RIB.23.076 Ontwerp-begroting mjp GR RUD
Tekst van het document
25
Tabel 9
Begroting Lasten 1 Programmauitvoering Openbare orde en veiligheidtaken RUP Basis- en milieutaken RUP Basis- en milieutaken overige Projecten Wonen en Bouwen taken RUP 2 Coordinatiecentrum 3 Onvoorzien 4 Vennootschapsbelasting 5 Betalingsverkeer Totaal lasten Baten 6 Programmauitvoering Openbare orde en veiligheid RUP Basis en milieutaken RUP Basis en milieutaken overige Projecten Wabotaken Bestuurskosten Overhead Onvoorzien Betalingsverekeer Totaal baten Resultaat Resultaat voor bestemming 7 Mutatie reserve Resultaat na bestemming
Taakveld
Rekening 2022
Bijgestelde begroting Begroting 2023 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
1.2 Openbare orde en Veiligheid 7.4 milieubeheer 7.4 milieubeheer 7.4 milieubeheer 8.3 wonen en bouwen 0.1 bestuur 0.4 overhead 0.8 overige baten en lasten 0.9 Vpb 0.5 Treasury
€ € € € € € 279.000 € 627.000 € 581.000 € 611.000 € 643.000 € 676.000 € 183.000 € 165.000 € 173.000 € 181.000 € 189.000 € 197.000 € 40.000 € 1.009.000 € 511.000 € 524.000 € 531.000 € € 104.000 € 105.000 € 111.000 € 117.000 € 123.000 € 129.000 € 26.000 € 21.000 € 30.000 € 31.000 € 32.000 € 34.000 € 1.027.000 € 1.378.000 € 1.270.000 € 1.293.000 € 1.356.000 € 1.422.000 € € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € € € € € € € € € € € € € 1.659.000 € 3.355.000 € 2.726.000 € 2.807.000 € 2.924.000 € 2.508.000
1.2 Openbare orde en Veiligheid 7.4 milieubeheer 7.4 milieubeheer 7.4 milieubeheer 8.3 wonen en bouwen 0.1 bestuur 0.4 overhead 0.8 overige baten en lasten 0.5 Treasury
€ € € € € 279.000 € 627.000 € 581.000 € 611.000 € 643.000 € 676.000 € 121.000 € 128.000 € 173.000 € 181.000 € 189.000 € 197.000 € 49.000 € 1.009.000 € 511.000 € 524.000 € 531.000 € € 104.000 € 105.000 € 111.000 € 117.000 € 123.000 € 129.000 € 21.000 € 21.000 € 30.000 € 31.000 € 32.000 € 34.000 € 1.170.000 € 1.378.000 € 1.270.000 € 1.293.000 € 1.356.000 € 1.422.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € € € € € € € 1.794.000 € 3.318.000 € 2.726.000 € 2.807.000 € 2.924.000 € 2.508.000
0.10 mutaties reserves
€ € €
135.000 € € €
-37.000 € 37.000 € €
-
€ € €
-
€ € €
-
1. Programma uitvoering De programma uitvoering bestaat deels uit het uitwisselingsdeel van de uitvoering van het Regionale Uitvoeringsprogramma en deels uit projecten en overige taken. Het uitwisselingsdeel van het uitvoeringsprogramma is ingedeeld in drie taakvelden: • Openbare orde en veiligheid. Hiervoor is in 2024 geen uitwisseling begroot. • Basis- en milieutaken. Hiervoor is in 2024 € 581.00 aan uitwisseling begroot. • Wonen en Bouwen. Hiervoor is in 2024 € 111.000 aan uitwisseling begroot. Daarnaast bestaat de programma uitvoering nog uit de budgetten voor projecten en voor overige basis- en milieutaken. • Voor de projecten is een bedrag van € 511.000 geraamd. Dit betreft de inzet vanuit de Specifieke Uitkering Toezicht en Handhaving Energiebesparingsplicht (SPUK THE) 20222026. Deze kosten komen uit het ingediende plan bij de subsidieaanvraag. • Overige basis- en milieutaken bestaat een bedrag van € 173.000. Dit bestaat uit: • De kosten voor de bereik- en beschikbaarheidsdiensten voor circa € 51.000; • De kosten voor inspectieview milieu voor circa € 26.000. • De hosting en licentiekosten en beheerkosten voor het VTH-systeem voor € 39.000. • Een budget van € 57.000 voor het aanschaffen en onderhouden van (meet)apparatuur, visualisering van de informatieplicht en overige kosten zoals voor rapporteringstools.
