Stark Jaarverslag 2022 DEF met resultaatbestemming 2022-04-04 + controleverklaring 2022.pdf
Tekst van het document
1.477 137 1.162
1.153 0 822
Saldo per 31 december
2.777
1.975
In onderstaand overzicht worden de overige schulden gespecificeerd: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Crediteuren Af te dragen belastingen Af te dragen premies Rente leningen Nettolonen en transitievergoedingen
1.016 418 1 34 9
646 466 0 34 6
Saldo per 31 december
1.477
1.153
De af te dragen belastingen bevat de belasting voor loonheffing en omzetbelasting. Het saldo van de schulden aan kredietinstellingen bestaat uit de volgende componenten: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Bank 137 0 Saldo per 31 december
137
0
De kredietlimiet op de rekening-courant bij de BNG is €3.000.000.
31
De specificatie van de post overlopende passiva is als volgt: 31-12-2022 31-12-2021 ( * € 1.000) Nog te betalen gemeentelijke bijdrage Nog te betalen loonkostensubsidie Nog te betalen collectief vervoer Nog te betalen personeelskosten - inhuur Nog te betalen personeelskosten - overig Nog te betalen vervoerskosten Nog te betalen gas en electra Nog te betalen inkoopwaarde van de omzet Nog te betalen advieskosten Nog te betalen incidentele kosten Nog te betalen overige kosten Nog te betalen huisvesting kosten Nog te betalen ICT kosten Vooruit ontvangen omzet Saldo per 31 december
992 4 0 14 19 8 44 48 39 0 2 11 -18 1
519 30 12 102 82 1 31 15 5 4 4 0 0 18
1.162
822
32
Niet uit de balans blijkende verplichtingen Stark is voor de komende jaren gebonden aan verschillende, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen. • • • •
Huurovereenkomsten: 2023 voor een bedrag van € 451.000; 2024 € 227.000; 2025 € 33.000 Leaseovereenkomsten: 2023 voor een bedrag van € 30.000; 2024 € 18.000; 2025 € 9.000. Verlofuren die t/m 2022 niet zijn opgenomen: € 843.000. Aangegane verplichtingen m.b.t. nieuwbouw t/m 2023: € 622.000.
Gebeurtenissen na balansdatum Voor Stark zijn er geen gebeurtenissen na balansdatum te melden.
Vennootschapsbelasting Stark streeft naar een subjectieve vrijstelling van de vennootschapsbelasting. Om die reden is het resultaat van de vennootschapsbelasting nul.
33
Toelichting overzicht van Baten & Lasten In de toelichting wordt nader ingegaan op de analyse van de afwijking tussen rekening en begroting.
Baten Brutomarge De brutomarge bestaat uit de omzet minus de inkoopwaarde van de omzet. In onderstaand overzicht wordt de brutomarge in totaal weergegeven: ( * € 1.000) Bruto-omzet Inkoopwaarde van de omzet Totaal
Rekening Begroting Afwijking Rekening 2022 2022 2022 2021 7.896 7.642 255 7.591 -823 -735 -88 -963 7.073
6.906
167
6.628
In onderstaand overzicht wordt de brutomarge per rubriek weergegeven: Rekening Begroting Afwijking Rekening ( * € 1.000) 2022 2022 2022 2021 Binnen afdelingen 1.552 1.260 293 1.448 BOR 3.024 2.688 337 2.898 Detacheringen 2.091 2.154 -63 1.908 Externe markt (trajecten e.d.) 236 550 -314 231 Overige 170 255 -85 142 Totaal
7.073
6.906
167
6.628
De brutomarge externe markt laat een negatieve afwijking zien ter hoogte van € 314.000. Deze negatieve afwijking wordt veroorzaakt door een lagere inkoop van gemeentelijke trajecten als gevolg van bezuiniging. En ook doordat het vermarkten van onze dienstverlening naar andere gemeenten is vertraagd. De binnen afdelingen en BOR laten een positieve afwijking ten opzichte van de begroting zien van respectievelijk € 293.000 en € 337.000. Overige opbrengsten De overige opbrengsten worden in onderstaand overzicht weergegeven: Rekening Begroting Rekening ( * € 1.000) 2022 2022 2021 Opbrengsten verhuur 4 50 50 Boekwinst verkopen 17 305 Totaal
21
50
354
De boekwinst verkopen betreft een incidentele bate. Deze bestaat uit de boekwinst op de inruil van een aantal machines.
