CConstaterende datHellendoorn
Koppel je AI →
Document · PDF

Nota Parkeernormen - herziening uitgave 2021 - 21 april 2021

Gemeenteraad 15 juni 2021, gemeente HellendoornBij agendapunt: Nota Parkeernormen6.551 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Nota Parkeernormen Herziene uitgave 2021

Parkeerbeleidsplan (Parkeernota 2008)

Nota Parkeernormen

-1-

Nota Parkeernormen

-2-

Inhoudsopgave 1.

Aanleiding

5

2.

Autobezit groeit

7

6.1. Planuitwerking

29

3.

Doelstelling

9

6.2. Vast te leggen afspraken

29

4.

Hellendoorn in cijfers

11

6.3. Gebiedsuitwerking als bijzondere situatie 31

5.

Visie parkeernormering

13

5.1. Gebiedsindeling

13

Bijlage 1: Centrum Nijverdal

5.2. Functionele indeling

15

5.3. Parkeernormen

15

Bijlage 2: Grondslag bijdrage parkeerfonds

5.3.1. Normen per gebied

15

Bijlage 3: Parkeernorm en afkoopbedrag

5.3.2. Opmerkingen bij de normen

15

Bijlage 4:

5.4. Toepassing van de normen

6.

Planvorming, afspraken en realisatie

29

Aanwezigheidspercentage

19

5.4.1. Algemeen

19

5.4.2. Flexibiliteit

21

5.4.3. Aanwezigheidspercentages

21

5.4.4. Parkeren op eigen terrein

23

5.4.5. Gehandicaptenparkeerplaatsen

23

5.4.6. Gebiedsgerichte aanpak

23

Nota Parkeernormen

-3-

Nota Parkeernormen

-4-

1. Aanleiding Parkeernormen worden gehanteerd om bij bouwplannen of wijzigingen in het gebruik de behoefte van het benodigde aantal parkeerplaatsen te bepalen. Het uitgangspunt is dat bij de ontwikkeling van een plan het aantal benodigde parkeerplaatsen binnen het plangebied wordt gerealiseerd. Hiermee wordt er voor gezorgd dat de parkeerdruk niet op het openbaar gebied wordt afgewenteld en daar vervolgens tot problemen leidt. De ervaring leert echter dat de parkeernormen vaak ter discussie staan in het krachtenspel tussen de gemeente en de initiatiefnemer, vooral bij ruimtelijke ontwikkelingen in het centrum van Nijverdal.

In het bestemmingsplan ‘Parapluplan parkeren’ en de bestemmingsplannen wordt verwezen naar de Nota Parkeernormen.

De gemeenteraad van Hellendoorn heeft mede om die reden in 2012 de Nota Parkeernormen vastgesteld. Hierin is voor de gemeente Hellendoorn op een heldere en systematische wijze vastgelegd welk kencijfer per type ontwikkeling moet worden gehanteerd, welke parkeereisen worden gesteld aan (her)ontwikkelingen en onder welke voorwaarden vrijstelling voor deze eisen kan worden verleend. Met de vaststelling van de Nota Parkeernormen is tevens ingespeeld op de veranderende wetgeving binnen de Ruimtelijke Ordening (Nieuwe Wro).

Voor veel ontwikkelingen geldt dat een bijdrage aan het parkeerfonds voordeliger is dan aanleg van parkeerplaatsen op eigen terrein. Waardoor er een financieel motief kan zijn voor een initiatiefnemer om te opteren voor afkoop. Om die reden is het wenselijk de hoogte van de bijdrage aan het parkeerfonds aan te passen naar een realistische en eerlijkere bedrag. In de voorliggende Nota Parkeernormen is hier invulling aan gegeven.

De Nota Parkeernormen is dus al jaren in gebruik. In deze periode zijn er veel ruimtelijke plannen op grond van de nota ontwikkeld en zijn er de nodige ervaringen opgedaan met de systematiek en afwijkingsmogelijkheden, met wisselend succes. Vooral bij ontwikkelingen in het centrum van Nijverdal, met beperkte ontwikkelruimte, is de parkeereis regelmatig een punt van discussie.

Nota Parkeernormen

-5-

Nota Parkeernormen

-6-

2. Autobezit groeit Op landelijk niveau geven de Nota Ruimte en de Nota Mobiliteit de nieuwe beleidslijn aan. “Mobiliteit mag en hoort bij de samenleving”, is de centrale gedachte achter de plannen. Het beleid verandert van sturend en gericht op het terugdringen van de automobiliteit naar een meer voorwaardenscheppend beleid dat gericht is op het faciliteren van de groeiende mobiliteitsbehoefte. Daarbij wordt er wel naar gestreefd de gebruiker te verleiden een keuze te maken voor een gewenst vervoermiddel, zodat de leefbaarheid en de bereikbaarheid van de kernen gegarandeerd blijven. Het beleid op lokaal niveau sluit aan bij de gedachte vanuit het nationaal beleid. In de gemeente Hellendoorn zijn nog veel ruimtelijke ontwikkelingen te verwachten, zoals bijvoorbeeld de invulling van KtC terrein aan de PC Stamstraat, de Heemtuin, Hellendoorn-noord en Vaders Erf. De mobiliteit zal hierdoor ook in in de gemeente Hellendoorn blijven toenemen. Al geruime tijd weten we dat het aantal auto’s toeneemt. De laatste jaren is het aantal personenauto’s veel sterker gestegen dan het aantal huishoudens. Het gemiddeld autobezit per huishouden in Hellendoorn is toegenomen, van 0,82 auto’s per huishouden in 1980 tot 1,36 auto’s in 2019.[1] Deze sterke toename betekent een extra vraag naar parkeerplaatsen.

