Bijlage 1 bij Routekaart Actualisatie Zwembad Hoogeveen DEF 15-9-2023
Tekst van het document
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw
projectnummer 485295 definitief 15 september 2023
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw
projectnummer 485295 definitief 15 september 2023
Opdrachtgever Gemeente Hoogeveen Raadhuisplein 1 7901 BP HOOGEVEEN
datum 15 september 2023
beschrijving definitief
vrijgave
Inhoudsopgave
Blz.
1
Inleiding
1
1.1 1.2 1.3
Aanleiding Doelstelling Werkstappen
1 1 2
2
Huidig gebruik en exploitatie
3
2.1 2.2 2.3
Gebruik Animocijfer Exploitatie
3 4 5
3
Ruimteprogramma nieuwbouw
7
3.1 3.2 3.3
Zwembad concept Ruimteprogramma Investeringen nieuwbouw
7 8 9
4
Exploitatieraming nieuwbouw
11
4.1 4.2 4.3 4.4
Gebruik Opbrengsten Lasten Resultaat
11 13 14 16
Bijlage 1 Ruimteprogramma nieuwbouw
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
1
Inleiding
1.1
Aanleiding De gemeente Hoogeveen beschikt over het zwembad De Dolfijn. Het zwembad is gelegen op het Bentinckspark en wordt door de gemeente geëxploiteerd. Het bad is een relatief oude zwemvoorziening. Het is geopend in 1969 en gefaseerd uitgebreid. Het zwembad bestaat uit de volgende bassins: • 25 meter wedstrijdbad (375 m2) • instructiebad (135 m2) • recreatief bad (282 m2) • peuterbad (29 m2) Tevens zijn er buiten een peuter/kleuterbad, speelvoorzieningen, een zonneterras en zijn er beachvolleybalvelden. Het recreatief bad heeft een duikplank en heeft beperkte recreatieve voorzieningen. Het totale wateroppervlakte bedraagt 821 m2. In 2017 is door de gemeente Hoogeveen gewerkt aan een nieuwe zwemvoorziening gecombineerd met een overdekte ijsbaan. Uitgangspunt voor de gemeente was hierbij dat een nieuwe zwemvoorziening voor alle doelgroepen en leeftijdscategorieën geschikt moet zijn. Zowel recreatieve zwemmers als wedstrijdzwemmers moeten van het bad gebruik kunnen maken. In de plannen bestond het zwembad uit een drie baden configuratie met een 25 meter wedstrijdbad met 8 banen, welke voldeed aan de eisen van een zwembad B-accommodatie van de KNZB. Nadat de plannen voor de nieuwe gecombineerde ijsbaan zwembadvoorzieningen geen doorgang vonden, heeft Antea Group in 2020 een onderzoek verricht naar de technische staat van De Dolfijn.
Ondanks dat het bad sterk verouderd is en niet meer voldoet aan de eisen die heden ten dage worden gesteld aan een zwemvoorziening, is in 2020 besloten het bad nog 5 jaren open te houden en alleen de onderhoudsmaatregelen uit te voeren die noodzakelijk zijn om de veiligheid en de continuïteit van het zwembad te garanderen. In deze rapportage zijn de investeringen en exploitatie voor een nieuw te bouwen bad geactualiseerd. Hierbij is uitgegaan van de configuratie van baden zoals deze destijds in nauw overleg met de zwemverenigingen en de KNZB tot stand is gekomen.
1.2
Doelstelling De actualisatie moet inzicht geven in de investeringen en exploitatie van een nieuwe zwemvoorziening in Hoogeveen.
Blad 1 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
1.3
Werkstappen De volgende werkstappen zijn verricht: 1. Analyse van het bezoek en de exploitatie van het huidige zwembad De Dolfijn. Wat zijn de ontwikkelingen geweest in de bezoekersaantallen per doelgroep de afgelopen jaren? 2. Op basis van de analyse van het bezoek en de exploitatie van De Dolfijn het herijken van het ruimteprogramma (configuratie baden) voor de nieuwbouw in overleg met de gemeente. 3. Een actualisatie van de investeringsraming voor het nieuwbouwprogramma. 4. Het opstellen van een jaarlijkse exploitatieraming (kosten en opbrengsten) voor de nieuwbouw gebaseerd op een prognose van de bezoekersaantallen op basis van de nieuwe configuratie aan baden.
