CConstaterende datHardenberg
Koppel je AI →
Document · PDF

12. Stikstofdepositie-onderzoek

gemeenteraad 23 mei 2023, gemeente HardenbergBij agendapunt: Ontwerp verklaring van geen bedenkingen voor de aanleg van een kampeerterrein aan de Zwarte Dijk in Slagharen (onderdeel van Attractie- en Vakantiepark Slagharen)20.218 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

RAPPORT Stikstofdepositieonderzoek Attractiepark Slagharen Stikstofdepositieonderzoek Slagharen Klant:

Attractiepark Slagharen

Referentie: BI2935-IB-RP-230329-1040 Status:

Definitief/1

Datum:

30 maart 2023

Projectgerelateerd

HASKONINGDHV NEDERLAND B.V.

George Hintzenweg 85 3068 AX Rotterdam Industry & Buildings Trade register number: 56515154 +31 88 348 90 00 T info@rhdhv.com E royalhaskoningdhv.com W

Titel document: Stikstofdepositieonderzoek Attractiepark Slagharen Sub titel: Stikstofdepositieonderzoek Slagharen Referentie: BI2935-IB-RP-230329-1040 Status: 1/Definitief Datum: 30 maart 2023 Projectnaam: BI2935 Projectnummer: BI2935 Auteur(s): Roberta Gianfiglio en Leendert Corbijn Opgesteld door: Roberta Gianfiglio en Leendert Corbijn Gecontroleerd door: Leendert Corbijn Datum: 13 maart 2023 Goedgekeurd door: Ceciel Overgoor Datum: 30 maart 2023

Classificatie Projectgerelateerd

Behoudens andersluidende afspraken met de Opdrachtgever, mag niets uit dit document worden verveelvoudigd of openbaar gemaakt of worden gebruikt voor een ander doel dan waarvoor het document is vervaardigd. HaskoningDHV Nederland B.V. aanvaardt geen enkele verantwoordelijkheid of aansprakelijkheid voor dit document, anders dan jegens de Opdrachtgever. Let op: dit document bevat mogelijk persoonsgegevens van medewerkers van HaskoningDHV Nederland B.V.. Voordat publicatie plaatsvindt (of anderzins openbaarmaking), dient dit document te worden geanonimiseerd of dient toestemming te worden verkregen om dit document met persoonsgegevens te publiceren. Dit hoeft niet als wet- of regelgeving anonimiseren niet toestaat. 30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

i

Projectgerelateerd

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

ii

Projectgerelateerd

Inhoud 1

Inleiding

1

2

Wettelijk kader stikstofdepositie

1

3

Stikstofemissies Attractiepark Slagharen

5

4

Stikstofdepositieberekening Attractiepark Slagharen

6

4.1

Instellingen AERIUS Calculator verschilberekening

6

4.2

Berekende stikstofdepositie Slagharen

7

5

Conclusie

8

Tabellen Tabel 1: Getroffen Natura 2000-gebieden in de beoogde situatie en respectievelijke aanwijsdata.

4

Tabel 2: Overzicht stikstofemissies Attractiepark Slagharen in de referentiesituatie en de beoogde situatie

5

Tabel 3: Rekeninstellingen AERIUS calculator

6

Tabel 4: Samenvatting van de berekende stikstofdepositie in de omgeving van Slagharen

7

Tabel 5: Verkeersbewegingen door bezoekers naar Attractiepark Slagharen in de referentiesituatie

10

Tabel 6: Verkeersintensiteit toegangswegen Attractiepark Slagharen in de referentie situatie

10

Tabel 7: Berekening emissies vrachtwagens en (bestel)bussen

11

Tabel 8: Inzet voertuigen wagenpark binnen de inrichting.

11

Tabel 9: Gasverbruik van accommodaties in de referentiesituatie

12

Tabel 10: Gasverbruik zwembad

13

Tabel 11: Geschatte emissies van stookinstallaties in de referentiesituatie

14

Tabel 12: Indeling van Stageklassen naar AUB-klassen

15

Tabel 13: AUB-klassen voor mobiele werktuigen en benodigde invoer voor de emissieberekening met de AUB-methode.

16

Tabel 14: Rekenfactoren voor brandstoffen in mobiele werktuigen.

17

Tabel 15:

Emissies door inzet van mobiele werktuigen.

17

Tabel 16:

Stalemissies in de referentiesituatie

18

Tabel 17: defined.

Emissieoverzicht exploitatie Slagharen in de referentiesituatie.Error! Bookmark not

Tabel 18: Verkeersbewegingen beoogde situatie Slagharen 30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

20 BI2935-IB-RP-230329-1040

iii

Projectgerelateerd

Tabel 19: Verkeersintensiteit toegangswegen Attractiepark Slagharen in de beoogde situatie 20 Tabel 20: Berekening emissies vrachtwagens en (bestel)bussen

20

Tabel 21: Verkeersbewegingen voertuigen op de inrichting 2023

21

Tabel 22: Indeling van Stageklassen naar AUB-klassen

22

Tabel 23: AUB-klassen voor mobiele werktuigen en benodigde invoer voor de emissieberekening met de AUB-methode.

23

Tabel 24: Rekenfactoren voor brandstoffen in mobiele werktuigen.

24

Tabel 25: Emissies mobiele werktuigen Attractiepark Slagharen 2023 defined.

Error! Bookmark not

Tabel 26: Kenmerken gasgestookte verwarmingsinstallatie per unit

28

Tabel 27: Gegevens berekening stikstofdepositie verwarmingsinstallatie per unit

28

Tabel 28: defined.

Emissieoverzicht exploitatie Slagharen in de beoogde situatie. Error! Bookmark not

Figuren Figuur 2.1: Gehanteerde beslisboom betreffende stikstofdepositie (aangepast naar actuele wijzigingen in wetgeving).

Bijlagen Stikstofemissie referentiesituatie A1

Stikstofemissie referentie situatie

A1.1

Verkeersaantrekkende werking

A1.2

Wegverkeer binnen de inrichting

A1.3

Stookinstallaties

A1.4

Mobiele werktuigen

A1.4.1 Omschrijving emissieberekeningen A1.5

Stallen

A1.6

Ingevoerde gegevens in AERIUS

Stikstofemissie beoogde situatie A2

Emissieberekening beoogde situatie

A2.1

Verkeersaantrekkende werking

A2.2

Wegverkeer binnen de inrichting

A2.3

Emissieberekening mobiele werkvoertuigen

A2.3.1 Omschrijving emissieberekeningen A2.4

Stallen

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

iv

2

Projectgerelateerd

A2.5

Emissieberekening 60 nieuwe units

A2.6

Ingevoerde gegevens in AERIUS

Overzicht ponybestand Slagharen augustus 2017

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

v

Projectgerelateerd

1

Inleiding

Attractie- en Vakantiepark Slagharen (verder: Slagharen) is voornemens om het park uit te breiden. Als gevolg van deze uitbreiding neemt mogelijk de emissie van stikstofoxiden en ammoniak toe en daarmee de stikstofdepositie op omliggende Natura 2000-gebieden. Het effect van deze stikstofdepositie op nabijgelegen Natura 2000-gebieden dient inzichtelijk gemaakt te worden in het kader van de Wet natuurbescherming (Wnb). Slagharen heeft Royal HaskoningDHV gevraagd ondersteuning te bieden bij uitvoeren van een stikstofdepositieonderzoek. Het doel van dit onderzoek is om te bepalen of het voornemen van Slagharen vergunningplichtig is in het kader van de Wnb en of er eventueel maatregelen genomen dienen te worden om negatieve effecten door stikstofdepositie op omliggende Natura 2000-gebieden te voorkomen. Deze notitie beschrijft de invoergegevens voor de berekeningen, de rekenresultaten en bevat een conclusie en advies met betrekking tot vergunningverlening. Slagharen heeft gegevens verstrekt over de vergunde en de beoogde activiteiten binnen de inrichting, met betrekking tot de emissie van stikstofoxiden. De depositieberekeningen zijn uitgevoerd met AERIUS Calculator. De gehanteerde rekenjaren zijn 2023 t/m 2026, omdat dit de jaren zijn waarin de verschillende realisaties plaats zullen vinden.

Wijzigingen ten opzichte van vergunde situatie Om de “Toekomstvisie Attractie- & Vakantiepark Slagharen 2030” te realiseren zijn verschillende tussentijdse bouwactiviteiten nodig. Deze staan in onderstaande tabel 1.1. Tabel 1.1: Beoogde bouwactiviteiten voor realiseren van de toekomstvisie van Slagharen. Jaar

Activiteit

2023

Aanleg accomodaties (Racoon Village 2)

2023

Aanleg nieuwe camping

2023

Aanleg nieuwe camperplekken

2024

Uitbreiden van attracties (Banditoland)

2025

Uitbreiden van attracties (Banditoland)

2025

Renovatie Hacienda en Cowboy Cottages

2

Wettelijk kader stikstofdepositie

Uit artikel 2.7 van de Wnb volgt dat voor projecten getoetst moet worden of binnen Natura 2000-gebieden significant negatieve effecten kunnen optreden. Als dit het geval is, geldt een vergunningplicht voor deze activiteiten in het kader van Wnb. Om te toetsen of voor een nieuwe of bestaande (uitgebreide) activiteit een vergunningplicht geldt in het kader van de Wnb, is door de Rijksoverheid een beslisboom opgesteld. Deze is aangepast op basis van

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

1

Projectgerelateerd

een uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 20 januari 2021 1, waarin is vastgesteld dat er bij intern salderen geen vergunning meer nodig is:

Figuur 2.1: Gehanteerde beslisboom betreffende stikstofdepositie (aangepast naar actuele wijzigingen in wetgeving).

