CConstaterende datHardinxveld-Giessendam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlagen bij de toelichting_Bijlage 6 Onderzoek luchtkwaliteit,8 maart 2023.pdf

Gemeenteraad GHG 14 december 2023, gemeente Hardinxveld-GiessendamBij agendapunt: 17: Vaststellen Bestemmingsplan & Exploitatieplan De Blauwe Zoom West - Raadsvoorstel43.416 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Onderzoek luchtkwaliteit Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West'

8 maart 2023

Projectgegevens Onderzoek luchtkwaliteit Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' Hardinxveld-Giessendam

Opdrachtgever Contactpersoon

Gemeente Hardinxveld-Giessendam

Werknummer

621.117.40

Datum

8 maart 2023

Adviseur

KuiperCompagnons Projectverantwoordelijke: R. Wegener Behandeld door: ing. A.T. de Hek Telefoonnummer: 010 - 433 0099

File: j:\621\117\40\3 projectresultaat\geluid en luchtkwaliteit\07. rapportage\luchtkwaliteit\621.117.40_luchtkwaliteit_de_blauw_zoomwest_dd_2023-03-08.docx

Inhoudsopgave

blz.

1

Inleiding ............................................................................................................................ 1

2

Wettelijk kader.................................................................................................................. 3 2.1 2.2 2.3 2.4

3

Normstelling .............................................................................................................. 4 Toepasbaarheidsbeginsel .......................................................................................... 4 Blootstelling ............................................................................................................... 4 Gevoelige bestemmingen .......................................................................................... 5

Uitgangspunten ................................................................................................................ 6 3.1 Berekeningsmethode ................................................................................................. 6 3.2 Verkeersgegevens ..................................................................................................... 9

4

Resultaten ...................................................................................................................... 14 4.1 Jaargemiddelde concentraties NO2, PM10 en PM2,5 .................................................. 14 4.2 Overschrijdingsdagen 24 uurgemiddelde grenswaarde PM10 .................................... 14

5

Conclusies...................................................................................................................... 15

Bijlagen Bijlage 1 - Toelichting invoergegevens STACKS+ Bijlage 2 - Wegverkeersgegevens (2030) Bijlage 3 - Weergave toets- c.q. beoordelingspunten Bijlage 4 - Resultaten stikstofdioxide (NO2) Bijlage 5 - Resultaten fijn stof (PM10) Bijlage 6 - Resultaten zeer fijn stof (PM2,5)

1

Inleiding Binnen het bestemmingsplan ‘De Blauwe Zoom - West’ wordt de realisatie van maximaal 276 woningen mogelijk gemaakt binnen de bestemmingen ‘Wonen - 2’ en ’Woongebied’. Binnen deze bestemmingen mogen maximaal 126 respectievelijk 150 woningen worden gerealiseerd. De begrenzing van het bestemmingsplan is weergegeven in afbeelding 1.

Afbeelding 1

Bestemmingsplan De Blauwe Zoom - West (rood kader)

In het oostelijke deel van De Blauwe Zoom zijn op basis van eerdere bestemmingsplannen inmiddels woningen gebouwd of in aanbouw. Ook de bestemmingsplanprocedure voor het centrale deel van De Blauwe Zoom: ‘Ons Dorp’ is reeds afgerond. Enkel voor het westelijke deel geldt nu nog, op basis van het vigerende bestemmingsplan ‘Hardinxveld-Giessendam, bebouwd gebied’ (30-03-2017), een agrarische bestemming. Met het bestemmingsplan ‘De Blauwe Zoom - West’ wordt de ontwikkeling van dit westelijke deel (afbeelding 2) in juridisch-planologische zin mogelijk gemaakt. Binnen het westelijk deel wordt de bestemming omgezet in ‘Wonen-2’ en ‘Woongebied’. In het bestemmingsplan ‘De Blauwe Zoom - West’ worden ook de gronden van het bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' meegenomen. Voor deze gronden geldt dat hier geen extra ontwikkelingen mogelijk worden gemaakt ten opzichte van het vigerende bestemmingsplan. De hier te realiseren woningen zijn in het vigerende bestemmingsplan reeds onderbouwd.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

1

Afbeelding 2

Westelijk deel plangebied (blauw kader) waar de agrarische bestemming wordt omgezet naar een woonbestemming

De luchtkwaliteit is alleen berekend voor de maatgevende luchtverontreinigende stoffen1, te weten stikstofdioxide (NO2), fijnstof (PM10) en zeer fijnstof (PM2,5) en getoetst aan de grenswaarden van de Wet luchtkwaliteit. Voor de overige stoffen vindt langs wegen in Nederland geen overschrijding van de grenswaarden plaats. Voor benzeen kan in bijzondere gevallen, bijvoorbeeld bij grote parkeergarages, nog wel sprake zijn van een overschrijding, maar dit is niet aan de orde. Leeswijzer In hoofdstuk 2 van deze rapportage wordt ingegaan op het wettelijk kader. In hoofdstuk 3 worden de uitgangspunten voor het onderzoek besproken. In hoofdstuk 4 worden de resultaten getoond en in hoofdstuk 5 staan de conclusies van het onderzoek.

1

Deze werkwijze is geaccepteerd door de Raad van State (uitspraak zaaknummer 200809116/1/R1 d.d. 10 februari 2010)

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

2

2

Wettelijk kader Een belangrijk onderdeel van de Wet luchtkwaliteit is het Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwaliteit (NSL). Het NSL is een bundeling maatregelen op regionaal, nationaal en internationaal niveau die de luchtkwaliteit verbeteren en waarin alle ruimtelijke ontwikkelingen/projecten zijn opgenomen die de luchtkwaliteit in belangrijke mate verslechteren. Het doel van de NSL is om overal in Nederland te voldoen aan de Europese normen voor de luchtverontreinigende stoffen. Voor wegverkeer zijn stikstofdioxide (NO2), fijnstof (PM10) en zeer fijnstof (PM2,5) de belangrijkste stoffen. Naast de introductie van het NSL is het begrip ‘niet in betekenende mate’ (NIBM) bijdragen een belangrijk onderdeel van de Wet luchtkwaliteit. Een project draagt NIBM bij aan de verslechtering van de luchtkwaliteit als de NO2 en PM10 jaargemiddelde concentraties niet meer toeneemt dan 1,2 µg/m3. In dat geval is de ontwikkeling als NIBM te beschouwen. Een ruimtelijke ontwikkeling vindt volgens de Wet luchtkwaliteit doorgang als ten minste aan één van de volgende voorwaarden is voldaan: - de ontwikkeling is opgenomen in het NSL; - de ontwikkeling aangemerkt wordt als een NIBM-project; - de gestelde grenswaarden in bijlage 2 van de Wet luchtkwaliteit niet worden overschreden; - projectsaldering kan worden toegepast.

Voor zover de ruimtelijke ontwikkeling is opgenomen in het NSL of de ontwikkeling kan worden aangemerkt als NIBM-project is toetsing aan de normen van de Wet luchtkwaliteit niet nodig. Voor ‘De Blauwe Zoom - West’ geldt dat het gebied niet is opgenomen in het NSL. Binnen het plangebied ‘De Blauwe Zoom - West’ wordt de realisatie van maximaal 276 woningen mogelijk gemaakt binnen de bestemmingen ‘Wonen - 2’ en ’Woongebied’. Binnen deze bestemmingen mogen maximaal 126 respectievelijk 150 woningen worden gerealiseerd.. In de Regeling ‘Niet in betekenende mate bijdragen (luchtkwaliteitseisen)’ zijn categorieën opgenomen voor ontwikkelingen die als NIBM worden aangemerkt. Dit zijn onder andere: - kantoorlocaties, indien een dergelijke locatie, in geval van één ontsluitingsweg, een bruto vloeroppervlak van niet meer dan 100.000 m2 omvat, dan wel, in geval van twee ontsluitingswegen met een gelijkmatige verkeersverdeling, een bruto vloeroppervlak van niet meer dan 200.000 m2 omvat; - woningbouwlocaties, indien een dergelijke locatie, in geval van één ontsluitingsweg, netto niet meer dan 1.500 nieuwe woningen omvat, dan wel, in geval van twee ontsluitingswegen met een gelijkmatige verkeersverdeling, netto niet meer dan 3.000 woningen omvat.

