CConstaterende datHendrik-Ido-Ambacht
Koppel je AI →
Document · PDF

Nr. 34 Stedin Groep Halfjaarbericht 2025

raadsvergadering openbaar 6 oktober 2025, gemeente Hendrik-Ido-AmbachtBij agendapunt: Lijst van ingekomen stukken en eventuele mededelingen13.285 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Op gebied van onderwijs voeren we sinds enkele maanden regie op de instroom en doorstroom van de leerlingen. Sommigen van hen zitten in versnelde trajecten om zo snel mogelijk goed aan het werk te kunnen. Hierdoor sluit de vraag naar monteurs goed aan bij het aanbod van monteurs die hun diploma hebben behaald en in kunnen stromen in de operationele ketens.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 28

Zelf opleiden

Raad van commissarissen

Later dit jaar start de laatste lichting van het leiderschapsprogramma. Dat ontwikkeltraject heeft dan bijna twee jaar gelopen, met deelname van ongeveer 70% van alle leidinggevenden. De vervolgstap, die inmiddels in voorbereiding is, is de bredere inbedding in de organisatie.

Per 16 april 2025 is Huib Costermans toegetreden als nieuw lid van de raad van commissarissen van Stedin Groep. Dit hebben onze aandeelhouders besloten tijdens de algemene aandeelhoudersvergadering op 16 april 2025. Huib Costermans neemt ook de rol van voorzitter van de auditcommissie over van Theo Eysink die afscheid heeft genomen van de raad. Theo Eysink heeft een zeer waardevolle bijdrage geleverd gedurende zijn zittingsperiode in de raad.

Ondertussen vordert de bouw van het nieuwe pand van de Stedin Academie in Rotterdam gestaag. In de eerste helft van 2025 werd de grond gesaneerd en bouwklaar gemaakt en is begonnen aan het heiwerk. De uiteindelijke oplevering en ingebruikname van het gebouw staan gepland voor het schooljaar 2026-2027. Dit pand geeft de ruimte en faciliteiten om onze opleidingsopgave verder te laten groeien en professionaliseren. Hiermee onderstrepen we dat naast extern werven ook het zelf opleiden van mensen topprioriteit is.

Nieuwe cao-afspraken Werkgevers en vakbonden hebben in mei bij de onderhandelingen een resultaat bereikt over de nieuwe cao Netwerkbedrijven (NWb) per 1 juli 2025. Beide partijen zijn blij met deze uitkomst. De nieuwe cao heeft een looptijd van 18 maanden en geldt tot en met 31 december 2026.

Raad van bestuur Per 1 mei 2025 heeft de raad van commissarissen Trudy Onland, voorheen COO en lid van de raad van bestuur van Stedin, benoemd als CEO en voorzitter van de raad van bestuur van Stedin Holding N.V. Per dezelfde datum zijn Aline Arends als nieuwe COO en Timo Idema als nieuwe CTO benoemd. Beiden zijn lid van de raad van bestuur. De raad van commissarissen heeft Jaap Verhoeff benoemd als de nieuwe CFO van Stedin Groep per 1 september 2025. Tot dit moment is de CFO-rol in niet-statutaire vorm waargenomen door Steven Suiker, directeur Corporate Control van Stedin Groep.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 29

Duurzaamheid KPI's Duurzaamheid

Toelichting

Eenheid

Resultaat 30-06-2024

Resultaat 30-06-2025

Doel 2025

CO2-eq. reductie t.o.v. basisjaar 2021

De totale reductie CO2 -uitstoot scope 1, 2 en 3 inclusief inkoop en gasverbruik klanten t.o.v. 2021

%

31

31

29

CO2-uitstoot1

De totale CO2-uitstoot scope 1,2 en 3 inclusief inkoop en gasverbruik klanten

Kton CO2-eq.

3.834

3.827

6.494

1 De vergelijkende cijfers zijn aangepast door hernieuwde inzichten, waaronder aangepaste emissiefactoren en de methodiek volgens OGMP.

