CConstaterende datHardinxveld-Giessendam
Koppel je AI →
Document · PDF

9b StedinGroep Jaarverslag 2025.pdf

Gemeenteraad GHG 2 juli 2026, gemeente Hardinxveld-GiessendamBij agendapunt: 11: Verzamelvoorstel verbonden partijen: jaarrekeningen 2025 en begrotingen 2027 incl. zienswijzen43.157 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 5

11 alinea's met “klacht”: 588 2614 2750 2753 2754 2762 2766 2778 2818 2819 2828

Voor het beheersbaar maken van piekmomenten zetten we ook enkele technische oplossingen in.

Zwaarder belasten van het elektriciteitsnet We voeren gedetailleerde studies uit in specifieke gebieden om te onderzoeken of we onze elektriciteitsnetten tijdelijk zwaarder kunnen belasten. Wanneer we zwaarder gaan belasten brengt dat wel het risico op schade aan het elektriciteitsnet en uitval. Daarom zoeken we steeds naar een optimaal evenwicht tussen enerzijds betrouwbaarheid en veiligheid van het net en anderzijds de maatschappelijke baten, zoals het aansluiten van meer klanten. Een mooi voorbeeld hiervan is station Arkel, waar het onderzoek extra capaciteit voor de stroomvoorziening opleverde (zie Wachtlijsten). De komende jaren willen we in al onze congestiegebieden studies uitvoeren naar de mogelijkheden voor zwaarder belasten.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 27

Loslaten van de storingsreserve – de ‘spitsstrook’ Het elektriciteitsnet beschikt vaak over een storingsreserve (een ‘spitsstrook’) die wordt ingezet bij kabelstoringen of onderhoud. Zo kan het energietransport worden omgeleid en blijven onderbrekingen beperkt. In verschillende gebieden hebben we deze reserve de afgelopen jaren losgelaten om meer klanten te kunnen aansluiten. Daardoor moeten we onderhoud zorgvuldiger plannen en ons storingsproces aanpassen. Zo zijn afspraken nodig met invoeders van stroom om overbelasting te voorkomen ten tijde van storingen of onderhoud. Daarnaast kan het langer duren voordat storingen kunnen worden opgelost.

Real-Time Interface Om het terugregelen van zonneparken en windparken technisch mogelijk te maken, hebben we de Real-Time Interface (RTI) ontwikkeld. Dit is een kastje waarmee we real-time op afstand bijvoorbeeld wind- en zonneparken kunnen terugregelen. Voor nieuwe aansluitingen is een RTI verplicht; het lukt echter nog niet goed om bestaande klanten te motiveren ook een RTI te nemen. Hierdoor loopt de adoptie van de RTI minder snel dan we zouden willen.

Plaatsen van regelbare opwek Op momenten met veel vraag naar elektriciteit willen we de (lokale) piek op het elektriciteitsnet kunnen drukken. Hiervoor maken we afspraken om op strategische plaatsen regelbare opwek te kunnen inzetten, zoals gasgeneratoren of batterijen. Met deze tijdelijke noodmaatregel kunnen we op de juiste momenten op de juiste plek extra stroomproductie realiseren, zoals op Walcheren tijdens de feestdagen.

Flexibiliteit S4 30, 40

We zoeken samen met marktpartijen naar oplossingen om inzetbaar flexibel vermogen op te schalen. Hiermee creëren we ruimte, zodat er geen overbelasting of storing optreedt. Dat stelt ons in staat om de eerstvolgende op de wachtlijst aan te sluiten zónder dat het nodig is om het net te verzwaren. Het gecontracteerde effectieve flexibel vermogen in 2025 was 279 MW. Onze doelstelling van 500 MW haalden we niet. Eén van de redenen daarvoor, is het maken van afspraken in gebieden waar de congestie op een andere manier werd opgelost. In dat geval is er geen noodzaak meer om pieken af te vlakken met flexibel vermogen. Hierdoor verviel 144 MW

van het effectieve flexibele vermogen dat we reeds gecontracteerd hadden of waarvan we op het punt stonden om dat te doen.

De flexmarkt staat nog in de kinderschoenen In algemene zin merken we dat de markt voor flexibiliteit nog in de ontwikkelfase zit. Zowel voor bedrijven als voor ons is dit een relatief nieuw speelveld, waardoor we regelmatig tegen onverwachte uitdagingen aanlopen; technische maatregelen, complexe vergunningsprocedures, ontoereikende contractvormen en de toenemende onvoorspelbaarheid door handel op onbalansmarkten. We verwachten dat verdere professionalisering van de flexmarkt de komende jaren meer resultaat oplevert. Successen zijn er gelukkig ook. Zo sloten we enkele raamovereenkomsten en sectordeals met waterschappen en de OV-sector. Als gevolg daarvan experimenteert Hoogheemraadschap Delfland met netbewust malen. Ze programmeren hun gemalen met behulp van een belastingheatmap van het station waarbij ze zijn aangesloten, zodat het net minimaal belast wordt. Waterschap Hollandse Delta test of hun gemalen op de Hoekse Waard zoveel mogelijk buiten de piekuren op het elektriciteitsnet kunnen draaien. Deze gemalen hebben samen een vermogen van ongeveer 2,5 MW. Als dit wordt opgeschaald naar hun hele verzorgingsgebied, gaat het om ongeveer 10 MW flexibiliteit. Met de OV-sector werken we aan energiehubs, slimme laadstrategieën en gezamenlijke planning. Zo zorgen we dat de overstap naar emissievrij vervoer niet stokt door een tekort aan netcapaciteit.

Flexibele contracten Op het gebied van flexibele contracten zetten we goede stappen. In navolging van de eerste raamovereenkomst die we in december 2024 aangingen, gingen we in 2025 met nog drie andere Congestie Service Providers (CSP's) een contract aan. Bij elkaar zijn deze vier overeenkomsten goed voor een potentieel flexibel vermogen van 180 MW in ons verzorgingsgebied. De volgende stap is om binnen de portfolio's van deze CSP's individuele contracten te sluiten op de knelpunten waar we het flexibele vermogen nodig hebben voor het verminderen van congestie. Met het afsluiten van de raamovereenkomsten is dus belangrijk voorwerk gedaan om

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 28

komend jaar effectief flexibel vermogen te kunnen ontsluiten en zo extra ruimte op het net vrij te maken. Ook introduceerden we enkele nieuwe contractvormen die we zien als nieuwe standaard voor samenwerking bij flexibiliteit. Deze hebben we getoetst bij verschillende marktpartijen. Zodoende hebben we er vertrouwen in dat we met de nieuwe contracten zorgen voor een professionele, betrouwbare en marktgerichte flexibele netbediening die aansluit bij de toekomstige energie-infrastructuur.

Met de zeven grootste Chargepoint Operators (CPO's) in Utrecht gingen we een intentieovereenkomst aan over statisch netbewust laden; laden binnen vooraf ingestelde vaste limieten. In december startten we hiermee. We verlaagden op basis van voorspellingen tijdelijk het laadvermogen op kwetsbare delen van het elektriciteitsnet om overbelasting in de winter te voorkomen. Acht CPO's ondertekenden een intentieovereenkomst om in 2026 mogelijkheden te ontwikkelen tot gezamenlijk dynamisch netbewust laden; laden met variabele limieten op basis van real-time netruimte.

Deelnameverplichting voor afnamecongestie Flextender Utrecht Als eerste netbeheerder schreven we samen met TenneT een flextender uit, voor de regio Utrecht. Deze uitvraag richting de markt voor tijdelijke stroomvoorzieningen werd gegund aan het samenwerkingsverband tussen Flexpowernet en Rolls Royce Solutions. Hierdoor kunnen tijdelijk gasgeneratoren worden ingezet die zorgen voor extra stroomproductie als het net daar om vraagt, met name bij piekvraag. Het is de bedoeling dat de installaties vanaf de herfst van 2026 57 MW flexibel vermogen uit gasgeneratoren leveren. Dit is vergelijkbaar met het verbruik van circa 19.000 nieuwbouwwoningen. We werken nauw samen met gemeenten en provincies om grondposities en vergunningen te verkrijgen. Deze samenwerking verloopt positief. Alle partijen zien de urgentie en het belang van flexibel vermogen in. Het tijdelijk inzetten van (gas-gestuurde) generatoren is hier essentieel voor het verminderen van netcongestie en om verduurzaming op de langere termijn mogelijk te maken. Met een beetje grijs op korte termijn, zetten we de groene groei op lange termijn door.

