2. Bijlage 1: Nota parkeernormen
Tekst van het document
7.2 Borging van openbare parkeerrechten Zoals opgenomen in paragraaf 3.2.6 is het primaire beleidsuitgangspunt binnen deze Nota parkeernormen dat het aantal benodigde fiets- en autoparkeerplaatsen op eigen terrein beschikbaar wordt gesteld. De gemeente Haarlem beschikt over een lijst waarop de adressen zijn opgenomen die over parkeren op eigen terrein (zouden moeten) beschikken. Dit is de POET-lijst. Als het aantal parkeerplaatsen op eigen terrein kleiner is dan het aantal adressen, dan is de eigenaar verantwoordelijk voor de toewijzing van de parkeerplaatsen aan de adressen. De adressen zonder parkeren op eigen terrein kunnen geen aanspraak maken op openbare parkeerrechten. Zoals beschreven in paragraaf 6.5 kan het college onder bepaalde eisen en randvoorwaarden instemmen met een ruimtelijke ontwikkeling waarin de parkeerbehoefte niet volledig is opgelost. Deze adressen worden als geen recht op parkeervergunning (GROP) aangemerkt. Dit is de GROPlijst. Deze adressen beschikken niet over parkeren op eigen terrein en komen niet in aanmerking voor openbare parkeerrechten. Op de website van de gemeente Haarlem7 is een lijst opgenomen met de adressen waarop geen parkeervergunning aangevraagd kan worden. In deze lijst staan zowel adressen waarbij POET aanwezig is (of zou moeten zijn) en adressen die als GROP zijn aangemerkt. 7
https://haarlem.nl/adressen-waar-geen-parkeervergunning-mogelijk
25
8.
Bijlagen 8.1 Gebiedsindeling autoparkeernormen
26
8.2 Fietsparkeernormen Functie Wonen Woning, kleiner dan 75 m² Woning, tussen 75 en 100 m² Woning, tussen 100 en 125 m² Woning, groter dan 125 m² Studentenhuis Woning bezoekers Werken Kantoor (personeel) Kantoor (bezoekers) Winkelen en boodschappen doen Winkelcentrum Supermarkt Bouwmarkt Tuincentrum Onderwijsvoorzieningen Basisschool (< 250 leerlingen) Basisschool (250 tot 500 leerlingen) Basisschool (>500 leerlingen) Basisschool (medewerkers) Middelbare school (leerlingen) Middelbare school (medewerkers) ROC (leerlingen) ROC (medewerkers) Zorg- en maatschappelijke voorzieningen Apotheek (bezoekers) Apotheek (medewerkers) Begraafplaats/crematorium Gezondheidscentrum (bezoekers) Gezondheidscentrum (medewerkers) Religiegebouw/gebedshuis Ziekenhuis (bezoekers) Ziekenhuis (medewerkers) Sport, cultuur en ontspanning Bibliotheek Bioscoop Fitness Museum Sporthal Sportveld Sportzaal Stadion Stedelijk evenement Theater Zwembad (openlucht) Zwembad (overdekt)
Eenheid
Parkeernorm
Percentage bezoekers
Per woning Per woning Per woning Per woning Per kamer Per woning
3,0 4,0 5,0 6,0 1,0 0,5
n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t.
Per 100 m² bvo Per balie
3,5 8,0
n.v.t. n.v.t.
Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo
4,0 4,3 0,4 0,4
94% 93% 87% 89%
Per 10 leerlingen Per 10 leerlingen Per 10 leerlingen Per 10 leerlingen Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo
5,0 5,8 7,2 0,7 16,0 1,1 14,0 1,0
n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t.
Per locatie Per locatie Per gelijktijdige plechtigheid Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 zitplaatsen Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo
10,0 7,0 8,0 3,0 0,7 41,0 0,6 0,8
n.v.t. n.v.t. 67% n.v.t. n.v.t. 60% n.v.t. n.v.t.
Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per ha netto terrein Per 100 m² bvo Per 100 zitplaatsen Per 100 bezoekers Per 100 zitplaatsen Per 100 m² bassin Per 100 m² bassin
5,0 12,0 8,5 1,4 3,9 57,5 6,2 9,5 34,0 25,5 29,0 21,5
97% 94% 90% 95% 96% 95% 94% 99% 99% 87% 97% 99%
27
Functie Horeca en verblijfsrecreatie Fastfoodrestaurant Restaurant (eenvoudig) Restaurant (luxe) Café Overstappen Busstation Carpoolplaats
Eenheid
Parkeernorm
Percentage bezoekers
Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo
21,5 20,0 4,0 10,0
90% 80% 80% 90%
Per halterende buslijn Per autoparkeerplaats
42,0 1,3
100% 100%
28
8.3 Autoparkeernormen Functie
Eenheid
Binnenstad
Hoofdgroep: wonen Koop, huis, vrijstaand Koop, huis, twee-onder-een-kap Koop, huis, tussen/hoek Koop, appartement, duur Koop, appartement, midden Koop, appartement, goedkoop Huur, vrije sector Huur, middelduur Huur, sociaal, liberalisatiegrens Huur, sociaal, 1e aftoppingsgrens Kamerverhuur, zelfstandig (niet-studenten) Kamerverhuur, studenten (zelfstandig/onzelfstandig) Zorgwoning/aanleunwoning Kleine eenpersoonswoning1 (≤ 30 m² bvo)
Per woning Per woning Per woning Per woning Per woning Per woning Per woning Per woning Per woning Per woning Per kamer Per kamer Per woning Per woning
Bewoners 0,8 0,7 0,6 0,6 0,5 0,4 0,6 0,5 0,4 0,35 0,2 0,0 0,0 0,1
Bezoekers 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
Centraal stedelijk gebied
Stedelijk gebied
Bewoners 0,8 0,7 0,6 0,6 0,5 0,4 0,6 0,5 0,4 0,35 0,2 0,0 0,0 0,1
Bewoners 1,0 0,9 0,8 0,8 0,7 0,6 0,8 0,7 0,7 0,55 0,2 0,0 0,0 0,1
Bezoekers 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
Bezoekers 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15 0,15
Toelichting bij bovenstaande tabel In de bovenstaande tabel zijn de autoparkeernormen voor woonfuncties opgenomen. Voor de functie 'wonen' wordt de parkeerbehoefte van bewoners en bezoekers van bewoners apart berekend. Om deze reden is de bewoners- en bezoekersparkeernorm apart opgenomen. Zie voor een nadere toelichting paragraaf 5.2.2. De bewonersparkeernorm is exclusief de geldende bezoekersparkeernorm. In andere woorden: de parkeernorm voor de functie 'koop, appartement, midden' in het stedelijk gebied bedraagt: 0,7 voor bewoners + 0,15 voor bezoekers van bewoners = 0,85 parkeerplaats per woning.
1
Tiny house, altijd grondgebonden.
Functie
Eenheid
Hoofdgroep: werken Kantoor (zonder baliefunctie) Per 100 m² bvo Commerciële dienstverlening Per 100 m² bvo Bedrijf arbeidsintensief/bezoekersextensief2 Per 100 m² bvo Bedrijf arbeidsextensief/bezoekersextensief3 Per 100 m² bvo Bedrijfsverzamelgebouw Per 100 m² bvo Hoofdgroep: winkelen en boodschappen doen Buurtsupermarkt Per 100 m² bvo Fullservice supermarkt Per 100 m² bvo Grote supermarkt (XL) Per 100 m² bvo Groothandel specialist4 Per 100 m² bvo Groothandel algemeen Per 100 m² bvo Binnenstad of hoofdwinkel(stads)centrum Per 100 m² bvo Buurt- en dorpscentrum Per 100 m² bvo Wijkcentrum (klein) Per 100 m² bvo Wijkcentrum (gemiddeld) Per 100 m² bvo Wijkcentrum (groot) Per 100 m² bvo Stadsdeelcentrum Per 100 m² bvo Woonwarenhuis (zeer groot) Per 100 m² bvo Meubelboulevard/woonboulevard Per 100 m² bvo Winkelboulevard Per 100 m² bvo Outletcentrum Per 100 m² bvo Bouwmarkt Per 100 m² bvo Tuincentrum Per 100 m² bvo Groencentrum Per 100 m² bvo
Binnenstad
Centraal stedelijk gebied
Stedelijk gebied
Percentage bezoekers
0,6 0,9 1,0 0,3 0,6
0,6 0,9 1,0 0,3 0,6
0,9 1,1 1,3 0,5 0,9
5% 20% 5% 5% 5%
0,4 1,5 4,1 n.v.t. n.v.t. 3,0 n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t.