34
Rijksbijdrage De bijdrage van het Rijk is als volgt: ( * € 1.000) Bijdrage WSW Bijdrage buitengemeente Totaal
Rekening Begroting Rekening 2022 2022 2021 18.719 17.862 19.197 -19 -28 18.700
17.862
19.169
De Rijksbijdrage is gebaseerd op de september circulaire uit 2022. De Rijksbijdrage is hoger dan begroot (€ 857.000). Deze hogere Rijksbijdrage bestaat voor een bedrag van € 105.000 uit een tegemoetkoming in de kosten voor corona. In 2022 zijn er medewerkers naadloos overgegaan (-€ 19.000) naar buitengemeenten. Gemeentelijke bijdrage Onderstaand een weergave van de gemeentelijke bijdrage: ( * € 1.000) Gemeentelijke bijdrage Participatiewet Bijdrage beschut werken Bijdrage collectief vervoer gemeente Loonkostensubsidie BAB Pilot zinvolle participatie Totaal
Rekening Begroting Rekening 2022 2022 2021 1.008 2.000 1.481 1.132 844 924 224 207 270 57 48 23 10 2.444
3.051
2.733
Zoals in het bedrijfsplan van Stark is vastgesteld blijft de gemeentelijke bijdrage binnen € 2.000.000. De bijdrage Beschut Werk is € 288.000 hoger omdat er meer personen geplaatst zijn dan begroot Waarderingscorrectie deelnemingen Het resultaat van de waarderingscorrectie op deelnemingen wordt in onderstaand overzicht weergegeven:
( * € 1.000) Waarderingcorrectie deelnemingen Totaal
Rekening Begroting Rekening 2022 2022 2021 31 10 31
-
10
35
Lasten Personeelskosten begeleidend personeel De specificatie van de personeelskosten begeleidend personeel is als volgt: Rekening Begroting Rekening ( * € 1.000) 2022 2022 2021 Loonkosten ambtenaren 482 589 487 Personeel van derden 3.992 3.488 3.506 Overige secundaire personeelslasten 69 77 Totaal
4.544
4.077
4.069
De personeelskosten voor het begeleidend personeel zijn € 467.000 hoger dan begroot door o.a. een CAO loonsverhoging van 2,4% per 1 april 2022. Daarnaast is er extra personeel ingehuurd bij de afdelingen Finance en HR . Dit in verband met de vervanging van ziekte en om extra capaciteit te hebben om de implementatie van het nieuwe cliënt volgsysteem te faciliteren. Ook is in 2022 de manager bedrijfsvoering gestart. Dit was nog niet begroot. Loonkosten SW en Beschut werken De loonkosten SW en Beschut werken worden in onderstaand overzicht gespecificeerd: Rekening Begroting Rekening ( * € 1.000) 2022 2022 2021 Loonkosten SW 18.042 18.553 18.264 Vorming en opleiding 69 123 49 Geneeskundige zorg en arbo 302 155 234 Reiskosten 401 366 450 Kosten werkkleding 58 74 53 Secundaire personele lasten 212 216 152 Begeleid Werken 946 1.034 1.041 Beschut Werken 1.166 834 1.065 Totaal
21.197
21.356
21.307
De loonkosten SW en Beschut werken zijn binnen de begroting gebleven. De positieve afwijking bij de loonkosten SW ontstaat doordat we sneller krimpen in het aantal SW medewerkers dan begroot. Daarnaast is in 2022 het uurtarief voor het lage inkomensvoordeel eenmalig verhoogd waardoor hier een extra positieve afwijking ontstaat. De kosten voor beschut werken zijn hoger dan verwacht doordat we sneller groeien in het aantal beschutte medewerkers dan waarmee in de begroting rekening is gehouden. Afschrijvingen De afschrijvingen worden als volgt onderverdeeld: ( * € 1.000) Afschrijvingskosten voorziening Terreinen Afschrijvingskosten gebouwen Afschrijvingskosten installaties, machines en werktuigen Afschrijvingskosten vervoermiddelen Afschrijvingskosten overige activa Totaal
Rekening Begroting Rekening 2022 2022 2021 0 5 39 19 231 229 234 36 23 27 24 7 15 296
298
295
36
