06 TAM-omgevingsplan Mossendamsweg 4a Ambt Delden - AERIUS stikstofonderbouwing.pdf
Tekst van het document
240227 x1 natu uraanvraag Mossenda msweg 4 a te Ambt Delde n
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000activiteit ten behoeve van het perceel aan de Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden
Initiatiefnemer:
Familie Ten Thije-Koebrugge
Initiatieflocatie:
Mossendamsweg 4 a 7495 RW AMBT DELDEN
Datum:
24 juni 2025
Rapportage:
Definitief, versie 1
Kenmerk:
LZ//004476//N2000
INHOUDSOPGAVE Toelichting behorend bij de aanvraag van een omgevingsvergunning voor een Natura 2000 - activiteit op grond van de Omgevingswet (artikel 5.1, eerste lid, aanhef en onder e) ten behoeve van het bedrijf van de familie Ten Thije-Koebrugge aan de Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden. 1.
ALGEMENE GEGEVENS INITIATIEFNEMER ........................................................................... 4
2.
AANLEIDING ...................................................................................................................... 6
3.
REFERENTIESITUATIE PROJECTLOCATIE............................................................................... 7 3.1. 3.2. 3.3. 3.4. 3.5. 3.6. 3.7.
NATUURTOESTEMMING ................................................................................................................. 7 VERVOERSBEWEGINGEN................................................................................................................. 7 EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, STATIONAIR DRAAIEN ..................................................................... 8 EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, KOUDE STARTS .............................................................................. 8 EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, RIJRICHTINGEN .............................................................................. 9 INTERNE VERVOERSBEWEGINGEN .................................................................................................... 9 OVERIGE BRONNEN ..................................................................................................................... 10
4.
IN TE ZETTEN 15% ............................................................................................................ 11
5.
UITVOERINGSFASE........................................................................................................... 12 5.1. 5.2. 5.3. 5.4. 5.5. 5.6. 5.7.
6.
GEWENSTE BEDRIJFSOPZET .............................................................................................. 18 6.1. 6.2. 6.3. 6.4. 6.5. 6.6. 6.7. 6.8.
7.
DIERBEZETTING .......................................................................................................................... 18 VERVOERSBEWEGINGEN............................................................................................................... 19 EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, STATIONAIR DRAAIEN ................................................................... 19 EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, KOUDE STARTS ............................................................................ 21 EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, RIJRICHTINGEN ............................................................................ 21 INTERNE VERVOERSBEWEGINGEN .................................................................................................. 22 OVERIGE BRONNEN ..................................................................................................................... 22 AERIUS GEBRUIKSFASE ............................................................................................................... 23 INVOERGEGEVENS AERIUS ............................................................................................... 25
7.1. 7.2. 8.
OMSCHRIJVING .......................................................................................................................... 12 VERVOERSBEWEGINGEN............................................................................................................... 12 BOUWVERKEER - EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, STATIONAIR DRAAIEN ........................................... 13 BOUWVERKEER - EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, KOUDE STARTS .................................................... 15 BOUWVERKEER - EXTERNE VERVOERSBEWEGINGEN, RIJRICHTINGEN .................................................... 15 BOUWVERKEER - INTERNE VERVOERSBEWEGINGEN........................................................................... 16 AERIUS UITVOERINGSFASE .......................................................................................................... 17
REFERENTIESITUATIE ................................................................................................................... 25 GEWENSTE BEDRIJFSOPZET ........................................................................................................... 25 RESULTATEN AERIUS BEREKENINGEN ............................................................................... 26
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 2 van 33
8.1. GEWENSTE BEDRIJFSOPZET ........................................................................................................... 26 8.2. REFERENTIE VS. GEWENSTE BEDRIJFSOPZET ..................................................................................... 26 8.2.1. BEOORDELING RANDEFFECT ...................................................................................................... 26 8.3. UITVOERINGSFASE ...................................................................................................................... 26
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 3 van 33
1.
ALGEMENE GEGEVENS INITIATIEFNEMER
Initiatiefnemer:
Familie Ten Thije-Koebrugge Mossendamsweg 4 a 7495 RW AMBT DELDEN
Statutaire naam KvK:
Maatschap H.A.W.M. ten Thije en J.E.E. ten Thije-Koebrugge Mossendamsweg 4 a 7495 RW AMBT DELDEN
Initiatieflocatie:
Mossendamsweg 4 a 7495 RW AMBT DELDEN
Kadastraal: Soort activiteit:
kad. gem. Ambt Delden (DDN01), sectie G, nummer 2579 erfontwikkeling i.h.k.v. deelname LBV-regeling – omschakeling naar een niet agrarische bedrijfsfunctie 08212784 // 000015082709
KvK: Adviseur:
VanWestreenen B.V. Varsseveldseweg 65 d 7131 JA LICHTENVOORDE Tel.: 0544-379737 Mail: omgevingsloket@vanwestreenen.nl
Projectleider:
Mevrouw W. (Wieteke) Schotsman Tel.: 06-23044667 E: schotsman@vanwestreenen.nl
Auteur:
De heer L.W. (Lars) Zandbelt Tel.: 06-45070414 E: zandbelt@vanwestreenen.nl
Rapportage:
Definitief, versie 1 24 juni 2025
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 4 van 33
Een luchtfoto en topografische kaart met daarop de ligging van de locatie is in navolgende figuren weergegeven.
Figuur 1: Luchtfoto perceel Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden (bron: Streetsmart.cyclomedia.com)
Projectlocatie
Figuur 2: Ligging projectlocatie t.o.v. Natura 2000- gebieden (bron: calculator.aerius.nl)
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 5 van 33
2.
AANLEIDING
In voorliggende toelichting wordt een aanvraag ingediend voor een omgevingsvergunning voor een Natura 2000- activiteit op grond van de Omgevingswet, artikel 5.1, eerste lid, aanhef en onder e voor het perceel aan de Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden. Ondernemer neemt deel aan de Landelijke beëindigingsregeling veehouderijlocaties (hierna: LBV). Een voorwaarde van deelname aan de LBV regeling is het saneren van het gehele (agrarische) bedrijf. Na de beëindiging van het agrarische bedrijf is de ondernemer voornemens een kleinschalige camping (kampeerterrein), timmerwerkplaats en extensief akkerbouwbedrijf met agrarische opslag te exploiteren. Daarnaast wordt een nieuwe woning opgericht en blijft de bestaande bedrijfswoning ongewijzigd in stand. Door de exploitatie van o.a. het kampeerterrein creëert ondernemer een nieuw verdienmodel. Zonder een nieuw verdienmodel is deelname aan de LBV-regeling namelijk niet rendabel. Ondernemer wenst doorgang te vinden in de realisatie van het plan. Er komt echter stikstofemissie (en depositie) voort uit de voorgenomen plannen. Hiervan is enkel sprake in de gebruiksfase. Op grond van de LBV overeenkomst tussen de ondernemer en de overheid is een van de vervolgacties dat de vigerende natuurtoestemming (gedeeltelijk) wordt ingetrokken.
