CConstaterende datHardenberg
Koppel je AI →
Document · PDF

Getekende begroting

gemeenteraad 19 november 2024, gemeente HardenbergBij agendapunt: Begroting 202532.555 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

(COELO) in de gemeente Hardenberg een bedrag van € 864. In 2023 was dit bedrag € 848. Onze gemeente staat nu op plaats 50 (in 2023: 67) van de gemeenten met de laagste woonlasten in Nederland (totaal 345 (deel)gemeenten).

Het landelijke gemiddelde is een bedrag van € 994. In de Provincie Overijssel is het

gemiddelde € 934. (Bron: Coelo, atlas van de lokale lasten 2024). In de tabel woonlasten

omliggende gemeenten, hieronder, ziet u de woonlasten van de omliggende gemeenten. Woonlasten omliggende gemeenten Omliggende gemeenten X

Woonlasten per huishouden Landelijke rangorde X

(aantal (deel) gemeenten

(Bedragen in euro)

X

Ommen

831

26

Zwolle

854

44

Hardenberg

864

50

De Wolden

868

53

Dalfsen

874

57

Staphorst

879

59

Hoogeveen

923

93

Twenterand

977

170

Coevorden

1036

230

345)

(Bron: Coelo, atlas van de lokale lasten 2024)

Uit de COELO-atlas 2024 blijkt dat COELO uitgaat van een tarief afvalstoffenheffing voor meerpersoonshuishoudens in de gemeente Hardenberg van € 253. COELO

geeft aan dat gewerkt wordt met aannames omtrent de aangeboden hoeveelheid afval. Dit doen zij om de verschillende gemeenten goed met elkaar te kunnen vergelijken. In

Hardenberg blijken de werkelijke cijfers echter te verschillen met de gedane aannames

door COELO. In 2024 betalen huishoudens aan vastrecht € 170. Daarbij komen de kosten per aanbieding van restafval. Het gemiddeld aantal aanbiedingen van de restafval 240 liter-

container bedroeg in 2023 gemiddeld 7 aanbiedingen. Vermoedelijk is dit aantal voor 2024 nagenoeg gelijk. Dit resulteert in een totale gemiddelde aanslag afvalstoffenheffing van € 244,20 (170 + 74,20). Een verschil van € 9.

81

Gemiddelde woonlasten gemeente Hardenberg De werkelijke gemiddelde woonlasten bedragen in 2024 in de gemeente Hardenberg voor een woning met een gemiddelde WOZ-waarde van € 376.079,(bron: COELO) en 7 aanbiedingen van de 240 liter restafvalcontainer: Tarief 2024 (Bedragen in euro)

X

Onroerende zaakbelastingen

322

Afvalstoffenheffing (vastrecht en variabel)

244

Rioolheffing

289

Totale gemiddelde aanslag 2024

855

Kwijtscheldingsbeleid Voor belastingplichtigen, die niet in staat zijn bepaalde gemeentelijke belastingen te betalen, is kwijtschelding mogelijk op grond van de Gemeentewet en de Invorderingswet. Kwijtschelding is uitsluitend mogelijk voor de onroerende zaakbelastingen, de

afvalstoffenheffing en de rioolheffing. Of kwijtschelding wordt verleend hangt af van de

betalingscapaciteit van belastingplichtigen. Bij de bepaling daarvan houden we rekening met 100% van de kosten van levensonderhoud zoals opgenomen in de landelijke richtlijnen voor het kwijtscheldingsbeleid. Sinds 1 januari 2018 is ook de kostendelersnorm uit de

participatiewet van toepassing. Daarnaast wordt op drie onderdelen een ruimhartiger kwijtscheldingsbeleid uitgevoerd. Dit wordt bereikt door bij de berekening van de

betalingscapaciteit een hogere inkomensnorm voor personen met een pensioengerechtigde

leeftijd of ouder te hanteren, de netto kosten van de kinderopvang als uitgave aan te merken en maximaal gebruik te maken van het verhogen van de toegestane financiële middelen

Dit betekent dat de kwetsbare groepen in Hardenberg in 2025 een beroep kunnen blijven doen op de mogelijkheden tot kwijtschelding van de OZB, de afvalstoffenheffing en de rioolheffing.

Totaal is € 511.000 begroot voor kwijtschelding en is als volgt opgebouwd:

Afvalstoffenheffing € 244.700, rioolheffing € 265.300 en OZB € 1.000. Het kwijtschelden van OZB komt tot nu toe niet veelvuldig voor. Kostendekkendheid

Kostendekkendheid Afvalstoffenheffing 2025 Lasten taakveld 7.2, 7.3, inclusief (omslag)rente

