CConstaterende datHardinxveld-Giessendam
Koppel je AI →
Document · PDF

108 Waardlanden - Benchmark Huishoudelijk Afval peiljaar 2024.pdf

Gemeenteraad GHG 23 april 2026, gemeente Hardinxveld-GiessendamBij agendapunt: 7: Lijst ingekomen stukken 23 april 202616.206 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Waardlanden Bijlage

Peiljaar 2024

Update: 22 september 2025 12:22 Status: CONCEPT-EINDRAPPORT

De Benchmark Huishoudelijk Afval is een product van de NVRD, in samenwerking met Rijkswaterstaat en uitgevoerd door Cyclusmanagement.

Pagina 2 van 77

Inhoud Inleiding

4

1. Kernprestaties

10

2. Fijn huishoudelijk

15

2.1 Fijn restafval 2.2 Groente-, fruit- en tuinafval 2.3 Oud papier en karton 2.4 PMD 2.5 Glas verpakkingen 2.6 Textiel 2.7 Overige fijn stromen

20 28 36 44 51 54 57

3. Grof huishoudelijk

59

3.1 Milieustraat 3.2 Grof halen

63 67

4. Overig

70

4.1 Samenstelling fijn restafval 4.2 CO2

70 70

4.3 Bijplaatsingen 4.4 Overige kosten 4.5 Regievaardigheden

71 73 74

Pagina 3 van 77

Inleiding In de Benchmark Huishoudelijk Afval worden gemeenten en inzamelbedrijven vergeleken op een viertal prestatiegebieden: milieu, kosten, dienstverlening en vaardigheden. In dit rapport vindt de vergelijking plaats vanuit gemeentelijk perspectief. Dat wil zeggen dat Waardlanden wordt vergeleken met gemeenten (met of zonder eigen inzameldienst).

Doel en afbakening Benchmarken is een vorm van prestatiemeting waarbij gemeenten en inzamelbedrijven aan de hand van vooraf vastgestelde indicatoren hun afvalprestaties vergelijken. Doel van de benchmark is het inzicht in eigen functioneren en presteren te vergroten om op die manier handvatten voor verbetering te bieden. Gezocht wordt naar de factoren die van invloed zijn op de prestatie. Dit kan een strategie zijn (tarifering, acceptatie, etc.) of de keuze voor een inzamelwijze of inzamelmiddel. In de benchmarkrapportages worden de prestaties zoveel mogelijk in samenhang met de (prestatiebepalende) factoren weergegeven. Tijdens de benchmarkbijeenkomsten worden daarmee de oorzaken van de verschillen verklaard.

Vergelijkingsbasis De gemeenten en bedrijven die aan de benchmark meedoen worden zoveel mogelijk vergeleken op basis van dezelfde omstandigheden. Omdat het aandeel hoogbouw in een verzorgingsgebied zeer prestatiebepalend blijkt te zijn, en hierop nauwelijks kan worden gestuurd, zijn de deelnemende organisaties gegroepeerd naar hoogbouwklasse. De volgende hoogbouwklasses zijn gedefinieerd: Klasse A 50 t/m 100% hoogbouw Klasse B 30 t/m 49% hoogbouw Klasse C 20 t/m 29% hoogbouw Klasse D 0 t/m 19% hoogbouw Waardlanden heeft 25% hoogbouw en is ingedeeld in klasse C.

Recyclepercentage Er is een nieuwe milieuprestatie-indicator geïntroduceerd in de benchmark: het recyclepercentage. Deze indicator geeft aan hoeveel procent van het vrijkomende huishoudelijk afval uiteindelijk wordt ingevoerd in het recycleproces. We meten dit verderop in de keten (meetpunt 5), rekening houdend met het residu dat bij de sortering en verwerking uit de gescheiden grondstoffen worden gehaald, en gescheiden afval dat niet kan worden gerecycled (bijvoorbeeld asbest). De VANG-doelstelling bedraagt 60% recycling van al het huishoudelijk afval in 2030.

Pagina 4 van 77

Leeswijzer Deze rapportage bestaat voornamelijk uit staafdiagrammen waarin Waardlanden wordt vergeleken met gemeenten in klasse C. De benchmarkgemiddelden van de milieu- en dienstverlening-indicatoren zijn bepaald op basis van alle gemeenten en bedrijven die in de betreffende hoogbouwklasse hebben deelgenomen (dus ook op basis van de bedrijven die niet in deze rapportage zijn weergegeven). De benchmarkgemiddelden van de kosten en regievaardigheden zijn uitsluitend bepaald op basis van de gemeenten. Bij het bepalen van de benchmarkgemiddelden zijn 0-waarden uitgesloten. Hierdoor kan de som van de subgemiddelden afwijken van het totaal-gemiddelde.

Pagina 5 van 77

Basisgegevens Gemeente

Aantal Aantal % Tariefinwoners aansluitingen Hoogbouw systeem

Var.tarief Var.tarief rest gft €/100liter €/100liter

Aalsmeer

33279

14405

23%

Assen

69701

32550

29%

Bloemendaal

23786

10376

28%

De Ronde Venen

45813

19039

21%

Dijk en Waard

90076

38007

21%

Doesburg

11081

5444

23%

Eemsdelta

45106

23767

20%

Emmen

109311

49738

21%

Enkhuizen

18895

8955

27%

Enschede

161741

68500

29%

3.1

Epe

33168

15775

22%

6.2

Ermelo

27856

11935

24%

3.9

Etten-Leur

45237

20121

21%

4.2

Gulpen-Wittem

14054

6925

21%

7.1

Heerenveen

51787

23141

20%

Hendrik-Ido-Ambacht

32689

12826

23%

Hoogeveen

56591

26045

26%

Hoorn

75645

34331

28%

Landgraaf

37112

18221

24%

4.2

Leusden

31681

13696

20%

2.8

Meppel

35810

16612

27%

Midden-Delfland

19377

8500

24%

Midden-Groningen

61433

28587

21%

3.8

Oosterhout

57924

26149

26%

2.2

Oss

94634

42122

23%

Pijnacker-Nootdorp

57932

22900

24%

Renkum

31413

14926

27%

Rheden

43661

21310

26%

Roosendaal

77559

35281

26%

Teylingen

38470

16791

26%

4.8

2.1

2.9

0.3

4.2

2.8 3.8

Valkenburg a/d Geul

16431

8388

29%

1.8

Waardlanden

164373

69476

25%

2.5

Wassenaar

27100

12367

29%

Westland

115941

45856

25%

Zuidplas

47843

19430

22%

2.5

KLASSE C

55801.2

24671

24.2%

4

2

Vast tarief Huishoudgrootte Volume Volume en frequentie Volume en frequentie en huishoudgrootte Dure zak Dure zak en huishoudgrootte Gewicht Gewicht en frequentie Gewicht en huishoudgrootte Anders

Toelichting Waardlanden = Gorinchem, Hardinxveld-Giessendam, Molenlanden en Vijfheerenlanden .

Pagina 6 van 77

Inzamelstrategie Tariefdifferentiatie

Gemeente

Restafval Freq Inzamelop verlaging strategie afstand restafval

Aalsmeer Assen Bloemendaal De Ronde Venen Dijk en Waard Doesburg Eemsdelta Emmen Enkhuizen Enschede Epe Ermelo Etten-Leur Gulpen-Wittem Heerenveen Hendrik-Ido-Ambacht Hoogeveen Hoorn Landgraaf Leusden Meppel Midden-Delfland Midden-Groningen Oosterhout Oss Pijnacker-Nootdorp Renkum Rheden Roosendaal Teylingen Valkenburg a/d Geul Waardlanden Wassenaar Westland Zuidplas Ja Nee Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting Tariefdifferentiatie = gedifferentieerd tariefsysteem op basis van volume en frequentie, gewicht, volume en gewicht of dure zak. Restafval op afstand = brengsysteem voor fijn restafval bij de laagbouw. Frequentieverlaging restafval = minder dan 26 ophaalrondes aan huis per jaar voor fijn restafval. Basis-systeem = er is geen diftar, restafval op afstand of frequentieverlaging van toepassing. Servicedifferentiatie = er is restafval op afstand en/of frequentieverlaging restafval van toepassing. Tariefdifferentiatie = er is diftar van toepassing, zonder restafval op afstand en/of frequentieverlaging restafval. Tarief- en servicedifferentiatie = er is diftar en servicedifferentiatie van toepassing.

Pagina 7 van 77

Nascheiding Nascheiding Scheidingsmethode Scheidingsmethode grof PMD laagbouw PMD hoogbouw restafval

Gemeente Aalsmeer Assen Bloemendaal De Ronde Venen Dijk en Waard Doesburg Eemsdelta Emmen Enkhuizen Enschede Epe Ermelo Etten-Leur Gulpen-Wittem Heerenveen Hendrik-Ido-Ambacht Hoogeveen Hoorn Landgraaf Leusden Meppel Midden-Delfland Midden-Groningen Oosterhout Oss Pijnacker-Nootdorp Renkum Rheden Roosendaal Teylingen Valkenburg a/d Geul Waardlanden Wassenaar Westland Zuidplas Ja Nee

Uitsluitend bronscheiding Bron- en nascheiding Uitsluitend nascheiding

Pagina 8 van 77

Hoogbouwklasse C Tariefsysteem fijn huishoudelijk afval 2%2%

6%

13%

2%

30%

Gewicht en frequentie Vast tarief Huishoudgrootte Volume Volume en frequentie Volume en frequentie en huishoudgrootte Dure zak Anders

36% 9%

Tariefdifferentiatie

Nee 43%

Restafval op afstand

Frequentieverlaging restafval

Ja 23% Ja 57%

Scheidingsmethode pmd laagbouw

11% 4%

Nee 43%

Nee 77%

Scheidingsmethode pmd hoogbouw

Nascheiding grof restafval

23% Nee

15% 9%

85%

Uitsluitend bronscheiding Bron- en nascheiding Uitsluitend nascheiding

Ja 57%

77% Ja

77%

Uitsluitend bronscheiding Bron- en nascheiding Uitsluitend nascheiding

Opt-in systeem voor reclamefolders?

Ja 27% Nee 68%

Mee bezig 5%

Toelichting Percentage geeft aan bij hoeveel % van de benchmarkgemeenten in hoogbouwklasse C het is ingevoerd.

Pagina 9 van 77

1. Kernprestaties Kosteneffectiviteit Recycling (%) vs afvalbeheerkosten (€/aansl) 78%

76% Gulpen-Wittem 74%

72% Etten-Leur

Oosterhout

70%

68%

Epe

Leusden Valkenburg a/d Geul

66% Ermelo

Recycling (%)

64%

Heerenveen Roosendaal

Oss

Landgraaf 62%

Renkum Doesburg

Waardlanden

60% Eemsdelta 58%

Emmen Midden-Groningen Aalsmeer Zuidplas Enkhuizen

Rheden 56%

Teylingen

Hendrik-Ido-Ambacht Midden-Delfland

54%

De Ronde Venen Meppel

Hoogeveen

52%

Bloemendaal Enschede

50% Assen

Hoorn

Westland

Dijk en Waard Wassenaar

48%

Pijnacker-Nootdorp

46%

44% 120

140

160

180

200

220

240

260

280

300

320

340

360

Afvalbeheerkosten (€ per huish) Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting Recycling (%) = het aandeel huishoudelijk afval dat uiteindelijk ingevoerd wordt in het recyclingproces (= nieuwe VANGindicator). Afvalbeheerkosten = de totale kosten die gemoeid zijn met het gemeentelijk afval- en grondstoffenbeheer (inzamelkosten, overslag en transportkosten, verwerkingskosten, overige kosten waaronder communicatie, handhaving en beleidskosten), verminderd met de opbrengsten uit producentenverantwoordelijkheid. Gemeente Ermelo heeft geen gemeentelijke milieustraat. Dit kan impact hebben op de weergegeven prestatieindicatoren.