Op basis van artikel 5 Besluit ‘Niet in betekenende mate bijdragen (luchtkwaliteitseisen)’ (anticumulatiebeding) is aangegeven dat diverse ontwikkelingen in elkaars nabijheid niet afzonderlijk mogen worden getoetst aan de normen van de Wet luchtkwaliteit. Aangezien de locatie ‘De Blauwe Zoom - West’ gelegen is in de nabijheid van andere ontwikkelingen, met meerdere functies, is de ontwikkeling niet zondermeer aan te merken als een ontwikkeling die NIBM bijdraagt aan de verslechtering van de luchtkwaliteit.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

3

2.1

Normstelling

In bijlage 2 van de Wet luchtkwaliteit is een overzicht gegeven van de grenswaarden voor luchtverontreinigende stoffen. Deze grenswaarden voor NO2, PM10 en PM2,5 zijn weergegeven in de volgende tabel. Tabel 1: Grenswaarden Wet luchtkwaliteit Stof

Grenswaarde

NO2

Jaargemiddelde grenswaarde

40 µg/m3

PM10

Jaargemiddelde grenswaarde

40 µg/m3

24 uurgemiddelde grenswaarde

50 µg/m3, welke maximaal 35 dagen per jaar mag worden overschreden

Jaargemiddelde grenswaarde

25 µg/m3

PM2,5

2.2

Toepasbaarheidsbeginsel

In de Wet milieubeheer is het toepasbaarheidsbeginsel in artikel 5.19 lid 2 opgenomen. Het gaat daarin voornamelijk om de toegankelijkheid van plaatsen. De strekking van dit beginsel is dat de luchtkwaliteit niet hoeft te worden beoordeeld op locaties die niet toegankelijk zijn voor het publiek en waar geen vaste bewoning is. Daarnaast is geen onderzoek nodig voor terreinen waarop een of meer inrichtingen zijn gelegen, de rijbaan van wegen en de middenberm van wegen, tenzij voetgangers normaliter toegang tot de middenberm hebben.

2.3

Blootstelling

De luchtkwaliteit wordt alleen bepaald op plaatsen waar de blootstelling significant is. In artikel 22 van de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 (Rbl 2007) staat dat de luchtkwaliteit wordt bepaald op plaatsen waar de bevolking ‘kan worden blootgesteld gedurende een periode die in vergelijking met de middelingstijd van de betreffende luchtkwaliteitseis significant is'. Hiermee wordt bedoeld dat bij de bepaling of een verblijfstijd significant is, de verblijfstijd vergeleken moet worden met een jaar, dag of uur, afhankelijk van de vraag of je te maken hebt met een jaargemiddelde, een daggemiddelde of een uurgemiddelde grenswaarde voor een stof. Uit het NSL komt naar voren dat een overschrijding van de uurgemiddelde norm (vrijwel) niet voorkomt. Overschrijdingen van het jaargemiddelde komen vaker voor, maar hoeven alleen bepaald te worden op plaatsen waar de verblijfstijd significant is in vergelijking met een jaar. Het staat ter beoordeling van het bevoegd gezag of een locatie een verblijfstijd heeft die significant is.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

4

In de toelichting op de gewijzigde Rbl 2007 wordt een aantal voorbeelden gegeven van plaatsen waar de verblijfstijd significant is: - woningen, andere voor wonen bestemde gebouwen, woonboten; - kinderopvang; - basisscholen en scholen voor middelbaar en hoger onderwijs; - verzorgings- en bejaardentehuizen; - revalidatie-instellingen; - overige gebouwen, niet zijnde (hoofdzakelijk) een werkplek, waar sprake is van een langdurig verblijf door personen en zoals penitentiaire inrichtingen, asielzoekerscentra en dergelijke.

2.4

Gevoelige bestemmingen

Sinds 2009 beperkt het Besluit gevoelige bestemmingen (luchtkwaliteitseisen) de vestiging van ‘gevoelige bestemmingen' in de nabijheid van provinciale en rijkswegen. De volgende gebouwen met de bijbehorende terreinen zijn een gevoelige bestemming: scholen, kinderdagverblijven, en verzorgings-, verpleeg- en bejaardentehuizen. Het besluit richt zich op bescherming van mensen die verhoogd gevoelig zijn voor fijnstof (PM10) en stikstofdioxide (NO2). Dit zijn vooral kinderen, ouderen en zieken. Daarom stelt het besluit onderzoekszones in. Binnen die onderzoekszones is luchtkwaliteitsonderzoek nodig. De zones gemeten vanaf de rand van de weg zijn aan weerszijde 300 meter breed bij rijkswegen en 50 meter bij provinciale wegen. Het totaal aantal mensen dat hoort bij een ‘gevoelige bestemming' mag niet toenemen als de grenswaarden voor PM10 of NO2 (dreigen te) worden overschreden. Op zo'n plek mag bijvoorbeeld een school zich niet vestigen. Bij uitbreidingen van bestaande gevoelige bestemmingen mag het totale aantal blootgestelden eenmalig maximaal 10% toenemen. Er is steeds een koppeling met de grenswaarden voor PM10 en NO2. Is (dreigende) normoverschrijding niet aan de orde, dan is er geen bouwverbod voor gevoelige bestemmingen binnen de onderzoekszone. Wel moet de gemeente in die situaties de locatiekeuze goed motiveren; dat gebeurt in de context van de goede ruimtelijke ordening.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

5

3

Uitgangspunten Omdat de ontwikkeling die mogelijk wordt gemaakt binnen de locatie ‘De Blauwe Zoom - West’ niet in het NSL is opgenomen en ook niet zondermeer als NIBM (Niet in betekenende mate) is aan te merken wordt door een berekening een toetsing aan de grenswaarden uit de Wet luchtkwaliteit uitgevoerd. In dit onderzoek is de luchtkwaliteit (concentraties NO2, PM10 en PM2,5) voor de zicht-/rekenjaren 2023 en 2030 bepaald ter plaatse van de verkaveling in het westelijk deel van het plangebied waar de bestemming wordt gewijzigd in ‘Wonen-2’ en ‘Woongebied’ alsmede op 10 meter uit de rand van de relevante wegen (Rijksweg A15, Schapedrift, Zwijnskade, Peulenlaan en Buitendams).

3.1

Berekeningsmethode

Om de luchtkwaliteit te bepalen is een drietal Standaardrekenmethodes (SRM) ontwikkeld. Deze rekenmethodes zijn vastgelegd in de Regeling beoordeling luchtkwaliteit 2007 (Rbl 2007). Langs wegen wordt de luchtkwaliteit bepaald met SRM 1 en SRM 2. Het toepassingsbereik voor SRM 1 betreft de wegen in stedelijk gebied. SRM 2 wordt gebruikt voor wegen in het buitenstedelijk gebied. SRM 3 is ontwikkeld voor het bepalen van de luchtkwaliteit voor (industriële) puntbronnen. Het gehanteerde rekenmodel voor de luchtkwaliteitsberekeningen is STACKS+ (Geomilieu, versie 2022.41). Dit rekenmodel bevat zowel SRM 1, SRM2 en SRM 3. Het rekenmodel STACKS is gevalideerd voor het bepalen van de luchtkwaliteit. In bijlage 1 is een toelichting gegeven op de invoergegevens voor STACKS+. Wegen Voor de berekening van luchtkwaliteit is gebruik gemaakt van de verkeersgegevens 2033 (intensiteiten, verkeerssamenstelling en stagnatie), zoals geleverd door de Omgevingsdienst Zuid-Holland Zuid voor de lokale wegen. De verkeersgegevens voor Rijksweg A15 zijn gebaseerd op de informatie uit de Centraal Instrument Monitoring Luchtkwaliteit (https://www.cimlk.nl/) voor het jaar 2030 uit de monitoringsronde 2022. Voor de berekeningen in STACKS+ zijn de gegevens aangevuld met de volgende van belang zijnde gegevens: - Wegtype; - Snelheid; - Weghoogte; - Schermhoogte.

In de berekeningen is voor de lokale wegen uitgegaan van het wegtype ‘Normaal’ en voor de Rijksweg A15 van het wegtype ‘Snelweg’.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

6

De gemiddelde snelheden zijn voor de lokale wegen gebaseerd op de CAR-snelheden en voor de Rijksweg A15 in overeenstemming met de resultaten van de import van de informatie uit de monitoring in Geomilieu. Hierbij zijn de volgende snelheden aangehouden: - Maximumsnelheid 30 km/uur: 22 km/uur; - Maximumsnelheid 50 km/uur: 37 km/uur; - Maximumsnelheid 60 km/uur: 60 km/uur; - Maximumsnelheid 120 km/uur: 120 km/uur. De weghoogte betreft de gemiddelde hoogte ten opzichte van het omliggende maaiveld. Voor de lokale wegen (o.a. Zwijnskade, Rivierdijk, Peulenlaan en Buitendams) is hierbij uitgegaan van gemiddelde een verhoogde ligging conform de werkelijke situatie. Voor Rijksweg A15 is de weghoogte overgenomen uit de monitoringsgegevens. Voor Rijksweg A15 zijn de schermhoogtes opgenomen op basis van de aanwezige geluidsschermen, zoals opgenomen in de monitoringsgegvens. Indien slechts aan één zijde een scherm aanwezig is, is alleen voor de rijbaan aan de zijde van het geluidsscherm rekening gehouden met het geluidsscherm. Stagnatie Filevorming heeft een negatieve invloed op de concentraties luchtverontreinigende stoffen. Op grond van de monitoringsgegevens treedt er in stagnatie op ter plaatse van de Rijksweg A15. De stagnatiepercentages zijn overgenomen uit de monitoringsgegevens. Bomenfactor De bomenfactor is een maat voor de aanwezigheid van bomen.

