3.c VRT Jaarrekening 2021.pdf
Tekst van het document
4.4
Verbonden partijen
Deze paragraaf betreft derde rechtspersonen waarmee Veiligheidsregio Twente een bestuurlijke én financiële band heeft, door een participatie in een vennootschap of deelnemingen in stichtingen. Met een bestuurlijk belang bedoelen we een zetel in het bestuur van een deelneming of stemrecht. Een financieel belang houdt in dat de organisatie middelen ter beschikking heeft gesteld en die verliest bij faillissement van de verbonden partij en/of als financiële problemen bij de verbonden partij op haar verhaald kunnen worden. Van een financieel belang is ook sprake als Veiligheidsregio Twente bij liquidatie van een derde rechtspersoon middelen uitgekeerd kan krijgen. Visie en beleid op verbonden partijen Veiligheidsregio Twente heeft geen specifieke visie ontwikkeld op gebied van verbonden partijen. Het belang daarvan groeit naarmate de organisatie zich verbindt aan meer partijen. Maar dat is niet het geval. Het aantal verbonden partijen van VRT is sinds oprichting stabiel. Risicoanalyse verbonden partijen Het is niet nodig om de partijen waarmee VRT zich heeft verbonden te voorzien van een risicoscore. Zowel de vereniging van eigenaren als de stichting Meldkamer Twente zijn rechtspersonen die enkel in het leven zijn geroepen om de uitvoering van zaken te waarborgen. Het zijn bovendien rechtspersonen zonder personeel (en dus zonder eigen wil).
43 // JAARSTUKKEN 2021
Lijst met verbonden partijen Stichtingen en verenigingen Vereniging van Eigenaren genaamd Hulpverlening-diensten. Gevestigd aan de Demmersweg 55 (Westermaat) te Hengelo. 1. Doelstelling
2.
Bestuurlijk en financieel belang
3.
Mate van beïnvloedbaarheid in bedrijfsvoering Financiële kengetalen (in €) 4. Jaarrekeningresultaat 5. Eigen vermogen 6. Vreemd vermogen
Informatie Instandhouding van het pand aan de Demmersweg, waar de Meldkamer in gevestigd is, volgens het vastgestelde reglement als bedoeld in artikel 111d, Boek 5 van het B.W. De eigenaren in de gemeenschap zijn stemgerechtigd voor de volgende delen: Veiligheidsregio Twente 39 stemmen Stichting Ambulance Oost 61 stemmen Het bestuur van de vereniging bestaat uit twee bestuurders van Veiligheidsregio Twente namelijk de portefeuillehouder Financiën en de secretaris VRT en één bestuurder (directeur) van de Stichting Ambulance Oost. In 2020 is de stallingsruimte van het appartement aan de Demmersweg te Hengelo verkocht aan de Ambulance Oost. Het deel dat Veiligheidsregio Twente bezit is hiermee gedaald van 52 naar 39. Zij kan voor 39/100 deel aansprakelijk gesteld worden bij een faillissement of bij een financieel probleem. Invloed op bedrijfsvoering is mogelijk via de benoemde bestuurders en de meerderheid van stemmen. 2021
2020
-€ 4.388 € 61.607 € 11.811
-€ 27.524 € 65.995 € 47.589
Stichting Meldkamer Twente Gevestigd aan de Demmersweg 55 (Westermaat) te Hengelo. 1. Doelstelling
2.
Bestuurlijk belang en financieel belang
3.
Mate van beïnvloedbaarheid in bedrijfsvoering Financiële kengetalen (in €) 4. Jaarrekeningresultaat 5. Eigen vermogen 6.. Vreemd vermogen Stichting BOGO Brandweeropleidingen Gevestigd te Zwolle 1. Doelstelling
44 // JAARSTUKKEN 2021
Informatie Het bevorderen van multidisciplinaire samenwerking van de meldkamers van de Politie Twente, Ambulance Oost en Veiligheidsregio Twente, door het faciliteren van ondersteunende processen. Zij tracht haar doelstelling te bereiken door het verwerven en exploiteren van infrastructuur en andere voorzieningen. De stichting wordt financieel gevoed door de achterliggende organisaties. (Politie, Ambulance Oost en VRT). Het stichtingsbestuur wordt gevormd door de directeuren van de verschillende hulpverleningsdiensten. De beïnvloedbaarheid in de bedrijfsvoering is redelijk groot gelet op het lidmaatschap van VRT in het stichtingsbestuur. 2021
2020
-€ 20.685 € 984.329 € 4.611
€ 28.484 € 955.845 € 3.973 Informatie
Het bevorderen van de opleiding, oefening en training ten behoeve van de brandweer en de hulpverlening in de ruimste zin, zulks overeenkomstig, voor zover van toepassing, de richtlijnen te dezer zake van overheidswege, met dien
2.
Bestuurlijk belang en financieel belang
3.
Mate van beïnvloedbaarheid in bedrijfsvoering Financiële kengetalen (in €) 4. Jaarrekeningresultaat 5. Eigen vermogen 6.. Vreemd vermogen
4.5
verstande dat hieronder niet zijn begrepen commerciële en marktgerichte activiteiten. Veiligheidsregio’s hebben een voordrachtsrecht als het gaat om benoeming van bestuursleden. Dit recht is echter niet afdwingbaar. Het bestuurlijk belang is daardoor niet volledig toepasbaar. Bij liquidatie van de stichting komt het aanwezig batig saldo ter beschikking van de deelnemende samenwerkingsverbanden. Een beperkte mate van beïnvloedbaarheid in de bedrijfsvoering is mogelijk via het lid in het bestuur. 31-8-2021
31-8-2020
€ 193.872,€ 2.287.915,€ 5.661.448
€ 132.170,€ 2.134.728 € 4.902.611
Financiering
Treasury gaat over het sturen en beheersen van, het verantwoorden over en het toezicht houden op de financiële vermogenswaarden, de financiële geldstromen en de hieraan verbonden risico’s. Het in 2018 vastgestelde treasurystatuut stelt hiervoor de beleidskaders. Het Rijk heeft met de Wet financiering decentrale overheden (Wet Fido) en aanvullende regelgeving regels gesteld over hoe decentrale overheden hun geld en kapitaal beheren. De regeling schatkistbankieren houdt in dat overtollige middelen van decentrale overheden bij het ministerie van financiën moeten worden aangehouden. Het treasurystatuut sluit aan op de regelgeving en geeft ook de verdeling van verantwoordelijkheden en bevoegdheden weer. Belangrijk instrument voor de uitvoering van de treasury is de liquiditeitsplanning. Tweemaal per jaar wordt een treasurybericht opgesteld voor de portefeuillehouder Middelen. Dit bericht geeft inzicht in de stand van zaken van de treasury en legt een basis voor de uitvoering van de treasury in de komende periode. Risico’s Door de wet Fido en aanvullende regelgeving zijn de risico’s op de treasuryactiviteiten als beperkt te kwalificeren. De wet Fido stelt grenzen aan de mogelijkheid om goederen te financieren met kortlopende middelen (kasgeldlimiet) en maximeert de aflossing en renteherziening op aangetrokken leningen in enig jaar (renterisiconorm).
Daarmee wordt het renterisico beperkt. Ook zijn er regels gesteld ten aanzien van het gebruik van derivaten, de vorm waarin leningen worden opgenomen of verstrekt en met welk soort instellingen financiële transacties mogen worden gedaan. Door proactief uitvoering te geven aan de treasuryfunctie (periodiek opstellen liquiditeitenplanning en periodieke check op renteprognoses) zijn de restrisico’s verder te verminderen. Met de gedifferentieerde leningenportefeuille van € 42,2 miljoen (stand ultimo 2021) is een groot deel van de activa met langlopende financiering afgedekt. Wettelijke kengetallen Vanuit de regelgeving zijn er drie kengetallen die periodiek moeten worden berekend. De kasgeldlimiet en het schatkistbankierenpercentage worden achteraf gemiddeld per kwartaal berekend. Voor de renterisiconorm wordt vooruitgekeken met een berekening voor het komende jaar en een doorkijk naar de volgende drie jaren. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is opgenomen om de directe gevolgen van een snelle rentestijging te beperken. Deze limiet beperkt het aandeel van de financieringsbehoefte dat met kortlopend vreemd vermogen mag worden gefinancierd. Bij wet is het maximum gesteld op 8,2% van het begrotingstotaal (in 2021 € 4,8 mln.). De percentages voor 2021 staan in de onderstaande grafiek.