Onze duurzaamheidsdoelstellingen zijn vastgelegd in onze ESG-Strategie, wat staat voor Environment, Social en Governance. Sinds de vaststelling van die strategie in 2023 werken we continue aan het verkrijgen van nieuwe inzichten welke impact kunnen hebben op onze doelstellingen. Ook in het eerste halfjaar van 2025 zijn veel nieuwe inzichten opgedaan en besluiten genomen. We werkten aan een update van de ESG-strategie waarin we onze huidige verwachtingen beschrijven ten aanzien van de strategische duurzaamheidsdoelen voor 2030, zie hiervoor onze site.

Ambitieuze milieudoelstellingen Een mooie mijlpaal in de eerste helft van 2025 was dat het SBTi onze CO2-doelstellingen heeft gevalideerd. Het Science Based Targets initiative (SBTi) is een onafhakelijke partij met een wetenschappelijke benadering. Met hun validatie is onafhankelijk vastgesteld dat onze doelen in lijn zijn met het Klimaatakkoord van Parijs. De realiteit is helaas dat we achterop raakten bij het behalen van onze doelstellingen. Scope 3 uitstoot, hoofdzakelijk het gasverbuik van onze klanten, speelt daarin een cruciale rol. Nadat de aardgastransporten in 2022 en 2023 afnamen, zien we inmiddels weer een kleine stijging waardoor we verwachten onze jaardoelstelling CO2-reductie van 29% dit jaar niet te gaan realiseren. Dit plaatst ons voor een dilemma; om onze E(nviroment)-doelstellingen te halen,

is daling van het gasverbruik in ons verzorgingsgebied cruciaal. Tegelijkertijd is aardgas nog hard nodig in de energiemix zolang het electriciteitsnet nog niet voldoende is verzwaard en warmtenetten langzaam opschalen. Aangezien we wettelijk verplicht zijn om iedereen in ons verzorgingsgebied aan te sluiten, moeten duurzaamheidsoverwegingen soms wijken of wachten. Dit dilemma zien we bijvoorbeeld ook terug bij de Flextender in Utrecht. Het tijdelijk inzetten van (gas-gestuurde) generatoren is hier essentieel voor het verminderen van netcongestie en om verduurzaming op de langere termijn mogelijk te maken. Met een beetje grijs op korte termijn, zetten we de groene groei op lange termijn door. Wat betreft circulariteit hebben we inmiddels een bijna compleet beeld van hoe we onze doelstelling hierop kunnen behalen. We willen in 2030 40% minder primair, abiotisch materiaal gebruiken dan in 2022. Dit target is relatief ten opzichte van de samenstelling van het totaal ingekochte en ontvangen kilogrammen grondstoffen. Inmiddels hebben we plannen om tot een vermindering te komen van 33%. Voor de laatste 7% doen we verder onderzoek.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 30

Op het gebied van biodiversiteit bereikten we twee mooie successen: ten eerste hebben we het sectorakkoord ‘natuurinclusieve infra’ getekend, waarin we samen met andere infrapartijen werken aan beleid voor beheer, aanleg en meetmethodes. Daarnaast ontwikkelden we een meetmethode voor biodiversiteit in de waardeketen. In navolging hiervan hebben we onze doelstelling aangepast, omdat de oude, een netto positieve impact in de keten in euro's, niet meetbaar en haalbaar was. Het nieuwe doel is om in 2030 de groei van onze biodiversiteitsvoetafdruk in onze toeleveringsketen te beperken ten opzichte van 2023. Bij het bepalen van dit doel hebben we allereerst gekeken naar de biodiversiteitsvoetafdruk van onze toeleveringsketen in 2023, ons basisjaar. De voetafdruk was toen ongeveer 40 MSA.km2 per jaar1. Zonder maatregelen verwachten we dat onze negatieve impact op biodiversiteit in de wereld groeit tot ongeveer 56 MSA.km2 per jaar in 2030. Dat komt omdat we bijvoorbeeld het aantal middenspanningsruimtes en te leggen kabels sterk moeten uitbreiden vanwege de toenemende vraag naar elektriciteit. Met het inzetten van maatregelen, bijvoorbeeld door meer gebruik te maken van gerecycled materiaal, willen we de groei van onze impact beperken tot 52 MSA.km2 per jaar. In de tweede helft van dit jaar zal ons beleid verder worden uitgewerkt zodat het bij aanbestedingen kan worden toegepast.

