CConstaterende datHaarlem
Koppel je AI →
Document · PDF

20220841684 3. Bijlage B Factsheet Woonen in Haarlem 2021

commissie Ontwikkeling 29 september 2022, gemeente HaarlemBij agendapunt: Woonwensenonderzoek2.771 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Wonen in de Metropoolregio Amsterdam

Factsheet Wonen in Haarlem 2021 Haarlem in het kort In Haarlem wonen 78.202 huishoudens. De huishoudenssamenstelling is vergelijkbaar met het gemiddelde in de MRA. Vier op de tien huishoudens wonen alleen, bij een kwart gaat het om een stel zonder kinderen en 26% is een stel met kinderen. Er wonen wat meer jonge huishoudens (18-34 jaar) dan gemiddeld in de deelregio Zuid-Kennemerland (20% versus 16%). Ook ligt het aandeel 35-55-jarigen met 39% hoger dan gemiddeld in zowel in de deelregio als in de MRA (36%). Van de huishoudens heeft 42% een inkomen tot de sociale huurgrens (€40.024). Hierbij is de laagste groep inkomens wat kleiner dan gemiddeld in de MRA (21% versus 24%). Het aandeel middeninkomens is met 16% gemiddeld voor de deelregio en de MRA. Huishoudens behoren wat vaker tot de hoogste inkomensgroep (31%) in vergelijking met de MRA (28%), maar in de deelregio ligt dit aandeel hoger (33%). De woningvoorraad bestaat voor 53% uit koopwoningen; dat is iets minder dan gemiddeld in de deelregio (56%) maar meer dan in de MRA (48%1). Er staan meer koopwoningen met een WOZ-waarde tot €438.000 dan gemiddeld in de deelregio (29% versus 26%). Woningen van meer dan €438.00o zijn er minder dan gemiddeld in de deelregio maar meer dan in de MRA.

Het aandeel middeldure huur is gemiddeld en dat van sociale huur van corporaties ligt met 27% hoger dan in de deelregio (25%) maar lager dan in de MRA (30%). Ruim de helft van de woningen is een eengezinswoning (53%). Recent verhuisden komen minder vaak in de sociale huur van corporaties terecht (20% versus 27% aanwezig in de voorraad). Zij betrekken relatief vaak de dure huurwoningen (24% versus 7% aanwezig in de voorraad). 1) Verschillen tussen percentages in de tekst en in de tabel worden veroorzaakt door afrondingen.

Kerncijfers Haarlem, 2021 Haarlem

Z.Kennemer -land

Z.Kennemerland/IJmond

totaal huishoudens (abs. bron: CBS)

78.202

108.762

176.537

1.203.259

woningvoorraad (abs. bron: CBS)

MRA

77.201

109.890

178.447

1.173.953

eengezinswoningen

53%

56%

59%

48%

alleenwonenden

40%

38%

36%

39%

stel zonder kinderen

25%

27%

28%

26%

eenoudergezin

8%

8%

8%

9%

stel met kinderen

26%

27%

27%

25%

18-34 jaar

20%

16%

16%

20%

35-54 jaar

39%

37%

36%

36%

55-75 jaar

34%

37%

38%

35%

75 jaar en ouder

8%

10%

11%

9%

lage inkomens tot huurtoeslaggrens |*|

21%

19%

20%

24%

inkomens v.a. hts-grens |tot €40.024|

21%

20%

20%

18%

laagste middeninkomens |€40.024- €44.635|

4%

4%

4%

4%

lagere middeninkomens |€44.635- €50.030|

3%

3%

3%

3%

middeninkomens |€50.030- €60.036|

9%

9%

9%

9%

hogere inkomens |€60.036- €80.048|

12%

12%

13%

13%

hoogste inkomens |> €80.048|

31%

33%

30%

28%

sociale huur, corporatie |tot €752|

27%

25%

27%

30%

sociale huur, particulier |tot €752|

6%

6%

5%

7%

middeldure huur |€752- €1.053|

7%

6%

6%

7%

dure huur |€1.053 en meer|

7%

7%

5%

9%

koopwoning |WOZ < €188.000|

0%

0%

2%

1%

koopwoning |WOZ €188.000- €296.000|

9%

7%

13%

12%

koopwoning |WOZ €296.000- €438.000|

20%

19%

20%

17%

koopwoning |WOZ > €438.000|

24%

30%

22%

17%

*eenpersoonshuishoudens €23.725, meerpersoonshuishoudens €32.200.