26
€ € €
-
2. Coördinatiecentrum De kosten van het coördinatiecentrum bestaan uit bestuurskosten en overheadkosten. • De bestuurskosten van € 30.000 hebben betrekking op de inzet van de accountant. • De overheadkosten van € 1.270.000 bestaan uit loon- en reiskosten (€ 909.000)., opleidingskosten (€ 105.000, waarvan € 15.000 betrekking heeft op actualisering van EVP’s die doorbelast worden aan de partners), inkoop van PIOCHAF-diensten bij de gastorganisatie (€ 98.000), contributies (€ 38.000) en overige kosten (€ 120.000 waarvan € 36.000 incidentele kosten zijn voor het uitwerken van het plan van aanpak doorontwikkeling ODLN). 3. Onvoorzien Voor onvoorzien is een bedrag van € 50.000 gereserveerd. 4. Vpb De RUD gaat ervanuit dat zij geen vpb hoeft te betalen aangezien a) de RUD geen winstdoelstelling heeft, b) de kosten via een vaste verdeelsleutel worden verrekend en c) eventuele overschotten normaliter aan het eind van het jaar worden teruggegeven aan deelnemers. 5. Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer is, in verband met de tot op heden zeer beperkte omvang, geen apart bedrag begroot. 6. Baten De baten zijn in 2024 als volgt onderverdeeld:
27
Tabel 10
A
Onderdeel
Taakveld
Uitwisseling werkzaamheden RUP
1.2 Openbare orde en Veiligheid
Bedrag
Verdeelsleutel €-
Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP
7.4 Milieubeheer
€ 581.000
Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP
8.3 Wonen en bouwen
€ 111.000
Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP
B
Projecten
C
Overige milieu:
D
7.4 Milieubeheer
€ 511.000
SPUK uitkering
Beschikbaarheidsregeling
7.4 Milieubeheer
€ 45.000
Vast: evenredig
Bereikbaarheidsregeling
7.4 Milieubeheer
€ 6.000
Werkelijke afname
Apparatuur
7.4 Milieubeheer
€ 122.000
Vast: inwoneraantal
Coördinatiecentrum
0.1 Bestuur
€ 30.000
Vast: inwoneraantal
0.4 Overhead
€ 1.255.000
Vast: inwoneraantal
€ 15.000
Werkelijke afname
€ 50.000
Vast: inwoneraantal
0.4 Overhead (EVP’s) E
Onvoorzien Totaal
0.8 Overige baten en lasten
€ 2.726.000
Toelichting: A. Uitwisseling werkzaamheden RUP De uitwisseling van uitvoeringscapaciteit voor de basis en milieutaken zijn geraamd op € 581.000. Voor de Wabo-taken is de uitwisseling geraamd op € 111.000. De kosten worden aan de deelnemers doorberekend op basis van daadwerkelijke afname geregistreerd in de voorgangsmonitor, op basis van door het AB nog vast te stellen uurtarieven. B. Projecten Het betreft de Specifieke Uitkering Toezicht en Handhaving Energiebesparing en Informatieplicht. De kosten worden via de SISA regeling verantwoord, waarna de subsidie kan worden vastgesteld. C. Overige milieu: • De kosten voor de beschikbaarheidsregeling van € 45.000 worden evenredig over de deelnemers verdeeld, met uitzondering van de Provincie. Ieder betaald 1/15e deel. • De ingeschatte kosten voor de bereikbaarheidsregeling (€ 6.000) worden achteraf op basis van werkelijke calls met de betreffende partners verrekend. • De kosten voor apparatuur worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023.
28
D. Coördinatiecentrum: • De kosten voor bestuur en overhead worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023. Voor de Provincie is een vaste bijdrage overeengekomen. Deze bijdrage is, conform de afspraak uit het inrichtingsplan geïndexeerd met de dienstenprijsindex (jaarmutatie 3e kwartaal 2022, zijnde 7,2%). • De ingeschatte kosten voor uit te voeren EVP’s (€ 15.000) worden achteraf op basis van werkelijkheid met de betreffende partners verrekend. E. Onvoorzien: De kosten voor onvoorzien worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023. In bijlage 1 is een overzicht opgenomen van de vaste bijdragen en het RUP per deelnemer. 7. Mutatie reserve Vanaf 2024 zijn er geen stortingen en onttrekkingen voorzien.