1 ‘MSA.km2.jaar’ is een eenheid gebaseerd op de Mean Species Abundance (MSA) en geeft een indicatie van de natuurlijke soortenrijkdom van een bepaald gebied (km2) in een jaar, waarbij 1 MSA volledig natuurlijk is (bij wijze van spreken een oerbos) en 0 MSA volledig onnatuurlijk is (bij wijze van spreken een geasfalteerde parkeerplaats).

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 31

Duurzame gassen en alternatieve warmte KPI's Duurzame gassen en Alternatieve warmte

Toelichting

WEQ - Warmte woningequivalenten

Het aantal woningequivalenten aangesloten op het warmtenet in exploitatie van Stedin.

Alle ontwikkeling op het gebied van warmte, stoom en biogas zijn binnen Stedin Groep ondergebracht bij NetVerder. Daar werken we aan de ontwikkeling, realisatie en het beheer van energie-infrastructuren op die gebieden. In voorbereiding op de Wet collectieve warmtevoorziening (Wcw) brengen we onze organisatie in stelling om in de nabije toekomst als integraal warmtebedrijf gemeenten en provincies te kunnen ondersteunen bij hun grote opgave in de warmtetransitie. Tegelijkertijd bereiden we het gasnet met gerichte investeringen voor op een toekomst met duurzame energie.

Duurzame gassen Om een gasnetwerk te hebben dat steeds meer duurzaam gas transporteert, zetten we belangrijke stappen. In Cothen is een nieuwe invoeder succesvol in bedrijf genomen, waardoor lokaal geproduceerd groen gas direct aan onze klanten geleverd kan worden. De netkoppeling met Liander in Friesland, sinds vorig jaar operationeel, functioneert naar verwachting. Op piekmomenten wordt tot enkele honderden kubieke meters groen gas per uur getransporteerd naar gebieden met meer vraag. We verwachten binnenkort de honderdste invoeder van groen gas in Nederland aan te sluiten.

Eenheid

Resultaat 30-06-2024

Resultaat 30-06-2025

Doel 2025

#

346

346

625

Alternatieve warmte We werken aan enkele warmteprojecten, met een voortgang in lijn met de doelstelling. De additionele 279 woning-eenheden zullen naar verwachting in oktober in exploitatie worden gebracht, als onderdeel van de eerste fase oplevering van het project in Delft, waar 4.400 eenheden in ontwikkeling zijn. NetVerder ondertekende, in mei 2025, samen met de provincie Utrecht en Energie Beheer Nederland (EBN) een intentieovereenkomst voor de oprichting van een Utrechts WarmteOndersteuningsbedrijf (UWO). Dit publieke ondersteuningsbedrijf kan gemeenten helpen met kennis, capaciteit en financiering bij het ontwikkelen van warmtenetten. In dezelfde maand ondertekende NetVerder in het Oostland een intentieovereenkomst voor een Regionaal Warmtenet. Hierbij gaan we samenwerken met vijf gemeenten, de glastuinbouwsector en de provincie Zuid-Holland. Het doel: onderzoeken of het haalbaar is een regionale warmteinfrastructuur aan te leggen waarop de glastuinbouwsector, huishoudens en warmteproducenten kunnen aansluiten. We zijn op dit moment onder meer in Vlissingen, Den Haag en Rotterdam in gesprek met gemeenten en provincies over samenwerking binnen warmteprojecten.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 32

Waterstof Waterstof wordt momenteel vooral gebruikt als grondstof voor de industrie. In de toekomst zou waterstof ook als energiedrager een rol kunnen spelen afhankelijk van het gekozen energiescenario. Dit blijkt onder meer uit de Integrale Infrastructuurverkenning 2030–2050 (II3050) van Netbeheer Nederland. Waterstof zien we als een mogelijke duurzame brandstof daar waar andere opties, zoals elektrificatie en warmtenetten, niet haalbaar of wenselijk zijn. Denk bijvoorbeeld aan specifieke industriële processen bij regionale of kleinschalige industrie waarvoor elektrificatie (nog) niet geschikt is vanwege technische beperkingen of hoge kosten. Ook in historische binnensteden, waar de ruimtelijke of bouwkundige situatie geen ruimte laat voor warmtepompen of een warmtenet, kan waterstof net als groen gas een duurzaam alternatief voor aardgas zijn.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 33