Inkomensverdeling Haarlem, 2017-2021 (%)

Verdeling inkomens De inkomensverdeling in Haarlem is niet veel veranderd tussen 2019 en 2021. De groep huishoudens met een inkomen tussen €60.036-€80.048 is wat toegenomen ten koste van de groep middeninkomens.

Het aande

tot €40.024

€40.024- €60.036

€60.036- €80.048

kijk voor meer cijfers op het WiMRA-dashboard

≥ €80.048

Samenstelling woningvoorraad In Haarlem is de koopwoningvoorraad stabiel. Het aandeel sociale huurwoningen en vrije sectorhuurwoningen van corporaties is eveneens stabiel in Haarlem. De voorraad sociale huurwoningen van particulieren krimpt in aandeel, terwijl dat van particuliere vrije sector huurwoningen geleidelijk is toegenomen naar 11%.

Bewoning sociale huur, vrije sector en koopvoorraad

Samenstelling woningvoorraad Haarlem, 2017-2021 (%)

sociale huur corporatie

sociale huur particulier

vrije sector corporatie

vrije sector particulier

koopwoning

Bewoning per segment van de woningvoorraad, 2021 (%)

De sociale huur van corporaties in Haarlem wordt voor 83% bewoond door huishoudens met een inkomen onder de €40.024, dat is vergelijkbaar met het gemiddelde in de MRA (84%). In de huurwoningen in de vrije sector heeft 27% van de huishoudens een inkomen tot de sociale huurgrens van €40.024, dat is minder vaak dan in de deelregio (30%) maar wat vaker dan gemiddeld in de MRA (26%). In de koopwoningen in Haarlem heeft 60% van de huishoudens een hoog inkomen, dat is vergelijkbaar met het gemiddelde in de MRA (61%).

*eenpersoonshuishoudens: €23.725 meerpersoonshuishoudens: €32.200

Woonsituatie lage, midden en hoge inkomens In Haarlem wonen huishoudens met een laag inkomen wat minder vaak dan gemiddeld in de MRA in een sociale huurwoning van corporaties (46% versus 53%). Daarentegen wonen ze wat vaker dan gemiddeld in de MRA in een koopwoning (31% versus 25%). De woonsituatie van middeninkomens in Haarlem is vergelijkbaar met hoe deze inkomensgroep gemiddeld in de MRA woont. 19% woont in een sociale huurwoning, 22% in een vrije sector woning en 59% in een koopwoning. Ruim driekwart (77%)van de hoge inkomens in Haarlem bewoond een koopwoning. Dat is wat minder vaak dan gemiddeld in ZuidKennemerland (80%) maar vaker dan gemiddeld in de MRA (73%).

lage inkomens tot huurtoeslag -grens*

inkomens vanaf htsgrens tot €40.024

laagste middeninkomens (€40.024 €44.635)

lagere middeninkomens (€44.635€50.030)

middenhogere hoogste inkomens inkomens inkomens (€50.030- (€60.036 - (≥€80.048) €60.036) €80.048)

Woonsituatie huishoudens met een laag, midden en hoog inkomen, 2021 (%)

sociale huur corporatie

sociale huur particulier

vrije sector corporatie

kijk voor meer cijfers op het WiMRA-dashboard

vrije sector particulier

koopwoning

Betaalbaarheid

Gemiddelde huur naar huursegment en gemiddelde bruto hypotheeklasten, 2021 (€)

Huurders in Haarlem betalen gemiddeld €747 aan kale huur per maand. Dat is net wat minder dan gemiddeld in de deelregio en de MRA. Recent verhuisde huurders betalen gemiddeld €926. Huurders zijn, na aftrek van de huurtoeslag, gemiddeld 30% van hun inkomen kwijt aan huur, net als gemiddeld in de MRA. In Haarlem betalen woningeigenaren gemiddeld €782 aan bruto hypotheeklasten per maand. Zij zijn na belastingaftrek 16% van hun inkomen kwijt aan de hypotheek, dat is gelijk aan het gemiddelde in de deelregio en de MRA.