Pagina 10 van 77

400 300 200 100 0

Gemiddelde

Fijn restafval

Ermelo

408 411 417

Midden-Delfland Renkum

61% 62% 62% 63% 63% 67%

69% 69% 69% 70% 70%

Assen Bloemendaal Rheden Hoogeveen Midden-Delfland Dijk en Waard Teylingen De Ronde Venen Midden-Groningen Enkhuizen Zuidplas Emmen

KLASSE C

76% 77%

82% 83% 83%

Oss Eemsdelta

Ermelo Valkenburg a/d Geul Etten-Leur

140 151 152 154 163 166 167 167 169 169 171 183 183 184 186 186 199

KLASSE C

Enschede

Midden-Delfland

De Ronde Venen

Emmen

Hoorn

Dijk en Waard

Rheden

Meppel

Midden-Groningen

Enkhuizen

Westland

Assen

Pijnacker-Nootdorp

Bloemendaal

Hoogeveen

Wassenaar

Doesburg

Oosterhout

Gulpen-Wittem

Heerenveen

Leusden

Epe

Renkum

85%

84%

83%

82%

78%

78%

78%

76%

73%

Oss

Hoorn

Gulpen-Wittem

Enkhuizen

Eemsdelta

Emmen

Midden-Groningen

Heerenveen

Landgraaf

Oosterhout

Dijk en Waard

Hoogeveen

Roosendaal

Epe

Bloemendaal

Wassenaar

Aalsmeer

Etten-Leur

Doesburg

De Ronde Venen

585

562

550

547

541

540

540

538

514

510

505

501

500

499

495

485

482

480

477

477

476

474

Valkenburg a/d Geul

1000

Aalsmeer

Roosendaal

Landgraaf

73%

72%

Waardlanden

140

Oss 71%

138

Teylingen 70%

137

Landgraaf Hoorn

134

473

468

Leusden Assen

458

Waardlanden

68%

KLASSE C

446

435

428

68%

Westland

425

Rheden

Doesburg

Hendrik-Ido-Ambacht

Meppel Teylingen

396

Zuidplas

60%

Hendrik-Ido-Ambacht

Meppel

393

376

351

60%

Pijnacker-Nootdorp

Enschede

Enschede

%

59%

Scheiding

Wassenaar

58%

133

kg per inwoner

125

Eemsdelta

Restafval

Zuidplas

125

Aandeel fijn huishoudelijk

Waardlanden

122

Roosendaal

Heerenveen

108

91

Renkum

Aalsmeer

90

Gulpen-Wittem

108

86

Epe

84

Leusden

107

83

Valkenburg a/d Geul

Gemiddelde

Hendrik-Ido-Ambacht

81

Etten-Leur

53%

Westland

0% Pijnacker-Nootdorp

50%

76

100%

62

0

Ermelo

500

Oosterhout

Huishoudelijk afval

kg per inwoner

Aandeel grof huishoudelijk

Grof (verbouwings)restafval

Toelichting Huishoudelijk afval = de totale hoeveelheid afval en grondstoffen die bij huishoudens vrijkomt. Scheiding % = het aandeel van de totale hoeveelheid huishoudelijk afval dat (bron- en na)gescheiden wordt. Restafval = de hoeveelheid huishoudelijk afval die resteert na bron- en nascheiding (exclusief de uitval en vervuiling bij sortering en verwerking). Deze indicator is te vergelijken met de oude VANG-kgrestafval doelstelling.

Gemeente Ermelo heeft geen gemeentelijke milieustraat. Dit kan impact hebben op de weergegeven prestatieindicatoren.

Pagina 11 van 77

55% 56%

58% 59%

62% 63%

Midden-Delfland Teylingen

Aalsmeer Midden-Groningen

Renkum Landgraaf

79 82 83 86 89 91

91 93 94

98 99

79

98

76

78

96

76

76

95

75

91

70

Rheden Hendrik-Ido-Ambacht De Ronde Venen Roosendaal Aalsmeer Assen Midden-Delfland Heerenveen Teylingen Oss

KLASSE C Valkenburg a/d Geul Renkum Midden-Groningen Hoogeveen Emmen Westland Oosterhout Leusden Epe Gulpen-Wittem Landgraaf

52%

Bloemendaal

Oss

67% 68% 68%

Leusden Epe

101 103 104 109 110

Wassenaar Eemsdelta Etten-Leur Enkhuizen

Waardlanden

Gulpen-Wittem

Etten-Leur

Oosterhout

75%

70%

70%

65%

Valkenburg a/d Geul 100

65%

Dijk en Waard

Heerenveen 100

Doesburg

64% 100

Ermelo

64%

Hoorn

Roosendaal

61%

61%

Doesburg

59%

Waardlanden

59%

58%

58%

57%

57%

56%

54%

53%

53%

Eemsdelta

Emmen

Zuidplas

KLASSE C

Enkhuizen

Rheden

Hendrik-Ido-Ambacht

De Ronde Venen

Meppel

Hoorn

52%

51%

Enschede

Hoogeveen

51%

50%

49%

48%

46%

Westland

Dijk en Waard

Assen

Wassenaar

Bloemendaal

0 67

50 65

100

Enschede

150

65

kg per inwoner

Pijnacker-Nootdorp

CO2-reductie

63

0%

Zuidplas

Pijnacker-Nootdorp

20%

61

40%

61

60%

Meppel

80%

Ermelo

Recycling

%

Toelichting Recycling (%) = het aandeel huishoudelijk afval dat uiteindelijk ingevoerd wordt in het recyclingproces. Voor Waardlanden is deze indicator berekend op basis van generieke sorteer- en verwerkingsrendementen.

CO2-reductie = de gereduceerde hoeveelheid CO2 als gevolg van het recyclen van grondstoffen (gft, pmd, oud papier,

glas, textiel, hout, grof tuinafval, frituurvet en luiers).

Pagina 12 van 77

-500 -329 -308 -302 -340 -361 -291 -268 -295 -297 -326 -278 -330 -292 -322 -395 -381 -381 -364 -368 -342

Wassenaar

278 279 291 292 295 297 302 304 304

Leusden Etten-Leur Renkum Emmen Oss Epe Gulpen-Wittem Roosendaal Landgraaf

KLASSE C

82%

102% 100% 102% 104%

Westland Zuidplas Hoorn

99%

100%

Aalsmeer

De Ronde Venen

Doesburg

Midden-Delfland

Oosterhout

92%

97%

97%

96%

95%

96%

88%

105%

103%

101%

102%

124%

Pijnacker-Nootdorp Enkhuizen Hendrik-Ido-Ambacht Bloemendaal

100% 100% 100% 100%

Wassenaar

Waardlanden

103%

100%

Teylingen

101%

86

Hoorn

224 225 228 230 231 235 249 251 251 260 261 263 267 270 283 288 293

Pijnacker-Nootdorp

269

Heerenveen

100%

110

Waardlanden

Enkhuizen

268

Dijk en Waard

93

Hendrik-Ido-Ambacht

267

Midden-Groningen

105%

95

Bloemendaal

Midden-Delfland

Oss

Westland

260

Eemsdelta

100%

453

395

381

381

368

364

361

342

340

330

329

326

325

322

314

308

235

Emmen

249

Hoogeveen

98%

Enschede

231

Teylingen

245

90%

99 112 97

Etten-Leur

De Ronde Venen

Gulpen-Wittem

Epe

Heerenveen

Emmen

Teylingen

Zuidplas

Roosendaal

-260 -279 -267 -304

Enschede

145 149 175 187 188 193 200 200 202 204 206 208 208 214

Aalsmeer

Landgraaf

Dijk en Waard

243

200

Valkenburg a/d Geul

Wassenaar

Hoorn

Pijnacker-Nootdorp

Waardlanden

Enkhuizen

Hendrik-Ido-Ambacht

Bloemendaal

Midden-Delfland

Oss

Westland

Etten-Leur

De Ronde Venen

Gulpen-Wittem

Epe

Heerenveen

KLASSE C

Zuidplas

Roosendaal

Enschede

Aalsmeer

334

319

318

295

293

288

283

270

267

263

261

260

251

251

249

236

230

228

225

224

214

208

Dijk en Waard Landgraaf

208

206

204

202

Renkum

Midden-Groningen

Doesburg

Ermelo

200

193

Leusden

Hoogeveen

188

187

175

Assen

Eemsdelta

Rheden

149

Rheden

145

233

101%

108%

Meppel

Assen

Oosterhout

94

98%

87

113

Renkum

-325

Midden-Groningen

-214 -243 -249 -233 -269 -223 -245 -209

Doesburg

Ermelo

Hoogeveen

Valkenburg a/d Geul

Leusden

-314

Assen

0 223

% Valkenburg a/d Geul

116

Eemsdelta

500

Rheden

Kostendekkendheid 214

500 209

€ per aansluiting

Meppel

Inkomsten afvalstoffenheffing

Ermelo

0

120%

400 300 200 100 0

Meppel

Oosterhout

Afvalbeheerkosten

€ per aansluiting

119

295 318 319 334

-453

Gemiddelde Afvalbeheerkosten Overige doorbelaste kosten (btw, kwijtscheldingen, overhead) Inkomsten afvalstoffenheffing Inkomsten overig

Toelichting Afvalbeheerkosten = de totale kosten die gemoeid zijn met het gemeentelijk afval- en grondstoffenbeheer (inzamelkosten, overslag en transportkosten, verwerkingskosten, overige kosten waaronder communicatie, handhaving en beleidskosten), verminderd met de opbrengsten uit producentenverantwoordelijkheid. Inkomsten afvalstoffenheffing = de gemiddelde baten van de afvalstoffenheffing (vast + variabel) per huisaansluiting. Kostendekkendheid = het percentage van de afvalbeheerkosten en overige toegerekende kosten dat gedekt wordt uit de inkomsten afvalstoffenheffing en overige afvalbaten.

Gemeente Ermelo heeft geen gemeentelijke milieustraat. Dit kan impact hebben op de weergegeven prestatieindicatoren.

