CConstaterende datHeemstede
Koppel je AI →
Document · PDF

Regionale corona impact monitor maart 2022.pdf

Commissie Samenleving 10 mei 2022, gemeente HeemstedeBij agendapunt: 5: Regionale corona impact monitor, editie maart 2022 (vijfde editie)15.039 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Maart 2022 Data, Informatie en Analyse In opdracht van de gemeenten Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede, Heemskerk, Velsen en Zandvoort

Corona Impact Monitor Regio Kennemerland Editie maart 2022 (vijfde editie) Onderzoeksrapport

Inleiding Aanleiding en achtergrond Corona en de maatregelen die genomen worden om het virus in te dammen zorgen voor een complexe situatie. De coronacrisis heeft economische, sociaalmaatschappelijke en financiële impact op gemeenten. De Corona Impact Monitor Regio Kennemerland is in juli 2020 gestart met als doel om een beeld te geven van de impact van de coronacrisis in de gemeenten Beverwijk, Bloemendaal, Heemstede, Haarlem, Velsen en Zandvoort. Dit is de vijfde editie van de monitor. Vanaf de tweede editie (november 2020) is ook de gemeente Heemskerk aangesloten. De inzichten van de monitor kunnen houvast bieden om focus aan te brengen in het gemeentelijk beleid. Vooralsnog is dit (waarschijnlijk) de laatste monitor. Door periodiek te monitoren, houden we steeds de vinger aan de pols bij de maatschappelijke ontwikkelingen. Methode De afdeling DIA (Data, Informatie en Analyse) van de gemeenten Haarlem en Zandvoort heeft de regionale regie bij de monitor. DIA heeft een overzicht van beschikbare, betrouwbare en mogelijk relevante indicatoren gemaakt. Hierover is afstemming geweest met een aantal gemeenten uit Kennemerland, waarna de definitieve indicatorenlijst is vastgesteld.

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

Bij de indicatoren is de volgende thema-indeling aangehouden: • • • •

Economie Sociaal-maatschappelijk Ondersteuningsmaatregelen, werk en inkomen Woningmarkt

Medio juli 2020 is gestart met het binnenhalen, ordenen en structuren van de gegevens voor de eerste monitor. Tijdens een evaluatie eind september 2020 is besloten om de tweede monitor uit te breiden met de indicator Wmo-gebruik en de monitor verder gelijk te houden. De vierde editie is in opzet gelijk aan de derde en tweede monitor. De gebruikte gegevens zijn deels afkomstig uit gemeentelijke administraties. Daarnaast zijn een aantal openbare- (bijv. CBS, UWV) en betaalde bronnen (bijv. LISA) gebruikt. In dit rapport worden de verzamelde data samengebracht, gepresenteerd en geanalyseerd. De bestaande gegevensreeksen uit de eerdere monitors zijn uitgebreid met de meest recente gegevens.

2

Leeswijzer Volledigheid van de monitor Niet alle indicatoren uit het Plan van Aanpak zijn opgenomen in deze vijfde editie van de monitor. Een aantal indicatoren is tijdens de informatieverzameling van de eerdere monitors al afgevallen omdat de gegevens voor slechts een beperkt aantal gemeenten beschikbaar waren, niet actueel waren of niet frequent bijgewerkt worden. De eerste monitor was samengesteld in de zomermaanden en daarmee de vakantieperiode. Vanwege de afwezigheid van dataleveranciers kon destijds niet alle data geleverd worden. Voor de tweede monitor kon meer informatie worden verzameld. Een aantal indicatoren is om uiteenlopende redenen nog steeds niet toegevoegd. Bijlage 2 bevat een lijst met niet-opgenomen indicatoren voorzien van toelichting waarom deze keuze is gemaakt. Actualiteit De cijfers in de grafieken en tabellen lopen tot en met het vierde kwartaal van 2021. In een aantal gevallen waren nog geen cijfers voor het vierde kwartaal en zijn de meeste recente gegevens gebruikt. Voor een aantal indicatoren zijn ten opzichte van de vierde monitor geen nieuwe cijfers. In deze gevallen staat dit in een vetgedrukte eerste alinea aangegeven. Zo blijven de cijfers voor de woningmarkt wat betreft het woningaanbod en de huizenprijzen bijvoorbeeld ongewijzigd. De uitkomsten van de monitor zijn dan ook een momentopname.

Voor de duiding van de ontwikkelingen worden ook actuelere artikelen en rapporten aangehaald. Interactieve links Het rapport werkt met interactieve links naar achterliggende rapporten en stukken, zodat de lezer zich desgewenst op een thema kan verdiepen. De links zijn herkenbaar doordat ze onderstreept zijn. Er is uiteraard een groot aanbod aan corona-gerelateerde bronnen, dus er is sprake van een selectie. In bijlage 3 staan alle in het rapport genoemde bronnen per thema. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

Begrippenlijst De definitie van verschillende indicatoren is opgenomen in bijlage 1. Trendgrafieken In het rapport komen verschillende trendgrafieken voor. Ontwikkelingen worden daarin vanaf een beginpunt vergeleken tussen de gemeenten. Bijvoorbeeld: een score van 110 betekent dat het getoonde vanaf het beginpunt met 10 procent is toegenomen. In de titels van de figuren en tabellen in het rapport staat aangegeven of het om een trend (relatieve ontwikkeling) of om absolute aantallen gaat. Onzekere verwachtingen In het rapport worden bij enkele indicatoren verwachtingen over de toekomst uitgesproken. Deze zijn voor een groot deel gebaseerd op rapporten en scenarioschetsen van externe bronnen zoals bijvoorbeeld CBS, CPB en UWV. Daarnaast is een deel van de verwachtingen gebaseerd op wat experts op een specifiek thema zeggen over ontwikkelingen in hun themagebied. Hierbij is geprobeerd om de verwachtingen te schetsen op basis van de meest gangbare inzichten. De tijd sinds de coronacrisis heeft laten zien dat veel verwachtingen niet volledig uitkomen. De in het rapport geschetste toekomstverwachtingen zijn aannemelijk, maar hangen ook af van veel externe factoren. Met name de ontwikkelingen rondom het virus spelen hierin een grote rol. Regio Kennemerland In het rapport worden uitkomsten op regioniveau gepresenteerd.

Daar waar in deze rapportage wordt verwezen naar de Regio Kennemerland betreft het alle negen gemeenten in de regio inclusief de gemeenten die niet apart vermeld worden (Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede, Heemskerk, Uitgeest, Velsen en Zandvoort). 3

Samenvatting Corona Impact Monitor Regio Kennemerland maart 2022 Economie • Het consumentenvertrouwen is voor Noord-Holland in het vierde kwartaal van 2021 sterk gedaald. De hoge inflatie speelt hier een belangrijke rol. Deze speelt minder een rol bij het ondernemersvertrouwen. Dat steeg wel en komt op hetzelfde niveau te liggen als vóór de corona crisis. We kunnen dus stellen dat ondernemers positiever zijn over de toekomst dan consumenten. Dat lijkt vooral te komen door de toenemende inflatie, die zorgt voor minder vertrouwen bij consumenten over een snel herstel. Zowel het beeld van consumentenvertrouwen als het ondernemersvertrouwen is in Noord-Holland vergelijkbaar met het landelijke beeld. De invloed van corona is ook op kleinere schaal te zien; de economie van Zuid-Kennemerland werd in 2020 hard geraakt door corona. • In 2021 waren er 74 faillissementen in de regio Kennemerland. Dat is minder dan in eerdere jaren. De meeste faillissementen waren in de (detail)handelssector (33), maar dit ligt ook onder het niveau van voor de coronacrisis. De steunmaatregelen van de overheid houden waarschijnlijk het aantal faillissementen nog beperkt; de verwachting blijft dat het aantal faillissementen nog toeneemt als steunmaatregelen aflopen. • Het UWV voorspelde in juni 2021 sterke regionale banenkrimp in de sectoren cultuur, vervoer en horeca.

Deze voorspellingen zijn beperkt uitgekomen. Het aantal banen in de horeca kromp in het eerste halfjaar, maar door bedrijvendynamiek zijn er in het tweede half jaar in elke sector banen bijgekomen, ook in de horeca. Er is dus sprake van een breed herstel. • In heel 2021 ontstonden meer nieuwe bedrijfsvestigingen in de Regio Kennemerland dan dat er verdwenen. Dit zorgde in het vierde kwartaal voor een positief saldo van 770 banen, een hoger saldo dan in heel 2020. Met de toename stijgt ook het aandeel zzp’ers en het aantal banen. Het gaat hier om werkgelegenheid uit nieuwe en opgeheven vestigingen. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

Sociaal-maatschappelijk • De ontwikkeling van het aantal actieve cliënten in de jeugdhulpverlening verschilt per gemeente. Sinds december 2019 is het aantal cliënten in Heemstede en Bloemendaal toegenomen. In Zandvoort is er een daling. In de resterende gemeenten is het aantal cliënten over 2021 (ongeveer) gelijk gebleven. • Sinds 2018 tot de coronacrisis nam het aantal jongeren met jeugdhulp zonder verblijf in de deelnemende gemeenten continu toe. Tussen januari 2021 en juli 2021 (meest recente cijfers) is er sprake van een stijgend aantal cliënten in de regiogemeenten. Dit komt overeen met het landelijk beeld: in Nederland is er in deze periode een stijging van 2 procent. Alleen in Beverwijk neemt dit aantal af met 2 procent. • Het aantal Wmo-cliënten in de deelnemende gemeenten laat een wisselend beeld zien. In (bijna) alle deelnemende gemeenten uit de Regio Kennemerland is het aantal cliënten tussen juli en december 2021 gelijk gebleven of afgenomen. Alleen in Zandvoort (+3%) en Beverwijk (+1%) is het aantal cliënten toegenomen. • Het aantal meldingen van openbare overlast bereikt in Q3 van 2021 een hoogtepunt. In het vierde kwartaal is het – mede doordat de dagen korter en kouder zijn – afgenomen. Dit geldt voor alle deelnemende gemeenten in de regio Kennemerland, maar vooral Zandvoort. De meldingen van jeugdoverlast laten dezelfde afname in Q4 2021 zien.

