CConstaterende datHeumen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage III Staat van “reserves en voorzieningen” per ultimo oktober 2024

Raad 12 december 2024, gemeente HeumenBij agendapunt: Vaststellen uitkomsten maandrapportages juli tm oktober 20242.793 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Bijlage A3 - staat van reserves en voorzieningen per ultimo oktober 2024 saldo per 1 jan. 2024

begrote toevoeging t/m rapportage juli-augustus 2024

bijstelling toevoeging in rapportage sept.-okt. 2024

begrote onttrekking t/m rapportage juli-augustus 2024

bijstelling onttrekking in rapportage sept.-okt. 2024

(bijgesteld) saldo 31 dec. 2024

Nadere toelichting

algemene reserve algemene reserve

16.200.929

16.200.929

winstbestemming 2023 onderhoudskst sportvoorzieningen

66.405

-66.405

winstbestemming 2023 opstellen integraal huisvestingsplan

27.678

-27.678

winstbestemming 2023 groot onderhoud SCM

336.083

-336.083

winstbestemming 2023 geindiceerdezorg

67.366

-67.366

winstbestemming 2023 omgevingswet

134.803

-134.803

winstbestemming 2023 Oekraine

20.680

-20.680

exploitatieresultaat 2024

-

-

totaal algemene reserve

16.200.929

-

-

-

60.269

653.015

60.269

-60.269 volgens het verwachte resultaat in de maandrapportage september/oktober 2024 15.487.645

bestemmingsreserves

egalisatiereserve BUIG

44.109

beheer natuurgrond Keersluis

91.744

participatiewet

66.759

onderhoud parkeergarage Brede school Broeksingel

67.200

8.500

onderhoud sportzaal Brede school Broeksingel

93.731

11.500

-

Tijdens de behandeling van de programmabegroting 2021 op 9 november 2020 heeft de raad een motie ingediend om het resultaat van de Buiggelden in een egalisatiereserve te storten en hiermee te streven naar een meerjarige gelijke druk binnen de uitgaven en - inkomstenbudgetten van de BUIG. Voor 2023 wordt een negatief saldo verwacht. In 2024 wordt naar verwachting de egalisatiereserve leeggetrokken om het resultaat op de Buiggelden te dekken. Indien er in de komende jaren een positief resultaat op de BUIGgelden ontstaat zal dit aan de egalisatiereserve worden toegevoegd.

44.109

83.704

Betreft een gekapitaliseerde uitkering van Rijkswaterstaat voor het duurzaam beheer en onderhoud van het dassengebied nabij de keersluis.

66.759

Deze bestemmingsreserve kan worden ingezet voor lokale of (via de MGR) extra uit te voeren reïntegratie-activiteiten voor onze bijstandsgerechtigden. Vooralsnog wordt deze bestemmingsreserve in 2024 niet aangesproken.

3.500

72.200

Jaarlijks wordt een percentage van de bouwkosten toegevoegd aan deze bestemmingsreserve, te weten € 8.500 zodat met de gespaarde middelen toekomstig onderhoud kan worden betaald. Er zijn tot op heden geen onderhoudsuitgaven gedaan.

10.000

95.231

Jaarlijks wordt een percentage van de bouwkosten toegevoegd aan deze bestemmingsreserve, te weten € 11.500 zodat met de gespaarde middelen toekomstig onderhoud kan worden betaald.

8.040

Conform Raadsbesluit van 15-10-2015 is geconstateerd dat de voorziening ‘ onderhoudsreserve riolering’ als gevolg van diverse ontwikkelingen € 600.000 meer bevat dan op dit moment noodzakelijk geacht. Deze € 600.000 mogen van de accountant niet in de voorziening onderhoudsreserve riolering blijven zitten, omdat hier geen adequate onderbouwing voor is. De voor deze voorziening 525.611 opgebouwde middelen zijn in principe opgebouwd voor en bestemd voor investeringen en kosten verbonden met riolering. Het Gemeentelijk Rioleringsplan is in 2022 geactualiseerd. het voorstel is om de bestemmingsreserve in te zetten voor maatregelen die hitte en verdroging tegengaan zonder daarbij de relatie met water te verliezen, de gelden komen immers uit de rioolheffing.

