Beleidsplan Harmonisatie Buitensportaccommodaties
Tekst van het document
1
3.500
9.700
4.640
160
4.800
SSS Klaaswaal
voetbal
natuurgras
1
3.000
8.300
3.970
140
4.110
kunstgras
1
8.000
14.500
6.520
650
7.170
natuurgras
1
8.500
23.600
11.280
400
11.680
SV Heinenoord SV Heinenoord
voetbal voetbal
SV Heinenoord
voetbal
kunstgras
1
5.000
9.100
4.090
410
4.500
SV Heinenoord
voetbal
natuurgras
1 -
1.500
4.100
1.960
70
2.030
8.000
14.500
6.520
650
7.170
VV 's-Gravendeel
voetbal
kunstgras
1
VV 's-Gravendeel
voetbal
natuurgras
1 -
8.000
22.000
10.530
350
10.880
VV 's-Gravendeel
voetbal
natuurgras
1
8.000
22.200
10.600
380
10.980
natuurgras
1
6.000
16.700
7.980
280
8.260
4.500
12.500
5.970
210
6.180
VV 's-Gravendeel
voetbal
VV 's-Gravendeel
voetbal
natuurgras
1
VV 's-Gravendeel
voetbal
kunstgras
1 -
200
400
180
20
200
VV SHO
voetbal
kunstgras
1
8.000
14.500
6.520
650
7.170
VV SHO
voetbal
kunstgras
1
8.000
14.500
6.520
650
7.170
VV SHO
voetbal
natuurgras
1 -
8.500
23.400
11.210
370
11.580
VV SHO
voetbal
natuurgras
1
8.000
22.200
10.600
380
10.980
VV SHO
voetbal
natuurgras
1
9.000
25.000
11.950
420
12.370
8.000
22.200
10.600
380
10.980
VV SHO
voetbal
natuurgras
1
VV Strijen
voetbal
natuurgras
1 -
8.500
20.800
9.950
340
10.290
VV Strijen
voetbal
natuurgras
1
8.000
22.200
10.600
380
10.980
VV Strijen
voetbal
natuurgras
1 -
8.500
23.400
11.210
370
11.580
kunstgras
1
8.000
14.500
6.520
650
7.170
VV Strijen
voetbal
VV Strijen
voetbal
natuurgras
1
7.000
19.500
9.320
330
9.650
VV Strijen
voetbal
natuurgras
1 -
2.500
6.900
3.300
110
3.410
ZBVH
voetbal
natuurgras
1 -
9.000
22.000
10.520
360
10.880
natuurgras
1
9.000
25.000
11.950
420
12.370
ZBVH
voetbal
ZBVH
voetbal
natuurgras
1
9.500
26.400
12.610
450
13.060
Zinkwegse Boys
voetbal
kunstgras
1
8.000
14.500
6.520
650
7.170
8.000
22.200
10.600
380
10.980
Zinkwegse Boys
voetbal
natuurgras
1
Zinkwegse Boys
voetbal
natuurgras
1 -
3.500
9.600
4.600
150
4.750
AKV Korbatjo
korfbal
kunstgras
1
3.000
5.200
2.350
220
2.570
4.000
6.900
3.110
300
3.410
CKV ADO
korfbal
kunstgras
1
CKV ADO
korfbal
halfverharding
1 -
200
300
140
10
150
CKV OranjeZwart
korfbal
natuurgras
1
6.000
11.600
5.540
200
5.740
SV Ventura
korfbal
kunstgras
1
2.500
4.300
1.940
190
2.130
halfverharding
1
600
1.000
470
20
490
SV Ventura
korfbal
Beachsport HW
beachvolley
halfverharding
1
800
400
190
10
200
HWVV
beachvolley
zand
1
500
300
140
10
150
natuurgras
1
11.000
3.600
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
natuurgras
1
3.000
1.000
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
5.000
1.600
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
8.500
2.800
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
IJsclub De Noorman IJsclub Steeds Vooruit
schaatsen schaatsen
IJsclub Wintersport
schaatsen
natuurgras
1
Piershilsche IJsclub
schaatsen
natuurgras
1
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
23 / 90
tak van sport, sportvloer, aantal, verlichting en m2
gebruiker
kosten €
vergoeding € veld/baan sportpark
totaal
Strijense ijsclub
schaatsen
natuurgras
1
21.000
6.900
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
IJsclub Heinenoord
schaatsen
natuurgras
1
4.500
1.500
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
natuurgras
1
11.500
3.800
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
natuurgras
1
4.500
1.500
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
IJsvereniging Nooitgedacht schaatsen
natuurgras
1
13.500
4.400
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
IJsclub de Kom Zuidzijde
natuurgras
1 -
400
100
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
asfalt
1
16.500
3.800
1.170
710
1.880
IJsclub 's-Gravendeel IJsclub Westmaas
IJs-/skeelercl. Puttershoek
schaatsen schaatsen
schaatsen skeeleren
AV Spirit
atletiek
kunststof
1
5.500
13.800
6.230
600
6.830
AV Spirit
atletiek
natuurgras
1
7.000
11.500
5.470
220
5.690
HSV The Blue Hitters
honk-/softbal
natuurgras
1 -
8.000
33.700
16.140
530
16.670
HSV The Blue Hitters
honk-/softbal
natuurgras
1 -
5.000
21.100
10.110
330
10.440
HSV The Blue Hitters
honk-/softbal
gravel
1 -
100
400
190
10
200
HCHW
hockey
zandkunstgras
1
6.000
9.300
4.160
440
4.600
HCHW
hockey
zandkunstgras
1
6.000
9.300
4.160
440
4.600
1
6.000
9.300
4.160
440
4.600
HCHW
hockey
zandkunstgras
HCHW
hockey
zandkunstgras
1 -
150
200
90
10
100
JdB ver. De Beijerse Worp
jeu de boules
parkverharding
10
300
900
440
10
450
20
750
2.200
1.060
30
1.090
SV Ventura
jeu de boules
halfverharding
JdB Oranje Zwart
jeu de boules
halfverharding
2 -
100
300
150
0
150
De IJsboelers
jeu de boules
halfverharding
20
700
2.100
1.010
30
1.040
582.800 1.220.600
562.760
27.580
590.340
totaal Tabel 7. Voorstel vergoeding onderhoud per veld/baan per jaar
3.4
Retributies
Conform de grondprijzenbrief 2025 vestigt de gemeente voor gemeentegronden die in gebruik worden genomen door (sport)verenigingen een zakelijk recht. Het gaat om sportterreinen met of zonder gebouw. Onder een gebouw wordt een bouwwerk verstaan dat een voor mensen toegankelijke, overdekte, geheel of gedeeltelijk met wanden omsloten ruimte vormt. Als blijkt dat het geldende opstalrecht bij de vereniging niet meer volledig is dan zal het opstalrecht op basis van een collegebesluit vernieuwd worden. Daarbij gelden voor de nieuwe (huurafhankelijke) opstalrechten de volgende voorwaarden. ▪ Retributie22 € 1,65 per vierkante meter per jaar voor opstallen bij gemeentelijke en nietgemeentelijke voorzieningen. ▪ Retributie € 0,10 per vierkante meter per jaar voor niet-gemeentelijke velden/banen en inrichting. ▪ Looptijd 30 jaar. ▪ Partijen maken tezamen de (financieel) optimale keuze tussen een afhankelijk of zelfstandig recht van opstal. ▪ De eenmalige kosten voor de notaris en het kadaster komen, voor zover deze in het kader van de harmonisatie van toepassing zijn, voor rekening van de gemeente. Indien er na vaststelling van het harmonisatiebeleid wijzigingen in de opstallen worden doorgevoerd waardoor het opstalrecht moet worden vernieuwd dan zijn deze kosten voor rekening van de vereniging. 22
De tarieven voor opstalrechten worden retributies genoemd.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
24 / 90
Hierbij wordt opgemerkt dat sommige bestaande opstalrechten niet en andere wel door de gemeente kunnen worden vernieuwd voordat de overeengekomen looptijd is verstreken. Voor sommige voorzieningen zal naast de retributie ook het eigenaarsdeel van de OZB verschuldigd zijn voor zover dat nog niet eerder in rekening werd gebracht. De onderstaande tabel bevat een overzicht van de oude en nieuwe retributies. Hierbij is rekening gehouden met de termijn waarop de bestaande opstalrechten beëindigd en vernieuwd kunnen worden. De betekenis van de kolommen is als volgt toegelicht. ▪ De kolom “gebruiker” betreft alle betrokken verenigingen waarvan voor sommige geldt dat er twee opstalovereenkomsten van toepassing zijn voor bijvoorbeeld het clubhuis en de tribune; dit is aangeduid met “1” en “2”. ▪ De kolom “oud” betreft de retributies die verenigingen de gemeente verschuldigd zijn in 2025. ▪ De kolom “1,65/m2 + 0,10/m2 = totaal” betreft de voorgestelde nieuwe retributies die verenigingen op enig moment aan de gemeente verschuldigd zijn voor: • alle opstallen bij gemeentelijke en niet-gemeentelijke voorzieningen; • alle niet-gemeentelijke velden/banen en inrichting. ▪ De kolom “nieuw” betreft de nieuwe retributies die verenigingen de gemeente verschuldigd zijn vanaf het eerst mogelijke invoeringsjaar 2026 waarbij voor sommige verenigingen geldt dat dit pas (ver) na 2028 zal zijn.
Voor sommige gebruikers is bij het jaarbedrag van 2026 een voetnoot a, b of c geplaatst die onderaan de tabel zijn toegelicht. ▪ De kolom “notaris & kadaster” betreft de kosten die eenmalig voor notaris (circa € 1.250) en kadaster (€ 1.500) van toepassing zijn ten behoeve van de nieuwe opstalrechten. oud
€ 1,65/m2 + € 0,10/m2 = totaal €
2025
opstal ± m2
1. FC Binnenmaas
-
2.190
n.v.t.
3.614
-ab
-
-
-
2. Fortuna Be Quick
368
576
n.v.t.
950
950
950
950
2.750
3. GOZ
-
500
n.v.t.
825
-ab
-
-
-
4. NBSVV
437
2.000
n.v.t.
3.300
437
437
3.300
2.750
5. NSVV – 1
614
1.147
n.v.t.
1.893
1.893
1.893
1.893
2.750
NSVV – 2
435
269
n.v.t.
444
444
444
444
2.750
retributie € gebruiker
6. OSV
nieuw € ±
baan ± m2 totaal ±
2026
2027
notaris & 2028
kadaster € ±
-
787
n.v.t.