Omdat we niet genoeg flexibel vermogen hebben gevonden op basis van vrijwillige deelname, hebben we in Utrecht voor het eerst een deelnameverplichting ingesteld voor afnamecongestie. We verplichten dan organisaties die over flexibel vermogen beschikken van gelijk aan of meer dan 3 megawatt om deel te nemen aan congestiemanagement. Vier van de 21 klanten boden een deel van hun transportvermogen aan voor congestiemanagement. De maatregel vergroot niet alleen de beschikbare flexibiliteit, maar versterkt ook het bewustzijn bij klanten over het belang van stuurbaar vermogen.

Gedragsoplossingen Een betrouwbaar energiesysteem vraagt ook om ander gedrag van huishoudens. Om dat te stimuleren en ondersteunen, bedachten we samen met Enexis en Liander de app Buurtnet en voerden hiervoor twee pilots uit. Deze app maakt het mogelijk om op elk moment te zien hoe druk het is op het stroomnet in de buurt zodat klanten daar hun stroomgebruik op kunnen aanpassen.

Grote vooruitgang met netbewust laden We boekten grote vooruitgang met netbewust laden, waarbij laadinfrastructuur slim wordt ingezet om het elektriciteitsnet te ontlasten. Het succesvolle netbewust thuisladen – je auto opladen op momenten dat het net minder belast is – wordt steeds populairder. In november startten we met het sturen van vier marktpartijen, namelijk Essent, Eneco, Vattenfall en Easee, een producent van slimme EV-laders, en kregen we input hoe we een grootschalige uitrol het beste kunnen aanpakken. In de laatste weken van oktober hebben deze marktpartijen succesvol deelnemers geworven. We verwachten maandelijks ruim 600 deelnemers in ons verzorgingsgebied.

In Zeeland zijn er gebieden waar op piekmomenten circa 50% van de opgewekte energie van zonnepanelen bij huishoudens komt. Daarom organiseerden we daar een pilot met klanten van leveranciers Eneco en Delta energie, waaraan 955 huishoudens meededen. Zij zetten hun wasmachine pas aan wanneer de zon scheen. Hierdoor zagen we dat pieken minder hoog waren. Het maakt dus uit wanneer je energie gebruikt. Dat is dan ook de naam van onze bewustwordingscampagne.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 29

Door instrumenten als de Buurtnet-app te gebruiken en door gedrag aan te passen en bijvoorbeeld pas te wassen als de zon schijnt, hebben onze klanten zelf inzicht in en invloed op hun stroomgebruik. De pilots laten zien dat de pieken hierdoor afnemen. In 2026 schalen we onze aanpak hierop op.

Marktfacilitering Naast de pilotversie van de Buurtnet-app voor huishoudens, ontwikkelden we een bijbehorend dataproduct voor energieleveranciers en andere marktpartijen. We zijn wettelijk verplicht om de markt inzicht te geven in net- en verbruiksdata, zodat zij weten waar en wanneer het druk is en hoe de verbruikers hierop reageren. Daarop kunnen de marktpartijen dan weer inspelen.

Meer en inzichtelijke datastromen Verder bereidden we ons voor op de nieuwe Energiewet, die vanaf 1 januari 2026 geldt. Deze wet geeft ons de taak om verbruiksdata per kwartier te verzamelen en te koppelen aan de juiste marktpartijen en processen. Dit verhoogt de data-nauwkeurigheid, waardoor we de balans op het net beter kunnen voorspellen en beïnvloeden. Door de wet kunnen we vanaf 2026 nog meer data, bijvoorbeeld ook historische aansluitingsdata, delen met onze klanten. Zij kunnen deze data dan weer gebruiken voor het inwinnen van advies over hun aansluitingen.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 30

Beheren van de netkwaliteit Door onze assets gecontroleerd te vervangen en te beheren, zorgen we voor een betrouwbare en veilige energievoorziening. We zijn ambitieus en gaan voor zo min mogelijk storingsminuten. Tegelijkertijd zijn we ook realistisch. We bereiden ons voor op scenario’s waarin het aantal storingsminuten juist toeneemt. Door innovaties zoals intelligente storingsverklikkers in te zetten, krijgen we beter inzicht in de netprestatie en kunnen we het aantal storingen beter voorspellen. ESRS2 77; S4 40

KPI's Beheren

Toelichting

SAIDI LS/MS

De System Average Interruption Duration Index (SAIDI) LS/MS is de gemiddelde duur in minuten van onderbrekingen per consument gedurende het jaar voor elektra middenspanning en laagspanning

min.

SAIDI G

De System Average Interruption Duration Index (SAIDI) G is de gemiddelde duur in seconden van onderbrekingen per consument gedurende het jaar voor gas

sec.

Leveringsbetrouwbaarheid elektriciteit S4 40

S4 30

De betrouwbaarheid van ons elektriciteitsnet bleef hoog: 99,9956%. Toch steeg de gemiddelde onderbrekingsduur per klant ten opzichte van 2024 en hebben we onze doelstelling voor 2025 niet gerealiseerd. Dat kwam door twee langdurige storingen in Den Haag. De storingen troffen ongeveer 78.000 klanten. We werken continu aan de versterking van ons elektriciteitsnet en een zo hoog mogelijke leveringsbetrouwbaarheid. Daarbij onderzoeken we ook continu slimme innovaties. Automatische zekeringen, intelligente storingsverklikkers en distributieautomatisering beperken de impact van storingen.

Leveringsbetrouwbaarheid gas S4 40

De gemiddelde onderbrekingsduur per klant voor gas was 38 seconden en daarmee hoger dan 2024 maar nog binnen onze doelstelling van maximaal 44 seconden. Ongeveer een kwart van deze onderbrekingsduur kwam door één complexe storing in augustus in Utrecht. Hierbij zaten 112 klanten bijna twee dagen zonder gas. Omdat er veiligheidsrisico’s waren en door de aard van de situatie, is het herstel van levering bewust uitgesteld.

Eenheid Resultaat 2024

Doel Resultaat 2025 2025

Doel 2026

Doel 2030

21

<22

23

<22

<22

31

<44

38

<44

<44

Zonder deze storing zou de gemiddelde onderbrekingsduur zijn uitgekomen op minder dan 30 seconden. In 2024 was de gemiddelde onderbrekingsduur 31 seconden. Ondanks uitzonderlijke situaties, zoals in Utrecht, blijft de betrouwbaarheid van onze gaslevering dus structureel hoog.

Veiligheid gasnet en brossanering Om de kwaliteit en de veiligheid van ons gasnet hoog te houden inspecteren en onderhouden we voortdurend ons net. Met datagedreven onderhoud bepalen we waar onderhoud nodig is en welke onderdelen aan vervanging toe zijn. Zo houden we het onderhoud ook betaalbaar.

S4 30

In een meerjarig project vervangen we alle brosse gasleidingen van grijs gietijzer en asbestcement, inclusief de bijbehorende aansluitingen. Dit doen we omwille van veiligheid en duurzaamheid. Het verwijderen van brosse leidingen leidt namelijk tot een vermindering van CO2-uitstoot. In 2025 hebben we bijna 200 kilometer brosse gasleiding verwijderd en vervangen; ruim 10% meer dan in 2024. Dat komt met name omdat we onze uitvoeringscapaciteit hebben uitgebreid en de werkprocessen hebben geoptimaliseerd. We verwachten dat we eind 2028 alle brosse leidingen uit ons gasnet verwijderd hebben.