Het ingezette beleid zal naar verwachting leiden tot een blijvende stijging van het autobezit per huishouden. Nog meer huishoudens nemen een tweede of zelfs derde auto. Een eerste verklaring hiervoor is dat weliswaar het gebruik van de auto duurder wordt gemaakt door eventueel kilometerheffing of rekeningrijden, maar dat het autobezit goedkoper wordt. Een tweede verklaring voor de toename van het autobezit is het fiscale klimaat voor lease-auto's. Het maken van privé-kilometers met een leaseauto is duurder geworden. In een aantal gevallen is het zelfs voordeliger een tweede auto aan te schaffen voor de privé-kilometers en de leaseauto alleen te gebruiken voor de zakelijke kilometers. Ook deze auto's staan veelal bij de woning geparkeerd, waardoor de parkeerdruk in de wijk nog verder stijgt. Het aantal huishoudens zal naar verwachting stijgen. Of de stiging van het aantal voertuigen ook doorzet is onduidelijk. Het autobezit onder ouderen groeit maar wordt daarentegen door jongeren steeds onbelangrijker gevonden.

[1] Centraal Bureau voor de Statistiek.

Nota Parkeernormen

-7-

Parkeren op eigen terrein oplossen Parkeerbehoefte Huis voor Cultuur en Bestuur wordt gerealiseerd in de parkeergarage van Nieuw Dunant Nota Parkeernormen

-8-

3. Doelstelling Het doel van de Nota Parkeernormen is als volgt geformuleerd:

Het hebben van gemeentelijke parkeernormen voor nieuwe ruimtelijke plannen en projecten in de gemeente Hellendoorn om in de toekomst in een parkeerbehoefte te kunnen voorzien en waar mogelijk de bereikbaarheid en leefbaarheid van de gemeente Hellendoorn te waarborgen. Hierbij worden de volgende uitgangspunten gehanteerd: 1. De parkeernormen moeten een positieve invloed hebben op de ontwikkeling van de kernen. 2. Elke initiatiefnemer van bouwplannen draagt zorg voor zijn eigen parkeeroplossing. 3. Een nieuw bouwinitiatief mag geen parkeerproblemen in de omgeving veroorzaken. 4. Vanwege de kwaliteit van de openbare ruimte moet ernaar gestreefd worden zo weinig mogelijk parkeerplaatsen in de openbare ruimte aan te leggen waarbij de mogelijkheden voor uitwisseling en dubbelgebruik niet uit het oog verloren mogen worden.

De volgende aandachtspunten dienen in ogenschouw te worden genomen: 1. De nota is bedoeld als normenkader van de gemeente Hellendoorn. De nota moet worden gebruikt als kader richting externe partijen (projectontwikkelaars, adviesbureaus, woningbouwverenigingen, makelaars, enzovoort). 2. De nota is van toepassing op toekomstige ruimtelijke plannen en bouw- en verbouwprojecten in de gemeente Hellendoorn en niet voor bestaande parkeersituaties. In specifieke gevallen is maatwerk noodzakelijk kan gemotiveerd worden afgeweken van de richtlijn.

Nota Parkeernormen

-9-

Centrum Nijverdal: matig stedelijk

Overig gebied van Nijverdal en Hellendoorn: weinig stedelijk

Hulsen, Daarle, Daarlerveen en Haarle: niet stedelijk

Nota Parkeernormen

- 10 -

4. Hellendoorn in cijfers Alvorens in te gaan op de parkeernormering wordt de gemeente Hellendoorn in dit hoofdstuk neergezet in cijfers. Deze cijfers vormen in het volgende hoofdstuk de basis voor de te hanteren gebiedsindeling en daarmee de parkeernormering. De parkeernormering is in sterke mate gekoppeld aan de stedelijkheid van de gemeente. Aan bod komen de omvang van de gemeente, de stedelijkheidsfactor en het autobezit in de gemeente. De gegevens zijn afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Inwoners en werkgelegenheid in 2020 Inwoners: 35.923 Werkgelegenheid: ca. 12.500 arbeidsplaatsen Stedelijkheid Binnen de CBS-normering heeft Hellendoorn als gemeente een stedelijkheidsfactor vier (weinig stedelijk gebied). Binnen de gemeente is diversiteit in de mate van stedelijkheid. Dit is in tabel 1 weergegeven.

Stedelijkheid Zeer sterk stedelijk Sterk stedelijk Matig stedelijk Weinig stedelijk Niet stedelijk

Klasse 1 2 3 4 5

Inwoners 0 0 9.564 14.964 11.395

Tabel 1: Inwoners naar stedelijkheid 2010

Autobezit Het autobezit in een gemeente is graadmeter bij de bepaling van de parkeernormen in woongebieden. In gemeenten met een laag autobezit kan een lagere parkeernorm per woning worden gehanteerd dan in gemeenten met een hoog autobezit. Hellendoorn

Overijssel

Nederland

559

505

499

personen autobezit

Tabel 2: personenautobezit in 2020 per 1000 inwoners

Nota Parkeernormen

- 11 -

Nota Parkeernormen - 12 -

Alternatieve vervoerswijzen

5. Visie parkeernormering In dit hoofdstuk wordt aandacht besteed aan de visie met betrekking tot de parkeernormering. De visie is opgebouwd uit een aantal elementen: 1. gebiedsindeling; 2. functionele indeling; 3. parkeernormen; 4. toepassing.

Voor elk onderdeel wordt in de volgende paragrafen een voorstel gedaan. 5.1. Gebiedsindeling CROW-principe De basis voor de nota is gevonden in de door het CROW (kenniscentrum voor verkeer, vervoer en infrastructuur) uitgegeven publicatie over parkeerkencijfers[1] Uit de studie die in het kader van deze publicatie is uitgevoerd is geconcludeerd dat de vraag naar parkeerplaatsen wordt bepaald door de locatie en het aanbod en de kwaliteit van alternatieve vervoerwijzen. Dit blijkt onder andere uit het feit dat functies in centra een lagere parkeervraag hebben dan functies van dezelfde aard elders in de bebouwde kom.