Veiligheid & Cybersecurity KPI's Veiligheid

Toelichting

Eenheid

Resultaat 30-06-2024

Resultaat 30-06-2025

Doel 2025

LTIR

Lost Time Injury Rate: het aantal dodelijke arbeidsongevallen en ongevallen met verzuim per 1.000.000 gewerkte uren over de afgelopen 12 maanden

ratio

0,3

0,2

≤1,5

RIF

Recordable Incident Frequency: het aantal dodelijke ongevallen en arbeidsongevallen met verzuim, vervangend werk of medische behandeling per 200.000 gewerkte uren

ratio

0,5

0,6

≤0,9

Veiligheid Hoe hard we ook bezig zijn om verder te versnellen, dit mag niet ten koste gaan van de veiligheid van onze medewerkers. Werken aan de energie-infrastructuur brengt risico's met zich mee. Daarom is en blijft veiligheid onze prioriteit en werken we aan een veilige en gezonde werkomgeving om risico's te minimaliseren en arbeidsongevallen te voorkomen. Wat het aantal arbeidsongevallen betreft: de Recordable Incident Frequency (RIF) is uitgekomen op 0,58 en ligt onder de target van 0,90. Wat betreft de verzuimongevallen: de Lost Time Injury Rate (LTIR) kwam eind juni uit op 0,20 en ligt onder de target van 1,50. In de afgelopen zes maanden waren er twee ongevallen met verzuim. Leidinggevenden zorgen tijdig voor vervangende werkzaamheden en begeleiding van collega's die een ongeval hebben gehad, afhankelijk van de aard en ernst van het incident. Hierdoor kunnen we langdurige uitval zoveel mogelijk voorkomen en zorgen we ervoor dat onze collega's de nodige ondersteuning krijgen.

Digitale weerbaarheid zien wij en de andere netbeheerders als een strategische prioriteit. We werken intensief met hen samen onder de vlag van Netbeheer Nederland (NBNL). We zetten ons in om cyberdreigingen effectief te beheersen. Hierbij staan onze wettelijke taak en maatschappelijke verantwoordelijkheid in de energiedistributie centraal. Om voortdurend bij te blijven, volgen we nauwlettend de ontwikkelingen rond de Energiewet, Cyberbeveiligingswet (Cbw) en de Wet weerbaarheid kritieke entiteiten (Wwke). We evalueren hoe deze regelgeving onze strategie en beleidsmaatregelen kan versterken. In de tweede helft van 2025 vindt onder andere een externe audit voor ISO27001 plaats. Verder voert de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur in september een inspectie uit op ons leveranciersmanagement, met focus op security-by-design en preventieve maatregelen om onze digitale weerbaarheid structureel te versterken.

Cybersecurity

NAVO-top

In de eerste helft van 2025 rondden we de interne toets voor ISO27001 met succes af. Deze bevestigt opnieuw onze stabiele basis in informatiebeveiliging. We blijven continu werken aan de verbetering van onze digitale weerbaarheid. We investeren onder andere in monitoring, snelle detectie van kwetsbaarheden en een sterkere veiligheidscultuur.

Stedin is actief onderdeel geweest van de voorbereidingen en maatregelen voor het veilig en onverstoord laten verlopen van de NAVO-top in Den Haag eind juni 2025. Dit is een aansprekend voorbeeld van onze voortdurende inspanningen om beveiligingscapaciteiten op te schalen en duurzame maatregelen tegen fysieke en digitale dreigingen op het hoogste niveau te houden.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 34

Financieel gezond KPI's Financieel gezond

Toelichting

Eenheid

Resultaat 31-12-2024

Resultaat 30-06-2025

Doel 2025

Kredietbeoordeling

Een oordeel o.b.v. de S&P-methodiek over de kredietwaardigheid van een onderneming in de vorm van een "rapportcijfer"