0,4 1,5 4,1 n.v.t. n.v.t. 3,0 n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t. n.v.t.
1,0 2,2 4,8 3,9 4,4 n.v.t. 1,8 2,3 2,9 3,3 3,7 n.v.t. 1,2 2,5 6,6 1,2 1,8 1,8
89% 93% 84% 80% 80% 72% 76% 79% 81% 85% 95% 93% 94% 94% 87% 89% 89% 89%
2
Bijvoorbeeld: industrie, laboratorium of werkplaats (exclusief vrachtwagenparkeren). Bijvoorbeeld: loods, opslag of transportbedrijf (exclusief vrachtwagenparkeren). 4 Bijvoorbeeld: levensmiddelen of kantoorartikelen. 3
30
Functie
Eenheid
Binnenstad
Centraal stedelijk gebied
Stedelijk gebied
Percentage bezoekers
Hoofdgroep: sport, cultuur en ontspanning Bibliotheek Museum Bioscoop Filmtheater/filmhuis Theater/schouwburg Musicaltheater Casino Bowlingcentrum Biljart-/snookercentrum Dansstudio Fitnessstudio/sportschool Fitnesscentrum Wellnesscentrum Sauna/hammam Sporthal Sportzaal Tennishal Squashhal Zwembad overdekt Zwembad openlucht Zwemparadijs Sportveld Stadion Kunstijsbaan (kleiner dan 400 meter) Kunstijsbaan (400 meter) Ski- snowboardhal Jachthaven
Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per bowlingbaan Per tafel Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per ha. netto terrein Per zitplaats Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² sneeuw Per ligplaats
0,1 0,3 1,6 1,0 5,2 2,1 4,8 0,7 0,4 0,7 0,6 0,8 n.v.t. 1,6 1,2 0,8 0,2 1,4 n.v.t. n.v.t. n.v.t. 13,0 0,0 0,9 n.v.t. n.v.t. 0,5
0,1 0,3 1,6 1,0 5,2 2,1 4,8 0,7 0,4 0,7 0,6 0,8 n.v.t. 1,6 1,2 0,8 0,2 1,4 n.v.t. n.v.t. n.v.t. 13,0 0,0 0,9 n.v.t. n.v.t. 0,5
0,4 0,5 5,5 3,0 5,7 2,5 5,2 1,2 0,6 2,5 2,1 2,9 n.v.t. 3,3 1,8 1,6 0,3 2,2 8,8 8,0 n.v.t. 13,0 0,0 1,1 1,8 n.v.t. 0,5
97% 95% 94% 97% 87% 86% 86% 89% 87% 93% 87% 90% 99% 99% 96% 94% 87% 84% 97% 99% 99% 95% 99% 98% 98% 98% 99%
31
Functie Hoofdgroep: sport, cultuur en ontspanning Golfoefencentrum (pitch en putt) Golfbaan (18 holes) Indoorspeeltuin (kinderspeelhal), gemiddeld Indoorspeeltuin (kinderspeelhal), groot Indoorspeeltuin (kinderspeelhal), zeer groot Kinderboerderij (stadsboerderij) Manege (paardenhouderij) Dierenpark Attractie- en pretpark Volkstuin Plantentuin (botanische tuin) Hoofdgroep: horeca en (verblijfs)recreatie Camping (kampeerterrein) Bungalowpark (huisjescomplex) 1* hotel 2* hotel 3* hotel 4* hotel 5* hotel Café/bar/cafetaria Restaurant Discotheek Evenementenhal/beursgebouw
Eenheid
Binnenstad
Centraal stedelijk gebied
Stedelijk gebied
Percentage Bezoekers
Per centrum Per 18 holes Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per boerderij Per box Per ha. netto terrein Per ha. netto terrein Per 10 tuinen Per gemiddelde tuin
n.v.t. n.v.t. 0,4 1,0 2,2 0,4 n.v.t. 4,0 n.v.t. n.v.t. n.v.t.
n.v.t. n.v.t. 0,4 1,0 2,2 0,4 n.v.t. 4,0 n.v.t. n.v.t. n.v.t.
