CConstaterende datHeemskerk
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlagen 1. Verkeersonderzoek centrum, 2 juni 2025

Raadsvergadering 29 januari 2026, gemeente HeemskerkBij agendapunt: Vaststellen lijst van ingekomen documenten30.967 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

1

Opdrachtgever

Gemeente Heemskerk

Titel rapport

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk

Kenmerk

019293.20250319.R1.05

Datum publicatie

2 juni 2025

Projectleider Goudappel

Jeroen Loijen

Projectteam Goudappel

Jeroen Loijen, Ruben Vermeer, Bregtje van Uffelen, Jeffrey van Zanten

Projectteam opdrachtgever

Ruud Zonneveld

Status

Definitief © Copyright Goudappel BV 2-6-25

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

2

Inhoudsopgave Samenvatting

4

1. Aanleiding en doel

6

1.1

Aanleiding

6

1.2

Doel van de aanvraag

7

2. Werkwijze onderzoek

8

2.1

Verkeersmetingen

8

2.2

Wegenscan

10

3. Resultaten tellingen

11

3.1

Samenvatting algemeen beeld

11

3.2

Doorgaand verkeer

18

3.3

Zoekverkeer

34

4. Verwachtingsadvies

36

4.1

Effect afsluiting wegvakken op doorgaand verkeer

37

4.2

Bereikbaarheid centrum

46

4.3

Afsluiting voor (brom)fietsers

46

Bijlage 1 Wegenscan

48

Bijlage 2 Samenvatting tellingen motorvoertuigen

54

Bijlage 3 Samenvatting tellingen (brom)fietsers

79

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

3

Samenvatting De gemeente Heemskerk heeft de ambitie om het centrum leefbaarder te maken, onder meer door ruimte te creëren voor wandelen en ontmoeten. Daarnaast is er vanuit het mobiliteitsbeleid de wens om duurzame vervoersmiddelen te stimuleren. Dit is onderdeel van de omgevingsvisie Heemskerk 2040. Afsluiten van één of meer wegvakken voor motorvoertuigen en/of fietsverkeer zou het centrum verkeersluwer en /of leefbaarder kunnen maken. Om inzicht te krijgen in nut en/of noodzaak hiervan is het nodig om de huidige verkeersstromen in kaart te brengen. Goudappel heeft in opdracht van de gemeente onderzocht hoeveel verkeer op dit moment door en rond het centrum rijdt en welke herkomsten en bestemmingen dit heeft. Zodat daarmee de nulsituatie in beeld is en een verwachtingsadvies kan worden gegeven over de effecten van het afsluiten van wegvakken in het centrumgebied. In januari en februari is met telslangen en camera’s het verkeer in en rond het centrum gemeten. Er is zowel op reguliere weekdagen, op vrijdagen (als de weekmarkt er staat) en in het weekend gemeten. Op de reguliere weekdagen en zaterdagen is sprake van de grootste verkeersdruk in en rond het centrum. Op vrijdagen is sprake van extra druk of juist minder verkeersdruk op specifieke routes door omrij bewegingen rond de weekmarkt. En op zondag is het op alle wegen wat rustiger.

Met camera’s langs de zes drukste invalswegen naar het centrum is onderzocht welk aandeel van dit verkeer in het centrum blijft en welk aandeel via een andere route binnen vier minuten het centrum weer verlaat (en dus doorgaand verkeer is). Uit die analyse blijkt dat ca. 70% van het verkeer op de invalswegen naar het centrum ook in het centrum blijft (de momenten van afsluiting voor de weekmarkt buiten beschouwing gelaten). Uit de metingen met telslangen blijkt dat op een gemiddelde werkdag ruim 7.650 voertuigen via de 6 drukste routes richting het centrum rijden. Gemiddeld hebben circa 5.350 voertuigen hiervan een bestemming in het centrum. De andere circa 2.300 voertuigen zijn doorgaand verkeer. Van dit doorgaande verkeer is het grootste deel oost-west en west-oost gericht verkeer dat het Burgemeester Nielenplein passeert. Daarnaast is verkeer dat via de Maerelaan naar de Gerrit van Assendelftstraat rijdt en omgekeerd een relatief grote doorgaande stroom. De kentekens die met de camerametingen zijn geregistreerd zijn gekoppeld aan de open RDW-database zodat deze voertuigen geclassificeerd kunnen worden naar personenautoverkeer, lichte bedrijfsvoertuigen (<3.500kg, met name bestelbussen) en zware bedrijfsvoertuigen (>3.500kg, vrachtverkeer). Ca.

8% van het verkeer dat naar het centrum rijdt op werkdagen (ruim 600 voertuigen) is geclassificeerd als licht bedrijfsvoertuig (met name bestelbussen). Van deze categorie blijkt op de met camera’s gemeten donderdag en zaterdag ca. 25 tot 30% te bestaan uit doorgaand verkeer (dus vergelijkbaar met de aandelen van de totale verkeersstroom). Op de marktdag (vrijdag) ligt dat aandeel logischerwijs lager op 11%. Minder dan 1% van het verkeer naar het centrum bestaat uit vrachtverkeer (voertuigen >3.500kg), waarvan er slechts enkele (1 tot maximaal 13 op een meetdag) als doorgaand verkeer zijn geregistreerd. Afsluiting van het Burgemeester Nielenplein is de meest effectieve maatregel om het centrum van Heemskerk verkeersluwer en leefbaarder te maken. De oost-west beweging door het centrum wordt daarmee niet meer mogelijk gemaakt, wat 63% van het doorgaande verkeer door het centrum betreft. Verkeer zal naar verwachting volgens vergelijkbare patronen als tijdens de weekmarkt omrijden wat – net als tijdens vrijdagen van de

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

4

weekmarkt - tot beperkte extra verkeersdruk op de ring rond het centrum en op de Constantijn Huygensstraat, Karshoffstraat en Kerkplein kan leiden. Het centrum blijft ook in de situatie met afsluiting bereikbaar voor autoverkeer, waardoor we niet verwachten dat deze maatregel leidt tot sterke verschuivingen in vervoerwijzekeuze of in aantal centrumbezoekers. Verschil is dat niet meer elke parkeerplaats in het centrum vanuit elke invalsweg direct te bereiken is. Dit zou een (naar verwachting beperkt) effect kunnen hebben op de keuze van mensen om naar het centrum van Heemskerk te komen en daarvoor de auto te kiezen. Anderzijds kan een meer leefbaar en levendig centrum juist extra bezoekers aantrekken. Het (brom)fietsverkeer ondervindt geen beperkingen bij deze afsluiting, zij kunnen namelijk gebruik maken van het fietspad aan de zuidzijde van de kerk. Afsluiting van de Kerkweg is beperkt effectief om doorgaand verkeer uit het centrum te weren (30% van het huidige doorgaande verkeer door het centrum rijdt door de Kerkweg). Maar biedt wel mogelijkheden om de openbare ruimte op dat wegvak anders in te richten met (door het relatief beperkte aandeel doorgaand verkeer) beperkte extra verkeersdruk elders. De Kerkweg wordt door relatief veel (brom)fietsers gebruikt (dagelijks ca. 1.400 tot 1.600).

Naar verwachting is de naleving van een verbod op dit wegvak voor (brom)fietsers beperkt, omdat een relatief grote stroom voor een kort stuk (ca. 50 meter) moet omrijden. Enkel met forse herinrichtingen die het zeer onaantrekkelijk maken om daar te fietsen (en aantrekkelijk om te lopen) kan worden geprobeerd de (brom)fietsers op dit wegvak te weren. Een goede inpassing van een (brom)fietspad lijkt een meer voor de hand liggende oplossing, maar is afhankelijk van de eventueel gewenste herinrichting.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

5

1. Aanleiding en doel 1.1

Aanleiding

De gemeente Heemskerk heeft de ambitie om het centrum leefbaarder te maken, onder meer door ruimte te creëren voor wandelen en ontmoeten. Daarnaast is er vanuit het mobiliteitsbeleid de wens om duurzame vervoersmiddelen te stimuleren. Dit is onderdeel van de omgevingsvisie Heemskerk 2040. Er zijn mogelijkheden om het centrum van Heemskerk leefbaarder te maken door de afsluiting van één of meerdere wegvakken voor motorvoertuigen en/of fietsverkeer. Het gaat om de volgende wegvakken: • • • •

Kerkweg (wegvak A in figuur 1) Kerkplein (wegvak B in figuur 1) Burgemeester Nielenplein (wegvak C in figuur 1) Deutzstraat (wegvak D in figuur 1)

Deze wegvakken, A t/m E, zijn in het kaartbeeld in figuur 1 weergeven. Het afsluiten van één of meerdere wegvakken heeft consequenties voor de verkeersdruk op de overige wegen in en rond het centrum van Heemskerk en op de bereikbaarheid van het centrum.