-€ 5.328.700

Baten taakveld 7.2, 7.3, exclusief heffingen

€ 728.000

Netto lasten taakveld 7.2

-€ 4.600.700

Toe te rekenen lasten Overhead

-€ 199.000

BTW

-€ 985.470

82

Kwijtschelding

-€ 244.770

Totaal lasten

-€ 6.029.940

Baten

€ 6.140.190

Lagere baten door dotatie aan voorziening

-€ 110.250

Totaal baten heffing incl. mutatie voorziening Dekkingspercentage

100%

€ 6.029.940

Kostendekkendheid Afvalstoffenheffing 2025 (excl. voorziening) Baten

€ 6.140.190

Lasten

-€ 6.029.940

Kostendekkendheid

101,83%

Kostendekking rioolheffing 2025

Lasten taakveld 7.2, inclusief (omslag)rente

-€ 6.434.140

Baten taakveld 7.2, exclusief heffingen

€ 420

Netto lasten taakveld 7.2

-€ 6.433.720

Toe te rekenen lasten Overhead

-€ 1.148.000

BTW

-€ 1.146.570

Kwijtschelding

-€ 265.300

Overige kosten

-€ 259.230

Totaal lasten

-€ 9.252.820

Baten

€ 8.643.200

Hogere baten door onttrekking van voorziening

€ 609.620

Totaal baten heffing Dekkingspercentage

100%

€ 9.252.820

Kostendekkendheid rioolheffing (excl. voorziening) 2025 Baten

€ 8.643.200

Lasten

-€ 9.252.820

Percentage

93,41%

Kostendekkendheid rioolheffing (incl. voorziening) 2025 Baten

€ 9.252.820

83

Lasten

-€ 9.252.820

Percentage

100%

Kostendekking lijkbezorging 2025 Lasten taakveld 7.5, inclusief (omslag)rente

-€ 461.857

Baten taakveld 7.5, exclusief heffingen

€ 1.170

Netto kosten taakveld

-€ 460.687

Toe te rekenen lasten Overhead

-€ 191.408

BTW

€0

Kwijtschelding

€0

Totaal lasten

-€ 652.095

Totaal baten heffing Kostendekkendheid

80,42%

€ 524.411

Kostendekkendheid marktgelden 2025 Lasten taakveld 3.1, inclusief (omslag)rente

-€ 62.602

Baten taakveld 3.1, exclusief heffingen

€0

Netto kosten taakveld

-€ 62.602

Toe te rekenen lasten Overhead

-€ 9.816

Kwijtschelding

€0

BTW

€0

Totale kosten

-€ 72.418

Totale baten Kostendekkendheid

83,46%

€ 60.443

Lasten

Totaal

€ 4.572.359 € 3.757.266

82%

€ 1.616.212 € 1.375.873

85%

€ 114.086

€ 72.844

64%

€ 824.647

€ 768.271

93%

Hoofdstuk 1

Algemene dienstverlening

Paragraaf 1.1 Burgerlijke stand Paragraaf 1.2

Reisdocumenten en Nederlandse identiteitskaart

84

Baten

Kostendekkendheid

Kostendekkendheid leges 2025

Paragraaf 1.3 Rijbewijzen

€ 282.940

€ 308.230

109%

€ 16.415

€ 8.944

54%

Paragraaf 1.7 Overige Publiekszaken

€ 103.321

€ 60.047

58%

Paragraaf 1.8 Gemeentearchief

€ 19.538

€ 22.485

115%

Paragraaf 1.9 Bijzondere wetten

€ 223.095

€ 121.831

55%

Paragraaf 1.10 Diversen

€ 32.170

€ 13.221

41%

Paragraaf 1.4

Verstrekking in het kader van basisregistratie personen

Paragraaf 1.5 Bestuursstukken Paragraaf 1.6 Vastgoedinformatie

Hoofdstuk 2

Dienstverlening en besluiten in het kader van de omgevingswet

€ 2.340.207 € 2.349.927

100%

Paragraaf 2.2 Voorfase

€ 141.183

44%

Paragraaf 2.3 Activiteiten m.b.t. bouwwerken

€ 1.997.738 € 2.190.552

110%

€ 15.466

€ 7.496

48%

Paragraaf 2.5 Milieubelastende activiteiten

€ 29.008

€ 29.008

100%

Paragraaf 2.6 Lozingsactiviteiten

€ 866

€ 840

97%

Paragraaf 2.7 Aanlegactiviteiten

€ 18.560

€ 8.888

48%

Paragraaf 2.8 Overige activiteiten

€ 86.611

€ 16.110

19%

Paragraaf 2.9 Maatwerkvoorschriften

€ 8.960

€ 8.960

100%

Paragraaf 2.11 Overige tarieven

€ 7.053

€ 6.589

93%

Paragraaf 2.12 Modaliteiten

€ 34.763

€ 34.734

100%

Paragraaf 2.1 Algemene bepalingen

Paragraaf 2.4

Activiteiten m.b.t. cultureel erfgoed en werelderfgoed

€ 62.051

Paragraaf 2.10 Gelijkwaardigheid

Paragraaf 2.13 Vermindering

€ -15.300

Paragraaf 2.14 Teruggaaf Hoofdstuk 3

Dienstverlening vallend onder dienstenrichtlijn en niet vallend onder hoofdstuk 2

€ 615.940

€ 31.466

5%

€ 124.844

€ 13.976

11%

Paragraaf 3.4 Organiseren evenement of markt

€ 470.597

€ 7.729

2%

Paragraaf 3.5 Standplaatsen

€ 5.661

€ 2.095

37%

€ 14.839

€ 7.665

52%

Paragraaf 3.1 Horeca Paragraaf 3.2 Seksbedrijven Paragraaf 3.3 Winkeltijdenwet

Paragraaf 3.6 Huisvestingswet 2014 Paragraaf 3.7 Kinderopvang Paragraaf 3.8 In dit hoofdstuk niet benoemd besluit

85

Toelichting legestabel

Per hoofdstuk van de legestarieventabel is het percentage kostendekkendheid berekend. Zo wordt inzichtelijk welke mate van kostendekkendheid van toepassing is per hoofdstuk. Een

aantal paragrafen hebben in financiële zin een zeer bescheiden omvang en zijn aangegeven met “-“

De totale verordening overstijgt niet de 100% kostendekkingsnorm. Binnen de paragrafen en daarmee ook binnen de hoofdstukken is kruissubsidiëring toegestaan. Kruissubsidiëring is

het bewust hanteren van lagere legestarieven voor de ene dienst en het hanteren van hogere legestarieven voor de andere dienst. Een voorbeeld hiervan zijn de rijbewijzen. Voor

rijbewijzen ( hoofdstuk 1, paragraaf 1.3) overstijgt de geraamde opbrengst net de geraamde toe te rekenen kosten. De gehanteerde tarieven voor de rijbewijzen betreffen de maximaal

wettelijke tarieven. Het tarief hoeft niet te worden aangepast omdat de totale verordening de 100% kostendekkingsnorm niet overschrijdt.

