20221250413 2. Bijlage 1 Jaarrekening 2021 Werkpas Holding B.V.
Tekst van het document
Jaarverslag en jaarrekening 2021 Werkpas Holding BV
OPGESTELD DOOR:
WERKPAS HOLDING BV
DATUM:
26 JULI 2022
VOOR INFORMATIE:
Werkpas Holding BV Adres:
Spieringweg 835 2142 ED Cruquius
Telefoon:
023 – 54 34 767
Fax:
023 – 54 34 800
E-mail:
info@paswerk.nl
Website:
www.paswerk.nl
Inhoud Voorwoord
1
Werkpas Holding BV
3
Geconsolideerde balans, verlies- en winstrekening en kasstroomoverzicht ................................... 4 Netto resultaten per werkmaatschappij ............................................................................................. 6 Personele bezetting ............................................................................................................................. 7 Weerstandsvermogen ......................................................................................................................... 8 Financiering en risicobeheer ............................................................................................................... 8 Fiscale positie ...................................................................................................................................... 9 Doorbelastingen................................................................................................................................. 10 Bezoldiging ......................................................................................................................................... 10 Gebeurtenissen na balansdatum ..................................................................................................... 10
Pasmatch Personeelsdiensten BV
11
Werkdag BV
16
Leerwerkbedrijven Kennemerland BV (‘Perspectief’)
21
Werkbedrijf Haarlem BV
26
Werkpas BV
31
Voorwoord
Hierbij presenteren wij u de jaarrekening van Werkpas Holding BV over 2021. Dit verslagjaar is het laatste jaar dat de bedrijfsactiviteiten van Werkpas Holding BV in deze organisatorische (juridische) opzet worden uitgevoerd. Dit naar aanleiding van het besluit van de gemeenten Bloemendaal, Haarlem, Heemstede en Zandvoort om een participatiebedrijf te vormen waarin de activiteiten van Werkpas Holding BV worden samengevoegd met de uitvoering van de Wsw. Dit geheel van bedrijfsactiviteiten wordt voorgezet binnen de gemeenschappelijk regeling Werkvoorzieningsschap Zuid Kennemerland, inmiddels ‘SpaarneWerkt’ geheten. Werkpas Holding BV sluit 2021 af met een fors positief resultaat van € 1 miljoen. Dit positieve resultaat is vooral gerealiseerd met subsidie die met de lopende ESF-projecten voor ‘Jongeren’ en ‘Re-integratie’ is verkregen. Desondanks heeft Werkpas Holding BV vanwege de situatie rondom corona toch een moeilijk jaar achter de rug. Niet alleen financieel maar vooral ook organisatorisch was het lastig om de bedrijfsvoering in goede banen te leiden. In financieel opzicht was de impact van de coronacrisis vooral merkbaar bij het leerwerkbedrijf voor jongeren, waartoe de restaurants behoren en bij Werkbedrijf Haarlem BV met de kringloopwinkels en kledingsorteren als belangrijkste activiteit.
Vanwege de beperkte openstelling en de hiermee samenhangende overheidsmaatregelen, was het lastig om voldoende inkomsten te genereren. Door adequate organisatorische maatregelen en voorzieningen op de werkplek kon een groot deel van de medewerkers nog op een veilige en verantwoorde manier aan het werk. Bij veel medewerkers was er ook een sterke behoefte om te kunnen blijven deelnemen aan het werkproces, om op die manier hun sociale ritme te kunnen vasthouden. Net als in voorgaande jaren is een groot aantal mensen, met uiteenlopende achtergrond, door de specialisten van Werkpas Holding BV begeleid in een leer-werktraject, reintegratietraject of door middel van dagbestedingsactiviteiten. Zo werden door Pasmatch voor de gemeente Haarlem, Zandvoort en andere regio gemeenten circa 800 cliënten bemiddeld in een re-integratietraject, met als resultaat dat ruim 280 mensen daadwerkelijk konden worden geplaatst. Voor mensen met een grote afstand tot regulier werk hebben Werkbedrijf Haarlem BV en Werkdag BV meer dan 300 werkplekken respectievelijk plekken voor een zinvolle dagbesteding gerealiseerd. Bij de Leerwerkbedrijven Kennemerland BV staan de jongeren centraal die soms grote problemen ondervinden op hun pad van school naar werk.
Door middel van intensieve begeleiding en coaching op één van de werkbedrijven kregen zo’n 50 jongeren hun leven weer op orde en uitzicht op een goede toekomst.
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
1
Wij willen graag een woord van dank uitbrengen aan de medewerkers en het management van Werkpas Holding BV voor hun inzet bij het realiseren van onze maatschappelijke taken in het afgelopen jaar. Ondanks de moeilijke omstandigheden hebben zij met veel enthousiasme en toewijding zich ingezet om onze doelstellingen te kunnen realiseren.
Jeroen Coops, Algemeen directeur Werkpas Holding BV
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
2
Werkpas Holding BV Onder de Werkpas Holding BV ressorteren een vijftal, onderstaande, werkmaatschappijen. De financiële resultaten van deze werkmaatschappijen zullen in deze jaarrekening elk afzonderlijk en voor de Werkpas Holding BV als geheel, worden toegelicht. De in deze jaarrekening opgenomen toelichting betreft een samenvatting van de opgestelde jaarrekeningen van de afzonderlijke werkmaatschappijen. • Pasmatch Personeelsdiensten BV
re-integratie
• Werkdag BV
arbeidsmatige dagbesteding
• Leerwerkbedrijven Kennemerland BV
leerwerkbedrijf voor risico jongeren
• Werkbedrijf Haarlem BV
participatie en duurzame samenleving
• Werkpas BV
verloning
In navolging van het besluit van de deelnemende gemeenten Bloemendaal, Haarlem, Participatie-
Heemstede en Zandvoort, begin 2021, is na een periode van intensieve voorbereidingen,
bedrijf gevormd het participatiebedrijf recentelijk tot stand gekomen. Per 31 december jl. is een groot deel van de bedrijfsactiviteiten van Werkpas Holding BV waaronder; Leerwerkbedrijven Kennemerland BV, Pasmatch Personeelsdiensten BV, Werkpas BV en Werkbedrijf Haarlem BV (met uitzondering van het Buurtbedrijf), ingebracht in de gemeenschappelijke regeling Werkvoorzieningsschap Zuid Kennemerland (GR), inmiddels omgedoopt tot ‘SpaarneWerkt’. Ten aanzien van Werkdag BV, de dagbestedingsactiviteiten, en het Buurtbedrijf van Werkbedrijf Haarlem BV, is besloten om deze activiteiten niet in te brengen in de GR maar te vervreemden. De aanbesteding, waarin de vervreemding van deze bedrijfsonderdelen is opgenomen, is momenteel gaande en de verwachting is dat de vervreemding eind 2022 kan worden geëffectueerd. De bedrijfsactiviteiten worden dan feitelijk overgedragen aan een derde partij. Werkpas Holding BV zal, nadat alle vorderingen en schulden zijn vereffend en de vervreemding van de achtergebleven onderdelen heeft plaatsgehad, worden geliquideerd. Omdat de inbreng van de bedrijfsactiviteiten in de GR per 31 december jl. is geëffectueerd zijn de in de GR ingebrachte activa en passiva van de betreffende bedrijfsonderdelen niet opgenomen in de balans van Werkpas Holding BV en werkmaatschappijen per 31 december 2021.
De resultatenrekeningen over 2021 geeft uiteraard wel een volledig beeld van de gerealiseerde resultaten.
Financieel
Werkpas Holding BV sluit 2021 op concernniveau af met een resultaat van € 1 miljoen
moeilijk jaar
positief. Dit positieve resultaat is geheel toe te schrijven aan ESF-subsidie van circa € 1,5 miljoen, die over de jaren 2020 en 2021 is gerealiseerd. Op pagina 13, bij het onderdeel Pasmatch Personeelsdiensten BV en pagina 23, bij Leerwerkbedrijven Kennemerland BV, zal dit nader worden toegelicht. Afgezien van de gerealiseerde ESF-subsidie heeft Werkpas
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
3
Holding BV financieel geen goed jaar achter de rug. De gerealiseerde netto omzet bleef ruim € 0,5 miljoen achter op begroting, met name vanwege de nadelige effecten van de coronacrisis. Vooral Leerwerkbedrijven Kennemerland BV en Werkbedrijf Haarlem BV hebben dit ondervonden door een lagere netto omzet te realiseren van respectievelijk € 246.374 en € 318.470 lager dan begroot. Het totaal van de bedrijfslasten, de personeelskosten tezamen met de overige bedrijfskosten lag met € 12.400, net onder de begroting.