Drie bomenfactoren worden onderscheiden: - 1 hier en daar bomen of in het geheel niet; - 1,25 één of meer rijen bomen met een onderlinge afstand van minder dan 15 meter met openingen tussen de kronen; - 1,5 de kronen raken elkaar en overspannen minstens een derde gedeelte van de straatbreedte. In de rekenmodellen is de bomenfactor voor alle wegen 1. Beoordelingspunten Het onderzoek is uitgevoerd overeenkomstig de rekenregels uit de Rbl 2007. In artikel 70, lid 1 onder b van het Rbl 2007 is aangegeven dat de concentraties NO2, PM10 en PM2,5 op 10 meter uit de rand van de weg wordt bepaald. Indien er bebouwing dichter dan 10 meter uit de rand van de weg is gelegen, dan wordt de luchtkwaliteit bepaald op die afstand. Voor het aanmaken van de toetspunten is gebruikgemaakt van de verhardingsvlakken van de wegen, waarlangs in GIS een buffer van 10 meter is aangemaakt.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

7

Naast de beoordelingspunten langs de wegen zijn aanvullende beoordelingspunten toegevoegd op de gevels van de woningen opgenomen in het verkavelingsplan voor het westelijk deel van het plangebied. Een overzicht van de ligging van de beoordelingspunten is opgenomen in bijlage 3. Dubbeltellingcorrectie Om de luchtkwaliteit langs wegen te berekenen wordt de bijdrage van verontreinigende stoffen door het verkeer op deze wegen opgeteld bij de bijdrage van deze stoffen door specifieke bronnen in de directe omgeving en overige bronnen op grotere afstand, bijvoorbeeld snelwegen, industrie en landbouw. De bronnen in de directe omgeving en op grotere afstand vormen de achtergrondconcentratie. Deze achtergrondconcentratie wordt jaarlijks door het Planbureau voor de Leefomgeving bepaald (de zogenaamde grootschalige concentratiegegevens (GCN)). De achtergrondconcentraties worden weergegeven op vlakken van één bij één kilometer. Omdat in deze achtergrondconcentraties ook de grootschalige bijdrage van wegverkeer is meegenomen en in het luchtonderzoek deze wegen ook worden doorgerekend vindt in bepaalde mate dubbeltelling plaats. Over het algemeen is deze dubbeltelling van wegen verwaarloosbaar met uitzondering van de bijdrage van snelwegen aan de grootschalige NO2 en PM10 achtergrondconcentraties.

Om de dubbeltellingcorrectie te berekenen zijn deze correcties voor de grootschalige concentraties O3 (ozon), NO2 en PM10 beschikbaar gesteld en verwerkt in het rekenprogramma Geomilieu. In de resultaten van dit onderzoek is rekening gehouden met deze correctie voor dubbeltelling. Ruwheidslengte De ruwheidslengte wordt jaarlijks vastgesteld door het KNMI. De ruwheidslengte heeft waarden die in het model kunnen worden gevarieerd van 0 tot 1. Een ruwheidslengte van 0 betekent een zeer glad oppervlak waarbij een vrijwel ongehinderde verspreiding van de luchtverontreinigende stoffen kan plaatsvinden. In een gebied met een ruwheidslengte van 1 komt relatief veel bebouwing/bomen voor. Door deze bebouwing/bomen treedt extra turbulentie op waardoor een betere verdunning plaatsvindt. In de berekeningen is uitgegaan van een waarde gebaseerd op het modelgebied. In de berekeningen is uitgegaan van een ruwheidslengte van 0,24, welke automatisch is gegenereerd door de rekenmodellen op basis van het modelgebied. Rekenperiode meteorologie Voor de meteorologische gegevens is uitgegaan van de periode van 2005 tot 2014. Voor het berekenen van de luchtkwaliteit is het verplicht met deze meteorologische periode te rekenen.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

8

Correctie voor natuurlijke bronnen (zeezout) In artikel 5.19 lid 3 en 4 van de Wet milieubeheer is het volgende geregeld: - Bij het vaststellen van het kwaliteitsniveau worden bij het bepalen van de concentraties verontreinigende stoffen de concentratiebijdragen van natuurlijke bronnen, na afzonderlijk te zijn bepaald, meegerekend. - Bij het bepalen van de mate waarin een vastgesteld kwaliteitsniveau voldoet aan een in bijlage 2 opgenomen grenswaarde worden, indien dat kwaliteitsniveau hoger is dan die grenswaarde, de concentratiebijdragen van natuurlijke bronnen steeds in aftrek gebracht. Dit betekent dat er geen correctie voor natuurlijke bronnen plaatsvindt indien er geen sprake is van een overschrijding van de grenswaarden. Voor de toepassing van artikel 5.19, vierde lid, van de wet, wordt ten aanzien van zeezout gebruik gemaakt van de procedure zoals beschreven in bijlage 5 bij het Rbl 2007. Op grond van bijlage 5 wordt (bij overschrijding van de grenswaarden) op de volgende wijze gecorrigeerd voor zeezout: - een plaatsafhankelijke correctie voor de jaargemiddelde concentratie van 2 µg/m3 voor de gemeente Hardinxveld-Giessendam; - per provincie geldt een correctie op het aantal overschrijdingsdagen van de 24 uurgemiddelde concentratie, welke voor de provincie Zuid-Holland 4 dagen bedraagt.

In het rekenpakket Geomilieu versie 2022.41 zijn de actuele zeezoutcorrecties verwerkt.

3.2

Verkeersgegevens

Lokale wegen De verkeersgegevens (intensiteiten, verkeerssamenstelling en -verdeling en snelheden2) voor het onderliggend wegennet (lokale wegen) zijn aangeleverd door de Omgevingsdienst Zuid-Holland Zuid en afkomstig uit de Regionale VerkeersMilieuKaart (RVMK) Drechtsteden. Het betreft gegevens voor het jaar 2033 scenario hoog. In het scenario 2033 hoog, zijn onder andere de volgende ontwikkelingen meegenomen: plangebied De Blauwe Zoom, Bedrijventerrein ’t Oog, Woongebied ’t Oog alsmede het Facilitypoint en tankstation aan de Peulenlaan. In tabel 2 is een overzicht opgenomen van de verkeersintensiteiten 2033 scenario Hoog voor de in het onderzoek relevante wegen, zoals deze volgen uit de RVMK Drechtsteden.

2

De snelheden en verhardingen in de aangeleverde verkeersgegevens zijn (daar waar nodig) gecorrigeerd om aan te sluiten op de werkelijke situatie.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

9

Tabel 2: Verkeersintensiteiten 2033 scenario hoog, conform RVMK Drechtsteden

Weg

Van

Tot

Modeljaar RVMK in mvt/weekdag 2033 scenario Hoog

Schapedrift

Moerbei (zuidelijke aansluiting) Moerbei (noordelijke aansluiting) aantakking plangebied De Blauwe Zoom

Schapedrift

Zwijnskade Moerbei (zuidelijke aansluiting) Moerbei (noordelijke aansluiting) aantakking plangebied De Blauwe Zoom

Giesser Wildeman

1.781

Schapedrift

Giesser Wildeman

Jonathan

3.269

Schapedrift

Jonathan

Ekster

3.186

Zwijnskade

Kweldamweg

Spoorweg

3.765

Zwijnskade

Spoorweg

Schapedrift

5.789

Zwijnskade

Schapedrift

Peulenlaan

17.610

Rivierdijk

Peulenlaan

op-/afrit A15 zuid

16.527

Spoorweg

Polderweg

Bedrijventerrein 't Oog

4.827

Spoorweg

Bedrijventerrein 't Oog

Zwijnskade

5.674

Sportlaan

Trapezium

Zwijnskade

12.061

Peulenlaan

Zwijnskade

op-/afrit A15 zuid

14.544

Peulenlaan

op-/afrit A15 zuid

Nijverheidsstraat

8.466

Peulenlaan

Nijverheidsstraat

Ambachtsstraat

7.450

Buitendams

op-/afrit A15 zuid

huisnummer 419

1.620

Schapedrift Schapedrift

10.838 1.781 1.781

Uit tabel 2 volgt dat er een grote sprong in verkeersintensiteit (9.057 motorvoertuigen/etmaal) is op de Schapedrift, ter plaatse van de in het RVMK-model opgenomen aantakking van het plangebied De Blauwe Zoom (verlengde Goudreinet) op de Schapedrift. In het RVMK-model wordt vrijwel al het verkeer (ca. 95%) uit plangebied De Blauwe Zoom op dit punt toegevoegd aan het verkeer op de Schapedrift. In de praktijk zal het verkeer uit het gebied echter via meerdere (toekomstige) wegen de Schapedrift bereiken. Daarnaast zal naar verwachting ook een groter aandeel van het verkeer (met name vanuit het oostelijk deel van De Blauwe Zoom) van/naar het centrum(winkelgebied) via de Westwijk winkelgebied rijden. Het verkeersmodel stuurt nu dit verkeer via de Zwijnskade en Peulenlaan. De (toekomstige) mogelijkheden om het gebied te verlaten zijn weergegeven in afbeelding 3.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

10

Afbeelding 3

Ontsluitingen plangebied De Blauwe Zoom

Daarnaast wordt een deel van het verkeer uit de Westwijk dat de Schapedrift gebruikt in het verkeersmodel opgenomen door de Blauwe Zoom gestuurd via de tijdelijke aansluiting ter plaatse van de Giesser Wildeman (komt te vervallen na realisatie van de verlengde Goudreinet). Uit het verkeersmodel 2033 volgt een totale verkeersproductie voor het plangebied De Blauwe Zoom van ca. 7.200 motorvoertuigen/weekdag. Deze verkeersproductie is aanzienlijk hoger dan de maximale verkeersproductie van ca. 5.000 motorvoertuigen/weekdag die de gemeente verwacht voor alle in de toekomst aanwezige bestemmingen in De Blauwe Zoom. In overleg met de verkeerskundige van de gemeente Hardinxveld-Giessendam zijn daarom de verkeersintensiteiten in dit akoestisch onderzoek bijgesteld ten opzichte van de verkeersprognose 2033 scenario Hoog. Het verkeer van/naar het bedrijventerrein (840 motorvoertuigen/weekdag) is in het RVMK-model gekoppeld aan de zuidelijke ontsluiting van de Moerbei op de Schapedrift. In de praktijk zal dit verkeer zich echter verdelen over de noordelijke en zuidelijke ontsluiting van het bedrijventerrein. Om deze reden is het totale verkeer van/naar het bedrijventerrein verdeeld over beide aansluitingen (33% via de noordelijke ontsluiting en 66% via de zuidelijke ontsluiting).