Kasgeldlimiet
Q1 6,8%
Q2 -/- 3,6%
Q3 -/- 8,8%
Q4 -/- 2,4%
Door het aantrekken van 2 langlopende leningen van in totaal € 7 mln. in april 2021 is de behoefte aan kortlopende leningen afgenomen en is de kasgeldlimiet negatief geworden. Gezien de zeer lage rente was besloten om de langlopende leningen, m.n. nodig voor investeringen in nieuwbouw kazerne Almelo en een serie
45 // JAARSTUKKEN 2021
van 12 tankautospuiten, al vroegtijdig aan te trekken. De aangetrokken leningen (voor 5 en 10 jaar) hebben gemiddeld een negatief rentepercentage. In Q4 zijn genoemde investeringen op gang gekomen en dat is terug te zien in de stijging van de kasgeldlimiet. Schatkistbankieren Schatkistbankieren houdt in dat decentrale overheden de verplichting hebben om hun middelen aan te houden bij het ministerie van financiën. Voor de middelen beneden het drempelbedrag (0,75% van het begrotingstotaal) geldt deze verplichting niet. Vanwege het schatkistbankieren wordt gestreefd naar het minimaliseren van de overtollige middelen. De kwartaalgemiddelden voor 2021 staan in onderstaande tabel. Met de bank is automatische afdracht naar de rekening schatkistbankieren afgesproken.
Schatkistpercentage
Q1 0,0%
Q2 0,0%
Q3 0,0%
Q4 0,0%
Renterisiconorm De renterisiconorm bepaalt dat van de vaste schuld jaarlijks een bedrag van maximaal 20% (in 2021 € 11,6 mln.) van het begrotingstotaal onderhevig mag zijn aan renteherziening en herfinanciering. Hiermee is een grens gesteld aan het renterisico op de leningenportefeuille. De renterisicopercentages vanaf 2022 zijn berekend op basis van het begrotingstotaal 2022. Deze staan in onderstaande tabel en laten zien dat de norm ruimschoots wordt gehaald.
Renterisiconorm
2021 4,0%
2022 4,2%
2023 5,1%
2024 0,0%
Omslagrentepercentage Renteschema 2021 (x € 1.000,-) a. de externe rentelasten over korte en lange financiering b. de externe rentebaten over de korte en lange financiering Saldo rentelasten en rentebaten c1.
1.069 19 1.050
De rente die aan de grondexploitatie moet worden doorberekend De rente van projectfinanciering die aan het betreffende taakveld moet worden doorberekend De rentebaat van door-verstrekte leningen indien daar een specifieke lening voor is aangetrokken, die aan het betreffende taakveld moet worden toegerekend Aan taakvelden toe te rekenen externe rente
n.v.t. n.v.t.
d1. d2.
Rente over eigen vermogen Rente over voorzieningen Totaal aan taakvelden toe te rekenen rente
n.v.t. n.v.t. 0
e. f.
De aan taakvelden toe te rekenen rente (renteomslag) Renteresultaat op het taakveld treasury
1.045 5 -/-
c2. c3.
n.v.t.
0
Het renteresultaat bedraagt 0,5% van de werkelijke rentelasten en ligt hiermee ruim binnen de limiet (25%) waardoor een correctie van de omslagrente niet nodig is.
46 // JAARSTUKKEN 2021
Jaarrekening
47 // JAARSTUKKEN 2021
5 Balans per 31-12-2021 Voor resultaatbestemming en na verwerking van tussentijdse mutaties in de reserves ACTIVA (in €)
Ultimo 31-12-2021
Ultimo 31-12-2020
53.410.885 4.063.312 28.244.417 13.864.849 231.112 7.007.195
52.231.665 4.063.312 28.689.601 13.062.056 269.998 6.146.698
72.610 72.610
72.610 72.610
53.483.495
52.304.275
5.083.286 277.767 4.158.917 619.692 26.909
4.039.072 262.552 3.341.163 405.401 29.956
13 13
0 0
5. Overlopende activa Overige vooruitbetaalde bedragen Nog te ontvangen bedragen van Europese en Nederlandse overheidslichamen: Europese overheidslichamen Het Rijk Overige Nederlandse overheidslichamen Overige nog te ontvangen bedragen
1.258.010 1.020.294
1.874.806 1.367.724
2.060 163.366 72.290
0 385.005 122.077
Totaal vlottende activa
6.341.308
5.913.877
TOTAAL GENERAAL
59.824.803
58.218.152
1. Materiële vaste activa Investeringen met een economisch nut Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen (incl. civieltechnische aanpassingen) Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa 2. Financiële vaste activa Overige langlopende leningen u/g
Totaal vaste activa
Vlottende activa 3. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ‘s Rijks schatkist Overige vorderingen Kortlopende vorderingen 4. Liquide middelen Kassaldi Bank- en girosaldi
48 // JAARSTUKKEN 2021
PASSIVA (in €)
Ultimo 31-12-2021
Ultimo 31-12-2020
6. Eigen vermogen
2.033.682
2.821.664
Algemene reserve Bestemmingsreserve Nog te bestemmen resultaat
-1.522.696 2.256.370 1.300.008
-739.012 1.797.447 1.763.230
7. Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Binnenlandse banken en overige financiële instellingen
42.200.000
37.500.000
42.200.000
37.500.000
Totaal vaste passiva
44.233.682
40.321.664
8. Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar
12.197.897
14.784.583
Kasgeldleningen
5.000.000
5.800.000
Overige schulden
7.197.897
8.984.583
9. Overlopende passiva Vooruit ontvangen bedragen van Europese en Nederlandse overheidslichamen: Europese overheidslichamen
3.393.224
3.111.904
22.519
8.095
2.666.409 704.296
2.670.226 433.583
Totaal vlottende passiva
15.591.121
17.896.488
TOTAAL GENERAAL
59.824.803
58.218.152
Vaste passiva
Vlottende passiva
Het Rijk Overige Nederlandse overheidslichamen
49 // JAARSTUKKEN 2021
6 Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening Bedragen x € 1.000,-
Begroting 2021 voor wijziging
Programma
Baten
Lasten
Saldo
Begroting 2021 na administratieve wijziging Baten
Lasten
Realisatie 2021
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Multidisciplinaire onderwerpen
2.005
1.452
554
1.951
1.397
554
3.263
1.960
1.303
Brandweer
7.354
43.236
-35.882
7.164
43.076
-35.912
6.987
43.548
-36.561
GHOR
946
1.275
-329
909
1.238
-329
985
1.075
-89
Gemeenten
460
497
-37
460
497
-37
421
443
-22
0
0
0
0
0
0
1.627
1.888
-262
10.765
46.460
-35.695
10.482
46.208
-35.725
13.283
48.914
-35.630
46.565
46.742
46.742
46.761
-10.870
517
-11.016
710
11.841
-11.131
Corona Subtotaal Algemene dekkingsmiddelen Gemeentelijke bijdrage Overhead
46.565 713
11.582
11.533
Heffing VPB
0
0
Bedrag onvoorzien
0
0
46.761
Subtotaal
47.278
11.582
35.695
47.259
11.533
35.725
47.470
11.841
35.630
Totaal gerealiseerde saldo baten en lasten
58.042
58.042
0
57.741
57.741
0
60.754
60.755
-1
1.776
475
1.301
0
0
61.229
1.300
Toevoegingen/ onttrekkingen aan reserves
0
0
Onttrekking aan weerstandsvermogen
0
0
Gerealiseerd resultaat
58.042
* Resultaat is exclusief interne verrekening BRW-TSC
50 // JAARSTUKKEN 2021
58.042
0
57.741
57.741
0
62.529
7 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Algemeen De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals overlopende verlofaanspraken en dergelijke. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming te weten vier jaar.
Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (reorganisaties) dient wel een verplichting gevormd te worden. Balans Vaste activa Materiële vaste activa met economisch nut Overige investeringen met economische nut: Activa worden gewaardeerd op basis van de verkrijgingsprijs of aanschafwaarde. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs en bijkomende kosten. De aanschafwaarde omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte gronden hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de aanschaf kunnen worden toegerekend (kosten van de architect bij nieuwbouw of de inbouwkosten van de inventaris bij vervoermiddelen). In de aanschafprijs kunnen voorts worden opgenomen een redelijk deel van de indirecte kosten en de rente over het tijdvak dat aan de vervaardiging van het actief kan worden toegerekend; in dat geval vermeldt de toelichting dat deze rente is geactiveerd. Reserves worden niet in mindering gebracht op de boekwaarde van een investering. Deze mogen wel worden gebruikt ter dekking van de jaarlijkse kapitaallasten. Bijdragen van derden moeten op de waarde van de investering in mindering worden gebracht indien er een directe relatie aanwezig is met het actief. Implementatiekosten van software kunnen alleen worden geactiveerd wanneer het een eigen actief betreft of indien er sprake is van gebruiksrechten voor onbepaalde duur.
