CConstaterende datHaarlem
Koppel je AI →
Document · PDF

2 Bijlage Uitkomsten benchmark Huishoudelijk afval 2023 - Rapport

commissie Beheer 23 januari 2025, gemeente HaarlemBij agendapunt: Uitkomsten benchmark huishoudelijk afval 2023 (RB)2.747 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Haarlem SAMENVATTING Peiljaar 2023

Inhoud 1. Inleiding

3

2. Kernprestaties

4

3. Milieu

6

4. Kosten

13

5. Dienstverlening

14

6. Regievaardigheden

15

7. Basisgegevens

16

Datum: 11 oktober 2024 Status: definitief

De Benchmark Huishoudelijk Afval is een product van de NVRD, in samenwerking met Rijkswaterstaat en uitgevoerd door Cyclusmanagement.

Pagina 2 van 16

1. Inleiding De benchmark huishoudelijk afval is een prestatiemeting waarbij gemeenten en inzamelbedrijven aan de hand van vooraf vastgestelde indicatoren hun afval(scheidings)prestaties vergelijken. Doel van de benchmark is het inzicht in eigen functioneren en presteren te vergroten om op die manier handvatten voor verbetering te bieden.

De Benchmark kent vier prestatiegebieden: milieu, kosten, dienstverlening en vaardigheden. Per prestatiegebied zijn prestatie-indicatoren gedefinieerd. Het gemeentelijk afval- en grondstoffenbeheer beoogt over het algemeen zo veel mogelijk recycling van huishoudelijk afval tegen zo laag mogelijke beheerkosten. Het recyclepercentage en de totale beheerkosten zijn de belangrijkste prestatie-indicatoren in deze benchmark.

Vergelijkingsbasis Aan de benchmark peiljaar 2023 hebben 122 deelnemers meegedaan die in totaal 189 gemeenten vertegenwoordigen (sommige inzamelbedrijven doen voor meerdere gemeenten mee). In de benchmark worden de gemeenten en bedrijven zoveel mogelijk vergeleken op basis van dezelfde omstandigheden. Omdat het aandeel hoogbouw in een verzorgingsgebied zeer prestatiebepalend blijkt te zijn en hierop nauwelijks kan worden gestuurd, zijn de deelnemende organisaties gegroepeerd naar hoogbouwklasse. De volgende hoogbouwklasses zijn gedefinieerd: Klasse A 50 t/m 100% hoogbouw Klasse B 30 t/m 49% hoogbouw Klasse C 20 t/m 29% hoogbouw Klasse D 0 t/m 19% hoogbouw Haarlem heeft 63% hoogbouw en is ingedeeld in klasse A. In deze rapportage vindt de vergelijking plaats vanuit gemeentelijk perspectief. Dat wil zeggen dat Haarlem wordt vergeleken met vergelijkbare gemeenten (met of zonder eigen inzameldienst).

Leeswijzer Deze rapportage is een samenvatting van de benchmark. Per prestatiegebied wordt Haarlem op de belangrijkste prestatie-indicatoren vergeleken met het klasse A-gemiddelde. Voor een uitgebreide vergelijking wordt verwezen naar het bijlagerapport.

Pagina 3 van 16

2. Kernprestaties Hoe presteert Haarlem tov de benchmark? Op de vier prestatiegebieden van de benchmark is weergegeven hoe Haarlem presteert ten opzichte van de benchmark klasse A.

Milieu Haarlem

KLASSE A

Recycling (%)

41%

35%

CO2-reductie (kg/inw)

65

67

210

231

389

333

22

19

.