Heemstede laat een andere trend zien, waar in het vierde kwartaal juist sprake was van een toename in het aantal meldingen.

4

Samenvatting Corona Impact Monitor Regio Kennemerland maart 2022 (2) Sociaal-maatschappelijk • De aantallen geregistreerde winkeldiefstallen en inbraken in woningen namen in het vierde kwartaal van 2021 weer toe. Dit wordt gerelateerd aan het opheffen van (enkele) coronamaatregelen, waardoor men minder vaak thuis is. Ook corona-gerelateerde vormen van online oplichting (cybercriminaliteit) nemen toe.

Ondersteuningsmaatregelen, werk en inkomen • Vanaf juli 2019 neemt het aantal WW-uitkeringen langzaam toe en de coronacrisis heeft dit aanvankelijk geaccelereerd. Echter, vanaf januari 2021 nam het aantal WW-uitkeringen in alle gemeenten af. Afgezien van Beverwijk en Zandvoort is het aantal lopende WW-uitkeringen in alle zeven gemeenten lager dan destijds.

• Het aantal meldingen van huiselijk geweld was in de Regio Kennemerland in 2021 (1.345) lager dan in 2020 (1.501). Over heel 2021 waren er 10 procent minder meldingen dan een jaar eerder.

• Het aantal uitkeringen in de agrarische- en ‘Openbaar bestuur’-sector nam in het vierde kwartaal toe. In absolute aantallen gaat dit respectievelijk om 1 en 3 uitkeringen.

• Bij de Brede Centrale Toegang Kennemerland meldden zich in 2021 maandelijks gemiddeld 37 nieuwe daklozen per maand. Dat is iets lager dan in 2020 (39), 2019 (46) en 2018 (45). Wel ziet de BCT sinds 2018 een constante toename in het aantal geslapen nachten. Dit verklaart de toenemende druk op deze voorziening.

• In het derde kwartaal van 2021 (meest recente cijfers) zijn er in de arbeidsmarktregio Kennemerland 7.650 openstaande vacatures. Vergeleken met het tweede kwartaal is dat 19 procent meer. Landelijk steeg het aantal vacatures met 13 procent in het derde kwartaal. • De krapte op de arbeidsmarktregio Kennemerland is in het tweede en derde kwartaal van 2021 (meest recente cijfers) toegenomen. De spanning in de meeste branches neemt toe. In de ICT-branche en de bij de transport- en welzijnsberoepen neemt de krapte toe, maar met name bij technische beroepen is er sprake van extreme krapte.

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

5

Samenvatting Corona Impact Monitor Regio Kennemerland maart 2022 (3) Ondersteuningsmaatregelen, werk en inkomen • In 2021 waren er meer aanvragen voor schuldhulpverlening (791) dan in 2020 (778), maar minder dan in voorgaande jaren. In 2021 waren er meer aanvragen voor budgetondersteuningen dan in alle voorgaande jaren. Het is onduidelijk of hier sprake is van een corona-effect. • De ondernemers in de Regio Kennemerland hebben in het tweede half jaar van 2021 minder gebruik gemaakt van de nieuwe NOW 6.0-regeling. In de hele regio zijn er 483 aanvragen geweest. In de periode van de NOW 3.0 en NOW 3.2- waren er aanzienlijk meer aanvragen – respectievelijk 1.544 en 775. Woningmarkt • Het aantal aangevraagde bouwvergunningen fluctueert de afgelopen jaren erg. Voor het tweede half jaar van 2021 zijn er in de deelnemende gemeenten minder aanvragen dan in dezelfde periode een jaar eerder.

• Driekwart van de actief woningzoekenden (7.189) is woonachtig in één van de zeven gemeenten die aan de Corona Impact Monitor meedoen. • Het Wonen in Metropoolregio Amsterdam-onderzoek (WiMRA) laat zien dat de woningmarkt zelf nauwelijks is beïnvloed door de coronapandemie. De verkoopprijs van woningen in de MRA is blijven stijgen en ligt ruim een ton boven het Nederlands gemiddelde. • Tot slot laat de WiMRA data zien dat bij één op de vijf huishoudens in de MRA de woonwensen zijn veranderd door de (gevolgen van) de coronapandemie. Zij geven bijvoorbeeld aan dat zij meer ruimte nodig hebben om thuis te werken of dat zij liever een tuin hadden gehad. Met name huishoudens in kleine woningen van minder dan 40 m² waren minder tevreden dan bij voorgaande metingen.

• In het tweede half jaar van 2021 werden er 888 nieuwbouwwoningen opgeleverd. Dit is meer dan in het eerste half jaar van 2021 (584 woningen), maar minder dan in het eerste (908) en tweede half jaar van 2020 (1282 woningen). • Via Woonservice hebben we inzicht in het aantal actief woningzoekenden voor sociale huur in de regio Zuid-Kennemerland en IJmond. In totaal staan er in december 2021 61.724 ingeschreven bij Woonservice, waarvan er 9.592 (16%) actief op zoek zijn naar een woning. In het vierde kwartaal van 2021 is het aantal woningzoekenden in Zandvoort sterk toegenomen (+6%). Betrokkenen hebben geen verklaring voor deze fluctuerende aantallen.

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

6

Inhoudsopgave In het rapport worden per thema de indicatoren besproken. De snelkoppelingen hieronder verwijzen naar de verschillende thema’s en de bijlagen:

ECONOMIE (p. 8) SOCIAAL-MAATSCHAPPELIJK (p. 17) ONDERSTEUNINGSMAATREGELEN, WERK & INKOMEN (p. 27) WONINGMARKT (p. 37) BIJLAGEN (p. 42)

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

7

Hoofdstuk: Economie In dit hoofdstuk worden de volgende indicatoren behandeld: Consumentenvertrouwen Ondernemersvertrouwen Faillissementen Werkgelegenheid Bedrijvendynamiek

Economie: consumentenvertrouwen Het consumentenvertrouwen (zie begrippenlijst voor definitie) is voor Noord-Holland in het vierde kwartaal van 2021 sterk gedaald naar -24. Hiermee zit het bijna weer zo laag als het dieptepunt van Q3 2020 (-30). De toegenomen inflatie wordt als belangrijkste factor van deze trend gezien. In het tweede kwartaal begon deze daling (-6) en in het derde kwartaal nam deze daling nog verder toe (-24). Ook de cijfers voor de achterliggende deelindicatoren economisch klimaat (-33) en koopbereidheid (-18) zijn in het vierde kwartaal voor de Provincie Noord-Holland negatiever dan in het derde kwartaal. Het provinciale consumentenvertrouwen ligt grotendeels in lijn met dat van Nederland. Bij de start van de coronacrisis was er sprake van een sterke daling. Na een diepe dip in 2020 liet het eerste kwartaal van 2021 positieve ontwikkelingen zien. Volgens de Macro Economische Verkenning (MEV) van het CPB is de Nederlandse economie in 2021 met bijna 4 procent gegroeid. Dit komt door de toenemende vraag uit het buitenland en de consumptie van huishoudens en de overheid.

Absolute ontwikkeling score consumentenvertrouwen 30 20 10 0 -10 -20 -30 -40 Q1

De economie van de Metropoolregio Amsterdam (MRA) zal in 2021 waarschijnlijk met ongeveer 4 procent groeien. Deze groei komt na een historische krimp van 7,1 procent in 2020. Het IMF verwacht dat de gehele wereldeconomie in 2022 zal groeien (met 4,4%). In het vierde kwartaal van 2021 is deze groeiprognose door de groei van de omikron-variant iets verlaagd.

Q2

Q3

2018

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

2019

2020

Nederland

Noord-Holland (PV)

Q1

Q2

Q3

Q4

2021

Volgens de Europese Commissie is het consumentenvertrouwen in december in de hele eurozone verslechterd. Vooral in de tweede helft van 2021 zorgde de toenemende inflatie voor een stijging van consumentengoederen en –diensten (CBS). Dit zorgde (zeer) waarschijnlijk voor minder vertrouwen bij consumenten over een snel herstel.