Bijstelling prognosecijfers Naar aanleiding van bovenstaande constateringen zijn de verkeersintensiteiten 2033 in overleg met de verkeerskundige van de gemeente Hardinxveld-Giessendam bijgesteld. Voor het verkeer van/naar de Blauwe Zoom (5.000 motorvoertuigen/weekdag) zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: - 70% verlaat het gebied via de zuidelijke aansluiting (verlengde Goudreinet) op de Schapedrift; - 30% verlaat het gebied via de 4 noordelijke aansluitingen (8% via de Bellefleur, 8% via de Jonathan, 8% via de toekomstige ontsluiting Ons Dorp en 6% via toekomstige noordwestelijke ontsluiting) op de Schapedrift.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

11

Het verkeer van/naar de Blauwe Zoom en het interne verkeer op de wegen binnen De Blauwe Zoom is gebaseerd op de aanwezige en nog te realiseren bestemmingen, dat naar verwachting ontsloten wordt via de verschillende wegen. De verkeerstoedeling (afgerond op 50-tallen) van het verkeer van/naar De Blauwe Zoom is opgenomen in afbeelding 4.

Afbeelding 4

Verkeersgeneratie plangebied De Blauwe Zoom

In afbeelding 5 en tabel 3 zijn de gecorrigeerde verkeersintensiteiten (afgerond op 50-tallen) zoals gebruikt in voorliggend akoestisch onderzoek weergegeven en opgenomen.

Afbeelding 5

Gecorigeerde verkeersintensiteiten 2033 in akoestisch onderzoek

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

12

Tabel 3: Gecorrigeerde verkeersintensiteiten 2033 in akoestisch onderzoek Weg

Van

Tot

mvt/weekdag 2033

Schapedrift

Schapedrift

Zwijnskade Moerbei (zuidelijke aansluiting) Moerbei (noordelijke aansluiting) aantakking plangebied De Blauwe Zoom - West aantakking plangebied De Blauwe Zoom - West

Schapedrift Schapedrift

Schapedrift Schapedrift Schapedrift

Moerbei (zuidelijke aansluiting) Moerbei (noordelijke aansluiting) aantakking plangebied De Blauwe Zoom - West aantakking plangebied De Blauwe Zoom - West

8.200 4.100 3.800 3.500

Jonathan

3.400

Jonathan

Bellefleur

3.300

Bellefleur

Ekster

3.000

Zwijnskade

Kweldamweg

Spoorweg

3.700

Zwijnskade

Spoorweg

Schapedrift

5.800

Zwijnskade

Schapedrift

Peulenlaan

17.000

Rivierdijk

Peulenlaan

op-/afrit A15 zuid

16.000

Spoorweg

Polderweg

Bedrijventerrein 't Oog

4.800

Spoorweg

Bedrijventerrein 't Oog

Zwijnskade

5.700

Sportlaan

Trapezium

Zwijnskade

12.000

Peulenlaan

Zwijnskade

op-/afrit A15 zuid

14.000

Peulenlaan

op-/afrit A15 zuid

Nijverheidsstraat

8.400

Peulenlaan

Nijverheidsstraat

Ambachtsstraat

7.400

Buitendams

op-/afrit A15 zuid

huisnummer 419

1.600

Rijksweg A15 De verkeersgegevens voor Rijksweg A15 zijn gebaseerd op de informatie uit de Centraal Instrument Monitoring Luchtkwaliteit (https://www.cimlk.nl/) voor het jaar 2030 uit de monitoringsronde 2022. In bijlage 2 zijn de gehanteerde wegverkeersgegevens opgenomen voor het jaar 2033.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

13

4

Resultaten Voor een volledig overzicht van de berekeningsresultaten wordt verwezen naar de bijlagen 4, 5 en 6 voor de jaargemiddelde concentraties en het aantal overschrijdingsdagen voor stikstof dioxide (NO2), Fijnstof (PM10) en/of Zeer fijnstof (PM2,5).

4.1

Jaargemiddelde concentraties NO2, PM10 en PM2,5

Op grond van de hiervoor opgenomen uitgangspunten voor de berekeningen van de luchtkwaliteit zijn in tabel 4 de maximaal berekende jaargemiddelde concentraties luchtverontreinigende stoffen weergegeven. In de resultaten van PM10 is geen rekening gehouden met de zogenaamde zeezoutcorrectie, omdat de jaargemiddelde concentratie de grenswaarde niet overschrijdt. Tabel 4: Maximale jaargemiddelde concentraties NO2, PM10, en PM2,5 langs de verschillende wegen Bron

concentraties - rekenjaar 2023

concentraties - rekenjaar 2030

NO2

PM10

PM2,5

NO2

PM10

PM2,5

Grenswaarde

40 µg/m3

40 µg/m3

25 µg/m3

40 µg/m3

40 µg/m3

25 µg/m3

Rijksweg A15

29 µg/m3

18 µg/m3

9 µg/m3

23 µg/m3

16 µg/m3

8 µg/m3

Schapendrift

21 µg/m3

16 µg/m3

9 µg/m3

17 µg/m3

15 µg/m3

8 µg/m3

Zwijnskade

3

20 µg/m

3

17 µg/m

3

9 µg/m

3

19 µg/m

3

16 µg/m

8 µg/m3

Rivierdijk

22 µg/m3

17 µg/m3

9 µg/m3

18 µg/m3

15 µg/m3

8 µg/m3

Peulenlaan

26 µg/m3

17 µg/m3

9 µg/m3

20 µg/m3

16 µg/m3

8 µg/m3

Buitendams

3

3

3

3

3

8 µg/m3

22 µg/m

17 µg/m

9 µg/m

18 µg/m

15 µg/m

Uit de resultaten van tabel 4 blijkt dat de berekende concentraties NO2, PM10 en PM2,5 ruimschoots lager zijn dan de gestelde jaargemiddelde grenswaarden. De jaargemiddelde concentraties binnen het westelijk deel van het plangebied bedragen in 2023 respectievelijk 11-19 µg/m3 voor NO2, 16 µg/m3 voor PM10 en 9 µg/m3 PM2,5 en in 2030 14-15 µg/m3 voor NO2, 15 µg/m3 voor PM10 en 8 µg/m3 PM2,5. De concentraties zijn ruimschoots lager dan grenswaarden.

4.2

Overschrijdingsdagen 24 uurgemiddelde grenswaarde PM10

Uit de in bijlage 5 opgenomen resultaten volgt dat het aantal dagen dat op de beoordelingspunten de concentratie van 50 µg/m3 wordt overschreden bedraagt 6 dagen in het rekenjaar 2023 en 2030. Dit is ruimschoots lager dan het maximum van 35 dagen dat is toegestaan.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

14

5

Conclusies Binnen het bestemmingsplan ‘De Blauwe Zoom - West’ wordt de realisatie van maximaal 276 woningen mogelijk gemaakt binnen de bestemmingen ‘Wonen - 2’ en ’Woongebied’. Binnen deze bestemmingen mogen maximaal 126 respectievelijk 150 woningen worden gerealiseerd. In dit onderzoek is beoordeeld of de concentratie luchtverontreinigende stoffen voldoet aan de gestelde grenswaarden uit de Wet luchtkwaliteit. Aan de hand van berekeningen is aangetoond dat de luchtkwaliteit voor de maatgevende stoffen stikstofdioxide (NO2), fijnstof (PM10) en zeer fijnstof (PM2,5) langs de wegen en binnen het plangebied ruimschoots voldoet aan de grenswaarden. Derhalve leidt het aspect luchtkwaliteit niet tot belemmeringen voor de ontwikkeling van woningen binnen het plangebied.

.