Huisvestingskosten In onderstaand overzicht worden de huisvestingskosten gespecificeerd: Rekening Begroting Rekening ( * € 1.000) 2022 2022 2021 Huur gebouwen en opslag 462 268 456 Onderhoud gebouwen en installaties 94 130 119 Gas, water en electra 120 265 140 Belastingen en verzekeringen 31 43 29 Schoonmaak en hygiëne 56 65 61 Overige kosten 18 19 18 Totaal
782
791
824
De kosten huur gebouwen en opslag zijn hoger dan begroot. Ook Stark heeft in 2022 te maken gehad met inflatie en prijsstijgingen. De kosten voor onderhoud zijn lager dan begroot. Door voornemen om te verhuizen naar een nieuwbouwpand wordt er niet meer geïnvesteerd in onderhoud van het huidige pand. Voor gas- en elektra hadden we in 2022 nog een inkoopcontract met vaste lage tarieven. Indirecte productiekosten De specificatie van de indirecte productiekosten wordt in onderstaand overzicht weergegeven: Rekening Begroting Rekening ( * € 1.000) 2022 2022 2021 Huur en lease bedrijfsmiddelen 142 161 164 Transportkosten 314 257 285 Onderhoud machines, schaftwagens en inventaris 292 295 258 Kosten ontwikkeling en inrichting 18 14 7 Milieubelasting 30 39 46 Gebruik gereedschap 7 13 Overige indirecte productiekosten 75 107 77 Totaal
877
873
849
De transportkosten zijn hoger dan begroot. Net als bij de huisvestingskosten hebben we hier ook te maken gehad met inflatie en prijsstijgingen. Daarentegen zijn de kosten voor Huur en lease en de overige directe productiekosten gedaald. Er zijn minder voertuigen ingehuurd in verband met eigen aanschaf en er zijn minder kleine machines vervangen dan verwacht. Beheerskosten De beheerskosten worden als volgt onderverdeeld: ( * € 1.000) Reclame, PR en acquisitie Telefoon en communicatie Onderhoud en automatisering Kantoorbenodigdheden en porti Abonnementen en contributies Vergader- en representatiekosten Overige kosten Totaal
Rekening Begroting Rekening 2022 2022 2021 11 10 8 54 50 44 360 278 255 20 12 11 49 29 47 2 8 1 39 37 42 535
424
408
De beheerskosten zijn hoger dan begroot. In verband met de implementatie van het nieuwe cliënt volgsysteem zijn er kosten gemaakt voor de implementatie en de datamigratie. 37
Incidentele lasten De incidentele kosten worden in onderstaand overzicht weergegeven: Rekening Begroting Rekening ( * € 1.000) 2022 2022 2021 Kosten afsplitsing 50 Nieuwbouw 84 Totaal
84
50
-
Voor de voorgenomen nieuwbouw zijn er aanloopkosten gemaakt. Eind 2021 is hiervoor een bestemmingsreserve gevormd. De onttrekking van deze kosten aan reserve is te vinden in het overzicht van baten en lasten. Het netto effect op het resultaat van 2022 is hierdoor nihil. Financiële lasten In onderstaand overzicht worden de financiële lasten gespecificeerd: Rekening Begroting Rekening ( * € 1.000) 2022 2022 2021 Rente leningen 39 33 42 Totaal
39
33
42
38
Wet Normering bezoldiging Topfunctionarissen (WNT) De WNT is van toepassing voor Stark. Conform de beleidsregels toepassing WNT staat in onderstaande tabel voor alle topfunctionarissen de voorgeschreven informatie opgenomen. Voor Stark is het algemene bezoldigingsmaximum van toepassing (2022:€ 216.000). Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking 2022 S. Hertog Directeur 01/01 –31/12 1 Ja
2021 S. Hertog Directeur 01/01 –31/12 1 Ja
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum -/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging
€ 122.326 € 20.475 € 142.800 €0 € 216.000 €0 € 142.800
€ 111.764 € 19.867 € 131.631 €0 € 209.000 €0 € 131.631
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
N.v.t. N.v.t.