Pagina 13 van 77

33

36 40

44 46

55

32

34

51

32

Valkenburg a/d Geul Enschede Emmen

KLASSE C

Hendrik-Ido-Ambacht

Waardlanden

Zuidplas Bloemendaal Enkhuizen Hoorn

16 16 16 17 17 18 18 19 19 20 20 21 22 22 23 23 23 23 24 24 24

Eemsdelta

Hoogeveen

Midden-Delfland

KLASSE C

Roosendaal

Heerenveen

Pijnacker-Nootdorp

Hendrik-Ido-Ambacht

Oosterhout

Meppel

Renkum

Bloemendaal

Emmen

Etten-Leur

Doesburg

Enkhuizen

Epe

Gulpen-Wittem

Assen

Landgraaf

Teylingen

Wassenaar

63

56

44

43

42

42

35

35

34

31

29

29

Ermelo

227

Meppel

Pijnacker-Nootdorp

Westland

Midden-Delfland

Hendrik-Ido-Ambacht

Wassenaar

Bloemendaal

Gulpen-Wittem

Leusden

Renkum

Landgraaf

473

409

400

392

339

312

308

307

303

298

296

293

Waardlanden Aalsmeer

288

286

285

282

280

279

279

278

De Ronde Venen

Valkenburg a/d Geul

Dijk en Waard

Enschede

Roosendaal

Heerenveen

Emmen

Hoorn

276

275

Oosterhout

273

Assen

267

Eemsdelta

KLASSE C

264

263

258

258

Etten-Leur

Oss

Midden-Groningen

Enkhuizen

240

207

Teylingen

Rheden

194

190

190

175

115

Doesburg

Zuidplas

Epe

Hoogeveen

600

Westland

Dijk en Waard

Rheden

Eemsdelta

Aalsmeer

Teylingen

Heerenveen

Midden-Groningen

Pijnacker-Nootdorp

Ermelo

De Ronde Venen

28

15

Fijn restafval

Assen

15

Oss

Wassenaar

Renkum

Hoorn 28

15

28

Meppel

15

Enschede

26

Hoogeveen

14

Valkenburg a/d Geul

25

Epe

14

24

Aalsmeer

24

Landgraaf

13

Roosendaal

13

Oosterhout

Ermelo

24

Gulpen-Wittem

Dijk en Waard

23

Midden-Groningen

23

Midden-Delfland

12

22

Oss

Waardlanden

40

10

score

10

Regievaardigheden

Leusden

Gemiddelde

10

22

20

Etten-Leur

20

Leusden

0 Doesburg

400

De Ronde Venen

9

0

Zuidplas

20 7

50

6

0

Rheden

200

Westland

Dienstverlening grondstoffen

score

Dienstverlening restafval

score

100

Grof restafval

Toelichting Dienstverlening grondstoffen = score geeft een indicatie van de omvang van de service voor het gescheiden aanbieden van grondstoffen. De scores zijn bepaald op basis van een vragen-score lijst (zie Handboek voor de berekenwijze). Dienstverlening restafval = score geeft een indicatie van de omvang van de service voor restafval (zie Handboek voor berekenwijze). Regievaardigheden = score geeft een indicatie van de mate waarin regie wordt gevoerd op afval- en grondstoffenbeheer. Er worden 26 regieaspecten onderscheiden op 4 verschillende gebieden: beleid, burgerparticipatie, informatiesturing en circulariteit. De score wordt bepaald door de som van de van toepassing zijnde regievaardigheden (maximaal 26 punten). Zie paragraaf 4.5.

Gemeente Ermelo heeft geen gemeentelijke milieustraat. Dit kan impact hebben op de weergegeven prestatieindicatoren.

Pagina 14 van 77

79% 79% 79%

Aalsmeer

Etten-Leur Eemsdelta Renkum

145

149

152

152

154

160

167

171

172

182

Dijk en Waard

Enkhuizen

Emmen

Hoogeveen

Meppel

Rheden

Assen

Westland

Bloemendaal

Pijnacker-Nootdorp

Wassenaar

Valkenburg a/d Geul

Heerenveen

Gulpen-Wittem

Ermelo

Oosterhout

Epe

Leusden

81%

81%

80%

78%

78%

77%

74%

68%

68%

67%

66%

Emmen

Eemsdelta

Wassenaar

Midden-Groningen

Bloemendaal

Gulpen-Wittem

Epe

Valkenburg a/d Geul

Hoogeveen

Landgraaf

Rheden

Meppel

Assen

Dijk en Waard

Midden-Delfland

408

394

392

387

385

382

380

380

374

372

371

367

363

345

343

338

338

Waardlanden De Ronde Venen

338

337

KLASSE C Heerenveen

335

334

332

Pijnacker-Nootdorp

Westland

Hoorn

326

324

Aalsmeer Renkum

319

315

310

304

Enkhuizen

Roosendaal

Oss

Enschede

304

298

Leusden Etten-Leur

290

Teylingen

283

280

278

278

283

200

Ermelo

Hendrik-Ido-Ambacht

Doesburg

Zuidplas

Oosterhout

600

Hendrik-Ido-Ambacht

Midden-Groningen

Zuidplas

Oss

73%

Landgraaf

144

66%

73%

65%

Roosendaal

Doesburg

64%

Waardlanden KLASSE C

143

64%

Emmen

Hoorn

64%

Teylingen

140

61%

Midden-Delfland

De Ronde Venen

60%

Hoogeveen

138

59%

Midden-Delfland

59%

Rheden

129

59%

Meppel

127

Zuidplas

59%

De Ronde Venen

Enschede

92

Hendrik-Ido-Ambacht

58%

Enschede Dijk en Waard

Landgraaf

91

Epe

58%

Hoorn

Midden-Groningen

89

Aalsmeer

57%

Assen

125

86

Eemsdelta

56%

121

83

Leusden

56%

Bloemendaal

KLASSE C Waardlanden

79

Doesburg

55%

Enkhuizen

120

77

Gulpen-Wittem

54%

Wassenaar

50%

Westland

114

76

Valkenburg a/d Geul

kg per inwoner

Teylingen

72

Fijn restafval

112

68

Renkum

Aandeel bronscheiding

Roosendaal

65

Heerenveen

Gemiddelde

106

65

Etten-Leur

49%

Pijnacker-Nootdorp

0

Oss

62

350 300 250 200 150 100 50 0

62

100 75 50 25 0

Ermelo

400

Oosterhout

2. Fijn huishoudelijk

Fijn huishoudelijk afval

kg per inwoner

Scheiding fijn huishoudelijk

%

Aandeel nascheiding

Toelichting Fijn huishoudelijk afval = de totale hoeveelheid afval en grondstoffen (fijn restafval, gft, opk, pmd, glas, textiel, kca, luiers, etc.) die bij huishoudens vrijkomt, exclusief grof huishoudelijk afval. Scheiding fijn huishoudelijk = het aandeel van het fijn huishoudelijk afval dat (bron- en na)gescheiden wordt. Fijn restafval = de hoeveelheid fijn huishoudelijk afval die resteert na bron- en nascheiding (exclusief de uitval en vervuiling bij sortering en verwerking)

Pagina 15 van 77

Fijn huishoudelijk gescheiden kg per inwoner

312

307

306

262

Midden-Groningen

291

259

Emmen

273

258

244

239

Etten-Leur

Renkum

237

222

217

Waardlanden

221

216

Oosterhout

220

215

Meppel

Ermelo

215

Bloemendaal

Leusden

211

218

205

Wassenaar

Rheden

204

Midden-Delfland

201

Dijk en Waard

204

198

De Ronde Venen

Oss

191

Hendrik-Ido-Ambacht

Assen

189

Hoorn

204

186

Zuidplas

203

177

Teylingen

Doesburg

175

Enschede

Roosendaal

175

167

Enkhuizen

163

Westland

200

Pijnacker-Nootdorp

300

Aalsmeer

400

Gemiddelde gft Nagescheiden stoffen

opk

pmd

glas

text

kca

luiers

Eemsdelta

Valkenburg a/d Geul

Gulpen-Wittem

Epe

Heerenveen

Landgraaf

0

Hoogeveen

100

Frituurvet

Fijn huishoudelijk ingevoerd in het recycleproces

242

244

249

259

Epe

Eemsdelta

Valkenburg a/d Geul

Landgraaf

238

225

Midden-Groningen

220

Heerenveen

Etten-Leur

214

209

Hoogeveen

Renkum

204

190

Midden-Delfland

204

189

Wassenaar

Rheden

188

Oss

204

187

Oosterhout

202

186

Leusden

Bloemendaal

185

Roosendaal

197

178

169

Ermelo

Doesburg

178

166

Dijk en Waard

Assen

165

Aalsmeer

165

Enkhuizen

173

162

Enschede

Teylingen

De Ronde Venen

161

Westland

172

161

Zuidplas

158

157

Hendrik-Ido-Ambacht

153

150

Hoorn

200

Pijnacker-Nootdorp

250

Waardlanden

300

284

kg per inwoner

100

Gemiddelde gft Nagescheiden stoffen

opk

pmd

glas

text

kca

luiers

Gulpen-Wittem

Emmen

0

Meppel

50

frituurvet

Toelichting Fijn huishoudelijk gescheiden = de hoeveelheid (bron- en na)gescheiden grondstoffen uit het fijn huishoudelijk afval die ingevoerd wordt in het sorteer- en verwerkingsproces. Fijn huishoudelijk ingevoerd in het recycleproces = de hoeveelheid (bron- en na)gescheiden grondstoffen uit het fijn huishoudelijk afval, na sortering en verwerking, die ingevoerd wordt in het recycleproces. Het verschil tussen beide grafieken betreft de vervuiling/ stoorstromen die tijdens het sorteer-verwerkingsproces uit de grondstoffen worden gehaald, en de grondstoffen die wel worden gescheiden maar niet worden gerecycled (waaronder ONF-fractie/biogranulaat).

Pagina 16 van 77

Kosten fijn huishoudelijk

Gemiddelde

Inzamelkosten

67

240

208

220

202

193

59

77

82

52

161

141 141 149 145 154 148

Emmen

Wassenaar

Bloemendaal

Pijnacker-Nootdorp

Enkhuizen

21

Hoorn

134 124

187

180

183 53

48

26

Etten-Leur

Westland

111 111

38

Midden-Delfland

179 67

Hendrik-Ido-Ambacht

161

65

De Ronde Venen

160

Epe

155

Overslag- en transportkosten

Enschede

37

Teylingen

151 41

Hoogeveen

149

148

26

Roosendaal

148

46

Zuidplas

138

124

123

128

42

55

Rheden

Ermelo

Eemsdelta

Midden-Groningen

Gulpen-Wittem

Waardlanden

Landgraaf

Valkenburg a/d Geul

Oss

Oosterhout

Aalsmeer

Dijk en Waard

Meppel

Renkum

0

Heerenveen

68

106 106 93 102 123 109 118 119 81

32

Leusden

31

27

Doesburg

100

30

Assen

109

200

177

300

250

€ per aansluiting

Verwerkingskosten

Toelichting Kosten fijn huishoudelijk = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling, overslag- en transport en verwerking van fijn huishoudelijk afval. Gemeenten die met de vereenvoudigde benchmark-light hebben meegedaan, hebben geen kostenspecificatie per afvalen grondstofstroom opgegeven. Deze gemeenten zijn blanco in het kostenfiguur opgenomen.

Pagina 17 van 77

Vervuilingsgraad brongescheiden grondstoffen gewichts%

Gemeente

Inzamel- Kwaliteitsstrategie controles?

Gft %

Opk %

Pmd %

Inzamelmiddel pmd

43%

ZAK / MC

Aalsmeer Assen

3%

Bloemendaal

ZAK

De Ronde Venen

8%

ZAK

Dijk en Waard Doesburg

47%

MC

8%

36%

ZAK / MC

4%

33%

MC

Eemsdelta Emmen Enkhuizen

MC

Enschede Epe

8%

Ermelo

2%

Etten-Leur

4%

70%

MC

51%

MC

38%

Gulpen-Wittem

ZAK

Heerenveen Hendrik-Ido-Ambacht

ZAK

Hoogeveen

57%

Hoorn

MC ZAK / MC

Landgraaf

ZAK

Leusden

2%

Meppel

3%

MC 33%

ZAK / MC

Midden-Delfland

MC

Midden-Groningen

ZAK

Oosterhout

3%

33%

ZAK

Oss

5%

11%

ZAK

Pijnacker-Nootdorp

16%

49%

MC

Renkum

3%

15%

ZAK

3%

Rheden

ZAK

Roosendaal

ZAK

Teylingen

ZAK / MC

Valkenburg a/d Geul

2%

Waardlanden

2%

ZAK 40%

MC

30%

ZAK

Wassenaar Westland

MC

Zuidplas

25%

15%

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie Ja, structureel overal Ja, structureel in deel van gemeente Ja, incidenteel in deel van gemeente Nee

Toelichting MC = Minicontainer ZAK = Zak Kwaliteitscontroles = grondstofbakken (pmd, gft, papier) worden voorafgaande de inzameling aan huis door voorlopers gecontroleerd op aanwezigheid van vervuiling/ stoorstromen. Vervuilingsgraad brongescheiden grondstoffen = geeft een indicatie van de aanwezigheid van vervuiling en stoorstromen in de brongescheiden grondstoffen, bepaald op basis van sorteeranalyses die door de gemeente zijn uitgevoerd (indien niet uitgevoerd, geen waarde). In geval van pmd gaat het om stoorstromen type 1 (=niet toegestane of gevaarlijke stoffen) en type 2 (= schadelijk voor verwerkingsproces waaronder te groot product eigen materiaal en/of product vreemd materiaal).

