CConstaterende datHaarlem
Koppel je AI →
Document · PDF

2 Bijlage Rapport Benchmark huishoudelijk afval 2023

commissie Beheer 18 april 2024, gemeente HaarlemBij agendapunt: 17:40-18:20 uur Uitvoeringsprogramma Continuering Afvalscheiding (CAS) Maatregel 14: Maximeren klepopeningen (RB)2.310 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Haarlem

SAMENVATTING

Inhoud 1. Inleiding

3

2. Kernprestaties

4

3. Milieu

6

4. Kosten

11

5. Dienstverlening

12

6. Regievaardigheden

13

7. Basisgegevens

14

Datum: 6 oktober 2023 Status: definitief

De Benchmark Huishoudelijk Afval is een product van de NVRD, in samenwerking met Rijkswaterstaat en uitgevoerd door Cyclusmanagement.

Pagina 2 van 13

1. Inleiding De benchmark huishoudelijk afval is een prestatiemeting waarbij gemeenten en inzamelbedrijven aan de hand van vooraf vastgestelde indicatoren hun afval(scheidings)prestaties vergelijken. Doel van de benchmark is het inzicht in eigen functioneren en presteren te vergroten om op die manier handvatten voor verbetering te bieden.

De Benchmark kent vier prestatiegebieden: milieu, kosten, dienstverlening en vaardigheden. Per prestatiegebied zijn prestatie-indicatoren gedefinieerd. Het gemeentelijk afval- en grondstoffenbeheer beoogt over het algemeen zo min mogelijk ongescheiden restafval (te realiseren door preventie, reparatie en hoogwaardig hergebruik) tegen zo laag mogelijke beheerkosten. De hoeveelheid restafval en de totale beheerkosten zijn de belangrijkste prestatie-indicatoren in deze benchmark.

Vergelijkingsbasis Aan de benchmark peiljaar 2022 hebben 116 deelnemers meegedaan die in totaal 183 gemeenten vertegenwoordigen (sommige inzamelbedrijven doen voor meerdere gemeenten mee). In de benchmark worden de gemeenten en bedrijven zoveel mogelijk vergeleken op basis van dezelfde omstandigheden. Omdat het aandeel hoogbouw in een verzorgingsgebied zeer prestatiebepalend blijkt te zijn en hierop nauwelijks kan worden gestuurd, zijn de deelnemende organisaties gegroepeerd naar hoogbouwklasse. De volgende hoogbouwklasses zijn gedefinieerd: Klasse A 50 t/m 100% hoogbouw Klasse B 30 t/m 49% hoogbouw Klasse C 20 t/m 29% hoogbouw Klasse D 0 t/m 19% hoogbouw Haarlem heeft 63% hoogbouw en is ingedeeld in klasse A. In deze rapportage vindt de vergelijking plaats vanuit gemeentelijk perspectief. Dat wil zeggen dat Haarlem wordt vergeleken met vergelijkbare gemeenten (met of zonder eigen inzameldienst).

Leeswijzer Deze rapportage is een samenvatting van de benchmark. Per prestatiegebied wordt Haarlem op de belangrijkste prestatie-indicatoren vergeleken met het klasse A-gemiddelde. Voor een uitgebreide vergelijking wordt verwezen naar het hoofdrapport.

Pagina 3 van 13

2. Kernprestaties Hoe presteert Haarlem tov de benchmark? Op de vier prestatiegebieden van de benchmark is weergegeven hoe Haarlem presteert ten opzichte van de benchmark klasse A.

Milieu

Restafval (kg/inw)

Haarlem

KLASSE A

200

203

208

225

353

333

23

19

.