baten en lasten rioleringsstelsel

525.611

groenstructuurplan

27.939

kapitaallasten ongezuiverde lozingen riolering buitengebied

293.307

erfpachtgronden De Laan 3

28.294

5.470

Conform de BBV-voorschriften wordt de ontvangen afkoopsom direct via resultaatsbestemming in een bestemmingsreserve afkoopsom 33.764 gestort. De bestemmingsreserve dient ter duurzame financiering(dekking) van maximaal de grondwaarde waarvan de erfpacht is afgesloten. De grondwaarde wordt opgenomen onder de materiële vaste activa op de balans.

erfpachtgronden De Laan 4

16.365

3.106

Conform de BBV-voorschriften wordt de ontvangen afkoopsom direct via resultaatsbestemming in een bestemmingsreserve afkoopsom 19.471 gestort. De bestemmingsreserve dient ter duurzame financiering(dekking) van maximaal de grondwaarde waarvan de erfpacht is afgesloten. De grondwaarde wordt opgenomen onder de materiële vaste activa op de balans.

erpachtgronden De Laan 5

14.146

2.735

Conform de BBV-voorschriften wordt de ontvangen afkoopsom direct via resultaatsbestemming in een bestemmingsreserve afkoopsom 16.881 gestort. De bestemmingsreserve dient ter duurzame financiering(dekking) van maximaal de grondwaarde waarvan de erfpacht is afgesloten. De grondwaarde wordt opgenomen onder de materiële vaste activa op de balans.

erfpachtgronden De Laan 13-1 (kavel 18)

11.987

1.195

Conform de BBV-voorschriften wordt de ontvangen afkoopsom direct via resultaatsbestemming in een bestemmingsreserve afkoopsom 13.182 gestort. De bestemmingsreserve dient ter duurzame financiering(dekking) van maximaal de grondwaarde waarvan de erfpacht is afgesloten. De grondwaarde wordt opgenomen onder de materiële vaste activa op de balans.

erfpachtgronden De Laan 13-2 (kavel 19)

41.478

7.820

Conform de BBV-voorschriften wordt de ontvangen afkoopsom direct via resultaatsbestemming in een bestemmingsreserve afkoopsom 49.298 gestort. De bestemmingsreserve dient ter duurzame financiering(dekking) van maximaal de grondwaarde waarvan de erfpacht is afgesloten. De grondwaarde wordt opgenomen onder de materiële vaste activa op de balans.

20.000

34.748

7.939 Voor het groenstructuurplan worden in 2024 nog kosten gemaakt voor inboet op diverse plekken binnen onze gemeente.

258.559

In 2005 afgezonderd deel van de algemene reserve (uit reserve grondexploitatie) en bestemd voor gedeeltelijke dekking van de gemaakte kosten voor de verplichte aanleg van riolering in onze buitengebieden (zie raadsbesluit van februari 2004).

Bijlage A3 - staat van reserves en voorzieningen per ultimo oktober 2024 saldo per 1 jan. 2024

begrote toevoeging t/m rapportage juli-augustus 2024

bijstelling toevoeging in rapportage sept.-okt. 2024

erfpachtgronden De Laan 15 (kavel 20)

6.338

2.260

erfpachtgronden De Laan 18-20

20.869

-

begrote onttrekking t/m rapportage juli-augustus 2024

bijstelling onttrekking in rapportage sept.-okt. 2024

Nadere toelichting

Conform de BBV-voorschriften wordt de ontvangen afkoopsom direct via resultaatsbestemming in een bestemmingsreserve afkoopsom 8.598 gestort. De bestemmingsreserve dient ter duurzame financiering(dekking) van maximaal de grondwaarde waarvan de erfpacht is afgesloten. De grondwaarde wordt opgenomen onder de materiële vaste activa op de balans. De erfpacht van De Laan 18-20 is per 01-01-2024 afgekocht door de erfpachtnemer en in eigendom overgedragen. Conform de BBV- voorschriften zijn de aflossingen van de verstreken erfpachtperiode gestort in de bestemmingsreserve. Deze kan nu vrijvallen(samen met het verschuldigde restantbedrag van de erfpachtnemer) tgv het verstrekte krediet hiervoor.

