211021 TECHNISCHE VRAGEN SMV-BO (Begroting) (per 271021 - aanv vr 47).pdf
Tekst van het document
Overzicht technische vragen commissie B&O/SM&V 21 oktober 2021 (Begroting) (per 211021) Zie HAL-net voor de actuele stand van zaken
NR. VRAAG STELLER Ag. 1 Opening en vaststelling van de agenda en besluitenlijst B&O 22 september en SM&V 23 september 2021 -Ag. 2 Vast agendapunt: regionale samenwerking -Ag. 3 Programmabegroting 2022 1. Gevraagd wordt naar de begrotingen vanaf 2018 CDA t/m 2022. Graag een kopie van de kosten voor de burgers en de toename in percentage van deze jaren. 2. Wat zijn de uitkomsten van de in de begroting D66 vermelde burgerpeiling? 3.
4.
5.
6. 7.
8.
ANTWOORD
De begrotingen vanaf 2018 zijn digitaal te vinden op onze website, financieel portaal: https://financieelportaal.halderberge.tangelo.nl/ Een overzicht met de lastendruk en de stijging per jaar van 2018-2022 is toegevoegd in HALnet (zie bijlage) We zijn op dit moment bezig met verbetervoorstellen op basis van de uitkomsten van de burgerpeiling. Binnen nu een paar weken krijgt u een raadsinformatiebrief met de rapportage en de verbeteringen die we op basis van de uitkomsten gaan doorvoeren De winstuitkering die wordt ontvangen vanuit Borchwerf wordt toegevoegd aan de algemene reserve. Dit heeft dan ook geen invloed op het begrotingssaldo. De lagere baten ad € 2.226.000 hebben wel invloed op de financiële kengetallen. De schuldquote stijgt met ca. 5% (aangezien de schulden worden uitgedrukt t.o.v. het totaal van de baten) en de solvabiliteit daalt met ca. 1,5% (door een lager eigen vermogen). De laatste ondernemerspeiling die is uitgevoerd, dateert van 2020. De rapportage is te vinden op de gemeentelijke website.
Vanuit Borchwerf ontvangen we ruim euro 2 miljoen. Wanneer we deze winstuitkering niet hadden ontvangen, hoe was de begroting dan (op hoofdlijnen, dus het beeld over 2022 t/m 2025 en de financiële kengetallen) geweest? Er wordt gesproken in de begroting over de ondernemingspeiling; uit welk jaar is dat?
D66
In de begroting wordt in de tabellen waarmee een paragraaf wordt afgesloten Participatie; wat wordt hier mee bedoeld? Participatie door raad of inwoners of..? Hoe is de stijging van de OZB de afgelopen vier jaar geweest (graag per jaartal het percentage)? Hoe is de stijging van de lasten voor de inwoners de afgelopen jaar geweest (graag per jaartal het percentage)? Hoe is de stijging van de afgelopen vier jaar van de ambtenaren (graag per jaartal een cijfer)?
D66
Participatie door inwoners.
D66
Zie de beantwoording van vraag 1 van de fractie van het CDA
D66
Zie de beantwoording van vraag 1 van de fractie van het CDA
D66
Begroting 2019: 182,23 fte Begroting 2020: 185,85 fte Begroting 2021: 188,43 fte Begroting 2022: 194,83 fte
D66
1
9.
Programma bestuur en burgerzaken Pg 13. zowel aan de lasten maar vooral ook aan de batenkant in het kostenoverzicht zien we van 2023 op 2024 een sprong in de bedragen. Waardoor worden die veroorzaakt?
VVD
10.
Programma Veiligheid Pg 15. Beleidsindicatoren. ‘We streven naar een rapportcijfer van 7,3 in 2022’. In 2019 was het rapportcijfer 7,4. Waarom streven we naar een waarde die staat voor een lager gevoel van veiligheid? Pg 18. Bij de activiteiten is aangegeven dat de planvorming op het gebied van ruimtelijke ordening actueel is zodat kwetsbare bebouwing rond risicovolle bebouwing niet mogelijk is. Hoeveel (bestemmings)plannen zijn er niet actueel?
