CConstaterende datHeemstede
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 5. stikstofonderzoek-samengevoegd.pdf

Commissie Ruimte 7 december 2023, gemeente HeemstedeBij agendapunt: 7: Ontwerpbestemmingsplan ‘Duin en Vaart 12’2.480 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Blom Ecologie Koeweistraat 2 4181 CD Waardenburg

Planruimte

0418 820 288

T.a.v. dhr.

info@blomecologie.nl www.blomecologie.nl

Heemstede KVK

67221904

Onderwerp:

Stikstofonderzoek Duin en Vaart 12 te Heemstede

BTW nr.

NL856882999B01

Datum:

12 juni 2023

IBAN

NL21RABO0314240683

Project:

2023-0384

Samensteller:

Aanleiding Aan de Duin en Vaart 12 te Heemstede is een woonperceel met woning, garage en schuur gesitueerd. De initiatiefnemer is voornemens de bestaande bebouwing op de planlocatie te saneren ten behoeve van een twee onder één kapwoning. De kelder, fundering en vloer worden uit beton geconstrueerd, de rest van de bebouwing zal in CLT uitgevoerd worden. Het bestemmingsplan voorziet deels niet in de beoogde ruimtelijke ingreep en dient derhalve gedeeltelijk te worden gewijzigd van ‘Tuin’ naar ‘Wonen’ (figuur 1).

Figuur 1 Locatie van de activiteiten (Quickscan Wnb, Honingh 2023).

Natura 2000 De planlocatie ligt op een afstand van 1 km tot het Natura 2000-gebied ‘Kennemerland Zuid’ (figuur 2). Een toename in stikstofdepositie kan een negatief effect sorteren op kwetsbare en gevoelige habitattypen of leefgebieden binnen Natura 2000-gebieden. Middels een berekening met de AERIUS Calculator wordt rekenkundig inzichtelijk gemaakt of de voorgenomen ontwikkeling resulteert in een verhoging van stikstofdepositie binnen stikstofgevoelige habitattypen of leefgebieden van Natura 2000-gebieden. De nieuwe habitatkartering afkomstig uit het Wijzigingsbesluit Habitatrichtlijngebieden is op 25 november 2022 vastgesteld.

Figuur 2

De planlocatie ligt op een afstand van circa 1 km tot het Natura 2000-gebied ‘Kennemerland Zuid’ (nationaal Georegister PDOK)).

Locaties van stikstofemissie

Figuur 3

De stikstofemissie wordt gemodelleerd middels een verkeersweg en een planlocatie (AERIUS Calculator).

Stikstofemissie gebruiksfase Verkeer De beoogde ontwikkeling betreft de bouw van een twee onder één kapwoning. De woning wordt geclassificeerd als koop, huis, twee-onder-een-kap, rest bebouwde kom en Matig stedelijk. Er is een bestaande woning, maar in de berekening wordt aangenomen dat zonder, interne saldering, in de gebruiksfase extra stikstofemissie wordt veroorzaakt door de nieuwe woning. Ten opzichte van de huidige situatie leidt de beoogde ingreep worst-case tot een toename van circa 8,2 verkeersbewegingen (CROW Toekomstbestendig parkeren, 2012). Voor de extra aangetrokken verkeersbewegingen worden deze voor 50% in noordelijke richting en 50% in zuidelijke richting gemodelleerd (figuur 3), totdat deze verkeersbewegingen opgaan in het heersende verkeersbeeld. Hiervan is sprake indien het aan- en afrijdende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet dan wel niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg kan bevinden. Of zich daar daadwerkelijk ander verkeer bevindt, is niet relevant in het kader van de vraag of de gevolgen voor het milieu van het af- en aanrijdende verkeer aan de beoogde ontwikkeling kunnen worden toegerekend.

Stikstofemissie aanlegfase Gedurende de sloopfase en de aanlegfase wordt een tijdelijke toename in stikstofemissie verwacht. Deze stikstofemissie komt ten gevolge van: 1. De inzet van machines op de werklocatie en; 2. Het aan- en afvoeren van personeel, materiaal en machines middels verkeersbewegingen. Tabel 1

Inzet van mobiele werktuigen gedurende de aanlegfase. Stage

Gemiddelde motorbelasting

Vermogen (kW)