ABC

A- rating

A- rating

Behoud A- rating

FFO/Net Debt

De mate waarin de nettoschuldpositie kan worden afgelost uit de afgeleide operationele kasstroom

%

11,5

13,7

≥10,0

Solvabilteit

Verhouding gecorrigeerd eigen vermogen ten opzichte van gecorrigeerd balanstotaal

%

42,9

41,8

≥35,0

Kredietbeoordeling Stedin herbevestigd

Voorbereidingen nieuwe reguleringsmethode 2027

Ons financiële beleid is erop gericht om onze kredietbeoordeling A- door Standards & Poor's (S&P) te behouden. Belangrijke ratio's hiervoor zijn de FFO/Net Debt en Solvabiliteit. In januari 2025 herbevestigde S&P de kredietbeoordeling van Stedin, A- met stabiel vooruitzicht.

In 2027 begint een nieuwe reguleringsperiode (REG2027) en daarmee ook een door de ACM te bepalen nieuwe reguleringsmethode. De formele voorbereidingsprocedure van deze methodebesluiten loopt sinds december 2024. De ACM heeft het voornemen bekend gemaakt vanaf 2027 over te gaan naar een cost plus regulering in plaats van het huidige systeem van maatstafconcurrentie. Om ervoor te zorgen dat netbeheerders efficiënt opereren, past de ACM bij de cost plus systematiek diverse vormen van toezicht toe. Stedin steunt de door de ACM ingezette wijziging van de reguleringsmethode richting een cost plus systematiek. Het toezicht van de ACM dient er op gericht te zijn om inefficiënte kosten te identificeren door middel van het monitoren van KPI’s en het toetsen van processen. Stedin onderschrijft het belang hiervan en ziet hierbij ook kans om transparant naar externe stakeholders zichtbaar te maken dat wij als netbeheerder ons werk efficiënt uitvoeren. De komende maanden werkt de ACM de nieuwe reguleringsmethode in meer detail uit. Naar verwachting publiceert de ACM in september de ontwerp-methodebesluiten.

Nieuwe groene financiering aangetrokken Om onze investeringen te kunnen financieren, hebben we in de eerste helft van 2025 nieuwe financiering aangetrokken. Dat gebeurde in de vorm van een groene obligatielening van €500 miljoen. Inmiddels heeft Stedin Groep €2,5 miljard aan groene obligatieleningen uitstaan.

Nieuwe kredietfaciliteit EIB Ook hebben we een nieuwe kredietfaciliteit van €500 miljoen afgesloten met de Europese Investeringsbank (EIB) voor toekomstige investeringen. Medio juli heeft Stedin onder deze kredietfaciliteit een lening van €250 miljoen opgenomen.

Meer informatie over onze financiële resultaten leest u in Gebeurtenissen en transacties gedurende de eerste helft van 2025.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 35

Marktfacilitering KPI Marktfacilitering

Toelichting

Dataverstrekking slimme meter (FTR)

Het tijdig en volledig ter beschikking stellen van slimmemeterdata voor energiediensten en marktprocessen op verzoek

Slim meten en energiedata: samen bouwen we aan de toekomst Consumenten en zakelijke klanten hebben een (slimme) meter die precies bijhoudt hoeveel energie ze verbruiken en opwekken. Stedin heeft de wettelijke taak om verbruiksdata te verstrekken aan marktpartijen zodat zij met deze gegevens hun klanten kunnen facturen en commerciële partijen diensten kunnen aanbieden. Afgelopen halfjaar hebben wij, als gezamenlijke netbeheerders, de centrale IT-systemen zodanig aangepast zodat wij op kwartierwaarden kunnen verrekenen. Door nieuwe Europese regels en de aankomende Energiewet ontstaan er nieuwe rollen in de markt. Een voorbeeld hiervan zijn de Congestion Service Parties, die helpen om drukte op het energienet te verminderen. Samen met het Ministerie van Klimaat en Groene Groei hebben we de nieuwe ministeriële regelingen vormgegeven en een impactanalyse gemaakt op wat dit betekent voor de centrale en decentrale processen van marktfacilitering. Daarnaast hebben we als gezamenlijke netbeheerders Het Normo opgericht als de officiële partij voor het uitwisselen van energiedata. Met het NextGen-programma werken Stedin en andere regionale netbeheerders aan een nieuw, flexibel en modulair systeem voor slimme meters. Dit betekent dat er een nieuwe generatie slimme meters komt. Eind 2024 zijn we gestart met de aanbesteding en inmiddels zijn al belangrijke onderdelen gegund.

