Bijlage I MGR Bijdragen Heumen 2022-2027
Tekst van het document
BIJLAGE RAADSVOORSTEL MGR, jaarrekening 2022 en gewijzigde begroting (2023) 2024-2027
Werkbedrijf
DVO Werkbedrijf inclusief CAO aan de Slag
loonkostensubsidie
(6650001_4433014)
(6630001_4420041)
Arbeidsmatige dagbesteding (op weg naar werk)
IRVN
SW deel + Vastgoed (6640001_4433017)
Wmo (6650001_4341021)
(6004140_4433007)
Bestuursondersteuning
totaal
(6001042_4433004)
gewijzigd begroot Heumen jaarrekening Heumen jaarrekening MGR werkelijke afwijking 2022
€ € € €
Particiaptie 371.196 € 419.902 € 321.000 € 98.902 €
100.000 € 111.585 € 141.000 € -29.415 €
SW deel 1.315.512 € 1.348.769 € 1.298.000 € 50.769 €
Vastgoed 6.000 € 6.000 € 5.000 € 1.000 €
71.000 € 71.039 € 71.000 € 39 €
583.000 € 585.000 € 584.000 € 1.000 €
11.000 € 11.000 € 11.000 € - €
2.457.708 2.553.296 2.431.000 122.296
primair begroot Heumen gewijzigd begroot MGR begrotingsafwijking 2023
€ € €
393.000 € 382.000 € 11.000 €
101.000 € 226.000 € -125.000 €
1.275.000 € 1.293.000 € -18.000 €
5.000 € 5.000 € - €
71.000 € 75.000 € -4.000 €
626.442 € 666.000 € -39.558 €
12.000 € 12.000 € - €
2.483.442 2.659.000 -175.558
begroot Heumen begroot MGR begrotingsafwijking 2024
€ € €
404.000 € 406.000 € -2.000 €
101.000 € 226.000 € -125.000 €
1.127.000 € 1.218.000 € -91.000 €
5.000 € 5.000 € - €
71.000 € 75.000 € -4.000 €
629.491 € 723.000 € -93.509 €
12.000 € 12.000 € - €
2.349.491 2.665.000 -315.509
begroot Heumen begroot MGR begrotingsafwijking 2025
€ € €
417.000 € 423.000 € -6.000 €
101.000 € 226.000 € -125.000 €
1.074.000 € 1.181.000 € -107.000 €
5.000 € 5.000 € - €
71.000 € 75.000 € -4.000 €
635.000 € 734.000 € -99.000 €
12.000 € 12.000 € - €
2.315.000 2.656.000 -341.000
begroot Heumen begroot MGR begrotingsafwijking 2026
€ € €
432.000 € 439.000 € -7.000 €
101.000 € 226.000 € -125.000 €
1.074.000 € 1.145.000 € -71.000 €
5.000 € 5.000 € - €
71.000 € 75.000 € -4.000 €
635.000 € 739.000 € -104.000 €
12.000 € 12.000 € - €
2.330.000 2.641.000 -311.000
begroot Heumen (conform 2026) begroot MGR begrotingsafwijking 2027
€ € €
432.000 € 447.000 € -15.000 €
101.000 € 226.000 € -125.000 €
1.074.000 € 1.055.000 € 19.000 €
5.000 € 5.000 € - €
71.000 € 75.000 € -4.000 €
635.000 € 743.000 € -108.000 €
12.000 € 12.000 € - €
2.330.000 2.563.000 -233.000
1.) financiering Arbeidsmatige dagbesteding Wmo budget afwijkingen per module 2022 2023 2024 2025 2026 2027
€ € € € € €
Werkbedrijf 121.296 -136.000 -222.000 -242.000 -207.000 -125.000
IRVN € € € € € €
BO 1.000 -39.558 -93.509 -99.000 -104.000 -108.000
€ € € € € €
Totaal -
€ € € € € €
122.296 -175.558 -315.509 -341.000 -311.000 -233.000
voordelig nadelig nadelig nadelig nadelig nadelig
