20210465518 3. Bijlage 2 Financieel Jaarverslag 2020 SRO Kennemerland BV
Tekst van het document
SRO Kennemerland B.V. Financieel jaarverslag 2020
INHOUDSOPGAVE Pagina
FINANCIEEL VERSLAG 1
Bestuursverslag
2
JAARREKENING 1 2 3 4 5 6 7
Balans per 31 december 2020 Winst-en-verliesrekening over 2020 Kasstroomoverzicht 2020 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Toelichting op de balans per 31 december 2020 Toelichting op de winst-en-verliesrekening over 2020 Overige toelichting
7 8 9 10 16 23 25
OVERIGE GEGEVENS 1 2 3
Statutaire regeling winstbestemming Bestemming van het resultaat over het boekjaar 2019 Voorstel bestemming resultaat 2020
27 27 27
FINANCIEEL VERSLAG
SRO Kennemerland B.V. concept 1
BESTUURSVERSLAG
Algemeen De uitbraak van de coronacrisis in 2020 leidde tot voor Nederland ongekende maatregelen, waarbij het maatschappelijke verkeer voor een groot deel werd stilgelegd. Een en ander heeft forse gevolgen voor het gebruik en de exploitatie van gemeentelijke voorzieningen. Alle sport- en onderwijsgebruik is gestopt in maart en pas weer begin mei gedeeltelijk en gefaseerd (buitensport, basisonderwijs) op gang gekomen. In de periode daarna zijn steeds verschillende maatregelen van kracht geweest die in meer of mindere mate van invloed waren op aard en mate van gebruik. In 2020 is de algemene tevredenheid met de dienstverlening door de gebruikers van onze accommodaties gewaardeerd met een 7,8. Een uitschieter hierin was de waardering 8,7 voor zwembad de Houtvaart. Exploitatie Zwembaden De Haarlemse zwembaden hebben, zoals vele andere sectoren, zwaar te leiden gehad onder de ‘lockdown’ in 2020. De deuren zijn enkele maanden gesloten geweest, en naar mate de maatregelen rondom Corona versoepelden is de bedrijfsvoering zo goed als dat binnen de mogelijkheden paste opgepakt. Helaas werden de zwembaden wederom beperkt tegen het einde van het jaar. Rond het zwembad wordt nog steeds gebouwd aan een nieuwe woonwijk. Hierdoor heeft het Boerhaavebad last van te weinig parkeermogelijkheden voor onze bezoekers.
Dit komt de exploitatie van het zwembad met name in de ‘normale situatie’ niet ten goede. De afname van uren door verenigingen blijft gelukkig stabiel in vergelijking met het voorgaande jaar. Doelgroepen hebben te lijden onder de corona maatregelen en tonen derhalve een verklaarbare maar grote daling in de aantallen. Het buitenbad, de Houtvaart, heeft ondanks de maatregelen van Corona en binnen alle beperkingen een boven verwachting redelijk seizoen gedraaid. Financieel gezien is er in de Haarlemse zwembaden aanzienlijk minder resultaat gedraaid dan begroot. Er is veel onderhoud gepleegd aan de zwembaden en er zijn veel ‘klussen’ uitgevoerd zoals grote schoonmaakbeurten, repareren van kluisjes, lakken van tribunes etc.. De nieuwe bedrijfsleider is gericht aan de slag gegaan om de relatie met klanten en stakeholders te versterken. Binnensport De sporthallen en gymzalen in Haarlem hebben, zoals vele andere sectoren, ook zwaar te leiden gehad onder de ‘lockdown’ in 2020. De deuren zijn enkele maanden gesloten geweest, en naar mate de maatregelen rondom Corona versoepelden is de bedrijfsvoering zo goed als dat binnen de mogelijkheden paste opgepakt. Helaas werd ook de binnensport wederom beperkt tegen het einde van het jaar. Hierdoor vallen de inkomsten tegen en is er sprake van lage bezettingspercentages.
De PNH hal wordt meer gebruikt door het Mendel-College en de basketbalvereniging Tripple Threat. Beide partijen hebben in samenwerking met elkaar een nieuw leer-concept ontwikkeld waarvoor de PNH-hal als geschikte locatie is ingericht. De tijdelijke sporthal naast het Schoter College is in gebruik genomen. Deze locatie is tijdelijk tot dat de nieuwe sporthal naast het college, en ter vervanging van de Beijnishal eind 2021 gereed is.