We bouwen nu aan één gedeeld platform voor data-uitwisseling en beheer van apparaten.

Eenheid

Resultaat 30-06-2024

Resultaat 30-06-2025

Doel 2025

%

99,0

99,0

≥98,5

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 36

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 37

Verkorte geconsolideerde winst-enverliesrekening x € 1 miljoen

Eerste halfjaar 2025

Eerste halfjaar 2024

Bedrijfsopbrengsten

1.154

1.017

Personeelskosten

370

326

Kosten van inkoop en uitbesteed werk

432

435

Overige bedrijfskosten

128

115

Geactiveerde productie eigen bedrijf

-197

-168

733

708

Afschrijvingen en bijzondere waardeverminderingen vaste activa

172

162

Totaal bedrijfskosten

905

870

Bedrijfsresultaat

249

147

Financiële baten en lasten

-35

-72

Resultaat voor belastingen

214

75

Belastingen

-55

-19

Resultaat na belastingen

159

56

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 38

Verkorte geconsolideerde balans x € 1 miljoen

Per 30 juni 2025

Per 31 december 2024

9.001

8.513

Activa Vaste activa Vlottende activa

594

561

Totaal activa

9.595

9.074

Eigen vermogen

3.466

3.370

Langlopende verplichtingen

4.925

4.362

Passiva

Kortlopende verplichtingen

1.204

1.342

Totaal passiva

9.595

9.074

Verkort geconsolideerd kasstroomoverzicht x € 1 miljoen

Eerste halfjaar 2025

Eerste halfjaar 20241

Kasstroom uit operationele activiteiten

375

268

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

-604

-510

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

297

189

Mutatie liquide middelen

68

-53

Saldo liquide middelen per 1 januari

101

188

Saldo liquide middelen per 30 juni

169

135

1 De vergelijkende cijfers zijn aangepast. Een bedrag van €32 miljoen negatief is geherclassificeerd van de operationele naar de financieringsactiviteiten in lijn met de verwerking in de jaarrekening 2024 van Stedin Groep.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 39

Grondslagen Stedin Holding N.V. (hierna: Stedin Holding) is een naamloze vennootschap naar Nederlands recht, statutair gevestigd te Blaak 8, 3011 TA Rotterdam, Nederland, en geregistreerd bij de Kamer van Koophandel onder nummer 24306393. De belangrijkste activiteit van Stedin Holding en haar dochterondernemingen (hierna: Stedin Groep) is het realiseren van een veilige, betrouwbare en betaalbare energievoorziening. Dit doet de netbeheerder van Stedin Groep (Stedin Netbeheer) enerzijds door het aanleggen, beheren en toekomstbestendig maken van de elektriciteits- en gasnetwerken en anderzijds door het faciliteren van de energiemarkt. Stedin Netbeheer is actief in de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland, alsmede in delen van de regio's Noordoost-Friesland en Kennemerland. Dochteronderneming DNWG Infra verzorgt de aanleg en het onderhoud van gas- en elektriciteitsinfrastructuur in Zeeland in opdracht van Stedin Netbeheer. Daarnaast realiseert zij projecten en aansluitingen voor het waternet van Evides in Zeeland en op GoereeOverflakkee. De waterwerkzaamheden voor Evides zullen uiterlijk in mei 2026 worden beëindigd. Dochteronderneming NetVerder draagt bij aan de energietransitie met de ontwikkeling, realisatie en het onderhoud van energie-infrastructuren voor warmte en stoom. Ook verdiept zij zich in onafhankelijk transport en distributie van andere nieuwe energievormen en -dragers.

