Actualisering Monitor Groeiagenda - Hardinxveld-Giessendam.pdf
Tekst van het document
Monitor
Groeiagenda Bijlage Hardinxveld-Giesendam
START
No. 1.0
20 mei 2021
Partner voor bestuur en beleid 1
Extra groeiopgave Voorzien in een extra groeiopgave, bovenop de autonome behoefte
Fig. 1.1 Aantal verleende bouwvergunningen
Het is de ambitie van de Drechtsteden om vanaf 1-12016 in de komende jaren 25.000 woningen te realiseren. Bestemd voor de eigen behoefte, studenten die hier komen studeren, mensen die hier een baan vinden en om te voorkomen dat koopkrachtige huishoudens de regio uit trekken. Om rond 2030 dit aantal te halen is een bouwprogramma van 1.665 woningen per jaar gewenst.
4.000
3.500
3.000
In het bouwproces zijn diverse stappen te onderscheiden. Denk aan de planologisch-juridische procedures zoals een actueel bestemmingsplan. De woningbouwplanning dient regionaal met de provincie afgestemd te worden op de behoefte. Het plan wordt opgenomen in de planmonitor en de bouwvergunning wordt aangevraagd. De verkoop kan van start gaan en de bouw kan beginnen.
2.500
2.000
In de afgelopen vier jaar is gemiddeld voor 784 woningen een bouwvergunning afgegeven. In 2019 was dit voor 895 woningen. t/m 3e kwartaal 2020 is voor 389 woningen een bouwvergunning verleend.
1.500
1.000
895
886
775
607
581 500
Tabel 1.1 Aantal verleende bouwvergunningen
151
25 Alblasserdam
2016 32
2017 61
2018 73
2019 18
2020 4
Dordrecht
174
166
276
362
365
Hardinxveld-Giessendam
25
151
84
18
21
Hendrik-Ido-Ambacht
376
143
30
187
150
Papendrecht
34
79
9
50
10
Sliedrecht
47
182
49
198
42
Zwijndrecht
87
104
60
62
15
Drechtsteden
775
886
581
895
607
84
18
21
0 2016
2017
2018
2019
Hardinxveld-Giessendam
Drechtsteden
cumulatief Hardinxveld-Giessendam
cumulatief Drechtsteden
2020
Bron: OCD, Woonmonitor
2
Partner voor bestuur en beleid
Verkochte woningen I Fig. 1.2 Verkochte nieuwbouwwoningen (alleen koop) Verkochte nieuwbouw woningen Bouwprojecten worden gestart wanneer een belangrijk deel van de woningen verkocht is. Het aantal verkochte woningen is daarmee een voorspelling van het aantal woningen dat binnen 1 tot 2 jaar bewoond kan worden. Als we ervan uitgaan dat driekwart van de nieuwbouw een koopwoning betreft dan komt dat neer op ongeveer 1250 woningen per jaar. In de afgelopen vijf jaar zijn gemiddeld 600 woningen verkocht. In 2019 waren dit er 771 en in 2020 746.
3.500
3.000
2.500
2.000
1.500
1.000
771
653
Tabel 1.2 Aantal verkochte nieuwbouwwoningen (alleen koop)
490
500
Alblasserdam
2016 9
2017 30
2018 10
2019 37
2020 8
Dordrecht
154
169
221
264
331
Hardinxveld-Giessendam
25
139
88
79
19
Hendrik-Ido-Ambacht
142
143
25
128
182
Papendrecht
53
26
18
79
41 138
Sliedrecht
64
94
66
128
Zwijndrecht
43
52
44
56
27
Drechtsteden
490
653
472
771
746
472 139
25
746
88
79
19
0 2016
2017
2018
2019
Hardinxveld-Giessendam
Drechtsteden
cumulatief Hardinxveld-Giessendam
cumulatief Drechtsteden
2020
Bron: OCD, Verkoopmonitor
3
Partner voor bestuur en beleid
Opgeleverde woningen fig. 1.4 Aantal opgeleverde woningen Aantal opgeleverde woningen In 2020 zijn 900 woningen opgeleverd, 245 meer dan in 2019. Dit komt overeen met het aantal verleende bouwvergunningen in het jaar ervoor (2019). In Drechtsteden is 0,7% aan woningen toegevoegd; in Nederland was dat 0,9% (bijna 70.000 nieuwe woningen). Rekening houdend met overige toevoegingen en onttrekkingen zoals door sloop, nam het aantal woningen toe met 1.123.
