07h Ontwerpbegroting 2027
Tekst van het document
Mentale arbeidsongeschiktheid (PTSS) Geen uniformiteit aanspraak vergoeding kosten mentale arbeidsongeschiktheid (PTSS) van medewerkers binnen veiligheidsregio’s. Het NIPV en het ministerie van Justitie en Veiligheid coördineren het procesplan en mogelijke toezeggingen. Veiligheidsregio dragen zelf het financieel risico bij uitval van een medewerker als gevolg van PTSS. Complexiteit verantwoording subsidie bijdragen Sisa-uitkeringen rijk en andere (subsidie)bijdragen van bijvoorbeeld interegg en ZonMW zijn divers en complex. Er is onvoldoende (tussentijds inzicht) in de verantwoordingseisen en de verplichte dossiervorming. Overheidsbeleid sociaal domein Oekraïne: van incidenteel naar structureel De GGD is uitvoerder van de van het basistakenpakket Jeugdgezondheidszorg, het Rijksvaccinatieprogramma en het prenataal huisbezoek voor Oekraïense ontheemden. Via gemeenten ontvangt de VRLN hiervoor een aanvullende compensatie. De compensatie wordt jaarlijks aan het einde van het jaar vastgesteld en uitgekeerd op basis van Oekraïense ontheemden per gemeente. De compensatie kent daarmee een incidenteel karakter terwijl nog onduidelijk is of Oekraïense ontheemden op termijn terugkeren naar Oekraïne. Daarmee ontstaat een risico op structurele (kwantitatieve) uitbreiding van de taken, terwijl daar mogelijk geen financiering voor is.
Wet Deregulering beoordeling arbeidsrelaties (DBA) De VRLN maakt regelmatig gebruik van ingehuurde professionals. Wanneer niet is voldaan aan de verplichtingen uit de Wet DBA, is mogelijk sprake van schijnzelfstandigheid en een arbeidsrelatie. Door het onzorgvuldig naleven vergroot het de kans van een boete, heffingen of aansprakelijkheden. Rotterdam-Rijn Pijpleiding (RRP) Venlo De RRP voorzieningen voor bestrijden tankbrand zijn niet geborgd. Ondanks de kleine kans kunnen de gevolgen van een dergelijk scenario zeer groot zijn en ook risico's opleveren voor de omgeving. Daarnaast kunnen aanzienlijke financiële risico's voor de Veiligheidsregio ontstaan.
Begroting 2027 VRLN
23
23 april 2026
Financiële kengetallen Volgens de richtlijnen van het BBV (Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten) worden hier de verplichte kengetallen weergegeven. De kengetallen geven aan over hoeveel financiële ruimte VRLN beschikt om structurele en incidentele lasten te dekken of op te vangen. Financiële kengetallen
(in percentages) Rekening 2025
Ram ing 2026
Ram ing 2027
Ram ing 2028
Ram ing 2029
Ram ing 2030
Netto schuldquote
29,2%
33,3%
58,6%
57,1%
55,7%
54,7%
Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
29,2%
33,3%
58,6%
57,1%
55,7%
54,7%
Solvabiliteitsratio
22,1%
17,1%
11,6%
12,0%
12,3%
12,5%
Structurele exploitatieruimte
0,3%
0,0%
0,0%
0,0%
0,0%
0,0%
Netto schuldquote Het kengetal netto schuldquote toont de verhouding tussen de netto schulden en de totale exploitatie en meet de druk op de rentelasten en aflossingen. Dit zegt het meest over de financiële vermogenspositie. De netto schuldquote geeft aan of de gemeenschappelijke regeling investeringsruimte heeft. Daarnaast geeft het kengetal inzicht in de flexibiliteit van de begroting. Hoe hoger de schuld, hoe hoger de netto schuldquote. In de uitgave ‘Houdbare Gemeentefinanciën’ van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is aangegeven dat wanneer de schuld lager is dan de jaaromzet (100%) dit als voldoende kan worden bestempeld. Voor veiligheidsregio’s wordt 80% als norm aangehouden. VRLN blijft onder de norm. Solvabiliteit De solvabiliteitsratio geeft de mate aan waarmee de bezittingen zijn betaald met eigen middelen. Hoe hoger de verhouding eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen, hoe financieel gezonder de gemeenschappelijke regeling. VRLN is in staat haar kortlopende en langlopende schulden te voldoen. Structurele exploitatieruimte Voor de beoordeling van de financiële positie is het van belang te kijken naar de structurele baten en structurele lasten. Structurele baten zijn voornamelijk de gemeentelijke bijdragen en de rijksbijdrage.
Dit kengetal geeft aan hoe groot de structurele exploitatieruimte is, doordat wordt gekeken naar de structurele baten en structurele lasten en deze worden vergeleken met de totale baten. Het percentage voor VRLN ligt ultimo 2027 op 0,0%. Dit verhoudingsgetal is groter en gelijk aan nul (positief), wat betekent dat de structurele lasten gedekt worden door structurele baten.
3.2 Onderhoud kapitaalgoederen De belangrijkste kapitaalgoederen die VRLN in eigendom heeft betreffen gebouwen, vervoermiddelen (brandweervoertuigen) en ander brandweermaterieel. Brandweermaterieel Ten aanzien van vervanging van materieel zijn soberheid, doelmatigheid en regionale uniformiteit belangrijke uitgangspunten. In het kader van risicogerichtheid en focus wordt de standaardisering op onderdelen minder. De brandweer moet dan ook investeren in nieuwe innovatieve technische middelen. Ook wordt er bij aanschaf van nieuwe voertuigen gekeken naar duurzame initiatieven waarbij de primaire inzetfunctie van het voertuig in kwaliteit gelijk moet blijven aan de gestelde eisen. De fasering van duurzame
Begroting 2027 VRLN
24
23 april 2026
voertuigen wordt het eerste zichtbaar bij de piket voertuigen. Aandacht is hierbij wel nodig voor de gevolgen voor de infrastructuur, zoals laadfaciliteiten op de locaties van de veiligheidsregio en bij piket functionarissen. Gebouwen VRLN beschikt over 31 brandweerkazernes, hiervan zijn er 9 eigendom van VRLN. Naast 9 brandweerkazernes heeft VRLN twee kantoorlocaties in eigendom.