1

Raad van State, Afdeling bestuursrechtspraak zet voorwaarden voor intrekken natuurvergunning op een rij, 20 januari 2021, geraadpleegd op 29 april 2021, via URL: https://www.raadvanstate.nl/@124110/voorwaarden-intrekken-natuurvergunning/

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

2

Projectgerelateerd

Toelichting bij de beslisboom toestemmingsverlening stikstofdepositie: Stap 1:

Het berekenen van de stikstofdepositie veroorzaakt door het project. Bij een depositie > 0,00 mol/ha/jaar wordt gekeken of intern salderen mogelijk is (volgende stap). Intern salderen, om te garanderen dat er geen toename is in stikstofdepositie ten opzichte van de referentiesituatie. Ecologische voortoets om te bepalen of significante effecten door toename in stikstofdepositie kunnen worden uitgesloten.

Stap 2: Stap 3:

Wanneer geen depositie wordt berekend of bij een berekende depositie lager dan 0,00 mol/ha/jaar geldt er geen vergunningplicht voor het project of activiteit(en). Wanneer een ecologische voortoets significante effecten uitsluit, dan geldt eveneens geen vergunningplicht. Bij een depositie hoger dan 0,00 mol/ha/jaar of mogelijk significante effecten, moet er worden gekeken naar andere mogelijkheden om de vergunbaarheid van het project of activiteit te onderbouwen: Stap 4:

Passende beoordeling van het effect op natuurlijke kenmerken van het gebied met eventueel extern salderen. ADC-toets wanneer schade aan kwetsbare Natura 2000-gebieden niet kan worden uitgesloten. In de ADC-toets staat dat alternatieven onmogelijk zijn, dat er dwingende redenen van openbaar belang zijn en staat een beschrijving van de wijze waarop schade aan kwetsbare habitattypen wordt gecompenseerd.

Stap 5:

Vrijstelling voor bouwactiviteiten vervallen De Raad van State heeft op 2 november 2022 uitspraak 2 gedaan waaruit blijkt dat de vrijstelling van bouwactiviteiten onvoldoende is onderbouwd. De vrijstelling in Wnb, artikel 2.9a en het Besluit natuurbescherming (Bnb) artikel 2.5, kan daarom niet worden betrokken in de besluitvorming voor het verlenen van een vergunning. In dit stikstofdepositie onderzoek zijn de bouwactiviteiten door attractiepark Slagharen ook meegenomen. Vaststellen van referentiesituatie volgens provinciale beleidsregels In dit onderzoek is het verschil in stikstofdepositie berekend door de beoogde situatie te vergelijken met de referentiesituatie. De referentiesituatie voor Slagharen is vastgesteld in overeenstemming met de Beleidsregel Natuur Overijssel 2017. Een referentiesituatie volgt uit: 1. Een natuurtoestemming in de vorm van een onherroepelijke vigerende natuurvergunning, een vrijstelling van een natuurvergunning die passend is beoordeeld of een situatie waarvoor een habitatrichtlijnconforme beoordeling is gedaan. De activiteiten in deze toestemming gelden direct als referentiesituatie. 2. Een milieutoestemming of toegestane activiteit die sinds de aanwijsdatum van Natura 2000gebieden van kracht is en onafgebroken is uitgevoerd.

Voor deze toestemming geldt dat de referentiesituatie bestaat uit de activiteiten die de laagste stikstofdepositie veroorzaken op Natura 2000-gebieden vanaf de aanwijsdatum van de getroffen gebieden.

2

ECLI:NL:RVS:2022:3159

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

3

Projectgerelateerd

Uit de beleidsregel en jurisprudentie volgt dat de stikstofdepositie in de referentiesituatie moet worden berekend met actuele kentallen voor de stikstofemissie door vergunde activiteiten. Dit omdat de activiteiten, en niet de emissie of depositie zijn vergund. Op deze wijze kan er ook geen aanspraak worden gemaakt op salderingsruimte die ontstaat door autonome ontwikkelingen voor stikstofbronnen (zoals de lagere NOx emissie door wegverkeer). Referentiesituatie voor Slagharen Slagharen is niet in het bezit van een (Wnb-)natuurvergunning, dus is beoordeeld welke situatie sinds de aanwijsdata van Natura 2000-gebieden de minste stikstofemissie en depositie veroorzaakt. De laatst beschikbare (revisie-)vergunning van Slagharen betreft de revisievergunning van 10 juli 2003. Hoewel deze vergunning is verleend na enkele aanwijzingsdata van getroffen Natura 2000-gebieden (zie tabel 1), is het wel mogelijk de referentiesituatie te bepalen. Van oorsprong (sinds 1963) was Attractie- en Vakantiepark Slagharen namelijk een ponypark. Tot 2017 zijn er altijd tientallen tot honderden pony’s binnen het bedrijf aanwezig geweest. Door de jaren heen is het aantal pony’s alsmaar minder geworden, doordat de focus van het park meer op attracties en recreatie is gaan liggen. Tabel 2.1: Getroffen Natura 2000-gebieden in de beoogde situatie en respectievelijke aanwijsdata. Natura 2000-gebied

Aanwijsdatum

Vecht- en Beneden-Reggegebied

7-12-2004

Mantingerzand

7-12-2004

Mantingerbos

7-12-2004

Engbertsdijksvenen

10-6-1994

Dwingelderveld

11-10-1996

Als onderdeel van de huidige uitbreidingsplannen zijn de laatste pony’s in oktober 2017 verkocht. Dit biedt het park meer fysieke ruimte om uit te breiden en de verkoop past binnen de visie van het park. Hoewel het houden van pony’s niet expliciet is vergund, staat het park sinds de jaren 60 bekend als ‘Ponypark Slagharen’ en is het aannemelijk dat het houden van pony’s wel impliciet is vergund. Doordat de invloed van de pony’s op de stikstofdepositie verreweg het grootst is, kan het aantal van 70 verkochte pony’s in 2017 worden gezien als de meest beperkte vergunde situatie m.b.t. stikstofdepositie (bewijs van de aanwezigheid staat in bijlage 3). Voorheen heeft het park over meer pony’s beschikt. Doordat het verkopen van de pony’s onderdeel is van de huidige uitbreidingsplannen en tevens een onomkeerbaar besluit is, kan er intern worden gesaldeerd met de aan deze activiteit gerelateerde stikstofemissies. Het verkopen van de pony’s staat immers direct in relatie met de beoogde veranderingen binnen het Attractie- en Vakantiepark.

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

4

Projectgerelateerd

3

Stikstofemissies Attractiepark Slagharen

De stikstofemissies in de referentiesituatie en de beoogde situaties zijn samengevat in de onderstaande tabel. In bijlage 1 staat de berekening van de stikstofemissie voor de referentiesituatie toegelicht en in bijlage 2 de stikstofemissieberekening voor de beoogde situaties. Tabel 3.1: Overzicht stikstofemissies Attractiepark Slagharen in de referentiesituatie en de beoogde situatie

Emissiebron

Stof

Stikstofemissie in referentiesituati e (kg/jaar)

Stikstofemissie in beoogde situatie 2023 (kg/jaar)

Stikstofemissie in beoogde situatie 2024 (kg/jaar)

Stikstofemissie in beoogde situatie 2025 (kg/jaar)

Stikstofemissie in beoogde situatie 2026 (kg/jaar)

Verkeersaantrekkende werking Verkeersaantre kkende werking Zwarte Dijk

Verkeersaantre kkende werking Knappersveldw eg

NOx

117,2

122,0

117,7

113,3

105,5

NH3

7,7

8,0

7,4

6,7

6,3

NOx

10,3

10,7

10,3

9,9

9,2

NH3

0,7

0,7

0,6

0,6

0,6

Verkeer op het terrein Bezoekers richting het kampeerterrein/ huisjescomplex

NOx

53,2

57,1

55,2

53,3

49,5

NH3

3,7

3,9

3,6

3,3

3,1

Bezoekers richting het parkeerterrein

NOx

37,7

37,7

36,5

35,2

32,7

NH3

2,6

2,6

2,4

2,2

2,0

NOx

139,3

48,1

48,1

48,1

48,1

NH3

4

1,5

1,5

1,5

1,5

NOx

427,2

1.997,6

1.204,3

1.413,7

669,7

NH3

0,1

0,8

0,4

0,5

0,2

217

-

-

-

-

Verkeer op de inrichting

Mobiele werktuigen

Mobiele werktuigen

Mobiele werktuigen Stallen

NH3

Stookinstallaties

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

5

Projectgerelateerd

Emissiebron

Stof

Stikstofemissie in referentiesituati e (kg/jaar)

Accommodaties

NOx

463,4

463,4

463,4

463,4

463,4

Attracties (zwembad)

NOx

360,8

360,8

360,8

360,8

360,8

Kantoren en logistiek

NOx

87,4

87,4

87,4

87,4

87,4

Food & Beverage

NOx

9,5

9,5

9,5

9,5

9,5

60 nieuwe units

NOx

-

-

176.4

176.4

176.4

Stikstofemissie in beoogde situatie 2023 (kg/jaar)

Stikstofemissie in beoogde situatie 2024 (kg/jaar)

Stikstofemissie in beoogde situatie 2025 (kg/jaar)

Stikstofemissie in beoogde situatie 2026 (kg/jaar)

Voor wat betreft de verkeersaantrekkende werking, wordt er in de algemene emissiefactoren voor wegverkeer aangenomen dat er in de komende jaren steeds meer elektrische voertuigen zullen woren gebruikt door de bezoekers, daardoor neemt de emissie NOx af. Voor het verkeer op het terrein zijn er in de referentiesituatie andere voertuigen meegenomen dan in de beoogde situaties, wat resulteert in minder stikstofemissie. Om de verschillende aanpassingen aan het terrein uit te voeren worden diverse mobiele werktuigen gebruikt in de beoogde situaties. Hierdoor neemt de stikstofemissie neemt toe. Daarnaast, zodra de 60 nieuwe units een stookinstallatie op gas krijgen neemt hierdoor ook de emissie NOx toe.