Figuur 1: De eventuele wegafsluitingen A t/m D die worden onderzocht (NB: weekmarkt vindt plaats op C+E, op vrijdagen tussen 06:00 – 20:00)

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

6

1.2

Doel van de aanvraag

Het doel van dit verkeersonderzoek is het in kaart brengen van de huidige verkeersstromen in en rond het centrum van Heemskerk. En om daarmee een inschatting te maken of afsluiting van een of meerdere wegvakken leidt tot verhoging van de leefbaarheid in het centrum voor bewoners en bezoekers, bijdraagt aan modal shift van auto naar (brom)fiets en niet leidt tot lagere bezoekersaantallen door verminderde autobereikbaarheid. Aan de hand van dit verkeersonderzoek krijgt de gemeente Heemskerk een nulmeting van het verkeer in het centrum van Heemskerk. Hier is gekeken naar het aandeel doorgaand verkeer in het centrum, en de aandelen middelzwaar en zwaar verkeer daarvan in het centrum. Op basis van deze nulmeting en effectinschatting van maatregelen kan de gemeente Heemskerk bepalen of het wenselijk is wegvakken af te sluiten en zo ja, welke consequenties dat dan heeft op leefbaarheid en auto- en (brom)fietsmobiliteit.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

7

2. Werkwijze onderzoek 2.1

Verkeersmetingen

Om inzicht te krijgen in de verkeersstromen in en rond het centrum van Heemskerk zijn verkeerstellingen uitgevoerd. Deze verkeerstellingen zijn uitgevoerd door NDC Nederland. Er zijn twee type onderzoeken uitgevoerd, namelijk: verkeerstellingen en een herkomstbestemmingsonderzoek. In onderstaande figuur 2 zijn met paars de locaties van de verkeerstelling aangegeven, en met blauw de locaties waar het herkomstbestemmingsonderzoek is uitgevoerd.

Figuur 2: Meetlocaties (slangtellingen in paars, herkomst-bestemmingsonderzoek in blauw) De telpunten S1 t/m S6 zijn de belangrijkste in- en uitgaande wegen voor motorvoertuigen vanuit het centrum van Heemskerk. Echter zijn er ook nog enkele andere wegen vanuit het centrum welke niet zijn geteld, zoals de Kerklaan. Hierdoor kan de totale hoeveelheid inkomend verkeer afwijken van het uitgaand verkeer. Zolang dit verschil beperkt is, zal dit geen invloed hebben op de uiteindelijke conclusies.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

8

2.1.1

Verkeerstellingen

Gedurende twee opeenvolgende weken (28-01-2025 t/m 10-02-2025) zijn op 25 locaties binnen de gemeente Heemskerk verkeerstellingen uitgevoerd1. De 25 locaties zijn met paars weergeven in figuur 2. Op iedere locatie is per richting en per uur het aantal motorvoertuigen dat over de telslang heen rijdt geregistreerd. Dit verkeer is vervolgens op basis van lengte geclassificeerd naar licht-, middel- of zwaar verkeer, zoals gebruikelijk is bij dergelijke metingen. Op vier van de 25 locaties in het centrum van Heemskerk (de ‘A’ locaties in figuur 2) is ook het fietsverkeer geregistreerd. In bijlage 2 en 3 zijn de samenvattingen van de resultaten van alle tellingen weergeven. 2.1.2

Herkomst-bestemmingsonderzoek

Het herkomst-bestemmingsonderzoek is uitgevoerd aan de hand van camerametingen. Deze camera’s registreren het kenteken, waarmee de herkomst en bestemming van het doorgaand verkeer door het centrum van Heemskerk kan worden vastgesteld. Dit kentekenonderzoek heeft plaatsgevonden op 3 dagen (donderdag 30-01, vrijdag 31-01 en zaterdag 01-02) en gedurende twee onderzoek blokken (ochtend en middag)2. Bij het maken van onderscheid tussen doorgaand verkeer en bestemmingsverkeer in het centrum is een maximum doorrijtijd van 4 minuten gehanteerd. Verkeer dat korter dan 4 minuten in het centrum verblijft is aangewezen als doorgaand verkeer. Voertuigen die langer dan 4 minuten in het centrum blijven zijn geregistreerd als bestemmingsverkeer.

1

Op locatie A4 zijn de telslangen op vrijdag 31 januari los van de kast gekomen, vermoedelijk door een

veegwagen van de weekmarkt. Hierdoor zijn er van die locatie geen (volledige) metingen van vrijdag 31 januari t/m dinsdag 4 februari. Ter compensatie is op die locatie tot en met zaterdag 15 februari gemeten om voldoende representatieve data te verzamelen. Op locatie B2 zijn de metingen op de eerste dagen niet geregistreerd. Ook die gemiste dagen zijn aan het eind van de meetperiode gecompenseerd: op locatie B2 is gemeten van zaterdag 1 februari tot en met vrijdag 14 februari. Op de extra dagen van beide meetpunten zien we in de resultaten geen substantiële afwijkingen ten opzichte van vergelijkbare dagen in de oorspronkelijke meetperiode. De alternatieve meetmomenten op deze locaties hebben dan ook geen invloed op de conclusies van deze studie. 2

Tijdens het kentekenonderzoek waren twee kortdurende stroomstoringen: op locatie S3 is op 31

januari en op 1 februari de voeding vanuit de lichtmast weggevallen tussen 16.30-17.30u. Door stroomproblemen is op locatie S4 geen data vastgelegd op 30 januari tussen 9.30-11.15u. Dit zien we (beperkt) terug bij vergelijking van de intensiteiten uit het kentekenonderzoek met die van de telslangen. Deze beperkte storingen op een totale meetperiode van 3 dagen hebben geen invloed op de conclusies waarvoor dit kentekenonderzoek dient: het in kaart brengen van herkomsten/bestemmingen.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

9

2.2

Wegenscan

Voor deze analyse maken we gebruik van de ‘Wegenscan’. Dit is een door Goudappel ontwikkelde tool op basis van CROW-richtlijnen, uitgevoerde onderzoeken/studies en ervaringsgetallen. De ‘Wegenscan’ is een hulpmiddel om de relatie tussen de vormgeving (hoe ziet de weg eruit), functie (wegcategorie) en het gebruik (verkeersintensiteiten) van een weg te beoordelen (zie figuur 3). Er worden dus drie typen relaties beoordeeld: 1.

Relatie functie-gebruik: is het gebruik van de weg (verkeersintensiteit) passend bij de functie van de weg (wegcategorie)?

2.

Relatie functie-vormgeving: is de huidige vormgeving van de weg passend bij de (beoogde) functie van de weg?

3.

Relatie vormgeving-gebruik: is het huidige (of verwachte toekomstige) gebruik van de weg passend bij de vormgeving van de weg?

Figuur 3: Relatie vorm-functie-gebruik Met behulp van de wegenscan zijn de effecten van de te verwachten verkeersafnames en toenames door eventuele afsluitingen ingeschat. In het verwachtingsadvies (hoofdstuk 4) is daarnaast op hoofdlijnen het effect daarvan op leefbaarheid en levendigheid van het centrum ingeschat.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

10

3. Resultaten tellingen 3.1 3.1.1

Samenvatting algemeen beeld Tellingen motorvoertuigen totaal

Met de telslangen is een overzicht verkregen van de verkeersstromen in en rond het centrum van Heemskerk. De verkregen intensiteiten zijn in tabel 1 samengevat, waarmee voor een gemiddelde weekdag, een vrijdag (marktdag), een zaterdag en een zondag de gemeten intensiteiten zijn weergeven per rijrichting. Vervolgens zijn in tabel 2, 3 en 4 de resultaten per telpunt te zien voor licht-, middelzwaar- en zwaar verkeer. In figuur 4 zijn de telpunten nogmaals weergeven. In bijlage 2 zijn de samenvattingen van de tellingen opgenomen.

