CConstaterende datHoogeveen
Koppel je AI →
Document · PDF

Ontwerpbegroting 2024 VRD.pdf

Raadsavond 8 juni 2023, gemeente HoogeveenBij agendapunt: VRD12.783 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

2025 24.341.773 4.238.647 3.417 4.820.382 250.000 33.654.219 41.810.290 56,2%

Langlopende schulden Kortlopende schulden Vorderingen Liquide middelen Subtotaal Totale baten Netto schuldquote gecorrigeerd

2024 17.140.582 4.312.297 954.686 250.000 22.657.565 39.750.290 50,9%

2025 24.341.773 4.238.647 4.820.382 250.000 33.650.802 41.810.290 56,2%

De VNG heeft als richtlijn een norm van maximaal 130% voor de schuldquote. Daar blijft de VRD ruim onder. Solvabiliteit Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de VRD in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Indien er sprake is van een forse schuld én veel eigen vermogen (het totaal van de algemene en de bestemmingsreserves), hoeft een hoge schuld geen probleem te zijn voor de financiële positie. Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid.

Solvabiliteitsratio 2024 8,4 2025 6,7 2026 7,5 2027 6,4 Structurele exploitatieruimte In de begroting als de jaarrekening 2024 en volgende jaren wordt een storting gedaan in de reserves. De structurele exploitatieruimte is daarom in 2022 positief. 24

Structurele exploitatieruimte 2024 0,02% 2025 0,02% 2026 0,02% 2027 0,02% 3. Financiering a. Wet fido Het Rijk stelt regels aan hoe gemeenten en provincies hun geld en kapitaal beheren. Die regels staan in de Wet financiering decentrale overheden (Wet fido). Hoeveel geld gemeenten en provincies mogen lenen, is afhankelijk van de hoogte van de begroting. De kasgeldlimiet bepaalt hoeveel geld ze mogen lenen voor een periode van maximaal 1 jaar. De renterisiconorm schrijft voor hoeveel maximaal geleend mag worden voor een periode langer dan 1 jaar. Gemeenten en provincies mogen liquide middelen aanhouden bij de schatkist (schatkistbankieren). b.

Renterisico kort en langlopende financiering

Kasgeldlimiet De door het Rijk opgelegde kasgeldlimiet beperkt het risico van stijgende rentelasten van de kortlopende financiering. De limiet beperkt de maximale omvang van de gemiddelde korte schuld tot 8,2% van de totale lasten (€ 38.457.290,-) van de programmabegroting. Voor 2024 bedraagt de limiet € 3,153 miljoen. In de onderstaande tabel wordt de ontwikkeling van de voor de komende jaren weergeven. Uitgaande van de geldende limieten zal in 2025 en in 2027 worden overgegaan tot het aantrekken van nieuwe leningen.

Berekening kasgeldlimiet (bedrag * € 1.000)

2024

2025

2026

2027

* In procenten van de grondslag

8,20%

8,20%

8,20%

8,20%

* In bedrag

3.259

3.428

3.501

3.501

1.205

5.070

725

7.250

4 Totaal netto vlottende schuld

4.312

4.239

5.046

4.696

Toegestane kasgeldlimiet

3.259

3.428

3.501

3.501

Ruimte

151

4.260

-820

6.054

1 Toegestane kasgeldlimiet

2 Omvang vlottende schuld 3 Vlottende middelen Toets kasgeldlimiet

Renterisiconorm De renterisiconorm beperkt het renterisico op de langlopende financiering. De norm bevordert de spreiding van de looptijd van de kapitaalmarktleningen (looptijd lening > 1 jaar) door de omvang te beperken van de leningen waarvoor de rente in een bepaald jaar moeten worden aangepast. Het Rijk heeft de maximale omvang van leningen met een renteaanpassing vastgesteld op 20% van het begrotingstotaal. Voor de VRD komt het neer op een bedrag van € 7,7 miljoen. Het renterisico is gelijk aan de jaarlijkse aflossing op de langlopende leningen voor de VRD € 2,8 miljoen. Hierdoor blijft de VRD binnen de berekende norm.