Onderzoek weg- en railverkeerslawaai Bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West' 616.138.30 / 8 maart 2023

15

Bijlagen >>>

Bijlage 1 - Toelichting invoergegevens STACKS+

Toelichting invoergegevens STACKS+ Omschrijving weg Een weg wordt gebruikt om de emissies van wegverkeer op een rijbaan te modelleren. Een weg is een polylijn, met twee of meer vormpunten. Een weg wordt in eenvoudige situaties (een weg met twee dicht bij elkaar gelegen rijbanen) ingevoerd in het hart van de weg. In meer complexe situaties, zoals twee of meer niet dicht bij elkaar gelegen rijbanen, worden meerdere rijbanen ingevoerd. Coördinaten Op dit tabblad worden de coördinaten van de ingevoerde wegsegmenten getoond. Deze kunnen eventueel handmatig aangepast worden De hoogtedefinitie moet op ‘relatieve hoogte’ blijven staan. Het invullen van een maaiveldhoogte via de optie ‘eigen waarde’ is niet van toepassing voor luchtkwaliteitsberekeningen. Verhoogde wegen met een bepaalde hoogte boven het maaiveld kunnen worden ingevoerd op het tabblad wegtype. Wegtype In dit tabblad kan allereerste het wegtype gekozen worden. Er zijn verschillende wegtypes mogelijk: Snelweg: De minimale in te voeren gemiddelde snelheid bedraagt 80 km/uur. Normaal: Alle N-wegen, secundaire wegen en stadswegen waar geen bebouwing dicht op de weg staat. Canyon: Wegen in stadscentra hebben vaak aan één of aan weerzijden (hoge) gebouwen. Het wegtype canyon houdt rekening met deze bebouwing. In de regelgeving is aangegeven in welke situaties de bebouwing in de berekening moet worden meegenomen.

Doordat bij het wegtype canyon de specifieke bebouwingsparameters (gebouwhoogte, canyonbreedte, ventilatiegraad, bomenfactor) moeten worden opgegeven, kunnen met dit wegtype alle typen "bebouwde straten" uit de regelgeving worden doorgerekend. De gebouwen van een canyon moeten aaneengesloten zijn om de canyon effectief te maken. Vooral in stadscentra of kantoorwijken komt het voor dat aan weerszijden van de weg hoge gebouwen dicht tegen de weg staan. Onder bepaalde windcondities is het mogelijk dat de lucht tussen de gebouwen aan weerszijden van de weg ‘opgesloten’ blijft. Door de verkeersemissies op de weg zelf kunnen de concentraties in de ‘canyon’ als gevolg van deze opsluiting of recirculatie sterk oplopen, zoals in onderstaande afbeelding weergegeven. In het STACKS+ model is dit ‘streetcanyon’-effect geïmplementeerd waarbij gebruik is gemaakt van de Deense OSPM beschrijving (Modelling trafic pollution in streets, R. Bercowicz, et al).

Street canyon

Van een canyon is pas sprake wanneer de afstand van de bebouwing tot de wegas minder is dan driemaal de hoogte van de bebouwing (zie Meet- en rekenvoorschrift bevoegdheden luchtkwaliteit). Wanneer dat niet het geval is wordt een open weg gemodelleerd (wegtype ‘normaal’). Voor de streetcanyon worden opgegeven: 1. Gebouwhoogte links en rechts (de hoogte mag per zijde verschillen ook mag de hoogte aan één zijde 0 zijn). 'Links' en 'rechts' wordt bepaald op basis van de pijl die van het ene vormpunt naar het andere vormpunt wijst: kijkend in de richting van de pijl ligt 'links' aan de linkerzijde van deze pijl en 'rechts'aan de rechterzijde; 2. Canyonbreedte: de afstand tussen de gevels; indien er aan één zijde bebouwing is moet 2 maal de afstand tussen gevel en wegas worden opgegeven; 3. Ventilatiefactor: een maat voor de openheid tussen de gebouwen. Binnen STACKS+ is de ventilatiefactor als parameter geïntroduceerd om het canyoneffect ook voor nietvolledig aaneengesloten canyons mee te nemen. De ventilatiefactor ligt tussen de 0 en 1 en is dus een maat voor de graad van bebouwing in de (stads)straat. Wanneer de bebouwing volledig aaneengesloten is, is de ventilatiefactor 0. Wanneer de bebouwing maar aan één zijde aanwezig is slaat de ventilatiegraad alleen op de bebouwde zijde en is dus ook 0 in het geval van volledig aaneengesloten bebouwing aan de bebouwde zijde.

De ventilatiefactor loopt tot 0.5 (de ruimte tussen de gebouwen is dan voor ongeveer 50% open). Bij een hogere bebouwingsgraad is er geen sprake meer van een canyon en wordt een open weg gemodelleerd (wegtype ‘normaal’). Voor de volledigheid kunnen echter wel waarden tot 1 worden ingevuld; 4. De bomenfactor loopt van 1 (geen bomen) tot 1,5 (aaneengesloten boomkruinen). Tunnel: De tunnel is geheel overdekt voor de gedefinieerde tunnellengte. Geomilieu zal vervolgens op geautomatiseerde wijze de emissies binnen de tunnel gelijkmatig op twee wegstukjes laten vrijkomen die aan de monden van de tunnel liggen. Bij het wegtype ‘tunnel met gescheiden tunnelbuizen’ bedraagt de lengte van dit wegstukje 100 meter voor snelwegen en 50 meter voor overige wegen (wegtype ‘normaal’). In het geval van één tunnelbuis met 2 rijrichtingen (dit heet simpelweg ‘tunnel’) bedraagt de lengte van dit wegstukje in alle gevallen 20 meter. Geventileerde tunnel: dit is een tunnel waarbij de emissie van de voertuigen volledig vrijkomt via een afzuigpunt. Dit punt is gemodelleerd als een puntbron. De volgende parameters worden gedefinieerd: 1. X- en Y-coördinaten van het ventilatiepunt (in Amersfoortse coördinaten); 2. de hoogte van de ventilatiebuis boven maaiveld; 3. interne en externe diameter: de afmetingen van de ventilatieopening van de tunnel; 4.

Flux Volume [Nm3/s]: de volume flux (V0) in normaal m3/sec; 5. Gastemperatuur [K]: de rookgastemperatuur in graden Kelvin; 6. Warmte emissie [MW]: 7. de warmte emissie van een bron is de hoeveelheid warmte per tijdseenheid die de schoorsteen verlaat, zie voor verdere uitleg het item ‘schoorsteen’, tab emissie; 8. Uittreesnelheid (m/s): Deze wordt automatisch berekend op basis van de interne diameter en het flux volume. Weg op palen: Dit is een verhoogde weg op een open constructie, zoals een weg op palen of een fly-over, en kan zowel voor snelwegen als voor wegtype normaal geselecteerd worden. Zie voor verdere uitleg het onderstaande tekst over weghoogte onder ‘verdere specificaties’.

Verdere specificaties Weghoogte. Voor alle wegtypes anders dan canyons of tunnels kan een weghoogte worden opgegeven in meters boven het maaiveld. Voor de wegtypes normaal (weg op palen) en snelweg (weg op palen) betreft het een open constructie zoals een weg op palen of een fly-over. Voor de overige wegtypen betreft de verhoging een niet-open constructie, zoals een dijklichaam. Een verhoogde weg heeft invloed op de berekening. Deze zorgt ervoor dat de effectieve verspreidingshoogte groter is dan bij een weg op maaiveldniveau. Ook veroorzaakt een hogere wegligging doorgaans wat extra verdunning vanwege de wervelingen die achter de verhoogde weg optreden. Een verlaagde wegligging (bij een opgegeven negatief getal) genereert ook verdunning, zij het minder dan een verhoogde wegligging. Hiermee wordt rekening gehouden in de STACKS+ berekeningen. Schermhoogte. Ten behoeve van luchtkwaliteitsberekeningen worden schermen niet ingevoerd middels het icoontje scherm (zwart streepje), deze zijn namelijk alleen van belang voor geluidsberekeningen, maar door de schermhoogte als wegeigenschap in te vullen op het tabblad wegtype. Bij een wal dient de helft van de hoogte van de wal ingevuld te worden. De aanwezigheid van geluidsschermen of geluidswallen zorgt ervoor dat de aanstroming wordt opgetild tot boven het scherm / wal.

Achter het scherm / wal ontstaat daardoor extra turbulentie en dus een sterkere verdunning. De verkeersemissies moeten over het scherm / wal heen en zullen achter het scherm / wal weer tot grondniveau dalen. Dit werkt dus positief op de verdunning. Als invloedgebied van een scherm op de concentraties kan maximaal 100 maal de schermhoogte worden aangehouden. Wanneer alle toetspunten in een model zich dus op een afstand van 100x de schermhoogte bevinden hoeft het scherm niet in het model te worden opgenomen.

Het geluidsscherm kan benaderd worden als een vast obstakel met een hoogte van ongeveer de hoogte van het scherm Een moeilijkheid ontstaat wanneer zich aan één zijde in plaats van aan twee zijdes van een gemodelleerde weg een scherm bevindt. Een weg wordt namelijk gemodelleerd als een lijnbron zonder een dimensie in de breedte. Conform de standaardmethode die in STACKS gebruikt wordt, wordt een scherm op de lijnbron gesteld waardoor het een identiek effect heeft aan beide zijden van de weg. Een scherm aan één kant van de weg heeft echter ook invloed op het gebied naast de weg aan de kant waar zich geen scherm bevindt. Wanneer de wind namelijk uit de richting van het scherm komt, dan ligt de weg, en het gebied naast de weg aan de kant waar zich geen scherm bevindt, in de lijwervel van het scherm en zullen de concentraties dus afwijken van de situatie zonder scherm. Deze situatie wordt het best gemodelleerd door de rijbaan aan de zijde waar een scherm staat te modelleren als een weg mèt scherm en de andere rijbaan als weg zonder scherm.

