CConstaterende datHalderberge
Koppel je AI →
Document · PDF

5. Ontwerp begroting 2024 meerjarenraming t-m 2027 WVS.pdf

Gemeenteraad 22 juni 2023, gemeente HalderbergeBij agendapunt: 10: Werkvoorzieningsschap Westelijk Noord-Brabant (WVS)8.156 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Ontwerp begroting 2022 Meerjarenraming 2023 - 2025

Ontwerp begroting 2024 Meerjarenraming 2025 - 2027

Inhoudsopgave

1. Voorwoord Algemeen Directeur

3

2. Financiële begroting en meerjarenraming

6

2.1 Uitgangspunten begroting 2024 en meerjarenraming 2.2 Ketensamenwerking 2.3 Overzicht van baten en lasten 2022 - 2027 2.4 Financiële positie 2.5 Risicoparagraaf

6 9 11 12 13

3. Overige begrotingsinformatie

17

3.1 Weerstandsvermogen 3.2 Wet Open Overheid

17 17

Bijlagen 1. Resultatenrekening 2024 - 2027 Overhead 2. Balans 2022 - 2027 3. Overzicht lang- en kortlopende leningen 4. Overzicht reserves en voorzieningen 5. Overzicht van investeringen in vaste activa 6. Gemeentelijke bijdrage 2024 7. Specificatie Rijksbijdrage per gemeente 2024

WVS - Ontwerp begroting 2024

18 19 20 21 22 23 24

2

1. Voorwoord Algemeen Directeur WVS WVS als het sociaal ontwikkelbedrijf van West-Brabant, werkt samen met de ISD Brabantse Wal (hierna: ISD) en het Werkplein Hart van West-Brabant (hierna: Werkplein). Dit noemen we Ketensamenwerking. Gezamenlijk gaan we de uitdaging aan om zoveel als mogelijk, inwoners die nu aan de zijlijn staan, te laten participeren en te ontwikkelen naar, liefst in loonvormende arbeid. Wij geloven dat we door meer samen te werken, in staat zijn om de maatschappelijke kosten te laten dalen en het maatschappelijke rendement te laten stijgen. Voor u ligt de begroting 2024 en de meerjarenraming 2025 tot en met 2027 van WVS. Deze begroting is gebaseerd op de gegevens die we weten vanuit de mei- en septembercirculaire 2022. WVS kan pas naar aanleiding van bedragen en aantallen die in de mei- en septembercirculaire van 2023 bekend worden gemaakt, een reële begroting voor 2024 en verder maken. Daarom zal er in het najaar van 2023 een aangepaste begroting worden gepresenteerd. De akties voortkomend uit het gezamenlijke jaarplan van Ketensamenwerking zijn, voor zo ver als mogelijk, meegenomen in deze begroting. Tevens is de begroting met beide partijen afgestemd. De begroting moet dan ook in samenhang worden bekeken met de begrotingen van de ISD en het Werkplein. WVS voert vanuit de Participatiewet, de Wet sociale werkvoorziening en beschut werken uit.

Tevens ontwikkelt WVS mensen die de route naar werk niet zelfstandig kunnen maken. Het gezamenlijke doel van de Ketensamenwerking voor 2024 en de meerjarenraming 2025 tot en met 2027 is om 380 inwoners in ontwikkeltraject te zetten. Om onze inwoners te ondersteunen in hun ontwikkeling is vanaf 2023 de (praktijk)academie opgericht en zal er een gezamenlijk ArbeidsOnderzoeksCentrum worden opgericht met de ISD en het Werkplein, om inwoners gerichter te kunnen ontwikkelen op basis van hun skills. WVS heeft vanuit het verleden te maken met hogere loonkosten t.o.v. het landelijk gemiddelde terwijl de bedrijfskosten en de verhouding reguliere medewerkers versus doelgroepmedewerkers lager liggen. Het inverdienvermogen ligt echter weer hoger t.o.v. het landelijk gemiddelde. WVS zit daarmee in de top van best presterende sociale ontwikkelbedrijven in Nederland zoals blijkt uit het onderzoek dat door Berenschot is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van SZW en de benchmark van de branchevereniging Cedris. We zetten al onze energie op de ontwikkeling van de eigenwaarde van onze inwoners. Werk is uiteindelijk de beste zorg. ( x € 1.000)

2017

2018

2019

2020

2021

2022

Operationeel resultaat

6.918

6.004

5.235

2.014

2.028

2.161

247

2.273

713

4.140

1.833

-879

Incidentele baten en lasten

4.786

6.427

8.182

8.058

5.593

7.532

Subsidieresultaat*

Gemeentelijke bijdrage

-12.222

-11.962

-11.529

-10.076

-8.740

-7.746

Totaal resultaat

-271

2.742

2.601

4.136

714

1.068

* Het subsidieresultaat is het verschil tussen de rijksbijdrage en de SW-loonkosten. In 2020, 2021 en 2022 heeft WVS te kampen gehad met Covid-19. De compensatie vanuit het Rijk is verantwoord onder incidentele baten en lasten.

3

WVS - Ontwerp begroting 2024

Factoren die een bepalende rol spelen bij het al dan niet realiseren van de begroting van 2024 zijn: 1. Subsidies 2. Kostenbeheersing 3. Algemene economische situatie 4. Opbrengsten, toegevoegde waarde 5. Invulling van de regie- en opdrachtgeversrol door de gemeenten 6. De rol van WVS binnen de Participatiewet i.s.m. de werkpleinen en het RPA 7. Uitstroom SW en leidinggevend SW-kader 8. (Fiscale) Wetgeving 9. Cao Aan de Slag (WAB) Ad 1. Subsidies De begroting is gebaseerd op het voorlopig toegekende Wsw-participatiebudget voor 2024 o.b.v. de meicirculaire 2022 zijnde € 31.350,- en met 6 % LPO € 32.604,-. Het is op dit moment nog niet duidelijk welke invloed de landelijke realisatiecijfers hebben op de P-budgetten SW voor de komende jaren. Deze worden jaarlijks in de meicirculaire aangepast voor het lopende en de komende jaren. Naast de hoogte van het bedrag speelt ook de toekenning van de (fictieve) taakstelling een steeds belangrijkere. In 2021 en 2022 was de uitstroom van de SW hoger dan voorspeld. Ad 2. Kostenbeheersing WVS scoort in de benchmark goed in kostenbeheersing. Echter, met de invoering van de Wet Arbeidsmarkt in Balans (WAB) zijn de kosten voor het begeleidend en ondersteunend regulier personeel flink gestegen. De begeleidingsvergoeding vanuit het Rijk en vanuit lokale afspraken staat onder druk.

Ook de nieuwe Cao Aan de Slag zorgt voor een verhoging van de loonkosten van de doelgroep PW. Hierdoor is het steeds lastiger om binnen de kostprijs de producten te leveren en dit heeft dan ook effect op het operationeel resultaat. Daarnaast zijn er positieve effecten van de arbeidsontwikkeling van de doelgroep voor de werkpleinen. Deze zijn niet opgenomen in de begroting van WVS. De financiële effecten hiervan zie je terug bij de ISD en het Werkplein. Daarom moeten de resultaten in samenhang worden gezien met die van het Werkplein en de ISD. Hiervoor kan verwezen worden naar de ketenbegroting. Ad 3. Algemene economische situatie en Covid-19 Ondanks de Covid-19 pandemie vielen de effecten in economische zin voor WVS mee. WVS heeft over de periode januari t/m maart 2022 Covid-19 compensatie ontvangen van het Rijk. Voor 2023 e.v. verwachten we een normalisering van de omstandigheden. Ad 4. Opbrengsten, toegevoegde waarde In de huidige economische ontwikkeling is het zaak om het nivo van de opbrengsten en toegevoegde waarde per medewerker te behouden. Het inrichten van de organisatie op basis van lean en het realiseren van een betere prijsvorming is de basis voor een gezonde toekomst. Ad 5. Invulling van de regie- en opdrachtgeversrol door gemeenten Een goede samenwerking met de gemeenten, ISD en Werkplein zorgt er voor dat meer mensen aan loonvormende arbeid kunnen deelnemen.

