CConstaterende datHeemstede
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 3 Ontwerp jaarverslag.pdf

Gemeenteraad 6 juli 2023, gemeente HeemstedeBij agendapunt: 4: Ontwerp jaarverslag 2022 Veiligheidsregio Kennemerland en ontwerp programmabegroting 2024-2027 Veiligheidsregio Kennemerland42.591 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 5

Voldoen aan de AVG, de Baseline Informatieveiligheid Overheid (BIO) en NEN7510.

Landelijk is er aandacht gekomen voor een versnellingsplan BIO. NEN7510 en BIO hebben grotendeels dezelfde maatregelen. De externe audit staat gepland voor januari 2023 en daarom is er in Q4 hard gewerkt aan het voorbereiden op een succesvol verloop en uitkomst van de audit.

Periodieke activiteiten ter verhoging van de awareness van medewerkers op het gebied van privacy en informatieveiligheid.

Er is een phishing actie geweest en er is door de functionarissen privacy en Informatieveiligheid gestart met de basis voor een nieuw awareness programma voor 2023 dat verplicht gaat worden voor alle medewerkers.

Planmatig realiseren van een samenhangend informatiestelsel (met elkaar verbinden van registraties (medewerkers, objecten, incidenten).

In Q4 2022 is het werk op een externe datawarehouse geïnitieerd t.b.v. bedrijfsvoerings- dashboards voor de hele organisatie. Deze dashboards zullen naar verwachting operationeel zijn in de loop van Q1 2023. Daarnaast is een strategie m.b.t. het integraal belegen van BI in de VRK afgestemd voor de komende twee jaar.

Implementeren van het vastgestelde beleid voor Informatie-management o.a. door de projecten Kernregistratie medewerkers, het Zaakgericht werken en het vernieuwen van het Intranet en starten met een samenwerkingsomgeving (intern/extern).

In 2022 is een nieuw zaaksysteem geïmplementeerd. Daarnaast werd er een nieuw Intranet (incl. slimme indexering van de informatie erin) uitgerold. Tot slot is de implementatie van een samenwerkings-platform (op basis van Microsoft) geïnitieerd. In Q4 is ook een plan uitgebracht voor het updaten van de IM-roadmap in de loop van 2023, waar data gedreven werken (BI) en het organisatie breed aanknopen van kennis en informatie een centrale plek in krijgen.

Inzet van Business Intelligence (BI) voor verbeteren bedrijfsprocessen én delen informatie, doorontwikkeling van Dashboards en andere pilots t.b.v. stuurinformatie.

De ontwikkeling van bedrijfsvoeringsdashboards is gestart. De eerste versie van de dashboards wordt uitgerold in de loop van Q1 2023. Een strategie voor het integraal beleggen van BI/datagedreven werken binnen de organisatie is ook opgesteld en vastgesteld. Hiermee is strategie bepaalt voor 2023 en 2024. Daarna wordt opnieuw bezien hoe BI verder kan worden ontwikkeld en ingezet.

Wat wilden we bereiken met welk beoogd maatschappelijk effect? Goed werkgeverschap met als beoogd effect en organisatie die een afspiegeling vormt van de maatschappij, met medewerkers die vakbekwaam zijn én blijven waarbij continu geanticipeerd wordt op ontwikkelingen.

Wat wilden we daarvoor doen?

Wat hebben we daarvoor gedaan?

Operationeel doel: Realiseren duurzaam inzetbaar personeel en gevarieerd medewerkersbestand.

Ambities 2022-2026

Realisatie en prestaties 2022

Inzetten van diverse middelen om flexibiliteit te bevorderen: regionale Flexpool, klussenbank.

We werken met regioflexwerk ook voor klussen.

Uitvoeren loopbaanscan vanuit Cao.

Wordt naar behoefte ingezet, ook wordt gebruik gemaakt van de TMA (Talent Motivatie Analyse).

Uitvoeren van het Generatiepact en daarmee instroommogelijkheden voor jonge medewerkers creëren.

De regeling Generatiepact is in 2022 opnieuw verlengd.

Investeren in leiderschap (gericht op kwaliteit werkrelaties, ontwikkeling talent en duurzame inzetbaarheid personeel).

Traject Leiderschap en teamontwikkeling is gestart.

VRK voor mensen met een beperking tot de arbeidsmarkt toegankelijker te maken.

Wordt d.m.v. recruitment aandacht aan besteed.

Voor mensen met een achterstand tot de arbeidsmarkt en een andere etnische achtergrond geldt bijzondere aandacht bij het invullen van vacatures.

Idem.

Intern doel: per jaar hebben 10% van de medewerkers SBD en FB tijdelijk of definitief een andere klus/baan dan wel project gedaan.

Dit doel is gerealiseerd.

Operationeel doel: Aantrekkelijk werkgever zijn nu en in de toekomst (borgen continuïteit van de organisatie).

Ambities 2022-2026

Realisatie en prestaties 2022

Balans aanbrengen tussen thuiswerk en samenwerken en tussen digitaal en fysiek, met inzet van adequate platforms en voorzieningen.

Wordt aan gewerkt o.a. door start projectgroep hybride werken en uitrol Mobiel Samen Werken.

Het actief uitdragen van het profiel van de VRK als (toekomstig) werkgever en het bij gelegenheden en evenementen zichtbaar maken van de VRK als werkgever (presentatie /marketing/werving).

Is uitgevoerd binnen de recruitment activiteiten (o.a carriers beurs).

‘Jong VRK’ als platform kennis delen en denktank voor jonge VRKmedewerkers.

Jong VRK is actief met diverse activiteiten.

Pagina 59

JAARVERSLAG 2022

Wat wilden we bereiken met welk beoogd maatschappelijk effect? Het bevorderen van leren, verbeteren en innoveren met als beoogd effect tevreden klanten en partners.

Wat wilden we daarvoor doen?

Wat hebben we daarvoor gedaan?

Operationeel doel: Realiseren geborgd kwaliteitsbeleid en ISO-certificering van de gehele organisatie behouden.

Ambities 2022-2026

Realisatie en prestaties 2022

Implementeren van het voor 2020-2022 vastgestelde kwaliteitsbeleid.

Informatieveiligheid inclusief privacy gaat in 2023 deel uitmaken van de PDCA-kwaliteitscyclus. De basis voor integratie van informatieveiligheid en kwaliteit is in 2022 uitgewerkt.

‘Samen leren en sturen’ (creëren kwaliteitscultuur).

De kwaliteitscyclus is integraal onderdeel van de teamplancyclus geworden.

(Spiegel)gesprekken en kwaliteitsaudits om te leren en ontwikkelen en daarnaast het kwaliteitsniveau van certificering aantoonbaar te behouden.

Er zijn spiegelsessies uitgevoerd bij de verschillende teams in de VRK. De ontwikkelpunten die daaruit voortkomen vormen input voor de teamplannen. Verder is een rapportage opgesteld met de met VRK-brede ontwikkelpunten die uit de Spiegelsessies naar voren zijn gekomen.

Ondersteunen adequate klachtafhandeling, ook met inzet om te leren en te verbeteren.

Er is een nieuwe klachtencommissie ingesteld die bestaat uit externen met verschillende expertises, waardoor klachten onafhankelijk en adequaat worden behandeld. Ook is ervoor gezorgd dat binnen een maand na de zitting de uitspraak is verzonden.

Wat heeft het gekost? Taakveld 0.4 Overhead

Rekening 2021 Bedragen x € 1000 FB Communicatie

Uitg.

Ink.

418

Begroting 2022 Saldo

Uitg.

Ink.

Rekening 2022 Saldo

Uitg.

Ink.

Resultaat Saldo

-

-418

562

-

-562

643

-

-643

-81

FB Financien & Administratie

1.943

-

-1.943

2.222

-

-2.222

2.148

-

-2.148

74

Facilitaire gebruiksartikelen

190

-

-190

211

-

-211

195

-

-195

16

Inkoop

1.002

151

-851

598

-

-598

897

-

-897

-299

Kantoorhuisvesting

1.030

107

-923

1.223

-

-1.223

959

-

-959

264

FB Vastgoed

529

-

-529

620

-

-620

569

-

-569

51

Informatiemanagement

563

-

-563

633

-

-633

735

-

-735

-102

641

-

-641

884

-

-884

710

-

-710

174

HRM

Informatie Beheer (DIV)

2.637

71

-2.566

2.938

75

-2.863

2.983

79

-2.904

-41

Facilitaire zaken

779

87

-693

810

-

-810

755

4

-751

59

Informatievoorziening en automatisering

3.253

5

-3.247

3.603

-

-3.603

3.286

-

-3.286

317

Bestuurszaken en bestuursondersteuning

1.932

-

-1.932

1.978

-

-1.978

2.147

-

-2.147

-169

Leidinggevenden primair proces inclusief managementondersteuning

3.933

14

-3.918

4.146

16

-4.130

4.202

4

-4.199

-69

Totaal producte Interne Dienstverlening

18.850

435

-18.414

20.428

91

-20.337

20.229

87

-20.143

194

Totaal projecten Interne Dienstverlening

4

-

-4

5

-

-5

4

-

-4

1

Totaal Interne Dienstverlening

18.854

435

91 -20.342 20.233

87

-20.147

195

BDUR

-

1.562

1.562

-

1.572

1.572

-

1.571

1.571

-1

Totaal dekkingsbronnen

- 1.562

1.562

- 1.572

1.572

-

1.571

1.571

-1

-18.770 20.233 1.658

-18.576

194

47

47

-

333

333

-116

-18.274 20.233 2.038

-18.196

78

-18.418 20.433

Dekkingsbronnen:

Resultaat voor bestemming Interne Dienstverlening Onttrekking reserve Generatiepact Onttrekking reserve Duurzaamheid Resultaat na bestemming Interne Dienstverlening

18.854

1.997

-

46

46

51

51

18.854 2.094

-16.856 20.433 1.663 -

-16.759 20.433

47

47

449

449

2.159

-

Pagina 60

JAARVERSLAG 2022

Het positief resultaat op het programma Interne Dienstverlening van € 78.000 bestaat uit: • Facilitair Bedrijf € 270.000 • Kantoorhuisvesting € 264.000 • Bestuurszaken en –ondersteuning € -169.000 • Informatiemanagement € -102.000 • Leidinggevenden primair proces € -69.000 € 194.000 Lagere onttrekking uit bestemmingsreserve € -116.000 Resultaat € 78.000

Facilitair Bedrijf Het saldo van het Facilitair Bedrijf bedraagt ten opzichte van de begroting € 270.000. Communicatie (€ 81.200 nadeel) Op het gebied van communicatie is extra inzet geweest. Vanaf 2023 zijn deze kosten door interne herprioritering structureel geborgd. Financiën en Administraties (€ 74.200 voordeel) Binnen F&A was sprake van incidentele vacatureruimte en onderuitputting op adviesbudgetten. Inkoop (€ 298.800 nadeel) De achterstanden m.b.t. rechtmatige inkoop zijn in 2022 voortvarend opgepakt. Zoals gemeld in de tweede bestuurs­ rapportage heeft deze inhaalslag meer inzet gevraagd dan in de begroting was voorzien. Vanaf 2023 zijn extra middelen beschikbaar gesteld voor de professionalisering inkoop. FB Vastgoed (€51.700) Het voordeel op de afdeling Vastgoed wordt veroorzaakt door lagere salarislasten en het niet tot besteding komen van het budget makelaarsdiensten in 2022 voor grondaankopen. Informatiebeheer (DIV) (€ 174.300 voordeel) Het voordeel op het budget informatiebeheer is het resultaat van een lagere personeelsbezetting dan begroot. Als gevolg van een juridisch conflict met de oorspronkelijk beoogde leverancier voor het pakket Zaakgericht Werken is vertraging ontstaan in de uitrol. Vanwege deze vertraging is er over 2022 nog geen sprake van licentiekosten. Ondertussen is gestart met de implementatie van een nieuw pakket.

HRM (€ 40.700 nadeel) Er is extra inhuur geweest voor het project hybride werken wat tot meerkosten heeft geleid. Er is sprake een klein voordeel op het gebied van BHV-activiteiten en vitaliteit als gevolg van de nasleep van coronabeperkingen. Facilitaire Zaken (€ 58.900 voordeel) Dit voordelig resultaat is het gevolg van vacatureruimte op de functie receptionist.

Informatievoorziening en automatisering (voordelig resultaat € 317.200) Het voordeel op de ICT-budgetten wordt veroorzaakt door onderbezetting op de afdeling ICT. De werving van gekwalificeerd ICT-personeel blijkt zeer lastig. Ook is er sprake van een voordeel op de automatiseringsbudgetten als gevolg van vertraging in de uitrol van nieuwe pakketten en ondersteunende infrastructuur.

Kantoorhuisvesting (€ 264.300 voordeel) Het voordeel kantoorhuisvesting is het gevolg van de verkoop van de Athenestraat (€ 178.000) en een lagere onttrekking aan de reserve duurzaamheid. Op basis van het plan van aanpak duur­zaam­heid was een volledige besteding van de reserve duur­zaam­heid voorzien in 2022. Alle projecten zitten ondertussen in de uitvoeringsfase, nog niet alle projecten zijn echter afgerond. Om deze reden is de onttrekking aan de reserve duurzaamheid verlaagd naar het niveau van de daadwerkelijke uitgaven. Het restant zal in 2023 tot besteding komen. Tot slot is er sprake van een, als gevolg van prijsstijgingen, noodzakelijke extra dotatie aan de onderhoudsvoorziening Zijlweg.

Bestuurszaken en ondersteuning (€ 169.000 nadeel) Directie en managementdagen Na twee jaar coronabeperkingen is sprake van een lichte over­schrij­ ding op de representatiebudgetten die beschikbaar zijn voor het organiseren van ontmoetingen. Daarnaast is een overschrijding op salaris­kosten vanwege de omzetting van compensatie-uren in verlof­op­ bouw en vallen de lidmaatschapskosten WVSV (Werk­gevers­vereniging Samenwerkende Veiligheidsregio’s) structureel hoger uit dan voorzien. Staf, bestuur en directie De overschrijding binnen de staf is het gevolg van gemaakte kosten voor inhuur i.v.m. moeilijk vervulbare vacatures en extra juridische onder­s teuning die in 2022 nodig is gebleken. De juridisering laat zich ook zien in de procedures die de VRK te voeren heeft. Dit maakt het nodig externe ondersteuning in te schakelen. Uit de invoering van de Wet Open Overheid vloeit extra werk die naast initiële ook structurele kosten opleveren. Deze beide ontwikkelingen worden betrokken bij de programmabegroting 2024. In 2022 zijn minder kosten gemaakt voor het kwaliteitssysteem en kosten die samen­ hangen met de audit NEN 7510. Deze audit is begin 2023 uitgevoerd. Bestuurskosten De representatiekosten van het bestuur laten in 2022 een lichte overschrijding zien.

Informatiemanagement (€ 102.000 nadeel) De beschikbare middelen voor Informatiemanagement 2022 zijn met name ingezet op het project samenwerkingsplatform, mobiele werkplek en de ontwikkeling van bedrijfsvoering dashboard. Op dit laatste onderdeel zijn extra kosten gemaakt. Met ingang van 2022 is dit project onderdeel van programma Interne dienstverlening in plaats van programma Multidisciplinaire samenwerking.

Leidinggevende primair proces (€ 69.000 nadeel) Hogere managementkosten dan begroot leiden tot een nadeel op de budgetten voor leidinggevenden primair proces.

Pagina 61

JAARVERSLAG 2022

4.15 Programma Financiële middelen In het programma Financiële middelen wordt ingegaan op zaken, die niet gerelateerd zijn aan specifieke programma’s. Dit zijn met name het financieringsresultaat, het budget onvoorzien en het aandeel BDUR gelden voor Amsterdam-Amstelland. Taakveld 922. Algemene baten en lasten

Rekening 2021 Bedragen x € 1000

Uitg.

Ink.

Generatiepact

Begroting 2022 Saldo

Uitg.

-

-

Ink.

Rekening 2022

Saldo

150

-

Uitg.

Ink.

-150

Resultaat Saldo

-

-

150

Incidentele baten en lasten

-

89

89

-

-

-

-8

-

8

8

Kosten verbonden aan geldlening

-

-

-

108

-

-108

90

-

-90

18

Financierings­resultaat

17

125

108

-

336

336

-

209

209

-127

1.250

-

-1.250

1.250

-

-1.250

1.250

-

-1.250

-

124

-

-124

110

-

-110

-

-

-

110

1.391

214

-1.177

1.618

336

-1.282

1.332

209

-1.123

159

Aandeel A'dam-Amstelland in interreg. versterkingsgelden Onvoorzien Totaal Financiële middelen Dekkingsbronnen: BDUR

-

1.250

1.250

-

1.250

1.250

-

1.250

1.250

-

Totaal dekkings­bronnen

-

1.250

1.250

-

1.250

1.250

-

1.250

1.250

-

Resultaat voor bestemming Financiële middelen

1.391

1.464

73

1.618

1.586

-32

1.332

1.459

127

159

Toevoeging reserve Generatiepact

139

-150

-150

-23

9

Resultaat na bestemming Financiële middelen

1.530

-139 1.464

-66

­ Generatiepact Conform voorgaande jaren is het resultaat op Generatiepact ad. € 150.236 toegevoegd aan de bestemmingsreserve Generatiepact. Kosten verbonden aan geldlening (€ 18.000 voordeel) In 2022 zijn twee leningen vervroegd afgelost en overgesloten naar een lagere rente. De boeterente is meegefinancierd en geactiveerd onder immateriële vaste activa.

150 1.618

1.586

-32

1.482

1.459

Financieringsresultaat (€ 127.000 nadeel) Het financieringsresultaat over 2022 bedraagt € 209.000, bij de begroting werd uitgegaan van een voordeel van € 336.000. De rentes zijn in 2022 snel gestegen en dit heeft een nadelig effect gehad op de rente voor nieuw te sluiten leningen in 2022.