E1 28

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 31

Dienstverlening De 5,6 miljoen mensen in ons verzorgingsgebied rekenen dag en nacht op ons. Omwille van hun tevredenheid houden we de kwaliteit van onze dienstverlening zo hoog mogelijk. Het is uitdagend om huishoudens en bedrijven tijdig aan te sluiten en storingen te voorkomen. Toch slaagden we er in 2025 steeds beter in om aan verwachtingen te voldoen. Dat lukte vooral omdat we regelmatig met klanten in gesprek waren en zo verwachtingen konden afstemmen. Wat ook hielp is onze nauwe samenwerking met gemeenten en aannemers om doorlooptijden te verkorten. ESRS2 13, 77; S4 40

KPI's Dienstverlening

Toelichting

Eenheid

Resultaat 2024

Doel 2025

Resultaat 2025

Doel 2026

Doel 2030

Klantgemak en -ongemak Meters en aansluitingen

Het gemak/ongemak dat de klant ervaart in het zakendoen met Stedin voor twee typen producten 'aansluitingen' en '(slimme) meters'

%

84/8

78/14

85/7

81/11

81/11

Klantgemak en -ongemak Meterkaststoringen1

Het gemak/ongemak dat de klant ervaart in het zakendoen met Stedin voor het product 'meterkaststoringen'

%

88/6

85/7

85/8

-

-

Klantgemak en -ongemak Projecten1

Het gemak/ongemak dat de zakelijke klant ervaart in het zakendoen met Stedin

%

17/61

40/40

25/40

-

-

Aansluittermijn van kleinverbruik 12 weken2

Realisatie kleinverbruikaansluitingen zonder graafwerkzaamheden binnen 12 weken of op wensdatum klant

%

84

85

92

90

90

Aansluittermijn van kleinverbruik 18 weken2

Realisatie kleinverbruikaansluitingen met graafwerkzaamheden binnen 18 weken of op wensdatum klant

%

58

67

72

87

90

Aansluiting binnen wettelijke termijn grootverbruik3

Realisatie grootverbruikaansluitingen binnen de wettelijke norm (26 weken voor standaardprojecten, 52 weken voor complexe projecten, afwijkende termijn bij maatwerkafspraken indien formeel vastgelegd) plus de dynamische regionale wachttijd.

%

-

80

97

80

80

1 De meting van deze KPI gaat vanaf 2026 wijzigen. Daarom is geen vergelijkbare doelstelling beschikbaar. 2 In 2025 is de berekeningswijze aangescherpt. Sinds deze aanpassing wordt volledig rekening gehouden met overmachtsituaties bij de toetsing aan de norm. Daarnaast worden aansluitingen waarvoor een aanpassing aan de hoofdinfrastructuur nodig is voortaan getoetst aan een langere normtijd dan de standaard 12 of 18 weken. De vergelijkende cijfers voor 2024 zijn hierop aangepast. Het eerder gerapporteerd resultaat voor 2024 was 81% voor de 12-wekennorm en 42% voor de 18-wekennorm. 3 Vanaf 1 januari 2025 geldt de nieuwe ACM-code voor wettelijke aansluittermijnen voor grootverbruikers. Daarom hebben wij in 2025 deze strategische KPI geïntroduceerd. Het KPI-resultaat over 2025 is gebaseerd op aansluitingen waarvan de klantakkoorddatum op of na 1 januari 2025 ligt. Eerder getekende aansluitingen vielen onder onze interne, afwijkende richtlijn en tellen daarom niet mee. De impact van aansluitingen die op 31 december 2025 nog in uitvoering waren, zijn nog niet zichtbaar in het resultaat.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 32

S4 30, 40

S4 30, 40

Klantgemak

Aansluittermijnen kleine aansluitingen

De klantgemakresultaten voor meters en aansluitingen zijn hoger en voor meterkaststoringen in lijn met onze doelstelling. We waren in staat om afspraken voor aansluitwerkzaamheden eerder definitief te maken waardoor klanten beter konden plannen. Ook zagen we een daling in het aantal contactmomenten en klachten door verbeterde interne samenwerking. De storingspagina op www.stedin.net is overzichtelijker en gebruiksvriendelijker gemaakt, wat belangrijk is voor de ruim twee miljoen jaarlijkse bezoekers en daarmee voor de klantgemakresultaten meterkaststoringen. Voor 2026 bereiden we verdere verbeteringen voor, zoals online storingsmeldingen en pushberichten over de voortgang.

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) stelt regels ('codebesluiten') vast voor de energiemarkt. De ACM werkt aan een nieuw codebesluit over aansluittermijnen. Dankzij realistischere termijnen, hebben klanten straks naar verwachting meer houvast.

Bij onze projecten nam het gemak ook toe, al werd de doelstelling niet volledig behaald; het ongemak was in lijn met onze doelstelling. Na eerder uitgevoerde klantonderzoeken en -gesprekken hebben we diverse verbeteringen doorgevoerd. Bijvoorbeeld het persoonlijk benaderen van klanten bij aanvragen via mijnaansluiting.nl. Verder is de doorlooptijd voor offertes verkort door een deel van de engineering na het uitbrengen van de offerte uit te voeren.

We realiseerden 92% van de aansluitingen zonder graafwerkzaamheden binnen de norm. Dat is ruim boven het gestelde doel van 85%. Dat klanten zelf online kunnen plannen wanneer de werkzaamheden bij hen thuis plaatsvinden, droeg hier sterk aan bij. Ook stemmen we de aanvraag en benodigde werkzaamheden intensiever met hen af, wat herplannen voorkomt. Waar we moesten graven, lukte het in 72% van alle gevallen binnen de norm. Dit cijfer ligt ook boven de doelstelling van 67%. In 2024 lag het op 58%. Om aansluittermijnen verder te verkorten zetten we in op een nog intensievere samenwerking met onze ketenpartners.

Uitbreiding klantgemakmetingen S4 40

Om de voortgang nog scherper in de gaten te houden én nog beter te kunnen bijsturen, scherpen we vanaf 2026 onze KPI's voor klantgemak verder aan. Naast de al bestaande KPI's gaan we vanaf 2026 ook de klantgemak scores op de buurtaanpak meten en rapporteren. Daarnaast breiden we de KPI klantgemak meterkaststoringen uit met de ervaringen bij netstoringen. Voor het klantgemak bij projecten passen we de manier van meten aan. Daarbij doen we gerichter onderzoek na afronding van het offertetraject en na de projectuitvoering. Dit maakt meer gerichte sturing mogelijk en onderstreept onze ambitie om klantgemak structureel te verbeteren.

In dit jaarverslag rapporteren we nog volgens een ouder, inmiddels vernietigd besluit. Daarbij gaan we uit van de norm 12 weken voor aansluitingen zonder graafwerk en 18 weken als graven wel nodig is. Voor beiden houdt de norm rekening met een wensdatum van de klant óf met een geldige uitsluitingscode. S4 30, 40

S4 30, 40

Aansluittermijnen grote aansluitingen Voor grote elektriciteitsaansluitingen geldt sinds begin 2025 een nieuw codebesluit met realistischere termijnen. We beoordelen nu of een aansluiting eenvoudig, gemiddeld of juist ingewikkeld te realiseren is. Deze werkwijze is nieuw, waardoor vergelijken met eerdere jaren niet goed mogelijk is. Het doel voor 2025 was om 80% van de aanvragen tijdig aan te sluiten. Dit lukte ons in 97% van de aanvragen. Daarbij merken we op dat het resultaat gebaseerd is op een relatief klein volume eenvoudige aanvragen. Voor 2026 houden we vast aan een doel van 80%.

Aansluiten bij einde congestie Bij het nieuwe besluit hoort ook dat we klanten in congestiegebieden pas aansluiten als de file op het net is opgelost. Pas daarna sluiten we een overeenkomst en kan de klant de aansluiting echt gebruiken. Hierdoor kunnen we ondertussen ander werk oppakken, zoals netverzwaringen.

S4 30, 40

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 33

Medewerkers, leiderschap en cultuur Aan de hand van ons meerjarig plan van aanpak voor de thema's ‘gezondheid, veiligheid & vitaliteit’, ‘opleiden, leren & ontwikkelen’ en ‘diversiteit & inclusie’ werkten we aan het duurzaam vormgeven van ons werkgeverschap. Stedin heeft veel goed opgeleide collega’s nodig. We doen er alles aan om de juiste mensen aan ons te binden en te behouden. Ondertussen zoeken we ook naar technologische oplossingen en innovatieve werkwijzen om het werk gedaan te krijgen. ESRS2 13, 77; S1 46

KPI's Medewerkers, leiderschap en cultuur

Toelichting

Eenheid

Resultaat 2024

Doel 2025

Resultaat 2025

Doel 2026

Doel 2030

Medewerkerstevredenheid eNPS

De employee Net Promotor Score (eNPS) geeft aan in welke mate medewerkers Stedin als werkgever zou aanbevelen minus het percentage medewerkers dat Stedin niet als werkgever zou aanbevelen

ratio

28,0

21,0

30,0

21,5

23,0

Inzetbaarheid

Het percentage van de beschikbare werkdagen waarin een medewerker gemiddeld inzetbaar is geweest

%

-

-

95,2

95,2

95,4

Ondersteuning in leren en ontwikkelen

De mate waarin medewerkers zich gesteund voelen in het leren van nieuwe taken en vaardigheden en om zich te blijven ontwikkelen. Uitgedrukt op een schaal van 1 (sterk mee oneens) tot 5 (sterk mee eens).