Door opdrachten vanuit gemeenten te verstrekken voor werkzaamheden die bij de doelgroep passen, kunnen mensen op basis van hun ontwikkelmogelijkheden getraind worden binnen deze werkzaamheden. De druk op de financiële situatie bij de gemeenten is merkbaar in de opdrachtverstrekkingen. Dit heeft impact op het resultaat. Bij geschiktheid vindt er doorstroom plaats naar reguliere arbeid, maar inmiddels is er ook een vangnet voor die groep die deze stap niet kan maken. Samen met de ISD en het Werkplein is de afgelopen jaren een nieuwe werkwijze geïmplementeerd waarbij de ontwikkeling van de inwoner centraal staat. De komende jaren wordt er geïnvesteerd in mensen die meer begeleiding nodig hebben en het zelfstandig niet redden om in ontwikkeling te komen. Mocht het niet haalbaar zijn dat onze inwoners uit het Landelijk Doelgroep Register (LDR) kunnen aansluiten op de arbeidsmarkt, zal WVS - Ontwerp begroting 2024

4

WVS de mogelijkheid bieden voor een dienstverband. Ad 6. De rol van WVS binnen de Participatiewet i.s.m. de werkpleinen en het RPA De uitvoering van de Participatiewet vraagt om intensieve samenwerking met de werkpleinen en het werkgeversveld. Op arbeidsmarktregioniveau zijn afspraken gemaakt om in Multi Disciplinaire Teams in de subregio’s samen te werken. Een aantal jaren geleden is er voor gekozen om de sturing op arbeidsmarktniveau meer centraal te trekken en in 2023 wordt deze werkwijze geëvalueerd en eventueel aangepast. Ad 7. Uitstroom SW personeel en leidinggevend SW kader In de begroting is opgenomen dat leidinggevend kader in SW-dienstverband wordt vervangen door reguliere krachten. Hierin is echter niet de volledige vervanging meegenomen die door uitstroom vanwege pensioenleeftijd is ingeschat. Door de invoering van de RVU regeling voor SW-personeel, is er een snellere uitstroom van SW-leidinggegevenden. Ad 8. (Fiscale) wetgeving Het lage inkomensvoordeel (LIV) is in 2022 per persoon verhoogd. Na 2024 zal het LIV komen te vervallen. Ad 9. Cao Aan de Slag (WAB) Per 1 januari 2020 is de Wet Arbeidsmarkt in Balans in werking getreden. Met de WAB zijn maatregelen getroffen om te voorkomen dat er bij payroll wordt geconcurreerd op arbeidsvoorwaarden.

Het kabinet vindt het belangrijk dat voor iedereen, dus ook voor mensen die alleen met ondersteuning de arbeidsmarkt betreden, het beginsel van gelijke beloning voor hetzelfde werk geldt. Voor de SW-medewerkers was bij invoering van de WAB al een uitzondering gemaakt. Sinds 1 juli 2021 is er een nieuwe Cao Aan de Slag gaan gelden voor de medewerkers uit de PW met een beschut werk indicatie en deze Cao zal ook gaan gelden voor inwoners met een LDR-verklaring, die een dienstverband gaan krijgen bij WVS.

5

WVS - Ontwerp begroting 2024

2. Financiële begroting en meerjarenraming 2.1 Uitgangspunten begroting 2024 Bij het opstellen van de begroting zijn naast de werkelijke resultaten over 2022, de interne werkbudgetten voor 2023 als uitgangspunt gehanteerd. De begrotingen van de ISD, het Werkplein en WVS vormen gezamenlijk de basis voor de ketenbegroting. Toegevoegde waarde Voor de berekening van de toegevoegde waarde (TW) zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: •

•

•

De TW voor WVS is uit verschillende zaken opgebouwd. De TW per fte SW wordt constant verondersteld. Daarnaast is rekening gehouden met de TW voor de nieuwe Beschut Werk-medewerkers. Voor nieuwe medewerkers met structurele loonkostensubsidie wordt een TW nivo van de huidige SW-populatie verwacht. Hierbij gaan we uit van een loonwaarde van gemiddeld 50 %. Daarnaast zullen er ontwikkeltrajecten voor de ISD en het Werkplein uitgevoerd worden. Voor mensen in een ontwikkeltraject wordt geen toegevoegde waarde meegenomen omdat de focus ligt op leren i.p.v. werken. De formatie SW is gebaseerd op de prognose komende uit de mei- en septembercirculaire 2022. Per type contract (SW, Beschut Werk, participatie) wordt een andere inzetbaarheid over de verschillende werksoorten zoals groen, postbezorging en industriële activiteiten verwacht. Participatie is opgenomen voor het Publiek Groenbedrijf. Conform besluitvorming worden hiervoor personen aangetrokken vanuit de doelgroep B met loonkostensubsidie, welke een training en opleiding krijgen met als doel uitstroom naar de arbeidsmarkt. In de begroting is rekening gehouden met een omzet van de deelnemende gemeenten ten opzichte van de werkelijke omzet 2022 met een afname i.v.m. daling fte SW.

Rijksbijdrage Begroting 2024

Werkelijk 2022

Herz. begr. 2023

Begroting 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

Aantal SE

1.634

1.554

1.481

1.395

1.315

1.221

Rijksbijdrage per SE

30.233

30.744

31.350

32.208

33.173

34.229

2,0 %

6,0 %

4,0 %

4,0 %

4,0 %

Rijksbijdrage (€ x 1.000) incl. LPO

49.478

48.987

49.219

49.532

50.026

49.824

Het is op dit moment nog niet duidelijk welke invloed de landelijke realisatiecijfers hebben op de P-budgetten SW voor de komende jaren. Deze worden jaarlijks in de meicirculaire aangepast voor het lopende en de komende jaren. Voor 2025 en e.v. is de LPO iets verhoogd naar 4 %. Het is nog onduidelijk of het Rijk de forse stijging van het WML zal compenseren. Bijdrage deelnemende gemeenten Basis is het aantal geplaatste doelgroep medewerkers (SW + participatie) op 1 januari van het voorafgaande jaar aan het rapportagejaar (Bijlage 6 per gemeente). Begroting 2024

Werkelijk 2022

Aantal SW/participatie-medewerkers

Herz. begr. 2023

Begroting 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

2.043

1.961

1.880

1.807

1.713

Gem. bijdrage per SW/participant in €

3.438

3.769

4.254

4.263

4.450

4.670

Gem. bijdr. (€ x 1.000)

7.532

7.700

8.342

8.014

8.042

7.999

WVS - Ontwerp begroting 2024

6

Overige subsidies overheid Beschut Werk In de begroting is opgenomen dat er Beschut Werk wordt ingezet en dat deze zal worden uitgevoerd door WVS conform gemaakte afspraken. Voor deze doelgroep is uitgegaan van 70 % loonkostensubsidie en gemiddeld 28 uur per persoon. De begeleidingsvergoeding voor Beschut Werk wordt vanuit het ministerie BZK geraamd. In de begroting 2024 is een bedrag opgenomen van € 8.100,- per traject. Het landelijk onderzoek (het rapport “Het sociaal ontwikkelbedrijf: werkvormen, kosten en baten”) toont aan dat de € 8.100,- per traject onvoldoende is om de begeleidingskosten te dekken. In dat onderzoek wordt aangegeven dat bij interne plaatsing de extra kosten € 11.000,- per persoon per jaar zijn. Vanuit de overheid is dit gedeeltelijk onderkend. Daarnaast geeft het rapport aan dat de opbrengsten vallen bij de rijksoverheid (werknemer betaalt belastingen) en bij de werkpleinen/gemeenten indien de voorwaarden juist zijn (bijv. echtpaar of alleenstaande, deeltijd). Natuurlijk doet WVS er alles aan om dit tekort zoveel mogelijk te beperken.