In andere gevallen worden implementatiekosten jaarlijks in de exploitatie begroot en verantwoord. Op vaste activa met een beperkte levensduur wordt vanaf het moment van ingebruikneming jaarlijks afgeschreven volgens de lineaire afschrijvingsmethode dat is afgestemd op de verwachte toekomstige gebruiksduur. Bij materieel wordt rekening gehouden met een restwaarde van 5%. Op grond wordt niet afgeschreven. De gehanteerde afschrijvingstermijnen bedragen in jaren: Gronden en terreinen n.v.t. Woonruimten 5 – 40 Bedrijfsgebouwen 5 – 40 Vervoermiddelen 3 – 20 Machines, apparaten en installaties 3 – 15 Overige materiële vaste activa diverse
51 // JAARSTUKKEN 2021
Inhaalafschrijving Extra afschrijvingen vloeien voort uit duurzame waardeverminderingen van het actief (art. 65 lid 1). De waardevermindering wordt bij constatering als last genomen. Materiële vaste activa met maatschappelijk nut Niet van toepassing. Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen en leningen u/g zijn opgenomen tegen nominale waarde. Zo nodig is een voorziening voor verwachte oninbaarheid in mindering gebracht. Vlottende activa Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid kan een voorziening in mindering worden gebracht. Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. Vaste passiva Bestemmingsreserves Bestemmingsreserves worden gevormd door instemmen van het algemeen bestuur. Dit gebeurt aan de hand van een format waarin wordt aangegeven wat de bestemming is, hoe deze wordt gevormd/gevoed, het wel of niet toevoegen van rente, de looptijd van de reserve en de maximale hoogte van de reserve. Indien het format is vastgesteld kunnen toevoegingen en onttrekkingen plaatsvinden binnen de gestelde normen zonder aanvullend besluit van het algemeen bestuur. Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c.q. het voorzienbare verlies.
Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente typische looptijd van één jaar of langer. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.
52 // JAARSTUKKEN 2021
8 Toelichting op de balans per 31-12-2021 Alle bedragen zijn in euro’s. 1.
Activa
Materiële vaste activa De materiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen:
Overige investeringen met een economisch nut Totaal materiële vaste activa
Boekwaarde 31-12-2021 € 53.410.885 € 53.410.885
Boekwaarde 31-12-2020 € 52.231.665 € 52.231.665
De overige investeringen met economisch nut kunnen als volgt worden onderverdeeld:
Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiele vaste activa Totaal investeringen economisch nut
Boekwaarde 31-12-2021 € 4.063.312 € 28.244.417 € 13.864.849 € 231.112 € 7.007.195
Boekwaarde 31-12-2020 € 4.063.312 € 28.698.601 € 13.062.056 € 269.998 € 6.146.698
€ 53.410.885
€ 52.231.665
Het onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met economisch nut weer. De kolom ‘bijdrage van derden’ en ‘afwaardering’ is achterwege gelaten, omdat dit niet van toepassing was in 2021.
Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen Vervoermiddelen Machines, app. en installaties Overige materiele vaste activa Totaal
Boekwaarde Investering 31-12-2020 € 4.063.312 € 28.689.601 € 937.861 € 13.062.056 € 2.779.218
Boekwaarde 31-12-2021 € 4.063.312 € 1.282.792 € 28.244.417 € 1.873.561 € 13.864.849
Desinvestering Afschrijving € 100.253 € 102.863
€ 269.998
€ 38.886
€ 231.112 € 7.007.195
€ 6.146.698 € 2.902.805
€ 34.848
€ 2.007.460
€ 52.231.665 € 6.619.883
€ 237.964
€ 5.202.699 € 53.410.885
De belangrijkste in het boekjaar gedane investeringen staan in het onderstaande overzicht vermeld: Tankautospuiten Nieuwbouw kazerne Almelo Dienstvoertuigen BOE container Pagers P2000 TSC Oefenruimten Bepakking tankautospuiten Bluspakken Basisomgeving vaste werkplekken
€ 2.263.146 € 834.481 € 288.009 € 173.417 € 215.763 € 187.534 € 569.051 € 856.411 € 183.410 € 5.571.223
In 2020 is de stallingsruimte van het appartement aan de Demmersweg te Hengelo, het appartement waarin de meldkamer is ondergebracht, verkocht aan de Ambulance Oost. Omdat het boekresultaat op het resterende deel van het appartement nog aan wijziging onderhevig kan zijn, is deze nog niet uit voorzorg ten laste van de rijksbijdrage in het resultaat verwerkt. Ook omdat nog niet alle gebeurtenissen rondom de meldkamertransitie vast staan (de overgangsdatum van de meldkamer is bijv. een streefdatum en staat niet vast o.b.v. onderliggend besluit). De verwachting is evenwel dat de resterende rijksgelden toereikend zijn om het pand t.z.t (bij definitief besluit over bestemming van het pand) zonder boekverlies af te kunnen waarderen.
53 // JAARSTUKKEN 2021
2. Financiële vaste activa Het verloop van de financiële vaste activa gedurende het jaar 2020 wordt in onderstaand overzicht weergegeven: Boekwaarde 31-12-2020
Investering
Desinvestering
Afloss. / Afschr.
Afwaar- Boekwaarde Deringen 31-12-2021
Overige langlopende leningen Hypothecaire leningen personeel
€ 72.610
€ 72.610
Totaal financiële vaste activa
€ 72.610
€ 72.610
Vlottende activa 3. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De in de balans opgenomen uitzettingen met een looptijd van één jaar of minder kunnen als volgt gespecificeerd worden:
Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ’s Rijksschatkist Overige vorderingen Debiteuren Overige vorderingen Kortlopende vorderingen Totaal uitzettingen korter dan één jaar
Boekwaarde 31-12-2021 277.767 4.158.917
Boekwaarde 31-12-2020 262.552 3.341.163
156.890 462.802 26.909 5.083.286
316.997 88.404 29.956 4.039.072
Uitzettingen in ’s Rijksschatkist Schatkistbankieren houdt in dat decentrale overheden de verplichting hebben om hun middelen aan te houden bij het ministerie van financiën. Voor de middelen beneden het drempelbedrag (0,75% van het begrotingstotaal) geldt deze verplichting niet. Middelen buiten de schatkist gehouden:
Voor meer toelichting wordt verwezen naar de paragraaf financiering.
54 // JAARSTUKKEN 2021
4. Liquide middelen Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten:
Kasgelden Rekening-courant tegoeden banken Totaal liquide middelen
Boekwaarde 31-12-2021 13 13
Boekwaarde 31-12-2020 -
5. Overlopende activa De post overlopende activa zijn als volgt te onderscheiden: Boekwaarde 31-12-2021 1.020.294
Overige vooruitbetaalde bedragen Nog te ontvangen bedragen van Europese en Nederlandse overheidslichamen: Europese overheidslichamen het Rijk overige Nederlandse overheidslichamen Overige nog te ontvangen bedragen Totaal overlopende activa Overige nog te ontvangen is als volgt opgebouwd:
Te ontvangen overige bedragen
€ 72.290
Te ontvangen bedragen van Het Rijk Te ontvangen bedragen van Overige Overheid
€ 2.060 € 163.366
Passiva Vaste passiva 6. Eigen vermogen Het in de balans opgenomen eigen vermogen bestaat uit de volgende posten:
Algemene Reserve Bestemmingsreserves: overige bestemmingsreserves Resultaat na bestemming Totaal eigen vermogen
55 // JAARSTUKKEN 2021
Boekwaarde 31-12-2021 -1.522.696 2.256.370
Boekwaarde 31-12-2020 -739.012 1.797.447
1.300.008 2.033.682
1.763.230 2.821.664
Boekwaarde 31-12-2020 1.367.724
237.715
507.082
1.258.010
1.874.806
De algemene reserve is als volgt opgebouwd: Reserve FLO Enschede Gemeente Enschede en Veiligheidsregio Twente hebben op 16 oktober 2013 sluitende afspraken gemaakt over de afwikkeling van het FLO-dossier brandweer Enschede. Deze additionele set afspraken is vastgelegd in een juridisch bindende overeenkomst. Onderdeel van de afspraak is dat Veiligheidsregio Twente een vordering van gemeente Enschede ad. € 1.980.000 accepteert die bestaat uit in het verleden gemaakte FLOkosten. Om deze last niet af te wentelen op de overige gemeenten is in het AB overleg van 30 juni 2014 besloten om hiervoor een bestemmingsreserve in te stellen. Per ultimo 2021 is de stand van de reserve als uitvloeisel van deze FLO afspraak bijgesteld tot €-1.784.906,-. Het saldo is in 2021 in nadelige zin gegroeid vanwege de 1e tranche van het versneld volstorten van de levensloop (= bepaling in de CAR) Reserve FLO Borne Per 1 januari 2006 is het FLO bij de brandweer herzien en wordt de 2e loopbaan ingevoerd. Voor medewerkers die onder de FLO-regeling vielen is FLO-overgangsrecht afgesproken. De gemeenten hebben afzonderlijk structureel budget ingebracht. Resultaten op deze begrotingspost worden afzonderlijk met betrokken gemeenten verrekend. In dat kader is in het AB overleg van 30 juni 2014 besloten om per gemeente een egalisatiereserve in te stellen.