1.299
-
1.299
1.299
2.750
7. SSS Klaaswaal
1.876
882
n.v.t.
1.455
1.455
1.455
1.455
2.750
8. SV Heinenoord
11
1.077
n.v.t.
1.777
1.777
1.777
1.777
2.750
9. VV 's-Gravendeel
5
1.302
n.v.t.
2.148
2.148
2.148
2.148
2.750
10. VV SHO
-
2.300
n.v.t.
3.795
-
3.795
3.795
2.750
24
1.047
n.v.t.
1.728
24b
24
24
-
11. VV Strijen – 1 VV Strijen – 2 12. ZBVH 13. Zinkwegse Boys
13
108
n.v.t.
178
178
178
178
2.750
665
1.036
n.v.t.
1.709
665
665
1.709
2.750
-
573
n.v.t.
945
945
945
945
2.750
14. LTC Maasdam
-
957
2.464
1.825
-ab
-
-
-
15. ‘s-Gravendeelse TC – 1
5
240
n.v.t.
396
5b
5
5
-
‘s-Gravendeelse TC – 2
7
-
4.240
424
7b
7
7
-
16. TV Goudswaardse Boys
-
200
1.500
480
480
480
480
2.750
17. TC De Binnenmaas
11
324
4.500
985
985
985
985
2.750
18. TV Bonaventura
-
285
4.635
934
934
934
934
2.750
11
277
2.700
727
11b
11
11
-
-
ab
-
-
-
19. TV Heynkensort – 1 TV Heynkensort – 2
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
-
-
n.v.t.
-
25 / 90
retributie € gebruiker 20. TV Puttershoek 21. TV 't Slag
€ 1,65/m2 + € 0,10/m2 = totaal €
oud
2
2
nieuw € ±
notaris &
2025
opstal ± m
baan ± m
totaal ±
2026
2027
2028
kadaster € ±
25
512
5.600
1.405
1.405
1.405
1.405
2.750
1.293
242
3.000
699
699
699
699
2.750
22. TV Westmaas
25
213
2.100
561
561
561
2.750
23. TV De Molen
-
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
561 -c
-
-
-
24. TV Klaaswaal
-
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
-c
-
-
-
25. TV Numansdorp
-
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
-c
-
-
-
26. TVO Oud Beijerland
-
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
-c
-
-
-
27. AKV Korbatjo
-
415
n.v.t.
685
685
685
685
2.750
28. CKV ADO
5
340
n.v.t.
561
561
561
561
2.750
29. CKV OranjeZwart
13
185
n.v.t.
305
13b
13
13
-
30. SV Ventura
-
798
n.v.t.
1.317
1.317
1.317
1.317
2.750
31. Beachsport Hoeksche Waard
-
245
n.v.t.
404
404
404
404
2.750
13
46
n.v.t.
76
13b
13
13
-
33. IJsclub De Noorman
-
95
n.v.t.
157
157
157
157
2.750
34. IJsclub Steeds Vooruit
-
-
n.v.t.
-
-d
-
-
-
35. IJsclub Wintersport
-
-
n.v.t.
-
-d
-
-
-
36. Piershilsche IJsclub
-
109
n.v.t.
180
180
180
180
2.750 2.750
32. HWVV
37. Strijense ijsclub
11
98
n.v.t.
162
162
162
162
38. IJsclub Heinenoord
-
-
n.v.t.
-
-d
-
-
-
39. IJsclub ’s-Gravendeel – 1
-
138
n.v.t.
228
228
228
228
2.750
IJsclub ’s-Gravendeel – 2
-
9
n.v.t.
15
15
15
15
-
40. IJsclub Westmaas
-
30
n.v.t.
50
50
50
50
2.750
41. IJsvereniging Nooitgedacht
-
-
n.v.t.
-
-d
-
-
-
42. IJsclub de Kom
-
42
n.v.t.
69
69
69
69
2.750
43. IJs-/skeelerclub Puttershoek
-
489
n.v.t.
807
-ab
-
-
-
44. AV Spirit
-
404
n.v.t.
667
-
667
667
2.750
45. HSV The Blue Hitters
11
405
n.v.t.
668
11b
11
11
-
46. FCC De Spuicrossers
-
205
2.100
548
548
548
548
2.750
47. HCHW – 1
-
650
n.v.t.
1.073
1.073
1.073
1.073
2.750
HCHW – 2
-
-
n.v.t.
-
-d
-
-
-
48. JdB ver. De Beijerse Worp
-
218
n.v.t.
360
360
360
360
2.750
49. JdB SV Ventura
-
242
n.v.t.
399
399
399
399
2.750
50. JdB Oranje Zwart
-
-
n.v.t.
-
-d
-
-
-
457
457
457
457
2.750
40.399 22.704 28.465 32.372
93.500
51. De IJsboelerss Totaal a
-
277
n.v.t.
5.877
24.484
32.839
De retributie is in het verleden in één keer betaald voor de gehele looptijd.
b
Het recht van opstal kan door de gemeente pas worden opgezegd en vernieuwd als de looptijd na 2028 is verstreken.
c
De club is eigenaar van de grond; er is, was en wordt geen recht van opstal van toepassing.
d
Op deze locatie bevinden zich geen opstallen.
Tabel 8. Voorstel retributies per jaar
3.5
Fasering en overgangsregeling
De harmonisatiemaatregelen moeten om meerdere redenen gefaseerd worden uitgevoerd. Sommige onderhoudstaken die nu in opdracht van de gemeente worden verricht, zijn voor uiteenlopende termijnen uitbesteed en kunnen dus niet gelijktijdig worden overgedragen.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
26 / 90
Ook zal het de nodige tijd kosten om alle vigerende overeenkomsten voor huur, in gebruikgeving, beheer op te zeggen en daarvoor in de plaats nieuwe overeenkomsten af te sluiten. Daarbij geldt voor bestaande opstalrechten dat opzegging door de gemeente niet zomaar mogelijk is. De belangrijkste reden voor een gefaseerde invoering is echter de tijd die vooral de verenigingen uit voormalige OudBeijerland, Strijen en Cromstrijen nodig hebben om zich voor te bereiden op de overname van de onderhoudstaken. Belangrijk aandachtspunt hierbij is dat in de beheerovereenkomsten per vereniging een unieke en sluitende onderhoudsverdeling23 dient te worden opgenomen van de inrichtingselementen die tot de sportparkinrichting dan wel de terreininrichting worden gerekend en derhalve onder de verantwoordelijkheid van de vereniging, respectievelijk gemeente komen te vallen. Deze onderhoudsverdeling kan ook van invloed zijn op de perceelsgrenzen die in de opstalovereenkomsten van vooral de niet-gemeentelijke voorzieningen worden aangehouden. Aangezien de verenigingen in voormalig Binnenmaas en Korendijk nu al het dagelijks, periodiek en regulier onderhoud uitvoeren, zijn de inhoudelijke gevolgen van de harmonisatie voor hen minimaal. Ditzelfde geldt voor de verenigingsgebruikers van de niet-gemeentelijke voorzieningen voor tennis en bmx.
Voor de sportverenigingen uit voormalig Oud-Beijerland, Strijen en Cromstrijen zijn de gevolgen groter; zij zullen voldoende tijd en ondersteuning nodig hebben om de voorgestelde onderhoudstaken van de gemeente over te nemen. Voorgesteld wordt om de harmonisatie daarom als volgt te faseren. kalenderjaar
tak van sport
≤ 2026
tennis (13), BMX (1), skeeleren (1), hockey (1) en jeu de boules (4)
≤ 2027
schaatsen (10), beachvolleybal (2), voetbal (7; de verenigingen uit voormalig Binnenmaas en Korendijk), korfbal (2; de verenigingen uit voormalig Binnenmaas en Korendijk),
≤ 2028
korfbal (2; de verenigingen uit voormalig Oud-Beijerland, Cromstrijen en Strijen), voetbal (6; de verenigingen uit voormalig Oud-Beijerland, Cromstrijen en Strijen), atletiek (1), honk-/softbal (1)
Tabel 9. Voorstel fasering overdracht onderhoudstaken en -budget
Voor de meeste verenigingen geldt dat zij per saldo financieel voordeel uit de voorgestelde harmonisatiemaatregelen behalen en in ruil daarvoor dezelfde of meer onderhoudstaken moeten verrichten en, voor zover zij dat uitbesteden, bekostigen. Verenigingen die nog een recht van opstal moeten vestigen, zullen daarvoor jaarlijks kosten moeten dragen die zij voorheen niet hadden. De verplichting om dit recht van opstal te vestigen, stelt de betreffende verenigingen gelijk aan het merendeel van de andere verenigingen die dit recht van opstal al hadden en daarvoor ook al betaalden. Op basis hiervan wordt voorgesteld om geen financiële overgangsregeling toe te passen voor te benadelen en eventueel ook te bevoordelen verenigingen. Voor zes verenigingen (FC Binnenmaas, GOZ, SV Heinenoord, VV ’s-Gravendeel, CKV ADO en IJs/skeelerclub Puttershoek) geldt echter dat zij een direct financieel nadeel van minstens € 4.000 per jaar ervaren doordat de toename van de te betalen gebruiksvergoeding hoger is dan de toename van de te ontvangen onderhoudsvergoeding. Enerzijds wordt dit ruimschoots gecompenseerd doordat de gemeente hun toekomstige groot onderhoud-/renovatieverplichtingen overneemt, maar anderzijds zouden zij nooit aan die verplichtingen hebben kunnen voldoen en kan dit vanwege de situatie van de andere verenigingen in de Hoeksche Waard ook niet meer van hen worden verwacht.