ratio

-

-

3,9

4,0

4,1

Inclusieve werkomgeving1

De mate mate waarin medewerkers zich veilig en ondersteund voelen om open en eerlijk te zijn, zonder angst voor negatieve gevolgen. Uitgedrukt op een schaal van 1 (sterk mee oneens) tot 5 (sterk mee eens).

ratio

-

-

4,0

4,0

4,1

Ingevulde participatiebanen

Het percentage medewerkers, uitgedrukt in % fte (o.b.v. 25,5 uur), behorend tot de doelgroep banenafspraak van de Participatiewet

%

2,0

2,7

2,0

2,7

2,7

1 Voorheen was dit de KPI Sociale Veiligheid. Meting vond plaats op basis van vier vragen uit het medewerkersbelevingsonderzoek. In lijn met de nieuwe methode meten we voortaan op één vraag en noemen we de KPI Inclusieve werkomgeving. In 2024 scoorden we 7,9 op een 10-puntsschaal, vanaf 2025 meten we op een 5-puntsschaal.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 34

Werken bij Stedin Ons medewerkersbestand groeide met 555 fte naar 6.787 fte. Om al deze nieuwe collega's goed te laten landen, investeren we in goed werkgeverschap, bijvoorbeeld door te zorgen voor een goede onboarding. Ook investeren we flink in het trainen van onze leidinggevenden. Omdat het steeds lastiger wordt om geschikte mensen te vinden, vooral voor specialistische technische functies, kiezen we ook vaker voor andere oplossingen, bijvoorbeeld door werk anders te organiseren of door inzet van innovaties.

'Ik beveel Stedin als werkgever aan' S1 46

Het meten van medewerkerstevredenheid is een belangrijke indicator om onder andere de betrokkenheid en verbinding met Stedin te meten. Onze maatstaf hiervoor is de employee Net Promotor Score (eNPS), uitgedrukt op een schaal van -100 tot +100. Onze eNPS steeg naar 30,0, ruim boven onze doelstelling van 21. Daar zijn we trots op. Met het oog op de toenemende druk op onze organisatie als gevolg van onze grote maatschappelijke opdracht, laten we onze doelstelling voor de komende jaren langzaam stijgen.

Gezondheid, vitaliteit en veiligheid S1 37

Het verzuimpercentage bij Stedin kwam voor het eerst in vier jaar uit onder de 5%. Een mooi resultaat. De aandacht die we besteden aan gezondheid, vitaliteit en veiligheid draagt hieraan bij. We verbeterden de informatievoorziening voor medewerkers en leidinggevenden en er kwam een nieuw, gebruiksvriendelijk verzuimsysteem. We versterkten de coachende rol van de verzuimcoach; leidinggevenden kregen handvatten om gezond gedrag gemakkelijker bespreekbaar te maken.

Duurzame inzetbaarheid vergroot S1 37

We startten enkele initiatieven om de duurzame inzetbaarheid van onze medewerkers te vergroten. Zo lanceerden we het Mijn Energie-platform, dat medewerkers helpt om inzicht te krijgen in hun gezondheid en vitaliteit. Ook introduceerden we omgevingsinterventies voor monteurs om vitaal gedrag te stimuleren en een vitaliteitstraject voor medewerkers die werken in ploegendiensten.

Van verzuim naar inzetbaarheid Vanaf 2026 rapporteren we niet meer het verzuim, maar juist de inzetbaarheid van onze medewerkers. Het doel is immers om onze mensen zoveel mogelijk aan het werk te hebben en bij te laten dragen aan onze maatschappelijke opdracht. De doelstelling voor 2026 is 95,2%, gebaseerd op onze huidige verzuimcijfers.

S1 46

Vakbekwaamheid medewerkers De wereld om ons heen verandert snel, dus wendbaarheid, leren en ontwikkelen zijn belangrijk. Stedin stimuleert medewerkers om zich blijvend te ontwikkelen. Onze medewerkers kregen in ons belevingsonderzoek voor het eerst de vraag of zij zich door Stedin gesteund voelen in hun ontwikkeling en in het leren van nieuwe taken en vaardigheden. Met als resultaat een 3,9 op een schaal van 5. We zijn trots op de uitkomst en gaan vanaf 2026 op deze KPI sturen. Het is immers essentieel dat onze medewerkers hun vaardigheden blijven ontwikkelen om onze strategie te realiseren. We bieden een variëteit aan opleidingen, trainingen en cursussen aan via LerenbijStedin, die we verder toespitsen op het ontwikkelen van benodigde skills voor nu en in de toekomst. Ook bouwen we voortdurend verder aan de kwaliteit van de uitvoering van de verschillende mbo-opleidingen voor onze ruim 450 mbo-studenten.

S1 46

S1 37

Stedin Academie breidt uit We zijn er trots op dat onze studenten aangeven een goede begeleiding en sociaal veilige leeromgeving te ervaren op de Stedin Academie. En dat onze medewerkers ons opleidingsaanbod positief waarderen. Dit vormt een solide basis voor goede resultaten. De nieuwbouw van onze bedrijfsschool in Rotterdam gaat daaraan zeker bijdragen. Deze is nog in volle gang en ligt op schema om in 2026 in gebruik te worden genomen.

S1 37

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 35

Diversiteit en inclusie We streven naar diversiteit in ons medewerkersbestand. Hierbij is het cruciaal om ook te werken aan een inclusieve werkomgeving. Zodat alle medewerkers bij Stedin elke dag de beste versie van zichzelf kunnen zijn. S1 37

S1 46

In 2025 hebben we een visie geschreven op sociale veiligheid. Onderdeel hiervan is een inclusieve werkomgeving. Het uitgangspunt is maatwerk per bedrijfsonderdeel en zo veel mogelijk inbedden in de dagelijkse routine van medewerkers. Ruim 2.000 medewerkers volgden een workshop sociale veiligheid. Dit krijgt in 2026 een vervolg. Daarnaast doet elk team jaarlijks minimaal een interventie over het onderwerp inclusieve werkomgeving. Dit draagt bij aan het bewustzijn en de ervaring van sociale veiligheid. We meten jaarlijks in ons medewerkersbelevingsonderzoek hoe veilig de werkomgeving wordt ervaren. Vanaf 2025 meten we dit resultaat met de aangepaste KPI inclusieve werkomgeving. Het doel is bepaald op basis van de scores op dit onderwerp in de afgelopen jaren met een vergelijking ten opzichte van de benchmarkgegevens. We scoren een 4,0 op een 5-puntsschaal, maar gezien de hoge instroom van nieuwe medewerkers is het niet vanzelfsprekend dat dit zo blijft. Daarom zijn de doelen gebaseerd op lichte groei ten opzichte van deze hoge scores.

Participeren: meedoen en meerwaarde bieden S1 37, 46

De grootste groei in participatiebanen realiseerden we in de operationele ketens en binnen Supply Chain. In het nieuwe distributiecentrum in Vianen startte een speciaal team van medewerkers met afstand tot de arbeidsmarkt. Desondanks haalden we ons quotumtarget van 2,7% niet. De begeleiding en onboarding van mensen met afstand tot de arbeidsmarkt vergen vaak een langere en intensievere aanpak dan bij reguliere instroom. Door het hogere verloop in deze doelgroep, moeten we bovendien ook nog relatief vaak onboarden. Doordat ons totale medewerkersbestand hard groeit, stijgt bovendien het benodigde aantal medewerkers met afstand tot de arbeidsmarkt dat nodig is om het target te halen. Om het verschil in te lopen, richten we ons in 2026 op groei in de stafafdelingen.

Diverse teams zijn succesvolle teams Op het gebied van diversiteit streven we ernaar een afspiegeling te zijn van de maatschappij. In de Randstad is de culturele diversiteit groot. Bij Stedin zien we ook een hoge mate van culturele diversiteit, maar met name in de basis salarisschalen. Omdat we diversiteit willen terugzien in álle lagen van de organisatie, zullen we culturele diversiteit in hogere salarisschalen tot focus KPI maken in 2026. In 2022 heeft het CBS een 0-meting uitgevoerd, waaruit blijkt dat we daar in hogere schalen achterblijven met een culturele diversiteit van 13%. Op basis van onze strategische personeelsplanning hebben we daarom het doel gesteld om in 2026 te groeien naar 15% en in 2030 naar 20%.

