.000 € 3.101.000
De RMN begroting 2022 stijgt met € 767.000,-- ten opzichte van begrotingswijziging 2021.1 (€ 2.150.000,--. ten opzichte van de primaire begroting 2021). Vervolgproces Wij verzoeken u ons uw zienswijze m.b.t. de ontwerpbegroting RMN 2022 vóór 17 mei 2021 te doen toekomen op het emailadres post@rmn.nl. De begroting RMN 2022 zal, vergezeld met de eventuele zienswijze van uw raad, in de vergadering van het dagelijks en algemeen bestuur van respectievelijk 16 juni en 7 juli 2020 worden vastgesteld. Met vriendelijke groet, Namens het dagelijks bestuur van RMN,
W.D. (Wouter) Catsburg, voorzitter
Pagina 3
Pagina 4
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling snoei afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Baarn
561.000 659.000 1.000 6.000 101.000 99.000 -10.000 21.000 921.000 328.000 235.000 148.000 77.000 101.000 15.000 3.263.000
506.000 744.000 4.000 6.000 99.000 157.000 13.000 19.000 814.000 267.000 226.000 91.000 74.000 99.000 14.000 3.133.000
399.400 602.100 4.100 5.200 43.000 276.900 12.100 19.800 730.400 181.400 210.000 88.900 72.000 112.500 13.900 2.771.700
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
312.000 536.000 46.000 5.000 3.000 85.000 63.000 13.000 15.000 590.000 103.000 192.000 142.000 50.000 65.000 2.000 2.000 2.224.000
311.000 554.000 25.000 5.000 3.000 68.000 68.000 13.000 13.000 495.000 86.000 189.000 73.000 27.000 63.000 2.000 2.000 1.997.000
235.600 371.800 21.700 5.200 2.100 52.800 121.900 8.900 12.400 435.800 63.900 187.700 73.200 20.400 83.400 1.696.800
BASIS TAKEN Gemeente Baarn
Basis-taken (vervolg) Gemeente Bunnik Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Bunnik
Pagina 5
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolken reinigen Gladheidbestrijding Plaagdieren Huisontruimingen Totaal gemeente IJsselstein
577.000 1.040.000 158.000 11.000 191.000 108.000 28.000 1.063.000 723.000 555.000 341.000 76.000 122.000 20.000 2.000 5.015.000
498.000 1.282.000 58.000 8.000 123.000 154.000 28.000 916.000 376.000 513.000 287.000 74.000 120.000 20.000 2.000 4.459.000
336.300 1.000.200 46.900 6.200 72.100 203.200 25.800 863.800 172.400 533.600 274.800 83.000 105.900 31.800 1.300 3.757.300
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
945.000 2.914.000 401.000 17.000 13.000 192.000 1.000 -114.000 44.000 1.138.000 423.000 5.974.000
958.000 2.907.000 273.000 33.000 12.000 121.000 1.000 114.000 44.000 1.050.000 426.000 5.939.000
738.500 2.026.200 106.000 16.000 11.000 50.700 24.400 238.900 22.900 739.800 192.000 4.166.400
Basis-taken (vervolg) Gemeente IJsselstein
Basis-taken (vervolg) Gemeente Nieuwegein Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling kunststof verpakkingen Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Totaal gemeente Nieuwegein
Pagina 6
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling papier huis-aan-huis Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation de Schans Transport afvalstoffen Recyclingstation Zandbergenlaan Overige kosten afvalinzameling Straatreinigen Weekmarkten reinigen Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Soest
1.197.000 1.185.000 52.000 12.000 5.000 -47.000 200.000 -16.000 75.000 141.000 985.000 118.000 147.000 630.000 780.000 108.000 240.000 26.000 5.000 5.843.000
1.146.000 1.386.000 48.000 11.000 13.000 -91.000 192.000 -37.000 75.000 136.000 698.000 111.000 136.000 432.000 721.000 105.000 235.000 24.000 4.000 5.345.000
714.100 936.300 36.900 11.000 11.000 39.800 302.600 82.700 127.900 528.100 101.100 104.000 360.400 684.000 4.000 97.000 205.200 9.000 500 4.355.600
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
1.274.000 2.029.000 442.000 21.000 5.000 280.000 202.000 53.000 160.000 1.258.000 605.000 889.000 326.000 38.000 40.000 8.000 8.000 160.000 240.000 24.000 8.062.000
1.223.000 2.308.000 204.000 14.000 10.000 198.000 141.000 51.000 152.000 1.159.000 538.000 745.000 293.000 37.000 38.000 8.000 8.000 107.000 234.000 45.000 7.513.000
922.600 1.847.100 170.000 13.000 4.200 87.800 342.600 49.800 140.700 1.037.300 517.700 705.600 278.600 34.000 35.000 6.000 7.000 100.000 233.800 33.700 6.566.500
Basis-taken (vervolg) Gemeente Soest
Basis-taken (vervolg) Gemeente Zeist Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Zeist Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Zaterdag vegen Vegen Oranjemarkt Reinigen goten Slotlaan Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Zeist
Pagina 7
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
Algemeen beheer openbare ruimte Onderhoud speeltoestellen Onderhoud verkeersborden en belijning Verplaatsen smiley borden Onderhoud bruggen Onderhoud straatmeubilair Onderhoud openbaar groen Riolering, pompen en gemalen Hand- en spandiensten Overige activiteiten Totaal gemeente Bunnik
76.000 4.000 21.000 6.000 4.000 9.000 86.000 37.000 10.000 253.000
73.000 4.000 20.000 6.000 4.000 9.000 83.000 13.000 26.000 238.000
48.800 5.500 40.600 16.000 1.000 19.300 54.100 16.300 18.200 219.800
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
635.000 772.000 471.000 148.000 146.000 117.000 242.000 133.000 27.000 19.000 7.000 189.000 72.000 21.000 82.000 20.000 3.101.000
624.000 760.000 464.000 146.000 144.000 116.000 160.000 131.000 27.000 19.000 7.000 187.000 70.000 21.000 81.000 20.000 2.977.000
1.874.900 109.400 122.900 116.500 210.900 77.000 6.900 8.200 9.100 112.700 84.500 49.000 81.200 2.863.200
ADDITIONELE TAKEN Gemeente Bunnik
Additionele-taken (vervolg) Gemeente IJsselstein Groen openbare ruimte Bomen Beplanting Gras Sportvelden en sportparken Speelvoorzieningen Werf Begraafplaats Bruggen Riolering Verkeersregelinstrumenten Openbaar water Verhardingen Verkeersmeubilair Straatmeubilair Evenementen Overige algemene taken Civiele kunstwerken Totaal gemeente IJsselstein
Pagina 8
Ontwerpbegroting RMN 2022
Inhoudsopgave: 1. Begroting RMN 2022 .......................................................................................... 1 1.1. Algemeen ............................................................................................................. 1 1.2. Financieel ............................................................................................................. 1 1.3. Overhead ............................................................................................................. 2 1.4. Formatie............................................................................................................... 2 1.5. In rekening te brengen bijdrage aan de gemeente ........................................... 3 2. Toelichting RMN begroting ............................................................................... 6 2.1. Algemeen ............................................................................................................. 6 2.2. Directie en algemeen beheer .............................................................................. 6 2.3. Huisvestingskosten .............................................................................................. 8 2.3.1. Locatie Soest ........................................................................................................ 8 2.3.2.