23
Zo’n onderhoudsverdeling wordt ook demarcatie of kruisjeslijst genoemd.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
27 / 90
Om dit financiële nadeel voor hen te spreiden wordt daarom een overgangsregeling voorgesteld waarin de gebruiksvergoeding dusdanig wordt verlaagd dat het financiële nadeel als volgt van toepassing is. jaar 1 25%
jaar 2 50%
jaar 3 75%
jaar 4 100%
Voor verenigingen die van de harmonisatie uitsluitend positieve financiële gevolgen ondervinden en zelf al het onderhoud doen, wordt voorgesteld om de harmonisatie met terugwerkende kracht uit te voeren vanaf 1 januari 2025. Dit betreft voetbalverenigingen NBSVV, NSVV, Fortuna Be Quick en ZBVH; korfbalvereniging en Jeu de Boulesvereniging Oranje Zwart; Honk- en softballvereniging The Blue Hitters en Jeu de Boulesverenigingen De Beijerse Worp, Ventura Sport en De IJsboelers. Aan verenigingen die (meer) onderhoudstaken overgedragen krijgen, worden ondersteunings- en hulpmogelijkheden geboden om de overgang op een verantwoorde manier plaats te laten vinden. Deze mogelijkheden zijn op basis van de bijeenkomsten met de verenigingen (zie bijlage 4) als volgt samengevat. a. Het ondersteunen van de verenigingen op onder andere het vrijwilligersbeleid gebeurt via een programma waarvan de uitvoering in handen is van Hoeksche Waard Actief. Verenigingen kunnen hierover met Hoeksche Waard contact opnemen. b. Voor de benodigde kennis, ervaring en mogelijke samenwerkingsverbanden kunnen verenigingen zich ook laten informeren door de voetbalverenigingen die in de Hoeksche Waard de onderhoudstaken al jarenlang zelf uitvoeren. Indien gewenst, kan de gemeente dit op verzoek faciliteren in de vorm van een informatieavond. c.
Nadat de besluitvorming begin 2025 heeft plaatsgevonden worden de nieuwe overeenkomsten met een gedetailleerde omschrijving en verdeling van de onderhoudstaken per vereniging doorgenomen, ruim voordat deze in uiterlijk 2028 ingaan. Hiervoor worden één-op-één gesprekken met de verenigingen gevoerd. d. De gedetailleerde omschrijving die inclusief de bijbehorende modelovereenkomsten voor met name AKV Korbatjo, SV Ventura en AV Spirit zal gelden wordt aangegeven nadat de besluitvorming begin 2025 heeft plaatsgevonden maar ruim voordat de nieuwe overeenkomsten in uiterlijk 2028 ingaan. e. Voor het geval er geen BOSA subsidie wordt toegekend staat de gemeente garant mits de subsidieaanvraag tijdig en correct is ingediend. f. De omgang met de biodiversiteit en het ecologisch beheer van de groenstroken op de sportterreinen is In de huidige situatie per vereniging afhankelijk van de afspraken die daar in het verleden over gemaakt zijn. In het harmonisatievoorstel zal de gemeente deze bij het aanbieden van de nieuwe overeenkomsten bij voorkeur handhaven en waar nodig aanscherpen.
3.6
Financiële gevolgen
3.6.1 Vergoedingen De onderstaande tabel bevat een overzicht van de oude en nieuwe vergoedingen. Voor een aantal verenigingen gaan deze financiële gevolgen gepaard met meer onderhoudsverantwoordelijkheden; voor andere verenigingen met minder. De betekenis van de kolommen is als volgt toegelicht. Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
28 / 90
De kolom “gebruik” betreft de gebruiksvergoeding die verenigingen aan de gemeente verschuldigd zijn en bestaat uit deel 1. de huidige vergoeding en deel 2. het voorstel voor de nieuwe vergoeding. De kolom “onderhoud” betreft de onderhoudsvergoeding die verenigingen van de gemeente ontvangen en bestaat uit deel 1. de huidige vergoeding en deel 2. het voorstel voor de nieuwe vergoeding. De kolom “retributie” betreft de vergoeding die de verenigingen aan de gemeente betalen voor hun recht van opstal en bestaat uit deel 1. de huidige vergoeding en deel 2. het voorstel voor de nieuwe vergoeding waarvan de ingangsdatum ligt in 2026, 2027 of 2028. De kolom “verschil” betreft het bedrag dat iedere vereniging per saldo meer ontvangt of moet betalen bij de nieuwe vergoedingen waarbij de oude en nieuwe retributie eveneens zijn inbegrepen. De kolom “besparing voormalig Binnenmaas” betreft het gemiddelde jaarbedrag dat verenigingen uit voormalig Binnenmaas niet langer hoeven te reserveren (besparen) voor de toekomstige meerkosten van kunstgrasrenovaties ten opzichte van natuurgrasrenovaties, zoals het sportbeleid uit 2015 van voormalig Binnenmaas voorschreef24. In deze kolom is ook opgenomen wat IJs/skeelerclub Puttershoek en HCHW niet langer hoeven te reserveren voor renovaties van hun baan respectievelijk velden.
• Voorbeeld FC Binnenmaas: voorgesteld wordt dat de vereniging ruim € 22.000 meer gebruiksvergoeding gaat betalen en bijna € 13.000 meer onderhoudsvergoeding gaat ontvangen waardoor de vereniging voor aftrek van de nieuwe retributie dus ruim € 9.000 meer aan de gemeente moet betalen. Hiertegenover staat dat FC Binnenmaas niet langer opdraait voor de meerkosten van hun toekomstige kunstgrasrenovaties. De daarvoor benodigde reservering zou vanaf 2015 gemiddeld € 33.740 per jaar bedragen, hetgeen de vereniging in dit voorstel uitspaart. Per saldo heeft FC Binnenmaas dan een voordeel van € 24.300.
▪
▪
▪
▪
▪
vereniging
tak van sport
vergoedingen in € oud - nieuw gebruik
onderhoud
besparing voormalig
retributie ±
verschil ±
Binnenmaas ±
1. FC Binnenmaas
voetbal
-
22.190
39.180
51.930
-
-
2. Fortuna Be Quick
voetbal
-
11.000
11.728
38.290
368
950
3. GOZ
voetbal
-
12.010
25.376
29.030
-
-
4. NBSVV
voetbal
41
9.480
11.728
32.200
437
3.300
8.170
5. NSVV
voetbal
58.803
22.480
49.049
56.350
1.048
2.336
42.336
6. OSV
voetbal
36.023
12.260
- 29.130
-
1.299
51.594
7. SSS Klaaswaal
voetbal
15.074
14.860
- 38.640
1.876
1.455
39.275
8. SV Heinenoord
voetbal
-
13.300
25.531
25.380
11
1.777
-15.247 + 29.796 = 14.549
9. VV 's-Gravendeel
voetbal
5.755
16.450
42.820
43.670
5
2.148
-11.988 + 18.286 = 6.298
10. VV SHO
voetbal
49.097
24.880
- 60.250
-
3.795
80.672
11. VV Strijen
voetbal
26.719
18.980
- 53.080
37
202
60.654
12. ZBVH
voetbal
-
10.730
36.310
665
1.709
12.808
13. Zinkwegse Boys
voetbal
15.811
10.310
- 22.900
-
945
27.456
14. LTC Maasdam
tennis
160
-
-
-
-
-
160
15. 's-Gravendeelse TC
tennis
-
-
-
-
12
12
-
16. TV Goudswaardse Boys
tennis
-
-
-
-
-
480
-480
24
11.728
-9.440 + 33.740 = 24.300 14.979 -8.356 + 19.520 = 11.164
Zie bijlage 2.1.3
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
29 / 90
vereniging
tak van sport
vergoedingen in € oud - nieuw gebruik
onderhoud
besparing voormalig
retributie ±
17. TC De Binnenmaas
tennis
-
-
-
-
18. TV Bonaventura
tennis
1.026
-
-
19. TV Heynkensort
tennis
-
-
-
20. TV Puttershoek
tennis
-
-
21. TV 't Slag
tennis
-
22. TV Westmaas
tennis
-
23. TV De Molen
tennis
24. TV Klaaswaal 25. TV Numansdorp
verschil ±
Binnenmaas ±
11
985
-974
-
-
934
92
-
11
11
-
-
-
25
1.405
-1.380
-
-
-
1.293
699
594
-
-
-
25
561
-536
-
-
-
-
-
-
-
tennis
-
-
-
-
-
-
-
tennis
-
-
-
-
-
-
-
26. TVO
tennis
-
-
-
-
-
-
-
27. AKV Korbatjo
korfbal
5.238
1.950
-
2.570
-
685
5.173
28. CKV ADO
korfbal
1.727
2.650
6.785
3.560
5
561
-4.704 + 7.732 = 3.027
29. CKV OranjeZwart
korfbal
-
1.770
2.851
5.740
13
13
1.119
30. SV Ventura
korfbal
5.019
1.780
-
2.620
-
1.317
4.542
31. Beachsport Hoeksche Waard
beachvolleybal
-
80
-
200
-
404
-284
32. HWVV
beachvolleybal
226
50
-
150
13
13
326
33. IJsclub De Noorman
schaatsen
-
-
-
-
-
157
-157
34. IJsclub Steeds Vooruit
schaatsen
-
-
-
-
-
-
-
35. IJsclub Wintersport
schaatsen
-
-
-
-
-
-
-
36. Piershilsche IJsclub
schaatsen
-
-
-
-
-
180
-180
37. Strijense ijsclub
schaatsen
-
-
-
-
11
162
-151
38. IJsclub Heinenoord
schaatsen
-
-
-
-
-
-
-
39. IJsclub 's-Gravendeel
schaatsen
-
-
-
-
-
243
-243
40. IJsclub Westmaas
schaatsen
-
-
-
-
-
50
-50
41. IJsvereniging Nooitgedacht
schaatsen
293
-
-
-
-
-
293
42. IJsclub de Kom Zuidzijde
schaatsen
-
-
-
-
-
69
43. IJs-/skeelerclub Puttershoek
skeeleren
-
6.090
3.759
1.880
-
-
44. AV Spirit
atletiek
21.427
7.070
- 12.520
-
667
26.211
45. HSV The Blue Hitters
honk-/softbal
-
7.530
17.235
27.310
11
11
2.545
46. FCC De Spuicrossers
bmx
-
-
-
-
-
548
-548
47. HCHW
hockey
7.692
7.800
14.344
13.900
-
1.073
48. JdB ver. De Beijerse Worp
jeu de boules
1.310
110
-
450
-
360
1.290
49. SV Ventura Sport
jeu de boules
-
270
-
1.090
-
399
421
50. JdB ver. Oranje Zwart
jeu de boules
-
30
-
150
-
-
120
51. De IJsboelerss
jeu de boules
260
-
1.040
-
457
323
Totaal
251.441
236.400 262.113 590.340
-69 -7.969 + 57.100 = 49.131
-1.625 + 88.000 = 86.375
5.877 32.372 316.773
Tabel 10. Gevolgen per vereniging in €, prijspeil 2025
3.6.2 Overgangsregeling Vanwege de fasering en overgangsregeling die voor FC Binnenmaas, GOZ, SV Heinenoord, VV ’sGravendeel, CKV ADO en IJs-/skeelerclub Puttershoek wordt voorgesteld, zijn de financiële gevolgen in de komende drie jaar verschillend.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
30 / 90
Dit geldt ook voor de verenigingen waarvoor in 2026, 2027 of 2028 het recht van opstal kan worden gevestigd of vernieuwd. De verschillen zijn in de onderstaande tabel inzichtelijk gemaakt. ▪ Voorbeeld FC Heinenoord: voorgesteld wordt dat de vereniging € 13.330 meer gebruiksvergoeding gaat betalen en € 151 minder onderhoudsvergoeding gaat ontvangen. Ook wordt voorgesteld dat de vereniging € 1.766 meer retributie gaat betalen waardoor de vereniging in totaal € 15.247 meer aan de gemeente moet betalen. Door de overgangsregeling gaat dit na 2025 als volgt in. verschil hogere gebruiksvergoeding lagere onderhoudsvergoeding hogere retributie saldo
2026 € 3.220 € 151 € 1.766 € -5.136
Vereniging en jaar van harmonisatie
2027 € 6.590 € 151 € 1.766 € -8.506
2028 € 9.960 € 151 € 1.766 € -11.877
2029 € 13.330 € 151 € 1.766 € -15.247
gebruiksvergoeding , retributie en verschil
Gebruiksvergoeding
tabel 10.