1 In de voorwaarden van de LBVregeling is opgenomen dat, wanneer er na de beëindiging van het agrarische bedrijf andere activiteiten op de locatie worden uitgevoerd die stikstofdepositie veroorzaken, maximaal 15% van de stikstofemissie afkomstig uit de geldende natuurtoestemming (referentie) behouden mag blijven ten behoeve van de gewenste activiteit.2 Voor onderhavige onderneming is op 4 juli 2013 een onherroepelijke vergunning verleend op grond van de Natuurbeschermingswet 1998. In deze vergunning is opgenomen dat op de locatie maximaal 2.750 vleesvarkens gehouden mogen worden. Bij deze diercategorieën en aantallen hoort een stikstofemissie van 2.546 kg NH3 per jaar. Omwille van de exploitatie van het kampeerterrein, het timmerbedrijf, het akkerbouwbedrijf, de ingebruikname van (in totaal) twee woningen en de bijbehorende stikstofemissie (- en depositie) wenst ondernemer aanspraak te maken op het behoud van (een deel van de) 15% van de bestaande stikstofemissie. Dit betekent feitelijk dat de ondernemer maximaal 380,40 kg NH3 per jaar wenst te binden aan het perceel. Deze stikstof wordt ingezet om de toekomstige activiteiten op de locatie mogelijk te maken.
Wij willen middels voorliggende aanvraag een verzoek indienen voor het verlenen van een onherroepelijke omgevingsvergunning voor een Natura 2000- activiteit3, met het oog op het verkrijgen van een onherroepelijke beschikking. Aangezien ‘intern salderen’ sinds 18 december 2024 opnieuw vergunningsplichting geworden is maakt het bedrijf hierdoor aanspraak voor een onherroepelijke omgevingsvergunning.
1 Artikel 5, lid e, van de LBV 2 Artikel 5, lid f van de LBV 3 Omgevingsvergunning voor een Natura 2000- activiteit als bedoeld in artikel 5.1, eerste lid, onder e, van de Omgevingswet
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 6 van 33
3.
REFERENTIESITUATIE PROJECTLOCATIE
3.1.
Natuurtoestemming
Voor het bedrijf aan de Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden is op 4 juli 2013 een vergunning op grond van de Natuurbeschermingswet 1998 met kenmerk 2013/0228814 verleend voor de dierbezetting uit navolgende tabel. Tabel 1: Vigerende natuurtoestemming d.d. 4 juli 2013 Stalsysteem Stal
Emissiepunt
Diercategorie
Aantal dieren
HA code
B
1
Vleesvarkens
1440
OW code
Omschrijving
HD5.100
OW 2007.05.V1
overige huisvestingssystemen
Mestkelders met (wateren) mestkanaal; mestkanaal OW 2004.03.V1 met schuine putwand met metalen driekantroosters op het mestkanaal
Ammoniakemissie Nageschakelde / Kg NH3 per Aditionele techniek 1 dierplaats* LW2.5 - chemische luchtwasser
Kg NH3 totaal
0,15
216
1
800
C
2
Vleesvarkens
800
HD5.9.1.2
D
3
Vleesvarkens
240
HD5.100
overige huisvestingssystemen
3
720
E
4
Vleesvarkens
270
HD5.100
overige huisvestingssystemen
3
810
Totaal:
2546
* emi s s i e i n kg NH3 per di erpl a a ts per jaa r conform bi jla ge V en VI bi j de Omgevi ngs regel i ng
3.2.
Vervoersbewegingen
Naast stalemissies zijn ook vervoersbewegingen opgenomen in de AERIUS-calculatie. Conform de Instructie gegevensinvoer voor de AERIUS Calculator dienen de betreffende emissies uitgesplitst te worden in vier categorieën. Deze worden navolgend beschreven en geïllustreerd aan de hand van een vrachtauto met veevoeders (bulkauto): I: II: III: IV:
Externe vervoersbewegingen/ heen- en terugrit (Bulkauto rijdt naar het erf) Manoeuvreren op erf (Bulkauto rijdt op het erf naar de juiste voersilo) Stationair draaien wegvoertuig (Bulkauto staat stil, motor draait en chauffeur is bezig met de administratie) Interne vervoersbewegingen (Bulkauto is silo aan het vullen en dient op dat moment gemodelleerd te worden middels de categorie mobiele werktuigen.)
Alle overige mobiele werktuigen (o.a. landbouwtractoren, laadschoppen/shovels, etc.) welke op het erf gebruikt worden voor werkzaamheden, vallen ook onder categorie IV: interne vervoersbewegingen.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 7 van 33
3.3.
Externe vervoersbewegingen, stationair draaien
De externe vervoersbewegingen zijn ingevoerd vanaf het bedrijf tot de plaats waar het verkeer opgaat in het heersende verkeersbeeld. Ten aanzien van de vervoersbewegingen geldt dat één voertuig gelijk staat aan twee vervoersbewegingen, er is immers sprake van een heenrit en een terugrit. Op basis van gegevens van vergelijkbare bedrijven is een reële inschatting gemaakt van de vervoersbewegingen in de vigerende situatie. Deze zijn als volgt ingevoerd: Tabel 2: Externe vervoersbewegingen, stationair draaien Externe vervoersbewegingen · vigerende situatie Type
Bewegingen per jaar
Draaitijd stationair (u/j)
Emissiefactoren stationair
Emissie stationair draaien
NOx (g/u)
NH3 (g/u)
NOx (kg/j)
NH3 (kg/j)
Licht wegverkeer (pers onena uto's , bes tel bus jes , etc.)
6059
252
4,24
0,17
1,07
0,04
Middelzwaar wegverkeer (ba kwa gens , etc.)
730
30
64,65
0,71
1,94
0,02
Zwaar wegverkeer (tra ctoren, vrachta uto's , etc.)
1460
243
92,49
0,90
22,47
0,22
Totaal:
25,48
0,28
Een voertuig veroorzaakt twee vervoersbewegingen, er is steeds sprake van een heenrit en terugrit. Echter, niet elke dag is er een beweging van ieder type voertuig. Het verkeer rijdt vanuit twee richtingen naar de inrichting. Stationaire tijd: licht verkeer: 5 minuten per voertuig; zwaar verkeer: 20 minuten per voertuig
Bovenstaande invoerwaarden zijn bepaald aan de hand van onderstaande uitgangspunten: Licht wegverkeer o 8,6 vervoersbewegingen/ etmaal behorend bij de bedrijfswoning (CROW-norm) o 8 vervoersbewegingen/ etmaal behorend bij het agrarische bedrijf Middelzwaar wegverkeer o 2 vervoersbewegingen/ etmaal behorend bij het agrarische bedrijf Zwaar wegverkeer o 4 vervoersbewegingen/ etmaal bestaande uit bijv. levering veevoeder, aan- en afvoer vleesvarkens 3.4.
Externe vervoersbewegingen, koude starts
Sinds de lancering van AERIUS Calculator versie 2024 dienen naast emissies voor stationair draaien, tevens emissies toegekend te worden aan het koud starten van een voertuig. Voor het lichte wegverkeer is uitgegaan van twee koude starts per etmaal behorend bij het agrarische bedrijf (adviseur, dierenarts) en twee koude starts behorend bij de aanwezige bedrijfswoning. Het middelzware wegverkeer resulteert naar alle verwachting niet in koude starts. Tenslotte is voor het zware wegverkeer één koude start per etmaal gemodelleerd. Bovenstaande is hieronder in tabelvorm weergegeven: Tabel 3: Externe vervoersbewegingen, koude starts
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 8 van 33
3.5.