Meerjaren Onderhoudsplannen (MJOP) Voor gebouwen in eigendom van VRLN en de gehuurde brandweerkazernes zijn Meerjaren Onderhoudsplannen opgesteld. Duurzaamheid Duurzaamheid voor materieel en huisvesting blijft de komende jaren nadrukkelijk op de agenda staan. Het gaat hierbij om het verminderen van de uitstoot op drie niveaus: uitstoot van eigen middelen (met name voertuigen), inkoop en verbruik van energie en uitstoot als gevolg van activiteiten. Om deze ontwikkeling prioriteit te geven worden actief de landelijke ontwikkelingen bij de 24 andere veiligheidsregio’s gevolgd die hier in gezamenlijkheid een werkgroep voor hebben gevormd. Intern wordt bij relevante keuzes gekeken naar de haalbare mogelijkheden. Op die manier kan er in kaart worden gebracht welke investeringen er de komende jaren noodzakelijk zijn om te voldoen aan de gestelde normen.
3.3 Financiering Het beleid van VRLN inzake de financiering is vastgelegd in het treasurystatuut. Het Dagelijks Bestuur heeft het treasurystatuut op 11 maart 2022 opnieuw vastgesteld. Risicobeheer (kasgeldlimiet en renterisiconorm) De kasgeldlimiet laat zien welk risico er bestaat ten aanzien van vlottende schulden. De renterisiconorm is een maatstaf om te bepalen welke kredietrisico’s de veiligheidsregio loopt op de vaste schulden. Dit zijn de schulden met een looptijd langer dan één jaar. De renterisiconorm wordt gemeten in een bedrag ter grootte van 20% van het begrotingstotaal. Het renterisico op de vaste schuld mag de renterisiconorm niet overschrijden.
Begroting 2027 VRLN
25
23 april 2026
Renterisiconorm
(bedragen in duizenden euro's)
2027
2028
2029
2030
103.438
102.915
102.789
102.865
0
0
0
0
(2) Aflossingen
5.521
4.617
3.351
2.783
(3) Renterisico (1) + (2)
5.521
4.617
3.351
2.783
(4) Renterisiconorm
20.688
20.583
20.558
20.573
(5a) = (4) > (3) Ruimte onder renterisiconorm
15.167
15.966
17.207
17.790
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
103.438 20 % 20.688
102.915 20 % 20.583
102.789 20 % 20.558
102.865 20 % 20.573
Omvang begroting (1) Renteherzieningen
(5b) = (3) > (4) Overschrijding van de renterisiconorm Berekening renterisiconorm (4) (4a) Begrotingstotaal jaar t (4b) Percentage regeling (4) = (4a)*(4b)/100 renterisiconorm jaar t
Liquiditeitsplanning en financieringspositie Gezien de investeringsplanning en de aflossing op bestaande geldleningen wordt in de kapitaalbehoefte voorzien door het aantrekken van geldleningen in 2027 en de volgende jaren. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de kasgeldlimiet maximaal benut wordt, zonder deze te overschrijden. Kasgeldlimiet
(bedragen in duizenden euro's) 000100
1e kwartaal
2e kwartaal
(1) Vlottende schuld
667
0
0
2.000
(2) Vlottende middelen
525
204
291
240
(3) Netto vlottend schuld (+) of overschot (-) (1) -(2)
141
-204
-291
1.760
(4) Gemiddelde van (3)
141
-204
-291
1.760
(5) Toegestane kasgeldlimiet In geld In percentage
7.933 8,20%
7.933 8,20%
7.933 8,20%
7.933 8,20%
Ruimte (5) groter dan (4)
7.792
8.137
8.224
6.173
Overschrijding (4) groter dan (5)
-
-
-
-
(6) Berekening kasgeldlimiet (7) Rekeningtotaal 2025 (8) Percentage regeling
96.744 8,20%
96.744 8,20%
96.744 8,20%
96.744 8,20%
(6)=(7)*(8) kasgeldlimiet 2025
7.933
7.933
7.933
7.933
(Jaar t = 2025)
Begroting 2027 VRLN
26
3e 4e kwartaal kwartaal
23 april 2026
3.4
Verbonden Partijen
De veiligheidsregio kent geen verbonden partijen.
3.5
Vennootschapsbelasting
Vanaf 1 januari 2016 zijn overheidsondernemingen van bijvoorbeeld gemeenten, provincies en waterschappen belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting (VPB). Met deze wetswijziging wil de Nederlandse overheid gelijkheid creëren tussen overheidsondernemingen en private ondernemingen. Voor zover bekend zijn de hiermee samenhangende financiële gevolgen voor de veiligheidsregio zeer beperkt. Voor de vennootschapsbelasting die op de activiteiten drukt die door de belastingdienst als VPB-plichtig worden aangemerkt, is voor 2027 geen bedrag geraamd. Omdat wij activiteiten verrichten tegen kostprijs en zonder winstoogmerk verwachten wij geen heffing voor 2027.
3.6 Wet openbare overheid In het kader van de openbaarmaking uit eigen beweging (hoofdstuk 3 Wet open overheid (Woo)) maakt de VRLN vergaderstukken van openbare bestuursvergadering openbaar via de website. Dit geldt voor de categorieën waarvoor deze verplichting op dit moment geldt. Zodra de wet gaat gelden voor andere onderdelen, zal de VRLN ook die betreffende stukken actief openbaar maken. Beleidsnotities, waaronder het beleidsplan VRLN worden op dit moment al actief gedeeld via de website. Daarnaast worden bepaalde documenten gepubliceerd op overheid.nl. Aan de eisen gesteld aan het verstrekken van informatie op verzoek (hfs 4 Openbaarmaking op verzoek) voldoet de VRLN zoals beschreven in de Woo.
