CConstaterende datHulst
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarstukken 2023 CVV ZVL

Gemeenteraad 4 juli 2024, gemeente HulstBij agendapunt: Zienswijze ontwerpbegroting 2025 Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CVV)9.341 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Jaarstukken 2023

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

2 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Inhoudsopgave bladzijde Bestuurlijke inleiding

4

Jaarverslag 2023 Programmaverantwoording Overzicht van baten en lasten 2023

5

Programmaverantwoording: 1. Leerlingenvervoer (taakveld 4.3)

6

2. Vervoer WMO-gerechtigden (taakveld 6.71)

8

3. Jeugdzorgvervoer (taakveld 6.72)

11

Overzichten: 1. Overhead

13

2. Onvoorzien

15

Paragrafen A. Weerstandsvermogen en risicobeheersing

16

B. Verbonden partijen

17

C. Financiering

18

D. Bedrijfsvoering

18

E. Wet open overheid (WOO)

19

Jaarrekening 2023 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling

20

Overzicht van baten en lasten

22

Balans per 31 december 2023

23

Toelichting op de balans per 31 december 2023

24

Bijlagen Overzicht baten en lasten per kostensoort

27

Overzicht baten en lasten per taakveld

29

Totaaloverzicht bijdragen 2023 per deelnemer

30

Overzicht Wet Normering Topinkomens

31

Rechtmatigheidsverantwoording

32

Ondertekening

33

3 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Bestuurlijke inleiding

Aan het Algemeen Bestuur

Betreft: Jaarstukken 2023

Hierbij bieden wij u de jaarstukken van het Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen over 2023 aan. Dit document omvat het jaarverslag en de jaarrekening. Over de uitvoering van de begroting 2023 hebben wij in de loop van 2023 driemaandelijks schriftelijk gerapporteerd. De jaarstukken, die wij u nu aanbieden, vormen het sluitstuk over 2023. In 2004 trad het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) in werking. Daarmee kwam er een zelfstandig kader voor de verslaglegging op de eigenheid van de medeoverheden. Het BBV beoogde zodanige eisen te stellen dat de begrotings- en verantwoordingsstukken in uiteenlopende informatiebehoeften van de verschillende belanghebbenden zouden kunnen voorzien. In 2016 is er besloten tot aanpassing van het BBV. Deze aanpassing trad voor gemeenschappelijke regelingen in werking met ingang van de begroting 2019. De jaarrekening 2023 van het Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen is opgezet conform de voorschriften van het BBV.

Wij vertrouwen erop u met deze jaarstukken het door u gewenste inzicht te verschaffen. Wij stellen u voor over te gaan tot vaststelling van de jaarstukken 2023.

Het Dagelijks Bestuur van het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

J. de Buck

J.J.F. van der Vlugt

voorzitter

secretaris

4 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Programmaverantwoording Overzicht van baten en lasten 2023 Lasten Programma

Werkelijk 2022 excl.btw

Raming Raming bijgest. primitief 2023 2023

Werkelijk 2023 excl.btw

Leerlingenvervoer

2.024.519

2.287.250

2.332.821

2.178.642

Vervoer WMO-gerechtigden

2.100.176

2.004.500

2.755.210

2.799.395

Jeugdzorgvervoer

745.233

907.750

752.019

693.612

Overhead

136.173

136.160

136.160

115.344

0

0

5.006.102

5.335.660

5.976.210

5.786.994

Raming Raming bijgest. primitief 2023 2023

Werkelijk 2023 excl.btw

Onvoorzien Totaal

0

Baten Programma

Werkelijk 2022 excl.btw

Leerlingenvervoer

2.024.519

2.287.250

2.332.821

2.178.642

Vervoer WMO-gerechtigden

2.100.176

2.004.500

2.755.210

2.799.395

Jeudzorgvervoer

745.233

907.750

752.019

693.612

Overhead

136.173

136.160

136.160

115.344

Onvoorzien Totaal

0

0

0

0

5.006.102

5.335.660

5.976.210

5.786.994

0

0

0

0

0

0

0

0

Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten Onttrekking reserves Toevoeging reserves Gerealiseerde resultaat

5 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen Taakveld 4.3 Productnummer

Leerlingenvervoer 64800000

Wat hebben we bereikt? In 2023 hebben, In Zeeuws Vlaanderen, gemiddeld 399 leerlingen gebruikt gemaakt van het leerlingenvervoer; ultimo 2023 hadden 373 leerlingen een indicatie voor dit vervoer. Hiervan gebruikten 304 leerlingen alleen taxivervoer en 69 leerlingen het openbaar vervoer en (al dan niet in combinatie met taxivervoer) van eigen vervoer. Leerlingenvervoer aantallen en bestemming*

Hulst

Terneuzen

Sluis

ZVL

Binnen ZVL

59

131

71

261

Buiten ZVL in NL

20

56

9

85

België

6

5

16

27

Totaal

85

192

96

373

* per 31-12-2023 Wat hebben we gedaan? We hebben de mogelijkheid geboden aan gemiddeld 399 leerlingen die hun woonplaats hebben in ZeeuwsVlaanderen op individuele dan wel collectieve basis gebruik te maken van het leerlingenvervoer van de woning van de leerling naar school en terug. Het betreft leerlingen die vallen onder: 1. De Wet op het primair onderwijs (WPO) die van toepassing is op basisscholen en speciale scholen voor het basisonderwijs. 2. De Wet op de expertisecentra (WEC), die van toepassing is op scholen voor speciaal en voortgezet speciaal onderwijs. 3. De Wet op het voortgezet onderwijs (WVO), die van toepassing is op scholen voor voortgezet onderwijs. Wat heeft het gekost? Leerlingenvervoer

Kilometer/taxivergoeding llv

2023

2023

2023

2023

Geraamd

Geraamd

Werkelijk

Verschil

primitief

na wijziging

2.287.250

2.332.821

2.178.642

154.179

Toelichting: Contractueel is bepaald dat de vervoerder zijn tarieven jaarlijks mag aanpassen volgens de NEA-index. Voor het leerlingenvervoer is de ingangsdatum bepaald op 1 januari. Op dit programma is een overschot, zowel in vergelijking met de primitieve - als bijgestelde begroting. De kostenonderschrijding is vooral toe te schrijven aan een lager aantal leerlingen met indicatie bij de start van het schooljaar 2023/204. Er wordt meer ingezet op de verantwoordelijkheid van de ouders en de ontwikkeling van het kind; zelfstandigheid, verkennen mogelijkheden vergroten maatschappelijke participatie. Voorbereidingen voor een proef met individuele vervoersontwikkelplannen (VOP) zijn gestart. De kosten worden berekend naar ingezette tijd van de taxi's. Als een leerling niet gecombineerd kan of mag worden vervoerd wordt hiervoor een extra taxi ingezet. De kosten van het leerlingenvervoer zijn lastig in te schatten, een paar leerlingen meer of minder kan al een forse toe- of afname van de kosten tot gevolg hebben. Deze kosten worden gedekt door de direct gerelateerde baten van de deelnemende gemeenten.