Figuur 4: Locaties waar de tellingen in Heemskerk zijn uitgevoerd

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

11

Meetpunt A1 A2 A3 A4 B1 B2 B3 B4 B5 B6 B7 B8 B9 B10 C1 C2 C3 C4 C5 S1 S2 S3 S4 S5 S6

Rijrichting Noord Zuid Oost West Noord Zuid Oost West Noord Zuid Noord Zuid Oost West Oost West Oost West Noord Zuid Noord Zuid Noordoost Zuidwest Oost West Oost West Noord Zuid Noord Zuid Noord Zuid Oost West Oost West Noord Zuid Noordwest Zuidoost Oost West Noordoost Zuidwest Noord Zuid Oost West

Weekdag 2238 16 1865 20 704 748 1462 1528 1911 2071 2743 2813 2108 2078 2117 2169 1907 2144 2296 2623 2494 2484 3080 3078 3006 2930 4867 4778 421 550 232 174 134 181 740 645 372 320 655 530 623 592 1584 1307 998 964 1733 1335 1701 1805

Vrijdag 1950 19 1581 27 804 714 284 325 2749 2970 3577 3530 2941 3020 2971 3171 2659 2904 3080 3340 3269 3162 3868 3972 3554 3357 5411 5681 481 532 335 299 547 492 1433 1316 866 737 706 770 740 602 1832 1717 1195 1115 1931 1487 197 349

Zaterdag 2522 18 1855 24 734 746 1755 1925 1866 1990 2675 2822 2236 2117 2206 2093 1928 2140 2270 2588 2409 2277 2768 2877 2653 2610 4279 4483 441 541 308 254 169 211 673 632 334 278 734 631 643 666 1777 1517 1053 1012 1893 1476 1795 1910

Zondag 1345 10 1333 17 431 509 1218 1346 1462 1570 2101 2112 1521 1525 1508 1500 1318 1431 1494 1718 1634 1640 1953 1905 1863 1813 3199 3321 301 367 111 70 81 108 424 358 224 196 382 327 333 339 909 629 578 594 1539 1193 1169 1309

Tabel 1: Samenvatting van de resultaten van de uitgevoerde tellingen in en rond het centrum van Heemskerk voor het totale verkeer.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

12

3.1.1.1

Tellingen motorvoertuigen licht verkeer Meetpunt A1 A2 A3 A4 B1 B2 B3 B4 B5 B6 B7 B8 B9 B10 C1 C2 C3 C4 C5 S1 S2 S3 S4 S5 S6

Rijrichting Noord Zuid Oost West Noord Zuid Oost West Noord Zuid Noord Zuid Oost West Oost West Oost West Noord Zuid Noord Zuid Noordoost Zuidwest Oost West Oost West Noord Zuid Noord Zuid Noord Zuid Oost West Oost West Noord Zuid Noordwest Zuidoost Oost West Noordoost Zuidwest Noord Zuid Oost West

Weekdag 2204 16 1824 20 691 731 1446 1493 1859 2023 2659 2736 2047 2006 2056 2095 1793 2037 2191 2494 2419 2417 2976 3016 2950 2795 4670 4602 413 536 225 172 129 175 720 633 366 314 645 514 604 577 1560 1277 987 946 1704 1295 1681 1775

Vrijdag 1904 18 1535 26 772 680 281 321 2674 2901 3474 3450 2851 2914 2892 3068 2511 2769 2945 3158 3172 3072 3718 3867 3480 3178 5256 5363 468 512 332 295 534 472 1380 1299 849 719 737 688 711 585 1793 1674 1183 1090 1886 1422 292 342

Zaterdag 2493 18 1820 24 728 734 1741 1892 1835 1960 2615 2754 2183 2059 2156 2035 1850 2060 2189 2484 2358 2241 2711 2838 2605 2535 4212 4335 432 536 200 254 165 204 660 625 331 274 729 621 623 651 1761 1489 1046 999 1871 1442 1783 1890

Zondag 1339 10 1318 17 425 503 1213 1334 1438 1544 2060 2083 1495 1498 1483 1469 1259 1375 1434 1653 1610 1617 1930 1884 1851 1770 3165 3219 300 364 108 69 80 107 418 355 223 191 380 325 327 333 898 620 576 590 1507 1157 1159 1296

Tabel 2: Samenvatting van de resultaten van de uitgevoerde tellingen in en rond het centrum van Heemskerk voor licht verkeer.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

13

3.1.1.2

Telling motorvoertuigen middelzwaar verkeer Meetpunt A1 A2 A3 A4 B1 B2 B3 B4 B5 B6 B7 B8 B9 B10 C1 C2 C3 C4 C5 S1 S2 S3 S4 S5 S6

Rijrichting Noord Zuid Oost West Noord Zuid Oost West Noord Zuid Noord Zuid Oost West Oost West Oost West Noord Zuid Noord Zuid Noordoost Zuidwest Oost West Oost West Noord Zuid Noord Zuid Noord Zuid Oost West Oost West Noord Zuid Noordwest Zuidoost Oost West Noordoost Zuidwest Noord Zuid Oost West

Weekdag 29 0 35 0 11 14 12 27 50 47 73 74 58 68 58 69 111 103 102 120 67 57 92 53 50 123 100 249 7 14 7 2 5 5 19 12 5 7 10 16 18 14 21 27 10 16 27 37 17 25

Vrijdag 35 0 42 1 27 25 3 3 71 68 86 87 84 96 75 95 145 129 132 170 85 74 131 85 63 164 138 296 12 19 3 3 13 20 51 16 16 15 18 31 27 16 33 38 12 23 37 57 4 3

Zaterdag 20 0 23 0 5 9 10 18 29 29 55 62 51 55 48 56 75 80 78 94 45 30 53 32 28 70 66 142 9 5 8 0 4 7 10 6 2 4 4 9 17 12 14 24 6 10 21 32 7 13

Zondag 5 0 12 0 5 5 2 10 24 26 34 26 26 25 25 27 58 53 60 60 22 19 22 20 12 41 33 96 1 2 3 1 1 1 4 3 1 5 2 2 6 6 8 8 2 3 31 34 5 10

Tabel 3: Samenvatting van de resultaten van de uitgevoerde tellingen in en rond het centrum van Heemskerk voor middelzwaar verkeer.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

14

3.1.1.3

Telling motorvoertuigen zwaar verkeer Meetpunt A1 A2 A3 A4 B1 B2 B3 B4 B5 B6 B7 B8 B9 B10 C1 C2 C3 C4 C5 S1 S2 S3 S4 S5 S6

Rijrichting Noord Zuid Oost West Noord Zuid Oost West Noord Zuid Noord Zuid Oost West Oost West Oost West Noord Zuid Noord Zuid Noordoost Zuidwest Oost West Oost West Noord Zuid Noord Zuid Noord Zuid Oost West Oost West Noord Zuid Noordwest Zuidoost Oost West Noordoost Zuidwest Noord Zuid Oost West

Weekdag 6 0 7 0 2 3 4 9 2 2 6 6 2 4 2 5 3 4 3 9 8 10 11 9 6 11 8 16 1 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 1 1 1 3 4 1 2 2 3 3 5

Vrijdag 11 1 4 0 5 9 0 1 4 1 5 5 6 10 4 8 3 6 3 12 12 16 19 20 11 15 17 22 1 1 0 1 0 0 2 1 1 3 0 2 2 1 6 5 0 2 8 8 1 4

Zaterdag 9 0 12 0 1 3 4 15 2 1 5 6 2 3 2 2 3 0 3 10 6 6 4 7 2 5 1 6 0 0 0 0 0 0 3 1 1 0 1 1 3 3 2 4 1 3 1 2 5 7

Zondag 1 0 3 0 1 1 3 2 0 0 7 3 0 2 0 4 1 3 0 5 2 4 1 1 0 2 1 6 0 1 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 3 1 0 1 1 2 5 3

Tabel 4: Samenvatting van de resultaten van de uitgevoerde tellingen in en rond het centrum van Heemskerk voor zwaar verkeer.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

15

De samengevatte resultaten per type dag die in tabel 1 zijn weergeven zijn met elkaar vergeleken om een goed beeld te krijgen van de verkeersstromen in en rond het centrum van Heemskerk op verschillende momenten. De volgende zaken vallen op: •

De intensiteiten op de zondag liggen lager dan de gemiddelde weekdag intensiteiten. Op enkele tel locaties liggen de intensiteiten op een zondag tussen de 1.000 en 2.000 motorvoertuigen lager dan een gemiddelde weekdag. Dit zijn 39% tot 61% lagere verkeersaantallen dan op gemiddelde weekdagen. Daartegenover staat dat een zaterdag juist weer hogere intensiteiten heeft vergeleken met de andere meetmomenten. De intensiteiten liggen hier 100 tot 1.000 motorvoertuigen hoger dan op een gemiddelde weekdag. Dit komt op die locaties neer op een toename tussen de 5% en 9% ten opzichte van een gemiddelde weekdag.

