20200306611 2. Bijlage 1 Zienswijze Conceptbegroting 2021 van de Gemeenschappelijke Regeling (GR) Schoolverzuim en Voortijdig Schoolverlaten (VSV) RMC- regio Zuid-Kennemerland en IJmond
Tekst van het document
Begroting 2021 en Meerjarenbegroting tot 2024 Gemeenschappelijke Regeling Schoolverzuim en Voortijdig Schoolverlaten (VSV) regio “West-Kennemerland”
Inhoudsopgave Voorwoord 1 Conceptbegroting 2021 en Meerjarenbegroting tot 2024 2 Toelichting op de conceptbegroting 2.1 Indexering 2.2 Bijdragen gemeenten 2.2 Uittreding Haarlemmerliede en Spaarnwoude 2.4 Toelichting per perceel Perceel 1: CAReL Perceel 2: Leerplicht en Kwalificatieplicht Perceel 3: RMC
3 5 7 7 7 7 7 7 8 8
Pagina | 2
Voorwoord Uitgangspunten Voor u ligt de begroting 2021 en de meerjarenbegroting tot 2024 van de Gemeenschappelijke Regeling Schoolverzuim en Voortijdig Schoolverlaten (VSV) regio “West-Kennemerland”. Het bieden van kansen aan jongeren is een belangrijk doel van het onderwijsbeleid in onze regio. Elke jongere moet de kans krijgen zijn of haar dromen waar te maken. Een diploma is geen garantie dat dit lukt maar maakt de kans daarop wel groter. Opnieuw zijn in het afgelopen jaar veel jongeren die tussen wal en schip dreigden te vallen, door gezamenlijke inspanningen van onderwijs en gemeenten op een passende onderwijsplek geplaatst. Het voorkomen van schoolverzuim, thuiszitten en het bestrijden van voortijdig schoolverlaten onder jongeren blijft daarom een speerpunt van beleid in onze regio. Om de aanpak leerplicht en RMC en de bestrijding van voortijdig schoolverlaten voor de periode 2019-2022 nader te bepalen is een Meerjarenbeleidsplan opgesteld, de Vervolgaanpak Voortijdige Schooluitval van jongeren 2019 t/m 2022, waarin de visie en de ambities voor de regio worden vastgelegd. Het beleid, inclusief het beleid omtrent jongeren in kwetsbare posities (jikp) is geactualiseerd. Daarnaast geldt de in 2017 in werking getreden samenwerkingsovereenkomst ”VSV aanpak 2017-2021 RMC regio 25/”WestKennemerland””.
Hierbij zijn de VSV-maatregelen met het ministerie van OCW en de schoolbesturen vastgelegd en is gestreefd naar realisatie van een meer samenhangende aanpak voor de doelgroep risicojongeren in het onderwijs, inclusief de doelgroep jongeren in kwetsbare posities. Voor de periode tot 2021 is de door de regio en de schoolbesturen gehonoreerde VSV-aanvraag , die ook betrekking heeft op de aanpak van jongeren in kwetsbare posities en jongeren die al langer geen startkwalificatie hebben (oud-VSV‘ers), verwerkt in de begroting. Beleidsspeerpunten 2019-2022 Aandachtspunten in de uitvoering van het beleid zijn het verzuim, de thuiszittersaanpak en de bestrijding van voortijdig schoolverlaten, zoals beschreven in het meerjarenbeleidsplan Vervolgaanpak Voortijdige Schooluitval van jongeren 2019 t/m 2022: ✓ De behoeften en mogelijkheden van de jongere staan centraal ✓ Verdere afstemming en intensieve samenwerking met Primair onderwijs, Voortgezet onderwijs, de Samenwerkingsverbanden Primair en Voortgezet onderwijs in de regio en het Middelbaar Beroepsonderwijs in en buiten de RMC -regio ✓ Intensieve samenwerking met de terreinen van jeugdhulp, arbeidsbemiddeling, dagbesteding en veiligheid in alle gemeenten voortzetten ✓ Voortzetting van de geïntensiveerde verzuimaanpak met de scholen ✓ Voortzetting van de thuiszittersaanpak, mede op basis van nadere landelijke regelgeving en het
landelijk Thuiszitterspact ✓ Voortzetting van de VSV-aanpak en gerichte intensivering van extra maatregelen 2017-2021 , in het bijzonder maatwerktrajecten voor jongeren in kwetsbare posities en uitbreiding naar de doelgroep oud-vsv-ers; ✓ Voortzetting van uitstroomtafels ten behoeve van jongeren in kwetsbare posities om gezamenlijk passende vervolgtrajecten te kunnen inzetten; ✓ Verdere afstemming van (inter-)regionaal onderwijs- en arbeidsmarktbeleid, met name voor jongeren in kwetsbare posities en oud-vsv-ers;
Pagina | 3
Leerplein Sinds 1 januari 2014 is het regionale bureau leerplicht en RMC, het Leerplein, de uitvoerder van beleid omtrent verzuim en voortijdig schoolverlaten. Uiteraard doen de leerplichtambtenaren en RMC trajectbegeleiders die bij het Leerplein werkzaam zijn dat niet allen. Zij werken nauw samen met scholen en andere ketenpartners, zoals justitie, hulpverlening, arbeidsmarkt en andere partners in het sociaal domein.