25

Kasstroom/Emu overzicht In het stabiliteitspact binnen de Europese Unie is afgesproken dat een tekort voor de totale overheidssector niet hoger dan 3 procent van het bruto binnenlands product (BBP) mag zijn. Een goede informatievoorziening is essentieel voor het monitoren en beheersen van het EMU-saldo Tabel EMU saldo nr. Omschrijving (bedragen 8 € 1.000) 1 Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit de reserves (zie BBV, artikel 17c)

2024 8

8

8

8

2 Afschrijvingen ten laste van de exploitatie 3 Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie 4 Investeringen in (im)materiële vaste activa, die op de balans worden geactiveerd 5 Baten uit bijdragen van andere overheden, de EU en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4 6 Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa, voor zover niet op de exploitatie verantwoord 7 Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, en woonrijpmaken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan) 8 Baten bouwgrondexploitatie : Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord 9 Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen 10 Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen ed.) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van de bovenstaande posten

3.415

3.475

3.535

3.595

0

0

0

6.297

4.414

2.418

2.011

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

neen

neen

neen

neen

2025

2026

2027

11 Verkoop van effecten : a. Gaat u effect verkopen ? (ja/nee) b. Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie ? Berekend EMU saldo

Kasstroomoverzicht Resultaat voor reserves Operationele activiteiten Investeringen Afschrijvingen Mutatie Voorzieningen Saldo Financieringsactiviteiten Aflossing leningen Mutatie Uitgezette leningen Mutatie Vorderingen Mutatie Overlopenden activa Mutatie kortlopende schulden Mutatie Overlopenden passiva Saldo Mutatie liquide middelen Liquide middelen Stand 1 januari Stand 31 december

2024 8.000 8.000 -6.297.220 3.415.000 -449.299 -3.331.519 -3.323.519 -2.798.808 4.307.968 -1.198.392 -208.161 3.478.912 3.581.519 250.000 250.000 250.000 250.000

2025 8.000 8.000 -4.414.206 3.475.000 -444.054 -1.383.260 -1.375.260 -3.798.808 10.000.000 -3.865.696 740.004 -73.651 -1.368.589 1.633.260 250.000 250.000 250.000 250.000

0

0

0

0

2.890

947

-1.109

-1.576

2026 8.000 8.000 -2.418.195 3.535.000 -444.054 672.751 680.751 -3.798.808 4.345.382 -3.232.317 807.687 1.455.305 -422.751 250.000 250.000 250.000 250.000

2027 8.000 8.000 -2.010.776 3.595.000 -444.054 1.140.170 1.148.170 -3.798.808 10.000.000 -6.525.000 725.507 -349.842 -942.027 -890.170 250.000 250.000 250.000 250.000

26

4. Verbonden Partijen a. Definitie Verbonden Partij Een Verbonden Partij (VP) is een privaat- of publiekrechtelijke organisatie waarin de VRD een financieel én een bestuurlijk belang heeft. Er is sprake van een financieel belang als de VRD aansprakelijk is bij het niet nakomen van de verplichtingen door de rechtspersoon. Er is sprake van een bestuurlijk belang als de VRD vertegenwoordigd is in het bestuur of zeggenschap daarin kan uitoefenen. Gelet op deze kwalificaties van belang kent de VRD geen verbonden partijen. Hieronder worden de partijen waarmee de VRD een nauwe betrokkenheid heeft genoemd. b. Stichting BON De bestuurlijke deelname, samen met de veiligheidsregio’s Fryslân en Groningen, in de Stichting Brandweeropleidingen Noord (BON) benadert de definitie van een verbonden partij. Er is echter volgens de statuten geen sprake van een financieel belang in de stichting. De stichting is aandeelhouder in de BON holding B.V. De BON holding B.V. heeft een 100%-deelneming in Oefencentrum Noord B.V. en Brandweeropleidingen Noord B.V. en de Flexpool B.V. De BON factureert de afgenomen dienstverlening (opleiden of oefenen). c. Nederlands Instituut voor Publieke Veiligheid, tot 2022 was dit het IFV Dit is de organisatie die de krachten bundelt op het terrein van de publieke veiligheid in Nederland.