4000
3500
3000
2500
2000
1500
1000
900
806
699
655
524 500
Tabel 1.4 Aantal opgeleverde woningen 2016
98
Alblasserdam
38
2017 22
2018 53
2019 33
2020 53
Dordrecht
77
225
276
247
384
Hardinxveld-Giessendam
98
47
107
139
40
Hendrik-Ido-Ambacht
124
298
102
106
30
Papendrecht
37
48
40
17
64
Sliedrecht
83
26
187
67
175
Zwijndrecht
67 524
33
41
46
154
699
806
655
900
Drechtsteden
47
139
107
40
0 2016
2017
2018
2019
Hardinxveld-Giessendam
Drechtsteden
cumulatief Hardinxveld-Giessendam
cumulatief Drechtsteden
2020
Bron: OCD, Woonmonitor, CBS
4
Partner voor bestuur en beleid
Opgeleverde woningen Fig. 1.5 Kwaliteit opgeleverde woningen Kwaliteit opgeleverde woningen 200
egw tot 300.000
109
egw 300.000 en meer mgw tot 300.000
100
mgw 300.000 en meer
82
corporatie overige huur
57
34
30
Tabel 1.5 Kwaliteit opgeleverde woningen 2016
2017
2018
2019
egw tot 300.000
34
8
2
34
0
egw 300.000 en meer
15
19
65
45
22
mgw tot 300.000
5
0
0
0
0
mgw 300.000 en meer
0
0
4
0
2
corporatie
1
5
9
29
0
overige huur
2
2
2
1
6
57
34
82
109
30
totaal
2020 0 2016
2017
2018
2019
2020
Bron: OCD, Woonmonitor, WOZ, bouwjaar 2020 gedeeltelijk
5
Partner voor bestuur en beleid
Ontwikkeling aantal inwoners Fig. 1.6 Aantal inwoners
Aantal opgeleverde woningen In 2020 nam het aantal inwoners toe met 422 (0,15%). In vergelijking met 1-1-2016 groeide het aantal inwoners met 3.819, oftewel gemiddeld 764 per jaar. In de Drechtsteden nam het aantal inwoners tussen 2016 en 2021 met 1% toe; gemiddeld in Nederland was dit 3% (zie de index). Het aantal inwoners groeide in 2020 minder hard dan in de jaren daarvoor. Terwijl er wel iets meer nieuw woningen zijn gebouwd (900) in vergelijking met de jaren daarvoor. De toename van het aantal inwoners heeft te maken met een aantal factoren: - het saldo van geboorte en sterfte
110 109 108 107 106 105
- het saldo van binnenlandse vestiging en vertrek - het saldo van buitenlandse immigratie en emigratie - de gemiddelde woningbezetting die daalt als gevolg van vergrijzing en kleinere huishoudens (minder kinderen, scheidingen) - ontwikkeling in leegstand van woningen
104 103 103 102
102
101 100
100
101 100
101 100
101
101
103
101
99 98
Tabel 1.6 Aantal inwoners
97
0 tot 15 15 tot 30 30 tot 45 45 tot 65 65 jaar of jaar jaar jaar jaar ouder
totaal
2016
3.495
3.481
3.088
4.509
3.201
17.774
2017
3.521
3.508
3.062
4.552
3.229
17.872
2018
3.490
3.542
3.072
4.545
3.309
17.958
2019
3.493
3.528
3.100
4.575
3.355
18.051
2020
3.554
3.584
3.136
4.601
3.420
18.295
2021
96 2016
2017
2018
Hardinxveld-Giessendam
2019 Drechtsteden
2020
2021
Nederland
Bron: OCD, Woonmonitor, CBS
6
Partner voor bestuur en beleid
Componenten bevolkingsontwikkeling Fig. 1.7 Bevolkingsontwikkeling Aantal opgeleverde woningen In 2020 zijn 900 woningen opgeleverd, 245 meer dan in 2019. Dit komt overeen met het aantal verleende bouwvergunningen in het jaar ervoor (2019). In Drechtsteden is 0,7% aan woningen toegevoegd; in Nederland was dat 0,9% (bijna 70.000 nieuwe woningen). 1.500
Rekening houdend met overige toevoegingen en onttrekkingen zoals door sloop, nam het aantal woningen toe met 1.123.