N.v.t. N.v.t.
bedragen x € 1.000 Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
Topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1.800 of minder Naam Functie J. Westendorp Voorzitter J. Schipper Vice voorzitter bestuur H. Turksma Secretaris bestuur E. van Dijk Vice secretaris bestuur J. Zwiers Lid van het bestuur C. Bijl Lid van het bestuur J. Zwiers Voorzitter J.H. Batelaan Vice voorzitter bestuur H. Mulder Secretaris bestuur J. Schipper Vice secretaris bestuur E. van Dijk Lid van het bestuur K.B. Loohuis Lid van het bestuur
Periode 08/07-31/12 08/07-31/12 08/07-31/12 08/07-31/12 08/07-31/12 08/07-31/12 01/01-07/07 01/01-07/07 01/01-07/07 01/01-07/07 01/01-07/07 01/01-07/07
Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2022 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.
39
Analyse begrotingsafwijkingen en begrotingsrechtmatigheid Rechtmatigheid Rechtmatigheid is het in overeenstemming met de begroting en de geldende wettelijke regelingen handelen. Op grond van artikel 213 Gemeentewet is in het kader van de jaarrekening onderzoek naar getrouwheid en rechtmatigheid verricht. De accountant geeft een oordeel over de getrouwheid van de jaarrekening als geheel en een oordeel over rechtmatigheid bij de totstandkoming van de baten, lasten en balansmutaties. De accountant heeft bij het oordeel over de rechtmatigheid gesteund op de waarborgen van de organisatie op het vlak van de naleving van de in- en externe regelgeving. Normenkader Het normenkader is door het bestuur voor kennisgeving aangenomen. Het normenkader geeft de bestaande externe wet- en regelgeving, verordeningen en besluiten van het bestuur weer voor zover die bepalingen bevatten over financiële beheers handelingen. Begrotingsrechtmatigheid In de toelichting op het overzicht van baten en lasten zijn de cijfermatige afwijkingen toegelicht in relatie tot de begroting voor 2022. Onderstaand het overzicht met de staat van baten en lasten en begroting 2022 en 2021 ter beoordeling van de analyse op de afwijkingen en begrotingsrechtmatigheid
( * € 1.000) Bruto-omzet Overige opbrengsten Rijksbijdrage Gemeentelijke bijdrage Incidentele baten Waarderingscorrectie deelnemingen Baten Inkoopwaarde van de omzet Personeelskosten begeleidend personeel Personeelskosten SW & Beschut Werken Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Incidentele lasten Financiële lasten Lasten Saldo van baten en lasten Toevoeging(-) en onttrekking(+) aan reserves Resultaat
Primaire Primaire Rekening Begroting Afwijking Rekening Begroting 2022 2022 2022 2021 2021 7.896 7.642 255 7.591 7.780 21 50 -29 354 50 18.700 17.862 839 19.169 17.367 2.444 3.051 -607 2.733 3.517 31
-
31
10
-
29.092
28.604
488
29.858
28.714
823
735
88
963
752
4.544
4.077
466
4.069
4.454
21.197
21.356
-159
21.307
20.827
296 782 877 535 84 39 29.176
298 791 873 424 50 33 28.636
-2 -9 4 112 34 6 540
295 824 849 408 42 28.758
295 962 916 500 62 28.767
-84
-33
-51
1.100
-53
84
-
84
-
-
0
-33
33
1.100
-53 40
De staat van baten & lasten laat een resultaat zien van nihil. Dit resultaat is € 33.000 beter dan bij het opstellen van de begroting werd verwacht.