Geconsolideerde balans (voor resultaatbestemming)
31-dec-2021
31-dec-2020
Grond en terreinen Gebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa
4.143 45.065 1.344 8.149
15.919 66.118 105.780 53.484 61.579
Totaal materiële vaste activa
58.700
302.880
Voorraden en onderhanden werk Vorderingen en overlopende activa Liquide middelen
2.570.740 372.381
13.467 1.808.844 281.399
Totaal vlottende activa
2.943.120
2.103.710
3.001.820
2.406.590
31-dec-2021
31-dec-2020
994.218
-68.457
(bedragen in euro)
ACTIVA Materiële vaste activa
Vlottende activa
TOTAAL ACTIVA
PASSIVA Groepsvermogen Aandeel van de rechtspersoon in het groepsvermogen:
Kortlopende schulden en overlopende passiva Kortlopende schulden en overlopende passiva Totaal kortlopende schulden
TOTAAL PASSIVA
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
2.007.603
2.475.047
2.007.603
2.475.047
3.001.820
2.406.590
4
De geconsolideerde balans geeft een overzicht van de activa en passiva per 31 december 2021. Het eigen vermogen is verbeterd van licht negatief naar € 994.218 positief. Daarmee is een buffer aanwezig om de financiële afwikkeling van de opheffing van Werkpas Holding BV op een verantwoorde wijze kan plaatsvinden. Alle activa en passiva van Werkdag BV en het Buurtbedrijf van Werkbedrijf Haarlem BV, de in de holding achterblijvende bedrijfsonderdelen, zijn opgenomen in de geconsolideerde balans, omdat deze onderdelen immers niet zijn ingebracht in de GR. Van de bedrijfsonderdelen die zijn ingebracht in het participatiebedrijf (GR) zijn uitsluitend de per 31-12-2021 nog openstaande vorderingen en schulden opgenomen die nog in de holding zullen worden vereffend.
Geconsolideerde verlies- & winstrekening
(bedragen in euro)
2021
2021
2020
werkelijk
begroting
werkelijk
Bedrijfsopbrengsten Netto omzetresultaat
7.132.877
7.626.571
5.829.748
Overige bedrijfsopbrengsten
2.506.995
970.425
1.802.378
Som der bedrijfsopbrengsten
9.639.872
8.596.996
7.632.126
Bedrijfslasten Personeelskosten Lonen en salarissen
4.351.000
4.258.525
3.935.891
Sociale lasten en pensioenpremies
1.341.441
1.439.538
1.149.981
Vervoerskosten
162.815
134.926
170.899
Overige personeelskosten
279.076
297.033
230.429
Doorbelaste personeelskosten
441.752
610.478
464.861
Totaal personeelskosten
6.576.083
6.740.501
5.952.061
Overige bedrijfskosten
2.001.878
1.849.896
1.810.488
Som der bedrijfslasten
8.577.960
8.590.396
7.762.550
Bedrijfsresultaat
1.061.912
6.599
-130.423
763
-6.600
-1.287
Incidentele baten
Financiële baten (+) en lasten (-)
-
-
276.973
Incidentele lasten
-
-
-296.391
Netto resultaat
1.062.675
0
-151.128
In aanvulling op de balans geeft de verlies- en winstrekening over 2021 een totaal overzicht van de opbrengsten en kosten van Werkpas Holding BV. Zoals reeds in het voorgaande aangegeven is het belangrijkste facet van de winst- en verliesrekening de hogere op-
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
5
brengst die vanwege de ESF-subsidie is gerealiseerd. Deze ESF-subsidie is verantwoord onder de overige bedrijfsopbrengsten ad. € 2.506.995. Bovenstaand is de geconsolideerde verlies- en winstrekening over 2021 van Werkpas Holding BV weergegeven:
Kasstroomoverzicht
2021
2020
Kasstroom uit operationele activiteiten Kasstroom uit bedrijfsoperaties Bedrijfsresultaat Afschrijvingen (netto)
1.062.945
-413.757
83.650
Bedrijfsresultaat
93.806 1.146.595
-319.950
Mutatie voorraden
13.467
3.657
Mutatie vorderingen
-761.895
95.229
19.353
-338.516
-486.798
-94.267
Mutatie leverancierskrediet Mutatie overige kortlopende schulden Mutatie werkkapitaal Mutatie voorzieningen Totaal kasstroom uit bedrijfsoperaties
-1.215.873
-333.897
-
-
-69.278
-653.847
Financiële baten (+) en lasten (-)
-270
-1.287
Incidentele baten (+) en lasten (-)
-
263.916
Resultaat deelnemingen
-
-
-69.548
-391.218
Totaal Kasstroom uit operationele activiteiten
Kasstroom uit investeringsactiviteiten Investeringen in materiële vaste activa
-74.617
-58.748
Desinvesteringen in materiële vaste activa
235.147
13.884
Totaal kasstroom uit investeringsactiviteiten
160.530
-44.864
Kasstroom uit financieringsactiviteiten Opname leningen
-
-
Aflossingen langlopende schulden
-
-
Totaal kasstroom uit financieringsactiviteiten
Toename (+) Afname (-) Geldmiddelen
-
-
90.982
-436.082
Het kasstroomoverzicht geeft inzicht in de mutaties van de geldmiddelen, uitgesplitst naar de verschillende categorieën.
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
6
Netto resultaten per werkmaatschappij De opbouw van het netto resultaat over 2021, verdeeld naar de afzonderlijke werkbedrijven, is in de navolgende grafiek gevisualiseerd:
De netto resultaten over 2021 per werkmaatschappij en voor Werkpas Holding BV als geheel:
Het netto resultaat is voor het belangrijkste deel te herleiden naar de positieve bedrijfsresultaten van Pasmatch Personeelsdiensten BV (+ € 814.394), Leerwerkbedrijven Kennemerland BV (+ € 503.133) en Werkdag BV (+ € 64.712). Werkbedrijf Haarlem BV realiseerde daarentegen een negatief resultaat van -/- € 309.651. Werkpas BV sloot af met een geheel sluitende exploitatierekening. Omdat alle kosten van Werkpas BV een-op-een worden doorbelast komt het resultaat uiteindelijk uit op nihil. Het vennootschappelijk resultaat van Werkpas Holding BV is -/- € 9.916 negatief. Werkpas Holding BV genereert immers zelf geen bedrijfsopbrengsten, maar maakt vanuit haar functie als zuivere holding uitsluitend beheerskosten. De financiële resultaten van de afzonderlijke werkmaatschappijen zullen, aan de hand van de balans en de verlies- en winstrekening, in de volgende hoofdstukken nader worden toegelicht. Personele bezetting De personele bezetting bedroeg in 2021 gemiddeld 66,4 fte (totaal 111,5 fte minus 45,1 fte doorbelast). De personele bezetting, van het reguliere personeel, ligt daarmee min of meer op het niveau van de begroting en op het bezettingsniveau van vorig jaar. De doorbelaste fte’s betreffen hoofdzakelijk de regeling gebonden medewerkers ‘Nieuw beschut werk’ en enkele garantiebanen van Werkpas BV:
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
7
2021
2021
2020
Werkelijk
Begroot
Werkelijk
Personele bezetting (fte): Aantal medewerkers Aantal medewerkers doorbelast
111,5 45,1-
115,8 51,3-
100,3 34,8-
Totaal personele bezetting
66,4
64,5
65,5
Weerstandsvermogen Weerstands-
Onder weerstandsvermogen wordt verstaan de mogelijkheid om (financiële) tegenvallers
vermogen
op te vangen. Bij het bepalen van het weerstandsvermogen spelen in essentie twee begrippen een belangrijke rol: • De weerstandscapaciteit. • De mogelijke risico’s. De weerstandscapaciteit wordt bepaald door de middelen en mogelijkheden waarover de organisatie beschikt of kan beschikken om nietbegrote kosten te dekken. Zo is een mogelijkheid om nietbegrote kosten te dekken, het doorvoeren van bezuinigingen binnen de begroting van Werkpas Holding BV zelf. Een andere mogelijkheid is het intensiveren van acquisitieinspanningen, waarmee aanvullende opbrengsten kunnen worden gegenereerd.