1360
1.300 1.100
908 900
762
700 500
388 244
300
85
95
2017
2018
115
100 -100
2019
2020
-300 -500
Tabel 1.7 Bevolkingsgroei
Hardinxveld-Giessendam
geboortesterfte
vestigingvertrek
immigratie – emigratie
totaal
in 2017
52
25
8
85
in 2018
71
5
19
95
in 2019
53
154
37
244
in 2020
40
66
9
115
Drechtsteden
Bron: OCD, Woonmonitor, CBS
7
Partner voor bestuur en beleid
Sociale huurwoningen Fig. 1.11 Aantal sociale huurwoningen Blijven voorzien in voldoende sociale huur in relatie tot de behoefte De sociale huursector is tussen 1-1-2016 (startpunt voor de Woonvisie en het pas-op-de-plaats beleid) en 1-12021 vooral door sloop afgenomen met 900 woningen. Bij realisatie van de voorgenomen nieuwbouw en sloop komt daar tot 2030 nog een afname met 152 woningen bovenop, met name in Dordrecht. De plannen voor de komende jaren compenseren deze afname –zo het er nu naar uitziet- onvoldoende.
40.000
35.000
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
Tabel 1.11 Aantal sociale huurwoningen
5.000
Alblasserdam
2016 2.592
2019 2.589
2020 2.592
2021 2.592
Dordrecht
16.109
15.460
15.352
15.388
Hardinxveld-Giessendam
2.026
2.037
2.063
2.064
Hendrik-Ido-Ambacht
2.754
2.781
2.787
2.792
Papendrecht
4.164
4.167
4.168
4.171
Sliedrecht
3.814
3.583
3.592
3.649
Zwijndrecht
7.529
7.366
7.355
7.432
Drechtsteden
38.988
37.983
37.909
38.088
0 2016
2017
2018
Hardinxveld-Giessendam
2019
2020
2021
Drechtsteden
Bron: OCD, Woonmonitor, WOZ
8
Partner voor bestuur en beleid
Prognose opleveringen Voorzien in een extra groeiopgave, bovenop de autonome behoefte
Fig. 1.12 Aantal opleveringen 2021, 2022 en 2023
Er is geprobeerd een reële prognose te maken van het aantal opleveringen de komende 3 jaar, op basis van het aantal verleende bouwvergunningen, het aantal verkochte woningen en het aantal woningen dat volgens de planmonitor opgeleverd zal kunnen worden.
1650 1500 1350 1200 1050
900
900
817
812
750
607 600 450 300
Tabel 1.12 Prognose aantal opleveringen 150
Alblasserdam
2020 33
2021 4
2022 38
2023 38
Dordrecht
384
365
422
423
Hardinxveld-Giessendam
40
21
35
36
Hendrik-Ido-Ambacht
30
150
80
81
Papendrecht
64
10
77
77
Sliedrecht
175
42
103
104
Zwijndrecht
154
15
57
58
Drechtsteden
900
607
812
817
40
36
35
21
0 2020
2021 Hardinxveld-Giessendam
2022
2023
Drechtsteden
Bron: OCD, Woonmonitor, Wonen in de Drechtsteden en 2022 en 2023 planmonitor (eind 2020), status 5, 6, 7 en 8 en opleverjaar 2021, 2022, 2023-verleende vergunningen 2021
9
Partner voor bestuur en beleid
Economie en werk Hardinxveld-Giessendam Ontwikkeling aantal bedrijfsvestigingen In de regio Drechtsteden groeide het aantal bedrijfsvestigingen tussen 2016 en 2020 met 19,2% (fig. 1). De gemeente Hardinxveld-Giessendam bleef met een groei van 12,0% achter bij het regionaal gemiddelde. Het aantal bedrijfsvestigingen in de gemeente groeide van 1.279 in 2016 naar 1.432 in 2020. Hiermee bevindt 6,5% van alle bedrijven in de regio zich in Hardinxveld-Giessendam.