Ontwikkeltrajecten Er zijn in de ketenbegroting aannames gemaakt m.b.t. afname ontwikkeltrajecten door de ISD en het Werkplein. In de begroting en de meerjarenraming is uitgegaan van de aangereikte cijfers vanuit de ketenbegroting. De tariefstelling van de trajecten is o.b.v. het gemiddelde van afgelopen jaren met een indexering conform afspraak. Overige bedrijfsopbrengsten Dit betreft de doorberekening van de kosten van dienstverlening van WVS aan de verbonden partijen, zoals Flexkompaan BV, WVS Schoonmaak Vof en Propeople Holding BV, alsmede derdenpartijen zoals Stichting Werkwijs West-Brabant en Stichting Op Weg Naar Werk. In de begroting is verondersteld dat de dienstverlening op hetzelfde niveau gehandhaafd blijft. Personeelskosten SW Voor de berekening van de indexering van de lonen SW is rekening gehouden met de huidige loonafspraken. Daarnaast is rekening gehouden met een minimaal salaris op het nivo WML plus 10 % op 1-1-23. De LPO op het Participatie budget SW wordt verondersteld op 6 % voor 2024. De loonsverhoging voor de SW zal in verhouding iets hoger uitkomen, daar de gemiddelde loonsom per SW-er hoger is dan landelijk. Voor de jaren 2025 e.v. is 4,0 % stijging aangehouden. Door uitstroom van in verhouding duurdere werknemers wordt daarnaast een algemene daling van de loonkosten per SW-fte verondersteld, die de loonkosten in positieve zin beïnvloedt.

Vanaf 2017 is er een tegemoetkoming loondomein vanuit het Rijk geïntroduceerd, die een gunstig effect heeft op de loonkosten SW. Deze regeling betreft het Lage Inkomens Voordeel, ook wel LIV genaamd. In het regeerakkoord is opgenomen dat deze regeling na 2024 komt te vervallen. Overige personeelskosten SW De overige personeelskosten zijn gebaseerd op de gerealiseerde kosten 2022 en het budget 2023. Tevens is hier rekening gehouden met de uitstroom van SW-medewerkers conform de prognose vanuit de rijksoverheid. De stijging in personeelskosten t.o.v. begroting 2023 wordt veroorzaakt door de stijging van WML met 10,15 %. Loonkostensubsidie Begeleid Werken Het aantal BW-plaatsingen wordt constant verondersteld. Salariskosten regulier personeel Leidinggevende SW-medewerkers worden vanwege uitstroom gedeeltelijk vervangen door regulier Flexkompaan personeel. Verder wordt uitstromend leidinggevend kader ambtelijk en Flexkompaan vervangen door nieuwe Flexkompaan krachten.

7

WVS - Ontwerp begroting 2024

Werkelijk 2022

Herz. begr. 2023

Begroting 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

Fte ambt. pers.

49,7

45

43

42

40

38

Gem. loonsom (€)

81.421

85.356

91.023

93.500

96.075

98.711

Tot. Sal. kst. (€ x 1.000)

4.045

3.841

3.914

3.927

3.843

3.751

Fte Flexkompaan

144,2

153,8

153,4

154,4

156,4

158,4

Gem. loonsom (€)

78.259

72.760

80.858

83.282

85.784

88.378

Tot. Sal. kst. (€ x 1.000)

11.285

11.190

12.407

12.862

13.420

13.999

Totaal Fte regulier

193,9

198,8

196,4

196,4

196,4

196,4

Totaal Sal. kst. regulier (€ x 1.000)

15.330

15.031

16.321

16.789

17.263

17.750

Voor de berekening van de salarissen ambtelijk personeel is rekening gehouden met de verhoging van 3 % van de kosten voor 2024 en verder. Dit is voor Cao-stijgingen, periodieken en wijzigingen in werkgeverslasten. Met de invoering van de WAB is het personeel in Flexkompaan qua salariëring gelijk getrokken met de ambtelijke collega’s. Flexkompaan personeel is korter in dienst en heeft daardoor vaak nog periodieken in het vooruitzicht. De extra stijging hierdoor is 2 %. Loonkosten Beschut Werk In de begroting zijn de loonkosten op basis van WML opgenomen, met een indexatie per 1-1-23 van 10,15 % voor het gehele loongebouw en stijging sociale lasten. De Cao Aan de Slag is voor alle schalen gekoppeld aan het nivo van het WML. Merendeel van deze doelgroep zit in een tijdelijk contract. Waar mogelijk zal z.s.m. een vast contract worden geboden i.v.m. de hoge WW premie. In de Cao is sprake van een 37-urige werkweek, een pensioenvoorziening en extra secundaire arbeisvoorwaarden zoals biijv. reiskosten. Loonkosten Participanten In de begroting wordt uitgegaan van dezelfde kostenstructuur als bij Beschut Werk. Afschrijvingen De afschrijvingskosten in 2024 zijn gebaseerd op een behoudend investeringsbeleid. Om grote investeringen te voorkomen binnen het ICT domein, is gekozen voor de kantoorautomatisering en de ICT-infrastructuur in een exploitatiemodel.

Door problemen met leveringen in de markt is er in 2022 toch voor gekozen om de hardware gedeeltelijk zelf aan te schaffen. Overige bedrijfskosten Deze zijn min of meer constant verondersteld. Voor de jaren 2024 tot en met 2027 blijven de aantallen ontwikkeltrajecten en medewerkers met loonkostensubsidie (zolang daarover nog geen andere besluiten genomen zijn) constant. Wel zou het maatschappelijk zinvol zijn om meer gebruik te maken van trajecten met loonkostensubsidie om plaatsings- en doorstroommogelijkheden te kunnen realiseren voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt.