Verhuizingen naar en in Haarlem naar huishoudenstypen, 2017-2020 (%) (verhuisd in twee voorafgaande jaren)

Verhuizingen* In de periode 2019-2020 zijn 16.540 huishoudens in of naar Haarlem verhuisd. Dat is 21% van alle huishoudens, net als in 2017-2018. Er verhuisden meer jonge huishoudens onder de 35 jaar zonder kinderen. De toename zat in de verhuizingen vanuit andere deelregio’s in de MRA. Het aantal starters is toegenomen. In 20192020 zijn er in totaal 2.850 starters onder de recent verhuisden, in 2017-2018 waren dit er 2.780. De instroom uit andere delen van de MRA kwam vooral uit Amsterdam, Haarlemmermeer, Velsen en Heemstede.

*Bron: CBS/ bewerking OIS

vanuit andere MRA-deelregio verhuisd

vanuit rest Nederland verhuisd

vanuit buitenland verhuisd

Verhuisstromen van en naar Haarlem, 2019-2020

2017-2018

binnen Haarlem: + 7600 vanuit overig MRA naar Haarlem : + 5360 van buiten de MRA naar Haarlem : + 2080 vanuit buitenland naar Haarlem : + 1550

+ 7850 + 5110 + 2110 + 1590

Naar Amsterdam: - 1250 vanuit Amsterdam: + 2330

- 1030 + 2180

naar Haarlemmermeer: - 700 vanuit Haarlemmermeer: + 720

- 680 + 700

naar Velsen: - 900 vanuit Velsen: + 510

- 690 + 510

naar Heemstede: - 490 vanuit Heemstede: + 390

- 460 + 400

MRA-gemeenten van waaruit grootste instroom komt

Verhuizingen huishoudens vanuit gemeenten in de MRA naar Haarlem (grootste stromen), 2019-2020

vanuit zelfde deelregio verhuisd

kijk voor meer cijfers op het WiMRA-dashboard

Verhuisgeneigdheid doorstromende huishoudens Haarlem, naar huishoudentype en woonsituatie, 2021 (%)

Verhuisgeneigdheid Van de huishoudens in Haarlem heeft 57% verhuisplannen; 27% wil zeker verhuizen, 30% misschien. De verhuisgeneigdheid is wat hoger dan gemiddeld in Zuid-Kennemerland en vergelijkbaar met het gemiddelde in de MRA. Jonge huishouden zonder kinderen hebben zeer vaak verhuisplannen (87%). Huishoudens ouder dan 55 jaar zonder kinderen zijn het minst verhuisgeneigd (43%). Tussen huurders en woningeigenaren is er een duidelijk verschil in de mate waarin men verhuisplannen heeft. In de vrije sector huur wil de grote meerderheid zeker dan wel misschien verhuizen (89%), onder sociale huurders geldt dat voor 59% en bij woningeigenaren gaat het om 48%

wil zeker verhuizen binnen 2 jaar

wil misschien verhuizen binnen 2 jaar

wil niet verhuizen

Verhuiswensen Haarlem, 2021

Verhuiswensen

abs.

Driekwart van de huishoudens in Haarlem die willen verhuizen, wil in de eigen gemeente blijven (75%) en 3% wil naar een andere gemeente in Zuid-Kennemerland verhuizen. Degenen die de deelregio willen verlaten hebben vaak een voorkeur voor Amsterdam, Haarlemmermeer, Velsen of een gemeente buiten de MRA. In totaal hebben ongeveer 47.500 huishoudens belangstelling voor een verhuizing in of naar Haarlem. Daarvan wonen er 31.700 in de gemeente zelf en 15.800 elders in de MRA. Deze aantallen zijn indicatief.

%

Waar willen verhuisgeneigde huishoudens uit Haarlem naartoe verhuizen? bij voorkeur in eigen gemeente blijven

31.700

74

bij voorkeur naar elders, binnen Z. Kennemerland

1.300

3

bij voorkeur naar elders, buiten Z. Kennemerland

9.700

23

Waar wonen huishoudens die naar Haarlem willen verhuizen nu? binnen de gemeente

31.700

67

buiten de gemeente

15.800

33

totaal

47.500

100

Wat zijn de woonwensen van huishoudens die naar Haarlem willen verhuizen?