4.3 Overzicht van incidentele baten en lasten In het onderstaande overzicht zijn de incidentele baten en lasten beschreven. Tabel 11
Incidentele lasten en baten Lasten 1 Uitvoering 2 Coordinatiecentrum Coordinatiecentrum 3 Onvoorzien 4 Vennootschapsbelasting Totaal incidentele lasten Baten 5 Programmauitvoering Coordinatiecentrum Coordinatiecentrum Totaal incidentele baten Resultaat incidentele baten en lasten Incidenteel resultaat voor bestemming 6 Storting reserve Onttrekking reserve Incidenteel resultaat na bestemming
Taakveld
Rekening 2022
Bijgestelde begroting Begroting 2023 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
7.4 milieubeheer 0.1 bestuur 0.4 overhead 0.8 overige baten en lasten 0.9 Vpb
€ € € € € €
33.000 € 508.000 € € € 45.000 € 271.000 € € € € € 78.000 € 779.000 €
€ € 36.000 € € 36.000 €
-
€ €
-
€ €
-
-
€ € €
-
€ € €
-
7.4 milieubeheer 0.4 overhead 0.1 bestuur
€ € € €
37.000 € 508.000 € € 271.000 € € € 37.000 € 779.000 €
€ 36.000 € 36.000
-
€
-
€
-
-
€
-
€
-
€ € € €
-41.000 € € € -41.000 €
-
-
€ € € €
-
€ € € €
-
0.10 mutaties reserves 0.10 mutaties reserves
€ € 37.000 € 37.000 €
€ € € €
29
4.4 Overzicht van reserves en voorzieningen In de financiële verordening is vastgelegd dat in de begroting en jaarrekening een overzicht wordt opgenomen van reserves en voorzieningen. Het overzicht bevat criteria voor de vorming en besteding ervan. Reserves Het Algemeen Bestuur is voorgesteld om het positieve jaarrekeningresultaat over 2022 te storten in een te vormen algemene reserve. Het voordeel van het een algemene reserve is dat de RUD LN geen lang proces van besluitvorming hoeft te doorlopen met zienswijzen, ook bij relatief kleine bedragen. De RUD LN kan zo snel en adequaat handelen op voorgekomen risico’s. Daarnaast heeft het aanhouden van een algemene reserve het voordeel dat partners niet gedurende het jaar op onverwachte momenten een verzoek krijgen voor aanvullende middelen. Verder is het voordeel dat de partners geen extra middelen in hun weerstandsvermogen hoeven op te nemen om de risico’s bij de RUD LN af te dekken. Het aanhouden van een algemene reserve heeft als doel: • Te fungeren als weerstandsvermogen om financiële risico’s en tegenvallers op te vangen. Het voorkomen van administratieve lasten bij het verrekenen van beperkte resultaten. De hoogte van de algemene reserve: De hoogte van de reserve wordt jaarlijks beoordeeld bij de paragraaf weerstandsvermogen.
Uitgangspunt is dat het weerstandsvermogen als ratio minimaal “voldoende” is om de mogelijke risico’s op te vangen. Indien het ratio “voldoende” is, wordt als maximum gesteld dat de algemene reserve niet meer bedraagt dan 5% van de totale begroting (totale lasten). Wanneer de gekwantificeerde risico’s echter hoger zijn, dient de algemene reserve daarop te worden aangepast. Uitgangspunten: Indien de algemene reserve lager is dan het minimum kan een aanvullende bijdrage aan de partners worden gevraagd om de algemene reserve op te hogen tot aan het minimum. In eerste instantie wordt de reserve aangevuld door het rekeningresultaat toe te voegen aan de algemene reserve. Wanneer de algemene reserve door een dergelijke toevoeging echter boven de streefhoogte uitstijgt, zal het restant van de winst naar rato teruggestort kunnen worden aan de partners. Voor het verloop van de algemene reserve zie tabel 12.