-2-
SRO Kennemerland B.V. concept
Buitensport De afdeling buitensport heeft naar verhouding het minste geleden onder de cororna maatregelen, aangezien de buitensport, op een kleine periode na, steeds in meer of mindere mate kon doorgaan. Het onderhoud van de accommodaties is door gegaan, ook velden die niet bespeeld worden, moeten worden onderhouden. De accommodaties in Haarlem zijn openbaar en werden zo gedurende de lockdown veelvuldig gebruikt. SRO spant zich met Sport Support in om er voor te zorgen dat de velden optimaal worden gebruikt. Als gevolg van de lockdown en maatregels omtrent corona, zit een klein aantal verenigingen in zwaar weer. Zij lopen een betalingsachterstand op of kiezen er voor om de huur van bepaalde velden op te zeggen. Het anders exploiteren van deze velden is een risico voor SRO. Naast het klanttevredenheidsonderzoek zijn de jaargesprekken met de verenigingen voortgezet. Dat blijkt een goede manier om met elkaar te kijken wat de verwachtingen zijn en of die nageleefd kunnen worden. Vastgoed In 2020 zijn in opdracht van de gemeente Haarlem meerdere investeringsprojecten uitgevoerd op de Haarlemse sportparken. Ook is uitvoering gegeven aan de zorgplicht die er voor moet zorgen dat de milieuschade als gevolg van het gebruik van kunstgras voetbalvelden tot een minimum beperkt blijft. Dat gebeurt onder andere door het plaatsen van kantplanken en schoonlooproosters.
De cijfers Bezoekersaantallen per locatie
Boerhaavebad Planeet Houtvaart Totaal
Bezoekersaantallen zwembaden per groep
recreatief doelgroepen schoolzwemmen verenigingen Totaal
2018 191.569 205.643 75.797 473.009
2019 41% 43% 16% 100%
2018 189.212 112.165 31.590 140.042 473.009
212.211 201.138 58.092 471.441
2020 45% 43% 12% 100%
2019 40% 24% 7% 30% 100%
-3-
193.772 114.380 28.182 135.107 471.441
93.844 127.530 17.077 238.451
39% 53% 7% 100%
2020 41% 24% 6% 29% 100%
79.814 72.949 12.614 73.074 238.451
33% 31% 5% 31% 100%
SRO Kennemerland B.V. concept
Bezettingspercentages binnensportaccommodaties
2018
2019
2020
Beijneshal Kennemer sportcenter Spaarnehal PNH Hal Planetenlaan Gymnastieklokalen
57% 70% 62% 23%
57% 71% 60% 22%
30%
36%
36% 45% 40% 23% 17% 25%
De bezetting van de Beijneshal is exclusief de opvang gerealiseerd voor daklozen.
Ontwikkeling bedrijfsresultaat Het bedrijfsresultaat van SRO Kennemerland B.V. bedraagt in 2020 € 405 (2019 € 108) na vennootschapsbelasting. Het bedrijfsresultaat heeft in 2020 onder sterke invloed gestaan van de gevolgen van het Corona virus. Door middel van Rijksregelingen als de Tegemoetkoming Verhuurders Sportaccommodaties en de SPUK IJZ heeft het bedrijfsresultaat zich positief ontwikkeld. Onderstaand overzicht geeft aan wat de invloed van de Rijksregelingen zijn geweest op het resultaat.
Vooruitzichten De vennootschap heeft in het boekjaar 2020 te kampen gehad met de gevolgen van het corona virus. Ook in 2021 wordt er rekening gehouden dat de bestrijding van het virus gevolgen heeft voor de openstelling en daarmee op de aantallen bezoekers. Gedurende de openstellingsbeperkingen worden er geen inkomsten gegenereerd uit (een deel van) de activiteiten van de vennootschap. De directie heeft deze situatie onderkend en heeft maatregelen genomen om deze situatie het hoofd te bieden. Daarnaast heeft de directie een beroep gedaan op de toegezegde steunmaatregelen als de TVS en de zwembadregeling.
-4-
SRO Kennemerland B.V. concept Daarnaast zijn afspraken gemaakt met de gemeenten over het voortzetten van de facturering van de dienstverleningsvergoedingen, het tijdelijk uitstellen van de betaling van de huurverplichtingen en gekeken naar additionele kostenbesparingen alsmede het uitstellen van investeringen. Door al deze maatregelen is de financiële impact op de liquiditeit van de vennootschap het afgelopen jaar beperkt gebleven. Door het continueren van de steunmaatregelen vanuit de Rijksoverheid is de verwachting dat komend jaar de financiële impact op de liquiditeiten beperkt zal zijn. Op het moment van het opmaken van deze jaarrekening is er, naar alle bekende feiten en omstandigheden in ogenschouw nemend, geen sprake van een ernstige onzekerheid van de continuïteit van onze organisatie. Op basis van de huidige omstandigheden, de liquiditeitspositie en de getroffen overheidsmaatregelen is er op dit moment geen reden om aan de positieve continuïteitsveronderstelling te twijfelen. In 2021 zullen de gesprekken over de uitbreiding van onze dienstverlening een vervolg krijgen.