20.869

Omdat realisering van de VRI's in Malden en Nederasselt in 2019 niet lukte zijn de beschikbare budgetten via een winstbestemming bij het vaststellen van de jaarrekening 2019 gestort in een bestemmingsreserve Verkeersregelinstallaties VRI's Malden en Nederasselt. De plaatsing van de VRI in Nederasselt is vanaf 2019 vertraagd o.a. omdat er nog geen overeenstemming met de provincie is over de 94.756 door de gemeente te betalen bijdrage. De provincie heeft nog geen duidelijkheid gegeven over de start van de werkzaamheden (ws 2023). er ligt momenteel een offerte ter ondertekening voor een bijdrage in de kosten van de VRI. De gevormde bestemmingsreserve is toereikend. Nog niet duidelijk is wanneer de Provincie start met de werkzaamheden

verkeersregelinstallaties

94.756

klimaatmiddelen

132.109

75.000

2.164

2.164

kapitaallasten aanbouw bibliotheek Maldensteijn Malden

152.820

51.459

omgevingswet

277.895

ruimtelijke Visie duurzame energie

(bijgesteld) saldo 31 dec. 2024

134.803

49.842

-

De bestemmingsreserve klimaatmiddelen zal voor € 68.500 worden aangewend voor procesgelden Malden Noordoost en 6.500 als 57.109 bijdrage in het regionaal energieloket conform B&W advies uit 2022.

-

De raad heeft op 4 november 2021 tijdens de begrotingsbehandeling 2022 besloten om voor de kapitaallasten van de aanbouw 101.361 bibliotheek Maldensteijn Malden voor de resterende jaren t/m 2026 een bestemmingsreserve te vormen. Jaarlijks wordt uit deze reserve een bedrag onttrokken gelijk aan de kapitaallasten.

-

462.540

66.405

35.000

Kosten opstellen integraal huisvestingsplan onderwijs

27.768

27.768

-

452.933

70.000

382.933

-

Kosten preventie (geïndiceerde zorg) totaal bestemmingsreserves

totaal reserves

18.210.550

724.495 724.495

N.a.v. de jaarrekening 2023 heeft er een winstbestemming plaatsgevonden ten aanzien van de te verwachten kosten integraal huisvestingsplan onderwijs 2024. Deze uitvoeringskosten worden in 2024 overgeheveld naar de exploitatie. Op 8 juli 2019 is de exploitatie van Sportcentrum Malden gestart. Op basis van de afgesloten huur- en exploitatie-overeenkomst (HEX) is er in 2019 een onderhoudsvoorziening gevormd voor dit complex. Met ingang van 2024 is deze onderhoudsvoorziening (n.a.v. de jaarrekeningcontrole 2023) omgezet in een bestemmingsreserve. Voor 2024 wordt er € 116.850,- gedoteerd. In 2024 wordt er naar verwachting € 70.000,- door Laco aan onderhoudskosten in rekening gebracht.

De niet bestede IZA gelden zijn in 2024 in een bestemmingsreserve ondergebracht en kunnen worden ingezet, overeenkomstig de 67.366 beleidsdoelstelling namelijk het inzetten op voorliggende voorzieningen en preventie, met als doel waar mogelijk geïndiceerde zorg te voorkomen.

67.366

2.009.621

Het uitstellen van de invoering van de Omgevingswet heeft tot gevolg dat de begrote kosten 2023 voor de omgevingsplan niet volledig zijn benut. Nu de invoering naar 1 januari 2024 is verplaatst, zal er in begrotingsjaar 2024 en 2025 een inhaalslag nodig zijn. In 2024 is er een opstart gemaakt met de implementatie en het ontwikkelen van de omgevingsplannen. De inschatting is dat er in 2025 grote stappen worden gezet voor het ontwikkelen van de omgevingsplannen4

N.a.v. de jaarrekening 2023 is er een bestemmingsreserve gevormd ten aanzien van de toekomstige verplichtingen onderhoudskosten 31.405 sportvoorzieningen. De te verwachten investeringssubidie bedraaagt € 205.000,-. In de primaire begrotig is hiervoor € 170.000,opgenomen. De te verwachten uitname bestemmingsreserve: € 35.000,-

Onderhoudskosten sportvoorzieningen

Groot onderhoud sportcentrum Malden

In de raadsvergadering van 24 september 2020 is door de Raad het koersdocument Ruimtelijke visie duurzame energie vastgesteld. Tevens is het besluit genomen om van het reeds beschikbare gestelde bedrag € 75.000 om te zettten naar een bestemmingsreserve Ruimtelijke visie Duurzame energie.Tot 2023 is hiervan € 71.985 benut voor met name adviezen en ondersteuning op het gebied van duurzame energie. Het restant zal in 2024 worden benut.