30
Tabel 12
Algemene reserve 1 Storting 5 Onttrekking Totaal mutatie Saldo reserve
Primaire begroting Rekening 2022 2023* € € € € € € € €
-
Begroting na Begroting Begroting Begroting Begroting wijziging 2023 2024 2025 2026 2027 € 135.000 € € € € € € € € € € 135.000 € € € € € 135.000 € 135.000 € 135.000 € 135.000 € 135.000
Bestemmingsreserve VTH-systeem Bestedingsdoel: bijdrage aan de incidentele implementatiekosten van het nieuwe VTHsysteem. Voor het jaar 2024 werden ook de structurele lasten uit deze reserve gedekt. Zie tabel 13. Tabel 13
Bestemmingsreserve VTHsysteem 1 Storting 2 Bijdrage VTH-syteem 3 Licentie en hosting 4 Beheerkosten Totaal mutatie Saldo reserve
Primaire begroting Begroting na Begroting Begroting Begroting Begroting Rekening 2022 2023* wijziging 2023 2024 2025 2026 2027 € € € € € € € € € € € € € € € € -23.000 € -23.000 € € € € € € -14.000 € -14.000 € € € € € € € -37.000 € -37.000 € € € € € 211.000 € 174.000 € 174.000 € 174.000 € 174.000 € 174.000 € 174.000
Het saldo 2023 is aangepast naar aanleiding van het werkelijke eindsaldo 2022 n.a.v. de jaarrekening.
Voorzieningen Verlofsparen Medewerkers kunnen vanaf 1 januari 2022 bovenwettelijke vakantie-uren sparen (CAO artikel 6.3). Met dit 'verlofsparen' kunnen medewerkers passend bij hun levensfase hun bovenwettelijke vakantie-uren inzetten op een manier die aansluit bij hun persoonlijke levens- en carrièreplanning. Deze vakantie-uren verjaren niet. Dit kan gaan leiden tot verlofstuwmeren die bijvoorbeeld ingezet gaan worden om eerder met pensioen te gaan. Aangezien er bij verlofsparen sprake is van arbeidskostengerelateerde verplichtingen die een niet voorspelbare opbouw en afbouw kennen, dient hier een voorziening voor gevormd te worden. In de opbouwjaren zal naar verwachting vooral sprake zijn van toevoegingen en groei van de omvang van het spaarsaldo. In 2022 was er nog geen sprake van verlofsparen binnen de RUD LN. In 2023 is het mogelijk dat hier wel gebruik van gemaakt gaat worden. Over de omvang van de benodigde voorziening zijn op dit moment nog onvoldoende details beschikbaar, waardoor de voorziening nog niet gekwantificeerd is in deze begroting. Hier zal wel jaarlijks over gerapporteerd worden.
31
Bijlage 1 Bijdrage per deelnemer Tabel 14
Totaal vaste bijdrage per partner Deelnemers Rekening 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Beesel € 32.399 € 39.650 € 37.585 € 38.307 € 40.024 € 41.820 Bergen € 31.522 € 38.710 € 36.737 € 37.445 € 39.124 € 40.881 Echt-Susteren € 72.432 € 89.950 € 85.149 € 86.648 € 90.500 € 94.529 Gennep € 39.993 € 49.503 € 48.668 € 49.571 € 51.786 € 54.102 Horst aan de Maas € 96.324 € 119.457 € 115.135 € 117.124 € 122.322 € 127.758 Leudal € 81.859 € 101.752 € 95.871 € 97.545 € 101.878 € 106.410 Maasgouw € 55.549 € 68.501 € 65.469 € 66.647 € 69.615 € 72.720 Mook en Middelaar € 19.954 € 24.421 € 23.699 € 24.194 € 25.288 € 26.432 Nederweert € 40.210 € 49.877 € 47.987 € 48.879 € 51.063 € 53.348 Peel en Maas € 98.524 € 122.681 € 119.335 € 121.392 € 126.778 € 132.412 Roerdalen € 48.060 € 59.246 € 56.214 € 57.241 € 59.794 € 62.465 Roermond € 131.285 € 164.191 € 157.106 € 159.780 € 166.862 € 174.268 Venlo € 227.442 € 282.994 € 268.446 € 272.938 € 285.018 € 297.650 Venray € 98.941 € 122.827 € 117.670 € 119.700 € 125.012 € 130.567 Weert € 113.276 € 140.137 € 133.708 € 136.000 € 142.032 € 148.340 Provincie € 85.459 € 87.425 € 93.719 € 100.467 € 107.701 € 115.455 Totaal € 1.273.229 € 1.561.321 € 1.502.498 € 1.533.879 € 1.604.796 € 1.679.158