Locatie Zeist ........................................................................................................ 8 2.3.3. Locatie IJsselstein ............................................................................................... 8 2.4. Buitendienst ......................................................................................................... 9 2.5. Materieel .............................................................................................................. 9 2.6. Recyclingstation en inzamelmiddelen ............................................................. 10 2.7. Directe kosten .................................................................................................... 11 2.8. Overige directe kosten ...................................................................................... 12 2.9. Overhead ........................................................................................................... 13 2.10. Additionele taken .............................................................................................. 14 3. Toelichting RMN begroting, baten ................................................................. 15 4. Taakvelden ........................................................................................................ 27 5.
Speerpunten RMN ............................................................................................ 29 6. Staat van personeel 2022 .................................................................................. 31 7. Staat van investeringen 2022 ........................................................................... 32 8. Paragrafen ......................................................................................................... 33 8.1. Weerstandsvermogen en risicobeheersing ..................................................... 33 8.1.1. Weerstandscapaciteit ........................................................................................ 33 8.2. Onderhoud kapitaalgoederen .......................................................................... 36 8.3. Financiering....................................................................................................... 37 8.3.1. Rentebeleid ........................................................................................................ 37 8.3.2. Kasgeldlimiet ..................................................................................................... 37 8.3.3. Renterisiconorm ................................................................................................ 37 8.3.4. Financieringsbehoefte en leningenportefeuille ...............................................
38 8.3.5. Relatiebeheer ..................................................................................................... 39 8.3.6. Kasbeheer .......................................................................................................... 39 8.3.7. Organisatie ........................................................................................................ 39 8.3.8. Informatievoorziening ...................................................................................... 40 8.4. Bedrijfsvoering .................................................................................................. 40 8.4.1. Maatschappelijke verantwoordelijkheid ........................................................ 40 8.4.2. Samenwerking/regionale gebondenheid ......................................................... 40 8.4.3. Milieu ................................................................................................................. 40
8.4.4. Personeel ............................................................................................................ 40 8.4.5. Duurzaam werken ............................................................................................ 41 8.4.6. Duurzaam inkopen ........................................................................................... 41 9. Meerjarenraming 2022 – 2025 ......................................................................... 43 10. Geprognosticeerde balans 2021-2024 .............................................................. 50 11. Kengetallen ........................................................................................................ 51 12. Beleidsindicatoren............................................................................................. 52 13. Raming reserves 2022 ....................................................................................... 53 13.1. Raming reserves 2022-2024 ............................................................................. 53 14. Raming voorzieningen 2022 ............................................................................. 54 14.1. Raming voorzieningen 2022-2024 ................................................................... 54 15. EMU saldo ......................................................................................................... 55 16.
Investeringsplan materieel 2022-2025 (in euro`s) .......................................... 56 16.1 Investeringsprogramma inzamelmiddelen 2022-2025................................... 59 17. Raming afval en grondstofhoeveelheden ........................................................ 60 18. Geraamde verwerkingskosten afval en grondstoffen .................................... 61 Soest, februari 2021 Rob (R.A.) Schram Directeur
1. Begroting RMN 2022 1.1. Algemeen De kaders uit de kaderbrief zijn toegepast op de begroting. De uitgangspunten met betrekking tot de maatregelen uit het VANG programma zijn overeenkomstig de kaderbrief 2022 gehandhaafd. Uitgangspunt bij het opstellen van de begroting 2022 zijn de in de DVO overeengekomen producten en diensten voor het lopende jaar aangevuld met de separaat ontvangen gemeentelijke opdrachten. De gemeente bepaalt het beleid en verstrekt de daarbij behorende opdracht (budget) aan RMN. Daarna worden de financiële gevolgen ervan in de begroting verwerkt en de financiering geregeld. Met begrotingswijziging 2021.1 is de bijdrage ten opzichte van de primaire begroting 2021 met € 1.383.000,- gestegen, van € 31.813.000,- naar € 33.196.000,-. Ten opzichte van de in procedure gebrachte begrotingswijziging 2021.1 stijgen de bijdragen met € 767.000,-, van € 33.196.000,- naar € 33.963.000,-. 1.2. Financieel De in deze begroting opgenomen financiële getallen zijn zoveel als mogelijk afgerond op hele bedragen van respectievelijk € 1.000,- of € 100,- . In de begroting zijn de kaders uit de kaderbrief toegepast. De salarissen zijn gebaseerd op de in de kaderbrief aangegeven prijsindex voor overheidsconsumptie, beloning werknemers van 2,1%. De kosten van de voertuigen stijgen met de in de kaderbrief opgegeven prijsindex voor overheidsconsumptie, netto materieel van 1,5%.
