4 Bijlage 3 Programmabegroting 2026 Spaarnwoude Park
Tekst van het document
F. Participanten
Categorie civiele kunstwerken Het recreatieschap heeft totaal 522 stuks kunstwerken waarvan 187 bruggen en 355 waterstaatkundige voorzieningen zoals stuwen en duikers.
CIVIELE KUNSTWERKEN
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Dagelijks onderhoud
197.386
208.835
220.947
233.762
Groot onderhoud en kleine vervangingen
563.000
539.000
778.000
809.000
Categorie verhardingen
Kapitaallasten
73.500
73.500
73.500
73.500
Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 95 hectare aan verhardingen in de vorm van gesloten verharding (asfalt) voor rijbanen, parkeerterreinen, fiets- en wandelpaden en half verharding voor de overige wandelpaden. Ook de ruiterpaden zijn hier in opgenomen. De wegen en paden worden periodiek geïnspecteerd om vast te stellen waar onderhoud noodzakelijk is. Bij gladheid wordt de verharding niet gestrooid.
Totaal
833.886
821.335
1.072.447
1.116.262
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
-
-
-
-
VERHARDINGEN Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
2.705.895
2.190.999
2.470.216
2.495.937
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
209.182
221.314
234.151
247.731
1.519.300
890.000
806.000
837.000
-
-
-
-
1.728.482
1.111.314
1.040.151
1.084.731
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Maatschappelijke vervangingen >100.000 Economische vervangingen
Pagina 30 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
Paragrafen
C. Financiering
Overzicht van baten en lasten
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Taakveld 5.7.2 Openbaar groen en (openlucht) recreatie In programma 2 zijn voor dit taakveld de volgende kosten begroot: Specificatie kosten Openbaar groen en (openlucht) recreatie Groen Water, oevers en stranden Pontjes
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten
1.660.677
1.756.996
1.888.903
2.016.719
155.000
170.000
431.000
448.000
-
-
-
-
Totaal
1.815.677
1.926.996
2.319.903
2.464.719
GROEN
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
1.815.677
1.926.996
2.319.903
2.464.719
401.976
412.995
299.654
316.988
-
-
-
-
Terreinmeubilair Hygiënische maatregelen / nuts, riolering en reiniging Gebouwen en materieel Overige bedrijfskosten
540.513
620.528
782.943
818.311
683.695
735.726
814.963
862.533
376.549
399.698
462.198
476.692
827.968
816.848
864.227
914.354
Inzet RNH En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO Totaal
1.662.284
1.746.560
1.835.117
1.928.172
-139.000
109.000
-109.800
-148.800
6.169.662
6.768.351
7.269.205
7.632.969
Categorie groen
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
-
-
-
-
-
-
-
-
Maatschappelijke vervangingen >100.000 Economische vervangingen Categorie water, oevers en stranden
Het recreatieschap heeft in totaal 200 ha water. De inrichting van de zwemplekken moeten middels waarschuwingsborden aan de wettelijke eisen voldoen. Ook het zwemwater voldoet aan de minimale wettelijke eisen (Whvbz). De officiële zwemwaterlocaties zijn: Peddelpoel, Westbroekplas, naaktrecreatieterrein en Veerplas. De locatie Watergeus is sinds 2021 geen officiële zwemlocatie meer. Recreatieschap Spaarnwoude heeft in de verschillende gebieden in totaal 2 ha zandstrand, wat onderdeel uitmaakt van in totaal 14 ha aan oevers en stranden.
Recreatieschap Spaarnwoude bevat in totaal 565 hectare aan grasvegetatie in de vorm van intensieve- en extensieve grasvegetatie, moeras en rietlanden. Verder heeft het recreatieschap in totaal 393 ha beplanting bestaande uit cultuurlijke en natuurlijke beplanting.
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 31 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
Paragrafen
C. Financiering
WATER, OEVERS EN STRANDEN
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten
189.976
200.995
212.654
224.988
212.000
212.000
87.000
92.000
-
-
-
-
Totaal
401.976
412.995
299.654
316.988
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
-
-
-
-
-
-
-
-
Maatschappelijke vervangingen >100.000 Economische vervangingen Categorie pontjes
Het recreatieschap heeft geen pontjes meer. Het laatste pontje betreft de Opstapper die in 2024 is verkocht.
Overzicht van baten en lasten
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
-
-
-
-
-
-
-
-
Maatschappelijke vervangingen >100.000 Economische vervangingen Categorie terreinmeubilair
Het recreatieschap heeft in totaal 5276 stuks terreinmeubilair, waarvan 96 speeltoestellen en 5372 stuks overig terreinmeubilair zoals picknicksets, banken, antiautopalen, verkeersborden, enzovoorts. Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten
267.513
305.528
321.943
339.311
273.000
315.000
461.000
479.000
-
-
-
-
Totaal
540.513
620.528
782.943
818.311
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
-
-
-
-
-
-
TERREINMEUBILAIR
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten
-
-
-
-
-
-
-
-
Maatschappelijke vervangingen >100.000
-
-
-
-
-
Economische vervangingen
-
Totaal
-
-
-
-
PONTJES
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
F. Participanten
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Pagina 32 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
Categorie hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging
Categorie gebouwen en materieel
Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 16 pompen voor de riolering en het doorspoelen van zwemwater, 23 electrakasten, 11.350 meter elektra leidingen en 24.600 meter persriolering. Daarnaast verschillende waterputten, water tappunten en 8425 meter waterleiding.
Dit omvat het onderhoud aan de openbare gebouwen, verhuurde gebouwen en materieel zoals voertuigen en grote machines. Niet al deze gebouwen zijn (nog) openbaar toegankelijk. Denk aan boerderij Borneohoeve in de Houtrak of de boerderij aan de Lage Dijk 5 bij de Mooie Nel (foto hieronder). Taakveld 5.7.2 omvat het onderhoud aan de openbare gebouwen, zoals toiletgebouwen.
Het recreatieschap heeft totaal 12 toiletgebouwen, die in het seizoen dagelijks schoongemaakt worden. In de verschillende terreinen staan geen ondergrondse tankcontainers die periodiek leeggezogen worden. Op intensief gebruikte gazons staan geen "hete kolen bakken" voor het barbecueën. Ook het periodiek prikken van zwerfvuil en het verwijderen van illegaal gestort afval op de parkeerterreinen behoort tot deze categorie.