S1 46

In 2025 startten 5 statushouders bij Stedin in verschillende functies, zowel in de operatie als in stafafdelingen. Om te zorgen voor meer culturele diversiteit verankerden we de principes van objectieve werving en selectie verder in onze recruitmentprocessen.

S1 37

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 36

Duurzaamheid Wij willen de negatieve impact en uitstoot van onze eigen organisatie, waardeketen en omgeving minimaliseren. We focussen op drie pijlers: klimaatverandering, biodiversiteit en circulariteit. Deze onderwerpen behandelen we uitgebreid in onze ESG-strategie, die we in 2025 een update gaven. Belangrijke ontwikkelingen zijn dat de CO2-reductie onder druk staat, dat we de meetmethode voor biodiversiteitsimpact in de keten verder ontwikkelden en dat we een implementatieplan opstelden voor de reductie van primair materiaalgebruik. E1 32, 34 ESRS2 13

CO2-uitstoot1

Eenheid

Resultaat 2021

Resultaat 20242

Doel 2025

Resultaat 2025

Doel 2026

Doel 2030

Totaal scope 1

ton CO2-eq.

122.444

126.285

89.112

134.007

86.924

71.202

-3%

27%

-9%

29%

42%

192

477

295

358

-

89%

73%

84%

80%

100%

351.676

275.646

458.001

270.229

284.132

-42%

-11%

-85%

-9%

-15%

478.153

365.235

592.303

357.511

355.334

-29%

2%

-59%

4%

4%

6.353.977

6.129.235

6.245.140

5.861.183

4.865.658

27%

30%

29%

33%

44%

6.832.130

6.494.470

6.837.443

6.218.694

5.220.992

25%

29%

25%

32%

43%

% reductie t.o.v. 2021 Totaal scope 2

ton CO2-eq.

1.796

% reductie t.o.v. 2021 Scope 3 excl. Gasverbruik klanten

ton CO2-eq.

247.582

% reductie t.o.v. 2021 Totaal CO2-uitstoot excl. Gasverbruik klanten

ton CO2-eq.

371.822

% reductie t.o.v. 2021 Scope 3 Gasverbruik klanten3

ton CO2-eq.

8.738.264

% reductie t.o.v. 2021 KPI Totaal CO2-uitstoot scope 1, 2 en 3

ton CO2-eq. % reductie t.o.v. 2021

9.110.086

1 Scope 1 betreft directe uitstoot zoals mobiliteit en netverliezen elektriciteit. Scope 2 betreft indirecte uitstoot zoals de vergroening van Elektriciteitnetverliezen. Scope 3 betreft uitstoot in de waardeketen zoals gasverbruik klanten en inkoop materialen en diensten. 2 De vergelijkende cijfers zijn aangepast door hernieuwde inschattingen in het netverlies gas. Het resultaat van 2024 voor de hernieuwde inschatting was 6.803.779 tCO2-eq. 3 Voor de validatie door SBTi hebben wij het gasverbruik klanten toegevoegd aan Scope 3, dit is geen ESRS vereiste.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 37

Klimaatmitigatie

Biodiversiteit

In 2025 werkten we verder aan onze meerjarige doelen voor reductie van onze scope 1, 2 en 3 CO2-uitstoot. Het behalen van onze CO2-reductiedoelstelling staat onder druk. Dat komt vooral door de stabilisatie van het gasverbruik van onze klanten (scope 3) en door het oplopen van onze gasnetverliezen (scope 1). Daarnaast zien we dat de CO2-reductie gerelateerd aan inkoop materialen en diensten (scope 3) cijfermatig achter blijft op onze doelstelling.1

Biodiversiteit vormt de basis van gezonde ecosystemen. Het speelt een cruciale rol in het ondersteunen van de natuurlijke hulpbronnen die onze samenleving en organisatie nodig hebben. Onderzoek in 2025 liet zien dat meer dan 92% van onze impact op biodiversiteit zich afspeelt in onze toeleveringsketen. De belangrijkste acties uit 2025 vonden dan ook plaats in die keten. Daarnaast hebben we op onze eigen terreinen actie ondernomen.

Stabilisering van het gasverbruik komt onder andere door stabielere, betaalbaardere gasprijzen dan tijdens de crisis in 2022. Een andere reden is dat de ontwikkeling van warmtenetten stokt. Hierdoor ruilen minder mensen hun cv-ketel in voor een aardgasloze warmtetechniek. Ook het niet door laten gaan van de hybridewarmtepompplicht en de versobering van de warmtepompsubsidies hebben invloed op het gasverbruik in woningen. Bij onze industriële klanten komt het stabiele gasverbruik met name door netcongestie. Voor sommige verduurzamingsdoelen is een grotere netaansluiting nodig. Zolang die niet te krijgen is, blijven processen langer op aardgas lopen.

Meetmethode voor biodiversiteitsimpact in de keten

De totale gasnetverliezen stijgen in de gehele sector ondanks dalende methaanemissies door steeds intensiever zoeken naar gaslekken. De oorzaak wordt onderzocht. We onderzoeken in hoeverre bovenbeschreven ontwikkelingen impact hebben op onze lange termijn CO2-reductiedoelstelling voor 2030. Tegelijk hebben we blijvend aandacht voor de gedragsoplossingen van onze klanten, werken we aan de invoedingscapaciteit van groen gas in ons net en aan onze overige CO2-reductiemaatregelen.

1

Om de biodiversiteitsimpact in onze toeleveringsketen te meten, hebben we onze eigen meetmethode verder ontwikkeld. Deze is gebaseerd op de Mean Species Abundance per km2 per jaar (MSA.km2.jaar). Dit geeft een indicatie van de natuurlijke soortenrijkdom van een bepaald gebied in een jaar. Meet je 1 MSA, dan is het gebied volledig natuurlijk. Een oerbos bijvoorbeeld. Meet je 0 MSA? Dan is het gemeten gebied juist volledig onnatuurlijk. Een geasfalteerde parkeerplaats bijvoorbeeld. Meer onderzoek is in 2026 nodig om deze meetmethode te verfijnen voor de vergelijking en sturing over de jaren heen op biodiversiteit in de keten. Het verlies van biodiversiteit is gerelateerd aan klimaatmitigatie en materiaalgebruik. Onze acties om de CO2-uitstoot in onze waardeketen te reduceren en het gebruik van circulaire materialen te vergroten, zullen bijdragen om de negatieve impact op de biodiversiteit in de keten indirect te verlagen.

Biodiversiteit op onze eigen terreinen De hierboven genoemde activiteiten hebben impact op ons materiële thema Biodiversiteit in de keten. Daarnaast nemen we, in lijn met onze strategie, ook verantwoordelijkheid voor de biodiversiteit op onze eigen terreinen. Denk aan ecologisch beheer en natuurinclusief bouwen. Dit is ook wat gemeenten en omwonenden van ons verwachten.

De CO2-reductie en -uitstoot uit de inkoop van materialen en diensten is nog niet vergelijkbaar met onze doelstelling. De uitstoot voor 2025 is gebaseerd op de vermenigvuldiging van onze inkopen in euro's met een CO2-equivalent ('spend-based'). We werken aan een berekeningsmethodiek gebaseerd op werkelijke uitstoot ('activity-based') waar ook onze doelstelling op gebaseerd is.

E4 25, 27

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 38

Circulariteit Stedin gebruikt aanzienlijke hoeveelheden producten en materialen. Voor de productie hiervan zijn primaire grondstoffen nodig, zoals metalen, beton en fossiele olie. Om de negatieve milieu-impact door het delven van deze grondstoffen te beperken, willen we het gebruik ervan reduceren mede door onze eigen reststromen zo goed mogelijk te recyclen.

Implementatieplan opgesteld voor reductie primair materiaalgebruik E4 25, 27; E5 17, 19

In 2025 stelden we een implementatieplan op om voor 2030 de groei van abiotische2 primaire materiaalinstroom met 40% te beperken ten opzichte van 2022. Dit is een intensiteitstarget, want ons werkpakket blijft in die periode stijgen. Het implementatieplan bevat maatregelen om een groot deel van dit doel te behalen. De belangrijkste maatregelen zijn: • Minder materiaal gebruiken per geïnstalleerde asset. Bijvoorbeeld door efficiënter om te gaan met knipverliezen of door grasbetontegels om middenspanningsruimtes heen te plaatsen. • Vervangen van primaire grondstoffen door gerecyclede grondstoffen. Denk aan het gebruik van circulair beton in onze stations of het toepassen van gerecycled koper in onze transformatoren. • Vervangen van abiotische grondstoffen zoals fossiele olie en metalen door biobased alternatieven. Bijvoorbeeld het gebruik van biobased plastics in onze kabels. Daarnaast investeerden we in datamanagement van onze materiaalinstroom, zodat we vanaf 2026 kunnen sturen op de resultaten van deze maatregelen.

