CConstaterende datHellendoorn
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 11 Recreatieschap Twente Jaarstukken 2022

Debatronde 6 juni 2023, gemeente HellendoornBij agendapunt: Jaarrekeningen 2022 en begrotingen 2024 gemeenschappelijke regelingen13.697 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

◄Inhoudsopgave

25

Jaarrekening

7.1.2 Analyse op afwijkingen tussen de begroting en het overzicht van baten en lasten Hierna volgen overzichten en toelichtingen van de voornaamste afwijkingen tussen de gewijzigde begroting en de realisatie per programma aan de hand van een aantal gedefinieerde categorieën. Conform de financiële verordening worden afwijkingen op programmasaldi hoger dan € 100.000 toegelicht.

Programma Vrije tijdseconomie Begroting 2022 na wijziging

Rekening 2022

Bedragen x € 1.000

Verschil

Programma Vrije tijdseconomie

Lasten

Baten

Lasten

Baten

Lasten

Baten

1. Salarissen en sociale lasten

59

0

44

0

15

0

15

4. Subsidies en overdrachten

656

83

656

83

0

0

0

Subtotaal

714

83

700

83

15

0

15

0

0

0

0

0

0

0

Saldo

7.1 Mutaties reserves Gerealiseerd resultaat

15

Toelichting 1. Salarissen en sociale lasten Programmasaldo is lager dan € 100.000 waardoor er geen specifieke toelichting is. In het algemeen kan gezegd worden dat er door de veranderopdracht minder geld is uitgegeven dan vooraf ingeschat. 4. Subsidies en overdrachten Verschil < € 100k dus geen verdere analyse.

◄Inhoudsopgave

26

Jaarrekening Programma Recreatieve Voorzieningen Begroting 2022 na wijziging

Rekening 2022

Bedragen x € 1.000

Verschil

Programma Recreatieve Voorzieningen

Lasten

Lasten

Baten

Lasten

Baten

Saldo Baten

1. Salarissen en sociale lasten

1.270

0

1.211

0

59

0

59

3. Ingeleend/uitgeleend personeel, goederen en diensten

1.425

764

1.826

1.395

-401

-631

230

54

172

174

291

-121

-119

-2

4. Subsidies en overdrachten 5. Rente en dividend

0

0

1

0

-1

0

-1

7. Toegerekende rente en afschrijvingen

326

0

498

0

-173

0

-173

7.2 Voorzieningen

94

0

92

0

2

0

2

7.5 Verrekeningen

0

0

-1

0

1

0

1

3.169

936

3.803

1.686

-634

-750

116

0

0

0

15

0

-15

15

Subtotaal 7.1 Mutaties reserves Gerealiseerd resultaat

132

Toelichting 1. Salarissen en sociale lasten Verschil < € 100k dus geen verdere analyse. 3. Ingeleend/uitgeleend personeel, goederen en diensten Lasten: onderhoud & vervanging en wettelijke maatregelen heeft € 145k meer gekost dan geraamd. Kosten parkeergeldheffing voor € 85k hoger dan geraamd waar parkeerinkomsten tegenover staan. De kosten voor energie (inclusief brandstof) zijn met € 60k harder gestegen dan de afgesproken indexering op de budgetten (dit komt o.a. door meer inzet van machines en gestegen energieprijzen). Software licenties, promotie materiaal en voertuig onderhoud kostte circa € 100 meer. Baten: de hogere baten zijn voornamelijk toe te schrijven aan de hogere parkeerinkomsten (€ 316k), hogere baten op erfpachten en huren (€ 120k), festivals & verhuur van terreinen en verkoop routekaarten (€ 165k), hogere opbrengst houtkap (€ 30k), 4. Subsidies en overdrachten De hogere last betreft voornamelijk de kosten (doorbetalen van kosten als penvoerder alsmede de eigen bijdrage) voor het EFRO project proeftuin Lageveld. Hier staan ook inkomsten tegenover vanuit EFRO. 5. Rente en dividend Verschil < € 100k dus geen verdere analyse. 7. Toegerekende rente en afschrijvingen De overschrijding wordt veroorzaakt door fietspaden (€ 7k) en routenetwerken (€ 1k). Restant waaronder kapitaallasten parkeersystemen (€ 165k) wordt bij de parken afgedekt door o.a.

hogere inkomsten uit parkeren (€ 150k) en hiervoor ingestelde reserves (€ 15k). 7.2 Voorzieningen Verschil < € 100k dus geen verdere analyse. 7.1 Mutaties reserves Baten: dit betreft een bedrag van € 15k voor onttrekkingen aan de reserves kapitaallasten.

◄Inhoudsopgave

27

Jaarrekening

7.1.3 Overzicht van incidentele baten en lasten Incidentele baten

Raming begrotingsjaar na wijziging

Realisatie begrotingsjaar

Incidentele baten Bedragen x € 1.000,-

Recreatieve voorzieningen EFRO bijdrage proeftuin Lageveld

256

Desinvesteringen i.v.m. overname vanuit SamenTwente

173

Hogere opbrengst houtkap

30

Totaal incidentele baten

459

Raming begrotingsjaar voor wijziging

0

0

Toelichting - Vanuit de EU ontvangen we een bijdrage ihkv EFRO (€256k). - Bij overname activa vanuit SamenTwente is de activa lijst gescreend op aansluiting nota activa en heeft dit in een aantal gevallen geleid tot correcties op de boekwaarde (€ 173k). - Door gestegen energieprijzen kon meer worden gekregen voor houtkap door o.a. unie van bosgroepen (€ 30k).