n.v.t. n.v.t. 1,2 1,8 3,1 1,2 n.v.t. 4,0 n.v.t. 0,9 5,0
93% 98% 97% 98% 98% 97% 90% 99% 99% 100% 99%
Per standplaats Per bungalow Per 10 kamers Per 10 kamers Per 10 kamers Per 10 kamers Per 10 kamers Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo Per 100 m² bvo
n.v.t. n.v.t. 0,3 1,1 1,5 2,7 4,2 4,0 8,0 1,6 3,0
n.v.t. n.v.t. 0,3 1,1 1,5 2,7 4,2 4,0 8,0 1,6 3,0
n.v.t. n.v.t. 0,7 1,9 2,6 4,4 6,8 4,0 8,0 5,2 4,0
90% 91% 77% 80% 77% 73% 65% 90% 80% 99% 99%
32
Functie
Eenheid
Hoofdgroep: gezondheidszorg en (sociale) voorzieningen Huisartsenpraktijk (-centrum) Per behandelkamer Apotheek Per apotheek Fysiotherapiepraktijk (-centrum) Per behandelkamer Consultatiebureau Per behandelkamer Consultatiebureau voor ouderen Per behandelkamer Tandartsenpraktijk (-centrum) Per behandelkamer Gezondheidscentrum Per behandelkamer Ziekenhuis Per 100 m² bvo Crematorium Per (deels) gelijktijdige plechtigheid Begraafplaats Per (deels) gelijktijdige plechtigheid Penitentiaire inrichting Per 10 cellen Religiegebouw Per zitplaats Verpleeg- en verzorgingstehuis Per wooneenheid Hoofdgroep: onderwijs Kinderdagverblijf (exclusief kiss & ride) Per 100 m² bvo Basisonderwijs (exclusief kiss & ride) Per leslokaal Middelbare school Per 100 leerlingen ROC Per 100 leerlingen Hogeschool Per 100 leerlingen Universiteit Per 100 leerlingen Avondonderwijs Per 10 leerlingen
Binnenstad
Centraal stedelijk gebied
Stedelijk gebied
Percentage Bezoekers
1,4 1,8 0,7 0,8 1,1 1,1 1,0 1,1 n.v.t. n.v.t. 1,4 0,1 0,5
1,4 1,8 0,7 0,8 1,1 1,1 1,0 1,1 n.v.t. n.v.t. 1,4 0,1 0,5
1,7 2,3 0,9 1,0 1,4 1,4 1,2 1,2 n.v.t. n.v.t. 1,9 0,1 0,5
57% 45% 57% 50% 38% 47% 55% 29% 98% 97% 37% 96% 60%
0,7 0,5 2,0 2,8 5,5 8,6 2,6
0,7 0,5 2,0 2,8 5,5 8,6 2,6
0,9 0,5 2,6 3,3 6,1 10,2 3,5
0% 0% 11% 7% 72% 48% 95%
33
8.4 Aanwezigheidspercentages Functie Woningen, bewoners Woningen, bezoekers Kantoor/bedrijven Commerciële dienstverlening Detailhandel Grootschalige detailhandel Horeca Hotel Supermarkt Sportfuncties binnen Sportfuncties buiten Bioscoop/theater/podium Sociaal-medisch arts/consultatiebureau Verpleeg- en verzorgingshuis/aanleunwoning Ziekenhuis patiënten (inclusief bezoekers) Ziekenhuis medewerkers Dagonderwijs Avondonderwijs
Werkdagochtend 50% 10% 100% 100% 30% 30% 30% 40% 30% 50% 25% 5% 100% 50% 60% 75% 100% 0%
Werkdagmiddag 50% 20% 100% 100% 60% 60% 40% 50% 60% 50% 25% 25% 75% 50% 100% 100% 100% 0%
Werkdagavond 90% 80% 5% 5% 10% 70% 90% 100% 40% 100% 50% 90% 10% 100% 60% 40% 0% 100%
Koopavond 80% 70% 5% 75% 75% 80% 80% 100% 80% 100% 50% 90% 10% 100% 60% 40% 0% 100%
Werkdagnacht 100% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 100% 0% 0% 0% 0% 0% 25% 5% 25% 0% 0%
Zaterdagmiddag 60% 60% 0% 0% 100% 100% 75% 60% 100% 100% 100% 40% 10% 100% 60% 40% 0% 0%
Zaterdagavond 80% 100% 0% 0% 0% 40% 100% 75% 40% 100% 25% 100% 10% 100% 60% 40% 0% 0%
Zondagmiddag 70% 70% 0% 0% 75% 0% 50% 40% 0% 75% 100% 40% 10% 100% 60% 40% 0% 0%
Toelichting bij bovenstaande tabel De opgenomen aanwezigheidspercentages vormen richtlijnen van CROW voor de aanwezigheid van doelgroepen gedurende de dag/week. Indien voor een specifieke functie nauwkeurigere prognoses beschikbaar zijn over aanwezigheid, dan heeft het de voorkeur om hier gebruik van te maken (mits te verifiëren door de gemeente Haarlem).