Door de reparatie van het FLO-overgangsrecht (en het daaruit volgende versneld volstorten van de levensloop) is het nadelige saldo van de egalisatiereserve gemeente Borne verder opgelopen. In het BBV staat dat het niet mogelijk/toegestaan is om een negatieve bestemmingsreserve te vormen. Derhalve zijn de bovenstaande reserves op verzoek van de accountant en conform besloten in het AB overleg van 29 juni 2015 tijdelijk in mindering gebracht op de algemene reserve. FLO algemeen Op 30 juni 2014 is in het AB het besluit genomen om egalisatiesreserves te vormen voor een viertal gemeenten. Het resultaat op FLO wordt elke jaar cf. het besluit toegevoegd/ onttrokken aan de ingestelde egalisatiereserves. 7.
Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer Boekwaarde 31-12-2021
Boekwaarde 31-12-2020
Onderhandse leningen van: Binnenlandse banken en overige financiële instellingen
€ 42.200.000
€ 37.500.000
Totaal vaste schulden van één jaar of langer
€ 42.200.000
€ 37.500.000
De leningenportefeuille ziet er als volgt uit: Lening 2.500.000 3.000.000 2.200.000 2.500.000 5.000.000 5.000.000 5.000.000 10.000.000 3.500.000 3.500.000
Looptijd 5 jaar 9 jaar en 364 dagen 10 jaar 10 jaar 14 jaar en 365 dagen 20 jaar 25 jaar 30 jaar 10 jaar 5 jaar
Aangetrokken bij NWB BNG BNG Gemeente Huizen BNG NWB NWB NWB NWB NWB
Einddatum 04-05-2022 03-03-2023 13-10-2025 24-05-2027 03-03-2028 04-03-2033 04-03-2038 04-03-2043 07-04-2031 07-04-2026
Rentepercentage 0,343% 2,68% 1,33% 1,075% 3,30% 3,65% 3,80% 3,91% 0,07% 0,36%
42.200.000 De rentelasten van de bovenstaande leningenportefeuille bedraagt in 2021 € 1.088.660,-. Dit is exclusief de rente van de lening die gepresenteerd staat onder netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar. 8. Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar De in de balans opgenomen kortlopende schulden kunnen als volgt gespecificeerd worden:
56 // JAARSTUKKEN 2021
Kasgeldleningen Overige schulden Crediteuren Diverse overige schulden nog te betalen kortlopende verplichtingen Kruisposten Totaal netto vlottende schulden Nog te betalen
Boekwaarde 31-12-2021 5.000.000
Boekwaarde 31-12-2020 5.800.000
984.438
987.430
5.320.704 7.946 884.808 12.197.897
7.013.503 70.422 913.228 14.784.583
Boekwaarde per 31-12-2021 bestaat voornamelijk uit de volgende bedragen: Af te dragen UWV premies / loonbelasting Netto Salarissen Af te dragen BTW 21% Te verrekenen BTW belastingdienst Rekening-courant verhouding Deze post heeft betrekking op de rekening-courant verhouding tussen VRT en Meldkamer Twente. De rekening-courant verhouding is ingesteld om het betalingsverkeer voor de stichting Meldkamer Twente als verbonden partij van de VRT te regelen. 9. Overlopende passiva De specificatie van de post overlopende passiva is als volgt: Boekwaarde 31-12-2021
Boekwaarde 31-12-2020
Vooruit ontvangen bedragen Europese overheidslichamen het Rijk Overige Nederlandse overheidslichamen
22.519 2.666.409 704.296
8.095 2.670.226 433.583
Totaal vooruit ontvangen bedragen:
3.393.224
3.111.904
Europese overheidslichamen V&K / Kenniscentrum S&O / Management Het Rijk S&O / Management S&O / Mens en Organisatie S&O / OIV V&K / Kenniscentrum BV / Brandveilig Leven B&T / Onderhoud & Techniek Twente Safety Campus Gemeenten VB / Management VRT Algemeen Overige Nederlandse overheidslichamen V&K / Kenniscentrum
57 // JAARSTUKKEN 2021
Boekwaarde 31-12-2020
Vermindering
Vermeerdering
Boekwaarde 31-12-2021
8.095
-
14.424
22.519
14.424
842 21.677
927.907 150.000
2.583.791 959.940
150.000
75.000
75.000
75.000
275.000
410.329 163.687 14.489
275.000
5.472
150.000
155.472
150.000
363 246.000 100.000 1.105.604
925.000
100.000 177.500 407
363 346.000 277.500 181.011
100.000 175.000 -925.000
433.583
650.334
921.047
704.296
0
194.012
28.327
-
165.685
842 7.253 2.670.226 832.644
1.014.342 22.704
172.500 193.135 14.489
37.171 29.467
Herallocatie
34.980 34.980 V&K / Vakbekwaamheid 300.000 300.000 Brandveilig leven B&T / Onderhoud & 34.980 34.980 Techniek 15.000 15.000 B&T / Service & Beheer 114.571 114.571 TSC Kenniscentrum 129.967 129.967 Mensenhandel 6.456 346.100 346.100 6.456 Veiligheidshuis Twente 68.564 91.376 110.000 87.188 VB / Management 3.111.904 1.664.676 1.863.378 3.310.606 0 Totaal Langlopende financiële verplichtingen In het kader van de overdracht van de brandweer zijn de contracten geïnventariseerd en voor zover mogelijk gekwantificeerd. Per ultimo 2021 beschikt de Veiligheidsregio Twente over ca. 216 lopende contracten die voornamelijk betrekking hebben op de volgende organisatieonderdelen: Gebouwenbeheer; Beheer & Techniek; Informatievoorziening; Algemeen beheer. De resterende verplichting van de lopende contracten is in totaal berekend op € 22.949.188
58 // JAARSTUKKEN 2021
8.1
Toelichting op de mutaties van de reserves
In deze paragraaf worden de mutaties van de reserves toegelicht. De aard, reden en het oordeel per 31-12-2021 van de onderstaande reserves zijn te vinden in bijlage 2. Naam reserve Algemene reserve Algemene reserve Reserve FLO Enschede Reserve FLO Borne Totaal algemene reserve
Saldo 31-12-2020 426.911 -1.033.790 -132.133 -739.012
Bestemmingsreserves Brandweermaterieelplan Bedrijfsvoering Troned/ TSC FLO Almelo FLO Hengelo Innovatie Veiligheidsstrategie Veiligheidshuis Twente Totaal bestemmingsreserves
181.379 1.797.446
Totaal reserves
1.058.434
8.2
64.699 125.608 217.858 940.901 267.001
Resultaatbestemming Toevoegingen 2020 2021
455.093 50.750 505.843
59 // JAARSTUKKEN 2021
0
50.000
Saldo 31-12-2021 426.911 -1.784.906 -164.701 -1.522.696
520.234
362.593 474.710
536.021
14.699 237.725 111.639 973.256 267.001 108.077 543.972 2.256.369
1.026.077
-814.817
536.021
733.673
112.117 190.246 221.911
296.465 189.556
108.077
Toelichting op de mutaties van de voorzieningen
In 2021 zijn er geen voorzieningen aanwezig.
