Bijlage 5 bij toelichting - AERIUS-berekening
Tekst van het document
Memo onderwerp bestemd voor opgesteld door gecontroleerd door
1
AERIUS-calculatie Vechtrijk Gramsbergen – Nevengeul Waterschap Vechtstromen Juul Osinga Martijn Huisjes
datum referentie projectnummer
5 december 2022 210481_AdB_MEM_1049_v1 210481
Inleiding
1.1 Aanleiding Waterschap Vechtstromen is voornemens om een meestromende nevengeul te realiseren in de uiterwaarden van de Vecht ten noorden van Gramsbergen, tussen de Vecht en de dijk waarop het spoor ligt. Ten behoeve van de realisatie is onder meer een bestemmingsplanwijziging noodzakelijk en worden diverse vergunningen aangevraagd. In het kader van de besluitvorming is het noodzakelijk om aan te tonen of het plan kan leiden tot negatieve effecten op omliggende Natura 2000-gebieden. In figuur 1 is het plangebied weergegeven ten opzichte van nabijgelegen Natura 2000-gebieden. Het dichtstbijzijnde Natura 2000-gebied is Vecht- en Beneden-Reggegebied op circa 12,5 km vanaf het plangebied.
Figuur 1: ligging plangebied (rood) ten opzichte van omliggende Natura 2000-gebieden
P 1/6
Doormiddel van AERIUS calculatie (AERIUS calculator versie 2021.2) is inzichtelijk gemaakt of het plan in de realisatiefase zorgt voor stikstofdepositie in (nabijgelegen) Natura 2000-gebieden. Er is geen belemmering voor de aanlegfase als er geen sprake is van stikstofdepositie boven de 0,00 mol/ha/jr. 1.2 Voorgenomen plan De nevengeul ligt ruim tussen de Vecht en de dijk waarop het spoor ligt. De nevengeul wordt een watergang met een bochtige vormgeving met steile oevers in de buitenbochten en zeer flauwe oevers in de binnenbochten. De nevengeul heeft een bodembreedte van ca. 10,50 m en een diepte van ca. 1,10 m met taluds van 1:3. Bij het ontgraven van de nevengeul komt circa 63.050m3 grond vrij. De realisatie staat gepland in 2023. Het ontwerp van de toekomstige situatie is weergegeven in de volgende figuur.
Figuur 2: voorgenomen plan
datum referentie
5 december 2022 213955_AdB_MEM_0820_v1
P 2/6
2
Uitgangspunten realisatiefase
Gelet op de fase waarin het project zich bevindt (planfase) is er nog geen gedetailleerd overzicht beschikbaar van het in te zetten materieel en het bouwverkeer dat benodigd is voor de realisatie. Er is immers nog geen aannemer gecontracteerd die de realisatiefase gaat uitvoeren. Op basis van expert judgement, referentieprojecten en kengetallen is een globale en zeer robuuste inschatting gemaakt van de inzet van mobiele werktuigen en bijbehorende totale brandstofverbruik, het aantal draaiuren en het AdBlue dat in een maatgevend jaar toegepast wordt. Tevens is een robuuste inschatting gemaakt van het bijbehorende bouwverkeer. De inschattingen betreffen een robuuste inschatting van de stikstofemissie die plaatsvindt en kunnen dan ook als worst-case worden beschouwd. 2.1 Mobiele werktuigen In tabel 2.1 zijn de gegevens van mobiele werktuigen weergegeven. Het grootste deel van de inzet van mobiele werktuigen betreft de inzet van een graafmachine en kiepwagen ten behoeve van het ontgraven en afvoeren van de grond die vrijkomt voor het uitgraven van de nevengeul. De inzet van deze mobiele werktuigen is geraamd op basis van het totale te ontgraven volume grond. Tabel 2.1: Realisatiefase - Inzet mobiele werktuigen 2023 Mobiele werktuig Stage klasse1 Vermogen (kW) Brandstofverbruik Ad Blue verbruik Draaiuren Freesmachine
IIIB
75-560
480 liter
15 liter
40 uur
Trekker met ploeg
IV
75-560
600 liter
36 liter
40 uur
Graafmachine
IV
75-560
15.900 liter
954 liter
1.325 uur
Kiepwagen
IV
75-560
18.420 liter
1.105 liter
1.230 uur
Heistelling damwanden
IIIB
75-560
480 liter
Mobiele kraan
IV
75-560
160 liter
9 liter
40 uur
Betonpomp
IV
75-560
160 liter
9 liter
16 uur 80 uur 2.651 uur
15 liter
Totaal stage IIIB
IIIB
75-560
960 liter
30 liter
Totaal stage IV
IV
75-560
35.240
2.113 liter
40 uur
Uitgangspunt is dat sprake is van inzet van materieel stage IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja, met 6% AdBlue en materieel stage IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, SCR: ja, met 3% AdBlue. Binnen deze categorieën is een breed scala aan mobiele werktuigen beschikbaar die ingezet kunnen worden ten behoeve van de noodzakelijke werkzaamheden.