Begroting 2027 VRLN
27
23 april 2026
Deel C
Financiële begroting
4
Overzicht baten en lasten
4.1
Baten en lasten per programma
De ontwikkelingen op de baten en lasten zijn bij de financiële kaders nader toegelicht. In het kader van het meerjarenperspectief is een beleids-neutrale lijn gevolgd. De ontwikkelingen van de investeringen worden vanuit een actualisatie van het meerjarig (vervangings-)investeringsplan benaderd. In de begroting 2027 is, naast de loon- en prijscompensatie, rekening gehouden met de volgende twee ontwikkelingen: • Strategisch huisvestingsplan. Het Algemeen Bestuur heeft op 15 december 2023 besluitvorming plaatsgevonden over meerjarige aanvullende financiering voortkomend uit het strategische huisvestingsplan. De ophoging van de gemeentelijke bijdrage in 2027 ten opzichte van 2026 wordt veroorzaakt door de toename in de lasten van het strategisch huisvestingsprogramma van € 19K. • Versterkingsplan GGD. Als gevolg van besluitvorming rondom het Versterkingsplan GGD is er in 2027 een toename in de lasten van € 1,4 miljoen. De financiële consequenties in een meerjarenperspectief van de indexatiesystematiek zijn niet meegenomen in de meerjarenraming; een en ander is zoals gebruikelijk opgenomen tegen het prijspeil 2027.
Begroting 2027 VRLN
28
23 april 2026
Baten en lasten per program m a (incl. m eerjarenram ing) (bedragen in duizenden euro's Rekening 2025
Begroting na BW 1 Begroting Begroting Begroting Begroting 2026 2027 2028 2029 2030
Lasten (exclusief toevoegingen aan reserves) Publieke gezondheid
26.917
28.504
30.605
30.605
30.605
30.605
Brandw eerzorg
35.735
40.181
40.555
40.555
40.555
40.555
Crisisbeheersing
8.434
8.663
8.860
8.860
8.860
8.860
Bedrijfsvoering/Overhead
24.855
22.576
22.745
22.781
22.655
22.731
Risk Factory
804
804
558
0
0
0
Onvoorzien
0
50
50
50
50
50
96.744
100.777
103.374
102.851
102.725
102.801
Publieke gezondheid
12.606
9.552
9.171
9.207
9.131
9.207
Brandw eerzorg
5.997
7.206
6.554
6.554
6.554
6.554
Crisisbeheersing
3.338
3.396
3.427
3.427
3.427
3.427
Bedrijfsvoering/Overhead
2.123
1.815
2.054
2.054
2.004
2.004
Risk Factory
797
804
558
0
0
0
Algemene dekkingsmiddelen
-26
350
-201
-201
-201
-201
24.835
23.123
21.564
21.041
20.916
20.991
Publieke gezondheid
16.191
18.948
21.433
21.398
21.473
21.398
Brandw eerzorg
31.833
32.975
34.001
34.001
34.001
34.001
Crisisbeheersing
5.145
5.265
5.433
5.433
5.433
5.433
Bedrijfsvoering/Overhead
19.135
20.436
20.992
21.028
20.952
21.028
0
0
0
0
0
0
Totaal baten gem eentelijke bijdragen
72.304
77.624
81.860
81.860
81.860
81.860
Totaal baten (excl. onttr. aan de reserves)
97.139
100.747
103.424
102.901
102.776
102.851
Publieke gezondheid
1.879
-4
0
0
0
0
Brandw eerzorg
2.095
0
0
0
0
0
Crisisbeheersing
50
-2
0
0
0
0
-3.596
-324
301
301
301
301
Totaal lasten (excl. toev. aan de reserves) Baten (exclusief toevoegingen aan reserves)
Totaal baten program m a's Baten gem eentelijke bijdragen
Risk Factory
Saldo (excl. m utaties reserves)
Bedrijfsvoering/Overhead Risk Factory
-7
0
0
0
0
0
Algemene dekkingsmiddelen
-26
350
-201
-201
-201
-201
Onvoorzien
0
-50
-50
-50
-50
-50
394
-30
51
51
51
51
Toevoegingen aan reserves (lasten)
266
67
64
64
64
64
Onttrekkingen aan reserves (baten)
2.084
97
13
13
13
13
Geraam d resultaat vóór bestem m ing
2.212
0
0
0
0
0
Totaal saldo van baten en lasten
Uit de staat van Baten en lasten blijkt dat de begroting in meerjarig perspectief sluitend is.
Begroting 2027 VRLN
29
23 april 2026
4.2 Overzicht incidenteel en structureel verloop baten en lasten De ontwikkeling van de incidentele baten en lasten wordt in belangrijke mate veroorzaakt door de genomen a-structurele maatregelen om a-structureel begrotingsevenwicht te bereiken. In onderstaand overzicht zijn de baten en lasten onderverdeeld naar incidenteel en structureel. Baten en lasten per programma (incl. meerjarenraming) (bedragen in duizenden euro's) Begroting 2027
Begroting Begroting 2027 2027 incident. struct.
Ram ing 2028
Ram ing 2028 incident.
Ram ing 2028 struct.
Ram ing 2029
Ram ing 2029 incident.
Ram ing 2029 struct.
Ram ing 2030
Ram ing 2030 incident.
Ram ing 2030 struct.