Pagina 18 van 77

Afkeur brongescheiden grondstoffen gewicht%

Gemeente

Inzamel- Kwaliteitsstrategie controles?

Gft %

Aalsmeer

1%

Assen

3%

Textiel %

Pmd %

Inzamelmiddel pmd

6%

23%

ZAK / MC

Bloemendaal

ZAK

De Ronde Venen

1%

Dijk en Waard

1%

ZAK

2%

MC

7%

ZAK / MC

3%

33%

MC

24%

3%

MC

Enschede

62%

MC

Epe

24%

MC

Doesburg Eemsdelta

6%

Emmen Enkhuizen

2%

Ermelo Etten-Leur Gulpen-Wittem

17%

Heerenveen

5%

ZAK

Hendrik-Ido-Ambacht

ZAK

Hoogeveen Hoorn

1%

Landgraaf

6%

29%

MC

20%

6%

ZAK / MC

17%

Leusden Meppel

6%

Midden-Delfland

2%

Midden-Groningen

ZAK 14%

MC

28%

ZAK / MC

19% 15%

Oosterhout

1%

Oss

2%

Pijnacker-Nootdorp

7%

32%

Renkum

MC ZAK ZAK ZAK

31%

MC

1%

ZAK

Rheden

ZAK

Roosendaal

2%

Teylingen

3%

19%

Valkenburg a/d Geul Waardlanden

ZAK ZAK / MC ZAK

10%

5%

MC

Wassenaar Westland

MC

Zuidplas

15%

ZAK

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie Ja, structureel overal Ja, structureel in deel van gemeente Ja, incidenteel in deel van gemeente Nee

Toelichting MC = Minicontainer ZAK = Zak Kwaliteitscontroles = grondstofbakken (pmd, gft, papier) worden voorafgaande de inzameling aan huis door voorlopers gecontroleerd op aanwezigheid van vervuiling/ stoorstromen. Afkeur brongescheiden grondstoffen = het gewichtspercentage van de ingezamelde hoeveelheid grondstof die door de acceptant van de sortering/ verwerking is afgekeurd en alsnog naar afvalverbranding is afgevoerd.

Pagina 19 van 77

2.1 Fijn restafval Kosteneffectiviteit per inzamelstrategie kg per inwoner en € per aansluiting 240 230 Wassenaar

220 210 200 190 Westland

Fijn restafval ingezameld (kg/ inw)

180 170

Bloemendaal Assen

160

Enkhuizen Pijnacker-Nootdorp Rheden

150 140

Hoorn De Ronde Venen

Hoogeveen

Emmen 130

Midden-Delfland Ermelo

120 Roosendaal Teylingen

110 100

Enschede Zuidplas Hendrik-Ido-Ambacht

90 80

Epe Doesburg

Leusden

70

Etten-Leur 60 50 40

60

80

100

120

140

160

180

Kosten fijn restafval (€/aansl) Basis Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting Fijn restafval ingezameld = de hoeveelheid ingezameld fijn restafval, exclusief grof (verbouwings)restafval. Kosten fijn restafval = de totale kosten die gemoeid zijn met de inzameling, overslag en transport en verwerking van fijn restafval.

Pagina 20 van 77

Fijn restafval ingezameld

Wassenaar

186

170

Bloemendaal

Westland

162

154

Aalsmeer

151

Hoorn

Rheden

161

147

Meppel

Assen

142

161

140

Dijk en Waard

159

140

De Ronde Venen

Eemsdelta

139

Hoogeveen

158

135

Emmen

Waardlanden

Enkhuizen

130

Midden-Delfland

Pijnacker-Nootdorp

127

125

126

124

Ermelo

Heerenveen

111

Roosendaal

Midden-Groningen

125

111

Teylingen

Landgraaf

102

98

Oss

91

75

Gulpen-Wittem

Enschede

74

Doesburg

91

73

Zuidplas

73

Leusden

79

72

Renkum

Epe

65

Valkenburg a/d Geul

0

Hendrik-Ido-Ambacht

62

Etten-Leur

100

Oosterhout

200

KLASSE C

300

222

kg per inwoner

Fijn restafval ingezameld versus hoogte variabel tarief Fijn restafval ingezameld (kg/inw) vs variabel tarief fijn restafval (€/100 liter) 145 140

Waardlanden

135

Emmen

130 Landgraaf Ermelo Midden-Groningen

125

Fijn restafval ingezameld (kg/inw)

120 115 Roosendaal

110 105 100 Enschede 95 Zuidplas

90

Hendrik-Ido-Ambacht

85 80

Epe

75

Gulpen-Wittem

Doesburg

Leusden Renkum Valkenburg a/d Geul

70 65

Etten-Leur

60 1

2

3

4

5

6

7

8

Variabel tarief restafval (€ per 100 liter) Dure zak Volume en frequentie

Toelichting Fijn restafval ingezameld = de hoeveelheid ingezameld fijn restafval, exclusief grof (verbouwings)restafval. Variabel tarief fijn restafval = het tarief per volume-eenheid dat in rekening wordt gebracht per keer dat fijn restafval voor inzameling wordt aangeboden (alleen van toepassing op diftar-gemeenten).

Pagina 21 van 77

145 146 149 152 157 159

177 178 180 186 186 188

Eemsdelta Gulpen-Wittem Aalsmeer Zuidplas Renkum Doesburg Leusden Valkenburg a/d Geul Oss Hendrik-Ido-Ambacht Teylingen Roosendaal

Waardlanden Epe

KLASSE C Enschede Midden-Groningen Landgraaf Midden-Delfland Enkhuizen Meppel De Ronde Venen Rheden Hoogeveen Emmen Westland Assen Hoorn Dijk en Waard Pijnacker-Nootdorp Bloemendaal

209

140

Etten-Leur

300

Wassenaar

132

175

109

129

174

108

125

172

102

116

171

102

115

171

101

138

97

134

93

123

82

Oosterhout

0 76

100

Ermelo

200

Heerenveen

Fijn restafval verbrand

kg per inwoner

Toelichting Fijn restafval verbrand = het fijn huishoudelijk afval dat uiteindelijk wordt afgevoerd naar de verbrandingsinstallatie. Dit betreft het ingezameld fijn restafval, inclusief de afgekeurde grondstoffen, exclusief de nagescheiden grondstoffen die uit het fijn restafval worden gehaald, en inclusief het residu dat vrijkomt bij de sortering en verwerking van de grondstoffen.

Pagina 22 van 77

Haalsysteem fijn restafval

Gemeente

Aantal Standaard Dekkingsgraad Dekkingsgraad Dekkingsgraad ophaalrondes volume minicontainers duocontainers zakken per jaar (liter)

Aalsmeer

82%

0%

0%

26

180

Assen

69%

0%

0%

13

240

Bloemendaal

83%

0%

0%

26

240

De Ronde Venen

87%

0%

0%

17

140

Dijk en Waard

79%

0%

0%

13

240

Doesburg

1%

0%

0%

0

140

Eemsdelta

83%

0%

0%

26

240

Emmen

79%

0%

0%

26

240

Enkhuizen

60%

0%

29%

26

240

Enschede

71%

0%

0%

13

240

Epe

76%

0%

0%

13

240

Ermelo

76%

0%

0%

26

240

Etten-Leur

79%

0%

0%

13

180

Gulpen-Wittem

87%

0%

0%

13

140

Heerenveen

85%

0%

0%

26

240

Hendrik-Ido-Ambacht

3%

0%

0%

13

240

Hoogeveen

79%

0%

0%

13

240

Hoorn

68%

0%

7%

28

240

Landgraaf

76%

0%

0%

13

240

Leusden

6%

0%

0%

13

240

Meppel

3%

0%

0%

13

240

Midden-Delfland

12%

0%

0%

13

240

Midden-Groningen

77%

0%

0%

26

240

Oosterhout

75%

0%

0%

13

240

Oss

77%

0%

0%

17

140

Pijnacker-Nootdorp

16%

0%

0%

13

240

Renkum

73%

0%

0%

10

140

Rheden

81%

0%

0%

18

140

Roosendaal

77%

0%

0%

13

240

Teylingen

76%

0%

0%

18

140

Valkenburg a/d Geul

0%

0%

100%

26

Waardlanden

16%

0%

0%

13

240

Wassenaar

71%

0%

0%

52

240

Westland

75%

0%

0%

26

240

Zuidplas

9%

0%

0%

26

240

KLASSE C

61%

45%

19

216

Toelichting Dekkingsgraad = percentage van het verzorgingsgebied waar met minicontainers/ duocontainers/ zakken wordt ingezameld. Aantal ophaalrondes per jaar= Indien verschillende inzamelfrequenties worden gehanteerd is het gewogen gemiddelde weergegeven. Standaard volume= volume minicontainer / duocontainer dat het meest wordt toegepast.

Pagina 23 van 77

Brengsysteem fijn restafval

Gemeente

Dekkingsgraad Containerbrengen dichtheid

Aalsmeer

18%

32

Assen

31%

Bloemendaal

17%

De Ronde Venen Dijk en Waard

Standaard Standaard Volume type volume inwerpopening container (m3) (liter) Ondergronds

5

34

Ondergronds

5

14

Bovengronds

1

13%

25

Ondergronds

5

60

21%

31

Ondergronds

5

60

Doesburg

99%

108

Ondergronds

5

60

Eemsdelta

17%

30

Ondergronds

5

60

Emmen

21%

47

Ondergronds

5

80

Enkhuizen

11%

40

Ondergronds

5

Enschede

29%

39

Ondergronds

5

30

Epe

24%

40

Ondergronds

5

30, 60

Ermelo

24%

119

Ondergronds

5

Etten-Leur

21%

52

Ondergronds

5

60

Gulpen-Wittem

13%

32

Ondergronds

5

60

Heerenveen

17%

37

Ondergronds

5

40

Hendrik-Ido-Ambacht

97%

49

Ondergronds

5

30, 60

Hoogeveen

21%

33

Ondergronds

5

60

Hoorn

25%

40

Ondergronds

5

60

Landgraaf

24%

45

Ondergronds

5

60

Leusden

94%

110

Ondergronds

5

30, 60

Meppel

97%

69

Ondergronds

Midden-Delfland

88%

88

Ondergronds

5

80

Midden-Groningen

23%

43

Ondergronds

5

30, 60

Oosterhout

26%

47

Ondergronds

Oss

23%

37

Ondergronds

5

Pijnacker-Nootdorp

84%

55

Ondergronds

5

80

Renkum

27%

46

Ondergronds

5

30, 60

Rheden

19%

18

Bovengronds

1

Roosendaal

23%

45

Ondergronds

5

30, 60

Teylingen

24%

24

Ondergronds

5

60

60

60

Valkenburg a/d Geul

0%

Waardlanden

84%

40

Ondergronds

5

60

Wassenaar

29%

22

Ondergronds

5

80

Westland

25%

12

Inpandig

1

60, 100

Zuidplas

91%

46

Ondergronds

5

60

KLASSE C

39%

45

5

Toelichting Dekkingsgraad brengen = percentage van het verzorgingsgebied waar brengvoorzieningen worden toegepast. Containerdichtheid= aantal huisaansluitingen dat gemiddeld is aangesloten op een brengvoorziening. Standaard type/ volume containers= type/ volume container dat het meest wordt toegepast. Volumes inwerpopening= formaat inwerptrommel.