4

Stikstofdepositieberekening Attractiepark Slagharen

De stikstofdepositie is berekend met de AERIUS Calculator, conform Wnb artikel 2.9, lid 4 en de bijbehorende Regeling natuurbescherming (Rnr) artikel 2.1. Als modelinvoer zijn de stikstofemissies gebruikt uit het voorgaande hoofdstuk.

4.1

Instellingen AERIUS Calculator verschilberekening

De gehanteerde rekeninstellingen staan in de onderstaande tabel. Tabel 4.1: Rekeninstellingen AERIUS calculator Omschrijving

Waarde

Versie AERIUS Calculator

Versie 2022

Rekenjaren

2023, 2024, 2025, 2026

Berekende stoffen

NOx + NH3

Rekenconfiguratie

Wnb-rekengrid

In een losse AERIUS bijlage staan de invoer en de uitgebreide resultaten van de stikstofdepositieberekeningen.

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

6

Projectgerelateerd

4.2

Berekende stikstofdepositie Slagharen

Tabel 4.2 toont het rekenresultaat van AERIUS Calculator. Het volledige resultaat en de broninvoer staat in de losse AERIUS bijlage (PDF document). Tabel 4.2: Samenvatting van de berekende stikstofdepositie in de omgeving van Slagharen in 2023, ten opzichte van de referentiesituatie Omschrijving resultaat

Waarde 2023

Waarde 2024

Waarde 2025

Waarde 2026

Gekarteerd oppervlak met toename

0 ha

0 ha

0 ha

0 ha

Gekarteerd oppervlak met afname

136,89 ha

239,27 ha

138,21 ha

1.522,30 ha

Grootste toename van depositie

0,00 mol N/ha/jaar

0,00 mol N/ha/jaar

0,00 mol N/ha/jaar

0,00 mol N/ha/jaar

Grootste afname van depositie

0,01 mol N/ha/jaar

0,01 mol N/ha/jaar

0,01 mol N/ha/jaar

0,02 mol N/ha/jaar

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

7

Projectgerelateerd

5

Conclusie

In dit onderzoek is berekend wat de invloed is van de beoogde wijzingen bij Slagharen op de stikstofemissie en uiteindelijke stikstofdepositie op Natura 2000-gebieden in de omgeving. In dit onderzoek is de verkeersaantrekkende werking voor zowel de referentie als de beoogde situatie berekend. De gehele referentiesituatie is ook opnieuw berekend met actuele kentallen, zodat een vergelijking gemaakt kan worden op activiteiten. De veranderingen in verkeersbewegingen, de aanleg van de nieuwe camping en camperplekken, het uitbreiden en renoveren van de attracties en de 60 nieuwe units op gas hebben gevolgen voor de stikstofemissies door de activiteiten van Slagharen. Deze emissies zijn doorgerekend met AERIUS Calculator om de verandering in stikstofdepositie inzichtelijk te maken. De verschilberekening toont aan dat de stikstofdepositie in de beoogde situaties niet significant toeneemt (< 0,00 mol N /ha/jaar) ten opzichte van de referentiesituatie. Dit betekent dat Slagharen geen Wnb-vergunning aan hoeft te vragen voor de beoogde wijzigingen.

30 maart 2023

STIKSTOFDEPOSITIEONDERZOEK SLAGHAREN

BI2935-IB-RP-230329-1040

8

Bijlage 1 Stikstofemissie referentiesituatie Stikstofemissieberekening voor Slagharen in de referentiesituatie

Projectgerelateerd

A1

Stikstofemissie referentie situatie

In deze paragraaf worden de activiteiten en de inzet van materieel binnen de inrichting, in de referentie situatie, beschreven. De voornaamste stikstof emitterende bronnen binnen de inrichting zijn het wegverkeer, de mobiele werktuigen en de stookinstallaties voor het zwembad, de accommodaties en overige panden.

A1.1

Verkeersaantrekkende werking

Wegverkeer Slagharen veroorzaakt een verkeersaantrekkende werking en heeft ook een eigen wagenpark. De emissies van de verkeersaantrekkende zijn onderdeel van de referentiesituatie, omdat dit een impliciet onderdeel is van de activiteiten van Slagharen. Tabel 5.1 laat de verkeersbewegingen zien die voortkomen uit het verkeersonderzoek. Tabel 5.1: Verkeersbewegingen door bezoekers naar Attractiepark Slagharen in de referentiesituatie Verkeersaantrekkende bronnen

Verkeersbewegingen per etmaal

Verkeersbewegingen per jaar

Kampeerterrein

92

33.580

Huisjescomplex

1502

548.230

Attractiepark

1050

383.250

Totaal

2644

965.060

Vanuit het verkeersmodel 2018 3 van de gemeente Hardenberg zijn de volgende verkeersintensiteiten bekend voor de twee toegangswegen naar Attractiepark Slagharen. Tabel 5.2: Verkeersintensiteit licht wegverkeer over de toegangswegen Attractiepark Slagharen in de referentie situatie De Zwarte Dijk

De Knappersveldweg

92.6% = 893.646 voertuigbewegingen per jaar

7.4% = 71.414 voertuigbewegingen per jaar

+ 5.008 uit tabel 5.3 =

+ 400 tabel 5.3 =

898.654 voertuigbewegingen per jaar

71.814 voertuigbewegingen per jaar

Al het verkeer dat naar Attractiepark Slagharen komt rijdt ofwel over De Zwarte Dijk of De Knappersveldweg. Voor de Zwarte dijk is een afstand van 512,54 meter gerekend, en voor De Knappersveldweg een afstand van 561,40 meter waarna het verkeer niet meer te onderscheiden valt van het heersende verkeersbeeld. Aan de hand van de bovenstaande gegevens en ingevoerde route berekent AERIUS calculator de stikstofemissie. Vrachtwagens en bussen De emissies van de verkeersbewegingen van vrachtwagens en bussen zijn berekend in de AERIUS calculator als lijnbron. Voor de referentiesituatie is als rekenjaar 2023 gebruikt, zodat er een vergelijking wordt gemaakt op activiteiten met geactualiseerde kentallen. De onderstaande tabel laat het aantal verkeersbewegingen zien die zijn ingevoerd in de AERIUS calculator.

3

Attractie- en Vakantiepark Slagharen, Verkeersonderzoek Functiewijzigingen (07-04-2022): Royal HaskoningDHV.

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A10

Projectgerelateerd

Tabel 5.3: Berekening emissies vrachtwagens en (bestel)bussen Aantal voertuigen per jaar

Verkeersbron

Route (dubbel of enkel)

Aantal bewegingen per jaar over route

Lengte route (m)

Knappersveldweg Kleine (bestel)busjes

200

dubbel

400

561,40

Kleine vrachtwagens

58

dubbel

116

561,40

Grote vrachtwagens

52

dubbel

104

561,40

Busverkeer

158

dubbel

316

561,40

Zwarte Dijk Kleine (bestel)busjes

2.504

dubbel

5.008

512,54

Kleine vrachtwagens

722

dubbel

1.444

512,54

Grote vrachtwagens

650

dubbel

1.300

512,54

Busverkeer

1.982

dubbel

3.964

512,54

A1.2

Wegverkeer binnen de inrichting

De effecten van het wegverkeer door bezoekers op de parkeerplaats en door het rijden naar de lodges en het kampeerterrein zijn ook buiten beschouwing gelaten in de referentiesituatie, daarom zijn deze ook op dezelfde manier berekend als dat ze in de beoogde situatie berekend zijn. Naast deze emissies zijn ook de emissies van de voertuigen die gebruikt worden op het terrein van de inrichting in beschouwing genomen. Emissies rijden naar parkeerplaatsen en rijden naar de lodges en kampeerterrein De parkeer emissies zijn berekend in AERIUS voor de 1.050 verkeersbewegingen per etmaal door attractieparkbezoekers op basis van een afstand van de weg tot het midden van de parkeerplaats (411,72 meter is de lengte van de lijnbron in AERIUS Calculator). Voor de verkeersemissies zijn 1.710 verkeersbewegingen per etmaal aangehouden over route naar de lodges en het kampeerterrein is ook de gemiddelde route afstand gebruikt in de AERIUS berekening. Deze afstand is 382,78 meter (lengte van de lijnbron in AERIUS Calculator). Verkeer op de inrichting De emissies van de op het terrein gebruikte voertuigen zijn te vinden in tabel 8. De rijafstanden per voertuig, in deze situatie, zijn een ‘worst-case’ inschatting volgens opgave van Slagharen. De meest recente emissiefactoren uit 2022 van de Rijksoverheid 4 en het RIVM 5 zijn gebruikt. Tabel 5.4: Inzet voertuigen wagenpark binnen de inrichting.