WVS - Ontwerp begroting 2024

8

2.2 Ketensamenwerking Doelstelling van de ketensamenwerking tussen de ISD Brabantse Wal, het Werkplein en WVS is te werken als een gezamenlijk ontwikkelbedrijf. Met de bedoeling inwoners die binnen ons werkgebied wonen en onder de Participatiewet vallen optimaal te ondersteunen bij hun ontwikkeling naar een betaalde baan. Of als dat niet haalbaar is, naar een betaalde detachering óf vrijwilligerswerk. Binnen de ketensamenwerking staan de inwoners centraal. Inwoners met een grote afstand tot de arbeidsmarkt kunnen aan de hand van de zogenaamde routekaart worden ontwikkeld in verschillende leerroutes (o.a. groen, productie, logistiek, schoonmaak, post- en pakketbezorging en horeca) met als doel uitstroom naar een betaalde baan op de reguliere arbeidsmarkt of, als dit niet mogelijk is, een tijdelijke of structurele baan bij WVS. Voor inwoners uit het landelijk doelgroep register (LDR) die tijdelijk of structureel in dienst komen bij WVS zal aan WVS een begeleidingsvergoeding worden betaald van € 4.000,- per jaar. In 2023 wordt een gezamenlijk arbeids onderzoek centrum ingericht waar onderzoek kan plaatsvinden naar de mogelijkheden van inwoners en de beste manier om hen te begeleiden c.q. te ontwikkelen naar betaald werk. Afspraak is dat op jaarbasis aan 380 inwoners een ontwikkeltraject (onderzoek en / of leerroutes) in de keten wordt aangeboden.

Hoewel het accent vooral ligt op de kwaliteit van de trajecten is er vanzelfsprekend ook aandacht voor het halen van de targets qua aantal trajecten. Tevens wordt gewerkt aan een tool waarmee gemeten kan worden wat de impact is van de ontwikkeltrajecten. Wellicht kan deze tool te zijner tijd worden gecombineerd met het meten van de lange termijn effecten van de ontwikkeltrajecten. Op uitvoeringsniveau is er sprake van een steeds intensievere samenwerking tussen professionals van de ISD, het Werkplein en WVS. Dit gebeurt ook op flexplekken en in een gezamenlijke huisvesting. Er is een gezamenlijk communicatieplan opgesteld voor de ketensamenwerking. Er vindt nog een nadere uitwerking plaats qua tijdsplanning en prioritering. De uitgangspunten in de begroting voor het ramen van ontwikkeltrajecten en de aantallen beschut werk, inclusief de tariefstelling, zijn conform de afspraken die reeds zijn opgenomen in de ketenbegroting. Ook zijn meegenomen 36 fte instroom van mensen uit het LDR.

9

Herz. begr. 2023

Begroting 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

Ontwikkeltrajecten aantal

380

380

380

380

380

Beschut Werken aantal

222

234

257

280

299

Beschut Werken in Fte

155

164

180

196

209

Participanten aantal

41

41

41

41

41

Participanten in Fte

36

36

36

36

36

WVS - Ontwerp begroting 2024

Begroting Ketensamenwerking 2024 Bestaand

WVS

HvWB

ISD BW

Totaal

Ontwikkeltrajecten

842

413

1255

Loonwaardemetingen

55

28

83

Jobcaoching

68

11

79

Praktijk- en persoonlijkheidsonderzoek

5

0

5

970

452

1422

Ontwikkeling

ontwikkelbudget

20

20

10

50

Bedrijfsvoering

Manager / aansturing

48

48

24

120

Totaal

68

1038

486

1592

Aantallen activiteiten 2024

HvWB

ISD BW

Totaal

Ontwikkeltrajecten aantal

255

125

380

Loonwaardemetingen

100

50

150

Jobcoaching

30

5

35

WVS - Ontwerp begroting 2024

10

2.3 Overzicht van baten en lasten 2022 - 2027 Het overzicht baten en lasten voor de jaren 2022 - 2027 laat met name het exploitatieresultaat vóór gemeentelijke bijdrage zien. Ook wordt het totaal exploitatieresultaat gesplitst in het subsidieresultaat (rijksbijdrage minus alle personeelskosten SW personeel) en het operationele resultaat. Conform de eisen zoals gesteld in het Besluit Begroting en Verantwoording, is WVS verplicht inzicht te geven in de overheadkosten zoals gedefineerd in de BBV. Deze opstelling vindt u in bijlage 1. bedragen x € 1.000 Begroting 2022 Netto omzet derden

11

Werkelijk 2022

Herz. begr. 2023

Begroting 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

23.965

23.814

26.321

26.508

26.355

25.700

Netto omzet deelnemende gemeenten

9.630

9.750

9.500

9.250

9.000

8.750

Grond- en hulpstof uitbesteed werk

-9.896

-10.064

-12.055

-11.980

-11.845

-11.543

Toegevoegde waarde

23.699

23.500

23.766

23.778

23.510

22.907

Rijksbijdrage

49.478

48.987

49.219

49.532

50.026

49.824

Loonkostensubsidie

1.822

4.223

3.394

3.953

4.574

5.198

Overige subs. overheid

2.247

1.684

2.815

2.993

3.176

3.333

Totaal bijdr. overheden

53.547

54.894

55.428

56.478

57.776

58.355

Overige bedrijfsopbr.

2.733

1.988

2.450

2.424

2.377

2.296

Totaal baten

79.979

80.382

81.644

82.680

83.663

83.558

Loonkosten SW

-54.207

-55.365

-55.305

-54.578

-54.120

-52.492

Overige pers. kstn SW

-2.272

-2.025

-2.353

-2.270

-2.192

-2.099

Verstrekte subsidies

-212

-225

-225

-225

-225

-225

Totaal pers. kstn SW

-56.691

-57.615

-57.883

-57.073

-56.537

-54.816

Kosten regulier pers.

-16.720

-15.941

-17.231

-17.700

-18.172

-18.660

Kosten Beschut Werk

-3.257

-5.488

-5.097

-5.989

-6.982

-7.978

Kosten participanten

-76

-1.271

-1.120

-1.199

-1.282

-1.372

Afschrijvingskosten

-1.888

-1.810

-1.910

-1.960

-1.960

-1.960

Overige bedr. kosten

-7.691

-5.806

-6.270

-6.270

-6.272

-6.271

Financieringskosten

-120

-151

-475

-503

-500

-500

Sub-totaal overige bedr. kstn

-29.752

-30.467

-32.103

-33.621

-35.168

-36.741

Totaal bedrijfskosten

-86.443

-88.082

-89.986

-90.694

-91.705

-91.557

Result. voor gem. bijdr. en dividend

-6.464

-7.700

-8.342

-8.014

-8.042

-7.999

Gem. bijdrage

7.352

7.700

8.342

8.014

8.042

7.999

Totaal expl. result.

1.068

0

0

0

0

0

Subsidieresultaat Doelgroep

-8.725

-11.165

-11.488

-10.777

-10.202

-9.145

WVS - Ontwerp begroting 2024

2.4 Financiële positie De afgelopen jaren is een bijdrage van de gemeenten noodzakelijk om een negatief eigen vermogen te voorkomen. In bijlage 6 is een overzicht opgenomen van de gemeentelijke bijdragen voor 2024. In bijlage 2 is de balans per ultimo opgenomen voor de jaren 2022 - 2027. In paragraaf 3.1. Weerstandsvermogen is een overzicht gegeven van ‘jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen’. Deze verplichtingen hebben een nadelige invloed op de financiële positie van WVS. Door het negatieve resultaat in de totale planperiode zal de financieringsbehoefte toenemen. Dit wordt gecompenseerd door stortingen van de gemeentelijke bijdragen. Ultimo 2022 bedroegen de langlopende leningen € 9.008.000,-. In 2023 wordt hierop € 2.063.000,- afgelost. In 2023 is het afsluiten van een langlopende lening gepland van € 5.000.000,-. Om aan haar financieringsbehoefte te kunnen voldoen sluit WVS rekening-courantkredieten en kasgeldleningen af. De behoefte aan krediet neemt toe vanwege de jaarlijkse aflossingen op de leningen. Het rentepercentage voor de langlopende leningen bedraagt voor 2023 2,41 %. Voor rekening-courantkrediet is dit percentage begroot op 0,7 % en voor kasgeldleningen op 1,35 %. Met deze financieringswijze voldoet WVS zowel aan de kasgeldlimiet als aan de norm voor het renterisico.