-1.206.209 -83.318 -1.289.527
Onttrekkingen 2021
9
Toelichting op het overzicht van baten en lasten 9.1
Analyse op afwijkingen tussen de begroting na wijziging en de jaarstukken
De analyse op de programma’s is inclusief het taakveld overhead. Programma Multidisciplinaire onderwerpen Overzicht baten en lasten (x € 1.000,-) Baten Lasten Totaal
Begroting na wijziging 1.951 1.397
Realisatie
Verschil
3.263 1.960
1.312 563
Analyse afwijkingen Toelichting ( x € 1.000,-) Voordeel op salariskosten doordat enkele functies later of (tijdelijk) niet zijn ingevuld. In verband met COVID-19 zijn de multidisciplinaire oefenen en opleidingen doorgeschoven naar 2022 en/ of geannuleerd. De kosten van de gemeenschappelijke meldkamer worden doorbelast naar LMS. Deze verrekening (lasten en baten) is niet geraamd. De kosten van Platform IVZ zijn in 2021 lager uitgevallen dan begroot. Daarnaast is de bijdrage verhoogd van 0,2 naar 0,3 euro per inwoner. De intentie is het overschot te reserveren voor toekomstige doelstelling. De baten en lasten van Veiligheidsstrategie Oost-Nederland zijn niet begroot. Veiligheidsstrategie Oost Nederland wordt via separate invorderingen gedekt. Weerbaar Twente is niet gebudgetteerd. De activiteiten binnen weerbaar Twente worden gedekt vanuit incidentele middelen. Veiligheidshuis Twente heeft gedurende het boekjaar een aanvullende bijdrage ontvangen. Deze bijdrage wordt gereserveerd voor in 2022 te realiseren doelstellingen. De bedrijfsvoering en personele bezetting van 2021 was nog niet op deze aanvullende bijdrage ingesteld. Kenniscentrum Mensenhandel is in 2021 gestart. Dit is gestart met beperkte personele omvang en beperkte activiteiten. Een deel van het overschot op budget is overgezet naar voortuit ontvangen en zal in het komende jaar worden aangewend.
Betreft de pro-rato vereffening van rijksgelden en gemeentelijke gelden om het rekeningsaldo vast te kunnen stellen. Deze pro-rato vereffening is op 24 maart 2014 door het algemeen bestuur vastgesteld. In verband met een positief saldo wordt een deel van het rijksgeld vereffend. Overig. Totaal
60 // JAARSTUKKEN 2021
Lasten
Baten
-118 -54
48
463
574
64
87
145
209
91
91
-7
356
-23
-23
0
-30
2 563
1.312
Programma Brandweer Overzicht baten en lasten (x € 1.000,-) Baten Repressie Beheer & Techniek Brandveiligheid Vakbekwaamheid Strategie & Ondersteuning TSC Totaal baten Lasten Repressie Beheer & Techniek Brandveiligheid Vakbekwaamheid Strategie & Ondersteuning Troned Totaal lasten Totaal
Begroting na wijziging
Realisatie
Verschil
0 137 0 0 4.615 2.411 7.163
64 443 108 326 4.559 2.332 7.832
64 306 108 326 -56 -79 669
12.869 13.016 4.129 5.856 4.794 2.411 43.075
13.221 12.213 3.938 5.912 6.888 2.220 44.393
352 -803 -191 56 2.095 -191 1.318
Analyse afwijkingen Toelichting (x € 1.000,-) Brandweer algemeen (salarissen) De uitkomst is het resultaat van diverse ontwikkelingen: Het werkelijke periodiek gewogen gemiddelde loopt verder weg van de begrotingsnorm (max-1). Formatie/ bezetting: verschillende vacatures zijn dit jaar tijdelijk niet vervuld. Noodgedwongen inzet van extra menskracht (o.a. voor inzet i.v.m. COVID-19). Het uitloopeffect (via het overgangsprotocol gegarandeerd voor het zittende personeel) is slechts ten dele in de geraamd loonsom betrokken. Daar tegenover staan inkomsten met betrekking tot detacheringen en uitkeringen (zwangerschap, ziekte etc.) Betreft de pro-rato vereffening van rijksgelden en gemeentelijke gelden om het rekeningsaldo vast te kunnen stellen. Deze pro-rato vereffening is op 24 maart 2014 door het algemeen bestuur vastgesteld. In verband met een positief saldo wordt een deel van het rijksgeld vereffend. Repressie In verband met COVID-19 zijn in Q1 en Q4 alle lokale en centrale oefeningen geannuleerd. Vrijwilligers zijn in die periode evenmin ingezet voor andere activiteiten (voorlichting, instructie). Dit heeft geresulteerd in een positief resultaat. Ook zijn veel sociale activiteiten niet doorgegaan vanwege beperkende maatregelen. Voor het budget op natuurbrandbeheersing middels luchtsurveillance is in 2020 besloten dit niet meer te doen.
Voor dit deel van het budget is echter nog geen nieuwe bestemming. Activiteiten in het kader van brandweerwedstrijden/ jeugdbrandweer zijn geannuleerd i.v.m. COVID-19. In 2021 zijn geen open dagen geweest. I.v.m. maatregelen COVID-19.
61 // JAARSTUKKEN 2021
Lasten 357
Baten -66
-104
-384
-16
-16 -12
Toelichting (x € 1.000,-) Beheer & Techniek Lagere kosten op kapitaallasten repressieve uitrusting o.a. door de vertraagde levering van bluspakken en sportkleding. Uitrol van bluskleding heeft plaatsgevonden in Q3 van 2021 waardoor kapitaallasten maar deels meetellen in 2021. De kosten met betrekking tot schadeherstel is voor een deel gedekt vanuit de schade-uitkeringen. Het verschil heeft voornamelijk te maken met het eigen risico. De persoonlijke uitrusting is dit jaar i.v.m. COVID-19 (minder oefeningen, opleidingen) minder intensief gebruikt. Daardoor zijn de daaraan verbonden uitgaven lager dan normaal. Daarnaast zijn de begrote inkomsten (o.a. ademlucht) niet volledig gehaald. De schattingswijziging in 2017 en de aanbestedingseffecten in 2021 (later leveren van de basisvoertuigen van de brandweer) heeft geresulteerd in een positief saldo op kapitaallasten materieel. In 2021 is het budget mede overschreden vanwege het feit dat het wagenpark is verouderd. Hierdoor zijn meer onderhoudskosten gemaakt dan begroot. De verwachting is dat de werkelijke uitgaven weer in lijn zijn te brengen met het budget als het wagenpark in de loop van 2022 en 2023 (met name tankautospuiten en dienstvoertuigen) is vernieuwd. Verkoop van een reeks dienstvoertuigen. Het gros van deze goederen is reeds afgeschreven. Daarbij lag de verkoopprijs veelal hoger dan verwacht.
In verband met COVID-19 is het wagenpark minder intensief gebruikt. Dit heeft geresulteerd in lagere brandstofkosten. De verzekeringsportefeuille is in de afgelopen jaren gegroeid en duurder geworden. Vanaf 2022 worden hier fundamenteel andere keuzes in gemaakt. Overige afwijkingen binnen Onderhoud en Techniek die het resultaat zijn van wat kleine positieve en negatieve verschillen. Projecten Onderhoud en Techniek betreft het aanbod van projecten voor andere partijen (andere Veiligheidsregio’s of onderwijsinstituten). Omdat hier geen kosten en opbrengsten voor geraamd zijn leidt dit tot een verschil Eind 2018 is een eenduidige bepakkingslijst voor de tankautospuiten vastgesteld met als uitgangspunt dat deze bij de aanschaf van nieuwe tankautospuiten wordt gehanteerd. Op basis van de vastgestelde lijst is in 2021 beroep gedaan op de hiervoor beschikbare incidentele middelen om de huidige tankautospuiten te harmoniseren. I.v.m. vertraging in de nieuwbouwprocessen liggen de werkelijke kapitaallasten in 2021 lager dan begroot. In het tweede helft van het jaar is kritisch gekeken naar de onderhoudsprojecten. Hierbij zijn alleen de noodzakelijke projecten opgepakt. Daarnaast zijn een aantal onderhoudswerkzaamheden die in 2021 gepland stonden vanwege COVID-19 niet doorgegaan. De schoonmaakkosten liggen structureel hoger dan begroot.
Dit komt mede door hoge indexeringen van aanbiedende partijen. In 2022 volgt een nieuwe aanbesteding. Prijzen van gas en elektra zijn hoger uitgevallen dan begroot. Door wijzigingen in de catering zijn kosten lager uitgevallen dan begroot. In 2021 zijn eenmalige kosten gemaakt voor de tijdelijke huisvesting in Almelo en nieuwbouw Glanerbrug. Overige afwijkingen binnen de kosten voor gebouwen die het resultaat zijn van wat kleinere positieve en negatieve verschillen. Brandveiligheid De lasten en baten van Risk Factory Twente zijn deels niet begroot. De lasten zijn gedekt binnen de bestaande gelden voor Risk Factory Twente en Brandveilig leven. Het subsidieprogramma Impuls Omgevingsveiligheid heeft een positief effect op de exploitatie. In 2021 zijn in dit kader vanuit de VRT geen activiteiten ondernomen. Op de lopende kostendrager van Brandveilig leven zijn een aantal kleine voordelen gerealiseerd door verminderde activiteit i.v.m. COVID-19 Budget voor interne bijscholing van personeel heeft niet volledig kunnen plaatsvinden door onder andere COVID-19.