Lasten (excl. toevoegingen aan reserves) Publieke gezondheid
30.605
0
30.605
30.605
0
30.605
30.605
0
30.605
30.605
0
30.605
Brandw eerzorg
40.555
572
39.983
40.555
572
39.983
40.555
572
39.983
40.555
572
39.983
Crisisbeheersing
8.860
0
8.860
8.860
0
8.860
8.860
0
8.860
8.860
0
8.860
Bedrijfsvoering/Overhead
22.745
50
22.695
22.781
85
22.695
22.655
0
22.655
22.731
75
22.655
Risk Factory
558
558
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Onvoorzien
50
0
50
50
0
50
50
0
50
50
0
50
103.374
1.180
102.193
102.851
657
102.193
102.725
572
102.153
102.801
647
102.153
Totaal lasten (excl. toev. aan de reserves) Baten (excl. onttrekkingen aan reserves) Publieke gezondheid
9.171
0
9.171
9.207
35
9.171
9.131
0
9.131
9.207
75
9.131
Brandw eerzorg
6.554
476
6.078
6.554
476
6.078
6.554
476
6.078
6.554
476
6.078
Crisisbeheersing
3.427
0
3.427
3.427
0
3.427
3.427
0
3.427
3.427
0
3.427
Bedrijfsvoering/Overhead
2.054
50
2.004
2.054
50
2.004
2.004
0
2.004
2.004
0
2.004
Risk Factory
558
558
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Algemene dekkingsmiddelen
-201
-201
0
-201
-201
0
-201
-201
0
-201
-201
0
Totaal baten program m a's
21.564
884
20.680
21.041
361
20.680
20.916
276
20.640
20.991
351
20.640
Baten gem eentelijke bijdragen Publieke gezondheid
21.433
0
21.433
21.398
-35
21.433
21.473
0
21.473
21.398
-75
21.473
Brandw eerzorg
34.001
96
33.905
34.001
96
33.905
34.001
96
33.905
34.001
96
33.905
Crisisbeheersing
5.433
0
5.433
5.433
0
5.433
5.433
0
5.433
5.433
0
5.433
Bedrijfsvoering/Overhead Risk Factory
20.992 0
261 0
20.732 0
21.028 0
296 0
20.732 0
20.952 0
261 0
20.692 0
21.028 0
336 0
20.692 0
Totaal baten gem eentelijke bijdragen
81.860
357
81.504
81.860
357
81.504
81.860
357
81.504
81.860
357
81.504
Totaal baten (excl. onttr. aan de reserves)
103.424
1.240
102.184
102.901
717
102.184
102.776
632
102.144
102.851
707
102.144
Publieke gezondheid
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Brandw eerzorg
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Crisisbeheersing
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Bedrijfsvoering/Overhead
301
261
41
301
261
41
301
261
41
301
261
41
Algemene dekkingsmiddelen
-201
-201
0
-201
-201
0
-201
-201
0
-201
-201
0
Onvoorzien
-50
0
-50
-50
0
-50
-50
0
-50
-50
0
-50
Totaal saldo van baten en lasten
51
60
-9
51
60
-9
51
60
-9
51
60
-9
Toevoegingen aan reserves (lasten)
64
60
4
64
60
4
64
60
4
64
60
4
Onttrekkingen aan reserves (baten)
13
0
13
13
0
13
13
0
13
13
0
13
Geraam d resultaat voor bestem m ing
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Saldo (excl. m utaties reserves)
De belangrijkste incidentele effecten kunnen als volgt worden weergegeven: Publieke Gezondheid: • In 2025 is er een nieuwe samenwerkingsovereenkomst gesloten met GGD Zuid Limburg voor de Forensische Dienst Limburg (FDL). GGD Zuid Limburg treedt op als centrum GGD. VRLN ontvangt vanuit FDL een vergoeding voor de overheadkosten. De vergoeding kent een afbouw; 2025 (€ 160K), 2026 (€ 120K), 2027 (€ 80K) en 2028 en verdere jaren (€ 40K). Om die reden zijn er in 2028 € 40K minder baten dan 2027. • In oneven jaren (2028 en 2030) voert de GGD voor enkele gemeenten aanvullende gezondheidsmonitors uit. Hiervoor ontvangt de GGD een aanvullende vergoeding van € 75K, waardoor de baten in de betreffende jaren € 75K hoger liggen.
Begroting 2027 VRLN
30
23 april 2026
Brandweerzorg: De incidentele jaarlijkse baten en lasten die worden gepresenteerd in alle jaarschijven hebben betrekking op de uitgaven die gedaan worden ten behoeve van uitkeringen FLO. Dit betreft de situatie zoals die bestaat vóór regionalisering van de FLO. Bedrijfsvoering/Overhead De incidentele lasten (€ 50K) hebben betrekking op het PTSS-regeling, waartegenover een extra rijksbijdrage van € 50K tegenover staat. Risk Factory De projectperiode van de Risk Factory loopt van 2024 tot en met 2027. Het begrotingsjaar 2027 is het laatste jaar van de projectperiode van de Risk Factory. De baten (€ 558K) en lasten (€ 558K) van de Risk Factory zijn incidenteel voor 2027.
4.3
Verdeling baten
De veiligheidsregio kent als baten de gemeentelijke bijdragen, de BDuR en overige baten van derden. De gemeentelijke bijdrage bedragen € 81.860K, zijnde 79,1% van de totale baten. De BDuR baten (€ 10.220K) zijn 9,9% van de totale baten en de overige baten van derden (€ 11.343K) zijn 11,0% van de totale baten. De veiligheidsregio ontvangt jaarlijks een rijksbijdrage in de vorm van de BDuR. De hoogte van de BDuR wordt bekendgemaakt in de Junicirculaire. Ten tijde van het opstellen van de begroting zijn deze gegevens nog niet beschikbaar. Daarom wordt in de begroting uitgegaan van een inschatting van deze baten. Naast de gemeentelijke bijdragen en de BDuR ontvangt de veiligheidsregio inkomsten uit andere bronnen zoals het rijk, instellingen en burgers. Deze zijn proportioneel met de omvang van de activiteiten. Een deel van de overige baten bestaat uit bijdragen van gemeenten welke niet via de gemeentelijke bijdrage worden verrekend.