Klimatologische, digitale, maatschappelijke en internationale ontwikkelingen brengen Nederland nieuwe typen crises en complexe maatschappelijke vraagstukken. Het Instituut wordt bestuurd door de voorzitters van de 25 veiligheidsregio’s. Het NIPV levert onder andere een bijdrage aan de brandweeropleidingen en het delen van informatie en expertise. Ook houdt het NIPV zich bezig met het verwerven en beheren van materieel, uitrusting en telecommunicatievoorzieningen. De VRD betaalt jaarlijks een contributie. d. Samenwerkingspartijen De VRD kan haar taken beter uitvoeren in samenwerking met andere partijen. De beste resultaten uit samenwerking zijn te behalen als de betrokken partijen zich vanzelfsprekend met elkaar verbonden voelen, bijvoorbeeld vanwege gemeenschappelijke waarden of belangen. Kwaliteit- en resultaatverbetering staan voorop. Voorbeelden van samenwerking zijn: dienstverleningsovereenkomst met de Gemeente Tynaarlo voor de uitvoering van de salarisadministratie dienstverleningsovereenkomst met GGD Drenthe voor de administratievoering van de GHOR samenwerkingsovereenkomst met Veiligheidsregio Fryslân en Groningen voor de uitvoering van de personeelsadministratie voor het personeel van de MKNN wat niet overgegaan is naar de landelijke meldkamerorganisatie. samenwerkingsovereenkomst Zorg- en VeiligheidsHuis Drenthe (Pijofach, AB besluit 3-102018).

5. Onderhoud kapitaalgoederen a. Kapitaallasten materieel Er wordt in de bijdrage van de basisbrandweerzorg uitgegaan van een bijdrage in het materieel op basis van het materieel vervangingsplan. De basis hiervoor is het overgenomen materieel van de gemeenten. De VRD moet binnen deze bijdrage zorgdragen voor de financiering en vervanging van het materieel. Op basis van de afgelopen jaren zullen de afschrijvingslasten de komende jaren stijgen. Hiervoor is jaarlijks een verhoging van de gemeentelijke bijdrage van € 60.000,noodzakelijk. 27

b. Huisvesting Gesprekken met een aantal gemeenten lopen nog over de wijze waarop de huisvesting geregeld wordt en wat hier de financiële gevolgen van zijn. Dit wordt vervolgd in de komende jaren. c. Investeringen Voor 2024 en verder staan de volgende investeringen gepland.

Investeringsprogramma 2024

2025

2026

2027

0

0

0

0

4.750.000 233.620

2.500.000 148.830

1.043.175 557.520

1.385.000 99.220

Machines, apparaten en installaties ICT Inventaris Materieel duiken Ademlucht

115.000 75.000 0 253.600

127.000 75.000 40.200 248.176

78.500 75.000 18.000 221.000

10.000 75.000 8.500 8.056

Overige Kleding Telecommunicatie Overige

275.000 150.000 445.000

275.000 1.000.000 0

275.000 150.000 0

275.000 150.000 0

Totaal aan investeringen

6.297.220

4.414.206

2.418.195

2.010.776

Gebouwen Huisvesting Inrichting Vervoermiddelen Voertuigen Inventaris rijdend materiaal

28

Financiële begroting en meerjarenraming 2024-2027 Uitgangspunten begroting De begroting 2024 en de meerjarenraming zijn opgesteld volgens de uitgangspunten zoals verwoord in “Samen werken voor Drenthe”. In de meerjarenraming is met loon- en prijscompensatie rekening gehouden. De financiële uitgangspunten zijn in onderstaande tabel opgenomen.

