Aanbiedingsbrief en Programmabegroting 2024 Veiligheidsregio IJsselland
Tekst van het document
Recent is een externe toets uitgevoerd op de meerjarenbegroting 2024 – 2027 van Veiligheidsregio IJsselland. Hierbij is mede gekeken naar de risico’s die door IJsselland worden gesignaleerd ook in vergelijking met vier andere vergelijkbare veiligheidsregio’s. In totaal worden door de vijf veiligheidsregio’s samen (dus inclusief IJsselland) circa 50 risico’s gesignaleerd in de P&C cyclus. Veiligheidsregio IJsselland heeft 27 risico’s gesignaleerd en dat is meer dan gemiddeld. Dit is een indicatie dat IJsselland relatief meer risico’s onderkent in haar P&C cyclus. Door de andere veiligheidsregio’s worden ook risico’s gesignaleerd die IJsselland niet benoemt. Hiervan zijn circa 15 die ook voor IJsselland van toepassing kunnen zijn en die bij de eerstvolgende actualisatie van het risicoprofiel mee worden genomen. Hoewel IJsselland relatief veel risico’s signaleert, dateert de meer gedetailleerde risicoanalyse dus van 2017. Met gebruikmaking van de geïnventariseerde risico’s in de vier andere veiligheidsregio’s wordt voor medio 2023 een gedetailleerde risico-inventarisatie en -analyse uitgevoerd. Deze inventarisatie wordt uitgevoerd met alle leidinggevenden en leidt tot een vastlegging van de risico’s in een geactualiseerde risicomatrix.
Bij deze exercitie zal meer aandacht, dan in 2017, worden besteed aan: - het formuleren van beheermaatregelen waarmee de effecten van risico’s worden verminderd of voorkomen. - het benoemen van eigenaren van risico’s en beleggen van de verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van de beheermaatregelen. De andere veiligheidsregio’s, waarmee vergeleken is, wijzen op het grote belang van het formuleren van beheermaatregelen. Hiermee kan ook een mogelijke beroep op het weerstandsvermogen worden beperkt. Het voornemen is om vanaf 2023 jaarlijks, aan de hand van een eenvoudige methodiek, met alle leidinggevenden de risicomatrix inclusief beheermaatregelen actueel te houden. Naast mogelijke financiële effecten van risico’s wordt hierbij ook gekeken naar de effecten op de continuïteit van de bedrijfsprocessen en het imago van Veiligheidsregio IJsselland. 25
Hoewel de omvang van het weerstandsvermogen binnen Veiligheidsregio IJsselland ten opzichte van de andere vier vergelijkbare veiligheidsregio’s laag is, is het advies om o.b.v. de externe toets op de begroting de norm voor de omvang van de algemene reserve te handhaven. Er is nog maar beperkt beroep gedaan op de algemene reserve sinds 2014 en zo wordt voorkomen dat er onnodig “dood” geld op de plank ligt. Wanneer in de toekomst blijkt dat de omvang van de algemene reserve te beperkt is dan zal een bijstelling plaats moeten vinden. Kengetallen 2023
Rekening 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
Netto schuldquote
58%
66%
64%
Solvabiliteitsratio
14%
13%
12%
Structurele exploitatieruimte
0%
0%
0%
De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen en geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. 64% in 2024 is voldoende. De solvabiliteitsratio geeft de mate aan waarmee de bezittingen zijn betaald met eigen middelen. Met 12% heeft VRIJ een laag solvabiliteitspercentage. Dit kengetal vergelijkt de structurele baten en lasten met de totale baten.