Begroting 2027 VRLN
31
23 april 2026
4.4 Geprognotiseerde (meerjaren-)balans Met het oog op een betere raming en beheersing van het EMU-saldo (Economische en Monetaire Unie) wordt in het BBV een geprognotiseerde balans voorgeschreven en het meerjarig opnemen van het EMU-saldo in een begrotingsparagraaf. Met het opnemen van een geprognotiseerde balans krijgt het bestuur meer inzicht in de ontwikkeling van onder meer investeringen, het aanwenden van reserves en voorzieningen en in de financieringsbehoefte. Geprognotiseerde (meerjaren-) balans Balans per ultimo boekjaar
(bedragen in duizenden euro's)
ACTIVA
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Vaste activa Immateriële vaste activa Materiële vaste activa
0
0
0
0
0
0
44.513
47.014
73.727
71.781
69.778
68.888
Financiële vaste activa Totaal vaste activa
0
0
0
0
0
0
44.513
47.014
73.727
71.781
69.778
68.888
Vlottende activa Voorraden Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar
125
125
125
125
125
125
5.132
5.132
5.132
5.132
5.132
5.132
Liquide middelen
161
161
161
161
161
161
Overlopende activa
2.773
2.773
2.773
2.773
2.773
2.773
Totaal vlottende activa
8.190
8.190
8.190
8.190
8.190
8.190
Totaal activa
52.703
55.204
81.917
79.971
77.968
77.078
Balans per ultimo boekjaar
(bedragen in duizenden euro's)
PASSIVA
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Vaste passiva
Eigen vermogen
11.630
9.465
9.516
9.566
9.617
Voorzieningen
4.674
4.170
3.773
3.604
3.087
9.668 3.087
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van een jaar of langer
14.934
12.930
34.910
30.292
26.942
24.158
Totaal vaste passiva
31.238
26.565
48.198
43.463
39.646
36.913
Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar
9.923
17.097
22.178
24.967
26.781
28.623
Overlopende passiva
11.542
11.542
11.542
11.542
11.542
11.542
Totaal vlottende passiva
21.465
28.638
33.720
36.508
38.323
40.165
Totaal passiva
52.703
55.204
81.917
79.971
77.968
77.078
Vlottende passiva
Begroting 2027 VRLN
32
23 april 2026
5
Financiële positie
5.1 Aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen Op grond van het BBV mogen voor jaarlijks terugkerende arbeidskosten en gerelateerde verplichtingen geen voorzieningen gevormd worden. Dit is tevens het beleid bij VRLN. De financiële consequenties bijvoorbeeld van het opnemen en toekennen van verlof vallen onder de aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen. Er zijn voorzieningen gevormd voor niet jaarlijks terugkerende arbeidskosten. Het gaat om: • jaarlijks terugkerende arbeidskosten verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume; • verlofsparen en • gekochte IKB-uren (Individueel Keuzebudget).
5.2 Financiering Hiervoor wordt verwezen naar hoofdstuk 3 Paragrafen, onderdeel 3.3 Financiering.
5.3 Investeringen De veiligheidsregio kent geen investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut, maar kent enkel investeringen met een economisch nut. Op basis van de meerjarige investeringsplanning bedragen de investeringen in 2027 in totaal € 11,1 miljoen. Overzicht investeringen 2027 (bedragen in duizenden euro's)
Hoogwerkers (vier stuks) Update bepakkingen TS (vijf stuks) Tankautospuiten (drie stuks) Bepakkingen tankautospuiten (drie stuks) Diverse voertuigen Motorspuitaanhanger (MSA) (vier stuks) Uitlaatgasafzuiging 8 posten Verzorgingshaakarmbak Update ICT middelen mobiele commando unit (MCU) Kleding operationeel GHOR Meubilair diverse posten Duiksets waterongevallenbestrijding (twaalf stuks) Mobiel operationeel informatiesysteem (MOI) (dataterminals) KAR verkeersbeinvloedingsinstallatie Baan voor periodiek preventief medisch onderzoek (PPMO baan A) Gasdetectieapparatuur-meetapparatuur Totaal
Begroting 2027 VRLN
5.200 200 1.890 300 1111 140 63 228 10 15 107 62 855 500 34 338 11.053
33
23 april 2026
5.4 Reserves en voorzieningen De stand en het gespecificeerde verloop van de reserves kan zijn volgt weergegeven: Verloopoverzicht reserves
(bedragen in duizenden euro's) Boekw aarde per 1 januari 2027
Bestem m ing Toevoeging Onttrekking resultaat vorig boekjaar
Verm indering ter dekking van afschrijvingen
Boekw aarde per 31 decem ber 2027
Algemene reserve
1.449
0
0
0
0
1.449
Algem ene reserve
1.449
0
0
0
0
1.449
Reserve kapitaallasten huisvesting Drie Decembersingel, Venlo
41
4
0
0
13
32
Subtotaal reserves t.b.v. dekking kapitaallasten
41
4
0
0
13
32
Bestem m ingsreserves t.b.v. dekking van kapitaallasten
Overige bestem m ingsreserves Reserve transformatie meldkamer
243
0
0
0
0
243
Reserve assurantie eigen risico
784
60
0
0
0
844
Reserve taakherschikking en ouderportaal
335
0
0
0
0
335
1.586
0
0
0
0
1.586
Reservering Natuurbrandbestrijding
230
0
0
0
0
230
Reservering Informatieveiligheid
279
0
0
0
0
279
Reserve w aarborgen paraatheid Brandw eer en dienstverlening GGD
300
0
0
0
0
300
Bestemmingsreserve Rijksbijdrage (BDUR) Crisisbeheersing