Continuïteit
Een indicator van het weerstandsvermogen is de solvabiliteit. Uitgedrukt in een percentage is de solvabiliteit van Werkpas Holding BV in 2021 substantieel verbeterd van 2,8% negatief per ultimo 2020 naar 33% positief per ultimo 2021. Dit betekent dat de buffer om mogelijke financiële tegenvallers op te vangen en de ontmanteling van de bedrijfsactiviteiten goed af te kunnen wikkelen, is verstevigd. Overigens staan de aandeelhoudende gemeenten garant voor mogelijke tekorten bij de financiële afwikkeling van de beëindiging van de bedrijfsactiviteiten van Werkpas Holding BV en dochtermaatschappij’en.
Financiering en risicobeheer Treasury
Werkpas Holding BV onderkent het belang van een verantwoord en adequaat beheer van haar financiële middelen en wenst haar activiteiten op het gebied van treasury op een zo transparante en beheersbaar mogelijke wijze in te richten.
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
8
• Risicobeheer: In dit verslagjaar heeft Werkpas Holding BV geen leningen of garanties bij derden uitgezet. Werkpas Holding BV maakt geen gebruik van derivaten en er is geen sprake van exposures in vreemde valuta. Mede vanwege de gunstige omstandigheden was het betalingsrisico op uitstaande vorderingen van debiteuren beperkt. Het bedrag aan uitstaande vorderingen wat is afgeboekt wegens oninbaarheid was gering. Het betalingsrisico wordt tevens verminderd doordat een substantieel deel van de vorderingen uitstaat bij overheids- (gerelateerde) instellingen welke per definitie een lager betalingsrisico kennen. De liquiditeitspositie, uitgedrukt in de current ratio, is vanwege het positieve resultaat over 2021 toegenomen van 0,85 per ultimo 2020 naar 1,47 per ultimo 2021. Door middel van een adequate liquiditeitsplanning en
-
bewaking wordt getracht liquiditeitsrisico's te beheersen. • Financiering: Voor Werkpas Holding BV zijn tot op heden geen afzonderlijke financieringsarrangementen afgesloten. In de huidige financieringsbehoefte wordt voorzien door middel van het aanhouden van een rekening-courantfaciliteit bij de gemeenschappelijke regeling Paswerk. Hierbij wordt in feite gebruik gemaakt van de rekeningcourantfaciliteit die de GR heeft afgesloten bij de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). Over de openstaande saldi wordt een rente berekend die gelijk is aan het rentetarief dat GR betaalt op haar rekening-courant bij de BNG.
Fiscale positie Werkpas Holding BV is belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting (Vpb). Op de vennootschap zijn de gebruikelijke fiscale regels voor de Vpb van toepassing, waaronder de mogelijkheid (moeder-)maatschappij van een fiscale eenheid en de toepassing van de deelnemingsvrijstelling voor maatschappijen die niet tot de fiscale eenheid behoren. Werkpas Holding BV is de moeder van een fiscale eenheid voor de Vpb, waarvan Pasmatch Personeelsdiensten BV en Werkpas BV gevoegde maatschappijen zijn. Consolidatie
De geconsolideerde winst van Werkpas Hollding BV is € 1.062.675. Deze winst is deels afkomstig (€ 814.394) van Pasmatch Personeelsdiensten BV, welke vennootschap als gevoegde maatschappij in de fiscale eenheid van Werkpas Holding BV is opgenomen. Deze winst is vrijgesteld van vennootschapsbelasting. Tot het deelnemingsresultaat van Werkpas Holding BV bestaat verder het netto resultaat ad € 503.133 van Leerwerkbedrijven Kennemerland BV. Dit resultaat valt bij Werkpas Holding BV onder de deelnemingsvrijstelling; Leerwerkbedrijven Kennemerland BV is subjectief vrijgesteld van Vpb. De overige geconsolideerde vennootschappen dragen per saldo negatief bij in het geconsolideerde resultaat. Op grond van het voorgaande is de acute verschuldigde Vpb over 2021 nihil.
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
9
Doorbelastingen De doorbelaste kosten van werkvoorzieningsschap Zuid-Kennemerland aan Werkpas Holding BV betreffen de kosten voor management, ondersteunende diensten (HRM, financiën, ICT en facilitair) en huisvesting. De werkelijke doorbelaste kosten komen overeen met de bedragen die zijn begroot. In de onderstaande tabel zijn de doorbelaste kosten per entiteit weergegeven: Doorbelaste kosten per entiteit:
Werkpas Holding BV (vennootschappelijk) Werkpas BV Pasmatch Personeelsdiensten BV Werkdag BV Leerwerkbedrijven Kennemerland BV Werkbedrijf Haarlem BV Totaal doorbelaste kosten
2021
2021
2020
Werkelijk
Begroot
Werkelijk
16.756 289.276 160.908 77.827 180.046
16.756 289.276 160.909 77.827 180.046
30.581 303.589 185.481 39.998 147.981
724.813
724.813
707.630
Bezoldiging Werkpas Holding BV had in 2021 geen functionarissen in dienst die onder de invloedssfeer van de Wet Normering Topinkomens (WNT) vielen of het bezoldigingsmaximum overschreden. Het management en de ondersteunende diensten worden uitgevoerd in samenwerking met de gemeenschappelijke regeling ‘Werkvoorzieningsschap Zuid-Kennemerland’ en de kosten daarvan worden aan Werkpas Holding BV doorberekend.
Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn na balansdatum geen gebeurtenissen van materieel belang voorgevallen die invloed hebben op de jaarrekening 2021 van Werkpas Holding BV en die niet in deze jaarrekening zijn vermeld. Per 31 december jl. zijn de activiteiten van Leerwerkbedrijven Kennemerland BV, Pasmatch Personeelsdiensten BV, Werkpas BV en Werkbedrijf Haarlem BV (met uitzondering van de activiteiten van het Buurtbedrijf) ingebracht in de gemeenschappelijke regeling Werkvoorzieningsschap Zuid Kennemerland. Met betrekking tot de bedrijfsonderdelen van Werkdag BV en het Buurtbedrijf van Werkbedrijf Haarlem BV, is besloten om deze activiteiten af te stoten. Momenteel zijn de gesprekken hiervoor gaande en de verwachting is dat deze onderdelen ultimo 2022 zullen worden overgedragen aan een derde partij. Werkpas Holding BV zal, nadat alle vorderingen en schulden zijn vereffend, worden geliquideerd.
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
10
Pasmatch Personeelsdiensten BV Pasmatch Personeelsdiensten BV (afgekort: Pasmatch) is het re-integratiebedrijf van de Profiel
gemeente Haarlem en Zandvoort en richt zich op het naar werk toeleiden van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Het betreft uiteenlopende doelgroepen van de Participatiewet, maar met name diegenen met een moeilijk overbrugbare afstand tot de arbeidsmarkt, waarbij Pasmatch zich niet richt op re-integratie of detachering van Wsw-ers. De kernactiviteiten betreffen job coaching, loopbaancoaching, jobcarving, assessments, outplacements, zogenoemde ‘Tweede Spoor’-trajecten en allerlei vormen van opleiding en training. De balans van Pasmatch laat per ultimo 2021 een positief beeld zien. Het eigen vermogen is versterkt door het positieve resultaat over 2021.