Pagina 24 van 77

Fijn restafval per inzamelmiddel kg per aansluiting Gemeente Aalsmeer

InzamelMC DC ZAK VC strategie kg/aansl kg/aansl kg/aansl kg/aansl 419

176

Bloemendaal

394

156

De Ronde Venen

299

353

Dijk en Waard

286

529

292

372

Enschede

237

148

Epe

184

106

Gulpen-Wittem

155

134

Heerenveen

288

209

Assen

Doesburg Eemsdelta Emmen Enkhuizen

Ermelo Etten-Leur

Hendrik-Ido-Ambacht Hoogeveen

351

Hoorn Landgraaf

241

137

Leusden

163

128

304

140

243

186

Renkum

149

168

Rheden

290

420

Roosendaal

238

248

Meppel Midden-Delfland Midden-Groningen Oosterhout Oss Pijnacker-Nootdorp

Teylingen Valkenburg a/d Geul

122

Waardlanden Wassenaar

528

387

391

209

Westland Zuidplas KLASSE C

276

122

239

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting MC = Minicontainer DC = Duocontainer ZAK = Zak VC = verzamelcontainer LET OP: de hoeveelheden zijn weergegeven per aangesloten huisaansluiting.

Pagina 25 van 77

">

Kosten fijn restafval € per aansluiting

106

111

50

55

60

Enkhuizen

103

51

Hoorn

100

53

68 78

86

Wassenaar

45

Bloemendaal

Pijnacker-Nootdorp

34

369

94

87

77

36

44

Westland

59

68 29

Emmen

45

51

De Ronde Venen

76

45

49

26

Rheden

24

31

Hendrik-Ido-Ambacht

67

Zuidplas

76

66

Leusden

28

43

Teylingen

63

Roosendaal

37

21

Midden-Delfland

61

29

54

60

36

33

Ermelo

38

57

40

38

Etten-Leur

31

55

28

23

Assen

Doesburg

23

27

Enschede

26

Hoogeveen

Eemsdelta

Midden-Groningen

Gulpen-Wittem

Waardlanden

Landgraaf

Valkenburg a/d Geul

Oss

Oosterhout

Aalsmeer

Dijk en Waard

Meppel

Renkum

33

29

22

26

Heerenveen

0

52

50

Epe

48

100

72

150

134

163

200

132

480

€ per ton

Gemiddelde

Inzamelkosten

344

335

330

325

317

296

152 140 200

155

343 215

Etten-Leur

115

Bloemendaal

178 176

Wassenaar

Epe

165

Enkhuizen

230

Hoorn

Doesburg

168 159

220

Hendrik-Ido-Ambacht

290

74 132

38

Teylingen

122

74 137

Zuidplas

287

258 164

Leusden

101 102

Rheden

84

85

93 165

Roosendaal

257

252

251

243 80

De Ronde Venen

Enschede

Overslag en transport

144 147 152 154

Pijnacker-Nootdorp

118 102 143

95

Midden-Delfland

90

Emmen

238

86

Ermelo

206

94

Westland

173 87

Hoogeveen

88 113

173

Eemsdelta

Midden-Groningen

Gulpen-Wittem

Waardlanden

Landgraaf

Valkenburg a/d Geul

Oss

Oosterhout

Aalsmeer

Dijk en Waard

Renkum

Meppel

0

Heerenveen

100

99

79

Assen

200

205

300

215

400

315

500

Verwerkingskosten

Toelichting Kosten fijn restafval = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling, overslag en transport en verwerking van fijn restafval (inclusief verbrandingsbelasting). Inzamelkosten fijn restafval = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling van fijn restafval (tot aan overslag). Deze kosten bestaan uit personele kosten, voertuigkosten, kosten inzamelmiddelen (kapitaallasten, beheer- en onderhoudskosten) en uitbestede kosten. Verwerkingskosten fijn restafval = de verbrandingskosten inclusief verbrandingsbelasting. De kosten zijn exclusief afgekeurde grondstoffen. De kosten per ton zijn per ingezamelde ton restafval. Gemeenten die met de vereenvoudigde benchmark (benchmark-light) hebben meegedaan, hebben geen kostenspecificatie per afval- en grondstofstroom opgegeven. Deze gemeenten zijn blanco in de kostenfiguren opgenomen.

Pagina 26 van 77

Inzamelkosten fijn restafval per inzamelmiddel € per aansluiting en € per ton Gemeente

InzamelMC DC ZAK VC strategie €/aansl €/aansl €/aansl €/aansl

MC €/ton

DC €/ton

ZAK €/ton

VC €/ton

Aalsmeer Assen Bloemendaal

39

72

99

460

De Ronde Venen

28

46

95

129

178

32

Epe

22

90

118

855

Ermelo

21

38

38

21

24

36

Rheden

23

46

80

109

Roosendaal

33

63

140

255

Teylingen

24

26

Wassenaar

92

72

173

185

Westland

64

Zuidplas

49

35

125

165

KLASSE C

49

48

119

308

Dijk en Waard Doesburg Eemsdelta Emmen Enkhuizen Enschede

Etten-Leur Gulpen-Wittem Heerenveen Hendrik-Ido-Ambacht Hoogeveen Hoorn Landgraaf Leusden Meppel Midden-Delfland Midden-Groningen Oosterhout Oss Pijnacker-Nootdorp Renkum

Valkenburg a/d Geul Waardlanden

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting MC = Minicontainer DC = Duocontainer ZAK = Zak VC = verzamelcontainer Inzamelkosten fijn restafval = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling van fijn restafval (tot aan overslag). Deze kosten bestaan uit personele kosten, voertuigkosten, kosten inzamelmiddelen (kapitaallasten, beheer- en onderhoudskosten) en uitbestede kosten. LET OP: de kosten zijn weergegeven per aangesloten huisaansluiting.

Pagina 27 van 77

2.2 Groente-, fruit- en tuinafval Kosteneffectiviteit per inzamelstrategie kg per inwoner en € per aansluiting 190 185 Epe

180 175 170 165 160 Emmen

155 150

Gft gescheiden (kg/ inw)

145 140 135

Hoogeveen

130 Rheden

125

Bloemendaal

120

Etten-Leur

115 110

AssenRoosendaal

105

Midden-Delfland De Ronde Venen Zuidplas Wassenaar

100 95

Ermelo

Enschede

Hendrik-Ido-Ambacht

Leusden

90

Teylingen

85 80

Westland

Doesburg

Pijnacker-Nootdorp

Hoorn

75 70

Enkhuizen

65 60 25

30

35

40

45

50

55

60

65

70

75

80

Kosten gft (€/aansl) Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting Gft gescheiden = de hoeveelheid gescheiden ingezameld groente-, fruit- en tuinafval, exclusief afkeur. Kosten gft = de totale kosten die gemoeid zijn met de inzameling, overslag en transport en verwerking van groente-, fruit en tuinafval.

Pagina 28 van 77

198

-34

Valkenburg a/d Geul

Epe

93%

-16 -14

Midden-Groningen

Emmen

182 186

Gulpen-Wittem

89%

84%

86%

96% 162

-23 -29 -18

Eemsdelta

77%

Landgraaf

Bloemendaal

Hoogeveen

-42

Heerenveen

-44 -36

-65

149 154 156

Renkum

94%

78%

74%

139

Rheden

127 127 132 135

-30 -25

Etten-Leur

-43 -40 -39 -41 -40 -49

66%

83%

80%

70%

72%

74%

73%

71%

74%

68%

64% -57

Meppel

Enschede

Aalsmeer

Ermelo

Oosterhout

Hendrik-Ido-Ambacht

Leusden

Teylingen

Westland

Doesburg

Pijnacker-Nootdorp

Hoorn

Enkhuizen

Gescheiden

-36

-76

-50 -100

57%

82%

-48

114 115 119 120

KLASSE C Waardlanden

-72

-22 -51

Assen

-36

Roosendaal

-20 -28 -21

65%

72%

82%

77%

82%

70% -38

109 109 97 101 101 103 104 105 106

Oss

-26

96

Midden-Delfland

-54 -54 -49

81

95

De Ronde Venen

0

80

53%

75%

62% 79

95

Zuidplas

77

95

93

Dijk en Waard

70

90

Wassenaar

50

59%

100

56%

150

74%

200

92%

kg per inwoner (in de staaf weergegeven) scheidings% (op de staaf weergegeven)

85%

Gft gescheiden

In het restafval

Gft-keten in kaart

.

Waardlanden

Klasse C

Toelichting Gft gescheiden = de hoeveelheid gft die gescheiden is ingezameld, exclusief afkeur. Gft in het restafval = de hoeveelheid gft die nog in het fijn restafval aanwezig is, bepaald op basis van sorteeranalyses. Scheidings % = de hoeveelheid gft die gescheiden is ingezameld (exclusief afkeur) als aandeel van de totale hoeveelheid gft die vrijkomt (gescheiden + in het restafval).

Pagina 29 van 77

Haalsysteem gft

Gemeente Aalsmeer

Aantal Standaard Dekkingsgraad Dekkingsgraad Dekkingsgraad ophaalrondes volume minicontainers duocontainers zakken per jaar (liter) 79%

0%

0%

36

180

Assen

69%

0%

0%

23

240

Bloemendaal

100%

0%

0%

42

240

De Ronde Venen

100%

0%

0%

33

240

Dijk en Waard

79%

0%

0%

26

240

Doesburg

74%

0%

0%

17

140

Eemsdelta

83%

0%

0%

25

240

Emmen

79%

0%

0%

23

240

Enkhuizen

60%

0%

0%

26

140

Enschede

74%

0%

0%

26

240

Epe

79%

0%

0%

26

240

Ermelo

76%

0%

0%

26

140

Etten-Leur

79%

0%

0%

26

180

Gulpen-Wittem

98%

0%

0%

26

140

Heerenveen

85%

0%

0%

26

240

Hendrik-Ido-Ambacht

3%

0%

0%

26

240

Hoogeveen

79%

0%

0%

26

240

Hoorn

67%

0%

0%

26

140

Landgraaf

76%

0%

0%

26

240

Leusden

79%

0%

0%

26

140

Meppel

78%

0%

0%

25

240

Midden-Delfland

81%

0%

0%

23

240

Midden-Groningen

78%

0%

0%

39

240

Oosterhout

89%

0%

0%

26

140

Oss

77%

0%

0%

26

240

Pijnacker-Nootdorp

60%

0%

0%

26

240

Renkum

73%

0%

0%

26

140

Rheden

76%

0%

0%

26

240

Roosendaal

78%

0%

0%

26

240

Teylingen

76%

0%

0%

26

140

Valkenburg a/d Geul

100%

0%

0%

52

180

Waardlanden

66%

0%

0%

26

240

Wassenaar

100%

0%

0%

26

240

Westland

75%

0%

0%

26

240

Zuidplas

29%

0%

0%

26

240

KLASSE C

77%

27

201

Toelichting Dekkingsgraad = percentage van het verzorgingsgebied waar met minicontainers/ duocontainers/ zakken wordt ingezameld. Aantal ophaalrondes per jaar= Indien verschillende inzamelfrequenties worden gehanteerd is het gewogen gemiddelde weergegeven. Standaard volume= volume minicontainer / duocontainer dat het meest wordt toegepast.