•

Bij de vrijdag resultaten is duidelijk te zien dat de weekmarkt is opgesteld. De intensiteiten liggen op tellocaties A4 en S6 ongeveer 1.200 tot 1.500 motorvoertuigen per etmaal lager door de afsluiting van deze wegvakken tijdens de uren dat de markt er staat. Dit is een afname van ruim 80% op deze wegvakken op de vrijdag. Buiten de markttijden (00:00 – 06:00 en 20:00 – 00:00) loopt het aantal passerende voertuigen gelijk met de andere dagen.

•

Bij de afsluiting van de wegvakken voor de weekmarkt op de vrijdagen is ook een duidelijke verschuiving in rijroutes te zien. De tellocaties C3, C4, en C5 hebben op de vrijdag een piek vergeleken met de andere momenten (toename van ongeveer 500 tot 1.000 motorvoertuigen). Daarnaast hebben ook alle ‘B’ locaties een toename van ongeveer 500 tot 1.000 motorvoertuigen per rijrichting op de vrijdag. Dit laat duidelijk zien dat mensen via deze wegen het centrum van Heemskerk in- en uitrijden tijdens de wegafsluiting voor de weekmarkt.

•

Tijdens de weekmarkt op de vrijdagen hebben de B-locaties ook een toename van motorvoertuigen. Dit is de rondweg om het centrum heen, waaruit is op te maken dat doorgaand verkeer dat op andere dagen door het centrum rijdt er op de vrijdag voor kiest om via de rondweg om het centrum heen te rijden. De B-locaties hebben allemaal een toename van ongeveer 1.500 motorvoertuigen op een vrijdag, wat neerkomt op een toename van ongeveer 27%.

•

Deze toe- en afnames op de bovengenoemde telpunten op vrijdag zijn duidelijk toe te wijzen aan de afsluiting voor de weekmarkt. De toe- en afnames zijn enkel zichtbaar in de uren tussen 6.00-20.00 wanneer de weekmarkt staat opgesteld. Buiten deze tijden zien we dat stromen op vrijdag vergelijkbaar zijn met de andere dagen.

•

Telpunten A1 en A2 zijn beide eenrichtingswegen, respectievelijk richting het zuiden en westen. Op deze richtingen is vastgesteld dat verkeer tegen de richting inrijdt. Op beide telpunten vinden deze situaties plaats tussen 06:00 en 22:00. Dit komt waarschijnlijk door inparkerende voertuigen, die tegen de richting over de tellus zijn gereden om achteruit in een parkeervak te parkeren. Ook is het natuurlijk mogelijk dat er toch voertuigen tegen de richting over het wegvak reden.

Er is geen eenduidige, harde richtlijn voor het aantal motorvoertuigen dat acceptabel is voor leefbare dorps- en stadskernen. Ter vergelijking kunnen we de intensiteiten in Heemskerk wel afzetten tegen die in omliggende kernen. De intensiteiten in het centrum van Heemskerk zijn, aan de hand van het door Goudappel ontwikkelde Mobiliteitsspectrum waarin

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

16

intensiteiten in heel Nederland zijn opgenomen, vergeleken met centrumgebieden in de omgeving: Castricum en Beverwijk. Door de Dorpsstraat in Castricum rijden gemiddeld ongeveer 5.000 tot 6.000 motorvoertuigen per etmaal, en door de Breestraat in Beverwijk (eenrichtingsverkeer) ongeveer 1.000 tot 2.000 motorvoertuigen per etmaal. De gemeten intensiteiten op de wegen door het centrum van Heemskerk liggen daarmee lager dan die op de Dorpsstraat in Castricum en op een aantal wegen wat hoger dan in de Breestraat in Beverwijk.

3.1.2

Fietstellingen

Naast de tellingen voor motorvoertuigen zijn ook de aantallen (brom-)fietsers vastgesteld. Dit is gedaan voor de vier ‘A’ locaties in het centrum van Heemskerk, zoals te zien in figuur 5. In onderstaande tabel 5 zijn de resultaten van deze (brom-)fietstellingen weergeven.

Meetpunt A1 A2 A3 A4

Rijrichting Noord Zuid Oost West Noord Zuid Oost West

Weekdag 1121 734 1245 794 1129 1165 1074 1294

Vrijdag 1531 1007 1393 889 2070 1866 210 266

Zaterdag 1352 848 1538 1021 1277 1340 1383 1614

Zondag 578 397 839 460 536 628 677 753

Tabel 5: Samenvatting van de resultaten van de uitgevoerde tellingen in en rond het centrum van Heemskerk voor (brom-)fietsers.

Figuur 5: Locatie meetpunten (brom-)fietsers in het centrum van Heemskerk

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

17

Net als bij de tellingen voor motorvoertuigen zijn er bij de tellingen voor fietsers enkele aspecten die opvallen: •

Over het algemeen zijn de intensiteiten fietsers over de verschillende dagen en meetpunten gelijk. Alleen de zondag wijkt af van de overige dagen. Deze aantallen liggen ongeveer 37% tot 50% lager dan op een gemiddelde weekdag.

•

Bij meetpunt A4 is voor de vrijdagen duidelijk te zien dat deze weg was afgesloten voor de weekmarkt.

•

Meetpunt A3 heeft op de vrijdagen een toename van ongeveer 1.000 fietsers en ook op meetpunten A1 en A2 zijn respectievelijk ca. 500 en ca. 200 extra fietsers geteld. Het is aannemelijk dat dit deels fietsers zijn die vanuit het oosten van Heemskerk naar het centrum willen, en door de afsluiting van de weekmarkt via de zuidkant omrijden om het centrum te bereiken deels extra fietsers die via deze route de markt komen bezoeken.

•

Op alle vier de meetpunten rijden ongeveer evenveel motorvoertuigen als (brom-) fietsers. Op telpunt A3 en A4 ligt het aandeel fietsers substantieel hoger dan het aandeel motorvoertuigen. Op telpunt A1 is volgens het weekdag gemiddelde 45% van het passerende verkeer een (brom-)fietser. Op telpunt A2 is dit 51%, op telpunt A3 61% en op telpunt A4 44%. Dit verschil in percentages zit hem vooral in het verschil in aantal motorvoertuigen dat over de telpunten rijdt. Dit is bijvoorbeeld bij telpunt A4 twee keer zo hoog als bij telpunt A3. Vandaar dat het aandeel fietsers bij A4 lager ligt dan bij A3, terwijl het aantal fietsers op deze telputen bijna gelijk ligt.

3.2

Doorgaand verkeer

Het herkomst-bestemmingsonderzoek is uitgevoerd op drie dagen: donderdag 30-01, vrijdag 31-01 en zaterdag 01-02. Aan de hand van camera’s is het kenteken van een passerend voertuig geregistreerd. Dit is gedaan bij binnenkomst, en het uitrijden van het centrum van Heemskerk. Hiermee zijn de herkomst en de bestemming van motorvoertuigen die door het centrum van Heemskerk rijden vastgesteld. Voertuigen die langer dan 4 minuten in het centrum van Heemskerk verbleven zijn aangewezen als bestemmingsverkeer, waarbij de bestemming is gezet op het centrum. Verkeer dat korter dan 4 minuten in het centrum van Heemskerk verbleef is geregistreerd als doorgaand verkeer. Er is onderscheid gemaakt tussen personenauto’s, lichte bedrijfsvoertuigen (bestelbussen) en zware bedrijfsvoertuigen (vrachtverkeer). In tabel 6 is de herkomst bestemming matrix, met het aandeel doorgaand verkeer per invalsweg, weergeven voor het totale verkeer op de drie dagen dat is gemeten. Het lokale verkeer met herkomst of bestemming in het centrum is in de gekleurde cellen in tabel 6 weergegeven met geel gemarkeerd het verkeer met een herkomst in het centrum en groen gemarkeerd verkeer met een bestemming in het centrum. Het doorgaande verkeer kan worden afgezet tegen de totale verkeersstroom richting het centrum. In die analyse laten we de groene cellen (verkeer met centrum als herkomst) buiten beschouwing.