Kosten Afvalbeheerkosten (€/ aansl)

Dienstverlening Dienstverleningsniveau (score)

Regie Regievaardigheid (score) Legenda

Toelichting Restafval = de hoeveelheid afval die resteert na (na)scheiding en wordt afgevoerd naar de afvalverbranding (inclusief grof restafval en verbouwingsrestafval). Afvalbeheerkosten = de kosten die gemoeid zijn met de gemeentelijke zorgplicht, bestaande uit de inzamelkosten, overslag- en transportkosten, verwerkingskosten, en overige afvalkosten (wo beleidskosten, voorlichting, handhaving en perceptiekosten), minus de opbrengsten verkregen vanuit producentenverantwoordelijkheid. Dienstverleningsniveau = het gemak waarmee grondstoffen gescheiden kunnen worden aangeboden. In de benchmark wordt op basis van de intensiteit van de dienstverlening (inzamelfrequentie, voorzieningsdichtheid) een totaal score berekend. Regievaardigheid = de mate waarin de gemeente regie voert op het afval- en grondstoffenbeheer. In de benchmark worden 26 regieaspecten onderscheiden op 4 verschillende gebieden: beleid, burgerparticipatie, informatiesturing en circulariteit. De score wordt bepaald door de som van de van toepassing zijnde regievaardigheden (maximaal 26 punten).

Pagina 4 van 13

Kosten-effectiviteit In de onderstaande figuur zijn alle gemeenten uit KLASSE A weergegeven, waarbij de hoeveelheid restafval is afgezet tegen de totale afvalbeheerkosten. De positie van de bol geeft een indicatie van de kosten-effectiviteit van het afval- en grondstoffenbeheer. De kleur van de bol geeft de toegepaste inzamelstrategie weer. 290

280

Rotterdam Den Haag

270

260

250 Amsterdam

Restafval incl. grof (kg/inw)

240

230

220 Rijswijk 210

Haarlem

200 Delft 190

Leidschendam-V Capelle Utrecht a/d IJssel

Leiden Vlaardingen

180 Schiedam

170 Amstelveen 160

150

140

130 170

Groningen

180

190

200

210

220

230

240

250

260

270

280

290

Afvalbeheerkosten (€ per huish) Tariefdifferentiatie Servicedifferentiatie Tarief- en servicedifferentiatie Basis-systeem

Toelichting Tariefdifferentiatie (diftar) = gemeenten die een variabel tarief voor restafval hebben ingevoerd: hoe meer of hoe vaker restafval wordt aangeboden, hoe meer een huishouden betaalt. Servicedifferentiatie (omgekeerd inzamelen) = gemeenten die hun serviceniveau hebben verlegd van afval naar grondstoffen: grondstoffen worden met een hoog serviceniveau ingezameld (inzameling aan huis, hoge ophaalfrequentie) en restafval wordt met een laag serviceniveau ingezameld (lage ophaalfrequentie of met verzamelcontainers op buurtniveau). Tarief- en servicedifferentiatie = gemeenten die zowel tariefdifferentiatie als servicedifferentiatie hebben toegepast. Basis-systeem = gemeenten die noch tariefdifferentiatie, noch servicedifferentiatie hebben toegepast.

Pagina 5 van 13

3. Milieu Hoe presteert Haarlem op de milieu-indicatoren huishoudelijk afval, afvalscheiding en restafval ten opzichte van de benchmark?

Afvalscheiding (%)

51%

48%

Restafval (kg/inw)

200

203

.

Restafval

kg per inwoner

%

kg per inwoner

500

60

300

400

50

250

40

200

30

150

300 200

2017

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2022

0

2021

0 2020

0 2019

50

2018

100

10 2017

20

100

2019

Afvalscheiding

2018

Huishoudelijk afval

Servicedifferentiatie

203

192

279

Rotterdam

300 275 250 225 200 175 150 125 100 75 50 25 0

KLASSE A

273

Den Haag

242

Amsterdam

217

Rijswijk

200

Haarlem

196

Capelle a/d IJssel

197

196

Utrecht

Delft

189

Leiden

196

185

Vlaardingen

Gemiddelde Basis-systeem Tarief- en servicedifferentiatie

Leidschendam-V

171

Groningen

300 275 250 225 200 175 150 125 100 75 50 25 0

Schiedam

.

164

kg per inwoner

Amstelveen

.

139

Restafval

214

Haarlem KLASSE A

Tariefdifferentiatie

Toelichting Huishoudelijk afval = de totale hoeveelheid aan afval en grondstoffen die bij huishoudens vrijkomt (inclusief grof afval). Afvalscheiding % = het aandeel van het van het huishoudelijk afval dat (na)gescheiden wordt ten behoeve van hergebruik en nuttige toepassing. Restafval = de hoeveelheid afval die resteert na (na)scheiding en wordt afgevoerd naar de afvalverbranding (inclusief grof restafval en verbouwingsrestafval).

