CConstaterende datHeemskerk
Koppel je AI →
Document · PDF

Begrotingswijziging 2026 RAUM DB 23-03-2026

Raadsvergadering 28 mei 2026, gemeente HeemskerkBij agendapunt: Vaststellen lijst van ingekomen documenten2.937 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Begrotingswijziging 2026

ALKMAARDER- EN UITGEESTERMEER

DAGELIJKS BESTUUR 24-03-2026

Samenvatting Begroting 2026

Wijziging 2026

Begroting na wijziging 2026

Saldo

Specificatie van de baten

De begroting na wijziging sluit op een saldo van € 402.428 positief. Dit is € 467.345 negatiever dan aanvankelijk begroot. De lasten nemen toe met een bedrag van € 45.801 en de baten nemen af met € 421.544.

Subsidies en projectbijdragen

26.173

102.599

128.772

Inkomsten uit gebiedsexploitatie, zoals evenementen, huren en pachten

401.421

40.857

442.278

De wijziging van € 467.345 per programma:

Participantenbijdragen

3.143.999

-565.000

2.578.999

Totaal baten voor bestemming

3.571.593

-421.544

3.150.049

•

Programma 1: Per saldo € 164.633 positief;

•

Programma 2: Per saldo € 14.280 positief;

•

Programma 3: Per saldo €

•

Programma 4: Per saldo € 85.272 negatief;

•

Programma 5: Per saldo € 552.500 negatief.

8.486 negatief;

Bij elk programma worden de belangrijkste verschillen verklaard. Begroting 2026 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting

Lasten

Baten

Wijziging 2026 Saldo

Lasten

Baten

Begroting na wijziging 2026 Saldo

Lasten

Baten

Saldo

171.832

-

-171.832

-164.633

-

164.633

7.200

-

-7.200

2. Beheer en onderhoud

1.771.717

375.094

-1.396.623

116.676

130.956

14.280

1.888.393

506.050

-1.382.343

3. Veiligheid en toezicht

111.649

-

-111.649

8.486

-

-8.486

120.135

-

-120.135

4. Bestuur en ondersteuning

498.121

-

-498.121

85.272

-

-85.272

583.393

-

-583.393

5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves

148.500

3.196.499

3.047.999

-

-552.500

-552.500

148.500

2.643.999

2.495.499

Totaal voor bestemming

2.701.819

3.571.593

869.774

45.801

-421.544

-467.345

2.747.621

3.150.049

402.428

Ad 5. Mutaties reserves

2.332.463

1.462.689

-869.774

-1.120.834

-653.489

467.345

1.211.629

809.201

-402.428

Totaal na bestemming

5.034.282

5.034.282

-

-1.075.033

-1.075.033

-

3.959.250

3.959.250

-

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 2 van 12

Toelichting op RAUM (geconsolideerd) Voornemen tot opheffing In de aanbiedingsbrief van de Kadernota 2026 heeft het algemeen bestuur van het recreatieschap benadrukt dat zij het als haar verantwoordelijkheid ziet om, gezien de situatie en het streven naar financieel evenwicht, fundamenteel na te denken over de toekomst van het recreatieschap. Een verdere voortzetting van de huidige samenwerkingsvorm vindt het bestuur te onzeker om te voldoen aan de recreatieopgaven in het gebied. In de vergadering van 6 februari 2025 heeft het algemeen bestuur het voornemen tot opheffing uitgesproken. In 2026 wordt verder toegewerkt naar het afronden van het procesplan om te komen tot een opheffing van de huidige gemeenschappelijke regeling welke vervolgens aan de participanten wordt aangeboden in de loop van het jaar.

Risico De financiële positie van het recreatieschap is weinig rooskleurig en biedt geen ruimte tot extra uitgaven. Dat houdt in dat nieuwe en of extra financiële verplichtingen zorgvuldig afgewogen moeten worden en kunnen leiden tot een aanpassing van de incidentele participantenbijdragen. Dit geldt voor zowel het dagelijks (en groot) onderhoud conform de afspraak “schoon, heel en veilig”, de gecombineerde projecten Vitaal Platteland en Saskerleidam alsmede het proces om te komen tot een opheffing va de huidige gemeenschappelijke regeling Alkmaarder- en Uitgeestermeer (GR-RAUM).