900
0
0
0
0
900
Bestemmingsreserve Tw eede Loopbaanbeleid
210
0
0
0
0
210
1.127
0
0
0
0
1.127
Reserve onderhoud gebouw en (niet) in eigendom
Bestemmingsreserve Bodemsanering Nijmeegsew eg Bestemmingsreserve Weerbare Samenleving/Bedrijfscontinuïteit
180
0
0
0
0
180
Egalisatiereserve Kapitaallasten Brandw eerzorg
1.800
0
0
0
0
1.800
Subtotaal overige bestem m ingsreserves
7.975
60
0
0
0
8.035
Bestem m ingsreserves
8.016
64
0
0
13
8.067
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
0
0
0
0
0
0
Gerealiseerd resultaat
0
0
0
0
0
0
9.465
64
0
0
13
9.516
Boekw aarde Boekw aarde per 31 per 31 decem ber decem ber 2026 2027
Boekw aarde per 31 decem ber 2028
Boekw aarde per 31 decem ber 2029
Boekw aarde per 31 decem ber 2030 1.449
Totaal
Meerjarig verloop
(bedragen in duizenden euro's) Boekw aarde per 31 decem ber 2025
Algemene reserve
1.449
1.449
1.449
1.449
1.449
53
41
32
23
14
4
Overige bestemmingsreserves
7.917
7.975
8.035
8.095
8.155
8.215
Bestem m ingsreserves
7.969
8.016
8.067
8.118
8.168
8.219
Bestemmingsreserves t.b.v. dekking kapitaallasten
Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
2.212
0
0
0
0
0
Totaal
11.630
9.465
9.516
9.566
9.617
9.668
Begroting 2027 VRLN
34
23 april 2026
De stand en het gespecificeerde verloop van de voorzieningen zijn als volgt: Verloopoverzicht voorzieningen
(bedragen in duizenden euro's) Boekw aarde per Toevoeging 1 januari 2027
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's
Vrijval
Aanw ending
Boekw aarde per 31 decem ber 2027
0
0
0
0
0
Voorziening groot onderhoud gebouw en VRLN
1.083
415
0
813
686
Subtotaal onderhoudsegalisatievoorzieningen m .b.t. gebouw en
1.083
415
0
813
686
1.284
0
0
0
1.284
333
0
0
0
333
1.290
0
0
0
1.290
Onderhoudsegalisatievoorzieningen m .b.t. gebouw en
Overige egalisatievoorzieningen Voorziening aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume Voorziening verlofsparen Voorziening IKB-uren Voorziening dubieuze debiteuren
180
0
0
0
180
3.087
0
0
0
3.087
0
0
0
0
0
4.170
415
0
813
3.773
Boekw aarde per Toevoeging Onttrekking 1 januari 2027
Specifieke onttrekking
Boekw aarde per 31 decem ber 2027 9.516
Totaal (onderhouds)egalisatievoorzieningen Totaal voorzieningen voor m iddelen van derden Totaal
Het totaaloverzicht van de reserves en voorzieningen is als volgt weergegeven: Totaaloverzicht
(bedragen in duizenden euro's)
Reserves
9.465
64
0
13
Voorzieningen
4.170
415
0
813
3.773
Totaal
13.635
479
0
826
13.288
5.5 EMU-saldo Het EMU (Economische en Monetaire Unie)-saldo betreft het vorderingensaldo van de overheid. Uit de meerjarige balansposities van de geprognotiseerde (meerjaren-)balans kan het EMU-saldo meerjarig worden bepaald. Het EMU-saldo is het saldo van de mutaties in de vorderingen en de mutaties in de schulden van het begrotingsjaar (t) ten opzichte van het begrotingsjaar (t-1), ofwel de som van de mutaties van de vaste en vlottende financiële activa minus de som van de mutaties van de vaste en vlottende schuld. EMU-saldo
(bedragen in duizenden euro's) 2026
2027
2028
2029
2030
Mutaties financiële vaste activa
0
0
0
0
0
Mutaties vlottende financiële activa
0
0
0
0
0
Mutaties totale financiële activa
0
0
0
0
0
Mutaties vaste schuld
-2.004
21.979
-4.617
-3.351
-2.783
Mutaties vlottende schuld
7.174
5.081
2.789
1.814
1.842
Mutaties totale schuld
5.170
27.061
-1.829
-1.536
-941
Totaal EMU saldo
-5.170
-27.061
1.829
1.536
941
Begroting 2027 VRLN
35
23 april 2026
6
Geraamde baten en lasten per taakveld
Het BBV schrijft voor dat naast de programmabegroting ook een indeling naar taakvelden verplicht is. Taakvelden zijn de landelijk gestandaardiseerde indeling van gemeentelijke/GR-activiteiten waarop de begroting en verantwoording financieel moet worden uitgesplitst binnen het BBV- kader. Hierdoor is de uitvoeringsinformatie toegankelijker en dit leidt tot een betere financiële vergelijkbaarheid tussen de gemeenten en gemeenschappelijke regelingen. De taakvelden hebben betrekking op uiteenlopende taken en daaraan gerelateerde activiteiten waar baten en lasten mee gemoeid zijn. Baten en lasten per taakveld
(bedragen in duizenden euro's)
Taakvelden gemeenten
Omschrijving
0.
Bestuur en Ondersteuning
0.4
Overhead
Baten
Lasten
0
22.859
0
22.859
10.539 1.784 10.777 39.435
49.974
62.535
49.974
9.171 83 10.215 21.433
30.605
Subtotaal Volksgezondheid en Milieu
40.903
30.605
Totaal
103.438
103.438
Subtotaal Bestuur en Ondersteuning 1.
Veiligheid
1.1
Crisisbeheersing en Brandweer Overige bijdragen overhead Gemeentelijke bijdrage overhead Gemeentelijke bijdrage
Subtotaal Veiligheid 7.
Volksgezondheid en Milieu
7.1
Volksgezondheid Overige bijdragen overhead Gemeentelijke bijdrage overhead Gemeentelijke bijdrage
Van de generieke overhead wordt 40% toegerekend naar het programma Publieke gezondheid en 60% toegerekend naar de programma’s Brandweerzorg en Crisisbeheersing.