Pagina 62

JAARVERSLAG 2022

5. Paragrafen 5.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Reservebeleid Het reservebeleid staat opgenomen in de nota Financieel beleid en dateert uit februari 2021. Op basis van de richtlijnen van het Gemeen­schappelijk financieel Toezichtkader 2022 gemeen­schappelijke Regelingen (GTK) is de hoogte van de Algemene Reserve bepalend voor de berekening van de weerstandscapaciteit. Daarnaast wordt de begrotingspost Onvoorzien voor één jaar meegerekend. Kwantificering van risico’s Jaarlijks wordt ten behoeve van de programmabegroting het risico­ profiel nader geanalyseerd en zijn risico’s maximaal gekwanti­ficeerd. Daar waar mogelijk zijn de risico’s voorzien van een mogelijke finan­ciële impact en een inschatting van de kans dat het risico zich ook daadwerkelijk zal voordoen. Hierbij wordt aan­getekend dat de ingeschatte Kans percentages gerelateerd zijn aan een periode van vier jaar, de periode van de meerjarenbegroting. De gekwanti­ ficeerde risico’s in de programmabegroting 2022 telden op tot een bedrag van € 4.8 miljoen. Weerstandspositie De weerstandspositie wordt uitgedrukt in een ratio. Deze ratio wordt, overeenkomstig de BBV-regels (Besluit Begroting en Verantwoording), als volgt bepaald: beschikbare weerstandscapaciteit benodigde weerstandscapaciteit Naast de algemene reserve maakt de ruimte in de bestaande begro­ ting deel uit van de weerstandscapaciteit.

Immers, deze ruimte kan worden ingezet om tegenvallers op te vangen. De begroting bevat een structurele post voor onvoorzien van € 110.000. Voor het betreffende begrotingsjaar geeft dat een weerstandsbedrag van € 110.000. Door het Nederlands Instituut voor Risicomanagement (NARIS) is een, in overheidsland breed toegepaste, beoordelingsmatrix opgesteld om de weerstandsratio te kunnen kwalificeren. Ratio

Beoordeling

Groter dan 2

uitstekend

Tussen de 1,4 en 2

ruim voldoende

Tussen de 1 en 1,4

voldoende

Tussen de 0,8 en 1

matig

Tussen de 0,6 en 0,8

onvoldoende

Lager dan 0,6

ruim onvoldoende

Deze beoordelingstabel gaat uit van een eigenstandige verant­woorde­ lijk­heid van de organisatie voor de weerstandspositie. Het bestuur van de VRK gaat er echter vanuit dat de regio­gemeenten mederisicodrager zijn, hetgeen leidt tot een vastgestelde ratio van 0,7. De kans dat een beroep moet worden gedaan op de gemeenten is

groter naar mate de reserve van de VRK kleiner is, maar er mag vanuit gegaan worden dat die situatie zich niet snel zal voordoen. Risico’s manifesteren zich normaal gesproken niet gelijktijdig. Spreiding in de tijd geeft de gelegenheid om, als sprake is van een tegenvaller, tijdig voor aanvulling van de reserve zorg te dragen. De volgende spelregels gelden voor de situaties dat de reserves feitelijk hoger of lager zijn dan het gewenste niveau op basis van het reservebeleid. Daarbij geldt als uitgangspunt dat het niet wenselijk is steeds te moeten acteren bij heel kleine afwijkingen. Hieruit volgen deze spelregels: • Als de reserves meer dan € 0,25 miljoen uitstijgen boven het gewenste niveau, neemt het AB in overweging reservemiddelen terug te laten vloeien naar de gemeenten • Als de reserves meer dan € 0,25 miljoen onder het gewenste niveau zijn, neemt het algemeen bestuur maatregelen in overweging om – in eerste instantie binnen de bestaande begrotingskaders van de VRK – tot het versterken van het reserveniveau te komen. De actuele herijking en kwantificering van de risico’s bedraagt € 4.6 miljoen. Bij een ratio van 0,7 leidt dat tot een benodigde weerstandscapaciteit van afgerond € 3.2 miljoen. Gegeven de post onvoorzien in de begroting, is dan een reserve benodigd van € 3.1 miljoen.

Het effect op de benodigde hoogte van de algemene reserve is betrokken bij de resultaatbestemming. Relevante Beleidsnotities en wettelijk kader • Nota Financieel beleid 2021 • Gemeenschappelijk financieel Toezichtkader Gemeenschappelijke Regeling 2022 (GTK) • BBV Risico’s De belangrijkste risico’s die in de programmabegroting 2022 werden voorzien hebben betrekking op: • Rechtspositie brandweervrijwilligers • Niet voldoen aan regels privacy • Wegvallen grote subsidies Terugkijkend naar 2022 kan worden geconcludeerd dat bovengenoemde risico’s geen consequenties hebben gehad in het verantwoordingsjaar. De overige risico’s zijn voor de komende jaren nog wel relevant, en zijn daarom opnieuw opgenomen in de risicoparagraaf van de programmabegroting. Claim datadiefstal Op 28 maart 2023 is de VRK, in een collectieve actie wegens tien­ tallen overheidsorganisaties, gedagvaard vanuit de Stichting ICAM. Deze stichting claimt o.a. € 500 voor iedere Nederlander die ten tijde van de datadiefstal in de coronasystemen stond, hetgeen optelt tot een landelijk totaalbedrag van € 3,2 miljard. De VRK is aangeschreven naast VWS, GGD GHOR Nederland, alle GGD’en en nog enkele veiligheidsregio’s en enkele gemeenten. De claim is doorgeleid naar de verzekeraar van de VRK. De claim wordt op dit

Pagina 63

JAARVERSLAG 2022

moment in gezamenlijkheid door de gedagvaarde organen bestudeerd, vooralsnog is eerst de vraag of de claim ontvankelijk is. Het zal naar verwachting nog jaren duren voordat er een definitieve uitspraak ligt in deze zaak en er is nog geen enkele inschatting te maken van eventuele financiële gevolgen, mocht de zaak daad­werkelijk tot inhoudelijke behandeling bij een rechter komen. De VRK houdt geen rekening met dergelijke kosten, mede vanuit het uitgangspunt dat de kosten die te maken hebben met de bestrijding van het coronavirus, dus ook deze mogelijke kosten, worden gedragen door het Rijk.

Kengetallen Artikel 11 van het Besluit begroting en verantwoording kent de verplichting om kengetallen op te nemen, conform onderstaande tabel. De kengetallen dienen tot doel om gemakkelijker inzicht te krijgen in de financiële positie van een overheidsorganisatie. De kengetallen grondexploitatie en belastingcapaciteit zijn niet van toepassing op de VRK.

Verloop van de kengetallen Verslag 2021

Begroting 2022

Verslag 2022

netto schuldquote

Kengetallen:

18,2%

34,00%

25,8%

netto schuldquote gecorrigeerd voor leningen

18,2%

34,00%

25,8%

solvabiliteit

10,1%

7,90%

7,6%

structurele exploitatieruimte

1,00%

0,00%

0,4%

Netto Schuldquote

Structurele exploitatieruimte

De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schulden­ lasten ten opzichte van de eigen middelen. Het geeft een indicatie van de mate waarin de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie drukken. Een laag percentage is gunstig. De VNG adviseert om 130% als maximum norm te hanteren en daarboven de schuld af te bouwen. De netto schuldquote van de VRK van 25,8% blijft ruim onder dit gestelde maximum. Om inzicht te verkrijgen in hoeverre er sprake is van doorlenen wordt de netto schuldquote zowel in- als exclusief doorgeleende gelden weergegeven (netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen).

Dit cijfer helpt mee om te beoordelen welke structurele ruimte een veiligheidsregio heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Een positief percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten (waaronder de rente en aflossing van een lening) te dekken.

Solvabiliteit Naast een buffer tegen optredende risico’s, wordt eigen vermogen benut voor de financiering van investeringen. Investeringen worden ook gefinancierd met vreemd vermogen (leningen). Een gezonde verhouding tussen vreemd en eigen vermogen (solvabiliteit) draagt bij aan een doeltreffende en efficiënte vervulling van de publieke functie van de VRK. Deze solvabiliteit wordt uitgedrukt in een ratio.

EMU-saldo Het EMU-saldo geeft inzicht in hoe de uitgaven zich verhouden tot de inkomsten in een jaar (en hoe investeringen in een jaar zich verhouden tot de afschrijvingen). Bij een negatief EMU-saldo besteedt de veiligheidsregio meer geld dan dat zij ontvangt (en overstijgen de investeringen de afschrijvingen), bij een positief EMU-saldo is dit andersom. In het onderstaande overzicht wordt het EMU-saldo van het jaar 2022 weergegeven. Het EMU-saldo is het geraamde onderscheidenlijk gerealiseerde saldo van de ontvangsten en uitgaven van een Openbaar Lichaam, in dit geval de veiligheidsregio, berekend op transactiebasis en overeenkomstig de voorschriften van het Europese systeem van nationale en regionale rekeningen in de Europese Unie (BBV-artikel 1. Lid 1, sub j).

