Bijlage 2. Definitief rapport Verkeersonderzoek N201 Heemstede (versie 16-09-2024).pdf
Tekst van het document
Verkeersonderzoek N201 Heemstede Eindrapportage Document 1: Analyse
Kenmerk: Datum:
Verkeersonderzoek N201 Heemstede 30-7-2024
1
Samenvatting •
De situatie op het gebied van afwikkeling, veiligheid en leefbaarheid op de N201 staat al onder druk in Heemstede.
•
Voor verkeersveiligheid en leefbaarheid (zonder aanvullende maatregelen) wordt de situatie beperkt ongunstiger op de wegvakken waar extra verkeer wordt verwacht.
•
Voor verkeerafwikkeling neemt de problematiek sterk toe doordat kruispunten sterk overbelast worden.
•
Het is zaak om met een breed pakket aan maatregelen te zorgen voor beperking van deze verwachte groei van het autoverkeer
•
Vergelijkbare problematiek speelt ook op de N208 en Johan Wagenaarlaan.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
2
Inhoud 1.
Beoordeling verkeersmodellen 1.1
1.2
1.3 2.
Het regionale verkeersmodel NHZ
Vergelijking verkeersmodellen N201 Conclusie verkeersmodellen
Beoordeling effecten N201 2.1
Inzichten herkomst-bestemming verkeer N201
2.2
Verkeersafwikkeling
2.4
Leefbaarheid
2.3
1.
Verkeersmodellen
2.
TOM-TOM-analyse
3.
Detailanalyse verkeersafwikkeling
4.
Detailanalyse Verkeersveiligheid
Verkeersveiligheid
3. Conclusie en oplossingsrichtingen 3.1
Bijlagen
Conclusie huidige & toekomstige situatie
Colofon Titel:
Verkeersonderzoek N201 Heemstede
Datum:
30 juli 2024
Status:
Definitief
Kenmerk:
016436.20240730.P1.08
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
3
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
4
De rol van de N201 De N201 door Heemstede is een drukke doorgaande route dwars door verschillende woongebieden in Heemstede, en
wordt daardoor door zowel lokaal als regionaal verkeer gebruikt. Dit is een provinciale weg in beheer bij de gemeente Heemstede. Door autonome ontwikkelingen van de mobiliteit en woningbouwambities in – vooral – de omliggende gemeenten, is een toename van het gebruik van de N201 door (regionaal doorgaand) autoverkeer te verwachten. Dit rapport beantwoordt de volgende vragen: •
Welke ontwikkelingen van de intensiteit kunnen we verwachten (en met welk model krijgen we het beste inzicht)?
•
Wat betekent deze ontwikkeling voor afwikkeling, veiligheid en leefbaarheid?
•
Welke keuzes kan Heemstede daar – in de regio – voor maken?
Deze rapportage vormt een eerste stap in mogelijk vervolgonderzoek naar de rol van de N201 voor Heemstede en de
regio. Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
5
1. Beoordeling verkeersmodellen
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
6
1.1 Verkeersmodelvarianten Voor het bepalen van de verkeersintensiteiten in de gemeente Heemstede
In dit hoofdstuk kijken we naar de volgende modelvarianten:
maken we gebruik van het regionale verkeersmodel* Noord-Holland Zuid
• NHZ 3.2 Prognosejaar 2040TH
(NHZ), waar de gemeente Heemstede onderdeel en mede-eigenaar van is. Het verkeersmodel bestaat uit verschillende varianten waarin verschillende
ontwikkelingen en soorten beleid zijn meegenomen. We voeren in deze studie geen nieuwe modelberekeningen uit, maar we vergelijken verschillende bestaande modelvarianten om de verkeerssituatie op de N201 (en overige wegen in Heemstede) inzichtelijk te maken. Op basis van deze analyse kiezen we de modelvariant die het meeste geschikt is voor deze studie.
• NHZ 3.1 2030TH MobHub Haarlem Var2 (plan) • NHZ 3.1 2030TH MobHub Haarlem MobTrans Var2 (plan)
• NHZZHN 3.2 Basisjaar 2018 • NHZZHN 3.2 Prognosejaar 2040TH In bijlage 1 is een verdere toelichting gegeven over de uitgangspunten en effecten van de modelvarianten.
*Een verkeersmodel is een hulpmiddel om een beeld te geven van verwachte verkeersintensiteiten en de kwaliteit van de verkeersafwikkeling in deze situatie. Hiervoor kijken we naar vaak naar toekomstscenario’s zoals woningbouwontwikkelingen, beleidsmaatregelen of aanpassingen in het netwerk. Een verkeersmodel brengt de effecten van deze scenario’s in beeld op belangrijke locaties, de afwikkeling van het verkeer en verschillende leefbaarheidsaspecten Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
7
1.2 Vergelijking verkeersmodellen N201
1
2
Op 18 locaties in Heemstede zijn de intensiteiten vergeleken van de verschillende modelvarianten. Op deze pagina is ingegaan op de intensiteiten op de N201 waarbij de intensiteiten van de verschillende varianten worden vergeleken met het basisjaar 2018. Rechts zijn de locaties weergeven en onderstaande de onderlinge vergelijking afgezet ten opzichte van het basis van het verkeersmodel 2018 (NHZZHN 3.2 2018). In de bijlage 1.1 zijn de andere provinciale wegen vergeleken en een selectie van overige wegen in Heemstede.