Pagina 6 van 13

2022

393

2021

KLASSE A

410

2020

Haarlem Huishoudelijk afval (kg/inw)

Fijn huishoudelijk kg per inwoner Haarlem

KLASSE A

Fijn restafval

186

180

Groente-, fruit- en tuinafval

40

30

Oud papier en karton

35

29

Plastic, metalen en drankenkartons

34

24

Glas verpakkingen

21

17

Textiel

4

3

Klein chemisch afval

1

1

Luiers

0

0

Frituurvet

0

0

Minerale stoffen

0

3

Metalen uit bodemas

1

2

Biogranulaat (onf)

1

15

Fijn huishoudelijk totaal

323

305

Scheidings% fijn huishoudelijk afval

42%

41%

Grof (verbouwings-)restafval

15

23

Grof tuinafval

3

5

Kringloopgoederen

4

2

Oud IJzer

2

4

Elektr(on)ische apparatuur

3

4

Hout A en B

21

17

.

Grof huishoudelijk kg per inwoner

Hout C

1

1

Puin

15

12

Overig brongescheiden

4

6

Nagescheiden

18

16

Grof huishoudelijk totaal

87

88

Scheidings% grof huishoudelijk afval

83%

74%

410

393

Totaal kg per inwoner Huishoudelijk afval totaal

Toelichting Per materiaalstroom is weergegeven hoe Haarlem presteert ten opzichte van de benchmark. De hoeveelheid restafval (fijn en grof) is gecorrigeerd voor nascheiding. Minerale stoffen, metalen uit bodemas en biogranulaat zijn uit nascheiding verkregen stoffen.

Pagina 7 van 13

Trend

Haarlem KLASSE A

2022

0

2022

0

2021

10

2020

10

2017

20

2022

20

2021

30

2020

30

2019

40

2018

40

2017

50

2020

kg per inwoner

50

2019

kg per inwoner

2019

Oud papier en karton

2018

Groente-, fruit- en tuinafval

2021

In de onderstaande figuren is weergegeven hoe de afvalscheidingsresultaten van Haarlem zich in de afgelopen 7 jaar hebben ontwikkeld ten opzichte van de benchmark.

Haarlem KLASSE A

Plastic, metalen en drankenkartons

Glas

kg per inwoner

kg per inwoner

35

25

30

20

25 20

15

15

10

10 5

5

Haarlem KLASSE A

2018

2017

2022

2021

2020

2019

2018

0 2017

0

Haarlem KLASSE A

Pagina 8 van 13

Grondstoffen in het restafval kg per inwoner Haarlem

KLASSE A

Groente-, fruit- en tuinafval

73

79

Oud papier en karton

17

21

Plastic, metalen en drankenkartons

3

12

Glas verpakkingen

10

10

Textiel

11

8

Totaal

114

129

39% overig

40% gft

2% pmd 6% textiel

5% glas

.

Haarlem heeft 114 kilogram per inwoner aan grondstoffen (gft, pmd, glas, papier en textiel) in het fijn restafval zitten. Dat is 61% van de totale hoeveelheid fijn restafval.

9% opk

CO2-reductie kg per inwoner CO2-reductie (kg/inw)

Haarlem

KLASSE A

107

82

.

Toelichting Grondstoffen in het restafval = geeft een indicatie van het afvalscheidingspotentieel. Het geeft aan hoeveel kilogram aan gft, oud papier en karton, pmd, glas en textiel nog in het restafval zit. Dit is bepaald op basis van de meest recent gehouden sorteeranalyse van het fijn huishoudelijk restafval. Eventuele nagescheiden grondstoffen zijn hierop in mindering gebracht. Ook de procentuele samenstelling is gecorrigeerd voor nagescheiden grondstoffen. Hierdoor kunnen de percentages afwijken van sorteeranalyseresultaten. CO2-reductie = de gereduceerde hoeveelheid CO2 als gevolg van het recyclen van grondstoffen (gft, pmd, oud papier, glas, textiel, hout, grof tuinafval, frituurvet en luiers). Bij het bepalen van deze indicator is gebruik gemaakt van de geactualiseerde CO2-kentallen van adviesbureau CE-Delft (2021).