Incidentele lasten Incidentele lasten Bedragen x € 1.000,-

Realisatie begrotingsjaar

Recreatieve voorzieningen Eigen bijdrage voor project proeftuin lageveld

190

Investeringen i.v.m. overname vanuit SamenTwente

179

Totaal incidentele lasten

369

Raming begrotingsjaar na wijziging

Raming begrotingsjaar voor wijziging

0

0

Toelichting - Voor het project proeftuin Lageveld worden EFRO bijdragen doorbetaald aan partners, daarnaast moet er ook een eigen bijdrage worden geleverd (€ 190k). - Bij overname activa vanuit SamenTwente is de activa lijst gescreend op aansluiting nota activa (afschrijvingstermijnen) (€ 179k).

◄Inhoudsopgave

28

Jaarrekening 7.1.4 Analyse begrotingsrechtmatigheid U treft in onderstaande tabel de normering van de begrotingsrechtmatigheid conform het controleprotocol voor de accountantscontrole op de jaarrekening. Legenda: Rechtmatig is een kostenoverschrijding op programmaniveau die: a) geheel of grotendeels wordt gecompenseerd door direct daaraan gerelateerde inkomsten; b) past binnen het bestaande beleid, maar die niet tijdig kon worden gesignaleerd; c) bij het opmaken van de jaarrekening bekend is geworden nadat de overhead is toegerekend, mits op de kostenplaatsen geen overschrijdingen voorkomen en past binnen het geformuleerde beleid; d) het gevolg is van een hoger investeringsbedrag in een voorgaand jaar. Onrechtmatig is een kostenoverschrijding op programmaniveau die: a) past binnen het bestaande beleid maar die ten onrechte niet tijdig is gesignaleerd; b) niet past binnen het bestaande beleid en waarvoor geen begrotingswijziging is ingediend; c) gevolg is van een activiteit die achteraf als onrechtmatig moet worden beschouwd; d) leidt tot kosten binnen de begroting, waarvoor minder prestaties zijn geleverd. Kostenoverschrijdingen die op grond van het voorgaande als onrechtmatig moeten worden gekwalificeerd, worden hierna op programmaniveau geanalyseerd. Deze worden, voorzien van een toelichting aan het bestuur verantwoord

◄Inhoudsopgave

29

2.865 3.884

Subtotaal alg. dekkingsmiddelen

Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten Mutaties reserves

3.884

-

-

3.884

-

-

3.884

-

-

-

-

2.865

2.865

2.865-

4.649

15

15

4.634

2.865

2.865

1.769

Baten 83 1.686

4.503

0-

0-

4.503

-

-

4.503

Lasten 700 3.803

Realisatie

147

15

15

131

2.865

2.865

2.734-

750

619

Saldo Baten Lasten 6170152.117750 634 131

15 116 619

15634 -

B -

Waarvan Waarvan rechtmatige onrechtmatig Categorie lasten e lasten Saldo

Begrotingsafwijking

◄Inhoudsopgave

30

Algemeen Overeenkomstig de bepalingen in het BBV worden alleen de voornaamste begrotingsoverschrijdingen op de lasten nader toegelicht. Conform voorgaande boekjaren worden de lastenoverschrijdingen groter dan € 100.000 toegelicht. Voor een gedetailleerde toelichting wordt verwezen naar de analyse op afwijkingen tussen begroting en het overzicht van baten en lasten. Uit de analyse blijkt, dat in het algemeen hogere lasten in grote mate of volledig worden gecompenseerd door hogere inkomsten, en het gaat om overschrijdingen waarbij, bij het doen van uitgaven, binnen het door het bestuur uitgezette beleid is gebleven. Met vaststelling van de jaarrekening worden de afwijkingen formeel geautoriseerd.

Toelichting analyse begrotingsrechtmatigheid

3.884

-

Totaal mutaties reserves

Gerealiseerd resultaat

-

Recreatieve voorzieningen

Vrije Tijdseconomie

2.865

Gemeentelijke bijdragen

Algemene dekkingsmiddelen

1.019

Subtotaal Domeinen

Saldo 6322.233-

Baten 83 936

bedragen x € 1.000 Vrije Tijdseconomie Recreatieve voorzieningen

Lasten 714 3.169

Begroting na wijziging

Analyse begrotingsrechtmatigheid

Jaarrekening

◄Inhoudsopgave

Mutaties reserves Openbaar groen en (openlucht) recreatie Overhead Treasury Gerealiseerd resultaat

Economische ontwikkeling

Taakvelden (bedragen x €1.000)