Balans (bedragen in euro)
31-dec-2021
31-dec-2020
ACTIVA Materiële vaste activa Gebouwen, machines, installaties en overige materiële vaste activa
-
17.068
-
17.068
Vorderingen en overlopende activa Liquide middelen
1.581.188 325.660
1.436.857 109.088
Totaal vlottende activa
1.906.848
1.545.945
1.906.848
1.563.012
31-dec-2021
31-dec-2020
2.500 701.345 814.394
2.500 327.701 373.644
1.518.240
703.845
388.608
859.167
388.608
859.167
1.906.848
1.563.012
Totaal materiële vaste activa
Vlottende activa
TOTAAL ACTIVA
PASSIVA Eigen vermogen Aandelen kapitaal Overige reserves Resultaat boekjaar (nog te bestemmen) Totaal eigen vermogen
Kortlopende schulden en overlopende passiva Kortlopende schulden en overlopende passiva Totaal kortlopende schulden en overlopende passiva
TOTAAL PASSIVA
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
11
Voor wat betreft de financiële resultaten realiseerde ‘Pasmatch’ een uitstekend bedrijfsresultaat van € 814.394 positief. De begroting ging nog uit van een nettoresultaat van € 0. Het positieve resultaat vloeit vooral voort uit de gerealiseerde ESF-subsidie € 535.749 welke niet in de begroting was opgenomen. De onderstaande verlies- en winstrekening geeft een overzicht van de kosten en opbrengsten over 2021:
Verlies- & winstrekening (bedragen in euro)
2021
2021
2020
werkelijk
begroting
werkelijk
3.317.082
Bedrijfsopbrengsten Omzet
3.427.775
3.199.691
Kostprijs van de omzet
167.139
221.500
290.136
Netto omzetresultaat
3.260.635
2.978.191
3.026.946
ESF-subsidies
535.749
-
42.854
Aandeel partners in kosten Werkgeversservicepunt
26.792
-
30.310
92
-
9.606
Diverse opbrengsten Overige bedrijfsopbrengsten
562.633
-
82.771
Som der bedrijfsopbrengsten
3.823.269
2.978.191
3.109.717
Bedrijfslasten Personeelskosten Lonen en salarissen
1.541.703
1.506.106
1.363.047
Sociale lasten en pensioenpremies
559.292
593.436
498.051
Vervoerskosten
57.609
46.847
65.783
Overige personeelskosten
56.813
30.000
11.952
Doorbelaste personeelskosten
357.261
394.095
346.291
2.572.677
2.570.484
2.285.122
Afschrijvingskosten materiële vaste activa
2.894
2.185
2.730
Huur
1.650
1.796
6.116
Onderhoudskosten
19.625
23.000
21.324
Kosten energie
-
-
223
Belastingen en verzekeringen
-
-
218
Algemene kosten
122.668
93.850
117.066
Doorbelaste kosten
289.276
289.276
303.589
Totaal overige bedrijfskosten
436.113
410.107
451.266
3.008.791
2.980.590
2.736.389
814.478
-2.400
373.328
-83
2.400
316
814.394
0
373.644
Totaal personeelskosten Overige bedrijfskosten
Som der bedrijfslasten
Bedrijfsresultaat Financiële baten (+) en lasten (-) Netto resultaat
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
12
De dienstverlening van ‘Pasmatch’ richt zich hoofdzakelijk op de uitvoering van de gecontracteerde re-integratiedienstverlening voor de gemeenten Haarlem, Zandvoort en de IASZgemeenten. ‘Pasmatch’ doet dit, als strategisch partner en bedrijf van de gemeente Haarlem en Zandvoort, steeds meer in samenwerking met diverse partners in de stad. Het vergroten van het succes van het individuele traject van de cliënt is hierbij het belangrijkste uitgangspunt van deze samenwerking. Pasmatch realiseerde veel meer opbrengsten dan was begroot, ruim € 845.000. Zowel de Netto omzet
gerealiseerde netto omzet + € 282.445 als de overige opbrengsten + € 562.633 lagen op een hoger niveau. Voor wat betreft de netto omzet werd op verschillende fronten meer omzet gerealiseerd zoals, de begeleiding van ‘Nieuw beschut werkenden’, job coaching, het project ‘Aan de slag’ gericht op de begeleiding van statushouders, het project ‘Door verbinding kansen creëren’ en diverse werkzaamheden in het kader van het ‘Sociaal aanvullend pakket’, in totaal € 228.084 meer omzet. De dienstverlening rond preventie en bemiddeling voor de gemeenten Haarlem en Zandvoort maakt, met een gerealiseerde omzet van € 2.031.554, vormt nog steeds het hoofdbestanddeel van de activiteiten van Pasmatch. Dit verliep, in financieel opzicht, geheel conform begroting. Naast de hogere omzet vielen de kosten van de omzet ook lager uit -/- € 54.361, vooral door lagere inhuur van extern personeel en minder reiskosten voor cliënten. Dit laatste vanwege de omstandigheden rond corona waardoor er meer op afstand werd gewerkt. Bij de overige bedrijfsopbrengsten springt de gerealiseerde ESF-subsidie € 535.749 het
Overige bedrijfs- meest in het oog. In de begroting was deze ESF-subsidie niet meegenomen omdat ten tijde opbrengsten
van het opstellen van deze begroting nog niet duidelijk was of deze subsidie kon worden verkregen. Pas in oktober 2021 werd op basis van de ingediende aanvraag de subsidiebeschikking voor dit project afgegeven. Wat dit lopende ESF-project bijzonder maakt is dat de ingangsdatum van het project, 1 februari 2020, ruim voor de datum van feitelijke toekenning ligt. Dit heeft tot gevolg dat er met terugwerkende kracht, vanaf 1 februari 2020, ESFsubsidie kan worden gedeclareerd. Daarom is in het boekjaar 2021 dus niet allen de ESFsubsidie over 2021 maar ook de gerealiseerde subsidie over 2020 verantwoord. Het bedrag van ad. € 26.792 heeft betrekking op de financiële bijdrage van de partners waarmee ‘Pasmatch’ samenwerkt in het Werkgever Service Punt (WSP), IJmondwerk en het UWV. ‘Pasmatch’ vervult in dit samenwerkingsverband ook de rol van administratiekantoor. Tegenover deze bijdrage van de partners in het WSP staan echter ook de kosten van het WSP, die zijn verantwoord onder de overige bedrijfskosten. Aan de kostenkant zien we dat de personeelskosten van het begeleidend personeel vrijwel overeenkomt met de begroting. De overige bedrijfskosten worden overschreden met circa
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
13
€ 26.000 vanwege hogere advieskosten voor externe ondersteuning bij het opstellen van de aanvraag ESF-subsidie ad. € 26.354.
Personele bezetting De formatie van Pasmatch Personeelsdiensten BV bedroeg in 2021 gemiddeld 30,0 fte geheel overeenkomst de begroting. 2021
2021
2020
Werkelijk
Begroot
Werkelijk
Personele bezetting (fte): Aantal medewerkers Aantal medewerkers doorbelast
26,3 3,7
26,3 3,9
23,9 3,9
Totaal personele bezetting
30,0
30,2
27,8
De dienstverlening van ‘Pasmatch’ richt zich hoofdzakelijk op de uitvoering van de gecontracteerde re-integratiedienstverlening voor de gemeenten Haarlem, Zandvoort en de IASZgemeenten. ‘Pasmatch’ doet dit, als strategisch partner en bedrijf van de gemeente Haarlem en Zandvoort, steeds meer in samenwerking met diverse partners in de stad. Het vergroten van het succes van het individuele traject is hierbij het belangrijkste uitgangspunt van deze samenwerking. De aanpak voor dit jaar was er vooral op gericht om zoveel mogelijk mensen met een moeilijke overbrugbare afstand tot de arbeidsmarkt te activeren, bij voorkeur in een traject gericht op betaald werk. Daarbij is niet alleen de uitstroom naar werk als een resultaat gedefinieerd maar ook het plaatsen van mensen op werkstages, het bieden van tijdelijk werk of een scholingstraject dragen bij aan het succes om mensen te re-integreren. In de samenwerking met partners in de stad neemt ‘Pasmatch’ de regie en zet hun expertise in op de uit te voeren re-integratietrajecten. De doelstelling voor 2021 was om, voor Haarlem en Zandvoort tezamen, in totaal 220 plaatsingen te realiseren. De inspanningen van ‘Pasmatch’ werden verricht tegen de achtergrond van de gunstige ontwikkelingen op de regionale arbeidsmarkt. In korte tijd heeft de arbeidsmarkt een forse omslag gemaakt.