6

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Toelichting op het overzicht van baten en lasten 2023 - taakvelden

Taakveld 4.3

Leerlingenvervoer

Productnummer

64800000

LASTEN Werkelijk 2022 excl. Btw

Raming

Raming

Werkelijk 2023

2023

2023

primitief

bijgesteld

13.750

13.750

13.750

6.843

27.500

27.500

27.500

16.928

Centralekosten Sluis

13.750

13.750

13.750

11.359

Tunnelkosten Hulst

11.997

14.000

14.000

10.157

34617

Tunnelkosten Terneuzen

29.168

34.000

34.000

25.987

34618

Tunnelkosten Sluis

8.966

12.750

12.750

6.342

34622

Leerlingenvervoer Hulst

553.051

630.250

593.603

546.990

34623

Leerlingenvervoer Terneuzen

802.922

862.000

983.623

932.732

Categorie

Omschrijving

34613

Centralekosten Hulst

34614

Centralekosten Terneuzen

34615 34616

34624

Leerlingenvervoer Sluis Totaal

excl.btw

563.415

679.250

639.846

621.304

2.024.519

2.287.250

2.332.821

2.178.642

Raming

Raming

Werkelijk 2023

BATEN Werkelijk 2022 excl. Btw

2023

2023

primitief

bijgesteld

578.798

658.000

621.353

563.990

Gemeente Terneuzen

859.591

923.500

1.045.123

975.647

Gemeente Sluis

586.131

705.750

666.346

639.005

2.024.519

2.287.250

2.332.821

2.178.642

Categorie

Omschrijving

42901

Gemeente Hulst

42902 42903

Totaal

excl.btw

7 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen Taakveld 6.71

Vervoer WMO-gerechtigden

Productnummer

66520000

Wat hebben we bereikt? In 2023 hebben 4.188 WMO-pashouders daadwerkelijk gebruik gemaakt van hun pas: - wv in Hulst 1.174 pashouders - wv in Sluis 788 pashouders - wv in Terneuzen 2.226 pashouders WMO

Hulst

Sluis

Terneuzen totaal

nieuwe aanvragen*

per jaar

2021

313

188

525

1.026

2022

283

177

775

1.235

2023

473

353

1.002

1.828

* en aan einde aanvragingsjaar nog actief Wat hebben we gedaan? We hebben de mogelijkheid geboden aan mensen met een functiebeperking (inclusief medische of sociale begeleiding) woonachtig in Zeeuws-Vlaanderen, gebruik te kunnen maken van deze vervoersvoorziening tegen een gereduceerd taxitarief. Het betreft mensen die geen gebruik kunnen maken van het reguliere openbaar vervoer en waarvoor de deelnemende gemeenten een indicatie of toestemming voor taxi-vervoer hebben afgegeven.

Wat heeft het gekost? Vervoer WMO gerechtigden

Uurtarief/ taxivergoeding

Geraamd

Geraamd

primitief

bijgesteld

2.004.500

2.755.210

Werkelijk

Verschil

2.799.395

-44.185

Toelichting: Het tarief dat de vervoerder in rekening brengt is het met de vervoerder contractueel vastgelegd uurtarief Contractueel is bepaald dat de vervoerder zijn tarieven jaarlijks mag aanpassen volgens de NEA-index. Voor het WMO-vervoer de ingangsdatum bepaald op 1 januari. De WMO-gerechtigde betaalt per rit een eigen bijdrage die jaarlijks wordt geïndexeerd. Alle kosten van dit programma komen ten laste van de deelnemende gemeenten. Het (beperkte) tekort op dit porgramma, ad 1,6%, is volledig toe te schrijven aan een nog sterkere toename van het WMO-vervoer dan reeds was voorzien.

8

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen Taakveld 6.71

Vervoer WMO-gerechtigden

Productnummer

66520000 LASTEN Werkelijk 2022 excl. Btw

Raming

Raming

Werkelijk 2023

2023

2023

primitief

bijgesteld

678.500

903.950

925.924

943.335

850.500

1.228.913

1.381.209

558.156

546.500

693.347

675.281

Centralekosten totaal Hulst

88.339

101.000

101.000

113.027

34614

Centralekosten totaal Terneuzen

132.954

143.000

143.000

171.772

34615

Centralekosten totaal Sluis

87.483

81.750

81.750

86.863

34616

Tunnelkosten Hulst

3.256

3.750

3.750

3.382

34617

Tunnelkosten Terneuzen

4.476

4.750

4.750

4.702

34618

Tunnelkosten Sluis

2.678

3.250

3.250

3.046

34200

Eigen bijdrage Hulst

-142.559

-132.000

-132.000

-176.590

34201

Eigen bijdrage Terneuzen

-205.336

-182.250

-182.250

-273.320

34202

Eigen bijdrage Sluis

-98.099

-94.250

-94.250

-115.902

2.100.176

2.004.500

2.755.210

2.799.395

Werkelijk 2022

Raming

Raming

Werkelijk 2023

Categorie

Omschrijving

34610

WMO totaal Hulst

725.493

34611

WMO totaal Terneuzen

34612

WMO totaal Sluis

34613

Totaal

excl.btw

BATEN excl. Btw Categorie

Omschrijving

2023

2023

primitief

bijgesteld

excl.btw

Uurtarief/taxivergoeding 42901

- Gemeente Hulst

674.529

651.250

876.700

865.744

42902

- Gemeente Terneuzen

875.429

816.000

1.194.413

1.284.363

42903

- Gemeente Sluis

550.218

537.250

684.097

649.289

2.100.176

2.004.500

2.755.210

2.799.395

Totaal

9 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen Taakveld 6.71

Vervoer WMO-gerechtigden

Productnummer

66520000 Hulst 2023

Tnz. 2023

Sluis 2023

Totaal

januari

14.867

21.605

10.272

46.744

februari

13.058

18.746

8.908

40.712

maart

14.938

24.175

10.875

49.988

Ritbijdragen WMO

april

15.006

20.837

9.876

45.719

mei

14.707

23.018

9.206

46.931

juni

15.014

23.077

9.444

47.535

juli

13.396

22.296

9.456

45.148

augustus

14.134

21.401

9.385

44.920

september

15.346

23.714

9.104

48.164

oktober

16.003

25.297

10.151

51.451

november

15.154

25.980

9.544

50.678

december Totaal tm december

14.967 176.590

23.174 273.320

9.681 115.902

47.822 565.812

Toelichting: De werkelijke lasten 2023 zijn gespecificeerd per deelnemende gemeente. De raming is op totaalniveau. De forse opstap in de vervoerskosten, in vergelijking met voorgaand boekjaar, is enerzijds te verklaren door het feit dat klanten meer zijn gaan reizen (eerste helft 2022 nog beperkt door Corona) en anderzijds door de hoge indexering (13,7%) in 2023. De ritbijdragen stijgen in lijn met de toename van het gebruik. Verder zijn de ritbijdragen in 2023 met 10,7% geïndexeerd. Tot slot was het aangerekende gedeelte van de centrale kosten van de taxicentrale hoger dan begroot; in lijn met de hogere volumes. Toelichting Eigen bijdrage WMO: In de toelichting op de baten en lasten van de WMO is toegelicht dat de verantwoordelijkheid voor de juistheid en volledigheid van de eigen bijdragen geen gemeentelijke verantwoordelijkheid is en derhalve niet valt onder de reikwijdte van de rechtmatigheidscontrole door het college van de gemeente.