Emissiebron Parade wagens (oldtimers)

Aantal

Rijafstand per voertuig

Emissiefactor

Emissievracht

[aantal/jaar]

[km]

[g/km]

[kg/jaar]

3

4.035

2

4.035

NOx

1,13 1)

13,7

NH3

-

< 0,1

NOx

0,5325

4,3

4

Emissiefactoren voor snelwegen en niet-snelwegen (15-03-2023), beschikbaar via URL: https://www.rijksoverheid.nl/documenten/publicaties/2023/03/15/emissiefactoren-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen-2023 5 Emissiefactoren NH3 voor snelwegen en niet-snelwegen (10-10-2022), beschikbaar via URL: https://www.rivm.nl/documenten/2022-emissiefactoren-nh3-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen 30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A11

Projectgerelateerd

Emissiebron

Aantal

Rijafstand per voertuig

Emissiefactor

Emissievracht

[aantal/jaar]

[km]

[g/km]

[kg/jaar]

Kleine wagens (geel en rood) Bus BHV

1

12.105

EHBO wagen

1

12.105

Dodge

1

16.140

Service wagens

14

12.105

VW Crafter

1

18.000

Totaal

NH3

0,0166

0,1

NOx

0,5325

6,4

NH3

0,0166

0,2

NOx

0,5325

6,4

NH3

0,0166

0,2

NOx

0,5325

8,6

NH3

0,0166

0,3

NOx

0,5325

90,2

NH3

0,0166

2,8

NOx

0,5325

9,6

NH3

0,0166

0,3

NOx

139,3

NH3

4

1) ‘Worst-case’ wordt aangesloten bij de emissiefactor voor EURO 1 voertuigen.

A1.3

Stookinstallaties

Binnen Slagharen zijn diverse stookinstallaties aanwezig ten behoeve van verwarming van ruimten, water en voedsel. Het gasverbruik door Slagharen kan worden onderverdeeld in vier groepen:    

Accommodaties; Attracties (Zwembad); Kantoren en infrastructuur; Food & Beverage.

Accommodaties Het gasverbruik van de accommodaties in de beoogde situatie is gebaseerd op het gemeten gasverbruik tussen 2017 en 2019. Het verruimen van de openingstijden heeft geen invloed op het aantal dagen dat de accommodaties worden verhuurd. Het gasverbruik wordt derhalve niet beïnvloed door deze verruiming van de openingstijden. De nieuw te realiseren accommodaties worden mogelijk gasloos gebouwd, dit is nog in overweging. Als ze gasloos gebouwd worden zijn er geen stikstofoxiden die worden geëmitteerd vanuit de verwarmingsinstallaties van deze accommodaties. In onderstaande tabel is het gemiddelde gasverbruik over de periode 2017 – 2019, per accommodatie weergegeven. Tabel 5.5: Gasverbruik van accommodaties Accommodatie

Introductiejaar

Aantal in referentie situatie

Gasverbruik per accommodatie

Gasverbruik gemiddeld (2017-2019)

Cowboy Cottage

<1990 1)

115

1.376

158.240

Hacienda

<1990 1)

103

1.376

141.728

Colorado

<1990

75

945

70.875

Nevada

2010/2011

60

1.408

84.480

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A12

Projectgerelateerd

Accommodatie

Introductiejaar

Aantal in referentie situatie

Gasverbruik per accommodatie

Gasverbruik gemiddeld (2017-2019)

Yellowstone

2009/2010

40

1.329

53.160

Tipi

<1990

168

256

43.050

Misouri

2010

1

1.254

1.254

Racoon Village

2017

91

615

55.965

Totaal

608.752

1) De accommodaties zijn tussen 2010 en 2012 gerenoveerd;

Het totale gasverbruik van de accommodaties in de beoogde situatie bedraagt naar schatting 610.000 m3 per jaar. Het verruimen van de openingstijden heeft geen gevolgen voor de verhuur van de accommodaties. Het gasverbruik blijft derhalve onveranderd ten opzichte van de vergunde bedrijfssituatie/accommodaties. Om een inschatting te kunnen maken van de emissies als gevolg van de ruimteverwarming van de accommodaties wordt aangesloten bij de TNO-rapportage ‘NOx-emissiefactoren kleine vuurhaarden – glastuinbouw en huishoudens’ 6. Uit de energie-audit in het kader van de EED van 2017, welke is uitgevoerd Schneider Electric 7, blijkt dat de ruimteverwarming hoofdzakelijk plaatsvindt middels HR-ketels. Aangenomen wordt dat alle ketels voldoen aan een emissiefactor van 24 g NOx/GJ (HR-ketel uit 2006). Dit is een ‘worst-case’ benadering. Op basis van een calorische waarde van Gronings aardgas van 31,65 MJ/m3, volgt een emissie van 463,4 kg NOx als gevolg van de ruimteverwarming van accommodaties. Attracties (zwembad) Alle attracties van Slagharen worden elektrisch aangedreven. De verwarming van het zwembad ‘Aqua Mexicana’ vindt plaats middels 8 HR-ketels. Het gasverbruik in de beoogde situatie is bepaald aan de hand van het gemeten gemiddelde gasverbruik over de periode 2017 – 2019 en niet aan de hand van het opgestelde vermogen c.q. capaciteit.

In de beoogde situatie wordt het zwembad voorzien van een warmtewisselaar. Hierdoor zal het gasverbruik naar verwachting met 5% worden gereduceerd. In onderstaande tabel is het gemiddelde (gemeten) en beoogde gasverbruik weergegeven. Tabel 5.6: Gasverbruik zwembad Gasverbruik per jaar [m3/jaar]

Emissiebron Aqua Mexicana

2017

2018

2019

Gemiddeld

553.281

499.890

441.186

498.119

Beoogd (-5%) 473.213

Het totale gasverbruik in de beoogde situatie bedraagt naar schatting 475.000 m3 per jaar. Het verruimen van de openingstijden heeft geen gevolgen voor de gebruiksduur van het zwembad. Om een inschatting te kunnen maken van de emissies als gevolg van verwarmen van het zwembad, wordt aangesloten bij de TNO-rapportage ‘NOx-emissiefactoren kleine vuurhaarden – glastuinbouw en huishoudens’ 8. Aangenomen wordt dat alle ketels voldoen aan een emissiefactor van 24 g NOx/GJ (HRketel uit 2006). Dit is een ‘worst-case’ benadering. Op basis van een calorische waarde van Gronings aardgas van 31,65 MJ/m3, volgt een emissie van 360,8 kg NOx, bij een gasverbruik van 475.000 m3, als gevolg van de verwarming van het zwembad met 8 HR-ketels en 1 warmtewisselaar.

6 7 8

TNO 2014 R10584 (31 maart 2014); Schneider Electric, Energie-audit in het kader van de EED, Slagharen Themapark en Resort, 24 juli 2017. TNO 2014 R10584 (31 maart 2014)

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A13

Projectgerelateerd

Kantoren en infrastructuur Om een inschatting te kunnen maken van het gasverbruik van de kantoren en infrastructuur wordt aangesloten bij de energie-audit in het kader van de EED van 2017 (zie bijlage 3a van de vergunningaanvraag). Aangenomen wordt dat het gasverbruik door kantoren en infrastructuur onveranderd blijft. Het gasverbruik in de beoogde situatie wordt daarmee ingeschat op 115.000 m3 per jaar 9. Aangenomen wordt dat alle ketels voldoen aan een emissiefactor van 24 g NOx/GJ (HR-ketel uit 2006). Dit is een ‘worst-case’ benadering. Op basis van een calorische waarde van Gronings aardgas van 31,65 MJ/m3, volgt een emissie van 87,4 kg NOx als gevolg van de verwarming van kantoren en overige infrastructuur. Food & Beverage Om een inschatting te kunnen maken van het gasverbruik door restaurants e.d. wordt aangesloten bij de energie-audit in het kader van de EED van 2017. Aangenomen wordt dat het gasverbruik door restaurants e.d. onveranderd blijft. Het gasverbruik in de beoogde situatie wordt daarmee ingeschat op 12.500 m3 per jaar8. Aangenomen wordt dat alle ketels voldoen aan een emissiefactor van 24 g NOx/GJ (HR-ketel uit 2006). Dit is een ‘worst-case’ benadering. Op basis van een calorische waarde van Gronings aardgas van 31,65 MJ/m3, volgt een emissie van 9,5 kg NOx als gevolg van het gasverbruik in restaurants e.d.

Het totale gasverbruik in de beoogde situatie wordt ingeschat op 1.212.500 m3 aardgas per jaar. In onderstaande tabel zijn de totale emissies van alle stookinstallaties samengevat. Tabel 5.7: Geschatte emissies van stookinstallaties in de referentiesituatie (blijft gelijk in de beoogde situatie) Emissiebron

Gasverbruik per jaar [m3/jaar]

Accommodaties

610.000

463,4

Attracties (zwembad)

475.000

360,8

Kantoren en logistiek

115.000

87,4

Food & Beverage

12.500

9,5

1.212.500

921,0

Totaal

A1.4

Emissies [kg NOx]

Mobiele werktuigen

Op het terrein van Attractiepark Slagharen worden gedurende het jaar een aantal mobiele werktuigen ingezet. De stikstofemissies die vrijkomen bij de inzet van mobiele werktuigen zijn berekend met AERIUS Calculator versie 2021 volgens de nieuwe rekenmethode voor NOx- en NH3-emissies vanuit mobiele werktuigen 10. De nieuwe AUB methode (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik) is in AERIUS Calculator 2021 geïntegreerd. AERIUS Calculator berekent NOx- en NH3-emissies dus automatisch op basis van de invoer van het Brandstofverbruik, AdBlue verbruik en het aantal draaiuren. Om mobiele werktuigen goed te berekenen moet ook informatie van het type brandstof, de stage (EU indeling voor motoren van mobiele werktuigen) en het vermogen bekend zijn. In deze methode hoeft geen onderscheid meer gemaakt te worden tussen de emissies wanneer de werkvoertuigen draaien en stationair zijn.