Externe vervoersbewegingen, rijrichtingen
Het verkeer zal naar verwachting voor de helft rechtsaf over de Mossendamsweg richting de Rouwelerweg rijden, het overige verkeer zal over de Mossendamsweg richting de Twickelerweg rijden. De rijlijnen zijn dan ook aan de hand van deze verdeelsleutel gemodelleerd. Voor de rijroute van het aan- en afrijdende verkeer is een afstand van 250 meter gemodelleerd, hierna is, mede door de snelheid en het rij- en stopgedrag, het verkeer niet meer te onderscheiden van het overige verkeer dat zich op de betrokken wegen bevindt.
Figuur 3: Uitsnede rijrichtingen extern wegverkeer
3.6.
Interne vervoersbewegingen
Naast stalemissies en aan- en afvoerbewegingen zijn voorts ook de vervoersbewegingen op het bedrijf zelf meegenomen in AERIUS. Deze bestaan met name uit het rijden met tractoren. De interne vervoersbewegingen zijn weergegeven in navolgende tabel: Tabel 4: Interne vervoersbewegingen Interne vervoersbewegingen, vigerende situatie
Totale emissie per jaar (in kg): AdBlue verbruik
188,15
0,06
Brandstof
STAGEklasse
AUBtype
Draaitijd totaal (u/j)
Brandstofverbruik (l/j)
landbouwtrekker 70 kW, bouwjaar 1999
Diesel
Stage-I
X
500
3595
n.v.t.
110,35
0,03
landbouwtrekker 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
500
5020
n.v.t.
77,80
0,04
Totaal:
1000
8615
0,0
188,15
0,06
Werktuig
Tabel berekend m.b.v. de AUB-methode, conform de AERIUS factsheet m.b.t. de emissie van mobiele werktuigen. Zie ook: https://www.aerius.nl/nl/factsheets/mobiele-werktuigen-stage-klassecategorieën/
(l/jaar)
NOx-emissie NH3-emissie (kg/j) (kg/j)
Bovenstaande werktuigen worden hieronder nader toegelicht.
Eigen landbouwtrekker (70 kW), ten behoeve van het uitvoeren van lichtere werkzaamheden op en rondom het erf; Eigen landbouwtrekker (100 kW), voor het uitvoeren van zwaardere werkzaamheden op en rondom het erf.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 9 van 33
3.7.
Overige bronnen
Naast vervoersbewegingen is er op het bedrijf nog een NOx-bron aanwezig, namelijk de Cv-ketel van de bedrijfswoning. De CBS-NOx-emissienorm voor een vrijstaande, oudere woning betreft 3,59 kg per jaar, zoals blijkt uit navolgende tabel. Deze norm is dan ook gehanteerd in de AERIUS-berekeningen. Tabel 5: Overige bronnen referentiesituatie
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 10 van 33
4.
IN TE ZETTEN 15%
Op grond van de LBV overeenkomst tussen de ondernemer en de overheid is een van de vervolgacties dat de Nbw/ Wnb-vergunning (gedeeltelijk) wordt ingetrokken.4 In de voorwaarden van de LBV-regeling is opgenomen dat, wanneer er na de beëindiging van het agrarische bedrijf andere activiteiten op de locatie worden uitgevoerd die stikstofdepositie veroorzaken, maximaal 15% van de stikstofemissie afkomstig uit de geldende natuurtoestemming (referentie) behouden mag blijven ten behoeve van de gewenste activiteit. Op basis van deze 15%-regel mag maximaal onderstaande hoeveelheid stikstofemissie worden opgevoerd als referentie voor de nieuwe bedrijfsactiviteiten. Hierin is per stal in beeld gebracht wat de referentie is o.b.v. 15%. Tabel 6: In te zetten ammoniak conform 15% regel Stalsysteem Stal
Emissiepunt
Diercategorie
Aantal dieren
HA code
B
1
Vleesvarkens
216
OW code
Omschrijving
HD5.100
OW 2007.05.V1
overige huisvestingssystemen
Mestkelders met (wateren) mestkanaal; mestkanaal OW 2004.03.V1 met schuine putwand met metalen driekantroosters op het mestkanaal
Nageschakelde / Kg NH3 per Aditionele techniek 1 dierplaats*
Kg NH3 totaal
LW2.5 - chemische luchtwasser
0,15
32,4
1
120
C
2
Vleesvarkens
120
HD5.9.1.2
D
3
Vleesvarkens
36
HD5.100
overige huisvestingssystemen
3
108
E
4
Vleesvarkens
40
HD5.100
overige huisvestingssystemen
3
120
Totaal:
380,4
* emi s s i e i n kg NH3 per di erpl a a ts per jaa r conform bi jla ge V en VI bi j de Omgevi ngs regel i ng
4
Ammoniakemissie
Artikel 5, lid d, sub 2 van de LBV+
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 11 van 33
5.
UITVOERINGSFASE
5.1.
Omschrijving
Het voornemen betreft de omschakeling van een agrarisch bedrijf (vleesvarkenshouderij) naar een nietagrarische bedrijfsfunctie met enkele camperplekken. Hieronder is een overzicht te zien van de ontwikkelingen/werkzaamheden. 1. de sloop van vijf bestaande bedrijfsgebouwen (stallen) 2. breken van het vrijgekomen puin 3. de aanleg van een kampeerterrein, waaronder a. het aanleggen van een puinverharding b. het oprichten van een sanitairgebouw c. het oprichten van twee trekkershutten d. het aanleggen van 24 camperplekken 4. de bouw van een compensatiewoning 5. verlenging van de bestaande werktuigenberging/loods Tijdens de uitvoeringsfase zal er vervoer van personen plaatsvinden (o.a. kraanmachinist, tractorchauffeur) alsmede aanvoer van werktuigen (o.a. puinbreker, shovel). De rijroute van het verkeer is opgenomen vanaf de projectlocatie tot waar het verkeer opgaat in het heersende verkeersbeeld. In onderhaivge situatie betreft dit een rijafstand van circa 250 meter voor zowel linksaf als rechtsaf slaand verkeer. Vanaf deze punten is het namelijk aannemlijk dat het wegverkeer qua aantal en patroon van optrekken en afremmen niet meer te onderscheiden is van het overige verkeer ter plaatse. 5.2.
Vervoersbewegingen
Conform de Instructie gegevensinvoer voor de AERIUS Calculator dienen de emissies met betrekking tot wegvoertuigen uitgesplitst te worden in vier categorieën. Deze worden navolgend beschreven en geïllustreerd aan de hand van een vrachtauto: I: II: III: IV:
Externe vervoersbewegingen/ heen- en terugrit (Vrachtauto rijdt naar het terrein) Manoeuvreren op terrein (Vrachtauto rijdt naar de plaats waar lading gelost dient te worden) Stationair draaien wegvoertuig (Vrachtauto staat stil, motor draait en chauffeur is bezig met de administratie) Interne vervoersbewegingen (Vrachtauto is aan het lossen m.b.t. motor en dient op dat moment gemodelleerd te worden middels de categorie mobiele werktuigen.)