10 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen Taakveld 6.72

Jeugdzorgvervoer

Productnummer

67200000

Wat hebben we bereikt? In 2023 hebben 156 pashouders daadwerkelijk gebruik gemaakt van hun pas: - wv in Hulst 32 pashouders - wv in Sluis 37 pashouders - wv In Terneuzen 87 pashouders Jeugdzorg

Hulst

Sluis

Terneuzen totaal

nieuwe aanvragen*

per jaar

2021

14

17

31

62

2022

12

11

19

42

2023

15

14

39

68

* en aan einde aanvragingsjaar nog actief Wat hebben we gedaan? We hebben de mogelijkheid geboden aan jeugdigen die hun woonplaats hebben in ZeeuwsVlaanderen om op individuele dan wel collectieve basis gebruik te maken van het jeugdzorgvervoer van de woning van de jeugdige naar de behandellocatie en terug. Het betreft het vervoer van jeugdigen bij medische noodzaak of een beperking in de zelfredzaamheid. Het vervoer van jeugdigen van en naar behandellocaties is onderdeel van de jeugdhulpplicht.

Wat heeft het gekost? Jeugdzorgvervoer

Uurtarief/taxivergoeding

Geraamd

Geraamd

primitief

bijgesteld

907.750

752.019

Werkelijk

693.612

Verschil

58.407

Toelichting: Contractueel is bepaald dat de vervoerder zijn tarieven jaarlijks mag aanpassen volgens de NEA-index. Voor het jeugdzorgvervoer is de ingangsdatum bepaald op 1 januari. Op dit programma is sprake van een onderschrijding van de bijgestelde begroting, ad 7,8%. In vergelijking met 2022 liggen de kosten 6,9% lager; rekening houdend met de indexatie van 13,7%, betekent dit dus een reële daling van bijna 20% van de ontwikkelde activiteiten binnen dit programma. Hierbij moet worden aangetekend dat dit geenzins een structurele daling hoeft te zijn. De vraag naar het vervoer binnen dit programma wordt volledig bepaald door gezinssituaties in Zeeuws Vlaanderen. Dit is moeilijk tot niet te voorspellen. Daardoor is het jeugdzorgvervoer aan grote fluctuaties onderhevig.

11

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen Taakveld 6.72

Jeugdzorgvervoer

Productnummer

67200000

LASTEN Werkelijk 2022 excl. Btw

Raming

Raming

2023

2023

primitief

bijgesteld

Werkelijk 2023 excl.btw

Categorie

Omschrijving

34613

Centralekosten totaal Hulst

21.049

27.500

27.500

13.253

34614

Centralekosten totaal Terneuzen

39.441

51.750

51.750

29.659

34615

Centralekosten totaal Sluis

27.302

33.500

33.500

29.974

34616

Tunnelkosten Hulst

726

1.250

1.250

423

34617

Tunnelkosten Terneuzen

1.441

1.500

1.500

1.022

34618

Tunnelkosten Sluis

1.184

2.000

2.000

1.381

34619

Jeugdzorgvervoer Hulst

151.673

218.250

117.786

110.938

34620

Jeugdzorgvervoer Terneuzen

293.978

260.000

244.152

253.724

34621

Jeugdzorgvervoer Sluis

208.439

312.000

272.581

253.239

Totaal

745.233

907.750

752.019

693.612

Werkelijk 2022

Raming

Raming

Werkelijk 2023

2023

2023

primitief

bijgesteld 146.536

BATEN

excl. Btw

excl.btw

Categorie

Omschrijving

42901

Gemeente Hulst

173.448

247.000

42902

Gemeente Terneuzen

334.860

313.250

297.402

284.404

42903

Gemeente Sluis

236.925

347.500

308.081

284.594

Totaal

745.233

907.750

752.019

693.612

12 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

124.614

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen Overzicht

Overhead (taakveld 0.4)

Productnummer

60010000

Wat hebben we bereikt? Er is op transparante en interactieve wijze sturing gegeven aan het Samenwerkingsverband door het in stand houden van een integer en betrouwbaar bestuur. Wat hebben we gedaan? Het Dagelijks Bestuur heeft zorg gedragen voor het dagelijks beheer over het lichaam, waartoe behoorde: a. het voorbereiden van al hetgeen ter overweging en beslissing aan het algemeen bestuur moet worden voorgelegd; b. het uitvoeren van de besluiten van het algemeen bestuur; c. het nemen van alle conservatoire maatregelen ter voorkoming van vergaring of verlies van recht of bezit. De administratieve voorbereiding en afhandeling van alle zaken het lichaam betreffende heeft plaatsgevonden door medewerkers van het team Financien van de gemeente Terneuzen. Wat heeft het gekost? Overhead

Overhead

2023

2023

2023

2023

Geraamd

Geraamd

Werkelijk

Verschil

primitief

bijgesteld

136.160

136.160

115.344

20.816

Toelichting: De bovenstaande kosten zijn omslagen naar rato van het aantal inwoners van de deelnemende gemeenten. De kosten van dit programma bestaan uit het saldo van rentebaten, rentekosten en de kosten voor uitvoering van de administratie door administratiekantoor Lauret&Roose, de kosten van team financien van de gemeente Terneuzen ,de kosten van de ambtelijk secretaris, kosten klantenregistratie, passen en beveiligde website en de overige kosten.

13

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Toelichting op het overzicht van baten en lasten 2023 - overzichten

Overzicht

Overhead

Productnummer 60010000

LASTEN Werkelijk 2022

Raming

excl. btw

Raming

Werkelijk 2023

2023

2023

primitief

bijgesteld

excl.btw

-1.756

0

0

Overige

461

5.000

5.000

959

Mybility

10.026

6.000

6.000

11.844

Categorie

Omschrijving

21001

Rentebaten

34049 34370 34380

Automatiseringskosten

1.836

2.750

2.750

2.005

34701

Accountantskosten

24.718

27.500

27.500

27.700

34898

Uitvoering administratie

9.528

23.000

23.000

15.933

34899

Ambtelijk secretaris

91.361

71.910

71.910

76.262

Totaal

136.173

136.160

136.160

115.344

Werkelijk 2022

Raming

Raming

Werkelijk 2023

excl. btw

2023

2023

primitief

bijgesteld

-19.359

BATEN

excl.btw

Categorie

Omschrijving

42901

Gemeente Hulst

35.693

35.689

35.689

30.194

42902

Gemeente Terneuzen

70.493

70.487

70.487

59.771

42903

Gemeente Sluis

29.987

29.984

29.984

25.379

Totaal

136.173

136.160

136.160

115.344

Toelichting: De kosten 2023 onderschrijden de kosten van vorig boekjaar en de begroting met ca. € 21.000. Op hoofdlijn is dit te verklaren door de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt. Hierdoor was er namelijk sprake van een rentebate van € 19.359; deze was in 2022 beperkter en niet begroot voor 2023. De overige kosten liggen, op totaalniveau en per saldo, in lijn met de ontwikkeling 2022 en de begroting 2023. Twee posten behoeven echter een nadere toelichting: Ten eerste de kosten uitvoering administratie. Dit betreffen de kosten van Team Fininciën Terneuzen en van Lauret & Roose voor voorbereidende werkzaamheden jaarrekening, begroting en kwartaalrapportages. In 2021 waren de kosten van laatstgenoemde dubbel meegenomen en in 2022 is dit gecorrigeerd. Hierdoor vielen deze kosten lager uit in 2022. Dit verklaart de "opstap" richting 2023. Ten tweede de kosten van de ambtelijk secretaris. Totenmet het derde kwartaal 2023 is deze functie door een externe ingevuld. Per 1 oktober 2023 is de functie weer intern opgevuld. Tegelijkertijd is er, in functionarissen, een onderscheid aangebracht tussen de bestuursondersteuning van de Gemeentelijke Vervoerscentrale en het onderhavige samenwerkingsverband. Hiermee is invulling gegeven aan één van de adviezen van het Doelmatigheidsonderzoek (ultimo 2022/primo 2023).