Niet in deze paragraaf kapitaalgoederen opgenomen gebouwen zijn:
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten
655.695
693.726
733.963
776.533
28.000
42.000
81.000
86.000
-
-
-
-
Totaal
683.695
735.726
814.963
862.533
HYGIËNISCHE MAATR. / NUTS, RIOLERING EN REINIGING
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen >100.000 Economische vervangingen
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
-
-
-
-
-
-
-
-
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
•
Gebouwen die niet voor recreatief gebruik zijn en slechts tijdelijk door het recreatieschap worden beheerd (taakveld 0.3)
•
Onderhoud aan het beheerkantoor (taakveld 0.4) Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten
223.249
236.198
249.898
264.392
111.000
97.000
97.000
97.000
42.300
66.500
115.300
115.300
Totaal
376.549
399.698
462.198
476.692
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Maatschappelijke vervangingen >100.000 Economische vervangingen
4.656.357
2.297.650
1.285.100
450.000
50.000,00
-
-
-
GEBOUWEN EN MATERIEEL
Pagina 33 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Paragrafen D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
C. Financiering Wet Financiering decentrale overheden De Wet Financiering decentrale overheden (Wet Fido) heeft als doel het beheersen van risico's. De belangrijkste kenmerken in dat kader is een tweetal randvoorwaarden voor het treasurybeleid. De eerste is dat het aangaan en verstrekken van geldleningen alsmede het verlenen van garanties allen zijn toegestaan voor de uitoefening van de publieke taak. De tweede houdt in dat uitzettingen een prudent karakter (=met beleid en inzicht bezien) moeten hebben en niet gericht zijn op het genereren van inkomen door het lopen van onnodige risico's. Op 7 mei 2020 heeft het Algemeen Bestuur in haar openbare vergadering haar verordening financieel beheer vastgesteld in gevolge artikel 57 van de wet Gemeenschappelijke Regelingen en de wet Financiering Decentrale Overheden over de kaders voor de inrichting en uitvoering van de financieringsfunctie. Ook is in deze vergadering vastgesteld de verordening financieel beheer en controle in gevolge artikel 57 van de wet Gemeenschappelijke Regelingen en de artikelen 216 en 217 van de provinciewet.
Risicobeheer Binnen de Wet Fido zijn 2 normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. De normen bestaan uit de kasgeldlimiet en de rente-risiconorm. De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een looptijd van maximaal 1 jaar en de renterisiconorm op leningen met een looptijd vanaf 1 jaar. Het doel van deze normen uit hoofde van de Wet Fido is voorkomen dat bij herfinanciering van de leningen bij (aanzienlijk) hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet betalen. De normen beperken de budgettaire risico’s.
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
De kasgeldlimiet is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de jaarbegroting bij aanvang van het jaar. Het doel van de limiet is de vlottende schuld (kortlopende leningen) te beperken. In de onderstaande tabel is de kasgeldlimiet voor het begrotingsjaar bepaald. Berekening van de kasgeldlimiet Begrotingstotaal (lasten) Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Kasgeldlimiet
12.925.178 8,20% 1.059.865
De rente-risico-norm stelt een limiet aan het renterisico voor de lange termijn financiering. Het renterisico is het totaal van aflossingen en mogelijke renteherzieningen. De rente-risico-norm is voor gemeenschappelijke regelingen 20% van het begrotingstotaal bij aanvang van het jaar, waarbij een minimumbedrag van € 2.500.000 geldt. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten van de organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van het begrotingstotaal, met een minimum van € 2.500.000, in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. Uit onderstaande tabel blijkt dat de renterisiconorm voor het begrotingsjaar € 2.500.000 is. Berekening van de renterisiconorm Begrotingstotaal (lasten) Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Berekende rente-risico-norm Minimum bedrag rente-risico-norm
12.925.178 20 % 2.585.036 2.500.000
Pagina 34 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Paragrafen D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
D. Bedrijfsvoering Bestuursbureau Met ingang van 1 januari 2022 hebben vijf recreatieschappen in Noord-Holland gezamenlijk een Bestuursbureau opgericht. Dit bestuursbureau zorgt voor het inplannen en ondersteunen van de vergaderingen. De medewerkers van dit bureau fungeren formeel als ambtelijk opdrachtgever voor de uitvoeringsorganisatie en als secretaris van de besturen van de recreatieschappen.
Uitvoeringsorganisatie Recreatie Noord-Holland NV (RNH) werkt als opdrachtnemer voor het bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude bevat. De provincie Noord-Holland is enig aandeelhouder van RNH.
De inzet van RNH voor het recreatieschap behoort tot de kostencategorie ingeleend personeel. In de begroting is hiervoor totaal een budget van € 4.848.126 opgenomen voor reguliere werkzaamheden. Voor incidentele werkzaamheden en investeringsprojecten wordt ook inzet aan RNH gevraagd. Deze wordt in de begrotingswijziging specifiek geraamd en is in deze begroting verwerkt in de post bedrijfskosten. Voor investeringsprojecten lopen de investeringskredieten via de balans, waardoor deze inzet RNH niet expliciet zichtbaar is in de begroting. De dienstverlening wordt afgerekend op basis van werkelijk gemaakte kosten en uren. Het Routebureau van RNH zorgt voor de ontwikkeling, het beheer, het onderhoud en de informatievoorziening van de routenetwerken. Voor de werkzaamheden die het Routebureau in opdracht van het recreatieschap verricht zijn vaste bedragen in de begroting opgenomen. Deze bedragen dekken de inzet van RNH en de
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
bedrijfskosten die gemiddeld per jaar worden gemaakt voor routebeheer en ontwikkeling. In 2026 is de opdrachtsom voor de regio Zuid-Kennemerland en IJmond € 71.800. De gemeenten betalen € 24.300 hiervan apart, omdat de routes soms buiten de grenzen van het beheergebied van Spaarnwoude Park liggen. Netto zijn de kosten voor het recreatieschap dus € 47.500. Overkoepelend voor alle recreatieschappen werkt RNH aan de volgende prestaties: •
HR management
•
Training en opleiding van het personeel
•
Professioneel contractbeheer vastgoed en evenementen
•
Modern ingerichte ICT voor projectadministratie, financiële administratie en factuurafhandeling
•
Archivering
•
Natuurinclusief kennisnetwerk
•
Omgevingsmanagement
•
Planning en control
Flexibele schil / inhuur Bij de uitvoering van onderhoudswerk huurt recreatieschap Spaarnwoude inzet van werkvoorzieningsschappen in. De inzet SW-bedrijven verloopt tot nu toe via een afwijking op de aanbestedingsrichtlijn. Mensen met een achterstand op de arbeidsmarkt worden naar tevredenheid ingezet in het schoonhouden en afvalinzameling van het gebied. In 2025 wordt het aanbestedingsbeleid geactualiseerd. Het is – ook conform Europese regelgeving – niet langer wenselijk om één op één aan SW-bedrijven opdrachten te verlenen. Social return zal integraal in de uitvraag opgenomen moeten worden. Het is mogelijk dat SW-bedrijven niet mee gaan dingen
Pagina 35 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
Paragrafen
C. Financiering
en de opdrachten daarmee duurder uit gaan vallen en dat ingeleverd wordt op de hoge kwaliteit die SW-bedrijven leveren. Voor de SW-bedrijven valt dan ook een belangrijke klant weg.
Percentage overhead Als de overhead (€ 1.184.805) wordt afgezet tegen de totale lasten (€ 12.925.178) bedraagt het percentage overhead 9%. Deze overhead bestaat uit de volgende posten: Opbouw van de overhead Bestuursadvisering en programmasturing Secretariaat Financiële control en administratie Aansturing beheerteam en toezichthouders Kantoor- en bedrijfskosten Totaal
Lasten 505.122 97.960 387.634 153.050 41.039 1.184.805
Baten -
Planning en control RNH maakt voor het recreatieschap voor ieder boekjaar de kadernota en programmabegroting, gevolgd door een jaarplan en begrotingswijziging, en tenslotte de najaarsnotitie en jaarrekening. In één kalenderjaar worden daartoe de volgende stukken aan het bestuur voorgelegd: •
in het voorjaar de jaarrekening van het afgelopen jaar, de begrotingswijziging voor het lopende jaar en de programmabegroting voor het volgende jaar;
•
en in het najaar de najaarsnotitie voor het lopende jaar, een jaarplan / financiële uitgangspunten voor het volgende jaar en de kadernota voor het daaropvolgende jaar.