Alle overige mobiele werktuigen (o.a. mobiele kraan, trilplaat/stamper etc.) welke op het terrein gebruikt worden voor werkzaamheden, vallen ook onder categorie IV: interne vervoersbewegingen.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 12 van 33
5.3.
Bouwverkeer - Externe vervoersbewegingen, stationair draaien
Ten aanzien van de externe vervoersbewegingen geldt dat één voertuig gelijk staat aan twee bewegingen, er is namelijk telkens een heenrit en een terugrit. In navolgende tabel zijn de externe vervoersbewegingen verband houdende met de uitvoeringsfase weergegeven. Deze zijn uitgesplist naar type transport. Tabel 7: Externe vervoersbewegingen, stationair draaien Externe vervoersbewegingen · realisatiefase Emissie stationair draaien
Bewegingen per jaar
Draaitijd stationair (u/j)
Emissiefactoren stationair
Type
NOx (g/u)
NH3 (g/u)
NOx (kg/j)
NH3 (kg/j)
Licht wegverkeer (pers onena uto's , bes tel bus jes , etc.)
1500
63
4,24
0,17
0,27
0,01
Middelzwaar wegverkeer (ba kwa gens , etc.)
30
1
64,65
0,71
0,06
0,00
Zwaar wegverkeer (tra ctoren, vrachta uto's , etc.)
750
125
92,49
0,90
11,56
0,11
Totaal:
11,89
0,12
Een voertuig veroorzaakt twee vervoersbewegingen, er is steeds sprake van een heenrit en terugrit. Echter, niet elke dag is er een beweging van ieder type voertuig. Het verkeer rijdt vanuit twee richtingen naar de inrichting. Stationaire tijd: licht verkeer: 5 minuten per voertuig; zwaar verkeer: 20 minuten per voertuig
Sloop bedrijfsgebouwen Tijdens de sloopfase worden drie bedrijfsgebouwen gesloopt. sloopperiode gedurende ca. twee weken (10 werkdagen) o vier personen per werkdag aanwezig op het terrein (4 personenauto’s) totaal 40 lichte voertuigen – 80 bewegingen o één mobiele kraan t.b.v. de sloop van de gebouwen o één shovel t.b.v. het opscheppen van sloopafval o één tractor t.b.v. het afvoeren van sloopafval niet zijnde puin o één verreiker t.b.v. het saneren van de dakplaten (geen asbest) o vijftien vrachtauto’s t.b.v. afvoer sloopafval niet zijnde puin totaal 19 zware voertuigen – 38 bewegingen Breken puin In totaal komt er circa 4.500 m3 puin vrij van de gebouwen. Gemiddeld breekt een puinbreker 300 m3 per uur. Breekperiode ca. 15 uur (4.500/300) staat gelijk aan ruim twee werkdag o drie personen per werkdagen (zes personenauto’s) totaal zes lichte voertuigen – 12 bewegingen o één puinbreker t.b.v. breken vrijgekomen puin o één mobiele kraan t.b.v. vullen puinbreker o één shovel t.b.v. opscheppen gebroken puin totaal drie zware voertuigen – zes bewegingen Aanleggen puinverharding op kampeerterrein Het vrijgekomen en gebroken puin wordt op het eigen terrein gebruikt ten behoeve van het aanleggen van een puinpad op het kampeerterrein. Aanlegperiode ca. twee dagen, inclusief trillen en afwerking.
o drie personen per werkdagen (zes personenauto’s) totaal zes lichte voertuigen – 12 bewegingen o één shovel t.b.v. verdelen/ egaliseren puinpad Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 13 van 33
één minishovel ter afwerking van het pad één trilplaat t.b.v. aantrillen/verdichten van het puinpad totaal drie zware voertuigen (trilplaat wordt middels tractor o.i.d geleverd) – zes bewegingen Oprichting van een sanitairgebouw, twee trekkershutten en 24 camperplekken Ten behoeve van het beoogde kampeerterrein wordt een sanitairgebouw opgericht. Het sanitairgebouw zal worden opgericht ten behoeve van de kampeergasten. Het aanleggen van het kampeerterrein bestaat voornamelijk uit het bestraten van de ondergrond en het aanplanten van de erfinplanting. Aanlegperiode camperplekken ca. twee weken (10 werkdagen) o drie personen per werkdag (30 personenauto’s) totaal 30 lichte voertuigen – 60 bewegingen o één minishovel t.b.v. aanvoer van materialen o één minikraan t.b.v. egaliseren te bestraten oppervlakte o één trilplaat t.b.v. aantrillen ondergrond/bestrating totaal drie zware voertuigen (alle werktuigen worden middels een tractor op de locatie geleverd) – zes bewegingen Oprichting sanitairgebouw en twee trekkershutten ca. zes weken (30 werkdagen) o vier personen per werkdag (120 personenauto’s) totaal 120 lichte voertuigen – 240 bewegingen o één mobiele kraan t.b.v. uitgraven gebouwen o één verreiker t.b.v. opzetten spanten e.d. o één hoogwerker t.b.v.
montage materiaal op hoogte o één betonstorter o één ruw terrein heftruck totaal vijf zware voertuigen (of zelfrijdend, of geleverd middels tractor/vrachtauto) – tien bewegingen Oprichting compensatiewoning Naast de bestaande woning wordt een compensatiewoning opgericht. Deze woning zal worden bewoond door exploitanten van het niet-agrarische bedrijf. Oprichting compensatiewoning ca. acht werkweken (40 werkdagen) o zes personen per werkdag (240 personenauto’s) totaal 240 lichte voertuigen – 480 bewegingen o één mobiele kraan t.b.v. uitgraven gebouwen o één verreiker o één hoogwerker t.b.v. montage materiaal op hoogte o één betonstorter o één ruw terrein heftruck totaal vijf zware voertuigen (of zelfrijdend, of geleverd middels tractor/vrachtauto) – tien bewegingen Verlenging werktuigenberging/loods Tenslotte wordt de bestaande werktuigenberging/loods uitgebreidt met 400 m2. De werktuigenberging wordt uitgebreidt ten behoeve van de exploitatie van het toekomstige bedrijf. Verlenging van de bestaande werktuigenberging/loods ca. vier werkweken (20 werkdagen) o drie personen per werkdag (60 personenauto’s) totaal 60 lichte voertuigen – 120 bewegingen o één mobiele kraan t.b.v. uitgraven gebouwen o één verreiker t.b.v. monteren dakplaten/damwand o o
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 14 van 33
o o o
één hoogwerker t.b.v. montage materiaal op hoogte één betonstorter één hijskraan t.b.v. plaatsen spanten totaal vijf zware voertuigen (of zelfrijdend, tractor/vrachtauto) – tien bewegingen
of
geleverd
middels
Voor de aanvoer van materialen t.b.v de bouw (stenen, kozijnen, spanten etc.) zijn voor het gehele project worst-case 300 vrachtauto’s (600 vervoersbewegingen) ingevoerd. Tevens zijn als zijnde worst-case nog 30 vervoersbewegingen (15 voertuigen) ingevoerd voor middelzwaar wegverkeer Totaal: Licht wegverkeer 502 voertuigen – 1.004 vervoersbewegingen worst-case 1.500 bew. ingevoerd Middelzwaar wegverkeer worst-case 30 vervoersbewegingen Zwaar wegverkeer 343 voertuigen – 686 vervoersbewegingen worst-case 750 bew. ingevoerd
5.4.