9 13 17
Verschil intensiteiten N201 tov NHZZHN 3.2 2018 9.000 8.000 7.000
1
2
5
9
5
13
17
N201 (Heemsteedse Dreef) t.h.v. Havenstraat
N201 (Cruquiusweg) t.h.v. Heemsteedse Dreef
6.000 5.000
4.000 3.000 2.000 1.000 0
-1.000 -2.000
N201 (Zandvoortselaan) t.h.v. N201 (Zandvoortselaan) t.h.v. N201 (Lanckhorstlaan) t.h.v. gemeentegrens Willem Klooslaan Crayenestersingel
N201 (Heemsteedse Dreef) t.h.v. politiebureau
NHZZHN 3.2 Standaard Modeljaren Prognosejaar 2040TH
NHZ 3.2 Standaard Modeljaren Prognosejaar 2040TH
NHZ 3.1 Studie MobHub Haarlem 2030TH MobHub Haarlem Var2 (Plan)
NHZ 3.1 Studie MobHub Haarlem 2030TH MobHub Haarlem MobTrans Var2 (plan) Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
8
B1.2 Intensiteiten % tov basisjaar NHZZNH 3.2 N201 NHZZHN 3.2 Standaard Modeljaren
1 2 5 9 13 17
NHZ 3.1 Studie MobHub Haarlem
Basisjaar 2018
Prognosejaar 2040TH
Prognosejaar 2040TH
2030TH MobHub Haarlem Var2 (Plan)
2030TH MobHub Haarlem MobTrans Var2 (plan)
22.700
7%
0%
0%
-3%
13.500
-5%
-8%
5%
1%
15.600
4%
-1%
17%
7%
15.900
20%
20%
19%
9%
25.800
29%
29%
28%
16%
24.000
26%
24%
25%
14%
Verkeersintensiteiten Motorvoertuigen Etmaal
N201 (Zandvoortselaan) t.h.v. gemeentegrens N201 (Zandvoortselaan) t.h.v. Willem Klooslaan N201 (Lanckhorstlaan) t.h.v. Crayenestersingel N201 (Heemsteedse Dreef) t.h.v. politiebureau N201 (Heemsteedse Dreef) t.h.v. Havenstraat N201 (Cruquiusweg) t.h.v. Heemsteedse Dreef
NHZ 3.2 Standaard Modeljaren
1
2
5 9
13 17
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
9
1.3 Conclusie: Meest geschikte model deze studie Voor verkeer op de N201 maakt keuze in model weinig verschil (prognoses 2040), de verschillende tussen de meeste modelvarianten zijn beperkt (slechts enkele 100 motorvoertuigen per etmaal). Alleen de mobiliteitstransitievariant (zie onderstaand kader) heeft een afwijkende intensiteit. We kiezen voor het standaardprognose 2040 TH van het ZHNNHZ 3.2 model als voorkeursmodel voor deze studie. Omdat het uit gaat van vastgestelde plannen en geen lokaal beleid (met uitzondering van Het Wegcategoriseringsplan 2021) meeneemt in de analyse. Met daarbij de opmerking dat het qua intensiteiten (en daarmee conclusies van deze analyse) weinig verschilt ten opzichte van de andere varianten. Het Haarlem MobTrans model bevat het mobiliteitsbeleid van de gemeente Haarlem en wijkt daarom op sommige wegen af van de andere modellen (Zie onderstaand kader).
Toelichting scenario mobiliteitstransitie Haarlem (MobTrans Var 2): Verkeersmodellen zijn in de basis beleidsarm. Dat wil zeggen dat er niet gekeken wordt naar gemeentelijk beleid dat invloed kan hebben op de verkeerbeeld. Op deze manier laten de verkeermodellen de latente vraag zien en geeft het inzicht waar sturing nodig is. De gemeente Haarlem heeft recent het mobiliteitsbeleid vastgesteld, waarin met inzet op het verminderen van het herkomst- en bestemmingsverkeer met de auto. Deze afnames waaieren ook uit over de andere gemeente. Hier en daar zijn er toenames op het netwerk waar te nemen. De toenames kunnen veroorzaakt worden doorverkeer wat de ontstane ruimte op een bepaalde route invult. Wanneer we in deze analyse voor de gemeente Heemstede uit zouden gaan van deze variant, is nog steeds een groei van verkeer op de N201 waar te nemen, zie de afbeelding met de bandbreedte van de intensiteiten op pagina 10. Dit betekent dat de effecten in hoofdstuk 2 nog steeds zijn waar te nemen, alleen mogelijk in mindere mate.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
10
2. Beoordeling effecten N201
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
11
In dit hoofdstuk: In dit hoofdstuk kijken we naar de lokale effecten. Deze effecten geven inzicht in de verkeerssituatie op en rond de N201. Dit doen we aan de hand van de volgende aspecten: • Herkomst-bestemming: Waar komt het verkeer op de N201 vandaan en waar rijdt het
naartoe, nu én in de toekomst? • Verkeersafwikkeling: Hoe wikkelt het verkeer zich af op de maatgevende kruispunten? • Verkeersveiligheid: Past de vormgeving van de weg bij de intensiteiten en functie van de weg? • Leefbaarheid: Wat is de luchtkwaliteit in het gebied en is er geluidsoverlast afkomstig van de N201?
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
12
2.1 TOM-TOM analyse, huidige situatie Met het TomTom move portaal kan je analyseren en in beeld brengen wat de herkomst-bestemming is van verkeer wat rijdt op een gekozen wegvak. Zo kunnen we voor Heemstede zien wat de herkomst is van verkeer op de N201 en of er veel regionaal verkeer op dit stuk van de N201 rijdt of dat deze weg vooral een lokale functie heeft. Deze data is afkomstig van TomTom-gebruikers en naar schatting is dat ongeveer 10-20% van het totale wegverkeer (afhankelijk van tijdstip en locatie). Het heeft dus een inschatting en geen exacte weergave. De TomTom-analyses die we hebben uitgevoerd zijn bijgesloten in
de bijlage. De conclusie die we kunnen trekken aan de hand van de gedane analyse is de volgende: Op de Zandvoortselaan, het deel van de N201 ten noorden van Heemstede zien we dat een groot deel (circa 40-45%) van het verkeer vanuit de gebieden in het westen komt. Ongeveer 10-20% van dit verkeer gaat Heemstede in en iets minder dan de helft van het verkeer rijdt verder in zuidelijke richting. De rest slaat af richting Haarlem of Amsterdam.