Pagina | 4
Pagina | 5
1.
Conceptbegroting 2021 en meerjarenbegroting tot 2024
Pagina | 6
Perceel
Onderdeel
Perceel 1 CAReL
Baten/ Lasten
Categorieën
Gemeente Beverwijk Gemeente Bloemendaal Gemeente Haarlem Afkoopsom H’liede en Spaarnwoude Gemeente Heemskerk Baten Gemeente Heemstede Gemeente Velsen Gemeente Zandvoort Rijksuitkering RMC Totaal Baten Personeelskosten Personeelskosten 20% overhead en Lasten uitvoering Projecten, bijeenkomsten, communicatie Software en onderhoud Totaal Lasten
Totaal Perceel 1
Perceel 2 Leerplicht/Kwalificati eplicht
Gemeente Bloemendaal Gemeente Haarlem Afkoopsom H’liede en Spaarnwoude Baten Gemeente Heemstede Gemeente Zandvoort Rijksuitkering Kwalificatieplicht Totaal Baten Gemeente Beverwijk Gemeente Heemskerk Gemeente Velsen Lasten Personeelskosten Personeelskosten 20% overhead en uitvoering bijeenkomsten, communicatie Projecten, Totaal Lasten
Totaal Perceel 2 Participatiewet Rijksuitkering RMC Totaal Baten Personeelskosten Uitvoering Personeelskosten 20% overhead en RMC uitvoering Projecten, bijeenkomsten, communicatie Taakstelling P-kosten RMC Totaal Lasten Decentralisatie-uitkering VSV Baten Totaal Baten Personeelskosten Projecten Personeelskosten 20% overhead en DU VSV Lasten uitvoering Projecten DU VSV Totaal Lasten Rijksuitkering Programmagelden VSV 2017Baten 2021 Totaal Baten Programm Personeelskosten agelden VSV 2017Personeelskosten 20% overhead en Lasten 2021 uitvoering Projecten Programmagelden VSV 2017-2021 Totaal Lasten Gemeente Beverwijk Perspectief Baten Gemeente Bloemendaal Baten
Perceel 3
Begroot Begroot Begroot 2021 2022 2023 -23.660 -24.343 -25.045 -15.827 -16.283 -16.753 -91.152 -93.782 -96.489 -3.261 -3.355 -3.452 -22.112 -22.750 -23.407 -16.527 -17.004 -17.494 -40.314 -41.477 -42.674 -8.386 -8.628 -8.877 -73.746 -75.874 -78.064 -294.984 -303.496 -312.256 205.672 211.842 218.198 41.134 42.368 43.640
Begroot 2024 -26.154 -17.495 -100.760 -24.443 -18.269 -44.563 -9.270 -80.318 -321.271 224.744 44.949
48.177 294.984 0 -69.783 -384.870 -13.990 -73.333 -34.448 -330.494
49.285 303.496 0 -72.696 -400.937 -14.575 -76.395 -35.886 -330.494
50.419 51.578 312.256 321.271 0 0 -76.664 -80.654 -422.818 -444.826 -7.385 -80.564 -84.757 -37.844 -39.814 -330.494 -330.494
-906.918 35.033 33.437 58.626 640.378 128.076 11.369 906.918 0 -50.000 -426.624 -476.624
-930.983 35.033 33.437 58.626 660.214 132.043 11.630 930.983 0 -50.000 -440.442 -490.442
-955.768 -980.545 35.033 35.033 33.437 33.437 58.626 58.626 680.645 701.065 136.129 140.213 11.898 12.171 955.768 980.545 0 0 -50.000 -50.000 -434.970 -452.278 -484.970 -502.278
419.773
438.991
458.786
83.955 32.897 -60.000 476.624 -336.723 -336.723 41.667 8.333
87.798 33.653 -70.000 490.442 -336.723 -336.723 41.667 8.333
91.757 94.510 34.427 35.219 -100.000 -100.000 484.970 502.278 -336.723 -336.723 -336.723 -336.723 41.667 41.667 8.333 8.333
472.549
286.723 286.723 286.723 286.723 336.723 336.723 336.723 336.723 -371.373 -371.373 -371.373 -371.373
200.000 40.000
200.000 40.000
200.000 40.000
200.000 40.000
131.373 371.373 -24.800 -18.600
131.373 371.373 -24.800 -18.600
131.373 371.373 -24.800 -18.600
131.373 371.373 -24.800 -18.600 Pagina | 7
Gemeente Haarlem Gemeente Heemskerk Gemeente Heemstede Gemeente Velsen Gemeente Zandvoort Totaal Baten Lasten Leerwerktrajecten Perspectief Totaal Lasten Totaal Perceel 3 Totaal
-210.800 -18.600 -24.800 -62.000 -24.800 -384.400 384.400 384.400 0 0
-210.800 -18.600 -24.800 -62.000 -24.800 -384.400 384.400 384.400 0 0
-210.800 -210.800 -18.600 -18.600 -24.800 -24.800 -62.000 -62.000 -24.800 -24.800 -384.400 -384.400 384.400 384.400 384.400 384.400 0 0 0 0
Pagina | 8
2.
