20250410 Presentatie informatieavond Kunsthal
Tekst van het document
Informatieavond Kunsthal Helmond 10 april 2025
▪ Projectfasering ▪ Investering ▪ Bezoekers
▪ Exploitatie
Onderwerpen
▪ Mogelijkheden tot bijsturen op exploitatie ▪ Horeca ▪ Participatie en samenwerking ▪ Samenvatting ▪ Vragen en rondleiding
Projectfasering
Groot Onderhoud Verduurzaming ------------------------Educatieruimte
Projectfasering
Interne verbouwing
1.
Publieksfaciliteiten en depot
2.
Park
3.
Investering
OPBOUW INVESTERING ▪ 1,6 miljoen groot onderhoud en verduurzaming ▪ 6,2 miljoen publieksfaciliteiten/verbouwing ▪ 1 miljoen park
Investering 8,8 miljoen
Groot onderhoud & verduurzaming
Publieksfaciliteiten
Park
DEKKING ▪ 3,8 miljoen Gemeente Helmond ▪ 5 miljoen externe partijen
Dekking 8,8 miljoen
Gemeente Helmond
Externe partijen
3,8 miljoen Gemeente Helmond
Budget
Euro x 1.000 Status
Groot Onderhoud
300
Regulier budget afd. R&B
Verduurzaming
1.000
Besluit College 17/06/24
Crisis- en Herstelnota
1.900
Besluit Raad 01/12/20 Besluit College 28/11/23
Centrumplan+ (park)
500
Besluit College 28/11/23
Museum Helmond
100
Reserve Museum
5 miljoen Externe partijen
Budget
Euro x 1.000
Status
Regiodeal
3.200
Extern toegezegd
Dumavamiddelen t.b.v verduurzaming
300
Extern toegezegd
Fondsenwerving
185
Extern toegezegd
TOTAAL
3.685
EXTERN TOEGEZEGD
Bezoekers
BEZOEKAANTALLEN KASTEEL EN KUNSTHAL
11
Museum Helmond trekt verschillende typen bezoekers:
Reguliere bezoeker Kasteel
Educatie Kasteel
Verhuringen, bijeenkomsten en huwelijken
Kasteel van Sinterklaas
Bezoeken Kasteel Helmond Bezoeken Kunsthal Helmond
+ dubbelbezoeken Kasteel en Kunsthal + bezoeken Programma in de Stad
Reguliere bezoeker Kunsthal
Educatie Kunsthal
HUIDIGE BEZOEKAANTALLEN KASTEEL EN KUNSTHAL 2022
2023
77.220
83.332
Inclusief Kasteel van Sinterklaas
61.497
61.109
Exclusief Kasteel van Sinterklaas
34.497
40.109
15.723
18.474
-
3.749
Bezoeken, totaal Bezoeken, Kasteel Helmond Bezoeken, Kunsthal Helmond Bezoeken, Programma in de Stad
12
Bron: Museum Helmond Wekelijks maakt Museum Helmond een rapport van de totale bezoekersaantallen. Daarnaast wordt een rapport opgesteld per locatie. Tenslotte wordt een uitdraai gemaakt van de aantallen bezoekers uit het kassasysteem. Op basis van de laatste informatie wordt het aantal bezoeken voor educatie vastgesteld. Dat geldt ook voor de aantallen bezoekers voor de verhuur (waarbij de huwelijken door de horeca worden geregistreerd). Het aantal bezoeken aan activiteiten wordt vastgesteld door de activiteitencoördinator. Zo worden de totalen per categorie en per locatie vastgesteld. Bezoekers die zowel het Kasteel als de Kunsthal bezoeken zijn dubbel geteld.