Bron: CBS Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

9

Economie: ondernemersvertrouwen Vergelijkbaar met het consumentenvertrouwen (p. 11) meet CBS ook het ondernemersvertrouwen. Dit ontwikkelt zich in NoordHolland vergelijkbaar als landelijk. Na een dieptepunt in het tweede kwartaal van 2020, steeg het vertrouwen in het laatste half jaar van 2020. In 2021 is het vertrouwen enorm gestegen. In Q4 zijn de saldi van het ondernemersvertrouwen voor Nederland (19,8) en Noord-Holland (17,2) beide rond de 20. Dat is hoger dan het niveau van vóór de coronacrisis. Verder laat het ook zien dat ondernemers een positievere toekomstverwachting hebben dan consumenten. De door de corona zwaar geraakte sectoren zoals de cultuur, sport en recreatie verwachten in 2022 meer te gaan investeren. Ook wordt een toename in de omzet verwacht.

Absolute ontwikkeling score ondernemersvertrouwen 30 20 10 0 -10 -20 -30 -40 -50 Q1

Q2

Q3

2018

De impact van de crisis verschilt sterk per sector. Uit de Conjunctuur Enquête Nederland (COEN) blijkt dat ondernemers in de horeca het meest optimistisch zijn over het economische klimaat. Het minst optimistisch zijn ondernemers in de detailhandel (Kamer van Koophandel). Een waarschijnlijke verklaring hiervoor is de toenemende groei van online webshops. Ook de dagelijkse sector in winkelgebieden stonden onder druk door de sluiting van niet-essentiële winkels.

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

2019

2020

Nederland

Noord-Holland (PV)

Q1

Q2

Q3

Q4

2021

Ondernemers in alle bedrijfstakken zijn in het vierde kwartaal van 2021 per saldo optimistisch. Dit optimisme wordt gedreven door de verwachte toename in de omzet en de personeelssterkte. Opmerkelijk is dat het optimisme van de ondernemers haaks staat op de dreigende personeelstekorten. Bron: CBS Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

10

Economie: faillissementen In het vierde kwartaal gingen 14 bedrijven in de Regio Kennemerland failliet. Dit is minder dan in het derde kwartaal van 2021 (17) en 2020 (16). In totaal waren er 31 regionale faillissementen in de tweede helft van 2021. Dat is iets meer dan vorig jaar, maar minder dan in alle voorgaande jaren. Volgens het CBS is het aantal faillissementen in 2021 landelijk historisch laag. Alleen in 1990 was het aandeel faillissementen net iets lager. De verklaring hiervoor is de noodsteun van de overheid die tijdens de coronacrisis (grotendeels) doorliep. Volgens de landelijk uitgevoerde Bijzonder Beheer Barometer van augustus 2021 hebben de talloze overheidsmaatregelen hun vruchten afgeworpen, waarschijnlijk ook op de lange termijn. Verwacht wordt dat de horeca, groot- en detailhandel, cultuur en recreatie de sectoren zijn waar de komende tijd de hoogste toestroom naar bijzonder beheer komt. Experts maken zich wel zorgen over het investeringsvermogen van ondernemingen, vanwege het sterk toegenomen schuldniveau. Gevreesd wordt dat veel bedrijven hun investeringen op de (middel)lange termijn uitstellen. Bedrijven worden juist geadviseerd om te investeren in zichzelf ter voorbereiding op een eventuele nieuwe lockdown. De meeste faillissementen in de Regio Kennemerland waren in de sector (groot- en detail)handel.

Vóór de coronacrisis waren er ook al veel faillissementen in de detailhandel. Door webwinkels hadden winkelgebieden het al lastig. Door steunmaatregelen is de trend iets afgezwakt. Onbekend is hoe deze trend zich in 2022 zal gaan doorzetten. Ook de financiële sector en specialistische zakelijke dienstverlening nemen een groot deel van de faillissementen in de regio voor hun rekening. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

Aantal faillissementen per gemeente 2018

2019

2020

2021

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Beverwijk

4

4

2

6

3

2

4

1

1

2

1

1

0

2

3

0

Bloemendaal

0

0

0

0

0

1

1

0

0

1

1

1

0

0

0

1

Haarlem

5

3 10 7

1 13 7 10 2 10 1

3

5 16 6

3

Heemskerk

1

0

3

0

0

1

1

0

2

1

0

0

0

1

0

1

Heemstede

0

0

3

0

3

2

2

3

1

1

0

0

0

2

1

0

Velsen

3

2

2

1

3

3

2

0

5

3

0

0

2

2

1

0

Zandvoort

5

1

1

2

0

1

0

0

1

1

0

1

0

0

0

0

Regio Kennemerland*

28 21 34 33 13 36 30 27 23 37 16 13 12 31 17 14

*Regio is inclusief Haarlemmermeer en Uitgeest 2018

2019

2020

2021

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1

Q2 Q3 Q4

Bouw Cultuur, sport en recreatie

3

1

6

2

2

3

1

3

1

7

1

2

4

2

1

0

0

1

1

0

0

0

1

0

1

0

1

0

0

0

0

0

Financiële instellingen Gezondheids- en welzijnszorg

5

1

2

3

3

1

4

4

2

3

0

0

0

0

4

3

0

0

1

0

0

0

0

0

0

4

0

0

0

1

0

0

Handel

14 8 13 12 3 21 13 10 7

5

3

4

3

19 9

2

Horeca

1

1

0

9

1

3

0

0

0

1

4

3

1

0

0

0

ICT

1

0

1

1

0

1

0

2

0

3

0

0

0

1

0

0

Industrie

2

4

3

1

0

0

3

4

2

2

1

0

0

2

0

1

Onderwijs Overige zakelijke dienstverling Specialisische zakelijke dienstverlening Verhuur en overige zakelijke dienstverlening

0

0

1

0

0

0

0

0

0

1

0

1

0

0

0

0

0

1

1

0

1

0

0

0

0

0

1

1

0

0

1

1

3

3

1

2

3

2

2

2

1

1

0

4

1

4

1

1

0

1

0

2

3

1

2

4

4

1

1

1

2

0

Vervoer en opslag

1

3

2

0

3

2

2

1

6

6

0

1

1

1

0

0

Totaal

28 21 34 33 13 36 30 27 23 37 16 13

12

31 17 14

Bron: LISA

11

Economie: banen naar sector In de UWV-prognose van juli 2021 voor de regio Kennemerland bleek dat er zeer grote krimp van werkgelegenheid in de sectoren cultuur, vervoer en opslag en horeca wordt verwacht. In de Regio Kennemerland vertegenwoordigen de drie genoemde krimpsectoren 16 procent van de werkgelegenheid. De groeisector openbaar bestuur is sterk ondervertegenwoordigd in de regio Kennemerland. De bouwsector (9%) is één van de grootste werkgevers. Alleen de handel en sector ‘Zakelijke diensten’ zijn groter (respectievelijk 22 en 25%).

Aandeel banen (%) naar sector Regio Kennemerland (2021) Aandeel Zakelijke diensten

25%

Handel

22%

Bouw

9%

Zorg

8%

Horeca

7%

Onderwijs

7%

ICT

7%

Vervoer en opslag

5%

Cultuur sport en recreatie

4%

Overige diensten

3%

Industrie

2%

Financiële instellingen

1%

Landbouw

<1%

Overheid

<1%

Onbekend

<1%

Totaal

100%

Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

12

Economie: bedrijvendynamiek vestigingen Het Landelijk Informatiesysteem van Arbeidsplaatsen (LISA) brengt via haar monitor vestigingendynamiek zoveel mogelijk de actuele ontwikkelingen van bedrijvigheid in beeld (zie in de bijlage begrippenlijst meer over de methodiek).

Op de volgende pagina’s staan figuren over de aan de vestigingen gerelateerde bedrijvigheid en wordt ingegaan op de ontwikkelingen per sector en per gemeente.

In 2021 komen er in de Regio Kennemerland elk kwartaal meer bedrijfsvestigingen bij dan dat er verdwijnen. In het begin van de coronacrisis (Q3 2020) begon deze trend. Vanaf het derde kwartaal in 2021 daalt het saldo iets. In het derde kwartaal verdwenen er 980 vestigingen in de Regio Kennemerland en kwamen er 1.760 nieuwe vestigingen bij. Per saldo kwamen er in het derde kwartaal dus 940 bedrijven bij. Met deze stijging ligt het saldo hoger dan in heel 2020. In het vierde kwartaal neemt het saldo weer af. Ontwikkeling aantal vestigingen Regio Kennemerland 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 0 Q1

Q2

Q3 2018

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

2019 Nieuwe vestigingen

Q2

Q3

Q4

2020 Opgeheven vestigingen

Q1

Q2

Q3

Q4

2021

Saldo vestigingen

Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

13

Economie: bedrijvendynamiek banen In het vierde kwartaal van 2021 verdwenen er 2.810 banen en kwamen er 2.990 banen bij door het verdwijnen en ontstaan van bedrijfsvestigingen. Per saldo kwamen er dus 180 banen bij in het eerste kwartaal. Het saldo in het derde kwartaal van 2021 ligt aanzienlijk hoger dan het gemiddelde van 2020, toen met name het tweede kwartaal een duidelijke dip liet zien. Het feit dat er in het vierde kwartaal minder banen zijn bij gekomen dan vestigingen, duidt op een afname van de gemiddelde omvang van bedrijven. Dit betekent dat het aantal ZZP-ers toeneemt.