Ter verklaring van de stijging in de begroting beperken we ons tot de stijging ten opzichte van de begrotingswijziging 2021.1 . In de op de DVO taken gerichte begroting ( RMN omzet) worden de gemeente specifieke zaken nogmaals verklaard. Vergelijking begroting 2021.1 en 2022 (stijging € 767.000,-) • Kosten van directie en algemeen beheer De kosten stijgen door toevoeging van 1 FTE aan de formatie. Dit betreft een nieuwe functie van gemeenteadviseur. In opvolging van de bevindingen van de rekenkamer om de advieskracht voor de deelnemende gemeenten van RMN te vergroten is het personeelsbestand uitgebreid met de functie van gemeenteadviseur. Op grond van wettelijke voorschriften is RMN verplicht een FG (functionaris gegevensbescherming) aan te stellen. De formatie is hierdoor met 0,05 FTE verder uitgebreid. Daarnaast heeft de afgesproken indexatie van 2,1% plaatsgevonden. In totaal nemen de kosten van directie en algemeen beheer met € 152.000,- toe. • Huisvesting Door indexatie nemen de kosten van huisvesting met € 10.000,- toe. • Personeelskosten De personeelskosten nemen met € 175.000,- toe hoofdzakelijk als gevolg van indexatie van de salarissen. De bij de begrotingswijziging 2021.1 aangevoerde wijziging van de productienorm (1450 naar 1402) is ook in deze begroting van toepassing. De norm is bijgesteld op basis van monitoring van de daadwerkelijke productieve uren.
Hierbij is met
1
name ingezoomd op de impact van opleiding, training en zaken rondom veiligheid en arbo maatregelen op de norm. • Materieel De kosten van het materieel nemen met € 55.000,- toe als gevolg van prijsindexatie. • Recyclingstation en inzamelmiddelen De kosten stijgen met € 445.000,- als gevolg van hogere kapitaallasten door verdere uitrol van het VANG programma van IJsselstein waarbij de hoogbouw wordt voorzien van ondergrondse containers voor de diverse fracties voor maximale afvalscheiding, conform de met IJsselstein afgesproken invoeringsplanning. Daarnaast zijn de kapitaallasten gestegen als gevolg van vervangingen van oude ondergrondse containers op basis van het vervangingsplan. Door uitbreiding van het aantal ondergrondse containers nemen de onderhoudskosten eveneens toe. • Verwerkingskosten De invoering van VANG trajecten in meerdere gemeenten heeft als gevolg dat dit jaar de verwerkingskosten per saldo afnemen met € 415.000,-. We ramen dat er minder restafval wordt aangeboden en meer inkomsten worden gegenereerd voor PMD en oud papier. • Overige directe kosten De overige directe kosten stijgen met circa € 140.000,- door aanpassing van de huurovereenkomst met de gemeente Soest van de opstallen aan de Schans 16, het recyclingstation, en de Lange Brinkweg 79, de werkplaats en de stalling.
Daarnaast is de begroting gecorrigeerd voor het wegvallen van de opbrengsten van het ophalen van grof afval in Zeist en zijn de overige directe kosten geïndexeerd. 1.3. Overhead De overhead wordt bepaald volgens de afspraken uit het kostenallocatiemodel. Ter dekking van de overhead worden de directe man- en tractie-uren opgehoogd met 24% en de verwerkingskosten en overige directe kosten met 5%. Gemiddeld bedraagt het gehanteerde percentage overhead 16,0 %. 1.4. Formatie De berekende formatie in de buitendienst komt overeen met de aanpassingen in de begrotingswijziging 2021.1 en wordt berekend op 103,3 FTE. De formatie in de binnendienst neemt per saldo met 0,8 FTE toe tot een totaal van 35,3 FTE als gevolg van het toevoegen van de functie van gemeenteadviseur voor 1 FTE en de functionaris gegevensbescherming voor 0,05 FTE aan de formatie en vermindering van de formatie met 0,25 FTE als gevolg van deeltijdwerken. De formatie teamleiders van de buitendienst is met 7,7 fte gelijk gebleven aan die van 2021. De formatie in de werkplaats is met 3,6 FTE onveranderd ten opzichte van 2021. De formatie ten behoeve van de uitvoering van de additionele taken in IJsselstein bestaat uit 24,9 FTE. De totale formatie van RMN komt daarmee uit op 174,8 Fte. Zie ook de staat van personeel op bladzijde 32 voor de ontwikkeling van de formatie.
2
1.5. In rekening te brengen bijdrage aan de gemeente Bovenstaande ontwikkelingen zijn verwerkt in de bedrijfskosten van RMN en worden doorberekend in de DVO taken van de deelnemende gemeenten. Voor een toelichting per gemeente verwijzen wij naar de pagina's 18 – 29 waar de DVO taken verder staan uitgewerkt en resulteren in de volgende bijdrage per gemeente: • • • • • •
Gemeente Baarn € 3.263.000,Gemeente Bunnik € 2.477.000,Gemeente IJsselstein € 8.116.000,Gemeente Nieuwegein € 5.974.000,Gemeente Soest € 5.843.000,Gemeente Zeist € 8.062.000,-.