34
8.5 Maximaal acceptabele loopafstanden Fietsparkeren Vaste gebruikers Bezoekers
Wonen 0 meter (eigen terrein) 75 meter
Autoparkeren Binnenstad Centraal stedelijk gebied Stedelijk gebied Overig grondgebied Haarlem
Wonen 400 meter 300 meter 200 meter 100 meter
Werken 0 meter (eigen terrein) 75 meter
Overige functies 0 meter (eigen terrein) 75 meter
Werken 800 meter 600 meter 400 meter 200 meter
Overige functies 800 meter 400 meter 200 meter 100 meter
Toelichting bij bovenstaande tabel • De loopafstand is de kortst mogelijke looproute via de openbare ruimte van de parkeerlocatie naar het bestemmingsadres. De loopafstand wordt gemeten door middel van een online routenavigatiesysteem (bijvoorbeeld Google Maps).
8.6 Kwaliteitseisen fietsparkeren Het gebruik van een fietsparkeervoorziening hangt sterk af van de kwaliteit, de bruikbaarheid en het comfort van die voorziening. Ook de routing binnen de voorziening, de sociale veiligheid en de afmeting van de fietsparkeerplaatsen beïnvloeden het gebruik. De Leidraad Fietsparkeren (CROW publicatie 291), het Bouwbesluit 2012 (artikel 4.31) en FietsParKeur gaan in op kwaliteitsrichtlijnen voor fietsenstallingen. Hierna zijn de belangrijkste kwaliteitseisen opgenomen voor het ontwerpen van een fietsparkeervoorziening in een ruimtelijke ontwikkeling. Toegankelijkheid De belangrijkste kwaliteitseisen voor een toegankelijke en bruikbare fietsparkeervoorziening zijn: • Vanuit de openbare ruimte is de toegang van de stalling duidelijk zichtbaar en herkenbaar, gezien vanaf de aanrijroute richting bestemming(en). • De stalling heeft bij voorkeur een voetgangersuitgang in de richting van de eindbestemming. • De afstand mag maximaal ca. 75 meter zijn van de stalling tot de hoofd-/ neven/personeelsingang van de bestemmingen en/of functies waarvoor de stalling is bestemd. • De toegang vanaf de weg naar een stalling op lager of hoger niveau is goed en comfortabel te gebruiken voor alle fietsen en scooters; dus ook voor zware fietsen, elektrische fietsen en fietsen met afwijkende maten (kratten, brede sturen, brede banden, lange fietsen, etc.).
• Het hellingspercentage van een hellingbaan is maximaal 22%; een trap heeft ideaal een hellingspercentage van 18%, met een aantrede van 500 mm en een optrede van 90 mm of met een aantrede van 600 mm en een optrede van 100 mm. Naast een trap horen fietsgoten, bij voorkeur aan beide zijden. • Voor een stalling waar ook scooters, bakfietsen en andere zware fietsen in gestald worden kan geen trap worden toegepast. Het hellingpercentage moet zodanig zijn dat het hoogteverschil door bakfietsen, elektrische fietsen en scooters zonder ondersteuning overbrugd kan worden. • Een gebruiker moet de toegang van een stalling gemakkelijk kunnen openen: automatisch, met een eenvoudig te bedienen drukknop of chipkaartlezer. Inrichting en bruikbaarheid De belangrijkste kwaliteitseisen voor een goede inrichting en goed bruikbare fietsenstalling zijn: • De stalling moet logisch en overzichtelijk zijn ingedeeld. • Binnen en vanuit de fietsenstalling naar de bijbehorende bestemming is een logische, snelle en eenvoudige routing. Bij voorkeur kan men vanuit de stalling rechtstreeks (liefst binnendoor) doorlopen naar de bestemming, zonder terug te hoeven lopen door de stalling. • De sociale veiligheid wordt gewaarborgd door een overzichtelijke inrichting, goede verlichting en bij voorkeur daglichttoetreding. Als een stalling openbaar toegankelijk is kan (camera)toezicht of bewaking overwogen worden.