0 936 0 0 1.019

Begroting na wijziging 83

Baten

31

15 4.522 29 24 4.673

Realisatie 83

7.1.5 Overzicht van begrote en gerealiseerde baten en lasten per taakveld

0 -2.451 -718 0 -3.884

Begroting na wijziging -714

Lasten

0 -3.058 -746 -24 -4.526

0 -1.515 -718 0 -2.865

Saldo Begroting na wijziging (gem. Realisatie bijdrage) -700 -632

15 1.465 -717 0 147

Saldo Realisatie -617

Recreatieve voorzieningen lastenoverschrijding van € 634.000 Bij recreatieve voorzieningen wordt de lastenoverschrijding voornamelijk veroorzaakt door: · Kosten parkeergeldheffing waar inkomsten uit parkeergelden tegenover staan · Onderhoud en vervanging bij routenetwerken door intensief gebruik van de routes en door en wet- en regelgeving · Bijdragen aan deelnemers aan projecten proeftuin Lageveld. Hier staan gedeeltelijke bijdragen provincie tegenover. · Hoger dan geraamde kapitaallasten vanwege o.a. kapitaallasten parkeergeldheffing, aansluiting met nota activa bij overname activa van SamenTwente en loods Lageveld waar inkomsten uit parkeergelden en huren tegenover staan. · Hogere lasten door hogere energie- en materiaalprijzen (vanwege gestegen inflatie)

Lastenoverschrijdingen

Jaarrekening

€ €

Subtotaal

Individueel bezoldigings maximum

N.v.t

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

◄Inhoudsopgave

Tabel 5 WNT Overzicht topfunctionarissen 2022

N.v.t

N.v.t

Reden overschrijding maximum

Totale bezoldiging €

€

Beloningen betaalbaar op termijn

Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag

€

Beloning plus belastbare onkostenvergoeding

32

91.147

170.433

91.147

20.098

71.049

Bezoldiging 2022

01/01 t/m 16/10

Ja

(Fictieve) dienstbetrekking

Aanvang en einde functievervulling

1,0

Secretaris/algemeen directeur

Ing. J. Kloots

Gegevens 2022

Omvang dienstverband in fte

Naam en functie(s)

Overzicht topfunctionarissen met dienstbetrekking

€

€

€

€

€

N.v.t

N.v.t

N.v.t 21.794

54.444

21.794

3.461

18.332

01/07 t/m 30/9

ja

1,0

Secretaris/algemeen directeur a.i.

Dhr. D.B.F. Scholten

€

€

€

€

€

N.v.t

N.v.t

N.v.t 25.002

54.444

25.002

3.250

21.753

01/10 t/m 31/12

Ja

1,0

Secretaris/algemeen directeur a.i.

Dhr. L.J. Harmsen

Inleiding De Wet Normering bezoldiging topfunctionarissen (WNT) zegt dat de totale bezoldiging van bestuurders en hoogste leidinggevenden in 2022 met dienstbetrekking niet mag uitstijgen boven € 216.000 inclusief belaste kostenvergoedingen en pensioenbijdrage werkgever bij een voltijd dienstverband.

7.1.6 Wet Normering Topinkomens

Jaarrekening

46.725

46.725

N.v.t.

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

◄Inhoudsopgave

33

Uit de overzichten blijkt dat de bezoldigingen binnen de gestelde norm blijft. Dit geldt eveneens voor de uitkering wegens beëindiging dienstverband van de heer Kloots, dit betreft de waarde van de bezoldigingen over de periode 17-10-2022 tot 01-04-2023.

N.v.t.

21.392

Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

€

waarvan betaald in 2022

N.v.t.

€

Totaal uitkeringen wegens beëindiging dienstverband

Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag

€

€

Individueel toepasselijk maximum

Overeengekomen uitkeringen wegens beëindiging dienstverband

75.000

2022

Jaar waarin dienstverband is beëindigd

Uitkering wegens beëindiging van het dienstverband

1,0

Secretaris/algemeen directeur

Ing. J. Kloots

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

Functie(s) bij beëindiging dienstverband

Naam

gegevens 2022

Uitkeringen wegens beëindiging dienstverband aan topfunctionarissen

Jaarrekening

de heer A. Maathuis

de heer M.J. Velten

de heer B.J. Brand

de heer J. Diepemaat

de heer J.H. Niemans

de heer E. Nijenbanning

de heer G. Gerrits

de heer W.J.H. Meulenkamp

de heer J. Nordkamp

mevrouw E.C. Zinkweg-Ankoné

de heer F.J. Wessels

mevrouw U. Bekhuis-Groothuis

mevrouw A.E. van der Ham

de heer R. Kortenhoeven

Lid

Lid

Lid

Lid

Lid / vicevoorzitter

Lid

Lid

Lid

Lid

Lid

Lid

Lid

Lid / voorzitter

Lid

◄Inhoudsopgave

Tabel 6 Leden bestuur per ultimo 2022

Naam

Functie

Wierden

Twenterand

Tubbergen

Rijssen-Holten

Oldenzaal

Losser

Hof van Twente

Hengelo

Hellendoorn

Haaksbergen

Enschede

Dinkelland

Borne

Almelo

Gemeente

34

In onderstaande tabel wordt een overzicht gegeven van de leden van het bestuur in 2022. Dit bestuur wordt gevormd door politieke ambtsdragers vanuit de deelnemende gemeenten. Deze vervullen hun functie onbezoldigd en hebben geen dienstverband bij Recreatieschap Twente. Ultimo 2022 werd het bestuur gevormd door:

Jaarrekening

◄Inhoudsopgave

5.075

4.769

Totaal vlottende activa

Totaal Activa

0 331

234

331

71

754

0

449

Overlopende activa

Liquide middelen

Vlottende activa Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan één jaar

Totaal vaste activa

Financiële vaste activa

Overige materiele vaste activa

4.439

1.315

1.297

Machines, apparaten en installaties

4.321

322

192

Vervoermiddelen

0

302

290

Grond-, weg- en waterbouwk. Werken

0

569

Bedrijfsgebouwen

1.898

33

30 519

4.439

Eind 2021

4.321

Eind 2022

1.992

Woonruimten

Materiële vaste activa

Vaste activa

Activa

35

Totaal Passiva

Totaal vlottende passiva

Overlopende passiva

Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar

Vlottende passiva

Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen Totaal vaste passiva

Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer

Voorzieningen onderhoudsegalisatie voorzieningen

Gerealiseerd resultaat

Bestemmingsreserves

Eigen Vermogen Algemene reserve

Vaste passiva

Passiva

Voor resultaatbestemming en na verwerking van mutaties in de bestemmingsreserves (bedragen x € 1.000).

8.1 Balans per 31-12-2022

8. Balans en de toelichting

Jaarrekening

5.075

495

362

133

4.580

3.500

3.500

209 209

146

724

871

Eind 2022

4.769

3.833

3.833

0

937

0

0

197

197

0

740

740

Eind 2021

Jaarrekening 8.2 Grondslagen voor resultaat en waardebepaling Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De jaarrekening 2022 is volgens de richtlijnen van het BBV opgesteld. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Activa en passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij het desbetreffende balanshoofd anders wordt vermeld. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden. De effecten van de veranderopdracht Regio Twente zijn niet ondervangen via een voorziening maar door het instellen van een frictiekostenreserve.

Balans Vaste activa Materiële vaste activa met economisch nut Overige investeringen met economisch nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. De verkrijgingsprijs wordt gedefinieerd als zijnde inkoopprijs en de bijkomende kosten en de vervaardigingsprijs wordt gedefinieerd als zijnde de aanschaffingskosten van de gebruikte grond- en hulpstoffen en de overige kosten die rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. De gehanteerde afschrijvingstermijnen conform de nota rente en afschrijving bedragen in jaren: Gronden en terreinen Woonruimten Bedrijfsgebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties ICT Overige materiële vaste activa

n.v.t. 20 40 5-15 5-15 3-5 10

Financiële vaste activa Niet van toepassing

◄Inhoudsopgave

36

Jaarrekening Vlottende activa Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid kan een voorziening in mindering worden gebracht. Dit is in 2022 niet het geval. Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Vaste passiva Bestemmingsreserves Bestemmingsreserves worden gevormd door het instellen van een format, deze wordt vastgesteld door het bestuur. In dit vast te stellen format wordt aangegeven wat de bestemming is, hoe deze wordt gevormd/gevoed, het wel of niet toevoegen van rente, de looptijd van de reserve en de maximale hoogte van de reserve. Indien het format is vastgesteld kunnen toevoegingen en onttrekkingen plaatsvinden binnen de gestelde normen zonder aanvullend besluit van het bestuur. Voorzieningen Voorzieningen dienen naar beste inschatting dekkend te zijn voor de achterliggende verplichtingen en risico's. Ze mogen niet groter of kleiner zijn dan de geschatte omvang van de verplichtingen en risico's waarvoor ze gevormd zijn. Voorzieningen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. De onderhoudsegalisatievoorzieningen stoelen op een meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan (een deel van) kapitaalgoederen. In de paragraaf onderhoud kapitaalgoederen is het beleid ter zake nader uiteengezet.

Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente-typisch looptijd van één jaar of langer. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Borg- en Garantstellingen Voor zover leningen door ons gewaarborgd zijn, is op de toelichting op de balans het totaalbedrag van de geborgde schuldrestanten per einde boekjaar opgenomen.

◄Inhoudsopgave

37

4.321

Totaal materiële vaste activa

4.439

4.439

Boekwaarde 31-12-2021

0 0

144 498

0

0

0

0

0

0

Desinvesteringen/Bijdragen van derden

56

114

48

134

3

0

Afschrijvingen

381

127

-75

102

-1

228

0

0

Investering

4.439

1.315

322

302

569

1.898

33

0

Boekwaarde 31-12-2021

◄Inhoudsopgave

38

Herrubricering In 2022 is in het kader van de ontvlechting van Regio Twente en het overdragen van de activa naar Recreatieschap Twente nogmaals kritisch gekeken naar de categorisering van de activa. Hieruit is gebleken dat een aantal activa op de recreatieparken verkeerd waren gelabeld. Dit is ultimo 2022 hersteld.