Ontwikkeling van de geraamde bijdrage per gemeente periode 2020-2022
3
BATEN
Alle bedragen in euro's
Omschrijving
Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein
Incidentele baten Werken voor deelnemende gemeenten
Financiële baten en lasten
Totaal baten
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
3.263.000 2.224.000 5.015.000 5.974.000 5.843.000 8.062.000 30.381.000
3.133.000 1.997.000 4.459.000 5.939.000 5.345.000 7.513.000 28.386.000
2.771.700 1.696.800 3.757.300 4.166.400 4.355.600 6.566.500 23.314.300
253.000 3.101.000 3.354.000
238.000 2.977.000 3.215.000
219.800 2.863.200 3.083.000
190.000 190.000
176.000 176.000
334.500 334.500
38.000 38.000
36.000 36.000
38.700 38.700
33.963.000
31.813.000
26.770.500
4
LASTEN Omschrijving
Alle bedragen in euro's
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
2.823.000 914.000 3.737.000
2.660.000 849.000 3.509.000
2.488.300 1.109.100 3.597.400
612.000 612.000
605.000 605.000
601.200 601.200
8.232.000 4.688.000 2.597.000 15.517.000
7.687.000 4.374.000 1.954.000 14.015.000
7.677.000 4.131.300 1.250.400 13.058.700
9.509.000 1.234.000 10.743.000
9.409.000 1.060.000 10.469.000
5.727.600 982.900 6.710.500
Additionele taken
3.354.000
3.215.000
3.083.000
Totaal lasten
33.963.000
31.813.000
27.050.800
Totaal van saldo van baten en lasten
-
-
-280.300
Mutaties reserves
-
-
-
Gerealiseerde resultaat
-
-
-280.300
Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Recyclingstation en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten
5
2. Toelichting RMN begroting 2.1. Algemeen RMN streeft naar een continue verbetering van haar prestaties op het gebied van de afvalinzameling en het beheer van de openbare ruimte zowel in termen van effectiviteit en efficiency als kwaliteit. Daar waar aanpassingen in de bedrijfsvoering zijn te realiseren en/of adviezen voor verbetering door de opdrachtgever worden overgenomen zijn de resultaten verwerkt in de begroting. In het overzicht van Baten en Lasten en de toelichting geeft de eerste kolom de cijfers van de begroting voor het jaar 2022 weer. De grijs gearceerde kolom geeft de cijfers van de vastgestelde primaire begroting 2021 weer. In de laatste kolom worden de werkelijke cijfers van 2019 weergegeven. Alle bedragen luiden in euro’s. De cijfers van 2019 zullen worden vervangen met die van 2020 na gereedkomen van de jaarrekening 2020. In de begroting zijn de incidentele baten beperkt tot aanvullende opdrachten van de deelnemende gemeenten. Met incidente lasten wordt geen rekening gehouden, dergelijke uitgaven dienen zoveel als mogelijk binnen de begroting te worden opgevangen. 2.2. Directie en algemeen beheer
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
2.800.000 50.000 46.000 39.000 88.000 8.000 5.000 65.000 -278.000 2.823.000
2.658.000 25.000 46.000 37.000 81.000 12.000 65.000 -264.000 2.660.000
2.667.300 11.600 9.800 60.000 700 59.200 -320.300 2.488.300
BASISTAKEN Directie en algemeen beheer Personeelskosten Huidig personeel Voormalig personeel Vervoerskosten Opleiding Bedrijfsgezondheid Werving en selectie Periodiek medisch onderzoek Overige personeelskosten Aandeel additionele taken
De kosten van voormalig personeel bestaan uit de werkgeversbijdrage ten behoeve van medewerkers die nog gebruik kunnen maken van de regeling van vervroegde uittreding en uit de kosten die wettelijk nog verhaald worden op RMN. Er wordt geen rekening gehouden met de gevolgen van langdurige ziekte. Hiervoor is geen verzekering afgesloten of een voorziening in de begroting opgenomen. Vervanging van langdurige zieken resulteert in een overschrijding van de begroting. De kosten van huidig personeel nemen behalve door salarisstijgingen toe door versterking van de binnendienst met 1,05 fte. Onder de kosten voor bedrijfsgezondheid vallen o.a. uitgaven voor de arbodienst en bedrijfsmaatschappelijk werk In de raming van de kosten van bedrijfsgezondheid is een stelpost voor re-integratie trajecten opgenomen.
6
De overige personeelskosten bestaan o.a. uit kosten voor personeelsbijeenkomsten en kosten in verband met ambtsjubilea, Tevens is rekening gehouden met ondersteuning bij harmonisatie van het ambtenarenrecht en juridische ondersteuning bij het begeleiden naar ander werk of het beëindiging van het dienstverband.
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
89.000 2.000 47.000 57.000 458.000 73.000 70.000 64.000 30.000 35.000 5.000 43.000 5.000 21.000 7.000 -92.000 914.000
166.000 5.000 41.000 47.000 340.000 71.000 99.000 60.000 28.000 26.000 3.000 33.000 5.000 4.000 7.000 -86.000 849.000
73.300 2.900 40.600 80.900 489.100 81.400 88.200 103.800 22.200 31.100 21.700 200 33.600 2.300 146.200 -108.400 1.109.100
Algemene kosten Afschrijvingen inventaris Rentelasten inventaris Kantoorbenodigdheden Telefoon en porti Automatisering Voorlichting Advieskosten Accountant Accountant advisering Contributie/abonnementen Assurantiën Representatie Salarisadministratie OR kosten Bestuurs- en ontwikkelkosten Duurzaam ondernemen Aandeel additionele taken
De inventaris bestaat uit kantoorinventaris en investeringen in het IT landschap. Een deel van de ICT middelen heeft betrekking op de boordcomputers en wordt doorbelast naar de voertuigen. De kosten van automatisering bestaan uit kosten van onderhoud en licenties van de systemen en applicaties en netwerkbeheer. De afschrijvingen zijn naar beneden bijgesteld doordat gekozen is voor een Saas oplossing in plaats van te investeren in hardware in eigen beheer (on premises). De salarisadministratie wordt extern verzorgd. De begroting is in lijn gebracht met het huidige kostenniveau. De advieskosten zijn verlaagd in verband met minder inzet van externe begeleiding bij het doen van aanbestedingen.De kosten van accountantscontrole zijn gebaseerd op de resultaten uit de Europese aanbesteding.