2025
2026
2027
2028
1. FC Binnenmaas
2026
22.190
-9.440
-
- 15.110
-2.360 17.470
-4.720 19.830
-7.080
3. GOZ
2026
12.010
-8.356
-
-
5.743
-2.089
7.832
-4.178
9.921
-6.267
8. SV Heinenoord
2026
13.330 -13.481
-
-
3.220
-3.370
6.590
-6.740
9.960 -10.110
9. VV 's-Gravendeel
2026
16.450
-9.845
5.755
-
9.066
-2.461 11.528
-4.922 13.989
-7.384
28. CKV ADO
2026
2.650
-4.148
1.727
-
-461
-1.037
576
-2.074
1.613
-3.111
43. IJs-/skeelerclub Puttershoek
2025
6.090
-7.969
113
-1.992
2.106
-3.984
4.098
-5.977
6.090
-7.969
72.720 -53.238
7.595
Totaal verschil gebruiksvergoedingen Retributie
tabel 10.
-1.992 34.784 -15.302 48.093 -28.611 61.403 -41.921
2025
2026
2027
2028
2. Fortuna Be Quick
2026
950
-583
368
-
950
-583
950
-583
950
-583
4. NBSVV
2028
3.300
-2.863
437
-
437
-
437
-
3.300
-2.863
5. NSVV
2026
2.336
-1.288
1.048
-
2.336
-1.288
2.336
-1.288
2.336
-1.288
6. OSV
2027
1.299
-1.299
-
-
-
-
1.299
-1.299
1.299
-1.299
7. SSS Klaaswaal
2026
1.455
421
1.876
-
1.455
421
1.455
421
1.455
421
8. SV Heinenoord
2026
1.777
-1.766
11
-
1.777
-1.766
1.777
-1.766
1.777
-1.766
9. VV 's-Gravendeel
2026
2.148
-2.143
5
-
2.148
-2.143
2.148
-2.143
2.148
-2.143
10. VV SHO
2027
3.795
-3.795
-
-
-
-
3.795
-3.795
3.795
-3.795
11. VV Strijen
2026
178
-166
37
-
202
-166
202
-166
202
-166
12. ZBVH
2028
1.709
-1.044
665
-
665
-
665
-
1.709
-1.044
13. Zinkwegse Boys
2028
945
-945
-
-
945
-945
945
-945
945
-945
16. TV Goudswaardse Boys
2026
480
-480
-
-
480
-480
480
-480
480
-480
17. TC De Binnenmaas
2026
985
-974
11
-
985
-974
985
-974
985
-974
18. TV Bonaventura
2026
934
-934
-
-
934
-934
934
-934
934
-934
20. TV Puttershoek
2026
1.405
-1.380
25
-
1.405
-1.380
1.405
-1.380
1.405
-1.380
21. TV 't Slag
2026
699
594
1.293
-
699
594
699
594
699
594
22. TV Westmaas
2026
561
-536
25
-
561
-536
561
-536
561
-536
27. AKV Korbatjo
2026
685
-685
-
-
685
-685
685
-685
685
-685
28. CKV ADO
2026
561
-556
5
-
561
-556
561
-556
561
-556
30. SV Ventura
2026
1.317
-1.317
-
-
1.317
-1.317
1.317
-1.317
1.317
-1.317
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
31 / 90
Vereniging en jaar van harmonisatie
gebruiksvergoeding , retributie en verschil
Retributie
tabel 10.
2025
2026
2027
2028
31. Beachsport Hoeksche Waard
2026
404
-404
-
-
404
-404
404
-404
404
-404
33. .IJsclub De Noorman
2026
157
-157
-
-
157
-157
157
-157
157
-157
36. Piershilsche IJsclub
2026
180
-180
-
-
180
-180
180
-180
180
-180
37. Strijense ijsclub
2026
162
-151
11
-
162
-151
162
-151
162
-151
39. IJsclub 's-Gravendeel
2026
243
-243
-
-
243
-243
243
-243
243
-243
40. IJsclub Westmaas
2026
50
-50
-
-
50
-50
50
-50
50
-50
42. IJsclub De Kom
2026
69
-69
-
-
69
-69
69
-69
69
-69
44. AV Spirit
2027
667
-667
-
-
-
-
667
-667
667
-667
46. .FCC De Spuicrossers
2026
548
-548
-
-
548
-548
548
-548
548
-548
47. HCHW
2026
1.073
-1.073
-
-
1.073
-1.073
1.073
-1.073
1.073
-1.073
48. JdB ver. De Beijerse Worp
2026
360
-360
-
-
360
-360
360
-360
360
-360
49. JdB SV Ventura
2026
399
-399
-
-
399
-399
399
-399
399
-399
51. De IJsboelerss
2026
457
-457
-
-
457
-457
457
-457
457
-457
32.372 -26.495
5.877
Totaal verschil retributies
- 22.704 -16.827 28.465 -22.587 32.372 -26.495
Tabel 11. Overgangsregeling per vereniging in €, prijspeil 2025
3.6.3 Begroting In aanmerking nemende dat in tabel 8 de eenmalige kosten van notaris en kadaster ten behoeve van de nieuwe opstalrechten zijn geraamd op een totaal van € 93.500 dat voor rekening van de gemeente komt, volgt uit tabel 10 en 11 dat ten behoeve van het voorstel voor de gemeentelijke voorzieningen de volgende middelen benodigd zijn. Harmonisatie buitensportaccommodaties inclusief overgangsregeling In beginsel is de harmonisatie buitensportaccommodaties nagenoeg budgetneutraal, met wel een verschuiving tussen baten en lasten maar per saldo nihil. Het voorstel is om voor de nadeel verenigingen een overgangsregeling te implementeren. Door deze overgangsregeling ontstaat er een incidenteel financieel tekort in de jaren 2025 t/m 2027 van in totaal € 53.000 verdeeld over deze jaren. Zie hieronder de tabel van de financiële gevolgen per jaar voor de gemeente van de harmonisatie buitensportaccommodaties inclusief overgangsregeling.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
32 / 90
De hoofdzaak van dit verschil is de inbouw van een overgangsregeling voor de verenigingen die een financieel nadeel ondervinden vanuit de voorgesteld harmonisatie. Vanaf 2028 is de harmonisatie budgetneutraal. Retributies en opstalrechten In de vastgestelde grondprijzenbrief 2025 zijn de retributies herijkt en geactualiseerd, hierdoor zijn ook de tarieven aangepast. De vaststelling van de grondprijzenbrief staat los van de harmonisatie buitensportaccommodaties maar heeft wel financiële gevolgen voor de verenigingen en gemeente. De structurele extra inkomsten vanuit de retributie voor de gemeente zijn circa € 17.000 (2026), € 23.000 (2027) en € 26.000 (2028) ten gunste van het jaarlijkse begrotingssaldo. Voor het vestigen van nieuwe opstalrechten zijn er extra incidentele middelen benodigd in 2026. Deze incidentele kosten voor de inzet van notaris en kadaster komen, voor zover deze in het kader van de harmonisatie van toepassing zijn, voor rekening van de gemeente25. De actualisatie van de retributies heeft wel effect op het gemeentelijke begrotingssaldo, vanaf 2026 ontvangt de gemeente structureel meer baten vanuit de retributies ad circa € 17.000 (2026), € 23.000 (2027) en € 26.000 (2028).
Zie hieronder de tabel van de financiële gevolgen per jaar voor de gemeente die voortvloeien uit de wijziging van de retributies die gebaseerd zijn op geactualiseerde grondprijzenbrief 2025. Financiële consequenties actualisatie grondprijzenbrief (retributies) Baten en lasten actualisatie retributies Kadaster en notariskosten (last) Retributies (baat) Totaal baten en lasten actualisatie retributies Beschikbare baten en lasten vanuit de huidige begroting Kadaster en notariskosten (last) Retributies (baat) Totaal baten en lasten retributies huidige begroting Saldo benodigd versus beschikbaar Kadaster en notariskosten (last) Retributies (baat) Totaal baten en lasten actualisatie retributies Dekking uit algemene reserve via reserve tijdelijke beleisimpulsen Totaal saldo op begrotingssaldo
2025
2026
2027
2028
€ € €
- € -5.877 € -5.877 €
93.500 € -22.704 € 70.796 €
- € -28.465 € -28.465 €
-32.372 -32.372
€ € €
- € -5.877 € -5.877 €
- € -5.877 € -5.877 €
- € -5.877 € -5.877 €
-5.877 -5.877
€ € € € €
-
93.500 € -16.827 € 76.673 € -93.500 € -16.827 €
- € -22.588 € -22.588 € - € -22.588 €
-26.495 -26.495 -26.495
2025
2026
2027
2028
€ € €
576.461 € -177.152 € 399.309 €
683.840 € -221.168 € 462.672 €
590.340 € -240.238 € 350.102 €
590.340 -257.455 332.885
€ € €
624.428 € -256.146 € 368.282 €
624.428 € -256.146 € 368.282 €
624.428 € -256.146 € 368.282 €
615.526 -256.146 359.380
€ € € € €
-47.967 € 78.994 € 31.027 € -31.027 € - €
59.412 € 34.978 € 94.390 € -111.217 € -16.827 €
-34.088 € 15.908 € -18.180 € -4.408 € -22.588 €
-25.186 -1.309 -26.495 -26.495
€ € € € €
Ter volledigheid hieronder de totale baten en lasten voor de gemeente. Financiële consequenties totaal Baten en lasten voorstel Lasten Baten Totaal baten en lasten Baten en lasten vanuit de huidige begroting Lasten Baten Totaal baten en lasten Saldo benodigd versus beschikbaar Lasten Baten Totaal baten en lasten Dekking uit algemene reserve via reserve tijdelijke beleisimpulsen Totaal saldo op begrotingssaldo 25
Indien er na vaststelling van het harmonisatiebeleid wijzigingen in de opstallen worden doorgevoerd waardoor het opstalrecht moet worden vernieuwd dan zijn deze kosten voor rekening van de vereniging.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
33 / 90
De volgende keuze is bij het voorstel inbegrepen. Skeeleren ▪ Onderhoud aan vereniging (last) ▪ Gebruik van vereniging (bate)
2025 € 1.880 € 113
2026 € 1.880 € 2.106
2027 € 1.880 € 4.098
2028 € 1.880 € 6.090
Uit de kostprijsoriëntatie en voorgestelde harmonisatie van de onderhoudstaken volgt verder dat de herinvesteringen voor groot onderhoud / renovaties van de betrokken gemeentelijke velden/banen inclusief sportparkpark-inrichting, exclusief terreininrichting leiden tot een kostenpost van gemiddeld circa € 1.231.900 per jaar. De volgende keuze is hierbij inbegrepen. ▪ Skeeleren herinvesteringen ...............................................................................................................