1.297 4.321

192

Machines, apparaten en installaties

Totaal Invest. econ. nut

290

Vervoermiddelen

Overige materiële vaste activa

519

1.992

30

0

Boekwaarde 31-12-2022

Grond-, weg- en waterbouwk. Werken

Bedrijfsgebouwen

Woonruimten

Gronden- en terreinen

Materiële vaste activa

Het onderstaande overzicht geeft de onderverdeling weer van de overige investeringen met een economisch nut en het verloop van de boekwaarde:

4.321

Boekwaarde 31-12-2022

Investeringen met een economisch nut

Materiële vaste activa

De materiele vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen:

Activa A. Vaste activa:

Bedragen x €1.000

8.3 Toelichting op de balans per 31-12-2022

Jaarrekening

◄Inhoudsopgave

Totaal

Vervangen toiletgebouwen Rutbeek Desinvesteringen i.v.m. wijzigingen binnen activa Investeringen i.v.m. wijzigingen binnen activa Hulsbeek Investeringen i.v.m. wijzigingen binnen activa Lageveld aanschaf vervoersmiddel Lageveld Investeringen i.v.m. wijzigingen binnen activa Algemeen Investeringen i.v.m. wijzigingen binnen activa Fietspaden aanschaf vervoersmiddel Routenetwerken Investeringen i.v.m. wijzigingen binnen activa Routenetwerken

Invest. met een econ. nut in het afgelopen boekjaar

Materiële vaste activa

39

83 381

40

34

3

28

19

41

-173

307

Investering 2022

De gedane (des)investeringen in het boekjaar staan in het onderstaande overzicht vermeld:

Jaarrekening

0 0

449

Totaal uitzettingen korter dan één jaar

6,54%

250.000

Drempelbedrag

14,17%

9,99%

382.055

2022

2022 541.939

2e kwartaal

1e kwartaal

15,97%

610.894

2022

3e kwartaal

49,32%

1.886.647

2022

4e kwartaal

◄Inhoudsopgave

40

In 2022 was schatkistbankieren nog niet ingesteld waardoor de drempelbedragen zijn overschreden. Dit wordt in 2023 hersteld.

Percentage buiten de schatkist

Middelen buiten de schatkist

Schatkistbankieren

Schatkistbankieren Uit oogpunt van doelmatigheid is in de Wet FIDO een drempelbedrag opgenomen. Hiermee kan een bepaald bedrag buiten de schatkist worden gehouden, dit drempelbedrag is bepaald op € 250.000 bij organisaties met een lastenbegroting na wijziging (voor mutatie reserves) lager dan € 50 mln.. Dit komt in 2022 neer op een bedrag van € 250.000. Het onderstaand overzicht geeft het verloop van schatkistbankieren weer per kwartaal.

De post debiteuren bestaat uit diverse kleine facturen aan verschillende debiteuren. In de post debiteuren zitten voornamelijk vorderingen op de ondernemers op de recreatieparken die door het uitbreken van de coronacrisis uitstel van betalingen hebben gekregen. Post overige vorderingen bestaat hoofdzakelijk (€ 0,3 miljoen) uit de post doorgeschoven BTW 2022 in het kader van het compensatiefonds.

0

336

0

0

0

106

0

0

7

Boekwaarde 31-12-2021

Overige vorderingen

Boekwaarde 31-12-2022

Debiteuren

Overige vorderingen

Overige rekening-courant tegoeden

Rekening-courantverhoudingen met niet financiële instellingen

Schatkistbankieren

Uitzettingen in 's Rijks schatkist

Vorderingen op openbare lichamen

Vorderingen op openbare lichamen

Uitzettingen korter dan één jaar: De in de balans opgenomen uitzettingen met een looptijd van één jaar of minder kunnen als volgt gespecificeerd worden:

B. Vlottende activa

Jaarrekening

Totaal liquide middelen

0 31 31

39 174

Ontvangen bedragen

135

Boekwaarde 31-12-2022

205

70

135

Te ontvangen bedragen

Boekwaarde 31-12-2021

0

0

0

◄Inhoudsopgave

41

In de post nog te ontvangen bijdragen overige overheid is een bedrag van € 109k opgenomen als een vordering op de Provincie Gelderland als EFRO bijdrage voor het project proeftuin Lageveld. Daarnaast een post van € 24k als nog te ontvangen rente 2022 van de Twentse gemeenten. Rest bestaat uit diverse kleine

Totaal nog te ontvangen bedragen

Nog te ontvangen overige bijdragen

Nog te ontvangen bijdragen overige overheid

Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk

Nog te ontvangen bedragen

De post nog te ontvangen bedragen kan als volgt gespecificeerd worden:

In de post vooruitbetaalde bedragen zitten diverse (kleine) bedragen (verplichtingen) zoals verzekeringspremies betrekking hebbend op boekjaar 2023 maar die in 2022 zijn betaald. Dit betreft totaal een bedrag van € 60k.