Ontwikkeling aantal startups In de regio Drechtsteden nam het aantal bedrijfsvestigingen in 2020 met 15,3% toe door de toevoeging van nieuwe startups. In HardinxveldGiessendam lag dit aandeel met 12,3% beduidend lager. Hardinxveld-Giessendam telde in 2020 176 nieuwe startups. In 2016 waren dit er nog 145.
Fig. 1 Ontwikkeling aantal bedrijfsvestigingen t.o.v. 2016 (per 1 jan.) 24% 20% 16% 12% 8% 4% 0%
19,2% 12,9%
12,0%
8,0% 4,7% 4,5%
7,3%
5,2%
Drechtsteden
Hardinxveld-Giessendam
Fig. 2 Ontwikkeling aantal startups t.o.v. bestaande bedrijfsvestigingen 18%
15,4%
16% 14% 12%
13,9%
15,8%
13,7%
11,3%
12,9%
12,3%
12,1%
15,3% 12,3%
10%
Drechtsteden
Hardinxveld-Giessendam
Ontwikkeling aantal banen
Fig. 3 Ontwikkeling aantal banen t.o.v. 2016 (per 1 jan.)
In de regio Drechtsteden groeide de werkgelegenheid tussen 2016 en 2020 met 7,0% (fig. 3). De gemeente Hardinxveld-Giessendam zit met een groei van 8,5% boven de benodigde groei (+6,3%) voor realisatie van de ambitie van 30.000 extra banen in 2030. Tussen 1-1-2016 en 1-1-2020 groeide het aantal banen in de gemeente van 7.898 naar 8.568. Hiermee bevindt 6,3% van de werkgelegenheid in de regio zich in HardinxveldGiessendam.
12% 10% 8% 6% 4% 2% 0%
4,0% 2,2% 1,6% 1,8%
Drechtsteden
3,0%3,1%
Hardinxveld-Giessendam
7,6%
8,5% 7,0%
5,8% 4,7%
6,3%
benodigde groei voor realisatie ambitie
Bron: Bedrijven- en Instellingenregister MRDH/Drechtsteden en LISA, bewerking OCD
10
Partner voor bestuur en beleid
Over deze monitor Monitor Groeiagenda
Signalen doorgeven? Wilt u tips of informatie doorgeven of heeft u misschien een vraag over de monitor? Neem dan gerust contact op ons door te bellen naar 078 770 3905 of te mailen naar ocd@drechtsteden.nl.
Over het OCD Partner voor bestuur en beleid! Dat wil het OCD zijn voor haar opdrachtgevers in de Drechtsteden en daarbuiten. Wij bieden ondersteuning op maat met onderzoek, advies en informatie. Zodat beleid optimaal ontwikkeld, uitgevoerd en waar nodig bijgesteld kan worden. Meer weten? Bezoek onze website!
11
Partner voor bestuur en beleid
Onze partners & bronnen
12
Partner voor bestuur en beleid
Colofon Monitor Groeiagenda Onderzoekcentrum Drechtsteden 20 mei 2021 No. 1.0 Industrieweg 11 3361 HJ Sliedrecht Postbus 619 3300 AP Dordrecht Telefoon 078 770 3905 Website onderzoekcentrumdrechtsteden.nl
Partner voor bestuur en beleid 13