62 // JAARSTUKKEN 2021
Lasten
Baten
-297
61
33
-99
-40
-464
129
255 -63 64 60 52
35
6
-474 -135
48 21 -117 411
3
-43
2
43
31 41
-7 -46
1
Vakbekwaamheid & Kennis Resultaat heeft voornamelijk te maken met de effecten van COVID-19. In Q1 en Q4 is het grootste deel van de oefeningen geannuleerd. Daarnaast is er een onder uitputting op het investeringsbudget voor oefenmaterialen. Deze worden gefaseerd aangeschaft. Brandweer Twente maar 2 i.p.v. 3 keer naar Zweden geweest. In 2021 zijn de opleidingsprogramma’s ‘gewoon’ door gegaan om de organisatie niet kwetsbaar te maken voor onderbezetting. De doorgang van de meeste leergangen is terug te zien in het minimale verschil. Activiteiten van het Kenniscentrum hebben slechts voor korte periodes stilgelegen en zijn daarna bijna allemaal ingehaald. Slechts enkele activiteiten hebben geen doorgang gevonden. Subsidietrajecten/ projectuitgaven zijn in 2021 voor een groot deel gedekt vanuit subsidie inkomsten en/of bestemde incidentele middelen. Daarbij is een klein deel van de kosten voor eigen rekening wat leidt tot een minimaal negatief resultaat op deze projecten. Strategie & Ondersteuning Voor het overgangsrecht FLO zijn egalisatiereserves ingesteld, die dienen ter verrekening van resultaten met de betreffende gemeenten. De uitgaven voor FLO waren in 2021 hoger dan geraamd vanwege het versneld volstorten van de levensloop. Het saldo wordt onttrokken aan de hiervoor ingestelde reserves.
Een aantal (vooral repressieve) opleidingen heeft in 2021 geen doorgang gevonden ten opzichte van het vooraf begrootte. COVID-19 heeft hierop geen invloed gehad. De afwikkeling van Repressieve keuringen heeft in 2021 een hoger kostenplaatje gehad dan begroot. De opbrengsten van de interne verrekening zijn niet begroot en leiden tot een afwijking. Internationaal en FEU waren in de begroting 2021 niet geraamd. Een substantieel deel van de kosten is daarnaast incidenteel en nog niet voorzien van dekking. Alle personele aangelegenheden zijn in 2021 geannuleerd vanwege COVID-19. Betreft het in 2021 niet gerealiseerde deel van de taakstellende bezuinigingen. De kosten van OMS worden gedekt middels een bijdrage vanuit de aangesloten objecten. Kosten en opbrengsten waren in het afgelopen jaar lager dan verwacht. Het OMS-traject wordt in 2022 verder afgebouwd. De kosten voor Regionale Toezicht ruimte worden volledig doorbelast naar de deelnemende partijen. Die doorbelasting is niet geraamd. Kosten voor het Drone project staan niet in de begroting wat leidt tot een afwijking. In 2022 worden deze kosten begroot conform besluit 2021. In 2021 is onder andere het AFAS-personeelsadministratie systeem geïmplementeerd. Dit heeft geleid tot niet begrote implementatiekosten. Daarnaast zijn niet voorziene kosten gemaakt voor informatiebeveiliging.
In 2021 zijn niet begrote kosten gemaakt voor cyber security. Het overige verschil betreft oplopende kosten voor software en licenties. Financieringsresultaat Overige afwijkingen die het resultaat zijn van wat kleinere positieve en negatieve verschillen. Troned I.v.m. COVID-19 zijn in Q1 en Q4 veel opleidingen en oefeningen die gepland stonden doorgeschoven naar een later moment en/of geannuleerd. Dit heeft geresulteerd in minderkosten (training gebonden kosten zijn lager uitgevallen) en tot minderopbrengsten. Aan het einde van het jaar zijn wel enkele annuleringskosten verrekend met klanten wat heeft geleid tot opbrengsten zonder dat hier kosten tegenover staan. Totaal
63 // JAARSTUKKEN 2021
-103
8
-4
-11 336
300
1.776
-40 71
51
122
54
-120 19 -47
-58
165
164
45 192 67
31
-21 -17
7
-191
-79
1.318
669
Programma GHOR Overzicht baten en lasten (x € 1.000,-) Baten Lasten Totaal
Begroting na wijziging 909 1.238
Realisatie
Verschil
986 1.075
77 -163
Analyse afwijkingen Toelichting (x € 1.000,-) Voordeel op salarissen wegens het tijdelijk niet invullen van vacature De kosten van het convenant met Ambulance Oost is in 2021 hoger uitgevallen door stijgende personele lasten. I.v.m. COVID-19 zijn zo goed als alle geplande opleidingen en/ of oefeningen doorgeschoven naar 2022 en of geannuleerd. De jaarlijkse licentiekosten van LCMS-GZ wordt volledig in rekening gebracht bij de GHOR en vervolgens weer doorbelast naar de partners (gebruikers). Betreft de pro-rato vereffening van rijksgelden en gemeentelijke gelden om het rekeningsaldo vast te kunnen stellen. Deze pro-rato vereffening is op 24 maart 2014 door het algemeen bestuur vastgesteld. In verband met een positief saldo wordt een deel van het rijksgeld vereffend. Overige afwijkingen die het resultaat zijn van wat kleinere positieve en negatieve verschillen. Totaal
Lasten -120 43
Baten 64
-86 18
38 -25
-19 -163
77
Realisatie
Verschil
421 443
-38 -54
Programma Gemeenten Overzicht baten en lasten (x € 1.000,-) Baten Lasten Totaal
Begroting na wijziging 460 497
Analyse afwijkingen Toelichting (x € 1.000,-) Lagere personele lasten door niet volledige gevulde formatie De OTO kosten voor bevolkingszorg is in 2021 i.v.m. COVID-19 lager uitgevallen. Dit heeft geleid tot een restitutie van de bijdrage van de gemeenten. Betreft de pro-rato vereffening van rijksgelden en gemeentelijke gelden teneinde het rekeningsaldo vast te kunnen stellen. Deze pro-rato vereffening is op 24 maart 2014 door het algemeen bestuur vastgesteld. In verband met een positief saldo wordt een deel van het rijksgeld vereffend. Totaal
64 // JAARSTUKKEN 2021
Lasten -23 -31
Baten -31 -7
-54
-38
Overhead Overzicht baten en lasten (x € 1.000,-) Baten Lasten Totaal
Begroting na wijziging 517 11.533
Realisatie
Verschil
710 11.841
193 307
Analyse afwijkingen Toelichting (x € 1.000,-) Algemeen VRT (salarissen) De uitkomst is het resultaat van diverse ontwikkelingen: Formatie / bezetting: verschillende vacatures zijn dit jaar tijdelijk niet of later vervuld. De werkelijke periodiek stijgt gewogen gemiddeld uit boven de begrotingsnorm (max-1). Dit jaar is t.o.v. afgelopen jaren minder gebruik gemaakt van externe inhuur. Multidisciplinaire onderwerpen In 2021 zijn minder opleidingen gevolgd. Alle personele activiteiten zijn i.v.m. COVID-19 geannuleerd. Er zijn in 2021 nagenoeg geen kosten gemaakt voor deelname aan symposia en/ of congressen. Overige afwijkingen die het resultaat zijn van wat kleinere positieve en negatieve verschillen. Brandweer Betreft het eigen risico m.b.t. ziekte, arbeidsongeschiktheid en WW. In combinatie met lager uitvallende verzekeringskosten. De zelf betaalde kosten voor schade zijn wel hoger uitgevallen in 2021 Opleidingskosten vallen dit jaar hoger uit dan begroot mede door inhaal van leergangen welke zijn geannuleerd in 2020 vanwege COVID-19. Het voordeel binnen ICT houdt vooral verband met de vrijgevallen investeringen in ICT-infrastructuur en geactiveerde software. Vervanging daarvan lijkt voorlopig niet aan de orde.