Kosten Afvalbeheerkosten (€/ aansl)

Dienstverlening Dienstverleningsniveau (score)

Regie Regievaardigheid (score) Legenda

Toelichting Recycling % = het aandeel huishoudelijk afval dat uiteindelijk ingevoerd wordt in het recyclingproces. Afvalbeheerkosten = de kosten die gemoeid zijn met de gemeentelijke zorgplicht, bestaande uit de inzamelkosten, overslag- en transportkosten, verwerkingskosten, en overige afvalkosten (beleidskosten, voorlichting, handhaving en perceptiekosten), minus de opbrengsten verkregen vanuit producentenverantwoordelijkheid. Dienstverleningsniveau = het gemak waarmee grondstoffen gescheiden kunnen worden aangeboden. In de benchmark wordt op basis van de intensiteit van de dienstverlening (inzamelfrequentie, voorzieningsdichtheid) een totaal score berekend. Regievaardigheid = de mate waarin de gemeente regie voert op het afval- en grondstoffenbeheer. In de benchmark worden 26 regieaspecten onderscheiden op 4 verschillende gebieden: beleid, burgerparticipatie, informatiesturing en circulariteit. De score wordt bepaald door de som van de van toepassing zijnde regievaardigheden (maximaal 26 punten).

Pagina 4 van 16

Kosten-effectiviteit In de onderstaande figuur zijn alle gemeenten uit KLASSE A weergegeven, waarbij het recyclepercentage is afgezet tegen de totale afvalbeheerkosten. De positie van de bol geeft een indicatie van de kosteneffectiviteit van het afval- en grondstoffenbeheer. De kleur van de bol geeft de toegepaste inzamelstrategie weer. 43% 42%

Haarlem

41%

Diemen 40%

Leidschendam-V

39%

Utrecht Capelle a/d IJssel

38%

Schiedam 37% Rijswijk 36%

Delft

Recycling (%)

35% Leiden

Vlaardingen

34% 33% 32% 31% 30% 29% 28% 27% Rotterdam 26% Amsterdam 25% 24% 190

Den Haag

200

210

220

230

240

250

260

270

280

290

Afvalbeheerkosten (€ per huish) Tariefdifferentiatie Servicedifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie Basis-systeem

Toelichting Tariefdifferentiatie (diftar) = gemeenten die een variabel tarief voor restafval hebben ingevoerd: hoe meer of hoe vaker restafval wordt aangeboden, hoe meer een huishouden betaalt. Servicedifferentiatie (omgekeerd inzamelen) = gemeenten die hun serviceniveau hebben verlegd van afval naar grondstoffen: grondstoffen worden met een hoog serviceniveau ingezameld (inzameling aan huis, hoge ophaalfrequentie) en restafval wordt met een laag serviceniveau ingezameld (lage ophaalfrequentie of met verzamelcontainers op buurtniveau). Tarief- en servicedifferentiatie = gemeenten die zowel tariefdifferentiatie als servicedifferentiatie hebben toegepast. Basis-systeem = gemeenten die noch tariefdifferentiatie, noch servicedifferentiatie hebben toegepast.

Pagina 5 van 16

3. Milieu Hoe presteert Haarlem op de milieu-indicatoren huishoudelijk afval, recycling en CO2-reductie ten opzichte van de benchmark? Haarlem

KLASSE A

Huishoudelijk afval (kg/inw)

397

388

Scheiding (%)

49%

46%

Restafval (kg/inw)

202

207

Recycling (%)

41%

35%

CO2-reductie (kg/inw)

65

67

.

Toelichting Huishoudelijk afval = de totale hoeveelheid aan afval en grondstoffen die bij huishoudens vrijkomt (inclusief grof afval). Scheiding % = het aandeel van de totale hoeveelheid huishoudelijk afval dat (na)gescheiden wordt. Restafval = de hoeveelheid afval die resteert na (na)scheiding. Recycling % = het aandeel huishoudelijk afval dat uiteindelijk ingevoerd wordt in het recyclingproces. Voor Haarlem is deze indicator berekend op basis van generieke sorteer- en verwerkingsrendementen. CO2-reductie = de gereduceerde hoeveelheid CO2 als gevolg van het recyclen van grondstoffen (gft, pmd, oud papier, glas, textiel, hout, grof tuinafval, frituurvet en luiers).