D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
afspraken over de informatie uitwisseling tussen gemeenschappelijke regelingen en gemeenteraden.
Maatregelen bij begrotingsafwijkingen Materiële afwijkingen (beleidsmatig en/of financieel) ten opzichte van de begroting moeten door het bestuur worden geautoriseerd. Als een wijziging niet in het jaar zelf is voorgelegd, dan zijn bestedingen boven het begrotingsbedrag strikt genomen onrechtmatig. Daarom worden de afwijkingen tijdig, zo mogelijk in het begrotingsjaar zelf, aan het bestuur voorgelegd. Dit gebeurt in de vorm van: •
de begrotingswijziging;
•
separate bestuursvoorstellen;
•
en de najaarsnotitie.
Klachtenregistratie Het recreatieschap biedt op de website de mogelijkheid om een klacht in te dienen. Afgelopen jaren is daarvan geen gebruik gemaakt. Ook via andere communicatiemiddelen en via de klantcontacten met toezichthouders of beheermedewerkers zijn geen klachten ontvangen over het handelen of functioneren van medewerkers die namens het recreatieschap optreden. Met ingang van 2022 is het doen van een melding over een probleem in de openbare ruimte vereenvoudigd met een makkelijke ingang via de website.
Deze cyclus van planning en control wordt zo goed mogelijk afgestemd op de vergadercyclus van het recreatieschap, de behandeling door participanten en regionale
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 36 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
Paragrafen
C. Financiering
Tarieventabel De tarieventabel volgt uit de Legesverordening 2015 zoals vastgesteld door het algemeen bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude op 17 december 2015. De tarieven kunnen telkenmale met de vaststelling van de begroting over enig jaar opnieuw worden vastgesteld.
D. Bedrijfsvoering
Tarief
1.1
Toezending link naar digitale openbare vergaderstukken van algemeen bestuur op basis van registratie e belangstellenden
Nihil
1.2
Het verstrekken van fotokopieën van schriftelijke stukken, afschriften en dergelijke A4-formaat, per bladzijde (zwart/wit). Voor afschrift en in kleur of A3-formaat worden de leges met 50% verhoogd
€ 0,40
2
van € 250,tot € 750,-
3.7
Vergunning voor het uitlaten of begeleiden van meer dan drie honden (art. 2.14 AV), particulier/non-profit, per jaar/periode
€ 50,-
3.8
Ontheffing voor het op afstand (radiografisch) besturen van voertuigen en recreatieapparatuur, waaronder drones (art. 2.19 AV), particulier, non-profit, per ontheffing
€ 50,-
Bescherming groenvoorzieningen (art.3.4 AV); ontheffing voor schade toebrengen aan groenvoorzieningen of grasmat, graven van kuilen etc.(excl. herstel van schade!), per keer
€ 150,-
2.1
3
Aard van de dienstverlening
Tarief
Opzoeken stukken in archief of in bestanden indien het opzoeken langer duurt dan 15 minuten, eerste kwartier gratis
€ 15,- per kwartier of gedeelte daarvan
Vergunningen en ontheffingen op grond van de algemene verordening (AV) van het recreatieschap Aard van de dienstverlening
3.1
Tarief
€ 250,€ 75,- *) € 50,- *)
3.2
Vergunning voor het tegen betaling aanbieden van diensten en lessen, zoals skeeleren, fietsen, kanoën, paardrijden, bewaken van auto’s etc. (art. 2.3 AV)
€ 50,- per keer € 250,- per jaar
3.3
Ventvergunning (art 2.4 AV) ten behoeve van de verkoop van (horeca)artikelen: • voor maximaal 3 aansluitende dagen • jaarvergunning venten, per jaar
€ 150,€ 1.000,-
Standplaatsvergunning (art. 2.5 AV), in verband met verkoop van (horeca)artikelen vanuit een mobiel verkooppunt, per aangewezen locatie: • voor maximaal 3 aansluitende dagen • jaarstandplaats
€ 150,€ 1.000,-
Ontheffing voor het maken van commerciële foto- en filmopnamen (art. 2.6 AV), per dagdeel
€ 250,-
3.5
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Ontheffing motorvoertuig voor rijden in groenvoorzieningen (art. 4.5 AV) voor een periode van maximaal 3 maanden • voor elke verlenging met maximaal drie maanden Barbecue etc. (art. 4.18 AV) op daartoe aangewezen plaatsen, met een verwacht bezoekersaantal • van 50 tot 100 personen, per keer • meer dan 100 personen, per keer N.B.: Evt. in combinatie met nr. 3.1 vergunning evenement
€ 50,€ 50,-
€ 50,- *) € 150,- *)
3.12
Wijziging van vergunning of ontheffing, o.a. data/periode
€ 50,-
3.13
Overige vergunningen/ontheffingen op grond van de AV
€ 150,-
*) Groepsactiviteiten (kleinschalige evenementen) maken deel uit van het normale gebruik van het recreatiegebied. Het bestuur van het recreatieschap draagt de uitvoeringsorganisatie op om in elk geval van deze mogelijkheid gebruik te maken voor:
Vergunning voor een evenement (art. 2.2 AV) met een verwacht bezoekersaantal tussen 50 en 500 • commerciële doeleinden, per dag(deel) • particulier en non-profit, per dag(deel) • scholen en verenigingen, per dag(deel)
3.4
3.10
3.11
Archiefwerkzaamheden, opzoeken stukken
F. Participanten
Vergunning voor het uitlaten van honden door commerciële bedrijven/uitlaatservices (art. 2.14 AV), per jaar, afhankelijk van bezoekfrequentie
Documenten Aard van de dienstverlening
E. Grondbeleid
3.6
3.9
1
Overzicht van baten en lasten
• • • • •
Sport- en speldagen van scholen; Benefietactiviteiten voor algemeen geaccepteerde goede doelen; Familiebijeenkomsten tot 100 personen; Kleinschalige activiteiten georganiseerd door organisaties met een maatschappelijk doel; Kleinschalige sportactiviteiten.
Voorwaarde is dan wel dat de openbare toegankelijkheid van de terreinen en voorzieningen gewaarborgd is en dat er dus geen sprake is van exclusief terreingebruik waarbij derden kunnen worden geweerd of gebruik door anderen wordt geweerd.
Pagina 37 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Paragrafen D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
Openbaarheid Wet open overheid (Woo) Met ingang van verslagjaar 2022 wordt jaarlijks aandacht besteed aan de uitvoering van de Wet open overheid (Woo), mede in relatie tot de beleidsvoornemens. De Woo is de opvolger van de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) en is op 1 mei 2022 in werking getreden. De Woo heeft als doel een transparante en actief openbaar makende overheid. De drie hoofddoelen van de Woo zijn: •
actieve openbaarmaking
•
passieve openbaarmaking
•
verbetering van de informatiehuishouding
Actieve openbaarmaking Recreatieschap Spaarnwoude heeft de verplichte categorieën uit de 1e tranche van de Woo actief openbaar gemaakt. Dit betreft informatie over de organisatie en werkwijze en bereikbaarheidsgegevens. In samenspraak met het bestuursbureau wordt verder gekeken naar de openbaarmaking van de verplichte openbaar te maken categorieën. De AB-stukken worden al actief openbaar gemaakt via de website iBabs. Een extern bureau heeft, als onderdeel van een rapportage voor de verbetering van de informatiehuishouding, een advies uitgebracht over de Woo. Hier wordt een vervolg aan gegeven. Denk daarbij aan het inventariseren van werkprocessen en de gegevensstromen die deze werkprocessen opleveren. Ook zullen de applicaties (databronnen) in beeld gebracht worden. Aan de (persoons)gegevens worden per werkproces bewaartermijnen gekoppeld. Bij de laatste activiteit is het advies van de functionaris voor de gegevensbescherming belangrijk. Met proceseigenaren zal vervolgens een keuze gemaakt worden voor de toe te passen ordening waarmee we beter kunnen voldoen aan de Woo.
