Aanbiedingsbrief en Programmabegroting 2026 Veiligheidsregio IJsselland (geanonimiseerd)
Tekst van het document
De prijzen voor 2026 zijn geïndexeerd met 38% voor lonen en 20% voor overige prijzen. Vanwege de taakstelling als gevolg van de 10% korting op de BDuR-bijdrage is besloten een gedifferentieerd indexpercentage van gemiddeld 20% toe te passen. Dit wijkt af van de standaard uitgangspunten uit de kaderbrief vastgesteld door het algemeen bestuur op 12 februari 2025 en levert een besparing op van 448. 568 euro. Het overige deel van de taakstelling van 448. 567 euro is gerealiseerd door het niet inzetten van de extra toegewezen middelen van de BDuR-bijdrage voor 2026 voor IV en CB (277. 295 euro) het uitstellen van investeringen in materieel in 2025 wat tot een besparing van kapitaalslasten leidt in 2026 (79. 460 euro) en het aframen van 1 fte van de flexibele schil (91. 812 euro). ,
,
,
,
,
,
De maatwerkafspraken voor 2026 zijn van toepassing op drie deelnemende gemeenten in verband met hun bijdrage aan de FLO-regeling. Deze afspraken blijven ongewijzigd ten opzichte van voorgaande jaren en bedragen in 2026 389. 202 euro. Vervolgens dragen de gemeenten sinds 2018 bij aan de financiering van bevolkingszorg. Conform de bestuurlijke afspraken op basis van de businesscase bevolkingszorg wordt deze bijdrage naar rato van inwoneraantal verdeeld en bedraagt deze in 2026 €185. 258. In onderstaand blauwe kader is een opbouw van de gemeentelijke bijdrage weergeven.
Opbouw
van de gemeentelijke bijdrage
Bijdrage 2025 excl. maatwerk bevolkingszorg
43. 863. 587
Bij: loonindex (38%) en prijsindex (20%)
1. 981. 514
Bijdrage 2026 excl. maatwerk en bevolkingszorg
45. 845. 101
,
,
BIJ: Maatwerkafspraken 2025
389. 202
Bijdrage 2026 gemeenten algemene dekkingsmiddelen
46. 234. 303
Bij: Bijdrage Bevolkingszorg
185. 258
Bijdrage 2026 gemeenten
46. 419. 561
Rijksbijdrage (algemene dekkingsmiddelen) De veiligheidsregio ontvangt een rijksbijdrage van het ministerie van Justitie & Veiligheid. Jaarlijks worden in juni en december budgetcirculaires van het ministerie gepubliceerd waarin de hoogte van deze bijdrage wordt vastgesteld. Voor de begroting 2026 zijn de voorlopig vastgestelde bedragen uit de decembercirculaire 2024 opgenomen. Dit betreft een bijdrage van €80 miljoen waarbij reeds rekening is gehouden met de 10% korting die in 2026 van kracht wordt. Op het moment van het opstellen van de begroting was deze circulaire de meest recente en er wordt aangegeven dat de bijdrage meerjarig gelijk blijft. ,
,
,
Overige bijdragen De veiligheidsregio verwacht in 2026 ongeveer €41 miljoen aan overige bijdragen te ontvangen. Het grootste deel hiervan €33 miljoen is afkomstig van de GGD voor de uitvoering van bedrijfsvoeringstaken. De resterende €800. 000 betreft diverse kleinere inkomsten zoals opbrengsten uit de verkoop van voertuigen en huurontvangsten. ,
,
,
,
,
28
Uiteenzetting
van
de financiële positie
Nieuw beleid Voor nieuw beleid blijft gelden het principe ‘nieuw voor oud’. Een aantal ontwikkelingen denk aan informatieveiligheid en de invoering van de omgevingswet leidt mogelijk tot kosten die niet uit de begroting gefinancierd kunnen worden. Mocht dit het geval zijn dan zullen keuzes hierover aan het bestuur worden voorgelegd. ,
,
,
Meerjarenperspectief Niet alle financiële effecten voor de toekomst zijn te kwantificeren terwijl een aantal ontwikkelingen zich zeker voor zal doen. Enkele belangrijke ontwikkelingen zijn: 1. Het op peil houden van de huisvesting 2. Het verhogen van informatieveiligheid en privacybescherming 3. Het verbeteren/uitbreiden van de informatievoorziening 4. Het opleiden van nieuwe vrijwilligers (hoger personeelsverloop)
Jaarlijks terugkerende arbeidskosten Volgens het Besluit begroting en verantwoording (BBV) is het niet toegestaan voorzieningen op te nemen voor jaarlijkse terugkerende verplichtingen met een vergelijkbaar volume. Dit gaat vooral om verplichtingen rondom vakantiegeld en het opgebouwde saldo vakantiedagen. Deze lasten zijn structureel gedekt binnen de begroting.