Pagina 6 van 16

300 275 250 225 200 175 150 125 100 75 50 25 0

Gemiddelde

Basis-systeem

Servicedifferentiatie

Tariefdifferentiatie

Schiedam

Vlaardingen

Capelle a/d IJssel

100

96

96

81

Rijswijk

65

Amsterdam

71

65

Haarlem

Leidschendam-V

53

52

Den Haag

Rotterdam

52

52

Delft

Diemen

51

40%

41%

Haarlem

40%

39%

38%

37%

37%

36%

35%

34%

27%

25%

Diemen

Leidschendam-V

Utrecht

Capelle a/d IJssel

Schiedam

Rijswijk

Delft

Vlaardingen

Leiden

Rotterdam

Amsterdam

100 75 50 25 0 25%

Rotterdam

Den Haag

Amsterdam

Diemen

Rijswijk

Leiden

Delft

Haarlem

Utrecht

Leidschendam-V

Capelle a/d IJssel

Vlaardingen

Schiedam

284

258

230

226

213

211

202

202

199

194

167

157

148

300 275 250 225 200 175 150 125 100 75 50 25 0

Utrecht

Den Haag

Capelle a/d IJssel

Schiedam

63%

63%

62%

49%

Haarlem

Vlaardingen

48%

48%

45%

45%

41%

40%

34%

33%

29%

Diemen

Leidschendam-V

Rijswijk

Utrecht

Delft

Leiden

Amsterdam

Den Haag

Rotterdam

100 75 50 25 0

44

Capelle a/d IJssel

Diemen

Vlaardingen

Rotterdam

448

432

413

402

399

397

Haarlem

Schiedam

388

385

371

361

350

350

346

Den Haag

Rijswijk

Leidschendam-V

Utrecht

Amsterdam

Leiden

Delft

800 600 400 200 0

Leiden

Huishoudelijk afval (kg/inw)

Scheiding (%)

Restafval (kg/inw)

Recycling (%)

CO2-reductie (kg/inw)

Tarief- en servicedifferentiatie

Pagina 7 van 16

Hoeveelheden gescheiden Hieronder zijn de ingezamelde hoeveelheden grondstoffen weergegeven, exclusief afkeur en inclusief de grondstoffen die naderhand uit het restafval worden gehaald. De hoeveelheid afval die na (na)scheiding overblijft is de hoeveelheid restafval. Deze indicator is vergelijkbaar aan de voormalige VANG-kg-restafval doelstelling.

Fijn huishoudelijk kg per inwoner Haarlem

KLASSE A

Groente-, fruit- en tuinafval

40

29

Oud papier en karton

34

27

Plastic, metalen en drankenkartons

16

23

Glas verpakkingen

20

15

Textiel

4

3

Klein chemisch afval

1

1

Luiers

0

0

Frituurvet

0

0

Minerale stoffen

5

4

Biogranulaat (onf)

0

17

Fijn restafval

188

184

Totaal fijn huishoudelijk

308

303

Scheiding (%) fijn huishoudelijk afval

39%

39%

Grof tuinafval

3

5

Kringloopgoederen

4

2

Oud IJzer

3

3

Elektr(on)ische apparatuur

8

4

Hout A en B

20

15

.

Grof huishoudelijk kg per inwoner

Hout C

1

1

Puin

14

10

Overig brongescheiden

4

5

Nagescheiden

18

16

Grof (verbouwings-)restafval

14

23

Totaal grof huishoudelijk

89

85

Scheiding (%) grof huishoudelijk afval

84%

73%

Huishoudelijk afval (kg/inw)

397

388

Scheiding (%)

49%

46%

Restafval (kg/inw)

202

207

Totaal .

Toelichting Minerale stoffen, metalen uit bodemas en biogranulaat zijn uit nascheiding verkregen stoffen.

Pagina 8 van 16

Hoeveelheden ingevoerd in het recyclingproces Hieronder zijn de hoeveelheden weergegeven die uiteindelijk ingevoerd worden in het recyclingproces. Dit zijn de gescheiden hoeveelheden grondstoffen minus de vervuiling/ stoorstromen die er tijdens het sorteeren verwerkingsproces nog worden uitgehaald. Sommige gescheiden stromen zijn niet geschikt voor recycling (waaronder asbest, C-hout) en staan op 0 weergegeven. Op basis van de in het recyclingproces ingevoerde hoeveelheden is het recycle-percentage bepaald.