Amersfoort, 22 april 2021.
M. van Vilsteren-van Oostveen
M.C. Bloemsma
Directeur/bestuurder
Directeur/bestuurder
-5-
JAARREKENING Balans per 31 december 2020 Winst-en-verliesrekening over 2020 Kasstroomoverzicht 2020 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Toelichting op de balans per 31 december 2020 Toelichting op de winst-en-verliesrekening over 2020 Overige toelichtingen
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
1 BALANS PER 31 DECEMBER 2020 (voor winstbestemming)
31 december 2020
31 december 2019
ACTIVA Vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa
(1) (2)
2.094 14
2.251 42 2.108
2.293
Vlottende activa Voorraden Onderhanden projecten Vorderingen Liquide middelen
(3) (4) (5)
2 109 2.389 1.330
66 3.099 12 3.830
3.177
5.938
5.470
PASSIVA Eigen vermogen
(6)
Geplaatst kapitaal Agio Overige reserves Onverdeelde winst
18 1.961 3 405
18 1.961 3 108 2.387
2.090
Voorzieningen
(7)
1.928
1.869
Kortlopende schulden
(8)
1.623
1.511
5.938
5.470
-7-
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's) 2
concept
WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2020
2020
Netto-omzet Wijzigingen in voorraden en onderhanden projecten Overige bedrijfsopbrengsten
(9) (10)
Som van de bedrijfsopbrengsten
2019
8.364 -226 8.366
10.013 -869 8.011
16.504
17.155
954 9.425 3.567 270 33 1.714
1.618 9.563 3.967 276 1.581
15.963
17.005
-136
-42
405
108
Kosten Kosten projecten Kosten exploitatie en andere externe kosten Personeelskosten Afschrijvingen materiële vaste activa Beïnvloedbare kosten Algemene Beheerskosten
(11) (12) (13) (14)
Som van de bedrijfskosten Belastingen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening
(15)
Resultaat na belastingen
-8-
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's) 3
concept
KASSTROOMOVERZICHT 2020
Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode. 2020
2019
Kasstroom uit operationele activiteiten Bedrijfsresultaat
541
150
Aanpassingen voor: Afschrijvingen Mutatie voorzieningen
270 60
276 341
Veranderingen in het werkkapitaal: Mutatie voorraden Mutatie onderhanden projecten Mutatie vorderingen Mutatie kortlopende schulden
-2 -43 710 111
101 -807 339
Kasstroom uit bedrijfsoperaties
1.647
400
Vennootschapsbelasting
-136
-42
Kasstroom uit operationele activiteiten
1.511
358
Kasstroom uit investeringsactiviteiten Investeringen in materiële vaste activa Desinvesteringen materiële vaste activa
-119 5
Kasstroom uit investeringsactiviteiten
-185 -114
-185
Kasstroom uit financieringsactiviteiten Afname overige vorderingen Betaalbaar gesteld dividend
29 -108
Kasstroom uit financieringsactiviteiten Netto kasstroom
-9-
29 -206 -79
-177
1.318
-4
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's) 4
concept
GRONDSLAGEN VOOR WAARDERING EN RESULTAATBEPALING
ALGEMEEN
Oprichting en activiteiten SRO Kennemerland B.V. (geregistreerd onder KvK-nummer 32129705), statutair gevestigd te Amersfoort, heeft tot doel het verrichten van werkzaamheden, verlenen van diensten en adviezen, beheren en exploiteren van voorzieningen voor sport, onderwijs en welzijn. De vennootschap is opgericht op 2 januari 2008 en beheert en exploiteert voorzieningen in de Gemeente Haarlem.
Continuïteit De vennootschap heeft in het boekjaar 2020 te kampen gehad met de gevolgen van het corona virus. Ook in 2021 wordt er rekening gehouden dat de bestrijding van het virus gevolgen heeft voor de openstelling en daarmee op de aantallen bezoekers. Gedurende de openstellingsbeperkingen worden er geen inkomsten gegenereerd uit een deel van de activiteiten van de vennootschap. De directie heeft deze situatie onderkend en heeft maatregelen genomen om deze situatie het hoofd te bieden. Daarnaast heeft de directie een beroep gedaan op de toegezegde steunmaatregelen als NOW, TVS en de zwembadregeling. Daarnaast zijn afspraken gemaakt met de gemeenten over het voortzetten van de facturering van de dienstverleningsvergoedingen, het tijdelijk uitstellen van de betaling van de huurverplichtingen en gekeken naar additionele kostenbesparingen alsmede het uitstellen van investeringen. Door al deze maatregelen is de financiële impact op de liquiditeit van de vennootschap het afgelopen jaar beperkt gebleven en is de verwachting dat dit voor komend jaar ook het geval zal zijn. Op het moment van het opmaken van deze jaarrekening is er, naar alle bekende feiten en omstandigheden in ogenschouw nemend, geen sprake van een ernstige onzekerheid van de continuïteit van onze organisatie.