Vervangingsinvesteringen In bijlage 2 zijn de (vervangings)investeringen voor het jaar 2026 opgenomen aan de hand van het meerjaren investeringsplan. Deze zijn onderverdeeld in de BBV- categorieën. De geplande investeringen zijn aan te merken als investeringen met economisch nut en worden geactiveerd conform het vastgestelde afschrijvingsbeleid. De effecten van deze investeringen hebben geen invloed op de begroting vanaf 2026 aangezien de afschrijving start het jaar na ingebruikname. ,
Reserves en voorzieningen Het geraamde verloop van de reserves en voorzieningen in 2026 is als volgt: Reserves
Boekwaarde 01-01-2026
Algemene reserve
1. 000. 000
Transitie Meldkamer Ontwikkelingen Veiligheidsregio Egalisatiereserve kapitaallasten* Egalisatiereserve opleiden & oefenen Totaal
273. 843 327. 296 2. 652. 503 100. 000 4. 353. 642
Toevoeging
Onttrekking
Boekwaarde 31-12-2026 1. 000. 000
187. 881
67. 240 51. 026 463. 401
187. 881
581. 666
206. 603 209. 320 2. 376. 983 100. 000 3. 959. 857
*De egalisatiereserve is voor opvang van de fluctuatie in de kapitaalslasten. Daarnaast kan deze reserve wellicht worden ingezet voor de demping van de toekomstige meerkosten energietransitie.
Voorzieningen
Boekwaarde 01-01-2026
Spaarverlof
616. 987
Totaal
616. 987
Toevoeging 55. 000 55. 000
Onttrekking
Boekwaarde 31-12-2026 671. 987 671. 987
29
Bijlagen Gemeentelijke bijdrage 2026
Gemeente
Percentage
Gemeentelijke bijdrage 2025 (excl. Maatwerk en BZ)
Indexering 2026
Bijdrage bevolkingszorg (o. b. v. het inwoneraantal)
Maatwerk afspraak
Totale bijdrage in begroting 2026
Dalfsen
508% ,
2. 228. 690
100. 680
10. 031
Deventer
1892% ,
8. 298. 711
374. 890
34. 943
2. 339. 400
Hardenberg
1104% ,
4. 841. 938
218. 732
21. 266
Kampen
854% ,
3. 745. 487
169. 200
18. 983
Olst-Wijhe
377% ,
1. 651. 734
74. 616
6. 365
1. 732. 715
Ommen
376% ,
1. 650. 779
74. 573
6. 431
1. 731. 783
Raalte
670% ,
2. 937. 658
132. 707
12. 964
3. 083. 329
Staphorst
282% ,
1. 238. 011
55. 926
5. 994
1. 299. 932
Steenwijkerland
875% ,
3. 839. 956
173. 468
15. 366
4. 028. 790
Zwartewaterland
448% ,
1. 967. 093
88. 862
7. 924
2. 063. 879
Zwolle
2613% ,
11. 463. 530
517. 859
44. 991
167. 600
12. 193. 980
Totaal
100%
43. 863. 587
1. 981. 514
185. 258
389. 202
46. 419. 561
213. 433
8. 921. 977 5. 081. 936
8. 169
3. 941. 840
Investeringen 2026 Bedrag
Bedrijfsgebouwen Inventaris diverse kazernes Beeldschermen kazernes Brandweerlockers en kasten
691. 350 106. 400 77. 250
Vervoersmiddelen Tankautospuiten Dienstvoertuigen Aanhangers
4. 225. 000 490. 000 34. 000