Toelichting op de begroting 2021
2.1 Indexering Voor de begroting van de GR over 2021 worden dezelfde indexeringspercentages toegepast als in 2020. Hieronder volgt een overzicht van de indexeringspercentages:1 Onderdeel Personeelskosten Materieel budget (projecten, communicatie, etc.)
Indexering begroting 2021 3,0% 2,3%
Toelichting
Tenzij geplande activiteiten extra budget vereisen
2.2. Bijdragen gemeenten perceel 1 en perceel 2 De bijdragen van de deelnemende gemeenten voor perceel 1 (CAReL) en perceel 2 (leerplicht/kwalificatieplicht) worden vanaf 2019 niet meer geïndexeerd met een vast percentage. De bijdragen worden conform artikel 24 en 25 van de gemeenschappelijke regeling berekend op basis van inwoneraantallen (CAReL: inwoners 5 tot 23 jaar, Leerplicht/kwalificatieplicht: inwoners 5 tot 18 jaar). De bijdragen in de meerjarenbegroting zijn gebaseerd op de volgende inwoneraantallen per 1-1-2020 (gegevens cf. CAReL), zoals hieronder opgenomen. De bijdragen zullen jaarlijks worden bijgesteld op basis van de op dat moment beschikbare data. Gemeente Beverwijk Bloemendaal Haarlem Heemskerk Heemstede Velsen Zandvoort Totaal inwoners
t.b.v. LP/KP 5 tot 18 jaar 5728 4167 22982 5322 4379 9527 2057 54162
18 tot 23 jaar 2282 1191 7877 2164 1216 4121 782 19633
CAReL 5 tot 23 jaar 8010 5358 30859 7486 5595 13648 2839 73795
2.3. Uittreding Haarlemmerliede en Spaarnwoude De uittreding van Haarlemmerliede en Spaarnwoude gaat gepaard met frictiekosten. Om deze kosten te dekken is met de gemeente een afkoopsom afgesproken conform artikel 32, lid 6 van de GR. Deze afkoopsom zal over een periode van 5 jaar worden ingezet voor de uitvoering van de GR.
2.4 Toelichting per perceel Perceel 1 CAReL Baten De bijdragen van de regiogemeenten zijn berekend conform artikel 24 van de gemeenschappelijke regeling. De bijdragen van de gemeenten bedragen 75% van de begrote kosten. Het restant, 25% wordt conform de GR ten laste van de specifieke uitkering RMC gebracht.
1
De indexering personeelskosten wordt voor de meerjarenbegroting gesteld op 3%, de indexering materiële kosten op 2,3%. Deze percentages kunnen naar boven of naar beneden worden bijgesteld op basis van realisatie. Pagina | 9
Lasten De personeelskosten voor CAReL voor 2021 en verder zijn begroot op basis van de personele inzet in 2018 en de bijgestelde begroting 2019. De realisatiecijfers 2019 zijn geen aanleiding om de in de eerder vastgestelde meerjarenbegroting 2020-2023 aan te passen. Voor 2020 e.v. wordt per jaar rekening gehouden met een jaarlijkse stijging van 3,0% (ten opzichte van het voor 2021 begrote bedrag). Deze stijging is het gevolg van wijzigingen in de gemeentelijke cao (CAR-UWO) en sociale lasten. Voor de materiele kosten, i.c. de onderhoud van CAReL, 2021 en verder wordt begroot op basis van het bedrag 2019 plus een kostenstijging van 2,3% per jaar. Deze indexering dient o.a. de tariefstijgingen van de leverancier te dekken. Saldo Het saldo bedraagt met bovenstaande verdeling € 0,-.