Er bestaat dus een verband tussen de aanwezigheid van alternatieve vervoerwijzen en de vraag naar parkeerplaatsen. Naarmate de locatie verder van het centrum is gelegen neemt het aanbod en kwaliteit van alternatieven voor de auto (openbaar vervoer, fiets, lopen) af, en neemt de behoefte aan parkeerplaatsen toe. Deze bevinding is voor het CROW aanleiding geweest om voor de parkeerkencijfers onderscheid te maken naar: centrum; schil/overloopgebied; rest bebouwde kom. Gemeente Hellendoorn De door het CBS gehanteerde verstedelijkingsgraad en de door het CROW gehanteerde gebiedsindeling heeft tot de volgende verdeling in Hellendoorn geleid: Matig stedelijk: centrum Nijverdal, (bijlage 1a); Weinig stedelijk: overig kern Nijverdal, Hellendoorn, (bijlage 1b); Niet stedelijk: overig deel gemeente; Hulsen, Haarle, Daarle, Daarlerveen en landelijke gebied. Vanwege de geringe verschillen in vraag naar parkeerplaatsen zijn voor het opstellen van de parkeernormering de gebieden “weinig stedelijk” en “niet stedelijk” samengevoegd.

[1] CROW, parkeerkencijfers - basis voor parkeernormering, publicatie 182, Ede, derde uitgave 2008.

Nota Parkeernormen

- 13 -

Type

woningen Nota Parkeernormen

- 14 -

5.2. Functionele indeling Voor elke functie geldt een eigen set van parkeernormen. Onderscheid wordt gemaakt naar functies die gegroepeerd kunnen worden naar een viertal hoofdfuncties: 1. wonen; 2. winkelen; 3. werken; 4. sociaal-maatschappelijk. 5.3. Parkeernormen 5.3.1. Normen per gebied Per gebied (paragraaf 5.1.) en per hoofdfunctie (paragraaf 5.2.) zijn parkeernormen opgesteld. De normen zijn in eerste instantie gebaseerd op de parkeerkencijfers uit de eerder genoemde CROW publicatie ‘parkeerkerncijfers’ waarna ze zijn toegespitst op de specifieke situatie van de gemeente Hellendoorn. Deze parkeernormen zijn opgenomen in bijlage 2. Indien er sprake is van andere functies of onduidelijkheden bij de praktische invulling van deze nota, wordt de CROW publicatie 182; ‘Parkeerkencijfers -Basis voor parkeernormering’ van juni 2003 als richtlijn gehanteerd.

5.3.2. Opmerkingen bij de normen

Woningen De parkeernormen voor woningen zijn ingedeeld naar grootte/type van de woning. De parkeernormen zijn inclusief de parkeerruimte voor bezoekers. Uit onderzoek blijkt dat de maximale parkeerbehoefte voor bezoekers uit 0,3 parkeerplaats per woning bestaat. Daarom moet minimaal 0,3 parkeerplaats per woning in de openbare ruimte worden gerealiseerd. In uitzonderingssituaties worden deze niet in de openbare ruimte maar in een openbaar toegankelijk gebied gerealiseerd. Appartementen hebben een gelijke norm als woningen. Ook hierbij is de parkeernorm afhankelijk van de locatie, het aanbod en de kwaliteit van alternatieve vervoerwijzen en van de grootte van het appartement. In veel gevallen is in de planfase van een te ontwikkelen gebied nog niet op detailniveau duidelijk hoe de voorzieningen er uit komen te zien. In deze gevallen wordt gerekend met een algemene norm van 1,9 parkeerplaatsen per woning.

Nota Parkeernormen

- 15 -

Praktijk (commerciële ruimte) aan huis (op zolder)

Nota Parkeernormen

- 16 -

Commerciële ruimten in woongebieden De afgelopen jaren worden er steeds vaker woningen gebouwd met een commerciële ruimte aan huis. Deze ruimte kan gebruikt worden voor verschillende doeleinden zoals zakelijke dienstverlening, maatschappelijke dienstverlening en aan huis gebonden beroepen, zoals bijvoorbeeld een kapper, een accountant, een schoonheidssalon of een ambachtelijk bedrijfje. Een belangrijk kenmerk van deze ruimten is dat ze kleinschalig zijn en dat het moet passen binnen het woonmilieu. Afhankelijk van de mogelijkheden die het bestemmingsplan voorschrijft, zal per situatie maatwerk geleverd moeten worden wat de parkeernorm betreft. Scholen/kinderdagverblijven Bij scholen en kinderdagverblijven is gedurende de dag een min of meer vast aantal parkeerders aanwezig. Dit zijn de personeelsleden. De haal- en brengmomenten brengen een extra, kortdurende piek met zich mee. Het CROW heeft een rekenmethode ontwikkelt om het noodzakelijk aantal parkeerplaatsen bij scholen en kinderdagverblijven te berekenen. Deze rekenmethodiek wordt reeds gebruikt en zal ook in de toekomst worden gebruikt.

Nota Parkeernormen

- 17 -

Bedrijventerrein waar uitsluitend op eigen terrein geparkeerd mag worden.

Nota Parkeernormen

- 18 -

5.4. Toepassing van de normen

5.4.1. Algemeen In de toekomstige situatie is het bij nieuwbouw of verbouw een basiseis dat de benodigde parkeerplaatsen op eigen terrein dienen te worden gerealiseerd. Er zijn drie situaties waarvoor een uitzondering kan worden gemaakt: 1. Door de locatie van de (nieuw)bouw zijn parkeerplaatsen op eigen terrein niet wenselijk. Hierbij kan worden gedacht aan een locatie binnen het voetgangersgebied. Parkeren op eigen terrein betekent dan immers extra rijdende voertuigen van en naar de desbetreffende locatie via het voetgangersgebied. 2. Het is fysiek niet mogelijk om de parkeerplaatsen op eigen terrein te realiseren; 3. Voor bezoekersparkeren bij woningen in principe uitgaan van 0,3 parkeerplaats per woning in de openbare ruimte.

Als het volgens de bouwverordening voorgeschreven aantal parkeerplaatsen niet kan worden gerealiseerd, dient de aanvrager van de bouwvergunning een financiële bijdrage in het parkeerfonds te storten. Als tegenprestatie zal de gemeente Hellendoorn dan binnen 10 jaar en 1000 meter van de bouwlokatie voor vervangende parkeergelegenheid zorgen of mobiliteitsmaatregelen nemen. Als het college het toestaat dat een aantal reeds bestaande parkeerplaatsen in het openbaar gebied voor de nieuwe functies mag worden gebruikt dan dient de initiatiefnemer het gebruik van deze parkeerplaatsen te compenseren door een financiële bijdrage in het parkeerfonds. Bij de afweging speelt net als bij het verstrekken van vergunningen de beschikbare capaciteit van de desbetreffende parkeerterreinen een rol.