1 Mobiele werktuigen worden ingedeeld in verschillende STAGE-klasse (I tot en met V), afhankelijk van het bouwjaar. Op basis van
Europese richtlijnen gelden per STAGE-klasse emissie-eisen voor het mobiele werktuig, onder andere voor NOx. De emissiefactoren voor mobiele werktuigen voor de berekeningen in AERIUS (zowel NOx als NH3) zijn bepaald door onderzoeksinstituut (TNO-2021R12305), waarbij een indeling in categorieën is gemaakt op basis van het motorvermogen (in kW) en STAGE-klasse. Met deze emissiefactoren kan de emissie van NOx en NH3 ten gevolge van een project goed bepaald worden.
datum referentie
5 december 2022 213955_AdB_MEM_0820_v1
P 3/6
2.2 Wegverkeer In tabel 2.2 zijn de gehanteerde uitgangspunten van de verkeersaantrekkende werking in de realisatiefase samengevat. Tabel 2.2: Realisatiefase - Verkeersaantrekkende werking 2023 Omschrijving
Aantal vrachten Verkeersgeneratie
Stagnatiefactor
Licht verkeer
300
600
15%
Middelzwaar verkeer
200
400
15%
Zwaar verkeer
3.600
7.200
15%
De beschouwde verkeersaantrekkende werking bestaat uit de aan- en of afvoer van grond, materieel en bouwmaterialen per vrachtwagen en vervoer van personeel dat gebruik maakt van licht verkeer (personen- of bestelwagen). Omdat het afvoeren van grond een groot deel van de werkzaamheden betreft is er ten opzichte van de hoeveelheid licht en middelzwaar verkeer relatief veel zwaar verkeer. Dit betreffen veelal kiepwagens die de ontgraven grond afvoeren. Voor de samenstelling van het wagenpark is uitgegaan van het gemiddelde wagenpark in Nederland. De gehanteerde stagnatiefactoren behoren bij de categorie 'normaal stadsverkeer' en betreffen daarmee een overschatting, in het buitengebied zou een lagere stagnatiefactor gehanteerd kunnen worden. Uitgangspunt is dat wanneer het verkeer opgaat in het heersend verkeersbeeld dat de stikstofeffecten niet meer zijn toe te rekenen aan het plan. Verkeer gaat op in het heersend verkeersbeeld op het moment dat het aan- en afvoerende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. Hierbij kan ook het aandeel verkeer op de weg worden meegewogen. De exacte rijroute voor het bouwverkeer is nog niet bekend.