Het bovenstaande besluit betekent dat alle projecten zijn stopgezet met uitzondering van de gecombineerde projecten Saskerleidam/Vitaal Platteland-waterkwaliteit. De bestuurskeuze betekent onder andere dat er voorlopig geen grote onderhoudsprojecten worden uitgevoerd. Een voorbeeld daarvan is het investeringsproject “Beschoeiingen” on hold is gezet. Het dagelijks beheer en het (groot) onderhoud gaan door op basis van het uitgangspunt “schoon, heel en veilig”. En ook de contractuele afspraken met ondernemers worden gewaarborgd. Daarmee wordt tegelijkertijd geborgd dat voldoende rekening wordt gehouden met het overdragen van (afzonderlijke) gebiedsdelen aan eventuele rechtsopvolgers onder andere door het niet aangaan van nieuwe, langdurige verplichtingen.

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 3 van 12

Toelichting per programma

Programma 3 Toezicht en veiligheid

Programma 1 Ontwikkeling en inrichting

De hogere lasten bedragen € 8.486 (negatief) en is hoofdzakelijk het gevolg van een hogere ORT toeslag conform CAO. Daarnaast zijn de bedrijfskosten iets opgehoogd, zijnde een doorschuif uit 2025 inzake aanschaf steek werende vesten.

De lagere lasten (€ 164.633 positief) van programma 1 zijn hoofdzakelijk het gevolg van het stopzetten van alle ontwikkel projecten, zoals (afgeronde bedragen): •

Herontwikkeling Dorregeest (€ 55.000 positief);

•

Bedrijfskosten van de verdienmogelijkheid recreatie-arken (€ 24.000 positief);

•

De kosten voor het marketing- en promotieplan (€ 41.000 positief);

•

Bedrijfskosten van de verdienmogelijkheid reclamezuilen (€ 11.000 positief);

•

Door vertragingen binnen het project Vitaal Platteland vooralsnog geen kosten in 2026 (€ 29.000 positief);

•

Minder kosten voor inzet RNH vanuit Projecten (€ 5.000 positief).

Programma 2 Beheer en onderhoud

Programma 4 Bestuur en ondersteuning De hogere lasten van € 85.272 (negatief) zijn het gevolg van (afgeronde bedragen): •

De te maken kosten voor de taxatie van de gronden van het schap door de Provincie Noord-Holland (€ 37.750 negatief);

•

De kosten voor Governance werkzaamheden welke op verzoek en op afroep van het bestuur in 2026 zal plaatsvinden (€ 15.000 negatief);

•

Het project Algemene verordening en Legesverordening zal in 2026 nog verder doorlopen (€ 1.000 negatief);

•

De verwachting is dat het schap ook in 2026 te maken zal hebben met Woo verzoeken, c.q. afwikkelen van lopende Woo verzoeken, daarom is een bedrag opgenomen voor bedrijfskosten in de begroting (€ 20.000 negatief) en meer inzet RNH (€ 3.000 negatief);

De hogere baten (€ 130.956 positief) en de hogere lasten (€ 116.676 negatief) maken dat de totale wijziging van het tweede programma per saldo € 14.280 bedraagt (positief). Dit is het gevolg van (afgeronde bedragen): •

Het geheel gesubsidieerde project Stikstofgevoelige Habitats, welke naast € 103.000 kosten (negatief) ook € 103.000 baten (positief) in de wijziging tot gevolg hebben;

•

Door de aanbesteding van de accountantsdiensten zal vanaf het jaar 2026 een nieuwe accountant voor het schap werkzaam zijn, waardoor er meer bedrijfskosten opgenomen zijn (€ 9.500 negatief);

•

Er worden meer inkomsten uit pacht verwacht in 2026 (€ 16.000 positief) en een hogere baten door een eenmalige vergoeding (€ 12.000 positief);

•

Verder zijn de advieskosten externen iets verlaagd (€ 1.000 positief).

•

Meer reguliere inzet RNH benodigd voor vastgoed werkzaamheden (€ 17.000 negatief), en het bedrijfsbureau (€ 2.000 negatief);

•

Lagere afschrijvingslasten door vertraging investeringen (€ 12.500 positief);

•

Per saldo meer overige bedrijfskosten (€ 6.500 negatief).

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Programma 5 Algemene dekkingsmiddelen De lagere baten (€ 552.500 negatief) zien toe op lagere incidentele participantenbijdrage (€ 565.000 negatief) in het jaar 2026 door vertragingen in de gebiedsinvesteringen en hogere verwachtte rentebaten (€ 12.500 positief).

Pagina 4 van 12

De (reeds ingestemde) incidentele bijdragen hangen samen met de financiering van gebiedsinvesteringen, waarbij de btw op deze investeringen via de participanten teruggevorderd wordt van de belastingdienst. Door vertragingen binnen de projecten wijzigt het bedrag van de investering (schuiven door naar latere jaren) en daarbij dus ook van de incidentele bijdragen.