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Fietsers Veerplas
Pagina 38 van 59
Samenvatting
Programma’s
A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Paragrafen D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
E. Grondbeleid Het recreatieschap is van mening dat gebieden die binnen de grenzen van de Gemeenschappelijke Regeling vallen, in het beheer van het recreatieschap thuishoren. Indien het recreatieschap een zakelijk of persoonlijk recht verwerft op gronden grenzend aan het gebied, dan worden deze gronden toegevoegd aan de gemeenschappelijke regeling. Oppervlaktes en hoeveelheden Gronden Beleidsgebied gemeenschappelijke regeling
2500
hectare
Oppervlakte in eigendom
2123
hectare
in eigen beheer
1361
hectare
contractueel uitgegeven
1216
hectare
waarvan:
Aantal contracten gronden Gebouwen Aantal gebouwen* waarvan:
41 in eigen beheer
25
Contractueel uitgegeven
17
potentieel af te stoten
12
* betreft opstallen waar het recreatieschap onderhoudsverplichtingen heeft
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Gronden in eigendom en uitgegeven Alle gronden van het recreatieschap zijn in bloot eigendom van Staatsbosbeheer, waarbij het recreatieschap het economisch eigendom heeft. Hier lopen twee verschillende erfpachtcontracten mee, die allebei expireren in 2049. Gronden in erfpacht worden bij voorkeur voor langere periodes uitgegeven, tenzij dit vanuit gewenste ontwikkelingen in het gebied die voortvloeien uit het ambitietraject onwenselijk is. Alle gronduitgiftes zijn digitaal op kaart verwerkt in het beheersysteem GeoVisia en van alle contracten is een digitaal archief. Voor ontwikkelingen waarbij externe financiering nodig is, is een looptijd van het ondererfpacht van ten minste 30 jaar wenselijk. Het recreatieschap kan momenteel alleen contracten sluiten met de resterende looptijd van 27 jaar. Met Staatsbosbeheer is daarom voor de korte termijn afgesproken dat zij meetekenen met het ondererfpachtcontract, zodat een langere looptijd gegarandeerd kan worden. Voor de langere termijn loopt binnen de gehele Metropool Regio Amsterdam een proces voor herziening erfpacht. Mei 2022 is een afsprakenkader overeengekomen met uitgangspunten en bouwstenen voor de verlening van het erfpacht worden vastgelegd (periode van 60 jaar).
NatuurNetwerk Nederland (NNN) Bijna alle gronden van het recreatieschap maken deel uit van het NatuurNetwerk Nederland (NNN). Dit legt beperkingen op voor het gebruik van de gronden. Dat geldt ook voor de andere beschermingsregimes in het landelijk gebied: Bijzonder Provinciaal Landschap (beschermd landschap met kernkwaliteiten) en Unesco (beschermd erfgoed).
Pagina 39 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
Commerciële activiteiten Om voldoende baten te halen uit de gronden zijn de gronden voor commerciële activiteiten of bewoning uitgegeven. Hierbij wordt gewerkt met standaardcontracten en voorwaarden. Recreatieschap Spaarnwoude heeft sinds eind 2020 een vastgesteld grondprijzenbeleid. Er is sprake van actief accountmanagement waardoor contracten regelmatig worden herzien of gecontroleerd op oneigenlijk gebruik.
Baten uit commerciële activiteiten
Begroting 2026
Begroting na wijziging 2025
Baten uit (erf)pachten
2.504.651
2.431.700
Baten uit verhuren
474.933
461.100
Uitgiftes Voor nieuwe ontwikkelingen wordt gewerkt conform het Uitgiftekader vastgoed (2022). Voor grote ontwikkelingen worden biedingsboeken opgesteld, waarop marktpartijen kunnen inschrijven.
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Lagedijk, Penningsveer
Pagina 40 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
F. Participanten Vanwege de bestuurlijke, beleidsmatige en financiële belangen voor elke participant is inzicht in en actieve deelname aan de gemeenschappelijke regeling noodzakelijk. Door effectief te sturen op de doelstellingen en prestaties kunnen participanten de gemeenschappelijke regeling maximaal laten bijdragen aan eigen bestuurlijke ambities. Ook de ambtelijke organisaties zullen daarvoor goed samen moeten werken met de uitvoeringsorganisatie Recreatie Noord-Holland.
Informeren van participanten De informatievoorziening van de gemeenschappelijke regeling aan de participanten (de gemeenteraden en provinciale staten) is belangrijk. Daarvoor brengt het recreatieschap vier keer per jaar een bestuursmededeling uit. Financiële stukken worden aangeboden voor een zienswijze.
Informatie over verbonden partijen Participantenbijdragen Zoals afgesproken in de gemeenschappelijke regeling wordt de participantenbijdrage jaarlijks geïndexeerd. De programmabegroting geeft verder geen aanleiding om de participantenbijdragen te verhogen. Voor 2026 is de index 3%.
Participant geconsolideerd Provincie Noord Holland Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer Gemeente Velsen Totaal
Bijdragenverdeling 2025
Bijdragenverdeling 2026
52,21%
52,21%
18,64%
Bijdrage in 2025
Bijdrage in 2026
3.478.418
3.582.770
18,64%
1.241.795
1.279.048
13,43%
13,43%
894.626
921.465
10,29%
10,29%
685.521
706.086
5,43%
5,43%
361.539
372.385
100,00%
6.661.899
6.861.754
100,00%
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Deze paragraaf geeft de informatie weer, die elke participant volgens het BBV moet opnemen in haar paragraaf ‘Verbonden partijen’. Deze gegevens hebben betrekking op de geconsolideerde begroting.
Pagina 41 van 59
Samenvatting
Programma’s
A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Naam verbonden partij
Recreatieschap Spaarnwoude
Vestigingsplaats
Velsen-Zuid
Rechtsvorm Deelnemende partijen
Gemeenschappelijke regeling
Bestuurlijke vertegenwoordiging en stemverhouding (na gemeenteraadsverkiezing maart 2022)
Provincie Noord-Holland: E. Rommelen Provincie Noord-Holland: A. Den Boer (tezamen 33,33%) Amsterdam: R. van Dantzig met mandaat vertegenwoordigd door N. Türkkol (16,67%) Velsen: B. Diepstraten (16,67%) Haarlemmermeer: M. Sedee (16,67%) Haarlem: R. Berkhout (16,67%) Het besturen en beheren van het recreatiegebied. Gezien de ligging en het gebruik van het gebied door de inwoners heeft de provincie/gemeente een direct maatschappelijk belang bij het realiseren van de doelen en neemt daarom deel aan de gemeenschappelijke regeling.