In Hoofdstuk 1 van de tarieventabel zijn voor diverse belastbare feiten maximum wettelijke tarieven van toepassing, bijvoorbeeld voor rijbewijzen, paspoorten etc. Deze wettelijk

maximumtarieven worden op een later moment aangepast, zodra deze gegevens definitief bekend worden gemaakt door het Rijk.

Binnen Hoofdstuk 2 vallen de belastbare feiten ten behoeve van de Omgevingswet. Deze is in werking getreden op 1 januari 2024, tegelijk met de Wet Kwaliteitsborging (Wkb). De

Omgevingswet staat voor een goede balans tussen het benutten en beschermen van de

fysieke leefomgeving. De Wkb heeft als doel de bouwkwaliteit door privatisering van het bouwtoezicht te verbeteren.

Voor dit onderdeel kan specifiek worden aangegeven dat de tarieven voor de kleine

bouwactiviteiten minder kostendekkend zijn dan de tarieven voor een grote bouwactiviteit.

Dit is een bewuste keuze en als zodanig niet afwijkend van de landelijke tendens en ook niet onredelijk.

De kostendekkendheid voor Hoofdstuk 3 komt uit op 5%. Binnen dit hoofdstuk zijn onder

meer de belastbare feiten inzake de Alcoholwet, Evenementen en Kinderopvang opgenomen. De meeste gemeenten kiezen er voor om de tarieven in deze titel niet te hoog vast te stellen.

86

Weerstandsvermogen en risicobeheersing Inleiding en wettelijk kader In deze paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing geven we informatie over: - het beleid omtrent de weerstandscapaciteit, het weerstandsvermogen en de risico’s - een overzicht van de risico’s

- een berekening van de weerstandscapaciteit

- de verplicht op te nemen kengetallen (de netto schuldquote, de netto schuldquote

gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen, solvabiliteitsratio, grondexploitatie, structurele exploitatieruimte en belastingcapaciteit)

- een beoordeling van de kengetallen in relatie tot de financiële positie.

Met de informatie in deze paragraaf geven wij uitvoering aan artikel 11 lid 2 van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV).

Het beleid omtrent weerstandscapaciteit, weerstandsvermogen en de risico’s Ons beleid De weerstandscapaciteit is in het BBV omschreven als

“de middelen en mogelijkheden waarover de gemeente beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken”. De beschikbare weerstandscapaciteit berekenen wij op basis van: - De omvang van de algemene reserve (vrij aanwendbaar gedeelte); - De eventueel ongebruikte belastingcapaciteit; - De omvang van stille reserves (indien aanwezig); - De ruimte in de structurele begroting. Het uitgangspunt voor ons weerstandsvermogen is:

‘Wij streven naar weerstandsvermogen dat groter is dan de omvang van de risico's. Daarvoor willen we inzicht in en beheersing van de risico’s en een goede balans tussen de bestuurlijke ambitie en de daarmee gepaard gaande risico’s’. Onze doelstelling is: • •

het handhaven van een gezonde financiële positie;

het voorkomen dat ingrijpende beleidswijzigingen noodzakelijk worden bij niet afgedekte risico’s.

Een risico definiëren wij als: een kans op een gebeurtenis dat een nadelig effect kan hebben op de organisatie, de doelen die zijn gesteld en / of de financiële positie. De risico’s zijn onderverdeeld naar drie categorieën:

- Mogelijke financiële tegenvallers die samenhangen met de uitvoering van bepaalde

activiteiten. Voorbeelden zijn het ondernemersrisico bij grondexploitaties en het risico op overschrijding van budgetten bij openeinde-regelingen.

87

- Voorzienbare tekorten op reguliere budgetten. De tekorten zijn min of meer duidelijk. Zeker

waar de tekorten een structureel karakter hebben, heeft het vanuit bedrijfseconomisch oogpunt de voorkeur dit op te lossen binnen de exploitatie.

- (Ongewenste) schommelingen van budgetten, waardoor behoefte ontstaat in egalisatie van

jaarlasten. Riolering en wegen zijn hiervan de belangrijkste voorbeelden. Als de noodzakelijke onderhoudslasten structureel in de begroting zijn geraamd is er geen sprake van een risico dat relevant is voor het weerstandsvermogen.

Voor de berekening van de benodigde omvang van het weerstandsvermogen is alleen de eerste categorie van belang voor het bepalen van het benodigde weerstandsvermogen.

Risicoprofiel Wij hebben de mogelijke risico’s, inclusief hun oorzaken en gevolgen in beeld gebracht. De totale omvang van de risico’s bedraagt bruto € 49 miljoen. Dit is € 8 miljoen lager dan de vorige risico-inventarisatie (in de jaarrekening 2023). Dit komt doordat: -

De risico’s die samenhangen met het beëindigen van de dienstverlening aan Ommen

per 1 januari 2025 vervallen. Dit betreft een bedrag van € 3,2 miljoen. Het deel van de taakstelling dat (nu) niet is gerealiseerd, is als incidenteel of structureel budget in de begroting opgenomen.

-

De omvang van het risico op hogere uitgaven voor de uitvoering van de Jeugdwet en de Wet maatschappelijk ondersteuning kan worden verlaagd met € 1,2 miljoen. Dit is mogelijk gelet op de uitgaven in 2023 en de prognose 2024. Met name omdat er geen grote overschrijdingen zijn van de Wmo-budgetten.

-

De omvang van de garantstellingen die wij hebben verleend, is verlaagd. Het effect op het risicobedrag is ongeveer € 4 miljoen.