Fijn huishoudelijk kg per inwoner Haarlem

KLASSE A

Groente-, fruit- en tuinafval

38

27

Oud papier en karton

33

26

Plastic, metalen en drankenkartons

11

17

Glas verpakkingen

20

15

Textiel

1

1

Klein chemisch afval

0

0

Luiers

0

0

Frituurvet

0

0

Minerale stoffen

5

4

Biogranulaat (onf)

0

Metalen uit bodemas

6

6

Niet-gerecycled fijn huishoudelijk afval

194

208

Totaal fijn huishoudelijk

308

303

Recycling (%) fijn huishoudelijk

37%

31%

Grof tuinafval

2

5

Kringloopgoederen

3

8

Oud IJzer

3

3

Elektr(on)ische apparatuur

6

3

Hout A en B

5

4

.

Grof huishoudelijk kg per inwoner

Hout C

0

Puin

14

10

Overig

3

4

Nagescheiden

13

11

Niet-gerecycled grof huishoudelijk afval

39

44

Totaal grof huishoudelijk

89

85

Recycling (%) grof huishoudelijk

56%

48%

Totaal . Huishoudelijk afval

397

388

Recycling (%)

41%

35%

Niet-gerecycled huishoudelijk afval

233

252

Toelichting Voor Haarlem zijn de stoorstromen die bij het sorteer- en verwerkingsproces er nog uit worden gehaald berekend op basis van generieke sorteer- en verwerkingsrendementen. Hier is mede het recycle% op berekend.

Pagina 9 van 16

Trend

kg per inwoner

%

kg per inwoner

500

60

300

400

50

250

40

200

30

150

300 200

2019

2023

2022

2021

2020

0 2019

0 2023

0 2022

50

2021

10 2020

100

2019

20

100

2022

Restafval na scheiding

2021

Scheiding

2020

Huishoudelijk afval

Groente-, fruit- en tuinafval

Oud papier en karton

Plastic, metalen en drankenkartons

kg per inwoner

kg per inwoner

kg per inwoner

50

50

40

40

30

30

20

20

10

10

0

0

2023

In de onderstaande figuren is weergegeven hoe de afvalscheidingsresultaten van Haarlem zich in de afgelopen vijf jaar hebben ontwikkeld ten opzichte van de benchmark.

40 30

2023

2022

2021

2020

2019

2023

2022

2021

2023 2023

0

2020

2022 2022

10

2019

2021 2021

2020

2019

20

Glas kg per inwoner 25 20 15 10 5

2020

2019

0

Haarlem KLASSE A

Pagina 10 van 16

Grondstoffen in het restafval kg per inwoner Haarlem

KLASSE A

Groente-, fruit- en tuinafval

69

80

Oud papier en karton

16

20

Plastic, metalen en drankenkartons

19

14

Glas verpakkingen

9

9

Textiel

10

10

Totaal

123

130

34% overig

37% gft

10% pmd

5% textiel

5% glas

.

Haarlem heeft 123 kilogram per inwoner aan grondstoffen (gft, pmd, glas, papier en textiel) in het fijn restafval zitten. Dat is 66% van de totale hoeveelheid fijn restafval.

8% opk

Toelichting Grondstoffen in het restafval = geeft een indicatie van het afvalscheidingspotentieel. Het geeft aan hoeveel kilogram aan gft, oud papier en karton, pmd, glas en textiel nog in het restafval zit. Dit is bepaald op basis van de meest recent gehouden sorteeranalyse van het fijn huishoudelijk restafval. Eventuele nagescheiden grondstoffen zijn hierop in mindering gebracht. Ook de procentuele samenstelling is gecorrigeerd voor nagescheiden grondstoffen. Hierdoor kunnen de percentages afwijken van sorteeranalyseresultaten.

Pagina 11 van 16

Grondstofketens in kaart Voor de belangrijkste grondstoffen is de keten in kaart gebracht, gebruikmakend van data die door sorteerders/ verwerkers zijn aangereikt. Meetpunt is de 'post sortering' voor pmd, en post verwerking voor gft, papier en glas. De verwerkingsrendementen zijn door de opbulking van de grondstromen op installatieniveau (en dus niet op gemeenteniveau) bepaald. Indien geen verwerkingsdata van een grondstof is opgevraagd, zijn generieke verwerkingsrendementen (landelijk gemiddelden) gebruikt. Voor Haarlem is gebruik gemaakt van generieke sorteer- en verwerkingsrendementen.