VVD
VVD
Alle bestemmingsplannen zijn actueel. In het kader van Basisnet Spoor ligt er een opdracht/vraag om de risicocontouren op te nemen in de bestemmingsplannen, zodat deze ook planologisch geregeld zijn. Dit wordt regionaal opgepakt. In het bestemmingsplan Buitengebied is al een zone opgenomen, in Kom Oudenbosch niet. Dit is overigens geen belemmering bij de toetsing van initiatieven, aangezien de contouren wel zijn opgenomen in de beleidsvisie Externe Veiligheid 2012, dus er wordt altijd op de juiste manier getoetst.
Programma Openbare ruimte Pg 25. ‘De omgevingswet zorgt voor meer gemak voor inwoner en ondernemer’. Hoe wordt dit gemeten? Programma Ruimtelijke en economische ontwikkelingen Pg. 29: Pilot centrale huisvesting arbeidsmigranten: wanneer komt hier duidelijkheid over? Pg. 29: De Omgevingswet wordt ingevoerd, de Omgevingsvisie vastgesteld. Wordt in 2022 ook gestart met het Omgevingsplan? Pg. 30 Actiekaart bedrijventerreinen. Kunt u een korte update geven van de voortgang uitvoering actiekaart Klaverweide?
VVD
We meten dit af aan de tevredenheid van inwoners en ondernemers over de dienstverlening.
VVD
Een ondernemer is zijn plannen aan het uitwerken. We hopen dat nog dit jaar de omgevingsdialoog kan worden gestart.
VVD
Nee. In 2022 wordt ingezet op het door laten gaan van initiatieven door wijzigingen van het omgevingsplan dan wel buitenplanse planprocedures.
VVD
Diverse acties zijn in uitvoering waaronder wegenonderhoud. De schouwrondes zijn gepland. Klaverweide (pilotgebied) heeft de KVO certificering behaald. Voor de andere lokale terreinen is een convenant in de maak voor het vervolgtraject waarbij als eerste doel KVO-certificering staat gepland.
Pg 32: Hoe realistisch is het dat in 2022 de laatste kavel op Borchwerf II worden verkocht? Wat zijn de consequenties als dit niet gebeurt?
VVD
Dit is volledig afhankelijk van de marktonwikkeling, momenteel ziet dat er goed uit. Wanneer niet alles verkocht is heeft dit naar verwachting nadelige effecten op de uiteindelijke nog te realiseren opbrengsten. Wat de hoogte van dit nadeel is, is nog niet aan te geven.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
De sprong in de bedragen op het taakveld Burgerzaken is het gevolg van de zogenaamde “paspoortendip”. In de periode 2019 tot en met 2023 wordt ruim 75% minder aanvragen verwacht, afhankelijk van onder andere de demografische omstandigheden. Vanaf 2024 herstelt het aantal vragen zich weer tot 2029, waarna de aanvraagdip zich vervolgens herhaalt. Dit patroon van piek- en daljaren wordt veroorzaakt doordat in 2014 de geldigheidsduur voor paspoorten en identiteitskaarten voor personen van 18 jaar en ouder is verlengd van vijf naar tien jaar. Hierdoor worden gedurende vijf jaar bijna alle “18+ documenten” in omloop vervangen. Gevolgd door vijf jaar waarin vrijwel alleen “-18 documenten” worden uitgegeven of documenten voor bij eerste aanvragen en vermissingen. Naar verwachting gaat er ruim 50 jaar overheen voor de cyclus van piek- en dipjaren is uitgevlakt.. In 2017 was het rapportcijfer een 7,2. Destijds is de ambitie uitgesproken om in 2022 op een rapportcijfer van 7,3 te komen. Echter, in 2019 hebben we al een hogere score van 7,4 behaald waar we uiteraard trots op zijn. We streven er dan ook naar om het rapportcijfer van 7,4 vast te houden en hebben de ambitie om hier nog verder in te stijgen.