In bijlage 3 is een overzicht van de langlopende en de kortlopende leningen gegeven voor de jaren 2022 - 2024. De voorzieningen die WVS heeft gevormd hebben het karakter van een toekomstige financiële verplichting. Sinds 2018 wordt er een voorziening gecreëerd voor het 3e WW-jaar ambtelijk. Dit is een verplichting. Deze wordt gevormd uit een bijdrage van het ambtelijk personeel zelf. In 2022 is de voorziening spaarverlof gecreëerd voor de tegoeden die vanuit de Cao-regelingen SW en SGO worden gespaard. De toevoegingen aan en opnames uit deze voorziening hebben een onvoorspelbaar karakter. In bijlage 4 is een overzicht gegeven van het verloop van de reserves en de voorzieningen voor de jaren 2022 - 2027.

WVS - Ontwerp begroting 2024

12

2.5 Risicoparagraaf Als risico’s worden beschouwd alle redelijke voorzienbare risico’s die niet in de begroting zijn verwerkt en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de omvang van de exploitatie, het exploitatieresultaat en het eigen vermogen van WVS. Ondernemersrisico WVS opereert op de commerciële markt door producten en diensten aan derden te leveren. Hierdoor heeft WVS te maken met het normale ondernemersrisico zoals het debiteuren- en voorraadrisico. Door de turbulente economische omstandigheden is dit risico niet te onderschatten. Omvang: Het achterblijven van de TW van bijvoorbeeld 5 % levert direct een verlies op aan exploitatieresultaat van ruim € 1.100.000,-. Maatregelen: Via de interne P&C cyclus, waardoor snel achterblijvende resultaten zichtbaar zijn, spreiden van risico’s o.b.v. werksoorten, klanten en branches. Tevens werk blijven acquireren ook al is er geen stilstand. Dit vangt leegstand op, of biedt mogelijkheden voor betere rendementen. Opdrachten van deelnemende gemeenten De deelnemende gemeenten zijn belangrijke opdrachtgevers voor WVS. De gemeentelijke opdrachten vormen voor WVS ook een belangrijke inkomstenbron, maar belangrijker nog is dat gemeenten veel werk hebben waar mensen uit de doelgroep op zijn aangewezen.

Door een jaarlijkse krimp in het aantal SW-medewerkers is er in 2017 voor gekozen om jaarlijks 30 fte uit de doelgroep te plaatsen in het groenbedrijf van WVS met de bedoeling hen te laten doorstromen naar de reguliere markt. Op deze wijze zou ook de orderportefeuille in het gemeentelijk groen op peil kunnen worden gehouden. Deze aantallen hebben we helaas niet kunnen realiseren. Vanaf 2022 zijn de 30 fte vervangen door 80 trajecten in het groen met als doel uitstroom naar de reguliere arbeidsmarkt en, voor diegenen die die overstap niet kunnen maken, een dienstverband bij WVS. Omvang: De gemeentelijk omzet beslaat om en nabij een derde van de omzet van WVS. Als er door de financiële druk op de begrotingen van de gemeenten, wellicht bezuinigd wordt op opdrachten m.b.t. detacheringen en groenvoorziening, verdwijnen hierdoor banen en werk voor de doelgroep. 5 % Van de omzet van de gemeenten staat voor een bedrag van € 500.000,-. Met de geplande indienstname van inwoners uit het LDR hebben we het werk hard nodig. Maatregelen: Samen met de gemeenten bekijken waar de mogelijkheden liggen. Zorgen dat er een goede orderportefeuille is. Risico rijksbijdrage In de begroting is uitgegaan van de afbouw SW zoals het Rijk die voorziet. Voorspellen wat de ontwikkeling van de rijksbijdrage gaat doen, is lastig. Er zijn veel landelijke factoren die van invloed zijn op de rijksbijdrage per SE.

Indien er grote afwijkingen zijn t.o.v. de begroting zal dit worden gemeld, en indien nodig zal een herziene begroting worden ingediend. In de herziene begroting is uitgegaan van een compensatie van LPO van 2,0 %. Indien deze niet wordt ontvangen heeft dat impact op de begroting. Door de koppeling met de Cao SW (op dit moment) is de impact beperkt. Omvang: WVS ontvangt vanuit de gemeenten de volledige subsidie Wsw. Bij overschrijding van de taakstelling is het financiële risico geheel voor WVS. Bij 10 SE is dit een risico van € 310.000,-. Maatregelen: Dit ligt buiten de invloedssfeer van WVS.

13

WVS - Ontwerp begroting 2024

Rente risico’s De totale activa bedragen ultimo 2022 € 25.107.000,-. Hiervan is ruim 70 % gefinancierd met vreemd vermogen. Een groot deel van dit vreemde vermogen is rentedragend. De aan het vreemde vermogen verbonden rentelasten leggen een claim op de exploitatiebegroting. Alle langlopende leningen hebben een vast rentepercentage over de gehele looptijd van de lening. Derhalve is het renterisico met betrekking tot de langlopende leningen nihil. Wijzigingen in de rentestand hebben derhalve geen gevolgen voor het exploitatieresultaat. Anders ligt dit voor de kortlopende leningen. De rente hierop is variabel en de kosten hiervan fluctueren met wijzigingen in de rentestand. Momenteel is de rente op een laag niveau. Omvang: Het renterisico op korte termijn ligt vooral bij de kasgeldleningen. Er is ultimo 2022 € 3.000.000,- aangetrokken. Daarnaast moet i.v.m. de aflossingsverplichting elk jaar € 2.000.000,- geherfinancierd worden. Stijging van het rentepercentage met 1 % heeft een impact van € 50.000,- op de exploitatie per jaar. Maatregelen: Zorgen dat het werkkapitaal op orde is. Het aanhouden van een eigen vermogen binnen WVS verlaagt de behoefte aan vreemd vermogen. Daarnaast is het goed om de renterisiconorm en wetgeving vanuit Fido te bewaken. RVU-regeling Cao SW In de Cao SW is een nieuwe regeling opgenomen.

Twee jaar vóór pensioen kan een SW-medewerker ervoor kiezen om te stoppen met werken. De medewerker ontvangt dan een aangepast salaris ter hoogte van ongeveer € 1.800 bruto per maand (bij fulltime dienstverband). De medewerker is dan vrijgesteld van werk tot de pensioendatum en blijft in dienst zodat de aanspraak op de rijksbijdrage blijft bestaan. Er is echter geen inverdienvermogen. De regeling is vrij nieuw, er is derhalve lastig een inschatting te maken van de deelnamegraad. Omvang: Bij deelname van 20 fte zal de daling in toegevoegde waarde (o.b.v. gemiddelde TW per fte) € 200.000,bedragen. Maatregelen: WVS heeft hier geen invloed op. Natuurlijk zal WVS de gevolgen zoveel mogelijk proberen te compenseren door productie efficiëncy. Jaarlijks terugkerende aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen Volgens het BBV dienen de verplichtingen die gerelateerd zijn aan de jaarlijks terugkerende arbeidskosten niet als verplichting in de balans te worden opgenomen. Bij de beoordeling van het weerstandsvermogen van WVS dienen ze wel te worden meegenomen. Deze verplichtingen worden in de begroting opgenomen op het moment dat ze tot betaling leiden. Het risico m.b.t. het oplopen van de verlofsaldi is dat er bij het einde van een dienstverband veel verlof wordt opgenomen, en er dan vervanging moet worden aangenomen, voor de uitdienst datum.