Blad 2 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
2
Huidig gebruik en exploitatie
2.1
Gebruik De afgelopen jaren zijn de bezoekersaantallen van het zwembad De Dolfijn erg wisselend (zie tabel 1). Als gevolg van de coronamaatregelen is het zwembadbezoek in de jaren 2020 en 2021 veel minder als de jaren daarvoor. De jaren 2020 en 2021 met respectievelijk 90.000 en 73.000 bezoekers kunnen ons inziens dan ook niet als maatgevend worden beschouwd. In het jaar 2019 kwamen er circa 149.000 betalende en niet-betalende bezoekers naar het bad. In 2022 bedroeg dit aantal circa 121.000. In dit jaar waren er nog naweeën van de epidemie en coronamaatregelen. Om deze reden kan het jaar 2019, met een bezoekersaantal van circa 149.000, voor de onderstaande gebruikersgroepen als maatgevend worden beschouwd voor het huidige zwembad De Dolfijn. Tabel 1: Bezoekersaantallen (betalend en niet-betalend) 2019-2022 (Bron zwembad De Dolfijn) 2019
2020 2021 (coronajaar) (coronajaar)
2022
Recreatie Doelgroepen Verenigingszwemmen Zwemles Instructie/scholen
73.966 12.981 32.912 18.716 10.359
71.212 5.870 pm 12.477 742
52.690 4.608 pm 15.284 766
58.374 9.958 25.175 21.323 6.661
Totaal
148.934
90.301
73.348
121.491
Recreatief zwemmen In totaal kwamen er in 2019 circa 74.000 en in 2022 circa 58.000 recreatieve zwemmers in De Dolfijn. Hiervan bedroeg het aantal niet-betalende zwemmers in 2019 respectievelijk 2022 9.000 en 8.000. In tabel 2 zijn de niet-betalende recreatieve zwemmers weergegeven. Tabel 2: Recreatieve zwemmers niet-betalend 2022 (Bron zwembad De Dolfijn) 2019
2022
Bezoek camping Oefenen onbetaald bezoek Plonsbon bezoek School van de maand Bezoek actie Pulledag 10-baden kaart B
1.061 2.609 909 2.954 1.355 0
0 3.791 569 2.855 0 392
Totaal niet-betalende bezoekers
8.888
7.607
Blad 3 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Doelgroepen In het zwembad De Dolfijn worden de volgende aquasporten gegeven: aquafit, aquarobics, aquajoggen, aquafloaten en aquafietsen. Maar ook zwangerschapszwemmen en babyzwemmen vallen onder het doelgroepzwemmen. Het aantal doelgroepzwemmers is relatief beperkt (circa 13.000 in 2019). Zwemverenigingen Het zwembad is een belangrijke voorziening voor zwemverenigingen. ZPC is de grootste afnemer van uren van de zwemverenigingen. Het ledenaantal van ZPC bedroeg in 2019 circa 290 leden. Tijdens en na de corona epidemie is er sprake van een lichte daling van het aantal leden van ZPC. Ten opzichte van het landelijke beeld heeft ZPC relatief veel junioren en minder senioren. Ook RPV Hoogeveen (Reumapatiëntenvereniging) neemt na ZPC relatief veel uren af. De in tabel 1 genoemde aantallen verenigingszwemmers betreffen de zwemmers die op de kassa zijn geregistreerd. Schoolzwemmen Het schoolzwemmen is een aantal jaren geleden door de gemeente Hoogeveen afgeschaft. Hiervoor in de plaats is natte gymnastiek gekomen. Basisscholen kunnen een lespakket huren van 1 uur. Daarnaast wordt er door scholen uit het voorgezet onderwijs gezwommen. Toeschouwers De toeschouwers zijn niet in tabel 1 opgenomen. Zij zwemmen niet, maar komen bijvoorbeeld kijken naar een zwemles of een zwemwedstrijd.
In 2019 bedroeg het aantal op de kassa geregistreerde toeschouwers 10.906 en in 2023 bedroeg dit aantal 28.834. Deze uiteenlopende aantallen kunnen het gevolg zijn van een niet consequente registratie op de kassa.
2.2
Animocijfer In behoefteonderzoeken voor zwembaden zijn de huidige bezoekersaantallen van een zwembad vaak bepalend voor het bepalen van de behoefte aan een nieuwe zwemvoorziening. Het probleem hierbij is dat dit zwemwatergebruik wordt beïnvloed door de programmering, de toegangsprijzen, de aanwezige zwemvoorzieningen en de aantrekkelijkheid van het zwembad. Hierdoor ontstaat er geen zicht in de potentiële behoefte. Door uit te gaan van het aantal inwoners en deze te relateren aan landelijke animocijfers kan de potentiële behoefte in de gemeente Hoogeveen beter in kaart worden bracht. Het animocijfer geeft weer, hoe vaak een inwoner van het verzorgingsgebied gemiddeld jaarlijks het bad bezoekt. In tabel 3 zijn de animocijfers voor De Dolfijn vergeleken met landelijke animocijfers. Het animocijfer voor zwembad De Dolfijn komt in het (representatieve) jaar 2019 op 2,7 (148.934 bezoekers / 55.700 inwoners). Voor het jaar 2022 bedraagt het animocijfer 2,2 (121.491 bezoekers / 56.400 inwoners). Door de afronding van de getallen in tabel 3, komen de totalen niet geheel overeen met som van de animocijfers per gebruikersgroepen.
Blad 4 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Tabel 3: Animocijfers De Dolfijn (2019 en 2022) en landelijk 2019
2022
Animocijfer Landelijk
Recreatie Doelgroepen Verenigingszwemmen Zwemles Instructie/scholen
1,3 0,2 0,6 0,3 0,2
1,0 0,2 0,4 0,4 0,1
1,8 - 2,0 0,3 - 0,5 0,6 - 0,8 0,5 - 0,7 0,2 - 0,4
Totaal
2,7
2,2
3,4 - 4,4
Dit zijn relatief lage animocijfers; het animocijfer voor zwembaden in Nederland bedraagt tussen de 3,4 en 4,4. Een verklaring voor het relatief lage animocijfer van 2,7 in 2019 kan zijn dat het zwembad De Dolfijn functioneel beperkt is; • De recreatieve voorzieningen en de horecavoorziening zijn zeer summier en het bad heeft hierdoor een beperkte attractiewaarde voor recreatief zwemmen, met name voor gezinnen met kinderen. • Het wedstrijdbad kent een beperkte capaciteit aan oppervlakte zwemwater, waardoor er een tekort is aan zwemwater voor de zwemverenigingen. De zwemverenigingen hebben aangegeven meer uren te willen afnemen, maar deze zijn er niet. • Het doelgroepenbad heeft geen beweegbare bodem, waardoor de functionaliteit van het bad beperkt is voor doelgroepen. Hiermee kan worden geconcludeerd dat er potentie is om het aantal zwemmers te vergroten door de functionele beperkingen in een nieuwe zwemvoorziening op lossen.