7
2.3. Huisvestingskosten
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
40.000 2.000 22.000 217.000 54.000 40.000 4.000 5.000 51.000 435.000
20.000 2.000 22.000 210.000 54.000 38.000 4.000 5.000 50.000 405.000
27.100 6.600 27.500 213.700 26.700 39.300 10.900 77.000 428.800
135.000 40.000 -113.000 62.000
135.000 5.000 38.000 -113.000 65.000
139.000
80.000 50.000 20.000 150.000
82.000 22.000 42.000 20.000 166.000
56.900 4.900 144.500
26.000 26.000
26.000 26.000
24.000 24.000
673.000 -61.000 612.000
662.000 -57.000 605.000
656.200 -55.000 601.200
Huisvestingskosten Locatie Soest Afschrijvingen Rentelasten Gas, water en electra Huur kantoor Onderhoud Schoonmaak Verzekeringen Belastingen Kantinebeheer Locatie Zeist Kapitaallasten Schoonmaak Kantinebeheer Doorbelaste huur en kapitaallasten Locatie IJsselstein Huur kantoor Schoonmaak Kantinebeheer Kapitaallasten Locatie Bunnik Huur kantoor
Aandeel additionele taken Totaal huisvestingskosten
36.900 -117.000 58.900 82.700
2.3.1.Locatie Soest De afschrijvingen en rentelasten hebben betrekking op de bouwkundige aanpassingen aan het kantoorpand aan de Lange Brinkweg 81 te Soest. 2.3.2.Locatie Zeist De kapitaallasten van het recyclingstation betreffen de geactiveerde kosten van de grond en bijbehorende opstallen. De kapitaallasten, onder aftrek van een vergoeding voor kantoorruimte en stalling, worden doorbelast naar de taak recyclingstation. 2.3.3.Locatie IJsselstein De huur van de werf wordt doorbelast aan huisvesting en tractiemiddelen. De kantine in IJsselstein wordt door eigen personeel geëxploiteerd. De kapitaallasten hebben betrekking op de verbouwing van de kantine.
8
2.4. Buitendienst
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
7.839.000 1.580.000 83.000 62.000 -1.332.000 8.232.000
7.361.000 1.424.000 80.000 60.000 -1.238.000 7.687.000
6.948.100 1.900.500 110.800 59.200 -1.341.600 7.677.000
Personeelskosten Huidig personeel Personeel derden Opleidingen en seminars Dienstkleding en veiligheidsmiddelen Aandeel additionele taken Totaal Personeelskosten
De kosten van personeel zijn aangepast in verband met de stijging van de salarissen van de medewerkers en de tarieven van de uitzendkrachten. De flexibele schil bedraagt ongeveer 25% van het totaal aan benodigde medewerkers. Met een goede verhouding voor het aanhouden van een flexibele schil kunnen kostenvoordelen worden gerealiseerd en kunnen efficiencyvoordelen sneller worden vertaald naar de begroting. 2.5. Materieel
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
1.949.000 2.222.000 457.000 31.000 244.000 -215.000 4.688.000
1.819.000 2.069.000 440.000 31.000 229.000 -214.000 4.374.000
1.451.000 1.900.300 588.000 125.400 216.400 -149.800 4.131.300
Materieel Kapitaallasten Brandstof en onderhoud Stalling en beheer Inhuur materieel Belastingen en verzekeringen Resutaat bij verkoop materieel Aandeel additionele taken Totaal Materieel
De kapitaallasten zijn gebaseerd op het huidige wagenpark met in- en uitstroom op basis van het vervangingsplan. De kapitaallasten nemen toe door verduurzaming van het wagenpark, door aanschaf van duurdere voertuigen rijdend op groengas en elektrisch aangedreven voertuigen. De kosten van brandstof, onderhoud en verzekeringen zijn geïndexeerd op basis prijs overheidsconsumptie, netto materieel. De stallingskosten zijn gebaseerd op huurcontracten met de gemeente Soest, de gemeente IJsselstein en een particuliere partij. Daarnaast worden kapitaallasten doorberekend voor het gebruik van de stalling in Zeist. De huur van de stalling van materieel voor de gladheidbestrijding in Soest is verantwoord onder de kosten van gladheidbestrijding. De kosten van inhuur materieel zijn opgenomen teneinde langdurige uitval van voertuigen te kunnen opvangen en ten behoeve van inhuur van extra capaciteit tijdens de zomervakantie.
9
2.6. Recyclingstation en inzamelmiddelen
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
1.476.000 185.000 701.000 235.000 2.597.000
979.000 197.000 543.000 235.000 1.954.000
482.700 209.700 376.000 181.400 600 1.250.400
Recyclingstation en inzamelmiddelen Kapitaallasten Onderhoud recyclingstation Onderhoud containers Vervanging containers Aandeel additionele taken Totaal recyclingstation en inzamelmiddelen
De kapitaallasten bestaan uit rente en afschrijving van persen, afzetbakken en ander terreininventaris op de recyclingstations. Daarnaast bestaan de kapitaallasten uit afschrijving en rente van ondergrondse containers inclusief de elektronica en toegangspassen en van geactiveerde minicontainers verband houdend met de invoering van een vierde minicontainer voor het inzamelen van PMD en van GFT voorzieningen bij hoogbouw. De kapitaallasten en de kosten van onderhoud van minicontainers en ondergrondse containers bij laagbouw en de GFT voorzieningen bij hoogbouw in Soest zijn volledig verwerkt in de begroting. De kapitaallasten en de kosten van onderhoud van minicontainers en ondergrondse containers bij laagbouw in Baarn zijn volledig verwerkt in de begroting. De invoering van VANG maatregelen in IJsselstein laagbouw en Zeist zijn volledig in de begroting verwerkt. De kapitaallasten voor de ondergrondse containers bij hoogbouw in IJsselstein zijn voor drie kwart jaar verwerkt in de begroting. In de post onderhoud recyclingstation is onder andere een dotatie aan de voorziening groot onderhoud van het recyclingstation Zeist opgenomen. De voorziening is gebaseerd op het meerjarenplan voor groot onderhoud van de terreinen en opstallen van het recyclingstation aan de Zandbergenlaan in Zeist.
De onderhoudskosten van de containers betreffen kosten van (preventief) onderhoud en het schoonmaken, wassen van de (ondergrondse) containers. De kosten zijn geraamd op basis de huidige en naar verwachting te bij te plaatsen ondergrondse containers in het verzorgingsgebied. De onderhoudskosten stijgen daarnaast als gevolg van veroudering van de bestaande ondergrondse containers en door invoering van het VANG programma. De vervangingskosten van containers betreffen voornamelijk kosten van vervanging als gevolg van schade, vermissing of omwisseling van inhoud van de minicontainers.