-

234

-

Totaal overlopende activa

60 174

Boekwaarde 31-12-2021

331

328

2

Boekwaarde 31-12-2021

Nog te ontvangen bedragen

Vooruitbetaalde bedragen

Overlopende activa

Boekwaarde 31-12-2022

67 71

Rekening-courant tegoeden banken

Overlopende activa: De post overlopende activa kan als volgt onderscheiden worden:

4

Boekwaarde 31-12-2022

Kasgelden

Liquide middelen

Liquide middelen: Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten:

Jaarrekening

◄Inhoudsopgave

Totaal eigen vermogen

Gerealiseerd resultaat 2022

Gerealiseerd resultaat

42

146 871

Boekwaarde 31-12-2022

51 724

Reserve werkplaats HB

Totaal Reserves

37 545

Provinciale reserve recreatieve voorzieningen

16

Reserve vervanging en vernieuwing kl loods LV

75

Reserve vervanging en vernieuwing kl toilet RB

Boekwaarde 31-12-2022

Reserve Recreatieparken / Fietspaden

Eigen vermogen (x1.000) -

15

-

-

4

4

8 15

Onttrekking

146

-

-

-

-

-

146

Toevoeging

740

-

Boekwaarde 31-12-2021

59 740

545

41

20

75

Boekwaarde 31-12-2021

Eigen vermogen: Het in de balans opgenomen eigen vermogen bestaat uit de posten weergegeven op de volgende pagina. Het gerealiseerd resultaat 2022 betreft het rekening saldo dat ter nadere bestemming op de balans is opgenomen. Voor de aard en de reden van iedere reserve wordt verwezen naar de bijlage. Het eigen vermogen van Recreatieve Voorzieningen bedraagt € 724k.

Passiva A. Vaste passiva

posten. In de post nog te ontvangen overige bijdragen zijn de openstaande debiteuren opgenomen welke Recreatieschap per 1-1-2022 heeft overgenomen van SamenTwente

Jaarrekening

Jaarrekening Voorzieningen Recreatieparken Op 6 juli 2022 heeft het bestuur een herzien beheerplan grootonderhoud kapitaalgoederen 2023-2027 vastgesteld en dit vormt de basis voor de dotaties en onttrekkingen in deze periode . Boekwaarde Boekwaarde 31-12-2022 31-12-2021

Voorzieningen Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's

0

0

onderhoudsegalisatie voorzieningen Door derden beklemde middelen met een specifieke aanwendingsrichting

209

197

0

0

Totaal voorziening

209

197

In 2022 zijn de voorzieningen toegenomen met afgerond € 92k en er is voor € 80k grootonderhoud bekostigd uit de voorzieningen. Zie paragraaf kapitaalgoederen voor een verdere toelichting. De voorzieningen zijn per 1 januari 2022 overgedragen vanuit SamenTwente. Vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar: De onderverdeling van de in de balans opgenomen langlopende schulden is als volgt: Obligatieleningen

Boekwaarde 31-12-2022

Aflossingen

Vermeerderingen

Boekwaarde 31-12-2021

3.500 3.500

-

3.500 3.500

-

Langlopende geldlening BNG Totaal schulden langer dan één jaar

Onze organisatie heeft één langlopende geldlening. Hierboven treft u het verloop hiervan aan. De totale rentelast voor het jaar 2022 met betrekking tot deze ene lening bedraagt € 23.555. B. Vlottende passiva: Onder de vlottende passiva zijn opgenomen:

Boekwaarde 31-12-2022

Onderverdeling vlottende passiva

Boekwaarde 31-12-2021

Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar

133

0

Overlopende passiva

362

3.833

Totaal vlottende passiva

495

3.833

43

Jaarrekening De in de balans opgenomen netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar kunnen als volgt gespecificeerd worden: Netto vlottende schulden

Boekwaarde 31-12-2022

Boekwaarde 31-12-2021

127

-

Banksaldi Crediteuren Diverse overige schulden: Kruisposten Totaal netto vlottende schulden

6

0

133

0

De grootste bedragen in de post crediteuren zijn betaling ter hoogte van € 51k ten behoeve van de inzet van Axent groen, € 28k als naheffingsaanslag van GBT, € 13k voor werkzaamheden inzake herstel schade toiletgebouwen. Daarnaast zitten er andere diverse kleinere betalingen in. De vooruit ontvangen bedragen kunnen als volgt gespecificeerd worden: Boekwaarde 31-12-2022

Vrijgevallen bedragen of terugebetalingen

Vooruit ontvangen bedragen van het Rijk

-

-

-

-

Vooruit ontvangen bedragen van de EU Vooruit ontvangen bedragen van overige Nederlandse overheidslichamen

-

-

-

-

-

-

-

-

Vooruit ontvangen bedragen

Ontvangen bedragen

Boekwaarde 31-12-2021

Vooruit ontvangen bedragen overige

-

328

-

328

Totaal vooruit ontvangen bedragen

-

328

-

328

De nog te betalen bedragen kunnen als volgt gespecificeerd worden: Boekwaarde Boekwaarde 31-12-2022 31-12-2021

Nog te betalen bedragen Nog te betalen loonbelasting en overige salaris/loon componenten

101

-

Nog te betalen overige bedragen

226

3.504

Nog te betalen BTW

35

-

Totaal nog te betalen bedragen

362

3.504

De post nog te betalen loonbelasting en overige betreft de af te dragen heffingen voor de salarissen december. De post nog te betalen overige bedragen bestaat voornamelijk uit een te betalen subsidie aan Marketing Oost (€ 63.200), rentedeel 2022 inzake de geldlening (€ 23.555), kosten interim controle € 13.750) en betalingen aan partners voor proeftuin Lageveld (€ 97.598). Daarnaast diverse kleinere posten De post te betalen BTW is de af te dragen ondernemers btw over het 4e kwartaal 2022.