2.3
Exploitatie In tabel 4 zijn de exploitatiecijfers van het jaar 2022 weergegeven. De totale inkomsten bedroegen in 2022 circa € 580.000. De zwemlessen, de doelgroepen en het instructiezwemmen (35%) en de entreegelden uit recreatief zwemmen (34%) vormen het grootste deel van de omzet. De grootste kostenpost voor het zwembad betreft de personeelslasten. De door de gemeente doorbelaste personeelslasten bedragen met meer dan € 1,2 miljoen, 71% van de totale kosten. De uitgaven van de horeca bedragen 68% van de omzet. Dit is een hoog percentage, normaliter bedraagt de inkoop een derde van de omzet. De horeca omzet per bezoeker bedraagt circa € 0,50. De totale kosten bedroegen in 2022 circa € 1.730.000 (exclusief rente en aflossing).
Blad 5 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Tabel 4: Exploitatie jaar 2022 Percentage van de opbrengst
Opbrengsten Recreatief
199.598
34%
Zwemles/doelgroep/instructie
204.820 78.199 59.016 38.201
35% 13% 10% 7% 100% Precentage van de kosten 71% 10% 10% 3% 2% 5% 100%
Verhuur verenigingen / school Horeca Overig Totaal opbrengsten
579.833
Kosten Personeel Energie/water Onderhoud Belasting/verzekering Inkoop horeca Overig Totaal kosten Resultaat
1.223.164 165.049 171.518 50.925 40.303 78.793
Rente en aflossing
185.572
1.729.753 -1.149.919
Resultaat incl rente en aflossing Bron: zwembad De Dolfijn
-1.335.491
Exploitatieresultaat Het exploitatietekort in 2022 bedroeg circa € 1.150.000 (€ 1.729.753 kosten minus € 579.833 opbrengsten). Het dekkingspercentage bedroeg 34% (€ 579.833 / € 1.729.753). Dit is vergeleken met het landelijk gemiddelde (60% tot 80%) zeer laag. Dit is met name het gevolg van de hoge personeelslasten. Inclusief rente en aflossing bedroeg het exploitatietekort in 2022 € 1.335.491. Per bezoeker bedroeg het tekort in 2022 circa € 11 (€ 1.335.491 exploitatietekort / 121.491 betalende en niet betalende zwemmers).
Blad 6 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
3
Ruimteprogramma nieuwbouw
3.1
Zwembad concept In het kader van de nieuwbouw van een zwembadvoorziening in de gemeente Hoogeveen hebben in de periode 2017 – 2019 gesprekken plaatsgevonden met alle gebruikersgroepen, zwemverenigingen en het zwembadpersoneel. Tezamen met hen is tot de volgende configuratie aan baden gekomen: • 25*21 meter 8-baans wedstrijdbad (525 m2) • combi instructie en recreatiebad (156 + 195 m2) • 10*15 meter doelgroepenbassin (150 m2) • peuterbad (82 m2) Om de volgende redenen is gekozen voor dit concept: 1.
Het voorgestelde badenconcept is breed en flexibel inzetbaar voor doelgroepen, recreatief zwemmen en zwemsporten. Ten opzichte van het huidige zwembad de Dolfijn is er in de voorgestelde variant bijna 300 m2 extra zwemwater beschikbaar. Hierdoor neemt de functionaliteit van het zwembad toe en kunnen er meer activiteiten voor de diverse doelgroepen in het zwembad geprogrammeerd worden.
2.
Een 8-baans wedstrijdbad biedt meer mogelijkheden voor de sport. Een 8-baans wedstrijdbad in combinatie met een 2-baans instructiebad heeft evenveel oppervlakte zwemwater als een 6-baans wedstrijdbad in combinatie met een 6-baans instructiebad, alleen is er een andere verdeling over de verschillende bassins. Deze verdeling is gunstiger voor de wedstrijdsport en behoudt de gewenste mogelijkheden voor doelgroepen en recreatief zwemmen. Het grotere wedstrijdbad geeft voor zwemsportverenigingen meer mogelijkheden voor trainingen en wedstrijden. Het wedstrijdbad voldoet aan de afmetingen die de zwembond KNZB stelt om op het hoogste nationale niveau officiële wedstrijden te organiseren.
3.
De diverse doelgroepen hebben een dringende wens voor een apart doelgroepenbad. Een vrij liggend doelgroepenbad kan afgeschermd gesitueerd worden in het zwembad waardoor het comfort (prikkelarm en rustig) in het gebruik voor doelgroepen wordt versterkt. Een apart doelgroepenbad biedt ook de mogelijkheid voor een optimale beheersing van de watertemperatuur.