Woonwensen

%

Van de huishoudens die in of naar Haarlem willen verhuizen, zoekt 39% een eengezinswoning, 32% geeft de voorkeur aan een meergezinswoning en 29% oriënteert zich op beide woningtypen.

eengezinswoning

39

meergezinswoning

32

beide

29

Men zoekt vaak een koopwoning (72%). Voor 26% gaat de voorkeur uit naar een woningprijs van €296.000-€438.000 en 36% zoekt in het duurste segment van meer dan €438.000.

sociale huur |huur tot €752|

22

middeldure huur |€752- €1.053|

5

dure huur |€1.053 en meer|

2

koopwoning |< €188.000|

1

Rond de helft van de huishoudens die in of naar Haarlem willen verhuizen, geeft de voorkeur aan een woonoppervlak van 60-100 m2 en 35% wil een woning van minstens 100 m2. Een groot deel van de woningzoekenden zoekt een woning met een tuin (69%) en 23% wil een werkkamer. Van de huishoudens die in of naar Haarlem willen verhuizen, is 27% op zoek naar een woning die gelijkvloers is.

koopwoning | €188.000- €296.000|

9

koopwoning | €296.000- €438.000|

26

koopwoning | > €438.000|

36

woonoppervlak tot 60 m2

12

woonoppervlak 60- 100 m2

52

woonoppervlak > 100 m2

35

tuin

69

gelijkvloers/ lift/ geen trappen

27

werkruimte

23

kijk voor meer cijfers op het WiMRA-dashboard

Gewenste woonmilieu huishoudens die binnen of naar gemeente willen verhuizen, 2021

Gewenste woonmilieu Huishoudens die in of naar Haarlem willen verhuizen zijn vaak op zoek naar een rustig stedelijk woonmilieu (27%). Dat is vaker dan gemiddeld onder woningzoekenden in ZuidKennemerland (25%) en in de MRA (20%). Ook het gevarieerde woonmilieu is in trek bij huishoudens die geïnteresseerd zijn Haarlem. 22% geeft de voorkeur aan dit woonmilieu, gemiddeld onder woningzoekenden in de MRA is dit 15%. Vervolgens geven huishouden die in of naar Haarlem willen verhuizen vaak de voorkeur aan een ruim ingericht woonmilieu (landelijk/ruim/recreatief: 21%). Dat is wat minder vaak dan gemiddeld in de deelregio en de MRA (25%), maar de interesse naar de ruime woonmilieus is bij deze groep wel gestegen ten opzichte van 2019 (19%).

rustig stedelijk (27%) buurt waar vooral gewoond wordt, nabij het centrum

gevarieerd (22%) historisch gevarieerde laagbouw, in of bij het centrum van een stad of dorp

landelijk, ruim of recreatief (21%) landelijk gebied of vrijstaande woningen op grote kavels, eventueel met recreatieve voorzieningen

woonwijk (14%) wijk waar vooral

Er zijn verder geen sterke verschuivingen in de mate waarin geïnteresseerden in een woning in Haarlem de voorkeur geven aan bepaalde woonmilieus. Ook in 2019 waren de drie bovengenoemde woonmilieus het meest in trek. De voorkeur voor wonen-winkelswerken is tussen 2019 en 2021 licht afgenomen van 11% naar 9%.

gewoond wordt, met voornamelijk eengezinswoningen

wonen-winkels-werken (9%) buurt met vooral appartementen, dichtbij wijkwinkelcentrum

grootstedelijk (7%) centrum van een grote stad met winkels, uitgaansgelegenheden, bedrijven en kantoren

Leefbaarheidscijfers Haarlem, 2021 (rapportcijfer 1-10)

Prettig wonen De tevredenheid met de verschillende aspecten van de leefbaarheid liggen in Haarlem dichtbij het gemiddelde van de MRA. De tevredenheid met de woning krijgt gemiddeld en 7,9 en die met de buurt een 7,7. Binnen Haarlem zijn er verschillen tussen de verschillende wijken. In Vondelkwartier en Parkwijk ligt de verwachting van de ontwikkeling van de buurt het laagst met gemiddeld een 6,8 en in Haarlemmerhoutkwartier het hoogst (8,3). Het burencontact is hoog (8,1) in de Waarder- en Veerpolder maar het winkelaanbod krijgt gemiddeld een 5,2. In Spaarndam is men ontevreden met het aanbod van openbaar vervoer (4,4). Bewoners van Delftwijk en Parkwijk voelen zich verhoudingsgewijs niet zo veilig ‘s avonds in de buurt (6,0 en 6,1) maar bewoners in Duinwijk juist wel (8,4).