Hieronder is de opbouw van de totale vaste bijdrage weergegeven: Tabel 15
Overhead: bijdrage coördinatiecentrum Deelnemers Rekening 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Beesel € 25.893 € 33.066 € 29.424 € 29.833 € 31.222 € 32.675 Bergen € 25.130 € 32.225 € 28.702 € 29.101 € 30.456 € 31.874 Echt-Susteren € 60.708 € 78.058 € 69.938 € 70.910 € 74.212 € 77.666 Gennep € 32.497 € 41.880 € 38.864 € 39.405 € 41.239 € 43.159 Horst aan de Maas € 81.486 € 104.452 € 95.478 € 96.805 € 101.313 € 106.029 Leudal € 68.907 € 88.615 € 79.070 € 80.169 € 83.902 € 87.807 Maasgouw € 46.025 € 58.873 € 53.175 € 53.914 € 56.424 € 59.051 Mook en Middelaar € 15.070 € 19.444 € 17.597 € 17.841 € 18.672 € 19.541 Nederweert € 32.685 € 42.214 € 38.285 € 38.817 € 40.624 € 42.515 Peel en Maas € 83.399 € 107.336 € 99.056 € 100.432 € 105.109 € 110.002 Roerdalen € 39.513 € 50.595 € 45.292 € 45.922 € 48.060 € 50.297 Roermond € 111.890 € 144.466 € 131.227 € 133.051 € 139.247 € 145.729 Venlo € 195.514 € 250.733 € 226.063 € 229.205 € 239.877 € 251.044 Venray € 83.762 € 107.467 € 97.638 € 98.995 € 103.604 € 108.427 Weert € 96.228 € 122.950 € 111.299 € 112.845 € 118.100 € 123.598 Provincie € 85.459 € 87.425 € 93.719 € 100.467 € 107.701 € 115.455 Totaal € 1.084.166 € 1.369.800 € 1.254.826 € 1.277.712 € 1.339.763 € 1.404.869
32
Tabel 16
Bestuur: bijdrage coördinatiecentrum Deelnemers Rekening 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Beesel € 543 € 549 € 760 € 790 € 821 € 853 Bergen € 527 € 535 € 742 € 771 € 801 € 832 Echt-Susteren € 1.274 € 1.296 € 1.807 € 1.877 € 1.951 € 2.027 Gennep € 682 € 695 € 1.004 € 1.043 € 1.084 € 1.126 Horst aan de Maas € 1.710 € 1.734 € 2.467 € 2.563 € 2.663 € 2.767 Leudal € 1.445 € 1.471 € 2.043 € 2.123 € 2.205 € 2.291 Maasgouw € 966 € 977 € 1.374 € 1.427 € 1.483 € 1.541 Mook en Middelaar € 316 € 323 € 455 € 472 € 491 € 510 Nederweert € 686 € 701 € 989 € 1.028 € 1.068 € 1.109 Peel en Maas € 1.750 € 1.782 € 2.559 € 2.659 € 2.763 € 2.871 Roerdalen € 829 € 840 € 1.170 € 1.216 € 1.263 € 1.313 Roermond € 2.348 € 2.398 € 3.391 € 3.523 € 3.660 € 3.803 Venlo € 4.102 € 4.162 € 5.841 € 6.069 € 6.305 € 6.551 Venray € 1.757 € 1.784 € 2.523 € 2.621 € 2.723 € 2.829 Weert € 2.019 € 2.041 € 2.876 € 2.988 € 3.104 € 3.225 Provincie € € € € € € Totaal € 20.954 € 21.289 € 30.000 € 31.170 € 32.385 € 33.648
Tabel 17
Overige baten en lasten: onvoorzien Deelnemers Rekening 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Beesel € 1.297 € 1.289 € 1.267 € 1.267 € 1.267 € 1.267 Bergen € 1.258 € 1.256 € 1.236 € 1.236 € 1.236 € 1.236 Echt-Susteren € 3.039 € 3.044 € 3.012 € 3.012 € 3.012 € 3.012 Gennep € 1.627 € 1.633 € 1.674 € 1.674 € 1.674 € 1.674 Horst aan de Maas € 4.080 € 4.073 € 4.112 € 4.112 € 4.112 € 4.112 Leudal € 3.450 € 3.455 € 3.405 € 3.405 € 3.405 € 3.405 Maasgouw € 2.304 € 2.295 € 2.290 € 2.290 € 2.290 € 2.290 Mook en Middelaar € 754 € 758 € 758 € 758 € 758 € 758 Nederweert € 1.636 € 1.646 € 1.649 € 1.649 € 1.649 € 1.649 Peel en Maas € 4.175 € 4.185 € 4.266 € 4.266 € 4.266 € 4.266 Roerdalen € 1.978 € 1.973 € 1.950 € 1.950 € 1.950 € 1.950 Roermond € 5.602 € 5.633 € 5.651 € 5.651 € 5.651 € 5.651 Venlo € 9.788 € 9.776 € 9.735 € 9.735 € 9.735 € 9.735 Venray € 4.194 € 4.190 € 4.205 € 4.205 € 4.205 € 4.205 Weert € 4.818 € 4.794 € 4.793 € 4.793 € 4.793 € 4.793 Provincie € € € € € € Totaal € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000 € 50.000
33
Tabel 18