Omvang: Het betreffen de volgende verplichtingen: • Vakantiegeldverplichtingen (waarde per ultimo 2022 € 3.213.000,-) • Verloftegoeden (waarde per ultimo 2022: € 2.272.000,-) Maatregelen: Gezien de daling van het aantal personeelsleden, zal ook deze post dalen in hoeveelheid verlofuren. Dit geldt tevens voor de vakantiegeldverplichting. De loonsom daalt en daarmee ook de verplichting. M.b.t. de verloftegoeden, gelden ook binnen WVS de reguliere regels vanuit de cao’s. Binnen de Cao SW bestaat een regeling “spaarverlof”. Hierdoor kunnen SW-ers verlofuren sparen. Hierdoor loopt op persoonsnivo het saldo op. Uitstroom van SW-kader De capaciteiten van de SW-instroom is sinds 1998 (invoering nieuwe Wet sociale werkvoorziening) minder dan de gemiddelde SW-populatie van vóór 1998. Dit betekent dat kaderfuncties die momenteel zijn ingevuld door SWmedewerkers in geval van vervanging door pensionering of anderszins, niet meer door SW-medewerkers kunnen WVS - Ontwerp begroting 2024

14

worden ingevuld omdat bij de huidige instroom de benodigde capaciteiten hiervoor ontbreken. Dit betekent dat extra regulier personeel moet worden aangetrokken om deze opengevallen plaatsen in te nemen. Omvang: Bij vervanging van een SW-er door een reguliere kracht missen we de rijksbijdrage voor die plaats. Dit is voor 2024 een bedrag van € 33.231,- per fte inclusief LPO. Maatregelen: Uiteraard wordt getracht eventuele vacatures op een andere wijze in te vullen door herverdeling van taken en het niet vervangen van uitstroom van indirecte functies, maar dit is niet altijd mogelijk. Indien een SW-medewerker 1 op 1 vervangen moet worden, is het verschil in kosten, de rijkssubsidie. Natuurlijk wordt gekeken naar kostenreductie door een 1 op 1 vervanging te proberen te vermijden. Vergoeding begeleidingskosten Beschut Werk De uitvoering van beschut werk ligt volledig bij WVS. De aanmelding voor een indicatie beschut werken loopt via de ISD en het Werkplein. De indicatie wordt afgegeven door het UWV. Vanaf 1 januari 2017 mogen burgers zich rechtstreeks melden bij het UWV voor het aanvragen van een indicatie beschut werk. Dit leidt tot wat meer indicaties beschut werk. De realisatie van de instroom is opgenomen conform de planning afgegeven door het Rijk.

De feitelijke instroom is afhankelijk van het aantal door het UWV geindiceerde kandidaten die via de ISD en het Werkplein kunnen worden aangeleverd. Omvang: De aantallen ‘Beschut Werk’-plaatsingen kunnen achterblijven op de fictieve taakstellingen. WVS heeft haar begeleidingsorganisatie zo ingericht dat zij conform de fictieve taakstellingen personen in dat jaar kunnen plaatsen. Indien er niet geplaatst wordt, heeft WVS wel de kosten, maar niet de vergoeding hiervoor. Maatregelen: I.o.m. de werkpleinen zorgen voor een goede instroom, zodat de dekking geregeld is, of kijken naar budgetoverheveling c.q. afspraken m.b.t. minimale afname van ontwikkeltrajecten. Ontwikkeltrajecten De inschattingen voor afname ontwikkeltrajecten voor de jaren 2024-2027 zijn gebaseerd op de meerjaren afspraken. WVS heeft haar begeleidingsorganisatie zo ingericht dat zij de personen in dat jaar kunnen plaatsen. Indien er niet wordt geplaatst mist WVS de dekking voor de begeleidingsorganisatie. Omvang: De aantallen of de gemiddelde duur van ontwikkeltrajecten kunnen achterblijven op de afgesproken aantallen. WVS heeft haar begeleidingsorganisatie zo ingericht dat zij de personen in dat jaar kunnen plaatsen. Indien er niet wordt geplaatst mist WVS de dekking voor de begeleidingsorganisatie.

Maatregelen: In overleg met de werkpleinen zorgen voor een goede geleidelijke instroom en zo mogelijk volledige instroom van de afspraken. Academie In het kader van de ontwikkeling van inwoners die geen arbeidskwalificatie hebben heeft WVS de ‘Academie’ opgezet om inwoners via de leerroutes op te leiden richting een branche waar voldoende werkgelegenheid is om een duurzame inzet mogelijk te maken. Middels praktijkcertificaten, die erkend worden door het MBO en werkgevers, kan een kandidaat aantoonbaar maken dat hij/zij beschikt over kwalificaties om bepaalde werkzaamheden uit te kunnen voeren. Omvang: De aantallen kunnen achterblijven op de verwachte aantallen terwijl de begeleidingsorganisatie hierop ingericht is. Indien er niet wordt geplaatst mist WVS dekking voor de begeleidingsorganisatie. Maatregelen: In overleg met met werkpleinen, onderwijsinstellingen en werkgevers zorgen voor een geleidelijke in- en doorstroom van de kandidaten zodat voldoende dekking is om de praktijkopleiding te financieren. 15

WVS - Ontwerp begroting 2024

Stijging WML In de nieuwe plannen van de regering is opgenomen dat de stijging van de WML 10 % gaat bedragen. In de begroting 2023 is opgenomen dat SW op het nivo van WML+10 % is verloond. Wat het effect van de verhoging WML zal zijn op de rest van het loongebouw van de Cao SW zal nog moeten worden afgewacht bij de komende Cao onderhandelingen. Er is nog geen duidelijkheid hoe en of er compensatie vanuit het Rijk zal zijn. De Cao Aan de slag heeft een directe verbinding voor alle schalen met het WML. Deze stijgen dus automatisch. In de begroting is dit reeds meegenomen in de kosten. Doordat bij WVS de gemiddelde loonkosten nog boven het nivo van de rijksbijdrage liggen, is de stijging van het verschil een directe kostenpost. Omvang: 10 % stijging van de loonkosten SW die nu boven het nivo WML+10% ligt, komt neer op ongeveer € 3 miljoen. Er is nog geen duidelijkheid m.b.t. de compensatie vanuit het Rijk. Maatregelen: Hier heeft WVS geen invloed op. Overige bedrijfskosten Vanaf 2022 zijn er een aantal kostensoorten die extreem zijn gestegen. Hierop heeft WVS maar beperkt invloed. Het gaat hier onder andere over de kosten voor energie en verzekeringen. De hoogte van deze kosten wordt bepaald door de marktwerking. Voor deze kosten is in de begroting 2024 (en herziene begroting 2023) een kostenverhoging opgenomen.

Het effect van de marktwerking op de andere kostensoorten is beperkt meegenomen omdat WVS daar op dit moment geen aanleiding toe ziet. Omvang: De kostenstijging van energie en verzekeringen kost WVS al ruim € 300.000 extra t.o.v. prijspeil 2022. Onduidelijk wat de effecten zijn op de andere kostensoorten en wat de marktwerking verder nog gaat doen. Maatregelen: WVS heeft hier beperkt invloed op. Door middel van langlopende contracten, goede afspraken, en efficient omgaan met de resources, probeert WVS de kosten zo laag mogelijk te houden.