2
17. 18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
Pg. 34: Waarvoor zijn de ‘direct toe te rekenen salarislasten’ bestemd? Pg. 34.: Onder ‘8.1 Ruimtelijke ordening is er van 2021 op 2022 een flinke terugval in baten. Waardoor wordt dat veroorzaakt? Programma Zorg, jeugd en participatie Pg. 39 De meeste indicatoren zijn bijgewerkt tot en met het jaar 2019. Waarom ontbreken de cijfers voor 2020? Pg. 39: Veel cijfers zijn in 2019 verslechterd ten opzichte van de jaren daarvoor. Uitzondering lijkt het aantal jongeren met jeugdhulp. Hoe is dat te verklaren? Pg. 39: In 2019 is het aantal banen per 1000 inwoners afgenomen va 546,3 naar 507,0, terwijl het % werkzame bevolking t.o.v. de potentiële beroepsbevolking slechts van 68,7% naar 68,3% is afgenomen. Hoe verklaart u dat?
VVD VVD
VVD
VVD
VVD
Programma Onderwijs, Sport en Cultuur VVD Pg. 54.: ‘4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken’. Hiervoor €350.000 meer begroot in 2022. Waar is dit voor? Paragraaf Overhead VVD Pg. 66.: vergelijking tabel op pagina 66 en 63. Alle jaren zijn de saldo gelijk behalve voor het jaar 2022, wat is de reden daarvan? ( €9.458.000 vs €9.413.250) Pg. 85 Het totale risicobedrag is met 190K VVD gedaald met name door de lichte daling in het risico voor de korten BUIG. Wat verklaart deze daling? Op hoeveel % wijkt het aantal bijstandsuitkeringen in Halderberge af van het Nederlands gemiddelde (waarop de BUIG gebaseerd wordt). Het tekort BUIG Pag 83 wordt gezet op een marge van 7,5% op de gebundelde uitkering van het rijk (gebaseerd op het landelijk gemiddelde). Is dit voldoende tov het werkelijk %-verschil tussen Halderberge en het Nederlands gemiddelde en de ontwikkelingen in Halderberge?
Dit zijn de salariskosten van de ambtelijke inzet op de taakvelden van het betreffende programma. De oorzaak is een incidentele bate in 2021 van € 459.000 komend uit een eerder raadsbesluit inzake het Religieus Erfgoed. De bijdrage zou ten gunste komen van de reserve Bovenwijkse Voorzieningen dus per saldo neutraal voor de begroting. In de begroting zijn de meest recente cijfers opgenomen. Het overzicht van de BBV indicatoren is zoals vermeld gegenereerd op 16 september 2021. Voor veel indicatoren waren de cijfers over 2020 destijds nog niet bekend. De indicatoren binnen dit programma hebben betrekking op diverse onderwerpen en zijn daarom niet met elkaar vergelijkbaar. Ze zijn bedoeld om ontwikkelingen in Halderberge te kunnen vergelijken met andere, vergelijkbare, gemeenten. Een algemene verklaring voor de stijging of daling van indicatoren t.o.v. andere indicatoren is dan ook niet te geven. Dit betreft 2 verschillende indicatoren en kunnen niet één op één met elkaar vergeleken worden. De indicator “banen” heeft betrekking op het aantal banen binnen de onze gemeente per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15-64 jaar. De indicator “netto arbeidsparticipatie” heeft betrekking op het percentage “werkzame beroepsbevolking” ten opzichte van de “potentiële beroepsbevolking”. Hierbij wordt echter niet gekeken naar de gemeente waar men werkt.
Een gedeelte van de “werkzame beroepsbevolking” zal ook buiten de gemeentegrenzen werkzaam zijn. De stijging is met name het gevolg van de extra middelen uit het Nationaal Programma Onderwijs en enkele kleine mutaties. Zie ook de stijging bij de baten.
Er staat een fout in de tabel op blz. 66. De baten op taakveld 0.4 Overhead bedragen voor het jaar 2022 € 257.000 ipv € 212.000. Het saldo op het programma overhead bedraagt voor het jaar 2022 -/- € 9.413.000. Dit sluit ook aan met de tabel op blz. 63.