Verloop gemeentelijke bijdragen Bijdrage 2023 Bij: loon- en prijscompensatie 2024 (8,8%) Impuls brandweerzorg Autonome Ontwikkeling: Wet Open Overheid Op peil brengen kapitaalslasten Bijdrage 2024 Bij: loon- en prijscompensatie 2025 (6,6%) Impuls brandweerzorg Op peil brengen kapitaalslasten Bijdrage 2025 Bij: loon- en prijscompensatie 2026 (4,0%) Impuls brandweerzorg Op peil brengen kapitaalslasten Bijdrage 2026 Bij: loon- en prijscompensatie 2026 (3,5%) Op peil brengen kapitaalslasten Bijdrage 2027

28.378.000 2.500.000 600.000 40.000 60.000 31.578.000 2.100.000 -100.000 60.000 33.638.000 1.332.000 -500.000 60.000 34.530.000 1.200.000 60.000 35.790.000

Ontwikkelingen begroting 2024 In de begroting zijn onderstaande ontwikkelingen meegenomen: Loon- en prijscompensatie 2024-2027 Voor de bepaling van de kostenstijgingen wordt rekening gehouden met een stijging lonen en prijzen van 4,2 % op basis van de Macro economische verkenning van het Centraal Planbureau5. Dit percentage wordt gecorrigeerd conform de uitgangspunten “Samenwerken voor Drenthe” met 4,6%. Hierdoor komt de het totale percentage voor loon- en prijscompensatie uit op 8,8% In de notitie “Samenwerken voor Drenthe” wordt uitgegaan van een standaard verhouding Loon/prijsontwikkeling van 70/30. Deze verhouding passen wij ook toe. 2024

2025

2026

2027

Prijs overheidsconsumptie: beloning werknemers

4,7

5,4

4,5

3,9

Prijs bruto binnenlands product (%)

3,0

2,8

2,7

2,5

Aandeel loonkosten Aandeel Prijs gerealateerde kosten

70% 30%

70% 30%

70% 30%

70% 30%

Loon- en prijsontwikkeling voor Veiligheidsregio Drenthe Correctie voorgaande jaren Loon en prijsontwikkeling meenemen in begroting

4,2 4,6 8,8

4,6 2,0 6,6

4,0 4,0

3,5 3,5

Daarnaast zijn onderstaande ontwikkelingen opgenomen in de begroting 2024 en verder: 5

De cijfers zijn gebaseerd op de MEV maart 2023.

29

Ontwikkeling kapitaallasten Op basis van het bestuursbesluit van 23 maart 2016, waarbij destijds de investeringsruimte (€ 850.000,-) is ingezet voor dekking van gestegen lonen en prijzen, worden de gemeentelijke bijdragen vanaf 2019 jaarlijks verhoogd met € 60.000,- voor de toenemende kapitaallasten. Op basis van het eerdergenoemde bedrag zou de verhoging doorlopen tot 2033. Impuls vakbekwaamheid brandweerpersoneel De kracht van brandweeroptreden is geworteld in de teamprestatie, deze staat onder druk. Het is noodzakelijk te investeren in een bijscholing is voor alle brandweermensen, zodat zij achteraf in teamverband veilig en effectief kunnen optreden. Het gaat om veel mensen en daarom is een substantiële financiële impuls voor de komende 2 jaar noodzakelijk van respectievelijk € 600.000 voor 2024 en € 500.000 voor 2025. Autonome ontwikkeling Wet open overheid Voor de uitvoering van de Wet open overheid (Woo) is binnen de organisatie van de VRD en de GGD extra capaciteit nodig. Deze capaciteit zal dan ook ingezet worden voor beide organisaties. De kosten hiervan voor de VRD worden geraamd op € 40.000,- structureel.