Derhalve liggen deze kosten in het vierde kwartaal aanmerkelijk lager en onderschrijden ze het kostenniveau 2022.

14 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen Overzicht

Onvoorzien

Product

69220000

LASTEN Werkelijk 2022 excl. Btw Categorie

Omschrijving

0001

Onvoorzien

Totaal

Raming

Raming

Werkelijk 2023

2023

2023

primitief

bijgesteld

excl.btw

0

0

0

0

0

0

0

0

Werkelijk 2022

Raming

Raming

Werkelijk 2023

BATEN

excl. Btw

2023

2023

primitief

bijgesteld

0

0

excl.btw

Categorie

Omschrijving

429xx

Gemeenten totaal

42901

Gemeente Hulst

0

0

0

0

42902

Gemeente Terneuzen

0

0

0

0

42903

Gemeente Sluis

0

0

0

0

Totaal

0

0

0

0

0

15 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

0

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Paragrafen

De wettelijk voorgeschreven paragrafen heffingen en grondexploitaties zijn op het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer niet van toepassing. A. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen is gedefinieerd als "het vermogen van het Samenwerkingsverband om niet structurele financiële risico's op te kunnen vangen teneinde de taken te kunnen voorzetten". Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen weerstandscapaciteit (zijnde de middelen en mogelijkheden waarover het Samenwerkingsverband beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken) en de risico's waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie. Het weerstandsvermogen is van belang voor het bepalen van de gezondheid van de financiële positie van het Samenwerkingsverband voor het begrotingsjaar, maar ook voor de meerjarenraming. De weerstandscapaciteit bestaat uit de middelen en mogelijkheden waarover het Samenwerkingsverband beschikt om niet begrote kosten die onverwachts en substantieel zijn te dekken. Het gaat om die elementen waarmee tegenvallers eventueel bekostigd kunnen worden.

De weerstandscapaciteit van het Samenwerkingsverband is als volgt opgebouwd: Kengetallen In het kader van de vernieuwing van het BBV is besloten dat gemeenten en gemeenschappelijke regelingen met ingang van de begroting 2016 en de jaarrekeningstukken 2015 verplicht zijn een uniforme basisset van financiële kengetallen op te nemen in het jaarverslag. In de onderstaande tabel zijn de kengetallen opgenomen die van toepassing zijn. Realisatie 2022

Realisatie 2023

Netto schuldquota

0%

0%

Solvabiliteitsratio

0%

0%

100%

100%

Structurele exploitatieruimte

De overige volgens het BBV verplichte kengetallen zijn bij het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer niet van toepassing. De risico's Artikel 11 van het BBV bepaalt dat in de paragraaf weerstandsvermogen een inventarisatie van de risico's dient plaats te vinden Wat zijn de risico's? Onder risico wordt verstaan het gevaar voor schade of verlies als gevolg van interne of externe omstandigheden. Het gaat hierbij om gevaar, schade of verlies van financiële aard. Gezien deze definiëring bevat de risicoparagraaf dus een omschrijving van "alle redelijk voorzienbare risico's waarvoor géén voorzieningen zijn gevormd (niet volledig kwantificeerbare risico's), of die niet tot afwaardering van activa hebben geleid en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot het balanstotaal of de financiële positie". A. Budgettaire risico's De risico's voor het Samenwerkingsverband zijn voornamelijk budgettaire risico's. 1. Gebruik vervoer Het Samenwerkingsverband stelt op basis van gegevens uit het verleden het te verwachten gebruik van het vervoer vast. Het werkelijke gebruik kan afwijken van deze ramingen. De omvang van het risico is niet in te schatten. 2. Wettelijke aansprakelijkheid Het Samenwerkingsverband heeft tot op heden nog geen aansprakelijkheidsschades gehad. Deze aansprakelijk is medeverzekerd bij de eigen gemeenten. 3.

Uitbraak pandemieën en faillissementen Het is niet mogelijk om te reserveren voor een pandemie of een faillissement. Tot op heden hebben we de kosten van het faillissement en de pandemie binnen de ramingen kunnen houden.

16

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

B. Verbonden Partijen Het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen heeft 1 verbonden partij: De Gemeentelijke Vervoerscentrale Zeeland (GVC) De vervoerscentrale heeft 7 aandeelhouders: - De afzonderlijke gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere; - De Oosterschelderegio (SWVO) - Samenwerkingsverband Collectief Vervoer ZVL - Gemeente Goeree-Overflakkee - Provincie Zeeland

17

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Paragrafen

De winsten en verliezen komen voor rekening van het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer ZVL. Zeeuws-Vlaanderen, de Oosterschelderegio en de Walcherse gemeenten betalen voor het WMO-vervoer ieder een derde van de begrote kosten. Deelneming Gemeentelijke Vervoerscentrale Zeeland: Per 1 januari 2009 heeft het samenwerkingsverband 100% van de aandelen in taxicentrale Zeeuws-Vlaanderen overgenomen voor een bedrag van € 130.000. Per 1 december 2011 zijn een gelijk aantal nieuwe aandelen, type B, uitgegeven aan samenwerkingsverband welzijnszorg oosterschelderegio (swvo). Per 1 september 2015 zijn een derde van de aandelen, type B, uitgegeven aan de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere (Walcheren), zodat swvo, Walcheren en het samenwerkingsverband collectief vervoer gelijke stemrechten hebben in Taxi Zeeuws-Vlaanderen De aandelen type B geven geen recht op dividend en/of enige uitkering ten laste van de algemene reserve. De winsten of verliezen zijn wel voor het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen. In 2017 en 2018 zijn de gemeente Goeree-Overflakkee en de provincie Zeeland toegetreden. Zij hebben, met aandelen type C, geen vertegenwoordiging in het bestuur.