26
Financiële begroting Cao-ontwikkelingen De werkgevers en vakcentrales hebben dinsdag 28 februari 2023 een principeakkoord over de nieuwe arbeidsvoorwaarden voor medewerkers in dienst bij de veiligheidsregio’s, inclusief brandweervrijwilligers, bereikt. Het akkoord kent een looptijd van 16 maanden tot 1 mei 2024. De daadwerkelijke invoering van de afspraken kan pas gebeuren als ook de leden van de werkgevers én de vakcentrales een definitief akkoord op de afspraken geven. Dit proces neemt minimaal acht weken in beslag. Dit gaat over de tijdsgrens heen van uiterste opleverdatum begroting 2024. Derhalve zijn deze nog niet verwerkt in de onderliggende stukken en bijdragen deelnemende gemeenten. Prognose De cao-ontwikkelingen zijn significant hoger dan de in de Kadernota 2024 opgenomen loonindex van 4,2%. Definitieve uitwerking van het effect wordt berekend na akkoord en verwerking in de nieuwe salaristabellen en overige arbeidsvoorwaarden. Via de bestuursrapportage zullen we rapporteren hoe deze verhoogde kosten gedekt gaan worden. Prognose op basis van principe akkoord:
Structurele meerkosten lonen
Beschikbare Benodigde Tekort index index begroting index begroting begroting 2023/2024 2024 2024 1.078.217 2.500.424 1.422.207
Het overzicht van baten en lasten en de toelichting Het saldo van de totale exploitatiebegroting over 2024 bedraagt 46,9 miljoen euro. Hiervan kan 38,2 miljoen euro rechtstreeks worden toegerekend aan het programma Veiligheid. De ramingen van de ondersteunende diensten (overhead) komen per saldo uit op 8,7 miljoen euro. Hieronder wordt de financiële begroting weergegeven. De financiële begroting presenteert de geraamde baten en lasten per (sub)programma, waarbij de overheadkosten apart inzichtelijk zijn gemaakt. In bijlage 4 vindt u een overzicht op hoofdlijnen van de overheadkosten. meerjarenramingen x € 1.000,-Begroting 2024
Programma Veiligheid
2025
2026
2027
Exploitatielasten Voorkomen
2.422.840
2.423
2.423
2.423
Bestrijden en beheersen
36.228.408
36.318
36.293
36.293
38.651.248
38.741
38.716
38.716
Totaal exploitatielasten Exploitatiebaten Voorkomen Bestrijden en beheersen Totaal exploitatiebaten
0
0
0
0
-476.954
-477
-477
-477
-476.954
-477
-477
-477
Saldo's Voorkomen
2.422.840
2.423
2.423
2.423
Bestrijden en beheersen
35.751.454
35.841
35.816
35.816
38.174.294
38.264
38.239
38.239
Totaal programma Veiligheid
27
Saldo algemene lasten en dekkingsmiddelen
-46.579.608
Overige baten en lasten
-46.853
-46.900
-46.900
0
0
0
0
8.726.290
8.726
8.726
8.726
0
0
0
0
320.976
138
65
0
Programma Veiligheid
-287.980
-90
-65
0
Algemene lasten en dekkingsmiddelen
-96.318
-48
0
0
-384.298
-138
-65
0
Overzicht overhead Heffing voor de vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo baten en lasten Bij: onttrekkingen aan reserves
Totaal onttrekkingen aan reserves Af: stortingen in reserves Programma Veiligheid
0
0
0
0
63.322
0
0
0
Totaal stortingen in reserves
63.322
0
0
0
Saldo reserve mutaties
-320.976
-138
-65
0
Gerealiseerde resultaat
0
0
0
0
Algemene lasten en dekkingsmiddelen
Gemeentelijke bijdrage (algemene dekkingsmiddelen) De specifieke bijdrage per gemeente is berekend overeenkomstig de besluitvorming over de verdeelmethode op 8 december 2021. Het algemeen bestuur heeft gekozen voor de variant 50% gebaseerd op de historische kosten en 50% gebaseerd op de uitkering uit het gemeentefonds. De bijdrage per gemeente staat in de bijlage. De bijdrage is onderverdeeld in een vast aandeel en een maatwerkdeel. De maatwerkafspraken bestaan uit de FLObijdragen van de gemeente Zwolle, Deventer en Kampen, alsmede de afspraak met de gemeente Olst-Wijhe op het vlak van de continuering van de advisering van eenvoudige taken op het gebied van toezicht en handhaving. De cijfers van 2024 zijn geïndexeerd voor lonen (4,2%) en prijzen (5,7%), conform de vastgestelde uitgangspunten in de vergadering van het algemeen bestuur op 15 februari 2023. Dit wordt ook de stijging in de lasten van het programma Veiligheid. Vanaf het jaar 2018 wordt er een bijdrage betaald voor bevolkingszorg. Conform de bestuurlijke afspraken naar aanleiding van de businesscase bevolkingszorg wordt deze op basis van inwoneraantallen verdeeld. In onderstaand blauwe kader is een opbouw van de gemeentelijke bijdrage weergeven.