Bouwverkeer - Externe vervoersbewegingen, koude starts
Sinds de lancering van AERIUS Calculator versie 2024 dienen naast emissies voor stationair draaien, tevens emissies toegekend te worden aan het koud starten van een voertuig. Tijdens de realisatiefase is worst-case ieder aanwezig licht voertuig gemodelleerd als één koude start. Deze voertuigen zullen naar verwachting namelijk langer dan twee uur met een stilstaande motor verblijven op het terrein. Voor het middelzware wegverkeer zijn in totaal tien koude starts ingevoerd. In de praktijk zullen dit er echter minder zijn. Het zware wegverkeer, bestaande uit werktuigen, zal voornamelijk resulteren in koude starts. Deze worden namelijk ’s ochtends koud gestart. Ruim benaderd zijn hiervoor alle vrachtbewegingen ingevoerd als zijnde koude start. Dit resulteert in 375 koude starts tijdens de realisatiefase. Hierbij zijn ook de vrachten ingevoerd die dienen ten aanvoer van bouwmaterialen. Tabel 8: Externe vervoersbewegingen, koude starts
5.5.
Bouwverkeer - Externe vervoersbewegingen, rijrichtingen
De rijrichtingen van het externe wegverkeer komen overeen met hetgeen reeds beschreven in paragraaf 3.5.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 15 van 33
5.6.
Bouwverkeer - Interne vervoersbewegingen
Naast de transportbewegingen naar de bouwplaats toe, zullen er ook mobiele werktuigen op de locatie zelf in gebruik zijn. De inzet van de mobiele werktuigen alsmede de verkeersbewegingen van het bouwverkeer zijn berekend conform navolgende waarden: Tabel 9: Interne vervoersbewegingen Interne vervoersbewegingen, realisatiefase
Totale emissie per jaar (in kg): AdBlue verbruik
96,51
0,67
NOx-emissie (kg/j)
NH3-emissie (kg/j)
Brandstof
STAGEklasse
AUBtype
Draaitijd totaal (u/j)
Brandstofverbruik (l/j)
mobiele kranen 125 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
MUT
60
745
n.v.t.
7,20
0,05
laadschoppen op banden 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
40
402
n.v.t.
6,23
0,00
landbouwtrekker 100 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
D
50
502
30,00
3,02
0,12
verreiker 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
60
602
n.v.t.
9,33
0,00
puinbreker 375 kW, bouwjaar 2014
Diesel
Stage-IV
D
15
542
33,00
2,78
0,13
mobiele kranen 125 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
MUT
15
186
n.v.t.
1,80
0,01
laadschoppen op banden 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
15
151
n.v.t.
2,34
0,00
laadschoppen op banden 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
16
161
n.v.t.
2,50
0,00
laadschoppen op banden 30 kW, bouwjaar 2019
Diesel
Stage-V
A
16
54
n.v.t.
1,16
0,00
Benzine (2-Takt)
n.v.t.
E
12
18
n.v.t.
0,07
0,00
laadschoppen op banden 30 kW, bouwjaar 2019
Diesel
Stage-V
A
20
68
n.v.t.
1,46
0,00
graafmachine 28 kW, bouwjaar 2019
Diesel
Stage-V
A
40
128
n.v.t.
2,76
0,00
Benzine (2-Takt)
n.v.t.
E
12
18
n.v.t.
0,07
0,00
mobiele kranen 125 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
MUT
40
497
n.v.t.
4,80
0,04
verreiker 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
50
502
n.v.t.
7,78
0,00
hoogwerker 80 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
D
25
204
12,00
1,34
0,05
betonstorter 200 kW, bouwjaar 2011
Diesel
Stage-IIIB
B
10
195
n.v.t.
2,98
0,00
ruw terrein heftrucks 50 kW, bouwjaar 2019
Diesel
Stage-V
A
15
79
n.v.t.
1,66
0,00
mobiele kranen 125 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
MUT
30
372
n.v.t.
3,60
0,03
verreiker 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
40
402
n.v.t.
6,23
0,00
hoogwerker 80 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
D
40
326
20,00
1,76
0,08
betonstorter 200 kW, bouwjaar 2011
Diesel
Stage-IIIB
B
10
195
n.v.t.
2,98
0,00
ruw terrein heftrucks 50 kW, bouwjaar 2019
Diesel
Stage-V
A
20
106
n.v.t.
2,22
0,00
mobiele kranen 125 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
MUT
40
497
n.v.t.
4,80
0,04
verreiker 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
30
301
n.v.t.
4,67
0,00
hoogwerker 80 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
D
50
407
24,00
2,64
0,10
betonstorter 200 kW, bouwjaar 2011
Diesel
Stage-IIIB
B
15
293
n.v.t.
4,47
0,00
hijskranen 100 kW, bouwjaar 2012
Diesel
Stage-IIIB
B
25
251
n.v.t.
3,89
0,00
Totaal:
811
8204
119,0
96,51
0,67
Werktuig
trilplaten 10 kW, bouwjaar 2019
trilplaten 10 kW, bouwjaar 2019
Tabel berekend m.b.v. de AUB-methode, conform de AERIUS factsheet m.b.t. de emissie van mobiele werktuigen. Zie ook: https://www.aerius.nl/nl/factsheets/mobiele-werktuigen-stage-klassecategorieën/
(l/jaar)
Bovenstaande vervoersbewegingen zijn onderverdeeld per fase en aangegeven door middel van arceringen: Blauw slopen bestaande bebouwing Oranje breken puin vrijgekomen van de sloop Geel aanleg puinverharding Groen aanleg camperplaatsen, sanitairgebouw en trekkershutten Grijs oprichting compensatiewoning Overige werktuigen uitbreiding/verlenging werktuigenberging Bovenstaande aantal draaiuren is allen als zijnde worst-case ruim aangehouden. In de praktijk zal de hoeveelheid werkelijke draaiuren lager zijn. Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 16 van 33
5.7.
AERIUS Uitvoeringsfase
Navolgend zijn de belangrijkste resultaten uit de uitvoer van de AERIUS-calculatie van de uitvoeringsfase weergegeven:
Figuur 4: Resultaten AERIUS-berekening uitvoeringsfase
De volledige AERIUS-berekening is weergegeven in bijlage 1. Uit de berekening van de uitvoeringsfase blijkt dat er geen rekenresultaten boven de 0,00 mol/ha/j verkregen worden op stikstofgevoelige habitattypen in Natura 2000-gebieden. De verkeersbewegingen en mobiele werktuigen verband houdende met de uitvoeringsfase zullen dan ook geen significante toename van stikstofgevoelige habitattypen in Natura 2000-gebieden tot gevolg hebben. Negatieve significante effecten op Natura 2000-gebieden als gevolg van de uitvoeringsfase zijn dan ook uitgesloten.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 17 van 33
6.