Dochteronderneming Infradock wordt voor 90% door Stedin Groep en voor 10% door Evides gehouden. Infradock ontwikkelt en beheert een digitaal platform voor informatie-uitwisseling en samenwerking met door haar aandeelhouders gecontracteerde aannemers. Utility Connect is een joint arrangement met Alliander met een eigen communicatienetwerk om slimme meters uit te lezen en te communiceren met smartgrid toepassingen. Stedin Netbeheer opereert naast vijf andere Nederlandse regionale netbeheerders in een gereguleerde markt. ledere regionale netbeheerder is een monopolist binnen haar verzorgingsgebied. Regulering houdt in dat de taken die de netbeheerder uitvoert bij wet bepaald zijn en de tarieven bepaald worden door de Autoriteit Consument en Markt (ACM).

Het reguleringsmodel stimuleert netbeheerders door middel van een maatstafmodel zo goed (efficiënt en kwalitatief) mogelijk te presteren. Dit halfjaarbericht omvat de financiële gegevens van Stedin Groep over de eerste helft van 2025. Op deze financiële gegevens heeft geen accountantscontrole noch beoordeling door een onafhankelijke accountant plaatsgevonden. Het halfjaarbericht bevat niet alle informatie die normaal gesproken wordt opgenomen in een jaarrekening en dient daarom gezamenlijk met de jaarrekening 2024 van Stedin Groep te worden gelezen. Het halfjaarbericht is opgesteld op basis van dezelfde grondslagen voor waardering en resultaatbepaling als omschreven in deze jaarrekening. Voor het opmaken van dit halfjaarbericht zijn schattingen, aannames en veronderstellingen gedaan door het management van Stedin Groep, die van invloed zijn op de verantwoorde bedragen. Er hebben zich gedurende de eerste helft van 2025 geen significante schattingswijzigingen voorgedaan die verdere toelichting behoeven.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 40

Gebeurtenissen en transacties gedurende de eerste helft van 2025 Bedrijfs- en nettoresultaat gestegen In de eerste helft van 2025 boekten we een bedrijfsresultaat van €249 miljoen (eerste helft van 2024: €147 miljoen) en een resultaat na belastingen van €159 miljoen (eerste helft van 2024: €56 miljoen). De bedrijfsopbrengsten zijn met €137 miljoen gestegen, voornamelijk door hogere transport-, aansluit- en meetdienstopbrengsten als gevolg van hogere gereguleerde tarieven. De totale bedrijfskosten zijn met €35 miljoen gestegen naar €905 miljoen. De belangrijkste oorzaken van deze stijging zijn: • Een stijging van de personeelskosten met €44 miljoen als gevolg van een cao-verhoging en hoger aantal FTE; • Een stijging van de overige bedrijfskosten met €13 miljoen, onder andere als gevolg van hogere ICT-kosten door een toename van het aantal medewerkers; en • Een toename van de afschrijvingskosten met €10 miljoen als gevolg van het gestegen investeringsniveau in de afgelopen jaren.

Daartegenover staat een daling van de kosten van inkoop en uitbesteed werk met €3 miljoen. Onderliggend hieraan zijn voornamelijk: • Een daling van de netverlieskosten van €30 miljoen als gevolg van prijsontwikkelingen; • Een stijging van de kosten van uitbesteed werk van €24 miljoen door een groei van ons werkpakket; en • Een stijging van de transportkosten voor gebruik van het hoogspanningsnet van €3 miljoen. De geactiveerde productie eigen bedrijf is gestegen met €29 miljoen door de groei van onze investeringsactiviteiten en de hogere kosten van onder andere personeel. Ten slotte zijn de (netto) financiële lasten gedaald met €37 miljoen. Een eenmalige last in 2024 vanwege de vervroegde aflossing van de langlopende Japanse yen (JPY) lening keerde dit jaar niet terug.