Rijksbijdrage (algemene dekkingsmiddelen) Van het ministerie van Justitie & Veiligheid wordt een rijksbijdrage ontvangen. Jaarlijks worden in de maanden juni en december budgetcirculaires van het ministerie ontvangen. Hierin wordt de bijdrage die de veiligheidsregio ontvangt, bekend gemaakt. In de begroting 2024 zijn de voorlopig geldende bedragen (7,1 miljoen euro) uit de decembercirculaire 2022 van J&V opgenomen. Dit is tijdens het opstellen van de begroting de laatst bekende circulaire, waarbij wordt aangegeven dat de bijdrage meerjarig gelijk blijft. 28
Opbouw van de gemeentelijke bijdrage Bijdrage 2023 excl. maatwerk bevolkingszorg
37.990.683
Bij: loonindex (4,2%) en prijsindex (5,7%)
1.114.565
Bijdrage 2024 excl. maatwerk en bevolkingszorg
39.105.248
BIJ: Bijdrage bevolkingszorg (vanaf 2018)
167.089
BIJ: Maatwerkafspraken 2023
422.621
Bijdrage 2023 gemeenten excl. compensatie
39.694.958
Incidentele compensatie ingroei herverdeeleffect
-96.318
Bijdrage 2023 gemeenten
39.598.640
Overige bijdragen De veiligheidsregio verwacht in 2024 circa 3,5 miljoen euro te ontvangen aan overige bijdragen. Het grootste gedeelte hiervan, namelijk 2,9 miljoen euro, ontvangt de veiligheidsregio van de GGD voor de uitvoering van de bedrijfsvoeringstaken. Het overige bedrag van 600.000 euro betreft een aantal kleinere inkomsten, bijvoorbeeld uit de verkoop van voertuigen.
Uiteenzetting van de financiële positie Nieuw beleid Voor nieuw beleid blijft gelden het principe ‘nieuw voor oud’. Een aantal ontwikkelingen, denk aan informatieveiligheid en de invoering van de omgevingswet, leidt mogelijk tot kosten die niet uit de begroting gefinancierd kunnen worden. Mocht dit het geval zijn, dan zullen keuzes hierover aan het bestuur worden voorgelegd.
Financieel perspectief In de Kadernota staan de financiële uitgangspunten. Het resterende deel (2024 65.000 euro van in totaal 1.100.000 euro) vastgestelde structurele besparingen voor oplopend btw-nadeel is in deze begroting verwerkt.
Meerjarenperspectief Niet alle financiële effecten voor de toekomst zijn te kwantificeren terwijl een aantal ontwikkelingen zich zeker voor zal doen. Enkele belangrijke ontwikkelingen zijn: 1. Het op peil houden van de huisvesting 2. Het verhogen van informatieveiligheid en privacybescherming 3. Het verbeteren/uitbreiden van de informatievoorziening 4. Het opleiden van nieuwe vrijwilligers (kortere verbanden)
Jaarlijks terugkerende arbeidskosten Volgens het Besluit begroting en verantwoording (BBV) is het niet toegestaan voorzieningen op te nemen voor jaarlijkse terugkerende verplichtingen met een vergelijkbare volume. Dit 29
gaat vooral om verplichtingen rondom vakantiegeld en het opgebouwde saldo vakantiedagen. Deze lasten zijn structureel gedekt binnen de begroting.
Vervangingsinvesteringen In bijlage 2 zijn de (vervangings)investeringen voor het jaar 2024 opgenomen aan de hand van het meerjaren investeringsplan. Deze zijn onderverdeeld in de BBV- categorieën. De geplande investeringen zijn aan te merken als investeringen met economisch nut en worden geactiveerd conform het vastgestelde afschrijvingsbeleid. De effecten van deze investeringen hebben geen invloed op de begroting vanaf 2024, aangezien de afschrijving start het jaar na ingebruikname.
Reserves en voorzieningen Het geraamde verloop van de reserves en voorzieningen in 2024 is als volgt: Reserves Algemene reserve Transitie Meldkamer Ontwikkelingen Veiligheidsregio Egalisatiereserve kapitaallasten* Egalisatiereserve opleiden & oefenen Totaal
Boekwaarde 01-01-2024 1.000.000 564.797 266.362 2.967.832 100.000 4.898.991
Toevoeging Onttrekking
63.322
-113.866 -96.318 -174.114
63.322
-384.298
Boekwaarde 31-12-2024 1.000.000 450.931 170.044 2.857.040 100.000 4.578.015
*De egalisatiereserve is voor opvang van de fluctuatie in de kapitaalslasten. Daarnaast kan deze reserve wellicht worden ingezet voor de demping van de toekomstige meerkosten energietransitie.