GEWENSTE BEDRIJFSOPZET
De gewenste bedrijfsopzet ziet toe op: 1. de ingebruikname van een woning en het ongewijzigt bewonen van de bestaande woning; 2. het exploiteren van een kleinschalig kampeerterrein (reeds vergund door de gemeente); 3. het exploiteren van een (niet-agrarische) vervolgfunctie, te weten een timmerwerkplaats, extensief akkerbouwbedrijf en agrarische opslag; 4. het niet-bedrijfsmatig houden van enkele hobbydieren (max. planologisch toegestaan). Tevens is de bestaande woning uitgevoerd met een Cv-ketel op aardgas. De emissies behorend bij deze Cv-ketel zijn meegenomen in de AERIUS berekening. De nieuwe woning en de op te richten trekkershutten worden niet voorzien van een gasaansluiting. 6.1.
Dierbezetting
Initiatiefnemer is voornemens uitsluitend hobbymatig dieren te houden waarmee onder andere omliggende percelen zullen worden begraasd. Een plattegrondtekening van de gewenste opzet is als bijlage 2 toegevoegd. In onderstaande tabel zijn de dieraantallen te zien behorend bij de maximaal planologische mogelijkheden op grond van artikel 22.96, lid 2. Tabel 10: Gewenste dierbezetting hobbymatig houden van dieren
Stalsysteem Diercategorie
Aantal dieren
HA code
schapen
9
paarden
Ammoniakemissie
Omschrijving
Kg NH3 per dierplaats*
Kg NH3 totaal
HB1.100
overige huisvestingssystemen
0,7
6,3
4
HL1.100
volwassen paarden (3 jaar en ouder)
5
20
geiten
9
HC1.100
overige huisvestingssystemen
1,9
17,1
legkippen
24
HE2.100
overige huisvestingssystemen nietbatterijhuisvesting
0,315
7,56
diercategorie voedster
24
HK1.100
overige systemen
1,2
28,8
zoogkoeien incl. ongespeende kalveren
9
HA4.100
overige huisvestingssystemen
4,1
36,9
Totaal:
116,66
* emi s s i e i n kg NH3 per di erpl a a ts per jaa r conform bi jla ge V en VI bi j de Omgevi ngs regel i ng
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 18 van 33
6.2.
Vervoersbewegingen
Conform de Instructie gegevensinvoer voor de AERIUS Calculator dienen de emissies met betrekking tot wegvoertuigen uitgesplitst te worden in vier categorieën. Deze worden navolgend beschreven en geïllustreerd aan de hand van een auto: I: II: III: IV:
Externe vervoersbewegingen/ heen- en terugrit (Auto rijdt naar het terrein) Manoeuvreren op terrein (Auto rijdt naar bijv. parkeerplaats) Stationair draaien wegvoertuig (Auto staat stil, motor draait stationair. Bijv. lossen beperkte vracht/ in- en uitladen koffer e.d.) Interne vervoersbewegingen
Alle overige mobiele werktuigen (o.a. tractoren etc.) welke op het terrein gebruikt worden voor werkzaamheden, vallen ook onder categorie IV: interne vervoersbewegingen. 6.3.
Externe vervoersbewegingen, stationair draaien
Om de verkeersgeneratie van de erftransitie met voornoemde uitgangspunten in de gebruiksfase inzichtelijk te maken, is aansluiting gezocht bij de CROW-normen. Middels deze normen kan de verkeersgeneratie van een breed scala panden berekend worden. In deze specifieke situatie zijn meerdere hoofdgroepen van toepassing, te weten: Het kampeerterrein en de trekkershutten kunnen geschaard worden onder de hoofdgroepen horeca en verblijfsrecreatie, subcategorieën “Camping (kampeerterrein)” & “Bungalowpark” (voor de trekkershutten). De woningen worden geschaard onder de hoofdgroep “Wonen”, subcategorie “Koop, huis, vrijstaand”. Voor het akkerbouwbedrijf zijn geen CROW-normen in beeld gebracht, hiervoor worden worstcase 20 bewegingen gemodelleerd. Tabel 11: CROW-normen “Camping”
Zoals in bovenstaande tabel is te zien resulteert een camping in het buitengebied in maximaal 0,4 vervoersbewegingen per etmaal. Er worden 24 camperplaatsen opgericht waardoor in totaal 9,6 vervoersbewegingen per etmaal voortkomen uit de camperplaatsen.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 19 van 33
Een bungalow resulteert in maximaal 2,8 vervoersbewegingen per etmaal. Er zijn in de beoogde situatie twee bungalows (trekkershutten) aanwezig. Hierdoor kunnen in totaal 2,8 vervoersbewegingen per etmaal worden toegekend aan de trekkershutten. Tabel 12: CROW-normen “Bungalowpark”
De woningen worden aangemerkt als vrijstaande woning in het buitengebied. Hiervoor worden maximaal 8,6 vervoersbewegingen toegekend per woning. De gebruiksfase ziet toe op de ingebruikname van twee woningen waardoor de totale verkeersgeneratie behorend bij de woningen uitkomt op 17,2 vervoersbewegingen per etmaal. Tabel 13: CROW-normen “Koop, huis, vrijstaand”
Worst-case zijn er 20 vervoersbewegingen gemodelleerd behorend bij het akkerbouwbedrijf. Deze voertuigen behoren bij eventuele werknemers, opslag e.d. Tenslotte is er uitgegaan van zes voertuigen zwaar wegverkeer in de gebruiksfase. Deze zullen o.a. bestaan uit tractoren/werktuigen van derden, vuilniswagens etc. Voornoemde vervoersbewegingen worden hieronder in tabelvorm weergegeven.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 20 van 33
Tabel 14: Externe vervoersbewegingen, stationair draaien Externe vervoersbewegingen · beoogde situatie Emissie stationair draaien
Bewegingen per jaar
Draaitijd stationair (u/j)
Emissiefactoren stationair
Type
NOx (g/u)
NH3 (g/u)
NOx (kg/j)
NH3 (kg/j)
Licht wegverkeer (pers onena uto's , bes tel bus jes , etc.)
15622
651
4,24
0,17
2,76
0,11
Middelzwaar wegverkeer (ba kwa gens , etc.)
6424
268
64,65
0,71
17,33
0,19
Zwaar wegverkeer (tra ctoren, vrachta uto's , etc.)
4380
730
92,49
0,90
67,52
0,66
Totaal:
87,60
0,96
Een voertuig veroorzaakt twee vervoersbewegingen, er is steeds sprake van een heenrit en terugrit. Echter, niet elke dag is er een beweging van ieder type voertuig. Het verkeer rijdt vanuit twee richtingen naar de inrichting. Stationaire tijd: licht verkeer: 5 minuten per voertuig; zwaar verkeer: 20 minuten per voertuig
6.4.
Externe vervoersbewegingen, koude starts
Naast rijdend verkeer dient de uitstoot door opstartend verkeer berekend te worden. Als een voertuig twee uur of langer stil heeft gestaan is de motor dusdanig afgekoeld waardoor er sprake is van extra emissies, deze emissies worden ook wel ‘koude starts’ genoemd. Voor bewoners wordt uitgegaan van één hoofdauto per woning welke twee koude starts per dag realiseert. Deze hoofdauto is ten behoeve van het woon- en werkverkeer en voor eigen gebruik. Tevens is er in enkele gevallen sprake van een tweede auto of een auto behorend bij bijvoorbeeld bezoekers. Voor deze voertuigen is maximaal één koude start per etmaal per woning gemodelleerd. Worst-case berekend is tevens van één koude start per etmaal voor de trekkershutten uitgegaan. Voor de camperplekken is ook uitgegaan van één koude start per etmaal (ingevoerd als middelzwaar wegverkeer). Voor zwaar wegverkeer is één koude start pet etmaal gemodelleerd. Deze zal worst-case voortkomen uit een aanwezige vrachtauto op het terrein. Bovenstaande is hieronder in tabelvorm weergegeven. Tabel 15: Externe vervoersbewegingen, koude starts
6.5.