30

Recapitulatie meerjarenraming 2024-2027 Rekening houdende met de uitgangspunten geformuleerd in “Samenwerken voor Drenthe” en de autonome ontwikkeling ziet de meerjarenbegroting er als volgt uit:

Programma Calamiteiten en Crises Incidentbestrijding Operationele informatievoorziening Techniek en logistiek Vakbekwaamheid Crisisbeheersing GHOR Investeringen Personeel Saldo lasten Incidentbestrijding Techniek en logistiek Investeringen Vakbekwaamheid Personeel Saldo baten Totaal programma Calamiteiten en Crisis Programma Bewustwording Risicobeheersing Personeel Saldo lasten Risicobeheersing Personeel Saldo baten Totaal programma Bewustwording Programma Samenleving Jeugdbrandweer Huisvesting Saldo lasten Jeugdbrandweer Huisvesting Saldo baten Totaal programma Samenleving Programma Organisatie ICT Organisatiekosten Investeringen Personeel Saldo lasten Organisatiekosten Investeringen Personeel Saldo baten Totaal programma Organisatie Dekkingsbronnen Gemeentelijke bijdrage Bdur Saldo baten Overige kosten Heffing vennootschapsbelasting Onvoorzien Saldo lasten Totaal aan dekkingsbronnen Resultaat voor bestemming Mutatie reserves Resultaat na bestemming

Jaarrekening

Begroting

Begroting

2022

2023

2024

Meerjarenraming 2025

2026

2027

Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Lasten Saldo Baten Baten Baten Baten Baten Saldo

4.803 208 1.760 2.150 222 1.316 2.958 8.880 22.297 1 46 125 3 104 280 22.017

4.742 152 1.607 1.799 247 1.352 3.404 8.673 21.974 0 30 113 12 26 181 21.793

4.781 152 1.607 1.799 247 1.441 3.464 9.438 22.927 0 30 113 12 26 181 22.746

4.806 152 1.607 1.799 247 1.501 3.524 9.936 23.570 0 30 113 12 26 181 23.389

4.825 152 1.607 1.799 247 1.549 3.584 10.299 24.060 0 30 113 12 26 181 23.878

4.702 142 1.529 1.787 247 1.323 3.343 8.557 21.630 0 30 113 2 257 402 21.228

Lasten Lasten Saldo Baten Baten Saldo

303 3.229 3.532 0 38 38 3.494

130 3.154 3.284 0 10 10 3.274

130 3.432 3.562 0 10 10 3.552

130 3.613 3.743 0 10 10 3.734

130 3.745 3.875 0 10 10 3.865

130 3.112 3.242 0 94 94 3.148

Lasten Lasten Saldo Baten Baten Saldo

30 2.251 2.281 7 951 957 1.324

48 2.198 2.246 6 943 949 1.297

48 2.198 2.246 6 943 949 1.297

48 2.198 2.246 6 943 949 1.297

48 2.198 2.246 6 943 949 1.297

48 2.133 2.181 6 903 909 1.272

Lasten Lasten Lasten Lasten Saldo Baten Baten Baten Saldo

882 1.101 400 4.036 6.419 128 0 47 176 6.243

804 1.061 400 3.942 6.207 111 0 12 123 6.084

804 1.061 400 4.290 6.554 111 0 12 123 6.431

804 1.061 400 4.516 6.781 111 0 12 123 6.658

804 1.061 400 4.681 6.946 111 0 12 123 6.823

804 890 400 3.890 5.983 85 5 117 207 5.776

Baten Baten Saldo Lasten Lasten Lasten Saldo

27.563 5.404 32.967 99 0 0 99 32.868

28.378 5.211 33.589 1.359 0 0 1.359 32.230

30.933 6.909 37.842 3.808 0 0 3.808 34.034

32.273 6.909 39.182 4.097 0 0 4.097 35.085

32.843 6.909 39.752 3.881 0 0 3.881 35.871

27.328 5.022 32.350 918 0 0 918 31.432

-210 39 -171

-217 217 0

8 -8 0

8 -8 0

8 -8 0

8 -8 0

Lasten

Voor een toelichting op de missielijnen verwijzen wij naar de verschillende toelichtingen bij deze missielijnen.