Draaiuren

Graafmachine

IV

36,7%

200

16

Bouwrijp maken

Graafmachine

IV

36,7%

80

8

Bouwrijp maken

Trilplaat

IV

25,3%

20

8 16

Fase

Werktuig

Sloop

Woningbouw

Heistelling

IV

36,7%

200

Woningbouw

Betonpomp

IV

25,3%

200

8

Woningbouw

Hijskraan

IV

38%

200

10

Woningbouw

Graafmachine

IV

36,7%

75

16

Woningbouw

Trilplaat

IV

25,3%

20

4

Tabel 2 Bepaling van de gemiddelde motorbelasting zoals conform Ligterink et al 2021.. Inzet

Gemiddelde motorbelasting

Beperkt

Wisselend

25,3%

Transmissie

Dynamisch

Wisselend

29,9%

Hydrauliek

Dynamisch

Wisselend

36,7%

Vaste as

Hoge last

Wisselend

38,0%

Transmissie

Constant

Continue

37.0%

Hydrauliek

Constant

Continue

45,6%

Vaste as

Constant

Continue

47,3%

Aandrijving

Motorbelasting

Vaste as

Conform de Instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2022 (BIJ12, 2023) wordt voor de berekening van het brandstofverbruik van mobiele werktuigen, met behulp van de AUB-spreadsheet van TNO (Ligterink et al. 2021), de volgende formule gebruikt: 𝐿𝐵𝑃𝐽 = 𝐵 ∗ 𝐷 Waarin: LBPJ:

Brandstofverbruik [liter/jaar]

B:

Brandstofverbruik volgens de AUB-spreadsheet van TNO (Ligterink et al 2021) [liter/uur]

D:

Aantal draaiuren per jaar [uur/jaar]

De samenvatting van de inzet van mobiele werktuigen en de bijbehorende draaiuren, brandstofverbruik en Adblueverbruik staat in tabel 2. Het Adblueverbruik voor Stage IV en V werktuigen mag geschat worden op 6% van het brandstofverbruik (BIJ12, 2023). Tabel 2 Samenvatting van mobiele werktuigen gedurende de aanlegfase als input voor de AERIUS Calculator. Werktuig

Stage

Vermogen (kW)

Draaiuren (uur/jaar)

Brandstofverbruik (liter/jaar)

Adblueverbruik (liter/jaar)

23

n.v.t.

Lichte machines

IV

20-60

12

Middelzware machines

IV

60-150

24

203

12

150-500

50

1067

64

Zware machines

IV

De tijdelijke toename in verkeersbewegingen tijdens de aanlegfase wordt in onderstaande tabel berekend (tabel 3). Tabel 3 Samenvatting van de verkeersbewegingen gedurende de aanlegfase als input voor de AERIUS Calculator. Type verkeer

Weken aanlegfase

Aantal per week

Totaalaantal

Licht verkeer

30

20

600

Middelzwaar vrachtverkeer

30

4

120

Zwaar vrachtverkeer

30

2

60

Resultaten gebruiksfase Er is geen sprake van toename van stikstofdepositie ten gevolge van de beoogde ruimtelijke ingreep in de gebruiksfase. Resultaten aanlegfase Er is geen sprake van toename van stikstofdepositie ten gevolge van de beoogde ruimtelijke ingreep in de aanlegfase. Conclusie De beoogde ontwikkeling is wat betreft stikstofdepositie en gebiedsbescherming gedurende de gebruiksfase en de aanlegfase uitvoerbaar in het kader van de Wet natuurbescherming. Derhalve is er geen vergunning nodig en zijn er voor stikstof geen verdere vervolgstappen noodzakelijk.

We hopen u met dit schrijven voldoende te hebben geïnformeerd. We verblijven in afwachting van uw reactie.

Met vriendelijke groet,

Blom Ecologie B.V.,

Blom Ecologie B.V.,

Auteur

Collegiale toets

Blom Ecologie B.V. Koeweistraat 2 - 4181 CD Waardenburg Niets uit deze rapportage mag zonder schriftelijke toestemming van de opdrachtgever en Blom Ecologie B.V. worden gebruikt door derden. Onder gebruik worden alle vormen van kopie, openbaarmaking en elke andere toepassing begrepen. Deze rapportage mag alleen gebruikt worden voor het doel waarvoor het is samengesteld. Blom Ecologie B.V. is niet aansprakelijk voor schade die voortkomt uit toepassing van de resultaten van werkzaamheden en/of gegevens verkregen van Blom Ecologie B.V.