De daling van het risicobedrag voor het tekort op BUIG wordt veroorzaakt doordat de rijksbijdrage voor 2022 is gedaald (zie ook blz. 132/136). Het risico voor het tekort op BUIG bedraagt maximaal 7,5% van de rijksbijdrage. Bij een (structureel) tekort van meer dan 7,5% van de rijksbijdrage kan een beroep worden gedaan op de vangnetregeling.
3
25.
pg. 89.: Hoe kan de ‘belastingcapaciteit’ als kengetal zo slecht scoren, terwijl wij in de regio een van de gemeenten met de laagste belastingen zijn (zie grafieken pg 78)?
VVD
26.
Paragraaf bedrijfsvoering Pg. 107: In 2021 wordt er een onderzoek gedaan naar de samenwerking op I&A gebied in de regio. Graag een update over dit onderzoek. Pag 134. Waarom is het in dienst nemen van de meedenkcoaches geen wenselijke ontwikkeling gebleken? Wat zegt het onderzoek hierover?
VVD
28.
Blz 58 Accressen septembercirculaire 2021 Het is mooi meegenomen dat de omvang van het gemeentefonds in 2022, t.o.v de raming in 2021, met maar liefs bijna 600 miljoen euro (!) stijgt. Dit werkt bovendien ook nog structureel in de jaren daarna door (2025, 750 mio). Wat betekent dit concreet voor de gemeente Halderberge, t.o.v de raming 2021 qua euro’s?
WOS
29.
Blz 58 Incidenteel schrappen opschalingskorting WOS in 2022 Er is een incidentele verhoging door het rijk van de algemene uitkering in 2022 van 270 mio. Hoe is deze in de meerjarenbegroting van Halderberge verwerkt, met name vanaf 2023? Sportpark Blankershove WOS Er wordt gesproken van aankoop van grond en
27.
30.
VVD
Op pag. 89 gaat het om de verwachte ontwikkeling voor de komende vier jaar. In die periode stijgen de totale woonlasten flink. Ten opzichte van het landelijk gemiddelde, wat gedurende die 4 jaar gelijk wordt gehouden, is daardoor het beeld minder positief. De vergelijking met de regionale gemeenten is een momentopname van 31 december 2020. Daar is inderdaad sprake van een positiever beeld. Het onderzoek is in volle gang en het eindrapport is eind november/ begin december gereed.
Het onderzoek naar het wel of niet in eigen dienst nemen van de meedenkvoorziening was in principe ingestoken als ombuigingsvoorstel. Maar daarnaast is er vooral gekeken of het ook inhoudelijk een gewenste ontwikkeling zou zijn. In het onderzoek zijn meerdere redenen naar voren gekomen om de meedenkvoorziening niet in eigen dienst te nemen. De gemeente Halderberge is erg tevreden over de invulling en de resultaten van de huidige meedenkvoorziening. Daarnaast is voornamelijk de vakinhoudelijke expertise die de zorgorganisaties (zoals Spr!ng) hebben van doorslag geweest op de keuze. De meedenkcoaches werken namelijk in een zeer breed ‘speelveld’, wat vraagt om behoud van expertise en deskundigheid en om een voortdurende vakinhoudelijke doorontwikkeling. Maar ook gelet op de gewenste onafhankelijkheid van de meedenkcoaches, de geringe besparing die het in eigen dienst nemen zou opleveren en de overige kosten en risico’s, is besloten om de meedenkvoorziening niet in eigen dienst te nemen. In de septembercirculaire 2021 heeft het Rijk de meerjarenraming van de accressen geactualiseerd. Ze zijn gebaseerd op de huidige normeringssystematiek. Met name het accres voor het jaar 2022 neemt substantieel toe ten opzichte van de eerdere raming in de meicirculaire 2021. Een accresmutatie werkt structureel door naar de volgende jaren.