(BBV 15, 2a en 2b)
Activiteiten Visie op de verbonden partij (BBV 15, 1a)
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
D. Bedrijfsvoering
Beleidsvoornemens 2020-2024 (BBV 15,1a)
E. Grondbeleid
•
•
Provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam, Velsen, Haarlemmermeer en Haarlem
• • -
-
Het recreatieschap voert de ontwikkeling en het beheer van het recreatiegebied uit, conform de kaders van de gemeenschappelijke regeling.
•
Spaarnwoude is ingericht als recreatiegebied om steden en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio. Het recreatieschap heeft drie hoofdactiviteiten:
•
a. b.
c.
Beheren en in stand houden van de ingerichte gebieden en voorzieningen. Actueel houden en vernieuwen van het aanbod om aan te sluiten bij wensen en behoeften van de recreant. Uitvoeren van het inrichtingsplan en investeringsprogramma.
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
• • (Wijziging) financieel belang (BBV 15, 2b-d)
F. Participanten
Schone, hele, veilige en bruikbare recreatieve gebieden die tevens aantrekkelijk zijn door de ligging in de natuur Voorzien in de groeiende behoefte aan openluchtrecreatie en natuur en daarmee versterken van het woon- en werkklimaat in de groeiende omliggende steden Een evenwichtige balans openluchtrecreatie en commerciële vormen van recreatie Het ontwikkelen van een duurzaam stad - land netwerk met: goed bereikbare, herkenbaar en vindbare ontvangstgebieden aan de stedelijke randen én in het gebied waar voorzien wordt in alle behoeften van de recreant rustieker gebieden waar het landschap, de natuur en de cultuurhistorie prevaleren die onderling (vooral voor langzaam verkeer) verbonden zijn Ontwikkelen en aanhelen van natuurgebieden, vergroten van de biodiversiteit en de belevingswaarde ervan voor de recreant Ontwikkelen en behoud van waardevolle en aantrekkelijke agrarische landschappen en erfgoed Inzet op sociaal-maatschappelijke meerwaarden Spaarnwoude profileren en positioneren aan de hand van bovengenoemde doelstellingen
Voor financiering van het jaarlijkse exploitatietekort zijn de participanten verantwoordelijk, indien de reserves ontoereikend zijn. In totaal betekent dit per participant: Provincie Noord-Holland – 52,2% Gemeente Amsterdam – 18,7% Gemeente Velsen – 5,4 % Gemeente Haarlemmermeer – 10,3%
Pagina 42 van 59
Samenvatting A. Weerstandsvermogen
Programma’s B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Paragrafen D. Bedrijfsvoering
Overzicht van baten en lasten E. Grondbeleid
F. Participanten
Gemeente Haarlem – 13,4% Bestuurlijke invloed
Bestuurlijk belang
Jaarlijks kan Provinciale Staten / de raad haar gevoelens uitspreken over de begroting en kennis nemen van de jaarrekening en eventuele beleidsdocumenten. In de gemeenschappelijke regeling zijn de bevoegdheden vastgelegd. Voor aanpassing van de regeling is de instemming van alle participanten vereist. Het doel van de GR is de belangen te behartigen bij: • het bevorderen van een evenwichtige ontwikkeling van de openluchtrecreatie; • het tot stand brengen en bewaren van een evenwichtig natuurlijk milieu; • het tot stand brengen en onderhouden van een landschap, dat is afgestemd op het onder sub a en b geformuleerde alsmede; 31-12-2022 € 14.528.570
Eigen vermogen
31-12-2023 € 13.728.038 31-12-2024 € 13.126.304
Financieel resultaat voor bestemming Website
31-12-2022
€ -566.901
31-12-2023
€ -800.533
31-12-2024
€ -601.734
31-12-2025
€ -222.296
www.spaarnwoudepark.nl
Risicoprofiel laag Risico’s waarvoor geen Voor de berekende risico’s is de weerstandscapaciteit maatregelen zijn voldoende getroffen (BBV 15, 2e) Ontwikkelingen • Uitvoering geven aan toekomstvisie Spaarnwoude Park en Uitvoeringsprogramma voor meerjarige investeringen (MJIP) • Participatie regiodeal • Biodiversiteit krijgt een grotere rol bij het beheer van Spaarnwoude Park. Binnen begroting en met subsidies worden al enkele stappen gezet (o.a. natuurvriendelijke oevers (i.s.m. Rijnland) en bossenrevitalisering en randenbeheer). De rest van het ecologisch beheerplan wacht op financiering.
31-12-2025 € 12.904.008
Vreemd vermogen
31-12-2022
€ 3.860.853
31-12-2023 31-12-2024
€ 4.829.403 € 2.241.748
31-12-2025
€ 1.663.000
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 43 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Overzicht van baten en lasten Baten en lasten per programma Programma
Lasten 419.991
Baten 92.500
Saldo -327.491
10.216.670
5.173.050
-5.043.620
800.832
-
-800.832
1.485.110
-
-1.485.110
2.575
7.261.754
7.259.179
Totaal voor bestemming
12.925.178
12.527.304
-397.874
Ad 5. Mutaties reserves
Toevoeging 1.885.738
Onttrekking 2.283.612
Saldo -397.874
Totaal na bestemming
14.810.916
14.810.916
-
1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud 3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen (exclusief mutaties reserves
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 44 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Overzicht van baten en lasten per taakveld Nr. 0.1 0.4 0.5 0.8 0.9 0.10 0.11 1.2 2.1 3.1 3.2 3.3 3.4 5.3 5.5 5.7
Nr. 0.1 0.4 0.5 0.8 0.9 0.10 0.11
Lasten per taakveld bestuur overhead treasury overige baten en lasten vennootschapsbelasting mutaties reserves resultaat van de rekening van baten en lasten openbare orde en veiligheid verkeer en vervoer economische ontwikkeling fysieke bedrijfsinfrastructuur bedrijvenloket en bedrijfsregelingen economische promotie cultuurpresentatie, -productie en participatie cultureel erfgoed openbaar groen en (openlucht)recreatie Totaal lasten
Baten per taakveld bestuur overhead treasury overige baten en lasten vennootschapsbelasting mutaties reserves resultaat van de rekening van baten en lasten
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Begroting na wijziging 2025 296.788 1.176.520 2.500 1.674.141 -
Begroting 2026 300.305 1.184.805 2.575 1.885.738 -
Raming 2027 317.723 1.245.084 2.724 926.205 -
Raming 2028 336.150 1.308.435 2.882 590.561 -
Raming 2029 355.647 1.375.017 3.049 680.214 -
763.779 2.092.312 293.160 795.800 14.950 260.749 264.778
800.832 2.705.895 248.294 761.602 15.697 272.474 277.682
841.731 2.190.999 368.966 799.288 16.490 286.737 291.762
884.724 2.470.216 129.673 814.704 17.324 301.750 306.558
929.920 2.495.937 129.916 856.353 18.200 317.552 322.105
138.253 6.460.984 14.234.714
121.355 6.233.662 14.810.916
30.951 6.783.064 14.101.724
32.633 7.284.668 14.480.278
34.408 7.649.220 15.167.538
Begroting na wijziging 2025 417.200 6.661.899 1.226.141 -
Begroting 2026 400.000 6.861.754 2.283.612 -
Raming 2027 400.000 7.259.736 1.451.021 -