Tabblad Eigenschappen In de tab eigenschappen worden de volgende wegeigenschappen beschreven: 1. gemiddelde snelheid van de voertuigen op de weg. Hierbij moet, conform nationale consensus voor verkeerssituaties, de werkelijke snelheid opgegeven worden. Door uit te gaan van gemiddelde snelheden worden stops en optrekken verrekend. Indien er geen informatie over de werkelijk gereden snelheid voorhanden is kan worden uitgegaan van de CAR snelheid per wegtype; 2. wegbreedte. In de regelgeving is vastgelegd welke delen van de weg moeten worden meegeteld voor het bepalen van de wegbreedte. De wegbreedte is van belang voor het toetsen aan de NO2 en PM10 normen, welke moet plaatsvinden op 10 meter afstand van de wegrand. Langs de wegen kunnen contourpunten aangemaakt worden via de menu-optie Bewerken | Maak meerdere items aan | Aanmaken contourpunten. LET OP: hierbij moet de afstand vanaf de weg-as tot de punten worden opgegeven. Hier moet dus rekening worden gehouden met de wegbreedte indien je de luchtkwaliteit op bijvoorbeeld 10 meter afstand van de wegrand wilt berekenen. Stel de weg is 8 meter breed, dan moet je als afstand dus 10 + (8/2) = 14 meter opgeven; 3. totale verkeersintensiteit: de totale verkeersintensiteit in absolute aantallen per dag dient te worden opgegeven in het veld ‘etmaalintensiteit’.

De opgegeven waarden kunnen de gemiddelde weekdagintensiteiten of de gemiddelde werkdagintensiteiten zijn. De verkeersintensiteiten in het weekend liggen lager. Hiervoor corrigeert STACKS+ middels de correctiewaarden die opgegeven worden onder ‘weekend verkeersverdeling’, zie de uitleg bij rekenparameters. De keuze voor week- of werkdag intensiteit en de weekendfactoren wordt gemaakt op modelniveau. Het is dus niet mogelijk om dit per wegdeel te variëren; 4. de verkeersintensiteit van personenauto’s/licht verkeer(LV), middelzwaar verkeer(MV), zwaar verkeer(ZV) en eventueel bussen. Dit kan op twee verschillende manieren door wel of geen vinkje te plaatsen in de checkbox ‘invoeren als verdelingen’: • invoer per dag-, avond- en nachtblok. De tijdstippen van deze blokken zijn als volgt: dagblok van 7:00-19:00, het avondblok van 19:00-23:00 en het nachtblok van 23:007:00 (dit is niet te wijzigen). De verkeersintensiteiten per tijdsblok worden gegeven in percentages per uur. De verkeersintensiteiten per type verkeer (LV, MV, ZV of bussen) wordt opgegeven als percentage van de totale hoeveelheid verkeer binnen het tijdsblok. In onderstaand plaatje wordt dit verduidelijkt.

•

invoer per uur in absolute aantallen Per uur wordt hier in absolute aantallen de intensiteit voor de verschillende vervoermiddelen opgegeven. Deze werkwijze geeft een preciezer etmaalprofiel dan de verdeling in blokken. Bij deze optie kan de spitsintensiteit goed worden weergegeven en kan tevens een stagnatiekans worden opgegeven. Een stagnatiekans van 5% betekent dat 5% van de voertuigen gedurende dat uur, alleen tijdens werkdagen, in het model een rijsnelheid krijgt van 13 km/uur (file) met bijbehorende hogere emissiewaarden.

Omschrijving parkeerplaats Een parkeerplaats is een aparte vorm van een oppervlakte bron. Op de parkeerplaats is de emissie van de oppervlakte bron afhankelijk van het aantal voertuigen dat op het parkeerterrein rijdt. Parkeergarages (open of half open) zijn niet geschikt om door te rekenen met STACKS. In de tab eigenschapen van een parkeerplaats dient de verkeersintensiteiten opgegeven te worden. Dit werk op dezelfde manier als bij wegen. De verkeersintensiteiten kunnen op twee verschillende manieren worden ingevoerd; door wel of geen vinkje te plaatsen in de checkbox ‘invoeren als verdelingen’: • invoer per dag-, avond- en nachtblok. De tijdstippen van deze blokken zijn als volgt: dagblok van 7:00-19:00, het avondblok van 19:00-23:00 en het nachtblok van 23:007:00 (dit is niet te wijzigen). De verkeersintensiteiten per tijdsblok worden gegeven in percentages per uur. De verkeersintensiteiten per type verkeer (LV, MV, ZV of bussen) wordt opgegeven als percentage van de totale hoeveelheid verkeer binnen het tijdsblok. In onderstaand plaatje wordt dit verduidelijkt.

•

invoer per uur in absolute aantallen Per uur wordt hier in absolute aantallen de intensiteit voor de verschillende vervoermiddelen opgegeven. Deze werkwijze geeft een preciezer etmaalprofiel dan de verdeling in blokken. Bij deze optie kan de spitsintensiteit goed worden weergegeven en kan tevens een stagnatiekans worden opgegeven. Een stagnatiekans van 5% betekent dat 5% van de voertuigen gedurende dat uur, alleen tijdens werkdagen, in het model een rijsnelheid krijgt van 13 km/uur (file) met bijbehorende hogere emissiewaarden.

Omschrijving schoorsteen Een schoorsteen wordt gebruikt om de emissie van een industriële puntbron te modelleren. Een schoorsteen is een enkel vormpunt, waarbij aan het vormpunt een hoogte ten opzichte van het maaiveldniveau kan worden toegekend. Dit is de hoogte van de schoorsteen in het Nieuw Nationaal Model (NNM). De berekening Behalve de coördinaten moet de hoogte van de schoorsteen boven maaiveld worden opgegeven. De schoorsteenhoogte wordt in de modules STACKS en STACKS-G gecorrigeerd naar een effectieve hoogte door middel van drie berekeningen: 1. het berekenen van de uittreesnelheid van de rookgassen (van belang voor de impulsstijging); het berekenen van de "down-wash" van de rookgassen bij de schoorsteentop. "Down-wash" is de (meestal geringe) pluimdaling die optreedt achter de schoorsteentop. Om deze reden dient dan ook zowel de schoorsteen binnen- als de buitendiameter opgegeven te worden. Indien er slechts één diameter bekend is kan de volgende benadering aangehouden worden: 2. binnendiameter = (buitendiameter - 10%). Een eventuele thermische pluimstijging (door de warmteinhoud) wordt berekend vanaf deze schoorsteentop. Een nauwkeurige opgave van de schoorsteendiameter is doorgaans van gering belang, behalve wanneer de uittree snelheid gering is (<5 m/s) bij een relatief brede schoorsteen.

Of bij een lage schoorsteen met een hoge uittreesnelheid (de pluimhoogte wordt 3. dan al gauw 10 tot 30 m hoger vanwege de impulsstijging).

Bijlage 2 - Wegverkeersgegevens (2030)

Luchtkwaliteitsonderzoek bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West'

KuiperCompagnons

gemeente Hardinxveld-Giessendam 621.117.40 Wegen, Thema: W egdekomschrijving Overig

0m

1000 m schaal = 1 : 40000

7en 7eo

428000 m 7e l 7e 7 aab

b b71 7b

1 2 2b2 2a1

7a7e7 7a7aagah f717g77a aa27giaajm 7 377na 7b 7aka3ka7o2l7a7aka7p7 1q7aa7a7r7 a1 satbava7u77 4a7ba2 ba7 xaw a73y7a7bzbc77bbb3db 4

b2

7b7b f g

y

2h1

j 7 7ei

ek

ee f7 7e

66aa1 7cr1 2

7bx 7b

3b1 3b2 3a1 3a2 1g 1f1b 1f2a 1f2b 1e1 1f1a 1k2 1k1 21 1i1 1j2 1i21j1 1d2 1e2 1h2 1h1 21 1d1 c 1 4e 4b 4l 4o4r 4t4s w4v4u 4a4z 8ba a 4y4x44a p 4an 4ao aq at 44ar 44as 4av 4au a 4aw 1a 2 1a a 1 77bcz 6d2 6d1 a7c 12 6c d771ccb d72c77cc7ec7 5a2 21 b 1 d73cc77qcc7c74 6 gfc77cq qcqc372 5 5e1 2 5e2 7hic1 d1 k7c7rm3cb21 7dc7cp5 4d7cp4 5 c7jc7p 5c1 5 r1c4ro5 5c2 c73pl c72n 7cp 7c7sc t 7cv 7cu

4q 4n 4p 4am 4m 4k 4ai 4a 4j4ah 4i4ag 4aj 4c 4h4af 4ak 4d 4f 4g4ae 4al 4ac 4ab 4ad 7cr2 2f1 2g1 2g2 2h2 122ee122f2 2dd2