9

Het EED maakt een opgave van 112.154 m3 aardgas voor kantoren en infrastructuur en 12.167 m3 aardgas voor Food & Beverage.

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A14

Projectgerelateerd

A1.4.1

Omschrijving emissieberekeningen

De methode voor het berekenen van emissie uit mobiele werktuigen staat onderstaand beschreven. Op 13 januari 2022 heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu in het kader van de nieuwe release van Aerius Calculator versie 2021, gelijktijdig introduceert het de nieuwe rekenmethode voor NOxen NH3-emissies vanuit mobiele werktuigen 11. De nieuwe AUB methode (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik) is in Aerius Calculator 2021 geïntegreerd. AERIUS Calculator berekent NOx- en NH3emissies dus automatisch op basis van de invoer van het Brandstofverbruik, AdBlue verbruik en het aantal draaiuren. Voor een juist invoer moet ook informatie van het type brandstof, de stage (EU indeling voor motoren van mobiele werktuigen) en het vermogen bekend zijn. Stage De interne verbrandingsmotoren van mobiele werktuigen zijn ingedeeld in stages. In Verordening (EU) 2016/1628 12 staan de emissie eisen waaraan deze verbrandingsmotoren moeten voldoen. Een verbrandingsmotor voldoet in de praktijk niet bij alle omstandigheden aan de eisen in de betreffende stage. In de AUB methode is daarom gekozen een koppeling te maken van stage naar AUB klassen, waarmee de werkelijke emissie betrouwbaarder kan worden berekend. Tabel 12 bevat de vertaling van vermogen en bouwjaar (wat bepalend is voor stages) naar AUB klassen.

Motorvermogen Het motorvermogen van het mobiele werktuig bepaalt in welke stage een mobiel werktuig is ingedeeld. Daarnaast heeft het motorvermogen samen met de motorbelasting invloed op het brandstofverbruik en daardoor ook op de emissie. Bouwjaar Het bouwjaar is (samen met het motorvermogen) bepalend voor de stage waarin een mobiel werktuig wordt ingedeeld. Tabel 5.8: Indeling van Stageklassen naar AUB-klassen Vermogen

Stage-I

Stage-II

Stage-IIIA

Stage-IIIB

Stage-IV

Stage-V

(kW)

(...-2001)

(2002-2005)

(2006-2010)

(2011-2013)

(2014-2018)

(2019-...)

(...-56)

X

X

X

A

A

A

(56-75)

X

X

A

A

D

D

(75-560)

X

A

B

B/C 1)

D

D

(560-...)

X

X

X

X

X

B/C 1)

1)

Voor deze stage en vermogenscombinatie wordt in sommige gevallen een SCR (AUB klasse C) gebruikt in andere gevallen is dit niet nodig (AUB klasse B).

AUB klassen De AUB klassen hebben betrekking op verschillende soorten dieselmotoren die voornamelijk worden en zijn toegepast in mobiele werktuigen. Mobiele werktuigen met een benzine of LPG motor zijn ingedeeld in

11

TNO, 10 december 2021, AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen. Rapport R12305, Exemplaarnummer: 2021-STL-RAP-10034267.

12

Verordening EU 2016/1628 van 14 september 2016. Bezocht op 28-2-2022 via URL: https://eur-lex.europa.eu/legalcontent/NL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R1628&from=IT 30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A15

Projectgerelateerd

een eigen klasse met daarnaast nog utiliteitsvoertuigen (zoals kiepwagens) die ook op het terrein aanwezig kan zijn. Tabel 5.9: AUB-klassen voor mobiele werktuigen en benodigde invoer voor de emissieberekening met de AUB-methode. AUB klasse

Omschrijving

X

Brandstof

Uren

AdBlue

Mobiele werktuigen met hoge emissies

X

X

--

A

Mobiele werktuigen met enige emissiecontrole maatregelen

X

X

--

B

Mobiele werktuigen met specifieke hardware voor emissiecontrole, maar geen SCR

X

X

--

C

Mobiele werktuigen met toepassing van SCR

X

X

X 1)

D

Mobiele werktuigen met geavanceerde toepassing van SCR

X

X

X 1)

E

Mobiele werktuigen met benzine of LPG motor

X

--

--

MUT

Middelzware utiliteitsvoertuigen (tot 19,5 ton, twee assen)

--

X

--

ZUT

Zware utiliteitsvoertuigen (meer dan 19,5 ton, drie of meer assen)

--

X

--

1)

Om aan strikte emissie-eisen te voldoen, passen fabrikanten SCR (selectieve katalytische reductie) toe die AdBlue verbruikt.

Motorbelasting De motorbelasting van verschillende soorten werktuigen is overgenomen uit de dataset bij een eerdere TNO-publicatie voor mobiele werktuigen 13. De belasting is gekozen voor het specifieke type werktuig. Bij ontbreken van een voor motorbelasting, is 60% aangenomen als representatieve waarde. Brandstofverbruik Het brandstofverbruik (in L/uur) is berekend met de methode die staat in § 5.4 van de AUB-methode van TNO (zie voetnoot 12). De formules in die paragraaf zijn gecombineerd tot een formule waarmee het brandstofverbruik is berekend:

𝐵𝐵 =

���0,5 ∙ �1 + 𝐹𝐹𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗 �� ∙ (0,4 ∙ 0,0025 ∙ 𝑃𝑃) + 0,2 ∙ 𝐹𝐹𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗 ∙ �1 + 𝑒𝑒 (−𝑝𝑝⁄5) � ∙ (𝑃𝑃 ∙ %𝑃𝑃)� ∗ 𝐹𝐹𝑏𝑏1 ∗ 3.600/𝐹𝐹𝑏𝑏2 � 𝜌𝜌

B

Brandstofverbruik (L/jaar)

Fjaar

Motorefficiëntie afhankelijk van het bouwjaar (met 2010 als basisjaar = 1), andere bouwjaren berekend met:

P

Fjaar (Bij bouwjaar <2010) = 1 ∙ 1,01 (2010-bouwjaar) Fjaar (Bij bouwjaar >2010) = 1 ∙ 0,99 (bouwjaar-2010)

%P

Belasting van het motorvermogen (%)

Fb1

Brandstof specifieke factor 1 (zie tabel 24)

Fb2

Brandstof specifieke factor 2 (zie tabel 24)

ρ

Dichtheid van de brandstof (g/L) (zie tabel 24)

3.600

Correctiefactor van sec naar uur(sec/uur)

Maximale motorvermogen (kW)

13

Excelbestand met emissiefactoren en motorbelasting van TNO, beschikbaar via URL: https://zenodo.org/record/4138573/files/TNO_getallen_voor_AERIUS_2020v9_mobiele_werktuigen.xlsx

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A16

Projectgerelateerd

Tabel 5.10: Rekenfactoren voor brandstoffen in mobiele werktuigen. Brandstof

Fb1

Fb2

ρ (g/L)

Diesel

1

3,1

840

Benzine

1,17

3,1

750

LPG

1,07

2,8

510

Draaiuren De inzet ofwel het aantal draaiuren van mobiele werktuigen zijn gebaseerd op basis van de referentiesituatie voor de verschillende mobiele werktuigen. Totaal brandstofverbruik Door het aantal draaiuren te vermenigvuldigen met het brandstofverbruik is het totale brandstofverbruik van de mobiele werktuigen berekend. Dit totale brandstofverbruik per jaar is de invoer die benodigd is voor de AUB-methode in AERIUS Calculator. Berekening van emissies De stikstofemissie (NOx en NH3) zijn berekend volgens de AUB methode (rapport in voetnoot 15). Het specifieke type werktuig, de bijbehorende emissieklasse en het aantal werkdagen dat het materieel op de locatie is, is door Attractiepark Slagharen opgegeven. De resultaten van de berekeningen zijn weergegeven in onderstaande Tabel 5.11. In Tabel 5.12 is een overzicht te vinden van de verschillende type werktuigen met bijbehorende emissies voor de referentiesituatie, per emissieklasse Tabel 5.11: Emissies door inzet van mobiele werktuigen refentiesituatie Aerius Categorie (emissieklasse)

Brandstofverbruik (L/jaar)

STAGE IIIa, < 56 kW, SCR: Nee 1991 - STAGE I, < 56 kW, SCR: Nee Totaal

8.593 4.810

Brandstof

Draaiuren

Diesel Diesel

NOx emissie (kg/jaar)

NH3 emissie (kg/jaar)

266,7 160,4 427,3

0,1 0,0 0,1

1.787 3.228

Tabel 5.12: Overzicht type werktuigen en bijbehorende emissies voor de refentiesituatie Aerius Categorie (emissieklasse)

1991 - STAGE I

STAGE IIIa, < 56 kW

30 maart 2023

Vermogen (kW)

Duur (uren)

Belasting (%)

John Deere Gator

4

1076

John Deere Gator

5

Parade tractor

Type werktuig

Emissiefactor (g/kWh)

Emissie (kg/jaar)

NOx

NH3

NOx

NH3

47,0%

11,0

0,0026

48,2

0,0

1076

47,0%

11,0

0,0026

52,7

0,0

3

538

47,0%

11,0

0,0026

21,6

0,0

Parade tractor

11

538

47,0%

11,0

0,0026

38

0,0

Shovel (Stage III)