41
Bijlage: verdeling taakvelden Taakveld 0.4 Overhead Het onderstaande overzicht laat een weergave zien van het taakveld 0.4 overhead: Realisatie Realisatie ( * € 1.000) 2022 2021 Bruto marge 170 140 Overige opbrengsten 4 316 Incidentele baten 317 Waarderingscorrectie deelnemingen 31 10 Baten 205 783 Personeelskosten begeleidend personeel Afschrijvingskosten Huisvestingskosten Indirecte productiekosten Beheerskosten Incidentele lasten Financiële lasten Lasten
2.123 24 156 501 17 4 2.824
1.838 29 164 36 353 8 2.428
Saldo van baten en lasten
-2.619
-1.645
Toevoeging(-) en onttrekking(+) aan reserves Resultaat
17 -2.603
-1.645
Als overheadkosten zijn de kosten opgenomen die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. Brutomarge : De brutomarge is een doorbelasting van werkzaamheden aan de deelnemingen. Personeelskosten begeleiding overhead: De afdeling Middelen, waaronder Directie, Finance, HRM, Kwaliteit, Administratie, Inkoop en Huisvesting. Daarnaast de managers van de diverse leerwerkafdelingen en de manager van de werkwinkel worden gerekend als overhead. Afschrijvingskosten: Dit betreft met name de afschrijving van de gebouwen, daarnaast een gedeelte van de inrichting ten behoeve van de afdeling Middelen. Huisvestingskosten: In totaal is 20% van de huisvesting ten behoeve van de overhead, hierbij is gekeken naar oppervlakte en naar kosten met betrekking tot de kantoren. Indirecte productiekosten: Alle directe en indirecte productiekosten zijn ten behoeve van het primair proces. Beheerskosten: Alle beheerskosten komen ten laste van de overhead. 42
Resultaatbestemming en vaststelling Het resultaat over het jaar 2022 is nihil. Dit is inclusief een gemeentelijke bijdrage van € 1.008.000. Dit is lagere gemeentelijke bijdrage dan de € 2.000.000 welke in de meerjarenbegroting is vastgesteld. Het verschil, € 992.000 wordt teruggestort aan de deelnemende gemeenten. Aldus opgemaakt: 24 maart 2023
Aldus vastgesteld in een bestuursvergadering van de Gemeenschappelijke Regeling Stark op 24 maart 2023
J. Westendorp Voorzitter
H. Turksma Secretaris bestuur
43
Controleverklaring
CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT Aan het bestuur van de gemeenschappelijke regeling Stark
Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening 2022 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2022 van de gemeenschappelijke regeling Stark te Hoogeveen gecontroleerd. Naar ons oordeel: Geeft de in de jaarstukken opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van zowel de baten en lasten over 2022 als van de activa en passiva van de gemeenschappelijke regeling Stark op 31 december 2022 in overeenstemming met het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV). Zijn de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties over 2022 in alle van materieel belang zijnde aspecten rechtmatig tot stand gekomen in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante wet- en regelgeving, waaronder eigen verordeningen, opgenomen bepalingen, zoals opgenomen in het normenkader dat is vastgesteld door het bestuur op 21 januari 2022. De jaarrekening bestaat uit: 1. Het overzicht van baten en lasten over 2022. 2. De balans per 31 december 2022. 3. De toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. 4. De bijlage met het overzicht van de gerealiseerde baten en lasten per taakveld.