WVS - Ontwerp begroting 2024

16

3. Overige begrotingsinformatie 3.1 Weerstandsvermogen In deze paragraaf wordt inzicht gegeven in het vermogen van WVS om risico’s (zie paragraaf 2.4) die niet in de begroting zijn verwerkt op te vangen door middel van financiële buffers, genoemd weerstandscapaciteit. De relatie tussen weerstandscapaciteit en alle risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn getroffen, wordt weerstandsvermogen genoemd. In verband met de invoering van het BBV (2004) is het niet meer toegestaan de vakantiegeldverplichting als zodanig onder de schulden op te nemen. Deze verplichting (ultimo 2021 € 2.272.000,-) wordt niet in de balans opgenomen. Als financiële buffer voor het opvangen van tegenvallers voortvloeiende uit de hiervoor genoemde risico’s dienen de reserves (eigen vermogen). Deze bedroegen per ultimo 2022 € 3.000.000,- exclusief bestemmingsreserves en tijdelijke Covid gelden. Daarnaast fungeren de deelnemende gemeenten als vangnet voor WVS, doordat ze uiteindelijk - voor zover de reserves ontoereikend zijn - het exploitatietekort voor hun rekening nemen. In een bestuursbesluit in 2011 is vastgelegd dat de bandbreedte voor de reserves is vervallen en dat de bestemmingsreserve is toegevoegd aan de algemene reserve. Exploitatieverliezen moeten van de algemene reserve worden afgeboekt.

Gelet op de (grote) commerciële risico’s die WVS loopt en de groeiende behoefte aan liquiditeit zou een ruimer weerstandsvermogen zeer wenselijk zijn. Deloitte heeft onderzoek gedaan naar het meest passende nivo van het weerstandsvermogen. Dit is ook op dit moment nog een bedrag van € 6 miljoen. Eind 2021 heeft er een toevoeging van € 1.256.000 plaatsgevonden o.b.v. het resultaat 2021. Dit betrof de door het Rijk toegekende corona compensatie over 2021. Deze zal in 2023 vrijvallen.

3.2 Wet Open Overheid Openbaarheidsparagraaf Wet open overheid De Wet open overheid (Woo) is per 1 mei 2022 in werking getreden en is de opvolger van de Wet openbaarheid bestuur (Wob). In deze paragraaf wordt beschreven hoe WVS invulling geeft en gaat geven aan de Woo. Passieve openbaarmaking In 2023 heeft WVS de rol van Woo-contactfunctionaris ingevuld. Contactgegevens zijn opgenomen op de website en intern gecommuniceerd. De Woo-contactfunctionaris is het eerste aanspreekpunt om vragen te beantwoorden over de beschikbaarheid van publieke informatie en om eventuele Woo-verzoeken te behandelen. Actieve openbaarmaking De Woo stelt de verplichting om 11 benoemde informatiecategorieën actief te publiceren. Deze verplichting geldt niet voor alle 11 categorieën tegelijk. Naar verwachting moeten in de zomer van 2023 de eerste categorieën gepubliceerd worden. WVS zorgt ervoor dat de verplichte informatiecategorieën actief gepubliceerd worden conform de daarvoor geldende regels. Zodra dit mogelijk is, wordt WVS aangesloten op het landelijke platform, zoals de Woo voorschrijft. Zolang er nog geen verplichting c.q. mogelijkheid is om bepaalde categorieën documenten te publiceren op het landelijke platform zal WVS openbare stukken blijven publiceren op de eigen website. Informatiehuishouding op orde De Woo verplicht dat de digitale informatiehuishouding op orde wordt gebracht.

Dit is een randvoorwaarde om uitvoering te geven aan openbaarheid. Dit betekent dat er maatregelen moeten worden genomen om informatiebestanden duurzaam toegankelijk te maken en te houden. WVS is bezig met het optimaliseren van de digitale informatiehuishouding.

17

WVS - Ontwerp begroting 2024

Bijlage 1. Resultatenrekening 2024 en meerjarenraming 2025-2027 Overhead Baten

Begroting 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

Netto omzet

0

0

0

0

Mutatie voorraad GP en OHW

0

0

0

0

Grond- en hulpstoffen uitbesteed werk

0

0

0

0

Toegevoegde waarde

0

0

0

0

Bijdrage overheden

2.900

2.800

2.700

2.600

Overige opbrengsten

609

624

640

656

Subtotaal

3.509

3.424

3.340

3.256

Totaal Baten

3.509

3.424

3.340

3.256

Lasten Personeelskosten

-9.630

-9.336

-9.230

-9.199

Overige bedrijfskosten

-2.650

-2.716

-2.784

-2.854

Totaal bedrijfskosten

-12.280

-12.052

-12.014

-12.053

Rentebaten- en lasten

-475

-503

-500

-500

Totaal lasten

-12.755

-12.555

-12.514

-12.553

Resultaat

-9.246

-9.131

-9.174

-9.297

WVS - Ontwerp begroting 2024

18

Bijlage 2. Balans 2021 - 2027 (x € 1.000)