10
2.7. Directe kosten
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
2.377.000 5.501.000 452.000 -230.000 -250.000 1.000 -1.230.000 128.000 181.000 2.420.000 163.000 -4.000 9.509.000
2.167.000 6.415.000 231.000 -440.000 -235.000 -22.000 -1.025.000 126.000 175.000 1.878.000 143.000 -4.000 9.409.000
1.199.100 3.741.600 -705.300 -263.900 -46.500 23.900 138.400 164.700 1.333.600 142.000 5.727.600
Directe kosten Verwerkingskosten GFT Restafval Grof afval Papier Glas Textiel PMD Kringloopcentra Klein chemisch afval Recyclingstation Straatreinigen Aandeel additionele taken
Totaal verwerkingskosten
De verwerkingskosten van GFT, rest-, grof afval, papier, glas en kunststof verpakkingen zijn ontleend aan de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. Het tarief voor brandbaar afval is gesplitst in een tarief voor fijn huishoudelijk restafval van € 136,74 per ton en € 248,09 voor grof huishoudelijk afval per ton. In de begroting 2021 was nog sprake van een gemengd tarief voor restafval en grof afval van € 153,78. Werden de verwerkingskosten met de begrotingswijziging 2021.1 door alle marktontwikkelingen nog verhoogd naar € 9.924.000,--, voor 2022 zien we een neerwaartse lijn voor de verwerkingskosten o.a. vanwege de doorgevoerde VANG maatregelen. De kosten van brandbaar afval (restafval en grof afval) zijn in de begroting verdeeld over de taken inzamelen restafval, inzamelen grof afval en recyclingstation. In de begroting is rekening gehouden met de gevolgen van de nieuwe raamovereenkomst voor verpakkingen. Dit levert per saldo een voordeel op door het wegvallen van de post collection kosten. De vergoedingen van het Afvalfonds voor PMD, papier en glas zijn voor alle deelnemende gemeenten opgenomen in de begroting. De kosten van de Kringloopcentra betreffen de Kringloopcentra in Soest en Zeist. Deze centra ontvangen een vergoeding voor ingezamelde hoeveelheden huisraad onder aftrek van de afgevoerde hoeveelheid grof afval en hout.
Op deze wijze wordt een financiële prikkel gegeven om zoveel mogelijk producten en of materialen een tweede leven te geven c.q. te recyclen. De verwerkingskosten van het recyclingstation zijn opgenomen op basis van de huidige tarieven en tonnages. De verwerkingskosten worden op basis van de werkelijke hoeveelheden en prijzen verrekend met de gemeenten.
11
2.8. Overige directe kosten Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
449.000 234.000 208.000 31.000 74.000 238.000 8.000 -8.000 1.234.000
434.000 94.000 191.000 31.000 74.000 236.000 8.000 -8.000 1.060.000
361.800 97.600 162.500 10.300 118.300 226.900 5.500 982.900
Overige directe kosten Afvalinzameling Recyclingstation Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Aandeel additionele taken Totaal overige directe kosten
De overige directe kosten bestaan hoofdzakelijk uit uitbestede werkzaamheden om pieken in de uitvoering op te vangen en om moeilijk in te vullen capaciteit vast te leggen. In de post afvalinzameling zijn de kosten van de afvalkalender en publicaties in de maandrubrieken opgenomen. De inzameling van luiers in de gemeenten is toegevoegd aan deze post. De kosten van het recyclingstation betreffen de doorberekende kapitaallasten van de opstallen en grond van het recyclingstation aan de Zandbergenlaan in Zeist en de huur voor het recyclingstation aan de Schans in Soest. De huuraanpassing van de Schans is verwerkt in deze post. De post gladheidbestrijding bestaan uit de kosten van strooizout, de vergoeding voor de consignatiedienst, de huur van stalling van het materieel van Soest en Baarn en de kosten van aansluiting op een gladheidmeldingssysteem. De raming is gebaseerd op ervaringscijfers van de afgelopen winters.
12
2.9. Overhead
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
3.101.000 914.000 4.015.000
2.660.000 849.000 3.509.000
2.488.300 1.109.100 3.597.400
612.000 612.000
605.000 605.000
601.200 601.200
Buitendienst Personeelskosten
799.000
766.000
735.800
Financiële lasten
10.000
10.000
10.000
Totale overhead
5.436.000
4.890.000
4.944.400
Totale lasten
33.973.000
31.823.000
27.060.800
16,0%
15,4%
18,3%
Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Overhead percentage
De personeelskosten directie en beheer zijn de kosten van het personeel dat niet direct in de uitvoering werkzaam is. De personeelskosten omvatten zowel intern als extern personeel. De kosten zijn gestegen als gevolg van uitbreiding van de formatie in de binnendienst en de hogere salariskosten. De administratiekosten vallen hoger uit door de gestegen accountantskosten, het aangaan van een samenwerking met een inkoopbureau en hogere lasten van automatisering. De personeelskosten van de buitendienst betreffen de kosten van toezicht en directe leiding van de buitendienst. De kosten van toezicht en directe leiding zijn in de begroting samengevoegd met de kosten van het personeel van de buitendienst maar zijn ten behoeve van de berekening van de overhead in dit overzicht afzonderlijk opgenomen. De financiële lasten worden hier voor de berekening van de overhead afzonderlijk gepresenteerd voor het deel wat toe te wijzen valt aan de indirecte kosten.
13
2.10.
Additionele taken
Omschrijving
ADDITIONELE TAKEN Personeelskosten directie en beheer Algemene kosten Financiële baten en lasten Huisvesting Personeelskosten buitendienst Materieel Recyclingstation en inzamelmiddelen Verwerkingskosten Overige directe kosten Totaal additionele taken
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
278.000 92.000 -5.000 61.000 1.332.000 215.000 4.000 1.377.000 3.354.000
264.000 86.000 -4.000 57.000 1.238.000 214.000 4.000 1.356.000 3.215.000
320.300 108.400 -3.500 55.000 1.341.600 149.800 1.111.400 3.083.000
De additionele taken betreffen taken op het gebied van beheer en uitvoering in de openbare ruimte die door de gemeente Bunnik en IJsselstein zijn ingebracht. Teneinde de deelnemers te vrijwaren van financiële risico’s verbonden aan de uitvoering van deze taken zijn beheersmaatregelen getroffen waaronder het voeren van een strikt gescheiden administratie tussen de basistaken en de additionele taken. Het aandeel in de overhead wordt berekend met behulp van het kostenallocatiemodel en naar rato omgeslagen over de betreffende kostensoorten.