Milieubeheer: apparatuur Deelnemers Rekening 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Beesel € 2.041 € 2.063 € 3.094 € 3.219 € 3.350 € 3.486 Bergen € 1.981 € 2.010 € 3.018 € 3.140 € 3.268 € 3.400 Echt-Susteren € 4.786 € 4.869 € 7.353 € 7.652 € 7.962 € 8.286 Gennep € 2.562 € 2.612 € 4.086 € 4.252 € 4.425 € 4.604 Horst aan de Maas € 6.423 € 6.515 € 10.038 € 10.446 € 10.870 € 11.311 Leudal € 5.432 € 5.527 € 8.313 € 8.651 € 9.002 € 9.367 Maasgouw € 3.628 € 3.672 € 5.591 € 5.818 € 6.054 € 6.300 Mook en Middelaar € 1.188 € 1.213 € 1.850 € 1.925 € 2.003 € 2.085 Nederweert € 2.577 € 2.633 € 4.025 € 4.188 € 4.359 € 4.536 Peel en Maas € 6.574 € 6.695 € 10.414 € 10.837 € 11.277 € 11.735 Roerdalen € 3.115 € 3.156 € 4.762 € 4.955 € 5.156 € 5.366 Roermond € 8.820 € 9.011 € 13.797 € 14.357 € 14.940 € 15.546 Venlo € 15.413 € 15.639 € 23.768 € 24.732 € 25.736 € 26.782 Venray € 6.603 € 6.703 € 10.265 € 10.682 € 11.116 € 11.567 Weert € 7.586 € 7.669 € 11.702 € 12.177 € 12.671 € 13.186 Provincie € € € € € € Totaal € 78.729 € 79.988 € 122.076 € 127.030 € 132.187 € 137.556
Tabel 19
Milieubeheer: beschikbaarheidsdienst Deelnemers Rekening 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 Beesel € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Bergen € 2.626 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Echt-Susteren € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Gennep € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Horst aan de Maas € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Leudal € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Maasgouw € 2.626 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Mook en Middelaar € 2.626 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Nederweert € 2.626 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Peel en Maas € 2.626 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Roerdalen € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Roermond € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Venlo € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Venray € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Weert € 2.625 € 2.683 € 3.040 € 3.198 € 3.364 € 3.539 Provincie € € € € € € Totaal € 39.380 € 40.244 € 45.596 € 47.967 € 50.461 € 53.085
34
Bijlage 2 geactualiseerde risico-inventarisatie nr Benaming risico
inhoud risico
Gevolg
Het risico dat gemeentelijke bezuinigingen De exploitatie van RUD is niet (taakstellend) worden door vertaald naar de 1 Bezuinigingen gemeentes kostendekkend. De werkorganisatie van exploitatie van de RUD. Dit heeft directe gevolgen RUD zal hierop moeten worden aangepast. voor de exploitatie van de RUD. Het risico bestaat dat de gezamenlijke afspraken en Niet naleven van de DVO procedures onvoldoende worden nageleefd, Er ontstaat geen level playing field en 2 afspraken door waardoor de RUD onvoldoende de doelstellingen worden niet gehaald. deelnemers uitvoeringskwaliteit kan garanderen. Het risico dat de kosten van de ontwikkeling van De exploitatie van RUD is niet Kosten ontwikkeling ICT 3 noodzakelijke ICT-voorzieningen (voornamelijk kostendekkend. De organisatie van RUD zal voorzieningen software) groter zijn dan thans begroot. hierop moeten worden aangepast. Indien niet voldaan wordt aan wet AVG kan De RUD LN en haar partners zijn dragers van de Autoriteit Persoonsgegevens forse gegevens. Het risico bestaat dat bij het beheer van boetes opleggen. Tevens kan door een 4 Gegevensbescherming deze gegevens niet wordt voldaan aan de wet AVG. datalek vertrouwelijk informatie publiek Ook bestaat het risico op een data lek of een aanval worden gemaakt wat tot schadeclaims van door ransomware. betrokkenen kan leiden.