7b7 7b ij7bb7k7lbbm n77bbp7 o7bbq7b r 7b st 7b 7b 7bvw u

g h7e 7e

2c2 1 1a 21b1b1 2

7a g k 44

7 7a ad c

7cy 7cx 7cw 7cz

b 77dda

7e 7dr4 b7ced 7dz 7e 7dy 7dw w3 4x 7ea 7d 7d7d w1 u4 7d 7d 3l 7d n v4w ds qv3 7p 7d 27d 7d du ow2 v2 7d 7d7d 7d v1 17 ju k7d 7d 7u7d t2m37d 7dt t1 i dd7d d7d d77efdd77ghd7 7 d d d 77dc7

424000

112000 STACKS, [Bestemmingsplan De Blauwe Zoom - West - 01 Luchtkwaliteit - rekenjaar 2023] , Geomilieu V2022.4 rev 1 Licentiehouder: KuiperCompagnons

Bijlage 2: Overzicht/nummering wegen (totaal)

116000

120000

124000

Luchtkwaliteitsonderzoek bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West'

KuiperCompagnons

gemeente Hardinxveld-Giessendam 621.117.40 Wegen, Thema: W egdekomschrijving Overig 428000

0m

400 m schaal = 1 : 10000

7 7aaab

7a 7acd

7af 7a7gah 1

7a g2 7a 7aj 7a 7ai g3 7a n m

7ao 7a 7ak3 7ak2l

7a 7a7kap q 1

7ar7 7at as

b1 7b

77aag4 k4

7ae

7b

a1

7b

7 3 7ax 7baaw 7ba2 7ay 7az

b2

7b 7av7aau4

7bc

7bb 3

7bd7bb4

427000 7bf

7bg

7bj 7bi

7bl 7bk

7bn 7bm

7bp 7bo

7br 7bq

7bs

7bt

426000

110000 STACKS, [Bestemmingsplan De Blauwe Zoom - West - 01 Luchtkwaliteit - rekenjaar 2023] , Geomilieu V2022.4 rev 1 Licentiehouder: KuiperCompagnons

Bijlage 2: Overzicht/nummering wegen (west)

111000

112000

113000

7bu

7bv 7bw

Luchtkwaliteitsonderzoek bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West'

KuiperCompagnons

gemeente Hardinxveld-Giessendam 621.117.40 Wegen, Thema: W egdekomschrijving Overig 428000

0m

400 m schaal = 1 : 10000

2 2a1 2b1 2

427000

3b1 3b2

3a1 3a2

2c 2c21

4a

4an

4n

1b2 1

4ao

4o

4s

4t

4r

4am

aq4ap

4q

4k

11aa1 2 bb

1k1 1k2

1j1 1j2

6d1 6d2

12

7cr2

2g1 2g2

7cr1 66a21

6b

5e1 5e2

5b1 2

1 5d 2

7 7ccrm3 7cr 7cp73cl 4 7 cp 7 27cp cn1 77ccor5

5c1 5c2

7d b 7da

2h1

2h2

7cs

7c t

7cx7cw

7cv 7cu

426000

114000 STACKS, [Bestemmingsplan De Blauwe Zoom - West - 01 Luchtkwaliteit - rekenjaar 2023] , Geomilieu V2022.4 rev 1 Licentiehouder: KuiperCompagnons

1i1 1i2

4ai

55aa21 7cq 74cg 7c 3cq 7cf q7 7c2i 7cq1 7c 7c h d4 7c k 7c j 7cd5 7cp4 7cp5

7 7ccce

4ah

4ag 4aj

4ak

d3

4j

4i 4af

4al

2

7c

Bijlage 2: Overzicht/nummering wegen (midden)

4ae

7c b 7cd

1h1 1h2

1 6c 2

2f1 2f2

1

4h

4g

7bz 7c a 7c d

4m

4f 4ar 4 4at 4as 4aw4av 4au

4u

4v

4w

4x

4p

4c

4l

4b

4ad

2e1 2e2

1a 1a a 1a2

4y

4z

4ab4ac

88ba

7by

4aa

11g1 2

4d 4e

1 2dd2

7bx

1f1a 1f2b 1f2a 1f1b

1e1 1e2

1d1 1d2 1 1c 2

115000

116000

7cz 7cy

117000

Luchtkwaliteitsonderzoek bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West'

KuiperCompagnons

gemeente Hardinxveld-Giessendam 621.117.40 Wegen, Thema: W egdekomschrijving Overig 428000

0m

400 m schaal = 1 : 10000

7ek

j 77eei

g 7e h 7e

427000

e 7e

f 7e

7dd 7dc

7df 7de

7du4 du3 2 7 7dl 7 du m 7d 1 udj 7dt3 7d7 7dt1k 7dt2 7d 7dh 7di g 7d

7dw1 n7dw2 7d 7dov1 7d

4 r7dw4 7dw7d 7dw3 7dp s 7d 7dq7dv3 7dv4 7dv2

7dy 7dx

7eaz 7d

7eb

7ec 7ed

426000

118000 STACKS, [Bestemmingsplan De Blauwe Zoom - West - 01 Luchtkwaliteit - rekenjaar 2023] , Geomilieu V2022.4 rev 1 Licentiehouder: KuiperCompagnons

Bijlage 2: Overzicht/nummering wegen (oost)

119000

120000

Luchtkwaliteitsonderzoek bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West'

KuiperCompagnons

gemeente Hardinxveld-Giessendam 621.117.40 Wegen, Thema: W egdekomschrijving Overig 428000 7en 7eo

0m 7em

schaal = 1 : 10000

7e l

427000

426000

121000 122000 STACKS, [Bestemmingsplan De Blauwe Zoom - West - 01 Luchtkwaliteit - rekenjaar 2023] , Geomilieu V2022.4 rev 1 Licentiehouder: KuiperCompagnons

Bijlage 2: Overzicht/nummering wegen (oost)

400 m

123000

124000

Luchtkwaliteitsonderzoek bestemmingsplan 'De Blauwe Zoom - West'

KuiperCompagnons

gemeente Hardinxveld-Giessendam 621.117.40 Wegen, Thema: W egdekomschrijving Overig

2a 2 2a1

0m

200 m schaal = 1 : 6000

2b12

427000

3b1 3b2

3a1 3a2

1f1b 1f2b

1f1a 1f2a

1e1 1e2

11g g21

1d1 1d2

1i1 1i2

1k1 1k2

1j1 1j2

2c 2c21

4d

1 11cc2

1h1 1h2

4l

4p

4c

4a

4e

4q

4b

4f 4an

1b2 1 1b

4ao

4ai

4aj

4al

4ak

11aa1 2 bb

4ap

4r

4am

4ah

4aq

4n

4j

4ag

4af

4ae

4ab 4ac

2e2

1a1a a 1a2

2e1

426500

4at

4au

4as 4ar

4s

4t

4u

4v

4w

4x

4y

4z

4aw 4av

4i

4aa

4h

4g

d1 2d2 2

88ba

4m

4k

4o

4ad 6d1 6d2

7bz 7c a

1 6c 2

2f1 2f2

7c d

1 7c b 2

d3

7c c

7cq 4 7c g

7cd5

7cq 2 7c i 7c h

7cq1 7c k 7c j

7cp5

7cp4

5e1 5e2

7cr2

7c d4

7cq 3

2g1 2g2

7c f

7cr1

7c

b21 66b

5 5aa21

7c e

66aa1 2

7cd

5b1 2

7cr 3 7c m 7cp37cl

2h2

2h1

7 cp 2

7cr 7c 7cpn1

5d 12

5c1 5c2

4 7 7cocr5

7cs

7c t 7cx

7cv 7cu

426000

114500 115000 STACKS, [Bestemmingsplan De Blauwe Zoom - West - 01 Luchtkwaliteit - rekenjaar 2023] , Geomilieu V2022.4 rev 1 Licentiehouder: KuiperCompagnons

Bijlage 2: Overzicht/nummering wegen (De Blauwe Zoom)

115500

116000

7cw

7cz 7cy

Onderzoek luchtkwaliteit bestemmingsplan "De Blauwe Zoom - West"

Invoergegevens wegen - 2033 (lokale wegen) en 2030 (Rijksweg A15)

wegvak 1a1a 1a1b 1a2a 1a2b 1b1 1b2 1c1 1c2 1d1 1d2 1e1 1e2 1f1a 1f1b 1f2a 1f2b 1g1 1g2 1h1 1h2 1i1 1i2 1j1 1j2 1k1 1k2 2a1 2a2 2b1 2b2 2c1 2c2 2d1 2d2 2e1 2e2 2f1 2f2 2g1 2g2 2h1 2h2 3a1 3a2 3b1 3b2 4a 4aa 4ab 4ac 4ad 4ae 4af 4ag 4ah 4ai 4aj 4ak