Op de Heemsteedse Dreef, N201 (vanaf noordelijke richting) is de grootste inkomende stroom vanuit Haarlem, Zandvoort en hun omgeving. Op dit stuk van de N201 is het grootste aandeel regionaal verkeer wat zijn weg vervolgt richting Hoofddorp (Zuidoostelijke richting) Op de Cruquiusweg, N201 (vanaf noordelijke richting) zien we dat het verkeer vooral vanuit Haarlem komt en doorrijdt richting Hoofddorp. Ongeveer 20-30% van het verkeer wat op dit wegvak rijdt komt vanuit Heemstede. De rest is regionaal verkeer.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
13
2.1 Herkomst-bestemming onderzoek 2017 In figuur 2.1 is te zien dat op de ‘grote’ wegen in de gemeente een groot aandeel doorgaand verkeer aanwezig is: • Op de Heemsteedse Dreef ligt het aandeel rond de 50%. Van de overige 50% is maar een beperkt aandeel (ongeveer 5%) intern verkeer. De Heemsteedse Dreef wordt dus vooral gebruikt door het verkeer dat de gemeente uitgaat, of door de gemeente heen rijdt. • Op de Johan Wagenaarlaan ligt het aandeel doorgaand verkeer rond de 40%. Het interne verkeer bedraagt hier ongeveer 10%. • Op de Zandvoortselaan ligt het aandeel doorgaand verkeer tussen de 50 en 60%. Het interne verkeer is beperkt. • Op de Cruquiusweg is het aandeel doorgaand verkeer, met bijna 60%, nog hoger dan op de Heemsteedse Dreef en Zandvoortselaan. De rest van het verkeer op de Cruquiusweg is bijna allemaal extern verkeer (met een herkomst of bestemming binnen Heemstede). Conclusie: Op de Heemsteedse Dreef is 50% van het verkeer doorgaand, 45% is herkomst- of bestemmingsverkeer en 5% is intern autoverkeer. Beeld op basis van TomTom-analyse is vergelijkbaar.
Figuur 2.1 InExDo-analyse (intern verkeer: blauw, extern verkeer: geel en doorgaand verkeer: rood) Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
14
2.1 Herkomst-bestemming verkeer N201 (2040) Met behulp van een herkomst-bestemmingsanalyse is er gekeken naar de toename in verkeer tussen 2018 en 2040 en wat de herkomst-bestemming van dit verkeer. Tussen 2018 en 2040 komen er op het wegvak N201 (Haven van Heemstede, zie het kruis op de afbeelding) 9.150 voertuigen bij, dit is een toename van circa 40% ten opzichte van 2018. Van al deze voertuigen zijn er 1.000 (circa 11% van de toename) afkomstig uit Heemstede zelf en 8150 van gebieden buiten Heemstede. De grootste toename in voertuigen komt vanuit Haarlem (3.100, circa 34%) en vanuit de Haarlemmermeer (3.980, circa 44%). Daarnaast is gekeken naar de verhouding tussen lokaal en regionaal verkeer op dit wegvak. In 2018 waren van de totaal 23.200 voertuigen op dit wegvak er 5.800 (25%) afkomstig vanuit Heemstede en 17.500 (75%) afkomstig uit gebieden daarbuiten. In 2040 neemt het totale aandeel lokaal verkeer (vanuit Heemstede) op dit wegvak van de N201 af met 4% (de intensiteit van het verkeer neemt toe maar de verhouding lokaal en doorgaand verkeer verschuift), van de 32.400 voertuigen kunnen er 6.800 (21%) bestempeld worden als lokaal verkeer en 25.600 (79%) als doorgaand verkeer.
Het totale aandeel op dit wegvak vanuit de Haarlemmermeer toeneemt met 5.9% (van 5.300 in 2018 naar 9.300 in 2040) Daarnaast neemt ook het aandeel vanuit Haarlem toe met 0.9% (van 7.100 in 2018 naar 10.200 in 2040).
Herkomst toename verkeer N201 NHZZNH 2018-2040
Conclusie:
Haarlemmermeer
Op basis van de toenames tussen 2018 en 2040 kan worden geconcludeerd dat het aandeel regionaal verkeer op dit wegvak groeit en daarmee krijgt dit deel van de N201 een meer regionale functie in 2040.
Heemstede
Op de vorige sheet is toegelicht dat de N201 in 2017 al een regionale functie had en aan de hand van deze cijfers kan worden aangenomen dat deze regionale functie op de N201 zal groeien op basis van de informatie van deze herkomst-bestemmingsanalyse.
300 220
190
360
Haarlem 1000
Bloemendaal
3980
Zandvoort 3100
Hillegom Overig
-
15
2.2 Verkeersafwikkeling I/C-verhouding (2040) Met behulp van het verkeersmodel is een inschatting gemaakt van de verkeersafwikkeling in het netwerk rondom de N201. Dit is gedaan op basis van de I/C verhouding = Verhouding tussen de verwachte intensiteit en de beschikbare capaciteit. Het verkeersmodel geeft hiermee een indicatie van een mogelijk knelpunt. Hierbij is rekening gehouden met de bestaande vormgeving van de kruispunten (inclusief de bestaande regelingen) en is gekeken naar de situatie in 2040. Bij een waarde onder de 0,8 is de verkeersafwikkeling als goed, (deze kruispunten zijn niet weergegeven in de figuren). Bij een waarde tussen de 0,8 en 1 (oranje weergegeven) is er grote kans op vertraging en file vorming. Bij een waarde boven de 1 (rood) is de kans op filevorming zeer waarschijnlijk als er geen aanpassingen gedaan worden. Conclusie: Voor de maatgevende perioden (ochtendspits (links) en avondspits (rechts) zijn de zwaar belaste kruispunten weergeven. De kruispunten bij de Cruquiusbrug, de Lanckhorstlaan-Herenweg en de Leidsevaart zijn zowel in de ochtend- en avondspits overbelast. In de ochtendspits is dit ook waar te nemen bij de rotonde met de Boekenroodeweg en het kruispunt met de Javalaan. Aanpassingen zijn nodig in de verkeerstromen, verkeersregeling of de kruispunten om een goede doorstroming te kunnen realiseren.