Juridische procedure wordt opgestart door Fouten in Het risico dat de RUD fouten maakt in een 5 een partij die de opdracht niet gegund aanbestedingsprocedure aanbestedingsprocedure heeft gekregen.
Kennisverlies als gevolg 6 van uitstroom van medewerkers
Het gevolg kan zijn dat de taken en productie niet gerealiseerd kan worden Het risico dat RUD essentiële en waardevolle kennis en/of er niet voldaan kan worden aan verliest als gevolg van uitstroom van medewerkers. kwaliteitscriteria en/of er niet voldoende ingezet kan worden aan de juiste doorontwikkeling.
Beheersmaatregel
kans impact
risico
Het AB stelt jaarlijks de begroting vast en zal bij (taakstellende) lagere bijdragen van deelnemers moeten zorgen een sluitende begroting. Helder communiceren over de afspraken. Vervolgens eventuele afwijkingen constateren, waarna gedrag wordt verzocht aan te passen en waarbij eventueel bestuurlijk geescaleerd kan worden bij geen opvolging Bij het opstellen van de begroting zo adequaat mogelijk inspelen op actuele ontwikkelingen. En het hanteren van een algemene reserve. De RUD dient zorgvuldig te zijn in de informatie die zij verstrekt. De RUD heeft een functionaris gegevensbescherming aangesteld. Hij houdt toezicht op het naleven van de AVG binnen de RUD LN. Daarnaast worden medewerkers bewust geattendeerd op gevaren van ransomware en data lekken Werken volgens het inkoop- en aanbestedingsbeleid, waarbij bij grote aanbestedingen gebruik wordt gemaakt van de expertise van de gastheer. Wensen en behoeften regelmatig bespreken met de medewerkers.Korte lijnen met mogelijke inhuur opzetten. Eens in de 5 jaar worden de EVP's geactualiseerd. Er is een opleidingsplan waarbij bekeken worden welke medewerkers voor welke specialismen opgeleid kunnen worden.Verder wordne er contacten onderhouden met scholen en er wordt deelgenomen in de landelijke opleidingsacademie.
20%
75.000,00
15.000,00
5%
75.000,00
3.750,00
20%
75.000,00
15.000,00
10%
200.000,00
20.000,00
10%
75.000,00
7.500,00
50%
75.000,00
37.500,00
35
Risico langdurig 7 ziekteverzuim of arbeidsongeschiktheid 8
Afwijking IBP tov eigen genomen maatregelen.
Het risico dat werknemers in dienst bij de RUD De exploitatie van RUD is niet Goede ziekteverzuimbegeleiding. Als ook bepalen hoe de werknemers langdurig ziek of arbeidsongeschikt raken met kostendekkend. De werkorganisatie van kan blijven functioneren binnen de organisatie en eventueel apart financiële gevolgen voor RUD inzake het eigen risico. RUD zal hierop moeten worden aangepast. bijverzekeren. uitkomsten IBP wijken significant af van onze eigen genomen organisatorische maatregelen.