Voor deze situaties kán dus een uitzondering worden gemaakt, maar het hoeft niet. Met name in het tweede geval, kan het voorkomen dat extra parkeerdruk op de openbare weg ongewenst of eenvoudig onmogelijk is.

Nota Parkeernormen

- 19 -

Parkeergarage voor bezoekers, bewoners en werkers

Nota Parkeernormen

- 20 -

5.4.2. Flexibiliteit De gemeente Hellendoorn hanteert een vaste norm per functie. Indien minimum en maximumnormen worden opgesteld, wordt in vrijwel alle situaties de minimumnorm als realisatienorm gehanteerd. De parkeernorm zoals in bijlage 3 is opgenomen is de door de gemeente Hellendoorn vereiste parkeernorm. Het realiseren van minder parkeerplaatsen dan deze norm wordt met het oog op het afwentelen van parkeerproblemen op de openbare ruimte niet toegestaan. Het realiseren van meer parkeerplaatsen dan de norm wordt uitsluitend onder voorwaarden toegestaan. Meer parkeerplaatsen realiseren betekent het faciliteren van meer verkeersbewegingen naar de locatie. Dit betekent een extra belasting van de infrastructuur, die niet in alle situaties kan worden toegestaan.

5.4.3. Aanwezigheidspercentages Parkeerplaatsen zijn dikwijls uitwisselbaar, waardoor het niet noodzakelijk is de som van het aantal parkeerplaatsen van de functies in een gebied aan te leggen, maar slechts een deel ervan. Onder uitwisselbaarheid wordt hier verstaan dat meerdere functies op verschillende momenten gebruik kunnen maken van dezelfde parkeerplaatsen. De mogelijkheden voor uitwisselbaarheid in een gebied hangen af van de locatiekeuze van de parkeerplaatsen en de mate waarin de maximale parkeerbehoefte van verschillende functies in de tijd samenvallen. Bij meervoudig gebruik van parkeerplaatsen kan door de gemeente vrijstelling worden verleend. In bijlage 4 is de procentuele parkeerbehoefte per dag of dagdeel weergegeven.

Nota Parkeernormen

- 21 -

Realiseren van voldoende gehandicaptenparkeerplaatsen Nota Parkeernormen

- 22 -

5.4.4. Parkeren op eigen terrein Het realiseren van minder parkeerplaatsen op eigen terrein dan de parkeernorm voorschrijft wordt met het oog op het afwentelen van parkeerproblemen op de openbare ruimte niet toegestaan, tenzij aantoonbaar is dat er nu en in de toekomst in de openbare ruimte en in de directe omgeving van de functie (maximaal 150 meter) voldoende[2] parkeercapaciteit beschikbaar is om in de parkeervraag te kunnen voorzien. In deze afweging speelt het effect op de kwaliteit van het openbare gebied in relatie tot het eventueel aanleggen van extra parkeerplaatsen in de openbare ruimte een grote rol. Het parkeerbeleid is gericht op de ruimtelijke kwaliteit van het openbaar gebied en het verhogen van de leefbaarheid. Het stimuleren van meervoudig gebruik (van private parkeerplaatsen) en gebouwde voorzieningen dragen hier aan bij. Bij de functies werk en winkel moeten de bezoekersparkeerplaatsen mede om deze reden openbaar toegankelijk zijn. [2] Over het algemeen wordt een parkeerdruk van 85% van de totale capaciteit nog als acceptabel beoordeeld. Bij een hogere parkeerdruk wordt het lastiger een parkeerplaats te vinden en ontstaat ongewenst zoekverkeer.

5.4.5. Gehandicaptenparkeerplaatsen Bij openbare gebouwen, functies die voor gehandicapten toegankelijk zijn en aangepaste woningen dient tenminste 1 gehandicaptenparkeerplaats gerealiseerd te worden. De gehandicaptenparkeerplaatsen dienen zo dicht mogelijk bij de (hoofd)ingang van een gebouw te liggen. De maximale afstand tot de ingang bedraagt 50 meter. Publieke voorzieningen dienen tenminste 5% van de parkeerplaatsen als gehandicaptenparkeerplaatsen in te richten. Als er sprake is van een groot openbaar parkeerterrein of parkeergarage moet per 50 gewone parkeerplaatsen 1 gehandicaptenparkeerplaats worden gerealiseerd. 5.4.6. Gebiedsgerichte aanpak Uitgangspunt bij de toepassing van de parkeernormen is een gebiedsgerichte aanpak. De ervaring leert dat veel bestaande parkeerproblemen zijn veroorzaakt doordat juist niet gekozen is voor een gebiedsgerichte aanpak. In plaats van afzonderlijke functies te beschouwen wordt de parkeervraag van verschillende functies met elkaar in verband gebracht.

Nota Parkeernormen

- 23 -

Parkeervoorziening

theoretisch

berekenings-

opmerking

aantal

aantal

woning met garage en oprit

2

1,0

oprit min. 5,5 meter diep en 2,5 meter breed

woning met garage, zonder oprit

1

0,5 ²

garage min. 5,0 meter diep en 4,5 meter breed

woning met oprit/opstelplaats op eigen terrein ¹

1

1,0

oprit min. 5,5 meter diep en 2,5 meter breed

woning met carport ¹

1

1,0

carport min. 6,0 meter diep en 3,0 meter breed

garagebox (niet bij woning)

1

0,4

garage min. 5,0 meter diep en 2,80 meter breed

woning met/zonder garage, met lange oprit

2

1,33

oprit min.10,0 meter diep en 2,5 meter breed

woning met/zonder garage, met brede oprit

2

1,7

oprit min. 5,5 meter diep en 4,5 meter breed

[1] Mits de parkeerplaats ook in gronduitgiftevoorwaarden en koopovereenkomsten is/wordt vastgelegd. [2] Alleen in oudere woonwijken wordt deze situatie in de parkeerberekening meegenomen en wordt een rekenwaarde van 0,3 gehanteerd. [3] Berekeningsaantal is nooit hoger dan de parkeernorm. [4] Altijd 0,3 parkeerplaats per woning op openbaar terrein (bezoekersdeel).