Daarnaast zijn oude ICT-goederen verkocht en zijn licentiekosten doorbelast naar gebruikers (andere Veiligheidsregio’s) Afgelopen jaar is meer ingehuurd dan eerdere jaren. In 2021 waren de huisvestingskosten (bureaubehoeften en frankeerkosten) lager dan begroot. Dit heeft mede te maken met thuiswerken vanwege COVID-19. Door COVID-19 zijn er minder kosten gemaakt voor promotie (geen open dagen etc.) en minder kosten voor personele activiteiten. In 2021 zijn boven budgettaire kosten gemaakt voor gezondheidsbevordering als aanvulling op sport- en keuringsprogramma’s. Overige afwijkingen die het resultaat zijn van wat kleinere positieve en negatieve verschillen. GHOR Alle personele activiteiten zijn i.v.m. COVID-19 geannuleerd. Totaal
Lasten 105
Baten 103
-8 -23 -18 71
54
`126
12
84 -18
15
59 -54 -35 24 42
9
-48 307
193
Realisatie
Verschil
1.627 1.888
-1.627 -1.888
Programma COVID-19 Overzicht baten en lasten (x € 1.000,-) Baten Lasten Totaal
65 // JAARSTUKKEN 2021
Begroting na wijziging 0 0
Analyse afwijkingen Toelichting (x € 1.000,-) Het COVID-19 (corona) virus heeft in 2021 voor het tweede jaar financiële gevolgen gehad op de jaarrekening. Het betreft hier de COVID-19 effecten die direct af te leiden zijn uit de administratie.
9.2
Lasten -1.888
Baten -1.627
Aanwending van het bedrag voor onvoorzien
Veiligheidsregio Twente kent geen bedrag voor onvoorzien.
9.3
Incidentele baten en lasten Incidentele baten (x € 1.000,-)
Realisatie begrotingsjaar
Raming begrotingsjaar na wijziging
Raming begrotingsjaar voor wijziging
Brandweer Diverse projecten Verkoop roerende en onroerende activa Tijdelijke huisvesting Almelo
436 247 3
0 0 0
0 0 0
Multidisciplinaire onderwerpen Diverse projecten
300
0
0
Directe kosten COVID-19
1.627
0
0
Totaal incidentele baten
2.613 Realisatie Begrotingsjaar
0 Raming begrotingsjaar na wijziging
Brandweer Diverse projecten Verkoop roerende en onroerende activa Tijdelijke huisvesting Almelo
698 5 408
0 0 0
0 0 0
Multidisciplinaire onderwerpen Diverse projecten
237
0
0
Directe kosten COVID-19
1.889
0
0
Totaal incidentele lasten
3.237
0
0
Incidentele lasten (x € 1.000,-)
0 Raming begrotingsjaar voor wijziging
Toelichting: Brandweer Diverse projecten In 2021 zijn binnen de programma brandweer verschillende projecten uitgevoerd, die deels zijn gedekt met inkomsten van het Rijk, subsidies, reserves, partners dan wel anderszins. Deze projectmatige activiteiten zijn in de primitieve begroting veelal niet weergegeven. Het gaat hierbij om o.a. de volgende projecten: Risk Factory Twente IOV Uiver Accumulate Doorontwikkeling Drone Projecten informatievoorziening IOC Harmonisatie materieel Projecten Onderhoud en Techniek
66 // JAARSTUKKEN 2021
Verkoop roerende en onroerende activa In 2021 is een aantal voertuigen verkocht. Deze voertuigen zijn volledig afgeschreven. Hiertegenover staan de kosten die worden gemaakt voor het aanmelden van het voertuig voor verkoop (veiling). Tijdelijke huisvesting Almelo In 2021 zijn kosten gemaakt om de tijdelijke huisvesting in Almelo op orde te krijgen. Deze kosten zijn onevenredig verdeeld over de tijdelijke huisvestingsperiode. Het zwaartepunt ligt in 2020-2021. Multidisciplinaire onderwerpen Diverse projecten In 2021 zijn binnen het programma multidisciplinaire onderwerpen verschillende projecten uitgevoerd, die grotendeels zijn gedekt met inkomsten van het Rijk, subsidies, partners dan wel anderszins. Deze projectmatige activiteiten zijn niet in de primitieve begroting weergegeven. Het gaat hierbij om o.a. de volgende projecten: Veiligheidsstrategie Weerbaar Twente Ondermijning COVID-19 Betreft de COVID-19 effecten die direct af te leiden zijn uit de administratie. Dit betreft de kosten die in 2021 zijn gemaakt m.b.t. COVID-19.
9.4
Structurele toevoegingen en onttrekking aan de reserves
Op 30 juni 2014 is in het AB het besluit genomen om egalisatiesreserves te vormen voor een viertal gemeenten. Het resultaat op FLO wordt elke jaar cf. het besluit toegevoegd/ onttrokken aan de ingestelde egalisatiereserves. In 2021 is € 1.674.130,- onttrokken aan de reserves. Bij de resultaatbestemming van 2021 zal de reserve voor het betreffende aandeel van de gemeentes weer deels worden aangevuld. Daarnaast is conform besluit het positief saldo voor de TSC (€ 112.117,-) en VHT (€ 362.593,-) toegevoegd aan de gelijknamige reserve. Voor het overschot op IVZ (€ 22.962,-) ligt een voorstel tot inrichting van een bestemmingsreserve conform besluit DVO. Voor Veiligheidsstrategie Oost Nederland is het een voorstel gedaan het overschot (€ 63.363,-) te doteren aan de gelijknamige reserve. Besluitvorming hierover vindt plaats in de BBG (bestuurlijke begeleidingsgroep).
9.5
Wet Normering Topinkomsten (WNT)
De Wet Normering bezoldiging topfunctionarissen (WNT) (semi) publieke sector is per 1 januari 2013 van kracht en stelt maxima aan de bezoldiging van bestuurders en hoogste leidinggevenden in de (semi) publieke sector. De WNT zegt dat de bezoldiging van bestuurders en hoogste leidinggevenden niet mag uitstijgen boven een beloningsmaximum. Dit komt voor het boekjaar 2021 neer op een bedrag van € 209.000,- (inclusief belaste onkostenvergoeding en werkgeversbijdrage pensioenpremie). Daarnaast geldt een maximale ontslagvergoeding voor topfunctionarissen van € 75.000,- dan wel naar rato van voltijdsdienstverband.
67 // JAARSTUKKEN 2021
1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende functionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling
Functiegegevens
H.G.W. Meuleman
S.J.M. Wevers
Secretaris, hoofd Veiligheidsbureau
Commandant Brandweer Twente
Aanvang en einde functievervulling in 2020 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking?
1/1 - 31/12
1/1 - 31/12
1,0
1,0
ja
ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
€
126.553,92
€
160.466,34
Beloningen betaalbaar op termijn
€
21.964,80
€
22.004,04
Subtotaal
€
148.518,72
€
182.470,38
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
€
209.000,00
€
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging
N.v.t. €
148.518,72
209.000,00
N.v.t. €
182.470,38
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
N.v.t.
N.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
N.v.t
N.v.t.
H.G.W Meuleman
S.J.M. Wevers
Gegevens 2020 Aanvang en einde functievervulling in 2019 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking?
1/1 - 31/12
1/1 - 31/12
1,0
1,0
Ja
Ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
€
Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Totale bezoldiging
68 // JAARSTUKKEN 2021
125.450,21
€
160.365,51
€
20.581,32
€
20.541,84
€
146.031,53
€
180.907,35
€
201.000,00
€
201.000,00
€
146.031,53
€
180.907,35
1b. Leidinggevende functionarissen zonder dienstbetrekking in de periode kalendermaand 1 t/m 12 S. Dinsbach Functiegegevens
Directeur Publieke Gezondheid
Kalenderjaar Periode functievervulling in het kalenderjaar (aanvang – einde) Aantal kalendermaanden functievervulling in het kalenderjaar Individueel toepasselijk bezoldigingsmaximum
2021
2020
1-1 t/m 31-12
1-1 t/m 31-12
12
12
Maximum uurtarief in het kalenderjaar Maxima op basis van de normbedragen per maand Individueel toepasselijke maximum gehele periode kalendermaand 1 t/m 12 Bezoldiging Werkelijk uurtarief lager dan het (gemiddeld) maximum uurtarief? Bezoldiging in de betreffende periode Totale bezoldiging gehele periode kalendermaand 1 t/m 12 (-/-) Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging, exclusief BTW Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
€ 199
€ 193
€ 292.200
€ 282.600
€ 74.426
€ 80.288
Ja
Ja
€ 29.824
€ 29.154
€ 29.824
€ 29.154
€ 29.824
€ 29.154
N.v.t.
N.v.t.
N.v.t.
N.v.t.