33

980

47,0%

7,0

0,0027

151,6

0,0

Veegwagen

30

807

47,0%

8,4

0,0030

115,2

0,0

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A17

Projectgerelateerd

Broneigenschappen: Warmte inhoud, emissiehoogte en spreiding De warmte inhoud van mobiele werktuigen is aangenomen als zijnde 0 MW, dus geen thermische pluimstijging. De standaardwaarden voor mobiele werktuigen staan in tabel 5.12, uit de instructie gegevensinvoer AERIUS Calculator 2021 14. In de stikstofdepositieberekeningen zijn de standaardwaarden voor bouw en industrie gebruikt in de referentiesituatie en de beoogde situaties. Tabel 5.12: Standaardbroneigenschappen voor mobiele werktuigen Sector

Warmte inhoud (MW)

Hoogte (m)

Spreiding (m)

Landbouw

0

3,5

3,5

Bouw, industrie en delfstoffenwinning

0

4

4

Consumenten

0

0,3

0,3

A1.5

Stallen

Tot 2017 waren er nog slechts 70 pony’s aanwezig binnen de inrichting. De pony’s zijn lange tijd onderdeel geweest van het recreatiegedeelte van de Cowboy cottages, waarna ze zijn verhuurd als onderdeel van het Buffalo-gedeelte. Elk huisje beschikte over een pony. Emissies van pony’s worden in AERIUS automatisch berekend aan de hand van de ingevoerde gegevens (staltype, diersoort en aantal dieren). De NH3-emissie van 70 volwassen pony’s met als stalsysteem ‘overige stalsystemen’ bedraagt 217,0 kg NH3 per jaar. In onderstaande tabel zijn de emissies berekend. Tabel 5.13: Stalemissies in de referentiesituatie Diersoort Pony (volwassen)

Aantal

Type stalsysteem

Emissiefactor [kg NH3/dier/jaar]

Emissievracht [kg NH3/jaar]

70

K 3.100

3,1

217,0

Hoewel de emissievracht vrij beperkt lijkt ten opzichte van de emissies van overige bronnen binnen de inrichting, draagt ammoniak aanzienlijk meer bij tot de depositiebijdrage dan NOx. Voornamelijk op nabijgelegen gebieden.

14

uit § 8,3 van, BIJ12, januari 2023, instructie gegevensinvoer AERIUS voor Calculator 2022, versie 1. Beschikbaar via URL: https://www.bij12.nl/wp-content/uploads/2023/01/Instructie-gegevensinvoer-voor-AERIUS-Calculator-2022.pdf

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A18

Bijlage 2 Stikstofemissie beoogde situaties: 2023, 2024, 2025 en 2026 Stikstofemissieberekening voor Slagharen in de beoogde situatie

Projectgerelateerd

A2

Emissieberekening beoogde situatie

In de beoogde situatie zijn het wegverkeer, de mobiele werkvoertuigen, de voertuigen die op de inrichting worden gebruikt, en de 60 nieuwe units onderdeel van de veranderingen. De berekening van deze vier aspecten wordt hieronder toegelicht.

A2.1

Verkeersaantrekkende werking

De verkeersaantrekkende werking van Slagharen bestaat uit de bezoekers van het kampeerterrein, het huisjescomplex en het attractiepark. Tabel 5.14: Verkeersbewegingen beoogde situatie Slagharen Verkeersaantrekkende bronnen

Verkeersbewegingen per etmaal

Verkeersbewegingen per jaar

Kampeerterrein

70

25.550

Huisjescomplex

1.640

598.600

Attractiepark

1.050

383.250

Totaal

2.760

1.007.400

Al het verkeer dat naar Attractiepark Slagharen komt rijdt ofwel over de Zwarte Dijk of de Knappersveldweg. De verdeling zijn gelijk gehouden aan de afstanden de referentiesituatie. Tabel 5.15: Verkeersintensiteit licht wegverkeer over toegangswegen Attractiepark Slagharen in de beoogde situatie De Zwarte Dijk

De Knappersveldweg

92.6% = 932.852 voertuigbewegingen per jaar

7.4% = 74.548 voertuigbewegingen per jaar

+ 5.008 uit tabel 5.16 =

+ 400 uit tabel 5.16 =

93.7860 voertuigbewegingen per jaar

74.948 voertuigbewegingen per jaar

Vrachtwagens en (bestel)bussen De emissies van de verkeersbewegingen van vrachtwagens en bussen zijn ingevuld in de AERIUS Calculator. Deze emissies zijn berekend aan de hand van de volgende gegevens: Tabel 5.16: Berekening emissies vrachtwagens en (bestel)bussen Aantal voertuigen per jaar

Verkeersbron

Route (dubbel of enkel)

Aantal bewegingen per jaar over route

Lengte route (m)

Knappersveldweg Kleine (bestel)busjes

200

dubbel

400

561,40

Kleine vrachtwagens

58

dubbel

116

561,40

Grote vrachtwagens

52

dubbel

104

561,40

Busverkeer

158

dubbel

316

561,40

Zwarte Dijk Kleine (bestel)busjes

2.504

dubbel

5.008

512,54

Kleine vrachtwagens

722

dubbel

1.444

512,54

Grote vrachtwagens

650

dubbel

1.300

512,54

Busverkeer

1.982

dubbel

3.964

512,54

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A20

Projectgerelateerd

Aan de hand van de bovenstaande gegevens is er een AERIUS berekening uitgevoerd met AERIUS Caclculator en als rekenjaar 2023.

A2.2

Wegverkeer binnen de inrichting

Effecten van het wegverkeer door verkeer op de parkeerplaats en naar de lodges en het kampeerterrein is op dezelfde manier berekend als in de referentiesituatie. Naast deze emissies zijn ook de emissies van de voertuigen die gebruikt worden op het terrein van de inrichting in beschouwing genomen. De parkeer emissies zijn berekend in AERIUS voor de 1050 verkeersbewegingen door attractieparkbezoekers en een afstand te gebruiken tot het midden van de parkeerplaats (411,72 meter). Voor de route naar de lodges en het kampeerterrein is ook de gemiddelde route afstand gebruikt in de AERIUS berekening. Deze afstand is 382,78 meter. De emissies van de op het terrein gebruikte voertuigen zijn gebaseerd op de rijafstanden van de voertuigen in de referentiesituatie. Hier is uit gegaan van een ‘worst case’ benadering. De emissies zijn zichtbaar in tabel 5.17. Tabel 5.17: Verkeersbewegingen voertuigen op de inrichting 2023 Verkeersbron

Aantal voertuigen per jaar

Route (dubbel of enkel)

Afstand (km/jaar)

Emissiehoogte (m)

Kental NOx (g/km)1)

Kental NH3 (g/km) 2)

Emissie NOx (kg/jaar)

Emissie NH3 (kg/jaar)

Scooter

3

enkel

4.035

0,5

0,533

0,017

6,4

0,2

Bus BHV

1

enkel

12.105

0,5

0,533

0,017

6,4

0,2

EHBO wagen

1

enkel

12.105

0,5

0,533

0,017

6,4

0,2

Mercedes Citan

1

enkel

18.000

0,5

0,533

0,017

9,6

0,3

Peugeot Partner

2

enkel

18.000

0,5

0,533

0,017

19,2

0,6

48,1

1,5

Totale emissie 1) 2)

Emissiefactoren voor snelwegen en niet-snelwegen (15-03-2023): https://www.rijksoverheid.nl/documenten/publicaties/2023/03/15/emissiefactoren-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen-2023 Emissiefactoren NH3 voor snelwegen en niet-snelwegen (10-10-2022): https://www.rivm.nl/documenten/2022emissiefactoren-nh3-voor-snelwegen-en-niet-snelwegen

A2.3

Emissieberekening mobiele werkvoertuigen

Op het terrein van Attractiepark Slagharen worden gedurende het jaar een aantal mobiele werktuigen ingezet. De stikstofemissies die vrijkomen bij de inzet van mobiele werktuigen zijn berekend met AERIUS Calculator versie 2021 volgens de nieuwe rekenmethode voor NOx- en NH3-emissies vanuit mobiele werktuigen 15. De nieuwe AUB methode (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik) is in AERIUS Calculator 2021 geïntegreerd. AERIUS Calculator berekent NOx- en NH3-emissies dus automatisch op basis van de invoer van het Brandstofverbruik, AdBlue verbruik en het aantal draaiuren. Om mobiele werktuigen goed te berekenen moet ook informatie van het type brandstof, de stage (EU indeling voor motoren van mobiele werktuigen) en het vermogen bekend zijn.

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A21

Projectgerelateerd

In deze methode hoeft geen onderscheid meer gemaakt te worden tussen de emissies wanneer de werkvoertuigen draaien en stationair zijn.