Inzet Recreatie Noord-Holland (RNH)

Jaaropdracht RNH De jaaropdracht aan RNH betreft in totaal € 1.495.349. De inzet RNH is gebaseerd op basis van ureninzet € 1.240.259, inzet op investeringsprojecten € 192.719 en € 62.371 voor de werkzaamheden van het Routebureau. Het Routebureau zorgt voor de ontwikkeling, het beheer, het onderhoud en de informatievoorziening van de routenetwerken (o.a. om te wandelen, fietsen of varen) die door gemeenten, de recreatieschappen en de provincie zijn aangelegd.

In de programmabegroting was € 1.307.735 opgenomen aan totale kosten voor de inzet van RNH. Volgens deze begrotingswijziging zijn de kosten € 1.240.259. Het verschil van € 67.476 (positief) laat zich als volgt verklaren (afgeronde bedragen): •

Per saldo hogere inzet op de reguliere werkzaamheden € 30.000 o Meer reguliere inzet afdeling Toezicht € 6.500 o Meer reguliere inzet afdeling Vastgoed € 17.000 o Meer reguliere inzet afdeling Communicatie € 5.000 o Meer reguliere inzet afdeling Bedrijfsbureau € 5.500 o Minder reguliere inzet afdeling Projecten € 4.000

•

Diverse incidentele projecten; per saldo € 98.000 minder inzet: o Minder inzet Dorregeest € 55.000 o Minder inzet Marketing- en promotieplan € 20.000 o Minder inzet Vitaal Platteland € 12.000 o Minder inzet verdienpotentie recreatie arken € 24.000 o Minder inzet verdienpotentie reclame zuilen € 11.000 o Meer inzet Governance werkzaamheden € 15.000 o Meer inzet Algemene verordening en Legesverordening € 1.000 o Meer inzet stikstofgevoelige Habitats € 8.000

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 5 van 12

Gevolgen Gevolgen voor de participanten De begrotingswijziging geeft verder geen aanleiding om de reguliere participantenbijdragen verder te verhogen dan de gebruikelijke indexatie (3,0%).

Participant

Reguliere Bijdrage 2025

Reguliere Bijdrage 2026

In de Kadernota 2027 was reeds de wijziging in incidentele bijdrage doorgevoerd voor een bedrag van € 547.000. Echter nu het boekjaar 2025 is afgerond, kan worden vastgesteld hoeveel er aan gebiedsinvesteringen gerealiseerd is en hoeveel btw op investeringen er is ingediend. Op de eerder aangegeven wijziging dient er nog een bedrag van € 18.000 gecorrigeerd te worden. De wijziging bedraagt dus € 565.000 welke doorschuift naar latere jaren (afhankelijk van realisatie investeringen). In de begrotingswijziging 2026 is een bedrag aan incidentele bijdrage van € 568.000 opgenomen, welke gelijk is aan de hoogte van de btw-compensatiebrieven m.b.t. de investeringen welke gedurende 2025 door de participanten zijn ontvangen.

Provincie Noord Holland

965.277

994.246

Gemeente Beverwijk

132.501

136.479

Gemeente Heemskerk

104.127

107.249

Gemeente Uitgeest

96.739

99.636

Participant

Gemeente Alkmaar

101.679

104.728

Gemeente Zaanstad

443.264

456.564

Gemeente Castricum

74.469

76.698

Gemeente Heiloo

34.370

35.399

1.952.425

2.010.999

Bijdragenverdeling

Incidentele bijdrage 2025

Incidentele bijdrage 2026

Provincie Noord Holland

49,20%

32.407

279.456

Gemeente Beverwijk

4,30%

2.832

24.424

Gemeente Heemskerk

2,90%

1.910

16.472

Gemeente Uitgeest

5,20%

3.425

29.536

Gemeente Alkmaar

7,10%

4.677

40.328

Gemeente Zaanstad

23,70%

15.611

134.616

Incidentele bijdragen

Gemeente Castricum

5,20%

3.425

29.536

De door het algemeen bestuur ingestemde incidentele bijdragen (Programmabegroting 2026 - AB 04-07-2025) hangen samen met de financiering van gebiedsinvesteringen, waarbij de btw op deze investeringen via de participanten teruggevorderd wordt. Door vertragingen binnen de projecten wijzigt (schuift door) het bedrag van de investering en daarbij dus ook van de incidentele bijdragen.