Berekening EMU saldo

2022

Omschrijving

x € 1000,-

Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)

-30

Mutatie (im)materiële vaste activa

5.427

Mutatie voorzieningen

463

Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)

-

Verwachte boekwinst/verlies bij de verkoop van financiële vaste activa en (im)materiële vaste activa, alsmede de afwaardering van financiële vaste activa Berekend EMU-saldo Het EMU-saldo gaat niet uit van baten en lasten, maar gaat uit van ontvangsten en uitgaven, berekend op transactiebasis en overeenkomstig de voorschriften van het Europese systeem van nationale en regionale rekeningen in de Europese Unie. Investeringen tellen bijvoorbeeld niet mee in het stelsel van baten en lasten,

178 -5.172

waarbij wordt uitgegaan van de kapitaallasten van de investeringen. Investeringen in een jaar tellen echter wel volledig mee in het EMUsaldo. Bij een sluitende begroting kan een veiligheidsregio daardoor toch een negatief EMU-saldo hebben.

Pagina 64

JAARVERSLAG 2022

5.2 Onderhoud kapitaalgoederen Kapitaalgoederen zijn goederen waarvoor investeringen nodig zijn. Het gaat om zaken die daarna regelmatig onderhoud vergen. Binnen de VRK zijn de belangrijkste kapitaalgoederen de brandweerposten, de hulpverleningsvoertuigen, beschermende kleding, de meldkamer en het Regionaal Crisiscentrum (RCC). Voor het Meerjarig Onderhoudsprogramma (MJOP) van de brandweerposten die sinds 2022 nagenoeg allemaal in eigendom zijn van de VRK, wordt gebruik gemaakt van de NEN 2767 norm. Hulpverleningsvoertuigen worden met name onderhouden op basis van de kilometerstand, en uiteraard wanneer zich gebreken voordoen. Vervanging van de voertuigen is opgenomen in het Meerjareninvesteringsplan. Het onderhoud is opgenomen in de begroting.

Beschermende kleding wordt direct na een incident geïnspecteerd. Bij schade vindt reparatie of vervanging plaats. Voor vervanging en onderhoud is budget beschikbaar. In verband met nieuwe inzichten in de noodzakelijke bescherming van de repressieve medewerkers is de hoeveelheid beschermende kleding vergroot. De meldkamer met inrichting wordt onderhouden op basis van een onderhoudsplan. De inrichting van de meldkamer (Brandweer en CaCo) is opgenomen in het Meerjareninvesteringsplan. Hetzelfde geldt voor het Regionaal Crisiscentrum.

Pagina 65

JAARVERSLAG 2022

5.3 Verbonden partijen Onder verbonden partijen worden verstaan die partijen waarin de VRK bestuurlijk en of financieel deelneemt en waardoor zij in de realisatie van haar doelstellingen financieel risico’s loopt. Overzicht Verbonden Partijen 2022 Naam

Eigen Vermogen

Vestigingsplaats

Openbaar belang

Coöperatieve vereniging Regionale Ambulancevoorziening (RAV)

Haarlem

Vergunninghouder ambulancevervoer, in stand houden meldkamer ambulance

Sociaal Voorzieningen Fonds personeel VRK

Haarlem

nvt

Coöperatie Brandweerschool Noord-Holland U.A.

Zaanstad

Facilitairen en organiseren van opleidingen en trainingen t.b.v. de leden

Vreemd Vermogen

01-01-2022

31-12-2022

01-01-2022

31-12-2022

0

0

4.684.459

pm*

17.979

14.777

0

0

0

0

0

0

* De balanscijfers van de RAV zijn per eind 2022 nog niet beschikbaar Conform BBV, artikel 15 wordt in bovenstaande tabel de verwachte omvang van het eigen vermogen en het vreemd vermogen van de verbonden partij aan het begin en aan het einde van het begrotingsjaar getoond. Coöperatieve vereniging Regionale Ambulancevoorziening (RAV) De VRK neemt, sinds 2012, deel in de Coöperatieve vereniging Regionale Ambulancevoorziening (RAV). Deze vereniging, statutair gevestigd te Haarlem, is opgericht met de ambulancevervoerders Witte Kruis en Ambulance Amsterdam en heeft als doel het (daadwerkelijk) verlenen van ambulancezorg in het algemeen en in de regio Kennemerland in het bijzonder, en het in stand houden van een meldkamer ambulancezorg. De RAV is houder van de ambulancevergunning. De RAV is met ingang van 2013 aanspreekpunt voor budgettering en verantwoording naar het ministerie van VWS en de zorgverzekeraars. De VRK zorgt, op basis van een met de RAV gesloten Service Level Agreement (SLA), voor de operationele kwaliteit van de Meldkamer Ambulance (MKA). Jaarlijks wordt door het bestuur van de RAV het, met de zorgverzekeraars afgesproken budget verdeeld over de deelnemers volgens een budget verdeelmodel. De deelnemers dienen daarmee hun bedrijfsvoering te dekken. Eventuele financiële risico’s daarbinnen dient elke deelnemer voor eigen rekening te voorzien.

Coöperatie Brandweerschool Noord-Holland U.A In 2019 is de Coöperatie Brandweerschool Noord-Holland opgericht. Dit is een samenwerkingsverband met de Veiligheidsregio’s Noord-Holland Noord en Zaanstreek Waterland en heeft als doel het organiseren van opleidingen en trainingen ten behoeve van de Vakbekwaamheid en ontwikkeling van het personeel van de leden, zodat de leden aan hun wettelijke verplichtingen kunnen voldoen. Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV) De 25 voorzitters van de veiligheidsregio's vormen samen het algemeen bestuur van het NIPV. Het bestuur is verantwoordelijk voor alle taken en werkzaamheden die het NIPV uitvoert in het kader van de Wet veiligheidsregio’s. Het bestuur stelt jaarlijks de begroting met bijbehorend jaarplan, de jaarrekening en het jaarverslag vast en eens per vier jaar een meerjarenbeleidsplan. Hiermee bepaalt het bestuur de ambitie van het NIPV. Ook is het bestuur verantwoordelijk voor concrete zaken als het certificeren van aanbieders van brandweeropleidingen. Het algemeen bestuur kiest drie personen uit zijn midden voor het dagelijks bestuur. Het dagelijks bestuur bereidt de besluitvorming van het algemeen bestuur voor en is verantwoordelijk voor onder andere het aanstellen van het personeel van het NIPV, inclusief de directie, en het vaststellen van regels rondom het examenreglement.

Sociaal Voorzieningen Fonds personeel VRK In 2013 is de stichting Sociaal Voorzieningen Fonds personeel VRK in het leven geroepen. De stichting heeft tot doel het verlenen van geldelijke en/of andere bijstand aan contribuanten die naar het oordeel van het bestuur van het fonds in (financiële) nood verkeren.

Pagina 66

JAARVERSLAG 2022

5.4 Bedrijfsvoering Informatie in het kader van de paragraaf Bedrijfsvoering is in dit jaarverslag opgenomen onder programma Interne Dienstverlening.

5.5 Wet Open Overheid (Woo) De veiligheidsregio en GGD staan meer en meer in de publieke belangstelling en worden daarom steeds vaker benaderd met vragen over de processen en besluitvorming bij de organisatie. Weliswaar is de VRK een relatief beleidsarme uitvoeringsorganisatie voor gemeenten, de thema’s waar de VRK mee bezig is zijn wel van grote maatschappelijke relevantie. Daarmee is het thema openbaarheid van bestuur in de laatste jaren al hoger op de agenda komen te staan en is deskundigheid in de organisatie opgebouwd en is er zo nodig extern advies gevraagd. De nieuwe wetgeving is bij de VRK bestudeerd, en er is gestart met het maken van een plan van aanpak om ervoor te zorgen dat de VRK aan de wettelijke eisen kan gaan voldoen. De VRK beschikt niet over voldoende juridische capaciteit om hierin een hoog tempo te kunnen maken, maar naar verwachting zullen in de loop van 2023 wel stappen gezet kunnen worden.

Pagina 67

JAARVERSLAG 2022

5.6 Financiering Wet financiering decentrale overheden (fido)

Gemeenten en provincies mogen liquide middelen aanhouden bij de schatkist (schatkistbankieren). Hier krijgen ze een rentevergoeding voor. Decentrale overheden zijn verplicht om hun overtollige middelen in 's Rijksschatkist aan te houden. Om het dagelijkse kasbeheer te vereenvoudigen is er een drempelbedrag, afhankelijk van het begrotingstotaal, dat buiten de schatkist mag worden gehouden. De benutting van het drempelbedrag wordt berekend als gemiddelde over alle dagen in het kwartaal. Gemiddeld mag een decentrale overheid dus maximaal het drempelbedrag buiten de schatkist hebben gehouden.

Het Rijk heeft regels gesteld aan hoe gemeenten en provincies hun geld en kapitaal beheren. Die regels staan in de Wet financiering decentrale overheden (Wet fido). Hoeveel geld gemeenten en provincies mogen lenen, is afhankelijk van de hoogte van de begroting. De kasgeldlimiet bepaalt hoeveel geld ze mogen lenen voor een periode van maximaal 1 jaar. De renterisiconorm schrijft voor hoeveel maximaal geleend mag worden voor een periode langer dan 1 jaar.

Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (*€ 1.000) Verslagjaar 2022 Drempelbedrag

3.176 Kwartaal 1

Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Ruimte onder het drempelbedrag

3.176 Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

24

26

24

44

3.152

3.150

3.152

3.132

-

-

-

-

Overschrijding van het drempelbedrag (1) Berekening drempelbedrag Verslagjaar 2022 Begrotingstotaal verslagjaar

158.794

Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen

158.794

Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat

-

Drempelbedrag

3.176

(2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Kwartaal 1 Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil)

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

2.190

2.353

2.222

4.021

Dagen in het kwartaal

90

91

92

92

Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen

24

26

24

44

Renterisico kort en langlopende financiering Kasgeldlimiet De door het Rijk opgelegde kasgeldlimiet beperkt het risico van stijgende rentelasten voor de kortlopende financiering. De limiet beperkt de maximale omvang van de gemiddelde korte schuld (< 1 jaar) per kwartaal tot 8,2% van de totale lasten van de begroting.

Gerealiseerd saldo kortlopende schulden: Bedragen x € 1.000

Realisatie

1e kwartaal

2.195

2e kwartaal

9.840

3e kwartaal

12.860

4e kwartaal

8.908

Kasgeldlimiet 8,2% van begrotingstotaal 158 mln.

13.021

Pagina 68

JAARVERSLAG 2022

Renterisiconorm De renterisiconorm beperkt het renterisico op de langlopende financiering. De norm bevordert de spreiding van de looptijd van de kapitaalmarktleningen (looptijd lening > 1 jaar) door de omvang te beperken van de leningen waarvoor de rente in een bepaald jaar moeten worden aangepast. Het rijk heeft de maximale omvang van leningen met een renteaanpassing vastgesteld op 20% van het begrotingstotaal. Het maximale bedrag aan aflossing en herfinanciering bedroeg daardoor in 2022 € 31.8 miljoen.

Financiering Om inzicht te krijgen in de financieringsbehoefte op korte en lange termijn wordt een liquiditeitsplanning gemaakt. Op basis van deze planning was voor 2022 een langlopende lening van € 6 miljoen gepland. Daarnaast is voor de nieuwbouw brandweerpost Bennebroek een lening afgesloten van 2.5 miljoen. In 2022 zijn twee leningen met een hoog rentepercentage vervroegd afgelost en tegen een lager rentetarief opnieuw afgesloten. De boeterente (agio) is geactiveerd onder Financiële vaste activa. Bedragen x € 1.000

Renteomslag De rentelasten worden toegerekend aan de producten met het renteomslag-percentage. Dit percentage is voor 2022 vastgesteld op: • 1,0 % voor alle materiële vaste activa • 2,6% voor de overgenomen kazernes • 0,65% voor de overgenomen brandweerposten in 2021 • 1,915% voor de nieuwbouw brandweerpost Bennebroek

Financieringsresultaat Het financieringsresultaat over 2022 bedraagt € 209.000, bij de begroting werd uitgegaan van een voordeel van € 336.000. De rentes zijn in 2022 snel gestegen en dit heeft meer effect gehad op de rente voor nieuw te sluiten leningen in 2022 dan vooraf verwacht.

Realisatie

Stand leningenportefeuille per 1 januari 2022

33.629

Nieuwe leningen / herfinanciering

18.365

Reguliere aflossingen

-2.288

Extra aflossingen

-7.234

Stand per 31 december 2022

42.472

Het gemiddelde rentepercentage van de leningenportefeuille 2022 bedraagt 1.2%

Pagina 69

JAARVERSLAG 2022

6. Jaarrekening 6.1 Grondslagen De jaarrekening 2022 is opgesteld conform het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV). De samenstelling van de jaarrekening vindt plaats op basis van een aantal grondslagen voor de waardering en de bepaling van het resultaat. Er zijn drie categorieën: a. Algemene grondslagen b. Waarderingsgrondslagen c. Grondslagen voor resultaatbepaling Ad a. Algemene grondslagen Als algemeen uitgangspunt wordt het voorzichtigheidsbeginsel gehanteerd, wat wil zeggen dat de VRK bij de toepassing van de grondslagen voorzichtigheid in acht neemt. Ad b. Waarderingsgrondslagen Voor zover niet anders vermeld zijn de activa en passiva gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingprijs. Duurzame activa met een economisch nut zijn gewaardeerd tegen de aanschafwaarde, verminderd met de afschrijvingen. Afschrijving vindt plaats op grond van vastgestelde afschrijvingstermijnen. Is een object niet ingedeeld, dan geldt de verwachte gemiddelde levensduur van een soortgelijk object. Op grond wordt niet afgeschreven. Voertuigen worden met ingang van 2018 afgeschreven tot 95% van de aanschafwaarde.

Afschrijving vindt plaats in het jaar volgend op de investering en op basis van lineaire afschrijving. De investeringen voor het gebouw en installaties voor de meldkamer Noord-Holland worden op basis van annuïtair afgeschreven. De objectspecificatie, het verloop van de boekwaarden, gedurende het verslagjaar en een specificatie van de vermeerderingen en verminderingen blijken uit de staat van geactiveerde investeringen. Vorderingen zijn gewaardeerd tegen de nominale waarden onder aftrek van een voorziening voor oninbaar. Onder de voorzieningen zijn de (op het moment van opstellen van de jaarrekening) bekende latente verplichtingen opgenomen, evenals verwachte verliezen en risico’s voor zover de omvang hiervan redelijkerwijs is in te schatten. De overige activa en passiva zijn tegen de nominale waarde gewaardeerd. Toelichting op het drempelbedrag ten aanzien van schatkistbankieren wordt gegeven in de paragraaf Financiering. Alle kortlopende schulden zijn opgenomen met een rente typische looptijd korter dan een jaar. Ad c. Grondslagen voor de resultaatbepaling Bij de bepaling van het resultaat wordt het volgende in acht genomen: Het toerekeningbeginsel: de baten en lasten in het boekjaar worden in de jaarrekening verantwoord, ongeacht of zij tot daad­ werkelijke ontvangsten of uitgaven in het boekjaar hebben geleid.

Het realisatiebeginsel: alleen gerealiseerde resultaten worden verantwoord.

Pagina 70

JAARVERSLAG 2022

6.2 Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening De VRK sluit 2022 ten opzichte van de begroting af met een positief exploitatieresultaat van € 144.014 (inclusief onttrekkingen bestemmingsreserves ad. € 844.000). Rekening 2021 Bedragen x € 1000

Uitg.

Ink.

Saldo

Pr. Begroting 2022 voor wijziging

Begroting 2022 na wijziging

Uitg.

Uitg.

Ink.

Saldo

Ink.

Resul­ taat

Rekening 2022 Saldo

Uitg.

Ink.

Saldo

Programma's Openbare Gezond­heids­ zorg

8.169

5.250

Brandweer ­zorg

42.252

5.594

Multi­disciplinaire Samen­werking

1.986

-

Ambulance­zorg

7.899

-2.919

9.086

6.140

39.409

3.036

-1.986

2.391

-

1.125

-6.774

6.801

-36.658

-2.946

8.707

5.698

-3.009

9.183

6.050

-3.133

-124

40.872

2.857

-38.015

41.180

2.782

-38.398

-383

-2.391

2.325

-

-2.325

2.022

-

-2.022

303

1.019

-5.782

7.526

855

-6.670

8.250

1.225

-7.025

-355

-36.373

GHOR

1.396

21

-1.375

1.560

-

-1.560

1.614

-

-1.614

1.616

22

-1.594

20

Zorg en Veiligheids­huis

972

685

-287

1.078

737

-341

1.086

733

-352

1.170

1.323

153

505

Meldkamer Noord Holland

8.337

5.450

-2.887

8.029

5.457

-2.572

8.550

5.751

-2.799

8.534

5.696

-2.838

-39

Financiële middelen

1.391

214

-1.177

1.600

128

-1.472

1.618

336

-1.282

1.332

209

-1.123

159

Interne Dienst­ verlening

18.854

435

-18.419

19.870

166

-19.704

20.434

91

-20.343

20.233

86

-20.147

196

Jeugd­gezond­ heids­zorg

8.136

3.288

-4.848

7.713

3.304

-4.409

8.132

3.547

-4.586

8.186

3.711

-4.475

111

Bevolkingszorg

630

-

-630

631

-

-631

637

-

-637

581

-

-581

56

Veilig thuis

7.345

172

-7.173

6.819

168

-6.651

7.039

238

-6.800

7.073

237

-6.836

-36

Corona

69.802

69.802

-

-

-

-

48.832

48.832

-

42.982

42.982

-

-

-

-

-

-

-

-

1.260

1.260

-

171

171

-

-

177.169

92.036

-85.133

104.987

20.155

-84.832

158.632

70.198

-88.432

152.513

64.494

-88.019

413

Noodopvang ont­heemden Oekraine Totaal programma's

Algemene dekkings­middelen BDUR

-

12.579

12.579

-

12.595

12.595

-

12.794

12.794

-

12.794

12.794

-

Bestuurs­ afspraken

-

34.972

34.972

-

33.181

33.181

-

34.620

34.620

-

34.621

34.621

1

Inwoner­bijdrage

-

29.552

29.552

-

30.721

30.721

-

30.881

30.881

-

30.882

30.882

1

Zorg­ verzekeraars

-

9.350

9.350

-

8.268

8.268

-

9.362

9.362

-

9.692

9.692

330

Totaal algemene dekkings­ middelen

-

86.453

86.453

-

84.765

84.765

-

87.657

87.657

-

87.989

87.989

332

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

104.987

104.920

-67

158.632

157.855

-775

152.513

152.483

-30

745

Bedrag voor de heffing van VPB Gerea­liseerde totaal saldo van baten en lasten

177.169

178.489

1.320

Pagina 71

JAARVERSLAG 2022

Rekening 2021 Bedragen x € 1000

Uitg.