Op basis van de huidige omstandigheden, de liquiditeitspositie en de getroffen overheidsmaatregelen is er op dit moment geen reden om aan de positieve continuïteitsveronderstelling te twijfelen.
Vestigingsadres, rechtsvorm en inschrijfnummer handelsregister SRO Kennemerland B.V. is feitelijk en statutair gevestigd op Soesterweg 556 ingeschreven bij het handelsregister onder nummer 32129705.
te Amersfoort en is
Groepsverhoudingen SRO Kennemerland B.V. is een 100% dochteronderneming van NV Sport, Recreatie en Onderwijsvoorzieningen (SRO) te Amersfoort, hierna te noemen NV SRO. De financiële gegevens van SRO Kennemerland B.V.zijn opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening van NV SRO. ALGEMENE GRONDSLAGEN VOOR DE OPSTELLING VAN DE JAARREKENING De jaarrekening is opgesteld volgens de bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW en de in Nederland algemeen aanvaarde grondslagen voor financiële verslaggeving.
- 10 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
De jaarrekening is opgemaakt op basis van historische kostprijs. De waardering van activa en passiva geschiedt, voor zover niet anders is vermeld, tegen nominale waarde. Winsten worden toegerekend aan de periode waarin ze zijn gerealiseerd. Verliezen worden verantwoord in het jaar waarin ze voorzienbaar zijn.
Vergelijkende cijfers De vergelijkende cijfers zijn daar waar nodig aangepast voor vergelijkingsdoeleinden.
Pensioenen Pensioenverplichtingen De gehanteerde pensioenregelingen van de vennootschap en haar geconsolideerde maatschappijen zijn toegezegde pensioenregelingen die zijn ondergebracht bij een bedrijfstakpensioenfonds. De pensioenlasten en -verplichtingen worden gewaardeerd volgens de 'verplichting aan de pensioen uitvoerder benadering'. In deze benadering wordt de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie als last in de winst-enverliesrekening verantwoord. Onder een toegezegde pensioenregeling wordt verstaan een regeling waarbij aan de werknemers een pensioen wordt toegezegd, waarvan de hoogte afhankelijk is van leeftijd, salaris en dienstjaren. Op deze pensioenregeling zijn de bepalingen van de Nederlandse Pensioenwet van toepassing en worden op verplichte of contractuele basis premies betaald door de instelling. De pensioenregeling bij het ABP / Pensioenfonds Recreatie is een middelloonregeling. Aan de hand van de uitvoeringsovereenkomst wordt beoordeeld of en zo ja welke verplichtingen naast de betaling van de jaarlijkse aan de pensioenuitvoerder verschuldigde premie op balansdatum bestaan. De premies worden verantwoord als personeelskosten zodra deze verschuldigd zijn. Vooruitbetaalde premies worden opgenomen als overlopende activa indien dit tot een terug storting leidt of tot een vermindering van toekomstige betalingen.
Nog niet betaalde premies worden als verplichting op de balans opgenomen. De kosten voor indexaties zijn verdisconteerd in de jaarlijkse premie. Ultimo 2020 waren er voor de groep geen pensioenvorderingen en geen verplichtingen naast de betaling van de jaarlijkse aan de pensioenuitvoerder verschuldigde premie. ABP probeert ieder jaar de pensioenen te verhogen met de gemiddelde stijging van de prijzen. Wanneer de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110% vindt er geen indexatie plaats. De beleidsdekkingsgraad van Stichting Bedrijfspensioenfonds ABP per 31 december 2020 is 87,6%. Zolang de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110% worden de pensioenen van de werknemers niet geïndexeerd, tussen de 110 - 125% vindt een gedeeltelijke indexering van de pensioenen plaats. Vanaf een beleidsdekkingsgraad van 125% is volledige indexatie mogelijk (en vindt eventueel een na-indexatie plaats).