31

Incidentele baten en lasten In de begroting is een bedrag opgenomen voor de 0,1% WW-premie, deze wordt jaarlijks op de hiervoor bestemde bestemmingsreserve gestort.

Gemeentelijke bijdragen Rekening houdende met de meerjarenraming ontwikkelen de gemeentelijke bijdragen zich als volgt:

Overzicht gemeentelijke Bijdrage Aa en Hunze Assen Borger-Odoorn Coevorden De Wolden Emmen Hoogeveen Meppel Midden Drenthe Noordenveld Tynaarlo Westerveld Emmen 24 UUR

Totaal

Aantal inwoners Gemeentelijk per 1-1-2022 bijdrage VRD 2024 25.579 68.979 25.681 35.517 24.511 107.856 55.857 34.761 33.689 31.238 34.221 19.854 497.743

1.806.521 3.745.219 1.707.940 2.519.715 1.543.667 6.261.662 3.039.392 1.904.345 2.239.845 1.852.558 1.826.389 1.410.363 29.857.615 1.720.385 31.578.000

Gemeentelijk bijdrage VRD 2025

Gemeentelijk bijdrage VRD 2026

Gemeentelijk bijdrage VRD 2027

1.930.210 3.989.875 1.823.774 2.692.352 1.647.399 6.676.218 3.238.030 2.028.977 2.391.745 1.975.703 1.945.267 1.507.013 31.846.563 1.791.436 33.638.000

1.982.139 4.092.590 1.872.405 2.764.831 1.690.950 6.850.263 3.321.426 2.081.302 2.455.518 2.027.404 1.995.177 1.547.590 32.681.596 1.848.404 34.530.000

2.056.840 4.240.350 1.942.362 2.869.095 1.753.599 7.100.633 3.441.393 2.156.574 2.547.258 2.101.777 2.066.973 1.605.961 33.882.816 1.907.183 35.790.000

Een deel van de gemeentelijke bijdrage wordt verrekend naar het aantal inwoners per gemeente. Hierdoor kunnen kleine onderlinge verschillen in de gemeentelijke bijdrage ontstaan ten opzichte van het voorgaande jaar. De totale gemeentelijke bijdrage voor 2024 bedraagt € 31.578.000,(conform afspraken uit “Samenwerken voor Drenthe”, bestaande uit € 4.654.600,(inwonersbijdrage) en € 26.923.400,- (bijdrage brandweerzorg).

32

Geprognosticeerde balans en financiële kengetallen In het BBV is opgenomen dat voor de drie jaren volgend op het begrotingsjaar een geprognosticeerde balans moet worden opgenomen in de begroting. Met het opnemen van deze balans krijgt het bestuur meer inzicht in de ontwikkeling van onder meer investeringen, het aanwenden van reserves en voorzieningen en in de financieringsbehoefte. Geprognosticeerde Balans Activa