44

Jaarrekening 8.4 Belangrijkste niet uit de balans blijkende verplichtingen Wij zijn voor een aantal toekomstige jaren verbonden aan verschillende, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen. Uit de balans blijken slecht die verplichtingen die per einde van het boekjaar zijn aangegaan, waar ook het werk al voor is gedaan maar waar nog geen factuur voor is ontvangen. Die verplichtingen die al wel zijn aangegaan maar waar het werk nog niet voor is gedaan, bijvoorbeeld omdat het over een langlopend contract gaat, zijn niet opgenomen in de cijfers. Voor deze verplichtingen zijn ook geen voorzieningen getroffen waardoor deze ook niet uit de balans blijken. Voor alle niet uit de balans blijkende verplichtingen geldt dat deze ofwel in de (meerjaren)begroting zijn opgenomen, danwel gelden zijn gereserveerd op de balans of in de risicoparagraaf zijn benoemd. Hiermee is deze categorie voldoende in control. Hieronder volgt een opsomming van de belangrijkste verplichtingen. Inkoopcontracten groter dan € 100.000 inkoopwaarde Wij hebben diverse contracten afgesloten die elk een inkoopwaarde hebben van meer dan € 100.000. Hieronder staan de categorieën aan kosten waarvoor contracten zijn afgesloten: · Onderhoud recreatieparken (groenvoorziening) · Verzekeringen · Onderhoud routenetwerken · Brandstof Verlofuren De waarde van de overlopende verlofuren is per 31-12-2022 € 184.343.

Dit betreft een kortlopende arbeidskosten gerelateerde verplichting met een jaarlijks vergelijkbare volume, die op basis van het BBV niet op de balans mag worden opgenomen.

45

Jaarrekening

9. Gebeurtenissen na balansdatum nvt

10. Overige gegevens 10.1 Controleverklaring accountant (volgt)

46

Bijlagen

11. Bijlagen Bijlage 1 Totaal begrote gemeentelijke bijdrage en resultaat 2022 per gemeente Aantal inw. per

Totaal in rekening gebrachte gemeentelijke bijdrage

Taakveld 0.11

1-1-2021

2022

Resultaat baten en lasten

Almelo

73.114

331.534

16.956

Borne

23.668

107.320

5.489

Dinkelland

26.605

120.641

6.170

Enschede

159.849

724.829

37.070

Haaksbergen

24.225

109.849

5.618

Hellendoorn

35.921

162.881

8.330

Hengelo

81.078

367.646

18.802

Hof van Twente

35.040

158.888

8.126

Losser

22.888

103.784

5.308

Oldenzaal

31.702

143.750

7.352

Rijssen-Holten

38.202

173.226

8.859

Tubbergen

21.303

96.599

4.940

Twenterand

33.711

152.863

7.818

Wierden

24.537

111.261

5.690

Totaal

631.843

2.865.071

146.528

Gemeente

◄Inhoudsopgave

47

Bijlagen Bijlage 2 Aard en reden reserves Bestemmingsreserve Recreatieparken / Fietspaden De reserve is ingesteld voor verrekening van de verschillen in het jaarlijkse rekeningresultaat van het onderhoud aan de recreatieparken en de recreatieve fietspaden. Financieren van incidentele investeringen. Provinciale reserve recreatieve voorzieningen In 2013 hebben we een afkoopsom van de Provincie Overijssel gekregen in verband met het vervallen van de jaarlijkse provinciale bijdrage voor de recreatieve voorzieningen. Vanaf 2013 wordt op diverse posten bezuinigd c.q. extra inkomsten verworven, zodat de begrote provinciale bijdrage verlaagd kan worden. De reserve wordt gebruikt voor het afdekken van het tekort op de begrote provinciale bijdrage. Dit laatste was een harde vereiste van de Provincie Overijssel voor het verkrijgen van de afkoopsom. Bestemmingsreserve stimulering werkplaats Hulsbeek Deze reserve is ingesteld om de exploitatielasten van het Hulsbeek te kunnen stabiliseren door de kapitaallasten van de werkplaats te financieren uit deze reserve. Bestemmingsreserve stimulering kleine loods Lageveld Deze reserve is ingesteld om de exploitatielasten van het Lageveld te kunnen stabiliseren door de kapitaallasten van de loods te financieren uit deze reserve.

Bestemmingsreserve stimulering klein toiletgebouw Rutbeek Deze reserve is ingesteld om de exploitatielasten van het Rutbeek te kunnen stabiliseren door de kapitaallasten van het gebouw te financieren uit deze reserve.

◄Inhoudsopgave

48

UW KENMERK BEHANDELD DOOR

ONDERWERP

-

ONS KENMERK

Dénick Scholten

E-MAIL

DATUM

d.scholten@recreatieschaptwente.nl

DOORKIESNR.