Het positieve effect daarvan was dat veel mensen die daartoe in staat waren, ook daadwerkelijk een baan konden vinden, ondanks de beperkingen en maatregelen rond corona. Dit betekende voor ‘Pasmatch’ dat er veel meer werkzoekenden zijn bemiddeld naar werk dan waarmee in de begroting is rekening gehouden. Het aantal aanmeldingen van nieuwe cliënten lag, met in totaal 798 personen, lager dan het niveau dat was afgesproken met de gemeenten (839). Hiervan liepen 372 cliënten over uit lopende trajecten van 2020. De inspanningen van Pasmatch zijn beloond met een
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
14
daadwerkelijk aantal van 287 plaatsingen voor de gemeenten Haarlem (251) en Zandvoort (36), 67 meer dan het voor 2021 overeengekomen aantal van 220. In aanvulling op de reguliere re-integratieactiviteiten zijn er door Pasmatch in 2021 in totaal 24 (nieuwe) ‘Nieuw beschut werk’-plekken gerealiseerd. Bovenop de bestaande bezetting komt het totaal daarmee op gemiddeld 46 plekken dit jaar. ‘Nieuw beschut werken’ betreft mensen die weliswaar arbeidsvermogen hebben maar die (nog) niet in een reguliere baan kunnen werken, ook niet met extra begeleiding en ondersteuning. Zij hebben uitsluitend in een beschutte omgeving onder aangepaste omstandigheden mogelijkheden tot arbeidsparticipatie. Deze doelgroep kan goed worden ondergebracht in de leerwerkprocessen en werksoorten die door Paswerk geboden worden. De door het Rijk opgelegde taakstelling voor het realiseren van ‘Nieuw beschut werk’-plekken lag voor Haarlem en Zandvoort tezamen op 80.
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
15
Werkdag BV Voor een deel van de populatie aan de onderzijde van de arbeidsmarkt geldt, dat zij ook Profiel
met intensieve ondersteuning niet goed inpasbaar zijn in reguliere werkprocessen. Voor deze mensen kan arbeidsmatige dagbesteding een uitstekende oplossing zijn bij het vinden van waardevol werk en het participeren in de samenleving. Werkdag BV heeft als kernactiviteit het organiseren en aanbieden van dagbesteding en dag-activering aan deze doelgroep waarbij het vinden van betaald werk tot de mogelijkheden behoort. Door de decentralisatie van taken vanuit de AWBZ naar de Wmo richt Werkdag BV zich vooral op de gemeenten. Werkdag BV ondersteunt de regio gemeenten om hun verantwoordelijkheden en de door gemeenten gewenste regierol op dit vlak goed te kunnen invullen. Balans: (bedragen in euro)
31-dec-2021
31-dec-2020
38.991
54.684
38.991
54.684
168.240 79.718 7.248
67.995 49.444 51.867
255.207
169.306
294.198
223.990
31-dec-2021
31-dec-2020
18.000 260.508 -198.982 64.712
18.000 260.508 -247.280 48.298
144.238
79.526
149.960
144.464
149.960
144.464
294.198
223.990
ACTIVA Materiële vaste activa Materiële vaste activa Totaal materiële vaste activa Vlottende activa Vorderingen en overlopende activa Vorderingen uit hoofde van financieringstekort Liquide middelen Totaal vlottende activa
TOTAAL ACTIVA
PASSIVA Eigen vermogen Aandelen kapitaal Agioreserve Collectief gefinancierd gebonden vermogen Resultaat boekjaar Totaal eigen vermogen Kortlopende schulden Kortlopende schulden Totaal kortlopende schulden
TOTAAL PASSIVA
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
16
De bedrijfsactiviteiten van Werkdag BV zijn per 31 december jl. niet ingebracht in de gemeenschappelijke regeling (GR) omdat zij geen deel uit zullen maken van het nieuwe participatiebedrijf. Deze activiteiten blijven achter in Werkpas Holding BV om in de loop van 2022 te worden vervreemd. De balans geeft derhalve een volledig overzicht van alle activa en passiva van Werkdag BV, in tegenstelling tot de andere dochterbedrijven van Werkpas Holding BV waarvan de activiteiten wel zijn ingebracht in de GR. Het eigen vermogen van Werkdag BV is, ten opzichte van de eindstand 2020, verbeterd vanwege het positieve resultaat over 2021. Het saldo van de vorderingen laat een toename zien vanwege de vordering op het Zorgkantoor in verband met de na-verrekening over 2021. Werkdag BV realiseerde een positief resultaat van ad. € 64.712 en sluit daarmee 2021 af met een beter resultaat dan begroot. De hogere bedrijfslasten circa € 70.000 werden geheel gecompenseerd met de hogere bedrijfsopbrengsten. Werkdag BV realiseerde in 2021 € 172.584 meer netto omzet dan begroot. Vooral extra Bedrijfs-
dienstverlening op het vlak van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) en
opbrengsten
trajecten in onder aanneming en persoonsgebonden budgetten (PGB’s) leverden een hogere opbrengst op, respectievelijk € 71.762 en € 37.937. Daar stonden echter ook hogere uitgaven voor cliëntvergoedingen en taxikosten van cliënten tegenover circa + € 39.000. Deze kosten zijn opgenomen in de kostprijs van de omzet. Per saldo resulteert dit in € 133.754 hoger netto omzetresultaat. De dienstverlening in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) vormt nog steeds de belangrijkste bron van inkomsten. De met deze diensten gerealiseerde omzet kwam uit op € 746.439 tegen over een begroting van € 674.677, in casu € 71.762 meer dan begroot. Werkdag BV verleent haar diensten in het kader van de WMO niet alleen voor de aandeelhoudende gemeenten Haarlem en Zandvoort, maar ook op andere regiogemeenten waaronder, Heemstede, Bloemendaal en Haarlemmermeer. Daarnaast vormen de diensten met betrekking tot de Wet langdurige zorg (Wlz), in opdracht van het Zilveren Kruis Zorgkantoor, is een tweede belangrijke inkomstenbron. De opbrengst hiervan bedroeg dit jaar € 319.890, € 68.738 meer dan begroot. Jaarlijks wordt door Werkdag BV ingetekend op de door het Zorgkantoor beschikbaar gestelde contracteerruimte. Voor 2021 is de beschikbare contractruimte volledig gerealiseerd.
De derde en laatste voor Werkdag BV belangrijke pijler als het gaat om de dienstverlening betreft de activiteiten in het kader van het project ‘Werken Aan Werk'. Deze dienstverlening, die in samenwerking met de specialisten van ‘Pasmatch’ wordt uitgevoerd, is gericht op de gemeenten Haarlem en Zandvoort en betreft cliënten met een grote afstand tot de arbeidsmarkt en die te ma-
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
17
ken hebben met meervoudige problematiek. In totaal werd hiermee € 314.568 omzet gerealiseerd, hetgeen overeenkomt met het bedrag dat is begroot.
Verlies- & winstrekening
(bedragen in euro)
2021
2021
2020
werkelijk
begroting
werkelijk
Bedrijfsopbrengsten 1.554.479
1.381.895
1.427.947
Kostprijs van de omzet
168.830
130.000
124.489
Netto omzetresultaat
1.385.649
1.251.895
1.303.459
-
-
-
1.385.649
1.251.895
1.303.459
Lonen en salarissen
704.527
708.316
682.944
Sociale lasten en pensioenpremies
173.379
181.919
174.470
Vervoerskosten
29.103
23.281
29.944
Overige personeelskosten
19.962
14.607
13.345
-
-
-
926.971
928.124
900.703
Afschrijvingskosten
15.693
15.213
14.731
Huur
49.415
31.000
24.509
Onderhoudskosten
43.988
27.600
36.993
Algemene kosten
123.867
88.850
92.765
Doorbelaste kosten
160.908
160.909
185.481
Overige bedrijfskosten
393.871
323.571
354.479
Som der bedrijfslasten
1.320.842
1.251.695
1.255.182
64.807
200
48.277
-95
-200
21
64.712
-0
48.298
Netto omzet
Overige bedrijfsopbrengsten Som der bedrijfsopbrengsten Bedrijfslasten Personeelskosten
Doorbelaste personeelskosten Totaal personeelskosten Overige bedrijfskosten
Bedrijfsresultaat Financiële baten (+) en lasten (-) Resultaat uit gewone bedrijfsvoering
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
18
De personeelskosten van het begeleidend personeel komen met -/- € 1.153 net iets onder Bedrijfs-
begroting uit. De overige bedrijfskosten laten echter een overschrijding zien van € 70.300
lasten
in vergelijking tot de begroting. Deze overschrijding betreft meerdere onderdelen van de begroting zoals de huur, in verband met het betrekken van een nieuwe bedrijfslocatie op het ‘MAAK’-terrein in Haarlem, meer uitgaven voor onderhoud van machines, voertuigen, software en benodigde gereedschappen. Maar ook algemene kosten waaronder kantoorbenodigdheden, kantoormeubilair, advieskosten derden, niet verrekenbare BTW en mutaties voorziening oninbare debiteuren.