Machines apparaten en installaties ,
Heftrucks
44. 800
Netwerkcomponenten/gebruikersapparatuur
350. 000
ICT Brandveiligheidsvoorzieningen
Communicatiemiddelen Bepakking voertuig Beschermende kleding/uitrusting
AED’s Bluspistool HD Zaklantaarns
Overige (innovatie droogkasten e. d. ) ,
1. 137. 000 224. 000 941. 000 94. 380 133. 640 172. 800 344. 500 9. 066. 120
30
Overzicht baten en lasten Jaar 2026 0. 1 Bestuur
Baten -20. 000
Lasten 82. 546
Saldo
0. 4 Overhead
-3. 260. 186
14. 840. 572
11. 580. 386
0. 5 Treasury
0
0
0
0. 8 Overige baten en lasten
0
653. 699
653. 699
0. 9 Vennootschapsbelasting
0
0
0
-581. 666
187. 881
-393. 786
0
0
0
-54. 815. 492
42. 585. 415
-12. 230. 077
2. 1 Verkeer en vervoer
0
327. 231
327. 231
8. 3 Wonen en bouwen
0
0
0
-58. 677. 343
58. 677. 344
0
Baten -3. 260. 186
Lasten 9. 485. 249
Directie
0
578. 174
578. 174
Bestuur & Organisatie
0
582. 646
582. 646
Communicatie
0
776. 745
776. 745
Informatievoorziening
0
1. 410. 338
1. 410. 338
Managers
0
1. 595. 262
1. 595. 262
Management ondersteuning
0
412. 160
412. 160
-3. 260. 186
14. 840. 572
11. 580. 386
0. 10 Mutaties reserves 0. 11 Resultaat van de rekening baten en lasten 1. 1 Crisisbeheersing en brandweer
62. 546
Specificatie kosten overhead Jaar 2026
Bedrijfsvoering
Saldo 6. 225. 063
Geprognotiseerde balans Balans ( x 1. 000) Materiële vaste activa Voorraad Vorderingen Liquide middelen Overlopende activa
Eigen vermogen Voorzieningen Langlopende schulden Kortlopende schulden Overlopende passiva
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
37. 323
37. 539
37. 757
37. 847
100 1. 800 1. 025 1. 850 42. 098
85 1. 600 1. 025 1. 800 42. 049
50 1. 550 1. 025 1. 700 42. 082
40 1. 600 1. 025 1. 650 42. 162
31-12-2026 3. 960 672
31-12-2027 3. 900 700
31-12-2028 3. 925 725
31-12-2029 3. 950 762
30. 466
30. 199
29. 932
29. 665
2. 500
3. 000
3. 350
3. 485
4. 500 42. 098
4. 250 42. 049
4. 150 42. 082
4. 300 42. 162
31
EMU-saldo
Berekend EMU- saldo
2025
2026 Volgens begroting
-2. 062
-3. 728
2027 2028 Volgens meerjaren-Volgens meerjarenraming raming
-413
-351
32
Toelichting grondslagen In dit document kunt u secties vinden die onleesbaar zijn gemaakt. Deze informatie is achterwege gelaten op basis van de Wet open overheid (Woo). De letter die hierbij is vermeld correspondeert met de bijbehorende grondslag in onderstaand overzicht.
J Art. 5.1 lid 2 sub e Het belang van de openbaarmaking van deze informatie weegt niet op tegen het belang van de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer van betrokkenen