3.7
€ 57.100
Uitvoering
Nadat het beleidsplan is vastgesteld, kan de harmonisatie worden uitgevoerd. Op hoofdlijnen dienen daartoe de huidige overeenkomsten met de betrokken verenigingen te worden opgezegd en nieuwe overeenkomsten te worden aangegaan. Daarbij geldt voor bestaande opstalrechten dat opzegging door de gemeente niet zomaar mogelijk is. Voor de inzetraming geldt op voorhand een hoge mate van onzekerheid / onbetrouwbaarheid omdat er geen sluitend overzicht is van alle afspraken die er nu wel en niet met elk van de 51 betrokken verenigingen gelden. Voorgesteld wordt dat per vereniging een vervangende of nieuwe gebruiks - en beheerovereenkomst wordt opgesteld en aangegaan waarbij gelijktijdig de vervangende of nieuwe opstalovereenkomsten worden voorbereid26.
26
In verband met de resterende looptijden van de vigerende overeenkomsten, kunnen niet alle vervangende gebruiks-, beheeren opstalovereenkomsten gelijktijdig worden aangegaan.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
34 / 90
Bijlagen 1. Sportvelden en -banen 1.1 Sportvoorzieningen op hoofdlijnen De onderstaande tabel bevat een overzicht op hoofdlijnen van de sportvelden en -banen die in het gemeentelijke systeem “Hoeksche Waard op de Kaart” onder de map “Harmonisatie buitensportaccommodaties” staan vermeld. De private tennisaccommodaties van TV De Molen, TV Klaaswaal, TV Numansdorp en TVO staan hierop niet vermeld. Het aantal vierkante meters is afgerond. gebruiker
sport
voorziening, aantal, verlichting
Puttershoek
FC Binnenmaas
voetbal
hoofdveld
1 nee natuurgras
8.500
Puttershoek
FC Binnenmaas
voetbal
bijveld
1 nee natuurgras
8.000
Puttershoek
FC Binnenmaas
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Puttershoek
FC Binnenmaas
voetbal
bijveld
1 ja
kunstgras
8.000
Puttershoek
FC Binnenmaas
voetbal
bijveld
1 ja
kunstgras
8.000
Puttershoek
FC Binnenmaas
voetbal
trainingsstrook
1 nee natuurgras
4.000
Goudswaard
Fortuna Be Quick
voetbal
hoofdveld
1 nee natuurgras
8.500
Goudswaard
Fortuna Be Quick
voetbal
bijveld
1 nee natuurgras
8.000
Goudswaard
Fortuna Be Quick
voetbal
trainingsstrook
1 ja
natuurgras
8.500
Goudswaard
Fortuna Be Quick
voetbal
trainingsstrook
1 nee natuurgras
4.000
Mijnsheerenland
GOZ
voetbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
8.000
Mijnsheerenland
GOZ
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Mijnsheerenland
GOZ
voetbal
bijveld
1 nee natuurgras
8.000
Nieuw-Beijerland NBSVV
voetbal
hoofdveld
1 nee natuurgras
9.000
Nieuw-Beijerland NBSVV
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
7.500
Nieuw-Beijerland NBSVV
voetbal
trainingsstrook
1 ja
natuurgras
8.000
Numansdorp
NSVV
voetbal
hoofdveld
1 ja
natuurgras
8.500
Numansdorp
NSVV
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Numansdorp
NSVV
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.500
Numansdorp
NSVV
voetbal
bijveld
1 nee natuurgras
8.500
Numansdorp
NSVV
voetbal
bijveld
1 ja
kunstgras
8.000
Numansdorp
NSVV
voetbal
trainingsstrook
1 ja
kunstgras
5.000
Oud-Beijerland
OSV
voetbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
8.000
Oud-Beijerland
OSV
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Oud-Beijerland
OSV
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Klaaswaal
SSS Klaaswaal
voetbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
8.000
Klaaswaal
SSS Klaaswaal
voetbal
bijveld
1 nee natuurgras
8.500
Klaaswaal
SSS Klaaswaal
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Klaaswaal
SSS Klaaswaal
voetbal
trainingsstrook
1 ja
natuurgras
3.500
Klaaswaal
SSS Klaaswaal
voetbal
trainingsstrook
1 ja
natuurgras
3.000
Heinenoord
SV Heinenoord
voetbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
8.000
Heinenoord
SV Heinenoord
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.500
Heinenoord
SV Heinenoord
voetbal
bijveld
1 ja
kunstgras
5.000
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
sportvloer
m2
kern
35 / 90
gebruiker
sport
voorziening, aantal, verlichting
Heinenoord
SV Heinenoord
voetbal
trainingsstrook
1 nee natuurgras
1.500
's-Gravendeel
VV 's-Gravendeel
voetbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
8.000
's-Gravendeel
VV 's-Gravendeel
voetbal
bijveld
1 nee natuurgras
8.000
's-Gravendeel
VV 's-Gravendeel
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
's-Gravendeel
VV 's-Gravendeel
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
6.000
's-Gravendeel
VV 's-Gravendeel
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
4.500
's-Gravendeel
VV 's-Gravendeel
voetbal
trainingsstrook
1 nee kunstgras
200
Oud-Beijerland
VV SHO
voetbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
8.000
Oud-Beijerland
VV SHO
voetbal
bijveld
1 ja
kunstgras
8.000
Oud-Beijerland
VV SHO
voetbal
bijveld
1 nee natuurgras
8.500
Oud-Beijerland
VV SHO
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Oud-Beijerland
VV SHO
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
9.000
Oud-Beijerland
VV SHO
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Strijen
VV Strijen
voetbal
hoofdveld
1 nee natuurgras
8.500
Strijen
VV Strijen
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Strijen
VV Strijen
voetbal
bijveld
1 nee natuurgras
8.500
Strijen
VV Strijen
voetbal
bijveld
1 ja
kunstgras
8.000
Strijen
VV Strijen
voetbal
trainingsstrook
1 ja
natuurgras
7.000
Strijen
VV Strijen
voetbal
trainingsstrook
1 nee natuurgras
2.500
Zuid-Beijerland
ZBVH
voetbal
hoofdveld
1 nee natuurgras
9.000
Zuid-Beijerland
ZBVH
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
9.000
Zuid-Beijerland
ZBVH
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
9.500
Oud-Beijerland
Zinkwegse Boys
voetbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
8.000
Oud-Beijerland
Zinkwegse Boys
voetbal
bijveld
1 ja
natuurgras
8.000
Oud-Beijerland
Zinkwegse Boys
voetbal
trainingsstrook
1 nee natuurgras
3.500
Maasdam
LTC Maasdam
tennis
tennisbaan
4 ja
gravel
2.500
Maasdam
LTC Maasdam
tennis
tennisbaan mini
1 nee gravel
100
's-Gravendeel
's-Gravendeelse TC
tennis
tennisbaan
6 ja
gravel
2.500
Goudswaard
SV Goudswaardse Boys
tennis
tennisbaan
2 ja
gravel
1.500
Mijnsheerenland
TC De Binnenmaas
tennis
tennisbaan
7 ja
gravel
4.500
Strijen
TV Bonaventura
tennis
tennisbaan
5 ja
all weather
3.000
Strijen
TV Bonaventura
tennis
tennisbaan mini
1 nee all weather
Heinenoord
TV Heynkensort
tennis
tennisbaan
4 ja
Heinenoord
TV Heynkensort
tennis
tennisbaan mini
1 nee gravel
Puttershoek
TV Puttershoek
tennis
tennisbaan
8 ja
gravel
5.000
Puttershoek
TV Puttershoek
tennis
tennisbaan mini
2 nee gravel
500
Puttershoek
TV Puttershoek
tennis
tennisbaan mini
1 nee gravel
100
Zuid-Beijerland
TV 't Slag
tennis
tennisbaan
5 ja
gravel
3.000
Westmaas
TV Westmaas
tennis
tennisbaan
3 ja
gravel
2.000
Westmaas
TV Westmaas
tennis
tennisbaan mini
1 nee verharding
Oud-Beijerland
AKV Korbatjo
korfbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
3.000
's-Gravendeel
CKV ADO
korfbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
4.000
's-Gravendeel
CKV ADO
korfbal
trainingsstrook
1 nee halfverharding
200
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
sportvloer
m2
kern
all weather
100 2.500 200
100
36 / 90
kern
gebruiker
sport
voorziening, aantal, verlichting
sportvloer
m2
Westmaas
CKV OranjeZwart
korfbal
hoofdveld
1 ja
natuurgras
6.000
Strijen
SV Ventura
korfbal
hoofdveld
1 ja
kunstgras
2.500
Strijen
SV Ventura
korfbal
trainingsstrook
1 ja
halfverharding
600
Numansdorp
Beachsport Hoeksche Waard
beachvolley
beachvolleybalveld
1 ja
halfverharding
800
Strijen
HWVV
beachvolley
beachvolleybalveld
1 ja
zand
Goudswaard
IJsclub De Noorman
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
11.000
Strijen
IJsclub Steeds Vooruit
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
3.000
Nieuw-Beijerland IJsclub Wintersport
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
5.000
Piershil
Piershilsche IJsclub
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
8.500