49.842

249.889

152.768

2.448.667

49.842

902.904

213.037

17.936.312

Bijlage A3 - staat van reserves en voorzieningen per ultimo oktober 2024 saldo per 1 jan. 2024

begrote toevoeging t/m rapportage juli-augustus 2024

bijstelling toevoeging in rapportage sept.-okt. 2024

begrote onttrekking t/m rapportage juli-augustus 2024

bijstelling onttrekking in rapportage sept.-okt. 2024

(bijgesteld) saldo 31 dec. 2024

Nadere toelichting

voorzieningen

Verplichtingen en of risico's

pensioenen oud wethouders

wachtgeld oud-wethouders

469.710

1.446.453

10.761

87.890

144.525

Eind 2024 wordt de benodigde actuariële berekening gemaakt voor de pensioenverplichtingen per ultimo 2024 van Heumen richting (oud) wethouders. Bepalend daarbij is vooral de alsdan geldende rekenrente en de meest recente sterftetafels. In totaliteit was eind 2023 een voorziening nodig van € 2.578.485. Hiervan is tot en met 2023 € 1.132.032 gespaard (beleggingstegoed) bij de ASR en het 1.771.638 overige (€1.446.452) is beschikbaar via deze voorziening. Een verwachte hogere rekenrente zou betekenen dat er een behoorlijk bedrag t.g.v. de exploitatie kan gaan vrijvallen. In 2024 heeft ASR een 3 tal polissen uitgekeerd. Deze doteren we in de voorziening (€ 469.710). De te betalen pensioenpremies 2024 bedragen € 144.525.

62.124

Van de vier in 2022 afgetreden wethouders heeft er per peildatum 1 januari 2024 nog één oud-wethouder recht op wachtgeld. Op basis van een actuele prognoseberekening is er voor 2024 een voorziening nodig van € 94.088,51. Voor 2024 wordt een betaling 36.527 verwacht van € 62.124. Vanaf 1 januari 2025 is nog een bedrag nodig van € 36.527. Hiervoor is in 2024 een aanvullende dotatie nodig van € 10.761,-

verlofspaarregeling CAO personeel

175.112

87.276

80.766

Bij de nieuwe cao afspraken van 2022 voor het gemeentelijk personeel is de mogelijkheid afgesproken om verlof te gaan sparen en hierdoor eerder met pensioen te kunnen gaan. In 2022 is hiervan voor 2494 uren gebruik van gemaakt. In 2023: 438 uur en voor 181.622 2024 is de verwachting dat er ca. 1406 uren verlof bijgespaard gaan worden. De vrijval (door opname verlof) bedraagt 1410 uur € 80.766.

regeling vervroegd uittreden (RVU)

45.000

19.395

33.050

In de nieuwe CAO van 2023 is de mogelijkheid opgenomen om gebruik te maken van de Regeling Vervroegd Uittreden (RVU). Twee 31.345 medewerkers maken gebruik van deze regeling. Voor de toekomstige financiële consequenties voor de werkgever moet een voorziening worden gevormd.

-

Deze voorziening is in het leven geroepen voor bekostiging van het eigen risico van WW-verplichtingen van oud medewerkers. In de periode van 2018 tm 2023 werd er jaarlijks premie ingehouden bij alle medewerkers voor reparatie van het derde WW-jaar. Vanaf 2024 wordt deze ww premie niet meer ingehouden. De boekwaarde van de voorziening per 1 januari 2024 laten we via de mnd.rapp. 52.491 sept/okt. vrijvallen ten gunste van de algemene middelen. Wel wordt er een dotatie aan deze voorziening toegevoegd van € 79.100,i.v.m. de 2 jarige ww verplichting en pensioenlasten van een oud medewerker. De in 2024 uit te betalen ww en pensioenlasten bedragen naar verwachting 26.608,-.

personele regelingen

woonrijpmaken locatie Veldschuur Subtotaal verplichtingen en of risico's

28.207

-

905

-

1.783.567

106.671

79.100

54.816

905

559.571

321.370

- Het laatste onderzoek bij locatie veldschuur is afgerond. hiermee kan voorziening afgelsoten worden ultimo 2024

54.816

2.073.623

-

-

-

119.865

670.450

Onderhoud gemeentelijke eigendommen groot onderhoud gemeentehuis

700.040

90.275

groot onderhoud parkeergarage Maldensteijn

159.945

8.230

Op basis van een planning voor groot onderhoud van het gemeentehuis wordt er jaarlijks € 90.275 gedoteerd in deze voorziening. De geraamde onttrekking van € 119.865 zal nodig zijn i.v.m. de in uitvoering zijnde verbouwingen.