Toelichting: Algemeen begrotingsrichtlijnen Nijmegen (BRN) Voor de begroting geldt de afspraak uit de Begrotingsrichtlijnen Nijmegen (BRN) dat de septembercirculaire van een jaar wordt gebruikt voor het opstellen van de meerjarenbegroting. Daarom zijn de begrotingen voor 2023 voor zowel Arbeidsparticipatiemiddelen als het SW-deel gebaseerd op de septembercirculaire van 2022. Via de septembercirculaire van 2022 zijn de (bijgestelde) rijksbudgetten voor de middelen van de MGR-module Werkbedrijf bekendgemaakt voor de periode 2023-2026. Als er in volgende circulaires bijstellingen plaatsvinden voor de bedragen van 2023, worden deze bedragen gedurende het jaar meegenomen. Werkbedrijf (resultaat 2022) Het werkbedrijf bestaat uit de onderdelen: DVO werkbedrijf (participatie), Loonkostensubsidie, SW (inclusief vastgoed) en arbeidsmatige dagbesteding. Het werkbedrijf heeft in 2022 een voordeel van €1,0 miljoen gerealiseerd. Hiervan wordt €0,9 miljoen overgeheveld naar de periode van 2023 en 2024 (zie ook de gevolgen voor gemeente Heumen paragraaf arbeidsparticipatiemiddelen). Van dit bedrag benut het werkbedrijf €0,45 miljoen ten behoeve van de extra reiskostenvergoeding voor de SW-medewerkers. Daarnaast wordt €0,2 miljoen van het voordeel op "OpWegNaarWerk" ingezet voor de pilot SimpelSwitchen. Dit betreft overigens het voordeel van Nijmegen en Berg & Dal.
De overige gemeenten ontvangen het voordeel bij OpWegNaarWerk terug. Ten slotte wordt er €0,25 miljoen ingezet in 2023 voor de uitvoering van de kwaliteitsimpuls. Het resterende bedrag van €0,1 miljoen wordt teruggegeven aan de deelnemende gemeenten. Dit betreft de afrekeningen op OpWegNaarWerk en de wettelijke loonkostensubsidies. Daarnaast is al gemeld in de tussentijdse rapportage dat de gemeenten regionaal €1,5 miljoen terugontvangen ten aanzien van de aanvullende corona-middelen. Arbeidsparticipatiemiddelen (basisdienstverlening en maatwerk) Het participatiebudget bestaat uit drie onderdelen: Re-integratie klassiek, Nieuw Wajong en Nieuw Begeleiding. Een deel van deze Participatiemiddelen (Re-integratiemiddelen, zogenaamde WWB-klassiek) maakt vanaf 2019 onderdeel uit van de algemene uitkering op basis van verdeelmaatstaven. Er is in de septembercirculaire geen sprake van wijzigingen in de definities van de verdeelmaatstaven. Op basis van de huidige bekostigingsafspraak dient de MGR echter mee te bewegen met de mutaties die worden aangekondigd via de circulaires. Deze mutaties zijn nu ook structureel verwerkt in de bovengenoemde cijfers voor de periode 2023-2027. De komende meicirculaire van 2023 zal naar verwachting nieuwe cijfers bevatten met betrekking tot de over te dragen participatiemiddelen, wat zal leiden tot begrotingsmutaties.