Ink.

Saldo

Pr. Begroting 2022 voor wijziging

Begroting 2022 na wijziging

Uitg.

Uitg.

Ink.

Saldo

Ink.

Resul­ taat

Rekening 2022 Saldo

Uitg.

Ink.

Saldo

Toevoegingen en onttrek­k ingen reserves: Reserve Generatie­pact

139

160

21

Reserve Veilig Thuis

290

290

Reserve verlofuren Veilig Thuis

55

Reserve duurzaam­heid Reserve Achter­ blijvende kosten meldkamer

46

46

154

154

289

289

289

55

51

51

118

118

Reserve Zorg & Veiligheids­huis

50

3

-47

Gerea­liseerde resultaat

177.358

179.166

1.808

674

51

105.661

105.306

Verantwoordingsniveau In het jaarverslag 2022 wordt op programmaniveau verantwoording afgelegd. Dit houdt concreet in dat op de totalen van alle programma’s in dit verslag een verantwoording is opgesteld. Deze toelichting in hoofdstuk 4 is onderverdeeld naar sectoren.

127

-23

-177

289

289

289

-

46

46

35

35

-11

449

449

333

333

-116

-

46

46

46

51

319

158.632

158.793

150

-

519

13

-506

-506

162

153.182

153.326

144

-18

Balansposities Voor de jaarrekening zijn alle balansposities gecontroleerd en zijn risico’s geïnventariseerd. Toekomstige verplichtingen en onderhanden projecten zijn gecontroleerd en in kaart gebracht. Dit heeft ertoe geleid dat een aantal voorzieningen zijn vrijgevallen.

Pagina 72

JAARVERSLAG 2022

6.3 Opbouw van het begrotingssaldo: Bij het opstellen van de initiële programmabegroting 2022 werd uitgegaan van een positief begroting saldo van € 319.000. De actuele begroting 2022 heeft een positief saldo van € 162.600. Onderstaand de mutaties op het begroting saldo: Vertrekpunt begrotingsaldo programmabegroting 2022

319

Nominale ontwikkeling Loon- en prijsindexering 2022

-486

Stijging BDUR subtotaal nominale ontwikkeling

10 -476

Autonome ontwikkelingen Veranderde marktomstandigheden omgevallenverzekering

-50

beroepsmedewerkers Lidmaatschap WVSV

-17

NEN7510/Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO)

-40

Bescherming ransomware aanvallen/phishing simulaties subtotaal autonome ontwikkeling

-95 -202

Overige ontwikkelingen Procesgericht werken

-50

Gegevensgericht werken / Power BI licenties

-25

Formatie- en functieschalen 24-uursdienst

-125

Communicatieondersteuning

-49

Beparingen uit "verhogen maatschapelijk rendement"

300

subtotaal overige ontwikkelingen

51

Actualisatie MJIP 2023-2026

1.006

subtotaal actualisatie MJIP 2023-2026

1.006

Eenmalige uitkering personeel

-535

subtotaal

-535

Begrotingssaldo 2022 na wijziging

163

Pagina 73

JAARVERSLAG 2022

6.4 Incidentele baten en lasten per programma Incidentele baten en lasten

baten

lasten

42.982

42.982

42.982

42.982

(*€ 1.000) Programma Covid

Programma Noodopvang ontheemden Oekraine

171

171

171

171

Programma Brandweerzorg Onttrekking bestemmingsreserve generatiepact

70

Extra dotatie onderhoudsvoorzieningen Totaal Brandweer

162 70

162

13

519

Programma Zorg- en veiligheidshuis Toevoeging bestemmingsreserve Totaal Zorg- en Veiligheidshuis

519

Programma Veilig Thuis Onttrekking bestemmingsreserve frictiekosten VT Onttrekking bestemmingsreserve verlofuren VT

289 35 324

Programma Financiele Middelen Toevoeging bestemmingsreserve generatiepact Totaal Financiele middelen

150 0

150

Meldkamer NH extra dotatie onderhoudsvoorziening meldkamer Onttrekking reserve eenmalige uitkering achterblijvende kosten

21 57 57

21

Programma Interne Dienstverlening Onttrekking bestemmingsreserve Generatiepact

46

Onttrekking bestemmingsreserve Duurzaamheid

333

Verkoop Athenestraat

178

Implementatiekosten E-hrm en Financieel systeem

185

Extra dotatie onderhoudsvoorziening Zijlweg Totaal Interne Dienstverlening

78 557

263

Eenmalige uitkering Totaal

535 44.161

44.803

Pagina 74

JAARVERSLAG 2022

6.5 Investeringen en restantkredieten In 2022 stond eind december nog een bedrag van € 7.3 miljoen aan restantkredieten open. Dit is onder te verdelen in: • Bestelde maar nog te leveren voertuigen en kleding € 582.600 • Nog over te dragen brandweerposten € 73.600 • Herinrichting terrein Zijlweg € 1.262.800 • Nieuwbouw kazerne Bennebroek € 2.657.700 • Afronding project businesscase bluswater € 752.300 • Werkplekvoorzieningen € 813.800 • Overig € 1.157.400 Totaal €7.300.200

Deze overschrijdingen komen met name voort uit prijsstijgingen gedurende het project. De extra kosten voor kleding en helmen jeugdbrandweer betreft een nagekomen factuur terwijl het krediet al was afgesloten. De overschrijding op inbraakbeveiliging en brandmelding C2000 komt voort uit het feit dat deze kosten vanuit de overdracht van de gemeenten in de onderhoudsplannen voor de brandweerposten opgenomen waren echter deze investeringen moeten worden geactiveerd. Dekking van de extra kapitaallasten vindt plaats vanuit deze overgedragen budgetten.

Vrijval kredieten

De effecten van het doorschuiven op de kapitaallasten in de begroting 2023 zijn verwerkt bij de actualisatie van het investeringsplan als onderdeel van de programmabegroting 2024. In bijlage 2 is een nadere specificatie van alle kredieten opgenomen.

Een bedrag van € 255.000 valt vrij in 2022. De geplande investeringen worden doorgeschoven naar 2025.

Bovenstaande overschrijding krijgt bij vaststelling van het jaarverslag alsnog goedkeuring.

Overschrijding kredieten De overschrijding op kredieten bedraagt voor 2022 € 207.200. Dit betreft: • Kleding en helmen jeugdbrandweer € 17.700 • Netwerk Forticare en wifi € 18.800 • Inbraakbeveiliging en brandmelding C2000 € 106.000 • Inrichting personeels- en lunchruimte € 8.600 • Digitale audiometers € 31.300 € 207.200

Pagina 75

JAARVERSLAG 2022

6.6 Informatie over maximum inkomensnorm voor de publieke sector Op 1 januari 2013 is de Wet normering topinkomens (WNT) in werking getreden. De WNT is van toepassing op de VRK. Het toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2022 € 216.000. Bezoldiging topfunctionarissen

Gegevens 2022 bedragen x € 1

A.F.M. Schippers

A. van de Velden

Functiegegevens

Algemeen directeur

Directeur Publieke Gezondheid

Aanvang en einde functievervulling in 2021

1/1 - 31/12

1/1 - 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1.0

1.0

Dienstbetrekking?

ja

ja

Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

162.349

149.153

Beloningen betaalbaar op termijn

23.413

22.869

Subtotaal

185.763

172.022

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

216.000

216.000

Bezoldiging

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Bezoldiging Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

-

-

185.763

172.022

-

-

nvt

nvt

Gegevens 2021 1/1 - 31/12

1/1 - 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

Aanvang en einde functievervulling in 2020

1,0

1,0

Dienstbetrekking?

ja

ja

Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

158.472

147.409

Beloningen betaalbaar op termijn

23.526

22.778

Subtotaal

181.998

170.187

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

209.000

209.000

Bezoldiging

181.998

170.187

Bezoldiging

Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2022 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.