Voor de gemeente Halderberge betekent de geactualiseerde meerjarenraming van accressen een hogere algemene uitkering voor de komende jaren. In de tabel op bladzijde 59 treft u de totale bijstelling van de uitkeringen uit gemeentefonds aan. De totale opwaartse bijstelling van de meerjarenraming van de algemene uitkering wordt grotendeels veroorzaakt door de geactualiseerde meerjarenraming van de accressen. De accresstijging leidt tot de volgende financiële gevolgen voor de gemeente Halderberge, afgerond op € 1.000; mutaties ten opzichte van de meicirculaire 2021 = zomernota 2021): 2022: + € 878.000; 2023: + € 979.000; 2024: + € 1.011.000; 2025: + € 1.153.000. Het incidenteel opschorten van de opschalingskorting in 2022 heeft alleen financiële gevolgen voor de algemene uitkering over 2022 (en dus niet voor 2023 en volgende jaren). Het incidenteel schrappen of opschorten van de opschalingskorting resulteert voor onze gemeente in een hogere algemene uitkering van € 397.000 (afgerond op € 1.000).
De meest haalbare en duurzame oplossing voor de voetbalvelden is gevonden in het 4
aanleggen van een extra voetbalveld (natuurgras / kunstgras) aan de noordzijde van het sportpark. Waar wordt aan gedacht? Waar is dat precies dan? Het Gastel bos?
31.
32.
33.
34.
35.
Nagezonden vragen WOS 19.10.21: Blz.4 Per saldo stijgen de woonlasten voor meerpersoonshuishoudens met een eigen woning in 2022 met 3,57%. Voor eenpersoonshuishouden met een eigen woning stijgen de woonlasten met 3,38%. Voor huishoudens met een huurwoning stijgen de woonlasten met 4,63% voor meerpersoonshuishoudens en 4,62% voor eenpersoonshuishoudens. De stijging van energieprijzen is hier niet in meegenomen. Wat is het verwachte effect op de woonlasten? Blz.12, 1.1.6 We verwerken de conclusies van het onderzoeksrapport omtrent Verbonden partijen van de Rekenkamer West-Brabant. Wat betekent dit concreet? Blz.13, 1.1.8 0.2 Burgerzaken 713.000 763.000 754.000 932.000 Wat veroorzaakt de stijging met 31%?
omzetten van een bestaand natuurgrasveld in kunstgras. Een van de mogelijkheden om sportpark Blankershove uit te breiden bevindt zich aan de noordzijde van het sportpark aansluitend aan het Gastels Bos. Wij bekijken de mogelijkheden om dit natuurgras terrein te verwerven en een sportbestemming, bijvoorbeeld voor padelbaan, te geven.
WOS
De woonlasten hebben alleen betrekking op de gemeentelijke belastingen (OZB, riool- en afvalstoffenheffing). De gemeente heeft geen invloed op de stijging of daling van de energieprijzen en ook niet op het daadwerkelijk verbruik van de inwoners. Het effect op de woonlasten is hierdoor niet te bepalen.
WOS
Aangezien wij de nota van bevindingen pas begin november 2021 zullen ontvangen voor de ambtelijke hoor, kunnen wij op dit moment nog niet concreet aangeven wat dit betekent.
WOS
Zie de beantwoording van vraag 9 (VVD).
WOS
Er is geen specifieke oorzaak te benoemen waarom wij hoger scoren dan vergelijkbare gemeenten. Vergeleken met de gemiddelde cijfers in Nederland scoren we echter laag. Ook vergeleken met de gemeente Rucphen, waar wij een cluster mee vormen scoort Halderberge niet heel anders. Concluderend kunnen we stellen dat de cijfers van de gemeente Halderberge niet enorm afwijken van de gemiddelde cijfers. Verder zijn de geweldsincidenten in onze gemeente geen samenhangende incidenten. Het is dan ook lastig om hier specifiek beleid op te maken of helemaal te voorkomen.