Het aantal banen neemt dus niet navenant toe met het aantal vestigingen (p.15). Dit komt de een flinke toename in het aantal zzp-ers, in plaats van bedrijven met personeel. Hierdoor neemt de bedrijfsomvang langzaam af. Betrokkenen zagen dit verschijnsel ook al vóór de coronacrisis. Belangrijke kanttekening: de hier gepresenteerde cijfers gaan alleen over de werkgelegenheid bij nieuwe of opgeheven vestigingen. Werkgelegenheidsontwikkeling binnen bedrijven is hier niet in beeld. Deze kan indirect worden afgelezen aan het aantal WW-uitkeringen en vacatures.

Ontwikkeling aantal banen gerelateerd aan nieuwe en opgeheven bedrijfsvestigingen Regio Kennemerland 4.000 3.000 2.000 1.000 Q1

Q2

Q3 2018

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

2019 Nieuwe banen

Q2

Q3 2020

Verdwenen banen

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

2021

Saldo banen

Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

14

Economie: bedrijvendynamiek naar sector In het tweede semester jaar van 2021 was er geen enkele sector in de Regio Kennemerland waar het aantal bedrijfsvestigingen daalde. Het ziet er naar uit dat het herstel is ingezet, er is geen enkele sector die krimp laat zien. Een groot deel van de toename van vestigingen in het tweede semester zit in de sectoren zakelijke diensten (410), zorg (220) en bouw (220). Er was ook geen enkele sector waar er banen verdwenen. In de horeca in 2020 was de ontwikkeling van het aantal banen minder rooskleurig. In 2021 is dat gekeerd. Toen de horeca weer open ging, kwam het personeel daar weer terug. In de sector ‘Vervoer en opslag’ kwamen er 240 banen bij. Ook in de sectoren ‘Zakelijke diensten’ (220) en de zorg (200) namen het aantal banen toe. Ontwikkeling aantal vestigingen en gerelateerde banen Regio Kennemerland* Vestigingen

Banen

2018 2019 2020 2021 2018 2019 2020 2021 Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester Semester 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Bouw

190

220

230

210

210

130

280

220

230

200

180

200

230

120

180

110

Cultuur sport en recreatie

50

60

70

50

-10

10

40

70

40

0

60

50

-50

10

40

50

Financiële instellingen Handel (groothandel en detailhandel)

0

10

0

0

-10

-10

0

10

10

10

-70

-10

10

-80

-30

10

50

110

170

130

280

310

340

130

-270

-220

-180

-50

60

490

360

120

Horeca

50

90

70

90

10

30

30

110

40

60

30

-20

-50

-20

-120

80

Industrie en nutsbedrijven

30

50

50

40

10

40

70

30

-50

30

70

-40

-10

40

80

50

Informatie en communicatie

100

100

100

40

30

20

120

80

90

150

0

-130

-10

-10

40

0

Landbouw

-10

10

0

0

0

10

0

10

-10

0

0

20

0

10

0

0

Onbekend

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

-20

-40

-10

0

-10

0

Onderwijs

150

140

180

120

120

160

150

130

170

130

170

150

50

140

140

120

Overheid

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

-10

0

0

-10

0

0

Overige diensten

10

20

60

70

40

40

50

90

-40

30

40

50

10

20

50

50

Vervoer en opslag

70

100

80

70

60

70

80

70

40

-20

100

-40

110

-10

-70

240

Zakelijke diensten

340

460

360

390

170

20

420

410

280

490

230

290

60

60

380

220

Zorg

140

170

130

150

90

140

120

220

420

200

160

200

20

130

130

200

Totaal

1.170

1.540

1.500

1.360

1.000

970

1.700

1.580

950

1.060

760

630

420

890

1.170

1.250

*uitkomsten zijn afgerond op tientallen. Daardoor kan het totaal verschillen van de optelling van sectoren. Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

15

Economie: bedrijvendynamiek per gemeente Het aantal vestigingen in de aan de monitor deelnemende gemeenten neemt toe. In het vierde kwartaal van 2021 was dit in alle gemeenten het geval. Over heel 2021 nam het aantal bedrijfsvestigingen in alle aan de monitor deelnemende gemeenten toe. De werkgelegenheidsontwikkeling die hiermee gepaard gaat is alle gemeenten positief. Alleen in Heemskerk blijft het saldo in het vierde kwartaal gelijk. In Haarlem (stijging van 120 banen) en Velsen (60) kwamen er in absolute zin het meeste banen bij door het ontstaan en verdwijnen van bedrijfsvestigingen.

Ontwikkeling aantal vestigingen per gemeente* Q1 Beverwijk 20 Bloemendaal 30 Haarlem 160 Heemskerk 30 Heemstede 30 Velsen 30 Zandvoort 0 Regio Kennemerland 440

2018 Q3 40 20 270 50 50 110 20 820

Q2 50 20 240 40 20 90 10 740

Q4 50 30 300 20 20 90 10 750

Q2 60 30 260 30 30 90 10 660

Q2 20 20 300 30 30 100 30 810

2019 Q3 50 10 260 20 30 60 30 700

Q4 30 30 240 50 10 60 20 680

Q1 30 10 210 20 30 80 20 620

Q2 30 0 120 10 10 30 10 370

2020 Q3 50 0 100 20 -10 70 10 410

2021 Q4 30 10 160 20 20 70 0 550

Q1 50 10 290 60 10 80 20 790

-20 0 80 30 20 120 -20 520

-10 0 130 50 10 40 10 410

Q2 70 30 360 40 30 80 40 940

Q3 80 10 270 60 20 80 30 800

Q4 60 30 280 40 20 70 20 770

50 10 410 80 20 20 30 1060

30 30 120 0 20 60 10 180

Ontwikkeling aantal banen door ontstaan/verdwijnen vestigingen per gemeente Beverwijk Bloemendaal Haarlem Heemskerk Heemstede Velsen Zandvoort Regio Kennemerland

-100 100 170 -20 40 10 20 200

-10 70 210 40 20 130 -20 750

30 20 260 80 60 120 -10 930

-40 70 180 -10 -30 70 0 140

0 0 220 -30 -10 10 -20 150

-40 30 260 30 40 130 30 630

100 0 190 -10 80 60 40 520

60 20 -10 60 -60 0 40 120

-40 -10 60 30 20 50 0 370

-70 10 -100 -20 20 20 0 40

50 -20 90 10 30 90 10 370

50 30 340 30 20 120 60 780

*uitkomsten zijn afgerond op tientallen. Daardoor kan het totaal verschillen van de optelling van sectoren. Bron: LISA Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

16

Hoofdstuk: sociaalmaatschappelijk In dit hoofdstuk worden de volgende indicatoren behandeld: Jeugdhulpverlening Wmo Overlast Corona-gerelateerde bekeuringen Diefstal en inbraak Huiselijk geweld Maatschappelijke opvang

Sociaal-maatschappelijk: jeugdhulpverlening Aantal actieve cliënten jeugdhulpverlening per gemeente*

In december 2021 is het aantal cliënten in de jeugdhulpverlening in bijna alle deelnemende gemeenten vergelijkbaar met de periode vlak voor corona (december 2019). In de periode tussen december 2019 en december 2021 Alleen in Heemstede (+11%) en Bloemendaal (+10%) nam het aantal cliënten sterk toe. In Zandvoort is er sprake van een daling van 3 procent. Gedurende 2021 zijn er in de regio veel schommelingen in het aantal cliënten te zien en is er geen eenduidige ontwikkeling te ontwaren. Zo is er in Beverwijk sprake van een duidelijke daling in het tweede kwartaal, maar blijft in dezelfde periode in Heemstede en Bloemendaal de trend van toename doorzetten. Het is niet duidelijk waardoor dit komt. Er is hier geen duidelijke invloed van corona hard te maken.

Beverwijk

dec-18 dec-19 dec-20 807 845 844

jun-21 820

dec-21 878

Bloemendaal

454

480

489

537

528

Haarlem

2.749

2.983

2.996

3.023

2.940

Heemstede

472

524

581

625

583

Heemskerk

749

779

684

729

-**

Velsen

1.396

1.442

1.499

1.492

1.477

Zandvoort

229

253

251

247

245

*De cijfers worden doorlopend met terugwerkende kracht bijgewerkt. Data in dashboards kan daardoor licht verschillen van bovenstaande tabel. ** Data van Heemskerk ontbreekt.

Ontwikkeling (%) actieve cliënten jeugdhulpverlening in 2021 (januari 2020=100) 125

115

105

95

85

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemskerk

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Bron: gemeenten Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

18

Sociaal-maatschappelijk: jongeren met jeugdhulp Ontwikkeling (%) jeugdhulp zonder verblijf per gemeente (januari 2018=100)

In 2021 heeft de Kindertelefoon een hulplijn voor jongvolwassenen geopend. Hier konden ze naartoe bellen ‘als het even niet lekker gaat’. Sindsdien bleven de zorgen over de mentale gezondheid van jongeren aanhouden. Zo is de Kindertelefoon in oktober 2021 een online preventiecampagne gestart om de aandacht te vestigen op kinderen en jongeren.