Continu aandacht voor de retourketen Ook hebben we continu aandacht gehad voor de retourketen van onze materialen. Zo verkleinen we de hoeveelheid residu, hergebruiken we meer en meer grondstoffen en zetten we assets opnieuw elders in. Hiervoor gebruiken we de circulariteitshiërarchie van de R-ladder3 zoals beschreven in onze strategie.

2 Niet-levende bronnen in de natuur zoals mineralen, metalen en fossiele grondstoffen. 3 De R-ladder is een hiërarchisch model dat circulaire strategieën rangschikt op basis van hun effectiviteit in het besparen van grondstoffen en het verminderen van milieubelasting.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 39

Duurzame gassen en alternatieve warmte Een duurzaam en toekomstbestendig energiesysteem vraagt om een brede inzet van en balans tussen verschillende energiedragers. Naast elektriciteit en gas zullen warmte, stoom, waterstof en groen gas een onmisbare rol spelen in een gebalanceerde energiemix. Samen met andere netbeheerders werkten we aan een regionaal waterstofinfrastructuurplan. We investeerden in de invoedingscapaciteit van groen gas en realiseerden de eerste aansluitingen van het Open Warmtenet Delft. E1 32

E1 28

KPI's Duurzame gassen en alternatieve warmte

Toelichting

WEQ - Warmte woningequivalenten

Het aantal woningequivalenten aangesloten op het warmtenet in exploitatie van Stedin

Eenheid

Resultaat 2024

Doel 2025

Resultaat 2025

Doel 2026

Doel 2030

#

346

625

625

3.600

30.000 34.000

Warmte

Stoom

Onder de vlag van NetVerder zijn we betrokken bij diverse warmteprojecten, waaronder het realiseren van duurzame warmtenetten. Bijvoorbeeld in Delft waar we in december de eerste bewoners van duurzame warmte konden voorzien. Met geothermie als warmtebron kunnen we in Delft de komende jaren ruim 15.000 woningen aansluiten. Ons doel om per eind 2025 625 WEQ’s aangesloten te hebben is gehaald. Ook in Den Haag, Rotterdam, Vlissingen en de regio Oostland hebben we met onze partners verder gewerkt aan de ontwikkeling van warmtenetten en de vorming van warmtebedrijven.

In 2025 hebben we goede vorderingen gemaakt met de uitbreiding van ons stoomnetwerk in Rotterdam Botlek. Mede dankzij een subsidie van de Provincie Zuid-Holland en de Gemeente Rotterdam wordt het stoomnetwerk toekomstbestendig uitgevoerd. Hierdoor worden, naar verwachting in de tweede helft van 2026, ook LyondellBasell en Huntsman via ons stoomnetwerk van stoom voorzien. Het integrale Botlek Stoomnetwerk van NetVerder heeft dan de capaciteit om het gasverbruik tot 200 miljoen m3 te verminderen, wat neerkomt op een CO2 -reductie van 400 kiloton en 160.000 kilogram stikstofuitstoot per jaar. Dit benadrukt de grote impact die wij kunnen maken met het faciliteren van het gebruik van alternatieven voor aardgas. Ter referentie: een besparing van 400 kiloton CO2 is circa 3,5 keer zoveel als de totale uitstoot van onze eigen bedrijfsvoering gedurende heel 2025 (scope 1 en 2).

Voorbereiding Wet collectieve warmte complexe uitdaging In december nam de Eerste Kamer de Wet collectieve warmtevoorziening (Wcw) aan. Deze wet stelt dat warmtenetten met meer dan 1.500 aansluitingen in publieke handen moeten komen. Een gemeente of bijvoorbeeld een netbeheerder moet dan dus het meerderheidsbelang hebben. De wet wordt echter pas deels in 2026 en volledig in 2027 van kracht. NetVerder zet zich in om een leidende rol te spelen in de warmtetransitie in de regio en bereidt zich voor om – samen met partners – deel te kunnen nemen in lokale en regionale integrale warmtebedrijven. De vertraging en onderliggende wet- en regelgeving maken dit een complexe uitdaging.

Waterstof Waterstof maakt deel uit van het toekomstige energiesysteem en kan worden ingezet als duurzame brandstof, grondstof en energiedrager. Samen met landelijke en regionale netbeheerders werken we aan de ontwikkeling van regionale waterstofnetten en doen we gezamenlijk onderzoek, zoals HyRegions2. Dit onderzoek laat zien dat lagedruknetten voor regionale industrie kostenefficiënt zijn, goed aansluiten op de behoeften van bedrijven en sneller te realiseren zijn dan hogedruknetten.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 40

Met regionale initiatieven zoals Stad aan ’t Haringvliet en Kapelle brengen we deze kennis in praktijk en houden we onze expertise actueel. Veel regionale partijen zijn klaar om met waterstof aan de slag te gaan, maar er is landelijke afstemming nodig. Heldere keuzes over marktordening, rolverdeling en een landelijk ontwikkelplan zijn voorwaarden om decentrale en landelijke netten goed op elkaar aan te sluiten.

Groen gas Stedin ziet groen gas als een onmisbare schakel in het energiesysteem. In 2025 bood ons gasnet genoeg ruimte om alle klanten die een aansluiting om groen gas in te voeden aanvroegen te kunnen helpen. Daarmee haalden we onze doelstelling. Met het in werking treden van de Wet bijmengverplichting groen gas zal het aandeel groen gas mogelijk kunnen groeien van 23 miljoen m3 naar 196 miljoen m3 om de doelstellingen van het klimaatakkoord en de bijmengverplichting te realiseren. Om ervoor te zorgen dat we ook in de toekomst iedereen kunnen aansluiten, zijn we in 2025 begonnen met de voorbereiding voor een tweede netkoppeling in Friesland: tussen de Stedin-netten en de verzamelleiding voor groen gas van Gasunie Transport Services. In 2026 starten we met de uitvoering van deze projecten. Met de groei van groen gas worden ook de monitoring van gaskwaliteit en sturing in onze netten steeds belangrijker. In 2025 startte Stedin met het opstellen van een aanpak om dit te professionaliseren.

Invoedingskompas Groen Gas Om inzicht te geven in de beschikbare invoedingscapaciteit, ontwikkelden we een publieke kaart: het Invoedingskompas Groen Gas. Daarmee delen we vanaf 2026 proactief onze data en ondersteunen we de sector bij nieuwe initiatieven. Met andere netbeheerders werken we aan maatregelen om de kwaliteitsmonitoring van het ingevoede gas te verbeteren.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 41

Veiligheid Om de fysieke veiligheid te waarborgen van iedereen die bij, met en voor Stedin werkt, investeren we actief in de versterking van het veiligheidsbewustzijn en de veiligheidscultuur binnen Stedin. Deze borgen we onder meer bij onboarding, opleidingen en trainingen. Daarnaast investeerden we in ons Cyber Defense Center, in bewustwording, innovatieve technologieën en samenwerking met externe partners. Zo vergrootten we onze digitale weerbaarheid. ESRS2 77; S1 46

KPI's Veiligheid

Toelichting

Eenheid

Resultaat 2024

Doel 2025

Resultaat 2025

Doel 2026

Doel 2030

LTIR

Lost Time Injury Rate: het aantal dodelijke arbeidsongevallen en ongevallen met verzuim per 1.000.000 gewerkte uren over de afgelopen 12 maanden

ratio

0,1

≤1,5

0,9

≤1,0

≤1,0

RIF

Recordable Incident Frequency: het aantal dodelijke ongevallen en arbeidsongevallen met verzuim, vervangend werk of medische behandeling per 200.000 gewerkte uren

ratio

0,4

≤0,9

0,7

≤0,8

≤0,8

Fysieke veiligheid medewerkers en omgeving Ons doel is om arbeidsongevallen te voorkomen en ervoor te zorgen dat onze medewerkers én de medewerkers van ketenpartners, onderaannemers en iedereen in onze omgeving veilig kunnen werken. De Recordable Incident Frequency (RIF) en Lost Time Injury Rate (LTIR) zijn twee belangrijke indicatoren die ons helpen de effectiviteit van onze veiligheidsmaatregelen te evalueren. Op beide scoorden we beter dan de doelstelling.