Strijen
Strijense ijsclub
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
21.000
Heinenoord
IJsclub Heinenoord
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
4.500
's-Gravendeel
IJsclub 's-Gravendeel
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
11.500
Westmaas
IJsclub Westmaas
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
4.500
Numansdorp
IJsvereniging Nooitgedacht
schaatsen
ijsbaan
1 ja
natuurgras
13.500
Zuid-Beijerland
IJclub de Kom Zuidzijde
schaatsen
ijsbaan
1 nee natuurgras
400
Puttershoek
IJs-/skeelerclub Puttershoek
skeeleren
skeelerbaan
1 ja
asfalt
16.500
Oud-Beijerland
AV Spirit
atletiek
atletiekbaan
1 ja
kunststof
5.500
Oud-Beijerland
AV Spirit
atletiek
atletiek middenterrein
1 ja
natuurgras
7.000
Puttershoek
HSV The Blue Hitters
honk-/softbal
hoofdveld honkbal
1 nee natuurgras
8.000
Puttershoek
HSV The Blue Hitters
honk-/softbal
hoofdveld softbal
1 nee natuurgras
5.000
Puttershoek
HSV The Blue Hitters
honk-/softbal
slagkooi
1 nee gravel
Oud-Beijerland
FCC De Spuicrossers
bmx
bmx circuit
1 ja
half-/verharding
2.100
Mijnsheerenland
HCHW
hockey
hoofdveld
1 ja
waterveld
6.000
Mijnsheerenland
HCHW
hockey
bijveld
1 ja
zandkunstgras
6.000
Mijnsheerenland
HCHW
hockey
bijveld
1 ja
zandkunstgras
6.000
Mijnsheerenland
HCHW
hockey
trainingsstrook
1 nee zandkunstgras
150
Oud-Beijerland
JdB ver. De Beijerse Worp
jeu de boules
jeu de boulesbaan
10 ja
parkverharding
700
Strijen
SV Ventura
jeu de boules
jeu de boulesbaan
20 ja
parkverharding
750
Westmaas
JdB Oranje Zwart
jeu de boules
jeu de boulesbaan
2 nee halfverharding
100
Puttershoek
De IJsboelers
jeu de boules
jeu de boulesbaan
20 ja
300
500
100
halfverharding
Tabel 12. Sportvelden en -banen in “Hoeksche Waard op de Kaart”
1.2 Overeenkomsten en vergoedingen huur/gebruik, beheer en recht van opstal De onderstaande tabel bevat een overzicht van: a. Overeenkomst: de opstal- en huur- of gebruiksovereenkomsten die zijn opgenomen in de gemeentelijke systemen Totallink (T) en/of Join (J). Waar een H is vermeld, wordt de betreffende overeenkomst wel in het gemeentelijke systeem “Hoeksche Waard op de Kaart” onder de map “Harmonisatie buitensportaccommodaties” genoemd maar kon de inhoud niet worden geverifieerd. Waar een “O” is vermeld, waren de geldende afspraken opgevraagd bij de betreffende vereniging maar op de dagtekening van dit beleidsplan niet bekend. b. Vergoedingen: de ontvangen en betaalde vergoedingen die door financiën zijn geregistreerd.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
37 / 90
vereniging
tak van sport
a. overeenkomst RvO huur/gebruik
b. vergoedingen 2025 in € huur/gebruik onderhoud
retributie
1. FC Binnenmaas
voetbal
H
J
-
39.180
-
2. Fortuna Be Quick
voetbal
T
O
-
11.728
376
3. GOZ
voetbal
H
J
-
25.376
-
4. NBSVV
voetbal
T
T
41
11.728
437
5. NSVV
voetbal
T
T
58.803
49.049
1.116
6. OSV
voetbal
H
T
36.023
-
-
7. SSS Klaaswaal
voetbal
T
T
15.074
-
1.876
8. SV Heinenoord
voetbal
H
J
-
25.531
11
9. VV 's-Gravendeel
voetbal
H
T
5.755
42.820
-
10. VV SHO
voetbal
H
T
49.097
-
-
11. VV Strijen
voetbal
T
T
26.719
-
24
12. ZBVH
voetbal
T
O
-
11.728
665
13. Zinkwegse Boys
voetbal
H
T
15.811
-
-
14. LTC Maasdam
tennis
T
O
160
-
-
15. 's-Gravendeelse TC
tennis
H
J
-
-
-
16. TV Goudswaardse Boys
tennis
T
O
-
-
-
17. TC De Binnenmaas
tennis
H
n.v.t.
-
-
11
18. TV Bonaventura
tennis
n.v.t.
T
1.026
-
-
19. TV Heynkensort
tennis
H
J
-
-
11
20. TV Puttershoek
tennis
T
O
-
-
25
21. TV 't Slag
tennis
T
n.v.t.
-
-
1.293
22. TV Westmaas
tennis
T
n.v.t.
-
-
25
23. TV De Molen
tennis
n.v.t.; eigen grond
24. TV Klaaswaal
tennis
n.v.t.; eigen grond
25. TV Numansdorp
tennis
n.v.t.; eigen grond
26. TVO
tennis
n.v.t.; eigen grond
27. AKV Korbatjo
korfbal
T
T
5.238
-
-
28. CKV ADO
korfbal
H
T
1.727
6.785
-
29. CKV OranjeZwart
korfbal
T
J
-
2.851
13
30. SV Ventura
korfbal
T
T
5.019
-
-
31. Beachsport Hoeksche Waard
beachvolleybal
n.v.t.
T
-
-
-
32. HWVV
beachvolleybal
T
T
226
-
13
33. IJsclub De Noorman
schaatsen
n.v.t.
n.v.t.
-
-
-
34. IJsclub Steeds Vooruit
schaatsen
n.v.t.
n.v.t.
-
-
-
35. IJsclub Wintersport
schaatsen
n.v.t.
n.v.t.
-
-
-
36. Piershilsche IJsclub
schaatsen
n.v.t.
n.v.t.
-
-
-
37. Strijense ijsclub
schaatsen
T
n.v.t.
-
-
11
38. IJsclub Heinenoord
schaatsen
n.v.t.
n.v.t.
-
-
-
39. IJsclub 's-Gravendeel
schaatsen
H
J
-
-
-
40. IJsclub Westmaas
schaatsen
n.v.t.
n.v.t.
-
-
-
41. IJsvereniging Nooitgedacht
schaatsen
n.v.t.
T
293
-
-
42. IJsclub de Kom
schaatsen
n.v.t.
n.v.t.
-
-
-
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
38 / 90
vereniging
tak van sport
a. overeenkomst RvO huur/gebruik
b. vergoedingen 2025 in € huur/gebruik onderhoud
retributie
43. IJs-/skeelerclub Puttershoek
skeeleren
T
J
-
3.759
-
44. AV Spirit
atletiek
H
T
21.427
-
-
45. HSV The Blue Hitters
honk-/softbal
H
O
-
17.235
-
46. FCC De Spuicrossers
bmx
H
T
-
-
-
47. HCHW
hockey
H
J
7.692
14.344
-
48. JdB ver. De Beijerse Worp
jeu de boules
H
T
1.310
-
-
49. JdB SV Ventura
jeu de boules
T
T
-
-
-
50. JdB Oranje Zwart
jeu de boules
T
J
-
-
-
51. De IJsboelerss
jeu de boules
T
J
-
-
-
251.441
262.113
5.907
totaal Tabel 13. Overeenkomsten, vergoedingen huur, onderhoud en recht van opstal in €
De kolommen zijn als volgt toegelicht. Overeenkomst - RvO. Meestal heeft het RvO betrekking op het clubhuis. Daar waar niet kon worden vastgesteld of er een Recht van Opstal is, bestaat de mogelijkheid dat deze er ook niet hoeft te zijn. Hiervan is sprake als de locatie geen gemeentelijk eigendom is of in z’n geheel (inclusief opstallen) aan de vereniging wordt verhuurd / in gebruik gegeven. De locatie zou dan niet moeten zijn opgenomen in “Hoeksche Waard op de Kaart” Overeenkomst huur/gebruik. Meestal heeft de huur-/gebruiksovereenkomst betrekking op de velden/banen. Daar waar niet kon worden vastgesteld of er een overeenkomst is, bestaat de mogelijkheid dat deze er ook niet hoeft te zijn. Hiervan is sprake als de locatie geen gemeentelijk eigendom is of in z’n geheel in recht van opstal aan de vereniging is uitgegeven. Vergoeding huur/gebruik. Hiervan hoeft geen sprake te zijn indien de velden/banen ‘om niet’ in gebruik zijn gegeven of indien de te betalen gebruiksvergoeding is verrekend met een te ontvangen onderhoudsvergoeding. Vergoeding onderhoud. Verenigingen waaraan de gemeente onderhoudstaken heeft uitbesteed, doen dat op basis van maatwerkafspraken. Vergoeding retributie. Deze vergoeding wordt betaald voor het recht van opstal en kan jaarlijks maar ook eenmalig worden betaald.
Daar waar geen bedrag is opgenomen maar wel een recht van opstal geldt, is de retributie mogelijk in het verre verleden eenmalig betaald.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
39 / 90
2. Beleid voormalige gemeenten Kaders voor het buitensportaccommodatiebeleid in de vijf voormalige gemeenten zijn destijds alleen in Binnenmaas expliciet vastgesteld. Voor de overige gemeenten geldt dat het beleid impliciet is gevoerd door voortzetting van historische ontwikkelingen en afzonderlijke besluitvorming op accommodatieniveau. De hoofdlijnen van het gevoerde beleid zijn als volgt samengevat. 2.1.1 Voormalig Oud-Beijerland, Strijen en Cromstrijen In de voormalige gemeenten Oud-Beijerland, Strijen en Cromstrijen (Klaaswaal en Numansdorp) wordt voor de gemeentelijke buitensportaccommodaties een huurbedrag / gebruiksvergoeding door de verenigingen betaald. De gemeente voert het beheer en onderhoud uit; verenigingen ontvangen hiervoor dus geen vergoeding. Uitzondering hierop is voetbalvereniging NSVV die wel een vergoeding ontvangt voor de onderhoudstaken die de vereniging uitvoert. 2.1.2 Voormalig Korendijk In de voormalige gemeente Korendijk (Goudswaard, Nieuw-Beijerland, Piershil en Zuid-Beijerland) wordt voor de gemeentelijke buitensportaccommodaties geen huurbedrag / gebruiksvergoeding door de verenigingen betaald; wel ontvangen zij van de gemeente een vergoeding voor de onderhoudstaken die zij zelf uitvoeren.