Tabel 3: Rekenfactoren parkeervoorzieningen bij woningen

Nota Parkeernormen

- 24 -

Een gebiedsgerichte aanpak kan leiden tot een efficiëntere benutting van parkeercapaciteit. Een parkeerplaats voor een winkelvoorziening kan bijvoorbeeld in de avonduren worden benut door bewoners of bezoekers van horeca. Bij een gebiedsgerichte aanpak moet rekening worden gehouden met bestaande aanwezige parkeercapaciteit en/of parkeerdruk. De wijze waarop wordt omgegaan met parkeervoorziening op eigen terrein (woningbouw) en de aanwezigheidspercentages (mogelijkheden dubbelgebruik) zijn dan van belang.

Rekenfactoren Het aanwezige parkeeraanbod op eigen terrein (garage, oprit) wordt niet altijd uniform vastgesteld. Soms wordt een garage als een volwaardige of halve parkeerplaats meegeteld bij het opstellen van de parkeerbalans, soms wordt deze helemaal niet meegeteld. De ervaring is dat garages steeds minder benut worden voor het parkeren van de auto. In tabel 3 zijn de rekenfactoren weergegeven.

Een parkeerbalans is een goed instrument om de benodigde parkeerruimte in een gebied te achterhalen en/of te prognosticeren Voor het opstellen van een parkeerbalans dienen de volgende stappen te worden doorlopen: 1. afbakening van het onderzoeksgebied en het gebied opdelen in deelgebieden; 2. bepalen parkeernormen; 3. inventarisatie parkeervraag- aanbod; 4. berekening van het benodigd aantal parkeerplaatsen, hierbij wordt rekening gehouden met mogelijkheden van dubbelgebruik.

Nota Parkeernormen

- 25 -

Voorbeeld van een parkeerbalans Nota Parkeernormen

- 26 -

Deze rekenwaarden zijn uitsluitend van toepassing op de ontwikkeling van een gebied met meerdere woningen. Bij individuele verbouwplannen gelden deze rekenwaarden niet, maar moeten er (afhankelijk van de geldende parkeernorm) één of twee theoretische parkeerplaatsen op eigen terrein overblijven. Bij individuele woningen mogen op eigen terrein meer parkeerplaatsen worden aangelegd dan de parkeernorm of parkeerbalans aangeeft. Hieraan worden voorwaarden gesteld met betrekking tot de bereikbaarheid. Deze zijn in de gemeente Hellendoorn vastgelegd in het zogenaamde inrittenbeleid. De regels omtrent de aanleg c.q. uitbreiding van uitritten bij woningen zijn opgenomen in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Voor parkeergarages met grotere capaciteit (bijvoorbeeld onder een appartementencomplex) gelden dezelfde rekenregels als die in tabel 2 staan vermeld. Bij parkeergarages zonder fysieke scheiding tussen de parkeerplaatsen kunnen de parkeerplaatsen wel volledig meegerekend worden. Zijn de plaatsen wel fysiek van elkaar gescheiden en ontstaan daardoor eigenlijk garageboxen, dan worden deze plaatsen meegerekend voor 0,5 parkeerplaats.

Nota Parkeernormen

- 27 -

Figuur 2: Schematisch overzicht toepassing parkeernormen Nota Parkeernormen

- 28 -

6. Planvorming, afspraken en realisatie In dit hoofdstuk wordt aangegeven hoe de gemeente na overleg met de bouwende partij tot een parkeereis komt en afspraken maakt over het faciliteren van de parkeerbehoefte door de ontwikkelaar. 6.1. Planuitwerking Het ontwerpproces dat deel uit maakt van projectontwikkeling heeft over het algemeen een interaktief karakter. Het gebeurt vaak dat sommige stappen in dat proces opnieuw gezet moeten worden, bijvoorbeeld omdat nieuwe informatie of nieuwe inzichten beschikbaar zijn gekomen. Het is echter van groot belangdat er in een zo vroeg mogelijk stadium rekening wordt gehouden met de parkeeropgave bij de ontwikkeling. Daarom is er voor gekozen om, in aansluiting op de dynamiek van het ontwerpproces, de parkeereis stapsgewijs te berekenen door van grof naar fijn te werken. Op basis van de eerste ontwerpen wordt een inschatting gemaakt van de te verwachten parkeerbehoefte bij de ontwikkeling. Het gaat dan om het aantal parkeerplaatsen waarvan de bouwende partij tijdens het ontwerpproces kan uitgaan dat hij zal moeten realiseren.

Zodra de ontwerpen concreter worden kan de parkeerbehoefte worden aangescherpt naar een parkeereis. Als binnen het bouwplan bijvoorbeeld mogelijkheden zijn om parkeerplaatsen dubbel te gebruiken, kan de parkeereis op een lager aantal parkeerplaatsen uitkomen dan de parkeerbehoefte. Vervolgens moeten afspraken gemaakt worden over de concrete invulling van de parkeereis en de eventuele consequenties daarvan. Met andere woorden: waar kunnen de gebruikers van het pand, na realisatie van het bouwplan, werkelijk hun auto’s parkeren? In figuur 2 is dat schematisch in beeld gebracht. 6.2. Vast te leggen afspraken Wanneer de parkeereis voor een ontwikkeling en de wijze waarop die gerealiseerd zal worden zijn bepaald, is het van belang dat de afspraken daarover nauwkeurig worden vastgelegd, zodat de bouwende partij aan de voorgestelde parkeeroplossing kan worden gehouden. Als bijvoorbeeld is afgesproken om een deel van de parkeereis op eigen terrein te voldoen en voor de overige parkeerplaatsen gebruik te maken van een privaat parkeerterrein in de buurt, moet een overeenkomst / huurcontract tussen de ontwikkelaar en de beheerder van het private parkeerterrein aan de gemeente overlegd worden.