220 200 180 160 140

De Coronapeiling Jeugd van de GGD Kennemerland laat ook zien dat het mentaal en sociale welbevinden van jongeren in de regio Kennemerland onder druk staat. Jongeren hebben sinds corona een dubbel zo hoog risico op eenzaamheid (30% in 2021 t.o.v. 14% in 2019). Ook het percentage leerlingen met depressieve klachten is toegenomen van 23% in 2019 naar 32% in 2021. Verder is online pesten meer dan verdubbeld, van 5% in 2019 naar 11% in 2021. In de jeugdhulp is er een onderscheid te maken tussen jongeren die voor de hulp elders verblijven dan thuis (intramurale zorg, hierna ‘met verblijf’) en jongeren die niet in een instelling verblijven (‘zonder verblijf’). In de Regio Kennemerland nam het aantal jongeren in de jeugdhulp zonder verblijf tussen januari 2018 en juli 2021 met 53 procent toe tot 9.805 cliënten. Tussen januari en juli 2021 is er sprake van een stijgend aantal cliënten in de regiogemeenten. Dit ligt in lijn met het landelijk beeld: in Nederland is er in deze zelfde periode een stijging van 2 procent te zien. De grootste stijging is zichtbaar in Bloemendaal (22%), maar dit betreft slechts enkele individuen.

120 100 Januari

Juli

Januari

2018

Juli

Januari

2019

Juli

Januari

Juli

2020

2021 Heemskerk

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Aantal cliënten jeugdhulp met verblijf per gemeente* 300 250 200 150 100 50

In de Regio Kennemerland zijn 855 cliënten in de jeugdzorg mét verblijf. Dit zijn er 3 procent minder dan in januari 2018. Vanwege het lage aantal cliënten is het niet zinvol om de relatieve ontwikkelingen weer te geven. De jeugdhulp zonder verblijf lijkt te zijn toegenomen in de tweede helft van 2021: alleen in Beverwijk is er een lichte afname. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

0 Beverwijk

Bloemendaal

Jan-18

Jul-18

*voorlopige cijfers.

Haarlem Jan-19

Heemskerk Jul-19

Jan-20

Heemstede Jul-20

Velsen Jan-21

Zandvoort Jul-21

Bron: CBS 19

Sociaal-maatschappelijk: Wmo In (bijna) alle deelnemende gemeenten uit de Regio Kennemerland is het aantal cliënten tussen juli en december 2021 gelijk gebleven of afgenomen. Alleen in Zandvoort (+3%) en Beverwijk (+1%) is het aantal cliënten toegenomen.

Aantal actieve cliënten* Wmo per gemeente dec-18

dec-19

dec-20

jun-21

dec-21

Beverwijk

1.520

1.793

1.843

1.881

1.899

Bloemendaal

1.280

1.386

1.353

1.379

1.374

Haarlem

9.370

10.017

10.176

9.807

9.768

Heemskerk

2.596

2.797

2.817

2.776

2.787

Heemstede

1.797

1.840

1.751

1.732

1.714

Velsen

4.155

4.386

4.544

4.465

4.432

Zandvoort

1.166

1.269

1.294

1.242

1.275

*de gebruikte definitie verschilt soms licht per gemeente. Bovenstaande cijfers geven een globaal inzicht in de ontwikkelingen en de omvang. De cijfers worden doorlopend met terugwerkende kracht bijgewerkt. Data in dashboards kan daardoor licht verschillen van bovenstaande tabel. Ontwikkeling (%) actieve cliënten Wmo in 2021 per gemeente (januari=100)

104

99

94

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemskerk

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Bron: gemeenten Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

20

Sociaal-maatschappelijk: meldingen overlast jeugd Ontwikkeling (%) meldingen overlast jeugd per gemeente (Q1 2018=100)

Sinds de uitbraak van corona is het aantal meldingen van jeugdoverlast flink toegenomen. In de tweede helft van 2021 neemt het aantal meldingen echter af. Het aantal meldingen ligt in de meeste gemeenten nog wel boven de gemiddelden van voor corona. In de gemeenten Beverwijk (van 130 naar 98), Bloemendaal (94 naar 69), Haarlem (van 361 naar 251) en Heemskerk (van 135 naar 87) zijn in het derde kwartaal aanzienlijk minder meldingen van jeugdoverlast.

1.000

Heemstede laat een andere trend zien, waar in het derde en vierde kwartaal juist sprake was van een hoger aantal meldingen. Deze toename houdt onder andere verband met een vaste plek waar jongeren zich verzamelden tijdens de zomerperiode en met een aantal vuurwerkgerelateerde meldingen in het najaar. In het vierde kwartaal van 2021 neemt de daling van het aantal meldingen in (bijna) alle gemeenten nog verder af. De uitzonderingen hierop is Heemskerk, hier nam het aantal meldingen juist weer toe. Betrokkenen geven hier twee verklaringen voor. Allereerst was er in de zomerperiode veel samenwerking tussen de politie en jeugdwerk. Het aantal meldingen kan hierdoor zijn gestegen. Daarnaast was er een bouwplan gestart waardoor de situatie op een overlastgevende locatie gewijzigd werd. Enige tijd na Q4 2021 zag de gemeente een verschuiving van een ander gebied niet ver van deze bouwplek vandaan waar zelf ook cameratoezicht nodig is geweest.

800 600 400 200 0 Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

2018

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

2019

2020

2021

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemskerk

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Aantal meldingen overlast jeugd per gemeente 2019

2020

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q2

Q3

Q4

82

61

54

62

81

132 115 106 131 130

98

86

Bloemendaal

17

21

33

17

27

137

69

37

Haarlem

156 231 261 141 164 489 356 251 207 361 251 227

Heemskerk

34

53

49

52

46

110 158 154 171 135

87

120

Heemstede

29

18

45

29

38

79

67

60

Velsen

99

155 106 102 127 286 224 192 199 213 211 160

Zandvoort

18

42

Totaal regio

435 581 587 421 513 1294 1065 952 859 1054 844 732

Beverwijk

39

18

30

61

Q3

2021

79

70 63

Q4 97

112 40

Q1 75

46 30

94

52 69

61

42

Bron: Politie Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

21

Sociaal-maatschappelijk: meldingen openbare overlast In 2021 waren er 4.665 meldingen van openbare overlast in de regio. Dat is 2 procent minder dan in 2020 (4.739). In tegenstelling tot het aantal meldingen van jeugdoverlast (p.23), zijn de meldingen van openbare overlast in het derde kwartaal van 2021 juist toegenomen. Dit geldt voor alle deelnemende gemeente in de Regio Kennemerland, behalve Heemskerk en Heemstede. Met de toename in het derde kwartaal, komt het aantal meldingen uit op 1.460. Dit is 12 procent meer dan een jaar geleden (1.308).

300

Ontwikkeling (%) meldingen openbare overlast* per gemeente (Q1 2018=100)

250 200 150 100 50 0

In het vierde kwartaal nam het aantal meldingen (1.161) iets af: dit was 9 procent minder dan in het vierde kwartaal van 2020.

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

2018

2019

2020

2021

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemskerk

Heemstede

Velsen

Zandvoort

Q4

*bij openbare overlast gaat het om openbare dronkenschap, overlast van verwarde personen, alcohol- en drugsoverlast en overlast door zwervers Aantal meldingen openbare overlast per gemeente 2019

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

2020 Q4

Q1

Q2

Q3

Beverwijk

76

96

127 119 108 135 165 149 131 142 177 134

Bloemendaal

19

39

41

Haarlem

423 525 574 546 537 593 582 556 488 541 708 597

Heemskerk

36

Heemstede Velsen

31

Q1 41

Q2 48

Q3

2021

54

Q4 37

Q1 36

Q2 46

Q3 65

Q4 47

43

74

56

82

90

98

42

57

100

97

85

41

46

34

46

26

59

50

44

30

61

56

43

94

144 161 136 174 195 200 176 114 155 220 183

Zandvoort

65

114 119

Totaal

754 1007 1130 1025 1070 1297 1308 1064 918 1126 1460 1161

91

102 177 159

60

62

81

137

72

Bron: Politie

22

Sociaal-maatschappelijk: diefstal en inbraak Landelijk ziet de Politie over heel 2021 nog een afname van woninginbraken. Dit wordt gerelateerd aan de coronamaatregelingen zoals de (strenge) lockdowns en het thuiswerken. Het aantal woninginbraken in de regio Kennemerland neemt in de tweede helft van 2021 echter flink toe, waarmee het weer even vaak voorkomt als winkeldiefstal. De verklaring hiervoor is dat men weer minder vaak thuis is. Het is nog niet op het niveau van vóor de coronacrisis. Het is afwachten hoe zich dit verder ontwikkelt. Vóór corona was inbraak het meest registreerde incidenttype.

Aantal geregistreerde incidenten Regio Kennemerland 400 350 300 250 200 150 100 50 0

Corona brengt ook nieuwe vormen van criminaliteit met zich mee. Onderzoek van Baracuda laat zien dat de omikron-variant zorgt voor een toename in phishing-campagnes rondom corona. Oplichters doen zich voor als neppe testlabs of versturen valse testuitslagen.

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

2018

Q2

Q3

Q4

2019

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

2020

Q3

Q4

2021

Diefstal/inbraak bedrijven enz.