Pagina 76

JAARVERSLAG 2022

Toezichthoudende topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1.800 of minder In verband met burgemeesterswissel en de gemeenteraadsverkiezing is er gedurende het jaar sprake geweest van wisselingen in AB en DB leden. Gegevens 2022 NAAM TOPFUNCTIONARIS

FUNCTIE

Dagelijks bestuur: Mevrouw M.H.F. Schuurmans-Wijdeven

Burgemeester Haarlemmermeer, voorzitter

De heer J. Wienen

Burgemeester Haarlem

De heer Q. Rijke

Wethouder volksgezondheid Heemskerk

De heer F.C. Dales

Burgemeester Velsen

De heer R. van Haeften

Wethouder volksgezondheid Zandvoort

Dhr. A. Schoorl

Wethouder volksgezondheid Heemskerk

Dhr. L. Carree

Wethouder volksgezondheid Zandvoort

Algemeen bestuur: De heer M.E. Smit

Burgemeester Beverwijk

De heer. E.J. Roest

Burgemeester Bloemendaal

De heer J. Wienen

Burgemeester Haarlem

Mevrouw M.H.F. Schuurmans-Wijdeven

Burgemeester Haarlemmermeer

De heer K.S. Heldoorn

Burgemeester Heemskerk

De heer A.H.J.J. Luijten

Burgemeester Heemskerk

Mevrouw A.C. Nienhuis

Burgemeester Heemstede

De heer F.C. Dales

Burgemeester Velsen

De heer D. Moolenburgh

Burgemeester Zandvoort

De heer S.M. Nieuwland

Burgemeester Uitgeest

Pagina 77

JAARVERSLAG 2022

6.7 Balans en toelichting (Bedragen x € 1.000) ACTIVA

31-12-2021

31-12-2022 PASSIVA

Vaste activa Immateriële vaste activa

31-12-2021

31-12-2022

3.458

Vaste passiva 0

2.609

0

2.609

Materiële vaste activa

Eigen vermogen

Investeringen met economisch nut Bedrijfsgebouwen

19.825

19.733 Algemene reserve

3.392

Vervoermiddelen

16.648

17.527 Bestemmingsreserves

1.754

1.578

Machines, apparaten en installaties

4.963

5.421 Totaal reserves

5.146

5.036

Overig Totaal Materiële vaste activa

Totaal activa

1.645 43.081

43.081

1.820

144

45.898 Totaal eigen vermogen

3.217 Saldo Jaarrekening

6.966

5.180

Voorzieningen

3.567

4.030

48.507 Totaal voorzieningen

3.567

4.030

18

15

14.229

9.072

14.247

9.087

3.051

2.078

84

203

Vaste schulden rentetyp.looptijd > 1 jr Vlottende activa

Vlottende passiva

Voorraad

14

4

Totaal voorraad

14

4

Uitzettingen rentetyp.looptijd < 1jr

Kortlopende schulden < 1jr

Vorderingen op openbare lichamen

19.533

14.488 Kasgeldleningen o/g

Nog te ontvangen exploitatie baten RAV

1.919

1.819 Overige schulden

Overige vorderingen

505

193

21.957

16.500

Totaal uitzettingen rentetyp. looptijd < 1jr Overlopende activa

Totaal kortlopende schulden < 1jr Overlopende passiva Ontvangen voorschotbedragen specifiek doel

Nog te ontvangen specifiek doel

1.076

1.140

Vooruitbetaalde exploitatielasten

1.225

1.075 Vooruitontvangen bedragen

Overige nog te onvangen bedragen

1.361

891 Nog te betalen exploitatie lasten

7.446

5.388

Totaal overlopende activa

3.662

3.106 Totaal overlopende passiva

10.581

7.669

68.990

68.436

Liquide middelen

277

Totaal ACTIVA

68.990

319 68.436 Totaal PASSIVA

Pagina 78

JAARVERSLAG 2022

Toelichting op de balans (bedragen x € 1000) ACTIVA Immateriële vaste activa In 2022 zijn twee leningen vervroegd afgelost en overgesloten naar een lagere rente. De boeterente is meegefinancierd en geactiveerd onder immateriële vaste activa. Onderdeel

Boekwaarde

Vermeerdering

Vermindering

Afschrijving

Boekwaarde

31-12-2021

2022

2022

2022

31-12-2022

Kosten verbonden aan sluiten geldlening en saldo agio/ disagio

0

2.699

0

-90

2.609

Totaal

0

2.699

-

-90

2.609

Materiële vaste activa Voor de waarderingsgrondslagen en gehanteerde afschrijvingsmethodiek wordt verwezen naar paragraaf 5.1 Het verloop van de ‘Materiële vaste activa’ is als volgt: Onderdeel

Boekwaarde

Vermeerdering

Vermindering

Afschrijving

Boekwaarde

31-12-2021

2022

2022

2022

31-12-2022

Bedrijfsgebouwen

19.160

728

-6

-1.009

18.873

-168

-1.801

17.521

Vervoersmiddelen

16.004

3.486

Machines, apparatuur en installaties

4.796

1.434

-938

5.291

Overige materiële vaste activa

1.661

1.647

-343

2.965

-4.092

44.649

41.620

7.295

-174

Activa in ontwikkeling

1.459

0

-230

Activa in ontwikkeling Bluswater

1

17

1.460

17

-230

0

1.247

43.081

7.312

-404

-4.092

45.896

Totaal

Investeringen VRK In 2022 is door de VRK voor een bedrag van € 7.3 miljoen geïnvesteerd, gespecificeerd naar grootste posten: Brandweermaterieel: • Drie redvoertuigen incl. bepakking (€ 2.426.800) • Twee logistieke voertuigen (€ 191.200) • Twee coldcutters (€ 143.777) • MOI-tablets plus ondersteuning (€ 192.400) • Bluskleding, helmen en kleding jeugdbrandweer (€ 1.279.100) • Overig (€ 11.900) Ambulancezorg:

• Vier ambulances incl. bepakking (€ 722.300) • Interne Dienstverlening: • Meubilair (€ 79.200) • ICT (€ 732.200) • Inbraakbeveiliging en brandmelding (€ 259.600) • Overname brandweerposten (€ 302.400) • Herinrichting terrein Zijlweg (€ 435.800)

1.229 18

Jeugdgezondheidszorg:

• Digitale audiometers € 67.800 De activa die nog in ontwikkeling zijn betreft met name: Gebouwenbeheersysteem € 115.300 Nieuwbouw kazerne Bennebroek € 618.100 Inrichting personeels-lunchruimte € 173.600 Zonnepanelen € 237.200 Overig € 102.800 Totaal € 1.247.000 Voor een volledige specificatie van de investeringen wordt verwezen naar bijlage 2 Overzicht kredieten en investeringen.

Pagina 79

JAARVERSLAG 2022

Vlottende activa Voorraden Brandweerkazerne Hoofddorp beschikt over een eigen dieselpomp. De voorraad brandstoffen is per balansdatum € 3.776.

Vorderingen op openbare lichamen Omschrijving

31-12-2021

31-12-2022

Vordering op openbare lichamen

19.533

14.488

Totaal

19.533

14.488

Deze balanspost bestaat uit de vorderingen op deelnemende gemeenten ad. € 5.898.900 en een Kruispost van € 8.589.400 in het kader van Schatkistbankieren. Nog te ontvangen exploitatiebaten RAV

Omschrijving

31-12-2021

31-12-2022

Nog te ontvangen exploitatiebaten ambulancezorg

1.574

1.560

Nog te ontvangen exploitatiebaten meldkamer ambulance

345

259

1.919

1.819

Totaal

Als partner in de Regionale Ambulancevoorziening (RAV) heeft de VRK een rekening-courantverhouding met de RAV, waarop alle verrekeningen in RAV-verband plaatsvinden. Afstemming tussen de saldi vindt later in het jaar plaats op het moment dat de jaarcijfers van de RAV definitief door het bestuur van de RAV worden goedgekeurd.

Overige vorderingen Deze vorderingen zijn als volgt opgebouwd: Omschrijving

31-12-2021

31-12-2022

Dubieuze debiteuren

-3

-2

Vorderingen privaat

490

178

Overige vorderingen Totaal

18

17

505

193

31-12-2021

31-12-2022

Transitoria overig Onderdeel Nog te ontvangen bedragen specifiek doel

1.076

1.140

Vooruitbetaalde exploitatielasten

1.225

1.075

Overige nog te ontvangen bedragen

1.361

891

Totaal

3.662

3.106

Pagina 80

JAARVERSLAG 2022

Specificatie Nog te ontvangen bedragen specifiek doel:

Nog te ontvangen bedragen specifiek doel

31-12-2021

Voor­schotten

460

460

Gemaakte kosten

31-12-2022

Vorderingen Rijk Ministerie van VWS, Entryscreening

0

Crisisnoodopvang (CNO)

0

19

19

Zorg en Veiligheidshuis Haarlem

0

220

220

35

35

571

571

VdStaaijgelden POK gelden 2021 en 2022 RIVM Corona laboratorium­kosten

616

616

0

Noodopvang ontheemden Oekraine

7

7

2.123

279

9

9

2.984

1.140

Vorderingen Nederlandse overheidslichamen FLO Brandweer

0

1.844

GGD GHOR 1.076

2.920

Het saldo vooruitbetaalde exploitatielasten ad € 1.075.000 betreft betalingen van facturen die in 2022 ontvangen zijn, maar die betrekking hebben op boekjaar 2023. Het saldo overige nog te ontvangen bedragen bestaat uit posten die na balansdatum nog over boekjaar 2022 ontvangen moeten worden. Onderdeel van dit saldo is een vordering op Loyalis voor een bedrag van € 176.923. In de FLO-regelingen zijn bedragen uitgekeerd aan medewerkers waar levenslooptegoeden op polissen bij Loyalis tegenover staan. Deze moeten nog verrekend. Een bedrag van € 390.410 staat op de balans als te verrekenen collectief extra pensioen AZ met Loyalis. Daarnaast staat, evenals vorig jaar, een bedrag opgenomen van € 68.900 wegens mogelijke discussie over nog te verrekenen huisvestingslasten over 2019 en 2020.