We zien dat op die wijze op donderdag, vrijdag en zaterdag respectievelijk 31%, 16% en 28% van het verkeer richting het centrum doorgaand verkeer is. We kijken ook naar het aandeel doorgaand verkeer ten opzichte van de totale stroom centrum uit. In dat geval laten we de gele cellen (verkeer met centrum als bestemming)

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

18

buiten beschouwing. In dat geval zien we dat op donderdag, vrijdag en zaterdag respectievelijk 33%, 18% en 31% van het verkeer dat het centrum uit rijdt doorgaand verkeer is. Het verschil tussen deze twee percentages is verklaarbaar omdat de gemeten verkeersstroom met een herkomst in het centrum (de gele cellen) kleiner is dan de gemeten verkeersstroom met een bestemming in het centrum (de groene cellen). De oorzaak hiervan kan zijn dat gedurende de meetdagen meer mensen het centrum uitrijden dan inrijden (bijvoorbeeld bewoners die langer dan 1 dag geparkeerd hebben), maar waarschijnlijker is dat voor het uitrijden vaker de minder drukke routes zijn gekozen waarop geen camerameting heeft plaatsgevonden. Gelet op de omvang van de stromen maakt dit voor de hoofdconclusies in deze rapportage geen verschil.

Tabel 6: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op de dagen donderdag 30-01 (bovenste regel per cel), vrijdag 31-01 (middelste regel per cel) en zaterdag 01-02 (onderste regel per cel). Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

19

Hierna zijn voor de drie onderzoeksdagen separaat de resultaten weergeven. Per dag zijn herkomst bestemming matrices weergeven voor het totaal gemeten verkeer, de personenauto’s, de lichte bedrijfsvoertuigen (bestelbussen) en de zware bedrijfsvoertuigen (vrachtverkeer). Per dag zijn ook visualisaties van de matrices gemaakt waarop de herkomsten en bestemmingen van doorgaand verkeer door het centrum zijn weergegeven.

3.2.1 3.2.1.1

Donderdag 30-01 Totaal motorvoertuigen alle voertuigklassen donderdag 30-01

Tabel 7: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op donderdag 30 januari 2025, met alle types verkeer totaal. Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

20

3.2.1.2

Personenauto’s donderdag 30-01

Tabel 8: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op donderdag 30 januari 2025, voor personenauto’s. Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum. 3.2.1.3

Lichte bedrijfsauto’s (bestelbussen) donderdag 30-01

Tabel 9: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op donderdag 30 januari 2025, voor lichte bedrijfsauto’s (bestelbussen). Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

21

3.2.1.4

Zware bedrijfsvoertuigen (vrachtverkeer) donderdag 30-01

Tabel 10: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op donderdag 30 januari 2025, voor zware bedrijfsvoertuigen (vrachtverkeer). Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

22

3.2.1.5

Visualisaties van doorgaand verkeer donderdag 30-01

In figuren 6 en 7 zijn van het doorgaande verkeer door het centrum de omvang van de stromen en herkomsten en bestemmingen per rijrichting per invalsweg gevisualiseerd. In figuur 6 is dit voor alle motorvoertuigen gedaan en in figuur 7 specifiek voor de bedrijfsvoertuigen (licht en zwaar). De kleur van de aangegeven herkomst/bestemming (S1 in geel, S2 in oranje, S3 in groen, S4 in rood, S5 in paars en S6 in blauw) correspondeert met de kleuren in de taartdiagrammen. Aan de rechterweghelft is de omvang van de verkeersstroom en de bestemming van het verkeer dat het centrum inrijdt weergegeven. Aan de linkerweghelft de omvang van de verkeersstroom en de herkomst van het verkeer dat het centrum uit gaat.

Figuur 6: Met taartdiagrammen zijn de herkomsten en bestemmingen van het doorgaande verkeer op elk van de in/uitvalswegen naar het centrum gevisualiseerd op donderdag 30 januari 2025. Daarnaast is het aantal voertuigen weergegeven dat per etmaal het centrum via de betreffende route inrijdt en uitrijdt.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

23

Figuur 7: Met taartdiagrammen zijn de herkomsten en bestemmingen van het doorgaande bedrijfsverkeer (bestelbussen en vracht) op elk van de in/uitvalswegen naar het centrum gevisualiseerd op donderdag 30 januari 2025. Daarnaast is het aantal voertuigen weergegeven dat per etmaal het centrum via de betreffende route inrijdt en uitrijdt. Het aandeel vrachtverkeer is hierin minimaal.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

24

3.2.2 3.2.2.1

Vrijdag 31-01 Totaal motorvoertuigen alle voertuigklassen vrijdag 31-01

Tabel 11: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op vrijdag 31 januari 2025, met alle types verkeer totaal. Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum. 3.2.2.2

Personenauto’s vrijdag 31-01

Tabel 12: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op vrijdag 31 januari 2025, voor personenauto’s. Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

25

3.2.2.3

Lichte bedrijfsauto’s (bestelbussen) vrijdag 31-01

Tabel 13: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op vrijdag 31 januari 2025, voor lichte bedrijfsauto’s (bestelbussen). Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

3.2.2.4

Zware bedrijfsauto’s (vrachtverkeer) vrijdag 31-01

Tabel 14: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op vrijdag 31 januari 2025, voor zware bedrijfsauto’s (vrachtverkeer). Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

26

3.2.2.5

Visualisaties van doorgaand verkeer vrijdag 31-01

In figuren 8 en 9 zijn van het doorgaande verkeer door het centrum de omvang van de stromen en herkomsten en bestemmingen per rijrichting per invalsweg gevisualiseerd. In figuur 8 is dit voor alle motorvoertuigen gedaan en in figuur 9 specifiek voor de bedrijfsvoertuigen (licht en zwaar). Deze figuren geven de stromen over de gehele dag weer, dus inclusief de uren buiten de marktafsluiting (06:00 – 20:00). De kleur van de aangegeven herkomst/bestemming (S1 in geel, S2 in oranje, S3 in groen, S4 in rood, S5 in paars en S6 in blauw) correspondeert met de kleuren in de taartdiagrammen. Aan de rechterweghelft is de omvang van de verkeersstroom en de bestemming van het verkeer dat het centrum inrijdt weergegeven. Aan de linkerweghelft de omvang van de verkeersstroom en de herkomst van het verkeer dat het centrum uit gaat.

Figuur 8: Met taartdiagrammen zijn de herkomsten en bestemmingen van het doorgaande verkeer op elk van de in/uitvalswegen naar het centrum gevisualiseerd op vrijdag 31 januari 2025. Daarnaast is het aantal voertuigen weergegeven dat per etmaal het centrum via de betreffende route inrijdt en uitrijdt.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

27

Figuur 9: Met taartdiagrammen zijn de herkomsten en bestemmingen van het doorgaande bedrijfsverkeer (bestelbussen en vracht) op elk van de in/uitvalswegen naar het centrum gevisualiseerd op vrijdag 31 januari 2025. Daarnaast is het aantal voertuigen weergegeven dat per etmaal het centrum via de betreffende route inrijdt en uitrijdt. Het aandeel vrachtverkeer is hierin minimaal.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

28

3.2.3 3.2.3.1

Zaterdag 01-02 Totaal motorvoertuigen alle voertuigklassen zaterdag 01-02

Tabel 15: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op zaterdag 1 februari 2025, met alle types verkeer totaal. Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum. 3.2.3.2

Personenauto’s zaterdag 01-02

Tabel 16: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op zaterdag 1 februari 2025, voor personenauto’s. Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

29

3.2.3.3

Lichte bedrijfsauto’s (bestelbussen) zaterdag 01-02

Tabel 17: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op zaterdag 1 februari 2025, voor lichte bedrijfsauto’s (bestelbussen). Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

3.2.3.4

Zware bedrijfsauto’s (vrachtverkeer) zaterdag 01-02

Tabel 18: Herkomst bestemming matrix met aandeel doorgaand verkeer per invalsweg op zaterdag 1 februari 2025, voor zware bedrijfsauto’s (vrachtverkeer). Geel is herkomst centrum, groen is bestemming centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

30

3.2.3.5

Visualisaties van doorgaand verkeer zaterdag 01-02

In figuren 10 en 11 zijn van het doorgaande verkeer door het centrum de omvang van de stromen en herkomsten en bestemmingen per rijrichting per invalsweg gevisualiseerd. In figuur 10 is dit voor alle motorvoertuigen gedaan en in figuur 11 specifiek voor de bedrijfsvoertuigen (licht en zwaar). De kleur van de aangegeven herkomst/bestemming (S1 in geel, S2 in oranje, S3 in groen, S4 in rood, S5 in paars en S6 in blauw) correspondeert met de kleuren in de taartdiagrammen. Aan de rechterweghelft is de omvang van de verkeersstroom en de bestemming van het verkeer dat het centrum inrijdt weergegeven. Aan de linkerweghelft de omvang van de verkeersstroom en de herkomst van het verkeer dat het centrum uit gaat.