Voor de berekening van het benodigde weerstandsvermogen houden we rekening met de

kans dat een gebeurtenis zich voordoet en het financieel gevolg van een gebeurtenis (= kans * financiële impact). Niet alle risico's zullen zich tegelijkertijd en in dezelfde omvang voor

doen. Het resultaat is dat met een beschikbare weerstandscapaciteit van € 17 miljoen het

voor 90% zeker is dat de risico's zijn afgedekt. Toelichting risico’s

We hebben 53 risico’s met een financieel gevolg. De risico’s hebben we ingedeeld. Daarbij zijn we uitgegaan van de mogelijke omvang van een risico en de kans dat een risico zich voordoet. In de tabel ziet u de verdeling van de risico’s.

88

We beschrijven de mogelijke risico’s met een enorme of substantiële impact en waarbij de kans dat die zich voordoet groter is dan 50%. 1.

Grondexploitaties

€ 2.649.000

In de Nota Grondexploitatie 2025 en de paragraaf Grondbeleid worden de risico’s beschreven in de grondexploitaties. De grootste risico’s zijn: •

Hogere kosten voor de aanleg van het openbaar gebied.

•

Vertraging in de uitgifte als gevolg van marktontwikkelingen.

•

Het tot stand komen van de verschillende bestemmingsplannen binnen Marslanden II.

In de berekening van het benodigde weerstandsvermogen hebben we dit risico voor 90% meegenomen.

In deze risicoberekening is niet opgenomen dat de prijs die is betaald voor aangekochte

gronden niet wordt terugverdiend als de uitgifte voor woningbouw of bedrijfskavels niet doorgaat. Voor een goede inschatting van zo’n risico is een analyse nodig. Gelet op de huidige vraag naar woningen en bedrijfskavels lijkt het risico beperkt.

Verder zijn we met de Belastingdienst in overleg over de toepassing van Vennootschapsbelasting over de winsten van de grexen. Benodigde risicoreserve Nota grondexploitatie (grex) Benodigde risicoreserve per grex

Nota grex 2025

(Bedragen in euro x €1.000)

X

Centrumplan Hardenberg

414

Centrumplan Dedemsvaart

50

Hardenberg Wonen

0

Hardenberg Werken

855

Marslanden II

713

Overige projecten

617

Totaal

2.649

89

4.

Informatiebeveiliging

€3.900.000

Als gemeente werken we veel met waardevolle en privacygevoelige informatie, die steeds meer tijd- en plaats onafhankelijk beschikbaar moet zijn. Daarvoor gebruiken we allerlei

systemen. Door maatschappelijke- en technologische ontwikkelingen is het belangrijk de risico’s op uitval en van de veiligheid van informatie onder ogen te zien. We zorgen voor

bewustwording van de risico’s en nemen beheersmaatregelen. Desondanks blijft het risico dat onze systemen uitvallen. Door cybercrime of een technische storing. Als vervanging of

herstel van systemen nodig is buiten de reguliere vervangingsperiode zijn extra investeringen nodig. In de berekening van het benodigde weerstandsvermogen hebben we dit risico voor 50% meegenomen. 5.

Uitvoering van de Jeugdwet en de WMO

€

3.500.000

De Jeugdwet en de Wet maatschappelijke ondersteuning zijn openeinderegelingen. Het aantal mensen dat zorg nodig heeft, kan toenemen. Wij hebben de plicht inwoners te

ondersteunen. Een overschrijding van het budget in de begroting is geen reden om deze ondersteuning niet te bieden. Als meer zorg nodig is, stijgen de kosten. Wij werken aan

maatregelen om de stijging van de kosten te beheersen en zo mogelijk kosten te verlagen. In de berekening van het benodigde weerstandsvermogen hebben we dit risico voor 90% meegenomen. 6.

Budgetoverschrijding Participatiewet, IOAW, IOAZ en Bbz

€

1.000.000

Wij ontvangen van het Rijk een gebundelde uitkering (BUIG) voor het bekostigen van de

uitkeringen in het kader van de Participatiewet, IOAW, IOAZ en Bbz 2004 (levensonderhoud startende ondernemers) en voor de inzet van loonkostensubsidie. Wij zijn zelf

verantwoordelijk voor het beleid rondom de uitkeringen en de loonkostensubsidie, en voor de uitvoering ervan. De financieringssystematiek sluit hierbij aan. Het Rijk stelt jaarlijks een macrobudget vast dat volgens een vaste verdeelsystematiek onder de gemeenten wordt

verdeeld. Dat budget is niet geoormerkt: een gemeente mag een overschot vrij besteden en moet een tekort in beginsel zelf opvangen.

In de berekening van het benodigde weerstandsvermogen hebben we dit risico voor 70% meegenomen. 7.

Stijging loonkosten en (pensioen)premies

€ 500.000

Een stijging van loonkosten als resultaat van CAO-onderhandelingen zal deels gedekt kunnen worden door een stijging van de rijksbijdrage. De verwachting is dat die dekking niet volledig zal zijn.

Een stijging van de lonen zal ook als gevolg hebben dat meer (pensioen)premies moeten worden betaald.

90

In de berekening van het benodigde weerstandsvermogen hebben we dit risico voor 90% meegenomen. 8.

Onvoldoende gekwalificeerd personeel

€ 750.000

Er is sprake van krapte op de arbeidsmarkt. Daardoor bestaat de kans dat vacatures niet kunnen worden ingevuld. Daarnaast zijn er meerkosten omdat personeel moet worden

ingehuurd. In de berekening van het benodigde weerstandsvermogen hebben we dit risico voor 70% meegenomen.