Investeringsniveau gestegen In de eerste helft van 2025 heeft Stedin Groep €610 miljoen geïnvesteerd in materiële en immateriële vaste activa om het energienet te versterken en uit te breiden. Dit betekent een stijging van 18% ten opzichte van het investeringsniveau in de eerste helft van 2024 (€517 miljoen). Onze investeringen zijn gefinancierd vanuit de positieve kasstroom uit operationele activiteiten en de uitgifte van een nieuwe groene obligatielening.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 41

Negatieve vrije kasstroom door oplopende investeringen

Uitgifte groene obligatielening

De kasstroom uit operationele activiteiten bedroeg €375 miljoen positief (eerste helft van 2024: €268 miljoen positief) en is gestegen in lijn met het hogere bedrijfsresultaat. De kasstroom uit investeringsactiviteiten bedroeg €604 miljoen negatief (eerste helft van 2024: €510 miljoen negatief) en is toegenomen als gevolg van oplopende investeringen. Per saldo leidt dit tot een vrije kasstroom van €229 miljoen negatief (eerste helft van 2024: €242 miljoen negatief). De kasstroom uit financieringsactiviteiten bedroeg €297 miljoen positief (eerste helft van 2024: €189 miljoen positief) volgende op de uitgifte van een groene obligatielening.

In februari 2025 heeft Stedin Groep haar vijfde groene obligatielening uitgegeven, voor een nominaal bedrag van €500 miljoen. Deze lening heeft een looptijd van 12 jaar, een uitgifteprijs van 98,936% en een couponrente van 3,375%. De effectieve rentevoet exclusief transactiekosten bedraagt 3,485%. In totaal heeft Stedin Groep per 30 juni 2025 voor €2,5 miljard aan groene obligatieleningen uitstaan. Deze zijn genoteerd aan Euronext Amsterdam.

Kredietbeoordeling ongewijzigd, FFO/Net Debt en solvabiliteit boven doelstelling Stedin Groep heeft als doelstelling om de door S&P toegekende lange termijn kredietbeoordeling van A- te behouden. FFO/Net Debt en solvabiliteit zijn belangrijke indicatoren om onze kredietbeoordeling en financiële gezondheid te monitoren. In januari 2025 heeft S&P onze kredietbeoordeling herbevestigd. Deze blijft A-, met een stabiel vooruitzicht. De FFO/Net Debt ratio per 30 juni 2025 bedroeg 13,7% (ultimo 2024: 11,5%) en lag boven onze doelstelling van minimaal 10%. De FFO over de voorafgaande 12 maanden was hoger dan eind 2024 als gevolg van een hoger bedrijfsresultaat en lagere rentebetalingen. Dit compenseerde de hogere Net Debt die het gevolg was van extra vreemd vermogen ter financiering van de negatieve vrije kasstroom. De solvabiliteit per 30 juni 2025 bedroeg 41,8% (ultimo 2024: 42,9%) en lag boven onze doelstelling van minimaal 35%. Door de toename van het vreemd vermogen is onze solvabiliteit gedaald ten opzichte van eind 2024.

Kredietruimte uitgebreid met nieuwe faciliteit bij Europese Investeringsbank Stedin Groep heeft een doorlopende kredietfaciliteit (RCF) van €800 miljoen bij een zestal banken. In de eerste helft van 2025 is de looptijd hiervan met één jaar verlengd tot juni 2029. Met wederzijdse instemming kan de looptijd nog eenmaal met één jaar worden verlengd. Gedurende de eerste helft van 2025 is geen gebruik gemaakt van de RCF. In maart 2025 heeft Stedin Groep een nieuwe kredietfaciliteit van €500 miljoen afgesloten met de Europese Investeringsbank (EIB). Hiermee vergroten we de diversificatie en flexibiliteit van onze financieringsmix. De faciliteit is bestemd voor investeringen in het elektriciteitsnet en beschikbaar tot maart 2028. De looptijd van opgenomen leningen is maximaal 12 jaar. Gedurende de eerste helft van 2025 is geen gebruik gemaakt van deze kredietfaciliteit.

Voorwoord

Over ons

Maatschappelijke context

Resultaten

Geconsolideerde halfjaarcijfers 2025 Halfjaarbericht 2025 | 42

Gebeurtenissen na balansdatum Eerste trekking kredietfaciliteit EIB Medio juli 2025 heeft Stedin Groep een lening van €250 miljoen opgenomen onder de kredietfaciliteit bij de Europese Investeringsbank (EIB). Deze lening heeft een looptijd van 10 jaar.

Stedin Groep Postbus 49 3000 AA Rotterdam www.stedingroep.nl

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15853534/1