1 januari 2023 1 januari 2024

1 januari 2025 1 januari 2026 1 januari 2027

Vaste Activa Materiële vaste activa Financiele vaste activa

22.083.499 5.219

24.393.737

27.275.957

28.215.163

4.318

3.417

2.516

27.098.358 1.615

22.088.718

24.398.055

27.279.374

28.217.679

27.099.973

5.262.654 558.982

954.686

4.820.382

475.000

7.000.000

250.000

250.000

250.000

250.000

5.821.636

1.204.686

5.070.382

725.000

7.250.000

1.709.772

750.000

689.228

689.228

689.228

29.620.126

26.352.741

33.038.984

29.631.907

35.039.201

2.209.695

2.217.695

2.225.695

2.225.695

Vlottende activa Vorderingen Liquide middelen

Overlopende activa Totaal Passiva Vaste Passiva Algemene reserve

854.499

Bestemmingsreserves

1.742.460

Resultaat bestemming

-170.265

Voorzieningen

3.149.908

2.690.168

2.240.870

1.816.914

1.372.860

Vaste Schulden

19.939.389

17.140.582

24.341.773

20.542.965

26.744.157

4.104.135

4.312.296

4.238.646

5.046.333

4.696.490

29.620.126

26.352.741

33.038.984

29.631.907

35.039.201

Vlottende Passiva Kortlopende schulden Totaal

Overige Kengetallen In het BBV staat aangegeven welke overzichten onderdeel van de begroting moeten zijn. Deze overzichten zijn hieronder opgenomen en toegelicht. Renteschema Op basis van de notitie Rente 2017 staat beschreven hoe de rentetoerekening aan het taakveld Treasury vorm moet worden gegeven. Onderstaande tabel bepaalt het renteresultaat.

Externe rente Lasten Externe rente Baten Saldo rentelasten en rentebaten

2024 201.661 -473 201.187

2025 171.788 -473 171.315

2026 143.593 -473 143.119

2027 115.397 -473 114.924

Aan taakvelden toe te rekenen Rente Aan taakvelden toegerekende Rente Rente resultaat voor taakveld Treasury

201.187 201.187 0

171.315 171.315 0

143.119 143.119 0

114.924 114.924 0

33

Taakvelden Het volgende overzicht geeft inzicht in het verdelingsprincipe van de programma’s naar de verplichte taakvelden in de gemeentelijke begrotingen.

Taakvelden Nummer Omschrijving 0.7 Gemeentefonds 0.5 Algemene dekkingsmiddelen Totaal baten

2024 2025 bedrag bedrag 6.909.290 6.909.290 31.578.000 33.638.000 38.487.290 40.547.290

2026 bedrag 6.909.290 34.530.000 41.439.290

2027 bedrag 6.909.290 35.790.000 42.699.290

1.1 0.4 0.61 8.3 0.8

Crisisbeheersing en Brandweer Overhead Treasury Wonen en Bouwen Overige baten en lasten Totaal lasten

27.548.722 6.544.134 384.873 4.001.561 38.479.290

28.730.284 6.896.752 405.473 4.506.781 40.539.290

29.511.676 7.117.920 414.393 4.387.301 41.431.290

30.759.076 7.117.920 426.993 4.387.301 42.691.290

0.10 0.10

Reserve mutaties Vennootschapsbelasting

-8.000 -

-8.000 -

-8.000 -

-8.000 -

Totaal resultaat

-

-

-

-

Percentage Overhead

17%

17%

17%

17%

Toelichting bij tabel Taakvelden: Onder het taakveld 0.4 Overhead zijn de kosten zoals vermeld in het programma Organisatie opgenomen. Het taakveld 8.3 bestaat uit de loonkosten Risicobeheersing. In het taakveld 0.8 overige baten en lasten is de het bedrag voor prijsontwikkeling opgenomen. Beleidsindicatoren Tot slot is een vijftal beleidsindicatoren voorgeschreven. De waarden zijn hieronder aangegeven.

Beleidsindicatoren

2024

2025

2026

2027

Formatie

0,47

0,47

0,47

0,47

0,39

0,39

0,39

0,39

35,3

38,1

39,9

30,9

1,3

1,2

1,1

1,1

13,1

13,9

14,3

14,3

497.743

497.743

497.743

497.743

Fte/ 1000 inwoners

Bezetting Fte/ 1000 inwoners

Apparaatskosten Per inwoner

Externe inhuur Percentage loonkosten

Overheadkosten Per inwoner

Aantal Inwoners Drenthe

34

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12795500/1