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
4.102.000 673.000 17.064.000 12.124.000 33.963.000
3.855.000 662.000 15.467.000 11.829.000 31.813.000
4.022.600 656.200 14.550.100 7.821.900 27.050.800
Totale uitgaven Directie- en algemeen beheer Huisvestingskosten Buitendienst Directe kosten
14
3. Toelichting RMN begroting, baten
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
561.000 659.000 1.000 6.000 101.000 99.000 -10.000 21.000 921.000 328.000 235.000 148.000 77.000 101.000 15.000 3.263.000
506.000 744.000 4.000 6.000 99.000 157.000 13.000 19.000 814.000 267.000 226.000 91.000 74.000 99.000 14.000 3.133.000
399.400 602.100 4.100 5.200 43.000 276.900 12.100 19.800 730.400 181.400 210.000 88.900 72.000 112.500 13.900 2.771.700
BASIS TAKEN Gemeente Baarn Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling snoei afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Baarn
In 2020 is het VANG programma afgesloten waarbij van de laagbouw aansluitingen de grotere percelen zijn voorzien van een vierde container voor het scheiden van PMD en waarbij voor de kleinere percelen de restafval container is ingeleverd voor een PMD container en ondergrondse containers zijn geplaatst voor het wegbrengen van restafval. De gevolgen hiervan zijn door een externe partij in opdracht van de gemeente Baarn tussentijds geëvalueerd waarbij geconcludeerd is dat, geabstraheerd voor de effecten van de covid 19 pandemie, de financiële doelstellingen zijn behaald en RMN ten opzichte van de benchmark goed presteert. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. In de begroting zijn de gevolgen verwerkt van verdergaande efficiëntie in de uitvoering door herindeling van de wijken waardoor de zijlader meer adressen kan bedienen.
Hierdoor worden uren bespaard voor de taken inzamelen gft, papier en PMD. Al met al is de bijdrage van de gemeente Baarn, mede hierdoor, na een stijging in de begrotingswijziging 2021.1 tot € 3.302.000,-- voor de begroting 2022 verlaagd naar € 3.263.000,--. Vanwege de effecten door de invoering van het VANG programma zijn de hoeveelheden GFT en PMD met respectievelijk 800 en 200 ton verhoogd. De hoeveelheid restafval is nog eens met 200 ton verder naar beneden bijgesteld. De vergoeding voor het PMD is verlaagd van € 261 per ton naar € 231 per ton. De vergoeding voor oud papier is gedaald van € 62,70 naar € 45 per ton.
15
Vanwege het verminderde aanbod van snoeihout zijn de geraamde uren naar beneden bijgesteld. De hoeveelheden van de diverse afvalstromen op het recyclingstation zijn in lijn gebracht met de gerealiseerde hoeveelheden in 2020. Daarnaast is het tarief voor grof huishoudelijk afval gewijzigd van € 153,78 in € 248,09 per ton. De kosten van het recyclingstation worden op basis van een verdeelsleutel verdeeld over Baarn en Eemnes. De kosten nemen toe onder invloed van de hogere verwerkingstarieven van de af te voeren afvalstromen. Zie onderstaande tabel voor de eerder berekende kosten en de wijze waarop de kosten zijn verwerkt in de begroting 2022.
Exploitatie recyclingstation
Begroting 2022
Aandeel Baarn
Aandeel Eemnes 93.000,00 10.000,00 4.000,00 50.000,00 1.000,00 64.000,00 -12.000,00 210.000,00
Inzet personeel
€
342.000,00
€
Kapitaallasten pers, containers Onderhoud Verwerkingskosten AVU Beheerskosten AVU Vereveningsbijdrage Verwerkingskosten overig Opbrengsten oud ijzer etc.
€ € € € € € € €
38.000,00 16.000,00 185.000,00 2.000,00 1.000,00 236.000,00 -46.000,00 774.000,00
€ € € € € € € €
249.000,00 € € 28.000,00 € 12.000,00 € 135.000,00 € 1.000,00 € 1.000,00 € 172.000,00 € -34.000,00 € 564.000,00 €
€ € €
68.000,00 79.000,00 147.000,00
€ € €
50.000,00 € 58.000,00 € 108.000,00 €
18.000,00 21.000,00 39.000,00
€
921.000,00
€
672.000,00 €
249.000,00
Transport recyclingstation Inzet personeel Inzet materieel
De overige kosten van afvalinzameling bestaan onder andere uit de exploitatielasten van de ondergrondse containers. Deze zijn toegenomen als gevolg van vervanging van 55 ondergrondse containers uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag van per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers. Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren inzet geraamd. Hierbij is rekening gehouden met de staat van de trottoirs en verhardingen. Door het wijken van de verbanden en grotere voegen groeit er meer onkruid en door scheef hangende stoeptegels is er meer capaciteit nodig om aan de beeldkwaliteit te kunnen voldoen.
16
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
312.000 536.000 46.000 5.000 3.000 85.000 63.000 13.000 15.000 590.000 103.000 192.000 142.000 50.000 65.000 2.000 2.000 2.224.000
311.000 554.000 25.000 5.000 3.000 68.000 68.000 13.000 13.000 495.000 86.000 189.000 73.000 27.000 63.000 2.000 2.000 1.997.000
235.600 371.800 21.700 5.200 2.100 52.800 121.900 8.900 12.400 435.800 63.900 187.700 73.200 20.400 83.400 1.696.800
Basis-taken (vervolg) Gemeente Bunnik Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Bunnik
Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. De hoeveelheid in te zamelen GFT is met 100 ton verlaagd van 2000 naar 1900 ton. De hoeveelheid restafval is met 100 ton gestegen van 2400 ton naar 2500 ton. De hoeveelheid op te halen grof afval is gestegen van 40 ton naar 100 ton. De kosten van grof afval nemen toe vanwege het hogere verwerkingstarief in combinatie met de stijging in tonnage. De hoeveelheid PMD is met 70 ton naar boven bijgesteld van 230 ton naar 300 ton. De vergoeding voor het PMD is verlaagd van € 261 per ton naar € 231 per ton. De vergoeding voor oud papier is gedaald van € 62,70 naar € 45 per ton.