Op het onderdeel arbeidsparticipatie (DVO werkbedrijf) heeft de MGR gemeente Heumen in 2022 een bedrag van € 420.000 in rekening gebracht. De werkelijke kosten bedroeg €321.000. Van het verschil van € 99.000 wordt van het aandeel van gemeente Heumen (€ 75.000) via budgetoverheveling 2023 beschikbaar gehouden voor de extra vervoerskosten van de SW en het realiseren van een kwaliteitsimpuls. Zie ook pagina 42 en 43 van de jaarstukken 2022. Het restant van de middelen van € 24.000 wordt aan de gemeente terugbetaald. Loonkostensubsidie De loonkostensubsidie (LKS) wordt gebruikt om mensen met een arbeidsbeperking te ondersteunen bij het vinden en behouden van werk. Door gebruik te maken van deze subsidie kunnen steeds meer mensen worden geholpen. In 2022 heeft de gemeente Heumen €141.000 (2022: €146.000) uitgegeven aan LKS. Dit is €41.000 meer dan begroot. Daarnaast heeft de gemeente nog een nabetalingsverplichting van €29.000 aan MGR voor 2022. Deze nabetaling is het gevolg van het feit dat er in de begroting van MGR (die ook door 1 op 1 Heumen wordt doorbetaald) was uitgegaan van minder LKS-cliënten. Op regionaal niveau laat MGR een negatief resultaat van €37.000 zien (zie Bijlage 3 op pagina 108 van de jaarstukken 2022). Vanaf het begrotingsjaar 2023 zal het gebruik van LKS verder stijgen. Deze stijging is gebaseerd op het voorlopige BUIG-budget van het Rijk.
De gemeente krijgt van het Rijk een budget voor het voorgaande jaar (t-1) en krijgt het jaar daarop (t+1) een aanvullende vergoeding op basis van de werkelijke uitgaven. Kortom de gemeente wordt volledig gecompenseerd voor de uitgaven. Het Rijk heeft in de BUIG-budgetten rekening gehouden met een stijging van het aantal kandidaten en het minimumloon. MGR neemt het voorlopige budget 2023 van het Rijk op in haar begroting.
SW deel In 2022 heeft de sociale werkvoorziening geen positief financieel resultaat behaald. Dit kwam doordat de loonkosten van SW-medewerkers minder hard zijn gestegen dan begroot, er meer uitstroom uit de SW was dan begroot en de overheaden uitvoeringskosten lager waren dan begroot. Voor de gemeente Heumen was de begrote SW-bijdrage aan het Werkbedrijf € 1.349.000, maar de werkelijke bijdrage was € 1.298.000. Na de naverrekening krijgt de gemeente Heumen daarom een bedrag van € 51.000 terug. Het aandeel van Heumen in de totale kosten wordt bepaald op basis van het aantal standaardeenheden (SE) dat de basis vormt voor de verdeling van de Rijksbijdrage. Eén FTE (voltijds medewerker) staat gelijk aan één SE voor een SW-medewerker. Het aantal SW-medewerkers in dienst eind 2022 was 42. Vanaf 2023 zal het minimumloon gemiddeld met 10% worden verhoogd. Hierdoor zal de SW-bijdrage aan het Werkbedrijf in de komende jaren stijgen. IRVN De toename van de bijdrage in 2023 is het gevolg van de indexering met 2,7% voor het beveiligingsproject. Daarnaast heeft er een ophoging van de bijdrage plaatsgevonden in verband met de kostenontwikkelingen. Voor de toename van 2024 e.v. wordt er jaarlijks gerekend met een indexering van 4,94% voor de jaarbijdrage. Hierbij geldt voor 2024 en 2025 dat de indexering ook wordt toegepast op lopende projecten (beveiligingsproject en Tenantsproject).
Risico's Voor de risico's van de MGR Rijk van Nijmegen verwijzen wij u naar het hoofdstuk 7 Weerstandsvermogen en Risicobeheersing (blz.60-63) van de begroting 2024-2027. Regionaal gaat het om een risicobedrag van € 3,624 mln met een Heumens aandeel van € 185.000 (5%). Zie hiervoor bijlage 11, pagina 95. Aangezien de MGR geen weerstandsvermogen opbouwt, betekent dit dat de deelnemende gemeenten rekening dienen te houden met dit risico bij het bepalen van hun weerstandscapaciteit.