Diefstal/inbraak woning

Winkeldiefstal

Zakkenrollerij

Op de volgende pagina zijn de ontwikkelingen van het aantal meldingen van diefstal en inbraak per gemeente in kaart gebracht. Met uitzondering van Beverwijk, Heemskerk en Zandvoort nam het aantal diefstallen en inbraken in alle gemeenten toe in het vierde kwartaal. Het aantal incidenten nam in alle gemeenten in het derde kwartaal af (afgezien van Velsen).

Bron: Politie Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

23

Sociaal-maatschappelijk: diefstal en inbraak Aantal geregistreerde incidenten diefstal, inbraak en zakkenrollerij Beverwijk

Haarlem

Bloemendaal

80

400

60

60

300

40

40

200 20

20 0

100 0

0

Heemskerk

Velsen

Heemstede

100

75

120

75

50

80

50

25

40

0

0

25

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4

0

2018

2019

2020

2021

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 2018

2019

2020

2021

Zandvoort 75 50 25 0 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 2018

2019

2020

2021

Bron: Politie Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

24

Sociaal-maatschappelijk: meldingen huiselijk geweld In het vierde kwartaal van 2021 waren er in de Regio Kennemerland 315 politiemeldingen van huiselijk geweld. Het aantal meldingen in 2021 (1.345) is lager dan in 2020 (1.501). Over heel 2021 waren er 10 procent minder meldingen dan een jaar eerder. De politie maakt gebruik van codes die gekoppeld worden aan registraties van meldingen. Hierdoor kan het zijn dat het werkelijke aantal gevallen van huiselijk geweld hoger ligt. Volgens een woordvoerder van de Blijf Groep is de achterliggende reden dat mensen tijdens de lockdowns allemaal thuis zaten. Het was lastiger om naar buiten te gaan en hulp te zoeken, terwijl het geweld escaleerde. Ook werd de huisarts niet bezocht door slachtoffers en kwamen er minder hulpverleners over de vloer. Lang niet alle vormen van huiselijk geweld worden ook gemeld bij de politie. Uit de Prevalentiemonitor 2020 bleek dat 8 procent van de Nederlandse bevolking van 16 jaar en ouder aan in de afgelopen 12 maanden slachtoffer was geweest van een of meerdere vormen van huiselijk geweld. De precieze cijfers van 2021 zijn nog niet beschikbaar. Volgens Veilig Thuis gaat het om minder meldingen. Wel werden er meer adviesaanvragen gedaan: ongeveer 120.000.

Aantal meldingen en ontwikkeling huiselijk geweld per gemeente 2019

2020

2021

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Beverwijk

29

62

45

55

40

41

25

32

32

41

30

39

Bloemendaal

12

15

14

4

7

13

8

9

7

8

6

8

Haarlem

117

150

127

150

130

159

126

118

110

133

105

108

Heemskerk

24

40

35

30

24

22

31

31

15

20

25

10

Heemstede

16

8

7

6

9

6

5

9

4

9

14

9

Velsen

43

65

62

68

40

56

49

48

44

59

45

40

Zandvoort

28

18

20

20

14

26

19

12

13

22

8

18

Regio Kennemerland

375

466

436

435

366

428

351

356

316

375

339

315

Bron: Politie Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

25

Sociaal-maatschappelijk: aanvragen maatschappelijke opvang In de vorige metingen is het aantal nieuwe aanmeldingen bij de maatschappelijke opvang steeds bijgehouden. In 2021 meldden zich maandelijks gemiddeld 37 nieuwe daklozen – dus die zich nog niet eerder gemeld hadden – met een ondersteuningsvraag bij de Brede Centrale Toegang. De Brede Centrale Toegang (BCT) geeft informatie en advies aan dak- en thuislozen. De medewerkers van de BCT begeleiden daklozen die zich melden naar de benodigde zorg, diensten en zo nodig opvang. De BCT-cijfers geven inzicht in het aantal daklozen, maar het is niet het volledige beeld. Dit zijn alleen de daklozen die zich hebben gemeld bij de BCT. Het totale aantal daklozen is in werkelijkheid hoger omdat niet alle daklozen zich melden.

Aantal geslapen nachten bij de maatschappelijke opvang BCT Kennemerland 45.000 40.000 35.000 30.000 25.000 20.000 15.000 10.000

In deze meting is het aantal geslapen nachten ook meegenomen in de analyse. Volgens betrokkenen zou dit de toenemende druk op de maatschappelijke opvang beter in beeld brengen. Nu is te zien dat het totaal aantal geslapen nachten door de jaren heen steeds meer is toegenomen. T.a.v. 2020 is het in 2021 met 28 procent toegenomen.

5.000 0 2018

60 50 40 30 20 10 0 mrt

apr

mei 2018

jun 2019

jul

aug 2020

sept 2021

okt

2021

Aantal nieuwe aanmeldingen maatschappelijke opvang bij BCT Kennemerland per gemeente

70

feb

2020 Eindtotaal

Aantal nieuwe aanmeldingen maatschappelijke opvang bij BCT Kennemerland

jan

2019

nov

dec

Beverwijk Bloemendaal Haarlem Heemskerk Heemstede Velsen Zandvoort Overig Regio Kennemerland Buiten Regio Kennemerland Onbekend Totaal

2018 2019 2020 2021 34 31 28 30 5 1 6 5 268 281 258 195 19 23 19 18 7 5 6 6 35 50 33 40 17 17 10 21 79

58

49

57

79 79 59 67 2 3 2 1 545 548 470 439

Bron: Brede Centrale Toegang

Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

26

Hoofdstuk: Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen In dit hoofdstuk worden de volgende indicatoren behandeld: WW-uitkeringen Vacaturemarkt Schuldhulpverlening en budgetondersteuning NOW Tozo Bijstandsuitkeringen Kwijtschelding belastingen

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: lopende WW-uitkeringen De daling van het aantal WW-uitkeringen in de eerste twee kwartalen van 2021 zet zich in het derde en vierde kwartaal door. De daling volgt op een toenemende trend vanaf juli 2019, die zwaar werd versterkt bij de start van de coronacrisis. Afgezien Beverwijk en Zandvoort is het aantal lopende WW-uitkeringen lager dan destijds. Eind maart 2020 werd de NOW-regeling van minister Koolmees vastgesteld. Deze regeling was bedoeld om de lonen van werknemers te kunnen blijven betalen bij dalende omzet. Mede dankzij deze regeling zijn veel banen behouden gebleven (UWV). Zonder de NOW was de toename in de WW vermoedelijk hoger geweest. Sinds augustus 2020 is het werkloosheidspercentage voortdurend afgenomen van 5,5 tot 3,7 in november 2021 (CBS). In december 2021 nam het aantal lopende WW-uitkeringen weer toe. Dit gebeurt in de wintermaanden vaak in seizoensgevoelige sectoren zoals de bouw en landbouw. Uitzendbedrijven, de horeca en catering zagen in december ook een toename (UWV). Dit komt waarschijnlijk door de aanscherping van de contactbeperkende maatregelen die vanaf eind november 2021 ingingen. Dit is ook de meest waarschijnlijke verklaring voor de toename in lopende WW-uitkeringen in Zandvoort.

Ontwikkeling (%) lopende WW-uitkeringen per gemeente (januari 2018=100) 120 110 100 90 80 70 60 jan

apr

jul

okt

jan

apr

jul

okt

jan

apr

jul

okt

2018

2019

2020

Beverwijk

Bloemendaal

Haarlem

Heemstede

Velsen

Zandvoort

jan

apr

jul

okt

dec

2021 Heemskerk

Op de volgende pagina zijn per gemeente de in- en uitstroom van de WW te zien. Hieruit blijkt dat de uitstroom in alle aan de monitor deelnemende gemeenten vanaf het tweede kwartaal van 2021 hoger is dan de instroom. Ook zijn de instroomcijfers vanaf het tweede kwartaal van 2021 lager dan het tweede kwartaal van 2020.

Bron: UWV Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

28

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: instroom en uitstroom WW-uitkeringen Cumulatief aantal instroom en uitstroom WW-uitkeringen per jaar Bloemendaal

Beverwijk 500

1.500 1.000

250

500

0

0

Haarlem

Heemskerk

6.000

1.000

4.000

500

2.000 0

0

Velsen

Heemstede 1.800

600

1.200

400 200

600

0

0

Zandvoort

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4

600

2018

400

2019 Instroom

2020

2021

Uitstroom

200 0 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 2018

2019 Instroom

2020

2021

Uitstroom

Bron: UWV Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

29

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: WW-uitkeringen per sector In het derde kwartaal van 2021 daalde het aantal WW-uitkeringen in (bijna) elke sector in de Regio Kennemerland. Alleen in de agrarische nam het aantal WW-uitkeringen toe. De dalingen lagen tussen de 4 procent en 25 procent. In het vierde kwartaal zwakt deze toename af. Het grootste deel van de WWontvangers had voorheen een bedrijfseconomisch beroep (24%), was eerder manager (14%) of had een commercieel beroep (11%).