Ochtendspits 2040 Rood: I/C > 1 Oranje: I/C tussen 0.8 & 1 Gele streep: Rode streep:
Avondspits 2040 (Verkeer wikkelt niet/slecht af) (Verkeer wikkelt matig af) I/C tussen 0.7-0.8 op wegvakniveau (redelijk tot matige afwikkeling) I/C tussen 0.9-1 op wegvakniveau (slechte verkeersafwikkeling)
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
16
2.2 Verkeersafwikkeling – kruispunten (2040) Van de kruispunten op de N201 met een hoge belastinggraad (> 90%) is een nadere analyse uitgevoerd op basis van verkeersafwikkelingsberekeningen met COCON. Andere kruispunten hebben een lagere belastinggraad dan 90% en zijn niet in detail doorgerekend. Ook deze kruispunten zullen veelal drukker worden, maar de belastinggraad benadert daar nog niet de grenswaarde. In COCON wordt op basis van de kruispuntlayout gerekend aan de verkeersregeling. Dit levert meer gedetailleerde informatie op over de mogelijkheden om het verkeersaanbod goed te verwerken en over eventuele aanpassingen die mogelijk zijn, als dat niet het geval is. Er is een detailanalyse gedaan van de volgende drie kruispunten. De kruispuntberekeningen staan in bijlage 3. • N201 – Leidsevaartweg • N201 – N208 • N201 – Javalaan Op de volgende pagina’s worden de conclusies van de kruispuntberekeningen verder toegelicht.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
17
2.2 Verkeersafwikkeling - kruispunten (2040) De conclusie is dat in de toekomstige situatie (2040) de kruispunten het verkeer niet kunnen verwerken:
•
Cyclustijd is te lang*
•
Geen ruimte om extra opstelvakken te realiseren (als dat al wenselijk is)
•
Gevolgen te lange cyclustijd: •
In eerste instantie is de aanpak: regeling aanpassen naar langere cyclustijd indien mogelijk, bijvoorbeeld naar 180 seconden* -
-
•
Lange wachttijden en wachtrijen, verliestijdtijd bus
Kans op roodlichtnegatie fiets en voet
Als dat geen soelaas meer biedt kan het aanbod kan niet meer verwerkt -
Overstaan (twee of drie keer wachten)
-
Terugslag in het systeem, sluipverkeer
-
Kans op roodlichtnegatie, ook auto
De structureel te hoge verkeersbelasting op de kruispunten levert zowel lokaal als regionaal een belemmering op voor het functioneren van de N201, voor geldt zowel het autoverkeer, voor de (regionale) openbaarvervoerlijnen en evenals de oversteekbaarheid van fietsers en voetgangers.
* Te lange cyclustijden heeft gevolgen voor de doorstroming van het verkeer (en bijvoorbeeld vertraging van het OV) en op de verkeersveiligheid vanwege grote kans op
roodlichtnegatie. Het verhogen van de cyclustijd vanwege doorstromingsproblemen kan dus leiden tot extra verkeersveiligheidsrisico’s. Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
18
2.2 Verkeersafwikkeling - kruispunten (2040) Aangezien er op de kruispunten geen ruimte is om het geprognosticeerde verkeersaanbod te verwerken is de omgekeerde vraag relevant. Hoeveel zou het verkeersaanbod moeten afnemen (ten opzichte van de prognose 2040) om alsnog te komen tot een acceptabele verkeerafwikkeling? Deze afname bedraagt: •
Zandvoortselaan*
-5%. In het prognosejaar 2040 moet het kruispunt naar verwachting circa 2.700 motorvoertuigen afwikkelen, bij een reductie van
5% in de ochtendspits op alle richtingen (ongeveer 140 voertuigen minder) wordt pas een acceptabele cyclustijdtijd behaald van 120 seconden.
•
Heemsteedse Dreef
-25% In het prognosejaar 2040 moet het kruispunt naar verwachting circa 3.000 motorvoertuigen afwikkelen, bij een reductie van
25% in de ochtendspits op alle richtingen (ongeveer 750 voertuigen minder) wordt pas een acceptabele cyclustijdtijd behaald van 120 seconden. •
Cruquiusweg
-25% In het prognosejaar 2040 moet het kruispunt naar verwachting circa 3.000 motorvoertuigen afwikkelen, bij een reductie van
25% in de ochtendspits op alle richtingen (ongeveer 750 voertuigen minder) wordt pas een acceptabele cyclustijdtijd behaald van 120 seconden.
*Vanwege de invoer van GOW30 op de Zandvoortselaan kan de weg minder auto’s verwerken (door de lagere snelheid) en zal een deel van het verkeer een andere route nemen in de toekomst, daardoor is de verwachtte groei tov 2018 op dit stuk van de N201 lager dan op andere delen en is er ook minder reductie nodig voor het bereiken van een acceptabele cyclustijd. NB Deze benodigde afnames zijn dusdanig, dat ook het Mobiliteitstransitiescenario (zie sheet 1.6 Conclusie beoordeling verkeersmodellen) onvoldoende
soelaas biedt. Zelfs wanneer er wordt uitgegaan van het Mobiliteitstransitiescenario is er op de Heemsteedse Dreef en de Cruquiusweg nog steeds sprake van een overbelaste situatie.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
19
2.2 Verkeersafwikkeling - Effecten elders (2040) Grote toenames op andere delen wegennet
N208 nabij Bennebroek: •
Problematiek vergelijkbaar met Zandvoortselaan
•
Afwikkeling kruispunten nog niet onderzocht
N208 nabij Haarlem •
+ 4.000 - 5.000 mvt/etmaal (gemiddeld van 10.800 in 2018 naar 15.500 in 2040, een toename van 44%)
+4.000 - 5.000 mvt/etmaal (gemiddeld van 27.800 in 2018 naar 32.000 in 2040, een toename van 18%)
Alleen bij kruispunten oversteekbaar
Johan Wagenaarlaan (beide richtingen):
+4.000 – 4.500 mvt/etmaal (gemiddeld van 11.400 in 2018 naar 15.400 in 2040, een toename van 35%)
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
20
2.3 Overzicht beoordeling veiligheid Wegvakken-
Bestaande knelpunten
Intensiteit
Extra knelpunten toekomst
Zandvoortselaan (West)
Geen
Neemt toe
-
Zandvoortelaan bij station
Oversteekbaarheid & terugslag kruispunten
Neemt toe
Bestaande veiligheidsknelpunten ernstiger door extra verkeer
Zandvoortselaan (Midden)
Oversteek bij opstelvakken
Neemt af
-
Zandvoortselaan (Oost)
Zeer slecht oversteekbaar
Neemt af
-
Lanckhorstlaan (West)
Vormgeving past niet bij functie en gebruik, slecht oversteekbaar +haaksparkeren
Neemt zeer beperkt toe (+500 mvt)
Veiligheidsknelpunten blijven vrijwel gelijk
Lanckhorstlaan (Oost)
Alleen bij zebra’s goed oversteekbaar
Neemt zeer beperkt toe (+500 mvt)
Veiligheidsknelpunten blijven vrijwel gelijk
Heemsteedse Dreef (Noord/Midden)
Vormgeving past niet bij functie en intensiteit
Neemt toe
Bestaande veiligheidsknelpunten ernstiger door extra verkeer
Heemsteedse Dreef (Zuid)
Vormgeving past niet bij functie en intensiteit
Neemt sterk toe
Bestaande veiligheidsknelpunten ernstiger door extra verkeer
Kruispunt Cruquiusweg
Grootschalig gelijkvloerse kruispunt, hoge snelheden
Neemt sterk toe
De hogere intensiteit heeft weinig invloed op dit veiligheidsknelpunt
Cruquiusweg
Barrierewerking van de weg
Neemt sterk toe
De hogere intensiteit heeft weinig invloed op dit veiligheidsknelpunt
*De detailanalyse van de beoordeling staat in bijlage 4
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
21
2.4 Leefbaarheid (geluid)
1
2
We verkennen op basis van de ontwikkeling van de autoverkeersintensiteiten de verwachte toenames van geluidbelasting. Voor wegvakken waar een waarneembare geluidstoename van 2 dB of meer wordt verwacht, geven we ook een indicatie van de absolute hoogte van de geluidsbelasting op een aantal maatgevende locaties. De geluidsbelasting is afhankelijk van de afstand van de woning tot de weg.