Pagina 30 van 77

Brengsysteem gft

Gemeente

Dekkingsgraad Containerbrengen dichtheid

Aalsmeer

0%

Assen

31%

Bloemendaal

0%

De Ronde Venen

0%

Dijk en Waard

0%

Doesburg

26%

Eemsdelta

0%

Emmen

21%

Standaard Standaard Volume type volume inwerpopening container (m3) (liter)

53

Bovengronds

30

48

Bovengronds

30

43

Bovengronds

1

30

Enkhuizen

0%

Enschede

26%

51

Bovengronds

30

Epe

21%

159

Bovengronds

30

Ermelo

24%

119

Semi

Etten-Leur

21%

31

Bovengronds

Gulpen-Wittem

2%

125

Ondergronds

Heerenveen

17%

47

Bovengronds

Hendrik-Ido-Ambacht

97%

36

Ondergronds

5

Hoogeveen

0%

Hoorn

0%

Landgraaf

24%

729

Ondergronds

5

Leusden

21%

36

Bovengronds

Meppel

22%

56

Bovengronds

Midden-Delfland

19%

37

Semi

30

Bovengronds

30 5

30 30 60

30 NVT

3

40, 80

Midden-Groningen

0%

Oosterhout

11%

Oss

0%

Pijnacker-Nootdorp

40%

38

Ondergronds

3

40, 80

Renkum

27%

110

Semi

1

NVT

Rheden

24%

135

Bovengronds

42

Semi

2

40

Roosendaal

0%

Teylingen

24%

Valkenburg a/d Geul

0%

Waardlanden

0%

Wassenaar

0%

Westland

25%

16

Inpandig

Zuidplas

71%

106

Bovengronds

KLASSE C

28%

116

30 60 1

60

2

Toelichting Dekkingsgraad brengen = percentage van het verzorgingsgebied waar brengvoorzieningen worden toegepast. Containerdichtheid= aantal huisaansluitingen dat gemiddeld is aangesloten op een brengvoorziening. Standaard type/ volume containers= type/ volume container dat het meest wordt toegepast. Volumes inwerpopening= formaat inwerptrommel.

Pagina 31 van 77

;">

Dekkingsgraad gft-inzameling

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Etten-Leur

Gulpen-Wittem

Hendrik-I-Ambacht

Landgraaf

Leusden

Meppel

Midden-Delfland

Oosterhout

Pijnacker-Nootdorp

Renkum

Rheden

Teylingen

Valkenburg a/d Geul

Wassenaar

Westland

Klasse C Gemeente

Inzamelmiddel Verzamelcontainers met pasjes

Waardlanden

102%

100%

Waardlanden

100%

100%

Ermelo

.

Heerenveen

100%

Epe

Inzamelmiddel gft gestapelde bouw

Zuidplas

100%

93%

KLASSE C

Enschede

83%

Eemsdelta

100%

79%

Hoogeveen

Emmen

79%

Dijk en Waard

100%

79%

Aalsmeer

Doesburg

78%

Midden-Groningen

De Ronde Venen

78%

100%

77%

Roosendaal

Bloemendaal

67%

Oss

100%

66%

Hoorn

0

60%

50

Enkhuizen

100

Waardlanden

150

Assen

% huishoudens

4% 17% 40%

4% 13% 21%

Verzamelcontainers met pasjes Vrij toegankelijke verzamelcontainers Minicontainers in beugel Anders

Keukenbakje verstrekt?

.

Waardlanden

Klasse C Gemeente

Waardlanden

Geen

Citybin

Keukenbakje verstrekt? Ja, alleen bij hoogbouw

9% 22% 54% 15%

Ja, bij alle huishoudens Ja, alleen bij hoogbouw Ja, in sommige wijken/ pilotbasis Nee

Toelichting Welk inzamelmiddel wordt er voornamelijk toegepast bij de gestapelde bouw? Zijn er vanuit gemeentewege keukenbakjes verstrekt voor gft? De in de cirkeldiagrammen weergegeven percentages geven aan hoeveel % van de gemeenten in KLASSE C het inzamelmiddel toepast.

Pagina 32 van 77

Gft per inzamelmiddel kg per aansluiting Gemeente

InzamelMC DC ZAK VC strategie kg/aansl kg/aansl kg/aansl kg/aansl

Aalsmeer

282

Assen

335

Bloemendaal

290

De Ronde Venen

251

Dijk en Waard

307

Doesburg

207

Eemsdelta

351

4

37

Emmen Enkhuizen Enschede

300

22

Epe

474

42

Gulpen-Wittem

382

72

Heerenveen

349

Ermelo Etten-Leur

Hendrik-Ido-Ambacht Hoogeveen

368

Hoorn Landgraaf

367

18

Leusden Meppel

330

Midden-Delfland

-27

Midden-Groningen

449

Oosterhout Oss

310

Pijnacker-Nootdorp Renkum

427

13

Rheden

342

2

Roosendaal

308

Teylingen Valkenburg a/d Geul

360

Waardlanden Wassenaar

220

Westland Zuidplas KLASSE C

320

26

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting MC = Minicontainer DC = Duocontainer ZAK = Zak VC = verzamelcontainer LET OP: de hoeveelheden zijn weergegeven per aangesloten huisaansluiting.

Pagina 33 van 77

Kosten gft

18

14

18

11 23

14

21

21

19

12

20

23

62

59

57

53

53

53

52

52

47

46

43

42

42

41

37

12

18 6

24

64

92

Etten-Leur

62

Bloemendaal

85

Epe

91

268

Pijnacker-Nootdorp 244

65

Zuidplas

Hendrik-Ido-Ambacht 240

51

264

Wassenaar

37

233

36

Midden-Delfland

38

223

38

Emmen

30

34

De Ronde Venen

28

31

220

29

31

216

25

41

Enkhuizen

29

Teylingen

29

Rheden

26

Hoogeveen

52 32

Westland

36 17

10

Hoorn

19

11

Enschede

20

Leusden

34

20

20

11

Roosendaal

33

15

Assen

11

Ermelo

Eemsdelta

Midden-Groningen

Gulpen-Wittem

Waardlanden

Landgraaf

Valkenburg a/d Geul

Oss

Oosterhout

Aalsmeer

Dijk en Waard

Meppel

Renkum

0

Heerenveen

20

10

Doesburg

40

31

60

52

80

77

76

€ per aansluiting

€ per ton

Gemiddelde

Inzamelkosten

Overslag- en transportkosten

Etten-Leur

Pijnacker-Nootdorp

Bloemendaal

Hoorn

Wassenaar

Zuidplas

157 150 143 154

Teylingen

Midden-Delfland

128 124 121 118 129

Hendrik-Ido-Ambacht

77

272

170 180 176

Enkhuizen

208

206

189

178

90

De Ronde Venen

110

Westland

96

85

60

238

Enschede

109 96

62

Doesburg

91

50

87

75

43

92

Leusden

165

91

Hoogeveen

79

168

162

55

Rheden

158

62

Epe

154

62

Roosendaal

45

Emmen

62

Ermelo

Eemsdelta

Midden-Groningen

Gulpen-Wittem

Waardlanden

Landgraaf

Valkenburg a/d Geul

Oss

Oosterhout

Aalsmeer

Dijk en Waard

Renkum

Meppel

0

Heerenveen

100

48

Assen

64

153

143

200

148

300

282

348

400

Verwerkingskosten

Toelichting Kosten gft = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling, overslag en transport en verwerking van gft. Inzamelkosten gft = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling van gft (tot aan overslag). Deze kosten bestaan uit personele kosten, voertuigkosten, kosten inzamelmiddelen (kapitaallasten, beheer- en onderhoudskosten) en uitbestede kosten. Gemeenten die met de vereenvoudigde benchmark (benchmark-light) hebben meegedaan, hebben geen kostenspecificatie per afval- en grondstofstroom opgegeven. Deze gemeenten zijn blanco in het kostenfiguur opgenomen.

Pagina 34 van 77

Inzamelkosten gft per inzamelmiddel € per aansluiting en € per ton Gemeente

InzamelMC DC ZA VC strategie €/aansl €/aansl €/aansl €/aansl

MC €/ton

DC €/ton

ZAK €/ton

VC €/ton

Aalsmeer Assen Bloemendaal

52

180

De Ronde Venen

28

112

Dijk en Waard Doesburg

22

15

106

394

Epe

39

29

82

688

Ermelo

23

6

30

38

37

38

Eemsdelta Emmen Enkhuizen Enschede

Etten-Leur Gulpen-Wittem Heerenveen Hendrik-Ido-Ambacht Hoogeveen Hoorn Landgraaf Leusden Meppel Midden-Delfland Midden-Groningen Oosterhout Oss Pijnacker-Nootdorp Renkum Rheden

34

Roosendaal

34

Teylingen

31

101 109 7

Valkenburg a/d Geul Waardlanden Wassenaar

34

154

Westland Zuidplas

86

16

KLASSE C

38

21

121

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting MC = Minicontainer DC = Duocontainer ZAK = Zak VC = verzamelcontainer Inzamelkosten gft = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling van gft (tot aan overslag). Deze kosten bestaan uit personele kosten, voertuigkosten, kosten inzamelmiddelen (kapitaallasten, beheer- en onderhoudskosten) en uitbestede kosten. LET OP: de kosten zijn weergegeven per aangesloten huisaansluiting.

Pagina 35 van 77

541

2.3 Oud papier en karton (opk) Kosteneffectiviteit per inzamelstrategie kg per inwoner en € per aansluiting 52 51

Emmen

50

Leusden

49 48

Doesburg

47

Epe

46 45

De Ronde Venen

44

Opk gescheiden (kg/ inw)

Hoorn

Enkhuizen Hendrik-Ido-Ambacht

Rheden

43

Roosendaal

42

Etten-Leur

Midden-Delfland Wassenaar Pijnacker-Nootdorp

Zuidplas Bloemendaal

41 40 39

Westland

Assen

38 37 36

Enschede

Ermelo Hoogeveen

35 34 33 32 31

Teylingen

30 29 0

2

4

6

8

10

12

14

16

18

20

22

Kosten opk (€/aansl) Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting Opk gescheiden = de hoeveelheid gescheiden ingezameld oud papier en karton. Kosten opk = de totale kosten die gemoeid zijn met de inzameling, overslag en transport en verwerking van oud papier en karton (incl. opbrengsten).

Pagina 36 van 77

Opk gescheiden

31

35

36

82%

94%

93%

91%

96%

92%

86%

94% 43

90%

-7

83%

86%

90% -5

43

96%

-8

43

90%

-10 -8

43

81%

-9

42

91%

42

91%

42

95%

41

90%

39

70%

84%

84%

81%

89% 38

94%

39

92%

38

76%

83%

90%

81% 35

76%

20

86%

30

78%

40

77%

50

80%

60

46

46

46

47

47

47

47

47

48

49

50

50

44

45

51

44

45

50

44

97%

kg per inwoner (in de staaf weergegeven) bronscheidings% (op de staaf weergegeven)

56

Nagescheiden

-5

-4

-8

Gulpen-Wittem

Oss

Valkenburg a/d Geul

Epe

Enkhuizen

Hendrik-Ido-Ambacht

Meppel

Landgraaf

Oosterhout

De Ronde Venen

-4 -11

Emmen

-5

Heerenveen

-5 -11

Leusden

-5

Eemsdelta

-5

Doesburg

-5

Hoorn

-3

Renkum

Waardlanden

Pijnacker-Nootdorp

Zuidplas

Bloemendaal

Dijk en Waard

Aalsmeer

Westland

Assen

Enschede

Ermelo

Teylingen

Hoogeveen

Brongescheiden

-4 -14

-18

-10 -20

-7

-9

Rheden

-5 -12

Etten-Leur

-8

KLASSE C

-4

Midden-Delfland

-10 -8

Roosendaal

-9

Wassenaar

0

Midden-Groningen

10

In het restafval

OPK-keten in kaart

.