Externe vervoersbewegingen, rijrichtingen
De rijrichtingen van het externe wegverkeer komen overeen met hetgeen reeds beschreven in paragraaf 3.5.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 21 van 33
6.6.
Interne vervoersbewegingen
Naast externe vervoersbewegingen, is in de beoogde situatie sprake van een kleine hoeveelheid relevante interne vervoersbewegingen. Deze bestaan uit werkzaamheden behorend bij het akkerbouwbedrijf. In onderstaande tabel zijn de interne werktuigen weergegeven. Tabel 16: Interne vervoersbewegingen Interne vervoersbewegingen, beoogde situatie Werktuig
Brandstof
Totale emissie per jaar (in kg): STAGEklasse
AUBtype
Draaitijd totaal (u/j)
Brandstofverbruik (l/j)
AdBlue verbruik (l/jaar)
85,05
3,55
NOx-emissie (kg/j)
NH3-emissie (kg/j)
1,20
landbouwtrekker 100 kW, bouwjaar 2015
Diesel
Stage-IV
D
500
5020
301,00
29,70
landbouwtrekker 200 kW, bouwjaar 2019
Diesel
Stage-V
D
500
9770
586,00
55,35
2,34
Totaal:
1000
14790
887,0
85,05
3,55
Tabel berekend m.b.v. de AUB-methode, conform de AERIUS factsheet m.b.t. de emissie van mobiele werktuigen. Zie ook: https://www.aerius.nl/nl/factsheets/mobiele-werktuigen-stage-klassecategorieën/
6.7.
Overige bronnen
Naast vervoersbewegingen is er op het bedrijf nog een NOx-bron aanwezig, namelijk de Cv-ketel van de bestaande bedrijfswoning. De CBS-NOx-emissienorm voor een vrijstaande, oudere woning betreft 3,59 kg per jaar, zoals blijkt uit navolgende tabel. Deze norm is dan ook gehanteerd in de AERIUSberekeningen. Tabel 17: Overige bronnen
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 22 van 33
6.8.
AERIUS Gebruiksfase
Navolgend zijn de belangrijkste resultaten uit de uitvoer van de AERIUS-calculatie van de gewenste bedrijfsopzet weergegeven:
Figuur 5: Resultaten AERIUS-berekening gewenste bedrijfsopzet
De volledige AERIUS-berekening is weergegeven in bijlage 2. Uit de berekening is op te maken dat de aangevraagde emissie ten behoeve van de gebruiksfase (ruimschoots) aan de toegestane 15% van de voorheen vergunde activiteiten voldoet. Hiermee is er weliswaar een effect, maar door de deelname aan de LBV-regeling voldoet deze depositie aan de voorwaarden uit de LBV-regeling. Voor de volledigheid is tevens een AEIRUS-verschilberekening opgesteld. In de AERIUS-verschilberekening (opgenomen in bijlage 3) is de onherroepelijke Nbw-vergunning uit 2013 opgevoerd als zijnde referentiesituatie. In het kader van de LBV-regeling is het zoals reeds genoemd toegestaan om hiervan 15% van de vergunde stikstof in te zetten voor de nieuwe bedrijfsactiviteiten.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 23 van 33
Figuur 6: Resultaten AERIUS-bijlage beoordeling randhexagonen
Uit de verschilberekening van de gebruiksfase, in samenhang met bijbehorende bijlage randeffecten (opgenomen in bijlage 4), blijkt dat er hoewel de AERIUS-calculatie enkele beperkte toenames laat zien, geen sprake is van daadwerkelijke rekenresultaten boven de 0,00 mol/ha/j op stikstofgevoelige habitattypen in Natura 2000-gebieden. Uit de bijlage randhexagonen volgt namelijk dat alle hexagonen met een berekende toename als randhexagonen aangemerkt kunnen worden. De op deze hexagonen berekende toenames betreffen dus allen AERIUS-artefacten. Negatieve significante effecten op Natura 2000-gebieden als gevolg van de gebruiksfase zijn dan ook uitgesloten.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 24 van 33
7.
INVOERGEGEVENS AERIUS
7.1.
Referentiesituatie
Conform de actuele instructiegegevens voor de AERIUS Calculator zijn de navolgende invoergegevens gebruikt: Stal B:
emissiepunthoogte diameter ventilator uitstroomsnelheid
= = =
6,3 m. 1,0 m. 4,0 m/sec.
(uitlaatopening luchtwasser) (standaard diameter luchtwasser) (standaard bij verticale uitstroom)
Stal C:
emissiepunthoogte diameter ventilator uitstroomsnelheid
= = =
7,1 m. 0,6 m. 4,0 m/sec.
(bovenkant ventilatoren) (gem. diameter ventilatoren) (standaard bij verticale uitstroom)
Stal D:
emissiepunthoogte diameter ventilator uitstroomsnelheid
= = =
4,7 m. 0,6 m. 4,0 m/sec.
(bovenkant ventilatoren) (gem. diameter ventilatoren) (standaard bij verticale uitstroom)
Stal E:
emissiepunthoogte diameter ventilator uitstroomsnelheid
= = =
4,9 m. 0,6 m. 4,0 m/sec.
(bovenkant ventilatoren) (gem. diameter ventilatoren) (standaard bij verticale uitstroom)
7.2.
Gewenste bedrijfsopzet
Conform de actuele instructiegegevens voor de AERIUS Calculator, zoals beschreven in voorgaande paragraaf, zijn de invoergegevens voor de gewenste bedrijfsopzet als volgt:
Veestal:
emissiepunthoogte = 1,8 m. (gem. hoogte open front) ongeforceerde uitstroom / natuurlijke ventilatie
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 25 van 33
8.
RESULTATEN AERIUS BEREKENINGEN
8.1.
Gewenste bedrijfsopzet
Op grond van de AERIUS-berekening die is bijgevoegd in bijlage 3 kan het volgende worden geconcludeerd:
8.2.