Nota Parkeernormen

- 29 -

In de vast te leggen afspraken wordt tenminste op papier gezet: welke ontwikkeling het betreft; een berekening van de parkeerbehoefte; de parkeereis, met eventueel een toelichting wanneer de parkeereis lager is vastgesteld dan de berekende parkeerbehoefte; bij de parkeereis wordt tevens een uitsplitsing gemaakt (indien van toepassing) naar aantal parkeerplaatsen voor bewoners, bezoekers, werknemers; de wijze waarop aan de parkeereis zal worden voldaan door de bouwende partij; mogelijke consequenties voor de gebruiker van het pand. Het vastleggen van parkeerafspraken voor ontwikkelingen geeft de gemeente de mogelijkheid om te kunnen contoleren of de parkeeroplossingen worden gebruikt zoals ze zijn afgesproken. Maar het vastleggen van de afspraken gebeurt ook om geen onduidelijkheid te laten bestaan over situaties die zich in de toekomst kunnen afspelen. Figuur 3: Schema vastleggen oplossing

Nota Parkeernormen

- 30 -

6.3. Gebiedsontwikkeling als bijzondere situatie Voor gebiedsontwikkelingen kunnen grotendeels dezelfde stappen doorlopen worden als voor afzonderlijke plannen, maar het zal vaker nodig zijn om tot maatwerk te komen. In situaties waar gelijktijdig meerdere bouwplannen aan de orde zijn, kan er sprake zijn van schaalvoordelen. Zo biedt een gebiedsgerichte aanpak meer mogelijkheden om dubbelgebruik van parkeervoorzieningen te bewerkstelligen (minder ruimtebeslag, meer inkomsten). Daarnaast kan door de schaalgrootte een kostenvoordeel ontstaan voor de bouw en het beheer van een parkeervoorziening. Binnen het kader van een gebiedsontwikkeling bestaan in principe legio mogelijkheden voor maatwerk, maar uitsluitend wanneer daar vooraf goede afspraken over zijn vastgelegd. In deze afspraken moet tenminste worden vastgelegd welke ruimte en middelen gereserveerd worden om de parkeervoorzieningen binnen een overeengekomen termijn te realiseren. Daarbij kan onder andere gedacht worden aan de gefaseerde aanleg van een parkeervoorziening met een functie voor het totale gebied. In de eerste fase(n) van de gebiedsontwikkeling zou bijvoorbeeld nog op de openbare straat geparkeerd kunnen worden. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de ruimte in de deelplannen die later worden ontwikkeld.

Bij oplevering van het laatste deelplan moet de parkeereis echter wel volledig zijn gerealiseerd. Alle ontwikkelaars die betrokken zijn in de gebiedsontwikkeling worden geacht bij te dragen aan het oplossen van de parkeereis. Deze gebiedsgewijze benadering is zowel van belang voor het faciliteren van de parkeerbehoefte, als voor de bredere benadering van het bereikbaarheidsvraagstuk

Nota Parkeernormen

- 31 -

Nota Parkeernormen

- 32 -

Bijlage 1: centrum Nijverdal

Nota Parkeernormen

- 33 -

Nota Parkeernormen

- 34 -

Bijlage 2: Grondslag bijdrage parkeerfonds Centrum Nijverdal (bijlage 1a) Kosten

Woningen

Maatschappelijke dienstverlening

Commerciële dienstverlening

Horeca en recreatie

Niet grondgebonden

Grondgebonden

Met winstoogmerk

Zonder wintoogmerk

Grondkosten

€ 9.375

€ 5.000

€ 3.125

€ 1.563

€ 3.125

€ 2.000

Aanlegkosten

€ 800

€ 800

€ 800

€ 800

€ 800

€ 800

Beheerkosten

€ 500

€ 500

€ 500

€ 500

€ 500

€ 500

Voorbereiding en toezicht

€ 150

€ 150

€ 150

€ 150

€ 150

€ 150

Totaal

€ 10.825

€ 6.450

€ 4.575

€ 3.013

€ 4.575

€ 3.450

Commerciële dienstverlening

Horeca en recreatie

Overig gemeente Kosten

Woningen

Maatschappelijke dienstverlening

Niet grondgebonden

Grondgebonden

Met winstoogmerk

Zonder wintoogmerk

Grondkosten

€ 7.188

€ 3.500

€ 2.500

€ 1.563

€ 2.000

€ 1.563

Aanlegkosten

€ 800

€ 800

€ 800

€ 800

€ 800

€ 800

Beheerkosten

€ 500

€ 500

€ 500

€ 500

€ 500

€ 500

Voorbereiding en toezicht

€ 150

€ 150

€ 150

€ 150

€ 150

€ 150

Totaal

€ 8.638

€ 4.950

€ 3.950

€ 3.013

€ 3.450

€ 3.013

Overgang Als overgangsregeling geldt dat tot 1 januari 2023 een afwijkend tarief wordt gehanteerd. Dat tarief is 50% van het grondslagtarief. Dat tarief geldt alleen als voor 1 januari 2023 een omgevingsvergunning is aangevraagd.

Nota Parkeernormen

- 35 -

Nota Parkeernormen

- 36 -

Bijlage 3: Parkeernorm en afkoopbedrag Hoofdgroep en functie

Woningen

Norm centrum (bijlage 1a)

Norm rest gemeente

Eenheid m2=bvo

Hoogte Hoogte bijdrage Grondslag berekenen hoogte bijdrage pp rest pp centrum bijdrage van de Nijverdal gemeente

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Koop (vrijstaand)

1,8 (0,3)

2,2 (0,3)

Woning

Woningen, grondgebonden

€ 6.450

€ 4.950

Koop (twee-onder-een kap)

1,5 (0,3)

2,1 (0,3)

Woning

Woningen, grondgebonden

€ 6.450

€ 4.950

Koop (tussen/hoek)

1,5 (0,3)

1,9 (0,3)

Woning

Woningen, grondgebonden

€ 6.450

€ 4.950

Koop (etage, duur)

1,4 (0,3)

2 (0,3)

Woning

Woningen, niet grondgebonden

€ 10.825

€ 8.638

Koop (etage, midden)

1,4 (0,3)