5 9 13
Conclusie:
17
In de huidige situatie wordt de geluidsbelasting als tamelijk slecht tot slecht beoordeeld. Echter, een verlaging van de snelheid kan een positief effect hebben op het geluidsniveau, op voorwaarde dat deze verlaging gepaard gaat met de toepassing van asfaltverharding en daadwerkelijk lagere rijsnelheden. *Bij toepassing klinkers neemt de geluidsbelasting weer toe t.o.v. asfalt per saldo blijft de geluidbelasting van 50-asfalt naar 30-klinkers ongeveer gelijk
NHZZHN 3.2 Standaard Modeljaren Overzicht geluidseffecten voor een jaargemiddeld etmaal
Basisjaar 2018
Indicatieve geluidsbelasting
N201 (Zandvoortselaan) t.h.v. Zandvoortselaan 165 N201 (Zandvoortselaan) t .h.v. Zandvoortselaan 56 N201 (Lanckhorstlaan) t.h.v. N201 nr. 14 N201 (Heemsteedse Dreef) t.h.v. N201 nr. 106 N201 (Heemsteedse Dreef) t.h.v. N201 nr. 67 N201 (Cruquiusweg) t.h.v. Cruquiusweg 36
1 2 5 9 13 17
Geluidseffect prognosejaar 2040TH zonder lagere rijsnelheid
Berekeningen op basis van Effect lagere rijsnelheid Van 50 km/h naar 40 km/h
Van 50 km/h naar 30 km/h
65 dB
Vergelijkbaar met huidige situatie
n.v.t.
n.v.t.
65 dB
Vergelijkbaar met huidige situatie
-3 dB
-5 dB
66 dB
Vergelijkbaar met huidige situatie
-3 dB
-5 dB
63 dB
Toename maximaal 1 dB
n.v.t.
n.v.t.
67 dB
Toename maximaal 1 dB
n.v.t.
65 dB
Toename Maximaal 1 dB
n.v.t.
nieuwe regelgeving Omgevingswet Toe- of afnames groter dan 1 dB
waarneembaar voor het menselijk oor
n.v.t. Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024 n.v.t.
22
2.4 Leefbaarheid (luchtkwaliteit) Heemstede valt binnen het aandachtsgebied voor luchtkwaliteit, waarbij onderzoek naar de luchtkwaliteit vereist is voor formele plannen. Voor het beoordelen van de luchtkwaliteit op de N201 hebben we gekeken of de wettelijke grenzen worden overschreden en hoe de luchtkwaliteit zich weerhoudt tot de strengere WHO-criteria. De luchtkwaliteit is berekend voor een aantal maatgevende situaties op de N201. Conclusie:
Momenteel zijn er geen overschrijdingen van de normen voor fijnstof PM₁₀ of stikstofdioxide PM₁₀ waargenomen. Naar de toekomst toe wordt een verbetering van de luchtkwaliteit verwacht door de verschoning van het wagenpark. Een betere doorstroming van het verkeer is gunstig voor de luchtkwaliteit, omdat dit resulteert in minder remmen en optrekken.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
23
3. Conclusie en oplossingen
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
24
Huidige intensiteiten op wegen:
3.1 Conclusie huidige situatie In dit onderzoek is de rol van de N201 in de huidige én toekomstige situatie onderzocht en is gekeken naar de impact van deze ontwikkelingen op doorstroming, veiligheid en leefbaarheid in Heemstede en de regio. Deze rapportage vormt
Zandvoortselaan (west)
20.900 mvt/etmaal
lanckhorstlaan
15.500 mvt/etmaal
Heemsteedse Dreef
16.000 mvt/etmaal
(politiebureau) Heemsteedse Dreef
26.300 mvt/etmaal
(Havenstraat) Cruquiusweg
24.300 mvt/etmaal
een basis voor mogelijk vervolgonderzoek naar de rol van de N201 voor Heemstede en de omliggende regio. De N201 staat onder druk en veroorzaakt in de huidige situatie diverse knelpunten. Voor Heemstede vertaalt zich dit naar problemen op het gebied van doorstroming, oversteekbaarheid, veiligheid en leefbaarheid. De huidige vormgeving van de N201 sluit niet goed aan bij de functie en de toegestane snelheid. Er zijn geen vrijliggend fietsvoorzieningen aanwezig en langs de rijbaan bevinden zich uitritten en haaksparkeervakken. De autointensiteiten liggen op veel plekken te hoog voor een goede verkeersveiligheid voor fietsers en voetgangers. Daarnaast zijn de kruispunten veel te zwaar belast wat zorgt voor een slechte doorstroming en onvoldoende verkeersveiligheid. Bovendien is de weg alleen oversteekbaar bij kruispunten en middengeleiders, wat de toegankelijkheid beperkt. De geluidsbelasting
van de weg is tamelijk slecht tot slecht beoordeeld. Echter, de luchtkwaliteit rondom de N201 blijft binnen de normen. De N201 wordt in hoge mate op (boven-) regionaal gebruikt: Volgens het onderzoek uit 2017 naar het doorgaand verkeer op de Heemsteedse Dreef bestaat 50% van het verkeer uit doorgaand verkeer, terwijl 45% herkomst- of bestemmingsverkeer is, en 5% intern autoverkeer betreft. Deze bevindingen
worden ondersteund door een analyse van TomTom, waaruit blijkt dat een aanzienlijk deel van het verkeer op de N201 (noord-zuidkant) afkomstig is uit Zandvoort, de omgeving van IJmuiden en Haarlem (circa 50% van het geheel). Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
25
3.1 Conclusie toekomstige situatie
*Toekomstige intensiteiten op wegen:
Verschil
Zandvoortselaan (west) 22.800 mvt/etmaal
+1.900
Lanckhorstlaan
15.000 mvt/etmaal
- 500
Heemsteedse Dreef
19.100 mvt/etmaal
+3.100
33.400 mvt/etmaal
+7.100
29.800 mvt/etmaal
+ 5.500
(politiebureau) Heemsteedse Dreef (Havenstraat)
De N201 krijgt (met uitzondering van de Lanckhorstlaan vanwege invoer GOW30) in de toekomst meer
Cruquiusweg