Personele bezetting De formatie van Werkdag BV bestond in 2021 uit gemiddeld 15,2 fte, inclusief management. Daarnaast zijn er twee mensen werkzaam met een Wsw-indicatie op de bedrijfsondersteunende taken. 2021
2021
2020
Werkelijk
Begroot
Werkelijk
Personele bezetting (fte): Aantal medewerkers Aantal medewerkers doorbelast
15,2 -
15,2 -
15,6 -
Totaal personele bezetting
15,2
15,2
15,6
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
19
Leerwerkbedrijven Kennemerland BV (‘Perspectief’) Leerwerkbedrijven Kennemerland BV (ook: ‘Perspectief’) vervullen al vele jaren een cruciale rol in de uitvoering van het Haarlemse en regionale jeugdbeleid en vooral de bestrijding van voortijdig schoolverlaten. Door middel van het bieden van passend onderwijs, binnen een hulpverleningskader, worden jongeren van 16 tot 27 jaar toegeleid naar de arbeidsmarkt. Veel jongeren tussen de 16 en 27 jaar hebben problemen, die met het intreden van de coronacrisis nog eens zijn vergroot. Soms zijn die problemen zo groot dat het tot schooluitval en nog meer problemen leidt. De leerwerkbedrijven bieden onderwijs en begeleiding aan jongeren die de school hebben verlaten of dreigen te verlaten, geen diploma en/of startkwalificatie bezitten en/of geen uitzicht hebben op regulier werk. Feitelijk bieden de leerwerkbedrijven een laatste kans aan jongeren om duurzame zelfredzaamheid te realiseren. De leerwerkbedrijven bieden jongeren maatwerktrajecten. Jongeren leren een vak onder intensieve begeleiding van ervaren en vakkundige leermeesters, docenten en trajectbegeleiders. Door op de praktijk gerichte werkzaamheden wordt veel kennis overgebracht. Jongeren hebben de keuze om te werken in de horeca, catering, metaal of bij een bouwbedrijf.
De kernactiviteiten van Perspectief betreffen de restaurants ‘De Ripper’ en ‘De Kloosterkeuken’, het bouwbedrijf ‘De Adriaan’ en cateringservices. De onderstaande balans geeft een overzicht van de bezittingen en schulden van Perspectief per ultimo 2021:
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
20
Balans (bedragen in euro)
31-dec-2021
31-dec-2020
ACTIVA Materiële vaste activa Gebouwen Inventaris Machines, apparaten en installaties
-
46.579 2.693 13.479
Subtotaal materiële vaste activa
-
62.751
Voorraden en onderhanden werk Vorderingen en overlopende activa Liquide middelen
1.021.537 1.259
9.165 379.245 26.410
Totaal vlottende activa
1.022.796
414.820
1.022.796
477.570
31-dec-2021
31-dec-2020
18.000 195.252 -890.430 503.133
18.000 195.252 -608.674 -281.756
-174.044
-677.178
1.196.840
1.154.748
1.196.840
1.154.748
1.022.796
477.570
Vlottende activa
TOTAAL ACTIVA
PASSIVA Eigen vermogen Aandelen kapitaal Agioreserve Overige reserves Resultaat boekjaar Totaal eigen vermogen
Kortlopende schulden en overlopende passiva Kortlopende schulden en overlopende passiva Totaal kortlopende schulden en overlopende passiva
TOTAAL PASSIVA
Toename eigen Het eigen vermogen is als gevolg van het positieve resultaat 2021 is dit substantieel vermogen
verbeterd. Per ultimo 2021 bedroeg het € 174.044 negatief en daarmee is een substantieel deel van de geaccumuleerde verliezen van afgelopen jaren gecompenseerd. De toename van de vorderingen naar € 1.021.537 houdt geheel verband met de gerealiseerde ESF-subsidie ad. € 947.571. Het liquiditeitstekort is afgedekt met de schuld in rekeningcourantschuld aan Werkpas Holding BV ad. € 948.888 opgenomen onder de kortlopende schulden.
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
21
Verlies- & winstrekening
(bedragen in euro)
2021
2021
2020
werkelijk
begroting
werkelijk
Bedrijfsopbrengsten Netto omzet
501.193
808.430
510.723
Kostprijs van de omzet
204.559
265.423
196.258
Netto omzetresultaat
296.634
543.008
314.464
Onderwijssubsidies en diplomavergoedingen
308.242
428.210
414.623
Gemeentelijke subsidies
336.118
375.875
348.382
ESF subsidies
947.571
-
10.222
-264
5.940
77.010
Overige bedrijfsopbrengsten
1.591.667
810.025
850.237
Som der bedrijfsopbrengsten
1.888.300
1.353.032
1.164.701
Lonen en salarissen
696.974
579.607
680.462
Sociale lasten en pensioenpremies
184.926
151.111
158.133
Vervoerskosten
28.063
16.403
25.820
Overige personeelskosten
184.442
238.500
203.900
Doorbelaste personeelskosten
-104.914
-
-
Totaal personeelskosten
989.492
985.621
1.068.315
Diverse opbrengsten
Bedrijfslasten Personeelskosten
Overige bedrijfskosten Afschrijvingskosten materiële vaste activa
20.091
19.858
20.838
Huur
144.566
137.027
140.539
Onderhoudskosten
51.082
45.950
56.173
Kosten energie
36.529
30.825
43.978
Belastingen en verzekeringen
9.478
6.225
7.481
Algemene kosten
57.103
45.700
48.562
Doorbelaste kosten
77.827
77.827
39.998
Totaal overige bedrijfskosten
396.675
363.412
357.570
1.386.167
1.349.032
1.425.885
502.133
4.000
-261.184
Som der bedrijfslasten
Bedrijfsresultaat Financiële baten (+) en lasten (-)
1.000
-4.000
-1.154
Incidentele baten
-
-
276.973
Incidentele lasten
-
-
-296.391
Netto resultaat
503.133
-0
-281.756
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
22
‘Perspectief’ sluit 2021 af met een nettoresultaat van € 503.133 positief. Dit wordt Bedrijfs-
geheel veroorzaakt door de ESF-subsidie die in de boekjaren 2020 en 2021 is
resultaat
gerealiseerd maar volledig in 2021 is verantwoord. De met de eigen bedrijfsactiviteiten gerealiseerde netto omzet bleef echter, vanwege corona, fors achter op de begroting. De personeelskosten van het begeleidend personeel lagen goed in lijn met de begroting. De overige bedrijfskosten kwamen echter € 33.263 hoger uit dan de begroting. De maatregelen rond de coronacrisis hebben er toe geleid dat ‘Perspectief’ de
Opbrengsten
restaurants, de bedrijfsonderdelen die het grootste deel van de netto omzet genereren, op meerdere momenten in het jaar moest sluiten. Op de momenten dat het wel mogelijk was om de restaurants te openen, kon dit slechts in een beperkte setting. Dit is de belangrijkste oorzaak van het verlies aan netto omzet van ruim € 246.000. De cateringservices, voor de gemeenten Heemstede en Bloemendaal draaiden op zich goed maar realiseerde nie volledig de begrote omzet. De achterblijvende netto omzet werd opgevangen met een veel hogere realisatie van overige bedrijfsopbrengsten, meer specifiek de ESF-subsidie € 947.571. In de begroting was deze ESF-subsidie niet meegenomen omdat ten tijde van het opstellen van deze begroting nog niet duidelijk was of deze subsidie kon worden verkregen. Daarom is dit risico voor ‘Perspectief’ in de begroting vermeden door de gemeentelijke bijdrage te verhogen met een opslag. Pas in oktober 2021 werd op basis van de ingediende aanvraag de subsidiebeschikking voor dit project afgegeven. Wat dit lopende ESF-project bijzonder maakt is dat de ingangsdatum van het project, 1 februari 2020, ruim voor de datum van feitelijke toekenning ligt. Dit heeft tot gevolg dat er met terugwerkende kracht, vanaf 1 februari 2020, ESF-subsidie kan worden gedeclareerd.