31-12-2023

31-12-2022

Eigen vermogen

€ 530.504

€ 529.181

Vreemd vermogen

€ 1.920.304

€ 2.250.525

€ 1.323

€ 75.726

Financieel jaarresultaat (na belastingen)

Risico's: deelnemende gemeenten staan garant voor eventuele risico's bij de Gemeentelijke Vervoerscentrale Zeeland. De risico's zijn echter minimaal. De winstsaldo's zijn de afgelopen jaren positief geweest. De bedrijfsvoering wordt gemonitord waardoor op tijd ingegrepen kan worden. C. Financiering Algemeen De Wet Fido stelt regels voor het financieringsgedrag van decentrale overheden. Met name gaat het om regels voor het beheersen van financiële risico's, zowel op aangetrokken als op uitgezette middelen, en voor het beheer van treasury. In het Besluit Begroting en Verantwoording is de verplichting tot het opstellen van financieringsparagrafen in de toelichting op de begroting en het jaarverslag opgenomen. Controleplanning Er is een controleplanning opgezet om per 3 maanden een begrotingsrapportage op te stellen om eventuele overschrijdingen van de begroting tijdig te signaleren. Financieringsinstelling De huisbankier van het Samenwerkingsverband is de Bank voor Nederlandse Gemeenten (BNG). Schatkistbankieren De 1e kamer heeft in december 2013 ingestemd met het wetsvoorstel verplicht schatkistbankieren. Voor decentrale overheden betekent dit dat zij m.i.v. 16 december 2013 verplicht zijn om hun overtollige middelen in de schatkist aan te houden. Koers- en valutarisicobeheer Er zijn geen belangrijke c.q. omvangrijke financiële transacties in vreemde valuta aangegaan.

Daarom waren er ook geen koers-en valutarisico's. Kasgeldlimiet/renterisiconorm Gezien het feit dat het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuws Vlaanderen geen externe financiering kent, voldoen wij aan deze norm. D. Bedrijfsvoering Op het terrein van de administratie en het beheer van de middelen wordt gebruik gemaakt van geautomatiseerde systemen. Driemaandelijks wordt een financiële rapportage opgesteld. Dit wordt gecommuniceerd met de deelnemende gemeenten. Uiteraard vindt een accountantscontrole plaats op jaarverslag en jaarrekening. M.i.v. jaarrekening 2021 is in OVO tussen partijen een nieuwe verdeling van het positief saldo afgesproken.

18

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Paragrafen

D. Bedrijfsvoering (vervolg) Inzake rechtmatigheid Middels de aanpassing en vaststelling van de verordeningen financieel beleid, -beheer en organisatie (artikel 212 Gemeentewet) en controle op het financiële beheer en op de inrichting van de financiële organisatie (artikel 213 Gemeentewet), heeft het Algemeen Bestuur aangegeven hoe hij wil worden geïnformeerd over rechtmatigheid. De verschillende criteria (begrotings-, voorwaarden- en M&O-criterium) zijn verankerd in onderhavige jaarrekening. Zo is het normenkader voor het voorwaardencriterium terug te vinden bij de waarderingsgrondslagen en de rechtmatigheidsverantwoording van het Dagelijks Bestuur in bijlage 5. In onderhavige jaarrekening zijn, door de accountant, geen financiële afwijkingen geconstateerd welke boven de rapporteringsgrens, zoals vastgelegd in de verordening 212, komen. In 2023 hebben er geen aanbestedingen plaatsgevonden. En ter voorkoming van oneigenlijk gebruik en misbruik zijn de volgende controlemaatregelen van kracht: Voor het WMO/Jeugdzorg-vervoer: De indicatiestelling, de uitgifte van een pas, controle op deze pas bij aanmelden rit in callcenter GVZ, tonen aan en controleren pas door chauffeur. Voor het leerlingenvervoer: De indicatiestelling voor opname in route gebonden vervoer; vervoersgebruik is daardoor tot persoon/ indicatie te herleiden.

Tot slot kent het CVV voor alle betalingen en facturen het vier-ogen-principe. E. Wet open overheid Op 1 mei 2022 is de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) vervangen door de Wet open overheid (Woo). De Woo is bedoeld om overheden transparanter te maken en moet ervoor zorgen dat overheidsinformatie beter en makkelijker vindbaar is. Nieuw in de Woo is de openbaarheidsparagraaf die in de begroting moet worden opgenomen als verantwoording. Dit jaar nemen we de verantwoording vanuit de Woo voor het eerst op in de jaarrekening. De Woo regelt dat iedereen een verzoek om informatie kan indienen. Daarnaast verplicht de Woo ons om actief informatie openbaar te maken uit 11 informatiecategorieën. Deze verplichting gaat bijvoorbeeld gelden voor de vergaderstukken van de gemeenteraad, convenanten, uitgevoerde onderzoeken en beschikkingen. Daarnaast verlangt de Woo, net als de Archiefwet, een verbetering van de informatiehuishouding. Deze verplichtingen zijn nog niet in werking getreden, maar worden over een periode van 5 jaar gefaseerd ingevoerd. De Woo moet in 2027 volledig geïmplementeerd zijn. Wij hebben in 2023 geen verzoeken op grond van de Woo ontvangen.

19

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling

Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening

De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft. De in de jaarrekening opgenomen bedragen luiden in Euro's en zijn afgerond op hele bedragen. Met ingang van 1-1-2012 is het Samenwerkingsverband BTW-plichtig geworden. Dit is in november 2012 in overleg met de belastingdienst afgesproken. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij tot inkomsten of betrekking hebben, onverschillig of zij tot inkomsten of uitgaven in dat jaar hebben geleid. Baten en lasten, waaronder ook begrepen de heffing van de vennootschapsbelasting, worden daarbij verantwoord tot hun brutobedrag. De baten en winsten worden slechts meegenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Grondslagen van waardering Financiële vaste activa Deelnemingen worden gewaardeerd tegen kostprijs of lagere marktwaarde als deze duurzaam is.

Gezien de termijn van het mogelijk halen van voordelen uit de deelneming is er voor gekozen de marktwaarde te stellen op de netto-vermogenswaarde van de deelneming en vindt waardering tegen deze waarde plaats, voor zover deze niet hoger is dan de kostprijs. Vorderingen, liquide middelen, schulden en overlopende activa en passiva Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar en overlopende activa De uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar en overlopende activa worden gewaardeerd op basis van de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. Voor verwachte oninbaarheid is een voorziening in mindering gebracht. Deze voorziening wordt statisch bepaald. Liquide middelen De liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar en overlopende passiva De netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar en overlopende passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. Resultaatbepalingsgrondslagen De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben, onverschillig of zij tot ontvangsten of uitgaven in dat boekjaar hebben geleid. Dit houdt in dat: - de uitgaven in verband met vervoersactiviteiten zijn verantwoord op basis van het werkelijk kilometerverbruik en de ontvangen facturen.

De overige uitgaven zijn toegerekend aan het jaar waarin de activiteiten hebben plaatsgevonden. - de ontvangsten wegens gemeentelijke bijdragen zijn toegerekend aan het jaar waarin de activiteiten hebben plaatsgevonden. - de kosten worden bepaald met inachtneming van de hiervoor reeds vermelde waarderingsgrondslagen. - voor enkele posten in de jaarrekening zijn nog geen facturen ontvangen, hiervoor zijn schattingen opgenomen.