autoverkeer te verwerken. Dit betekent voor Heemstede dat de bestaande knelpunten op het gebied van doorstroming, oversteekbaarheid, veiligheid en leefbaarheid ernstiger worden. De kruispunten op de N201 raken in de toekomst sterk overbelast en dit kan niet worden opgelost met het uitvoeren van kleine aanpassingen. Op de Zandvoortselaan is de verwachting dat het verkeer met 10%* toeneemt, een reductie van 5% (1.100 voertuigen) van het totale autoverkeer is nodig voor een goede
afwikkeling. Op de Heemsteedse Dreef neemt het autoverkeer toe met 25% en is er ook 25% (8.400 voertuigen) minder autoverkeer nodig voor een goede afwikkeling en hiermee de leefbaarheid, veiligheid en bereikbaarheid van Heemstede onder drukt komt te staan. Het aandeel regionaal verkeer neemt in de toekomst sterk (van 75% van het totaal naar 79% van het
totaal) toe ten opzichte van het lokale verkeer en daardoor krijgt dit deel van de N201 een grotere regionale rol. De bovengenoemde kruispunten zorgen daardoor ook voor verstoringen van het regionale verkeer. Het regionale verkeer stroomt minder goed door vanwege de afwikkelingsproblemen en zal daardoor een langere reistijd ervaren. De verwachting is dat leefbaarheid (lucht & geluid) vooruitgaat in de toekomst vanwege het verschonen van het wagenpark en GOW30 maatregelen, zonder maatregelen zou de leefbaarheid beperkt verslechteren.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
26
Bijlagen
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
27
B1.1 Welke verkeersmodellen + uitgangspunten Versie
Modelvariant Basisjaar 2018
NHZ 3.2 Prognosejaar 2040TH
NHZ 3.1
Uitgangspunten
Standaard basisjaar met SEGs en tellingen (gekalibreerd) uit 2018.
Effect / Resultaat
Telwaardes op de N201 (Cruquiusweg) worden licht overschat (2-10%).
Standaard prognosejaar met aangeleverde planontwikkelingen en infra-ontwikkelingen naar Er is een lichte afname (t.o.v. het basisjaar) te zien op de Zandvoortselaan (N201). Dit komt 2040. Hierin zitten onder andere de ontwikkelingen Schalkwijk, Spaarndam, Beatrixplein door een afwaardering naar 30kpu. Op de Heemsteedse Dreef (N201) is de groei groter, (Haarlem). Heemstede: 624 woningen extra + GOW30 structuur. namelijk 20%.
2030TH MobHub Haarlem Referentie
Standaard prognosejaar binnen het NHZ 3.1 - hierin is de Schalkwijkerstraat nog niet geknipt De extra weerstand op de aangepaste kruisingen zorgt voor het wegduwen van verkeer. (in het NHZ 3.2 wel). In de referentie zijn de kruispunten Amerikaweg-Schipholweg en Een kleine toename is te bemerken op de N201 (Cruquiusweg) Schipholweg-Europaweg gecorrigeerd. Deze zorgen voor extra weerstand.
2030TH MobHub Haarlem Var2 (plan)
Ten opzichte van de referentie zijn er meer beperkende maatregelen voor autoverkeer doorgevoerd op de Schipholweg. Daarnaast is een knip op de Schalkwijkerstraat doorgevoerd
2030TH MobHub Haarlem MobTrans Var2 (plan)
Basisjaar 2018 NHZZHN 3.2 Prognosejaar 2040TH
Door de extra ingrepen aan de Schipholweg worden de Cruquiusweg en de Schouwbroekerbrug drukker. De MobHub in Haarlem heeft een licht negatief effect voor de verkeersdrukte in Heemstede
Deze modelvariant kent dezelfde modelinvoer als bovenstaande variant, echter is hier het Een vermindering van herkomst- en bestemmingverkeer naar Haarlem. Deze afnames Mobiliteitstransitie-beleid van Haarlem. Hierin zijn het aantal korte verplaatsingen (<2.5km) waaieren ook uit over de andere gemeenten. Hier en daar zijn er toenames op het netwerk gemaximaliseerd op 10% van het totaal. Het aantal verplaatsingen van en naar Haarlem is te bemerken. Dit is verkeer wat de ontstane ruimte inneemt (wegnemen van het wegduwgemaximaliseerd op 40% van het totaal. effect) Uitbreiding van NHZ 3.2 met de vier gemeenten in de Noordelijke Duin- en Bollenstreek Resultaten verschillen ten opzichte van NHZ 3.2; Deze kunnen verklaard worden door een (Hillegom, Lisse, Teylingen en Noordwijk). Er een herkalibratie doorgevoerd met enkele nieuwe kalibratieronde (nieuwe) tellingen in Haarlem en Heemstede. De routering naar/door/vanaf Heemstede met zuidelijke orientatie zou hierdoor beter gemodelleerd moeten worden. Standaard prognosejaar met aangeleverde planontwikkelingen en infra-ontwikkelingen naar Idem. hierboven 2040.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
28
B1.1 Bandbreedtes N201
1
2
5 9 13
Bandbreedtes N201 NHZ 3.2
17
40.000 35.000 30.000 25.000 20.000 15.000 10.000 5.000 0
1
2
5
N201 (Zandvoortselaan) t.h.v. N201 (Zandvoortselaan) t.h.v. N201 (Lanckhorstlaan) t.h.v. gemeentegrens Willem Klooslaan Crayenestersingel Basisjaar 2018
NHZ Prognosejaar 2040TH
9
13
17
N201 (Heemsteedse Dreef) t.h.v. politiebureau
N201 (Heemsteedse Dreef) t.h.v. Havenstraat
N201 (Cruquiusweg) t.h.v. Heemsteedse Dreef
2030TH MobHub Haarlem MobTrans Var2 (plan) Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
29
B1.1 Vergelijking varianten overige N-wegen
4 3 8 10
Verschil intensiteiten overige N-wegen tov NHZZHN 3.2 2018 6.000 5.000
3
4
N208 (Herenweg) t.h.v. gemeentegrens
N205 (Zuiderhoutlaan) t.h.v. gemeentegrens
10
8
4.000 3.000 2.000 1.000 0 -1.000