2.1.3 Voormalig Binnenmaas In de voormalige gemeente Binnenmaas (Maasdam, Puttershoek, ’s-Gravendeel, Heinenoord, Mijnsheerenland, Westmaas) is de gemeente eigenaar van voetbalvelden (natuur- en kunstgras), korfbalvelden (natuur- en kunstgras) en honk-/softbalvelden (natuurgras en gravel). De meest recente sportnota in deze voormalige gemeente is in 2014 vastgesteld, geamendeerd en vertaald naar het Beheerplan Buitensportaccommodaties 2018-202127. De belangrijkste kaders hieruit zijn als volgt weergegeven. 1. Aan de sportverenigingen en of beheerstichting(en) zijn vanaf 1-1-2014 het beheer en onderhoud overgedragen; de gemeente is verantwoordelijk voor de vervangingsinvesteringen. Op termijn (niet gespecificeerd) wordt het eigendom van de velden overgedragen aan de verenigingen en stichtingen, waarna deze zelf verantwoordelijk zijn voor vervangingsinvesteringen van de velden. 2. De verenigingen verrichten het beheer en het (dagelijks, regulier en periodiek groot) onderhoud op basis van een jaarlijkse gemeentelijke vergoeding. 3. De vergoeding die de verenigingen voor de huur / het gebruik van de velden zouden moeten betalen, is met de onderhoudsvergoeding verrekend. De verhouding tussen beide is niet inzichtelijk. 4. De gemeente is verantwoordelijk voor de natuurgrasvervangingen en de eerstvolgende volledige kunstgrasrenovaties vanaf 2015.
De vervangingen worden door de verenigingen uitgevoerd onder regie van de gemeente. 5. Na de eerstvolgende volledige kunstgrasrenovaties vanaf 2015 wordt de eigendom van de kunstgrasvelden via een recht van opstal overgedragen aan de verenigingen waarna deze zelf verantwoordelijk zijn voor de vervangingsinvesteringen.
27
“Beheerplan Buitensportaccommodaties 2018-2021”, Z17/32182, Binnenmaas, 20 juli 2017. Zie ook het amendement dat op 21 januari 2016 voor de sportnota is vastgesteld inzake de overdracht groot onderhoud en eigendom kunstgrasvelden en banen, Z15/25008/703.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
40 / 90
6. Voor de verenigingen, waarvan de kunstgrasvelden dan wel natuurgrasvelden aan vervanging toe zijn, vergoedt de gemeente alleen de kosten tot maximaal het niveau van vervanging door natuurgras. Voor de vervanging van kunstgras komen de meerkosten ten opzichte van natuurgras dus voor rekening van de vereniging. Van de kosten die de verenigingen in dit kader kunnen verwachten, is het onderstaande overzicht opgenomen. Kunstgrasveld
SV Heinenoord
FC Binnenmaas
1
2
1
2
jaar van aanleg
2008
2018
2017
2017
eerstvolgende volledige renovatie
2033
2039
2038
daarop volgende toplaagvervanging
2043
2049
2048
27
33
32
aantal jaren na besluit 2015
GOZ
VV ‘s-Gravendeel
CKV
1
2
ADO
2012
2015
2015
2018
2038
2033
2036
2036
2039
2048
2043
2046
2046
2049
32
27
30
30
33
kosten kunstgras toplaag
in € afgerond 299.000 185.000 295.000 295.000 295.000 295.000
7.000 124.000
vergoeding gemeente
in € afgerond
58.000
2.000 23.000
meerkosten vereniging totaal
in € afgerond 237.000 148.000 237.000 237.000 237.000 237.000
6.000 101.000
meerkosten vereniging gemiddeld per jaar in € daarop volgende volledige renovatie aantal jaren na besluit 2015
63.000
37.000
58.000
58.000 58.000
8.774
4.485
7.403
7.403
8.774
7.897
2053
2059
2058
2058
2053
2056
37
43
42
42
37
40
197
3.067
2056
2059
40
43
kosten renovatie
in € afgerond 585.000 361.000 577.000 577.000 577.000 577.000
vergoeding gemeente
in € afgerond 179.000 112.000 179.000 179.000 179.000 179.000
3.000 69.000
meerkosten vereniging totaal
in € afgerond 406.000 249.000 398.000 398.000 398.000 398.000
10.000 201.000
meerkosten vereniging gemiddeld per jaar in € totaal meerkosten vereniging gemiddeld p.jr in €
10.970 29.796
5.791
9.467 33.740
9.467 10.746 19.520
13.000 269.000
9.940 18.286
253
4.665 7.732
Tabel 14. Raming verenigingskosten kunstgrasrenovatie op basis van besluit voormalig Binnenmaas 2014. Prijspeil 2025 excl. btw.
▪
Voorbeeld SV Heinenoord Het kunstgrasveld dat op het hoofdveld van SV Heinenoord is aangelegd, is in 2022 voorzien van een nieuwe toplaag en zal medio 2033 een volledige renovatie moeten ondergaan. Deze komen voor rekening van de gemeente. De daarop volgende toplaagvervanging en volledige renovatie van 2043, respectievelijk 2053 zouden voor rekening van de vereniging komen waarbij de gemeente alleen de kosten tot maximaal het niveau van vervanging door natuurgras vergoedt. Per saldo zou dit de vereniging dan circa € 237.000 in 2043 en circa € 406.000 in 2053 kosten. Ten opzichte van 2015 is dit: • voor de toplaag na 27 jaar in 2043 ......................................................... gemiddeld per jaar € 8.744; • voor de volledige renovatie na 37 jaar in 2053 ................................... gemiddeld per jaar € 10.970 • in totaal ........................................................................................................ gemiddeld per jaar € 19.744
Voor HCHW, IJs-/skeelerclub Puttershoek en de IJsclubs Westmaas en Heinenoord geldt evenals de tennisverenigingen dat de gemeente vanuit voormalig Binnenmaas niets betaalt aan groot onderhoud / renovatie van de velden/baan. De kosten die zij hiervoor kunnen verwachten, komen overeen met de kosten in tabel 14 zijnde: ▪ HCHW ...................................................................................................................... gemiddeld per jaar € 88.000 ▪ IJs-/skeelerclub Puttershoek ............................................................................. gemiddeld per jaar € 57.100 ▪ IJsclub Westmaas ................................................................................................ gemiddeld per jaar € 1.400 ▪ IJsclub Heinenoord .............................................................................................. gemiddeld per jaar € 1.400
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
41 / 90
Begin 2025 zijn er, met uitzondering van HCHW, nog geen verenigingen die zelf de meerkosten van kunstgras hebben betaald of de eigendom van kunstgrasvelden via recht van opstal 28 hebben verkregen. Wel zijn er verenigingen die in voormalig Binnenmaas al een recht van opstal hadden en waarvoor niet de gemeente maar zij zelf als eigenaar de vervangingsinvesteringen (moeten) doen. Naast de al genoemde HCHW betreft dit de IJsclubs Westmaas en Heinenoord en tennisverenigingen Westmaas, Maasdam, Mijnsheerenland, Puttershoek en Heinenoord. 2.1.4 Overeenkomsten gebruik, huur, onderhoud en recht van opstal Het gebruik van de gemeentelijke grond, velden en/of banen is geregeld in opstal-, respectievelijk huur- of gebruiksovereenkomsten. In de huur- en gebruiksovereenkomsten is meestal ook opgenomen welke beheer-/onderhoudstaken door de gemeente dan wel verenigingen worden uitgevoerd en welke vergoeding daar tegenover staat. Dat is niet het geval in de opstalovereenkomsten. De bepalingen voor de beheertaken en eventuele vergoedingen die de verenigingen met een opstalovereenkomst toekomen, zijn opgenomen in een afzonderlijke gebruiksovereenkomst. Verenigingen waaraan de gemeente beheertaken heeft uitbesteed, doen dat op basis van maatwerkafspraken.
28
IJs-/skeelerclub Puttershoek heeft wel een recht van opstal dat in 2017 is vernieuwd en in 2022 bij de notaris is gepasseerd.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
42 / 90
3. Kostprijzen Om de kostprijs per veld/baan te bepalen, is gebruik gemaakt van genormaliseerde kengetallen die voor het voorbeeld van een natuurgras voetbalveld van 8.000 m 2 inclusief veldverlichting als volgt zijn toegelicht. ▪ Regulier en periodiek onderhoud velden/banen Deze kengetallen zijn ontleend aan praktijkgegevens zoals die over het algemeen in meerjarenonderhoudsplannen worden gehanteerd. Voor een natuurgras wedstrijd-/ trainingsvoetbalveld van 8.000 m2 met verlichting betreft dit de volgende gegevens. Werkzaamheden
freq.p.jr.
aantal
eenh.
prijs
Maaien (kooimaaier)
40
80
are
€
0,63
€ 2.005,00
Maaien (cirkelmaaier)
2
80
are
€
0,63
€
100,00
Bijmaaien
6
80
are
€
1,39
€
668,00
Vegen
4
80
are
€
2,79
€
891,00
Herstel van speelschade
30
80
are
€
1,39
Herstel doelmonden
3
1
keer
€
139,26
€
418,00
Rollen
2
80
are
€
1,67
€
267,00
Slepen
4
80
are
€
1,11
€
356,00
Wiedeggen
2
80
are
€
1,11
€
178,00
Beluchten / prikrollen
2
80
are
€
1,39
€
223,00
Bezanden na speelseizoen
1
80
are
€
16,71
€ 1.337,00
Bezanden najaar
1
80
are
€
11,14
€
891,00
Afsteken graskanten
1
360
m1
€
0,35
€
125,00
Doorzaaien
1
80
are
€
12,53
€ 1.003,00
Dressen
1
80
are
€
4,18
€
334,00
Recycledressen
1
80
are
€
9,05
€
724,00
Diepbeluchten / vertidraineren
3
80
are
€
4,87
€ 1.170,00
Diepbeluchten / schudfrezen
0,5
80
are
€
11,14
€
446,00
Verticuteren
1
80
are
€
5,57
€
446,00
Bemesten excl. leverantie bemesting
6
80
are
€
0,84
€
401,00
Beregenen
8
80
are
€
5,57
€ 3.565,00
Winter en gebruiksklaar maken
2
1
keer
€
69,63
€
139,00
Bladruimen
4
80
are
€
2,09
€
668,00
Verwijderen vuil/afval
2
80
are
€
1,39
€
223,00
Onkruidbestrijding
1
80
are
€
4,18
€
334,00
Ongedierte bestrijding
1
1
keer
€
348,14
€
348,00
Leverantie meststoffen
6
1
keer
€
111,40
€
668,00
Inspectie, schoonmaak en klein herstel verlichting
1
6x1
keer
€
33,50
€
201,00
Totaal op jaarbasis Totaal per m2
bedrag
€ 3.342,00
€ 21.471,00 € 2,69
Tabel 15. Kosten regulier en periodiek onderhoud natuurgras wedstrijd-/traingingsvoetbalveld per jaar
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
43 / 90
▪ Regulier en periodiek overige sportparkinrichting Deze kosten worden gesteld op 2,5% van de totale kosten (regulier, periodiek, groot en renovatie) voor het veld. ▪ Groot onderhoud en renovatie van velden/banen Deze kengetallen zijn ontleend aan praktijkgegevens zoals die over het algemeen in meerjaren investeringsplannen worden gehanteerd. Voor een natuurgras voetbalveld van 8.000 m 2 met verlichting betreft dit de volgende gegevens. Werkzaamheden en leveringen
freq.p.jr.