20

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Normenkader relevante wet- en regelgeving Door het Algemeen Bestuur is het onderstaande normenkader voor de financiële rechtmatigheid vastgesteld. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt naar externe en interne wet- en regelgeving. Externe regelgeving -

Algemene wet bestuursrecht

-

Archiefwet

-

Besluit accountantscontrole decentrale overheden (BADO)

-

Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten (BBV)

-

Burgerlijk Wetboek

-

Financiële verhoudingswet

-

Gemeentewet

-

Grondwet

-

Kadernota rechtmatigheid 2023 van de Commissie BBV (nov 2023)

-

Provinciewet

-

Wet financiering decentrale overheden (Fido)

-

Wet gemeenschappelijke regelingen

-

Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo)

-

Wet Normering Topinkomens (WNT)

-

Wet open overheid

-

Wet personenvervoer

-

Wet voorzieningen gehandicapten

Interne Regelgeving -

Gemeenschappelijke regeling Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen

-

Verordening financieel beleid, beheer en organisatie (artikel 212 Gemeentewet)

-

Verordening controle op het financiële beheer en op de inrichting van de financiële organisatie (artikel 213 Gemeentewet)

21

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Overzicht van baten en lasten 2023 Lasten Programma

Werkelijk 2022 excl.btw

Raming Raming bijgest. Werkelijk 2023 primitief 2023 2023 excl.btw

Leerlingenvervoer

2.024.519

2.287.250

2.332.821

2.178.642

Vervoer WMO-gerechtigden

2.100.176

2.004.500

2.755.210

2.799.395

Jeugdzorgvervoer

745.233

907.750

752.019

693.612

Overhead

136.173

136.160

136.160

115.344

Onvoorzien

0

0

0

0

Bedrag van de heffing voor de vennootschapsbelasting

0

0

0

0

5.006.102

5.335.660

5.976.210

5.786.994

Totaal

Baten Programma

Werkelijk 2022 excl.btw

Raming Raming bijgest. Werkelijk 2023 primitief 2023 2023 excl.btw

Leerlingenvervoer

2.024.519

2.287.250

2.332.821

2.178.642

Vervoer WMO-gerechtigden

2.100.176

2.004.500

2.755.210

2.799.395

Jeudzorgvervoer

745.233

907.750

752.019

693.612

Overhead

136.173

136.160

136.160

115.344

Onvoorzien Totaal

0

0

0

0

5.006.102

5.335.660

5.976.210

5.786.994

Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten

0

0

0

0

Onttrekking reserves Toevoeging reserves Gerealiseerde resultaat Toelichting: Leerlingenvervoer: Er wordt betaald naar tijd. Als een leerling niet gecombineerd kan of mag worden, wordt hiervoor een extra taxi ingezet. Een overschrijding wordt gedekt door de direct gerelateerde baten van de deelnemende gemeenten. De lagere kosten (werkelijk 2023 versus raming bijgesteld 2023) zijn direct te herleiden naar minder leerlingen (en daarmee minder ritten) die bij de start van het schooljaar 2023/2024 gebruik maakten van het leerlingenvervoer. Jeugdzorgvervoer: Een overschrijding wordt gedekt door de direct gerelateerde baten van de deelnemende gemeenten. De onderschrijding in 2023 is te herleiden tot het lagere aantal gestelde indicaties. Hierbij hoeft geen sprake te zijn van een structurele ontwikkeling; de fluctuaties in de vraag naar jeugdzorgvervoer zijn hiervoor te groot en onvoorspelbaar. Overhead: Deze kosten worden gedekt door de direct gerelateerde baten van de deelnemende gemeenten. Onvoorzien Geen opmerkingen. WMO-vervoer: Het tekort t.o.v. de bijgestelde raming 2023 is direct toe te schrijven aan een sterkere toename van het aantal WMO-ritten dan voorzien. De kosten hiervan worden gedekt door de direct gerelateerde baten van de deelnemende gemeenten.

22

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Balans per 31 december 2023 Balans ACTIVA

31-12-2023

31-12-2022

vaste activa financiële vaste activa

130.000

130.000

vlottende activa Uitzettingen met rentetypische looptijd < 1 jaar - vorderingen op openbare lichamen - uitzettingen in 's Rijks schatkist < 1 jaar - overige vorderingen liquide middelen

89.035 273.472 0

overlopende activa Totaal PASSIVA

362.507

29.191

183.529 194.216 0

377.745

32.980

0

0

521.698

540.725

31-12-2023

31-12-2022

vaste passiva

vlottende passiva Netto vlottende schulden met looptijd < 1 jaar - overige schulden

1.080

317

Overlopende passiva

520.618

540.408

Totaal

521.698

540.725

Gewaarmerkt voor identificatie

23

doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Toelichting op de balans per 31 december 2023 Activa

2023

2022

130.000

130.000

130.000

130.000

0

11.069

60.550

77.318

0

95.142

28.485

0

89.035

183.529

273.472

194.216

Vaste activa Financiële vaste activa deelneming in Taxi Zeeuws-Vlaanderen B.V. te Terneuzen Beginstand Af: resultaat Bij: opwaardering deelneming Totaal Vlottende activa Uitzettingen Vorderingen op openbare lichamen

Debiteuren:

Gemeente Sluis - def.afrekening 2023 respectievelijk 2022 Gemeente Terneuzen - def.afrekening 2023 respectievelijk 2022 Gemeente Hulst - def. Afrekening 2023 respectievelijk 2022 Belastingdienst

In 's Rijks schatkist aangehouden middelen: Paraplurekening Schatkistbankieren

24

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Toelichting op de balans per 31 december 2023 Activa

2023

2022

0

0

0

0

362.507

377.745

29.191

32.980

29.191

32.980

0 0

0 0

0

0

Kruisposten Eigen bijdrage Gemeenten Totaal Liquide middelen BNG betaalrekening

Overlopende activa

Bedrag waarvan het recht op verliescompensatie krachtens de Wet op de Vennootschapsbelasting 1969 bestaat

25

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Toelichting op de balans per 31 december 2023 Passiva

2023

2022

Nedbase

962

0

Reconi

118

Vlottende passiva Overige schulden Crediteuren:

Gemeente Terneuzen bijdrage GR markt Totaal

0

317

1.080

317

Overlopende passiva Nog te betalen posten gemeenten en provincie: Gemeente Hulst - december 2023 respectievelijk 2022

126.502

116.224

Gemeente Sluis - december 2023 respectievelijk 2022

128.208

109.779

Gemeente Terneuzen - december 2023 respectievelijk 2022

211.936

187.435

Gemeente Hulst - def. afrekening 2023

19.912

0

Gemeenten Sluis - def. afrekening 2023

11.703

0

498.261

413.438

0

0

Kruisposten: Saldoregulatie gemeente Terneuzen

Nog te betalen posten: ntb accountantskosten

0

21.940

ntb salaris- en administratiekosten secretariaat

13.722

91.361

ntb uren team financiën

7.822

12.153

Belastingdienst ntb Mybility

Totaal

0

344

813

1.172

22.357

126.970

520.618

540.408

Niet uit de balans blijkende verplichtingen: * Vervoerscontract Routevervoer (Leerlingenvervoer): Met ingang van schooljaar 2020/2021 is het leerlingenvervoer gegund aan TAXI Citax Tiel BV. Het contract is voor 2 jaar gegund en loopt tot en met schooljaar 2022/2023. Dit kan verlengd worden met driemaal een jaar. Het vervoer geschiedt volgens de tussen de partijen overeengekomen tarieven voor de duur van de overeenkomst. * Vervoerscontract Regiotaxi (WMO): Sedert augustus 2018 is het Regiotaxivervoer voor 5 jaar gegund aan Citax Tiel BV. Ook dit contract kan in aug 2023 verlengd worden met 2x 2 jaar * Verlofdagentegoed ambtelijk secretaris per 31-12-2023; waarde € 2.394