1,8 (0,3)

Woning

Woningen, niet grondgebonden

€ 10.825

€ 8.638

Koop (etage, goedkoop)

1,3 (0,3)

1,6 (0,3)

Woning

Woningen, niet grondgebonden

€ 10.825

€ 8.638

Huur (vrije sector)

1,5 (0,3)

1,9 (0,3)

Woning

Woningen, grondgebonden

€ 6.450

€ 4.950

Huur (sociale huur)

1,3 (0,3)

1,6 (0,3)

Woning

Woningen, grondgebonden

€ 6.450

€ 4.950

Huur (etage, duur)

1,4 (0,3)

1,8 (0,3)

Woning

Woningen, niet grondgebonden

€ 10.825

€ 8.638

Huur (etage, midden/goedkoop)

1,1 (0,3)

1,4 (0,3)

Woning

Woningen, niet grondgebonden

€ 10.825

€ 8.638

Kamerverhuur (zelfstandig)

0,6 (0,2)

0,7 (0,2)

Woning

Woningen, niet grondgebonden

€ 10.825

€ 8.638

Kamerverhuur (studenten)

0,3 (0,2)

0,3 (0,2)

Woning

Woningen, niet grondgebonden

€ 10.825

€ 8.638

Aanleunwoning, serviceflat

1,1 (0,3)

1,1 (0,3)

Woning

Woningen, grondgebonden

€ 6.450

€ 4.950

Werken

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Kantoor (zonder baliefunctie)

1,6 (5%)

2,1 (5%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Commerciële dienstverlening

2,1 (20%)

2,9 (20%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Industrie, werkplaats, laboratorium

1,6 (5%)

2,4 (5%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Loods, opslag, transportbedrijf

0,7 (5%)

1,1 (5%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Bedrijfsverzamelgebouw

1,3

1,9

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Nota Parkeernormen

- 37 -

Nota Parkeernormen

- 38 -

Hoofdgroep en functie

Winkels

Norm centrum (bijlage 1a)

Norm rest gemeente

Eenheid m2=bvo

Hoogte Hoogte bijdrage Grondslag berekenen hoogte bijdrage pp rest pp centrum bijdrage van de Nijverdal gemeente

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Buurtsupermarkt

1,9 (89%)

3,5 (89%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Discountsupermarkt

3,3 (96%)

6,5 (96%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Supermarkt (laag/middelhoog prijsniv.)

3,1 (93%)

5,4 (93%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Supermarkt (middel-/hoog prijsniv.)

3,6 (93%)

4,9 (93%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Grote supermarkt

6 (84%)

7,7 (84%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Groothandel in levensmiddelen

-

6,4 (80%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Hoofdwinkelcentrum (20.000 tot 30.000 inw.)

3,3 (82%)

-

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Weekmarkt

0,2 (85%)

0,2 (85%)

1 m1

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Buurt- en dorpscentrum

-

3,7 (72%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Bruin- en witgoedzaken

4 (92%)

7,9 (92%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Wijkcentrum (klein)

-

4,5 (76%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Wijkcentrum (gemiddeld)

-

5,1 (79%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Wijkcentrum (groot)

-

5,7 (81%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Kringloopwinkel

-

1,9 (89%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Woonwarenhuis/woonwinkel

1-,3 (91%)

1,9 (91%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Meubelboulevard

-

2,4 (93%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Winkelboulevard

-

4,2 (94%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Outletcentrum

-

10,1 (94%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Bouwmarkt

-

2,4 (87%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Tuincentrum

-

2,7 (89%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Groencentrum

-

12,4 (98%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Nota Parkeernormen

- 39 -

Nota Parkeernormen

- 40 -

Hoofdgroep en functie

Cultuur

Norm centrum (bijlage 1a)

Norm rest gemeente

Eenheid m2=bvo

Hoogte Hoogte bijdrage Grondslag berekenen hoogte bijdrage pp rest pp centrum bijdrage van de Nijverdal gemeente

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Bibliotheek

0,5 (97%)

1,2 (97%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Museum

0,6 (95%)

1,1 (95%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Theater, schouwburg

7,4 (87%)

13,6 (87%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Ontspanning

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Bioscoop

3,2 (94%)

11,2 (94%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Filmtheater, filmhuis

2,6 (97%)

7,9 (97%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Bowlingcentrum

1,6 (89%)

2,8 (89%)

baan

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Biljart- en snookercentrum

0,9 (87%)

1,4 (87%)

tafel

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Dansstudio

1,6 (93%)

5,5 (93%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Wellnesscentrum

-

9,3 (99%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Sauna, hammam

2,5 (99%)

6,7 (99%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Kinderboerderij

-

22,5

boerderij

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Indoorspeeltuin (gemiddeld en kleiner)

3,6 (97%)

3,6 (97%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Indoorspeeltuin (groot)

-

6,8 (98%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Indoorspeeltuin (zeer groot)

4,4 (98%)

5,8 (98%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Dierenpark

8 (99%)

8 (99%)

hectare

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Attractie- en pretpark

8 (99%)

8 (99%)

hectare

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Volkstuin

1,4 (100%)

-

10 tuinen

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Tuincentrum

-

2,7 (89%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.013

Groencentrum

-

12,4 (98%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.013

Nota Parkeernormen

- 41 -

Nota Parkeernormen

- 42 -

Hoofdgroep en functie

Sport

Norm centrum (bijlage 1a)

Norm rest gemeente

Eenheid m2=bvo

Hoogte Hoogte bijdrage Grondslag berekenen hoogte bijdrage pp rest pp centrum bijdrage van de Nijverdal gemeente

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Fitnessstudio, sportschool

1,4 (87%)

4,8 (87%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Fitnesscentrum

1,7 (90%)

6,3 (90%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Sporthal

1,6 (96%)

2,9 (96%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Sportzaal

1,2 (94%)

2,8 (94%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Tennishal

0,3 (97%)

0,5 (97%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Squashhal

1,6 (84%)

2,7 (84%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Sportveld

20 (95%)

20 (95%)

hectare

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Zwembad, overdekt

-

11,5 (97%)

100 m2 bad

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Zwembad, openlucht

-

12,9 (99%)