Voorzieningen Spaarverlof Totaal
Boekwaarde 01-01-2024 50.000 50.000
Toevoeging Onttrekking
Boekwaarde 31-12-2024
12.000 12.000
62.000 62.000
Incidentele baten en lasten In de begroting worden bijna alle structurele lasten met structurele baten gedekt, met uitzondering van een maatwerkafspraak met de gemeente Olst-Wijhe van 33.419 euro. In deze gemeente worden de eenvoudige taken op het gebied van toezicht en handhaving nog verricht door personeel in loondienst van de veiligheidsregio. Bij de meeste gemeenten werden deze eenvoudige taken al in de afronding van de financiële nulmeting verrekend en door henzelf uitgevoerd. Mocht de gemeente Olst-Wijhe in de toekomst besluiten om de eenvoudige taken zelf te verrichten, dan dient dit binnen de veiligheidsregio te leiden tot een bezuiniging van 33.419 euro.
30
Bijlagen
Gemeentelijke bijdrage 2024
Gemeente
Percentage
Gemeentelijke bijdrage 2023 (excl. Maatwerk en BZ)
Bijdrage Indexering bevolkingszorg 2024 (o.b.v. het inwoneraantal)
Maatwerk afspraak
Bijdrage in begroting 2024
Incidentele compensatie 2024
Totale bijdrage in begroting 2024
Dalfsen
5,08%
1.930.290
56.631
9.057
Deventer
18,92%
7.187.595
210.869
31.507
Hardenberg
11,04%
4.193.650
123.033
19.193
Kampen
8,54%
3.244.003
95.172
17.017
8.169
3.364.361
Olst-Wijhe
3,77%
1.430.583
41.970
5.744
33.419
1.511.717
1.511.717
Ommen
3,76%
1.429.756
41.946
5.732
1.477.434
1.477.434
Raalte
6,70%
2.544.334
74.645
11.845
2.630.825
Staphorst
2,82%
1.072.264
31.458
5.367
1.109.079
-11.558
1.097.521
Steenwijkerland
8,75%
3.325.824
97.573
13.896
3.437.292
-39.755
3.397.537
Zwartewaterland
4,48%
1.703.718
49.983
7.147
1.760.849
1.760.849
Zwolle
26,13%
9.928.676
291.286
40.583
167.600
10.428.145
10.428.145
Totaal
100%
37.990.683
1.114.565
167.089
422.621
39.694.958
213.433
1.995.978
1.995.978
7.643.404
7.643.404
4.335.876
4.335.876 -45.005
2.630.825
-96.318
Investeringen 2024 Categorie
Investeringen
Bedrijfsgebouwen
100.000
Grond en terreinen
0
Vervoersmiddelen Machines, apparaten en installaties ICT
3.309.921
Brandveiligheidsvoorzieningen
2.429.890
220.000 350.000
Oefenen
0
Jeugdbrandweer
0
3.319.356
6.409.811
31
39.598.640
Overzicht baten en lasten Jaar 2024
Baten
0.1 Bestuur
Lasten
-20.000
0.4 Overhead
Saldo
89.246
69.246
-2.834.085 11.560.375
8.726.290
0.5 Treasury
0
0
0
0.8 Overige baten en lasten
0
2.191.185
2.191.185
0.9 Vennootschapsbelasting
0
0
0
-384.298
63.322
-320.976
0
0
0
-47.036.562 36.075.114
-10.961.448
0.10 Mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening baten en lasten 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 2.1 Verkeer en vervoer
0
295.702
295.702
8.3 Wonen en bouwen
0
0
0
-50.274.945 50.274.945
0
Specificatie kosten overhead Jaar 2024
Baten
Lasten
Saldo
Bedrijfsvoering
-2.834.085
8.346.147
5.512.062
Directie
0
566.422
566.422
Staf & beleid
0
1.444.137
1.444.137
Managers
0
757.469
757.469
Management ondersteuning
0
446.200
446.200
-2.834.085 11.560.375
8.726.290
Geprognotiseerde balans Balans ( x 1.000) Materiële vaste activa Voorraad Vorderingen Liquide middelen Overlopende activa
1-1-2024 31-12-2024 36.085 36.958 150 150 1.100 1.102 400 400 1.004 1.014 38.739 39.624
Eigen vermogen Vreemd vermogen Langlopende schulden Kortlopende schulden Overlopende passiva
1-1-2024 4.899 50 28.823 2.167 2.800 38.739
31-12-2024 4.578 62 30.000 2.167 2.817 39.624
EMU-saldo
Berekend EMU- saldo
2023
2024 Volgens begroting
2025 Volgens meerjarenraming
2026 Volgens meerjarenraming
-1.802
-1.829
-1.940
-1.940
32