Niet gecalculeerde risico’s

Economische ontwikkelingen leiden tot stijging van kosten van goederen en diensten. De duur en de omvang van die ontwikkelingen zijn nog niet goed in te schatten. In de

berekening van het risicoprofiel is hiermee geen rekening gehouden. Wij zullen deze ontwikkelingen verwerken in de (meerjaren)begroting. Omgevingsdienst IJsselland

PM

In Nederland loopt het IBP-VTH programma (Interbestuurlijk programma versterking

vergunning-, toezicht- en handhavingsstelsel). Op grond hiervan moeten omgevingsdiensten

voldoen aan robuustheidseisen. Waaronder financiële eisen. De Omgevingsdienst IJsselland voldoet hier op dit moment niet aan. Dit betekent dat de gemeente Hardenberg in 2025

mogelijk geconfronteerd kan worden met een structurele uitzetting van de gemeentelijke

bijdrage aan de Omgevingsdienst IJsselland. Hoe groot deze uitzetting van kosten kan zijn, is niet in te schatten.

Actualisatie milieuvergunningen

PM

Het actualiseren van milieuvergunningen is een wettelijke verplichting. De afgelopen jaren kon hier met name door capaciteitsgebrek geen aandacht aan worden gegeven. De

Omgevingsdienst IJsselland wil deze taak projectmatig versneld vanaf 2025 oppakken. Er is

op dit moment nog geen specifiek budget voor beschikbaar. Het gaat hierbij met name om

de zwaarste categorieën bedrijven. De gemeente Hardenberg heeft circa 70 zware bedrijven

(agrarisch IPPC). Er is nog geen uitvoeringsbudget voor dit project in de begroting 2025 van de Omgevingsdienst opgenomen. Gelet op de wettelijke verplichting start de

omgevingsdienst in 2025 met deze activiteiten en zal de kosten hiervoor separaat in rekening brengen. Hoe groot de kosten voor Hardenberg in 2025 voor dit project zal zijn is op dit moment niet in te schatten. Mijnbouw

PM

Als er gas gaat worden gewonnen uit het nieuw aan te boren gasveld, dan zal een deel van

de opbrengst ten goede komen aan de omgeving waarin het gas wordt gewonnen. In 2025 verkennen we hoe we hier samen met het Rijk en de NAM invulling aan kunnen geven.

91

HR21

PM

Wij gaan HR21 invoeren als ons nieuwe functiewaarderingsysteem. Hierdoor is er een kans dat de loonsom beïnvloed wordt.

Beschikbare weerstandscapaciteit Met de beschikbare weerstandscapaciteit bedoelen we “de middelen en mogelijkheden

waarover de gemeente beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken”. Deze uitleg staat in het Besluit Begroting en Verantwoording (artikel 11.1). De volgende financiële middelen vormen samen de beschikbare weerstandscapaciteit: Beschikbare weerstandscapaciteit Omschrijving

Bedrag per 31 december 2023

(Bedragen in euro x €1.000)

X

De algemene reserve

83.964

De ongebruikte belastingcapaciteit

1.000

De stille reserves (indien aanwezig)

0

De ruimte op de structurele begroting

0

Beoordeling weerstandsvermogen Bij de beoordeling van het weerstandsvermogen vergelijken we de weerstandscapaciteit met de omvang van het bedrag dat nodig is om de risico’s af te dekken. Dit verband is in onderstaande figuur schematisch weergegeven.

Naast het aanwezige weerstandsvermogen zijn er andere mogelijkheden om de gevolgen van risico’s op te vangen. We denken dan aan het aanpassingsvermogen van de organisatie, extra inkomsten en de kans dat tegenslagen zich gelijktijdig voordoen.

Het benodigde weerstandsvermogen voor de opvang van de risico’s is € 16,8 miljoen. Per 31 december 2025 is de verwachte omvang van het weerstandsvermogen:

€ 87,1 miljoen algemene reserve + € 1 miljoen belastingcapaciteit = € 88,1 miljoen.

92

De ratio is:

Beschikbare

weerstandscapaciteit

Ratio

weerstandsvermogen = Benodigde

weerstandcapaciteit

=

€ 88.100.000

€ 16.800.000

= 5,2

Deze ratio ligt ruim boven de door de raad vastgestelde factor van 1,4.

De ruimte tussen de beschikbare weerstandscapaciteit (€ 88,1 miljoen) en de gewenste weerstandscapaciteit (1,4 * € 16,8 miljoen = € 23,5 miljoen) is € 64,6 miljoen.

De in de meerjarenbegroting 2025 – 2028 begrote toevoegingen en onttrekkingen aan de algemene reserve zijn niet in de berekening meegenomen. Ook hebben wij in deze

berekening geen rekening gehouden met (grote) investeringen die nodig zijn om de ambities die in de Perspectiefnota 2025 zijn beschreven uit te voeren.

Door het Nederlands Adviesbureau voor Risicomanagement en de Universiteit Twente is een

waarderingstabel opgesteld, die aangeeft hoe de ratio beoordeeld kan worden. Daaruit blijkt dat een ratio van meer dan 2,0 als uitstekend wordt gezien. Zie onderstaande tabel: Ratio

Betekenis

1,4 – 2

Ruim voldoende

>2

Uitstekend

1 – 1,4

Voldoende

0,8 – 1

0,6 – 0,8 < 0,6

Matig

Onvoldoende

Ruim onvoldoende

Continuïteit

Op basis van de door ons uitgevoerde risico-inventarisatie, de weerstandsratio van 5,2 en het beeld van onze meerjarenbegroting zijn wij van mening dat de normale bedrijfsvoering financieel kan worden voortgezet.