Begroting 2027 VRLN
36
23 april 2026
Bijlage Gemeentelijke bijdragen De opbouw van de gemeentelijke bijdragen 2027 is weergegeven in onderstaande tabellen. Het verloop over de jaren 2026-2030 kan als volgt worden weergegeven. Gemeentelijke bijdragen per programma en bedrijfsvoerig/overhead (bedragen in duizenden euro's)
Programma
2026
2027
2028
2029
2030
Publieke Gezondheid Brandweerzorg Crisisbeheersing Bedrijfsvoering/Overhead Totaal gemeentelijke bijdrage
20.949 32.975 5.265 18.435 77.624
21.433 34.001 5.433 20.992 81.860
21.398 34.001 5.433 21.028 81.860
21.473 34.001 5.433 20.952 81.860
21.398 34.001 5.433 21.028 81.860
Gemeentelijke bijdragen per programma (incl. bedrijfsvoering/overhead) (bedragen in duizenden euro's)
Programma
2026
2027
2028
2029
2030
Publieke Gezondheid Brandweerzorg Crisisbeheersing Totaal gemeentelijke bijdrage
29.155 42.364 6.105 77.624
31.649 43.499 6.712 81.860
31.631 43.515 6.715 81.860
31.669 43.481 6.710 81.860
31.631 43.515 6.715 81.860
Gemeentelijke bijdrage per programma, per gemeente (bijdragen in euro's) Program m a
Totaal
Beesel
Bergen
EchtSusteren
Gennep
Horst aan de Maas
Leudal
Maasgouw
Publieke Gezondheid
31.648.800
824.848
757.388
1.797.996
1.056.643
2.471.247
1.975.909
1.289.103
Brandw eerzorg
43.499.000
1.028.847
1.072.257
2.342.883
1.388.325
3.392.838
2.836.643
1.821.371
Crisisbeheersing
6.712.400
155.030
160.510
390.980
208.859
517.677
428.365
300.117
Totaal
81.860.200
2.008.725
1.990.155
4.531.859
2.653.827
6.381.761
5.240.916
3.410.591
(bijdragen euro's) Program m a
Mook en Middelaar
Nederw eert
Peel en Maas
Roerdalen
Roerm ond
Venlo
Venray
Weert
Publieke Gezondheid
102.997
958.840
2.515.210
1.167.240
4.044.936
6.901.930
2.741.020
3.043.493
Brandw eerzorg
552.231
1.249.070
3.200.566
1.512.656
5.772.091
9.471.955
3.486.095
4.371.174
Crisisbeheersing
84.762
190.226
495.573
248.269
883.472
1.436.065
546.930
665.565
Totaal
739.990
2.398.137
6.211.349
2.928.164
10.700.498
17.809.950
6.774.045
8.080.232
Begroting 2027 VRLN
37
23 april 2026
Gemeentelijke bijdrage per programma, per gemeente meerjarig 2027 Gem eente
(bedragen in euro's) 2028
Publieke Brandw eergezondheid zorg
2029
CrisisPublieke Brandw eerbeheersing gezondheid zorg
2030
CrisisPublieke Brandw eerCrisisPublieke Brandw eerCrisisbeheersing gezondheid zorg beheersing gezondheid zorg beheersing
Beesel
824.848
1.028.847
155.030
824.376
1.029.224
155.080
825.383
1.028.419
154.974
824.376
1.029.224
155.080
Bergen
757.388
1.072.257
160.510
756.955
1.072.651
160.561
757.880
1.071.811
160.452
756.955
1.072.651
160.561
Echt-Susteren
1.797.996
2.342.883
390.980
1.796.966
2.343.743
391.106
1.799.162
2.341.908
390.838
1.796.966
2.343.743
391.106
Gennep
1.056.643
1.388.325
208.859
1.056.038
1.388.835
208.926
1.057.328
1.387.747
208.784
1.056.038
1.388.835
208.926
Horst aan de Maas
2.471.247
3.392.838
517.677
2.469.832
3.394.083
517.842
2.472.851
3.391.426
517.489
2.469.832
3.394.083
517.842
Leudal
1.975.909
2.836.643
428.365
1.974.777
2.837.684
428.502
1.977.191
2.835.463
428.209
1.974.777
2.837.684
428.502
Maasgouw
1.289.103
1.821.371
300.117
1.288.364
1.822.040
300.213
1.289.939
1.820.613
300.008
1.288.364
1.822.040
300.213
Mook en Middelaar
102.997
552.231
84.762
102.938
552.433
84.789
103.064
552.001
84.731
102.938
552.433
84.789
Nederw eert
958.840
1.249.070
190.226
958.291
1.249.529
190.287
959.462
1.248.551
190.157
958.291
1.249.529
190.287
Peel en Maas
2.515.210
3.200.566
495.573
2.513.770
3.201.741
495.732
2.516.842
3.199.234
495.393
2.513.770
3.201.741
495.732
Roerdalen
1.167.240
1.512.656
248.269
1.166.572
1.513.211
248.348
1.167.997
1.512.026
248.179
1.166.572
1.513.211
248.348
Roermond
4.044.936
5.772.091
883.472
4.042.620
5.774.210
883.755
4.047.560
5.769.689
883.151
4.042.620
5.774.210
883.755
Venlo
6.901.930
9.471.955
1.436.065
6.897.978
9.475.433
1.436.525
6.906.409
9.468.014
1.435.543
6.897.978
9.475.433
1.436.525
Venray
2.741.020
3.486.095
546.930
2.739.451
3.487.375
547.105
2.742.799
3.484.645
546.732
2.739.451
3.487.375
547.105
Weert Totaal
3.043.493 31.648.800
4.371.174 43.499.000
665.565 6.712.400
3.041.750 31.630.678
4.372.779 43.514.971
665.778 6.714.551
3.045.467 31.669.335
4.369.356 43.480.902