Blz.16, 1.2.5 Geweldsmisdrijven3 Halderberge 3,5 3,8 3,5 Vergelijkbare gemeenten 3,4 3,4 3,2 – Wat is de oorzaak en welke maatregelen worden er genomen? Blz.22, 1.3.5 WOS We maken Halderberge groener, schoner en veiliger - Het percentage inwoners dat vindt dat de perken, plantsoenen en parken in hun buurt goed zijn onderhouden, is in de periode 2019 – 2023 gestegen van 39% naar 50%. Het percentage inwoners van vergelijkbare gemeenten dat vindt dat perken, plantsoenen en parken in hun buurt goed zijn onderhouden,
Het effect van Covid-19 was merkbaar bij de uitvoering van het onderhoud aan het openbaar groen in de kernen. Met enige regelmaat waren de onderhoudsploegen in de afgelopen periode onder bezet. Met als gevolg op dat moment achterstand in de uitvoering. Achterstand die gedurende de onderhoudsperiode wel weer werd ingelopen. Hierover zijn in de afgelopen periode met de nodige regelmaat gesprekken gevoerd met de uitvoerende partijen. Er wordt uitgegaan van een tijdelijk effect op het onderhoud. Daarnaast wordt, overeenkomstig het genomen besluit van de raad op 3 juni 2021/ vaststelling Groenbeleid 2021-2025, de betrokkenheid van onze inwoners vergroot. Vergroot door onze inwoners, wijkverenigingen, Samenstichtingen en ondernemers te betrekken bij de beoordeling van het openbaar groen.
5
36.
37.
bedraagt 59%. - Ontwikkeling indicator 2019: 39% 2021: 37% Blijft aanzienlijk achter en daalt. Wat is de oorzaak en welke maatregelen worden er genomen? Blz.22, 1.3.5 Verbeteren verkeersveiligheid voor alle verkeersdeelnemers - Het percentage inwoners dat vaak te maken heeft met onveilige verkeerssituaties in de buurt is in de periode 2019 – 2023 gedaald van 70% naar 65%. Bron: Burgerpeiling 2019 - Ontwikkeling indicator 2019: 70% 2021: 76% Blijft aanzienlijk achter en stijgt. Wat is de oorzaak en welke maatregelen worden er genomen? Blz.24, 1.3.8 2.1 Verkeer en vervoer 4.240.000 4.426.000 4.693.000 4.768.000 4.816.000 Een stijging van €k600? Wat is de oorzaak?
38.
39.
40.
WOS
De burgerpeiling heeft te maken met subjectieve verkeersveiligheid, dus dan gaat het over de mate waarin inwoners zich veilig voelen in het verkeer. In de ongevallencijfers zelf (objectieve verkeersveiligheid) constateren wij geen toename ten opzichte van voorgaande jaren.
WOS
Onder deze kostenplaats vallen de kosten voor wegen, openbare verlichting, gladheidsbestrijding en verkeersmaatregelen. Met name de indexering op alle kosten en de toename van de kapitaallasten van investeringen gedurende de periode van 4 jaar zorgen voor een stijging zoals genoemd. Zoals ook aangegeven in de verschillenanalyse op blz. 160 zijn de totale personeelslasten (salariskosten + overige personeelskosten) in de begroting 2022 € 1,1 miljoen hoger geraamd dan in de begroting 2021. De belangrijkste oorzaken hiervan zijn de geraamde loonstijging van 1,5%, een stijging van de pensioenpremies en een toename van de formatie met 6,4 fte (zie ook de paragraaf bedrijfsvoering op blz. 110). Daarnaast is in de meerjarenraming rekening gehouden met een verdere stijging van de loonkosten met 1,5% per jaar. Doordat de totale personeelslasten hoger zijn, neemt ook het deel van de personeelslasten wat aan de taakvelden van de verschillende programma’s wordt toegerekend toe. Zie het antwoord op vraag 8.
WOS
Blz.24, 1.3.8 Direct toe te rekenen salarislasten 2.915.000 3.160.000 Een stijging van €k145 in één jaar? Waar is hier aan te koppelen? Blz.34, 1.4.8 Direct toe te rekenen salarislasten 2.757.000 2.966.000 3.033.000 3.081.000 3.126.000 Waar is de verhoging van €K369 aan toe te schrijven? Blz.38, 1.5.5 Alle inwoners van Halderberge ondersteunen elkaar en zetten zich actief in voor hun omgeving- We streven er naar dat het percentage 19-64 jarigen dat veel sociale cohesie in de wijk ervaart in de periode2016 2020 op 15% is gebleven of gestegen.