Gemeente Heiloo

2,40%

1.581

13.632

100,00%

65.868

568.000

Totaal

Totaal

In de programmabegroting 2026 was eerder een inschatting gemaakt dat in 2026 de gebiedsinvesteringen nagenoeg afgerond zouden zijn, waardoor er aan incidentele bijdrage € 1.133.000 opgenomen was, echter door diverse redenen lopen de gebiedsinvesteringen vertraging op, waardoor de incidentele bijdragen wijzigen.

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 6 van 12

Gevolgen voor de reserves

Begroot saldo reserves

De baten zijn in 2026 hoger dan de lasten. We verwachten een toename in de reserves van € 402.428. Dit resultaat omvat een: •

Regulier verlies van € 111.902 op reguliere bedrijfsvoering.

•

Per saldo een incidentele winst van € 514.330, waarbij de incidentele participantenbijdragen ad € 568.000 is opgenomen (toegevoegd aan bestemmingsreserve AUM), dus het eigenlijke incidentele resultaat bedraagt een verlies van € 53.670.

Zie de onderstaande tabel voor een compleet overzicht van de gevolgen voor de reserves.

Begroting 2026

Wijziging 2026

Stand per 31-12-2025 Kapitaal

begroot resultaat 2026

Stand per 31-12-2026

408

-

408

Algemene reserve AUM

45.660

4.487

50.147

Bestemmingsreserves AUM

777.870

463.541

1.241.411

Algemene reserve IJ-Z

60.560

-37.438

23.122

Bestemmingsreserves IJ-Z

621.266

-28.162

593.104

1.505.764

402.428

1.908.193

Totaal reserves * ‘- is onttrekking en + is toevoeging

Begroting na wijziging 2026

Toevoeging algemene reserve

1.199.463

-538.834

660.629

Onttrekking algemene reserve

-1.233.952

540.372

-693.580

Toevoeging bestemmingsreserve

1.133.000

-557.000

576.000

Onttrekking bestemmingsreserve

-228.737

88.116

-140.621

Totaal

869.774

-467.345

402.428

* ‘- is onttrekking en + is toevoeging

Figuur 1 Wandeling over het Noorderveenpad

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 7 van 12

Vaststelling door het algemeen bestuur Deze begrotingswijziging is vastgesteld door het algemeen bestuur van Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer in de openbare vergadering van 3 juli 2026.

Voorzitter, De heer G. Slegers

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 8 van 12

Bijlagen I – specificatie van A-UM Begroting 2026 Programma 1. Ontwikkeling en inrichting

Lasten

Wijziging 2026

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Begroting na wijziging 2026 Saldo

Lasten

Baten

Saldo

142.689

-

-142.689

-137.227

-

137.227

5.462

-

-5.462

2. Beheer en onderhoud

1.300.358

302.684

-997.674

108.681

137.456

28.775

1.409.039

440.140

-968.899

3. Veiligheid en toezicht

79.630

-

-79.630

8.271

-

-8.271

87.901

-

-87.901

4. Bestuur en ondersteuning

348.093

-

-348.093

66.172

-

-66.172

414.265

-

-414.265

5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves

148.500

2.645.555

2.497.055

-

-552.500

-552.500

148.500

2.093.055

1.944.555

2.019.270

2.948.239

928.969

45.897

-415.044

-460.941

2.065.167

2.533.195

468.028

Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves

2.332.463

1.403.494

-928.969

-1.120.834

-659.893

460.941

1.211.629

743.601

-468.028

Totaal na bestemming

4.351.733

4.351.733

-

-1.074.937

-1.074.937

-

3.276.796

3.276.796

-

Begroot saldo reserves Stand per 31-12-2025 Kapitaal

begroot resultaat 2026

Stand per 31-12-2026

408

-

408

Algemene reserve RAUM

45.660

4.487

50.147

Bestemmingsreserve RAUM

777.870

463.541

1.241.411

Totaal reserves

823.939

468.028

1.291.967

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 9 van 12

Bijlagen II – Specificatie van IJ-Z Begroting 2026 Programma

Lasten

Wijziging 2026

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Begroting na wijziging 2026 Saldo