Aantal WW-uitkeringen per sector in de Regio Kennemerland 2019

2020

2021

jan

apr

jul

okt

jan

apr

jul

okt

dec

jan

apr

jul

okt

dec

Agrarische beroepen

54

43

31

36

38

52

54

48

56

36

41

28

31

32

Bedrijfseconomische en administratieve beroepen

2.154

1.951

1.880

1.924

1.950

2.186

2.363

2.303

2.385

1.498

1.413

1.263

1.172

1.055

Commerciële beroepen

991

947

859

864

868

986

1.135

1.113

1.136

824

762

643

554

474

Creatieve en taalkundige beroepen

224

223

209

212

222

274

321

303

308

230

211

184

159

152

Dienstverlenende beroepen

551

501

416

440

444

751

892

811

980

732

698

496

373

368

ICT beroepen

229

218

207

200

203

215

242

229

247

149

149

139

133

120

Managers

1.105

1.036

1.021

1.037

1.018

1.083

1.213

1.255

1.316

915

882

753

649

609

Openbaar bestuur veiligheid en juridische beroepen

156

152

140

150

137

162

185

184

199

137

117

97

81

84

Pedagogische beroepen

273

230

255

255

239

256

299

275

256

185

192

168

160

142

Technische beroepen

791

749

659

628

703

857

944

863

921

679

632

563

499

457

Transport en logistiek beroepen

425

430

403

378

396

594

667

611

645

479

474

367

294

270

Zorg en welzijn beroepen

590

559

522

479

483

535

544

532

541

412

422

374

342

314

Onbekend

440

354

325

394

465

1.002

799

706

810

460

357

336

317

289

Totaal

7.983

7.393

6.927

6.997

7.166

8.953

9.658

9.233

9.800

6.736

6.360

5.411

4.764

4.366

Bron: UWV Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

30

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: openstaande vacatures per sector In het derde kwartaal van 2021 (meest recente cijfers) zijn er in de arbeidsmarktregio Kennemerland 7.650 openstaande vacatures. Dat zijn er 19 procent meer dan in het tweede kwartaal. Landelijk steeg het aantal vacatures met 13 procent in het derde kwartaal. In de agrarische sector bleef het aantal vacatures hetzelfde. In alle andere sectoren nam het aantal vacatures toe. Er zijn in de Regio Kennemerland bijna twee keer zoveel openstaande vacatures als een jaar eerder (3.950). Het aantal vacatures in de arbeidsmarktregio Kennemerland steeg in absolute zin het sterkst voor technische beroepen en transport- en logistieke beroepen. In de sector transport en logistiek was er in het derde kwartaal 200 openstaande vacatures meer dan een kwartaal eerder. In de technische sector waren er 300 meer openstaande vacatures. Landelijk ziet het CBS de meeste vacatures in de horeca, ICT en bouw. De verwachting is dat het aantal vacatures verder zal toenemen (afgezien van de horeca).

Aantal openstaande vacatures per sector in de Regio Kennemerland 2019

2020

2021

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Agrarische beroepen

100

50

50

0

50

0

50

50

50

100

100

Bedrijfseconomische en administratieve beroepen

850

900

900

700

600

600

650

700

850 1.150 1.250

Commerciële beroepen

500

400

450

400

450

350

400

350

350

550

650

Creatieve en taalkundige beroepen

50

50

0

50

0

0

0

0

50

0

50

Dienstverlenende beroepen

350

500

400

350

300

250

300

150

200

450

550

ICT beroepen

200

100

200

150

100

150

150

150

150

250

300

Managers

200

200

200

150

200

150

200

200

200

250

350

Openbaar bestuur veiligheid & juridische beroepen

50

100

100

100

50

100

100

100

100

100

150

Pedagogische beroepen

200

150

200

150

100

150

150

200

150

250

300

Technische beroepen

1.300 1.350 1.600 1.200

950

950 1.050 1.350 2.050 2.200 2.500

Transport en logistiek beroepen

500

350

500

550

500

350

400

400

350

600

800

Zorg en welzijn beroepen

500

450

450

500

400

400

500

550

500

550

650

Totaal

4.650 4.600 5.050 4.300 3.700 3.450 3.950 4.200 5.050 6.450 7.650

Bron: UWV Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

31

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: spanningsindicator Met de spanningsindicator wordt de vraag naar arbeid (aan de hand van vacatures) afgezet tegen het aanbod (kortdurende WW) (zie de uitgebreide definitie in bijlage 1).

De markt voor creatieve en taalkundige beroepen en managers is gemiddeld krap. De krapte in de zorg kan inmiddels door de aandacht op corona (misschien) weer wat ruimer zijn.

De krapte op de arbeidsmarktregio Kennemerland is in tweede en derde kwartaal van 2021 toegenomen (meest recente cijfers). In het derde kwartaal is er in de regio vooral sprake van krapte bij beroepen in de technische en agrarische sector. De krapte in de technische sector is al langere tijd zeer krap. Ook in de ICT-sector en de transport- en welzijnsberoepen is er krapte.

In december 2021 bracht het UWV een nieuwe lijst naar buiten met kansrijke beroepen om werk te vinden. Om de mogelijkheden op de arbeidsmarkt te benutten zullen mensen bij veel beroepen zich moeten om- of bijscholen. Het is dus geen kwestie van snel overstappen. De verschillende lockdowns lieten zien dat de enkele van deze beroepen erg kwetsbaar zijn.

Spanningsindicator naar beroepsgroep in de Regio Kennemerland (kwartaal 2 2019-kwartaal 1 2021) 2019 Q2

2020

Q3

Q4

Q1

2021

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Typering Spanning Typering Spanning Typering Spanning Typering Spanning Typering Spanning Typering Spanning Typering Spanning Typering Spanning Typering Spanning Typering Spanning Agrarische beroepen Bedrijfseconomische en administratieve beroepe n

-

-

Zeer krap

4,94

-

-

Gemiddeld

1,33

Ruim

0,65

Krap

1,76

Krap

2,78

Gemiddeld

1,47

Zeer krap

5,12

Zeer krap

7,30

Krap

1,61

Krap

1,61

Gemiddeld

1,22

Gemiddeld

0,93

Ruim

0,66

Gemiddeld

0,81

Gemiddeld

0,85

Gemiddeld

1,07

Krap

1,76

Krap

2,36

Commerciële beroepen Gemiddeld Creatieve en taalkundige Ruim beroepen Dienstverlenende beroep en Krap

1,19

Krap

1,54

Gemiddeld

1,48

Gemiddeld

1,26

Gemiddeld

0,73

Gemiddeld

0,93

Gemiddeld

0,77

Gemiddeld

0,71

Krap

1,57

Krap

2,43

0,34

Ruim

0,27

Ruim

0,27

Zeer ruim

0,15

Zeer ruim

0,09

Zeer ruim

0,09

Zeer ruim

0,16

Zeer ruim

0,18

Zeer ruim

0,22

Gemiddeld

0,68

2,94

Krap

2,82

Krap

1,96

Gemiddeld

1,1

Ruim

0,43

Gemiddeld

0,71

Ruim

0,31

Ruim

0,44

Gemiddeld

1,50

Krap

3,68

ICT beroepen

2,17

Krap

2,86

Krap

2,78

Krap

1,71

Krap

1,78

Krap

1,67

Krap

1,56

Krap

1,79

Krap

3,44

Zeer krap

5,16

Managers Gemiddeld Openbaar bestuur veiligh eid en juridische beroepen Gemiddeld

Krap

0,7

Ruim

0,64

Ruim

0,58

Ruim

0,5

Ruim

0,3

Ruim

0,4

Ruim

0,4

Ruim

0,46

Gemiddeld

0,73

Gemiddeld

1,28

1,26

Gemiddeld

1,45

Krap

1,73

Gemiddeld

0,96

Gemiddeld

0,73

Gemiddeld

0,89

Krap

1,56

Gemiddeld

1,43

Gemiddeld

2,50

Krap

3,85

Pedagogische beroepen

Krap

2,07

Krap

1,8

Krap

1,89

Gemiddeld

1,17

Gemiddeld

1,22

Gemiddeld

1,14

Krap

1,89

Gemiddeld

1,27

Krap

2,93

Krap

3,43

Technische beroepen

Zeer krap

4,45

Zeer krap

6,09

Zeer krap

4,41

Krap

2,88

Krap

2,05

Krap

2,63

Krap

3,14

Zeer krap

4,73

Zeer krap

6,79

Zeer krap

9,18

Transport en logistieke beroepen

Krap

2,1

Krap

3,22

Krap

3,21

Krap

2,11

Gemiddeld

1,01

Gemiddeld

1,45

Gemiddeld

1,32

Gemiddeld

1,09

Krap

2,60

Zeer krap

5,76

Zorg en welzijn beroepen Totaal

Krap Krap

2,32 1,8

Krap Krap

2,3 2,03

Krap Krap

2,61 1,75

Krap Gemiddeld

1,68 1,16

Gemiddeld Gemiddeld

1,41 0,78

Krap Gemiddeld

2,13 1,16

Krap Gemiddeld

2,18 1,04

Krap Gemiddeld

1,87 1,22

Krap Krap

2,75 2,12

Krap Krap

3,78 3,28

Leeswijzer: een krappe markt betekent veel vraag en relatief weinig aanbod. Dit is rood weergegeven. Een ruime markt betekent veel arbeidsaanbod en minder vraag. Dit is groen weergegeven. Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

Bron: UWV 32

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: schuldregeling en budgetondersteuning De gemeente Haarlem handelt de aanvragen voor schuldhulpverlening en budgetondersteuning af voor de gemeenten Haarlem, Zandvoort, Heemstede en Bloemendaal. Daarnaast hebben Beverwijk, Heemskerk en Velsen cijfers hierover aangeleverd. Buiten Haarlem zijn er een beperkt aantal aanvragen voor schuldhulpverlening waardoor het lastiger is om trends te ontwaren. Over de hele regio lijkt de trend – met uitzondering van de toename in het vierde kwartaal in 2021 – relatief stabiel. Inwoners vragen minder vaak budgetondersteuning (zie begrippenlijst) aan dan een schuldregeling. In Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal en Heemstede waren in het tweede half jaar van 2021 in totaal 76 aanvragen. Dat is iets meer dan in het eerste half jaar (70). In heel 2021 (146) waren er ook meer aanvragen budgetondersteuning dan in 2020 (113). In 2021 waren er meer aanvragen voor schuldregelingen en budgetregelingen. Het is onduidelijk of hier sprake is van een coronaeffect.