Figuur 10: Met taartdiagrammen zijn de herkomsten en bestemmingen van het doorgaande verkeer op elk van de in/uitvalswegen naar het centrum gevisualiseerd op zaterdag 1 februari 2025. Daarnaast is het aantal voertuigen weergegeven dat per etmaal het centrum via de betreffende route inrijdt en uitrijdt.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

31

Figuur 11: Met taartdiagrammen zijn de herkomsten en bestemmingen van het doorgaande bedrijfsverkeer (bestelbussen en vracht) op elk van de in/uitvalswegen naar het centrum gevisualiseerd op zaterdag 1 februari 2025. Daarnaast is het aantal voertuigen weergegeven dat per etmaal het centrum via de betreffende route inrijdt en uitrijdt. Het aandeel vrachtverkeer is hierin minimaal 3.2.4

Belangrijkste verkeersstromen

Over de drie meetdagen kan op de donderdag en zaterdag ongeveer 30% van het verkeer dat op een van de wegen richting het centrum rijdt geclassificeerd worden als doorgaand verkeer. Op de vrijdag is dit, door de aanwezigheid van de markt, lager met ongeveer 15 tot 20% over het hele etmaal (inclusief uren zonder marktsluiting) gezien. Los van de momenten met afsluiting voor de weekmarkt heeft ongeveer 70% van het gemeten verkeer op S1 t/m S6 dus een herkomst of bestemming in het centrum. Van het doorgaande verkeer is op basis van de hiervoor gepresenteerde herkomsten en bestemmingen gekeken welke stromen het grootst zijn. In figuur 12 zijn deze weergeven. In rood zijn de verkeersstromen door het centrum weergeven die op donderdag en zaterdag groter waren dan 200 voertuigen per etmaal. In oranje zijn de verkeersstromen op donderdag en zaterdag weergegeven van tussen de 100 en 200 voertuigen per etmaal. Herkomst-bestemmingsverbindingen met minder dan 100 voertuigen per etmaal zijn niet weergegeven. Op vrijdagen was er veel minder doorgaand verkeer vanwege de weekmarkt. Enkel het doorgaande verkeer van S2 naar S3 komt op die dag boven de 100 voertuigen per etmaal uit (zie figuur 13). Een andere conclusie op basis van de metingen is dat de routes door het centrum niet of nauwelijks als doorgaande route worden gebruikt door vrachtverkeer.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

32

Figuur 12: Doorgaande verkeersstromen op donderdag 30 januari en zaterdag 1 februari groter dan 200 voertuigen per etmaal (in rood) en tussen de 100 en 200 voertuigen per etmaal (in oranje). Middelzwaar heeft een klein aandeel, en zwaar verkeer rijdt er niet of nauwelijks.

Figuur 13: Doorgaande verkeersstromen op vrijdag 31 januari groter dan 100 voertuigen per etmaal (in oranje).

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

33

Zoals aan het begin van deze paragraaf toegelicht heeft het meeste verkeer een herkomst of bestemming in het centrum. Buiten de tijden met afsluitingen voor de weekmarkt is ca. 30% van het totale verkeer in het centrum doorgaand verkeer. Van dat deel is de grootste verkeersstroom van ruim 300 voertuigen per etmaal die vanaf de Ruysdaelstraat via de Kerkweg en het Burgemeester Nielenplein naar de Maerelaan. Daarna zijn de grootste verkeersstromen die tussen de Maerelaan en de Gerrit van Assendelftstraat (in beide richtingen).

3.3

Zoekverkeer

Met een camera is vastgesteld hoeveel zoekverkeer er door het centrum van Heemskerk rijdt. In figuur 14 is de locatie van de camera weergeven (R1). Per uur is gedurende drie dagen (donderdag 30-01, vrijdag 31-01 en zaterdag 01-02) het verkeer geregistreerd dat binnen 4 minuten meerdere malen langs de meetlocatie is gereden. Dit is geclassificeerd als zoekverkeer binnen het centrum van Heemskerk.

Figuur 14: cameralocatie NDC (R1) voor zoekverkeer in het centrum Op de drie gemeten dagen zijn er gemiddeld 62 motorvoertuigen per dag geregistreerd die het meetpunt meerdere malen passeerden. De meeste voertuigen hiervan passeerden het telpunt 2 maal en reden dus 1 rondje. Op donderdag reden 5 voertuigen twee rondjes. Op vrijdag reden 6 voertuigen twee rondjes, één voertuig reed 3 rondjes. Op zaterdag reden 2 voertuigen twee rondjes, 2 voertuigen reden 3 rondjes en 3 voertuigen reden 4 rondjes (waarvan 1 dat midden in de nacht deed).

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

34

Donderdag

Vrijdag

Zaterdag

Totaal

1 rondje

45

59

54

158

2 rondjes

5

6

2

13

1

2

3

3

3

3 rondjes 4 rondjes

Tabel 19: Totale aantallen rondjes rijdend verkeer op de drie meet dagen

In figuur 15 zijn de resultaten over de dag weergeven voor de drie dagen. Op de vrijdag en zaterdag is een duidelijke piek te zien in de middag (rond 13:00 uur), met ongeveer 15 motorvoertuigen per uur die rondjes rijden door het centrum van Heemskerk.

Rondjes rijdend verkeer Heemskerk

Donderdag 30-1-2025

Vrijdag 31-1-2025

22:00

21:00

20:00

19:00

18:00

17:00

16:00

15:00

14:00

13:00

12:00

11:00

10:00

9:00

8:00

20 18 16 14 12 10 8 6 4 2 0

Zaterdag 1-2-2025

Figuur 15: Geregistreerd zoekverkeer over de dag in het centrum van Heemskerk Ten opzichte van de totale hoeveelheid verkeer dat telpunt A1 op de Deutzstraat passeert gaat dit om 2% tot 3% van het verkeer dat rondjes rijdt, vermoedelijk op zoek naar een parkeerplaats.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

35

4. Verwachtingsadvies Het grootste deel van het verkeer (gemiddeld ca. 70%, uitgezonderd marktdagen) op de invalswegen naar het centrum van Heemskerk (telpunten S1 t/m S6) heeft een bestemming in het centrum. Afsluiting van een of meerdere wegvakken in het centrum zal naar verwachting beperkt effect hebben op dat bestemmingsverkeer, mits er voldoende parkeerplaatsen beschikbaar zijn aan de zijde vanaf waar dit verkeer het centrum in rijdt. Wegafsluitingen in het centrum hebben wél impact op de doorgaande verkeersstromen door het centrum (ongeveer 30% van de totale hoeveelheid verkeer door het centrum), op de wegen rondom het centrum en op de mogelijkheden voor de inrichting van de weg(en) die worden afgesloten. In figuur 16 zijn nogmaals de grootste doorgaande verkeersstromen door het centrum van Heemskerk afgebeeld. In de paragraaf hierna onderzoeken we per af te sluiten wegvak in het centrum wat de impact daarvan is op deze verkeersstromen en de wegvakken.

Figuur 16: Verkeersstromen op donderdag 30 januari en zaterdag 1 februari groter dan 200 voertuigen per etmaal (in rood) en tussen de 100 en 200 voertuigen per etmaal (in oranje). Middelzwaar heeft een klein aandeel in het doorgaand verkeer, en doorgaand zwaar verkeer rijdt er niet of nauwelijks (een enkel voertuig op etmaalbasis).

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

36

4.1

Effect afsluiting wegvakken op doorgaand verkeer

De effecten van het afsluiten van wegen op het doorgaand verkeer en op omliggende wegvakken is onderzocht voor: A.

Kerkweg;

B.

Kerkplein;

C.

Burgemeester Nielenplein;

D.

Deutzstraat.

Figuur 17: De vier wegvakken waarvan het effect van afsluiten is onderzocht. Op wegvak C + E vindt op vrijdag de wekelijkse markt plaats. 4.1.1

Wegvak A: Kerkweg

In figuur 18 zijn de belangrijkste doorgaande verkeersstromen weergegeven die geen hinder ondervinden van een afsluiting van de Kerkweg. De enige relatief grote verkeersstroom die niet meer kan plaatsvinden door deze afsluiting is de stroom vanuit de Ruysdaelstraat naar de Maerelaan. Deze verkeersstroom zal een alternatieve route buiten het centrum om moeten zoeken. Op donderdag en zaterdag zullen gemiddeld op elk van beide dagen 668 voertuigen een andere route moeten zoeken door een afsluiting van de Kerkweg. Dit is 30%

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

37

van het doorgaande verkeer op die dagen door het centrum van Heemskerk. Het overige doorgaande verkeer zal geen hinder ondervinden van deze afsluiting. Op vrijdag zijn dit 367 voertuigen (34% van het doorgaande verkeer op die dag).