De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden, het Besluit accountantscontrole decentrale overheden (Bado) en de Regeling Controleprotocol WNT 2022 vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’. Wij zijn onafhankelijk van de gemeenschappelijke regeling Stark zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Naleving anticumulatiebepaling WNT niet gecontroleerd In overeenstemming met de Regeling Controleprotocol WNT 2022 hebben wij de anticumulatiebepaling, bedoeld in artikel 1.6a WNT en artikel 5, lid 1, sub n en o Uitvoeringsregeling WNT, niet gecontroleerd.
Dit betekent dat wij niet hebben gecontroleerd of er wel of niet sprake is van een normoverschrijding door een leidinggevende topfunctionaris vanwege eventuele dienstbetrekkingen als leidinggevende topfunctionaris bij andere WNT-plichtige instellingen, alsmede of de in dit kader vereiste toelichting juist en volledig is.
Eshuis Registeraccountants B.V. Algemene voorwaarden / Handelsregister K.v.K. Enschede nr. 08151214
Materialiteit Op basis van onze professionele oordeelsvorming hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening als geheel bepaald op € 291.000 De bij onze controle toegepaste goedkeuringstolerantie bedraagt voor fouten 1% en voor onzekerheden 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan reserves, zoals voorgeschreven in artikel 2 lid 1 Bado. Daarbij zijn voor de controle van de in de jaarrekening opgenomen WNT-informatie de materialiteitsvoorschriften gehanteerd zoals vastgelegd in de Regeling Controleprotocol WNT 2022. Wij houden ook rekening met afwijkingen en/of mogelijke afwijkingen die naar onze mening voor de gebruikers van de jaarrekening om kwalitatieve redenen materieel zijn, zoals ook bedoeld in artikel 3 Bado. Wij zijn met het bestuur overeengekomen dat wij aan het bestuur tijdens onze controle geconstateerde afwijkingen boven de € 14.500 rapporteren alsmede kleinere afwijkingen die naar onze mening om kwalitatieve, of WNT-redenen relevant zijn.
Verklaring over de in de jaarstukken opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvatten de jaarstukken andere informatie, die bestaat uit: Het jaarverslag, waaronder de programmaverantwoording en de paragrafen. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het jaarverslag in overeenstemming met het BBV.
Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening, in overeenstemming met het BBV. Het bestuur is ook verantwoordelijk voor het rechtmatig tot stand komen van de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties, in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante wet- en regelgeving opgenomen bepalingen, waaronder eigen verordeningen, zoals opgenomen in het normenkader dat is vastgesteld door het bestuur op 21 januari 2022. In dit kader is het bestuur tevens verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening en de naleving van die relevante wet- en regelgeving mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de financiële positie voldoende is om de gemeenschappelijke regeling in staat te stellen de risico’s vanuit de reguliere bedrijfsvoering financieel op te vangen. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de risico’s kunnen worden opgevangen toelichten in de jaarrekening.
2023.074
2
Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht, dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate, maar geen absolute mate van zekerheid, waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, het Bado, de Regeling Controleprotocol WNT 2022, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen.
Onze controle bestond onder andere uit: Het identificeren en inschatten van de risico’s - dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude; - dat baten en lasten alsmede de balansmutaties als gevolg van fouten of fraude niet in alle van materieel belang zijnde aspecten rechtmatig tot stand zijn gekomen, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing. Het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de gemeenschappelijke regeling.
Het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving, de gebruikte financiële rechtmatigheidscriteria en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan. Het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde afweging dat de gemeenschappelijke regeling in staat is de risico’s vanuit de reguliere bedrijfsvoering financieel op te vangen aanvaardbaar is. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of gemeenschappelijke regeling haar financiële risico’s kan opvangen. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat de gemeenschappelijke regeling de financiële risico’s niet kan opvangen; Het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen.
Het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen en of de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties in alle van materieel belang zijnde aspecten rechtmatig tot stand zijn gekomen.
2023.074
3
Wij communiceren met het bestuur onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Groningen, 13 april 2023 Eshuis Registeraccountants B.V. Was getekend: drs. E. Vriesen RA
2023.074
4