In 2017 / 2018 zijn alle verenigingen, gebruikersgroepen en het badpersoneel geconsulteerd in meerdere bijeenkomsten. Het voorgestelde badenconcept houdt rekening met uitgangspunten die door hen zijn ingebracht. Zij hebben ingestemd met het bovengenoemde badenconcept omdat deze aansluit bij de uitgangspunten die zijn ingebracht. In figuur 1 is het ontwerp van het zwembad voor het plan van de combinatie zwembad-ijsbaan weergegeven.
Blad 7 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Figuur 1: Badenconfiguratie plan Alynia Architecten april 2019
3.2
Ruimteprogramma Deze badenconfiguratie is aangehouden als programma voor het nieuwe zwembad. De ruimtestaat voor het nieuwe zwembad is opgenomen in bijlage 1. De totale oppervlakte zwemwater bedraagt circa 1.100 m2. Het totale bruto vloeroppervlakte van het nieuw te bouwen zwembad bedraagt circa 5.200 m2.
Blad 8 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
3.3
Investeringen nieuwbouw Op basis van het ruimteprogramma is een investeringsraming op basis van kengetallen opgesteld. In tabel 5 is de uitsplitsing van de investeringskosten weergegeven. De totale investeringen voor het zwembadcomplex inclusief omliggende infrastructuur zijn geraamd op circa € 27 miljoen exclusief btw, € 32,5 miljoen inclusief btw. In de investeringsraming zijn inbegrepen de bouw- en installatiekosten, infrastructuur, vaste en losse inrichting, bijkomende kosten, planvoorbereiding en bouwbegeleiding en onvoorziene kosten. Er zijn geen Grondkosten (post 00; verwerving, bouwrijp, sloop en sanering) opgenomen. Deze zijn afhankelijk van de te kiezen locatie. Indien er bijvoorbeeld op de locatie van het Bentinckspark-Noord wordt gebouwd, dan hoeft er geen grondaankoop plaats te vinden, want deze is reeds in bezit van de gemeente. De sloop van het huidige zwembadcomplex komt ten laste van de grondexploitatie van de herontwikkeling van deze locatie. De Bouwkosten (post 10) zijn geraamd op basis van Bouwkostenkompas en prijspeil januari 2023. Voor duurzame opwekking is een stelpost van € 600.000 exclusief btw opgenomen. Deze zijn sterk afhankelijk van de wijze van opwekking en subsidies. Ook voor de infrastructuur (wegen, parkeren, groen, entree) is een stelpost ad. € 1.000.000 opgenomen.
De kosten zijn afhankelijk van de locatie, onder andere de lengte van de aanrijroutes. De Bijkomende kosten (post 20) bestaan uit leges, onderzoekskosten (sonderingen, archeologie, flora/fauna, bodem, milieu, geluid, etc.) en aansluitkosten. De nutsaansluiting is in relatie tot de capaciteit van het elektriciteitsnet risicovol wat betreft planning en kosten. De post Inrichting (post 30) bestaat uit inventaris, keuken/bar en kassabalie, toegangssysteem, beweegbare bodem en recreatieve elementen. Mogelijk dat enkele inrichtingselementen kunnen worden hergebruikt van het zwembad De Dolfijn, zoals het kassasysteem. Een glijbaan c.q. een waterattractie is niet opgenomen in de begroting. De Voorbereiding- en begeleidingskosten (post 40) zijn een percentage van de bouwkosten. De post Onvoorzien (post 50) bestaat uit een post prijsstijging en onvoorziene kosten voor ontwerp- en bestekwijzigingen. De afgelopen jaren zijn de bouwkosten sterk gestegen. Indien het zwembad over circa 3 jaar wordt gebouwd en gezien de prijsstijgingen de afgelopen jaren is in de raming een prijsstijging van 10% van de bouwkosten en de inrichtingskosten gebudgetteerd (3% per jaar, bouw in 2026). Een percentage van 10% voor plan/bestekwijzigingen is in deze fase (initiatieffase) gebruikelijk.
Blad 9 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Tabel 5: Investeringsraming nieuwbouw euro 00. 00.01 00.02 00.03 00.04 10. 10.01 10.02 10.03 10.04 10.05 20. 20.01 20.02 20.05 30. 30.01 30.02 30.03 30.04 30.05 30.06 30.07 40. 40.01 40.02 40.03 40.04 40.05 50. 50.01 50.02
GRONDKOSTEN Verwerving Bouwrijp Sloopkosten Saneringskosten (asbest, etc.) Totaal van 00. BOUWKOSTEN Bouwkundig Installatie W Installatie E Duurzame opwekking en maatregelen Infrastructuur en groen Totaal van 10. BIJKOMENDE KOSTEN Leges (inclusief bestemmingsplan procedure) Onderzoeken (sonderingen/archeologie/milieu, etc) Aansluitkosten Totaal van 20. INRICHTINGSKOSTEN Inrichting; toegangssysteem Inrichting; beweegbare bodems Vaste inventaris Losse inventaris Recreatieve elementen Keuken Bar nat Totaal van 30. VOORBER./BEGELEIDINGSKOSTEN Projectmanagement, directievoering/toezicht Bouwtechniek/architect Constructies Installaties / bouwfysica Civiele advisering Totaal van 40. ONVOORZIEN Prijspeilstijging Onvoorzien Totaal van 50.