Haarlem

kijk voor meer cijfers op het WiMRA-dashboard

MRA

Mate waarin huishoudens hun woninggrootte passend vinden, 2021 (%) Passend wonen Van de Haarlemmers vindt 8% de woning te klein, dit aandeel lag in 2019 hoger (10%). Gemiddeld in de MRA vindt 9% de woning te klein. Gezinnen en huishoudens onder de 65 jaar zonder kinderen geven het vaakst aan dat de woning te klein is, maar bij beiden is dit aandeel gedaald. Huishoudens geven minder vaak aan dat de woning te groot is (3%). Het aandeel ligt op het gemiddelde van de MRA. Oudere huishoudens zonder kinderen vinden de woning het vaakst te groot. Dit aandeel nam wel af van 7% in 2019 naar 6% in 2021.

te klein

te groot

2019

2021

Cijfers in staven zijn gebaseerd op afgeronde percentages, lengte van staven op onafgeronde percentages.

Bereidheid om te investeren in verduurzaming van de woning, of hier een hogere huur voor te betalen, naar segment, 2021 (%)

Wonen en duurzaamheid Huishoudens in Haarlem geven wat minder vaak aan dan gemiddeld in de MRA dat de woning al voldoende duurzaam is (13% versus 15%). De helft van de huishoudens is bereid te investeren in de verduurzaming van de woning of hiervoor een hogere huur te betalen. Ruim een derde (35%) kan of is niet bereid om te investeren. Onder huurders is deze groep groter (54%). Van de woningeigenaren is 19% niet bereid. Dit verschil tussen huurders en woningeigenaren is ook terug te zien gemiddeld in Zuid-Kennemerland en in de MRA.

woning is al voldoende duurzaam

ja

ja, misschien

nee

Interesse in verdere verduurzaming van de woning, Haarlem, 2019-2021 (%) Verduurzaming woning In 2021 geeft 14% van de huishoudens in Haarlem aan zonnepanelen op de woning te hebben. Dit aandeel is gegroeid, in 2019 ging het nog om 8%. Nog eens 34% heeft interesse in zonnepanelen. De interesse in een groen dak is toegenomen van 7% naar 10%. Huishoudens geven wat vaker aan dat ze over een warmtepomp beschikken (3%). Ook geeft men wat vaker aan dat de woning vloerisolatie heeft (van 24% naar 26%). De interesse voor deze vorm van isolatie nam wel wat af. Iets minder dan de helft (46%) van de huishoudens in Haarlem geeft aan dat de woning gevel- en dakisolatie heeft, de interesse hierin daalde licht naar 26%. al aanwezig

kijk voor meer cijfers op het WiMRA-dashboard

interesse

Over het onderzoek

Wonen in de Metropoolregio Amsterdam 2021

De gegevens in deze factsheet zijn afkomstig uit het onderzoek ‘Wonen in de Metropoolregio Amsterdam’ (WiMRA), gehouden in 2021. Het onderzoek bestaat uit een enquête onder huishoudens in 31 gemeenten in de Metropoolregio Amsterdam.

Over het onderzoek Meer uitleg over het onderzoek is terug te lezen in de onderzoeksverantwoording van WiMRA 2021. Alle publicaties

Wonen2021 in de Metropoolregio van WiMRA zullen verschijnen op: Amsterdam 2021 https://onderzoek.amsterdam.nl/dossier/wimra

Respons in Haarlem In Haarlem hebben er 4.659 respondenten meegedaan aan de enquête. Er hebben 962 huurders van sociale corporatiewoningen meegedaan. Om over een groep te rapporteren is een ondergrens aangehouden van 50 ongewogen respondenten. De antwoorden op de vragen die in de enquête zijn gesteld, zijn representatief voor alle zelfstandig wonende huishoudens in de MRA. onderzoek.amsterdam.nl/dossier/wimra Opdrachtgevers Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de Metropoolregio Amsterdam en de corporaties die vertegenwoordigd zijn in de MRA, waaronder leden van het Platform Woningcorporaties Noordvleugel Randstad (PWNR).

Colofon

Auteurs

Onderzoek, Informatie en Statistiek (OIS) Weesperstraat 111-113 1012 GL Amsterdam https://onderzoek.amsterdam.nl/

Hester Booi en Laura de Graaff e-mail: h.booi@amsterdam.nl

kijk voor meer cijfers op het WiMRA-dashboard

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12264966/1