Activa

2022

Prognose 2023

Begroting 2024

Raming 2025

Raming 2026

Raming 2027

Materiële activa

16.629

16.500

16.500

16.500

16.500

16.500

Financiële activa

18

18

18

18

18

18

Totaal vaste activa

16.647

16.518

16.518

16.518

16.518

16.518

Voorraden

1.188

1.100

1.100

1.100

1.100

1.100

Vorderingen

6.058

6.200

6.200

6.200

6.200

6.200

977

1.000

1.000

1.000

1.000

1.000

stand per ultimo

Vaste activa

Vlottende activa

Overlopende activa

237

705

0

0

0

0

Totaal vlottende activa

Liquide middelen

8.460

9.005

8.300

8.300

8.300

8.300

Totaal activa

25.107

25.523

24.818

24.818

24.818

24.818

Algemene reserve

7.121

5.274

3.600

3.000

3.000

3.000

Bestemmingsreserve

200

250

250

0

0

0

Storting gemeenten

7.532

7.700

8.342

8.014

8.042

7.999

Onttrekking gemeenten

-2.865

-1.674

0

0

0

0

Nog te bestemmen resultaat

-6.464

-7.700

-8.592

-8.014

-8.042

-7.999

Totaal eigen vermogen

5.524

3.850

3.600

3.000

3.000

3.000

Voorzieningen

1.725

1.728

1.731

1.734

1.737

1.738

Langlopende leningen

9.008

11.945

9.382

7.800

11.400

9.500

2.508

3.000

3.000

3.000

4.900

3.000

Passiva Eigen vermogen

Kortlopende schulden Crediteuren Rekeningcourantkrediet Kasgeldleningen

19

0

0

105

1.284

681

580

3.000

2.000

4.000

5.000

2.000

4.000

Overlopende passiva

3.342

3.000

3.000

3.000

3.000

3.000

Totaal kortlopende schulden

8.850

8.000

10.105

12.284

8.681

10.580

Totaal passiva

25.107

25.523

24.818

24.818

24.818

24.818

Eigen vermogen in % van totaal vermogen

22,0

15,1

14,5

12,1

12,1

12,1

Werkkapitaal

4.738

4.300

4.300

4.300

4.300

4.300

WVS - Ontwerp begroting 2024

Bijlage 3. Overzicht van langlopende leningen en RC-krediet

Leningen o/g (in € x 1.000) Verstrekt door

Omschrijving

Hoofdsom

Looptijd

Rente %

BNG

Lening 90545

4.538

1999/2024

6,09

BNG

Lening 91109

4.538

2001/2025

6,05

BNG

Lening 95110

2.700

2002/2023

5,33

BNG

Lening 111105

5.000

2017/2027

0,84

BNG

Lening 112899

4.000

2019/2024

-0,20

BNG

Lening 115893

4.000

2022-2032

1,88

Sub-totaal

24.776

Werkelijk 2022

Budget 2023

Raming 2024

9.008

11.945

9.382

3.000

2.000

4.000

0

0

105

0

0

0

12.008

13.945

13.487

Leningen o/g

-138

-288

-288

Kasgeldleningen

3

-135

-180

RC-krediet

0

0

-1

Leningen u/g

2

0

0

-133

-423

-469

Leningen o/g

-1,53

-2,41

-3,07

Kasgeldleningen

0,10

-1,35

-2,00

RC-krediet

0,00

0,70

-1,00

Leningen u/g

4,00

4,00

4,00

Totaal gemiddelde rente %

-1,11

-3,03

-3,48

Leningen o/g Stand per ultimo Kasgeldleningen Stand per ultimo Rekening courant-krediet Stand per ultimo Lening u/g (Propeople Holding B.V.) Stand per ultimo Saldo geleend - uitgeleend Rentebaten en -kosten

Rente lasten totaal Rente %

* In 2022 is de lening aan Propeople volledig afgelost.

WVS - Ontwerp begroting 2024

20

Bijlage 4. Overzicht reserves en voorzieningen (x € 1.000)

Omschrijving timo

ul-

2022

2023

2024

2025

2026

2027

4.256

5.274

3.000

3.000

3.000

3.000

200

250

250

0

0

0

Reserves Algemene reserve Bestemmingsreserves

50 jr. WVS kst. SGO

Storting gemeente

600 7.532

Onttrekking gemeente

7.700

8.342

8.014

8.042

7.999

-418

0

0

0

0

Covid subs. 2020 Covid subs. 2021

-1.256

Nog te bestemmen resultaat

-6.464

-7.700

-9.192

-8.014

-8.042

-7.999

Totaal reserves

5.524

3.850

3.000

3.000

3.000

3.000

3e WW-jaar ambtelijk

15

18

21

24

27

28

Spaarverlof SW en Ambt.

1.710

1.710

1.710

1.710

1.710

1.710

Totaal voorzieningen

1.725

1.728

1.731

1.734

1.737

1.738

Voorziening rijkssubsidies

Bestemmingsreserves: * Vanaf 2018 zal er jaarlijks € 50.000,- worden gestort in een bestemmingsreserve ten bate van WVS 50 jarig bestaan in 2024. * Vanuit het resultaat 2022 wordt € 600.000,- gereserveerd voor extra kosten vanuit de Cao SGO voor het jaar 2023.

21

WVS - Ontwerp begroting 2024

Bijlage 5. Overzicht van investeringen in vaste activa

(in € x 1.000) Werkelijk 2022

Herz. Begr. 2023

Begroting 2024

Grond

0

0

0

Voorzieningen aan terreinen

0

0

0

Gebouwen

886

500

700

Installaties

98

200

200

Machines

137

300

150

Automatisering

17

50

100

Inventarissen

290

100

100

Vervoermiddelen

1.146

1.050

1.200

Projecten in uitvoering

231

0

0

0

0

0

Totaal investeringen

2.805

2.200

2.450

PM Afschrijvingskosten

-1.888

-1.810

-1.910

Overige

Vanwege de mondiale economische situatie zijn forse prijsstijgingen voor materialen en productiemiddelen niet uit te sluiten. Om te voorkomen dat hierdoor, onbedoeld, het investeringsbudget ontoereikend zou zijn c.q. zou moeten worden overschreden, vraagt WVS in de begroting 2024 met betrekking tot de geplande investeringen een marge aan te mogen houden van 10 %. Dit betekent dat, als investeringen onverhoopt tot 10 % meer kosten, hiervoor niet eerst toestemming hoeft te worden gevraagd aan het AB. Vanzelfsprekend zal WVS er alles aan doen om extra kosten te vermijden.

WVS - Ontwerp begroting 2024

22

Bijlage 6. Gemeentelijke bijdrage 2024

In de begroting 2024 van WVS is uitgegaan van één gemeentelijke bijdrage. Het verlies van WVS bedraagt in 2024 ­ € 8.342.000,-. Dit is per doelgroeper € 4.254,-. Een overzicht van de bijdrage per gemeente in dit resultaat: Begroting 2024

SW aantal 01-01-2023

Beschut Werken aantal

Participanten aantal

Totaal

Bergen op Zoom

368

38

1

407

Etten-Leur

198

23

0

221

Halderberge

177

14

0

191

Moerdijk

90

11

1

102

Roosendaal

500

63

0

563

Rucphen

209

15

0

224

Steenbergen

90

10

0

100

Woensdrecht

76

11

0

87

Zundert

60

6

0

66

1.768

191

2

1.961

Per doelgroeper

Doelgroep 01-01-2023

Begroting Raming 2025 2024

Raming 2026

Raming 2027

Bergen op Zoom

407

€ 1.731.358

€ 1.663.283

€ 1.669.094

€ 1.660.170

Etten-Leur

221

€ 940.123

€ 903.159

€ 906.314

€ 901.468

Halderberge

191

€ 812.505

€ 780.558

€ 783.285

€ 779.097

Moerdijk

102

€ 433.903

€ 416.842

€ 418.299

€ 416.062

Roosendaal

563

€ 2.394.975

€ 2.300.807

€ 2.308.845

€ 2.296.500

Rucphen

224

€ 952.885

€ 915.419

€ 918.617

€ 913.705

Steenbergen

100

€ 425.395

€ 408.669

€ 410.097

€ 407.904

Woensdrecht

87

€ 370.094

€ 355.542

€ 356.784

€ 354.877

Zundert

66

€ 280.761

€ 269.722

€ 270.664

€ 269.217

1.961

€ 8.342.000

€ 8.014.000

€ 8.042.000

€ 7.999.000

aantal doelgroepers

1.961

1.880

1.807

1.713

per doelgroeper

€ 4.254

€ 4.263

€ 4.450

€ 4.670

De meerjarenraming per gemeente is gebaseeerd op de verhouding van de doelgroepers per 1-1-23.

23

WVS - Ontwerp begroting 2024

Bijlage 7. Specificatie Rijksbijdrage per gemeente

In de mei- septembercirculaire 2022 zijn de volgende Participatiebudgetten SW per gemeente voor 2024 opgenomen. In de begroting is tevens 6,0 % correctie LPO opgenomen. Begroting 2024

2024 excl. LPO

2024 incl. LPO

Bergen op Zoom

€ 9.808.424

€ 10.396.929

Etten-Leur

€ 4.976.001

€ 5.274.561

Halderberge

€ 4.579.863

€ 4.854.654

Moerdijk

€ 2.326.703

€ 2.466.305

Roosendaal

€ 13.178.027

€ 13.968.709

Rucphen

€ 5.521.412

€ 5.852.696

Steenbergen

€ 2.353.939

€ 2.495.175

Woensdrecht

€ 1.965.509

€ 2.083.439

Zundert

€ 1.723.422

€ 1.826.827

Totaal

€ 46.433.298

€ 49.219.296

Per SE

€ 31.350

€ 33.231

WVS - Ontwerp begroting 2024

24

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeenteraad.halderberge.nl/api/v1/meetings/555/documents/16167