Totaal investeringskosten excl. BTW Totaal investeringskosten incl. 21% BTW Prijspeil:
pm pm pm pm
11.200.000 5.500.000 in 10.02 600.000 1.000.000 18.300.000
stelpost stelpost
stelpost stelpost stelpost stelpost stelpost stelpost stelpost
350.000 40.000 75.000 465.000 100.000 530.000 620.000 200.000 140.000 100.000 100.000 1.790.000 550.000 990.000 320.000 300.000 100.000 2.260.000
10% 10%
2.000.000 2.000.000 4.000.000 26.815.000 32.446.000
1-1-2023
Blad 10 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
4
Exploitatieraming nieuwbouw
4.1
Gebruik Om een exploitatieraming op te zetten, is het aantal bezoekers van het nieuwe zwembad geraamd. Hierbij wordt onderscheid gemaakt naar de volgende gebruikersgroepen: • Recreatiezwemmen • Doelgroepen • Verenigingen • Leszwemmen • Schoolzwemmen Het aantal te verwachten bezoekers is geraamd op basis van: 1. Het aantal bezoekers van De Dolfijn in het representatieve jaar 2019 per gebruikersgroep. 2. Het gekozen badenconcept in 2017 / 2018 om tot een optimaal programma te komen en hiermee het bezoekersaantal te vergroten. 3. De prognose van het aantal te verwachten bezoekers op week en dag niveau voor het zwembad door de KNZB, weergegeven in de notitie “Toekomstige zwemvoorziening Hoogeveen” d.d. 30-11-2018 versie 1.0 (kenmerk N2018.074.001) opgesteld door de KNZB. 4. Landelijke animocijfers in relatie tot het aantal inwoners in de gemeente Hoogeveen. Recreatiezwemmen Het recreatieve bezoek aan het zwembad de Dolfijn ligt in 2019 met 1,3 ver onder het landelijke animocijfer van 1,8 à 2,0. De nieuwbouw levert een aantrekkelijker bad waardoor het recreatief bezoek naar verwachting zal toenemen. Uitgegaan is van een animocijfer van 1,8. Indien de attractiewaarde van het zwembad wordt verhoogd, bijvoorbeeld met een glijbaan of een andere waterattractie, kan een hoger recreatief bezoek worden geprognotiseerd.
Doelgroepen Ook het gebruik van het huidige zwembad door doelgroepen is vergeleken met het landelijke animocijfer laag. Door het voorzien in een doelgroepenbad met beweegbare bodem, worden de zwemmogelijkheden voor doelgroepen groter. In de raming is voor de doelgroepen uitgegaan van een animocijfer van 0,4. Hiermee komt het bezoekersaantal op 23.000 per jaar. Verenigingen Het verenigingsbezoek met een animocijfer van 0,6 in 2019 komt overeen met het Nederlandse animocijfer van 0,6 à 0,8. Op basis van het rooster kan worden vastgesteld dat het zwembad in totaal voor 1.425 uur door verenigingen is gebruikt. Meestal gaat het hierbij om het geheel of gedeeltelijk gebruik van het wedstrijdbad, maar in een aantal gevallen wordt ook gebruik gemaakt van het instructiebad of het recreatiebad. In het nieuwe zwembad ontstaat meer capaciteit. Verwacht wordt daarom dat het verenigingsgebruik van het zwembad zal toenemen.
Blad 11 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Omdat het verenigingsgebruik erg afhankelijk is van de zwemvereniging ZPC, is in de raming voorzichtigheidshalve uitgegaan van het huidige animocijfer van 0,6. Leszwemmen Ten opzichte van de landelijke animocijfers (0,5 à 0,7) ligt het bezoek voor leszwemmen in Hoogeveen relatief laag (animocijfer 0,3). Voor de raming wordt er van uitgegaan dat 80% van de kinderen in de leeftijdscategorie 5-9 jaar (507 kinderen) komt leszwemmen. Voor het behalen van de drie zwemdiploma’s wordt uitgegaan van in totaal 72 klokuren (48 uur voor diploma A en elk 12 uur voor de diploma’s B en C 1. Niet alle kinderen gaan na het behalen van diploma A door met de diploma’s B en C. Voorzichtigheidshalve wordt daarom uitgegaan van gemiddeld 60 klokuren les per leerling. Bij zwemlessen van een uur betekent dit 30.342 leszwemmers per jaar. Daarnaast vindt instructiezwemmen voor volwassenen plaats, waarmee het totaal aantal leszwemmers op circa 34.000 bezoekers per jaar komt. Dit komt neer op een animocijfer van 0,6. Schoolzwemmen Regulier schoolzwemmen vindt in de gemeente Hoogeveen niet meer plaats. Wel is er sprake van natte gymnastiek ter promotie van het zwembad en is er sprake van gebruik door het voortgezet onderwijs. In seizoen 2017-2018 is in totaal 63 keer gebruik gemaakt van het zwembad voor natte gymnastiek. Er is vraag naar meer deelname, maar de capaciteit is te beperkt.