Naam wegvak X-start Schapedrift 114878,99 Schapedrift 114955,04 Schapedrift 114879,25 Schapedrift 114958,52 Schapedrift 114985,44 Schapedrift 114988,88 Schapedrift 115100,76 Schapedrift 115101,04 Schapedrift 115100,76 Schapedrift 115101,04 Schapedrift 115269,43 Schapedrift 115269,77 Schapedrift 115487,61 Schapedrift 115580,85 Schapedrift 115486,89 Schapedrift 115581,06 Schapedrift 115688,81 Schapedrift 115688,69 Schapedrift 115757,62 Schapedrift 115757,75 Schapedrift 115830,78 Schapedrift 115830,90 Schapedrift 115905,71 Schapedrift 115905,83 Schapedrift 115973,86 Schapedrift 115973,98 Zwijnskade 114814,47 Zwijnskade 114811,47 Zwijnskade 114840,02 Zwijnskade 114837,06 Zwijnskade 114866,66 Zwijnskade 114839,13 Zwijnskade 114842,04 Zwijnskade 114841,83 Zwijnskade 114849,51 Zwijnskade 114849,51 Zwijnskade 114856,13 Zwijnskade 114843,04 Rivierdijk 114856,15 Rivierdijk 114848,77 Rivierdijk 114856,15 Rivierdijk 114848,72 Spoorweg 114865,90 Spoorweg 114865,73 Spoorweg 116387,75 Spoorweg 116387,86 Interne wegen De Blauwe Zoom 115226,58 Interne wegen De Blauwe Zoom 115015,36 Interne wegen De Blauwe Zoom 115015,01 Interne wegen De Blauwe Zoom 115016,36 Interne wegen De Blauwe Zoom 115018,44 Interne wegen De Blauwe Zoom 115073,08 Interne wegen De Blauwe Zoom 115168,25 Interne wegen De Blauwe Zoom 115214,87 Interne wegen De Blauwe Zoom 115281,87 Interne wegen De Blauwe Zoom 115277,77

Interne wegen De Blauwe Zoom 115206,67 Interne wegen De Blauwe Zoom 115135,22

Y-start 426515,18 426611,69 426508,58 426610,90 426786,10 426785,59 426870,67 426867,07 426870,67 426867,07 426881,24 426877,92 426899,39 426904,90 426895,94 426899,63 426870,90 426868,91 426875,40 426873,41 426879,81 426877,81 426884,25 426882,25 426888,31 426886,31 427331,13 427330,71 427156,16 427155,37 426930,73 426719,86 426719,63 426531,40 426482,40 426482,40 426483,99 426485,57 426139,97 426139,47 426139,97 426139,46 426932,28 426929,78 427022,28 427020,28 426769,86 426601,74 426600,92 426567,74 426538,06 426540,93 426556,66 426561,39 426573,63 426573,02 426501,92 426495,01

X-einde 114861,52 114878,99 114863,68 114879,25 114955,04 114958,52 114985,44 114988,88 115269,43 115269,77 115487,61 115486,89 115580,85 115590,32 115581,06 115590,79 115590,32 115590,79 115688,68 115688,82 115757,63 115757,75 115830,80 115830,89 115905,71 115905,83 114840,02 114837,06 114866,99 114862,17 114842,04 114862,17 114851,73 114839,13 114829,73 114829,74 114852,99 114846,29 114852,89 114846,29 114853,58 114850,02 115122,30 115122,42 115122,29 115122,43 115270,28 114956,77 115016,36 115018,45 115009,78 115071,17 115166,76 115213,64 115280,13 115280,26 115203,59 115131,90

Y-einde 426514,02 426515,18 426503,65 426508,58 426611,69 426610,90 426786,10 426785,59 426881,24 426877,92 426899,39 426895,94 426904,90 426905,38 426899,63 426900,26 426905,38 426900,26 426870,90 426868,91 426875,40 426873,41 426879,81 426877,81 426884,25 426882,25 427156,16 427155,37 426930,90 426929,57 426719,63 426929,57 426526,92 426719,86 426527,34 426527,33 426289,43 426288,63 426289,43 426288,63 425943,48 425943,82 426946,53 426944,53 426946,53 426944,53 426879,70 426611,82 426567,74 426538,09 426414,84 426568,49 426581,66 426587,50 426634,52 426494,12 426559,53 426550,25

Wegtype 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Snelheid 37 37 37 37 37 37 37 37 37 37 37 37 37 22 37 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 60 60 60 60 60 60 60 60 37 37 37 37 37 37 37 37 60 60 60 60 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

Schermhoogt e 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

Milieuzone ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR ONWAAR

Canyon Ventilatiefacto Canyon r hoogte links 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

Canyon hoogte rechts 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

Canyon breedte 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

pagina 1 van 20

Onderzoek luchtkwaliteit bestemmingsplan "De Blauwe Zoom - West"

Invoergegevens wegen - 2033 (lokale wegen) en 2030 (Rijksweg A15)

wegvak 4al 4am 4an 4ao 4ap 4aq 4ar 4as 4at 4au 4av 4aw 4b 4c 4d 4e 4f 4g 4h 4i 4j 4k 4l 4m 4n 4o 4p 4q 4r 4s 4t 4u 4v 4w 4x 4y 4z 5a1 5a2 5b1 5b2 5c1 5c2 5d1 5d2 5e1 5e2 6a1 6a2 6b1 6b2 6c1 6c2 6d1 6d2 8a 8b 7aa

Naam wegvak X-start Interne wegen De Blauwe Zoom 115061,33 Interne wegen De Blauwe Zoom 115480,18 Interne wegen De Blauwe Zoom 115484,23 Interne wegen De Blauwe Zoom 115384,09 Interne wegen De Blauwe Zoom 115277,77 Interne wegen De Blauwe Zoom 115214,84 Interne wegen De Blauwe Zoom 115203,59 Interne wegen De Blauwe Zoom 115168,25 Interne wegen De Blauwe Zoom 115131,90 Interne wegen De Blauwe Zoom 115131,90 Interne wegen De Blauwe Zoom 115058,42 Interne wegen De Blauwe Zoom 115018,45 Interne wegen De Blauwe Zoom 115177,21 Interne wegen De Blauwe Zoom 115101,56 Interne wegen De Blauwe Zoom 115098,10 Interne wegen De Blauwe Zoom 115101,50 Interne wegen De Blauwe Zoom 115055,30 Interne wegen De Blauwe Zoom 115061,24 Interne wegen De Blauwe Zoom 115148,37 Interne wegen De Blauwe Zoom 115207,10 Interne wegen De Blauwe Zoom 115277,55 Interne wegen De Blauwe Zoom 115356,27 Interne wegen De Blauwe Zoom 115346,56 Interne wegen De Blauwe Zoom 115415,32 Interne wegen De Blauwe Zoom 115553,56 Interne wegen De Blauwe Zoom 115551,77 Interne wegen De Blauwe Zoom 115499,93 Interne wegen De Blauwe Zoom 115590,49 Interne wegen De Blauwe Zoom 115624,61 Interne wegen De Blauwe Zoom 115553,56 Interne wegen De Blauwe Zoom 115480,18 Interne wegen De Blauwe Zoom 115424,59 Interne wegen De Blauwe Zoom 115356,27 Interne wegen De Blauwe Zoom 115280,13 Interne wegen De Blauwe Zoom 115214,08 Interne wegen

De Blauwe Zoom 115148,46 Interne wegen De Blauwe Zoom 115081,21 Peulenlaan 114852,87 Peulenlaan 114855,32 Peulenlaan 114992,16 Peulenlaan 114992,01 Peulenlaan 115258,67 Peulenlaan 115258,14 Peulenlaan 115747,45 Peulenlaan 115748,05 Peulenlaan 115747,44 Peulenlaan 115748,06 Buitendams 114997,87 Buitendams 115002,98 Buitendams 114997,87 Buitendams 115002,98 Buitendams 115078,84 Buitendams 115079,81 Buitendams 115426,70 Buitendams 115427,17 Sportlaan 114833,98 Sportlaan 114827,75 Rijksweg A15 109466,81

Y-start 426485,91 426647,41 426587,48 426580,62 426573,02 426561,39 426559,56 426556,66 426550,25 426550,25 426539,88 426538,09 426764,19 426807,70 426868,53 426807,60 426780,90 426684,42 426613,10 426696,07 426700,82 426639,51 426780,54 426786,54 426651,45 426684,98 426681,71 426902,64 426646,05 426651,45 426647,37 426643,77 426639,38 426634,52 426620,85 426613,10 426602,03 426296,45 426279,07 426245,26 426245,29 426146,34 426144,41 426195,20 426193,30 426195,20 426193,30 426265,43 426257,99 426265,43 426257,99 426337,87 426336,13 426478,25 426476,31 426530,08 426522,03 427676,92

X-einde 115058,42 115484,23 115384,09 115281,87 115281,87 115277,77 115214,84 115203,59 115168,25 115073,08 115073,08 115058,42 115226,58 115177,21 115101,56 115055,30 115061,24 115081,20 115144,32 115214,08 115280,13 115346,56 115415,32 115424,59 115551,77 115499,93 115486,59 115624,61 115553,56 115480,18 115424,59 115356,27 115280,15 115214,08 115148,37 115081,20 115015,36 114992,01 114992,01 115258,74 115258,07 115736,60 115737,26 115736,63 115737,23 116055,51 116055,63 114992,01 114992,11 115078,84 115079,82 115426,68 115427,20 115999,52 115999,04 114501,01 114496,65 109931,14

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: http://raad.hardinxveld-giessendam.nl/api/v1/meetings/796/documents/27639