WOS
WOS
Bij de totstandkoming van de indicatoren is ingezet op een gelijkblijvende situatie of verbetering hiervan. Het verhogen van de ambitie is een keuze. Het is echter niet aan de voorkant duidelijk of meer inzet ook leidt tot een (grotere) verbetering. Er zijn namelijk meer factoren en ontwikkelingen die van invloed zijn op de sociale cohesie dan de inzet die we als gemeente plegen. De huidige inzet vanuit de gemeente heeft er toe geleid dat de sociale cohesie toeneemt.
6
41.
42.
43.
44.
45.
Daarnaast streven we er naar dat het percentage 65+-ers datveel sociale cohesie in de wijk ervaart in de periode 2016 - 2020 op 17% is gebleven. Het percentage voorWest-Brabant in 2016 bedraagt 11 en 17%2. - Ontwikkeling indicator 19 - 64 jarigen 2016: 15% 2020: 20% - Ontwikkeling indicator 65+ers 2016: 17% 2020: 16% Een beperkte ambitie. Wat is er voor nodig om de ambitie te verhogen naar b.v. 25% op beide indicatoren? Blz.39,1.5.5 WOS Banen1 Halderberge 531,7 546,3 507,0 -Vergelijkbare gemeenten 575,6 586,7 587,5 Niet alleen een lagere score maar ook een dalende trend. Hoe is dit te verklaren? WOS Blz.39, 1.5.5 Personen met een bijstandsuitkering6 Halderberge 237,0 225,8 337,8 -Vergelijkbare gemeenten 264,5 250,5 322,2 Een veel sterke stijging van 225 naar 337 dan vergelijkbare gemeenten. Hoe is dit te verklaren? WOS
Blz.42, WVS De ketensamenwerking tussen WVS, Werkplein Hart van West-Brabant en ISD Brabantse Wal krijgt steeds meer vorm en wordt gemonitord door middel van een ketenmonitor en jaarplannen. Waar is de informatie van de ketenmonitor te vinden? Blz.54, 1.6.9 Direct toe te rekenen salarislasten 500.000 567.000 582.000 596.000 608.000 Hoe is de stijging van €108.000 te verklaren? Blz.61, 1.7.9 0.61 OZB woningen 3.828.000 3.971.000 4.062.000 4.157.000 4.263.000 >440K€ (10%) verhoging? Hoe is dit verklaarbaar?
Het aantal banen is afhankelijk van de conjunctuur (vestigen en/of wegtrekken bedrijven).
De indicator van waarstaatjegemeente.nl komt niet overeen met het aantal bijstandsuitkeringen zoals dat bij het Werkplein bekend is. Het aantal uitkeringsdossiers was voor Halderberge: 2017: 461 2018: 429 2019: 419 De ketenmonitor is een werkdocument voor de leden van de Algemene Besturen en management van WVS, Werkplein en ISD Brabantse Wal. Deze ketenmonitor voorziet in verantwoordingsinformatie die sturing op de (effecten van) de ketenontwikkeling mogelijk maken. Het is een uitvoerend instrument voor intern gebruik dat niet verstrekt wordt aan gemeenteraden. In deze ketenmonitor wordt de voortgang in de gezamenlijke activiteiten zoals proeftuinen opgenomen en de gegevens over de ketenontwikkeling die in de verantwoordingsdocumenten van de individuele GR-en staan (jaarrekening en bestuursrapportages) gebundeld, zodat er een goed beeld ontstaat van de effecten van de ketensamenwerking. De gemeenteraden worden geïnformeerd via de jaarstukken.
WOS
Zie het antwoord op vraag 8.
WOS
De tarieven van de OZB stijgen in 2022 met 1,5%. Ook in de meerjarenraming is rekening gehouden met een stijging van 1,5% per jaar. Daarnaast wordt rekening gehouden met de (verwachte) waarde- en volumeontwikkeling.
7
46.
47.
48.
49.