Raming 2028 400.000 7.680.801 1.394.568 -
Raming 2029 400.000 8.126.285 1.463.694 -
Pagina 45 van 59
Samenvatting
1.2 2.1 3.1 3.2 3.3 3.4
Programma’s
openbare orde en veiligheid verkeer en vervoer economische ontwikkeling fysieke bedrijfsinfrastructuur bedrijvenloket en bedrijfsregelingen economische promotie cultuurpresentatie, -productie en participatie cultureel erfgoed openbaar groen en (openlucht)recreatie Totaal baten
5.3 5.5 5.7
Saldo van lasten en baten per taakveld
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
254.749 30.000 3.536.085 1.220.000
563.796 55.000 3.049.104 1.152.000
97.967 227.205 3.141.114 1.152.000
103.649 143.205 3.211.759 1.152.000
109.661 189.205 3.309.527 1.152.000
33.464 855.176 14.234.714
19.636 426.014 14.810.916
20.775 351.906 14.101.724
21.980 372.316 14.480.278
23.255 393.911 15.167.538
Begroting na wijziging 2025
Begroting 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
Totaal baten
14.234.714
14.810.916
14.101.724
14.480.278
15.167.538
Totaal lasten
14.234.714
14.810.916
14.101.724
14.480.278
15.167.538
-
-
-
-
-
Begroting na wijziging 2025 3.478.418 894.626 1.241.795 685.521
Begroting 2026 3.582.770 921.465 1.279.048 706.086
Raming 2027 3.790.571 974.910 1.353.233 747.039
Raming 2028 4.010.424 1.031.455 1.431.720 790.368
Raming 2029 4.243.028 1.091.279 1.514.759 836.209
361.539
372.385
393.983
416.834
441.010
6.661.899
6.861.754
7.259.736
7.680.801
8.126.285
Saldo
Specificatie van taakveld 0.8 overige baten en lasten 84340 84320 84313 84321
BIJDRAGE PROVINCIE NOORD-HOLLAND BIJDRAGE GEMEENTE HAARLEM BIJDRAGE GEMEENTE AMSTERDAM BIJDRAGE GEMEENTE HAARLEMMERMEER
84322 BIJDRAGE GEMEENTE VELSEN Totaal
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 46 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Overzicht van baten en lasten per kostensoort Begroting 2026
Begroting na wijziging 2025
Jaarrekening 2024
Belastingen
-
-
-
Grond
-
-
-
2.861.300
2.795.630
1.735.608
2.763
2.683
4.384
4.848.126
5.033.755
4.861.295
-
-
-
5.185.314
5.252.525
4.874.310
2.575
2.500
2.499
Mutatie voorzieningen
-90.700
-658.680
413.914
Afschrijvingen
115.800
132.160
110.865
-
-
-
12.925.178
12.560.573
12.002.874
Begroting 2026
Begroting na wijziging 2025
Jaarrekening 2024
-
-
-
Pachten
2.504.651
2.431.700
2.199.533
Huren
474.933
461.100
465.246
Leges en andere rechten
16.610
16.126
8.375
1.601.248
1.656.163
1.719.805
Lasten per kostensoort
Duurzame goederen Pachten Ingeleend personeel (excl. inzet incidentele projecten) Huren Overige goederen en diensten Rente
Overige verrekeningen Totaal lasten
Baten per kostensoort Grond
Overige goederen en diensten
510.508
187.850
60.008
Inkomensoverdrachten
7.019.354
7.838.434
7.189.513
Kapitaaloverdrachten Rente
400.000
417.200
663.892
Overige verrekeningen
-
-
2.297
Subsidies
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
12.527.304
13.008.573
12.308.668
Begroting 2026
Begroting na wijziging 2025
Jaarrekening 2024
Totaal lasten
12.925.178
12.560.573
12.002.874
Totaal baten
12.527.304
13.008.573
12.308.668
-397.874
448.000
305.794
Totaal baten Saldo van lasten en baten per kostensoort
Saldo
Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves (taakveld 0.10) Begroting 2026
Begroting na wijziging 2025
Jaarrekening 2024
Toevoeging algemene reserve
402.314
562.020
4.579.414
Onttrekking algemene reserve Toevoeging bestemmingsreserve Onttrekking bestemmingsreserve Totaal mutaties reserves
-285.222
-136.460
-4.365.778
1.483.424
1.112.121
6.844.527
-1.998.390
-1.089.681
-6.752.369
-397.874
448.000
305.794
Resultaatbestemming
Beleidsindicatoren De uniforme basisset beleidsindicatoren voor gemeenten conform het BBV zijn voor het recreatieschap niet van toepassing.
Pagina 47 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Geprognotiseerde balans 2026 De geprognotiseerde balans per 31 december 2026 kan als volgt worden weergegeven. (bedragen x € 1.000) ACTIVA
2026
2025 PASSIVA
Vaste activa 4.670
Financiële vaste activa
458
2.780 Eigen vermogen 458 Voorzieningen Schulden op lange termijn
5.128
Vlottende activa 428 Vorderingen en overlopende activa
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Liquide middelen
2025
Vaste financieringsmiddelen
Materiële vaste activa
Subtotaal
2026
13.386
3.238 Subtotaal
Vlottende passiva 428 Netto-vlottende schulden met een renteypische looptijd korter dan een jaar 15.765
14.084
14.482
1.217
1.308
-
-
15.301
15.790
876
876
2.818
2.818
Overlopende passiva 52
52
Subtotaal
13.866
16.245 Subtotaal
3.694
3.694
Totaal
18.994
19.483 Totaal
18.995
19.484
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 48 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Standen reserves (standen per 31-12)
2025
2026
2027
2028
2029
Algemene reserve SPW/SGP
2.573.173
2.690.265
2.668.653
2.432.998
2.266.164
Bestemmingreserve UP SPW park
1.753.693
836.069
577.869
594.669
661.469
595.836
595.836
595.836
595.836
595.836
Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel Best.reserve verv.investeringen SGP
873.890
981.090
1.092.290
1.208.490
1.329.690
Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP
4.048.238
4.796.262
4.941.662
4.792.262
4.583.362
Bestemmingsreserve SMG
3.673.949
3.257.808
2.786.138
2.279.602
1.736.258
Best. reserve SMG beh. monument MH17
536.186
499.201
458.679
414.415
366.192
Bestemmingsreserve SMG investering
326.866
60.766
77.166
93.566
109.966
Bestemmingsreserve egalisatie SMG
100.000
366.660
363.320
350.980
338.640
Totaal reserves
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
14.481.832 14.083.958 13.561.614 12.762.819 11.987.578
Pagina 49 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Financiële meerjarenraming 2025 - 2029 Voor de meerjarenraming 2025 t/m 2029 in deze programmabegroting gaan we uit van gemiddelde CPI over de laatste 3 jaar. De meerjarenraming is doorgerekend met het indexcijfer van 5,8%. Lasten per programma 1. Ontwikkeling en inrichting 2. Beheer en onderhoud
2025 495.443
2026 419.991
2027 400.169
2028 162.460
2029 164.367
9.825.543
10.216.670
10.368.088
11.195.066
11.659.324
763.779
800.832
841.731
884.724
929.920
1.473.308
1.485.110
1.562.807
1.644.585
1.730.664
2.500
2.575
2.724
2.882
3.049
12.560.573
12.925.178
13.175.519
13.889.717
14.487.324
2025 117.500
2026 92.500
2027 227.205
2028 143.205
2029 189.205
2. Beheer en onderhoud
5.811.974
5.173.050
4.763.762
4.861.704
4.988.354
3. Veiligheid en toezicht
-
-
-
-
-
4. Bestuur en ondersteuning
-
-
-
-
-
5. Algemene dekkingsmiddelen exclusief mutaties reserves
7.079.099
7.261.754
7.659.736
8.080.801
8.526.285
Totaal
13.008.573