08-04-2023 0622112528

Aanbieding concept-jaarstukken 2022

Geachte leden van de gemeenteraad, Inleiding Onze organisatie werkt voor uw gemeente en 13 andere Twentse gemeenten aan een leefbare en gezonde natuurbeleving en vrijetijdsbesteding. Wij zijn er voor alle ruim 630.000 inwoners van Twente. Als deelnemer aan onze gemeenschappelijke regeling ontvangt u bij deze brief de concept-jaarstukken 2022. Rode draad jaarstukken 2022 De veranderopdracht Regio Twente heeft onder andere geresulteerd in de oprichting van de zelfstandige gemeenschappelijke regeling Recreatieschap Twente per 1-1-2022. Het jaar 2022 zien wij als overgangsjaar naar een organisatie waarin nog meer zal worden gewerkt aan een eigen identiteit met een passende (financiële) begroting. Nadat in het voorjaar van 2022 de coronamaatregelen werden afgebouwd zagen wij een sterke opleving van het gebruik van de parken (recreëren en evenementen bezoek) alsmede toegenomen toerisme met dito gebruik van de routenetwerken. Het afgelopen jaar zagen we zowel de inkomsten als ook de kosten stijgen wat per saldo heeft geleid tot een klein positief rekeningresultaat. Koers en naamgeving Nadat in 2020 de contouren zijn geschetst voor de toekomstige samenwerking hebben wij daar in 2021 een vervolg aan gegeven, leidend tot de oprichting van een nieuwe organisatie per 1 januari 2022 met als naam Recreatieschap Twente.

Dit zal gaan leiden tot meer focus en eenvoud in de uitvoering van de taken van recreatieve voorzieningen van de regio Twente. Aan een (strategische) koers zal de komende tijd vervolg worden gegeven. Jaarstukken 2022 Graag bieden wij u hierbij de jaarstukken 2022 (jaarverslag en jaarrekening) van Recreatieschap Twente aan. Wij leggen hiermee verantwoording af aan het bestuur over het afgelopen begrotingsjaar. Zowel op voortgang van beleidsinhoud als over de financiële resultaten. In de Wet gemeenschappelijke regelingen (Wgr) is bepaald dat de voorlopige jaarrekening van een gemeenschappelijke regeling aan de gemeenteraden van de deelnemende gemeenten wordt verzonden.

PAGINA

2/3

Leeswijzer jaarstukken 2022 De jaarstukken bestaan uit twee delen, het inhoudelijke jaarverslag en de financiële jaarrekening. In het jaarverslag wordt inhoudelijk teruggekeken op de uitvoering van de plannen en activiteiten en wordt ingegaan op onderwerpen waaraan aandacht moet worden besteed, zoals de verplichte paragrafen. Om de leesbaarheid te vergroten vindt u aan het begin van het document de “Jaarrekening in één oogopslag”. Accountantscontrole De jaarstukken zijn nog niet voorzien van een accountantsverklaring. De accountantscontrole vindt begin mei plaats en het accountantsverslag inclusief verklaring wordt u dan ook nagezonden. Met deze handelswijze heeft het algemeen bestuur in 2017 ingestemd en ook de provinciale toezichthouder is hiermee akkoord. Procedure Onze jaarstukken sturen wij u ter informatie toe. Anders dan met betrekking tot de ontwerpbegroting, hebben de gemeenteraden geen bevoegdheid om een formele zienswijze over de jaarrekening bij ons bestuur in te dienen. Het bestuur stelt de jaarstukken vast in zijn vergadering van 29 juni 2023. De besluitvorming over de jaarstukken 2022 inclusief het bestemmingsvoorstel vindt in overeenstemming met artikel 10 van onze gemeenschappelijke regeling plaats op basis van het inwonertal op peildatum 1 januari 2023. Wij bieden u de mogelijk om uw vragen en/of aandachtspunten over onze jaarstukken kenbaar te maken.

Om uw vragen tijdig van een antwoord te kunnen voorzien vragen wij u deze uiterlijk 1 juni bij ons schriftelijk kenbaar te maken. Vervolgens sturen wij vóór 15 juli 2023 de vastgestelde jaarstukken aan de Gedeputeerde Staten van de provincie Overijssel. Rekeningresultaat 2022 Voor onze organisatie was 2022 als gevolg van de ontvlechting een jaar om ons zelf te herontdekken. Een jaar waarin er veranderingen waren op directie niveau en hiermee gepaard gaande aansturing van de organisatie. Een jaar met stijgende aandacht voor de parken en routenetwerken en stijgende prijzen voor energie en onderhoud. Desondanks hebben we dit jaar weten af te sluiten met een positief resultaat van € 147.000 (3,8% van de begroting). Resultaatbestemming Het is de bevoegdheid van het bestuur om over de bestemming van het rekeningresultaat te beslissen. Het positieve jaarrekeningresultaat van € 147.000 is deels nodig om ons weerstandsvermogen te versterken. Het restant is onder andere nodig om (vervangings)investeringen bij de parken en routenetwerken mogelijk te maken en om eigen applicaties en websites via gerichte investeringen veilig te houden. Daarnaast is de verouderde visie op de recreatieparken aan herziening toe, dit willen wij in 2023 nader uitwerken. Tot slot Wij hopen u op deze manier voldoende te hebben geïnformeerd over onze jaarstukken 2022. Hoogachtend, directie, secretaris,

voorzitter,

L.J. Harmsen

A.E. van der Ham

Bijlagen

PAGINA

3/3

Jaarstukken 2022

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14997917/1