Figuur 18: Belangrijkste doorgaande verkeersstromen met afgesloten Kerkweg

Afsluiting van de Kerkweg kan op dit wegvak zelf mogelijkheden creëren om te komen tot een andere weginrichting met meer ruimte voor de voetganger en een aantrekkelijkere verblijfsruimte. De bijdrage aan een levendiger en leefbaarder centrum zal relatief beperkt zijn omdat op de andere wegen door het centrum de verandering in verkeersdruk naar verwachting ook beperkt is. Een afsluiting aan de Kerkweg zal minimale impact hebben op bereikbaarheid voor vrachtverkeer van het centrum van Heemskerk. Alle winkels zijn nog bereikbaar voor bevoorrading, echter zullen de aanrijroutes mogelijk wel iets wijzigen. Bij een afsluiting enkel voor gemotoriseerd verkeer, heeft de afsluiting geen invloed op routes en bereikbaarheid voor fietsers. Een eventuele afsluiting ook voor (brom)fietsers is beschouwd in paragraaf 4.3.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

38

4.1.1.1

Effecten van afsluiting op overige wegen

Figuur 19: Effecten van de wegafsluiting Kerkweg op de routes van mensen. In het rood staan de routes voor doorgaand verkeer weergeven, in het blauw de routes voor bestemmingsverkeer. In figuur 19 zijn de effecten van een eventuele afsluiting aan de Kerkweg op de mogelijke routes voor verkeer weergeven. In het rood zijn de (mogelijke) routes voor het doorgaand verkeer aangegeven, en in het blauw de aanvullende routes voor bestemmingsverkeer. Tijdens de weekmarkt zien we dat verkeer grotendeels omrijdt via de ring om het centrum en zich redelijk gelijkmatig over de noord- en zuidkant spreidt. Aan de zuidkant wordt het verkeer vervolgens met een aandeel van ca. 40%/60% verdeeld over respectievelijk de Karshoffstraat/Constantijn Huyenstraat enerzijds en de Jan van Kuikweg anderzijds. Dit betekent op donderdag en zaterdag een toename van ca. 300 tot 400 motorvoertuigen die zich over de noordkant en zuidkant van de ring zullen spreiden. Vermoedelijk meest in oostelijke rijrichting omdat de Kerkweg nu ook alleen in die richting toegankelijk is. Dergelijke toenames zijn lager dan de toenames die we op de vrijdagen zien als de weekmarkt staat opgesteld.

4.1.2

Wegvak B: Kerkplein

In figuur 20 zijn de belangrijkste doorgaande verkeersstromen weergegeven die geen hinder ondervinden van een afsluiting van het Kerkplein. De relatief beperkte stromen die het meeste hinder ondervinden van een afsluiting van het Kerkplein zijn de verkeersstromen

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

39

tussen Kerkplein en Maerelaan. Deze verkeersstromen zullen een alternatieve route buiten het centrum om moeten zoeken. Op donderdag en zaterdag zullen gemiddeld op elk van beide dagen 470 voertuigen een andere route moeten zoeken door een afsluiting van het Kerkplein. Dit is 21% van het doorgaande verkeer op die dagen door het centrum van Heemskerk. Het overige doorgaande verkeer zal geen hinder ondervinden van deze afsluiting. Op vrijdag zijn dit 295 voertuigen (27% van het doorgaande verkeer op die dag).

Figuur 20: Belangrijkste doorgaande verkeersstromen met afgesloten Kerkplein

De verwachte effecten op leefbaarheid en levendigheid van het centrum zijn net als bij afsluiting van de Kerkweg beperkt. De belangrijkste doorgaande verkeersstromen blijven namelijk in stand. Een afsluiting aan het Kerkplein zal minimale impact hebben op vrachtverkeer in het centrum van Heemskerk. Alle winkels zijn nog bereikbaar voor bevoorrading, echter zullen de aanrijroutes mogelijk wel iets wijzigen. De afsluiting heeft beperkt effect op de fietsstromen door het centrum.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

40

4.1.2.1

Effecten van afsluiting op de overige wegen

Figuur 21: Effecten van de wegafsluiting Kerkplein op de routes van mensen. In het rood staan de routes voor doorgaand verkeer weergeven, in het blauw de routes voor bestemmingsverkeer. In figuur 21 zijn de effecten van een eventuele afsluiting aan het Kerkplein op de mogelijke routes voor verkeer weergeven. In het rood zijn de (mogelijke) routes voor het doorgaand verkeer aangegeven, en in het blauw de aanvullende routes voor bestemmingsverkeer. De Karshoffstraat/Constantijn Huyensstraat is met een stippellijn aangegeven. Het is mogelijk dat deze een toename in verkeer zullen zien bij de afsluiting van het Kerkplein, echter is de verwachting dat dit gezien de inrichting van deze wegen niet veel verkeer zal zijn ten opzichte van de rondwegen. In totaal gaat het om minder dan 500 voertuigen op etmaalbasis die zich verspreiden over verschillende routes (weergegeven in figuur 21) over het netwerk. Deze toenames zijn lager dan op de marktdag (vrijdag).

4.1.3

Wegvak C: Burgemeester Nielenplein

In figuur 22 zijn de belangrijkste doorgaande verkeersstromen weergegeven die geen hinder ondervinden van een afsluiting van het Burgemeester Nielenplein. Bijna alle doorgaande verkeersstromen door het centrum van Heemskerk passeren dit wegvak. Door afsluiting blijft alleen de stroom tussen Maerelaan en Gerrit van Assendelftstraat bestaan die hier geen hinder van ondervindt. Alle andere doorgaande verkeersstromen zullen een alternatieve route buiten het centrum om moeten zoeken. Op donderdag en zaterdag zullen gemiddeld

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

41

op elk van beide dagen 1426 voertuigen een andere route moeten zoeken door een afsluiting van het Kerkplein. Dit is 63% van het doorgaande verkeer op die dagen door het centrum van Heemskerk. Het overige doorgaande verkeer zal geen hinder ondervinden van deze afsluiting. Op vrijdag zijn dit 376 voertuigen (35% van het doorgaande verkeer op die dag).

Figuur 22: Belangrijkste doorgaande verkeersstromen met afgesloten Burgemeester Nielenplein

Met deze afsluiting worden vrijwel alle doorgaande verkeersstromen door het centrum van Heemskerk geweerd. Enkel de stroom over de Maerelaan-Gerrit van Assendelftstraat bevat nog een substantiele hoeveelheid doorgaand verkeer. Deze afsluiting biedt daarmee de grootste kansen om te komen tot een autoluwer centrum dat daardoor leefbaarder en levendiger kan worden. Een afsluiting van het Burgemeester Nielenplein zal beperkte impact hebben op vrachtverkeer in het centrum van Heemskerk. Alle winkels zijn nog bereikbaar voor bevoorrading, echter zullen de aanrijroutes wel wijzigen. Het is mogelijk om het Burgemeester Nielenplein te herinrichten als voetgangersgebied en ook de (brom)fietsers van het plein te weren. In dat geval kunnen de (brom)fietsers net als tijdens de weekmarkt gebruik maken van het fietspad ten zuiden van de kerk (Zaalberglaan). Het kruispunt waar dit fietspad op de Gerrit van Assendelftstraat uitkomt wordt bij afsluiting van het Burgemeester Nielenplein tevens een stuk overzichtelijker en kan daarmee verkeersveiliger worden.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

42

4.1.3.1

Effecten van afsluiting op overige wegen

Figuur 23: Effecten van de wegafsluiting Burgemeester Nielenplein op de routes van mensen. In het rood staan de routes voor doorgaand verkeer weergeven, in het blauw de routes voor bestemmingsverkeer. In figuur 23 zijn de effecten van een eventuele afsluiting aan het Burgemeester Nielenplein op de mogelijke routes voor verkeer weergegeven. In het rood zijn de (mogelijke) routes voor het doorgaand verkeer aangegeven, en in het blauw de aanvullende routes voor bestemmingsverkeer. De Karshoffstraat/Constantijn Huyensstraat is met een stippellijn aangegeven. Het is mogelijk dat deze een toename in verkeer zullen zien bij de afsluiting van het Kerkplein, echter is de verwachting dat dit gezien de inrichting van deze wegen niet veel verkeer zal zijn ten opzichte van de rondwegen. Een afsluiting aan de Burgemeester Nielenplein zorgt ervoor dat de meeste doorgaande routes door het centrum van Heemskerk niet meer mogelijk zijn. Het centrum blijft bereikbaar voor bestemmingsverkeer via de aangegeven blauwe routes. De verkeerstoenames op overige wegen zijn in deze variant naar verwachting vergelijkbaar met die tijdens de weekmarkt op vrijdag, met een toename van 500 tot 1.000 motorvoertuigen per etmaal. Op die dag is immers ditzelfde wegvak afgesloten. Vrijdagen zijn echter over het algemeen wat rustiger qua verkeer dan andere weekdagen.