Waardlanden

Klasse C

Toelichting Opk gescheiden = de hoeveelheid (bron- en na)gescheiden opk. Opk in het restafval = de hoeveelheid opk die nog in het fijn restafval aanwezig is na nascheiding, bepaald op basis van sorteeranalyses. Bronscheidings % = de hoeveelheid opk die gescheiden is ingezameld (exclusief afkeur) als aandeel van de totale hoeveelheid opk die vrijkomt (gescheiden + in het restafval).

Pagina 37 van 77

Haalsysteem opk

Gemeente

Aantal Standaard Dekkingsgraad Dekkingsgraad Dekkingsgraad ophaalrondes volume minicontainers duocontainers losse bundels per jaar (liter)

Aalsmeer

73%

0%

0%

12

180

Assen

69%

0%

6%

16

240

Bloemendaal

47%

0%

0%

13

De Ronde Venen

87%

0%

0%

12

Dijk en Waard

0%

0%

100%

12

Doesburg

67%

0%

0%

8

140

Eemsdelta

83%

0%

17%

8

240

Emmen

0%

0%

100%

13

Enkhuizen

0%

0%

100%

13

Enschede

67%

0%

0%

12

Epe

0%

0%

100%

13

Ermelo

0%

0%

100%

12

Etten-Leur

79%

0%

0%

13

Gulpen-Wittem

0%

0%

100%

12

Heerenveen

85%

0%

0%

13

240

Hendrik-Ido-Ambacht

76%

0%

0%

12

240

Hoogeveen

0%

0%

100%

0

Hoorn

0%

0%

99%

26

Landgraaf

0%

0%

100%

12

Leusden

79%

0%

0%

13

240

Meppel

100%

0%

0%

13

240

Midden-Delfland

74%

0%

0%

13

240

Midden-Groningen

77%

0%

0%

11

240

Oosterhout

75%

0%

0%

13

240

Oss

0%

0%

100%

12

Pijnacker-Nootdorp

45%

0%

0%

13

240

Renkum

67%

0%

30%

12

240

Rheden

72%

0%

0%

12

180

Roosendaal

82%

0%

0%

26

240

Teylingen

0%

0%

0%

0

Valkenburg a/d Geul

0%

0%

100%

12

Waardlanden

62%

0%

0%

12

240

Wassenaar

61%

0%

0%

13

240

Westland

75%

0%

0%

13

240

Zuidplas

5%

0%

51%

12

KLASSE C

71%

79%

13

240

240

180

222

Toelichting Dekkingsgraad = percentage van het verzorgingsgebied waar met minicontainers/ duocontainers/ losse bundels wordt ingezameld. Aantal ophaalrondes per jaar= Indien verschillende inzamelfrequenties worden gehanteerd is het gewogen gemiddelde weergegeven. Standaard volume= volume minicontainer / duocontainer dat het meest wordt toegepast.

Pagina 38 van 77

Brengsysteem opk

Gemeente

Dekkingsgraad Containerbrengen dichtheid

Standaard Standaard type volume container (m3)

Aalsmeer

100%

655

Ondergronds

5

Assen

25%

127

Ondergronds

5

Bloemendaal

53%

250

Ondergronds

5

De Ronde Venen

13%

125

Inpandig

1

Dijk en Waard

100%

576

Ondergronds

5

Doesburg

33%

202

Ondergronds

5

Inpandig

1

1105

Ondergronds

5

Eemsdelta

0%

Emmen

100%

Enkhuizen

0%

Enschede

33%

197

Ondergronds

5

Epe

100%

1578

Ondergronds

5

Ermelo

100%

1705

Etten-Leur

21%

50

Ondergronds

5

358

Ondergronds

5

Gulpen-Wittem

0%

Heerenveen

101%

Hendrik-Ido-Ambacht

24%

52

Bovengronds

5

Hoogeveen

100%

2171

Ondergronds

5

Hoorn

1%

155

Landgraaf

100%

759

Ondergronds

5

Leusden

21%

98

Ondergronds

5

Meppel

100%

8306

Bovengronds

Midden-Delfland

26%

48

Ondergronds

5

Midden-Groningen

23%

123

Ondergronds

5

Oosterhout

26%

191

Ondergronds

Oss

100%

10531

Ondergronds

5

Pijnacker-Nootdorp

55%

66

Ondergronds

5

Renkum

3%

25

Bovengronds

1

Rheden

28%

754

Bovengronds

67

Roosendaal

18%

103

Ondergronds

5

Teylingen

100%

672

Ondergronds

5

Valkenburg a/d Geul

0%

Waardlanden

62%

162

Ondergronds

5

Wassenaar

29%

42

Ondergronds

5

Westland

100%

75

Inpandig

1

Zuidplas

43%

1193

Ondergronds

5

KLASSE C

57%

955

6

Toelichting Dekkingsgraad brengen = percentage van het verzorgingsgebied waar brengvoorzieningen worden toegepast. Containerdichtheid= aantal huisaansluitingen dat gemiddeld is aangesloten op een brengvoorziening. Standaard type/ volume containers= type/ volume container dat het meest wordt toegepast. Volumes inwerpopening= Het volume van de inwerpopening.

Pagina 39 van 77

Inzamelmiddel opk gestapelde bouw

.

Waardlanden

Klasse C Gemeente

Inzamelmiddel Verzamelcontainers bij het perceel

Waardlanden

2% 41%

52% 4%

Verzamelcontainers bij het perceel Verzamelcontainers in het perceel Geen

Betrokkenheid verenigingen

.

Waardlanden

Klasse C Betrokkenheid verenigingen

Gemeente

In deel gemeente leveren ze de beladers

Waardlanden

Losse bundels

2% 33%

11%

38%

16%

Ja, zij doen gehele inzameling incl.transport Ja, zij leveren de beladers In deel gemeente doen ze de hele inzameling In deel gemeente leveren ze de beladers Nee, gemeente doet de inzameling zelf

Verrekenwijze verenigingen

.

Waardlanden

Klasse C Gemeente

Waardlanden

Verrekenwijze verenigingen Ze ontvangen een garantieprijs met een opslag

10%10% 27% 53%

Anders Ze ontvangen een garantieprijs met een opslag Ze ontvangen vaste prijs per ton of per huish. Ze mogen de opbrengsten houden

Toelichting Welk inzamelmiddel wordt er bij gestapelde bouw toegepast? Welke rol spelen verenigingen bij de inzameling van oud papier en karton? Welke financiële verrekenwijze wordt er met de verenigingen toegepast? De in de cirkeldiagrammen weergegeven percentages geven aan hoeveel % van de gemeenten in KLASSE C een bepaald inzamelmiddel/ betrokkenheid / verrekenwijze toepast.

Pagina 40 van 77

Opk per inzamelmiddel kg per aansluiting Gemeente Aalsmeer

InzamelMC DC LOS VC strategie kg/aansl kg/aansl kg/aansl kg/aansl 109

10

Bloemendaal

101

65

De Ronde Venen

90

Assen

Dijk en Waard

118 40

Doesburg

71

Eemsdelta

90

53 73

112

Emmen Enkhuizen Enschede

91

Epe

44 79

Ermelo

73

Etten-Leur

107

Gulpen-Wittem

9 9 60

104

Heerenveen

120

11

Hendrik-Ido-Ambacht Hoogeveen

73

4

62

21

Hoorn Landgraaf Leusden

96

37

107

94

Meppel Midden-Delfland Midden-Groningen Oosterhout Oss

90

1

Pijnacker-Nootdorp

92

Renkum

93

57

Rheden

108

34

Roosendaal

99

31

103

Teylingen

70

Valkenburg a/d Geul

81

Waardlanden

143

24

Wassenaar

85

117

Westland Zuidplas KLASSE C

99

92

130

93

43

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting MC = Minicontainer DC = Duocontainer LOS = Losse bundels VC = verzamelcontainer LET OP: de hoeveelheden zijn weergegeven per aangesloten huisaansluiting.

Pagina 41 van 77

-200

Inzamelkosten -82

-100 -141

Overslag- en transportkosten -86 -89 -67 -69 -110 -112 -87 -92 -93 -93 -99 -110 -109 -111 -92 -69 -99

Hoorn

Etten-Leur

-50

Hoorn

19 20

-11 -12 -10

290 254 266

Etten-Leur

15 17 27

19

15 27

210

197

12 14 26

Westland

Westland 185

Wassenaar

Pijnacker-Nootdorp 154 180

254 262

Wassenaar

202 223 207 193

Midden-Delfland

Enkhuizen

-7

Midden-Delfland

20

144

-11

Enschede

-4

20

Pijnacker-Nootdorp

Hendrik-Ido-Ambacht 138 143

16

Enkhuizen

12

Doesburg 109

12

Epe

Enschede

-9

Roosendaal

-9

124

11

-9

115

9 11

-12

103

8

21

Roosendaal

171 196 178 173 196

Doesburg

Epe

132

20

Rheden

-8

19

De Ronde Venen

-10

21

84

30

91

7

7

3

-7

Bloemendaal

6

16

Hendrik-Ido-Ambacht

3

3

2

16

Rheden

84

14

74

-16

De Ronde Venen

67

Bloemendaal

3

9

Zuidplas

5

65

Emmen

120 127

51

-10

Leusden

-7

38

10

Zuidplas

171

Hoogeveen

300

38

400 Assen

€ per ton

34

9

-6

20

Emmen

Ermelo

9

-7

Teylingen

0 Teylingen

20

Hoogeveen

109

Assen

200 30

Eemsdelta

0

Leusden

100 28

Midden-Groningen

Waardlanden

Gulpen-Wittem

Valkenburg a/d Geul

Landgraaf

Oss

Oosterhout

Dijk en Waard

Aalsmeer

Renkum

Meppel

Heerenveen

10

Ermelo

Eemsdelta

Midden-Groningen

Waardlanden

Gulpen-Wittem

Valkenburg a/d Geul

Landgraaf

Oss

Oosterhout

Dijk en Waard

Aalsmeer

Renkum

Meppel

-20

Heerenveen

Kosten opk

€ per aansluiting

40

26 27 30

-7 -10 -10

309

Verwerkingskosten

Toelichting Kosten opk = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling, overslag en transport en verwerking van oud papier en karton.

Inzamelkosten opk = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling van opk (tot aan overslag). Deze kosten bestaan uit personele kosten, voertuigkosten, kosten inzamelmiddelen (kapitaallasten, beheer- en onderhoudskosten) en uitbestede kosten.