Op basis van een planning voor groot onderhoud van parkeergarage Maldensteijn wordt er jaarlijks € 836 gedoteerd in -

158.283 deze voorziening. Inmiddels is een geactualiseerde meerjarenonderhoudsplan opgesteld. Vanaf 2024 isl de dotatie

9.892

verhoogd . In 2024 wordt er een uitgave verwacht van €7.892 conform het onderhoudsplan. onderhoud Sportcentrum Malden

336.083

-

336.083

- N.a.v. de jaarrekeningcontrole 2023 is de voorziening omgezet in een bestemmingsreserve.

meerjarenonderhoud drie molens

142.783

22.020

3.671

19.798

141.334 Betreft de uitgestelde werkzaamheden van 2023 aan de molens Zeldenrust en Joannesmolen

meerjarenonderhoud herv. kerken O'asselt en N'asselt

143.937

3.773

433

29.416

117.861 De onttrekking betreft uitgesteld onderhoud van voorgaande jaren.

werkplaats Malden

10.589

14.345

2.500

onderhoud wegen

370.798

431.275

460.069

-

1.864.175

569.918

932.513

49.214

1.452.366

266.112

43.649

4.507.742

Subtotaal egaliseren groot onderhoud

-

22.434

op basis van het bijgestelde onderhoudsplan in 2023 wordt er 14.345 togeoegd aan de voorziening en zijn er 2500 aan kosten geraamd.

€

Onttrekking uit voorziening wegen wordt benut conform de begrote bedragen. De werkzaamheden die in 2023 zijn/worden uitgevoerd 342.004 zijn met name asfaltonderhoud, onderhoud onverharde wegen en meerwerk investeringen 2023. De extra toevoeging van € 10.000 is het gevolg van hogere ontvangsten van kabel- en leidingwerkzaamheden.

Door derden beklemde middelen onderhoud en egalisatie baten en lasten rioleringstelsel

4.817.503

De voorziening Riolering is bedoeld om te gebruiken voor dekking van de vervanging van rioleringssystemen, die zijn afgeschreven(60 jaarscyclus) conform het GRP. Bij de berekening van rioolrechten wordt uitgegaan van 100% kostendekkendheid. Dit behaald voordelig resultaat wordt jaarlijks extra gestort in deze onderhoudsreserve. Het extra storten van voordelige resultaten is het gevolg van minder kapitaallasten als gevolg van niet of niet tijdig uitgevoerde investeringen.

De mutatie met deze egalisatiereserve betreft het saldo van de baten en lasten met betrekking tot het afvalbeheer en de 22.096 afvalstoffenheffing in 2024. Op basis van de rapportage van DAR wordt er een bedrag van 29.433 onttrokken aan de bestemmingsreserve.

egalisatiereserve afvalstoffenheffing

51.529

1.650

dubieuze vorderingen, algemeen

114.124

15.000

15.000

114.124

Voor dubieuze vorderingen is een voorziening beschikbaar. Vooral voor belastingdebiteuren is jaarlijks een bedrag nodig om als niet invorderbaar af te boeken. Eind 2024 vindt de beoordeling plaats van de dubieuze debiteuren.

dubieuze vorderingen, sociaal

374.341

58.000

50.000

382.341

Voorlopig zijn de bedragen zoals opgenomen in de primitieve begroting overgenomen. Eind van het jaar vindt de juiste herwaardering van de vorderingen plaats.

Subtotaal door derden beklemde middelen

5.357.497

74.650

-1.650

331.112

73.082

5.026.303

totaal voorzieningen

9.005.239

751.239

557.921

1.584.995

177.112

8.552.292

-1.650

29.433

Bijlage A3 - staat van reserves en voorzieningen per ultimo oktober 2024

totaal reserves en voorzieningen

saldo per 1 jan. 2024

begrote toevoeging t/m rapportage juli-augustus 2024

27.215.789

1.475.734

bijstelling toevoeging in rapportage sept.-okt. 2024

607.763

begrote onttrekking t/m rapportage juli-augustus 2024

2.487.899

bijstelling onttrekking in rapportage sept.-okt. 2024

390.149

(bijgesteld) saldo 31 dec. 2024

26.488.604

Nadere toelichting

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14770837/1