Perceel 2 Leerplicht en Kwalificatieplicht Baten Zoals hierboven vermeld, worden de bijdragen van de gemeenten vanaf 2019 conform artikel 25 van de GR berekend. De specifieke uitkering RMC (onderdeel Kwalificatieplicht) wordt volledig ingezet. De resterende kosten worden toegerekend naar de deelnemende gemeenten op basis van inwoneraantallen 5 tot 18 jaar per 1 januari 2020. De berekening is bijgesteld ten opzichte van de eerder vastgestelde meerjarenbegroting 2020-2023 in verband met een (geringe) daling in de toegekende rijksuitkering RMC (onderdeel Kwalificatieplicht). Lasten De genoemde bijdragen aan de regiogemeenten zijn gelijk aan de door het Rijk beschikte bedragen voor 2020. De bijdragen voor 2021 zijn nog niet bekend, maar wijken naar verwachting niet veel af van de bijdragen 2020; daarom zijn dezelfde bedragen begroot. Deze bijdragen worden gedeclareerd op de middelen Kwalificatieplicht en zijn voor de GR neutraal. De personeelskosten zijn geïndexeerd met 3,0% ten opzichte van de begroting 2019 (na wijziging). Materieel budget is aangepast naar de begroting 2019 plus 2,3%. De realisatiecijfers 2019 zijn geen aanleiding om de in de eerder vastgestelde meerjarenbegroting 2020-2023 aan te passen. Saldo Met bovenstaande verdeling van de kosten bedraagt het saldo op perceel 2 € 0,-.
Perceel 3 RMC De begroting voor perceel 3 is opgedeeld naar de verschillende deelprojecten. Ook de reeds vastgestelde begroting is opgedeeld naar deelprojecten. Uitvoering RMC De realisatiecijfers 2019 zijn geen aanleiding om de in de eerder vastgestelde meerjarenbegroting 2020-2023 aan te passen. De overige opbrengsten bestaan uit een bijdrage uit Participatiewet. De personeelskosten bij de uitvoering van RMC stijgen harder dan de indexering van 3% omdat bij de Programmagelden VSV 20172021 en de DU VSV het bedrag dat aan personeelskosten gedeclareerd kan worden vast staat. De stijgingen in de personeelskosten voor deze twee onderdelen komen ten laste van de personeelskosten onder Uitvoering RMC. Voorzichtigheidshalve wordt gerekend met een indexering van 0% op de specifieke uitkeringen. Daardoor stijgen de kosten harder dan de baten; de reserve RMC is onvoldoende om deze stijging over de komende jaren op te vangen. Daarom is een taakstelling personeelskosten RMC opgenomen. Afspraak is dat hiervoor geen ontslagen vallen, maar dat de taakstelling met natuurlijk verloop wordt gerealiseerd.
Pagina | 10
Programmagelden VSV 2017-2021 In december 2016 is aan de RMC-regio in het kader van de programmageldenregeling VSV budget toegekend voor de nieuwe VSV periode 2017-2021. De bijdrage 2020 (deel contactgemeente) wordt ingezet voor de aanpak jongeren in kwetsbare posities (o.a. PRO/VSO), jobcoaches, de verzuimaanpak 18+ en oud-vsv. Voor de jaren 2022 en verder wordt begroot onder de aanname dat het budget gelijk blijft. Met het ministerie en onderwijspartners vindt hierover overleg plaats. Projecten DU VSV De RMC-regio heeft structureel middelen beschikbaar voor diverse VSV projecten. Van het budget wordt € 50.000,- benut voor personeelskosten binnen het RBL (trajectbegeleider bijzondere doelgroepen) en het restant wordt ingezet voor projecten (Plus VO, stageprojecten, mentorenprojecten, enz.) Perspectief, leerwerktrajecten De plaatsing van leerlingen in een leerwerktraject bij Perspectief verloopt via het Leerplein. Perspectief biedt voor maximaal 70 jongeren op jaarbasis een leerwerktraject aan waarbij het maximumbedrag per traject €6.200,- is. Het begrote bedrag op basis van een schatting van het aantal te plaatsen jongeren per gemeente is gelijk aan de primaire begroting 2019. Gemeenten betalen uiteindelijk alleen voor geplaatste jongeren; dit is moeilijk voorspelbaar. Het maximaal te besteden bedrag staat op begroting van het Leerplein onder de kop Perspectief.
Pagina | 11