Indicatoren Depla Door de commissie DEPLA is een aantal kengetallen ontwikkeld, die de raad kunnen helpen

in het verkrijgen van inzicht in de gemeentefinanciën. Hieronder noemen wij de kengetallen en de definitie daarvan. •

netto schuldquote inclusief de quote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

Definitie: De netto schuldquote geeft de verhouding weer tussen het niveau van de

schuldenlast van de gemeente ten opzichte van de eigen middelen. In het verlengde hiervan kennen we ook de zogenoemde “Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte 93

leningen”. Bij deze specifieke quote wordt er gekeken naar het effect van door de gemeente verstrekte leningen op de schuldenlast van de gemeente. De gemeente Hardenberg heeft een maximale netto schuldquote van 130% vastgesteld. •

solvabiliteitsratio

Definitie: De mate waarin de gemeente in staat is aan haar financiële verplichtingen te

voldoen. Dit wordt uitgedrukt in het percentage Eigen Vermogen ten opzichte van het balanstotaal. •

kengetal grondexploitatie

Definitie: De boekwaarde van de voorraden grond zijn van belang, want deze waarden

moeten meerjarig worden terugverdiend bij de verkoop. De ratio wordt berekend door de boekwaarde van de gronden in exploitatie te delen door de totale baten van de programmabegroting of jaarrekening. •

structurele exploitatieruimte

Definitie: Om een flexibele begroting te kunnen bewerkstelligen is het zinvol de structurele baten hoger te laten zijn dan de structurele lasten. De structurele exploitatieruimte wordt

bepaald door het saldo van de structurele baten en lasten en het saldo van de structurele

onttrekkingen en toevoegingen aan reserves gedeeld door de totale baten en uitgedrukt in een percentage. •

belastingcapaciteit

Definitie: De ruimte die een gemeente heeft om zijn belastingen te verhogen wordt vaak gerelateerd aan de totale woonlasten.

Dit kengetal wordt berekend door de lokale lasten (OZB/afval/riool) voor een gemiddeld huishouden in de gemeente te vergelijken met het landelijk gemiddelde. Het Coelo publiceert jaarlijks deze gegevens.

Daarbij wordt een ranglijst aangehouden van gemeenten met de laagste woonlasten in

Nederland. De gemeente Hardenberg stond in 2024 op plaats 50 (ranglijst eigenaar-bewoner meerpersoonshuishouden). De woonlasten voor deze categorie (€ 864,-) liggen onder het

landelijk gemiddelde (€ 994,-) en het provinciaal gemiddelde (€ 934,-).

In onderstaande tabel staan de kengetallen per 31 december 2023 en een vergelijking met de begroting 2024 en de volgende jaren.

De schuldquote ligt ruim onder de afgesproken norm. De ratio's voor solvabiliteit en

grondexploitatie liggen stabiel in de buurt van het landelijke gemiddelde. Naar onze indruk zijn dit indicatoren die er op wijzen dat Hardenberg financieel gezond is.

94

Indicatoren

Omschrijving

Verslag Begroot Begroot Begroot Begroot Begroot

X

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Netto schuldquote

38,00%

56,00%

66,00%

76,00%

77,00%

74,00%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen 36,00%

53,00%

63,00%

73,00%

74,00%

71,00%

Solvabiliteitsratio

48,00%

46,00%

41,00%

39,00%

37,00%

36,00%

Structurele exploitatieruimte

4,00%

3,00%

2,00%

0,00%

0,00%

0,00%

Grondexploitatie

4,00%

8,00%

3,00%

3,00%

3,00%

3,00%

Belastingcapaciteit

90,00%

89,00%

86,00%

86,00%

86,00%

86,00%

Weerstandsvermogen

4,02%

4,29%

3,98%

3,77%

3,53%

3,35%

Onderhoud kapitaalgoederen Inleiding en wettelijk kader De kapitaalgoederen van de gemeente betreffen o.a. de wegen, gebouwen, riolering,

openbare verlichting en groen. Samen vormen zij de openbare ruimte en wordt in ons

dagelijks leven door iedereen gebruikt. Het is dan ook belangrijk al deze kapitaalgoederen

goed te beheren, zodat ze aan de gestelde eisen kunnen blijven voldoen. Ze hebben daarom ook op gezette tijden onderhoud nodig of dienen compleet vervangen te worden.

Op deze manier dragen we zorg voor onze openbare ruimte.

Het is juist vaak de kwaliteit van de openbare ruimte die door de inwoners intensief wordt beleefd.

Deze paragraaf schetst kort hoe de gemeente omgaat met haar kapitaalgoederen. Het laat zien dat het noodzakelijk onderhoud is geborgd. Dit is grotendeels vastgelegd in allerlei

meerjarenplannen, nota’s, visies en regelingen. In deze beheerplannen zijn ook de financiële middelen en het gewenste kwaliteitsniveau opgenomen. Onderhoudskosten als gevolg van areaaluitbreiding worden nu financieel verwerkt.

Hieronder wordt per kapitaalgoed kort aangegeven welk plan of beleid er momenteel geldt. Het gaat om de volgende categorieën kapitaalgoederen: 1. Wegen, bermen en sloten 2. Kunstwerken

3. Openbare verlichting

4. Water en riolering 5. Openbaar groen

6. Speelvoorzieningen

7. Begraafplaatsen

8. Gemeentelijke gebouwen

95

Wegen, bermen en sloten Elke drie jaar wordt het beheerplan wegen geactualiseerd voor het wegennetwerk in onze

gemeente. Het huidige kader staat beschreven in de nota meerjaren onderhoudsprogramma

wegen 2023-2025. Op basis van een landelijk toegepaste methodiek van de CROW (Centrum voor Regelgeving en Onderzoek in de Grond-, Water- en Wegenbouw)

wordt het gemeentelijke wegennet van Hardenberg geïnspecteerd, beheerd en onderhouden.

De omvang van het beheergebied bestaat uit ruim 950 km aan verharde wegen en 185 km aan fietspaden en bijkomende zaken, zoals parkeerplaatsen, voetpaden, verkeersregelinstallaties, etc.

Voor de borging van voldoende kwaliteit heeft de gemeenteraad 10 bestuurlijke

uitgangspunten vastgesteld die gebruikt worden om tot verantwoorde afwegingen en prioritering te komen voor ons wegbeheer.