A2.3.1

Omschrijving emissieberekeningen

De methode voor het berekenen van emissie uit mobiele werktuigen staat onderstaand beschreven. Op 13 januari 2022 heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu in het kader van de nieuwe release van Aerius Calculator versie 2021, gelijktijdig introduceert het de nieuwe rekenmethode voor NOxen NH3-emissies vanuit mobiele werktuigen 16. De nieuwe AUB methode (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik) is in Aerius Calculator 2021 geïntegreerd. AERIUS Calculator berekent NOx- en NH3emissies dus automatisch op basis van de invoer van het Brandstofverbruik, AdBlue verbruik en het aantal draaiuren. Voor een juist invoer moet ook informatie van het type brandstof, de stage (EU indeling voor motoren van mobiele werktuigen) en het vermogen bekend zijn. Stage De interne verbrandingsmotoren van mobiele werktuigen zijn ingedeeld in stages. In Verordening (EU) 2016/1628 17 staan de emissie eisen waaraan deze verbrandingsmotoren moeten voldoen. Een verbrandingsmotor voldoet in de praktijk niet bij alle omstandigheden aan de eisen in de betreffende stage. In de AUB methode is daarom gekozen een koppeling te maken van stage naar AUB klassen, waarmee de werkelijke emissie betrouwbaarder kan worden berekend. Tabel 22 bevat de vertaling van vermogen en bouwjaar (wat bepalend is voor stages) naar AUB klassen.

Motorvermogen Het motorvermogen van het mobiele werktuig bepaalt in welke stage een mobiel werktuig is ingedeeld. Daarnaast heeft het motorvermogen samen met de motorbelasting invloed op het brandstofverbruik en daardoor ook op de emissie. Bouwjaar Het bouwjaar is (samen met het motorvermogen) bepalend voor de stage waarin een mobiel werktuig wordt ingedeeld. Tabel 5.18: Indeling van Stageklassen naar AUB-klassen Vermogen

Stage-I

Stage-II

Stage-IIIA

Stage-IIIB

Stage-IV

Stage-V

(kW)

(...-2001)

(2002-2005)

(2006-2010)

(2011-2013)

(2014-2018)

(2019-...)

(...-56)

X

X

X

A

A

A

(56-75)

X

X

A

A

D

D

(75-560)

X

A

B

B/C 1)

D

D

(560-...)

X

X

X

X

X

B/C 1)

1)

Voor deze stage en vermogenscombinatie wordt in sommige gevallen een SCR (AUB klasse C) gebruikt in andere gevallen is dit niet nodig (AUB klasse B).

AUB klassen

16

TNO, 10 december 2021, AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen. Rapport R12305, Exemplaarnummer: 2021-STL-RAP-10034267.

17

Verordening EU 2016/1628 van 14 september 2016. Bezocht op 28-2-2022 via URL: https://eur-lex.europa.eu/legalcontent/NL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R1628&from=IT 30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A22

Projectgerelateerd

De AUB klassen hebben betrekking op verschillende soorten dieselmotoren die voornamelijk worden en zijn toegepast in mobiele werktuigen. Mobiele werktuigen met een benzine of LPG motor zijn ingedeeld in een eigen klasse met daarnaast nog utiliteitsvoertuigen (zoals kiepwagens) die ook op het terrein aanwezig kan zijn. Tabel 5.19: AUB-klassen voor mobiele werktuigen en benodigde invoer voor de emissieberekening met de AUB-methode. AUB klasse

Omschrijving

X

Brandstof

Uren

AdBlue

Mobiele werktuigen met hoge emissies

X

X

--

A

Mobiele werktuigen met enige emissiecontrole maatregelen

X

X

--

B

Mobiele werktuigen met specifieke hardware voor emissiecontrole, maar geen SCR

X

X

--

C

Mobiele werktuigen met toepassing van SCR

X

X

X 1)

D

Mobiele werktuigen met geavanceerde toepassing van SCR

X

X

X 1)

E

Mobiele werktuigen met benzine of LPG motor

X

--

--

MUT

Middelzware utiliteitsvoertuigen (tot 19,5 ton, twee assen)

--

X

--

ZUT

Zware utiliteitsvoertuigen (meer dan 19,5 ton, drie of meer assen)

--

X

--

2)

Om aan strikte emissie-eisen te voldoen, passen fabrikanten SCR (selectieve katalytische reductie) toe die AdBlue verbruikt.

Motorbelasting De motorbelasting van verschillende soorten werktuigen is overgenomen uit de dataset bij een eerdere TNO-publicatie voor mobiele werktuigen 18. De belasting is gekozen voor het specifieke type werktuig. Bij ontbreken van een voor motorbelasting, is 60% aangenomen als representatieve waarde. Brandstofverbruik Het brandstofverbruik (in L/uur) is berekend met de methode die staat in § 5.4 van de AUB-methode van TNO (zie voetnoot 15). De formules in die paragraaf zijn gecombineerd tot een formule waarmee het brandstofverbruik is berekend:

𝐵𝐵 =

���0,5 ∙ �1 + 𝐹𝐹𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗 �� ∙ (0,4 ∙ 0,0025 ∙ 𝑃𝑃) + 0,2 ∙ 𝐹𝐹𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗𝑗 ∙ �1 + 𝑒𝑒 (−𝑝𝑝⁄5) � ∙ (𝑃𝑃 ∙ %𝑃𝑃)� ∗ 𝐹𝐹𝑏𝑏1 ∗ 3.600/𝐹𝐹𝑏𝑏2 � 𝜌𝜌

B

Brandstofverbruik (L/jaar)

Fjaar

Motorefficiëntie afhankelijk van het bouwjaar (met 2010 als basisjaar = 1), andere bouwjaren berekend met:

P

Fjaar (Bij bouwjaar <2010) = 1 ∙ 1,01 (2010-bouwjaar) Fjaar (Bij bouwjaar >2010) = 1 ∙ 0,99 (bouwjaar-2010)

%P

Belasting van het motorvermogen (%)

Fb1

Brandstof specifieke factor 1 (zie tabel 24)

Fb2

Brandstof specifieke factor 2 (zie tabel 24)

ρ

Dichtheid van de brandstof (g/L) (zie tabel 24)

3.600

Correctiefactor van sec naar uur(sec/uur)

Maximale motorvermogen (kW)

18

Excelbestand met emissiefactoren en motorbelasting van TNO, beschikbaar via URL: https://zenodo.org/record/4138573/files/TNO_getallen_voor_AERIUS_2020v9_mobiele_werktuigen.xlsx

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A23

Projectgerelateerd

Tabel 5.20: Rekenfactoren voor brandstoffen in mobiele werktuigen. Brandstof

Fb1

Fb2

ρ (g/L)

Diesel

1

3,1

840

Benzine

1,17

3,1

750

LPG

1,07

2,8

510

Draaiuren De inzet ofwel het aantal draaiuren van mobiele werktuigen zijn gebaseerd op basis van de referentiesituatie voor de verschillende mobiele werktuigen. Totaal brandstofverbruik Door het aantal draaiuren te vermenigvuldigen met het brandstofverbruik is het totale brandstofverbruik van de mobiele werktuigen berekend. Dit totale brandstofverbruik per jaar is de invoer die benodigd is voor de AUB-methode in AERIUS Calculator. Berekening van emissies in 2023 De stikstofemissie (NOx en NH3) zijn berekend volgens de AUB methode (rapport in voetnoot 15). Het specifieke type werktuig, de bijbehorende emissieklasse en het aantal werkdagen dat het materieel op de locatie is, is door Attractiepark Slagharen opgegeven. De resultaten van de berekeningen voor het beoogde jaar 2023 zijn weergegeven in Tabel 5.21. Tabel 5.21: Emissies mobiele werktuigen Attractiepark Slagharen 2023 Aerius Categorie (emissienorm)

Brandstofverbruik (L/jaar)

Brandstof

Draaiuren/jaar

NOx emissie (kg/jaar)

NH3 emissie (kg/jaar)

1991 - STAGE I Stage IIIa, < 56 kW

12.610 9.501

Diesel Diesel

8.665 1.912

421,6 294,6

0,0 0,1

Stage IIIa, 56 – 75 kW Stage IIIa, 75 - 560 kW Benzine (2-Takt)

9.412 7.1667 58

Diesel Diesel Diesel

946 2.645 51

193,0 1.088,2 0,3

0,0 0,6

1997,6

0,8

Totaal

In Tabel 5.22 is een overzicht te vinden van de verschillende gebruikte werktuigen met bijbehorende emissies voor de beoogde situatie in 2023, per emissieklasse. Hierin komt duidelijk naar voren welk type werktuig het meeste invloed heeft op de totale emissie stikstof. Tabel 5.22: Overzicht type werktuigen en bijbehorende emissies voor de beoogde situatie in 2023 Aerius Categorie (emissieklasse)

1991 - STAGE I

30 maart 2023

BIJLAGE

Type werktuig

Draaiuren/jaar

John Deere Gator

Emissie (kg/jaar) NOx

NH3

1076

48,2

0,0

John Deere Gator

1076

52,7

0,0

Small carrier

6174

302,2

0,1

Trilplaat

219

14,7

0,0

Grondboor

110

3,9

0,0

BI2935-IB-RP-230329-1040

A24

Projectgerelateerd

STAGE IIIa, < 56 kW

Stage IIIa, 56 – 75 kW

Stage IIIa, 75 - 560 kW

Benzine (2-Takt)

Shovel (Stage III)

980

151,6

0,0

Veegwagen

807

115,2

0,0

Hoogwerker

125

27,9

0,0

Tractor

946

193,0

0,1

Aggregaat pomp

15

7,8

0,0

Graafmachine

1249

569,9

0,3

Heimachine

50

32,8

0,0

Shovel

1048

414,9

0,2

Telekraan

85

31,9

0,0

Veegmachine

188

30,9

0,0

Kettingzaag

51

0,2

0,0

Berekening van emissies in 2024 De stikstofemissie (NOx en NH3) zijn berekend volgens de AUB methode (rapport in voetnoot 15). Het specifieke type werktuig, de bijbehorende emissieklasse en het aantal werkdagen dat het materieel op de locatie is, is door Attractiepark Slagharen opgegeven. De resultaten van de berekeningen voor het beoogde jaar 2024 zijn weergegeven in Tabel 5.23. Tabel 5.23: Emissies mobiele werktuigen Attractiepark Slagharen 2024 Aerius Categorie (emissienorm)