100 m2 bad

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Kunstijsbaan (kleiner dan 400 meter)

-

1,9 (98%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Kunstijsbaan (400 meter)

-

2,6 (98%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Ski- en snowboardhal

-

5,7

100 m2 wit

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Golfoefencentrum

-

51,1 (93%)

Centrum

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Golfbaan

-

96 (98%)

18 holes

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Manege

-

0,4 (90%)

Box

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Indoorspeeltuin (zeer groot)

4,4 (98%)

5,8 (98%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Dierenpark

8 (99%)

8 (99%)

hectare

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Attractie- en pretpark

8 (99%)

8 (99%)

hectare

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Volkstuin

-

1,4 (100%)

10 tuinen

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Tuincentrum

-

2,7 (89%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Groencentrum

-

12,4 (98%)

100 m2

Commerciële dienstverlening

€ 4.575

€ 3.450

Nota Parkeernormen

- 43 -

Nota Parkeernormen

- 44 -

Hoofdgroep en functie

Gezondheid en maatschappij

Norm centrum (bijlage 1a)

Norm rest gemeente

Eenheid m2=bvo

Hoogte Hoogte bijdrage Grondslag berekenen hoogte bijdrage pp rest pp centrum bijdrage van de Nijverdal gemeente

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Huisartsenpraktijk

2,1 (57%)

3 (57%)

Beh.kamer

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Apotheek

2,3 (45%)

3,2 (45%)

Apotheek

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Fysiotherapiepraktijk

1,3 (57%)

1,8 (57%)

Beh.kamer

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Consultatiebureau

1,4 (50%)

1,9 (50%)

Beh.kamer

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Consultatiebureau voor ouderen

1,3 (38%)

1,9 (38%)

Beh.kamer

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Tandartsenpraktijk

1,6 (47%)

2,4 (47%)

Beh.kamer

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Gezondheidscentrum

1,6 (55%)

2,2 (55%)

Beh.kamer

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Ziekenhuis

1,4 (29%)

1,7 (29%)

100 m2

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Penitentiaire inrichting

1,7 (37%)

3,3 (37%)

10 cellen

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Religiegebouw

0,2

0,2

Zitplaats

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Verpleeg- en verzorgingstehuis

0,6 (60%)

0,6 (60%)

Wooneenheid

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Crematorium

-

30,1 (99%)

Plechtigheid

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Begraafplaats

-

31,6 (97%)

Plechtigheid

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Onderwijs

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Kinderdagverblijf

1

1,4

100 m2

Maatsch. Dvrl. Met winstoogmerk

€ 4.575

€ 3.950

Basisonderwijs

0,8

0,8

Leslokaal

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Middelbare school

3,7 (11%)

4,9 (11%)

100 leerlingen

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

ROC

4,7 (7%)

5,8 (7%)

100 leerlingen

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Avondonderwijs

4,5 (95%)

6,8 (95%)

10 studenten

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Hogeschool

-

10,7 (72%)

100 studenten

Maatsch. Dvrl. Zonder winstoogmerk

€ 3.013

€ 3.013

Nota Parkeernormen

- 45 -

Nota Parkeernormen

- 46 -

Hoofdgroep en functie

Horeca en recreatie

Norm centrum (bijlage 1a)

Norm rest gemeente

Eenheid m2=bvo

Hoogte Hoogte bijdrage Grondslag berekenen hoogte bijdrage pp rest pp centrum bijdrage van de Nijverdal gemeente

(..%) = aandeel bezoekers

Tot 1 januari 2023 50% van dit bedrag

Café, bar, cafetaria

5

6 (90%)

100 m2

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

Restaurant

9

13 (80%)

100 m2

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

Discotheek

6,9 (99%)

20,8 (99%)

100 m2

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

1 ster hotel

0,4 (77%)

2,4 (77%)

10 kamers

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

2 sterren hotel

1,4 (80%)

4,1 (80%)

10 kamers

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

3 sterren hotel

2,1 (77%)

5 (77%)

10 kamers

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

4 sterren hotel

3,4 (73%)

7,2 (73%)

10 kamers

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

5 sterren hotel

5,3 (65%)

10,6 (65%)

10 kamers

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

Camping

-

1,2 (90%)

Standplaats

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

Bungalowpark

-

2,1 (91%)

Bungalow

Horeca en recreatie

€ 3.450

€ 3.013

Nota Parkeernormen

- 47 -

Nota Parkeernormen

- 48 -

Bijlage 4: aanwezigheidspercentages Werkdag

Zaterdag

ochtend

middag

avond

Woningen

50

60

100

Detailhandel food

30

70

Detailhandel non food

30

Kantoren

koopavond

Zondag

middag

avond

middag

90

60

60

70

20

100

100

0

0

70

0

100

100

0

0

100

100

5

10

5

0

0

Commerciële ruimte aan huis

100

100

80

80

80

80

80

Bedrijven

100

100

5

10

5

0

0

Consumenten gerichte bedrijvigheid

30

75

5

100

100

0

0

Sociaal cultureel

10

40

100

100

60

90

25

Sociaal medisch

100

100

30

15

15

5

5

Dagonderwijs

100

100

0

0

0

0

0

Avondonderwijs

0

0

100

0

0

0

0

Bibliotheek

30

70

100

75

75

0

0

Museum

20

45

0

100

100

0

90

Restaurant

10

40

90

70

70

100

40

Café

10

40

90

75

75

100

45

Bioscoop / theater

15

30

90

60

60

100

60

Sport

30

50

100

100

100

90

85

Zwembad

100

80

100

100

100

100

100

Nota Parkeernormen

- 49 -

Nota Parkeernormen

- 50 -

Colofon Titel:

Nota Parkeernormen – herziene uitgave 2021

Status:

concept

Kenmerk:

2020-031759

Opdrachtgever:

Gemeente Hellendoorn

Verantwoordelijk wethouder:

De heer H. Nijhof

Auteur:

Reinier Valk

Bijdragen door:

Albert Jan Grolleman, Trudy Regtuijt-Mensink, Melvin Bos

Nota Parkeernormen

- 51 -

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14988759/1