Uitgaande van een groepsgrootte van gemiddeld 30 leerlingen bedraagt het bezoek aan het zwembad 1.890. bezoekers. Voor het gebruik door het voortgezet onderwijs zijn in de periode half oktober half april in totaal 8 uur per week in het wedstrijdbad beschikbaar. Uitgaande van een groepsgrootte van gemiddeld 30 leerlingen per uur en 26 weken seizoen komt het aantal bezoekers van het voortgezet onderwijs hiermee op 6.240 per jaar. Voor de raming is uitgegaan van dit aantal (50% van het lage landelijke animocijfer van 0,2). Tabel 6: Verwachte bezoekersaantallen nieuw zwembad
Animocijfer Landelijk
Animocijfer De Dolfijn 2019
Animocijfer nieuw bad
Bezoekers aantal
Recreatiezwemmen Doelgroepen Verenigingen Leszwemmen School/instructiezwemmen
1,8 - 2,0 0,3 - 0,5 0,6 - 0,8 0,2 - 0,4
1,3 0,2 0,6 0,3 0,2
1,8 0,4 0,6 0,6 0,2
102.000 23.000 34.000 34.000 11.000
Totaal
3,4 - 4,4
2,7
3,6
204.000
1
0,5 - 0,7
Bron: Nationale Raad Zwemveiligheid
Blad 12 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Toeschouwers Het aantal niet-betalende, op de kassa geregistreerde bezoekers (niet zwemmers) bedroeg in 2019 circa 11.000 en in 2022 circa 29.000. Dit zijn bijvoorbeeld ouders van kinderen die leszwemmen of diploma zwemmen. Ook bij wedstrijden komen mensen kijken die geen entreekaartje kopen. Daarnaast zijn er bezoekers aan het zwembad in het kader van evenementen, businessbijeenkomsten, halende en brengende ouders, etc. Resumé raming bezoekersaantallen Voor het nieuwe zwembad wordt het aantal bezoekers geprognotiseerd op circa 204.000 bezoekers per jaar (zie tabel 6). Ten opzichte van het huidige bezoekersaantal (circa 149.000 in 2019) betekent dit een aanzienlijke groei.
4.2
Opbrengsten De inkomsten van het zwembad zijn volledig gebaseerd op het geraamde aantal bezoekers, waarbij een differentiatie naar tarieven heeft plaatsgevonden. Tarieven Om de opbrengsten te kunnen ramen zijn de tarieven van 2023 van De Dolfijn, Aquarena te Emmen en Bad Hesselingen te Meppel met elkaar vergeleken (zie tabel 7). Het zwembad Aquarena is een nieuw zwembad en de tarieven kunnen derhalve als representatief worden beschouwd voor een nieuw zwembad in Hoogeveen. Tabel 7: Tarieven 2023 zwembaden Hoogeveen, Emmen en Meppel
Recreatief zwemmen volwassenen 10/12 baden kaart 25 baden kaart 50 baden kaart jeugd (3-12 jaar) 10/12 baden kaart 25 baden kaart 50 baden kaart
De Dolfijn Aquarena Bad Hesselingen Hoogeveen Emmen Meppel € 4,80 € 5,90 € 6,10 € 4,08 € 5,31 € 4,85 € 3,94 € 4,30 € 3,39 € 3,25 € 2,59 € 2,49 € 2,17
€ 4,50 € 4,05 -
€ 6,10 € 4,85 € 4,30 -
-
€ 2,33 € 1,16
2,78 2,78
€ 5,70 € 4,94
€ 5,90 € 5,31
€ 7,60 € 5,78
€ 627,75
€ 686,60
-
abonnement volwassenen (100 keer) abonnement kinderen (100 keer) Doelgroep zwemmen Aquajoggen meerbadenkaart Leszwemmen ABC
Blad 13 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Omzet Op basis van aannames van het aantal bezoekers per leeftijdscategorie en verdeling over losse kaarten en meerbadenkaarten zijn de inkomsten geraamd per tariefgroep. De inkomsten uit verenigingszwemmen en scholen bestaan uit verhuur van het bad. In tabel 8 zijn de opbrengsten weergegeven. De totale opbrengsten zijn geraamd op circa € 1,1 miljoen per jaar. Tabel 8: Raming opbrengsten nieuw zwembad Bezoekersaantal Recreatiezwemmen Recreatief volwassenen (75%) losse kaarten (40%) 10-baden kaarten (30%) 50-baden kaarten (30%) Recreatief jeugd (25%) losse kaarten (50%) 10-baden kaarten (40%) 50-baden kaarten (10%) Doelgroepzwemmen losse kaarten (20%) 10-baden kaarten (80%) Leszwemmen losse kaarten (20%) 10-baden kaarten (80%) Scholen Verenigingszwemmen (huur) Horeca
Tarieven
Opbrengsten
102.000 76.500 30.600 22.950 22.950
€ 6,00 € 5,00 € 4,50
€ 183.600 € 114.750 € 103.275
10.200 10.200 2.550
€ 4,50 € 4,00 € 3,50
€ 45.900 € 40.800 € 8.925
€ 6,00 € 5,50
€ 27.600 € 101.200
€ 7,50 € 6,30 € 6,00 € 2,00 € 0,50
€ 51.000 € 171.360 € 66.000 € 68.000 € 120.000
25.500
23.000 4.600 18.400 34.000 6.800 27.200 11.000 34.000
Totaal
204.000
€ 1.102.410
Horeca De exploitatie van de horeca wordt in eigen beheer gedaan. Hiermee heeft men de openstelling en service volledig in eigen hand. Ook kan er voor de bediening uitwisseling plaatsvinden van personeel van de receptie/balie. De horeca inkomsten zijn berekend op basis van het aantal bezoekers. Er is uitgegaan van een gemiddelde omzet van € 0,50 per bezoeker vergelijkbaar met de huidige omzet per bezoeker. De totale omzet van de horeca komt daarmee op circa € 120.000 per jaar. Er zijn geen overige opbrengsten geraamd uit onder andere zonnebanken, kruidenbaden, etc. Deze kunnen van toegevoegde warde zijn op de attractiviteit van het bad en de exploitatie verbeteren. Per soort voorzieningen dient hiervoor een kosten-batenanalyse te worden gedaan.