Beperkte impact arbeidsongevallen

S1 46

In 2025 hebben we de doelen voor RIF en LTIR verlaagd. Stedin presteerde afgelopen jaren beter dan haar doelen op het gebied van voorkomen van arbeidsongevallen. Deze aanscherping weerspiegelt onze ambitie om deze sterke prestaties vast te houden en te verbeteren. De nieuwe doelen zijn afgestemd op realistische verwachtingen en dragen bij aan onze langetermijnstrategie voor duurzame inzetbaarheid.

Erkenning voor veiligheidsbewustzijn en -cultuur S1 37

S1 37

Door trainingen, bewustwordingscampagnes, werkplekaudits en structurele aandacht voor sociale veiligheid zorgen we ervoor dat onze mensen veiligheid top of mind hebben in het dagelijkse werk. Zo trainden onze medewerkers in nauwe samenwerking met politie en beveiligingsdiensten onder andere in de-escalatietechnieken, zodat ze veilig kunnen omgaan met situaties waarin sprake is van agressie.

Onze aanhoudende aandacht voor veiligheidsbewustzijn en het versterken van de veiligheidscultuur binnen Stedin hebben er in 2025 toe geleid dat we trede 5 van de Veiligheidsladder hebben behaald. Dat is een erkenning die stelt dat wij veiligheid volledig hebben verankerd in de cultuur, bedrijfsprocessen en het dagelijks handelen van de organisatie.

Er zijn 9 incidenten geregistreerd die hebben geleid tot verzuim. Het gaat vooral om fysiek letsel tijdens operationele werkzaamheden. De impact bleek beperkt, dankzij snelle opvolging en maatregelen als passend vervangend werk. Het totaal aantal verzuimdagen als gevolg van deze incidenten bedroeg 248. De KPI LTIR hebben we gehaald: 0,9 tegenover het doel van ≤1,5. Onze inspanningen op het gebied van fysieke veiligheid blijken dus effectief te zijn. Ook de KPI RIF hebben we gerealiseerd: 0,7 tegenover het doel van ≤0,9. Hiermee zetten we onze sterke veiligheidsperformance voort.

S1 46

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 42

S1 37

Veiligheidsawards en certificaten

Audit Information Security Management System

Ook in 2025 reikten we de Gouden Veiligheidsschoen aan collega's en de Stedin Safety award aan een van onze samenwerkingspartners uit. We moedigen hiermee veiligheidsbewustzijn aan en belonen voorbeeldgedrag.

Als het gaat om het opzetten, implementeren, onderhouden en continu verbeteren van ons Information Security Management System (ISMS) doen we het aantoonbaar goed. Dat blijkt uit de jaarlijkse ISO27001-audit. Verbeterpunten hebben we inmiddels vertaald naar acties in ons stappenplan voor betere beveiliging. Tegelijkertijd realiseren we ons dat een certificaat geen garantie is dat alle risico’s zijn afgedekt. Daarom blijven we kritisch en alert op ons ISMS, zodat we continu kunnen inspelen op nieuwe dreigingen en ontwikkelingen.

Stedin voldeed aantoonbaar aan de geldende normen en richtlijnen op het gebied van veiligheid, arbeidsomstandigheden, kwaliteitsmanagement, assetmanagement, informatiebeveiliging, business continuity management en crisismanagement. Zie Veiligheidscertificaten onder Overige gegevens voor een overzicht van de certificaten per bedrijfsonderdeel.

Veiligheidsvoorschriften voor waterstof S1 37

In 2025 hebben we veiligheidsvoorschriften opgesteld voor het werken met waterstof. De definitieve implementatie vindt plaats in 2026. Tot die tijd hanteren we tijdelijke werkinstructies en aanvullende beheersmaatregelen om veilig te werken met waterstof.

Digitale veiligheid S4 30

Door continu te investeren in verdere professionalisering en door samen te werken met externe partners, versterken we onze digitale weerbaarheid. Onze aanpak is breed en samenhangend: van governance en compliance tot het vergroten van bewustzijn en continue procesverbetering. Capaciteit is ook hier cruciaal. Vandaar dat we onder meer ons Cyber Defense Center versterkten met nieuwe collega's die ons helpen in het snel herkennen en effectief aanpakken van cyberdreigingen. Wij zetten ons maximaal in om onze digitale infrastructuur en bedrijfsinformatie zo goed mogelijk te beschermen. Onze focus ligt op het beperken van risico’s en het snel en effectief reageren op incidenten, zodat we continu kunnen inspelen op nieuwe dreigingen.

Bewustwording belang informatiebeveiliging S4 30

Bij onze medewerkers is het bewustzijn rondom informatiebeveiliging vergroot. Dit gebeurde via de campagne ‘Veilig Verbonden’, gerichte opleidingsinitiatieven en tijdens de onboarding van nieuwe medewerkers.

Voor meer informatie over digitale veiligheid, zie ook Risicomanagement.

S4 30

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 43

Financieel gezond Bij de aanleg en het onderhoud van onze netten maakt Stedin kosten, die we vergoed krijgen via de nettarieven in latere jaren. In de huidige situatie waarin onze investeringen sterk toenemen, zijn onze uitgaven hoger dan onze inkomsten. We financieren deze investeringen in feite voor. Dit doen we met een mix van eigen vermogen en leningen. Voor het aangaan van leningen is een goede kredietwaardigheid essentieel. Onze doelstelling is daarom het behouden van onze A- kredietbeoordeling bij kredietbeoordelaar S&P. FFO/Net Debt en solvabiliteit zijn belangrijke indicatoren om onze kredietbeoordeling en financiële gezondheid te monitoren. KPI's Financieel gezond

Toelichting

Eenheid

Resultaat 2024

Doel 2025

Resultaat 2025

Doel 2026

Doel 2030

Kredietbeoordeling

Een oordeel o.b.v. de S&P-methodiek over de kredietwaardigheid van een onderneming in de vorm van een 'rapportcijfer'

ABC

A- rating

A- rating

A- rating

A- rating

A- rating

FFO/Net Debt

De mate waarin de nettoschuldpositie kan worden afgelost uit de afgeleide operationele kasstroom

%

11,5

≥10

13,7

≥10

≥10

Solvabiliteit

Verhouding gecorrigeerd eigen vermogen ten opzichte van gecorrigeerd balanstotaal

%

42,9

≥35

40,6

≥35

≥35

Financiële ontwikkelingen (Ontwerp)methodebesluiten nieuwe reguleringsmethode vanaf 2027 In 2027 begint een nieuwe reguleringsperiode (REG2027). De Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaalt de nieuwe reguleringsmethode en publiceerde in september 2025 de ontwerpmethodebesluiten. Vanaf 2027 vervangt een kosten-gebaseerde reguleringsmethode de huidige maatstafregulering. Met deze nieuwe methode wil de ACM meer ruimte geven om de benodigde investeringen te kunnen doen, en tegelijkertijd strenger en gerichter toezicht houden op de efficiëntie en prestaties van individuele netbeheerders. De ACM publiceerde de definitieve methodebesluiten op 16 februari 2026.

Ontwikkelingen schuldportefeuille en kredietbeoordeling Om onze strategie te realiseren is de omvang van onze rentedragende schuldportefeuille gegroeid. Tegenover geplande aflossingen van langlopende leningen van in totaal €530 miljoen stond de uitgifte van twee nieuwe groene obligatieleningen van elk €500 miljoen. Daarnaast sloten we een nieuwe gecommitteerde kredietfaciliteit van €500 miljoen af met de Europese Investeringsbank (EIB).

Gedurende het jaar is een lening van €250 miljoen opgenomen onder deze faciliteit. Met beide schuldinstrumenten trekken we financiering aan tegen zo laag mogelijke rentelasten, in aansluiting bij de vergoedingsmethodiek van de ACM. In januari 2026 heeft S&P de kredietbeoordeling van Stedin herbevestigd. Deze blijft A-, met een stabiel vooruitzicht.