Tevens zijn de CROW-normen (Centrum voor Regelgeving en Onderzoek in de Grond-,

Water- en Wegenbouw) naar de Hardenbergse situatie vertaald (“de Hardenbergse norm”). We streven naar een goede balans tussen de noodzaak van onderhoud aan gemeentelijke

wegen, esthetische waarden en de beschikbare (financiële) middelen. De exploitatielasten die in de begroting zijn opgenomen zijn voldoende voor sober en doelmatig onderhoud.

Naast het uitvoeren van een kwaliteitsinspectie wordt twee keer per jaar een wegenschouw gehouden. De gemeente Hardenberg beschikt over een gecertificeerd geautomatiseerd wegbeheersysteem. Dit systeem ondersteunt bij de vaststelling voor de onderhoudsmaatregelen die geadviseerd worden.

Daarnaast worden signalen uit het “veld” en meldingen van gebruikers en van de plaatselijke

belangen meegenomen in de afweging. Het onderhoud wordt zoveel mogelijk gecombineerd met andere werkzaamheden, zoals riolering- en herinrichtingsprojecten, alsmede verkeerskundige- en mobiliteit opgaven.

Het beheer en onderhoud van wegen begint met het bewust ontwerpen van de infrastructuur en de keuze voor de kwaliteit van duurzame materialen. Dat heeft op de lange termijn

positieve effecten op het beheer en onderhoud. De afstemming tussen ontwerp en uitvoering is onderdeel van ons dagelijkse werk.

Naast het reguliere grootonderhoud aan de wegen worden de komende 4 jaar tevens vier

verkeersregelinstallaties (VRI's) vervangen. De investeringen hiervoor zijn opgenomen in de begroting.

In de komende 2 jaar worden extra investeringen gedaan voor het veiliger maken van de

bermen in het buitengebied. De investeringen hiervoor zijn opgenomen in onderstaande overzicht

96

Categorie

Wegen, straten en pleinen

Actueel onderhoudsplan

Aanwezig: Meerjarig onderhoudsplan Wegen 2023- 2025

Programma

/ beleidskader

Kosten onderhoud

Dekkingsgraad

Ruimtelijk Hardenberg

Vastgesteld: augustus 2022

Beleidskader: Afwegingskader vastgesteld Kosten onderhoud jaar t.l.v. de exploitatie Geen reserve of voorziening aanwezig

Kosten actueel onderhoudsplan afgedekt in begroting (4210000000) Wegen straten en pleinen

Bedragen in euro

2025

Raming t.l.v. exploitatie

2026 -2.889.540

2027 -2.789.540

2028 -2.789.540

-2.789.540

Kunstwerken (bruggen en tunnels) De gemeente Hardenberg heeft 214 civiele kunstwerken in beheer. Dit zijn onder andere

bruggen, viaducten, grote duikers en tunnels. Om deze kunstwerken te beheren heeft de

gemeenteraad het beleidsplan kunstwerken 2018 - 2030 vastgesteld. Het beleidsplan geeft

een integrale visie met inzicht in de maatregelen en bijbehorende kosten die nodig zijn deze kunstwerken in stand te houden en, wanneer nodig, te vervangen. In het plan zijn 3 onderhoudsscenario’s uitgewerkt, waarbij het scenario “heel en veilig” past bij de

Hardenbergse visie op het beheer en onderhoud. De financiële basis (onderhoud en

investeringen) is geactualiseerd opgenomen in de begroting en is gebaseerd op het scenario "veilig" (onderhoudsniveau B).

Alle kunstwerken zijn opgenomen in een beheersysteem (iASSET). De kwaliteitsinspectie vindt eens in de 5 jaar plaats. Een keer per jaar worden de kunstwerken geschouwd. Op basis van de uitkomsten van inspectie, herberekeningen en de schouw wordt het meerjarig

onderhouds- en vervangingsprogramma geactualiseerd en zo nodig bijgesteld. Categorie

Civiel kunstwerken

Actueel onderhoudsplan

Aanwezig: Meerjarig onderhouds- en investeringsplan 2022 - 2025

Programma

/ beleidskader

Kosten onderhoud

Ruimtelijk Hardenberg

Beleidskader vastgesteld: 6 februari 2018, documentnummer 2188328

Kosten onderhoud jaar t.l.v. de exploitatie

Vervangingsinvesteringen op basis van het meerjarige investeringsprogramma 2022 - 2025

Dekkingsgraad

Geen reserve of voorziening aanwezig

Kosten actueel onderhoudsplan afgedekt in begroting (4210300000) Civiel kunstwerken

97

Bedragen in euro

2025

Raming t.l.v. exploitatie

2026 -340.920

2027 -340.920

2028 -340.920

-340.920

Openbare verlichting Het beleidsplan Openbare Verlichting geeft de basis voor het implementeren van nieuwe ontwikkelingen, zoals technische innovaties met onder andere LED verlichting.

We zitten momenteel aan het eind van het uitvoeringsprogramma waarbij nagenoeg alle minder efficiënte verlichting door LED verlichting is vervangen. Het voornemen is om het

huidige beleidsplan in 2025 te actualiseren en aan de raad voor te leggen ter vaststelling. In dit plan zal dan o.a. de vervanging van de resterende niet-LED verlichting worden

opgenomen.

Inzichten en technieken rondom openbare verlichting zijn qua duurzaamheid actueel en bij onze gemeente onder de aandacht. Bij de onderhoudsmaatregelen, die voor de komende jaren aan de openbare verlichting zijn geprogrammeerd, houden we rekening met deze ontwikkelingen.