Oordelen en schattingen Om de grondslagen en regels voor het opstellen van de jaarrekening te kunnen toepassen, is het nodig dat het bestuur van SRO Kennemerland B.V. zich over verschillende zaken een oordeel vormt en dat het bestuur schattingen maakt die essentieel kunnen zijn voor de in de jaarrekening opgenomen bedragen. Indien het voor het geven van het in artikel 2:362 lid 1 BW vereiste inzicht noodzakelijk is, is de aard van deze oordelen en schattingen inclusief de bijbehorende veronderstellingen opgenomen bij de toelichting op de betreffende jaarrekeningposten. De coronacrisis heeft geen impact gehad op de schattingen zoals deze verwerkt zijn in deze jaarrekening.
- 11 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
Financiële instrumenten Financiële instrumenten, die op grond van de economische realiteit worden aangemerkt als eigen vermogensinstrumenten, worden gepresenteerd onder het eigen vermogen. Uitkeringen aan houders van deze instrumenten worden in mindering van het eigen vermogen gebracht als onderdeel van de winstverdeling. Financiële instrumenten, die op grond van de economische realiteit worden aangemerkt als een financiële verplichting, worden gepresenteerd onder de schulden. Rente, dividenden, baten en lasten met betrekking tot deze financiële instrumenten worden in de winst-en-verliesrekening verantwoord als kosten of opbrengsten. GRONDSLAGEN VOOR DE WAARDERING VAN ACTIVA EN PASSIVA
Materiële vaste activa De materiële vaste activa in eigen gebruik worden gewaardeerd tegen de kostprijs (verkrijgingsprijs of vervaardigingsprijs) verminderd met de cumulatieve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De afschrijving is lineair en gebaseerd op de verwachte gebruiksduur rekening houdend met de restwaarde. In de waardering zijn geen herstelkosten begrepen. Subsidies op investeringen worden in mindering gebracht op de verkrijgings- of vervaardigingsprijs van de activa waarop de subsidies betrekking hebben. Voor de toekomstige kosten van groot onderhoud aan de bedrijfsgebouwen is een voorziening voor groot onderhoud gevormd. De toevoeging aan de voorziening wordt bepaald op basis van het geschatte bedrag van het onderhoud en de periode die telkens tussen de werkzaamheden van groot onderhoud verloopt.
Financiële vaste activa De vorderingen op en leningen aan deelnemingen alsmede de overige vorderingen worden bij eerste verwerking opgenomen tegen de reële waarde en vervolgens gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs, welke gelijk zijn aan de nominale waarde, onder aftrek van noodzakelijk geachte voorzieningen. Verstrekte leningen en overige vorderingen zijn primaire financiële activa met vaste of bepaalbare betalingen die niet op een actieve markt zijn genoteerd. Deze leningen en vorderingen worden na de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde en vervolgens tegen de geamortiseerde kostprijs volgens de effectieve rente methode.
Voorraden Voorraden grond- en hulpstoffen, gereed product en handelsgoederen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of vervaardigingsprijs dan wel de lagere opbrengstwaarde.
- 12 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
Onderhanden projecten De onderhanden projecten in opdracht van derden worden gewaardeerd tegen de gerealiseerde projectkosten vermeerderd met de winst die aan dat deel van het project waarvoor prestaties zijn verricht is toe te rekenen ('percentage of completion'- methode), indien deze winst op verantwoorde wijze bepaald kan worden en verminderd met verwerkte verliezen en gedeclareerde termijnen. Als de winst niet op betrouwbare wijze kan worden bepaald, wordt de winst geheel verantwoord in het boekjaar waarin het project wordt opgeleverd respectievelijk voltooid ('percentage of completion with zero profit'- methode). De projectkosten omvatten de direct op het project betrekking hebbende kosten. De mate waarin de prestaties zijn verricht is bepaald op basis van de tot de balansdatum gemaakte projectkosten in verhouding tot de geschatte totale projectkosten. Onderhanden projecten waarvan het saldo een debetstand vertoont, worden gepresenteerd onder de vlottende activa. Onderhanden projecten waarvan het saldo een creditstand vertoont, worden gepresenteerd onder de kortlopende schulden.
Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden bij de eerste verwerking gewaardeerd op basis van reële waarde en vervolgens tegen geamortiseerde kostprijs, voor zover nodig onder aftrek van een voorziening voor mogelijke oninbaarheid.
Liquide middelen De liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde en er zijn geen vreemde valuta aanwezig.