4.3
Lasten De lasten voor het nieuwe zwembad zijn gebaseerd op kengetallen en op de huidige exploitatielasten van De Dolfijn. In tabel 9 zijn de lasten van het nieuwe zwembad weergegeven.
Blad 14 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Tabel 9: Raming lasten en resultaat nieuw zwembad Post
Lasten
Personeel zwembad horeca(35% van de omzet) Onderhoud groot onderhoud (reservering 1,5% v/d bouwk.) klein dagelijks/contractonderhoud (0,5% van de bouwk.) schoonmaak (materialen) Energie warmte / electra water exploitatie zonnepanelen Beheer ict communicatie marketing en promotie verzekering en beveiliging belastingen en heffingen adviesdiensten, keuringen overige kosten Inkoop horeca (35% van de omzet)
€ 1.200.000 € 40.000
35% 1,5% 0,5%
€ 18.000.000
€ 270.000 € 90.000 € 20.000 € 165.000 € 20.000
€ 20.000 € 10.000 € 30.000 € 30.000 € 20.000 € 80.000 35%
€ 40.000
Totaal
€ 2.035.000
Investeringen (incl. btw) rente afschrijving gebouw afschrijving installaties afschrijving inventaris Totaal rente en afschrijvingen
1,5% 40 15 10
€ 19.500.000 € 9.750.000 € 3.250.000
€ 32.500.000 € 490.000 € 487.500 € 650.000 € 325.000 € 1.952.500
De personeelslasten voor het nieuwe bad zijn op hetzelfde niveau gehouden als van De Dolfijn. Voor de verdubbeling van het aantal leszwemmers is extra personeelsinzet nodig. Mogelijk kan door een efficiënte routing en indeling van de bassins in relatie tot toezicht en de toepassing van een toegangscontrolesysteem een besparing plaatsvinden op de personeelsinzet en hiermee de uitgaven voor personeel op gelijk niveau als voor De Dolfijn worden gehouden. Daarbij is uitgegaan van een gemeentelijk zwembad. Mogelijk valt de exploitatie te optimaliseren indien er een andere exploitatievorm wordt gekozen. De onderhoudslasten betreffen in hoofdzaak een reservering voor groot onderhoud ad € 270.000 per jaar (1,5% van de bouwkosten). De eerste jaren na de bouw zal het onderhoud beperkt zijn. Voor het huidige gebouw vindt alleen het noodzakelijke onderhoud plaats in verband met een verwachte toekomstige sluiting. De kosten voor energie zijn sterk afhankelijk van het energieconcept, de opwekking en de energiemarkt. Het energieconcept dient nader te worden verkend in een volgende planfase.
Blad 15 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
De beheerkosten zoals ICT, verzekeringen, belastingen, keuringen marketing en promotie, zijn relatief beperkt van grootte en gebaseerd op de huidige lasten van De Dolfijn. Voor de afschrijving van de inrichting is een periode van 10 jaar gehanteerd, van de installaties 15 jaar en van het gebouw 40 jaar. Dit conform het afschrijvingsbeleid van de gemeente Hoogeveen. Voor de rente is 1,5% gehanteerd (opgave gemeente Hoogeveen).
4.4
Resultaat Op basis van de raming van de baten en de lasten is het resultaat berekend (zie tabel 10). De baten zijn geraamd op circa € 1,1 miljoen. Dit is bijna het dubbele van de huidige baten. Doordat het bad veel beter gebruikt kan worden, een hogere attractiewaarde voor met name recreatief gebruik krijgt en tarieven kunnen worden verhoogd tot het prijsniveau van de zwembaden in Emmen en Meppel, moet deze omzet haalbaar zijn. De totale lasten zijn berekend op circa € 2 miljoen per jaar. De lasten voor het nieuwe zwembad zijn hoger geraamd dan voor De Dolfijn. Dit is in hoofdzaak het gevolg van de post onderhoud, wat in het huidige zwembad is geminimaliseerd tot het hoogst noodzakelijke. Tabel 10: Huidige en nieuwe exploitatielasten Opbrengsten
De Dolfijn
Nieuw bad
Recreatief
199.598
497.250
Zwemles/doelgroep/instructie
204.820 78.199 59.016 38.201
417.160 68.000 120.000 0
Verhuur verenigingen / school Horeca Overig Totaal opbrengsten
579.833
1.102.410
Kosten Personeel Energie/water Onderhoud Belasting/verzekering Inkoop horeca Overig Totaal kosten Resultaat Rente en aflossing Resultaat incl rente en aflossing
1.223.164 165.049 171.518 50.925 40.303 78.793
1.240.000 185.000 380.000 60.000 40.000 130.000 1.729.753 -1.149.919
185.572
1.952.500 -1.335.491
Blad 16 van 17
2.035.000 -932.590 -2.885.090
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Hiermee bedraagt het jaarlijks tekort op de exploitatie circa € 933.000 per jaar. Dat is lager exploitatietekort dan van De Dolfijn. Daarbij komen echter de kapitaalasten van circa € 2,0 miljoen per jaar ten opzichte van de huidige kapitaallasten ad € 200.000. Hierbij dient te worden vermeld dat er in de huidige exploitatie van De Dolfijn geen rekening is gehouden met investeringen en kapitaallasten voor een toekomstige renovatie van De Dolfijn.