• Gebruikers moeten elkaar in de verkeersruimtes van de stalling kunnen passeren. • Stallingssystemen voor fietsen moeten voldoen aan de eisen van FietsParkeur of zijn gelijkwaardig daaraan, met een hart op hart afstand van minimaal 400 mm. • De minimale vrije hoogte in een gebouwde stalling is 2900 mm om dubbellaags rekken te kunnen plaatsen. Bij gebouwen voor kinderen kan dit 2300 mm zijn, want dubbellaags rekken zijn ongeschikt voor kinderen. • De hart op hart afstand tussen twee fietsparkeerplaatsen bij een stallingssysteem op gelijk niveau is minimaal 800 mm breed.
36
• De hart op hart-afstand tussen twee fietsparkeerplaatsen bij een hoog/laag fietsparkeersysteem is minimaal 400 mm breed voor zowel onder- als bovenlaag; De gangpaden in de stalling zijn minimaal 2100 mm breed en een hoofdgang is minimaal 3000 mm breed, zowel voor fiets als scooter. • De stalling moet voldoende parkeermogelijkheden bieden voor fietsen die afwijken van de standaard maten: • Minimaal 5% van de fietsparkeerplaatsen is geschikt voor brom- en snorfietsen, bakfietsen of andere soorten fietsen met sterk afwijkende maten (vakken minimaal 1.000 mm breed). • Minimaal 15% van de fietsparkeerplaatsen is geschikt voor fietsen die niet in een standaard fietsenrek passen (hart-op-hart afstand minimaal 500 mm). • Een parkeersysteem waarin naast standaard fietsen ook fietsen passen met veel voorkomende afwijkende maten, heeft de voorkeur. Dan passen nagenoeg alle fietsen probleemloos op elke stallingsplek, ook die met een krat, bagagedrager vóór, breed stuur, brede banden, etc. Een andere mogelijkheid is een apart parkeervak, waarin afwijkende maten fietsen op hun standaard kunnen worden gestald. • De stalling biedt oplaadmogelijkheden voor elektrische tweewielers. • De netto-afmetingen van een scooterparkeerplek in een gebouwde stalling zijn minimaal 750 mm breed x 1800 mm lang.
37
8.7 Rekenvoorbeelden In dit rekenvoorbeeld wordt een toelichting gegeven op de toepassing van de parkeernormen op basis van het stappenplan opgenomen in hoofdstuk 6. Dit rekenvoorbeeld gaat in op fiets- en autoparkeren en alle mogelijke stappen. Het bouwplan in dit rekenvoorbeeld wordt gerealiseerd in het 'Centraal stedelijk gebied'. In het bouwplan zijn de volgende functies gepland. Tussen aanhalingstekens worden de relevante eigenschappen van de functies voor fietsparkeren benoemd. • 20 woningen: koop, appartement, duur (tussen 100 en 125 m²); • 30 woningen: huur, sociaal, liberalisatiegrens (kleiner dan 75 m²); • 1.000 m² buurtsupermarkt; • 1.500 m² kantoor zonder baliefunctie (2 balies). Naast het toe te voegen programma verdwijnt de functie café/bar/cafetaria met een oppervlakte van 300 m² bvo. De parkeerbehoefte van deze functie wordt in stap 2 voor fiets- en autoparkeren gesaldeerd. Stap 1: de normatieve parkeerbehoefte berekenen In onderstaande tabel is de normatieve parkeerbehoefte berekend van het programma dat in dit rekenvoorbeeld wordt gerealiseerd. De parkeernormen voor de woonfuncties zijn exclusief de bezoekersnorm. De parkeerbehoefte van bezoekers van bewoners is in een aparte regel berekend. Voor fietsparkeren geldt dat de parkeernorm, conform bijlage 2, uit 93% bezoekers bestaat en dus 7% personeel. Deze percentages zijn toegepast op de parkeernorm van 4,3.