26 Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Bijlage 1. Overzicht baten en lasten naar kostensoort LASTEN Werkelijk 2022

Raming

Raming

primitief 2023

bijgest. 2023

Werkelijk 2023

Taakvelden 1. Leerlingenvervoer

2.024.519

2.287.250

2.332.821

2.178.642

2. Vervoer WMO-gerechtigden

2.546.170

2.413.000

3.163.710

3.365.207

Eigen bijdrage

-445.994

-408.500

-408.500

-565.812

3. Jeugdzorgvervoer

745.233

907.750

752.019

693.612

Overzichten 1. Overhead: Rentebaten

-1.756

0

0

-19.359

Uitvoering administratie

9.528

23.000

23.000

15.933

Ambtelijk secretaris

91.361

71.910

71.910

76.262

Mybility

10.026

6.000

6.000

11.844

Accountantskosten

24.718

27.500

27.500

27.700

Automatiseringskosten

1.836

2.750

2.750

2.005

461

5.000

5.000

959

136.173

136.160

136.160

115.344

0

0

0

0

5.006.102

5.335.660

5.976.210

5.786.994

overige

2. Onvoorzien Totaal

27

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Bijlage 1. Overzicht baten en lasten naar kostensoort BATEN Werkelijk

Raming

Raming

Werkelijk

2022

primitief 2023

bijgest. 2023

2023

Taakvelden 1. Leerlingenvervoer Gemeente Hulst

578.798

658.000

621.353

Gemeente Terneuzen

859.591

923.500

1.045.123

563.990 975.647

Gemeente Sluis

586.131

705.750

666.346

639.005

2.024.519

2.287.250

2.332.821

2.178.642

Gemeente Hulst

674.529

651.250

876.700

865.744

Gemeente Terneuzen

875.429

816.000

1.194.413

1.284.363

Gemeente Sluis

550.218

537.250

684.097

649.289

2.100.176

2.004.500

2.755.210

2.799.395

Gemeente Hulst

173.448

247.000

146.536

124.614

Gemeente Terneuzen

334.860

313.250

297.402

284.404

Gemeente Sluis

236.925

347.500

308.081

284.594

745.233

907.750

752.019

693.612

Gemeente Hulst

35.693

35.689

35.689

30.194

Gemeente Terneuzen

70.493

70.487

70.487

59.771

Gemeente Sluis

29.987

29.984

29.984

25.379

136.173

136.160

136.160

115.344

2. Vervoer WMO-gerechtigden

3. Jeugdzorgvervoer

Overzichten 1. Overhead

2. Onvoorzien Gemeenten totaal

0

0

0

0

Gemeente Hulst

0

0

0

0

Gemeente Terneuzen

0

0

0

0

Gemeente Sluis

0

0

0

0

0

0

0

0

5.006.102

5.335.660

5.976.210

5.786.994

Totaal

28

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Bijlage 2. Baten en Lasten per Taakveld

Taakvelden

Jaarrekening 2023 Lasten

0.4.

Overhead

4.3

Leerlingenvervoer

6.71 Vervoer WMO-gerechtigden

Baten

115.344

Onvoorzien

6.72 Jeugdzorgvervoer Totaal

Saldo

115.344

0

0

0

0

2.178.642

2.178.642

0

2.799.395

2.799.395

0

693.612

693.612

0

5.786.994

5.786.994

0

Het samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen kent in de begroting een onderverdeling naar taakvelden en onderliggende producten. Deze indeling is in de administratie van het samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen eveneens vastgelegd. In die administratie zijn op een gedetailleerder niveau ook alle begrotingsposten opgenomen. - Elke begrotingspost is gekoppeld aan één taakveld - Ter illustratie is begrotingspost leerlingenvervoer gekoppeld aan taakveld 4.3 'Onderwijsbeleid en leerlingzaken'.

29

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Bijlage 3. Totaaloverzicht bijdragen 2023 per deelnemer Werkelijk 2022

Totaaloverzicht bijdragen

Begroting primitief 2023

Begroting bijgest 2023

Werkelijk 2023 excl.btw

Gemeente Hulst Leerlingenvervoer Vervoer WMO-gerechtigden Jeugdzorgvervoer Overhead Onvoorzien Totaal

578.798 674.529 173.448 35.693 0 1.462.467

658.000 651.250 247.000 35.689 0 1.591.939

621.353 876.700 146.536 35.689 0 1.680.278

563.990 865.744 124.614 30.194 0 1.584.542

Gemeente Terneuzen Leerlingenvervoer Vervoer WMO-gerechtigden Jeugdzorgvervoer Overhead Onvoorzien Totaal

859.591 875.429 334.860 70.493 0 2.140.373

923.500 816.000 313.250 70.487 0 2.123.237

1.045.123 1.194.413 297.402 70.487 0 2.607.424

975.647 1.284.363 284.404 59.771 0 2.604.185

Gemeente Sluis Leerlingenvervoer Vervoer WMO-gerechtigden Jeugdzorgvervoer Overhead Onvoorzien Totaal

586.131 550.218 236.925 29.987 0 1.403.261

705.750 537.250 347.500 29.984 0 1.620.484

666.346 684.097 308.081 29.984 0 1.688.508

639.005 649.289 284.594 25.379 0 1.598.267

Totaaloverzicht Leerlingenvervoer Vervoer WMO-gerechtigden Jeugdzorgvervoer Overhead Onvoorzien Totaal

2.024.519 2.100.176 745.233 136.173 0 5.006.102

2.287.250 2.004.500 907.750 136.160 0 5.335.660

2.332.821 2.755.210 752.019 136.160 0 5.976.210

2.178.642 2.799.395 693.612 115.344 0 5.786.994

30

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Bijlage 4. Overzicht Wet Normering Topinkomens Wet Normering Topinkomens Per 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector in werking getreden. Voor Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen is deze wet van toepassing op de leden van het Dagelijks en Algemeen Bestuur. Topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1.900 of minder (leden AB/DB) Functie Naam AB-lid

de heer P. de Bruin

DB-lid

de heer C. Liefting

AB-lid

De heer R. Eversdijk

DB-lid

De heer G. Depauw

AB-lid

De heer T. Maas

AB-lid

Mevrouw C. Tanghe

AB-lid

Mevrouw A. Hana

AB-lid

de heer J.P. Casteleijn

DB-lid AB-lid*

De heer J. de Buck Mevrouw M.I.R. Hemelsoet-de Jaeger*

* Tijdelijke vervanging tijdens langdurige ziekte ander AB-lid

31

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Bijlage 5. Rechtmatigheidsverantwoording

Verantwoordelijkheid Dagelijks Bestuur CVV Zeeuws Vlaanderen De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijkt een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruikcriterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het dagelijks bestuur toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, almede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door het Algemeen Bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting en gemeentelijke verordeningen en met bepalingen in de relevante weten regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het, door het Algemeen Bestuur, vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het Algemeen Bestuur bepaald en bedraagt 1% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 57.870.