In deze variant blijft verkeer over de Gerrit van Assendelftstraat en Maerelaan wél mogelijk wat juist weer tot minder verkeer op andere routes leidt dan tijdens

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

43

de weekmarkt, waardoor het totale effect ongeveer gelijk zal zijn en er een vergelijkbaar verkeerspatroon zal ontstaan op de ringweg als tijdens de weekmarkt. 4.1.4

Wegvak D: Deutzstraat

In figuur 24 zijn de belangrijkste doorgaande verkeersstromen weergegeven die geen hinder ondervinden van een afsluiting van de Deutzstraat. Op donderdag en zaterdag zullen gemiddeld op elk van beide dagen 642 voertuigen een andere route moeten zoeken door een afsluiting van het Kerkplein. Dit is 28% van het doorgaande verkeer op die dagen door het centrum van Heemskerk. Het overige doorgaande verkeer zal geen hinder ondervinden van deze afsluiting. Op vrijdag zijn dit 382 voertuigen (36% van het doorgaande verkeer op die dag).

Figuur 24: Belangrijkste doorgaande verkeersstromen met afgesloten Deutzstraat

Afsluiting van de Deutzstraat biedt kansen voor het meer leefbaar en levendig maken van de noordkant van het centrumgebied (noordzijde Kerkweg, Van Coevenhovenstraat en Deutzstraat). Deze wegen worden namelijk autoluwer door het verdwijnen van het doorgaande verkeer. Een afsluiting aan de Deutzstraat zal impact hebben op vrachtverkeer in het centrum van Heemskerk. Door de eenrichtingswegen in het centrum zijn, bij een afsluiting aan de Deutzstraat, niet meer alle winkels bereikbaar. Dit zal impact hebben op de bevoorrading van deze winkels. Dit kan worden ondervangen door het instellen van eenrichtingsverkeer op een of meer wegvakken worden herzien of moeten uitzonderingen worden gemaakt voor de afsluiting voor vrachtverkeer voor laden/lossen.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

44

Afsluiting van de Deutzstraat voor gemotoriseerd verkeer biedt meer ruimte voor de relatief grote fietsstromen op het eenrichtingscircuitje door het centrum en heeft daarmee een positief effect op de veiligheid voor fietsers daar. 4.1.4.1

Effecten van afsluiting op overige wegen

Figuur 25: Effecten van de wegafsluiting Deutzstraat op de routes van mensen. In het rood staan de routes voor doorgaand verkeer weergeven, in het blauw de routes voor bestemmingsverkeer. In figuur 25 zijn de effecten van een eventuele afsluiting aan de Deutzstraat op de mogelijke routes voor verkeer weergeven. In het rood zijn de (mogelijke) routes voor het doorgaand verkeer aangegeven, en in het blauw de aanvullende routes voor bestemmingsverkeer. De Karshoffstraat/Constantijn Huyensstraat is met een stippellijn aangegeven. Het is mogelijk dat deze een toename in verkeer zullen zien bij de afsluiting van het Kerkplein, echter is de verwachting dat dit gezien de inrichting van deze wegen niet veel verkeer zal zijn ten opzichte van de rondwegen. In deze variant gaat het op reguliere weekdagen naar verwachting om 600 tot 700 motorvoertuigen die een alternatieve route, veelal via de ring om het centrum zullen kiezen en zich – net als tijdens de weekmarkt – zullen verspreiden over deze ring. De verkeerstoenames op die wegen zijn daarmee kleiner dan op dit moment op vrijdagen worden gemeten.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

45

4.1.5

Conclusie

Een belangrijk aandeel van het verkeer in het centrum van Heemskerk (ongeveer 70%) heeft ook een herkomst of bestemming in het centrum. Afsluiting van een wegvak in het centrum zal vermoedelijk weinig effect hebben op afname van dit verkeer in het centrum. Het doorgaande verkeer (30% van het totale verkeer in het centrum) kan wel worden geweerd uit het centrum door afsluiting van een of meerdere wegvakken. Afsluiting van het Burgemeester Nielenplein is daartoe het meest effectief. 63% van het doorgaande verkeer door het centrum (op dagen dat de markt er niet staat) wordt daarmee uit het centrum geweerd. Van het resterende doorgaande verkeer blijft ongeveer de helft op het eenrichtingscircuitje door het centrum, de andere helft rijdt tussen de Gerrit van Assendelftstraat en de Maerelaan. Afsluiting van de Kerkweg of Deutzstraat leidt tot 30% resp. 28% reductie van het doorgaande verkeer in het centrum. In figuren 18 en 24 is weergegeven dat veel van de grotere doorgaande verkeersstromen door het centrum in dat geval hun huidige route nog gewoon kan blijven volgen. Afsluiting van het Kerkplein is met een reductie van 21% van het doorgaande verkeer het minst effectief om doorgaand verkeer uit het centrum te weren.

4.2

Bereikbaarheid centrum

Het afsluiten van een toegangsweg tot het centrum van Heemskerk, zal vanzelfsprekend impact hebben op de bereikbaarheid van het centrum. Dagelijks rijden in totaal ca. 5300 tot 5500 motorvoertuigen naar hun bestemming in het centrum (waarvan ruim 500 bedrijfsvoertuigen op donderdag/vrijdag en ruim 300 bedrijfsvoertuigen op zaterdag). Van deze motorvoertuigen rijden er circa 2.000 tot 2.500 via het Burgemeester Nielenplein. En ongeveer evenveel voertuigen via die route vanuit het centrum weer terug. Door het weghalen van deze mogelijkheid zal een deel van dit verkeer een andere route kiezen zoals hiervoor beschreven. Een deel zal de auto verder van hun bestemming in het centrum parkeren dan in de huidige situatie mogelijk is. Indien de wegvakken A t/m D alle worden afgesloten, kan de personenauto nog steeds op acceptabele loopafstand van de winkels parkeren. De rijroute zal hierbij wel wijzigen. Hoewel de meeste bezoekers het centrum via dezelfde route zullen verlaten als dat zij zijn aankomen rijden. Er ontstaat wel het risico dat bezoekers, komend vanaf een zijde, minder parkeerplekken tot zijn beschikking heeft. Na verloop van tijd zal deze bezoeker vermoedelijk kiezen het centrum aan te rijden vanuit de zijde met de meeste parkeerkans. Ook kan het afsluiten resulteren in een modal shift richting de fiets.

4.3

Afsluiting voor (brom)fietsers

De gemeente heeft ons gevraagd te oordelen over de mogelijkheid om het wegvak van de Kerkweg (wegvak A in figuur 17) ook voor (brom)fietsers af te sluiten. Zoals in de telresultaten in tabel 5 aangegeven maken dagelijks ca. 2.000 tot 2.600 (brom)fietsers gebruik van deze weg. Dit zijn relatief hoge aantallen (brom)fietsers die zouden moeten omfietsen vanwege deze afsluiting over een lengte van ca. 50 meter. Het zal lastig zijn (brom)fietsers te weren van deze weg.

Verkeersonderzoek Centrum Heemskerk - 2 juni 2025

46

Daarnaast is het de vraag of en waarvoor het nodig is om dit wegvak af te sluiten voor (brom)fietsers. Het is denkbaar vanuit het oogpunt dat de gemeente op dit wegvak het primaat aan de voetganger wil geven. En daarmee dit stuk openbare ruimte ook dusdanig inricht, waarmee het ook niet meer uitnodigt tot fietsen. Zoals in de voorgaande paragrafen toegelicht is het afsluiten van dit wegvak voor motorvoertuigen beperkt effectief op het weren van (doorgaand) verkeer uit het centrum. Dat is enerzijds een nadeel omdat daarmee niet het doel wordt bereikt om het centrum als geheel autoluwer te maken. Anderzijds geldt dat met die maatregel op dit specifieke stuk openbare ruimte wel mogelijkheden ontstaan om ruimtelijke kwaliteit toe te voegen. Met beperkte extra verkeersdruk elders (juist omdat weinig doorgaand verkeer van deze route gebruik maakt).

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16412980/1