Liquide middelen Het saldo van de diverse bankrekeningen betreft € 302.952 De VRK heeft met de BNG een kredietfaciliteit van € 5.5 miljoen.

PASSIVA (Alle bedragen x € 1.000) Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit: Algemene reserve

Omschrijving

Resultaatbestemming

Saldo per 31-12-2021

Toevoeging 2021

Onttrekking 2022

2022

Saldo per 31-12-2022

Algemene reserve

3.392

66

3.458

Totaal

3.392

66

3.458

Het resultaat over 2021 bedroeg € 1.820.400. Een bedrag van 1.753.800 is terugbetaald aan de gemeenten, een bedrag van € 67.000 is toegevoegd aan de algemene reserve.

Pagina 81

JAARVERSLAG 2022

Bestemmingsreserves

Omschrijving

Resultaatbestemming

Saldo per 31-12-2021

Toevoeging 2021

Onttrekking 2022

Saldo per

2022

31-12-2022

Veiligheidshuis

194

519

13

700

Generatiepact

398

150

127

421

Duurzaamheid

449

333

116

Eenmalige uitkering uitwerkingskader LMO

269

46

223

Frictiekosten Veilig Thuis

306

289

17

Verlofuren Veilig Thuis

138

36

102

844

1.578

Totaal

1.754

• In december 2013 is besloten om op verzoek van de gemeenten het Veiligheidshuis op te nemen als onderdeel van de VRK/GGD. Daarbij is ook besloten om voor het wisselende resultaat van het Veiligheidshuis (zowel opgebouwd tot en met 2013, als resultaat in de jaren daarna) een balanspost op te nemen. • Het generatiepact biedt de oudere medewerkers de mogelijkheid minder te gaan werken; zij krijgen daarvoor gedeeltelijk financiële compensatie. Gevolg hiervan is dat ruimte ontstaat om mensen met achterstand op de arbeidsmarkt in te laten stromen. Aangezien besparing en inzet niet gelijk oplopen is in 2017 een bestemmingsreserve gevormd zodat de bedragen die vrijkomen, en nog niet zijn ingezet voor herbezetting, voor dit doel gereserveerd blijven. • Bij de jaarrekening 2018 is de bestemmingsreserve duurzaamheid gevormd om in de komende jaren de omslag naar een meer duurzame organisatie te maken. In de AB-vergadering van oktober 2020 is het uitwerkingsplan goedgekeurd en zijn de voorbereidingen gestart. Uitvoering zal afgerond zijn in 2023. • De bestemmingsreserve gevormd uit de eenmalige bijdrage van het Ministerie van J&V is bedoeld ter dekking van de achterblijvende kosten van de VRK in verband met de realisatie van de gezamenlijke meldkamer Noord-Holland.

0

669

• De bestemmingsreserve transitiekosten Veilig Thuis is voor een belangrijk deel een gevolg van het door gemeenten meegegeven uitgangspunt dat medewerkers VT onder de cao-gemeenten moesten worden gebracht. De hieruit voortkomende extra kosten worden t/m 2022 uit deze reserve gedekt. • Conform BBV-regels is de vanuit de stichting overgekomen voorziening verlofuren Veilig Thuis omgezet naar een bestemmings­reserve verlofuren Veilig Thuis. Het saldo wordt in 5 jaar afgebouwd.

Structurele mutaties in de reserves In de begroting van de VRK is geen sprake van structurele mutaties uit (bestemmings)reserves.

Saldo jaarrekening Het voordelig saldo ad € 144.014 is het resultaat na onttrekking aan de diverse bestemmingsreserves.

Pagina 82

JAARVERSLAG 2022

Voorzieningen Omschrijving

Saldo per

Toevoeging

Onttrekking

Vrijval

Saldo per

2022

31-12-2022

31-12-2021

2022

2022

Egalisatievoorziening Kleding BRW

890

246

98

Groot onderhoud Zijlweg

209

530

426

313

Personeelsverplichtingen

414

34

206

242

Egalisatievoorziening gezondheidsmonitor

78

0

Onderhoud Kazerne Oost

244

65

1.037

78

0

23

286

Opvolging aanwijzing Archiefinspectie

18

0

0

18

Persoonlijk levensfase budget (PLB) AZ

376

36

19

393

Persoonlijk levensfase budget (PLB) MKA

105

12

0

117

Groot onderhoud Nijverheidsweg 42

144

145

142

146

Groot onderhoud Meldkamer NH

189

189

141

238

Groot onderhoud Luzernestraat, Nieuw-Vennep

46

118

125

39

Groot onderhoud Beatrixstraat, Halfweg

41

33

15

59

Groot onderhoud Linnaeusstraat, Zandvoort

168

134

106

196

Groot onderhoud Molenwerf, Uitgeest

-2

28

9

17

Groot onderhoud 's-Gravenlust, Velsen

146

177

214

109

Groot onderhoud Zeemanlaan, Badhoevedorp

19

31

17

33

Groot onderhoud Spoorsingel, Beverwijk

79

143

74

148

Groot onderhoud Wijk aan Duinerweg, Beverwijk

11

11

6

17

Groot onderhoud Adrianahoeve, Hoofddorp

308

318

332

294

Groot onderhoud Eenhoornstraat, IJmuiden

14

32

13

33

Groot onderhoud Veenwortelstraat, Lisserbroek

23

28

11

40

Groot onderhoud Schouwstraat, Rijsenhout

18

22

2

38

Groot onderhoud Ringweg, Spaarndam

7

14

9

13

Groot onderhoud C. Groenlandstraat, Heemskerk

20

90

87

22

Spaarverlof VRK

0

157

0

157

Spaarverlof AZ Totaal

0

26

0

3.567

2.618

2.075

26 78

4.030

Pagina 83

JAARVERSLAG 2022

Onder de voorzieningen zijn de (op het moment van opstellen van de jaarrekening) bekende latente verplichtingen opgenomen, evenals verwachte verliezen en risico’s voor zover de omvang hiervan redelijkerwijs is in te schatten. Voorzieningen zijn dan ook resultaatbepalend. Het vormen van een voorziening is aan de orde als: • Er sprake is van geoormerkte ontvangen middelen van derden, of; • Er sprake is van onvermijdbare kosten als gevolg van besluitvorming, welke niet in de normale begroting worden opgenomen, of; • Er sprake is van egalisatie van onvermijdbare kosten/risico’s in de toekomst. Aan iedere voorziening ligt een onderbouwing ten grondslag. Wanneer de grondslagen vervallen wordt een eventueel restant ten gunste van het resultaat gebracht. • Kleding BRW: Landelijk wordt nog altijd gewerkt aan het ontwikkelen van een nieuwe kledinglijn. Aangezien de financiële consequenties hiervan nog niet in beeld zijn wordt de hoogte van deze voorziening intact gelaten. Na vaststelling van het nieuwe kledingbeleid zal een nieuw bestedingsplan worden opgesteld en de hoogte van de voorziening hierop aangepast worden. De uitgaven wijken daarom af van de begroting. • Boventalligen: De voorzieningen boventallig en wachtgeld­ verplichtingen zijn samengevoegd tot één voorziening Personele knelpunten. Ultimo 2022 is nog sprake van drie dossiers.

• Groot onderhoud Zijlweg. • Als gevolg van de inflatie heeft een extra dotatie aan de voorziening plaatsgevonden van € 87.300. • Voorziening Gezondheidsmonitor IJmond: • Deze voorziening komt te vervallen, het saldo is vrijgevallen. • Opvolging aanwijzingen archiefinspectie: Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft in het kader van haar toezichthoudende rol op de uitvoering van de Archiefwet gewezen op de noodzaak van verbetering van de archivering bij de VRK. Een restant blijft nog beschikbaar voor de laatste verbeteringen. • Persoonlijk levensfase budget (PLB) Ambulancezorg en Meldkamer Ambulance (MKA): • Met ingang van de cao-AZ 2011 hebben ambulancemedewerkers jaarlijks recht op het zogenaamde Persoonlijk Levensfase Budget (PLB). Jaarlijks wordt dit opgebouwd in uren. • Voorziening verlofuren Corona: Deze voorziening komt te vervallen evenals de bijbehorende claim richting VWS en heeft daarmee geen effect op het jaarresultaat. • De onderhoudsvoorzieningen voor groot onderhoud zijn gebaseerd op recente onderzoeksrapporten van een ingenieursbureau. Als gevolg van de hoge inflatie is op alle voorzieningen een extra dotatie gedaan.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeentebestuur.heemstede.nl/api/v1/meetings/1912/documents/27336