De grondslag voor deze verantwoording is de Kadernota Rechtmatigheid 2023 van de Commissie BBV van november 2023. Bevinding Het Dagelijks Bestuur is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens. In de paragraaf D bedrijfsvoering is op basis van de Kadernota rechtmatigheid van de commissie BBV en op basis van de afspraken met het Algemeen Bestuur aanvullende informatie opgenomen over de financiële rechtmatigheid. In deze paragraaf heeft het Dagelijks Bestuur ook beschreven welke actie zij onderneemt om mogelijke afwijkingen in de toekomst te voorkomen.

32

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen

Bijlage 6. Overige gegevens/ondertekening jaarrekening Overige gegevens Gebeurtenissen na balansdatum Er hebben zich geen gebeurtenissen na balansdatum voorgedaan die nadere informatie geven over de feitelijke situatie op balansdatum en/of die leiden tot een ander beeld van de financiële toestand op de balansdatum

Controleverklaring De goedkeurende controleverklaring bij de jaarrekening 2023 is separaat verstrekt. Ondertekening jaarrekening De jaarrekening 2023 is vastgesteld door het Algemeen Bestuur van het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen. Ondertekening jaarrekening:

J. de Buck Voorzitter

Datum: Plaats:

J.J.F. van der Vlugt Secretaris

11 april 2024 Terneuzen

33

Gewaarmerkt voor identificatie doeleinden d.d: 16-04-2024

Accountants

Baker Tilly (Netherlands) N.V. Stationspark 8b Postbus 85 4460 AB Goes

Aan de leden van het algemeen bestuur van Samenwerkingsverband Collectief Vervoer ZeeuwschVlaanderen

T: +31 (0)113 24 20 00 goes@bakertilly.nl www.bakertilly.nl KvK: 24425560

CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT

A. Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening 2023 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2023 van Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van zowel de grootte en de samenstelling van de baten en lasten over 2023 alsmede het vermogen van Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen op 31 december 2023 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV). De jaarrekening bestaat uit: 1. het overzicht van baten en lasten over 2023; 2. de balans per 31 december 2023; 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen; 4. de bijlagen met het overzicht van de gerealiseerde baten en lasten per kostensoort en taakveld; 5. de bijlage met het totaaloverzicht bijdragen 2023 per deelnemer; 6. de bijlage met het overzicht Wet Normering Topinkomens; en 7. de bijlage met de rechtmatigheidsverantwoording van het dagelijks bestuur over de financiële rechtmatigheid van baten, lasten en balansmutaties over 2023.

De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado), het controleprotocol dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op 11 april 2024 en het Controleprotocol Wet normering topinkomens (WNT) 2023 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’.

Baker Tilly (Netherlands) N.V. trading as Baker Tilly is a member of the global network of Baker Tilly International Ltd., the members of which are separate and independent legal entities.

Alle diensten worden verricht op basis van een overeenkomst van opdracht, gesloten met Baker Tilly (Netherlands) N.V., waarop van toepassing zijn de algemene voorwaarden, gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel onder nr. 24425560. In deze voorwaarden is een beperking van aansprakelijkheid opgenomen.

Accountants

Wij zijn onafhankelijk van Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Materialiteit Op basis van onze professionele oordeelsvorming hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening als geheel bepaald op € 57.800. De bij onze controle toegepaste goedkeuringstolerantie bedraagt voor fouten 1% en voor onzekerheden 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan reserves, zoals voorgeschreven in artikel 2 lid 1 Bado. Daarbij zijn voor de controle van de in de jaarrekening opgenomen WNT-informatie de materialiteitsvoorschriften gehanteerd zoals vastgelegd in het Controleprotocol WNT 2023. Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen, die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn, zoals ook bedoeld in artikel 3 Bado.

Wij zijn met het algemeen bestuur overeengekomen, dat wij aan het algemeen bestuur tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen boven de € 2.890 rapporteren, alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve of WNT-redenen relevant zijn. Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met het Controleprotocol WNT 2023 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6 sub a WNT en artikel 5 lid 1 sub n en o Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd. Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is. B. Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen andere informatie De jaarstukken omvatten andere informatie, naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening, dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat.

Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het jaarverslag in overeenstemming met het BBV.

35

Accountants

C. Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur voor de jaarrekening Het dagelijks bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met het BBV. Het dagelijks bestuur is ook verantwoordelijk voor de financiële rechtmatigheid van de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties, in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante wet- en regelgeving, waaronder verordeningen van de gemeenschappelijke regeling, opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in het normenkader, dat op 11 april 2024 is vastgesteld door het algemeen bestuur, en voor het getrouw toelichten van de financiële rechtmatigheid in de jaarrekening. In dit kader is het dagelijks bestuur tevens verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing, die het dagelijks bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening en de naleving van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.

Bij het opmaken van de jaarrekening moet het dagelijks bestuur de veronderstellingen inzake de financiële risico’s in relatie tot de financiële positie onderbouwen en afwegen of de gemeenschappelijke regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers financieel op te vangen, zonder tussenkomst van de toezichthouder. Het dagelijks bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden, waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de financiële risico’s kunnen worden opgevangen, toelichten in de jaarrekening. Het algemeen bestuur is verantwoordelijk voor het vaststellen van het normenkader voor de financiële rechtmatigheid en het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de gemeenschappelijke regeling.. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht, dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid, waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.

Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben, waar relevant, professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Bado, het controleprotocol dat is vastgesteld door het algemeen bestuur op 11 april 2024, het Controleprotocol WNT 2023, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit:  het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten.

Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing;

36

Accountants

 

 

het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de gemeenschappelijke regeling; het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving, de gebruikte financiële rechtmatigheidscriteria en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het dagelijks bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan; het vaststellen dat de door het dagelijks bestuur gehanteerde veronderstellingen aanvaardbaar zijn inzake de afweging dat de gemeenschappelijke regeling in staat is de financiële risico’s vanuit de reguliere exploitatie en onverwachte tegenvallers financieel op te vangen zonder tussenkomst van de toezichthouder. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn, waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de gemeenschappelijke regeling haar financiële risico’s kan opvangen. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening.

Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen echter van materiële betekenis zijn voor de financiële positie van de gemeenschappelijke regeling; het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen.

Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de controle van de jaarrekening van de gemeenschappelijke regeling, rekening houdend met de invloed daarop van de aard en de significantie van de activiteiten van uitvoeringsorganisaties ten behoeve van de gemeenschappelijke regeling. Op basis hiervan hebben wij de aard en omvang bepaald van de uit te voeren werkzaamheden ten aanzien van deze uitvoeringsorganisaties. Wij communiceren met het algemeen bestuur onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Goes, 16 april 2024 Baker Tilly (Netherlands) N.V.

drs. A.R.M. Peelen RA

Paraaf voor waarmerkingsdoeleinden:

37

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14243759/1