Er zullen aanvullende maatregelen ontwikkeld moeten worden om te voldoen aan de landelijke criteria.
Volgen van het IBP en deelnemen in de landelijke opzet. Daarbij zoveel mogelijk anticiperen in ons eigen plan van aanpak.
20%
20%
15.000,00
75.000,00
15.000,00
725.000,00 128.750,00
Totaal Toelichting bij de kolommen 1. Voor elk van de risico's is een kans bepaald. Hiervoor zijn een vijf-tal klasses vastgesteld. De klassen bestaan uit de verwachte frequentie en daarmee een kanspercentage. kans frequentie % zeer klein 1x per 20 jaar 5% klein 1x per 10 jaar 10% gemiddeld 1x per 5 jaar 20% groot 1x per 2 jaar 50% zeer groot 1x per jaar 100% 2. Voor elk van de risico's is ingeschat wat het effect in euro's is wanneer het fenomeen zich daadwerkelijk voordoet. Aan de hand van de omvang van het effect is er een gemiddelde impact bepaald. Min. ingesch. fin. impact maximaal ingeschatte financiele impact gem. ingeschatte financiele impact 0 20.000 10.000 20.000 50.000 35.000 50.000 100.000 75.000 100.000 maximaal 3. Voor elk van de risico's is door vermenigvuldiging van de kans maal financiele impact het financiele risico bepaald.
75.000,00
200.000
36
Bijlage 3 Berekening kengetallen De wijze waarop de kengetallen worden berekend is in de ministeriele regeling van juni 2015 vastgelegd. Netto schuldquote: De netto schuldquote geeft de verhouding van de schuldenlast van de RUD Limburg Noord ten opzichte van de eigen middelen weer. Tabel 20 Netto schuldquote (X € 1.000)
Jaarrekening 2022
Vaste schulden
Begroting 2023*
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€-
€-
€-
€-
€-
€-
Netto vlottende schuld
€ 107
€ 150
€ 150
€ 150
€ 150
€ 150
Overlopende passiva
€ 999
€ 1000
€ 1000
€ 1000
€ 1000
€ 1000
Financiële activa excl. verstrekte leningen
€-
€-
€-
€-
€-
€-
Uitzettingen < 1 jaar
€ 1092
€ 1084
€ 1084
€ 1084
€ 1084
€ 1084
Liquide middelen
€ 83
€ 100
€ 100
€ 100
€ 100
€ 100
Overlopende activa
€ 277
€ 275
€ 275
€ 275
€ 275
€ 275
Saldo Totale baten (excl. mutatie reserves) Saldo / totale baten = Netto schuldquote
-
€ 346
-
€ 309
-
€ 309
-
€ 309
-
€ 309
-
€ 309
€ 1.794
€ 3.318
€ 2.726
€ 2.807
€ 2.924
€ 2.508
- 19,29%
- 9,31%
-11,34%
- 11,01%
- 10,57%
-12,32%
* De begrotingscijfers 2023 zijn aangepast n.a.v. de jaarrekening 2023 m.b.t. de juiste stand van het eigen vermogen.
De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie.
37
Solvabiliteitsratio: Het solvabiliteitsratio betreft het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Tabel 21 Solvabiliteitsratio (X € 1.000)
Jaarrekening 2022
Eigen vermogen
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
€ 346
€ 309
€ 309
€ 309
€ 309
€ 309
Balanstotaal
€ 1.452
€ 1.459
€ 1.459
€ 1.459
€ 1.459
€ 1.459
Totaal
23,83%
21,18%
21,18%
21,18%
21,18%
21,18%
Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de RUD Limburg Noord in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Structurele exploitatieruimte: Tabel 22 Structurele exploitatieruimte (X € 1.000)
Jaarrekening 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Totale structurele lasten
€ 1.581
€ 2.576
€ 2.690
€ 2.807
€ 2.924
€ 2.508
Totale structurele baten
€ 1.757
€ 2.539
€ 2.690
€ 2.807
€ 2.924
€ 2.508
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€0
€ 1.794
€ 3.318
€ 2.726
€ 2.807
€ 2.924
€ 2.508
9,81%
-1,12%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
Totale structurele toevoegingen reserves Totale structurele onttrekkingen reserves Gerealiseerde totaalsaldo baten Totaal
38
39