Pagina 12 van 16

4. Kosten € per aansluiting Haarlem

KLASSE A

Inzamelkosten

82

128

Overslag- en transportkosten

10

11

Verwerkingskosten

59

66

Overige kosten

70

37

Vergoedingen producentenverantwoordelijkheid

-10

-9

Totale afvalbeheerkosten

210

231

.

257

273

284

Rijswijk

Rotterdam

Den Haag

233

Schiedam

252

224

Utrecht

234

215

Diemen

215

Vlaardingen

210

Haarlem

213

202

Leiden

200

195

300

Capelle a/d IJssel

Totale afvalbeheerkosten (€/aansluiting)

Gemiddelde

Basis-systeem

Leidschendam-V

Delft

0

Amsterdam

100

Servicedifferentiatie

Tariefdifferentiatie

Haarlem

KLASSE A

Fijn restafval

86

109

Groente-, fruit- en tuinafval

19

19

Oud papier en karton

10

12

Plastic, metalen en drankenkartons

12

14

Glas verpakkingen

1

3

Textiel

0

0

Grof huishoudelijk afval

21

45

Fijn restafval

206

244

Groente-, fruit- en tuinafval

227

363

Oud papier en karton

136

236

Plastic, metalen en drankenkartons

404

538

Glas verpakkingen

13

104

Textiel

-2

100

Tarief- en servicedifferentiatie

Kosten per materiaalstroom € per aansluiting .

€ per ton

Toelichting Totale afvalbeheerkosten = de kosten die gemoeid zijn met de gemeentelijke zorgplicht, bestaande uit de inzamelkosten, overslag- en transportkosten, verwerkingskosten, en overige afvalkosten (wo beleidskosten, voorlichting, handhaving en perceptiekosten). Kwijtscheldingsbeleid, btw-compensatie en kosten voor zwerfafval en bedrijfsafval maken geen deel uit van deze kosten. Om die reden kunnen de totale afvalbeheerkosten lager uitvallen dan de afvalstoffenheffing. De kosten per materiaalstroom zijn de kosten voor inzameling, overslag en transport, en verwerking. Voor plastic, metalen en drankenkartons zijn alleen de kosten voor inzameling weergegeven.

Pagina 13 van 16

5. Dienstverlening Het dienstverleningsniveau wordt in de benchmark gekwantificeerd met behulp van een vragen-score methodiek. Afhankelijk van de intensiteit (inzamelfrequentie, voorzieningsdichtheid) en de omvang (% huishoudens dat gebruik kan maken van de service) worden scores toegerekend. Er worden twee scores berekend: één voor de dienstverlening op grondstoffen (inclusief milieustraat) en één voor de dienstverlening op (grof) restafval. Een lage score voor restafval hoeft niet per definitie slecht te zijn (ivm het stimuleren van afvalscheiding). Haarlem

KLASSE A

Dienstverlening grondstoffen (score)

389

333

Dienstverlening restafval (score)

52

59

Groente-, fruit- en tuinafval

26

33

Oud papier en karton

26

15

Plastic-, metalen en drankenkartons

26

26

0

33

Groente-, fruit- en tuinafval

0

118

Oud papier en karton

118

198

Plastic, metalen en drankenkartons

128

287

Glas verpakkingen

699

487

.

Halen aan huis aantal ophaalrondes per jaar

Glas verpakkingen Textiel Fijn restafval

Brengvoorzieningen aantal huishoudens per voorziening

Textiel

1593

1528

Milieustraat

79630

53528

Fijn restafval

54

41

Afvalscheiding gestapelde bouw % gestapelde bouw waar bij het perceel gescheiden wordt ingezameld Groente-, fruit- en etensresten (gfe)

59%

Oud papier en karton

100%

86%

Plastic, metalen en drankenkartons

90%

75%

Aantal afvalstromen milieustraat

40

26

Openingsuren doordeweeks

42

41

Openingsuren weekend

8

8

Milieustraat

Pagina 14 van 16

6. Regie In welke mate voert de gemeente of het inzamelbedrijf regie op het afval- en grondstoffenbeheer. In de benchmark worden 26 regieaspecten onderscheiden op 4 verschillende gebieden: beleid, burgerparticipatie, informatiesturing en circulariteit. De regiescore wordt bepaald door de som van de van toepassing zijnde regievaardigheden (maximaal 26 punten). Het percentage geeft aan hoeveel % van de gemeenten de betreffende regievaardigheid hebben toegepast. Haarlem

KLASSE A

22

19

Score regievaardigheden

.