1d. Topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1.700,- of minder Naam topfunctionaris de heer A. Gerritsen de heer mr. drs. R.G. Welten mevrouw ir. C.A.M. Kroon de heer dr. G.O. van Veldhuizen mevrouw A.H. Raven BA de heer drs. S.W.J.G. Schelberg mevrouw drs. H.A.M. Nauta-van Moorsel de heer J.G.J. Joosten de heer A.C. Hofland mevrouw M.A.W. Haverkamp-Wenker mevrouw drs. A.E.H. van der Kolk de heer P.G. Welman mevrouw D. Tigchelaar de heer J.H.R. Pierik de heer mr. J.C.F. Broekhuizen de heer Th.J.F.M. Bovens de heer A. Gerritsen de heer dr. G.O. van Veldhuizen de heer drs. S.W.J.G. Schelberg de heer A.C. Hofland de heer P.G. Welman
69 // JAARSTUKKEN 2021
Functie AB Lid AB Lid AB Lid Voorzitter AB AB Lid AB Lid AB Lid AB Lid AB Lid AB Lid AB Lid AB Lid AB Lid AB Lid AB Lid Voorzitter AB DB lid DB lid DB lid DB lid DB Lid
9.6
EMU saldo
In het Verdrag van Maastricht is afgesproken dat het EMU-tekort van een bij de euro aangesloten land maximaal 3% van het Bruto Binnenlands Product (BBP) mag bedragen. Het EMU-tekort wordt bepaald door een gezamenlijk tekort van het Rijk, lokale overheden en sociale fondsen. In de onderstaande tabel is het EMU-saldo van Veiligheidsregio Twente berekend voor 2021. Daarmee draagt VRT negatief bij aan het EMU-saldo van Nederland. Belangrijkste oorzaak is de toename van de vaste activa door de hoge investeringen. Jaar
2021
EMU-SALDO
-2.214
(x € 1.000,-) Kapitaalverstrekkingen en Financiële vaste activa leningen Uitzettingen Activa Mutaties (1 januari tot 31 december)
Uitzettingen Vlottende activa
Liquide middelen
Vaste Passiva Passiva
Vlottende passiva
1.044 0
Overlopende activa
-617
Vaste schuld
4.700
Vlottende schuld
-2.587
Overlopende passiva
281
Eventuele boekwinst bij verkoop effecten en (im)materiële vaste activa
247
9.7
Investeringen
In de investeringsparagraaf van de begroting is een opsomming gemaakt van de investeringen die voor het betreffende begrotingsjaar op de rol staan. Het is een fragment uit de investeringsplanning die begin 2020 is gemaakt en overziet dus een horizon van bijna 2 jaar. In de praktijk wordt de investeringsplanning periodiek (en naar bevind van zake) bijgewerkt. De werkelijke investeringen kunnen in die zin afwijken van de oorspronkelijke planning. In een tijdsbestek van c.a. 2 jaar kan immers veel gebeuren. Onderstaand een overzicht tussen de geplande en werkelijke investeringen in 2021 Investering
Gepland in € mln.
Werkelijk in € mln.
Gebouwen (w.o. Almelo, Hellendoorn) Materieel (w.o. tankautospuiten en tankwagens)
€ 5,7
€ 1,2
€ 6,3
€ 3,5
Materialen (w.o. blus- en dienstkleding)
€ 1,9
€ 1,5
ICT
€ 0,2
€ 0,5
Totaal
€ 14,1
€ 6,7
Opmerking
Investeringen zijn in de tijd opgeschoven en gaan voor het gros plaatsvinden in 2022. Vertraging in de levering van materieel is mede veroorzaakt door schaarste van onderdelen op de wereldmarkt. Die schaarste is ten dele terug te voeren op de pandemie. Verschil voornamelijk veroorzaakt door latere levering van het operationeel uniform (= landelijke traject). Investeringen in ICT zijn wat hoger uitgevallen door versnelde overgang naar mobiele werkplekken (effect COVID) en niet in de raming opgenomen investeringen in Wifi.
Overall beeld is dus dat de werkelijke investeringsniveaus achterlopen. Dit beeld sluit aan op voorgaande jaren, reden waarom in de jaarrekening op dit punt (kapitaallasten) nog steeds sprake is van een overschot op de begroting. Dat beeld wijzigt echter na levering van de tankautospuiten en oplevering van de kazerne Almelo (per saldo een stijging van kapitaallasten met c.a. 0,7 mln. per jaar).
70 // JAARSTUKKEN 2021
10 Analyse begrotingsrechtmatigheid Normering van de begrotingsrechtmatigheid conform het controleprotocol voor de accountantscontrole op de jaarrekening 2018 e.v. van Veiligheidsregio Twente. Legenda: Rechtmatig is een kostenoverschrijding op programmaniveau die: a) geheel of grotendeels wordt gecompenseerd door direct daaraan gerelateerde inkomsten; b) past binnen het bestaande beleid, maar die niet tijdig kon worden gesignaleerd; c) bij het opmaken van de jaarrekening bekend is geworden nadat de overhead is toegerekend, mits op de kostenplaatsen geen overschrijdingen voorkomen en past binnen het geformuleerde beleid; d) het gevolg is van een hoger investeringsbedrag in een voorgaand jaar. Onrechtmatig is een kostenoverschrijding op programmaniveau die: a) past binnen het bestaande beleid maar die ten onrechte niet tijdig is gesignaleerd; b) niet past binnen het bestaande beleid en waarvoor geen begrotingswijziging is ingediend; c) gevolg is van een activiteit die achteraf als onrechtmatig moet worden beschouwd; d) leidt tot kosten binnen de begroting, waarvoor minder prestaties zijn geleverd. Kostenoverschrijdingen die op grond van het voorgaande als onrechtmatig moeten worden gekwalificeerd, worden hierna op programmaniveau geanalyseerd. Deze worden, voorzien van een toelichting, aan het algemeen bestuur verantwoord.
71 // JAARSTUKKEN 2021
Bedragen x € 1.000,-
Begroting 2021 na administratieve wijziging
Programma
Baten
Lasten
Realisatie 2021
Saldo
Baten
Lasten
Waarvan rechtmaige lasten
Begrotingsafwijking
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Multidisciplinaire onderwerpen
1.951
1.397
554
3.263
1.960
1.303
1.312
563
749
563
Brandweer
7.164
43.076
-35.912
6.987
43.548
-36.561
-177
472
-649
472
GHOR
909
1.238
-329
985
1.075
-89
77
-163
240
Gemeenten
460
497
-37
421
443
-22
-38
-54
16
0
0
0
1.627
1.888
-262
1.627
1.888
-262
10.482
46.208
-35.725
13.283
48.914
-35.630
2.801
2.706
95
46.742
46.761
46.761
19
0
19
-11.016
710
11.841
-11.131
193
307
-115
Corona Subtotaal
1.888
Algemene dekkingsmiddelen Gemeentelijke bijdrage Overhead
46.742 517
11.533
Heffing VPB
0
Bedrag onvoorzien
0
Subtotaal
47.259
11.533
35.725
47.470
11.841
35.630
212
307
-96
Totaal gerealiseerde saldo baten en lasten
57.741
57.741
0
60.754
60.755
-1
3.013
3.014
-1
Toevoegingen/ onttrekkingen aan reserves
0
1.776
475
1.301
Onttrekking aan weerstandsvermogen
0
0
0
61.229
1.300
Gerealiseerd resultaat
72 // JAARSTUKKEN 2021
57.741
57.741
0
62.529
307
Waarvan onrechtmatige lasten
Algemeen Overeenkomstig de bepalingen in het BBV worden alleen de voornaamste begrotingsoverschrijdingen op de lasten nader toegelicht. Uit de analyse blijkt dat in het algemeen hogere lasten in grote mate worden gecompenseerd door hogere inkomsten, c.q. lagere uitgaven op andere posten. Bij de effecten van COVID-19 betreft het kosten die passen binnen het bestaande beleid, maar die niet tijdig kon worden gesignaleerd. Daarnaast is er een bijdrage voor handhaving ontvangen door de VRT welke is doorgesluisd naar de Twentse gemeenten dit verklaart de hoge kosten op COVID (1,66 mln.).
73 // JAARSTUKKEN 2021
Toelichting Begrotingsoverschrijding Rechtmatige begrotingsoverschrijding Categorie Onderdeel Omschrijving A Veiligheidsbureau Kosten gemeenschappelijke meldkamer Veiligheidsbureau Diverse projecten Veiligheidsbureau Detacheringen Brandweer Projecten Brandweer Brandweer Nieuwbouw kazerne Almelo B Algemeen Directe kosten COVID Algemeen Bijdrage handhaving COVID C D Onrechtmatige begrotingsoverschrijding In 2021 is er geen sprake van onrechtmatige begrotingsoverschrijding