Voorzieningen Een voorziening wordt gevormd voor verplichtingen waarvan het waarschijnlijk is dat zij zullen moeten worden afgewikkeld en waarvan de omvang redelijkerwijs is te schatten. De omvang van de voorziening wordt bepaald door de beste schatting van de bedragen die noodzakelijk zijn om de desbetreffende verplichtingen en verliezen per balansdatum af te wikkelen. Voorzieningen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Overige voorzieningen Groot onderhoud gebouwen De voorzieningen voor groot onderhoud zijn opgenomen op basis van conditie gestuurd onderhoud volgens de NEN 2767. Om de fluctuerende uitgaven te egaliseren wordt jaarlijks een vast bedrag toegevoegd aan de voorziening. De jaarlijkse uitgaven voor het verrichtte groot onderhoud worden onttrokken aan de voorziening.
Kortlopende schulden Kortlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen geamortiseerde kostprijs. Daar waar geen sprake is van (dis)agio en transactiekosten is de geamortiseerde kostprijs gelijk aan de nominale waarde.
- 13 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
GRONDSLAGEN VOOR RESULTAATBEPALING
Resultaatbepaling Het resultaat wordt bepaald als het verschil tussen de netto-omzet en de kosten en andere lasten van het verslagjaar met inachtneming van de hiervoor vermelde waarderingsgrondslagen. Winsten zijn verantwoord in het jaar waarin de goederen zijn geleverd c.q. de diensten zijn verricht. Verliezen welke hun oorsprong vinden in het boekjaar zijn in aanmerking genomen zodra deze voorzienbaar zijn.
Netto-omzet Algemeen Onder netto omzet wordt verstaan de opbrengst uit levering van goederen en diensten onder aftrek van kortingen en dergelijke en van over de omzet geheven belastingen. Verkoop van goederen Opbrengst uit verkoop van goederen wordt in de winst-en-verliesrekening verwerkt als alle belangrijke rechten op economische voordelen alsmede alle belangrijke risico's met betrekking tot de goederen die zijn overgedragen aan de koper, mits het bedrag van de opbrengst op betrouwbare wijze kan worden bepaald en ontvangst van de opbrengst waarschijnlijk is. Verlenen van diensten Indien het resultaat van een transactie aangaande het verlenen van een dienst betrouwbaar kan worden geschat en ontvangst van de opbrengst waarschijnlijk is, wordt de opbrengst met betrekking tot die dienst verwerkt naar rato van de verrichte prestaties.
- 14 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
Kosten algemeen De kosten worden bepaald met inachtneming van de hiervoor reeds vermelde grondslagen voor waardering en toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. (Voorzienbare) verplichtingen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het boekjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden en overigens wordt voldaan aan de voorwaarden voor het opnemen van voorzieningen.
Afschrijvingen De afschrijvingen geschieden tijdsevenredig op basis van de verwachte economische levensduur. Software wordt in het jaar van aanschaf ten laste van het resultaat gebracht. Boekwinsten en -verliezen uit de incidentele verkoop van materiële vaste activa zijn begrepen onder de afschrijvingen.
Belastingen De vennootschapsbelasting wordt berekend tegen het geldende tarief over het resultaat van het boekjaar, waarbij rekening wordt gehouden met permanente verschillen tussen de winstberekening volgens de jaarrekening en de fiscale winstberekening en waarbij actieve belastinglatenties (indien van GRONDSLAGEN VOOR DE OPSTELLING VAN HET KASSTROOMOVERZICHT Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode.
- 15 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's) 5
concept
TOELICHTING OP DE BALANS PER 31 DECEMBER 2020
ACTIVA
VASTE ACTIVA 31-12-2020
31-12-2019
1. Materiële vaste activa Bedrijfsgebouwen en -terreinen Andere vaste bedrijfsmiddelen
622 1.473
632 1.619
2.095
2.251
BedrijfsAndere vaste gebouwen en bedrijfs-terreinen middelen
Boekwaarde per 1 januari 2020 Aanschaffingswaarde Cumulatieve afschrijvingen en waardeverminderingen
Mutaties Investeringen Desinvesteringen Afschrijvingen
Boekwaarde per 31 december 2020 Aanschaffingswaarde Cumulatieve afschrijvingen en waardeverminderingen
Totaal
670 -38
4.423 -2.804
5.093 -2.842
632
1.619
2.251
-10
118 -5 -259
118 -5 -269
-10
-146
-156
670 -48
4.537 -3.064
5.207 -3.112
622
1.473
2.095
Onder de investeringen zijn opgenomen de investeringen in vaste bedrijfsmiddelen (oa zonnestroominstallatie), sport- en spel materiaal en (duurzaamheids)investeringen aan een binnensport accommodatie. Afschrijvingspercentages % Bedrijfsgebouwen en -terreinen
3,33 - 16 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
Andere vaste bedrijfsmiddelen
4,65-20,00
Op bedrijfsterreinen wordt niet afgeschreven. 31-12-2020
31-12-2019
2. Financiële vaste activa Overige vorderingen
14
2020
42
2019
Latente belastingvorderingen Stand per 1 januari Mutatie boekjaar
42 -28
71 -29
Stand per 31 december
14
42
3. Onderhanden projecten Onder deze post zijn opgenomen de projecten in opdracht van derden. De projecten waarvan de gefactureerde termijnen de waarde van het verrichte werk overtreffen zijn opgenomen onder de kortlopende schulden. 31-12-2020
Projectkosten Gedeclareerde termijnen Projectvoorzieningen
Projecten in uitvoering waarvan de geactiveerde kosten hoger zijn dan de gedeclareerde termijnen Projecten in uitvoering waarvan de gedeclareerde termijnen hoger zijn dan de geactiveerde kosten
- 17 -
31-12-2019
1.705 -2.086 -143
2.459 -2.771 -9
-524
-321
109
66
-633
-387
-524
-321
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
De winst van de onderhanden projecten is volgens de 'percentage of completion methode' verantwoord. Voor het bepalen van het percentage gereedheid is uitgegaan van de gerealiseerde kosten. De daling van de kosten en de termijnen komt door een lager incidenteel project volume.