WAT BETEKENEN DE PLANNEN VOOR DE BEZOEKAANTALLEN? Inhoudelijke uitgangspunten ➢ Programmering van hoge kwaliteit ➢ Eens in de zoveel tijd spraakmakende tentoonstelling in Kunsthal
➢ Gastvrije uitstraling Kunsthal, Derde Plek ➢ Betere faciliteiten voor educatie en verhuur
➢ Meer (gerichte) marketing en bekendheid ➢ Grotere regionale aantrekkingskracht ➢ Voortzetting reguliere activiteiten Kasteel
13
BENCHMARK MET ANDERE MUSEA Welke conclusies kunnen we trekken? ➢ Meer bezoeken door (hoger) programmeringsbudget
Museum SCHUNCK, Heerlen
Museum Van Bommel Van Dam, Venlo
➢ Bijna alle musea in eigentijdse, uitnodigende panden
➢ Af en toe spraakmakend (Thielen, Haring, Basquiat, Warhol etc.), boost aan reputatie Museum Jan Cunen, Oss
Kunsthal KAdE, Amersfoort
➢ Bijna alle musea halen regelmatig 45.000-60.000 bezoeken per jaar ➢ Steden met sterke toeristische aantrekkingskracht: minder budget voor programmering nodig
Museum Belvédère, Heerenveen
Musea Zutphen
Zutphen: Stijn Brakkee Oss: Emmy de Graaff Amersfoort: Mike Bink
14
WELKE AANTALLEN ZIJN IN DE TOEKOMST MOGELIJK? 15
Uitgangspunten: ➢ Huidige bezoekcijfers Kasteel en Kunsthal als basis ➢ Prognose inwonertallen CBS/PBL: • 103.700 inwoners in Helmond in 2030 (+7,5%) • Ook groei in Brainport Eindhoven
➢ Inzichten uit benchmark musea vergelijkbare steden 2022
2023
2025
2026
2027
2028
2029
2030
77.220
83.332
68.700
64.200
95.300
99.400
103.100
107.000
Inclusief Kasteel van Sinterklaas
61.497
61.109
60.750
60.500
62.900
63.600
64.600
65.700
Exclusief Kasteel van Sinterklaas
34.497
40.109
39.750
39.500
41.900
42.600
43.600
44.700
15.723
18.474
4.250
0
28.700
32.100
34.800
37.600
-
3.749
3.700
3.700
3.700
3.700
3.700
3.700
Bezoeken, totaal Bezoeken, Kasteel Helmond
Bezoeken, Kunsthal Helmond Bezoeken, Programma in de Stad
UITSPLITSING BEZOEKAANTALLEN
16
2023
2030
Ontwikkeling
Bezoeken, totaal
83.332
107.000
+28%
Bezoeken Kasteel Helmond
61.109
65.700
+8%
Reguliere museumbezoeken
25.683
26.600
+4%
Dubbelbezoeken Kasteel en Kunsthal
6.661
7.100
+7%
Educatie
2.027
5.000
+147%
Verhuringen, bijeenkomsten en huwelijken
5.738
6.000
+5%
Kasteel van Sinterklaas
21.000
21.000
-
Bezoeken Kunsthal Helmond
18.474
37.600
+104%
Reguliere museumbezoeken
9.672
23.000
+138%
Dubbelbezoeken Kasteel en Kunsthal
6.661
7.100
+7%
Educatie
2.141
4.500
+110%
-
3.000
-
3.749
3.700
-
Verhuringen, bijeenkomsten en huwelijken Programma in de Stad
Exploitatie
RAMING EXPLOITATIE Uitgangspunten ➢ Onderscheid naar exploitatie, overhead en vastgoed • Exploitatie: entreegelden, winkel, horeca, verhuringen, programmering etc. • Overhead: personeel, verzekeringen, kapitaallasten • Vastgoed: huisvestingslasten vanuit afdeling Vastgoed
➢ Museum Helmond is een afdeling van de gemeente, daarom spreken we van een bijdrage
Meegewogen in exploitatieraming ➢ Huidige exploitatiecijfers Museum Helmond ➢ Toets huidige en verwachte prestaties aan de hand van prestaties andere musea