De aangevraagde NH3/NOx emissie voldoet aan het gestelde in de LBV-regeling (max. 15%); Door deelname aan de LBV-regeling is sprake van een emissie afname van 95,13%; Provincie Overijssel (Gedeputeerde Staten) is bevoegd gezag; Aan het gestelde in de Omgevingswet, de Omgevingsverordening van de provincie Overijssel en de Landelijke beïindigingsregeling veehouderijlocaties wordt voldaan. Referentie vs. gewenste bedrijfsopzet
Voor de volledigheid is eveneens een verschilberekening gemaakt van de referentie en de gewenste bedrijfsopzet, deze is als bijlage 5 toegevoegd. 8.2.1. Beoordeling randeffect De PDF met de AERIUS Verschilberekening stelt dat er in de gewenste bedrijfsopzet sprake is van een lichte toename van stikstofdepositie. Echter, volgt uit de middels de AERIUS Calculator opgestelde bijlage “hulpmiddel randhexagonen” dat er geen sprake is van een toename van stikstofdepositie op niet-randhexagonen. Het betreffende document is als bijlage 6 bij onderhavig document gevoegd. Gelet op voornoemde is het evident dat de berekende toename qua depositie veroorzaakt wordt door een randeffect. Geconcludeerd kan dan ook worden dat in onderhavige situatie feitelijk geen toename van stikstofdepositie ten opzichte van de referentiesituatie plaatsvindt. Onderhavig voornemen voldoet dan ook aan het gestelde in de Omgevingswet. 8.3.
Uitvoeringsfase
Tevens is een AERIUS-berekening opgesteld waarin de uitvoeringsfase is opgenomen. Deze berekening is aan onderhavige aanvraag toegevoegd als bijlage 7. Het volgende kan worden geconcludeerd:
De NH3/NOx emissie afkomstig uit de uitvoeringsfase voldoet vallen ruimschoots binnen de toegestane 15%; Er is geen sprake van significant nadelige effecten; Provincie Overijssel (Gedeputeerde Staten) is bevoegd gezag; Aan het gestelde in de Omgevingswet, de Omgevingsverordening van de provincie Overijssel en de Landelijke beïindigingsregeling veehouderijlocaties wordt voldaan.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 26 van 33
BIJLAGEN Bijlage 1: Bijlage 2: Bijlage 3: Bijlage 4: Bijlage 5: Bijlage 6:
Nb-vergunning d.d. 17 april 2013 Plattegrondtekening/erfinpassing gewenste bedrijfsopzet AERIUS berekening: gewenste bedrijfsopzet AERIUS verschilberekening: referentiesituatie vs. gewenste bedrijfsopzet AERIUS bijlage hulpmiddel randhexagonen referentie vs. gewenste bedrijfsopzet AERIUS berekening: uitvoeringsfase
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 27 van 33
Bijlage 1. Nb-vergunning d.d. 17 april 2013
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 28 van 33
Bijlage 2. Plattegrondtekening/erfinpassing gewenste situatie
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 29 van 33
AANPLANT & BEHEER: BOMENGROEP: 16.838
Aanplant: Aanplant groep elzen, 10meter h.o.h. voorzien van boompaal en vraatraster
30.000 18.200
.000
BOSSTRUWEEL:
Bestemming 'Wonen - VAB'
12.000
20.000 35.000
bouwvlak woning + bijgebouw
12.000
15.000
8.000
bouwvlak sanitairgebouw opp. 96m²
A C
C
ad velp gra
20.000
15.000
102.000
132
Beheer: zo min mogelijk snoeien hee de voorkeur, omdat er zo weinig mogleijk wonden ontstaan. De bomengroep zal met de mogelijkheden van de groeiplaats uitgroeien tot een volwassen boom
22.000
bouwvlak opp. 1271m²
C
20.000
C
I
bouwvlak
C
C
Camperplekken III
5 parkeerp laatsen
C
C
C
Situa e Schaal 1 : 1000 Kad. Gemeente: Ambt-Delden Sec e: G Kad. Nummer: 2579
N
B I
C
C
C
0
I
C
283
ad gravelp C B
.00
C
gravelpad
2579
160
grav elpa d
III C
C
C
III
C
gravelpad
C
4a
C
C
C
.00
0
Sanitairgebouw (opp. 96m²) Trekkershut (opp. 30m²) 24 camperplaatsen
I II III
Aanplant bosstruweel (totaal 180 x 5m) voorzien van 'sleutelgaten' Aanplant bosstruweel (hakhoutbosje) Aanplant boomgroep
Beheer: Een goed onderhouden bosstruweel bestaat uit een boom-, kruid- en struiklaag. Na ongeveer 5-6 jaar. Zullen de takken in de houtsingel elkaar gaan raken en dient er waar nodig gesnoeid en gedund te worden. Na 10 jaar is de eerste keer onderhoud noodzakelijk. Een bosstruweel wordt beheerd als hakhout en wordt tussen de 10-12 jaar afgezet. Dit betekend dat de bomen en struiken tot 10 á 20cm boven de grond worden afgezet. Bij voorkeur dient er kleinschalig gewerkt te worden waarbij niet alle singels tegelijk een onderhoudsbeurt krijgen. De boomvormers waar mogelijk over te houden als boomvormers.
C II
parkeerkplaatsen
6400+
LEGENDA A B C
Aanplant: Soorten: Gelderse roos, hazelaar, kardinaalsmuts en lijsterbes. Als boomvormers zwarte els en zachte berk. De verdeling van het plantgoed in een gelijke verhouding van circa 15%. 3 jarig bosplantsoen met de maat 60-80cm hoogte, in rijen h.o.h. 1,5x1,5meter in driehoeksverband. Plant de soorten aan in groepen van minstens 5-7 stuks per soort. Dit voorkomt dat langzaam groeiende soorten worden overgroeid door snel groeiende soorten. Boomvormers worden in het midden van de singel aangeplant, struiken aan de randen.
3000+
camperplek (8x4meter) half-verharding
peil Doorsnede gebouw A
Van Westreenen Adviseurs
PROJECT:
Scherpenzeelseweg 11 3772 MD Lunteren T: (0342) 47 42 55 F: (0342) 47 42 81 E: info@vanwestreenen.nl
Bedrijfsontwikkeling
Varsseveldseweg 65d 7131 JA Lichtenvoorde T: (0544) 37 97 37 F: (0544) 37 83 64 E: info@vanwestreenen.nl Haarweg 9a 7651 KE Tubbergen T: (0546) 70 65 86 F: (0544) 37 83 64 E: info@vanwestreenen.nl
SCHAAL:
1:1000
GETEKEND:
AV
Mts. H.A.W.M. ten Thije en J.E.e. ten Thije-Koebrugge Mossendamsweg 4a 7495 RW AMBT DELDEN
FORMAAT:
A2
DATUM:
10-04-2024
LOCATIE: Mossendamsweg 4a Ambt Delden
WIJZIGING:
11-01-2025
ONDERDEEL:
PROJECTNUMMER:
Gewenste situa e Maten voor de uitvoering in het werk controleren
2024RO-tenThije
OPDRACHTGEVER:
Blad 1 van 2
Bijlage 3. AERIUS-berekening Gewenste situatie Tevens separaat toegevoegd i.v.m. inlezen AERIUS calculatie.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 30 van 33
Bijlage 4. AERIUS-verschilberekening Referentie vs. Gewenst Tevens separaat toegevoegd i.v.m. inlezen AERIUS calculatie.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 31 van 33
Bijlage 5. AERIUS-bijlage beoordeling randhexagonen Tevens separaat toegevoegd i.v.m. inlezen AERIUS calculatie.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 32 van 33
Bijlage 6. AERIUS-berekening Uitvoeringsfase Tevens separaat toegevoegd i.v.m. inlezen AERIUS calculatie.
Toelichting aanvraag omgevingsvergunning Natura 2000- activiteit – Mossendamsweg 4 a te Ambt Delden Pagina 33 van 33