N208 (Herenweg) t.h.v. Landgoed Berkenrode
N208 (Herenweg) t.h.v. Van Merlenlaan
NHZZHN 3.2 Standaard Modeljaren Prognosejaar 2040TH
NHZ 3.2 Standaard Modeljaren Prognosejaar 2040TH
NHZ 3.1 Studie MobHub Haarlem 2030TH MobHub Haarlem Var2 (Plan)
NHZ 3.1 Studie MobHub Haarlem 2030TH MobHub Haarlem MobTrans Var2 (plan) Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
30
B1.1 Vergelijking varianten gemeentelijke wegen Afname op Cesar Francklaan(6):
GOW30 structuur, vooral bestemmingsverkeer en weinig doorgaand verkeer
Afname op Leidsevaartweg(7):
Vanwege GOW30 structuur aan noordzijde Heemstede N201
Toename Johan Wagenaarlaan(12):
Wel GOW30 maar forse groei vanuit Schalkwijk, deze weg vormt route naar het zuiden.
Afname Van Merlenlaan(14):
GOW30 structuur, afgewaardeerd
Afname Valkenburgerlaan(15):
GOW30 structuur, afgewaardeerd
4.000
6
7
11
12
14 14
16
15
12
11
Verschil intensiteiten gemeentelijke wegen tov NHZZHN 3.2 2018 5.000
6
7
18
15
16
18
3.000 2.000 1.000 0 -1.000 -2.000
César Francklaan t.h.v. Leidsevaartweg t.h.v. Kerlaan t.h.v. Sint Bavo Johan Wagenaarlaan Heemsteedse Dreef Landgoed Berkenrode (t.h.v. Franz Schubertlaan)
Van Merlenlaan
Valkenburgerlaan t.h.v. Heemsteedse Dreef Valkenburgerlaan t.h.v. Raadhuisplein t.h.v. Camplaan Glipper Dreef
-3.000 NHZZHN 3.2 Standaard Modeljaren Prognosejaar 2040TH
NHZ 3.2 Standaard Modeljaren Prognosejaar 2040TH
NHZ 3.1 Studie MobHub Haarlem 2030TH MobHub Haarlem Var2 (Plan)
NHZ 3.1 Studie MobHub Haarlem 2030TH MobHub Haarlem MobTrans Var2 (plan) Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
31
B1.1 Verschil 2030 en 2040 woningbouw •
• • •
Grootste aanpassingen zitten in Lisserbroek en Hoofddorp. Verder geen grote verschillen tussen 2030 en 2040. Geen aanpassingen voor Heemstede. Woningbouw Haarlem zit in alle varianten.
*In deze afbeelding zijn de grootste verschillen opgenomen tussen 2030 en 2040, woningbouw op andere locaties (zoals Zandvoort) zit opgenomen in de modelvarianten tussen 2018 en 2040, dan zit er geen verschil tussen 2030 en 2040 in het verkeersmodel.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
32
B2.1 Bevindingen TOM-TOM-analyse N201 Heemstede Zandvoorstelaan (vanaf west)
Etmaal 01/11/2023 – 30/11/2023, weekdagen
West-oost
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
37
B2.1 Bevindingen TOM-TOM-analyse N201 Heemstede Heemsteedse Dreef ETM (vanaf noord)
Etmaal
01/11/2023 – 30/11/2023, weekdagen
Noord-zuid
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
38
B2.1 Bevindingen TOM-TOM-analyse N201 Heemstede Cruquiusweg ETM (vanaf noord)
Etmaal
01/11/2023 – 30/11/2023, weekdagen
Noord-zuid
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
39
Bijlage 3: Afwikkeling kruispunten Grenswaarden cyclustijden Cyclustijden (s)
Goed Redelijk/matig Slecht
3-taks kruispunt
4-taks kruispunt
< 75
< 90
75 – 90
90 – 120
> 90
> 120
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
40
B3.1 N201 - Leidsevaartweg Het kruispunt is met de huidige vormgeving niet af te wikkelen, ook niet volgens de modelcijfers uit het basisjaar. Er liggen kansen om de cyclustijd te optimaliseren, door bijvoorbeeld richting 11 (de noordtak) te splitsen in 10 en 11. Echter blijft ook dan de cyclustijd boven de 120 seconden. Er is echter ook geen ruimte om rijstroken bij te realiseren.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
41
B3.2 N201 – N208 Binnen de huidige vormgeving valt het kruispunt niet af te wikkelen in beide varianten. Er is uitbreiding nodig voor de richtingen 02 en 08 (oost-west), maar ook hier is geen ruimte voor beschikbaar.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
42
B3.3 N201 - Javalaan Het laatste kruispunt is al vrij groot opgezet met 2x2 rijstroken tussen oost en west. Het blijkt dat zelfs hier de hoofdrichtingen nog overbelast zijn. Dat geldt in mindere mate ook voor richting 11 (zuid). Het splitsen van richting 11 in een aparte 10 en gecombineerde 11/12 heeft een positief effect op de verkeersregeling, maar het kruispunt blijft overbelast.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
43
Bijlage 4: Analyse verkeersveiligheid N201 B4.1 Zandvoortselaan - west
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
44
B4.1 N201: Zandvoortselaan - west Wegkenmerken •
GOW50 2x1 rijstrook
•
Middenberm
•
Parallelwegen
•
Kruispunt Schollevaarlaan gelijkvloers kruispunt en oversteek fietsers en voetgangers
•
Intensiteiten = 20.900 -> 22.800 mvt/etmaal
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 45,6 km/h
Beoordeling •
Door de vormgeving van de oversteek is de weg nog goed oversteekbaar, korte oversteeklengte
•
De vormgeving voldoet voor de geprognosticeerde intensiteiten
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
45
B4.2 N201: Zandvoortselaan - station
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
46
B4.2 N201 Zandvoortselaan - station Wegkenmerken •
GOW50 2x1 rijstroken
•
Voorrangsplein
•
Fietspad zuidzijde in twee richtingen
•
Oversteek vanaf station (auto’s) over twee rijstroken
•