Blz.63, 1.8.2 Overige personeelskosten (geen salarislasten) 1.263.046 1.499.863 1.452.181 1.432.141 Hoe is deze stijging concreet verklaarbaar? Blz. 77, 2.1.10 De gemiste opbrengsten als gevolg van de verleende kwijtschelding worden betrokken bij de berekening van de afvalstoffenheffing en de rioolheffing. Deze gemiste opbrengsten zijn bij de berekening van de tarieven in dit hoofdstuk meegenomen. Voor het jaar 2022 wordt een bedrag van € 270.000 aan kwijtschelding geraamd, bestaande uit 50% kwijtschelding van de afvalstoffenheffing (€ 135.000) en 50% kwijtschelding van de rioolheffing (€ 135.000). Deze percentages zijn ten opzichte van voorgaand jaar bijgesteld op basis van de werkelijke wijtscheldinggegevens over 2021. Wat is de verhouding ondernemers / particulieren? Blz.105, 2.5.2 Het voorkomen en opsporen van identiteitsfraude is dan ook een belangrijk thema voor de komende jaren. Hoe vaak wordt identiteitsfraude geconstateerd? Blz.129, 3.2.2 De huidige inflatieverwachting bedraagt voor 2021 1,9% en voor 2022 1,4% (CPB, Centraal Economisch Plan 2021, inflatie, geharmoniseerde consumentenprijsindex). In de meerjarenraming 2022 - 2025 is een inflatiepercentage van 1,5% opgenomen. Hoe realistisch is dit in het perspectief van de ontwikkelingen op de energiemarkt?
50.
WOS
WOS
Aanvulling 27.10.21: Kwijtschelding wordt alleen verleend aan natuurlijke personen. Hier zit geen onderverdeling in tussen bijvoorbeeld zzp-ers en andere personen. De gevraagde verhouding kan dan ook niet worden aangegeven.
WOS
In 2020 en 2021 is nog geen enkele keer identiteitsfraude geconstateerd.
WOS
De ontwikkelingen worden gevolgd en we houden het inflatiepercentage van het CPB aan.
WOS
Alle mutaties in de ramingen in de verschillende jaren zijn toegelicht in de Zomernota en/of de Programmabegroting. Op blz. 63 zijn de kosten voor de verschillende onderdelen van de overhead afzonderlijk weergegeven. De stijging wordt onder andere veroorzaakt door toenemende salarislasten en overige personeelskosten (zie ook het antwoord op vraag 8 en vraag 16). Daarnaast zijn de overheadkosten op begrotingsbasis altijd hoger dan de realisatie doordat het budget voor inhuur van derden op begrotingsbasis volledig onder de overhead is opgenomen. Bij het opstellen van de begroting is nog niet aan te geven op welke taakvelden inhuur noodzakelijk zal zijn. In de jaarrekening worden deze kosten wel toegerekend aan de betreffende taakvelden i.p.v. de overhead. De baten op overhead bestaan voor een groot deel uit de door te berekenen overheadkosten aan de grondexploitaties. De hoogte hiervan wordt bepaald door de
Blz.155, Recap Overhead 8.938 9.254 9.670 9.775 9.837 9.902 Stijging overhead kosten met €1.000.000. Hoe is dit te verklaren?
51.
Blz.156, Recap Overhead 520 309 257 212 192 183
Alle mutaties in de ramingen in de verschillende jaren zijn toegelicht in de Zomernota en/of de Programmabegroting. De stijging op de overige personeelskosten betreft met name het budget voor invoering van de Wet Open Overheid en Wet Elektronische Publicaties en het budget voor structurele oplossing wachtlijsten wmo en jeugd. Deze vraag hebben wij doorgezet naar de BWB. Zodra het antwoord is ontvangen, zullen wij u dit laten weten. Er kan overigens alleen kwijtschelding aan ondernemers worden verleend voor gemeentelijke belastingen die die geen relatie hebben met de onderneming of het beroep wat wordt uitgeoefend.
WOS
8
Daling van de baten overhead bij sterke stijging kosten. Hoe is dit te verklaren?
lopende grondexploitaties (op basis van de plankostenscan van de VNG) en niet door de totale overheadkosten van de gemeente.
9