12.527.304
12.650.703
13.085.710
13.703.844
448.000
-397.874
-524.816
-804.007
-783.480
Lasten
2025 11.592.128
2026 12.468.078
2027 12.793.847
2028 13.769.505
2029 14.364.585
Baten
11.667.788
11.883.504
12.399.298
12.942.505
13.514.639
Saldo
75.660
-584.574
-394.549
-827.000
-849.946
3. Veiligheid en toezicht 4. Bestuur en ondersteuning 5. Algemene dekkingsmiddelen exclusief mutaties reserves Totaal Baten per programma 1. Ontwikkeling en inrichting
Saldo lasten en baten Reguliere werkzaamheden
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 50 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Incidentele werkzaamheden Lasten
2025 968.445
2026 457.100
2027 379.200
2028 115.000
2029 114.500
Baten
1.340.785
643.800
251.405
143.205
189.205
Saldo
372.340
186.700
-127.795
28.205
74.705
Lasten
2025 12.560.573
2026 12.925.178
2027 13.173.047
2028 13.884.505
2029 14.479.085
Baten
13.008.573
12.527.304
12.650.703
13.085.710
13.703.844
Saldo
448.000
-397.874
-522.344
-798.795
-775.241
2025
2026
2027
2028
2029
Algemene reserve
425.560
117.092
-21.612
-235.655
-166.834
Bestemmingsreserve
22.440
-514.966
-500.732
-563.140
-608.407
Totaal
448.000
-397.874
-522.344
-798.795
-775.241
Resultaat totaal
Mutaties reserves (standen per 31-12)
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 51 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Ontwikkeling van reserves en voorzieningen Stand per 31-12-2026 2.690.265
Verschil
Algemene reserve SPW/SGP
Stand per 31-12-2025 2.573.173
Bestemmingreserve UP SPW park
1.753.693
836.069
-917.624
595.836
595.836
-
Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel Best.reserve verv.investeringen SGP
117.092
873.890
981.090
107.200
Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP
4.048.238
4.796.262
748.024
Bestemmingsreserve SMG Best. reserve SMG beh. monument MH17 Bestemmingsreserve SMG investering
3.673.949 536.186 326.866
3.257.808 499.201 60.766
-416.141 -36.985 -266.100
Bestemmingsreserve egalisatie SMG
100.000
366.660
266.660
14.481.832
14.083.958
-397.874
Voorziening groot onderhoud SPW
578.638
682.938
104.300
Voorziening groot onderhoud SGP
148.756
26.756
-122.000
Voorziening groot onderhoud SMG
580.616
507.616
-73.000
1.308.010
1.217.310
-90.700
Totaal reserves
Totaal voorziening
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 52 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Vaststelling door het algemeen bestuur Deze programmabegroting is vastgesteld door het algemeen bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude in de openbare vergadering van 10 juli 2025
Voorzitter, Dhr. B. Diepstraten
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 53 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Bijlagen Bijlage I
Risicoanalyse
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 54 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Bijlage I Risicoanalyse Recreatieschap Spaarnwoude vindt het belangrijk om voldoende aandacht te besteden aan de risico’s, zoals ook wordt verplicht in het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). Deze nota geeft het noodzakelijke inzicht en wordt in de paragraaf weerstandsvermogen gebruikt en vergeleken met de beschikbare weerstandscapaciteit.
Belang van de risico-analyse De begroting en de begrotingswijziging worden opgesteld met de kennis van vandaag. De onzekerheden over conflicten in de wereld kunnen uiteraard betekenis hebben voor de uitvoering en de financiële huishouding. De afgelopen jaren hebben het belang aangetoond van een goede risico-inventarisatie. Ondanks dat een gebeurtenis met de impact van de coronacrisis niet was te voorspellen, bood de inventarisatie aanknopingspunten bij het inschatten van de financiële gevolgen van de coronacrisis. Op basis van de kans van voorkomen en de gevolgen/impact als het risico zich voordoet zijn de risico’s geplaatst in de onderstaande matrix. Lage scores (groen gekleurd) geven kleine risico's weer. Deze behoeven weinig tot geen aandacht. Hoge scores (rood gekleurd) geven grote risico's weer. Deze risico's zijn niet aanvaardbaar. Voor deze risico's moeten beheersmaatregelen worden getroffen. De vermenigvuldiging van de kansen met de financiële gevolgen leidt tot de positionering in de matrix.
1. 2. 3. 4. 5. 6.
Inkoop en aanbestedingsrisico: Subsidies (risico terugbetalen) Inkoop en aanbestedingsrisico: onrechtmatige facturen Milieuvervuiling (vervuilde grond/ bodemsanering) Zwemwater: kwaliteit Zwemwater: Calamiteiten Verminderde inkomsten (faillissement ondernemers, tegenvallend bezoek evenementen, geen evenementen zoals coronacrisis) 7. Onkosten vanwege vandalisme, brandstichting en drugsdumping 8. Eindwaarde vergoeding opstallen 9. Beperkingen ontwikkelingen in landelijk gebied (beschermingsregimes NNN, BPL, UNESCO, Natura 2000 10. Overmacht door Klimaatverandering (langdurige droogte, piekbuien, hogere temperaturen, verzilting) 11. Continuïteit dienstverlening 12. Kosten afhandeling WOO-verzoeken 13. Verminderde inkomsten door beleid (Verwachtte bezuinigingen gemeentelijk en provinciaal budget) De verdere uitwerking van deze risico’s staan hieronder. Alleen de risico’s met het grootste gevolg zijn in detail uitgewerkt. Gevolg / impact Kans
1= 0 – 100.000
2= 100.000- 300.000
1 = < 10%
1
4,5,8
2 = 10 – 40 %
12
2,7, 9, 13
3, 6
11
10
Geïnventariseerde risico’s Begin 2025 zijn de risico’s voor Recreatieschap Spaarnwoude in kaart gebracht. Hieronder zijn de risico’s benoemd.
3 = > 40 %
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
3= > 300.000
Pagina 55 van 59
Samenvatting
Programma’s
3. Milieuvervuiling Dit risico omvat het scenario dat de grond of water vervuild is, waardoor hoge kosten ontstaan voor het recreatieschap. Deze vervuiling kan al aanwezig zijn of worden veroorzaakt door derden. Risico/kans: Milieuvervuiling
Kans(cijfer): 2 < 40%
Oorzaak: Vervuiling vanwege verouderde bouw, grondgebruik van derden of historisch grondgebruik. Gevolg(cijfer): 3 > € 300.000
Gevolg/impact: ▪ Hoge kosten opruimen ▪ Ruimtelijke ontwikkeling vertraagt ▪ Kwijtraken van investeerders vanwege de hoge kosten;
Beheersmaatregel: ▪ Onderzoek naar bodemverontreiniging (bij ontwikkellocatie) ▪ Gericht toezicht (in avonduren) ▪ Samenwerking bevorderen politie en buurtpreventie (app)
6: Verminderde inkomsten Dit risico omvat het scenario waarbij externe factoren invloed hebben op de inkomsten van het recreatieschap. Het gaat hierbij om gemiste inkomsten door bijvoorbeeld geplande evenementen niet doorgaan of een contractant niet meer kan voldoen aan zijn betalingsverplichting.