Geen voetgangers- en fietsoversteek naar bushalte en fietsenstalling noordzijde
•
Intensiteiten= 23.500 -> 26.700
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 45,6 km/h
Beoordeling •
Oversteekbaarheid voor fietsers en voetgangers problematisch, geen voorzieningen
•
Terugslag te verwachten van kruispunten Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
47
B4.3 N201: Zandvoortselaan - midden
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
48
B4.3 N201: Zandvoortselaan - midden Wegkenmerken •
GOW50 2x1 rijstroken
•
Groene middenberm
•
Langsparkeren
•
Vrijliggende smalle fietspaden
•
Intensiteiten = 13.300 -> 12.400
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 46,4 km/h
Beoordeling: •
Weg bij deze intensiteiten goed oversteekbaar korte oversteeklengte, behalve bij opstelvakken
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
49
B4.4 N201: Zandvoortselaan - oost
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
50
B4.4 N201: Zandvoortselaan - oost Wegkenmerken •
GOW50 1x2 rijstroken
•
Langsparkeren
•
Smalle vrijliggende fietspaden
•
Oversteken bij inritten en zijstraten zonder middengeleiders
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 47 km/h
•
Intensiteiten= 14.500 -> 14.200 mvt/etmaal
Beoordeling •
Weg nu al zeer slecht oversteekbaar. Wordt iets rustiger, maar zeker niet opgelost. Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
51
B4.5 N201: Lanckhorstlaan - west
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
52
B4.5 N201: Lanckhorstlaan - west Wegkenmerken •
GOW50 1x2 rijstroken opstelvakken
•
Langsparkeren
•
Deel met een fietsstrook
•
Oversteken bij inritten en zijstraten zonder middengeleiders
•
Uitritten en haaksparkeerplaatsen
•
Intensiteiten = 15.000 -> 15.500 mvt/etmaal,
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 46 km/h
Beoordeling •
Wegontwerp met fietsstrook en haaksparkeren ongeschikt bij GOW50
•
Rijbaan zonder middengeleiders niet goed oversteekbaar. Bovengrens ~ 10.000 mvt/etmaal Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
53
B4.6 N201: Lanckhorstlaan - oost
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
54
B4.6 N201: Lanckhorstlaan - oost Wegkenmerken •
GOW50 1x2 rijstoken met smalle fietspaden (deel tweerichting)
•
Nauwelijks langsparkeren
•
Oversteken vanaf uitritten en zijstraten, wel zebra’s met middeneiland
•
I=12.700 -> 13.300 mvt/etmaal
Beoordeling •
Oversteekbaarheid bij zebra’s in orde
•
Overige oversteken bijvoorbeeld voor fietsers ongeschikt. Bovengrens oversteek zonder voorzieningen ~ 10.000 mvt/etmaal
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
55
B4.7 N201: Heemsteedse Dreef noord
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
56
B4.7 N201: Heemsteedse Dreef noord en midden Wegkenmerken •
GOW50 2x, met fietsstrook en busbaan
•
Geen langsparkeren, veel erfaansluitingen
•
Oversteken vanaf zijstraten en uitritten
•
Intensiteiten = 16.000 -> 19.100 mvt/etmaal,
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 53,17 km/h
Beoordeling •
Profiel met fietsstrook ongeschikt voor GOW50 Kans op ongevallen bij oversteken in combinatie met busbaan, daardoor niet veilig gelijkvloers oversteekbaar.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
57
B4.8 N201: Heemsteedse Dreef (Zandvaart/zuid)
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
58
B4.8 N201: Heemsteedse Dreef (Zandvaart/zuid) Wegkenmerken •
GOW50 2x2 met fietsstrook
•
Geen langsparkeren, veel erfaansluitingen
•
Oversteken vanaf zijstraten (Havenstraat) en uitritten
•
Laden en lossen soms op fietsstrook
•
Intensiteiten = 26.300 -> 33.400 mvt/etmaal
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 49 km/h
Beoordeling •
Profiel met fietsstrook ongeschikt voor GOW50
•
Kans op ongevallen bij oversteken in combinatie met busbaan, daardoor niet veilig gelijkvloers N201 Heemstede - 30-7-2024 oversteekbaar. Bovendien te druk voor oversteek. Bovengrens ~ 20.000Verkeersonderzoek mvt/etmaal
59
B4.9 N201: Heemsteedse Dreef - Cruiquiusweg
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
60
B4.9 N201: Heemsteedse Dreef (Zandvaart/zuid) Wegkenmerken •
GOW50 - 3 opstelvallen met fietsstrook
•
Intensiteiten= 26.300 -> 33.400 mvt/etmaal
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 49 km/h
Beoordeling: •
Grootschalig kruispunt met gelijkvloerse fietsoversteken
•
Kans op hoge snelheden door grote oppervlakte, gevaarlijke locatie.
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
61
B4.10 N201: Cruquiusweg - west
Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
62
B4.10 N201 Cruquiusweg Wegkenmerken •
GOW50 2x2
•
Fietspaden en parallelwegen
•
Geen oversteekmogelijkheden
•
Grootschalige kruispunten
•
Intensiteiten = 24.300 -> 29.800mvt/etmaal
•
V85 (snelheid verkeer 85% van de tijd) = 56,7 km/h
Beoordeling •
Grote barrierewerking, maar weinig veiligheidsknelpunten door geisoleerde ligging. Kans op overstekers bij het benzinestation. Gevaarlijk door hoge snelheden. Verkeersonderzoek N201 Heemstede - 30-7-2024
63
MOBILITEIT BEWEEGT ONS