Pagina 9 van 13

4. Kosten € per aansluiting Haarlem

KLASSE A

91

121

Overslag- en transportkosten

9

10

Verwerkingskosten

50

66

Overige kosten

67

40

Vergoedingen producentenverantwoordelijkheid

-9

-13

Totale afvalbeheerkosten

208

225

Inzamelkosten

Gemiddelde Basis-systeem Tarief- en servicedifferentiatie

Servicedifferentiatie

Tariefdifferentiatie

225

KLASSE A

Den Haag

Rotterdam

Rijswijk

0

Amstelveen

100

232

300 275 250 225 200 175 150 125 100 75 50 25 0

217

280

242

Amsterdam

261

232

Utrecht

253

231

Leidschendam-V

226

Capelle a/d IJssel

227

221

Vlaardingen

Schiedam

209

Groningen

187

Delft

208

185

Leiden

200

184

300

.

Haarlem

Totale afvalbeheerkosten

.

Kosten per materiaalstroom € per aansluiting Haarlem

KLASSE A

Fijn restafval

83

108

Groente-, fruit- en tuinafval

24

20

Oud papier en karton

4

8

Plastic, metalen en drankenkartons

11

14

Glas verpakkingen

2

3

Textiel

0

0

Grof huishoudelijk afval

23

39

Fijn restafval

193

245

Groente-, fruit- en tuinafval

293

362

Oud papier en karton

50

150

Plastic, metalen en drankenkartons

161

245

Glas verpakkingen

42

106

Textiel

-10

52

.

€ per ton

Toelichting Totale afvalbeheerkosten = de kosten die gemoeid zijn met de gemeentelijke zorgplicht, bestaande uit de inzamelkosten, overslag- en transportkosten, verwerkingskosten, en overige afvalkosten (wo beleidskosten, voorlichting, handhaving en perceptiekosten). Kwijtscheldingsbeleid, btw-compensatie en kosten voor zwerfafval en bedrijfsafval maken geen deel uit van deze kosten. Om die reden kunnen de totale afvalbeheerkosten lager uitvallen dan de afvalstoffenheffing. De kosten per materiaalstroom zijn de kosten voor inzameling, overslag en transport, en verwerking.

Pagina 10 van 13

5. Dienstverlening Het dienstverleningsniveau wordt in de benchmark gekwantificeerd met behulp van een vragen-score methodiek. Afhankelijk van de intensiteit (inzamelfrequentie, voorzieningsdichtheid) en de omvang (% huishoudens dat gebruik kan maken van de service) worden scores toegerekend. Er worden twee scores berekend: één voor de dienstverlening op grondstoffen (inclusief milieustraat) en één voor de dienstverlening op (grof) restafval. Een lage score voor restafval hoeft niet per definitie slecht te zijn (ivm het stimuleren van afvalscheiding). Haarlem

KLASSE A

Dienstverlening grondstoffen (score)

353

333

Dienstverlening restafval (score)

80

84

Groente-, fruit- en tuinafval

26

32

Oud papier en karton

26

17

Plastic-, metalen en drankenkartons

26

26

.

Halen aan huis aantal ophaalrondes per jaar

Glas verpakkingen Textiel Fijn restafval

5 0

30

Groente-, fruit- en tuinafval

0

111

Oud papier en karton

117

230

Plastic, metalen en drankenkartons

127

195

Glas verpakkingen

682

506

Textiel

1602

1568

Milieustraat

78486

49965

Fijn restafval

54

46

Brengvoorzieningen aantal huishoudens per voorziening

Afvalscheiding gestapelde bouw % gestapelde bouw waar bij het perceel gescheiden wordt ingezameld Groente-, fruit- en etensresten (gfe)

53%

Oud papier en karton

100%

87%

Plastic, metalen en drankenkartons

100%

77%

Aantal afvalstromen milieustraat

27

26

Openingsuren doordeweeks

42

41

Openingsuren zaterdag

8

8

Milieustraat

Pagina 11 van 13

6. Regie In welke mate voert de gemeente of het inzamelbedrijf regie op het afval- en grondstoffenbeheer. In de benchmark worden 26 regieaspecten onderscheiden op 4 verschillende gebieden: beleid, burgerparticipatie, informatiesturing en circulariteit. De regiescore wordt bepaald door de som van de van toepassing zijnde regievaardigheden (maximaal 26 punten). Het percentage geeft aan hoeveel % van de gemeenten de betreffende regievaardigheid hebben toegepast. Haarlem

KLASSE A

23

19

Score regievaardigheden

.