Daarom is in het boekjaar 2021 dus niet alleen de ESF-subsidie over 2021 maar ook de gerealiseerde subsidie over 2020 verantwoord. Omdat ‘Perspectief’ uiteindelijk ESF-subsidie heeft verkregen was het niet nodig de opslag op de gemeentelijke subsidie in rekening te brengen. Dit is de reden dat gemeentelijke subsidie ook lager is dan begroot, ad. -/- € 39.757. De lager dan begrote onderwijssubsidie ad. -/- € 119.968 heeft een andere oorzaak. Deze afname houdt verband met het feit dat de financiering vanuit het onderwijsveld sterk onder druk staat. De betrokken organisaties uit het mbo en vo geven aan steeds minder financiële middelen aan ‘Perspectief’ beschikbaar te kunnen stellen, hetgeen ook in 2021 het geval is. Voor de langere termijn is dit een punt van zorg. Dit jaar zijn 25 deelnemende leerlingen met succes uitgestroomd, waarvan 22 (90 procent) naar werk of terug naar het reguliere onderwijs. 9 leerlingen hebben in 2021 hun mbo Entree diploma behaald en 2 zijn er geslaagd voor hun mbo-2 opleiding. Naast deze mbo-diploma’s hebben diverse leerlingen een las-, VCA-, of heftruck diploma’s/certificaten behaald, waarmee deze jongeren daadwerkelijk door kunnen stromen naar een betaalde baan.
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
23
De personeelskosten van het ondersteunen personeel liggen goed in lijn met de begroting. Bedrijfs-
Het aantal gerealiseerde fte’s ligt weliswaar werkelijk 1,3 fte hoger dan begroot, maar
lasten
daarbij moet aangetekend worden dat 1 fte extern is geplaatst bij het NOVA die de kosten hiervan aan ‘Perspectief’ vergoed. De overige bedrijfskosten overschrijden de begroting met een bedrag van € 33.263. Hieraan liggen meerdere oorzaken aan ten grondslag waaronder, extra les- en bedrijfsruimte aan de Küppersweg in Haarlem, wat heeft geleid tot hogere kosten van huur, onderhoud en energie. Deze kosten zijn overigens deels doorberekend wegens wederverhuur. Daarnaast is er meer gereedschap en drukwerk aangeschaft en meer uitgegeven aan accountantskosten en niet verrekenbare BTW.
Personele bezetting De totale formatie van Leerwerkbedrijven Kennemerland BV telt in 2021 op tot gemiddeld 11,3 fte, 1 fte minder dan de personele bezetting 2020 en 1,3 fte meer dan begroot:
2021
2021
2020
Werkelijk
Begroot
Werkelijk
Personele bezetting (fte): Aantal medewerkers Aantal medewerkers doorbelast
11,8 0,5-
10,0 -
12,8 0,5-
Totaal personele bezetting
11,3
10,0
12,3
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
24
Werkbedrijf Haarlem BV Binnen het Werkbedrijf Haarlem BV zijn een aantal, met name wijkgeoriënteerde, bedrijfsactiviteiten, zoals Kledingsortering, Kringloopcentrum ‘Snuffelmug’, Fietsdepot Haarlem en het Buurtbedrijf, georganiseerd. Deze bedrijfsactiviteiten bieden een gevarieerd palet aan werksoorten en onderdak aan een verscheidenheid aan doelgroepen. Dit betreft met name mensen uit de doelgroep van de Participatiewet, maar ook mensen met een Wsw-indicatie, medewerkers die werkzaam zijn op basis van (arbeidsmatige) dagbesteding en andere regelingen. Verder zijn er veel vrijwilligers en statushouders verbonden aan Werkbedrijf Haarlem BV.
Balans 31-dec-2021
31-dec-2020
Terreinen Bedrijfsgebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Inventaris
19.709 -
18.419 -347 68.044 35.450 46.812
Totaal materiële vaste activa
19.709
168.378
Voorraden en onderhanden werk Vorderingen en overlopende activa Liquide middelen
393.681 8.706
4.302 378.432 52.279
Totaal vlottende activa
402.388
435.013
422.097
603.391
31-dec-2021
31-dec-2020
2.500 361.120 -974.125 -309.651
2.500 361.120 -686.193 -287.933
-920.156
-610.505
1.342.253
1.213.896
1.342.253
1.213.896
422.097
603.391
(bedragen in euro)
ACTIVA Materiële vaste activa:
Vlottende activa:
TOTAAL ACTIVA
PASSIVA Eigen vermogen: Aandelen kapitaal Agioreserve Overige reserves Resultaat boekjaar (nog te bestemmen) Totaal eigen vermogen Kortlopende schulden en overlopende passiva: Kortlopende schulden en overlopende passiva Totaal kortlopende schulden en overlopende passiva
TOTAAL PASSIVA
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
25
De bovenstaande balans blijkt dat het eigen vermogen, als gevolg van het negatieve resultaat over 2021, drastisch is verslechterd en sluit op € 920.156 negatief. Het geaccumuleerde verlies is opgelopen tot iets minder dan € 1 miljoen. De financieringsbehoefte die hierdoor is ontstaan wordt afgedekt met het rekeningcourantkrediet van Werkpas Holding BV, opgenomen onder de kortlopende schulden. Werkbedrijf Haarlem BV sluit 2021 af met een netto resultaat van € 309.603 negatief. Daarmee ligt het verlies in dezelfde orde van grootte als het verlies over 2020. In de begroting voor 2021 werd nog uitgegaan van een sluitende exploitatierekening. Het verschil laat zich geheel verklaren door lagere gerealiseerde netto omzet -/- € 318.470, in vergelijking tot de begroting en hogere personeelskosten + € 72.282. Op verschillende momenten in het jaar heeft Werkbedrijf Haarlem BV de kringloopwinkel vanwege de coronamaatregelen moeten sluiten of was het slechts mogelijk onder beperkende omstandigheden klanten tot de winkels toe te laten. Hierdoor was het niet mogelijk de begrote winkelomzet te realiseren. Er was ook uitval van regulier personeel waardoor de inzet van tijdelijk krachten nodig was om de winkels draaiende te houden, met hogere personeelslasten tot gevolg. Het kledingsorteercentrum daarentegen is in de loop van het jaar geheel hersteld van de coronadip.