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Risico/kans: Verminderde inkomsten door het niet doorgaan van evenementen.
Oorzaak: Externe omstandigheden zoals pandemie, prijsstijgingen, personeelstekorten, faillissement contractant, niet verleende vergunning etc. en Hogere lasten door inflatie of effecten van de klimaatverandering op ruimtelijke condities.
Kans(cijfer): 3 > 40%
Gevolg/impact: ▪ Organisatoren in steeds mindere mate bereid om evenementen te organiseren; ▪ Vermindering van het recreatief aanbod; ▪ Het schap mist een cruciale bindingsfactor met het jongere publiek; ▪ Het schap mist cruciale inkomsten die ten gunste van het beheer en onderhoud zouden kunnen komen; ▪ Vertraging in procesvorming en onbegrote procedurekosten.
Gevolg(cijfer): 3 > € 300.000
Beheersmaatregel: ▪ Verhaal Spaarnwoude Park blijven vertellen ▪ Participantenbijdrage verhogen of bezuinigen ▪ Evenemententerreinen goed borgen in omgevingsplannen ▪ Compensatiemaatregelen treffen voor contractanten ▪ Onderzoek naar effecten klimaatverandering
Pagina 56 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
10. Overmacht door klimaatverandering Dit zijn de risico’s die samenhangen met de klimaatveranderingen dan wel weersextremen die leiden tot acuut ingrijpen. Zaken die hieronder gekwantificeerd worden zijn storm, brand, (vogel)ziektes en plagen, flora en fauna. Vanwege het ongrijpbare en meervoudige karakter van dit risico is dit voor het recreatieschap een van de hoogst gekwalificeerde dreigingen.
▪ ▪ ▪ ▪ ▪
Risico/kans: Extreem weer, brand, (vogel)ziektes en plagen, flora en fauna.
Oorzaak: Extreem weer over langere periode (hitte, droogte, extreme neerslag) , brand door blikseminslag in gebouwen en eventueel mensenmenigte bij evenementen/veel bezoek en acute weersextremen zoals storm, hitte, neerslag)
11. Continuïteit dienstverlening: uitvoeringsorganisatie Dit omvat het risico dat de dienstverlening niet gegarandeerd kan worden. De continuïteit kan in het geding komen door bijvoorbeeld krapte op de arbeidsmarkt of (langdurige) ziekte van medewerkers waardoor bijvoorbeeld externen ingehuurd moeten worden.
Kans(cijfer): 3 > 40 %
Gevolg/impact: ▪ Extra kosten en personele inzet voor beveiligen, bestrijding en opruiming; ▪ Inzet derden voor bestrijding en opruiming/herstelwerkzaamheden; ▪ Bestrijden invasieve exoten; ▪ Droogte, hitte en/of stormschade; ▪ Oxidatie veengrond en bodemdaling ▪ Vergrote kans op verminderend zwemwaterkwaliteit; ▪ Uitstel of afstel uitvoering onderhoud, projecten of evenementen met mogelijke schadeclaims.
Gevolg(cijfer): 3 300.000
Beheersmaatregel: ▪ Kostenpost opnemen in exploitatie bij het aannemen van structurele vormen
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Toekomstbestendigheid beheersplan updaten waar nodig Niet toegankelijkheidsmaatregelen zoals zwem- en gebiedsverboden Meer inzet op toezicht en handhaving Beheerplan voor extreme weerssituaties Communicatieplan bij risico’s
Risico/kans: Continuïteit dienstverlening uitvoeringsorganisatie
Oorzaak: Door ziekte en/of krapte op de arbeidsmarkt kunnen de kosten voor de dienstverlening verhogen.
Kans(cijfer): 3 > 40%
▪ De beoogde dienstverlening kan niet worden gerealiseerd; ▪ Projecten en evenementen lopen vertraging op; ▪ Extra kosten vanwege inhuur van externe krachten;
Gevolg(cijfer): 1 € 100.000
Beheersmaatregel: ▪ Samenwerking bevorderen overheden en regionale spelers, initiatiefnemers ▪ Anticiperen op de arbeidsmarkt; ▪ Archiveringsnorm instellen voor overdracht;
Pagina 57 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Berekening gewenst weerstandsvermogen
Risico
De kwantificering van de risico’s leidt tot een gewenst weerstandsvermogen van € 1.062.500. Bij deze berekening is rekening gehouden met de niet in detail uitgewerkte risico’s. Voor de geïdentificeerde en gekwantificeerde risico's worden de uitkomsten van de risico-inventarisatie als norm genomen voor het bepalen van het gewenste minimale weerstandsvermogen. Bij de risico-inventarisatie zijn risico's gekwantificeerd voor een bedrag van € 962.500. Voor de niet-gekwantificeerde risico's wordt uitgegaan van 2% van de structurele inkomsten. Het rijk stelt voor de gemeenten die vallen onder het artikel 12-regime, de minimale buffer van de algemene reserve ook op 2% van de som van de structurele inkomsten te stellen. Voor Recreatieschap Spaarnwoude komt 2% van de structurele inkomsten overeen met een bedrag van € 100.000. Dit bedrag is daarmee het minimaal gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor niet gekwantificeerde risico's.
Kans(factor)
Gewenst weerstandsvermogen
3. Milieuvervuiling (vervuilde grond/ bodemsanering)
>40 % (0,50)
€ 250.000
6. Verminderde inkomsten (faillissement ondernemers, tegenvallend bezoek evenementen, geen evenementen zoals coronacrisis)
>40 % (0,50)
€ 300.000
10. Overmacht door Klimaatverandering (langdurige droogte, piekbuien, hogere temperaturen, verzilting)
>40 % (0,50)
€ 100.000
10 - 40% (0,25)
€ 37.500
11. Continuïteit dienstverlening Overige risico’s Totaal
Het totale benodigde weerstandsvermogen komt daarmee op een bedrag van € 1.062.500.
Overzicht van baten en lasten
€ 375.000 € 1.062.500
Matching Gewenst weerstandsvermogen – Berekende weerstandscapaciteit De conclusie in deze nota is dat Recreatieschap Spaarnwoude over een weerstandscapaciteit beschikt van € 1.050.000, - om de risico's te dekken. Het gewenste weerstandsvermogen is berekend op € 1.062.500, - .
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 58 van 59
Samenvatting
Programma’s
Paragrafen
Overzicht van baten en lasten
Voorgesteld wordt de minimale omvang van de reserve voor het benodigd weerstandsvermogen vast te stellen op € 1.062.500. Het gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor de geïdentificeerde en de gekwantificeerde risico’s worden jaarlijks herzien. Risico's en de omvang van de risico's kunnen derhalve jaarlijks wijzigen. Natuurlijk blijft het signaleren en het beheersen van de risico's een continue proces. Gedurende het jaar wordt het bestuur geïnformeerd over belangrijke nieuwe risico's gedurende het jaar. De risico's met een hoge kans van voordoen worden als vast onderdeel in de planning & control instrumenten (begroting, bestuursrapportages, jaarrekening) behandeld. En de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit.
Programmabegroting 2026 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 59 van 59