665.323 6.709.963
3.041.750 31.630.678
4.372.779 43.514.971
665.778 6.714.551
Gemeentelijke bijdragen
Gem eente
(bedragen in duizenden euro's)
Aantal inw oners
Loonkostenstijging 2027
Bijdragen 2026
Materiële kostenstijging 2027
Strategisch Versterken Bijdragen huisvestingsGGD 2027 2027 plan 2027
Bijdragen 2028
Bijdragen 2029
Bijdragen 2030
Beesel
13.569
1.904
59
11
35
0
2.009
2.009
2.009
2.009
Bergen
13.038
1.889
58
11
31
0
1.990
1.990
1.990
1.990
Echt-Susteren
32.394
4.290
132
25
84
1
4.532
4.532
4.532
4.532
Gennep
17.957
2.515
78
14
46
1
2.654
2.654
2.654
2.654
Horst aan de Maas
44.805
6.029
186
35
131
1
6.382
6.382
6.382
6.382
Leudal
36.110
4.965
153
28
93
1
5.241
5.241
5.241
5.241
Maasgouw
24.381
3.231
100
19
61
1
3.411
3.411
3.411
3.411
Mook en Middelaar
8.190
678
21
4
37
0
740
740
740
740
Nederw eert
17.537
2.270
70
13
45
1
2.398
2.398
2.398
2.398
Peel en Maas
45.819
5.872
181
34
124
1
6.211
6.211
6.211
6.211
Roerdalen
20.987
2.770
85
16
56
1
2.928
2.928
2.928
2.928
Roermond
61.439
10.168
313
58
158
3
10.700
10.700
10.700
10.700
Venlo
104.201
16.947
522
97
239
4
17.810
17.810
17.810
17.810
Venray
45.104
6.421
198
37
117
2
6.774
6.774
6.774
6.774
Weert Totaal
51.497 537.028
7.675 77.624
237 2.393
44 445
123 1.380
2 19
8.080 81.860
8.080 81.860
8.080 81.860
8.080 81.860
Gemeentelijke bijdrage FLO effect (bedragen in euro's)
Gem eente
Bijdragen 2027 Bijdragen 2028 Bijdragen 2029 Bijdragen 2030
Beesel
38.018
38.018
14.974
14.974
Bergen
39.640
39.640
15.613
15.613
Echt-Susteren
96.190
96.190
37.887
37.887
Gennep
51.660
51.660
20.347
20.347
Horst aan de Maas
125.895
125.895
49.586
49.586
Leudal
105.159
105.159
41.419
41.419
Maasgouw
74.055
74.055
29.168
29.168
Mook en Middelaar
21.121
21.121
8.319
8.319
Nederw eert
46.736
46.736
18.408
18.408
Peel en Maas
120.257
120.257
47.366
47.366
Roerdalen
61.106
61.106
24.068
24.068
Roermond
215.983
215.983
85.070
85.070
Venlo
355.097
355.097
139.863
139.863
Venray
134.617
134.617
53.022
53.022
Weert
164.285
164.285
64.708
64.708
Totaal
1.649.819
1.649.819
649.818
649.818
Begroting 2027 VRLN
38
23 april 2026
Lijst van afkortingen AVG
Algemene verordening gegevensbescherming
AZC
Asielzoekerscentrum
AZWA
Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord
BBV
Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten
BCM
Business Continuity Managment
BDuR
Brede Doeluitkering Rampenbestrijding
BIO
Baseline Informatiebeveiliging Overheid
BSO
Buitenschoolse opvang
Cbw
Cyberbeveiligingswet
COA
Centraal Orgaan opvang asielzoekers
DBA
Deregulering beoordeling arbeidsrelaties
EMU
Economische en Monetaire Unie
ERMWIC
Euregionale Rijn-Maas-Waal Incidentbestrijding en Crisisbeheersing
ERP
Enterprise Resource Planning
FDL
Forensische Dienst Limburg
FLO
Functioneel Leeftijdsontslag
GALA
Gezond en Actief Leven Akkoord4
GGD
Gemeentelijke Gezondheidsdienst
GHOR
Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio
GO
Gastouders
GOB
Gastouderbureaus
IKB
Individueel Keuzebudget
IMOC
Index over de Materiële Overheidsconsumpties
JGZ
Jeugdgezondheidszorg
KCR2
Knooppunt Coördinatie Regio’s-Rijk
KDV
Kinderdagverblijven
LFI
Landelijke Functie Opschaling Infectieziektebestrijding
LOCC
Landelijk Operationeel Crisis Centrum
MAZ
Medische arrestantenzorg
MAZL
Meer Aandacht voor Ziekgemelde Leerlingen
MEV
Macro economische verkenning
MJOP
Meerjaren Onderhoudsplan
MOTO
Multidisciplinair opleiden trainen en oefenen
NAR
Nederlands adviesbureau voor risicomanagement
NIPV
Nederlands Instituut Publieke Veiligheid
NIS2
Network and Information Security Directive
OOV
Openbare orde en veiligheid
PGA
Publieke Gezondheid Asielzoekers
P&O
Personeel & organisatie
PTSS
Posttraumatische stressstoornis
RRP
Rotterdam-Rijn Pijpleiding
RVP
Rijksvaccinatieprogramma
VIP
Versterking Infectieziektebestrijding en Pandemische Paraatheid
Begroting 2027 VRLN
39
23 april 2026
VNG
Vereniging van Nederlandse Gemeenten
VPB
Vennootschapsbelasting
VWS
Volksgezondheid, Welzijn en Sport
VRLN
Veiligheidsregio Limburg-Noord
Wgr
Wet gemeenschappelijke regeling
Wko
Wet kinderopvang
Woo
Wet open overheid
Wpg
Wet publieke gezondheid
Wvr
Wet veiligheidsregio’s
Wwke
Wet weerbaarheid kritieke entiteiten
Begroting 2027 VRLN
40
23 april 2026