Vooralsnog is als uitgangspunt genomen dat het zware verkeer via een tijdelijke brug de Vecht overstreekt om vervolgens via de kortst mogelijke route te ontsluiten naar de N34. Dit is ook vereist omdat het ongewenst is dat het zware bouwverkeer door Gramsbergen rijdt. Het lichte en middelzware verkeer zal vanaf de N34 via de openbare weg richting De Haandrik rijden om daar in het projectgebied te komen. Op basis van de NSL-monitoringstool blijkt dat de N34 dagelijks meer dan 10.000 motorvoertuigen verwerkt, bestaand uit circa 80% licht verkeer en 20% middelzwaar/zwaar verkeer. De te verwachten dagelijkse hoeveelheid aan verkeer gerelateerd aan de realisatiefase is hier een fractie van. Aangenomen mag dus worden dat het verkeer opgenomen is in het heersend verkeersbeeld zodra het de N34 bereikt, vanaf dat moment is het verkeer niet meer te onderscheiden van het overige verkeer dat hier rijdt. 2.3 Stikstofemissie realisatiefase In tabel 2.1 is de inzet van mobiele werktuigen en de daarbij behorende stikstofemissie weergegeven. In tabel 2.2 is het aantal vervoersbewegingen tijdens de realisatiefase per categorie weergegeven. De uitgangspunten zijn ingevoerd in AERIUS Calculator, welke als bijlage 1 is toegevoegd. Daarbij is uitgegaan van rekenjaar 2023 als het maatgevende jaar.
De totale stikstofemissie voor de realisatiefase bedraagt totaal 273,3 kg NOx en 10,2 kg NH3 in het jaar 2023.
datum referentie
5 december 2022 213955_AdB_MEM_0820_v1
P 4/6
3
Uitgangspunten gebruiksfase
In de gebruiksfase is ten opzichte van de huidige situatie zeer beperkt sprake van wijzigingen. Op dit moment kennen de gronden namelijk al een agrarisch gebruik en dat gebruik blijft na realisatie van de Nevengeul ook voortbestaan, met een andere gebiedsindeling. Per saldo neemt door de realisatie van de nevengeul de hoeveelheid agrarisch oppervlak af. Eventuele emissies door agrarische voertuigen, bemesting en beweiding zijn in de plansituatie dus vergelijkbaar of lager dan de bestaande situatie. Het plan kent verder geen verkeersaantrekkende werking en op de nevengeul kan niet door motorbootjes gevaren worden. Geconcludeerd kan dus worden dat ten opzichte van de bestaande situatie niet meer, en eerder minder, sprake zal zijn van emissies van stikstof. Negatieve effecten door dit plan op Natura 2000-gebieden zijn dus niet te verwachten.
4
Resultaten berekening
De hiervoor beschreven worst-case uitgangspunten zijn ingevoerd in de AERIUS calculator (versie 2021.2). De betreffende berekeningen zijn opgenomen in bijlage 1. De totale stikstofemissie tijdens de realisatiefase leidt niet tot stikstofdepositie op omliggende Natura 2000gebieden (niet hoger dan 0,00 mol/ha/jaar). Geconcludeerd kan worden dat de stikstofemissie in de gebruiksfase en realisatiefase geen belemmering oplevert voor de instandhoudingsdoelstellingen van omliggende Natura 2000-gebieden. Bijlage Bijlage 1: Realisatiefase: invoer en resultaat AERIUS calculator
datum referentie
5 december 2022 213955_AdB_MEM_0820_v1
P 5/6
Bijlage 1 Realisatiefase: Invoer en resultaat AERIUS calculator
datum referentie
5 december 2022 213955_AdB_MEM_0820_v1
P 6/6
Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, op rekenpunten die overlappen met habitattypen en/of leefgebieden die aangewezen zijn in het kader van de Wet natuurbescherming, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstof.
Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Meer toelichting over deze PDF kunt u vinden in een bijbehorende leeswijzer. Deze leeswijzer en overige documentatie is te raadplegen via:
www.aerius.nl/handleidingen-en-leeswijzers
Projectberekening
Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie
Activiteit
Aveco de Bondt Burgemeester van der Borchstraat, 7451CH Holten
Omschrijving Toelichting
Vechtrijk Gramsbergen - Nevengeul Realisatiefase
AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie
RZZ8fd7VjofC 03 december 2022, 14:56 Wnb-rekengrid
Berekening
Totale emissie
Realisatiefase - Beoogd
Resultaten
Realisatiefase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename van depositie Grootste afname van depositie
RZZ8fd7VjofC (03 december 2022)
Rekenjaar
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
Hoogste depositie
Hexagon
Gebied
2023 -
10,2 kg/j
273,3 kg/j
2/7
Projectberekening
Realisatiefase (Beoogd), rekenjaar 2023 Emissiebronnen 1 Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning | Mobiele werktuigen Verkeersnetwerk
RZZ8fd7VjofC (03 december 2022)
Emissie NH₃
Emissie NOₓ
8,7 kg/j 214,8 kg/j 1,5 kg/j 58,5 kg/j
3/7
Projectberekening
Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.
500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald
Grootste afname van depositie Grootste toename van depositie Hoogste totale depositie
De bronnen op de kaart horen bij de Beoogde situatie. RZZ8fd7VjofC (03 december 2022)
4/7
Projectberekening
Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Realisatiefase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Berekend (ha gekarteerd)
Totaal
RZZ8fd7VjofC (03 december 2022)
-
Hoogste totale Met toename (ha Grootste toename Met afname (ha Grootste afname depositie (mol gekarteerd) (mol N/ha/jr) gekarteerd) (mol N/ha/jr) N/ha/jr)
-
-
-
-
-
5/7
Projectberekening
Realisatiefase, Rekenjaar 2023 1
Naam Naam
Mobiele werktuigen | Bouw, Industrie en Delfstoffenwinning Mobiele werktuigen
Stageklasse
NOₓ NH₃
BrandstofverbruikDraaiuren AdBlue verbruikStof Emissie
Stage IV Stage-IV, 2014-2018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja 35240 l/j Stage IIIB
Stage-IIIB, 2011-2013, 75-560 kW, diesel, SCR: 960 l/j ja
2 Wegverkeer | Weg Naam Bouwverkeer zwaar Wegtype Buitenweg Type scherm Rijrichting Beide richtingen Hoogte Tunnelfactor 1 Afstand tot de weg Type hoogte ligging Normaal Weghoogte 0m Beschrijving Voertuigtype/euroklasse
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
2651 u/j
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
2113 l/j
NOₓ 204,2 kg/j NH₃ 8,5 kg/j
80 u/j 30 l/j
NOₓ 10,6 kg/j NH₃ 0,2 kg/j
Links Rechts NOₓ NO₂ NH₃
-
-
Voertuigen
Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer
3 Wegverkeer | Weg Naam Bouwverkeer - licht en middel Wegtype Buitenweg Type scherm Rijrichting Beide richtingen Hoogte Tunnelfactor 1 Afstand tot de weg Type hoogte ligging Normaal Weghoogte 0m Beschrijving Voertuigtype/euroklasse
Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren
214,8 kg/j 8,7 kg/j
0 p/jaar 0 p/jaar 7200 p/jaar 0 p/jaar
Links Rechts NOₓ NO₂ NH₃
-
-
Voertuigen
0 p/jaar 400 p/jaar 600 p/jaar 0 p/jaar
48,3 kg/j 2,2 kg/j 1,2 kg/j In file
0,0 % 0,0 % 15,0 % 0,0 % 10,2 kg/j 0,5 kg/j 0,3 kg/j
In file
0,0 % 15,0 % 15,0 % 0,0 %
Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. RZZ8fd7VjofC (03 december 2022)
6/7
Projectberekening
Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2021.2_20221004_3d4bf05159 Database versie 2021.2_3d4bf05159 Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://www.aerius.nl/
RZZ8fd7VjofC (03 december 2022)
7/7