Daarnaast blijft het veiligheidsdenken hierin belangrijk (verkeer en sociale veiligheid). Categorie

Openbare verlichting

Actueel onderhoudsplan

Aanwezig: Vervanging- verduurzamingsplan 2018 - 2023

Programma

/ beleidskader

Ruimtelijk Hardenberg

Correctief onderhoud vindt plaats op basis van onderhoudscontract Uav-gc (1 september 2020, looptijd 2 jaar met verlengoptie 2 x 1 jaar)

Kosten onderhoud

Beleidskader: zaakkenmerk: 228767

Kosten onderhoud jaar t.l.v. de exploitatie

Vervangingsinvesteringen op basis van het meerjarig

investeringsprogramma 2018 – 2023 (verduurzaming conventionele

verlichting) Dekkingsgraad

Geen reserve of voorziening aanwezig

Kosten actueel onderhoudsplan afgedekt in begroting (4210200000) Openbare verlichting. Investeringen via de meerjarige investeringslijst

Bedragen in euro Raming t.l.v. exploitatie

2025

2026 -207.770

98

2027 -207.770

2028 -207.770

-207.770

Water en riolering In 2023 is het Programma Klimaat, Water en Biodiversiteit door de raad vastgesteld (zie :

https://www.hardenberg.nl/klimaat-water-en-biodiversiteit). Dit is een programma on der de

Omgevingsvisie Landstad Hardenberg, en heeft een doorlooptijd van 5 jaar. Het inhoudelijke proces is samen met de partners uit de waterketen Noordelijke Vechtstromen opgepakt (Gemeenten Borger-Odoorn, Emmen, Coevorden, Hardenberg, Ommen en waterschap

Vechtstromen en waterleidingbedrijf).

In het programma is opgenomen hoe wij invulling geven aan de gemeentelijke watertaken. Daarnaast is uitgewerkt hoe we ons water- en rioleringssysteem klimaatrobuust en natuurinclusief willen maken.

De kosten van het programma worden gedekt uit de heffing riolering. De uitgaven zijn niet elk jaar exact gelijk, deze kunnen fluctueren. Het is onwenselijk om de tarieven van het

rioolrecht mee te laten fluctueren. Daarom schrijft het BBV voor dat gemeenten een reserve en een voorziening moeten hebben, deze zorgen er voor dat grote schommelingen in het tarief niet nodig zijn.

De fluctuaties in de investeringen voor groot onderhoud worden opgevangen binnen de voorziening. Het exploitatieresultaat wordt verrekend op de reserve. Bedragen in euro

Raming t.l.v. exploitatie

2025

2026 -2.929.670

2027 -2.929.670

2028 -2.929.670

-2.929.670

Openbaar groen Voor het reguliere onderhoud zijn in het algemeen voldoende middelen beschikbaar in de

exploitatie. Areaaluitbreiding door aanleg van nieuwe woongebieden wordt door middel van

een gemiddeld bedrag per gerealiseerde rioolaansluiting verwerkt in het onderhoudsbudget. Voor het reguliere onderhoud zijn in het algemeen voldoende middelen beschikbaar in de

exploitatie. Areaaluitbreiding door aanleg van nieuwe woongebieden wordt door middel van

een gemiddeld bedrag per gerealiseerde rioolaansluiting verwerkt in het onderhoudsbudget. Vergroening van de kernwinkelgebieden in Dedemsvaart en Hardenberg leveren een

uitbreiding van het groenareaal. Dit groen met een hoge kwaliteit levert ook structureel een

hogere onderhoudsvraag. Middelen hiervoor worden in deze begroting incidenteel geraamd voor de jaarschijf 2025.

In 2025 wordt een nieuw groenbeheerplan opgesteld. Daarin worden het areaal, de gewenste onderhoudsbeelden en het benodigde budget tegen het licht gehouden.

De technische staat is over het geheel genomen voldoende (CROW niveau B/C). Op een deel van het areaal (<8%) is de technische staat niet in orde (CROW niveau D). Door middel van

99

groenrenovatie worden deze delen aangepakt. De middelen hiervoor zijn tot en met 2026 afgedekt in de investeringen. Categorie

Programma

Openbaar Groen

Economisch en recreatief Hardenberg

Actueel onderhoudsplan In 2025 wordt een groenbeheerplan opgesteld. / beleidskader

Kosten onderhoud

Kosten onderhoud t.l.v. exploitatie

Dekkingsgraad

Kosten regulier onderhoud zijn afgedekt in begroting.

Bedragen in euro

Investeringen: Zie bijlagen

Groot onderhoud is in de begroting afgedekt t/m 2026. 2025

Raming t.l.v. exploitatie

2026 -872.180

2027 -547.180

2028 -518.180

-518.180

Speelvoorzieningen Voor het beheer van speelvoorzieningen is het BOSS-Buitenruimteplan als beleidskader

opgesteld. Hieronder valt alle fysieke inrichting voor bewegen, ontmoeten, sporten en spelen. Hoewel veel inrichting verouderd is, voldoen het onderhoud en de veiligheid aan de normen. Via de investeringsparagraaf in de begroting wordt verouderde inrichting gaandeweg

aangepast aan de actuele wensen en behoeften ten aanzien van een gezonde leefomgeving. Categorie

Programma

Speelvoorzieningen

Economisch en recreatief Hardenberg

Actueel onderhoudsplan BOSS-Buitenruimteplan (2022) / beleidskader

Kosten onderhoud

Kosten onderhoud t.l.v. exploitatie

Dekkingsgraad

Kosten regulier onderhoud en vervanging/ omvorming zijn

Bedragen in euro Raming t.l.v. exploitatie

Investeringen: zie bijlagen afgedekt in begroting 2025

2026 -62.970

2027 -62.970

2028 -62.970

-62.970

Begraafplaatsen Voor het reguliere onderhoud zijn voldoende middelen beschikbaar in de exploitatie. De technische staat is over het geheel genomen voldoende. Groot onderhoud aan de

asfaltpaden op drie begraafplaatsen wordt vanuit de Perspectiefnota opgenomen in de begroting voor 2025 (investeringsparagraaf).

100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14835670/1