➢ Programmatische aanpassingen en geraamde bezoekcijfers 18
Exploitatie Baten Entreegelden Educatie (inclusief Cultuurcontact) Winkel Horeca Verhuringen, bijeenkomsten en huwelijken waaronder huwelijken/fotoshoots waaronder interne verhuringen waaronder verhuringen overig (incl. Kasteel van Sinterklaas) Bijdrage Vereniging van Vrienden Helmond Fondsen, sponsors, partners, projectsubsidies en -bijdragen Overig Totaal Lasten Exposities, projecten & activiteiten Educatie Collectie Inkoop museumwinkel Inkoop verhuur/huwelijken/horeca Inhuur personeel PR & Marketing Bestuur & administratiekosten Huisvesting Totaal Resultaat
Realisatie 2022
2023
2025
2026
Raming 2027
2028
2029
2030
€ 422.000 € 36.000 € 78.900 € 195.900 € 165.000 € 25.000 € 25.800 € 114.200 € 15.000 € 300.000 € 22.500 € 1.235.300
€ 440.100 € 40.500 € 82.000 € 202.600 € 178.000 € 25.000 € 25.800 € 127.200 € 15.000 € 300.000 € 22.500 € 1.280.700
€ 458.200 € 42.800 € 85.000 € 209.300 € 200.300 € 25.000 € 25.800 € 149.500 € 15.000 € 300.000 € 22.500 € 1.333.100
€ € € € € € € € € € € €
232.100 23.700 62.100 53.500 113.600 23.200 28.600 61.800 14.900 228.600 22.800 751.300
€ € € € € € € € € € € €
€ € € € € € € € € € € €
191.400 20.300 48.400 56.400 120.000 25.000 25.800 69.200 15.000 100.000 22.500 574.000
€ € € € € € € € € € € €
175.000 24.800 42.000 49.000 120.000 25.000 25.800 69.200 15.000 250.000 22.500 698.300
€ 398.500 € 31.500 € 74.900 € 187.300 € 165.000 € 25.000 € 25.800 € 114.200 € 15.000 € 300.000 € 22.500 € 1.194.700
€ € € € € € € € € € €
279.000 26.200 55.500 51.200 60.500 232.100 59.200 20.600 84.600 868.900 -117.600
€ 261.600 € € 59.100 € € 59.400 € € 69.000 € € 62.000 € € 275.200 € € 84.600 € € 21.200 € € 188.300 € € 1.080.400 € € -358.300 €
50.000 50.000 51.700 33.900 61.700 125.000 53.400 22.500 100.000 548.200 25.800
€ € € € € € € € € € €
300.000 50.000 51.700 29.400 59.100 125.000 79.400 22.500 100.000 817.100 -118.800
€ 500.000 € 500.000 € 500.000 € 500.000 € 65.000 € 65.000 € 65.000 € 65.000 € 51.700 € 51.700 € 51.700 € 51.700 € 52.400 € 55.200 € 57.400 € 59.500 € 123.300 € 126.300 € 133.200 € 143.400 € 300.000 € 300.000 € 300.000 € 300.000 € 128.900 € 136.200 € 143.300 € 150.400 € 25.000 € 25.000 € 25.000 € 25.000 € 200.000 € 200.000 € 200.000 € 200.000 € 1.446.300 € 1.459.400 € 1.475.600 € 1.495.000 € -251.600 € -224.100 € -194.900 € -161.900
268.600 24.200 84.600 39.500 132.800 24.400 25.100 83.300 20.000 152.400 722.100
19
20
Overhead Personeel Verzekeringen Kapitaallasten Resultaat Vastgoed
Realisatie 2022 € 1.200.900 € 51.900 € 154.600 € -1.407.400
2023 € 1.414.700 € 53.300 € 132.100 € -1.600.100
Realisatie 2022 € 92.900 € € -92.900 €
Huisvesting Resultaat
2025 € 1.571.500 € 54.000 € 132.100 € -1.757.600
2023 235.700 € -235.700 €
2026 € 1.649.500 € 54.000 € 132.100 € -1.835.600