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

C.J. Blom Duin en Vaart 12 , 2105 MJ Heemstede Stikstofonderzoek Duin en Vaart 12 te Heemstede Aanlegfase stikstofberekening Duin en Vaart 12 te Heemstede

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RYk28RJaBPDK 12 juni 2023, 10:37 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Aanlegfase - Beoogd Aanlegfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RYk28RJaBPDK (12 juni 2023)

2023 -

0,3 kg/j

8,2 kg/j

2/7

Projectberekening

Aanlegfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Bron 1 Verkeersnetwerk

RYk28RJaBPDK (12 juni 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

0,3 kg/j 11,1 g/j

7,8 kg/j 0,3 kg/j

3/7

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RYk28RJaBPDK (12 juni 2023)

4/7

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Aanlegfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RYk28RJaBPDK (12 juni 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/7

Projectberekening

Aanlegfase, Rekenjaar 2023 1

Naam Locatie

Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning Bron 1 X:102149,41 Y:485451,43

Naam

NOₓ NH₃

Stageklasse

Lichte machines

Brandstof­verbruik

Stage-IV, 2014-2018, <= 56 kW, diesel, 23 l/j SCR: nee

Draaiuren AdBlue verbruik

12 u/j

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 203 l/j SCR: ja

24 u/j

Zware machines

Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, 1067 l/j SCR: ja

50 u/j

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Bron 2 X:102320,6 Y:485646,76 701,21 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 3

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Bron 3 X:102211,78 Y:485344,37 333,53 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

RYk28RJaBPDK (12 juni 2023)

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Stof Emissie

NOₓ NH₃

Middelzware machines

2

7,8 kg/j 0,3 kg/j

12 l/j

NOₓ NH₃

64 l/j

NOₓ NH₃

0,5 kg/j 0,0 kg/j 1,3 kg/j 48,7 g/j 6,0 kg/j 0,3 kg/j

Links Rechts NOₓ 0,2 kg/j Type scherm - NO₂ 54,4 g/j Hoogte - NH₃ 7,5 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

300,0 p/jaar 60,0 p/jaar 30,0 p/jaar 0,0 p/jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 0,1 kg/j Type scherm - NO₂ 25,9 g/j Hoogte - NH₃ 3,6 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

300,0 p/jaar 60,0 p/jaar 30,0 p/jaar 0,0 p/jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

6/7

Projectberekening

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230606_5e1adbf5a8 Database versie 2022.1_5e1adbf5a8 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RYk28RJaBPDK (12 juni 2023)

7/7

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:

www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

C.J. Blom Duin en Vaart 12 , 2105 MJ Heemstede Stikstofonderzoek Duin en Vaart 12 te Heemstede Gebruiksfase stikstofberekening Duin en Vaart 12 te Heemstede

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

RpoLhkm5mjuw 12 juni 2023, 10:37 Wnb-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Gebruiksfase - Beoogd Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

RpoLhkm5mjuw (12 juni 2023)

2023 -

24,3 g/j

0,4 kg/j

2/6

Projectberekening

Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 

Verkeersnetwerk

RpoLhkm5mjuw (12 juni 2023)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

24,3 g/j

0,4 kg/j

3/6

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). RpoLhkm5mjuw (12 juni 2023)

4/6

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)

Totaal

RpoLhkm5mjuw (12 juni 2023)

-

Hoogste totale Met toename Grootste depositie (mol (ha gekarteerd) toename (mol N/ha/jr) N/ha/jr)

-

-

-

Met afname (ha Grootste gekarteerd) afname (mol N/ha/jr)

-

-

5/6

Projectberekening

Gebruiksfase, Rekenjaar 2023 1

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Bron 1 X:102209,73 Y:485341,54 309,11 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 2

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Wegverkeer | Weg

Naam Locatie Lengte Wegtype Rijrichting Tunnelfactor Type hoogteligging Weghoogte Verkeer

Bron 2 X:102323,73 Y:485654,9 677,53 m Binnen bebouwde kom (doorstromend) Beide richtingen 1 Normaal 0m

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Max. snelheid

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Links Rechts NOₓ 0,1 kg/j Type scherm - NO₂ 24,0 g/j Hoogte - NH₃ 7,6 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

4,1 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ 0,2 kg/j Type scherm - NO₂ 52,7 g/j Hoogte - NH₃ 16,7 g/j Afstand tot de weg - -

Voertuigbewegingen

4,1 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal 0,0 p/etmaal

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2022.1_20230606_5e1adbf5a8 Database versie 2022.1_5e1adbf5a8 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/

RpoLhkm5mjuw (12 juni 2023)

6/6

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeentebestuur.heemstede.nl/api/v1/meetings/1940/documents/30486