4. Vorderingen 31-12-2020
31-12-2019
Een specificatie van de vorderingen volgt hieronder: Handelsdebiteuren Vorderingen op groepsmaatschappijen Vorderingen op aandeelhouder Gemeente Haarlem Overlopende activa
144 136 1.870 239
187 1.407 1.481 24
2.389
3.099
203 -59
307 -120
144
187
Handelsdebiteuren Debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren
Vorderingen op groepsmaatschappijen De vorderingen op groepsmaatschappijen betreft de onderlinge rekening courant verhoudingen. 5. Liquide middelen De liquide middelen zijn vrij opneembaar. De stijging van de liquide middelen komt voort uit het herschikken op concern niveau van de liquiditeiten.
- 18 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
6. Eigen vermogen Geplaatst kapitaal
Overige reserves
Agio
Onverdeelde winst
Totaal
Stand per 1 januari 2020 Onverdeeld resultaat boekjaar Verdeeld resultaat voorgaand boekjaar Betaalbaar gesteld dividend
18 -
1.961 -
3 -
108 405
2.090 405
-
-
108 -108
-108 -
-108
Stand per 31 december 2020
18
1.961
3
405
2.387
Aan de aandeelhouders wordt voorgesteld om de winst over 2020 ad € 405 te reserveren. In afwachting van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst.
31-12-2020
31-12-2019
Geplaatst kapitaal Geplaatst en volgestort zijn 18.000 gewone aandelen nominaal € 1,00
18
2020
18
2019
Overige reserves Stand per 1 januari Resultaatbestemming voorgaand boekjaar Betaalbaar gesteld dividend Stand per 31 december
- 19 -
3 108 -108
3 206 -206
3
3
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
7. Voorzieningen
Overige voorzieningen
Stand per 1 januari 2020
Personeelsregelingen Groot onderhoud gebouwen
Stand per 31 december Onttrekking 2020
Dotatie
9 1.860
1.680
-1 -1.619
8 1.920
1.869
1.680
-1.620
1.928
31-12-2020
31-12-2019
8. Kortlopende schulden Onderhanden projecten Vooruitontvangen bedragen Crediteuren Vennootschapsbelasting Overige belastingen en premies sociale verzekeringen Schulden terzake van pensioenen Overige schulden en overlopende passiva
633 179 214 107 38 452
387 142 403 13 177 34 356
1.623
1.512
294 158
213 143
452
356
Overige schulden en overlopende passiva Vakantiegeld en -dagen Overlopende passiva
- 20 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
NIET IN DE BALANS OPGENOMEN VERPLICHTINGEN EN ACTIVA Voorwaardelijke verplichtingen Fiscale eenheid De vennootschap maakt deel uit van de fiscale eenheid voor de vennootschapsbelasting en omzetbelasting van NV SRO; op grond daarvan is de vennootschap hoofdelijk aansprakelijk voor de belastingschuld van de fiscale eenheid als geheel. De fiscale eenheid bestaat uit: SRO Bunschoten B.V. te Amersfoort SRO Leusden B.V. te Amersfoort SRO Services B.V. te Amersfoort SRO Vastgoed B.V. te Amersfoort SRO Amersfoort B.V. te Amersfoort SRO Kennemerland B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort maakt alleen deel uit van de fiscale eenheid voor de omzetbelasting.