2025 185.700 € -185.700 €
Raming 2027 € 1.727.500 € 65.000 € 295.900 € -2.088.400
2026 185.700 € -185.700 €
2028 € 1.727.500 € 65.000 € 295.900 € -2.088.400
Raming 2027 269.600 € -269.600 €
2029 € 1.727.500 € 65.000 € 295.900 € -2.088.400
2028 269.600 € -269.600 €
2030 € 1.727.500 € 65.000 € 295.900 € -2.088.400
2029 269.600 € -269.600 €
2030 269.600 -269.600
Per onderdeel wordt een vergelijking gemaakt met de gemeentebegroting: Vergelijking met gemeentebegroting Exploitatie Overhead Vastgoed Totaal
€ € € €
Huidige verschil 2022 2023 259.200 € 76.000 -23.840 € -70.326 142.685 € 28.103 378.045 € 33.777
€ € € €
Toekomstig verschil met voorgestelde begroting 2025 2026 2027 2028 2029 297.300 € 152.700 € 19.900 € 47.400 € 76.600 10.405 € -67.595 € -320.395 € -320.395 € -320.395 83.938 € 83.938 € 38 € 38 € 38 391.643 € 169.043 € -300.457 € -272.957 € -243.757
2030 € 109.600 € -320.395 € 38 € -210.757
Mogelijkheden tot bijsturen op exploitatie
1. Besparen op: ▪ Personeel: groeimodel interne organisatie mogelijk ▪ Inhuur personeel: kansen op besparingen in het geval van arbeidsefficiënter concept horeca
2. Beperkt besparen op: ▪ Programmeringsbudget en marketing: samen
Mogelijke knoppen om aan te draaien
belangrijk om doelstellingen op het vlak van bezoekers en maatschappelijke meerwaarde te realiseren
3. Niet besparen op: ▪ Educatie ▪ Collectie ▪ Entreeprijzen
4. Verwacht effect: ▪ tussen € 75.000 en € 150.000 besparing per jaar op exploitatie en overhead samen
▪ Ingroeimodel voor personeel, programma en marketing
Horeca
Ondersteunend aan museumfunctie
Voorwaarden
Met respect voor en in samenwerking met ondernemers
Kostenneutraal is uitgangspunt ...
Participatie en samenwerking
PARTICIPATIE MET INWONERS Visie > Uitgangspunten > Ontwerp
Derde Plek
Met de stad
MakersLab
SAMENWERKEN MET: ▪ Culturele collega’s ▪ Welzijnsorganisaties
▪ Ondernemers ▪ Bedrijfsleven
Park
Samenvatting
VAN:
▪ Klassiek museum aan de rand van het centrum ▪ Kunst centraal ▪ Focus op behoud en beheer van kunst
Ontwikkeling
▪ Beperkt aantal doelgroepen NAAR: ▪ Eigentijdse plek midden in de samenleving ▪ Mens centraal tussen kunst en erfgoed
▪ Focus op presenteren, leren, maken en ontmoeten ▪ Voor iedereen wat wils
BELEVING EN INTERACTIE ▪ Derde Plek (binnen en buiten)
▪ Educatieruimte ▪ MakersLab ▪ Depot
Doel
WAT HET OPLEVERT: • Leven Lang Leren, Positieve Gezondheid, leefbaarheid en vestigingsklimaat, sociale
cohesie, brede welvaart, economie, stadsmarketing en positionering in Brainport.
• Ambitieakkoord, Centrumplan+, Schaalsprong en Cultuurvisie
INVESTERING: ▪ Totaal 8,8 miljoen
▪ Onvermijdelijk 1,6 miljoen ▪ 85% gedekt van 8,8 miljoen Gedekt
Financiën
EXPLOITATIE: • Behoudend begroot • Mogelijkheid om: o Te temporiseren op personeel en inhuur o Kosten te verlagen op horeca o Kosten te verlagen op programmering en marketing
Nog te werven
Vragen