Brandstofverbruik (L/jaar)

Brandstof

Draaiuren

NOx emissie (kg/jaar)

NH3 emissie (kg/jaar)

1991 - STAGE I

12.252

Diesel

8.454

409,8

0,1

Stage IIIa, < 56 kW

10.082

Diesel

1.992

312,4

0,1

Stage IIIa, 56 – 75 kW

537

Diesel

54

11,0

0,0

Stage IIIa, 75 - 560 kW

30.931

Diesel

1.416

471,0

0,2

Benzine (2-Takt)

7

Diesel

7

0,0

0,0

1.204,3

0,4

Totaal

In Tabel 5.24 is een overzicht te vinden van de verschillende gebruikte werktuigen met bijbehorende emissies voor de beoogde situatie in 2024, per emissieklasse. Hierin komt duidelijk naar voren welk type werktuig het meeste invloed heeft op de totale emissie stikstof. Tabel 5.24: Overzicht type werktuigen en bijbehorende emissies voor de beoogde situatie in 2024 Aerius Categorie (emissieklasse)

1991 - STAGE I

30 maart 2023

BIJLAGE

Type werktuig

Draaiuren/jaar

John Deere Gator John Deere Gator

Emissie (kg/jaar) NOx

NH3

1076

48,2

0,0

1076

52,7

0,0

BI2935-IB-RP-230329-1040

A25

Projectgerelateerd

STAGE IIIa, < 56 kW

Stage IIIa, 56 – 75 kW

Stage IIIa, 75 - 560 kW

Benzine (2-Takt)

Small carrier

6174

302,2

0,1

Trilplaat

75

5,0

0,0

Grondboor

53

1,8

0,0

Shovel (Stage III)

980

151,6

0,0

Veegwagen

807

115,2

0,0

Hoogwerker

205

45,7

0,0

Tractor

54

11,0

0,0

Aggregaat pomp

480

150,4

0,1

Graafmachine

167

76,0

0,0

Heimachine

16

10,2

0,0

Mobiele kraan

300

82,5

0,0

Shovel

221

87,3

0,0

Telekraan

125

47,0

0,0

Veegmachine

67

10,9

0,0

Verreiker

42

6,8

0,0

Kettingzaag

7

0,0

0,0

Berekening van emissies in 2025 De stikstofemissie (NOx en NH3) zijn berekend volgens de AUB methode (rapport in voetnoot 15). Het specifieke type werktuig, de bijbehorende emissieklasse en het aantal werkdagen dat het materieel op de locatie is, is door Attractiepark Slagharen opgegeven. De resultaten van de berekeningen voor het beoogde jaar 2025 zijn weergegeven in Tabel 5.25. Tabel 5.2522: Emissies mobiele werktuigen Attractiepark Slagharen 2025 Aerius Categorie (emissienorm)

Brandstofverbruik (L/jaar)

Brandstof

Draaiuren

NOx emissie (kg/jaar)

NH3 emissie (kg/jaar)

1991 - STAGE I

12.418

Diesel

8.534

415,2

0,1

Stage IIIa, < 56 kW

10.082

Diesel

1.992

312,4

0,1

Stage IIIa, 56 – 75 kW

3.522

Diesel

354

72,2

0,0

Stage IIIa, 75 - 560 kW

40.349

Diesel

1.696

613,7

0,3

Benzine (2-Takt)

29

Diesel

27

0,1

0,0

1.413,7

0,5

BI2935-IB-RP-230329-1040

A26

Totaal

30 maart 2023

BIJLAGE

Projectgerelateerd

In Tabel 5.26 is een overzicht te vinden van de verschillende gebruikte werktuigen met bijbehorende emissies voor de beoogde situatie in 2025, per emissieklasse. Hierin komt duidelijk naar voren welk type werktuig het meeste invloed heeft op de totale emissie stikstof. Tabel 5.26: Overzicht type werktuigen en bijbehorende emissies voor de beoogde situatie in 2025 Aerius Categorie (emissieklasse)

1991 - STAGE I

STAGE IIIa, < 56 kW

Stage IIIa, 56 – 75 kW

Stage IIIa, 75 - 560 kW

Benzine (2-Takt)

Type werktuig

Draaiuren/jaar

John Deere Gator

Emissie (kg/jaar) NOx

NH3

1076

48,2

0,0

John Deere Gator

1076

52,7

0,0

Small carrier

6174

302,2

0,1

Trilplaat

155

10,4

0,0

Grondboor

53

1,8

0,0

Shovel (Stage III)

980

151,6

0,0

Veegwagen

807

115,2

0,0

Hoogwerker

205

45,7

0,0

Tractor

354

72,2

0,1

Aggregaat pomp

480

150,4

0,1

Graafmachine

287

130,7

0,1

Heimachine

16

10,2

0,0

Shovel

521

206,1

0,1

Telekraan

245

92,1

0,0

Veegmachine

107

17,5

0,0

Verreiker

42

6,8

0,0

Kettingzaag

27

0,1

0,0

Berekening van emissies in 2026 De stikstofemissie (NOx en NH3) zijn berekend volgens de AUB methode (rapport in voetnoot 15). Het specifieke type werktuig, de bijbehorende emissieklasse en het aantal werkdagen dat het materieel op de locatie is, is door Attractiepark Slagharen opgegeven. De resultaten van de berekeningen voor het beoogde jaar 2026 zijn weergegeven in Tabel 5.27. Tabel 5.27: Emissies mobiele werktuigen Attractiepark Slagharen 2026 Aerius Categorie (emissienorm)

Brandstofverbruik (L/jaar)

Brandstof

Draaiuren

NOx emissie (kg/jaar)

NH3 emissie (kg/jaar)

1991 - STAGE I

12.045

Diesel

8.326

403,0

0,1

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A27

Projectgerelateerd

Stage IIIa, < 56 kW

8.593

Diesel

1.787

Totaal

266,7

0,1

669,7

0,1

In Tabel 5.28 is een overzicht te vinden van de verschillende gebruikte werktuigen met bijbehorende emissies voor de beoogde situatie in 2026, per emissieklasse. Hierin komt duidelijk naar voren welk type werktuig het meeste invloed heeft op de totale emissie stikstof. Tabel 5.28: Overzicht type werktuigen en bijbehorende emissies voor de beoogde situatie in 2026 Aerius Categorie (emissieklasse)

1991 - STAGE I

STAGE IIIa, < 56 kW

A2.4

Type werktuig

Draaiuren/jaar

John Deere Gator

Emissie (kg/jaar) NOx

NH3

1076

48,2

0,0

John Deere Gator

1076

52,7

0,0

Small carrier

6174

302,2

0,1

Shovel (Stage III)

980

151,6

0,0

Veegwagen

807

115,2

0,0

Stallen

Op het attractie- en vakantiepark zijn in de beoogde situatie geen paarden, pony’s of runderen meer aanwezig. De laatste 70 pony’s zijn in oktober 2017 uit het park verwijderd als onderdeel van de huidige uitbreidingsplannen van het park.

A2.5

Emissieberekening 60 nieuwe units

De 60 nieuwe units die worden gebouwd kunnen gasloos worden of een stookinstallatie op gas bevatten. Hier is nog geen besluit over genomen, dus wordt in dit onderzoek de stikstofemissie berekend in het geval dat er met gas wordt verwarmd. De kenmerken van de berekening zijn zichtbaar in Tabel 5.25 en Tabel 5.26. Hierbij is uitgegaan van ‘worst case’ scenario met een draaitijd van een half jaar lang 8 uur per dag. De berekening van de hoeveelheid NOx emissie is zichtbaar in de onderstaande tabel. In AERIUS is deze bron ingevuld als een oppervlakte bron. Tabel 5.25: Kenmerken gasgestookte verwarmingsinstallatie per unit Emissiebron

Hoogte (m)

Inwendige diameter (m)

Uitwendige diameter (m)

Nominaal vermogen (MWth)

Belasting vermogen (%)

Type brandstof

Gasgestookte verwarmingsinstallatie

4,0

0,3

0,4

0,036

100%

Aardgas

Tabel 5.26: Gegevens berekening stikstofdepositie verwarmingsinstallatie per unit Emissiebron

Referentie zuurstofgehalte (%)

Temperatuur rookgas (C)

Bedrijfsuren (uur/jaar)

Warmte inhoud (MW)

NOx (g/kWh)

NOx emissie (kg/jaar)

Gasgestookte verwarmingsinstallatie

3%

70

1.460

0,0008

0,056

2,94

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A28

Projectgerelateerd

30 maart 2023

BIJLAGE

BI2935-IB-RP-230329-1040

A29

Bewijs pony’s Overzicht ponybestand Slagharen augustus 2017 Overzicht met pony’s d.d. augustus 2017

Projectgerelateerd

Overzicht pony bestand Slagharen augustus 2017 Transpondernummer

Stalnummer

Naam

Kleur

Geslacht Geboortejaar

Wormkuur Wormkuur

1 2 3 4 5 6 7 8 10

528210002406557 As vd Veilingweg 528210002249724 Damira 528210002424915 Olli 528210002255990 Valentino 528210002427619 Storm 528210002245771 Timo 528210002252708 Romy 528210002250794 Goldy 528210000535910 Sanne-e

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12661079/2