Beleidsregie Haarlem

KLASSE A

Er heeft de afgelopen 5 jaar een uitvoerige beleidsevaluatie plaatsgevonden

86%

Er is een actueel afvalbeleidsplan voor huishoudelijk afval vastgesteld

86%

Bewoners zijn betrokken bij opstellen beleidsplan

57%

Er is een afvalpreventieplan of -paragraaf opgesteld

71%

Er worden regelmatig sorteeranalyses voor fijn restafval uitgevoerd

86%

Er worden regelmatig sorteeranalyses voor grof restafval uitgevoerd

14%

Er heeft de afgelopen 5 jaar een uitvoerig bewonersonderzoek plaatsgevonden

93%

Burgerregie Er wordt jaarlijks een communicatiekalender opgesteld

86%

Er wordt regelmatig een communicatiecampagne rond afvalscheiding uitgevoerd

93%

Er wordt regelmatig een communicatiecampagne rond afvalpreventie uitgevoerd

64%

Gemeente maakt gebruik van afvalcoaches

64%

Er is een mobiele afval-app voor bewoners

93%

Met de mobiele app kun je een grofvuilafspraak maken

57%

Met de mobiele app kunnen bewoners klachten doorgeven

79%

Informatiesturing Inzamelgegevens worden per deelstroom en inzamelwijze geregistreerd Er vindt registratie van aanbiedgedrag plaats (containermanagement)

21%

Er wordt jaarlijks een afval-grondstoffenmonitor opgesteld

36%

Prestatie-indicatoren maken deel uit van de Planning & Control cyclus

86%

Er vindt uren en kostenregistratie per inzamelactiviteit plaats

86%

Gemeente voert actief contractmanagement met verwerkers en leveranciers

86%

Circulariteit Er is een actueel beleidsplan Circulaire Economie opgesteld

86%

Er is binnen de organisatie een ketenregisseur aangesteld

29%

Er vindt registratie plaats op circulaire indicatoren

57%

Circulariteit maakt onderdeel uit van contracten met ketenpartners De inzameldienst doet aan circulaire inkoop De inzamelmiddelen zijn vervaardigd van circulair materiaal

93%

Pagina 12 van 13

7. Basisgegevens Algemeen Haarlem

KLASSE A

Aantal inwoners

162898

237181

Aantal aansluitingen

78486

121172

Aandeel hoogbouw (in %)

63%

65%

Gemeentelijk beleid Doelstelling restafval (grof + fijn) Jaartal restafvaldoelstelling Doelstelling afvalscheiding Jaartal afvalscheidingsdoelstelling Doelstelling huishoudelijk afval Jaartal huishoudelijk afvaldoelstelling Tariefdifferentiatie Restafval op afstand Frequentieverlaging restafval Scheidingsmethode PMD laagbouw

Uitsluitend bronscheiding

Scheidingsmethode PMD hoogbouw

Bron- en nascheiding

Nascheiding grof huishoudelijk

Bij gehaald en gebracht grof (verbouwings)restafval

Tarieven Tariefsysteem Afvalstoffenheffing (gemiddeld vastrecht in €/ aansl)

Vast tarief 347

336

Verwerkingstarief restafval (€/ton) incl. stortbelasting

107

108

Verwerkingstarief gft (€/ton)

79

67

Verwerkingstarief oud papier en karton (€/ton)

-149

-142

Verwerkingstarief glas (€/ton)

-8

-9

Diftar-tarief restafval (in €/100 liter) Diftar-tarief gft (in €/ 100 liter)

Pagina 13 van 13

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14021275/1