Functie Fietsparkeren Woning, kleiner dan 75 m² Woning, tussen 100 en 125 m² Bezoekers van bewoners Supermarkt (personeel) Supermarkt (bezoekers) Kantoor (personeel) Kantoor (bezoekers) Totaal Aandeel bezoekers Autoparkeren Koop, appartement, duur Huur, sociaal, liberalisatiegrens Bezoekers van bewoners Buurtsupermarkt Kantoor zonder baliefunctie Totaal
Aantal/ omvang
Eenheid
Parkeernorm
Normatieve behoefte
30 20 50 1.000 1.000 1.500 2 -
Woning Woning Woning 100 m² bvo 100 m² bvo 100 m² bvo Balie -
3,0 5,0 0,5 0,3 (7%) 4,0 (93%) 3,5 8,0 -
90 100 25 3 40 52,5 16 326,5 81
20 30 50 1.000 1.500 -
Woning Woning Woning 100 m² bvo 100 m² bvo -
0,6 0,4 0,1 0,4 0,6 -
12 12 5 4 9 42
38
Stap 2: salderen van een bestaande parkeerbehoefte Zoals beschreven verdwijnt als gevolg van het bouwplan een bestaande functie: café/bar/cafetaria. Deze functie had een oppervlakte van 300 m² bvo. De normatieve parkeerbehoefte van deze functie bedraagt -30 fietsparkeerplaatsen en -12 autoparkeerplaatsen. De normatieve parkeerbehoeften zijn met het aanwezigheidspercentage dat geldt voor horeca omgerekend naar een parkeerbehoefte per dagdeel. In onderstaande tabel worden de uitkomsten hiervan gepresenteerd. Uit de tabel blijkt dat op de werkdagnacht geen sprake is van een parkeerbehoefte die in mindering kan worden gebracht op de parkeerbehoefte van het bouwplan. Op dit dagdeel is feitelijk sprake van een nieuwe parkeerbehoefte. Normatief Aanwezigheidspercentage horeca Fietsparkeren Autoparkeren
Werkdagochtend
-30 -12
Werkdagmiddag
Werkdag- Koopavond Werkdag- Zaterdag- Zaterdag- Zondagavond nacht middag avond middag 40% 90% 80% 0% 75% 100% 50%
30% -9 -3,6
-12 -4,8
-27 -10,8
-24 -9,6
0 0
-22,5 -9
-30 -12
-15 -6
Stap 3: toepassing mobiliteitscorrectie(s) In stap 3 worden de mobiliteitscorrecties toegepast. De correcties zijn stapelbaar. Hierna worden de correcties uitgewerkt. De correcties zijn niet van toepassing op fietsparkeren. Correctie 1: het bouwplan is gelegen nabij het (hoogwaardig) openbaar vervoer Het bouwplan is gelegen binnen een afstand van 400 - 800 meter van OV-Knooppunt Haarlem Nieuw-Zuid. Dit betekent dat sprake is van een mobiliteitscorrectie van 15%. Deze correctie wordt toegepast op de normatieve parkeerbehoefte van alle geplande functies. Functie
Parkeerbehoefte zonder correctie HOV 12 12 5 4 9 42
Koop, appartement, duur Huur, sociaal, liberalisatiegrens Bezoekers van bewoners Buurtsupermarkt Kantoor zonder baliefunctie Totaal
Parkeerbehoefte met 15% correctie HOV 10,2 10,2 4,3 3,4 7,7 35,7
Correctie 2: in het bouwplan wordt een autodeelconcept ingezet In het bouwplan worden 2 deelauto's beschikbaar gesteld voor bewoners. Iedere deelauto leidt tot een reductie van de normatieve parkeerbehoefte met 5 parkeerplaatsen. Deze reductie wordt met behulp van het aanwezigheidspercentage dat geldt voor bewoners omgerekend naar een reductie per dagdeel. Voor beide deelauto's wordt een geoormerkte parkeerplaats aangelegd. Normatief Aanwezigheidspercentage bewoners Reductie deelauto's Parkeerplaatsen deelauto's Totaal
-10 2 -8
Werkdagochtend 50% -5 2 -3
Werkdagmiddag
Werkdag- Koopavond Werkdag- Zaterdag- Zaterdag- Zondagavond nacht middag avond middag 50% 90% 80% 100% 60% 80% 70% -5 2 -3