Aantal aanvragen schuldregeling per gemeente 2018

2019

2020

2021

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Haarlem

121 131 136 135 126 112 135 147 150 103 122 168 139 148 125 170

Zandvoort

23 14 12 23 21 16 19 21 28 11 15 12 11 12 18 18

Heemsteede

11

7

12

9

3

9

6

6

6

8

6

5

7

5

9

9

Bloemendaal

5

4

6

8

11

6

7

6

6

3

4

4

3

2

6

3

Velsen

22 22 26 32 31 26 20 27 15 18 30 18 29 17

1

2

Beverwijk

23 16 23 13 17

Totaal

205 194 215 220 209 178 201 229 222 150 187 219 201 196 173 221

9

14 22 17

7

10 12 12 12 17 19

Aantal aanvragen budgetondersteuning Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal en Heemstede 2018

2019

2020

2021

Q1

42

10

24

41

Q2

22

21

18

29

Q3

19

24

29

33

Q4

12

37

26

43

Totaal

95

92

113

146

Aantal aanvragen budgetondersteuning Heemskerk 2021* Q1

19

Q2

24

Q3

17

Q4

19

Totaal

79

*De cijfers van Heemskerk voor 2021 ontbreken. Bron: gemeenten Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

33

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: toekenningen NOW Vanaf eind maart tot 1 juni 2020 konden bedrijven aanspraak maken op de Eerste tijdelijke noodmaatregel overbrugging voor behoud van werkgelegenheid (NOW). Bedrijven met een omzetdaling konden hiermee een deel van de loonkosten vergoed krijgen. Het doel van de maatregel was om grootschalige werkloosheid te voorkomen. Vanaf juli 2021 loopt NOW6. Dit pakket is soberder dan de eerdere NOW-regelingen, maar heeft een langere looptijd (tot 1 december 2021). Op voorhand was de verwachting dat NOW6 vanwege de strengere eisen minder gebruikt zou worden dan NOW 3.2. In de gemeente Haarlem waren tot 11 januari 717 aanvragen voor NOW3 (bron: UWV).

Gebruik van NOW-steun per gemeente Aantal

Aandeel vestigingen*

NOW 1.0 NOW 2.0 NOW 3.0 NOW 3.2 NOW 6.0 NOW 1.0 NOW 2.0 NOW 3.0 NOW 3.2 NOW 6.0 Beverwijk

450

185

204

51

58

36%

15%

16%

4%

5%

Bloemendaal

190

105

71

22

22

34%

19%

13%

4%

4%

Haarlem

1.590

765

717

193

231

34%

16%

15%

4%

5%

Heemskerk

270

125

110

29

44

34%

16%

14%

4%

5%

Heemstede

265

105

104

17

29

36%

14%

14%

2%

6%

Velsen

530

240

227

58

72

33%

15%

14%

4%

6%

Zandvoort Regio Kennemerland

195

80

111

50

27

39%

16%

22%

10%

5%

3.490

1.605

1.544

775

483

36%

18%

16%

5%

3%

*gebaseerd op aantal vestigingen in 2021 exclusief zzp’ers

Vanaf 16 juli begon de zesde aanvraagperiode van de NOW voor de periode van juli tot december 2021. In Haarlem zijn hier 231 aanvragen voor geweest. In de Regio Zuid-Kennemerland en IJmond hebben meer bedrijven NOW 6 aangevraagd dan NOW 3.2. Het totaal aantal medewerkers bij deze bedrijven is echter lager. Inmiddels is de NOW bij zijn zevende aanvraagperiode (“NOW 7.0”). Het gebruik lijkt verder af te nemen. Tot nu toe waren er 220 aanvragen.

Bron: CBS en UWV Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

34

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandigen (Tozo) Voor zzp’ers is eind maart 2020 de Tozo-regeling ingesteld. De Tozo is een speciale regeling voor ondernemers die in de problemen zijn gekomen door de coronacrisis. Met deze regeling kunnen zij een aanvulling krijgen op hun inkomen en op het bedrijfskapitaal. De Tozo bestaat uit twee delen: 1. Een uitkering die het inkomen aanvult (levensonderhoud); 2. Een lening voor bedrijfskapitaal. Hiermee kunnen zzp’ers bijvoorbeeld de huur van bedrijfspanden betalen. Vooral kort nadat de regeling begin 2020 inging kwamen er veel aanvragen binnen. In het tweede kwartaal was het aantal Tozoontvangers het grootst. Met de versoepelingen van de coronaregels (en strengere voorwaarden voor de tweede Tozoregeling) in de maanden erna, nam het aantal ontvangers af. De stijging in Q4 2020 heeft te maken met de lockdown in december. In het tweede kwartaal van 2021 neemt het aantal van nieuwe toegekende aanvragen van beide Tozo-vormen weer toe. Dit kan verklaard worden door een nieuwe ronde Tozo-regelingen. Hetzelfde geldt voor het tweede kwartaal van 2021. In oktober 2021 is overgestapt naar een vereenvoudigde Bbz-regeling en is het niet langer mogelijk om Tozo voor het bedrijfskapitaal en het levensonderhoud aan te vragen.

Aantal ontvangers Tozo-levensonderhoud per gemeente mrt-20 apr-20 mei-20 jun-20

jul-20 aug-20 sep-20 okt-20 nov-20 dec-20 jun-21 dec-21

Beverwijk

702

748

750

276

281

273

256

185

195

231

115

-

Bloemendaal

251

404

420

253

150

122

97

39

75

95

73

-

Haarlem

3.943

4.188

4.170

1.332

1.342

1.292

1.327

724

745

1.241

613

-

Heemskerk

441

487

479

172

164

159

140

136

115

118

56

-

Heemstede

254

442

461

288

175

142

120

59

86

103

80

-

Velsen

890

1.095

1.103

439

324

314

285

234

216

265

221

-

Zandvoort

557

598

601

169

172

166

176

106

107

134

102

-

*gebaseerd op aantal zzp’ers in 2019. Aantal toegekende aanvragen Tozo-bedrijfskapitaal per gemeente apr-20 mei-20 jun-20 jul-20 aug-20 sep-20 okt-20 nov-20 dec-20 jun-21 dec-21 Beverwijk

68 tussen april en augustus

9

0

0

3

92

-

Bloemendaal

3

26

7

4

2

2

1

3

2

0

-

Haarlem

78

79

31

7

9

2

2

5

20

193

-

Heemskerk

24

6

27

0

0

0

2

0

0

0

-

Heemstede

5

16

10

4

3

2

2

4

4

1

-

Velsen

0

6

73

34

6

5

4

1

2

15

-

Zandvoort

22

22

5

0

1

0

0

2

2

58

-

De meeste mensen die de vereenvoudigde Bbz-uitkering ontvingen, maakten eerder ook gebruik van de Tozo-regeling. Er is hier niet sprake van een verlenging van de Tozo-regeling, omdat er een nieuwe aanvraag nodig was die werd getoetst op basis van nieuwe voorwaarden.

Aantal toegekende aanvragen Vereenvoudigde Bbz-regeling Beverwijk Bloemendaal Haarlem Heemstede Velsen Zandvoort

Q4 2021 7 0 67 2 3 11

Bron: gemeenten Onderzoek Haarlem – Corona Impact Monitor Regio Kennemerland editie maart 2022

35

Ondersteuningsmaatregelen, werk & inkomen: kwijtschelding belastingen De meeste verzoeken voor belastingkwijtschelding worden door inwoners ingediend nadat de belastingaanslagen verstuurd worden. De wijze waarop kwijtschelding kan worden aangevraagd is bij iedere gemeente op andere wijze ingericht. Zo krijgt men in sommige gemeenten al een formulier voor kwijtschelding bij de aanslag meegestuurd. Iedere gemeente kan besluiten op geautomatiseerde wijze kwijtschelding te verlenen waarbij gebruik wordt gemaakt van het Inlichtingenbureau. Het beleid van de gemeente bepaalt ook waarvoor kwijtschelding mogelijk is. Deze kanttekeningen maken het lastig om in de tijd en tussen gemeenten te vergelijken. Alle gemeenten leggen in principe de belastingaanslagen voor 99 procent op aan het begin van het belastingjaar (januari of februari). De piek voor wat betreft de kwijtschelding is bij iedere gemeente vergelijkbaar.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeentebestuur.heemstede.nl/api/v1/meetings/1465/documents/19752