Zwembad regeling In het kader van de huidige corona crisis zijn er door het ministerie van VWS diverse financiële regelingen in het leven geroepen om de sport sector te ondersteunen. Er zijn sector specifieke steun maatregelen om de sport sector te ondersteunen. Zo kunnen gemeenten een specifieke uitkering aanvragen voor de exploitanten van ijsbanen en zwembaden (SPUK IJZ) over het jaar 2020. Deze regeling is door het ministerie gemaximeerd voor 2020 op € 100 miljoen. Afhankelijk van de hoogte van de totale aanvragen vindt er mogelijk een uitkering plaats van een deel van de aanvraag. In de huidige jaarrekening is rekening gehouden met de toekenning van deze SPUK uitkering tot de hoogte van € 393.
Overige Rijksregelingen in het kader van de Corona crisis Er is binnen SRO gebruik gemaakt van diverse rijksregelingen als gevolg van de Corona crisis. Zo is er gebruik gemaakt van de Tegemoetkoming Verhuurders Sportaccommodaties (TVS). Van de TVS is gebruikt gemaakt van twee tijdvakken. Van de TVS is over de eerste periode een verantwoording ingediend bij het Ministerie van VWS, deze verantwoording is nog niet definitief vastgesteld. Van het andere tijdvak is momenteel nog geen controle protocollen beschikbaar en kan er geen verantwoordingen worden opgesteld. In de jaarrekening zijn de te verwachte bijdragen verantwoord. De volgende bedragen zijn verantwoord: TVS tijdvak 1 € 328 TVS tijdvak 2 € 361
- 21 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
Meerjarige financiële verplichtingen Huurverplichtingen onroerende zaken SRO Kennemerland heeft met de gemeente Haarlem een huurovereenkomst afgesloten van circa € 5.700.000 per jaar.
- 22 -
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's) 6
concept
TOELICHTING OP DE WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2020
9. Netto-omzet Onder de netto omzet worden verantwoord: de huur- en pachtopbrengsten, opbrengsten zwemactiviteiten, de in het boekjaar gemaakte kosten van projecten en deel van de winst, en overige inkomsten. De nettoomzet is in 2020 ten opzichte van 2019 met 16,5% gedaald.
10. Overige bedrijfsopbrengsten De ontvangen exploitatiebijdragen van de gemeente Haarlem worden hier verantwoord. 11. Kosten exploitatie en andere externe kosten Hier worden de kosten verantwoord van de uitbestede werkzaamheden zoals: huren, energie, inkoop materialen, verzekeringen, belastingen en heffingen. 2020
2019
12. Personeelskosten Lonen en salarissen Sociale lasten Pensioenlasten Overige personeelskosten
2.587 247 344 389
2.449 244 319 955
3.567
3.967
Bezoldiging van (voormalige) bestuurders en commissarissen In het verslagjaar werden geen vergoedingen toegekend aan bestuurders en aan commissarissen. Gedurende het verslagjaar zijn geen voorschotten en kredieten verstrekt, noch zijn enige verplichtingen aangegaan. Personeelsleden Gedurende het jaar 2020 waren 58,73 werknemers in dienst op basis van een volledig dienstverband (2019: 55,18). Afschrijvingen 13. Afschrijvingen materiële vaste activa Bedrijfsgebouwen en -terreinen Andere vaste bedrijfsmiddelen
- 23 -
10 260
10 266
270
276
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's)
concept
14. Algemene Beheerskosten Door SRO Kennemerland B.V. wordt gebruik gemaakt van de ondersteunende diensten van de NV SRO. De hiermee samenhangende kosten worden door de NV SRO aan de vennootschap doorberekend. 2020
2019
15. Belastingen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening Vennootschapsbelasting Mutatie actieve belastinglatentie
- 24 -
-107 -29
-13 -29
-136
-42
SRO Kennemerland B.V. (in duizenden euro's) 7
concept
OVERIGE TOELICHTING
- 25 -
OVERIGE GEGEVENS
SRO Kennemerland B.V. concept OVERIGE GEGEVENS 1
Statutaire regeling winstbestemming
De winstbestemming vindt plaats overeenkomstig artikel 20 van de statuten. Daarin wordt bepaald dat de winst, zoals die blijkt uit de vastgestelde winst-en-verliesrekening, geheel ter beschikking staat van de aandeelhouders. 2
Bestemming van het resultaat over het boekjaar 2019
De jaarrekening 2019 is vastgesteld in de algemene vergadering gehouden op 20 mei 2020. De algemene vergadering heeft de bestemming van het resultaat vastgesteld conform het daartoe gedane voorstel.
3
Voorstel bestemming resultaat 2020
Aan de aandeelhouders wordt voorgesteld om de winst over 2020 ad € 405 te reserveren. In afwachting van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst.
- 27 -