-9 2 -7
-8 2 -6
-10 2 -8
-6 2 -4
-8 2 -6
39
-7 2 -5
Stap 4: vaststelling van de parkeerbehoefte Nadat stap 1 t/m 3 zijn doorlopen kan de parkeerbehoefte van het bouwplan worden vastgesteld. Het moment waarop de parkeerbehoefte inclusief correcties maximaal is, wordt de maatgevende parkeerbehoefte genoemd. Uit de onderstaande tabel komt naar voren dat het maatgevende moment voor fiets- en autoparkeren op de werkdagnacht ligt. Op dit moment zijn in totaal 190 fietsparkeerplaatsen benodigd en afgerond 12 autoparkeerplaatsen. Zoals is af te leiden uit de tabel, worden aanwezigheidspercentages toegepast voor fiets- en autoparkeren. Normatief Fietsparkeren Woningen, bewoners Woningen, bezoekers Supermarkt Kantoor Salderen fiets Totaal Autoparkeren Woningen, bewoners Woningen, bezoekers Buurtsupermarkt Kantoor zonder baliefunctie Salderen auto Reductie deelauto's Totaal
Werkdagochtend
Werkdagmiddag
Werkdagavond
Koopavond Werkdagnacht
Zaterdagmiddag
Zaterdagavond
Zondagmiddag
190,0 25,0 43,0 68,5 -30,0 296,5
95,0 2,5 12,9 68,5 -9,0 169,9
95,0 5,0 25,8 68,5 -12,0 182,3
171,0 20,0 4,3 3,4 -27,0 171,7
152,0 17,5 32,3 3,4 -24,0 181,2
190,0 0,0 0,0 0,0 0,0 190,0
114,0 15,0 43,0 0,0 -22,5 149,5
152,0 25,0 0,0 0,0 -30,0 147,0
133,0 17,5 32,3 0,0 -15,0 167,8
20,4 4,3 3,4 7,7 -12,0 -10,0 13,7
10,2 0,4 1,0 7,7 -3,6 -3,0 12,7
10,2 0,9 2,0 7,7 -4,8 -3,0 12,9
18,4 3,4 0,3 0,4 -10,8 -7,0 4,7
16,3 3,0 2,6 0,4 -9,6 -6,0 6,6
20,4 0,0 0,0 0,0 0,0 -8,0 12,4
12,2 2,6 3,4 0,0 -9,0 -4,0 5,2
16,3 4,3 0,0 0,0 -12,0 -6,0 2,6
14,3 3,0 2,6 0,0 -6,0 -5,0 8,8
Stap 5: beschikbaar stellen parkeerplaatsen op eigen terrein In het bouwplan wordt het fietsparkeren door de initiatiefnemer volledig op eigen terrein opgelost. Hiervoor wordt een fietsenstalling gerealiseerd. Voor het autoparkeren worden 10 parkeerplaatsen op eigen terrein aangelegd. Dit betekent dat de parkeerbehoefte niet volledig op eigen terrein kan worden opgelost. De resterende parkeerbehoefte van 2 parkeerplaatsen moet elders worden gefaciliteerd. Stap 6: gebruik openbare parkeerplaatsen In het bouwplan wordt sociale woningbouw gerealiseerd. Dit betekent dat, indien de parkeerdruk in de bestaande situatie lager is dan 85%, voor het faciliteren van die parkeerbehoefte, het gebruik van openbare parkeerplaatsen mogelijk is. De bestaande parkeerdruk en de parkeerbehoefte van het bouwplan, mogen samen maximaal resulteren in een parkeerdruk van 85%. De gemeente Haarlem beschikt over recente parkeerdrukmetingen uitgevoerd in het gebied waar het bouwplan plaatsvindt. Op basis van de maximale loopafstand van 300 meter in het Centraal stedelijk gebied, is een gebied afgebakend. Voor dit gebied wordt de bestaande parkeerdruk in kaart gebracht. In het gebied zijn 100 openbare parkeerplaatsen gelegen. Op de werkdagnacht (het moment waarop de parkeerbehoefte van het bouwplan maximaal is), staan 82 auto's in het gebied geparkeerd (82% parkeerdruk).
Dit betekent dat gebruik van openbare parkeerplaatsen mogelijk is. De bestaande parkeerdruk en parkeerbehoefte van het bouwplan samen, leiden in de eindsituatie tot een parkeerdruk van 84%. Met deze oplossing is de parkeerbehoefte van het bouwplan volledig gefaciliteerd.
40