De stijging van de verwerkingskosten van het recyclingstation zijn voor € 78.000 te verklaren door aanpassing van de hoeveelheid grof afval met 140 ton, de reeds vermelde tariefstijging van het grof afval en door aanpassing van het tonnage aan hout B en het toevoegen van de afvalstromen van Gips en Bouw- en sloopafval. De overige kosten van afvalinzameling zijn toegenomen door opname van de exploitatielasten van 20 ondergrondse containers uit het vervangingsplan. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag van per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers.
17
Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Het seizoen vangt eerder aan en loopt langer door. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren inzet geraamd. Hierbij is ook rekening gehouden met de slechte staat van veel trottoirs en verhardingen. Door het wijken van de verbanden en grotere voegen groeit er meer onkruid en door scheef hangende stoeptegels is er meer capaciteit nodig om aan de gewenste beeldkwaliteit te kunnen voldoen. In de raming van de uren van het ledigen van de kolken zijn ook de uren meegenomen die betrekking hebben op het vervangen van de PVC mantel van de kolken. Door worteldruk en achterstallig onderhoud (levensduur, slijtage) verkeren veel kolken in slechte staat waardoor uiteindelijk de PVC mantel beschadigd raakt. De gemeente schakelt RMN regelmatig in voor het uitgraven en vervangen van de PVC mantel. Deze uren worden bespaard op het budget van de afdeling rioolbeheer van de gemeente.
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2019
577.000 1.040.000 158.000 11.000 191.000 108.000 28.000 1.063.000 723.000 555.000 341.000 76.000 122.000 20.000 2.000 5.015.000
498.000 1.282.000 58.000 8.000 123.000 154.000 28.000 916.000 376.000 513.000 287.000 74.000 120.000 20.000 2.000 4.459.000
336.300 1.000.200 46.900 6.200 72.100 203.200 25.800 863.800 172.400 533.600 274.800 83.000 105.900 31.800 1.300 3.757.300
Basis-taken (vervolg) Gemeente IJsselstein Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolken reinigen Gladheidbestrijding Plaagdieren Huisontruimingen Totaal gemeente IJsselstein
In het kader van de invoering van de VANG maatregelen (afvalbeleidsplan 2019) zijn in de begroting de volgende uitgangspunten verwerkt. De maatregelen voor de laagbouw d.w.z. de invoering van een vierde minicontainer in combinatie met ondergrondse containers voor kleine percelen zijn voor 100% verwerkt. De maatregelen voor het faciliteren van gescheiden inzameling bij hoogbouw zijn voor 75% opgenomen. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. Als gevolg van deinvoering van de VANG maatregelen is de hoeveelheid GFT met 800 ton naar boven bijgesteld, de hoeveelheid restafval is met 1000 ton verlaagd en de hoeveelheid PMD met
18
366 ton naar boven bijgesteld. De vergoeding voor het PMD is verlaagd van € 261 per ton naar € 231 per ton. De vergoeding voor oud papier is gedaald van € 62,70 naar € 45 per ton. Door de verdere invoering van de VANG maatregelen zijn de uren van restafval nog eens met 317 uur verlaagd. De uren van PMD inzamelen zijn met 820 uur verhoogd. De kosten van het inzamelen van restafval nemen, behalve door vermindering van de in te zetten uren, af door een combinatie van lagere tonnages en een lager verwerkingstarief. De kosten van het ophalen van grof afval nemen onder andere toe door uitbreiding van het aantal uren. Dit is het gevolg van het opnemen van een extra route voor het rijden van grof afval en het toevoegen van de hotspots met veel overlast. Hiermee vervalt een groot deel van de, buiten de begroting, gegeven extra opdrachten om grof afval exra in te zamelen In verband daarmee is de raming van de hoeveelheid op te halen grof afval met 70 ton verhoogd van 130 ton naar 200 ton. Tenslotte stijgt hier het verwerkingstarief van grof afval van € 153,78 naar € 248,09 per ton. In verband met de invoering van VANG maatregelen zijn de uren van papier inzamelen bij ondergrondse containers naar boven bijgesteld. In combinatie met de lagere vergoeding voor oud papier resulteert dit in een stijging van € 916.000 naar € 1.063.000,- voor het inzamelen van oud papier.
In deze begroting is nog geen rekening gehouden met de gevolgen van het voorgenomen besluit om de subsidie oud papier aan scholen en vereniging te beëindigen. De kosten van het inzamelen van de overige fracties betreffen de inzameling van glas en het ophalen van PMD. De kosten zijn per saldo gestegen als gevolg van de hierboven beschreven effecten. De stijging van de verwerkingskosten van het recyclingstation zijn voor € 140.000 te verklaren door de genoemde tariefstijging van het grof afval en door aanpassing van het tonnage aan hout B en het toevoegen van de afvalstroom bouw- en sloopafval. De overige kosten van afvalinzameling bestaan onder andere uit exploitatielasten van de ondergrondse containers. Deze zijn toegenomen als gevolg van vervanging van 63 ondergrondse containers uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag van per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers. De berekende lasten die gemoeid zijn met de VANG operatie zijn voor de laagbouw voor een heel jaar opgenomen en van de hoogbouw 75% voor een heel jaar. De opgenomen lasten stijgen hierdoor met € 236.000,-. De kosten van straatreinigen nemen toe door het toevoegen van een budget voor het vervangen van afvalbakken als gevolg van vandalisme rondom oud en nieuw en een veegactie na de jaarwisseling.