Beleidsregie Haarlem Er heeft de afgelopen 5 jaar een uitvoerige beleidsevaluatie plaatsgevonden

KLASSE A 85%

Er is een actueel afvalbeleidsplan voor huishoudelijk afval vastgesteld Bewoners zijn betrokken bij opstellen beleidsplan

38%

Er is een afvalpreventieplan of -paragraaf opgesteld

54%

Er worden regelmatig sorteeranalyses voor fijn restafval uitgevoerd

77%

Er worden regelmatig sorteeranalyses voor grof restafval uitgevoerd

31%

Er heeft de afgelopen 5 jaar een uitvoerig bewonersonderzoek plaatsgevonden

92%

Burgerregie Er wordt jaarlijks een communicatiekalender opgesteld

69%

Er wordt regelmatig een communicatiecampagne rond afvalscheiding uitgevoerd

92%

Er wordt regelmatig een communicatiecampagne rond afvalpreventie uitgevoerd

62%

Gemeente maakt gebruik van afvalcoaches

62%

Er is een mobiele afval-app voor bewoners Met de mobiele app kun je een grofvuilafspraak maken

62%

Met de mobiele app kunnen bewoners klachten doorgeven

77%

Informatiesturing Inzamelgegevens worden per deelstroom en inzamelwijze geregistreerd Er vindt registratie van aanbiedgedrag plaats (containermanagement)

8%

Er wordt jaarlijks een afval-grondstoffenmonitor opgesteld

62%

Prestatie-indicatoren maken deel uit van de Planning & Control cyclus

92%

Er vindt uren en kostenregistratie per inzamelactiviteit plaats

92%

Gemeente voert actief contractmanagement met verwerkers en leveranciers

85%

Circulariteit Er is een actueel beleidsplan Circulaire Economie opgesteld

69%

Er is binnen de organisatie een ketenregisseur aangesteld

31%

Er vindt registratie plaats op circulaire indicatoren

85%

Circulariteit maakt onderdeel uit van contracten met ketenpartners

92%

De inzameldienst doet aan circulaire inkoop De inzamelmiddelen zijn vervaardigd van circulair materiaal

85%

Pagina 15 van 16

7. Basisgegevens Algemeen Haarlem

KLASSE A

Aantal inwoners

165396

252146

Aantal aansluitingen

79630

127960

Aandeel hoogbouw (in %)

63%

67%

Gemeentelijk beleid Doelstelling restafval (grof + fijn) Jaartal restafvaldoelstelling Doelstelling afvalscheiding Jaartal afvalscheidingsdoelstelling Doelstelling huishoudelijk afval Jaartal huishoudelijk afvaldoelstelling Tariefdifferentiatie Restafval op afstand Frequentieverlaging restafval Scheidingsmethode PMD laagbouw

Uitsluitend bronscheiding

Scheidingsmethode PMD hoogbouw

Bron- en nascheiding

Nascheiding grof huishoudelijk

Bij gehaald en gebracht grof (verbouwings)restafval

Tarieven Tariefsysteem Afvalstoffenheffing (gemiddeld vastrecht in €/ aansl)

Vast tarief 358

365

Verwerkingstarief restafval (€/ton) incl. stortbelasting

125

114

Verwerkingstarief gft (€/ton)

66

71

Verwerkingstarief oud papier en karton (€/ton)

-84

-75

Verwerkingstarief glas (€/ton)

-14

-14

Diftar-tarief restafval (in €/100 liter) Diftar-tarief gft (in €/ 100 liter)

Pagina 16 van 16

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15030206/1