Zo trok de afzet van tweedehands textiel aan evenals de bijbehorende marktprijzen. Vorig jaar waren de marktprijzen als gevolg van corona nog drastisch gedaald. Daarmee realiseerde het kledingsorteercentrum een hogere netto omzet dan begroot. Tegen het einde van het jaar zagen we ook eenzelfde herstel bij de kringloopwinkels optreden. De overige bedrijfskosten kwamen uit op het niveau van de begroting. Omdat het overgrote deel van de bedrijfskosten bestaat uit kosten die op de kortere termijn niet of nauwelijks beïnvloedbaar zijn kon daar moeilijk op worden bezuinigd. Wel kon er gebruik worden gemaakt van de Noodmaatregel Werkgelegenheid (NOW), als compensatie voor het geleden omzetverlies van Werkbedrijf Haarlem BV. Dit resulteerde in een NOW-subsidie van € 90.546. Het ‘Fietsdepot Haarlem’ en het ‘Buurtbedrijf Haarlem’ hebben uiteraard ook te maken gehad met de coronabeperkingen. Zo is de handhaving van foutgeparkeerde fietsen in het centrum van Haarlem afgeschaald en was het bij het ‘Buurtbedrijf Haarlem’ moeilijk om de teams, die het werk in de buurt verrichten, op een verantwoorde en veilige wijze te organiseren. Desondanks hebben beide bedrijfsonderdelen het jaar met een sluitende exploitatierekening afgesloten. Het voorgaande laat zich vertalen in de onderstaande verlies- & winstrekening:
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
26
Verlies- & winstrekening
(bedragen in euro)
2021
2021
2020
werkelijk
begroting
werkelijk
Bedrijfsopbrengsten Netto omzet
1.566.198
1.891.500
1.385.981
Kostprijs van de omzet
589.079
595.911
528.327
Netto omzetresultaat
977.119
1.295.589
857.654
Overige opbrengsten Subsidie NOW
90.546
-
44.542
Bijdrage partners 'Buurtbedrijf'
149.152
160.400
172.858
Totaal overige opbrengsten
239.697
160.400
217.400
Som der bedrijfsopbrengsten
1.216.816
1.455.989
1.075.053
Lonen en salarissen
438.793
358.032
401.818
Sociale lasten en pensioenpremies
145.672
140.087
135.210
Vervoerskosten
17.833
8.737
15.595
Overige personeelskosten
12.619
8.800
10.393
Doorbelaste personeelskosten
189.405
216.383
165.688
Totaal personeelskosten
804.321
732.039
728.704
Bedrijfslasten Personeelskosten
Overige bedrijfskosten Afschrijvingskosten materiële vaste activa
44.972
43.637
55.508
Huur
224.250
227.000
228.859
Onderhoudskosten
97.716
79.450
64.259
Kosten energie
51.420
67.800
34.477
Belastingen en verzekeringen
20.244
20.600
18.084
Algemene kosten
103.449
101.417
84.081
Doorbelaste kosten
180.046
180.046
147.981
Totaal overige bedrijfskosten
722.097
719.950
633.248
Som der bedrijfslasten
1.526.419
1.451.989
1.361.952
Bedrijfsresultaat
-309.603
4.000
-286.899
-48
-4.000
-1.034
-309.651
-0
-287.933
Financiële baten (+) en lasten (-) Netto resultaat
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
27
Personele bezetting De formatie van Werkbedrijf Haarlem BV bestond in 2021 uit in totaal 10 fte, zowel tijdelijke als vaste personele bezetting, 0,9 fte meer dan begroot als gevolg van uitbreiding:
2021
2021
2020
Werkelijk
Begroot
Werkelijk
Personele bezetting (fte): Aantal medewerkers Aantal medewerkers doorbelast
8,1 1,9
7,6 1,5
7,9 1,9
Totaal personele bezetting
10,0
9,1
9,8
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
28
Werkpas BV De bedrijfsactiviteit van Werkpas BV beperkt zich tot de verloning van kandidaten uit de doelgroep van de Participatiewet biedt deze medewerkers zo mogelijk een (tijdelijk) arbeidscontract aan. Werkpas BV staat dus geheel ten dienste van de re-integratieactiviteiten maar heeft zelf geen aanvullende bedrijfsactiviteiten. De financiële gegevens van Werkpas BV zijn opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening van Werkpas Holding BV. De balansverhoudingen zijn, ten opzichte van het voorgaande jaar, behoudens een afname van de vorderingen en kortlopende schulden, vrijwel niet veranderd: Balans (voor resultaatbestemming): 31-dec-2021
31-dec-2020
Vorderingen en overlopende activa Liquide middelen
187.647 28.994
171.032 41.287
Totaal vlottende activa
216.641
212.319
216.641
212.319
31-dec-2021
31-dec-2020
18.200 70.344 1
18.200 70.343 1
88.545
88.544
128.096
123.775
128.096
123.775
216.641
212.319
(bedragen in euro)
ACTIVA Vlottende activa
TOTAAL ACTIVA
PASSIVA Eigen vermogen Aandelen kapitaal Overige reserves Resultaat boekjaar (nog te bestemmen) Totaal eigen vermogen
Kortlopende schulden en overlopende passiva Kortlopende schulden en overlopende passiva Totaal kortlopende schulden en overlopende passiva
TOTAAL PASSIVA
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
29
Verlies- & winstrekening Werkpas BV sluit 2020 af met een geheel dekkende exploitatierekening. Het saldo van de personeelskosten en de loonkostensubsidie wordt een-op-een doorbelast aan de GR Paswerk of andere bedrijfsonderdelen waar deze medewerkers werkzaam zijn. Per saldo vallen de kosten en opbrengsten derhalve geheel tegen elkaar weg. De netto omzet, evenals de personeelskosten, liggen op een duidelijk lager niveau dan in vergelijking tot de begroting 2021. Het aantal deelnemers uit de doelgroep ‘Nieuw beschut werk’ is weliswaar met gemiddeld 10 fte toegenomen maar nog wel 6,6 fte minder dan begroot. Dit is de reden dat zowel de personeelskosten als de netto omzet lager uitkomen. De populatie vallend onder de categorie ‘garantiebaan’ is met circa 5 fte vrijwel volledig afgebouwd.
(bedragen in euro)
2021
2021
2020
werkelijk
begroting
werkelijk
Bedrijfsopbrengsten Netto omzet: inleenvergoedingen
650.976
775.189
425.931
Netto omzet: loonkostensubsidies
561.864
782.700
442.916
Kostprijs van de omzet
-
-
8.123
Netto omzetresultaat
1.212.839
1.557.889
860.724
106.190
-
209.055
6.809
-
-
Totaal overige opbrengsten
112.999
-
209.055
Som der bedrijfsopbrengsten
1.325.838
1.557.889
1.069.779
Overige opbrengsten Subsidie NOW Diverse opbrengsten
Bedrijfslasten Personeelskosten Lonen en salarissen
969.003
1.106.463
807.620
Sociale lasten en pensioenpremies
278.172
372.985
184.117
Vervoerskosten
30.206
39.659
33.758
Overige personeelskosten
5.240
5.126
3.004
Totaal personeelskosten
1.282.621
1.524.233
1.028.499
Overige bedrijfskosten
43.205
29.256
41.461
Som der bedrijfslasten
1.325.826
1.553.489
1.069.961
Bedrijfsresultaat
12
4.400
-182
Financiële baten (+) en lasten (-)
-11
800
183
1
5.200
1
Netto resultaat
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
30
Werkgevers, en dus ook Werkpas BV, ontvangen loonkostensubsidie voor elke medewerker uit de doelgroep ‘garantiebaan’ of ‘Nieuw beschut werk’. Deze loonkostensubsidie, die is gebaseerd op de loonwaarde van de betreffende medewerkers, hangt samen met de hoogte van het arbeidsvermogen van deze medewerkers. Dit arbeidsvermogen wordt objectief vastgesteld door het UWV en is uitgangspunt voor de hoogte van de loonkostensubsidie. In de begroting is uitgegaan van een gemiddelde loonkostensubsidie van 52,9%. In werkelijkheid blijkt dit een stuk lager uit te vallen namelijk gemiddeld 45,1%. Overigens wel in lijn met het percentage loonkostensubsidie (44,7%) dat in 2020 werd gerealiseerd. De loonkostensubsidie is een belangrijke variabele om de netto loonkosten en daarmee de personeelskosten, te verlagen In aanvulling op loonkostensubsidie is voor € 106.190 subsidie ontvangen in het kader van de Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW-regeling), waarvoor Werkpas BV in aanmerking kwam. Het feit dat de exploitatierekening van Werkpas BV over 2021 sluit laat onverlet dat de uitvoering van ‘Nieuw beschut werk’ structureel niet kostendekkend is. De toenemende aantallen ‘Nieuw beschut werk’ maken dat het tekort de komende jaren verder zal oplopen. Daarom zal een plan van aanpak worden opgesteld om de tekorten zoveel als mogelijk binnen de perken te houden.
Op landelijk niveau is de problematiek rond de financiering van ‘Nieuw beschut werk’ overigens bekend. Door het betrokken Ministerie wordt onderzocht op welke wijze financieringsstructuur beter kan worden ingericht.
Personele bezetting Werkpas BV heeft zelf geen eigen ‘begeleidend’ personeel in dienst maar uitsluitend medewerkers van de Participatiewet voor het merendeel kandidaten ‘Nieuw beschut werk’:
2021
2021
2020
Werkelijk
Begroot
Werkelijk
Personele bezetting (fte): Aantal medewerkers Aantal medewerkers doorbelast
50,1 50,1-
56,7 56,7-
40,1 40,1-
Totaal personele bezetting
-
-
-
Werkpas Holding BV – jaarverslag en jaarrekening 2021
31