Lasten

Baten

Saldo

1. Ontwikkeling en inrichting

29.144

-

-29.144

-27.406

-

27.406

1.738

-

-1.738

2. Beheer en onderhoud

471.359

72.410

-398.949

7.995

-6.500

-14.495

479.354

65.910

-413.444

3. Veiligheid en toezicht

32.019

-

-32.019

215

-

-215

32.234

-

-32.234

4. Bestuur en ondersteuning

150.028

-

-150.028

19.100

-

-19.100

169.128

-

-169.128

-

550.944

550.944

-

-

-

-

550.944

550.944

682.550

623.354

-59.196

-96

-6.500

-6.404

682.454

616.854

-65.600

5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves Totaal voor bestemming Ad 5. Mutaties reserves

-

59.196

59.196

-

6.404

6.404

-

65.600

65.600

Totaal na bestemming

682.550

682.550

-

-96

-96

-

682.454

682.454

-

Stand per begroot 31-12-2025 resultaat 2026 60.560 -37.438

Stand per 31-12-2026 23.122

Begroot saldo reserves

Algemene reserve IJ-Z Bestemmingsreserve IJ-Z specifieke projecten

621.266

-28.162

593.104

Totaal reserves

681.825

-65.600

616.226

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 10 van 12

Bijlagen III – Financieel overzicht geconsolideerd

(“-“ = negatief: meer kosten / minder opbrengsten) Saldo programmabegroting 2025 Wijzigingen nadien met AB besluit

2026

2026

2026

2026

mutatie Kadernota-AUM

mutatie Kadernota-IJZ

Nadere wijzigingen

Totaal wijziging 2026

928.969

-59.196

869.773

1.

Marketing en promotieplan - On Hold

20.500

20.500

-

41.000

2.

Dorregeest - herontwikkeling - On Hold

55.000

-

-

55.000

3.

Inkomstpotentie reclamezuilen - On Hold

5.000

5.000

-

10.000

4.

Inkomstpotentie recreatie arken - On Hold

24.000

-

-

24.000

5.

Vitaal Platteland; door uitstel geen kosten

29.000

-

-

29.000

6.

Taxatiekosten gronden door Provincie Noord-Holland

-

-

-37.700

-37.700

133.500

25.500

-37.700

121.300

-

-

-

-

Totaal wijzigingen nadien met AB besluit Autonome ontwikkelingen 1.

Herijking index kosten en opbrengsten

2.

Meer reguliere inzet RNH

-36.500

-7.275

13.250

-30.525

3.

Stijging bedrijfskosten

-13.500

-

-16.000

-29.500

4.

Doorschuif projecten 2025 naar 2026

-1.000

-500

575

-925

5.

Actualisatie kosten dagelijks en groot onderhoud

-

-

-

-

6.

Hogere overige bedrijfskosten

-8.000

-2.700

9.250

-1.450

7.

Hogere / lagere opbrengsten (deels verschuiving IJZ)

24.000

-6.500

23.250

40.750

8.

Wijziging afschrijvingskosten door investeringen

12.300

-

-

12.300

9.

Overig

253

440

-138

555

-22.447

-16.535

30.187

-8.795

Totaal autonome ontwikkelingen

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 11 van 12

2026

2026

2026

2026

Nieuw beleid 1. Governance werkzaamheden op verzoek en afroep bestuur

-

-

-14.850

-14.850

-

-

-14.850

-14.850

111.053

8.965

-22.363

97.655

1. Incidentele stortingen Provincie Noord-Holland

-269.124

-

-8.856

-277.980

2. Incidentele stortingen Gemeente Zaanstad

-129.639

-

-4.266

-133.905

3. Incidentele stortingen Gemeente Beverwijk

-23.521

-

-774

-24.295

4. Incidentele stortingen Gemeente Heemskerk

-15.863

-

-522

-16.385

5. Incidentele stortingen Gemeente Alkmaar

-38.837

-

-1.278

-40.115

6. Incidentele stortingen Gemeente Uitgeest

-28.444

-

-936

-29.380

7. Incidentele stortingen Gemeente Castricum

-28.444

-

-936

-29.380

8. Incidentele stortingen Gemeente Heiloo

-13.128

-

-432

-13.560

Totaal dekkingsmiddelen / ombuigingen

-547.000

-

-18.000

-565.000

resultaat VOOR bestemming

493.022

-50.231

-40.363

402.428

Stand volgens kadernota 2027 Dekking uit algemene reserves

493.022 3.761

-50.231 -47.069

-40.363 -14.643

402.428 -57.951

Dekking uit bestemmingsreserves

489.261

-3.162

-25.720

460.379

-

-

-

-

Totaal nieuw beleid Totaal wijzigingen Dekkingsmiddelen / ombuigingen

Resultaatbestemming

Saldo reserves

Begrotingswijziging 2026 Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer

Pagina 12 van 12

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16863561/2