Financiële resultaten FFO/Net Debt en Solvabiliteit boven target De FFO/Net Debt ratio is met 13,7% hoger dan onze (interne) doelstelling van 10%. Ten opzichte van 2024 is de ratio gestegen met 2,2%-punt (2024: 11,5%). Dit komt doordat de FFO relatief meer is gestegen dan de nettoschuldpositie. De FFO is met €175 miljoen gestegen, voornamelijk als gevolg van hogere bedrijfsopbrengsten. Tegenover lagere rentebetalingen stonden hogere belastingbetalingen. De nettoschuldpositie is gestegen met €631 miljoen. Dit komt doordat we onze negatieve vrije kasstroom hebben gefinancierd met vreemd vermogen.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 44

Onze solvabiliteitsratio bedroeg op 31 december 2025 40,6% (2024: 42,9%). Dit is hoger dan onze doelstelling van minimaal 35%. Onze solvabiliteit is gedaald ten opzichte van 2024 door een toename van het vreemd vermogen, teneinde de negatieve vrije kasstroom te financieren.

Hoger nettoresultaat In 2025 boekten we een resultaat na belastingen van €278 miljoen (2024: €158 mln). Onderliggend steeg het bedrijfsresultaat met €143 miljoen naar €449 miljoen, daalden de financiële lasten met €23 miljoen naar €78 miljoen en steeg de belastinglast met €46 miljoen naar €93 miljoen. Deze onderdelen worden hieronder verder toegelicht. Een belangrijk deel van het hogere resultaat na belastingen wordt ingehouden, versterkt zo het eigen vermogen en wordt gebruikt om onze investeringen in de uitbreiding van het net te financieren. Bedrijfsopbrengsten gestegen In 2025 stegen de bedrijfsopbrengsten met €225 miljoen tot €2.313 miljoen. De omzet groeide met €252 miljoen naar €2.300 miljoen, voornamelijk door hogere transport-, aansluit- en meetdienstopbrengsten als gevolg van hogere gereguleerde tarieven door de oplopende kosten van het elektriciteitsnetwerk. De omzetgroei wordt versterkt door de wijze waarop de ACM de extra inkomsten, die voortvloeien uit de in 2024 gewijzigde methode- en x-factorbesluiten, verdeelt over de jaren. Een fors deel van deze extra inkomsten voor de huidige 5-jarige reguleringsperiode (2022-2026) is namelijk toegekend aan de jaren 2025 en 2026. De overige bedrijfsopbrengsten daalden met €27 miljoen naar €13 miljoen na een eenmalige vergoeding van de ACM in 2024 voor eerder aangevraagde verwijderingen van gasaansluitingen.

Bedrijfskosten gestegen De totale bedrijfskosten zijn met €82 miljoen gestegen naar €1.864 miljoen. De belangrijkste oorzaken van deze stijging zijn: • Een stijging van de personeelskosten met €86 miljoen als gevolg van cao-verhogingen en een hoger aantal fte; • Een stijging van de overige bedrijfskosten met €22 miljoen, ondere andere als gevolg van hogere ICT-kosten door toenemende digitalisering en de groei van het aantal medewerkers; en

• Een toename van de afschrijvingskosten met €34 miljoen als gevolg van het gestegen investeringsniveau in de afgelopen jaren; Daartegenover staat een daling van de kosten van inkoop en uitbesteed werk met €21 miljoen. Onderliggend hieraan zijn voornamelijk: • Een daling van €57 miljoen van de netverlieskosten door lagere inkoopprijzen voor energie; • Een stijging van de kosten van uitbesteed werk van €33 miljoen door hogere inkoopprijzen en de groei van ons werkpakket; en • Een stijging van de transportkosten voor gebruik van het hoogspanningsnet van €3 miljoen. De geactiveerde productie eigen bedrijf is gestegen met €39 miljoen door meer bestede uren aan investeringsactiviteiten en hogere uurtarieven. Financiële lasten gedaald De netto financiële lasten zijn met €23 miljoen gedaald naar €78 miljoen. Een eenmalige last in 2024 van €46 miljoen vanwege de vervroegde aflossing van de langlopende Japanse yen (JPY) lening keerde niet terug. Daartegenover staan hogere terugkerende rentelasten als gevolg van de groei van de schuldportefeuille. Belastinglast gestegen De belastinglast steeg in 2025 met €46 miljoen naar €93 miljoen, in lijn met het hogere resultaat voor belastingen. Daarnaast steeg de effectieve belastingdruk van 22,9% in 2024 naar 25,1% in 2025, met name als gevolg van minder fiscale investeringsaftrek.

Negatieve vrije kasstroom en financiering In 2025 investeerden we €1,3 miljard. Dat is circa €0,2 miljard meer dan in 2024. Ondanks een stijging van de operationele kasstroom met €179 miljoen, blijft de vrije kasstroom €484 miljoen negatief. In 2025 is deze negatieve vrije kasstroom, samen met geplande aflossingen van €530 miljoen, gefinancierd met de uitgifte van twee groene obligatieleningen van in totaal €1,0 miljard en een nieuwe lening van €250 miljoen bij de Europese Investeringsbank (EIB). Gecombineerd

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 45

met onder andere minder kortlopend schuldpapier en de uitbetaling van dividend bedroeg de financieringskasstroom €472 miljoen positief, ten opzichte van €382 miljoen positief in 2024.

Financieel gezonde basis De komende jaren verwachten we dat ons investeringsniveau hoog blijft. De nieuwe reguleringsmethode biedt meer zekerheid dat we onze investeringen terugverdienen en verkort deels de terugverdientijd. Daarnaast blijven we focus houden op het verhogen van onze productiviteit en het aanleggen van een zo (kosten)efficiënt mogelijke energie-infrastructuur. Desondanks blijft onze vrije kasstroom de komende jaren naar verwachting negatief. Dit zal druk leggen op onze financiële ratio's. Om op termijn voldoende financiering aan te kunnen blijven trekken, verwachten we daarom dat we de komende jaren onze eigenvermogenspositie zullen moeten versterken. Daartoe zijn en gaan wij verder in gesprek met onze aandeelhouders.

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 46

Governance

“Dit jaar vormden we het nieuwe team van de raad van bestuur. Daar gaat een hoop tijd en energie in zitten, terwijl de winkel gewoon open blijft: de 5,6 miljoen mensen in ons verzorgingsgebied hebben geen boodschap aan onze openstaande vacatures. Ik ben heel trots op het team dat er nu staat en zie met veel vertrouwen en energie de komende jaren tegemoet.” Trudy Onland, CEO

Introductie

Bestuursverslag

Jaarrekening 2025

Aanvullende informatie Stedin Groep Jaarverslag 2025 | 47

Corporate Governance Stedin volgt, voor zover mogelijk, vrijwillig de Nederlandse Corporate Governance Code (CGC). Hierin is onder andere de verhouding tussen bestuur en toezicht geregeld. Duurzame langetermijnwaardecreatie is een belangrijk uitgangspunt van de code én van onze bedrijfsvoering en missie. We hechten aan effectief en verantwoord bestuur en toezicht, en aan transparante governance.

Stedin Groep Stedin Groep omvat onder andere Stedin Holding N.V. en dochters Stedin Netbeheer B.V., NetVerder B.V. en DNWG Infra B.V. Stedin Holding staat aan het hoofd van de groepsstructuur en is direct of indirect statutair bestuurder van haar dochtervennootschappen. Stedin Holding past het volledige structuurregime toe. Stedin Groep heeft een two-tier bestuursstructuur met een raad van bestuur (RvB) en een raad van commissarissen (RvC).

Governance en Stedin Groep Naast de Corporate Governance Code houden wij ons aan de governancevereisten uit de Elektriciteitswet, de Gaswet en vanaf 1 januari 2026 de Energiewet. Een belangrijk deel van de werkzaamheden van Stedin Groep is gereguleerd en staat onder toezicht van de ACM. Een aantal bepalingen uit de CGC passen we niet toe. We lichten hierna toe op welke punten we afwijken van de CGC.

Afwijkingen van de Corporate Governance Code • Bepaling 2.2.2 benoeming RvC: een commissaris wordt benoemd voor een periode van vier jaar. Herbenoeming kan voor maximaal twee termijnen van vier jaar, om de continuïteit van Stedin te waarborgen. • Bepaling 2.2.3 publiceren persbericht bij tussentijds aftreden RvB-leden: Stedin maakt haar eigen afweging in de manier waarop zij haar stakeholders informeert over een eventueel tussentijds aftreden van RvB-leden. Dat Stedin Groep haar stakeholders informeert over eventueel tussentijds aftreden van RvB-leden is vanzelfsprekend. • Bepaling 2.3.2 instellen commissies: binnen Stedin Groep is om praktische redenen een gecombineerde selectie-, remuneratie- en benoemingscommissie van de RvC ingesteld.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.hardinxveld-giessendam.nl/api/v1/meetings/1199/documents/35924