Blad 17 van 17
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Bijlage 1 Ruimteprogramma nieuwbouw
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
Bijlage 1 Ruimteprogramma nieuwbouw omschrijving
ALGEMEEN centrale hal kassaruimte nawachtruimte vergader-/verenigingsruimte toiletten D + H toilet MIVA werkkast KANTOREN bedrijfsleider teamleiders administratie archief/kopieer/print serverruimte PERSONEEL personeelsruimte toiletten D + H doucher. personeel kleedr. personeel wasruimte fietsenstalling
vertrek vertrek opp aantal m2
1 1 1 1 8 1 1
1 1 1 1 1
1 4 2 2 1 1
210 incl incl 40 3 7 8
20 15 30 15 6
40 3 8 20 6 8
vloer opp m2 totaal
water opp m2 totaal
buiten opp m2 totaal
210
.. .. .. .. .. .. ..
.. .. .. .. .. .. ..
40 24 7 8
20 15 30 15 6
40 12 16 40 6 8
.. .. .. .. ..
.. .. .. ..
.. .. .. .. ..
.. .. .. ..
opmerkingen
open receptie in centrale hal
.. .. .. 289
m2 totaal
86
m2 totaal
.. .. .. .. ..
met keukenblokje .. .. ..
.. 122
HORECA horeca droog buffet/bar keuken/pantry berging horeca werkkast containerruimte WEDSTRIJDZWEMZAAL zwemzaal wedstrijdbassin wateroppervlak
jury/toez./EHBO tribune wedstrijdbassin toiletten D + H toilet MIVA doucheruimte gem. kleedruimte kleed/douchetoilet MIVA wisselcabines normaal make-up/haardroogruimte EHBO ruimte opslagruimte rolstoelen kledinglockers werkkast berging zwemzaal
m2 totaal
1 1 1 1 1 1
250 20 70 50 8 20
250 20 70 50 8 20
.. .. .. ..
.. .. .. ..
.. .. .. ..
..
..
afgescheiden buiten overkapt 418 m2 totaal
1
964
964
..
..
..
.. 525 ..
.. .. ..
1 150 18 2 2 6 4 40 1 1 1 250 2 2
20 1 3 7 20 30 12 3 20 15 10 0,5 8 30
20 150 54 14 40 180 48 120 20 15 10 125 16 60
.. .. .. .. .. ..
.. .. .. .. .. ..
439 m2 perronrui mte 25x21 m1, waterdiepte 2m, beweegbare bodem zijkant 3 m 5 m achter startblokken en overzijde 3 m zwemzaal 4,5 meter hoog incl. electronische tijdswaarneming .. 150 zitplaatsen tribune .. voor alle bassins bereikbaar 8 wanddouches / 12 plafonddouches 4 stuks 3,5 x 7,0m wisselcabines 1,2 x 1,4m (hangend)
.. .. ..
.. .. ..
.. .. .. 1836 m2 totaal
Zwembad Hoogeveen Actualisatie scenario nieuwbouw projectnummer 485295 15 september 2023 Gemeente Hoogeveen
De informatie die in dit rapport is opgenomen is uitsluitend bestemd voor de geadresseerde(n) en kan persoonlijke of vertrouwelijke informatie bevatten. Gebruik van deze informatie, door anderen dan de geadresseerde(n) en gebruik door hen die niet gerechtigd zijn van deze informatie kennis te nemen, is niet toegestaan. De informatie is uitsluitend bestemd om te worden gebruikt door de geadresseerde, voor het doel waarvoor dit rapport is vervaardigd. Indien u niet de geadresseerde bent of niet gerechtigd bent tot kennisneming, is openbaarmaking, vermenigvuldiging, verspreiding en/of verstrekking van deze informatie aan derden is niet toegestaan, tenzij na schriftelijke toestemming door Antea Group en wordt u verzocht de gegevens te verwijderen en direct melding te maken bij security@anteagroup.nl. Derden, zij die niet geadresseerd zijn, kunnen geen rechten aan dit rapport ontlenen, tenzij na schriftelijke toestemming door Antea Group.
Over Antea Group Antea Group is het thuis van 1500 trotse ingenieurs en adviseurs. Samen bouwen wij elke dag aan een veilige, gezonde en toekomstbestendige leefomgeving. Je vindt bij ons de allerbeste vakspecialisten van Nederland, maar ook innovatieve oplossingen op het gebied van data, sensoring en IT. Hiermee dragen wij bij aan de ontwikkeling van infra, woonwijken of waterwerken. Maar ook aan vraagstukken rondom klimaatadaptatie, energietransitie en de vervangingsopgave. Van onderzoek tot ontwerp, van realisatie tot beheer: voor elke opgave brengen wij de juiste kennis aan tafel. Wij denken kritisch mee en altijd vanuit de mindset om samen voor het beste resultaat te gaan. Op deze manier anticiperen wij op de vragen van vandaag en de oplossingen voor morgen. Al 70 jaar.
Contactgegevens Tolhuisweg 57 8443 DV HEERENVEEN Postbus 24 8440 AA HEERENVEEN E. rob.verkerk@anteagroup.nl
www.anteagroup.nl
Copyright © 2023 Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar worden gemaakt door middel van druk, fotokopie, elektronisch of op welke wijze dan ook, zonder schriftelijke toestemming van de auteurs.