prijs
bedrag
Verwijderen en afvoeren graszoden
0,100
€
4.874
€
487,40
Frezen wortelzone
0,100
€
613
€
61,27
Aanbrengen verschralingszand
0,100
€ 30.636
€
3.063,63
Spitten
0,100
€
724
€
72,41
Mengen toplaag (homogeniseren)
0,100
€
613
€
61,27
Woelen
0,100
€
279
€
27,85
Egaliseren
0,100
€
891
€
89,12
Startbemesting aanbrengen
0,100
€
501
€
50,13
Aanrijden
0,100
€
668
€
66,84
Egaliseren
0,100
€
2.005
€
200,53
Inzaaien
0,100
€
1.671
€
167,11
Bemesten
0,100
€
668
€
66,84
Opnemen en opnieuw aanbrengen veldinrichting
0,100
€
696
€
69,63
Meerprijs nieuwe toplaag
0,050
€ 22.727
€
1.136,33
Draineren
0,050
€
9.748
€
487,40
Vervangen armaturen veldverlichting
0,05
€
4.178
€
208,88
Meerprijs vervangen verlichtingsmasten
0,025
€ 19.879
€
993,97
Onvoorzien 10%
€
819,41
Totaal op jaarbasis
€
9.013,56
Totaal per m2
€
1,13
Tabel 16. Kosten groot onderhoud en renovatie natuurgras voetbalveld per jaar
Hierbij wordt opgemerkt dat is uitgegaan van de volgende termijnen. • Velden: 10 jaar renovatie/vervanging toplaag; 20 jaar vervanging onderlaag en drainage • Banen: 15 jaar renovatie/vervanging toplaag; 30 jaar vervanging onderlaag en drainage • Verlichting: 20 jaar armatuur; 40 jaar mast ▪ Groot onderhoud en renovatie overige sportparkinrichting Deze kosten worden gesteld op 5% van de totale kosten (regulier, periodiek, groot en renovatie) voor het veld. Op basis van het voorgaande zijn de kosten voor een natuurgrasvoetbalveld van 8.000 m2 inclusief veldverlichting en overige sportparkinrichting als volgt bepaald.
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
44 / 90
Resumé
regulier en periodiek
veld en verlichting
groot en renovatie
€ 21.480
2
€ 2,69 / m
€ 760 € 22.240
totaal
€ 9.010
2
€ 1,13 / m
€ 30.490
€ 3,81 / m2
€ 0,10 / m2
€ 1.520
€ 0,19 / m2
€ 2.280
€ 0,29 / m2
€ 2,78 / m2
€ 10.530
€ 1,32 / m2
€ 32.770
€ 4,10 / m2
overige sportparkinrichting 2,5% en 5% van de totale veldkosten Totaal
2
Tabel 17. Kosten instandhouding natuurgras wedstrijd-/trainingsvoetbalveld 8.000 m inclusief verlichting per jaar
Voor de andere velden/banen is gebruik gemaakt van soortgelijke gegevens, hetgeen geresulteerd heeft in het onderstaande overzicht met de genormaliseerde kosten per m2 per jaar in de volgende kolommen. ▪ onderh. : regulier en periodiek onderhoud baan/veld ▪ renov. : groot onderhoud en renovatie baan/veld ▪ 2,5% : regulier en periodiek onderhoud sportparkinrichting ▪ 5% : groot onderhoud en renovatie sportparkinrichting ▪ totaal/m2 : de totale genormaliseerde kosten voor instandhouding per m2 per jaar Voorziening, kenmerk en verlichting
onderh.
renov.
2,5%
5%
totaal/m2
voetbal bijveld / trainingsstrook
natuurgras
€ 2,69
€ 1,13
€ 0,10
€ 0,19
€ 4,10
voetbal bijveld / trainingsstrook
natuurgras
-
€ 2,66
€ 0,87
€ 0,09
€ 0,18
€ 3,79
voetbal hoofdveld
natuurgras
€ 2,40
€ 1,13
€ 0,09
€ 0,18
€ 3,79
voetbal hoofdveld
natuurgras
-
€ 2,37
€ 0,87
€ 0,08
€ 0,16
€ 3,48
voetbal
kunstgras
€ 1,65
€ 4,96
€ 0,17
€ 0,33
€ 7,11
voetbal
kunstgras
-
€ 1,62
€ 4,73
€ 0,16
€ 0,32
€ 6,83
tennisbaan
gravel
€ 3,22
€ 3,98
€ 0,18
€ 0,36
€ 7,74
tennisbaan mini
gravel
-
€ 3,19
€ 3,75
€ 0,17
€ 0,35
€ 7,46
tennisbaan
all weather
€ 2,58
€ 4,92
€ 0,19
€ 0,37
€ 8,06
tennisbaan mini
all weather
-
€ 2,55
€ 4,69
€ 0,18
€ 0,36
€ 7,78
ijsbaan
natuurgras
-
€ 0,30
€ 0,22
€ 0,01
€ 0,03
€ 0,55
ijsbaan
natuurgras
€ 0,31
€ 0,28
€ 0,01
€ 0,03
€ 0,64
korfbalveld
natuurgras
€ 1,87
€ 0,87
€ 0,07
€ 0,14
€ 2,94
korfbalveld
kunstgras
€ 1,57
€ 4,46
€ 0,15
€ 0,30
€ 6,49
korfbal trainingsstrook
halfverharding
-
€ 1,54
€ 0,67
€ 0,06
€ 0,11
€ 2,38
korfbal trainingsstrook
halfverharding
€ 1,57
€ 0,87
€ 0,06
€ 0,12
€ 2,63
hockeyveld
zandkunstgras
€ 1,40
€ 4,55
€ 0,15
€ 0,30
€ 6,40
hockey trainingsstrook
zandkunstgras
-
€ 1,37
€ 4,32
€ 0,14
€ 0,28
€ 6,11
beachvolleybalveld
zand
€ 0,51
€ 0,37
€ 0,02
€ 0,04
€ 0,94
honk-/softbalveld
natuurgras
-
€ 4,08
€ 1,25
€ 0,13
€ 0,27
€ 5,73
atletiekbaan
kunststof
€ 2,30
€ 6,50
€ 0,22
€ 0,44
€ 9,45
atletiek middenterrein
natuurgras
€ 1,57
€ 0,90
€ 0,06
€ 0,12
€ 2,66
jeu de boulesbanen
halfverharding
-
€ 2,85
€ 0,29
€ 0,08
€ 0,16
€ 3,38
jeu de boulesbanen
halfverharding
€ 2,88
€ 0,53
€ 0,09
€ 0,17
€ 3,66
skeelerbaan
asfalt
€ 0,14
€ 3,29
€ 0,09
€ 0,17
€ 3,69
bmx circuit
half-/verharding
€ 3,26
€ 3,13
€ 0,16
€ 0,32
€ 6,87
Tabel 18. Genormaliseerde jaarlijkse kosten instandhouding per m2 veld/baan
Harmonisatie buitensportaccommodaties 7 februari 2025
45 / 90
Bovenstaande tabel leidt per gebruiker tot het volgende overzicht. gebruiker
tak van sport, sportvloer, verlichting en m2
kosten € onderh.
renov.
2,5%
5%
totaal
FC Binnenmaas
voetbal
natuurgras
-
8.500
20.100
7.400
700
1.400
29.600
FC Binnenmaas
voetbal
natuurgras
-
8.000
21.300
6.900
700
1.400
30.300
FC Binnenmaas
voetbal
natuurgras
8.000
21.500
9.000
800
1.500
32.800
FC Binnenmaas
voetbal
kunstgras
8.000
13.200
39.700
1.300
2.600
56.900
FC Binnenmaas
voetbal
kunstgras
8.000
13.200
39.700
1.300
2.600
56.900
FC Binnenmaas
voetbal
natuurgras
-
4.000
10.600
3.500
400
700
15.200
Fortuna Be Quick
voetbal
natuurgras
-
8.500
20.100
7.400
700
1.400
29.600
Fortuna Be Quick
voetbal
natuurgras
-
8.000
21.300
6.900
700
1.400
30.300
Fortuna Be Quick
voetbal
natuurgras
8.500
22.800
9.600
800
1.600
34.800
Fortuna Be Quick
voetbal
natuurgras
-
4.000
10.600
3.500
400
700
15.200
GOZ
voetbal
kunstgras
8.000
13.200
39.700
1.300
2.600
56.900
GOZ
voetbal
natuurgras
8.000
21.500
9.000
800
1.500
32.800
GOZ
voetbal
natuurgras
-
8.000
21.300
6.900
700
1.400
30.300
NBSVV
voetbal
natuurgras
-
9.000
21.300
7.800
700
1.500
31.300
NBSVV
voetbal
natuurgras
7.500
20.100
8.500
700
1.400
30.700
NBSVV
voetbal
natuurgras
8.000
21.500
9.000
800
1.500
32.800
NSVV
voetbal
natuurgras
8.500
20.400
9.600
700
1.500
32.200
NSVV
voetbal
natuurgras
8.000
21.500
9.000
800
1.500
32.800
NSVV
voetbal
natuurgras
8.500
22.800
9.600
800
1.600
34.800
NSVV
voetbal
natuurgras
-
8.500
22.600
7.400
700
1.500
32.200
NSVV
voetbal
kunstgras
8.000
13.200
39.700
1.300
2.600
56.900
NSVV
voetbal
kunstgras
5.000
8.300
24.800