Pagina 42 van 77

Inzamelkosten opk per inzamelmiddel € per aansluiting en € per ton Gemeente

InzamelMC DC LOS VC strategie €/aansl €/aansl €/aansl €/aansl

MC €/ton

DC €/ton

LOS €/ton

VC €/ton

Aalsmeer Assen Bloemendaal

27

7

264

105

17

26

236

354

De Ronde Venen Dijk en Waard Doesburg Eemsdelta Emmen Enkhuizen Enschede Epe

17

2

217

240

Ermelo Etten-Leur Gulpen-Wittem Heerenveen Hendrik-Ido-Ambacht Hoogeveen Hoorn Landgraaf Leusden Meppel Midden-Delfland

20

43

26

28

284

489

17

5

160

154

Midden-Groningen Oosterhout Oss Pijnacker-Nootdorp Renkum Rheden Roosendaal Teylingen

8

108

Valkenburg a/d Geul Waardlanden Wassenaar

26

38

308

323

Westland Zuidplas KLASSE C

22

23

4

20

18

250

247

34

232

226

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie

Toelichting MC = Minicontainer DC = Duocontainer LOS = Losse bundels VC = verzamelcontainer Inzamelkosten opk = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling van opk (tot aan overslag). Deze kosten bestaan uit personele kosten, voertuigkosten, kosten inzamelmiddelen (kapitaallasten, beheer- en onderhoudskosten) en uitbestede kosten. LET OP: de kosten zijn weergegeven per aangesloten huisaansluiting.

Pagina 43 van 77

2.4 Plastic, metalen en drankenkartons Pmd gescheiden

16

21

23

23

24

28

28

28

29

29

31

38

38

0%

37

90%

51%

67%

52%

87%

89%

30

84%

83%

62%

79%

75% 28

19

69%

19

85%

27

87%

26

17%

0%

73%

63% 22

76%

20

64%

57%

71% 19

26

17

40

41

11

31 18

25 16

-8

-15 -12 -13

-7

-8

-8

-12

-9

-4

-5

-5

-6

-10 -8

-18

-6

-4

-6

-5

-5

Etten-Leur

-11 -13 -12

Oosterhout

-17

Emmen

8

0 -10

19

69%

18

77%

18

61%

61% 17

26

Midden-Delfland

13

78%

10

49%

20

0%

30

59%

40

83%

50

87%

kg gescheiden per inwoner (in de staaf weergegeven) bronscheidings% (op de staaf weergegeven)

-17

-18

-38

-20

Brongescheiden

Nagescheiden

Wassenaar

Dijk en Waard

Hoorn

Doesburg

Waardlanden

Enkhuizen

Epe

Leusden

Gulpen-Wittem

Hoogeveen

Teylingen

Landgraaf

Valkenburg a/d Geul

Renkum

Hendrik-Ido-Ambacht

Westland

Oss

Eemsdelta

Midden-Groningen

Aalsmeer

Roosendaal

Assen

Meppel

Rheden

Heerenveen

Enschede

De Ronde Venen

Pijnacker-Nootdorp

Zuidplas

Ermelo

-40

Bloemendaal

-30

In het restafval

PMD-keten in kaart

.

Waardlanden

Klasse C

Toelichting Pmd gescheiden = de hoeveelheid (bron- en na)gescheiden pmd, exclusief afkeur. Pmd in het restafval = de hoeveelheid pmd die nog in het fijn restafval aanwezig is na nascheiding. Bronscheidings % = de hoeveelheid brongescheiden pmd als aandeel van de totale hoeveelheid pmd die vrijkomt (gescheiden + in het restafval).

Pagina 44 van 77

Haalsysteem pmd

Gemeente

Aantal Standaard Dekkingsgraad Dekkingsgraad Dekkingsgraad ophaalrondes volume minicontainers duocontainers zakken per jaar (liter)

Aalsmeer

0%

0%

0%

0

Assen

69%

Bloemendaal

0%

0%

15%

31

0%

100%

26

De Ronde Venen Dijk en Waard

0%

0%

100%

26

79%

0%

0%

26

240

Doesburg

72%

0%

28%

17

240

Eemsdelta

0%

0%

0%

0

Emmen

79%

0%

0%

17

240

Enkhuizen

60%

0%

0%

13

240

Enschede

59%

0%

0%

13

240

Epe

75%

0%

0%

13

240

Ermelo

0%

0%

0%

0

Etten-Leur

0%

0%

0%

0

Gulpen-Wittem

0%

0%

100%

26

Heerenveen

0%

0%

0%

0

Hendrik-Ido-Ambacht

0%

0%

100%

52

Hoogeveen

79%

0%

0%

26

240

Hoorn

64%

0%

29%

13

240

Landgraaf

0%

0%

100%

26

Leusden

77%

0%

0%

26

240

Meppel

71%

0%

29%

27

240

Midden-Delfland

77%

0%

0%

26

240

Midden-Groningen

0%

0%

100%

26

Oosterhout

0%

0%

100%

26

Oss

0%

0%

100%

26

Pijnacker-Nootdorp

50%

0%

0%

26

240

Renkum

1%

0%

96%

52

240

Rheden

0%

0%

100%

26

Roosendaal

0%

0%

100%

26

Teylingen

42%

0%

58%

26

Valkenburg a/d Geul

0%

0%

100%

26

Waardlanden

62%

0%

0%

13

Wassenaar

0%

0%

0%

0

Westland

11%

0%

0%

26

Zuidplas

0%

0%

100%

26

KLASSE C

63%

82%

26

240

180 240 240 233

Toelichting Dekkingsgraad = percentage van het verzorgingsgebied waar met minicontainers/ duocontainers/ zakken wordt ingezameld. Aantal ophaalrondes per jaar= Indien verschillende inzamelfrequenties worden gehanteerd is het gewogen gemiddelde weergegeven. Standaard volume= volume minicontainer / duocontainer dat het meest wordt toegepast.

Pagina 45 van 77

Brengsysteem pmd

Gemeente Aalsmeer

Dekkingsgraad Containerbrengen dichtheid

Standaard Standaard type volume container (m3)

0%

Assen

15%

119

Ondergronds

Bloemendaal

100%

1153

Bovengronds

266

Ondergronds

5

48

Ondergronds

5

De Ronde Venen

0%

Dijk en Waard

21%

Doesburg

0%

Eemsdelta

0%

Emmen

21%

5

Enkhuizen

0%

Enschede

100%

274

Ondergronds

5

Epe

25%

258

Ondergronds

5

719

Pers

5

384

Ondergronds

5

79

Ondergronds

5

35

Ondergronds

5

Ermelo

0%

Etten-Leur

100%

Gulpen-Wittem

0%

Heerenveen

0%

Hendrik-Ido-Ambacht

0%

Hoogeveen

21%

Hoorn

0%

Landgraaf

0%

Leusden

23%

Meppel

0%

Midden-Delfland

23%

Midden-Groningen

0%

Oosterhout

0%

Oss

0%

Pijnacker-Nootdorp

50%

40

Ondergronds

5

Renkum

3%

25

Bovengronds

1

Rheden

0%

Roosendaal

100%

1038

Ondergronds

4

Teylingen

0%

Valkenburg a/d Geul

0%

Waardlanden

0%

Wassenaar

0%

Westland

89%

517

Ondergronds

Zuidplas

0%

KLASSE C

42%

312

5

Toelichting Dekkingsgraad brengen = percentage van het verzorgingsgebied waar brengvoorzieningen worden toegepast. Containerdichtheid= aantal huisaansluitingen dat gemiddeld is aangesloten op een brengvoorziening. Standaard type/ volume containers= type/ volume container dat het meest wordt toegepast. Volumes inwerpopening= formaat inwerptrommel.

Pagina 46 van 77

Inzamelmiddel pmd gestapelde bouw

.

Waardlanden

Klasse C Gemeente

Waardlanden

Inzamelmiddel Nascheiding 2% 2% 11% 30%

55%

Verzamelcontainers bovengronds Verzamelcontainers ondergronds Perscontainers ondergronds

Zak Nascheiding

Toelichting Welk inzamelmiddel wordt er voornamelijk toegepast bij de gestapelde bouw? De in het cirkeldiagram weergegeven percentages geven aan hoeveel % van de gemeenten in KLASSE C het inzamelmiddel toepast.

Pagina 47 van 77

Pmd per inzamelmiddel kg per aansluiting Inzamelstrategie

Gemeente

Scheiding Scheiding MC DC ZAK VC NA bij bij kg/aansl kg/aansl kg/aansl kg/aansl kg/aansl laagbouw hoogbouw

Aalsmeer

54

Assen Bloemendaal

34

De Ronde Venen

44

Dijk en Waard

115

Doesburg

106

3

Eemsdelta

46

Emmen Enkhuizen

64

Enschede

73

73

36

Epe

75

37

Ermelo

30

Etten-Leur

88

Gulpen-Wittem

59

Heerenveen

42

Hendrik-Ido-Ambacht

70

Hoogeveen

8

Hoorn

25

Landgraaf

58

Leusden

96

45

Meppel Midden-Delfland

78

2

Midden-Groningen

55

Oosterhout

83

Oss

57

Pijnacker-Nootdorp

78

Renkum

70

55 60

Rheden

40

Roosendaal

34

18

Teylingen Valkenburg a/d Geul Waardlanden

52 61

46

Wassenaar

90

Westland

49

Zuidplas

41

KLASSE C

82

54

31

Basis-systeem Servicedifferentiatie Tariefdifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie Uitsluitend bronscheiding Bron- en nascheiding Uitsluitend nascheiding

Toelichting MC = Minicontainer DC = Duocontainer ZAK = Zak VC = verzamelcontainer NA = Nascheiding LET OP: de hoeveelheden zijn weergegeven per aangesloten huisaansluiting, uitgezonderd bij nascheiding.

Pagina 48 van 77

46

0 Aalsmeer

236

Doesburg

299 303 303 306

343 348 375 389

Leusden Emmen De Ronde Venen Zuidplas Westland Epe Hoogeveen Hendrik-Ido-Ambacht Assen

KLASSE C Hoorn

Enkhuizen

Bloemendaal

598

535

Roosendaal

30

Teylingen

Pijnacker-Nootdorp

Midden-Delfland

31

29

Hoogeveen

Enschede

29

28

27

26

Emmen

Roosendaal

Epe

Bloemendaal

35 40

40

Pijnacker-Nootdorp

530

Midden-Delfland

465

427

24

Hendrik-Ido-Ambacht

25

23

KLASSE C

321

Leusden

23

312

23

21

20

Hoorn

Etten-Leur

Assen

19

16

16

13

30

Teylingen

Doesburg

298

Enkhuizen

De Ronde Venen

284

Rheden

Rheden

269

6

5

20

Enschede

Zuidplas

Ermelo Westland

Wassenaar

Waardlanden 222

Waardlanden

Valkenburg a/d Geul

Etten-Leur

Valkenburg a/d Geul

Renkum

10

Wassenaar

Oss Renkum

Oss

Oosterhout

Midden-Groningen Oosterhout

Meppel Midden-Groningen

Meppel

Landgraaf

Heerenveen Landgraaf

Heerenveen

200

Gulpen-Wittem

400 Eemsdelta

600 Gulpen-Wittem

703

800

Ermelo

€ per ton

Eemsdelta

Dijk en Waard

Aalsmeer

0

Dijk en Waard

Inzamelkosten pmd

€ per aansluiting

Toelichting Inzamelkosten pmd = de kosten die gemoeid zijn met de inzameling van pmd (tot aan overslag). Deze kosten bestaan uit personele kosten, voertuigkosten, kosten inzamelmiddelen (kapitaallasten, beheer- en onderhoudskosten) en uitbestede kosten. De inzamelkosten betreffen uitsluitend de kosten van het brongescheiden pmd. De inzamelkosten van nagescheiden pmd zijn inbegrepen bij de inzamelkosten van fijn restafval, weergegeven in paragraaf 2.1.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: http://raad.hardinxveld-giessendam.nl/api/v1/meetings/1195/documents/35210